О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года N 86 "Об условиях определения рейтинга и минимальном рейтинге для перестраховочной организации и страхового брокера - нерезидентов Республики Казахстан и утверждении перечня рейтинговых агентств", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1503
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 114. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан от 27 апреля 2004 года N 2824. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2005 года N 384 (V053959)
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность страховых (перестраховочных) организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года N 86 "Об условиях определения рейтинга и минимальном рейтинге для перестраховочной организации и страхового брокера - нерезидентов Республики Казахстан и утверждении перечня рейтинговых агентств" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1503, опубликованное 7 - 20 мая 2001 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана", с изменениями и дополнениями, утвержденными  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 октября 2001 года N 414, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1688 и  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 221, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2418), следующие изменения и дополнения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В качестве рейтинга финансовой надежности перестраховочной организации и страхового брокера - нерезидентов Республики Казахстан принимаются:

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1503 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының және сақтандыру брокерінің рейтинг анықтау шарттары мен ең аз рейтинг туралы және рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы" 2001 жылғы 31 наурыздағы N 86 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 114 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2824. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 384 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 384   қаулысымен .
________________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының және сақтандыру брокерінің рейтинг анықтау шарттары мен ең аз рейтинг туралы және рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы" 2001 жылғы 31 наурыздағы N 86  қаулысына  (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1503 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2001 жылғы 7-20 мамырда жарияланған, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1688 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 19 қазандағы N 414  қаулысымен  және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2418 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 221  қаулысымен  бекітілген өзгерістермен және толықтырулармен бірге) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымының және сақтандыру брокерінің қаржылық сенімділігінің рейтингі ретінде мыналар қабылданады:

1) для перестраховочной организации - нерезидента Республики Казахстан международный рейтинг финансовой силы (Financial Strength Rating) или рейтинг финансовой силы (Financial Strength Rating) по национальной рейтинговой шкале по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" и "Fitch" в случае, предусмотренном абзацем вторым пункта 3 настоящего постановления;
2) для страхового брокера - нерезидента Республики Казахстан международный кредитный рейтинг (Credit Rating) или кредитный рейтинг (Credit Rating) по национальной рейтинговой шкале по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" и "Fitch" в случае, предусмотренном абзацем вторым пункта 3 настоящего постановления.";
в пункте 3:
после слов "резидента Республики Казахстан" дополнить словами ", в том числе через страховых брокеров,";
дополнить абзацем следующего содержания:
"При этом перестраховочная организация и страховой брокер - нерезиденты Республики Казахстан, имеющие минимальный требуемый рейтинг по национальной рейтинговой шкале по классификации рейтингового агентства "Standard & Poor's", "Moody's Investors Service" и "Fitch" должны быть зарегистрированы в стране, имеющей один из суверенных рейтингов не ниже соответствующего суверенного рейтинга, присвоенного Республике Казахстан по классификации рейтинговых агентств "Moody's Investors Service", "Standard & Poors", и "Fitch".";
пункт 3-1 исключить;
в приложении 1:
после слов "резидента Республики Казахстан" дополнить словами ", в том числе через страховых брокеров,";
пункт 5 исключить;
в пункте 2 приложения 2:
слова ""А++" (по классификации Российского рейтингового агентства "Эксперт-РА")" заменить словами "наивысшего рейтинга по национальной рейтинговой шкале (по классификации "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" и "Fitch")";
дополнить абзацем следующего содержания:
"При этом рейтинг по национальной рейтинговой шкале (по классификации "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" и "Fitch") обозначается соответствующим префиксом.".
2. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров.

1) Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымы үшін қаржылық күштердің халықаралық рейтингі (Financial Strength Rating) немесе осы қаулының 3-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайларда "Standard & Poors", "Moody`s Investors Service" және Fitch рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша ұлттық рейтинг шкаласындағы қаржылық күштердің рейтингі (Financial Strength Rating);
2) Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокері үшін халықаралық кредиттік рейтингі (Credit Rating) немесе осы қаулының 3-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайларда "Standard & Poors", "Moody`s Investors Service" және Fitch рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша ұлттық рейтинг шкаласындағы кредиттік рейтингі (Credit Rating).";
3-тармақтағы:
"Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан" деген сөздерден кейін ", оның ішінде сақтандыру брокерлері арқылы," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мұндайда "Standard & Poors", "Moody`s Investors Service" және Fitch рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша ұлттық рейтинг шкаласында талап етілетін ең төменгі рейтингіге ие Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымы және сақтандыру брокері "Moody`s Investors Service", "Standard & Poors" және Fitch рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша Қазақстан Республикасына тағайындалған тиісті тәуелсіз рейтингісінен төмен емес тәуелсіз рейтингілерінің біреуіне ие елде тіркелуі тиіс.";
3-1-тармақ алынып тасталсын;
1-қосымшадағы:
"Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан" деген сөздерден кейін ", оның ішінде сақтандыру брокерлері арқылы," деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ алынып тасталсын;
2-қосымшаның 2-тармағындағы:
""А++"-дан ("Эксперт-РА" Ресейлік рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша)" деген сөздер "ұлттық рейтинг шкаласы бойынша ең жоғары рейтингісінен ("Standard & Poors", "Moody`s Investors Service" және Fitch жіктеуі бойынша)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мұндайда ұлттық рейтинг шкаласы бойынша рейтинг ("Standard & Poors", "Moody`s Investors Service" және Fitch жіктеуі бойынша) тиісті префикспен белгіленеді.".
2. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және сақтандыру брокерлеріне жіберсін.

3. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства (Несипбаев Р.Р.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2004 года.
Председатель

3. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Қ.М.Досмұқаметовке жүктелсін.
5. Осы қаулы 2004 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға