Об утверждении Инструкции по присвоению спортивных званий и разрядов
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту от 12 апреля 2004 года N 06-2-2/131. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года N 2829. Утратил силу приказом и.о. министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 августа 2008 года № 01-08/142.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. министра туризма и спорта РК от 22.08.2008 № 01-08/142 (порядок введения в действие см. п.5 ).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по присвоению спортивных званий и разрядов.
2. Управлению спортивно-массовой работы в установленном порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Канагатова Е.Б.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации.
и.о. Председатель
Утверждена
Приказом и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по туризму и спорту
от 12 апреля 2004 г. N 06-2-2/131
"Об утверждении Инструкции по присвоению
спортивных званий и разрядов"
Инструкция
по присвоению спортивных званий и разрядов
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по присвоению спортивных званий и разрядов (далее - Инструкция) определяет процедуру и условия присвоения спортивных званий и разрядов в целях обеспечения единой оценки уровня мастерства спортсменов.
2. Спортивные звания и разряды присваиваются в соответствии со "Спортивной классификацией Республики Казахстан", утверждаемой центральным исполнительным органом в области физической культуры и спорта (далее - уполномоченный орган).
3. Спортивная классификация Республики Казахстан (далее - Классификация) - система спортивных званий, разрядов, определяющих уровень мастерства спортсменов по видам спорта. Классификация утверждается на 4-х летний (олимпийский) цикл. Соответствующие изменения в Классификацию вносятся уполномоченным органом по предложению общественных объединений по видам спорта (далее - федерации) в зависимости от развития вида спорта в Республике Казахстан.
Показателями спортивных достижений различного уровня являются разрядные требования и нормы, выполненные при определенных условиях и установленные с учетом особенностей видов спорта, пола и возраста спортсменов.
4. В соответствии с требованиями Классификации спортсменам присваиваются следующие спортивные звания и разряды:
1) спортивные звания:
мастер спорта Республики Казахстан международного класса;
мастер спорта Республики Казахстан;
2) спортивные разряды:
кандидат в мастера спорта Республики Казахстан;
спортсмен 1 разряда;
спортсмен 2 разряда;
спортсмен 3 разряда;
спортсмен 1 юношеского разряда
спортсмен 2 юношеского разряда;
спортсмен 3 юношеского разряда.
2. Условия присвоения спортивных званий и разрядов
5. Спортивные звания и разряды присваиваются спортсменам - гражданам Республики Казахстан, выполнившим разрядные нормы и требования, установленные Классификацией.

Спорт атақтары мен разрядтар беру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 06-2-2/131 бұйырығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 29 сәуіде тіркелді. Тіркеу N 2829. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің 2008 жылғы 22 тамыздағы N 01-08/142 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің 2008.08.22. N 01-08/142 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
_____________________ Бұйрықтан үзінді ______________________
Қолданыстағы заңнаманың нормаларына сәйкес келтіру мақсатында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 329 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі туралы ереженің 14-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. ...
2. ...
3. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт жөніндегі агенттігінің "Спорт атақтары мен разрядтар беру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 06-2-2/131 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу реестрінде 2004 жылы 29 сәуірде N 2829 болып тіркеліп, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық бюллетенінде 2005 жылы қазанда N 19, 167-бетте жарияланған)
күші жойылды деп танылсын.
4. ...
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                         Қ. Өскенбаев
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған спорт атақтары мен разрядтарды беру жөнiндегi нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Бұқаралық спорт жұмыстары басқармасы белгiленген тәртiппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Төрағаның орынбасары Е.Б.Қанағатовқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi.
Төрағаның м.а.
Қазақстан Республикасының Туризм және
спорт жөніндегі агенттігі Төрағасының м.а.
2004 жылғы 12 сәуірдегі "Спорт атақтары
мен разрядтар беру туралы нұсқаулықты
бекіту туралы" N 06-2-2/131
бұйрығымен бекітілген
Спорт атақтары мен разрядтар беру жөніндегі
Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы спорт атақтары мен разрядтар беру туралы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) спортшылардың шеберлік деңгейін бірыңғай бағалауды қамтамасыз ету мақсатында спорт атақтары мен разрядтар берудің ресімдері мен шарттарын айқындайды.
2. Спорт атақтары мен разрядтар дене шынықтыру және спорт саласындағы орталық атқару органы (бұдан әрі - уәкілетті орган) бекіткен "Қазақстан Республикасының спорттық жіктемесіне" сай беріледі.
3. Қазақстан Республикасының спорттық жіктемесі (бұдан әрі - жіктеме) - спорт түрлері бойынша спортшылардың шеберлік деңгейін анықтайтын спорт атақтарының, разрядтардың жүйесі. Жіктеме 4 жылдық (олимпиадалық) кезеңге бекітіледі. Уәкілетті орган спорт түрлерінен қоғамдық бірлестіктердің (бұдан әрі - федерациялар) ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасында спорт түрінің дамуына байланысты Жіктемеге тиісті өзгерістер енгізеді.
Спорт түрінің ерекшелігі, спортшылардың жынысы мен жасы ескеріліп, белгіленген және нақты жағдайларда орындалған разрядтық талаптар мен нормалар әртүрлі деңгейдегі спорттық жетістіктердің көрсеткіші болып табылады.
4. Жіктеменің талаптарына сәйкес спортшыларға мынадай спорттық атақтар мен разрядтар беріледі:
1) спорттық атақтар:
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері;
Қазақстан Республикасының спорт шебері;
2) спорттық разрядтар:
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер;
1-ші разрядты спортшы;
2-ші разрядты спортшы;
3-ші разрядты спортшы;
1-ші жасөспірімдік разрядты спортшы;
2-ші жасөспірімдік разрядты спортшы;
3-ші жасөспірімдік разрядты спортшы;
2. Спорт атақтары мен разрядтарды беру шарттары
5. Жіктемеде белгіленген разрядтық нормалар мен талаптарды орындаған Қазақстан Республикасының азаматтарына - спортшыларға спорт атақтары мен разрядтар беріледі.

6. Спортивные звания присваиваются, если в состав судейской коллегии, проводящей соревнования по виду спорта или дисциплине, входят судьи соответствующего уровня.
7. Для присвоения званий "мастер спорта Республики Казахстан международного класса" и "мастер спорта Республики Казахстан" в главной судейской коллегии должно быть не менее трех судей категории "национальный судья по спорту высшей категории".
Для присвоения спортивных разрядов:
"кандидат в мастера спорта Республики Казахстан" - двух судей категории "национальный судья по спорту высшей категории" и трех судей категории "национальный судья по спорту";
спортсмен 1 разряда - двух судей категории "национальный судья по спорту высшей категории" и двух судей категории "национальный судья по спорту";
спортсмен 2 и 3 разрядов - двух судей категории "национальный судья по спорту";
и двух судей первой категории;
юношеских разрядов - двух судей первой категории и двух судей по спорту.
3. Присвоение спортивных званий и разрядов
8. Звания "мастера спорта Республики Казахстан международного класса" и "мастера спорта Республики Казахстан" присваиваются уполномоченным органом по представлению территориальных исполнительных органов в области физической культуры и спорта и республиканских федераций по видам спорта.
9. Спортивные разряды "Кандидата в мастера спорта Республики Казахстан" и спортсмен 1 разряда присваиваются территориальными исполнительными органами в области физической культуры и спорта по представлению районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту и областных федераций по видам спорта.
10. Спортивный разряды спортсмены 2 и 3 разрядов присваиваются районными, городскими исполнительными органами в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивными организациями.
11. По видам спорта, объединяемым спортивными клубами Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Министерства обороны Республики Казахстан, Агентством Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, присвоение спортивных разрядов осуществляется ими самостоятельно по согласованию с уполномоченным органом.
12. Организации, имеющие право представлять спортсмена к спортивному званию, должны направлять документы в уполномоченный орган в течение шести месяцев с момента выполнения соответствующего норматива или требования.
13. Организации, имеющие право присваивать спортивные разряды, должны оформлять необходимые документы в течение месяца с момента выполнения соответствующего норматива или требования.
14. В представлении о присвоении (приложение 1 к Инструкции) должны быть отражены достижения спортсмена. К представлению прилагаются:

6. Спорттық атақ спорт түрінен немесе тәрбиеден өтетін жарыстың төрешілер алқасының құрамында тиісті деңгейдегі төрешілер бар болса беріледі.
7. "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының спорт шебері" атақтарын беру үшін бас төрешілер алқасында кемінде "спорт түрінен жоғары санатты ұлттық төреші" санатындағы үш төреші болуы қажет.
Спорттық разрядтарды беру үшін:
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткерге" - "спорт түрінен жоғары санатты ұлттық төреші" санатты екі төреші және "спорт түрінен ұлттық төреші" санатты үш төреші;
1-ші разрядты спортшы - "спорт түрінен жоғары санатты ұлттық төреші" санатты екі төреші және "спорт түрінен ұлттық төреші" санатты екі төреші;
2-3-ші разрядты спортшы - "спорт түрінен ұлттық төреші" санатты екі төреші және бірінші санатты екі төреші;
жасөспірімдер разрядтарына - бірінші санатты екі төреші және спорт жөнінде екі төреші болуы қажет.
3. Спорт атақтары мен разрядтарды беру
8. "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының спорт шебері" атақтарын дене шынықтыру және спорт саласындағы аумақтық атқарушы органдардың және спорт түрлерінен республикалық федерациялардың ұсынымы бойынша уәкілетті орган береді.
9. "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер" спорттық разряды мен 1-ші разрядты дене шынықтыру және спорт жөніндегі аудандық, қалалық атқару органдары мен спорт түрлерінен облыстық федерациялардың ұсынымы бойынша аумақтық атқару органдары береді.
10. 2 және 3 разрядты спортшыларға спорттық разрядты дене шынықтыру және спорт саласындағы аудандық, қалалық атқару органдары және дене шынықтыру және спорт ұйымдары береді.
11. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі біріктіретін спорт клубтары бойынша спорт түрлерінен спорттық разрядтар беруді уәкілетті органмен келісе отырып, дербес жүзеге асырады.
12. Спортшыны спорттық атаққа ұсынуға құқылы ұйымдар тиісті нормалар мен талаптарды орындаған сәттен бастап, алты ай ішінде қажетті құжаттарды ресімдеуі қажет.
13. Спорттық разрядтарды беруге құқылы ұйымдар тиісті нормалар мен талаптарды орындаған уақыттан бастап, бір ай ішінде қажетті құжаттарды ресімдеуі қажет.
14. Атақтарды беру туралы ұсынымда (Нұсқаулыққа 1-қосымша) спортшының жетістіктері көрсетілуі қажет. Ұсынымға мыналар қоса беріледі:

1) выписка из протокола соревнования с указанием наименования соревнования, срока и места проведения соревнования, подписанная главным судьей и главным секретарем соревнования;
2) в видах борьбы, бокса - справку о победах, подписанную главным судьей, главным секретарем соревнований (приложение 2 к Инструкции);
3) представление территориальных исполнительных органов в области физической культуры и спорта;
4) две фотографии кандидата на присвоение.
15. Для коллегиального рассмотрения вопросов присвоения спортивных званий и разрядов в уполномоченном органе, территориальных исполнительных органах в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивных организациях создается консультативно-совещательный орган - Комиссия по присвоению спортивных званий, разрядов (далее - Комиссия).
16. Комиссия создается в следующем составе: председатель комиссии, заместитель председателя, члены комиссии. Состав Комиссии утверждается приказом руководителя соответствующего органа.
17. Комиссия рассматривает документы, представленные на присвоение и имеет право рекомендовать присвоить звание, разряд или отказать в присвоении.
18. Для рассмотрения документов, представленных на присвоение, Комиссия созывается по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. Заседания Комиссии проводится при наличии не менее 2/3 от общего числа членов Комиссии.
19. Комиссия путем открытого голосования (простым большинством голосов) вносит предложения рекомендательного характера о присвоении или отказе в присвоении.
20. Решения Комиссии оформляется протоколом. Протокол подписывается председателем, заместителем председателя, секретарем и членами комиссии, принимавшими участие в голосовании.
21. Уполномоченный орган, территориальные исполнительные органы в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивные организации на основании заключения Комиссии принимают решения о присвоении звании или спортивных разрядов, которые утверждаются приказами.
4. Заключительные положения
22. Спортсменам, удостоенным спортивного звания или выполнившим разрядные требования, вручаются соответствующие удостоверения (приложение 3 к Инструкции) и знаки.
23. Выдача удостоверений и знаков регистрируется в журнале регистрации выданных удостоверений и знаков.
24. Физкультурно-спортивные организации на основании приказов о присвоении спортивного звания или разряда оформляют зачетные классификационные книжки (приложение 4 к Инструкции). В зачетных классификационных книжках спортсменов отмечаются результаты соревнований, присвоение последующего звания, разряда и прохождение спортсменом медицинского обследования.
Приложение 1
к Инструкции по присвоению спортивных
званий и разрядов, утвержденной
приказом и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по туризму и спорту
от 12 апреля 2004 г. N 06-2-2/131
Примечание РЦПИ: Текст на двух языках -
русском и государственном, см. бумажный вариант
__________________________________________________________________________
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ            |   Звание          | Цветное фото |
|                   |    2 шт      |
_______________________________________|                   |  3,5 х 4,5   |
Вид спорта   |                         |                   |              |
_____________|_________________________|___________________|______________|
Ф-           |                         |Год, число, месяц рождения        |
И-           |                         |"___"_____________20___ г.        |
О-           |                         |                                  |
_____________|_________________________|                                  |
Ф.И.О. заполняется печатными буквами   |                                  |
на каз. и рус. языках                  |                                  |
_______________________________________|__________________________________|
Область            |                   | Город (район)     |              |
представляющая     |                   |                   |              |
___________________|___________________|___________________|______________|
ведомство          |                   | Спортшкола        |              |
___________________|___________________|___________________|______________|
Образование        |                   | Образование       |              |
физкультурное      |                   |                   |              |
___________________|___________________|___________________|______________|
Место учебы        |                   |Стаж занятий       |              |
(работы) должность |                   |спортом            |              |
___________________|___________________|___________________|______________|
Домашний адрес     |                                                      |
___________________|______________________________________________________|
Предыдущее звание  |Дата присвоения или|ФИО тренеров, подго|Тренерская    |
|подтверждения      |товивших спортсмена|категория     |
___________________|___________________|___________________|______________|
___________________|___________________|___________________|______________|
___________________|___________________|___________________|______________|
Первичная физкультурная |Турспорт управление   | Федерация Республики  |
организация         | (район, город, обл)  |       Казахстан       |
Руководитель ___________   |Руководитель _________| Руководитель _________|
(подпись)    |             (подпись)|              (подпись)|
М.П. Дата                  | М.П. Дата            | М.П. Дата             |
___________________________|______________________|_______________________|
Дата поступления в Агентство РК по туризму и спорту   |"___"_____20___г.  |
______________________________________________________|___________________|
Основные показатели (нормативы)                     |
__________________________________________________________________________|
Дата выполнения число, |Наименование |Ранг, категория |   Показанный      |
месяц, год       |соревнований | соревнования   |    результат      |
_______________________|_____________|________________|___________________|
_______________________|_____________|________________|___________________|
_______________________|_____________|________________|___________________|
_______________________|_____________|________________|___________________|
Должность судьи        |Фамилия, инициалы  |Город     |Судейская категория|
_______________________|___________________|__________|___________________|
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
___________________________________________________________________________
Утверждение документа Агентством РК по туризму и спорту
---------------------------------------------------------------------------
Ответственное лицо |                                  |  Дата
---------------------------------------------------------------------------
Управление спорта  |  Причина отказа и отметка о      |  Дата отправки
высших достижений и|  нарушениях                      |
спортивного резерва|                                  |
___________________|__________________________________|___________________
Приложение 2
к Инструкции по присвоению спортивных
званий и разрядов, утвержденной
приказом и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по туризму и спорту
от 12 апреля 2004 г. N 06-2-2/131
Справка о победах
Выдано _______________________________________________________
Ф.И.О
Город ________________________________________________________
Сроки и место проведения соревнования_________________________
Весовая категория до __________________ кг.
Занял место __________________________________________ _______
Количество спортсменов, принявшие участие в данной весовой категории ______________________________________________________________
_______________________________________________________________________
N п.п.| Фамилия, имя  |  Область | Спортивное звание |Результат победы |
______|_______________|__________|___________________|_________________|
______|_______________|__________|___________________|_________________|
______|_______________|__________|___________________|_________________|
______|_______________|__________|___________________|_________________|
Главный судья соревнований ___________ Фамилия, имя, подпись
Главный секретарь соревнований ________ Фамилия, имя, подпись
Подпись главного судьи соревнования заверяется печатью
проводящей организации.
Приложение 3
к Инструкции по присвоению спортивных
званий и разрядов, утвержденной
приказом и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по туризму и спорту
от 12 апреля 2004 г. N 06-2-2/131
1 лист
Агентство Республики Казахстан по туризму и спорту
Удостоверение N________
Фамилия _______________________________
Имя____________________________________
Отчество_______________________________
Присвоено спортивное звание: _____________________________
Председатель          подпись
Ф.И.
Приказ "______" __________ 20 __ г. N _____
Выдано "______"____________ 20__ г.
2 лист
Примечание РЦПИ: Текст на государственном языке,
см. бумажный вариант
Приложение 4
к Инструкции по присвоению спортивных
званий и разрядов, утвержденной
приказом и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по туризму и спорту
от 12 апреля 2004 г. N 06-2-2/131
Зачетная классификационная книжка спортсмена
№ ____ регистрации зачетной классификационной книжки спортсмена
Вид спорта _________________________________________
Фамилия ____________________________________________
Имя ________________________________________________
Отчество ___________________________________________
Год рождения _______________________________________
Место жительство (адрес)____________________________
Место учебы, работы (адрес)_________________________
Спортивное общество ________________________________
Спортивное звание, разряд __________________________
Подпись спортсмена _________________________________
"_______" _______________ 200__ год
Зарегистрировано в спортивном
обществе (клубе) ___________________________________
место             Подпись руководителя спортивного
для фотографии    общества, клуба
спортсмена               М.П.
3.5 х 4.5
2 страница
Медицинский осмотр, разрешения на участие в соревнованиях
_________________________________________________________________________
№  |Дата прохождения  |Годен  | Медицинский осмотр |Подпись | Примечание
|                  |       | действительно до   |врача   |
___|__________________|_______|____________________|________|____________
___|__________________|_______|____________________|________|____________
___|__________________|_______|____________________|________|____________
___|__________________|_______|____________________|________|____________
___|__________________|_______|____________________|________|____________
3 страница
Присвоено спортивное звание, разряд
_________________________________________________________________________
№  |наименование званий, разряда   | номер приказа  |подпись руководителя
___|_______________________________|________________|____________________
___|_______________________________|________________|____________________
___|_______________________________|________________|____________________
___|_______________________________|________________|____________________
___|_______________________________|________________|____________________
4 страница
Сдача нормативов Президентских тестов:
________________________________________________________________________
№ п.п.|Среди возрастных групп |Число, месяц, год|Норматив |Подпись
|                       |                 |         |ответственного
|                       |                 |         | лица
______|_______________________|_________________|_________|_____________

1) жарыстың бас төрешісі мен бас хатшысы қол қойған жарыстың атауы, өткен мерзімі мен орны көрсетілген жарыс хаттамасының көшірмесі;
2) бокс, күрес түрлерінде - жарыстың бас төрешісі, бас хатшысы қол қойған спортшының жеңісі туралы анықтама (Нұсқаулыққа 2-қосымша);
3) дене шынықтыру және спорт саласындағы аумақтық атқару органдарының ұсынымы;
4) үміткердің екі фотосуреті.
15. Спорт атақтары мен разрядтар беру туралы мәселелерді алқалы қарау үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы атқару органдарында және дене шынықтыру мен спорт ұйымдарында консультативтік-кеңесші орган - спорттық атақтар, разрядтар беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - комиссия) құрылады.
16. Комиссия мынадай құрамда құрылады: комиссияның төрағасы, төрағаның орынбасары, комиссияның мүшелері. Комиссия құрамы тиісті орган басшысының бұйрығымен бекітіледі.
17. Комиссия атақтарды беруге ұсынылған құжаттарды қарайды және атақты, разрядты беру немесе беруден бас тартуды ұсынуға құқылы.
18. Комиссия беруге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетіне қарай, бірақ кемінде айына бір рет шақырылады. Комиссияның отырысы Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3-і болғанда өтеді.
19. Комиссия ашық дауыс беру жолымен (жай көпшілік дауыспен) атақтарды беру немесе беруден бас тарту туралы ұсынымдық сипатта ұсыныстар енгізеді.
20. Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді. Комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, хатшы және дауыс беруге қатысқан комиссия мүшелері хаттамаға қол қояды.
21. Дене шынықтыру және спорт саласындағы тиісті атқарушы органдар және дене шынықтыру мен спорт ұйымдары Комиссия қорытындысының негізінде атақ беру туралы шешім қабылдайды және ол бұйрықпен бекітіледі.
4. Қорытынды ережелер
22. Спорттық атақтарды иеленген немесе разрядтың талаптарын орындаған спортшыларға тиісті куәліктер (Нұсқаулыққа 3-қосымша) мен белгілер беріледі.
23. Куәліктер мен белгілерді беру берілген куәліктер мен белгілерді тіркейтін журналға жазылады.
24. Дене шынықтыру және спорт ұйымдары спорт атақтары мен разрядтарды беру туралы бұйрықтың негізінде жіктеме сынақ кітапшасын (Нұсқаулыққа 4-қосымша) толтырады. Спортшының жіктеме сынақ кітапшасында жарыстардың нәтижелері, спортшыға келесі атақтың, разрядтың берілгендігі және медициналық тексеруден өткендігі жазылады.
Қазақстан Республикасының Туризм және
спорт жөніндегі агенттігі Төрағасының м.а.
2004 жылғы 12 сәуірдегі "Спорт атақтары
мен разрядтар беру туралы нұсқаулықты
бекіту туралы" N 06-2-2/131
бұйрығына 1-қосымша
___________________________________________________________________
Ұсыным                               |Атағы |Түрлі-түсті сурет
|      | 2 дана 3,5 х 4,5
-------------------------------------|      |
Спорт түрі|                          |      |
Т -       |                          |      |
А -       |                          |-----------------------------
Ә -       |                          |Туған жылы, күні, айы
----------|--------------------------|20___ "___"_____________
Т.А.Ә. қазақ және орыс тілдерінде    |
баспа әріптерімен толтырылады        |
-------------------------------------|-----------------------------
Ұсынған облысы                       |қаласы (ауданы)
ДСҰ                                  |Спорт мектебі
-------------------------------------|
Дене тәрбиесі                        |
білімі                               |
-------------------------------------|
Оқу (жұмыс) орны мамандығы           |Спортшылық өтілі
-------------------------------------|
Мекен жайы                           |
-------------------------------------------------------------------
Бұрынғы атағы |Атақ берілген,|Дайындаған |Жаттықтырушылық
|немесе        |жаттықтыру.|санаты
|расталған күні|шылардың   |
|              |аты-жөні   |
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
Бастауыш дене шынықтыру |Турспорт басқармасы|Қазақстан
ұйымы               |(аудан, қала, обл.)|Республикасының
Басшы _________         |Басшы _________    |федерациясы
(қолы)          |        (қолы)     |Басшы _________
М. О.                   |М. О.              |       (қолы)
Күні                    |Күні               |М. О.
|                   |Күні
-------------------------------------------------------------------
ҚР Туризм және спорт жөніндегі агенттігіне|"___"__________20___
түскен күні                               |
-------------------------------------------------------------------
Негізгі көрсеткіштер
-------------------------------------------------------------------
Орындалған күні,|Жарыстың аты|Жарыстың дәрежесі|Көрсеткен
айы, жылы       |            |                 |нәтижесі
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
Төрешінің       |Аты - жөні  |қаласы           |Төрешілік
қызметі         |            |                 |дәрежесі
-------------------------------------------------------------------
Бас төреші      |
----------------|
Бас хатшы       |
----------------|
Аға төреші      |
-------------------------------------------------------------------
Құжатты ҚР Туризм және спорт жөніндегі агенттігінің бекітуі
-------------------------------------------------------------------
Жауапты тұлға   |                              |күні
-------------------------------------------------------------------
Жоғары          |Бас тартуының себебі және     |Жіберген күні
жетістіктер     |тәртіп бұзушылық туралы       |
спорты мен спорт|ескертпе                      |
резерві         |                              |
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Туризм және
спорт жөніндегі агенттігі Төрағасының м.а.
2004 жылғы 12 сәуірдегі "Спорт атақтары
мен разрядтар беру туралы нұсқаулықты
бекіту туралы" N 06-2-2/131
бұйрығына 2-қосымша
Жеңісі туралы анықтама
берілді.___________________________________________________________
(аты-жөні)
___________________________________________________________қаласы
Жарыстың өткен күні мен орны.
___________________________________________________________________
Салмақ дәрежесі___________________________________ кг. дейін
Алған орны_________________________________________________________
Осы салмақ дәрежесінде жарысқа қатысқан спортшылар саны:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
N |Аты-жөні|Облысы |Спорттық атағы  |Жеңіс нәтижесі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жарыстың бас төрешісі              Аты-жөні қолы
Жарыстың бас хатшысы               Аты-жөні қолы
Төрешінің қолы, жарысты өткізген ұйымның мөрімен
куәландырылады
Қазақстан Республикасының Туризм және
спорт жөніндегі агенттігі Төрағасының м.а.
2004 жылғы 12 сәуірдегі "Спорт атақтары
мен разрядтар беру туралы нұсқаулықты
бекіту туралы" N 06-2-2/131
бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт жөніндегі агенттігі
N______Куәлік
Сурет орны   Тегі____________________________________________
3.5 х 4.5    Аты ____________________________________________
Әкесінің аты_____________________________
_____________________________спорттық атағы берілді
Төраға     қолы     Аты-жөні
20__ж. "____" __________N___________бұйрық
20__ж. "____" __________берілді
Қазақстан Республикасының Туризм және
спорт жөніндегі агенттігі Төрағасының м.а.
2004 жылғы 12 сәуірдегі "Спорт атақтары
мен разрядтар беру туралы нұсқаулықты
бекіту туралы" N 06-2-2/131
бұйрығына 4-қосымша
Спортшының жіктеме сынақ кітапшасы
Спортшының жіктеме сынақ кітапшасын тіркеу N____
Спорттың түрі_____________________________
Тегі_____________________________________
Аты_____________________________________
Әкесінің аты_____________________________
Туған жылы_________________________________
Тұратын жері (мекен жайы)___________________
Оқитын жері, жұмыс орны____________________
Спорт қоғамы______________________________
Спорттық разряд (атақ)____________________
Спортшының қолы__________________________
20__ж. "____" __________
Спорттық қоғамда, (спорттық клубында) тіркелген_____________
Спортшы суретінің орны    Спорт қоғамы (клубы) төрағасының
3.5 х 4.5                 қолы, мөрі
__________________
2 бет
Медициналық тексеру, спортшының
жарысқа қатысуына рұқсаттама
___________________________________________________________________
N|Өткен күні |Жарамды |Медициналық мынадай |Дәрігердің Ескертпе
|           |        | уақытқа дейін      | қолы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3 бет
Берілген спорттық атақтар, разрядтар
___________________________________________________________________
N |берілген атақтардың,  |бұйрықтың  |басшының қолы
|разрядтардың атауы    |нөмірі     |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4 бет
Президенттік сынақтар тапсырудың нормативтері
___________________________________________________________________
Р/с| Мына жастағы     |Күні, айы, |Норматив   |Жауапты адамның
N  | топтар арасында  |жылы       |           |қолы
___________________________________________________________________

1. 12-13 лет
2. 14-15 лет
3. 16-17 лет
4. 18-20 лет
5. 21-27 лет
6. 28-34 лет
7. 35-39 лет
8. 40-44 лет
9. 45-49 лет
10. 50-54 лет
11. 55-59 лет
12. 60-64 лет и старше
------------------------------------------------------------------------
5 страница
Участие спортсмена в соревнованиях и результаты
________________________________________________________________________
№  |Наименование соревнования |Дата и место |Результат|Подпись главного
|                          |проведения   |         |судьи и главного
|                          |соревнования |         |секретаря
___|__________________________|_____________|_________|_________________
___|__________________________|_____________|_________|_________________
___|__________________________|_____________|_________|_________________
___|__________________________|_____________|_________|_________________
___|__________________________|_____________|_________|_________________
___|__________________________|_____________|_________|_________________
6 страница
Регистрация перехода спортсмена из одного общества в другое
________________________________________________________________________
№  |Переход из физкультурно-спортивной  |Принят на учет в физкультурно-
|организации                         |спортивную организацию
___|____________________________________|_______________________________
___|____________________________________|_______________________________
___|____________________________________|_______________________________
___|____________________________________|_______________________________
___|____________________________________|_______________________________
___|____________________________________|_______________________________

1.  12-13 жас
___________________________________________________________________
2.  14-15 жас
___________________________________________________________________
3.  16-17 жас
___________________________________________________________________
4.  18-20 жас
___________________________________________________________________
5.  21-27 жас
___________________________________________________________________
6.  28-34 жас
___________________________________________________________________
7.  35-39 жас
___________________________________________________________________
8.  40-44 жас
___________________________________________________________________
9.  45-49 жас
___________________________________________________________________
10. 50-54 жас
___________________________________________________________________
11. 55-59 жас
___________________________________________________________________
12. 60-64 жас
және одан
да жоғары
___________________________________________________________________
5 бет
Спортшының жарысқа қатысуы және нәтижесі
___________________________________________________________________
N |Жарыстың атауы|Жарыстың өткен|Нәтижесі |Бас төрешінің және бас
|              |күні мен жері |         |хатшының қолы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6 бет
Спортшының бір қоғамнан басқа ұйымға ауысуын тіркеу
___________________________________________________________________
N |Дене шынықтыру-спорт |Дене шынықтыру-спорт ұйымы
|ұйымнан ауысу        |есепке алды
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________