О региональной и апелляционной комиссиях
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июня 2004 года N 532. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2004 года N 2915. Утратил силу - приказом Министра образования и науки РК от 11 апреля 2005 года N 232 (V053619)
В соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2004 года N 264 "Об утверждении Правил организации и проведения промежуточной аттестации обучающихся в организациях высшего профессионального образования Республики Казахстан", зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 6 апреля 2004 года N 2795, приказываю:
1. Утвердить прилагаемое Положение о региональной и апелляционной комиссиях по промежуточной аттестации обучающихся в организациях высшего профессионального образования Республики Казахстан.
2. Ректорам высших учебных заведений, на базе которых будет проведено комплексное тестирование студентов 2(3) курсов:
1) представить на утверждение в Министерство образования и науки Республики Казахстан кандидатуры в состав региональной и апелляционной комиссий;
2) организовать работу региональной и апелляционной комиссий.
3. Департаменту стратегии развития образования и международного сотрудничества (Ирсалиев С.А.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
И.о. Министра
Утверждено
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 9 июня 2004 года N 532
"О региональной и
апелляционной комиссиях"
Положение
о региональной и апелляционной комиссиях по промежуточной аттестации обучающихся в организациях высшего профессионального образования Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Региональная и апелляционная комиссии по промежуточной аттестации обучающихся в организациях высшего профессионального образования после 2(3) курсов (далее - региональная комиссия и апелляционная комиссия) создаются в соответствии с Правилами организации и проведения промежуточной аттестации обучающихся в организациях высшего профессионального образования Республики Казахстан.
2. Региональная и апелляционная комиссии создаются в каждом высшем учебном заведении, на базе которых проводится промежуточная аттестация обучающихся после 2(3) курсов (далее - ПАО).
3. Региональная и апелляционная комиссии руководствуются в своей работе настоящим Положением, Правилами организации и проведения промежуточной аттестации обучающихся в организациях высшего профессионального образования Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами.

Өңiрлiк және апелляциялық комиссиялар туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 маусымдағы N 532 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 23 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2815. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 11 сәуірдегі N 232 (V053619) бұйрығымен.
Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеудің тiзiлiмiнде 2004 жылғы 6 сәуiрдегi N 2795 тiркелген "Қазақстан Республикасының кәсiптiк жоғары бiлiм беру ұйымдарындағы бiлiм алушыларға аралық аттестаттауды ұйымдастыру және оны өткiзу ережесiн бекiту туралы" Бiлiм және ғылым министрiнiң 2004 жылғы 31 наурыздағы N 264  бұйрығына  сәйкес Бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының кәсiптiк жоғары бiлiм беру ұйымдарындағы бiлiм алушыларға аралық аттестаттауды ұйымдастыру және оны өткiзу жөнiнде өңiрлiк және апелляциялық комиссиялар туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Олардың базаларында 2 (3) курс студенттерiне кешендi тестiлеу өткiзiлетiн жоғары оқу орындарының ректорлары:
1) өңірлік және апелляциялық комиссиялардың құрамына кандидатураларды Бiлiм және ғылым министрлiгiне бекiтуге ұсынсын;
2) өңiрлiк және апелляциялық комиссиялардың жұмысын ұйымдастырсын.
3. Бiлiм берудi дамыту стратегиясы және халықаралық ынтымақтастық департаментi (С.Ә. Ырсалиев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
4. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзiме қалдырамын.
Министрдің
мiндетiн атқарушы
"Өңірлік және апелляциялық
комиссиялар туралы"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2004 жылғы 9 маусымдағы
N 532 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды аралық аттестаттау бойынша өңірлік және апелляциялық комиссиялар туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды 2 (3) курстан кейін аралық аттестаттау жөнінде өңірлік және апелляциялық комиссиялар (бұдан әрі - өңірлік комиссия және апелляциялық комиссия) Қазақстан Республикасының кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарындағы білім алушыларға аралық аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу ережесіне сәйкес құрылады.
2. Өңірлік және апелляциялық комиссиялар базаларында 2 (3) курстан кейін аралық аттестаттау (бұдан әрі - БАА) өткізілетін әрбір жоғары оқу орындарында құрылады.
3. Өңірлік және апелляциялық комиссиялар өз жұмысында осы ережені, Қазақстан Республикасының кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарындағы білім алушыларға аралық аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу ережесін және басқа нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.

2. Региональная комиссия
1. Формирование региональной комиссии
4. Состав региональной комиссии формируется на период подготовки и проведения ПАО по представлению высших учебных заведений, на базе которых будет проводиться промежуточная аттестация.
В состав региональной комиссии входят представители высших учебных заведений, студенты которых проходят комплексное тестирование при ПАО.
В состав региональной комиссии в качестве наблюдателей могут быть включены представители правоохранительных органов, общественных организаций, средств массовой информации.
Председателем региональной комиссии назначается ректор высшего учебного заведения, на базе которого будет проводиться ПАО, или ответственный за ПАО этого высшего учебного заведения.
Состав региональной комиссии ежегодно утверждается Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство).
2. Задачи и функции региональной комиссии
5. Основной задачей региональной комиссии является организация и координация работы по проведению ПАО в высших учебных заведениях.
6. Для реализации поставленной задачи региональная комиссия:
1) проводит организационную и информационно-разъяснительную работу по ПАО;
2) осуществляет формирование базы данных о студентах, участвующих в ПАО;
3) создает необходимые условия для проведения комплексного тестирования студентов;
4) проводит инструктаж дежурных по аудиториям;
5) вывешивает коды правильных ответов после окончания экзаменов и объявляет результаты комплексного тестирования;
6) организует работу апелляционной комиссии;
7) организует выдачу государственных сертификатов;
8) проставляет результаты (зачет) в зачетную книжку;
9) составляет и передает в Министерство справку, к которой прилагаются ведомости по группам с результатами ПАО и сведения о студентах, которые будут проходить повторное тестирование.
3. Права региональной комиссии
7. Для реализации возложенных на нее основных функций региональная комиссия имеет право:
1) осуществлять в пределах своей компетенции организацию проведения ПАО;
2) вносить предложения в Министерство по вопросам ПАО и повышения эффективности работы региональных комиссий;
3) привлекать сотрудников высших учебных заведений к работе в региональной и апелляционной комиссиях.
4. Работа региональной комиссии
8. Региональная комиссия работает в соответствии с планом, утвержденным ее председателем.
Секретарь региональной комиссии формирует план работы, повестку дня заседаний, организует взаимодействие членов комиссии и отвечает за делопроизводство.
9. Заседание региональной комиссии считается состоявшимся, если на нем присутствует более 2/3 от общего числа ее членов.

2. Өңірлік комиссия
1. Өңірлік комиссияны құру
4. Өңірлік комиссияның құрамы базаларында аралық аттестаттау өтетін жоғары оқу орындарының ұсыныстары бойынша БАА дайындау және өткізу кезеңінде құрылады.
Өңірлік комиссияның құрамына студенттері БАА бойынша кешенді тестілеуден өтіп жатқан жоғары оқу орындарының өкілдері кіреді.
Өңірлік комиссияның құрамына бақылаушылар ретінде құқық қорғау органдарының, қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін кіргізуге болады.
Өңірлік комиссияның төрағасы болып базасында БАА өтетін жоғары оқу орнының ректоры немесе осы жоғары оқу орнында БАА өткізуге жауапты адам тағайындалады.
Өңірлік комиссияның құрамын жыл сайын Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) бекітеді.
2. Өңірлік комиссияның міндеттері мен функциялары
5. Өңірлік комиссияның негізгі міндеті - жоғары оқу орындарында БАА өткізу жұмысын ұйымдастыру және үйлестіру болып табылады.
6. Өңірлік комиссия алға қойған міндеттерді жүзеге асыру үшін:
1) БАА бойынша ұйымдастыру және ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
2) БАА-ға қатысатын студенттер туралы мәліметтер базасын құруды іске асырады;
3) студенттерді кешенді тестілеуден өткізуге қажетті жағдай жасайды;
4) аудиториялар бойынша кезекшілерге нұсқау береді;
5) емтихан аяқталғаннан кейін дұрыс жауаптардың кодын іледі және кешенді тестілеудің нәтижелерін хабарлайды;
6) апелляциялық комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
7) мемлекеттік сертификаттар беруді ұйымдастырады;
8) сынақ кітапшасына нәтижелерді (сынақ бағаларын) қояды;
9) БАА нәтижелерімен бірге топ бойынша тізімдемелері және тестілеуді қайта өтетін студенттер туралы мәліметтер қоса берілген анықтаманы дайындайды және оны Министрлікке жібереді.
3. Өңірлік комиссияның құқығы
7. Өзіне жүктелген негізгі функцияларды іске асыру үшін өңірлік комиссия:
1) өз құзыретінің шегінде БАА өткізуді ұйымдастыруды жүзеге асыруға;
2) БАА мәселелері және өңірлік комиссия жұмысының тиімділігін арттыру бойынша Министрлікке ұсыныстар енгізуге;
3) өңірлік және апелляциялық комиссиялардың жұмысына жоғары оқу орындарының қызметкерлерін тартуға құқылы.
4. Өңірлік комиссияның жұмысы
8. Өңірлік комиссия төраға бекіткен жоспарға сәйкес жұмыс істейді.
Өңірлік комиссияның хатшысы жұмыс жоспарын, отырыстардың күн тәртібін жасайды, комиссия мүшелерінің өзара әрекеттерін ұйымдастырады және іс қағаздарын жүргізуге жауап береді.
9. Егер комиссия мүшелерінің жалпы санының 2/3 қатысқан болса, онда өңірлік комиссияның отырысы өтті деп есептеледі.

10. Решение региональной комиссии принимается простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов комиссии и оформляется протоколом заседания, который подписывается всеми членами комиссии.
При равенстве голосов голос председателя является решающим.
3. Апелляционная комиссия
11. Апелляционная комиссия формируется из преподавателей высших учебных заведений по дисциплинам специальностей и направлений подготовки.
Состав апелляционной комиссии утверждается Министерством.
12. Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления от студентов, не согласных с результатами тестирования.
13. Заявление на апелляцию подается в апелляционную комиссию в течение суток после объявления результатов тестирования и рассматривается в течение суток после подачи апелляции.
14. Апелляция не принимается по вопросам, связанным с нарушением обучающимися технологии проведения ПАО.
15. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от списочного состава комиссии. В случае равенства голосов председатель комиссии имеет право решающего голоса.
16. Решение апелляционной комиссии оформляется протоколом, который подписывается всеми членами комиссии и утверждается председателем региональной комиссии.
17. Апелляционная комиссия информирует студентов об итогах апелляции.

10. Өңірлік комиссияның шешімі отырысқа қатысып отырған комиссия мүшелері санының басым көпшілік дауысымен қабылданады және барлық комиссия мүшелерінің қолы қойылған хаттамамен ресімделеді.
Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып саналады.
5. Апелляциялық комиссия
11. Апелляциялық комиссия мамандықтар пәндері мен даярлық бағыттары бойынша жоғары оқу орындарының оқытушыларынан құрылады.
Апелляциялық комиссияның құрамын Министрлік бекітеді.
12. Апелляциялық комиссия тестілеу нәтижелерімен келіспеген студенттердің арыздарын қабылдап алады және оны қарайды.
13. Апелляцияға арыз тестілеу нәтижелерін хабарлағаннан кейін бір тәулік ішінде апелляциялық комиссияға беріледі және апелляцияға берілгеннен кейін бір тәулік ішінде қаралады.
14. БАА өткізу технологиясын білім алушының бұзуына байланысты мәселелер бойынша апелляция қабылдайды.
15. Апелляциялық комиссияның шешімі комиссияның тізімдік құрамының басым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда комиссияның төрағасы шешуші дауысқа құқылы.
16. Апелляциялық комиссияның шешімін комиссияның барлық мүшелері қол қойған хаттамамен ресімделеді және комиссияның төрағасы бекітеді.
17. Апелляциялық комиссия студенттерді апелляция қорытындыларымен хабардар етеді.