Об утверждении Правил предоставления услуг экспедитора
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 июля 2004 года № 296-I. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 26 августа 2004 года № 3037.
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 20.06.2011 № 379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 16) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления услуг экспедитора.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 20.06.2011 № 379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету железнодорожного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Байдаулетов Н.Т.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Лавриненко Ю.И.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
Приказом Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 28 июля 2004 года N 296-I
"Об утверждении Правил деятельности
экспедиторов на железнодорожном
транспорте"
Сноска. Заголовок Правила с изменением, внесенным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 20.06.2011 № 379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила
предоставления услуг экспедитора
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления услуг экспедитора (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" и устанавливают порядок предоставления услуг экспедитора и распространяются на экспедиторов, перевозчиков и клиентов - потребителей экспедиторских услуг.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 20.06.2011 № 379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) экспедиторская деятельность на железнодорожном транспорте - деятельность, направленная на удовлетворение спроса на услуги, связанные с перевозкой;

Экспедитор қызметтерiн ұсыну ережесiн бекiту туралы
Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 28 шілдедегі N 296-І бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 26 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3037
Ескерту. Тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2011.06.20 № 379 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Темiр жол көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 16) тармақшасына сәйкес бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған Экспедитор қызметтерін ұсыну ережесі бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2011.06.20 № 379 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнің Темiр жол көлiгi комитетi (Н.Т.Байдәулетов) осы бұйрықты мемлекеттiк тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ұсынуды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар бiрiншi вице-министрi Ю.И.Лавриненкоға жүктелсiн.
4. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
"Экспедиторлардың темiр
жол көлігінде қызмет ету
ережесiн бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы
Көлiк және коммуникациялар
министрiнiң 2004 жылғы
28 шілдедегі N 296-І
бұйрығымен бекiтiлген
Экспедитор қызметтерін ұсыну ережесi
Ескерту. Ереженің тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2011.06.20 № 379 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Экспедитор қызметтерін ұсыну ережесi (бұдан әрi - Ереже) «Teмip жол көлiгi туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзiрленген және экспедитордың қызметтерді ұсыну тәртiбiн белгілейді және экспедиторлық қызметтердi тұтынушы экспедиторларға, тасымалдаушылар мен клиенттерге қолданылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2011.06.20 № 379 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ережеде мынадай түсiнiктер қолданылады:
1) темiр жол көлiгiндегi экспедиторлық қызмет - тасымалдауға байланысты қызмет көрсетулерге сұранысты қанағаттандыруға бағытталған қызмет;

2) экспедиторские документы - документы, подтверждающие передачу клиентом прав и обязанностей экспедитору, а также международные документы, в том числе принятые Международной Федерацией экспедиторских ассоциаций , признанные Международной Торгово-промышленной палатой.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Гражданским кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте".
2. Взаимоотношения экспедитора и клиента
3. Взаимоотношения экспедитора и клиента строятся на условиях договора транспортной экспедиции, заключаемого в письменной форме.
4. Экспедиторская деятельность на железнодорожном транспорте осуществляется посредством оказания следующих услуг:
1) заключение договора перевозки от имени клиента или от своего имени;
2) организация перевозок грузов от места отправления до места назначения;
3) оформление транспортной железнодорожной накладной и (или) комплекта перевозочных документов, в том числе единых международных перевозочных документов;
4) оформление заявки на переадресовку груза;
5) предъявление груза к перевозке;
6) получение груза;
7) доставка груза со склада клиента до железнодорожной станции и от железнодорожной станции до склада клиента;
8) организация погрузки, выгрузки (разгрузки), перегрузки груза на железнодорожной станции и на складах клиента;
9) сортировка груза;
10) комплектование отправок (консолидация, деконсолидация груза);
11) маркировка, перемаркировка, упаковка груза;
12) ремонт транспортной тары и упаковки;
13) уведомление клиентов об отправке, продвижении (в том числе о пересечении грузом границы), прибытии и выдачи груза, а также о перегрузке груза на другие транспортные средства в пунктах перевалки;
14) контроль за продвижением груза в пути следования;
15) обеспечение (предоставление в пользование) клиентов съемным оборудованием, вагонами и контейнерами, необходимыми для перевозки груза;
16) предоставление клиентам и перевозчику запорно-пломбировочных устройств;
17) расчет и оплата провозных платежей, сборов и штрафов, погрузочно-разгрузочных, складских и иных работ;
18) подписание коммерческого акта;
19) оформление претензий на основании коммерческих актов и иных документов;
20) разработка и согласование с перевозчиком технических условий погрузки и крепления груза;
21) хранение, складирование груза;
22) организация сопровождения и/или охраны груза в пути следования;
23) розыск утерянного груза по истечении сроков доставки;
24) консультационные услуги в области перевозок груза;

2) экспедиторлық құжаттар - клиенттiң құқықтары мен мiндеттерiн экспедиторға тапсырғанын растайтын құжаттар, сондай-ақ халықаралық құжаттар, соның iшiнде Халықаралық Экспедиторлық қауымдастықтар федерациясы қабылдаған, Халықаралық Сауда-өнеркәсiп палатасы таныған құжаттар.
Осы Ережеде қолданылатын өзге түсiнiктер Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамамен анықталған ұғымдарда пайдаланылады.
2. Экспедитор мен клиенттiң өзара қарым-қатынасы
3. Экспедитор мен клиенттiң қарым-қатынастары жазбаша нысанда жасасатын көлiктiк экспедиция шартының ережелерi негiзiнде құрылады.
4. Темiр жол көлiгiндегi экспедиторлық қызмет мынадай қызметтердi көрсету арқылы жүзеге асырылады:
1) клиент атынан немесе өзiнiң атынан тасымалдау шартын жасасу;
2) жүк тасымалын жөнелту орнынан жеткiзу орнына дейiн ұйымдастыру;
3) көлiктiк темiр жол жүкқұжатын және (немесе) тасымалдау құжаттарының жинағын, соның iшiнде бiрыңғай халықаралық тасымалдау құжаттарын ресiмдеу;
4) жүктi басқа мекен-жайға жiберуге өтiнiмдi ресiмдеу;
5) жүктi тасымалдауға беру;
6) жүктi қабылдау;
7) жүктi клиенттiң қоймасынан темiр жол станциясына дейiн және темiр жол станциясынан клиенттiң қоймасына дейiн жеткiзу;
8) темiр жол станциясында және клиенттiң қоймаларында жүктi тиеудi (түсiрудi), қайта тиеудi ұйымдастыру;
9) жүктi сорттау;
10) жөнелтулердi жинақтау (жүктi шоғырландыру/тарату);
11) жүктi таңбалау, қайта таңбалау, орау;
12) көлiктiк ыдыс пен орамды жөндеу;
13) жүктiң жөнелтiлуi, қозғалысы (соның iшiнде жүктiң шекарадан өтуi), келуi және берiлуi туралы, сондай-ақ жүк аудару пункттерiнде жүктiң басқа көлiк құралдарына қайта тиелуi туралы клиенттерге хабарлау;
14) жүктiң жол бойымен қозғалысын бақылау;
15. клиенттері жүктерді тасымалдау үшін қажет вагондармен, контейнерлермен және алмалы-салмалы жабдықтармен қамтамасыз ету (пайдалануға беру).
16) клиенттер мен тасымалдаушыға бекiту-пломбылау құрылғыларын беру;
17) тасымалдау төлемдерiн, алымдар мен айыппұлды, тиеу-түсiру, қоймалық және өзге жұмыстарды есептеу және төлеу;
18) коммерциялық актiге қол қою;
19) коммерциялық актiлер және өзге құжаттардың негiзiнде талап-арыздарды ресiмдеу;
20) жүктi тиеу және бекiтудiң техникалық шарттарын әзiрлеу және тасымалдаушымен келiсу;
21) жүктердi сақтау, қоймалау;
22) жүкке жол бойында iлесiп жүру және/немесе күзетудi ұйымдастыру;
23) жеткiзу мерзiмдерi аяқталғаннан кейiн жоғалған жүктi iздеу;
24) жүктi тасымалдау саласындағы консультациялық қызметтер көрсету;

25) оформление таможенных документов;
26) иные услуги, связанные с перевозкой груза.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 24.07.2012 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Экспедитор отступает от указаний клиента, если по обстоятельствам дела экспедитор не мог предварительно запросить клиента о его согласии на такое отступление, либо не получил в течение суток ответ на свой запрос, если иное не установлено договором транспортной экспедиции.
Если указания клиента неточны, неполны или недостоверны, либо не соответствуют договору, и экспедитор по обстоятельствам дела не имел возможности уточнить указания клиента, экспедитор действует исходя из интересов клиента.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 20.06.2011 № 379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Если в договоре не предусмотрено иное, экспедитор по своему усмотрению, исходя из интересов клиента, выбирает или заменяет транспорт и маршрут перевозки, изменяет порядок перевозки груза, а также порядок выполнения экспедиторских услуг.
7. Экспедитор проверяет достоверность представленной клиентом информации, а также информации о свойствах груза, об условиях его перевозки и иной информации, необходимой для исполнения экспедитором обязанностей, предусмотренных договором транспортной экспедиции.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 24.07.2012 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В случаях, когда условиями договора транспортной экспедиции предусмотрено, что экспедитор заключает от имени клиента договоры с третьими лицами, а также выполняет от имени клиента другие обязанности, связанные с исполнением договора транспортной экспедиции, клиент выдает экспедитору доверенность.
По исполнении договора транспортной экспедиции или при прекращении договора транспортной экспедиции до его исполнения экспедитор возвращает клиенту доверенность, срок действия которой не истек.
9. Экспедитор представляет клиенту оригиналы договоров, заключенных экспедитором от имени клиента на основании выданной им доверенности.
10. Если из договора транспортной экспедиции не следует, что экспедитор должен исполнить свои обязанности лично, экспедитор может привлечь к исполнению своих обязанностей других лиц.

25) кедендiк құжаттарды ресiмдеу;
26) жүктi тасымалдауға байланысты өзге қызметтер көрсету.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.07.24 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
5. Егер көліктік экспедиция шартында өзгеше көзделмесе, экспедитор клиенттің нұсқауларынан, ол клиенттен іс жағдайлары бойынша осындай ауытқуға келісімін сұрай алмағанда немесе өз сұрауына тәулік ішінде жауап алмағанда ауытқиды.
Егер клиенттің нұсқаулары дәл емес, толық емес немесе дәйекті емес немесе шартқа сәйкес емес болса және экспедитордың іс жағдайлары бойынша клиенттің нұсқауларын нақтылауға мүмкіндігі болмаса, экспедитор клиенттің мүдделері тұрғысында іс-қимыл жасайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2011.06.20 № 379 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Егер шартта өзгесi көзделмесе, экспедитop клиенттiң мүдделерi тұрғысынан, өз пайымдауынша, тасымалдың көлiгiн және маршрутын, жүктi тасымалдау тәртiбiн, сондай-ақ экспедиторлық қызметтердiң көрсетiлу тәртiбiн таңдайды немесе өзгертедi.
7. Экпедитор клиент берген ақпараттың, сондай-ақ жүктің сипаттары туралы ақпараттың, оны тасымалдау мен экспедитор көлік экспедиция шартында көзделген міндеттемелерін орындауы үшін қажет өзге де ақпараттың шынайылығын тексереді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.07.24 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
8. Көлiк экспедициясы шартының талаптарымен экспедитордың клиент атынан үшiншi тұлғалармен шарт жасасуы, сондай-ақ клиент атынан көлiк экспедициясы шартын орындауға байланысты басқа да мiндеттердi орындауы көзделген жағдайда клиент экспедиторға сенiмхат бередi.
Көлiк экспедициясының шартын орындау бойынша немесе оны орындағанға дейiн көлiк экспедициясы шартын тоқтату кезiнде экспедитор қолдану мерзiмi өтпеген сенiмхатты клиентке қайтарады.
9. Экспедитор клиент атынан оның берген сенiмхаты негiзiнде экспедитор жасаған шарттардың түпнұсқаларын клиентке ұсынады.
10. Егер көлiк экспедициясы шартынан экспедитор өз мiндеттерiн жеке орындауға тиiстiлiгi туындамаса, экспедитор өз мiндеттерiн орындауға басқа тұлғаларды тарта алады.

11. Договором транспортной экспедиции может быть предусмотрено выполнение экспедиторских услуг, связанных с систематическими перевозками грузов.
12. При организации перевозок в международном сообщении могут применяться экспедиторские документы в качестве приложения к договору транспортной экспедиции.
3. Взаимоотношения экспедитора и перевозчика
13. Для осуществления предоставления услуг экспедитора, экспедитор заключает с перевозчиком договор об организации перевозок и иные договоры по виду оказываемых услуг.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 24.07.2012 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Во взаимоотношениях с перевозчиком экспедитор:
1) обеспечивает своевременную и полную оплату деньгами всех причитающихся перевозчику провозных платежей и сборов;
2) обеспечивает грузоотправителя инструкцией по внесению отметок о плательщике в перевозочные документы;
3) обеспечивает выполнение требований перевозчика, предъявляемых к грузу и оформлению перевозочных документов, если такие обязательства возложены на него договором транспортной экспедиции;
4) обеспечивает выполнение требований, предъявляемых к грузу и сопроводительным документам со стороны таможенных органов, фитосанитарного, карантинного, пограничного и иного контроля, если такие обязательства возложены на него договором транспортной экспедиции;
5) возмещает подтвержденные документально убытки, причиненные перевозчику вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения договора об организации перевозок, если законодательством Республики Казахстан или договором об организации перевозок не предусмотрено иное.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 24.07.2012 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Во взаимоотношениях с экспедитором перевозчик:
1) не принимает груз к перевозке до получения провозных платежей и сборов, если иное не предусмотрено договором;
2) не принимает груз к перевозке до оформления документов, необходимых для беспрепятственной перевозки груза под контролем государственных органов (таможенных, пограничных, фитосанитарных и прочих);
3) удерживает груз в случае неоплаты экспедитором провозных платежей и сборов на станции назначения, а при транзитной перевозке - в пути следования;
4) информирует экспедитора в случае возникновения препятствий при перевозке груза;
5) уведомляет экспедитора об изменении нормативных правовых актов по вопросам организации перевозки груза железнодорожным транспортом Республики Казахстан и других государств (в соответствии с международными договорами), в том числе об изменении тарифов и условий перевозок, об открытии, закрытии и переименовании железнодорожных станций магистральной железнодорожной сети Республики Казахстан;

11. Көлiктiк экспедиция шартында жүктердiң жүйелi тасымалдарымен байланысты экспедиторлық қызмет көрсету көзделуi мүмкiн.
12. Халықаралық қатынаста тасымалдарды ұйымдастыру барысында көлiктiк экспедиция шартына қосымша ретiнде экспедиторлық құжаттар қолданылуы мүмкiн.
3. Экспедитор мен тасымалдаушының өзара қарым-қатынасы
13. Экспедиторлық қызметті ұсынуды жүзеге асыру үшін экспедитор тасымалдаушымен тасымалдарды ұйымдастыру туралы және көрсетілетін қызметтердің түрі бойынша шарттарды жасасады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.07.24 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
14. Экспедитор тасымалдаушымен өзара қарым-қатынаста:
1) тасымалдаушыға тиесілі барлық тасымалдау төлемдері мен алымдарының уақытында және ақшамен толық төленуін қамтамасыз етеді;
2) жүк жөнелтушінің тасымалдаушы құжаттарын төлеуші туралы белгі енгізу жөніндегі нұсқаулықпен қамтамасыз етеді;
3) егер көліктік экспедициясының шартында мұндай міндеттер оған жүктелсе, жүкке және тасымалдау құжаттарына тасымалдаушының талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
4) егер мұндай міндеттер оған көліктік экспедициясының шартында жүктелсе, жүкке және ілеспе құжаттарға кедендік органдар, фитосанитарлық, карантиндік, шекаралық және өзге де бақылау тарапынан қойылатын талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді;
5) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе тасымалдау туралы шартта өзгесі көзделмесе, тасымалдауды ұйымдастыру туралы шартты орындамау немесе тиісті орындамау салдарынан тасымалдаушыға құжаттамалық расталған шығындарды өтейді;
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.07.24 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
15. Тасымалдаушы экспедитормен қарым-қатынаста:
1) егер шартта өзгесi көзделмесе, тасымалдау төлемi мен алымын алғанға дейiн жүктi тасымалдауға қабылдамайды;
2) мемлекеттiк органдардың (кеден, шекара, фитосанитарлық және басқаларының) бақылауымен жүктi кедергiсiз тасымалдау үшiн қажеттi құжаттарды ресiмдегенге дейiн тасымалдауға жүк қабылдамайды;
3) экспедитор баратын станциясында, ал транзиттiк тасымал кезiнде жүру жолында тасымалдау төлемдерi мен алымдарын төлемеген жағдайда жүктi ұстап қалады;
4) жүктi тасымалдау кезiнде кедергiлер туындаған жағдайда экспедиторды хабардар етедi;
5) экспедиторды Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің (халықаралық шарттарға сәйкес) темір жол көлігімен жүк тасымалдарын ұйымдастыру мәселелері жөніндегі қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерінің өзгеруі туралы, соның ішінде тасымалдардың тарифтері мен шарттарының өзгеруі туралы, Қазақстан Республикасының магистральдық темір жол станциясының ашылуы, жабылуы және қайта аталуы туралы хабардар етеді;

6) возмещает подтвержденные документально убытки, причиненные экспедитору вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения договора об организации перевозок, если законодательством Республики Казахстан или договором не предусмотрено иное.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта и коммуникаций РК от 20.06.2011 № 379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.07.2012 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Для заключения договора об оказании услуг при перевозке грузов железнодорожным транспортом экспедитор предоставляет перевозчику:
1) заявление на имя перевозчика;
2) для физических лиц – нотариально заверенные копии удостоверения личности, свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан индивидуальный идентификационный номер (ИИН);
3) для юридических лиц – нотариально заверенные копии устава, свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан/бизнес идентификационный номер (БИН).
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 24.07.2012 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При наличии всех документов, определенных пунктом 16 настоящих Правил, договор об организации перевозок подписывается перевозчиком в течение двадцати календарных дней.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 20.06.2011 № 379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе шартта өзгесi көзделмесе, тасымалдарды ұйымдастыру туралы шартты тиесілі орындамау салдарынан экспедиторға келтірілген құжаттамалық расталған шығындарын өтейді.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2011.06.20 № 379 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.07.24 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
16. Темір жол көлігімен жүк тасымалдау кезінде қызмет көрсету туралы шарт жасасу үшін экспедитор тасымалдаушыға мыналарды ұсынады:
1) тасымалдаушының атына өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін - жеке куәліктің, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нотариалды расталған көшірмелері, Қазақстан Республикасы салық төлеушісінің куәлігі жеке сәйкестірілген нөмірі (ЖСН);
3) заңды тұлғалар үшін - жарғының, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нотариалды расталған көшірмелері, Қазақстан Республикасы салық төлеушісінің куәлігі бизнес сәйкестірілген нөмірі (БСН).
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.07.24 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
17. Осы Ереженiң 16-тармағында белгiленген барлық құжаттар бар болған кезде, тасымалдаушы отыз күнтiзбелiк күн iшiнде тасымалдарды ұйымдастыру туралы шартқа қол қояды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2011.06.20 № 379 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.