Об утверждении Правил ведения Судовой книги
Приказ и.о.Председателя Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 59-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2004 года № 3050. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 июня 2011 года № 403
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 28.06.2011 № 403 (вводится в действие с 01.09.2011).
В соответствии с  Правилами  государственной регистрации судов и прав на них, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года N 49, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Судовой книги.
2. Управлению контроля на водном транспорте Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адамова Р.К.) обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Есжанова К.Б.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И. о. Председателя
Утверждены
приказом Председателя
Комитета транспортного контроля
от 18 августа 2004 года N 59-п
"Об утверждении Правил ведения
Судовой книги"
Правила ведения Судовой книги 1. Общие положения
1. Настоящие  Правила  ведения Судовой книги (далее - Правила) разработаны в соответствии с Правилами государственной регистрации судов и прав на них, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года N 49 (далее - Правила регистрации).
2. Правила определяют порядок ведения Судовой книги.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
собственник судна - лицо, зарегистрированное в качестве собственника судна в соответствии с Правилами регистрации;
судовладелец - лицо, владеющее судном на праве собственности или иных законных основаниях;
уполномоченный орган по государственной регистрации судов и прав на них (далее - уполномоченный орган) - Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Судовая книга (приложение 1) ведется морской администрацией порта (далее - МАП) на государственном и русском языках на бумажном и электронном носителях.
5. Контроль за ведением Судовой книги осуществляется уполномоченным органом.

Кеме кітабын жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің 2004 жылғы 18 тамыздағы N 59-п бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 3 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3050. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 28 маусымдағы № 403 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 28 маусымдағы № 403 (3-тармақты қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтардағы N 49  қаулысымен бекітілген Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу ережесіне сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Кеме кітабын жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің Су көлігінде бақылау басқармасы (Р.Қ.Адамова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті төрағасының орынбасары Қ.Б.Есжановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төрағаның міндетін атқарушы
"Кеме кітабын жүргізу
ережесін бекіту туралы"
Көліктік бақылау комитеті
төрағасының 2004 жылғы
18 тамыздағы N 59-п
бұйрығымен бекітілген
Кеме кітабын жүргізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Кеме кітабын жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтардағы N 49  қаулысымен бекітілген Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу ережесіне (бұдан әрі - Тіркеу ережесі) сәйкес әзірленді.
2. Ереже Кеме кітабын жүргізу тәртібін белгілейді.
3. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
кеменің меншік иесі - Тіркеу ережесіне сәйкес кеменің меншік иесі ретінде тіркелген тұлға;
кеме иесі - меншік құқығында немесе өзге заңды негіздерде кемені иеленуші тұлға;
кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті.
4. Кеме кітабын (1-қосымша) мемлекеттік және орыс тілдерінде қағаз және электрондық тасымалдаушыларда порттың теңіз әкімшілігі (бұдан әрі - ПТӘ) жүргізеді.
5. Кеме кітабын жүргізуді бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады.

2. Порядок ведения Судовой книги
6. Неотъемлемой частью Судовой книги являются Книга учета входящих документов Судовой книги (далее - Книга учета) (приложение 2) и судовые дела.
Судовое дело оформляется на каждое судно и идентифицируется регистрационным номером судна.
В судовое дело помещаются копия Судового билета, а также копии документов, поступающих для государственной регистрации судна и прав на данное судно, выданных справок и выписок из Судовой книги.
7. Судовая книга и Книга учета ведутся отдельными журналами, страницы должны быть пронумерованы, прошнурованы, на последней странице записывается число пронумерованных, прошнурованных листов и заверяется капитаном морского порта, который возглавляет МАП.
8. Уничтожение Судовой книги, судовых дел и Книги учета и изъятие из них каких-либо документов или их частей не допускается.
9. В графу "Отметки об изменениях" Судовой книги вписывается дополнительная информация о судне или о таком его изменении, которое не требует обновления всей записи, а также прекращения или перехода прав на него. К таким сведениям относятся:
1) изменение фамилии, имени, отчества, места жительства физического лица, если собственником является физическое лицо;
2) изменение наименования юридического лица, его места нахождения и почтового адреса, если собственником является юридическое лицо;
3) изменение названия судна.
Приложение 1
к Правилам ведения
Судовой книги
Судовая книга
_______________________________________________________________________
N |  Дата    |Наз- |Наименование|Наименование |  Доля   |  Прежнее
п/п|внесения  |вание|собственника|судовладельца|  судна, | название
|в Судовую |судна|и его адрес | и его адрес |принадле-|судна (если
|книгу и   |     |            |             |жащая    | оно ранее
|порядковый|     |            |             |каждому  |плавало под
|регистра- |     |            |             |   из    |иностранным
|ционный   |     |            |             |собствен-|  флагом)
|номер     |     |            |             |  ников  |
___|__________|_____|____________|_____________|_________|_____________
1 |    2     |   3 |     4      |      5      |    6    |     7
___|__________|_____|____________|_____________|_________|_____________
___|__________|_____|____________|_____________|_________|_____________
___|__________|_____|____________|_____________|_________|_____________
___|__________|_____|____________|_____________|_________|_____________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Порт|   Порт    | Тип и  |Район |  N    |Год и |Мате-|Мощность
при-| (место)   |назначе-|плава-|проекта|место |риал |главных
писки|предыдущей |  ние   | ния  |       | пос- |кор- |двигате-
|регистрации| судна  |      |       |тройки|пуса |  лей
| и дата ее |        |      |       |судна |     |(тип и
|аннулирова-|        |      |       |      |     | число)
| ния (если |        |      |       |      |     |
|  таковые  |        |      |       |      |     |
|  имеются) |        |      |       |      |     |
|           |        |      |       |      |     |
_____|___________|________|______|_______|______|_____|____________
8  |    9      |    10  |   11 |  12   |   13 |  14 |  15
_____|___________|________|______|_______|______|_____|____________
_____|___________|________|______|_______|______|_____|____________
_____|___________|________|______|_______|______|_____|____________
_____|___________|________|______|_______|______|_____|____________
Продолжение
_________________________________________________________________________
Род   | Габаритные размерения |      Осадка    |Спасатель-|Грузо-
движи-  |    судна в метрах     |________________|ные шлюпки|подъем-
телей и |                       |в грузу|порожним|(количес- |ность
количес-|                       |       |        |тво, общая|(тонн)
тво     |_______________________|       |        |вмести-   |____________
винтов  |Длина|Ширина|  Высота  |       |        |мость)    |река|море
|     |      |надводного|       |        |          |    |
|     |      |  борта   |       |        |          |    |
________|_____|______|__________|_______|________|__________|____|_______
16    |  17 |  18  |    19    |   20  |   21   |     22   | 23 |  24
________|_____|______|__________|_______|________|__________|____|_______
________|_____|______|__________|_______|________|__________|____|_______
________|_____|______|__________|_______|________|__________|____|_______
________|_____|______|__________|_______|________|__________|____|_______
Продолжение
_________________________________________________________________________
Вместимость  |  Максимальная  |Примечание| Отметки|Наиме-  |Реквизиты
|    скорость    |          |   об   |нование |документа о
|     хода       |          |измене- |и адрес | согласии
|   (в узлах)    |          |ниях    |довери- |собствен-
_______________|________________|          |        |тельного|ника или
чистая|валовая |в грузу|порожним|          |        |управля-|уполномочен-
|        |       |        |          |        |ющего   |ного органа
|        |       |        |          |        |        |о передаче
|        |       |        |          |        |        |судна в
|        |       |        |          |        |        |доверитель-
|        |       |        |          |        |        |ное
|        |       |        |          |        |        |управление
______|________|_______|________|__________|________|________|___________
25  |   26   |   27  |    28  |    29    |   30   |   31   |   32
______|________|_______|________|__________|________|________|___________
______|________|_______|________|__________|________|________|___________
______|________|_______|________|__________|________|________|___________
______|________|_______|________|__________|________|________|___________
Продолжение
_________________________________________________________________________
Сведения об ипотеке судна
_________________________________________________________________________
Сведения о государственной регистрации    |  Сведения о прекращении
ипотеки судна                    |государственной регистрации
|      ипотеки судна
____________________________________________|___________________________
N и дата  |Имя и|Имя и    |Макси- |  Дата   |  Дата    |Наименование и
выдачи    |адрес|адрес    |мальный|окончания|досрочного|  реквизиты
Свидетель-|зало-|залого-  |размер | ипотеки | окончания|документов, на
ства о    |года-|держателя|обяза- |  судна  |  ипотеки |  основании
государ-  |теля |ипотеки  |тель-  |         |   судна  |   которых
ственной  |ипо- |или      |ства,  |         |          |  прекращена
регистра- |теки |сведения |обес-  |         |          |государственная
ции       |     |о том,   |печен- |         |          |  регистрация
ипотеки   |     |что она  |ного   |         |          |    ипотеки
судна или |     |установ- |ипо-   |         |          |
строящего-|     |лена на  |текой  |         |          |
ся судна  |     |предъя-  |       |         |          |
|     |вителя   |       |         |          |
__________|_____|_________|_______|_________|__________|________________
33     | 34  |   35    |  36   |   37    |    38    |     39
__________|_____|_________|_______|_________|__________|________________
__________|_____|_________|_______|_________|__________|________________
__________|_____|_________|_______|_________|__________|________________
__________|_____|_________|_______|_________|__________|________________
Приложение 2
к Правилам
Судовой книги
Книга учета входящих документов Судовой книги
__________________________________________________________________________
N |  Дата     | Наиме-  | Наиме-  | Наиме-   |Назва-|Запись     |Выдан-
п/п|поступления|нование  |нование  |нование   |ние   |об отказе  |ные
|документов |поступив-|собствен-|судо-     |судна |в государ- |выписки
|           |ших      |ника     |владель-  |      |ственной   |и справ-
|           |докумен- |(адрес,  |ца (адрес,|      |регистрации|ки из
|           |тов      |телефон, |телефон,  |      |           |Судовой
|           |         |факс)    |факс)     |      |           |книги
|           |         |         |          |      |           |(кому и
|           |         |         |          |      |           |когда
|           |         |         |          |      |           |были
|           |         |         |          |      |           |выданы)
___|___________|_________|_________|__________|______|___________|________
1 |    2      |    3    |     4   |     5    |   6  |     7     |   8
___|___________|_________|_________|__________|______|___________|________
___|___________|_________|_________|__________|______|___________|________
___|___________|_________|_________|__________|______|___________|________
___|___________|_________|_________|__________|______|___________|________

2. Кеме кітабын жүргізу тәртібі
6. Кеме кітабының кіріс құжаттарын есепке алу кітабы (бұдан әрі - Есепке алу кітабы) (2-қосымша) және кеме істері Кеме кітабының ажырамас бөлігі болып табылады.
Кеме ісі әр кемеге ресімделеді және кеменің тіркеу нөмірімен сәйкестендіріледі.
Кеме ісіне кеме билетінің көшірмесі, сондай-ақ кемені және осы кемеге құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін келіп түсетін құжаттардың, Кеме кітабынан берілген анықтамалар мен үзінді көшірмелердің көшірмелері тіркеледі.
7. Кеме кітабы және Есепке алу кітабы жеке журналдарда жүргізіледі, беттері нөмірленген, тігілген болуы тиіс, соңғы бетінде нөмірленген, тігілген парақтардың саны жазылады және ПТӘ басқаратын теңіз портының капитаны растайды.
8. Кеме кітабын, кеме істерін және Есепке алу кітабын жоюға және олардан қандай да бір құжаттарды немесе олардың бөліктерін алуға жол берілмейді.
9. Кеме кітабының "Өзгерістер туралы белгілер" бағанында кеме туралы немесе барлық жазбаны жаңартуды талап етпейтін өзгерістер, сондай-ақ оған құқықтардың тоқтауы немесе ауысуы туралы қосымша ақпарат жазылады.
Мұндай мәліметтерге мыналар жатады:
1) жеке тұлғаның тегінің, атының, әкесінің атының, тұрғылықты жерінің өзгеруі, егер меншік иесі жеке тұлға болып табылса;
2) заңды тұлғаның атауының, орналасқан жерінің немесе почталық мекен-жайының өзгеруі, егер меншік иесі заңды тұлға болып табылса;
3) кеменің атауының өзгеруі.
Кеме кітабын жүргізу
ережесіне 1-қосымша
Кеме кітабы
___________________________________________________________________
р/с|Кеме кіта. |Кеменің|Меншік  |Кеме ие.|Меншік |Кеменің  |Тіркелу
N |бына енгі. | атауы |иесінің |сінің   |иелері.|бұрынғы  |порты
|зілген күні|       |атауы   |атауы   |нің әр.|атауы    |
|және тір.  |       |және    |және    |қайсына|(егер ол |
|келген рет.|       |оның ме.|оның ме.|тиесілі|бұрын ше.|
|тік нөмірі |       |кен-жайы|кен-жайы|кеменің|тел туын |
|           |       |        |        | үлесі |көтеріп  |
|           |       |        |        |       | жүзген  |
|           |       |        |        |       | болса)  |
___________________________________________________________________
1        2         3       4        5       6        7        8
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
Алдыңғы тір. | Кеменің | Жүзу |Жоба|Кеменің  |Корпус|Басты қоз.
келген порты |түрі және|ауданы| N  |жасалған |мате. |ғалтқыштардың
(орны) және  | мақсаты |      |    |жылы және|риалы |қуаты (түрі
оның жойыл.  |         |      |    |   орны  |      |және саны)
ған күні     |         |      |    |         |      |
(егер мұн.   |         |      |    |         |      |
дайлар болса)|         |      |    |         |      |
___________________________________________________________________
9          10       11   12      13      14       15
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жалғасы
___________________________________________________________________
Қозғағыш.|Кеменің метрмен габариттік  |  Құтқару   |Жүк көтерім.
тардың   |        өлшемдері           | шлюпкалары |ділігі(тонна)
түрі және|----------------------------|(саны, жалпы|---------------
винттер. |Ұзын.|Ені|Су үс.  |   Шөгу  |сыйымдылығы)| өзен | теңіз
дің саны |дығы |   |тіндегі |---------|            |      |
|     |   |борттың |жүк.|жүк.|            |      |
|     |   |биіктігі|пен |сіз |            |      |
___________________________________________________________________
16      17   18     19     20  21        22        23      24
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жалғасы
___________________________________________________________________
Сыйымдылығы|Жүрістің ең |Ескерту|Өзге. |Сенімді |Кемені сенімді
-----------|жоғары жыл. |       |рістер|басқару.|басқаруға бергені
таза|жалпы |  дамдығы   |       |туралы|шының   |туралы меншік
|      |(тораптарда)|       |белгі.|атауы   |иесінің немесе
|      |------------|       | лер  |және ме.|уәкілетті органның
|      |жүк. |жүксіз|       |      |кен-жайы|келісімі туралы
|      |пен  |      |       |      |        |құжаттың деректе.
|      |     |      |       |      |        |мелері
___________________________________________________________________
25     26    27     28     29      30     31           32
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жалғасы
___________________________________________________________________
Кеменің ипотекасы туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу        |Кеменің ипо.
туралы мәліметтер                   |текасын мемле.
--------------------------------------------------|кеттік тіркеудің
Кеменің немесе|Ипотеканы|Ипотеканы |Ипотека.|Кеме |тоқтатылғаны
жасалып жатқан|кепілге  |кепілге   |мен қам.|ипо. |туралы мәліметтер
кеменің ипоте.|берушінің|ұстаушының|тамасыз |тека.|----------------
касын мемле.  |аты және |аты және  |етілген |сының|Кеме |Кеменің
кеттік тіркеу |мекен-   |мекен-жайы|міндет. |аяқ. |ипо. |ипотекасын
туралы куәлік.|жайы     |немесе    |темелер.|талу |тека.|мемлекет.
тің N және бе.|         |оның ұсы. |дің ең  |мер. |сының|тік тір.
рілген күні   |         |нушыға    |жоғары  |зімі |мер. |кеуді тоқ.
|         |белгілен. |мөлшері |     |зімі.|татуға
|         |гені тура.|        |     |нен  |негіз бол.
|         |лы мәлі.  |        |     |бұрын|ған құжат.
|         |меттер    |        |     |аяқ. |тардың
|         |          |        |     |талу |атауы мен
|         |          |        |     |күні |деректе.
|         |          |        |     |     |мелері
___________________________________________________________________
33          34        35        36      37    38    39
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кеме кітабын жүргізу
ережесіне 2-қосымша
Кеме кітабының кіріс құжаттарын есепке алу кітабы
___________________________________________________________________
N |Құжат.|Келіп |Меншік ие.  |Кеме ие. |Кеме.|Мемле.|Кеме кітабы.
р/с|тардың|түскен|сінің атауы |сінің    |нің  |кеттік|нан берілген
|келіп |құжат.|(мекен-жайы,|атауы    |атауы|тір.  |үзінді көшір.
|түскен|тардың|  телефоны, |(мекен-  |     |кеуден|мелер мен
| күні |атауы |  факсы)    |жайы, те.|     |бас   |анықтамалар
|      |      |            |лефоны,  |     |тарт. |(кімге және
|      |      |            |факсы)   |     |қаны  |қашан
|      |      |            |         |     |туралы|берілді)
|      |      |            |         |     |жазба |
___________________________________________________________________
1     2      3        4            5      6      7        8
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________