Об утверждении Правил о мелиоративных работах на водоемах Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 сентября 2004 года N 469. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2004 года N 3110. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 сентября 2008 года N 579
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 16.09.2008 N 579
Извлечение из приказа
Министра сельского хозяйства РК
от 16.09.2008 N 579 " О признании утратившим силу
некоторых приказов Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан"
В соответствии с Положением о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу следующие приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан:
1) от 2 сентября 2004 года № 469 «Об утверждении Правил о мелиоративных работах на водоемах Республики Казахстан»;
2) ...;
3) ....
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр                                    А. Куришбаев
В соответствии с пунктом 8 Плана мероприятий по реализации Программы развития рыбного хозяйства Республики Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2003 года N 1344 приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила о мелиоративных работах на водоемах Республики Казахстан.
2. Комитету рыбного хозяйства обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета рыбного хозяйства Мусатаева М.Х.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 сентября 2004 года N 469
"Об утверждении Правил
о мелиоративных работах на
водоемах Республики Казахстан"
Правила о мелиоративных работах на водоемах
Республики Казахстан
Настоящие Правила о мелиоративных работах на водоемах Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее - Закон), Законом Республики Казахстан "О ветеринарии" и Положением о Комитете рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года N 310, и устанавливают способы осуществления, организации, планирования и порядок проведения рыбохозяйственных мелиоративных работ.
Рыбохозяйственная мелиорация является составной частью комплексных мероприятий, направленных на сохранение и увеличение рыбопродуктивности водоемов, улучшение условий обитания и размножения рыб (в том числе редких и исчезающих) и других гидробионтов. Объектами мелиорации являются водоемы, имеющие или которые могут иметь рыбохозяйственное значение. <*>

Қазақстан Республикасының су айдындарындағы мелиорация жұмыстары туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 2 қыркүйектегі N 469 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 28 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3110. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008 жылғы 16 қыркүйектегі N 579 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.09.16 N 579 бұйрығымен.
------------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі N 310 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ережесіне сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің келесі:
1) "Қазақстан Республикасының су айдындарындағы мелиорация жұмыстары туралы ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 2 қыркүйектегі N 469;
2) ...
3) ... бұйрықтарының күші жойылсын.
2. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 29 желтоқсандағы N 1344 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының 2004-2006 жылдарға арналған Балық шаруашылығын дамыту бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарының 8-тармағына сәйкес бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының су айдындарындағы мелиорация жұмыстары туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Балық шаруашылығы комитетi осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Балық шаруашылығы комитетiнiң Төрағасы М.Х.Мұсатаевқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
"Қазақстан Республикасының
су айдындарындағы мелиорация
жұмыстары туралы ереженi
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрiнiң
2004 жылғы 2 қыркүйектегі
N 469 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының су айдындарындағы
мелиоративтiк жұмыстар туралы ереже
Қазақстан Республикасының су айдындарындағы мелиоративтiк жұмыстар туралы ереже (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының Су кодексiне , "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Заң, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 6 сәуірдегі N 310 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Балық шаруашылығы комитетi туралы ережесiне сәйкес әзiрлендi, және балық шаруашылығы мелиоративтiк жұмыстарын жүзеге асырудың, ұйымдастырудың, жоспарлаудың тәсiлдерiн және жүргiзудiң тәртiбiн белгiлейдi.
Балық шаруашылығы мелиорациясы су айдындарының балық өнiмдiлiгiн сақтау және көбейтуге, балық (оның iшiнде сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген) және басқа да гидробионттардың өмiр сүру мен көбею жағдайларын жақсартуға бағытталған кешендi iс-шаралардың құрамды бөлiгi болып саналады. Мелиорация нысаны болып балық шаруашылық маңызы бар немесе болуы мүмкiн су айдындары саналады.

Сноска. В преамбулу внесены изменения приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 27 июня 2006 года N 418 .
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) акклиматизационные работы - это проведение мероприятий по вселению гидробионтов из одних водоемов в другие, где их ранее не было или они исчезли для последующей их адаптации к новым условиям и формирования самовоспроизводящихся популяций;
2) биологическая борьба с излишней растительностью и эвтрофикацией водоемов - вселение в водоем растительноядных рыб для уничтожения растительности и низших водорослей, вызывающих цветение воды;
3) восстановление естественных нерестилищ - комплекс технических мер, способствующих обводнению ранее утраченных нерестилищ, предотвращению их заиления, очистки от сплавин и других наносов, обеспечению нормального водного баланса в период нереста;
4) зарыбление - выпуск рыб в водоем с целью последующего нагула до товарной массы или пополнения численности местных видов рыб. От акклиматизации отличается тем, что для зарыбления используются виды рыб, обитающие, но не способные или плохо воспроизводящиеся в данном водоеме;
5) защита рыб от попадания в водозаборные сооружения и ирригационную сеть - система проектных и технических мер по предотвращению гибели молоди и взрослых рыб в водозаборах различных типов и ирригационных системах. Предусматривается на стадии проектирования для наиболее безопасного расположения водозабора; на стадии эксплуатации - путем оборудования водозаборов эффективными средствами рыбозащиты;
6) обеспечение прохода рыб к нерестилищам - система гидротехнических и других мер (дноуглубление, выкос растительности, поддержание уровенного режима) по обеспечению подъема в реки производителей проходных и полупроходных рыб;
7) отлов малоценных видов - комплексное мероприятие по замещению малоценных видов, более ценными;
8) очистка теневых участков - система технических мер по обеспечению безопасного и эффективного промысла путем удаления сплавин, затопленных деревьев и кустарников, строительных конструкций и материалов, транспортных средств;
9) пользователи рыбными ресурсами и другими водными животными - физические и юридические лица, которым в соответствии с установленным законодательством порядке предоставлено право пользования рыбными ресурсами и другими водными животными (пользователи);

Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2006 жылғы 27 маусымдағы N 418 (алғашқы рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жерсiндiру жұмыстары - бұл бұрын онда болмаған немесе жойылып кеткен гидробионттарды бiр су айдынынан екiншiсiне жаңа жағдайға одан әрi бейiмделу және өзiндiк жеке түр шығаруды қалыптастыру үшiн ауыстыру жөнiндегi iс-шараларды өткiзу;
2) су айдындарын эвтрофикациялау және басы артық өсiмдiктерге қарсы биологиялық күрес - судың түстенуiне әкелетiн төменгi балдырлар мен өсiмдiктердi жою үшiн су айдынына өсiмдiк қоректi балықтар жiберу;
3) табиғи уылдырық шашу орнын қалпына келтiру - бұрын жоғалған уылдырық шашу орнын суландыруға мүмкiндiк туғызатын, олардың лайлануын болдырмау, қорытпа және басқа да тасталымдардан тазалау, уылдырық шашу кезеңiнде судың қалыпты теңдiгiн қамтамасыз ететiн техникалық шаралар кешенi;
4) балық жiберу - тауарлы салмаққа дейiн толығуы немесе жергiлiктi балық түрiнiң санын толықтыру мақсатында су айдынына балық жiберу. Жерсiндiруден айырмашылығы - балық жiберу үшiн осы су айдынын мекендейтiн, алайда өсуге қабiлеттi емес немесе нашар өсетiн балық түрлерi пайдаланылады;
5) балықтарды су жиылғы құрылымдарына және ирригациялық торларға түсуден қорғау - жас балық пен ересек балықтардың әр түрлi тұрпаттағы су жиылғылар мен ирригациялық жүйелерде өлiмiн болдырмау жөнiндегi жобалық және техникалық шаралар жүйесi. Жобалау сатысында су жиылғы үшiн қауiпсiздiгi артық жерге орнату; iске қосу сатысында - су жиылғыны балық қорғаудың тиiмдi құралдарымен жабдықтау жолы қарастырылады;
6) балықтардың уылдырық шашатын орынға өтуiн қамтамасыз ету - өтетiн және жартылай өтетiн аталық балықтардың өзендерге көтерiлуiн қамтамасыз ету жөнiндегi гидротехникалық және басқа да шаралар жүйесi (түптереңдету, өсiмдiктердi ору, деңгейлiк режимдi қолдау);
7) балықтың құнсыз түрлерiн аулау - балықтың құнсыз түрлерiн бағалы балық түрлерiмен ауыстыру жөнiндегi iс- шаралар кешенi;
8) балық аулайтын учаскелердi тазалау - қорытпаларды, су басқан ағаштар мен бұталарды, құрылыстық құрылғылар мен материалдарды, көлiктiк құралдарды алып тастау жолымен қауiпсiз және тиiмдi кәсiпшiлiктi қамтамасыз ету жөнiндегi техникалық шаралар жүйесi;
9) балық қорлары мен басқа су жануарларын пайдаланушылар - заңнамада белгiленген тәртiппен балық қорлары мен басқа су жануарларын пайдалану құқығы берiлген жеке және заңды тұлғалар (пайдаланушылар);

10) предотвращение летних и зимних заморов - комплекс гидротехнических и технических мер, поддерживающих кислородный режим водоемов (обеспечение проточности, дополнительное водоснабжение, аэрация);
11) реконструкция ихтиофауны - комплекс мероприятий по частичной или полной замене состава ихтиофауны и кормовой базы путем акклиматизационных работ, зарыбления и других мер. Чаще всего применяется для организации озерно-товарных хозяйств;
12) спасение рыб из отшнурованных водоемов и ирригационных систем - комплекс гидротехнических и других мер по недопущению гибели рыб в отшнуровавшихся водоемах и ирригационной сети, путем отлова и перевозки в постоянные водоемы, или соединением их каналами;
13) улучшение водообеспеченности водоемов - комплекс гидротехнических и других мер по поддержанию и улучшению условий обитания и размножения гидробионтов (химический состав воды, проточность, уровенный режим и другие);
14) уничтожение излишней растительности - механическое уничтожение излишней растительности (скашивание, повреждение корневой системы, кратковременное осушение заросших участков);
15) установка искусственных нерестилищ - мероприятие по поддержке естественного воспроизводства в водоемах с неблагоприятными условиями размножения путем установки искусственно изготовленных нерестилищ из натуральных и синтетических материалов, отсыпки галечника для литофильных рыб;
16) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий функции управления и контроля в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных.
2. В зависимости от используемых средств рыбохозяйственная мелиорация подразделяется на биологическую и техническую. По затратам и длительности воздействия рыбохозяйственная мелиорация может быть текущей и капитальной.
Капитальная мелиорация - комплекс технических и биологических мероприятий, или отдельные его виды, обеспечивающие долгосрочное положительное воздействие при высоких капитальных затратах (акклиматизация, зарыбление, углубление рек). Проведение капитальной мелиорации приводит к значительным изменениям среды обитания и видового состава гидробионтов.
Текущая мелиорация - комплекс технических и биологических мероприятий оперативного характера, приводящий к краткосрочному положительному результату и не требующий капитальных затрат (спасение молоди, предотвращение заморов). Значительного изменения среды обитания и видового состава гидробионтов при текущей мелиорации не происходит.
Биологическая мелиорация - комплекс мер, обеспечивающий достижение цели при помощи биологических мероприятий.
Техническая мелиорация - комплекс технических мер, обеспечивающий улучшение условий обитания и размножения рыб и способов их отлова.

10) жазда суалып, қыста қатып қалуды болдырмау - су айдынының оттегi режимiн қолдайтын гидротехникалық және техникалық шаралар кешенi (су ағынын қамтамасыз ету, сумен қосымша қамту, аэрация);
11) ихтиофауналарды қайта құру - жерсiндiру, балық жiберу және басқа да шаралар жолдарымен жемдiк базаны және ихтиофоуналардың құрамын жартылай немесе толық ауыстыру жөнiндегi iс-шаралар кешенi. Негiзiнен, көлдi тауарлы шаруашылық ұйымдастыру үшiн қолданылады.
12) балықты бөлектенiп қалған су айдынынан және ирригациялық жүйеден сақтау - бөлектенiп қалған су айдындарында және ирригациялық торапта аулау және тұрақты су айдынына алып бару немесе оларды арналармен қосу жолымен балықтың өлiмiне жол бермеу жөнiндегi гидротехникалық және басқа да шаралар кешенi;
13) су айдындарын сумен қамтамасыз етудi жақсарту гидробионттарды қолдау және өмiр сүру жағдайы мен көбеюiн жақсарту жөнiндегi гидротехникалық және басқа да шаралар кешенi (судың химиялық құрамы, ағымдылығы, деңгейлiк режимi және басқалар);
14) артық өсiмдiктердi жою - артық өсiмдiктердi механикалық жолмен жою (ору, тамыр жүйесiн жарақаттау, балдыр өсiп кеткен учаскелердi қысқа мерзiмдi кептiру);
15) уылдырық шашу орнын қолдан жасау - уылдырық шашатын орынды табиғи және синтетикалық материалдардан жасап орнату, литофильдiк балықтар үшiн өзендiк құмды тастар себу жолымен көбеюге қолайсыз су айдындарында табиғи өсiмдi қолдау жөнiндегi шаралар;
16) уәкiлеттi орган - балық қорлары мен басқа су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы басқару мен бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.
2. Балық шаруашылығы мелиорациясы пайдалану құралдарына байланысты биологиялық және техникалық болып бөлiнедi. Шығыны мен әсер ету ұзақтығы бойынша балық шаруашылығы мелиорациясы ағымдағы және күрделi болуы мүмкiн.
Күрделi мелиорация - күрделi шығындары жоғары болғанда (жерсiндiру, балық жiберу, өзендердi тереңдету) ұзақ мерзiмге оң әсер етудi қамтамасыз ететiн техникалық және биологиялық iс-шаралар кешенi немесе оның жеке түрлерi. Күрделi мелиорация өткiзу гидробионттардың түрлiк құрамы мен өмiр сүру ортасының едәуiр өзгеруiне әкеп соғады.
Ағымдағы мелиорация - күрделi шығындарды қажет етпейтiн (жас балықты құтқару, қатып қалудың алдын aлу) қысқа мерзiмде оң нәтижеге қол жеткiзетiн техникалық және биологиялық шұғыл сипаттағы iс-шаралар кешенi. Ағымдағы мелиорация кезiнде гидробионттардың түрлiк құрамы мен өмiр сүру ортасында елеулi өзгерiстер болмайды.
Биологиялық мелиорация - биологиялық iс-шаралар көмегiмен мақсатқа жетудi қамтамасыз ететiн шаралар кешенi.
Техникалық мелиорация - балықтардың өмiр сүру және көбею жағдайларын және аулау тәсiлдерiн жақсартуды қамтамасыз ететiн техникалық шаралар кешенi.

2. Способы осуществления
3. Биологическая мелиорация включает следующие основные мероприятия: акклиматизационные работы и зарыбление, реконструкция ихтиофауны и кормовой базы рыб, мелиоративный отлов малоценных видов, уничтожение излишней растительности с помощью биологических объектов, отлов рыбы и других водных животных, оказавшихся в неблагоприятной среде, с целью предотвращения ухудшения ветеринарно-санитарной обстановки вследствие возможной массовой гибели. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 27 июня 2006 года N 418 .
4. Техническая мелиорация включает следующие основные мероприятия: улучшение водообеспеченности и условий обитания гидробионтов, выкос излишней растительности, предотвращение летних и зимних заморов, восстановление естественных нерестилищ и установка искусственных, спасение рыб из отшнуровавшихся водоемов, дноуглубительные и другие работы, обеспечивающие проход рыб к нерестилищам, защита рыб от попадания в водозаборы, очистка тоневых участков для эффективного промысла.
3. Организация, планирование и порядок проведения
работ по рыбохозяйственной мелиорации
5. Организация, планирование и проведение работ по рыбохозяйственной мелиорации осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
6. Инициаторами проведения мелиоративных работ могут являться: уполномоченный орган, республиканские и местные исполнительные органы власти, научные и общественные организации, рыбодобывающие предприятия, физические лица.
7. Капитальная мелиорация проводится на основе биологических и технико-экономических обоснований, содержащих анализ существующей проблемы, биологическую обоснованность предлагаемых мероприятий, проектные решения по обеспечению ее выполнения, объем затрат, экологическую, социально-экономическую целесообразность данного проекта.
8. Текущая мелиорация проводится на основе экспертных оценок, производимых научными рыбохозяйственными организациями, уполномоченным органом.
9. Биологические и технико-экономические обоснования подготавливаются научными, проектными и другими организациями, по заказу уполномоченного органа и других заинтересованных физических и юридических лиц.
10. Инициативные проекты по рыбохозяйственной мелиорации направляются в уполномоченный орган и должны содержать: заявление, биологическое и технико-экономическое обоснование с указанием объемов затрат и источников финансирования.

2. Жүзеге асыру тәсiлдерi
3. Биологиялық мелиорация мынадай негiзгi iс-шараларды қамтиды: жерсiндiру жұмыстары және балық жiберу, ихтиофауналар мен балықтың жемдiк базасын қайта құру, құны төмен балық түрлерiн мелиоративтiк аулау, биологиялық объектiлер көмегімен басы артық өсiмдiктердi жою, мүмкін болатын салмақтық өлім-жітім салдарынан ветеринариялық-санитариялық жағдайдың нашарлауын болдырмау мақсатында қолайсыз ортаға түскен балықтарды және басқа да су жануарларын аулау.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2006 жылғы 27 маусымдағы N 418 (алғашқы рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Техникалық мелиорация мынадай негiзгi iс-шараларды қамтиды: сумен қамтамасыз ету мен гидробиоттардың өмiр сүру жағдайын жақсарту, басы артық өсiмдiктердi ору, жазда суалу мен қыста қатудың алдын алу, табиғи уылдырық шашу орнын қалпына келтiру мен жасандысын орнату, бөлектенiп қалған суаттардан балықтарды құтқару, балықтардың уылдырық шашатын жерiне өтуiн қамтамасыз ететiн түптереңдету және басқа жұмыстар, балықты су жиналғыға түсуден қорғау, тиiмдi кәсiпшiлiк үшiн балық аулайтын участкелердi тазалау.
3. Балық шаруашылығы мелиорациясы жөнiндегi
жұмыстарды ұйымдастыру, жоспарлау және
жүргiзудiң тәртiбi
5. Балық шаруашылығы мелиорациясы жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру, жоспарлау және жүргiзу осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
6. Мелиорациялық жұмыс жүргiзуге уәкiлеттi орган, билiктiң республикалық және жергiлiктi атқарушы органдары, ғылыми және қоғамдық ұйымдар, балық аулаушы кәсiпорындар, жеке тұлғалар бастамашы бола алады.
7. Күрделi мелиорация өзектi мәселелердi талдауды, ұсынылған iс-шаралардың биологиялық негiздемесiн қамтыған, оны орындауды қамтамасыз ету жөнiндегi жобалық шешiм, шығындар көлемi, осы жобаның экологиялық, әлеуметтiк-экономикалық тұрғыдан маңызды екендiгiн дәлелдейтiн биологиялық және техникалық-экономикалық негiздемелер негiзiнде өткiзiледi.
8. Ағымдағы мелиорация балық шаруашылығы саласындағы ғылыми ұйымдар, уәкiлеттi орган жүргiзген сараптама бағаларының негiзiнде өткiзiледi.
9. Биологиялық және техника-экономикалық негіздемелер уәкiлеттi органның және басқа мүдделi жеке және заңды тұлғалардың тапсырысы бойынша ғылыми, жобалау және басқа да ұйымдар дайындайды.
10. Балық шаруашылығы мелиорациясы жөнiндегi бастамашыл жобалар уәкiлеттi органға жолданады және мыналар болуы керек: өтiнiш, қаржыландыру көздерi мен шығындар көлемi көрсетiлген биологиялық және техникалық-экономикалық негiздеме.

11. Подготовка биологических обоснований на проведение акклиматизации гидробионтов проводится в соответствии с Законом .
12. Биологические обоснования на проведение рыбохозяйственной мелиорации согласовываются Учеными Советами рыбохозяйственной научной организации и направляются на рассмотрение государственной экологической экспертизы. При положительном решении государственной экологической экспертизы разрабатывается технико-экономическое обоснование.
13. Финансирование капитальной мелиорации осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджета и других источников в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
14. Финансирование текущей мелиорации осуществляется за счет средств пользователей, средств местного бюджета и других источников согласно законодательства Республики Казахстан.
15. Работы по капитальной рыбохозяйственной мелиорации проводятся в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Контроль за проведением мелиоративных работ
16. Контроль за осуществлением мелиоративных работ осуществляется уполномоченным органом или его территориальными подразделениями.
17. Обязательным условием проведения капитальных мелиоративных работ является сопровождающий производственный мониторинг и оценка воздействия на окружающую среду.
18. Целью сопровождающего производственного мониторинга является оценка воздействия проводимых работ на гидробионтов, соблюдения технологических норм при работе с биологическими объектами, сбор данных, оценивающих эффективность проведенных работ.
19. Все виды мелиоративных работ по их завершению оформляются актами приемки-сдачи работ с указанием качества их выполнения, объемов и стоимости работ. Комиссии по приему выполненных работ в составе представителей заинтересованных государственных органов и пользователей назначаются приказами уполномоченного органа.

11. Гидробионттарды жерсiндiрудi өткiзуге биологиялық негiздемелер дайындау Заңға сәйкес жүргізiледi.
12. Балық шаруашылығы мелиорациясын өткiзуге биологиялық негiздемелер балық шаруашылығы саласындағы ғылыми ұйымдардың Ғылыми Кеңестерiмен келiсiледi және мемлекеттiк экологиялық сараптамаға қарауға жiберiледi. Мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң шешiмiмен техникалық-экономикалық негiздеме әзiрленедi.
13. Күрделi мелиорацияны қаржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының бюджеттiк заңнамаларына сәйкес басқа да қаржы көздерi есебiнен жүзеге асырылады.
14. Ағымдағы мелиорацияны қаржыландыру пайдаланушылар, жергiлiктi бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес басқа да қаржы көздерi есебiнен жүзеге асырылады.
15. Күрделi балық шаруашылығы мелиорациясы жөнiндегi жұмыстар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
4. Мелиорациялық жұмыстар жүргiзiлуiн бақылау
16. Мелиорациялық жұмыс жүргiзуге бақылау жасауды уәкiлеттi орган немесе оның аумақтық бөлiмшелерi жүзеге асырады.
17. Қолдаушы өндiрiстiк мониторинг және қоршаған ортаға әсердi бағалау күрделi мелиорациялық жұмыс өткiзудiң мiндеттi шарты болып табылады.
18. Қолдаушы өндiрiстiк мониторингтiң мақсаты гидробионттарға өткiзiлетiн жұмыстардың әсер етуiн бағалау, биологиялық нысандармен жұмыс iстеу кезiнде технологиялық нормаларды сақтау, жүргiзiлген жұмыстардың тиiмдiлiгiн бағалайтын мәлiметтер жинау болып табылады.
19. Мелиорациялық жұмыстың барлық түрi аяқталғаннан кейiн оның орындалу сапасы, көлемi мен құны көрсетiлген өткiзу-қабылдау актiсiмен ресiмделедi. Құрамында мүдделi мемлекеттiк органдар мен пайдаланушылардың өкiлдерi бар орындалған жұмысты қабылдау комиссиясы уәкiлеттi органның бұйрығымен тағайындалады.