О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 сентября 2002 года N 142 "Об утверждении Инструкции по подготовке, оформлению и согласованию нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов (юридическая техника)", зарегистрированный за N 1985
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 12 октября 2004 года N 291. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 15 октября 2004 года N 3153. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 25 сентября 2006 года N 256
Сноска. Приказ Министра юстиции РК от 12 октября 2004 года N 291 утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 25 сентября 2006 года N 256 .
В целях совершенствования нормотворческой деятельности центральных и местных государственных органов Республики Казахстан, приказываю:
1. Внести в  приказ  Министра юстиции Республики Казахстан от 25 сентября 2002 года N 142 "Об утверждении Инструкции по подготовке, оформлению и согласованию нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов (юридическая техника)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1985, Бюллетень нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., N 41-42, ст. 719) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по подготовке, оформлению и согласованию нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов (юридическая техника), утвержденной указанным приказом:
1) в абзаце втором пункта 8 после слова "разделы" дополнить словами ", а разделы, в свою очередь, могут объединяться в части нормативного правового акта";
в абзаце первом пункта 10 после слова "подразделы" дополнить словом ", части";
в пункте 16 слово "вид" заменить словом "форму", слова "принявший его орган," и ", номер государственной регистрации" исключить;
в абзаце третьем пункта 17 предложение второе исключить;
в пункте 18 слова "его раздел," заменить словами "раздел, часть,";
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Заголовки глав, разделов, частей, параграфов и подразделов отделяются от предыдущего текста двумя межстрочными интервалами, а от последующего текста - одним.";
в абзаце втором пункта 22 союз "либо" заменить союзом "и";
в абзаце втором пункта 23 слова "Сокращение наименований организаций допускается" заменить словами "Допускается сокращение наименований государственных органов и иных организаций";
в пункте 24:
в абзаце первом слово "слова" исключить и после слова "заголовка," дополнить словами "названий глав, разделов, частей, параграфов, подразделов, слов "СОВМЕСТНОЕ ПОСТАНОВЛЕНИЕ", "СОВМЕСТНЫЙ (ОЕ) ПРИКАЗ (РЕШЕНИЕ)", "ПОСТАНОВЛЕНИЕ и ПРИКАЗ (РЕШЕНИЕ)",";
в абзаце втором слова "на отдельную строку" исключить;
абзац первый пункта 29 изложить в следующей редакции:

N 1985 болып тіркелген "Орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерін дайындау, ресімдеу және келісу жөніндегі нұсқаулықты (заңдық техника) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 25 қыркүйектегі N 142 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақтан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 12 қазандағы N 291 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 15 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3153. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 25 қыркүйектегі N 256 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 25 қыркүйектегі   N 256   бұйрығымен .
----------------------------------
Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормашығармашылық қызметін жетілдіру мақсатында Бұйырамын:
1. "Орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерін дайындау, ресімдеу және келісу жөніндегі нұсқаулықты (заңдық техника) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 25 қыркүйектегі N 142  бұйрығына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1985 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетені, 2002 ж., N 41-42, 719-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерін дайындау, ресімдеу және келісу жөніндегі нұсқаулықта (заңдық техника):
1) 8-тармақтың екінші абзацында "тарауларға" деген сөзден кейін ", ал тараулар, өз кезегінде нормативтік құқықтық актінің бөлігіне" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтың бірінші абзацында "бөлімшелері" деген сөзден кейін ", бөліктері" деген сөзбен толықтырылсын;
16-тармақта "түріне" деген сөз "нысанына" деген сөзбен ауыстырылсын, "оны қабылдаған органға," және ", актінің мемлекеттік тіркеу нөміріне" деген сөздер алынып тасталсын;
17-тармақтың үшінші абзацында екінші сөйлем алынып тасталсын;
18-тармақта "оның бөлімінің" деген сөздер "бөлімінің, бөлігінің," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 18-1-тармақшамен толықтырылсын:
"18-1. Тараулардың, бөлімдердің, бөліктердің, параграфтар мен бөлімшелердің тақырыптары алдыңғы мәтіннен екі, ал кейінгі мәтіннен - бір жоларалық интервалдармен бөлінеді.";
22-тармақтың екінші абзацында "не" деген жалғаулық "және" деген жалғаулықпен ауыстырылсын;
23-тармақтың екінші абзацында "ұйымдардың атауларын қысқартуға жол беріледі" деген сөздер "мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың атауларын қысқартуға жол беріледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
24-тармақта:
бірінші абзацта "тақырыптан," деген сөзден кейін "тараулардың, бөлімдердің, бөліктердің, параграфтардың, бөлімшелердің атауларынан, "БІРЛЕСКЕН ҚАУЛЫ", "БІРЛЕСКЕН БҰЙРЫҚ (ШЕШІМ)", "ҚАУЛЫ және БҰЙРЫҚ (ШЕШІМ)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта "жеке жолға" деген сөз алынып тасталсын;
29-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"29. В случае, если в тексте нормативного правового акта имеется ссылка на нормативный правовой акт, указывается его форма, дата принятия, регистрационный номер, название. При ссылке на нормативный правовой акт, зарегистрированный в органах юстиции, дополнительно указывается номер, под которым он зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов (в указанной последовательности).";
дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
"35-1. Нормативные правовые акты, принимаемые несколькими государственными органами, оформляются в виде совместных актов без использования официальных бланков.
Данные акты должны соответствовать требованиям, установленным пунктом 6 настоящей Инструкции.
При оформлении совместного акта, разработанного двумя и более равными государственными органами, официальные наименования этих органов располагаются в алфавитном порядке. При оформлении совместного акта, разработанного двумя и более государственными органами различного уровня, официальные наименования располагаются в соответствии с убыванием иерархии.
Государственный герб Республики Казахстан в данном случае, должен располагаться посередине, верхней части первого листа. Место и дата принятия, а также регистрационный номер должно располагаться под каждым официальным наименованием государственного органа.
Подписи первых руководителей государственных органов, либо лиц, исполняющих их обязанности, располагаются в конце текста основного нормативного правового акта с учетом требований, указанных в абзаце третьем настоящего пункта и заверяются гербовой печатью.
В случае, когда нормативный правовой акт принимается двумя или более государственными органами, решения которых оформляются в виде постановлений, то форма акта указывается: "СОВМЕСТНОЕ ПОСТАНОВЛЕНИЕ".
Нормативные правовые акты, принимаемые двумя или более государственными органами, решения которых оформляются в виде приказов (решений), то форма акта указывается: "СОВМЕСТНЫЙ (ОЕ) ПРИКАЗ (РЕШЕНИЕ)".
Если нормативный правовой акт, принимается двумя или более государственными органами, решение одного из которых оформляется в виде постановления, а другого в виде приказа (решения), то форма акта указывается: "ПОСТАНОВЛЕНИЕ и ПРИКАЗ (РЕШЕНИЕ)".";
в пункте 36 после слова "языках" дополнить словами ", с приложением справки-обоснования, по форме, согласно приложению к настоящей Инструкции,";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. При внесении изменений и дополнений в нормативный правовой акт или его структурную часть в объеме, превышающем половину содержания текста таковой, принимается ее новая редакция.";
пункт 42 исключить;
пункт 43 изложить в следующей редакции:

"29. Егер нормативтік құқықтық актінің мәтінінде нормативтік құқықтық актіге сілтеме болған жағдайда, оның нысаны, қабылдау күні, тіркеу нөмірі, атауы көрсетіледі. Әділет органдарында тіркелген нормативтік құқықтық актіге сілтеме жасалған кезде, Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген нөмірі (көрсетілген кезектілікпен) қосымша көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Бірнеше мемлекеттік органдар қабылдайтын нормативтік құқықтық актілер ресми бланкілердің қолданылуынсыз бірлескен актілер түрінде ресімделеді.
Осы актілер осы Нұсқаулықтың 6-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Екі және одан да көп тең мемлекеттік органдар әзірлеген бірлескен актіні ресімдеу кезінде, осы органдардың ресми атаулары алфавиттік тәртіппен орналасады. Екі және одан да көп әр түрлі деңгейдегі мемлекеттік органдар әзірлеген бірлескен актіні ресімдеу кезінде, ресми атаулар сатылық азаюына сәйкес орналасады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасы осы жағдайда, бірінші парақтың үстіңгі бөлігінің ортасында орналасуға тиіс. Қабылдау орны мен күні, сондай-ақ тіркеу нөмірі әр мемлекеттік органның ресми атауының астына орналастырылуға тиіс.
Мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының, не олардың міндеттерін атқарушы адамдардың қолдары негізгі нормативтік құқықтық акті мәтінінің соңына, осы тармақтың үшінші абзацында көрсетілген талаптарды ескере отырып, орналастырылады және елтаңбалық мөрмен куәландырылады.
Нормативтік құқықтық актіні екі немесе одан да көп мемлекеттік орган қабылдаған жағдайда, шешімі қаулылар түрінде ресімделсе, онда актінің нысаны "БІРЛЕСКЕН ҚАУЛЫ" деп көрсетіледі.
Екі немесе одан да көп мемлекеттік орган қабылдайтын нормативтік құқықтық актілердің шешімдері бұйрықтар (шешімдер) түрінде ресімделсе, онда актінің нысаны: "БІРЛЕСКЕН БҰЙРЫҚ (ШЕШІМ)" деп көрсетіледі.
Егер нормативтік құқықтық актіні біреуінің шешімі қаулы ретінде, ал екіншісінің шешімі бұйрық (шешім) ретінде ресімделетін екі немесе одан да көп мемлекеттік орган қабылдаса, онда актінің нысаны: "ҚАУЛЫ және БҰЙРЫҚ (ШЕШІМ)" деп көрсетіледі.";
36-тармақта "актілер" деген сөзден кейін "осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес нысан бойынша негіздеме-анықтаманы қоса бере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Нормативтік құқықтық актіге немесе оның құрылымдық бөлігіне осындай мәтін мазмұнының жартысынан асатын көлемде өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезінде, оның жаңа редакциясы қабылданады.";
42-тармақ алынып тасталсын;
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"43. При включении в действующий нормативный правовой акт структурных дополнительных частей они включаются под дополнительными номерами, дублирующими номера тех структурных частей акта, за которыми они следуют: подпункт 8-1), пункт 2-1, глава 4-1 и так далее.
В случае, если номера подпунктов будут являться последними, а номера пунктов и глав замыкающими номерами нормативного правового акта, то дополнительно включаемым структурным частям присваиваются последующие номера.";
в пункте 45:
абзац второй дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При необходимости такие нормативные правовые акты могут быть отменены.";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При признании нормативного правового акта утратившим силу одновременно признаются утратившими силу все нормативные правовые акты либо их части, которыми вносились изменения и дополнения в данный акт.";
в абзаце первом пункта 46 после слова "сохраняются" дополнить словами "и в дальнейшем не используются";
абзац первый пункта 51 исключить;
в пункте 63:
в абзаце первом слова "дату принятия, номер и название" заменить словами "форму, дату утверждения, регистрационный номер";
в абзаце втором слова "дата принятия, номер и название" заменить словами "форма, дата утверждения, регистрационный номер";
в абзаце третьем после слова "тексте" дополнить словом "основного";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Согласование нормативного правового акта с заинтересованными государственными органами осуществляется в силу их компетенции, при этом такая заинтересованность в согласовании нормативного правового акта устанавливается, исходя из предмета рассматриваемых вопросов.";
в пункте 71 слова "Министерством финансов" заменить словами "Министерством экономики и бюджетного планирования";
абзац второй пункта 72 изложить абзацами следующей редакции:
"Виза включает в себя наименование должности руководителя органа или его заместителя, личную подпись визирующего, расшифровку подписи, дату и гербовую печать.
Гриф согласования располагается в левом нижнем углу последнего листа основного вида нормативного правового акта и состоит из слова "СОГЛАСОВАНО", ("СОГЛАСОВАН").
При согласовании нормативного правового акта двумя и более государственными органами одного уровня, грифы согласования располагаются в алфавитном порядке. В случае же согласования нормативного правового акта несколькими государственными органами различных уровней, грифы согласования располагаются в соответствии с убыванием иерархии данных органов.";
2) дополнить приложением, согласно приложению к настоящему приказу.

"43. Қолданыстағы нормативтік құқықтық актіге құрылымдық қосымша бөліктерді қосу кезінде олар: 8-1) тармақша, 2-1-тармақ, 4-1-тарау және одан әрі актінің құрылымдық бөлігінің нөмірлерін қайталайтын қосымша нөмірлер ретінде қосылады.
Егер тармақшаларының нөмірлері соңғы, ал нормативтік құқықтық акті тармақтары мен тарауларының нөмірлері аяқтаушы нөмірлер болып табылса, онда қосымша қосылатын құрылымдық бөліктерге келесі нөмірлер беріледі.";
45-тармақта:
екінші абзац мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Қажет болғанда, мұндай нормативтік құқықтық актілер жойылуы мүмкін.";
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Нормативтік құқықтық актінің күші жойылды деп танылған кезде нормативтік құқықтық актілердің барлығының не осы актіге өзгерістер мен толықтырулар енгізілген олардың бөліктерінің бір уақытта күші жойылды деп танылады.";
46-тармақтың бірінші абзацында "сақталады" деген сөзден кейін "және бұдан әрі қолданылмайды" деген сөздермен толықтырылсын;
51-тармақтың бірінші абзацы алынып тасталсын;
63-тармақта:
бірінші абзацта "қабылдау күніне, нөмірі мен атауына" деген сөздер "нысанына, бекітілу күніне, тіркеу нөміріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта "қабылдау күні, нөмірі мен атауы" деген сөздер "нысаны, бекітілу күні, тіркеу нөмірі" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "мәтінінде" деген сөздің алдынан "негізгі" деген сөзбен толықтырылсын;
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Нормативтік құқықтық актіні мүдделі мемлекеттік органдармен келісу олардың құзыретіне сәйкес жүзеге асырылады, бұл ретте нормативтік құқықтық актіні келісудегі мүдделілік қаралатын мәселелердің мәніне негізделе отырып, белгіленеді.";
71-тармақта "Қаржы министрлігімен" деген сөздер "Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
72-тармақтың екінші абзацы мынадай мазмұндағы абзацтармен жазылсын:
"Бұрыштама орган басшысының немесе оның орынбасары лауазымының атауын, қол қоюшының жеке қолын, ажыратып жазылған қолын, күні мен елтаңбалық мөрді қамтиды.
Келісу грифі нормативтік құқықтық актінің негізгі түрінің соңғы бетінде сол жақ астыңғы бұрышына орналасады және "КЕЛІСІЛДІ" деген сөзден тұрады.
Нормативтік құқықтық актіні екі немесе одан да көп мемлекеттік орган келіскен жағдайда, келісу грифтері әліпбилік тәртіппен орналасады. Нормативтік құқықтық актілерді әр түрлі деңгейдегі бірнеше мемлекеттік органдар келіскен жағдайда, келісу грифтері осы органдардың сатылық азаюына сәйкес орналасады.";
2) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын.

2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Приложение к приказу Министра
юстиции Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений
в приказ Министра юстиции Республики
Казахстан от 25 сентября 2002 года
N 142 "Об утверждении Инструкции по
подготовке, оформлению и согласованию
нормативных правовых актов центральных
и местных государственных органов
(юридическая техника)", зарегистрированный
за N 1985" от 12 октября 2004 года N   291
"Приложение к Инструкции по подготовке,
оформлению и согласованию нормативных
правовых актов центральных и местных
государственных органов (юридическая
техника), утвержденной приказом Министра
юстиции Республики Казахстан
от 25 сентября 2002 года N 142
Справка-обоснование
к нормативному правовому акту
(форма, дата утверждения, регистрационный номер и полное название)
____________________________________________________________________
N|   Перечень сведений, которые должны быть |      Информация       |
|                отражены                  |государственного органа|
_|__________________________________________|_______________________|
1| Название нормативного правового акта     |                       |
_|__________________________________________|_______________________|
2| Основание принятия нормативного правового|                       |
| акта (компетенция органа) со ссылкой на  |                       |
| соответствующую норму нормативного       |                       |
| правового акта                           |                       |
_|__________________________________________|_______________________|
3| Обоснование необходимости принятия       |                       |
| нормативного правового акта (конкретные  |                       |
| цели, мотивы и в связи с чем, принят акт)|                       |
_|__________________________________________|_______________________|
4| Сведения о ранее принятых нормативных    |                       |
| правовых актах по данному вопросу и      |                       |
| подготовке предложений об их изменении   |                       |
| или признании утратившими силу в связи с |                       |
| принятием нормативного правового акта    |                       |
_|__________________________________________|_______________________|
5| Сведения о ранее принятых нормативных    |                       |
| правовых актах по данному вопросу, в     |                       |
| государственной регистрации которых было |                       |
| отказано                                 |                       |
_|__________________________________________|_______________________|
6| Предусматривает ли данный нормативный    |                       |
| правовой акт сокращение доходов или      |                       |
| увеличение расходов государственного     |                       |
| бюджета (республиканского, местного)     |                       |
_|__________________________________________|_______________________|
7| Необходимость согласования нормативного  |                       |
| правового акта с заинтересованными       |                       |
| государственными органами                |                       |
_|__________________________________________|_______________________|
Начальник Юридической
службы государственного органа
(юрисконсульт)
(руководитель государственного органа) _____________________"

2. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
"N 1985 болып тіркелген "Орталық
және жергілікті мемлекеттік
органдардың нормативтік құқықтық
актілерін дайындау, ресімдеу және
келісу жөніндегі нұсқаулықты
(заңдық техника) бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің 2002 жылғы
25 қыркүйектегі N 142 бұйрығына
өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы" Қазақстан
Республикасы Әділет министрінің
2004 жылғы 12 қазандағы N 291
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2002 жылғы 25 қыркүйектегі
N 142 бұйрығымен бекітілген
Орталық және жергілікті
мемлекеттік органдардың нормативтік
құқықтық актілерін дайындау,
ресімдеу және келісу жөніндегі
нұсқаулыққа (заңдық техника)
қосымша
Нормативтік құқықтық актіге негіздеме-анықтама
(нысаны, бекітілу күні, тіркеу нөмірі және толық атауы)
__________________________________________________________________
N |    Жобада көрсетілуі тиіс     | Мемлекеттік органның ақпараты
|    Мәліметтердің тізбесі      |
__________________________________________________________________
1. Нормативтік құқықтық актінің
атауы
2. Нормативтік құқықтық актіні
нормативтік құқықтық актінің
тиісті нормасына сүйене отырып,
қабылдау қажеттілігі
(органның құзыреті)
3. Нормативтік құқықтық актіні
қабылдау қажеттілігінің негізі
(нақты мақсаттары, себептері
және акт неге байланысты
қабылданды)
4. Осы мәселе бойынша бұрын
қабылданған нормативтік
құқықтық актілер және нормативтік
құқықтық актінің қабылдауға
байланысты олардың өзгергені
немесе күші жойылды деп танылғаны
туралы мәліметтер
5. Осы мәселе бойынша бұрын
қабылданған, оларды мемлекеттік
тіркеуден бас тартылған
нормативтік құқықтық актілер
туралы мәліметтер
6. Осы нормативтік құқықтық акт
мемлекеттік (республикалық,
жергілікті) бюджет кірісінің
азаюын немесе шығысының
көбеюін көздейме
7. Нормативтік құқықтық актіні
мүдделі мемлекеттік
органдармен келісу
қажеттілігі
__________________________________________________________________
Мемлекеттік орган заң
қызметінің бастығы
(заңгерконсульт)
(мемлекеттік органның басшысы) _____________________________