Об утверждении Инструкции по подготовке, оформлению и представлению материалов заявки на получение разрешения на загрязнение окружающей среды
Приказ и.о. Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 21 октября 2004 года N 280-п. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2004 года N 3188. Утратило силу - приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 30 марта 2007 года N 94-п
Сноска. Приказ и.о. Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 21 октября 2004 года N 280-п утратило силу - приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 30 марта 2007 года  N 94-п .
В целях совершенствования разрешительной системы по выдаче разрешений на природопользование ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по подготовке, оформлению и представлению материалов заявки на получение разрешения на загрязнение окружающей среды.
2. Департаменту экспертизы и лицензирования (Алиев И.Ж.) обеспечить регистрацию Инструкции по подготовке, оформлению и представлению материалов заявки на получение разрешения на загрязнение окружающей среды в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра охраны окружающей среды Ж. Бекжанова.
5. Отменить Приказ и.о. Министра охраны окружающей среды от 17 сентября 2004 года N 256-П.
И.о. Министра
____________________________________________________________________
Разослать: в дело, ДЭиЛ, ГТУООС и ОТУООС.
Утверждена
приказом и.о. Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 21 октября 2004 года N 280-п
"Об утверждении Инструкции по
подготовке, оформлению и
представлению материалов заявки на
получение разрешения на
загрязнение окружающей среды"
Инструкция по подготовке,
оформлению и представлению материалов заявки на
получение разрешения на загрязнение окружающей среды
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с  Законом  Республика Казахстан "Об охране окружающей среды" и  Правилами  выдачи разрешений на загрязнение окружающей среды, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2001 года N 1154 (далее - Правила).
2. Настоящая Инструкция детализирует порядок подготовки, оформления и представления материалов заявки на получение разрешения на загрязнение окружающей среды (далее - Заявка) природопользователями, а также процедуру выдачи разрешений на загрязнение окружающей среды (далее - Разрешение) Министерством охраны окружающей среды РК (далее - Министерство) и территориальными управлениями охраны окружающей среды (далее - территориальный орган).

Қоршаған ортаны ластауға рұқсат алуға өтінім материалдарын ұсынуға және рәсімдеуге дайындау жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2004 жылғы 21 қазандағы N 280-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 5 қарашада тіркелді. Тіркеу N 3188. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 30 наурыздағы N 94-ө бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 30 наурыздағы   N 94-ө   (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) бұйрығымен.
____________________________
Табиғатты пайдалануға рұқсат беру жөніндегі рұқсат етілетін жүйелерді жетілдіру мақсатында,  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоршаған ортаны ластауға рұқсат алуға өтінім материалдарын ұсынуға және рәсімдеуге дайындау жөніндегі ұсынылған Нұсқаулық бекітілсін.
2. Сараптама және лицензиялау Департаменті (Алиев И.Ж.) қоршаған ортаны ластауға рұқсат алуға өтінім материалдарын ұсынуға және рәсімдеуге дайындау жөніндегі ұсынылған Нұсқаулықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
4. Бұйрықтың орындалуына бақылау жасау қоршаған ортаны қорғау вице-министрі Ж.Бекжановқа жүктелсін.
5. Қоршаған ортаны қорғау Министр міндетін атқарушының 17 қыркүйектегі 2004 жылғы N 256-П бұйрығының күші жойылсын.
Министрдің міндетін атқарушы
_______________________________________
жіберілсін: СжЛД, ҚАҚОҚБ, ОАҚОҚБ
Қазақстан Республикасы Қоршаған
ортаны қорғау министрдің міндетін
атқарушының "Қоршаған ортаны
ластауға рұқсат алуға өтінім
материалдарын дайындау, рәсімдеу
және ұсыну жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы"
2004 жылғы 21-ші қазандағы
N 280-ө бұйрығымен бекітілген
Қоршаған ортаны ластауға рұқсат алуға өтінім
материалдарын ұсыну және рәсімдеуге дайындау
жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Берілген нұсқаулық Қазақстан Республикасының "Қоршаған ортаны қорғау туралы"  Заңымен  және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 6 қыркүйектегі N 1154 қаулысымен бекітілген Қоршаған ортаны ластауға рұқсат беру  Ережесіне  (бұдан әрі - Ереже) сәйкес әзірленді.
2. Берілген нұсқаулық табиғатты пайдаланушыларға қоршаған ортаны ластауға рұқсат алуға өтінім материалдарын ұсыну (бұдан әрі - Өтінім), сонымен қатар Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) мен аумақтық басқармаларының (бұдан әрі - аумақтық орган) қоршаған ортаны ластауға рұқсат беру (бұдан әрі - Рұқсат) тәртібін реттейді.

2. Требования к оформлению Заявок
3. Материалы Заявок, представляемые в Министерство и территориальный орган, должны быть оформлены в папках (регистры, клип файлы), на оборотной стороне которого указывается его содержание, в соответствии с перечнем согласно Правил.
4. Материалы Заявок представляются в оригинале.
5. В заключениях территориального органа должны отражаться следующие сведения:
1) перечень материалов с указанием количества листов в каждом документе;
2) вывод о соответствии материалов Заявки требованиям Правил;
3) соответствие обоснований запрашиваемых объемов загрязняющих веществ действующим нормативным требованиям;
4) наличие бумажной и электронной версии заявочных таблиц и объемов загрязняющих веществ;
5) согласованные объемы загрязняющих веществ.
Положительное заключение территориального органа по материалам Заявки не может содержать оговорок или дополнительных условий. Отрицательное заключение подлежит обоснованию.
6. К материалам Заявок прилагаются годовые отчеты по производственному мониторингу окружающей среды за предыдущий год, согласованные с территориальным органом.
К годовому отчету по производственному мониторингу окружающей среды прикладывается аттестация или лицензия аналитической лаборатории на право проведения работ по измерению концентрации загрязняющих веществ в окружающей среде.
Отчеты, объем которых превышает 20 листов, прилагаются отдельным томом в переплетном виде.
7. Проекты нормативов предельно-допустимых выбросов, предельно-допустимых сбросов, разделы охраны окружающей среды рабочих проектов должны иметь действующие положительные заключения государственной экологической экспертизы.
8. Фактические объемы выбросов загрязняющих веществ от стационарных источников загрязнения атмосферного воздуха, сбросов сточных вод за предыдущий год уточняются по данным годовой статистической отчетности 2ТП-воздух, 2ТП-водхоз.
3. Представление материалов Заявок
9. Заявка допускается к регистрации после предварительного рассмотрения их комплектности.
В случае, несоответствия представленных материалов Заявки требованиям раздела 2 настоящей Инструкции и Правил, их рассмотрение отклоняется и возвращается заявителю для устранения, непривышающий в 30-дневный срок со дня регистрации заявки.
Дополнительные замечания после устранения тех, которые были предъявлены при первом рассмотрении, не рассматриваются и они не могут служить причиной отклонения выдачи Разрешения. В случае, если по замечаниям информация считается неполной, Министерство (территориальный орган) в рамках действующего законодательства в области охраны окружающей среды вправе запросить дополнительную информацию.

2. Өтінім материалдарын рәсімдеуге
қойылатын талаптар
3. Министрлік пен аумақтық органдарға ұсынған өтінім материалдары папкаларда (регистрларда, клип немесе файлдарда) рәсімделуі қажет, келесі бетінде Ережедегі тізбеге сәйкес мазмұны көрсетіледі.
4. Өтінім материалдарының түпнұсқасы ұсынылады.
5. Аумақтық органдардың жасаған қорытындысында келесі мағлұматтар болуы қажет:
1) әр құжаттың парақ саны көрсетілген материалдар тізбесі;
2) өтінім материалдарының Ереже талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды;
3) тиісті нормативті талаптарға ластаушы заттардың негізделген сұраным көлемінің сәйкестігі;
4) Ластаушы заттар көлемінің өтінімдік кестелерінің қағаз және электронды болжамдары қолда болуы;
5) ластаушы заттардың келісілген көлемі.
Аумақтық органдардың өтінім материалдары бойынша берген оң қорытындысында қосымша талаптар немесе ескертулер болмау керек. Берілген қорытынды теріс болған жағдайда өтінім материалдары нақтылауға жатады.
6. Өтінім материалдарына аумақтық органдармен келісілген, өткен жылғы қоршаған орта өндірістік мониторингі бойынша жылдық есебі қосымша ұсынылады.
Қоршаған орта өндірістік мониторингі жөніндегі жылдық есебіне қоршаған ортадағы ластаушы заттардың концентрациясын өлшеу бойынша жұмыс жүргізуге құқық беретін аттестация немесе талдау зертханасы қоса беріледі.
20 парақтан асқан есеп, жеке том болып ұсынылады.
7. Шектеулі рауалы шығарынды, шектеулі рауалы төгінді нормативтерінің жобасы, қоршаған ортаны қорғау жұмыс жобаларының бөлімдері мемлекеттік экологиялық сарапшылардың оң іс-әрекеттегі қорытындысы болуы қажет.
8. Шайынды сулар төгіндісінің, атмосфералық ауаның ластануның тұрақты көзінен нақты ластаушы заттар шығарындылары көлемдері өткен жылдардағы 2ПТ-ауа, 2ПТ-су шаруашылығы нысындарына жылдық статистикалық есептіліктің деректері бойынша нақтылануда.
3. Өтінім материалдарын ұсыну тәртібі
9. Өтінім жинақтары алдын-ала қаралғаннан кейін ғана тіркелуге жіберіледі.
Егер, ұсынылған Өтінім материалдары Ереже мен берілген нұсқаулықтың 2 бөлімінің талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, оның кемшіліктерін 30 күн мерзімдерінде тіркелген күнінен бастап ұсыну және жою үшін қайтарылып беріледі.
Сәйкес болған жағдайда материал қарауға қабылданады.
Бірінші қарауда көрсетілген ескертулерге, өтінім бойынша қосымша ескертулер жасауға болмайды.
Бірінші қарау кезінде қойылған ескертулерді жойғаннан кейін қосымша ескертулер қаралмайды және олар Рұқсат беруден бас тартудың себебі қызметін атқара алмайды. Егер, ескертулер бойынша ақпарат толық емес деп саналса, онда Министрлік (аумақтық орган) қоршаған ортаны қорғау саласындағы қолданыстағы заңнама шеңберінде қосымша ақпаратты сұратуға құқылы.

4. Рассмотрения материалов Заявок
10. Предварительное согласование и подготовка заключения по Заявке на получение разрешения производятся территориальным органом в течение 15 дней.
11. После предварительного рассмотрения территориальными органами Заявки природопользователей, указанных в пункте 7 Правил, направляются в Министерство.
12. По результатам предварительного рассмотрения территориальным органом материалов Заявок, направляемых в Министерство, составляется заключение территориального органа в соответствии с пунктом 5 настоящей Инструкции.
13. Руководители территориальных органов несут персональную ответственность за содержание заключения предварительного рассмотрения Заявок.

4. Өтінім материалдарын қарау тәртібі
10. Рұқсат алуға берілген Өтінім бойынша қорытынды дайындау және алғашқы келісім, аумақтық органдарда 15 күн ішінде жүргізіледі.
11. Өтінімдердің аумақтық органдарда алғашқы қаралуынан кейін, Ереженің 7 тармағында көрсетілген табиғат пайдаланушылар, Министрлікке жіберіледі.
12. Министрлікке жіберілген өтінімдердің аумақтық органдарда алғашқы қаралуынан кейінгі қорытындысымен, берілген нұсқаулықтың 5 тармағына сәйкес аумақтық органдардың қорытындысы жасалынады.
13. Аумақтық органдардың жетекшілері Өтінімдердің қаралған алғашқы қорытындысының мазмұнына жауапты.