Об утверждении Правил ведения Бербоут-чартерного реестра
Приказ Председателя Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 8 октября 2004 года № 71-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2004 года № 3198. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 июня 2011 года № 403
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 28.06.2011 № 403 (вводится в действие с 01.09.2011).
В соответствии с  Правилами  государственной регистрации судов и прав на них, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года N 49,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Бербоут-чартерного реестра.
2. Управлению контроля на водном транспорте Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адамова Р.К.) обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Есжанова К. Б.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Комитета
транспортного контроля
от 8 октября 2004 года N 71-п
"Об утверждении Правил ведения
Бербоут-чартерного реестра"
Правила ведения
Бербоут-чартерного реестра 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Бербоут-чартерного реестра (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Правилами  государственной регистрации судов и прав на них, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года N 49 (далее - Правила регистрации).
2. Правила определяют порядок ведения Бербоут-чартерного реестра.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
бербоут-чартерный реестр - реестр в котором регистрируются суда, которым временно предоставлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
собственник судна - лицо, зарегистрированное в качестве собственника судна в соответствии с Правилами регистрации;
уполномоченный орган по государственной регистрации судов и прав на них (далее - уполномоченный орган) - Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
фрахтователь - сторона договора фрахтования, которой предоставляется судно или несколько судов на определенный срок для перевозки пассажиров, багажа и грузов или иных целей торгового мореплавания.

Мемлекеттік кеме тізілімін жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті төрағасының 2004 жылғы 8 қазандағы N 71-п бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 8 қарашада тіркелді. Тіркеу N 3198. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 28 маусымдағы № 403 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 28 маусымдағы № 403 (3-тармақты қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтардағы N 49  қаулысымен бекітілген Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу ережесіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған  Бербоут-чартерлік тізілімді жүргізу ережесі бекітілсін.
2.  Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің Су көлігінде бақылау басқармасы (Р.Қ. Адамова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті төрағасының орынбасары Қ.Б. Есжановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Комитет төрағасы
"Бербоут-чартерлік тізілімді жүргізу
ережесін бекіту туралы"
Көліктік бақылау комитеті төрағасының
2004 жылғы 8 қазандағы
N 71-п бұйрығымен
бекітілген
Бербоут-чартерлік тізілімді жүргізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Бербоут-чартерлік тізілімді жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтардағы N 49  қаулысымен бекітілген Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу ережесіне (бұдан әрі - Тіркеу ережесі) сәйкес әзірленді.
2. Ереже Бербоут-чартерлік тізілімді жүргізу тәртібін белгілейді.
3. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
бербоут-чартерлік тізілім - Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық берілген кемелер тіркелетін тізілім;
кеменің меншік иесі - Тіркеу ережесіне сәйкес кеменің меншік иесі ретінде тіркелген тұлға;
кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті;
кемені жалдаушы - кемені жалдау шартының жолаушыларды, багаж бен жүкті тасымалдау немесе сауда мақсатында теңізде жүзудің өзге де мақсаттары үшін белгілі бір мерзімге кеме немесе бірнеше кеме берілетін тарабы.

4. Бербоут-чартерный реестр (приложение 1) ведется морской администрацией порта (далее - МАП) на государственном и русском языках на бумажном и электронном носителях.
5. Контроль за ведением Бербоут-чартерного реестра осуществляется уполномоченным органом.
2. Порядок ведения
Бербоут-чартерного реестра
6. Неотъемлемой частью Бербоут-чартерного реестра является Книга учета входящих документов Бербоут-чартерного реестра (далее - Книга учета) (приложение 2) и судовые дела.
Судовое дело оформляется на каждое судно и идентифицируется регистрационным номером судна. В судовое дело помещаются копия свидетельства о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, а также копии документов, поступающих для государственной регистрации судна, выданных справок и выписок из Бербоут-чартерного реестра.
7. Бербоут-чартерный реестр и Книга учета ведутся отдельными журналами, страницы должны быть пронумерованы, прошнурованы, на последней странице записывается число пронумерованных, прошнурованных листов и заверяется подписью, печатью капитана морского порта, который возглавляет МАП.
8. Уничтожение Бербоут-чартерного реестра, судовых дел и Книги учета и изъятие из них каких-либо документов или их частей не допускается.
9. В графу "Отметки об изменениях" Бербоут-чартерного реестра вписывается дополнительная информация о судне или о таком его изменении, которое не требует обновления всей записи, а также прекращения или перехода прав на него. К таким сведениям относятся:
1) изменение фамилии, имени, отчества, места жительства физического лица, если фрахтователем является физическое лицо;
2) изменение наименования юридического лица, его места нахождения и почтового адреса, если фрахтователем является юридическое лицо;
3) изменение названия судна.
Приложение 1
к Правилам ведения
Бербоут-чартерного реестра
Бербоут-чартерный реестр
__________________________________________________________________________
N |Дата вне- |Срок дей- |Название|Иденти-|Позыв-|Наиме- |Наиме- | Порт
п/п|сения в   |ствия раз-|судна   |фика-  |ной   |нование|нование|основной
|Бербоут-  |решения   |        |ционный|сигнал|фрахто-|собст- |приписки
|чартерный |на право  |        |номер  |      |вателя |венника|
|реестр и  |плавания  |        |ИМО    |      |и его  |и его  |
|порядковый|под Госу- |        |       |      |адрес  |адрес  |
|регистра- |дарствен- |        |       |      |       |       |
|ционный   |ным флагом|        |       |      |       |       |
|номер     |Республики|        |       |      |       |       |
|          |Казахстан |        |       |      |       |       |
--------------------------------------------------------------------------
1 |     2    |    3     |    4   |   5   |   6  |   7   |   8   |    9
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
Порт    |Тип и |Район | N     |Год и|Мате-|Грузо- |Пас-   |Тип,  |Род дви-
приписки|назна-|плава-|проекта|место|риал |подъем-|сажиро-|число |жителей
на время|чение |ния   |       |пост-|кор- |ность  |вмести-|и мощ-|и коли-
фрахто- |судна |      |       |ройки|пуса |(тонн) |мость  |ность |чество
вания   |      |      |       |судна|     |       |(чело- |глав- |винтов
|      |      |       |     |     |       |век)   |ных   |
|      |      |       |     |     |       |       |двига-|
|      |      |       |     |     |       |       |телей |
--------------------------------------------------------------------------
10   |  11  |  12  |   13  |  14 |  15 |   16  |  17   |  18  |   19
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
Габаритные размерения судна     |Спаса- |Вместимость | Скорость    |От-
(в метрах)                |тельные|(в регистро-| хода        |метки
---------------------------------|шлюпки |вых тонн)   | (узлах)     |об
Длина|Шири-|высота |  Осадка     |(коли- |--------------------------|изме-
|на   |над-   |-------------|чество,|чис-|валовая|в гру-|порож-|нениях
|     |водного|в гру-|порож-|общая  |тая |       |зу    |ним   |
|     |борта  |зу    |ним   |вмести-|    |       |      |      |
|     |       |      |      |мость) |    |       |      |      |
---------------------------------------------------------------------------
20  |  21 |   22  |  23  |  24  |  25   | 26 |  27   |  28  |  29  | 30
---------------------------------------------------------------------------
___________________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам ведения
Бербоут-чартерного реестра
Книга учета
входящих документов Бербоут-чартерного реестра
__________________________________________________________________________
N |Название|Дата   |Наимено-|Наимено-|Наимено-|Запись об |Выданные выпис-
п/п|  судна |поступ-|вание   |вание   |вание   |отказе в  |ки и справки из
|        |ления  |посту-  |собст-  |фрахто- |государст-|Бербоут-чартер-
|        |доку-  |пивших  |венника |вателя  |венной    |ного реестра
|        |ментов |докумен-|(адрес, |(адрес, |регистра- |(кому и когда
|        |       |тов     |телефон,|телефон,|ции       |были выданы)
|        |       |        |факс)   |факс)   |          |
--------------------------------------------------------------------------
1 |   2    |   3   |   4    |   5    |   6    |    7     |      8
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

4. Бербоут-чартерлік тізілім (1-қосымша) мемлекеттік және орыс тілдерінде қағаз және электрондық тасымалдаушыларда порттың теңіз әкімшілігі (бұдан әрі - ПТӘ) жүргізеді.
5. Бербоут-чартерлік тізілімді жүргізуді бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Бербоут-чартерлік тізілімді жүргізу тәртібі
6. Кіріс құжаттарын есепке алу кітабы (бұдан әрі - Есепке алу кітабы) (2-қосымша) және кеме істері Бербоут-чартерлік тізілімінің ажырамас бөлігі болып табылады.
Кеме ісі әр кемеге ресімделеді және кеменің тіркеу нөмірімен сәйкестендіріледі. Кемені және осы кемеге құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін келіп түсетін құжаттардың көшірмелері, сондай-ақ Теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәліктің, Кемеге арналған меншік құқығы туралы куәліктің, Бербоут-чартерлік тізілімнен берілген анықтамалар мен үзінді көшірмелердің көшірмелері кеме ісіне тіркеледі.
7. Бербоут-чартерлік тізілім және Есепке алу кітабы жеке журналдарда жүргізіледі, беттері нөмірленген, тігілген болуы тиіс, соңғы бетінде нөмірленген, тігілген парақтардың саны жазылады және ПТӘҒбасқаратын теңіз портының капитаны қол қойып, мөрмен растайды.
8. Бербоут-чартерлік тізілімді, кеме істерін және Есепке алу кітабын жоюға және олардан қандай да бір құжаттарды немесе олардың бөліктерін алуға жол берілмейді.
9. Бербоут-чартерлік тізілімнің "Өзгерістер туралы белгілер" бағанында кеме туралы немесе барлық жазбаны жаңартуды талап етпейтін өзгерістер, сондай-ақ оған құқықтардың тоқтауы немесе ауысуы туралы қосымша ақпарат жазылады.
Мұндай мәліметтерге мыналар жатады:
1) жеке тұлғаның тегінің, атының, әкесінің атының, тұрғылықты жерінің өзгеруі, егер кеме жалдаушы жеке тұлға болып табылса;
2) заңды тұлғаның атауының, орналасқан жерінің немесе почталық мекен-жайының өзгеруі, егер кеме жалдаушы заңды тұлға болып табылса;
3) кеменің атауының өзгеруі.
Бербоут-чартерлік тізілімді
жүргізу ережесіне
1-қосымша
Бербоут-чартерлік тізілім
__________________________________________________________________
р/с|Бербоут-|Қазақ.|Кеме.|ИМО |Шақы.|Кеме|Меншік|Негіз. |Жалдаған
N  |чартер. |стан  |нің  |сәй.|ру   |жал.|иесі. |гі тір.|уақыттағы
|лік ті. |Рес.  |атауы|кес |бел. |дау.|нің   |келген |кеменің
|зілімге |публи.|     |нө. |гісі |шының|атауы|порты  |тіркелген
|енгізіл.|касы. |     |мірі|     |ата.|және  |       |порты
|ген күні|ның   |     |    |     |уы  |оның  |       |
|және    |Мемле.|     |    |     |және|мекен-|       |
|тіркел. |кеттік|     |    |     |оның|жайы  |       |
|ген рет.|туы   |     |    |     |ме. |      |       |
|тік нө. |астын.|     |    |     |кен-|      |       |
|мірі    |да жү.|     |    |     |жайы|      |       |
|        |зу құ.|     |    |     |    |      |       |
|        |қығына|     |    |     |    |      |       |
|        |беріл.|     |    |     |    |      |       |
|        |ген   |     |    |     |    |      |       |
|        |рұқ.  |     |    |     |    |      |       |
|        |саттың|     |    |     |    |      |       |
|        |жарам.|     |    |     |    |      |       |
|        |дылық |     |    |     |    |      |       |
|        |мерзі.|     |    |     |    |      |       |
|        |мі    |     |    |     |    |      |       |
__________________________________________________________________
1     2      3      4     5    6    7      8      9       10
__________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
Кеменің  |Жүзу  |Жоба N|Кеменің  |Корпус|Жүк көте.|Жолаушылар
түрі және|ауданы|      |жасалған |мате. |рімділігі|сыйымдылығы
мақсаты  |      |      |жылы және|риалы |(тонна)  |(адам)
|      |      |орны     |      |         |
__________________________________________________________________
11      12      13      14      15      16      17
__________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
Басты    |Қозға. |Кеменің метрмен габариттік|Құтқару|Сыйымдылығы
қозғалт. |ғыштар.|өлшемдері (метрмен)       |шлюпка.|(тізілімдік
қыштар.  |дың    |__________________________|лары   |тоннамен)
дың түрі,|түрі   |Ұзын.|Ені|Су   |    Шөгу  |(саны, |_____________
саны және|және   |дығы |   |үс.  |__________|жалпы  |таза  | жалпы
қуаты    |винт.  |     |   |тін. |жүк.|жүк. |сыйым. |      |
|тердің |     |   |дегі |пен |сіз  |дылығы)|      |
|саны   |     |   |борт.|    |     |       |      |
|       |     |   |тың  |    |     |       |      |
|       |     |   |биік.|    |     |       |      |
|       |     |   |тігі |    |     |       |      |
__________________________________________________________________
18        19     20   21  22    23   24      25     26     27
__________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________
Жүріс жылдамдығы|Өзгерістер|
(тораптарда)    |жөніндегі |
|белгілер  |
___________________________|
жүкпен| жүксіз  |          |
___________________________|
28     29        30      |
___________________________|
Бербоут-чартерлік тізілімді
жүргізу ережесіне
2-қосымша
Бербоут-чартерлік тізілімнің Кіріс құжаттарын
есепке алу кітабы
__________________________________________________________________
N  |Кеменің|Құжат.|Келіп |Меншік |Кеме   |Мемлекет.|Бербоут-чар.
р/с| атауы |тардың|түскен|иесі.  |жалдау.|тік тір. |терлік
|       |келіп |құжат.|нің    |шының  |кеуден   |тізілімнен
|       |түскен|тардың|атауы  |атауы  |бас тарт.|берілген үзінді
|       |күні  |атауы |(мекен-|(мекен-|қаны ту. |көшірмелер мен
|       |      |      |жайы,  |жайы,  |ралы     |анықтамалар
|       |      |      |теле.  |теле.  |жазба    |(кімге және
|       |      |      |фоны,  |фоны,  |         |қашан берілді)
|       |      |      |факсы) |факсы) |         |
__________________________________________________________________
1      2      3      4      5       6          7         8
__________________________________________________________________