Об утверждении Правил недискриминационного доступа перевозчиков к услугам магистральной железнодорожной сети
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 8 ноября 2004 года № 401-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2004 года № 3243. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 3 октября 2012 года № 660
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 03.10.2012 № 660.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила недискриминационного доступа перевозчиков к услугам магистральной железнодорожной сети.
2. Комитету железнодорожного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Байдаулетов Н.Т.) обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Лавриненко Ю.И.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
СОГЛАСОВАНО
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
10 ноября 2004 года
Утверждены
приказом Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 8 ноября 2004 года N 401-I
Правила недискриминационного доступа перевозчиков
к услугам магистральной железнодорожной сети
1. Общие положения
1. Настоящие Правила недискриминационного доступа перевозчиков к услугам магистральной железнодорожной сети разработаны в соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 14  Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" и определяют общие принципы и порядок обеспечения недискриминационного доступа перевозчиков к услугам магистральной железнодорожной сети (далее - магистральная сеть) при ее ограниченной пропускной способности.
2. Недискриминационный доступ перевозчиков к услугам магистральной сети предусматривает наличие равных условий доступа перевозчиков к услугам магистральной сети.
3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) ограниченная пропускная способность магистральной сети - максимальное количество поездов (пар поездов) установленных веса и длины, которое может быть пропущено по конкретному железнодорожному участку по перегонам в единицу времени (сутки, час) в зависимости от его технической оснащенности и принятого способа организации движения поездов;

Тасымалдаушылардың магистралдық темір жол желісі көрсететін қызметтерге кемсітушіліксіз қол жеткізу ережесін бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 8 қарашадағы N 401-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылда 3 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3243. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2012 жылғы 3 қазандағы № 660 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2012.10.03 № 660 (қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тасымалдаушылардың магистралдық темір жол желісі көрсететін қызметтерге кемсітушіліксіз қол жеткізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Темір жол көлігі комитеті (Н.Т.Байдәулетов) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар бірінші вице-министрі Ю.И.Лавриненкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
жөніндегі агенттігінің төрағасы
2004 жылғы 10 қараша
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрінің
2004 жылғы 8 қарашадағы N 401-I
бұйрығымен бекітілген
Тасымалдаушылардың магистралдық темір жол
желісінің қызметіне кемсітушіліксіз
қол жеткізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Тасымалдаушылардың магистралдық темір жол желісінің қызметіне кемсітушіліксіз қол жеткізу ережесі Қазақстан Республикасының "Темір жол көлігі туралы" Заңның 14-бабы 2-тармағының 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және жалпы қағидалар және магистралдық желiде өткiзу қабiлеттiгі шектеулі болған жағдайда магистралдық темiр жол желiсiнің (бұдан әрі - магистралдық желiсі) қызметіне тасымалдаушылардың кемсітушіліксіз қол жеткізуге қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Тасымалдаушылардың магистралдық желісінің қызметіне кемсітушіліксіз қол жеткізуі тасымалдаушылардың магистралдық темір жол желісінің қызметіне тең шартты қол жеткізуге бар болғандығын көздейді.
3. Осы Ережеде келесі түсініктер пайдаланылады:
1) магистральдық желінің шектеулі өткiзу қабiлеттiлігі - поездардың белгіленген ұзындығы және салмағы (жұп поездар) максималдық саны, бір нақты темір жол учаскісінде оның техникалық жабдығына байланысты және поездар қозғалысының ұйымдастыруға алынған әдісіне байланысты перегон бойынша уақыт бірлік ішінде (тәулік, сағат) өткізу мүмкіндігі;

2) конкретное направление движения поездов - маршрут следования поезда от станции отправления до станции назначения.
4. Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Законом Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте".
2. Общие принципы недискриминационного доступа
перевозчиков к услугам магистральной сети
5. Обеспечение недискриминационного доступа перевозчиков к услугам магистральной сети осуществляется исходя из следующих принципов:
1) равнодоступность услуг магистральной сети для всех перевозчиков;
2) проведение единой тарифной политики на услуги магистральной сети в отношении всех перевозчиков;
3) информационная открытость перечня услуг магистральной сети, их выполнения, тарифов (цен, ставок сборов) за эти услуги для всех участников перевозочного процесса на железнодорожном транспорте.
3. Порядок доступа перевозчиков к услугам магистральной
сети в условиях ее ограниченной пропускной способности
6. Пропускная способность магистральной сети определяется оператором магистральной сети по согласованию с уполномоченным органом.
7. При отсутствии возможности предоставления перевозчикам в пользование магистральной сети на конкретном направлении движения поездов, в связи с ограниченной ее пропускной способностью, предоставление в пользование магистральной сети для перевозок осуществляется на конкурсной основе. В этих целях создается конкурсная комиссия с участием представителей уполномоченного органа, перевозчиков, общественных объединений, состав которой утверждается оператором магистральной сети.
8. С момента поступления двух и более заявок на перевозку на конкретном движении поездов при ограниченной пропускной способности магистральной сети в порядке, предусмотренном Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2004 года N 424 (далее - Правила пользования), конкурсная комиссия в двухдневный срок принимает заявки на рассмотрение, и в срок не более двух рабочих дней письменно извещает об этом перевозчиков.
9. Количество членов конкурсной комиссии должно быть нечетным и составлять не менее пяти человек.
10. Комиссия принимает и рассматривает конкурсные предложения участников, проводит конкурс и определяет победителей.
Конкурсными предложениями являются представленные в соответствии пунктом 5 Правил пользования заявки перевозчиков, в дополнение к которым прилагаются документы, подтверждающие основания, перечисленные в пункте 11 настоящих Правил.

2) поездардың нақты бағытындағы қозғалысы - жөнелту станциясынан берілген станцияға дейінгі поездың жүру маршруты.
4. Осы Ережеде қолданылатын басқа түсініктер Қазақстан Республикасының "Темір жол көлігі туралы" Заңында және басқа да нормативтік-құқықтық кесімдерде айқындалған ұғымда пайдаланылады.
2. Тасымалдаушылардың магистралдық желісінің
қызметіне кемсітушіліксіз қол жеткізудің
жалпы қағидалары
5. Тасымалдаушылардың магистралдық желісінің қызметіне кемсітушіліксіз қол жеткізуді қамтамасыз етуі мынадай қағидалармен жүзеге асырылады:
1) барлық тасымалдаушылар үшін магистралдық желісінің қызметіне тең қол жеткізуі;
2) барлық тасымалдаушыларға қатысты магистралдық желісінің қызметіне бірыңғай тарифтік саясат жүргізу;
3) магистралдық желісінде қызметтер тізімінің ақпараттық ашықтығы, олардың орындалуы, темір жол көлігіндегі тасымалдау процесінің барлық қатысушыларына арналған осы қызметтердің тарифтері (ставкалар, алымдар).
3. Магистралдық желiсінде өткiзу қабiлеттiгі шектеулі
болған жағдайда оның қызметіне тасымалдаушылардың
қол жеткізу тәртібі
6. Магистралдық желiсінің өткiзу қабiлетi магистралдық желісінің операторымен  уәкілетті органның келісімі бойынша анықталады.
7. Магистралдық желiсінің өткiзу қабiлетi шектеулі болуына байланысты, поездар қозғалысының нақты бағыттары бойынша тасымалдаушыларға магистралдық желісін пайдалануға беруді мүмкіндік болмаған жағдайда магистралдық желіні тасымалдауға  пайдалану үшін беру  конкурстық негізде жүзеге асырылады. Осы мақсаттарға уәкілетті органның өкілдіктерінің, тасымалдаушылардың, қоғамдық топтастардың  қатысуымен конкурстық комиссия құрылады, оның құрамы магистралдық желісінің операторымен бекітіледі.
8. Магистралдық желiсінің өткiзу қабiлетi шектеулі болған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2004 жылғы 16 сәуірдегі N 424 қаулысымен бекітілген Магистральдық темір жол желісін пайдалану ережесінде (бұдан әрі - пайдалану ережесі) қарастырылған тәртіппен, тасымалдауға арналған өтініштер екi немесе одан да көп келген кезеңнен бастап конкурстық комиссия екі күндік мерзімде өтініштерді қарастыруға қабылдайды, және ол туралы екі жұмыс күннен кешіктірмей тасымалдаушыларға жазбаша түрде хабарлайды.
9. Конкурстық комиссия мүшелерiнiң жалпы саны тақ саннан тұруға және онда кемiнде бес адам болуға тиiс.
10. Комиссия қатысушылардың конкурстық ұсыныстарды қабылдайды және қарайды, конкурсты өткізеді және жеңімпазды анықтайды.
Пайдалану ережесінің 5-тармағында ұсынылған тасымалдаушылардың өтініштері осы Ережеде 11-тармақта көрсетілген негіздерді растайтын құжаттар қосымша ретінде конкурстық ұсыныстары болып табылады.

11. В пятидневный срок со дня принятия заявок к рассмотрению конкурсная комиссия объявляет победителя конкурса.
Победителем конкурса признается перевозчик, отвечающий следующим критериям по приоритетности:
1) осуществляющий постоянный и стабильный объем перевозок и заявляющий максимальную дальность перевозки по территории Республики Казахстан;
2) обеспечивающий максимальную статистическую нагрузку на ось.
При заявке на пользование услугами магистральной сети при осуществлении перевозки грузов дополнительно учитывается заявление наибольшего объема перевозки грузов, причем предпочтение отдается скорым контейнерным поездам и маршрутным отправкам.
12. При отказе победителя конкурса от осуществления заявленной перевозки оператор магистральной сети заключает договор пользования магистральной сетью с перевозчиком, конкурсное предложение которого признано наилучшим после победителя конкурса.
В случае отказа перевозчика (перевозчиков), конкурсные предложения которого (которых) были признаны наилучшими после победителя конкурса, от осуществления заявленной перевозки конкурсная комиссия признает конкурс не состоявшимся.
13. В случае невозможности согласования заявки в порядке, установленном Правилами пользования, или по причине неурегулированности перевозчиком финансовых расчетов с оператором магистральной сети за ранее оказанные или оказываемые услуги магистральной сети, оператор магистральной сети предоставляет услуги магистральной сети первому по очередности из перевозчиков, представивших заявки, которые не были согласованы из-за ограничения пропускной способности магистральной сети.
14. В случае невозможности выполнения заявки перевозчика из-за ограниченной пропускной способности магистральной сети на конкретном направлении движения поездов в запрашиваемый период времени в связи с наличием согласованных заявок других перевозчиков оператор магистральной сети с согласия перевозчика может оказать услуги магистральной сети с использованием других маршрутов перевозки или перенести на следующий планируемый период.
15. В случае отказа перевозчика от использования услуг магистральной сети по ранее согласованной заявке, оператор магистральной сети предоставляет услуги магистральной сети следующему по очередности перевозчику, представившему заявку, которая не была согласована из-за ограничения пропускной способности магистральной сети.

11. Конкурстық комиссия өтініштерді қарауға алған күнінен бастап бескүндік мерзімде конкурс жеңімпазын хабарлайды.
Конкурстың жеңімпазы келесі критерияларға жауап беретін  басылымдылық бойынша тасымалдаушы болып табылады:
Жүк, жолаушылар, жүк-багаж және почта жөнелтілімдер тасымалын жүзеге асыру бойынша магистралдық желiсінің қызметтерін пайдалану өтініші барысында:
1) Қазақстан Республикасының территориясы бойынша барынша ұзын және бір қалыпты және тұрақты көлемде тасымалын асыратын;
2) өске түсетін барынша статистикалық түсіретін жүктемесін қамтамасыз ететін;
Жүктер тасымалын жүзеге асыру бойынша магистралдық желiсінің қызметтерін пайдалану өтініші барысында оған қосымша ең үлкен көлемдегі жүктер тасымалдарды ескереді, сонымен жылдамдық контейнерлік поездарға және маршруттық жөңелтімдерге басымдық берiледi.
12. Ұсынған тасымалдауды жүзеге асырудан конкурс жеңімпазымен бас тартылғанда магистралдық желiсінің операторы конкурс жеңімпаздан кейінгі конкурстық ұсынысы тиімді ретінде танылған тасымалдаушымен магистралдық желiні пайдалану шартын жасайды.
Ұсынған тасымалдауды жүзеге асырудан конкурс жеңімпаздан кейінгі конкурстық ұсынысы тиімді ретінде танылған тасымалдаушы (тасымалдаушылар) бас тартқан жағдайда конкурстық комиссия конкурс өтпеді деп таниды.
13. Пайдалану ережесінде бекітілген тәртіпте немесе тасымалдаушының магистралдық желі операторымен магистралдық желінің бұрын көрсетілген немесе көрсетулі қызметтері үшін қаржылық есеп айырысуларының реттелмегеніне себепті өтінімді келісу мүмкін емес болған жағдайда магистралдық желі операторы магистралдық желінің өткізу қабілетінің шектелуіне байланысты келісілмеген өтінімдерді берген тасымалдаушылардан кезек бойынша біріншісіне магистралдық желі қызметтерін көрсетеді.
14. Басқа тасымалдаушылардың келісілген өтінімдерінің бар болуына байланысты сұратылған уақыт кезеңінде поездар қозғалысының нақты бағытында магистралдық желінің өткізу қабілетінің шектеулігіне себепті тасымалдаушының өтінімін орындау мүмкін емес болған жағдайда магистралдық желі операторы тасымалдаушымен келісім бойынша тасымалдаудың басқа маршруттарын пайдалана отырып магистралдық желі қызметтерін көрсете алады немесе келесі жоспарлы кезеңге ауыстыра алады.
15. Бұрын келісілген өтініш бойынша тасымалдаушымен магистралдық желiсі қызметінен бас тартылғанда, магистралдық желісі операторы магистралдық желiсінде өткiзу қабiлеттiгі шектеулі болғаннан келіспеген өтініштер тасымалдаушылардың арасында кезекте бірінші болып тұрған тасымалдаушыға магистралдық желісі қызметтерін көрсетеді.

4. Предоставление информации об оказываемых
услугах по использованию магистральной сети
16. Информация об оказываемых услугах магистральной сети, об их стоимости, о порядке доступа к магистральной сети, а также о наличии в соответствии с графиком движения поездов пропускной способности, технических и технологических возможностях оказания услуг магистральной сети предоставляется оператором магистральной сети перевозчикам в виде текстов, таблиц и графиков по электронной и почтовой связи, либо иными способами в режиме регулярных сообщений в местах приема заявок на оказание услуг магистральной сети.
17. При представлении перевозчиком заявок на перевозку грузов оператор магистральной сети информирует его о возможных ограничениях пропускной способности магистральной сети по направлениям движения поездов.
Оператор магистральной сети по месту приема заявок на оказание услуг магистральной сети размещает информацию о возможности осуществления перевозок по другим маршрутам следования в случае превышения в планируемом периоде заявленных объемов перевозок пропускной способности магистральной сети на конкретном направлении движения поездов.
18. Оператор магистральной сети по требованию уполномоченного органа предоставляет ему сведения о заявленных общих объемах перевозок и свободных ресурсах пропускной способности на определенный период времени на направлениях движения поездов.
Уполномоченный орган при использовании предоставленной оператором магистральной сети информации обеспечивает соблюдение государственной, служебной, коммерческой тайны, других законных интересов оператора магистральной сети, перевозчиков, иных заинтересованных лиц.
5. Порядок рассмотрения жалоб, касающихся
вопросов предоставления доступа подвижного состава
перевозчиков к магистральной сети и дачи по ним заключений
19. Итоги рассмотрения заявок могут быть обжалованы участниками конкурса в течение 14 дней календарных дней с момента оглашения победителя (победителей).
20. Рассмотрение жалоб, касающихся вопросов предоставления доступа подвижного состава перевозчиков к магистральной сети (далее - жалоба) осуществляется постоянной комиссией по рассмотрению жалоб, касающихся вопросов предоставления доступа подвижного состава перевозчиков к магистральной сети, создаваемой уполномоченным органом (далее - Комиссия).
Состав Комиссии, порядок организации ее работы, рассмотрения жалоб утверждается уполномоченным органом.
В состав Комиссии могут входить заинтересованные общественные объединения.

4. Магистралдық желiсін пайдалану бойынша
қызметтері көрсетілетін туралы ақпарат беру
16. Магистралдық желiсінің қызметтері көрсетілетін туралы ақпарат, олардың бағалары туралы, магистралдық желiсіне қол жеткізу тәртібі туралы, сондай-ақ поездар қозғалысының графигіне сәйкес өткізу қабілеттігі бар болуы, магистралдық желiсі қызметтерінің техникалық және технологиялық мүмкіндіктерді көрсету туралы магистралдық желісі операторымен электрондық немесе почталық байланыс немесе магистралдық желiсі қызметтерді көрсетуге өтініштер қабылдайтын орындарда жүйелі хабарлау режимдегі өзге әдістер арқылы тасымалдаушыларға текст, кесте және сызба ретінде ұсынылады.
17. Тасымалдаушымен жүктерді тасымалдау өтінішін берген кезде магистралдық желісі операторы оны поездардың қозғалыстың бағыттары бойынша магистралдық желiсінің өткiзу қабiлетiнде шектеуліктер болу мүмкіндігі туралы хабарлайды.
Магистралдық желісі операторы магистралдық желiсі қызметтерді көрсетуге өтініштерді қабылдайтын орындарда поездардың қозғалыстың нақты бағыттарда жоспарланған аралықта магистралдық желiсінің өткiзу қабiлеттiгінен ұсынылған көлемдердің жоғарлаған жағдайда басқа жүру маршруттар бойынша тасымалдарды жүзеге асыру мүмкіндігі туралы ақпарат орнатады.
18. Магистралдық желісі операторы уәкілетті органның талабы бойынша тасымалдаудың жалпы көлемдері және поездардың қозғалысының нақты бағыттарда белгілі уақыт аралықта өткiзу қабiлеттiгінің бос ресурстары туралы мәліметтер ұсынады.
Уәкілетті орган магистралдық желісі операторымен ұсынылған ақпаратын пайдалану барысында мемлекеттік, қызметтік және коммерциялық құпияны, магистралдық желісі операторының, тасымалдаушылардың, өзге мүдделі тұлғалардың басқа заңды мүдделердің сақталуын қамтамасыз етеді.
5. Тасымалдаушылардың жылжымалы құрамының
магистралдық желісіне қол жеткізу мәселелері
жөніндегі арыздарды қарау тәртібі және
олар бойынша шешім беру
19. Өтінімдерді қараудың нәтижесіне конкурсты ұтқан жеңіскерді (жеңіскерлерді) жариялаған күннен бастап 14 күнтізбенің ішінде конкурсқа қатысушылар шағым арыз бере алады.
20. Тасымалдаушылардың жылжымалы құрамының магистралдық желісіне қол жеткізу мәселелері жөніндегі арыздардың қаралуы (бұдан әрі - арыз) уәкілетті органмен құрылатын тасымалдаушылардың жылжымалы құрамының магистралдық желісіне қол жеткізу мәселелері жөніндегі арыздарды қарау бойынша тұрақты комиссиямен жүзеге асырылады (бұдан әрі - Комиссия).
Комиссияның құрамы, оның ұйымдастыру жұмыс тәртібі, арыз қарастыруы уәкілетті органмен бекітіледі.
Құштар қоғамдық топтастардың комиссияның құрамына кіруіне болады.

21. В ходе подготовки к рассмотрению жалобы Комиссия вправе запрашивать необходимые документы для ознакомления, заслушивать объяснения по фактам, послужившим основанием для подачи жалобы, в том числе от лиц, подавших жалобу, и от лиц, на деятельность которых подается жалоба, привлекать к участию в рассмотрении жалобы экспертов и специалистов.
22. Жалобы рассматриваются Комиссией в месячный срок с даты их поступления.
23. Лица, участвующие в рассмотрении жалобы, должны быть своевременно уведомлены Комиссией о времени и месте ее рассмотрения. Жалоба не может быть рассмотрена в отсутствие лиц, подавших жалобу или на деятельность которых подана жалоба, а также их представителей.
В случае неявки одной из сторон допускается заочное рассмотрение жалобы Комиссией.
24. По результатам рассмотрения жалобы Комиссия дает заключение, в котором излагаются обстоятельства рассмотрения жалобы, установленные Комиссией, и выводы, к которым пришла Комиссия в результате рассмотрения жалобы.
25. Заключение Комиссии направляется лицу, подавшему жалобу, и лицу, на деятельность которого подается жалоба, в пятидневный срок со дня его вынесения.

21. Арызды қарауға дайындық барысында Комиссия танысу үшін қажетті құжаттарды сұрауға, арызды беруге негіз болған факт бойынша түсіндіктерді тыңдауға, соның ішінде арыз берген тұлғалардан, және қызметке арыз берілетін тұлғалардан, арызды қарауға сарапшыларды және мамандарды қатыстыруға құқығы бар.
22. Арыздар олардың келу күннен бастап бір ай мерзімде Комиссиямен қаралады.
23. Арызды қарастыруда қатысатын тұлғалар оны қарастыратын уақыты және мекен-жайы туралы Комиссиямен өз уақытында хабардар етуге тиіс. Арыз берген тұлғалар немесе қызметке арыз берілетін тұлғалар, сондай-ақ олардың өкілдіктерінің болмағаны арыз қарастырылмайды.
Егер бір жақтың біреуі келмеген жағдайда Комиссиямен арыз сырттай қарастырылуы мүмкін.
24. Арыздың қарастыру нәтижесі бойынша Комиссия шешім шығарады, онда Комиссиямен белгіленген арыздың қарау жағдайлары және қорытындылары баяндалады.
25. Комиссияның шешімі шығарылу кезден арыз берген тұлғаға және қызметке арыз берілетін тұлғаға бес күн ішінде жіберіледі.