Об утверждении Инструкции по организации и проведению государственного контроля в области использования и охраны водного фонда
Совместный приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 2 декабря 2004 года N 315-п, и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 ноября 2004 года N 239-п, Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан 19 ноября 2004 года N 37. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2004 года N 3262. Утратило силу - совместным приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 13 июля 2007 года N 225-ө, Председателя Комитета санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 19 июля 2007 года N 67 и Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 июня 2007 года N 117
Извлечение из совместного приказа Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан от 13 июля 2007 года N 225-ө, Председателя Комитета санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения
Республики Казахстан от 19 июля 2007 года N 67 и Председателя Комитета
по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
от 28 июня 2007 года N 117
... ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Признать утратившим силу Совместный приказ Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 ноября 2004 года N 239-п, Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан от 2 декабря 2004 года N 315-п, Комитета санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 19 ноября 2004 года N 37 "Об утверждении Инструкции по организации и проведению государственного контроля в области использования и охраны водного фонда".
...
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр охраны окружающей                 Председатель Комитета
среды Республики Казахстан                государственной санитарно-
эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
Председатель Комитета по водным
ресурсам Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
____________________________________________________
В соответствии со  статьей 49  Водного кодекса Республики Казахстан  ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации и проведению государственного контроля в области использования и охраны водного фонда.

Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру мен жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2004 жылғы 2 желтоқсандағы N 315-п, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары жөніндегі комитетінің 2004 жыл 17 қарашадағы N 239-п, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті төрағасының 2004 жылғы 19 қарашадағы N 37 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 13 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3262. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау Министрінің 2007.07.13. N 225-ө, ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті Төрағасының 2007.07.17. N 67, ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары жөніндегі комитеті Төрағасының 2007.06.28. N 117 бірлескен бұйрықтарымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау Министрінің 2007.07.13. N 225-ө, ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті Төрағасының 2007.07.17. N 67, ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары жөніндегі комитеті Төрағасының 2007.06.28. N 117 бірлескен бұйрықтарымен.
------------Бұйрықтан үзінді-------------
... БҰЙЫРАМЫН:
1. "Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру мен жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары жөніндегі комитетінің 2004 жылғы 17 қарашадағы N 239-п, Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2004 жылғы 2 желтоқсандағы N 113-п, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің 2004 жылғы 19 қарашадағы N 37 бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
...
3. Осы бұйрық қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы           Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау           Денсаулық сақтау
министрі                         министрлігінің Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау комитетінің
төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің Су ресурстары
жөніндегі комитетінің
төрағасы
____________________________
Қазақстан Республикасының Су  кодексінің  49 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру мен жүргізу туралы нұсқаулық бекітілсін.

2. Признать утратившим силу  приказ  Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан от 12 декабря 2001 года N 105-П (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 18 января 2002 года N 1726).
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Исполняющий обязанности
Председателя Комитета по водным
ресурсам Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан
Председателя Комитета
государственного санитарно-эпидемиологического
надзора Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
Утверждена
совместным приказом Председателя
Комитета по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 ноября 2004 года N 239-п,
Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 2 декабря 2004 года N 315-п,
Председателя Комитета государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 ноября 2004 года N 37
"Об утверждении Инструкции по организации и
проведению государственного контроля в
области использования и охраны водного фонда"
Инструкция
по организации и проведению государственного
контроля в области использования и охраны водного фонда
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана на основании  Водного  Кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс),  Кодекса  Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее - КоАП РК),  постановления  Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2004 года № 144 "Об утверждении Правил организации и проведения государственного контроля в области использования и охраны водного фонда" (далее - Правила).
2. Инструкция детализирует применение законодательства при осуществлении государственного контроля в области использования и охраны водного фонда (далее - государственный контроль) должностными лицами уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда и его территориальных органов (далее - уполномоченный орган).
3. Главными задачами уполномоченного органа при осуществлении государственного контроля являются обеспечение:
1) взаимодействия и координации деятельности всех министерств, агентств, ведомств, осуществляющих государственный контроль в пределах своей компетенции;
2) наблюдения за состоянием и изменением вод под влиянием хозяйственной или иной деятельности, а также проверка выполнения водоохранных мероприятий;

2. 2002 жылғы 18 қаңтарда N 1726 нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде тіркеуден өткен, Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі Су ресурстары жөніндегі комитеті төрағасының 2001 жылғы 12 желтоқсандағы N 105-П  бұйрығы  күшін жойды деп табылсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
Су ресурстары жөніндегі комитеті
төрағасының міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау комитеті төрағасы
Су қорын пайдалану мен қорғау
саласындағы мемлекеттік бақылауды
ұйымдастыру мен жүргізу туралы
нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі Су
ресурстары жөніндегі комитеті
төрағасының міндетін атқарушының
2004 жылғы 17 қарашадағы N 139-п,
Қазақстан Республикасы Қоршаған
ортаны қорғау министрінің
2004 жылғы 3 желтоқсандағы N 315-п,
Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрлігінің Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау комитеті төрағасының
2004 жылғы 19 қарашадағы N 37
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттік
бақылауды ұйымдастыру мен жүргізу туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Бұл Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Су  кодексінің  (әрі қарай - Кодекс) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқықбұзулар туралы"  кодексі  (әрі қарай - ҚР ӘҚБтК), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылдың 6 ақпандағы N 144  қаулысымен  бекітілген "Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру әрі жүргізу ережесі" (әрі қарай - Ереже) негізінде әзірленді.
2. Нұсқаулық су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкілетті органның және оның аумақтық органдарының (әрі қарай - уәкілетті орган) лауазымды тұлғаларымен су қорын пайдалану мен қорғауға мемлекеттік бақылауды (әрі қарай - мемлекеттік бақылау) жүзеге асыру кезінде заңнаманы қолдануды нақтылайды.
3. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асырғанда уәкілетті органның басты мәселесі болып:
1) өздерінің құзыреті шеңберінде мемлекеттік бақылау қызметін жүзеге асыратын барлық министрліктердің, агенттіктердің, ведомстволардың өзара әрекет етуін және олардың қызметтерін үйлестіруді;
2) шаруашылық және өзге қызметтердің әсерінен сулардың жай-күйі мен өзгеруіне бақылауды, сондай-ақ су қорғау шараларының орындалуына тексерісті;

3) установленного порядка пользования водным фондом и его учета;
4) выполнения обязанностей по охране вод;
5) предупреждения и ликвидации вредного воздействия на водные объекты;
6) контроля по соблюдению всеми юридическими и физическими лицами требований водного законодательства Республики Казахстан.
4. При разработке схем и проектов, связанных с использованием водных ресурсов, ведении государственного водного кадастра и мониторинга водного фонда, должностные лица уполномоченного органа:
1) принимают участие в согласовании места расположения проектируемых объектов и намечаемых решений;
2) устанавливают соответствие данных, представляемых водопользователями к включению в государственный водный кадастр, схемы комплексного использования и охраны водных ресурсов, фактическому состоянию водного фонда;
3) проверяют соблюдение периодичности поверок и сроков аттестации измерительных приборов, используемых при ведении мониторинга водного фонда.
5. Должностные лица уполномоченного органа наделены полномочиями по осуществлению государственного контроля и являются по должности одновременно государственными инспекторами по использованию и охране водного фонда (далее - государственный инспектор).
Для осуществления государственного контроля государственные инспекторы обеспечиваются соответствующими служебным удостоверением установленного образца, нагрудным знаком, техническими средствами.
Глава 2. Организация и проведение государственного контроля
6. В целях организации, планирования, взаимодействия и координации деятельности государственных органов, осуществляющих государственный контроль, территориальные органы государственных органов, указанных в пункте 5 Правил, совместно с водохозяйственными управлениями соответствующего бассейна, ежегодно, с 15 декабря года предшествующему планируемому, разрабатывают планы проведения проверок физических и юридических лиц по соблюдению водного законодательства на год (плановые проверки). При необходимости планы проведения проверок корректируются.
Согласованные планы проверок на год представляются вышестоящим государственным органам в срок до 15 января планируемого года.
7. Основанием для проведения внеплановых проверок являются:
1) факты нарушений водоохранного законодательства;
2) поручения вышестоящих государственных органов;
3) рекомендации бассейновых советов;
4) жалобы, обращения и заявления физических и юридических лиц.
Анонимные обращения не могут служить основанием для проведения внеплановой проверки.
8. Запрещается проведение иных видов проверок, не установленных законодательными актами Республики Казахстан.

3) су қорын пайдалану және оның есебін жүргізудің белгіленген тәртібін;
4) суларды қорғау жөніндегі міндеттемелердің орындалуын;
5) су объектілеріне зиянды әсер етудің алдын алу және оларды жоюды;
6) Барлық заңды және жеке тұлғалармен Қазақстан Республикасы су заңнамасының талаптарын сақталуына бақылауды қамтамасыз ету болып табылады.
4. Су ресурстарын пайдаланумен, мемлекеттік су кадастры мен су қорына мониторинг жүргізумен байланысты сұлбалар мен жобаларды әзірлеу кезінде уәкілетті органның лауазымды тұлғалары:
1) жобаланған объектілердің орналасатын орындарын және долбарланған шешімдерді келісімдеуге қатысады;
2) су пайдаланушылармен ұсынылатын деректердің мемлекеттік су кадастрына, су ресурстарын кешенді пайдалану мен қорғау сұлбасына, су қорының нақты жай-күйіне сәйкестігін анықтайды;
3) тексерулердің және су қорына мониторинг жүргізгенде пайдаланылатын өлшеу аспаптарын аттестациялаудың уақыт аралығы мен мерзімдерін сақтауын тексереді.
5. Уәкілетті органның лауазымды тұлғаларына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру өкілдіктері берілген және сонымен қатар олар лауазымы бойынша су қорын пайдалану мен қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар (әрі қарай - мемлекеттік инспектор) болып табылады.
Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін мемлекеттік инспекторлар белгіленген тәртіптегі сәйкесті қызметтік куәлікпен, кеуделік белгімен және техникалық құралдармен қамтамасыз етіледі.
2-тарау. Мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру
және жүргізу
6. Мемлекеттік бақылау жүргізуші мемлекеттік органдардың қызметін ұйымдастыру, жоспарлау, бірлесіп атқару және үйлестіру мақсатында Ереженің 5 тармағында көрсетілген мемлекеттік органдардың аумақтық органдары алабтың сәйкесті су шаруашылық басқармаларымен бірлесіп, жыл сайын, жоспарланатын жыл алдындағы жылдың 15 желтоқсанынан бастап уәкілетті органға су заңнамасының жеке және заңды тұлғалармен сақталуын тексеру жүргізудің жылдық жоспарын сәйкесті су шаруашылық басқармасына (жоспарлы тексерулер) келісімдеуге тапсырады. Қажет болған кездерде тексеру жүргізудің жоспарлары түзетіледі.
Жылдық тексерудің келісілген жоспарлары жоғары тұрған мемлекеттік органдарға жоспарланған жылдың 15 қаңтарына дейін.
7. Жоспардан тыс тексерулерді өткізуге:
1) су қорғау заңнамасын бұзу жайлары;
2) жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмасы;
3) алабтық кеңестердің ұсыныстары;
4) жеке және заңды тұлғалардың шағымдары, жүгінулері және мәлімдемелері негіз болады.
Беймәлім жүгінулер жоспардан тыс тексеру жүргізуге негіз бола алмайды.
8. Қазақстан Республикасының заң актілерімен белгіленбеген тексерудің өзге түрлерін жүргізуге тыйым салынады.

9. В целях организации взаимодействия с общественными объединениями, юридическими и физическими лицами по вопросам разработки и соблюдения водоохранных мероприятий уполномоченный орган:
1) привлекает их для участия в работе бассейновых советов;
2) рассматривает на заседаниях бассейновых советов актуальные вопросы в области использования и охраны водного фонда.
10. Государственный контроль в области охраны недр, а также за стратегическими и экологически опасными объектами в области охраны водных ресурсов осуществляется Комитетом природоохранного контроля Министерства охраны окружающей среды.
11. Назначение проверки юридических и физических лиц производится в соответствии с пунктом 7 Правил. Форма предписания о проведении проверки соблюдения законодательства Республики Казахстан в области использования и охраны водного фонда (акт о назначении проверки) указана в приложении 1 к настоящей Инструкции.
Перед проверкой субъектов малого предпринимательства уполномоченным органом составляется Акт о назначении проверки деятельности субъектов малого предпринимательства (приложение 2 к настоящей Инструкции).
12. Предписание о проведении проверки соблюдения водного законодательства Республики Казахстан и Акт о назначении проверки деятельности субъектов малого предпринимательства регистрируется в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан или его территориальных органах (далее - орган правовой статистики).
Предписание о проведении или Акт о назначении проверки соблюдения водного законодательства Республики Казахстан, предъявляется должностным лицом, осуществляющим проверку, руководителю или иному должностному лицу юридического лица (филиала или представительства), индивидуальному предпринимателю, либо физическому лицу одновременно со служебным удостоверением.
13. Проверка производиться только тем должностным лицом (лицами), которое указано в Предписании о проведении, или Акте о назначении проверки соблюдения водного законодательства.
14. На основании одного предписания о проведении, или акте о назначении проверки соблюдения водного законодательства может проводиться только одна проверка.
15. Продолжительность проверки не должна превышать один месяц. В исключительных случаях, связанных с необходимостью проведения специальных исследований (испытаний), экспертиз со значительным объемом проверки, руководителем уполномоченного органа или лицом, его замещающим, срок проведения проверки может быть продлен, но не более чем, один месяц.

9. Су қорғау шараларын сақтау және әзірлеу мәселелері бойынша қоғамдық ұйымдармен, заңды және жеке тұлғалармен өзара әрекет етуді ұйымдастыру мақсаттарында, уәкілетті орган:
1) оларды алабтық кеңестердің жұмысына қатысуға тартады;
2) алабтық кеңестердің отырыстарында су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы өзекті мәселелерді қарайды.
10. Су ресурстарын қорғау саласындағы жер қойнауына, сондай-ақ стратегиялық және экологиялық қауіпті объектілерге мемлекеттік бақылау Табиғат қорғауға бақылау комитетімен жүзеге асырылады.
11. Заңды және жеке тұлғаларға тексеру белгілеу Ереженің 7 тармағына сәйкес жүргізіледі. Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы заңнамасының сақталуына тексеру жүргізу туралы нұсқаманың нысаны (тексеру белгілеу туралы акт) осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында көрсетілген.
Шағын кәсіпкерлік субъектілерін тексеру алдында, уәкілетті органмен Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне тексеру белгілеу туралы акт (осы Нұсқаулыққа 2 қосымша) жасалады.
12. Қазақстан Республикасының су заңнамасының сақталуына тексеру жүргізу туралы нұсқама және Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне тексеру белгілеу туралы акт Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінде немесе оның аумақтық органдарында (әрі қарай - құқықтық статистика органы) тіркеледі.
Тексеру жүргізу туралы нұсқама және Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне Тексеру белгілеу туралы акт тексеру жүргізуші лауазымды тұлғамен заңды тұлғаның (филиалының немесе өкілдігінің) басшысына немесе өзге лауазымды тұлғасына, жеке кәсіпкерге немесе жеке тұлғаға қызметтік куәлікті көрсете отыра табыс етіледі.
13. Тексеру, тек ғана су заңнамасының сақталуына тексеру туралы нұсқамада немесе тексеруді белгілеу актісінде көрсетілген лауазымды тұлғамен (тұлғалармен) жүргізіледі.
14. Су заңнамасының сақталуына, Тексеру жүргізу туралы бір нұсқаманың немесе Тексеруді белгілеу актінің негізінде тек ғана бір тексеру жүргізуге болады.
15. Тексерудің ұзақтығы бір айдан аспауы керек. Арнайы зерттеулерді (сынақтарды), көлемі үлкен тексерулер қосылған сараптамаларды жүргізу қажеттігімен байланысты ерекше жағдайларда, уәкілетті органның басшысымен немесе оны ауыстырушы тұлғамен тексеруді жүргізудің мерзімдері ұзартылуы мүмкін, бірақ ол бір айдан аспауы керек.

16. Проверка может быть приостановлена на определенный период времени либо на неопределенное время путем вынесения акта о приостановлении проверки с уведомлением органа правовой статистики.
Приостановленная на неопределенное время проверка возобновляется уполномоченным органом путем вынесения акта о возобновлении проверки с уведомлением органа правовой статистики. Исчисление срока проведения проверки продолжается со дня возобновления.
17. Проведение проверок субъектов малого предпринимательства осуществляется в соответствии с Правилами проведения государственными органами проверок деятельности субъектов малого предпринимательства, утвержденными  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2003 года № 572.
18. Проверка юридических и физических лиц производится с обязательным составлением уполномоченным органом, акта проверки соблюдения водного законодательства (далее - Акт проверки), форма которого указана в приложении 3 к настоящей Инструкции.
19. Акт проверки должен составляться в присутствии представителя проверяемого хозяйствующего субъекта.
В преамбуле Акта проверки должны отражаться основные характеристики проверяемого объекта, вид хозяйственной деятельности, наличие разрешительных, нормируемых и иных документов, объемы выделенных лимитов, объемы забора воды и сброса сточных вод, наличие водоохранных мероприятий и ход их выполнения, наличие и объемы системы оборотного и повторного водоснабжения и другие необходимые сведения.
После изложения вышеуказанных данных, в Акте проверки указываются выявленные нарушения водного законодательства и иных нормативных актов в области использования и охраны водного фонда по пунктам. При этом необходимо обязательно сделать ссылку на статьи, пункты соответствующих законодательных и нормативных документов.
Глава 3. Принятие мер по устранению нарушений водного
законодательства, привлечение виновных к ответственности и
оформление документов
20. При осуществлении государственного контроля государственный инспектор принимает меры по предупреждению, выявлению и устранению нарушений водного законодательства и привлечению виновных к ответственности.
21. В ходе проверки, в случаях обнаружения нарушения водного законодательства, на основании Акта проверки, государственный инспектор (в пределах предоставленных прав) принимает решение о применении к нарушителю одного или одновременно нескольких мер воздействия в зависимости от тяжести нарушений:
1) на основании подпункта 3 пункта 1  статьи 51  Кодекса выносит Предписание об устранении выявленных нарушений правил пользования водными ресурсами и их охраны (далее - Предписание) (приложение 4 к настоящей Инструкции);

16. Тексеру жүргізу мерзімінің барысы уақыт аралығына немесе белгіленбеген уақытқа тексерудің мерзімін тоқтата тұру актісін жасау негізінде, құқықтық статистика органын ескерту арқылы тоқтата тұрылуы мүмкін.
Белгіленбеген уақытқа тоқтата тұрған тексеру уәкілетті органмен тексеруді қайта жандандыру туралы актіні жасау жолымен құқықтық статистика органдарын ескерту арқылы қайта жандандырылады. Тексеру жүргізудің мерзімінің барысы қайта жандандырылған күннен бастап жалғастырылады.
17. Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне тексеру жүргізу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылдың 17 маусымдағы N 572  қаулысымен  бекітілген Мемлекеттік органдармен шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне бақылау жүргізу ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
18. Заңды және жеке тұлғаларды тексеру уәкілетті органмен міндетті түрде су заңнамасының сақталуын тексеру актісін (әрі қарай - Тексеру актісі) жасаумен жүргізіледі, оның нысаны осы Нұсқаулыққа 3-қосымшада көрсетілген.
19. Тексеру актісі тексерілуші шаруашылық субъектісі өкілінің қатысуымен жасалуы тиіс.
Тексеру актісінің кіріспесінде тексерілуші объектінің негізгі сипаттамалары, шаруашылық әрекетінің түрі, рұқсаттық, нормалау және басқа да құжаттарының болуы, бөлінген лимит көлемі, алынған және қашыртқылған сарқынды суларының көлемі, су қорғау шараларының болуы және олардың орындалу барысы, суды айналмалы және қайта пайдалану жүйесінің болуы және оның көлемі және басқа да қажетті деректер көрсетілуі қажет.
Жоғарыда аталған деректер көрсетілгеннен кейін, Тексеру актісінде анықталған су заңнамасының және су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы басқа нормативті актілерді бұзушылықтар, тармақтар бойынша көрсетіледі. Анықталған құқықбұзушылықтарды көрсету барысында сәйкесті заңнамалық және нормативтік құжаттардың баптарына, тармақтарына міндетті түрде сілтеме жасалынуы тиіс.
3 тарау. Су заңнамасын бұзушылықты жою жөніндегі
шараларды қабылдау, кінәлілерді жауапкершілікке
тарту мен құжаттарды ресімдеу
20. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында мемлекеттік инспектор су заңнамасын бұзушылықтың алдын алу, анықтау мен жою және кінәлілерді жауапкершілікке тарту шараларын қабылдайды.
21. Тексеру барысында су заңнамасын бұзушылық анықталған жағдайда, мемлекеттік инспектор Тексеру актісінің негізінде мемлекеттік инспектор (оған берілген құқықтар шегінде) бұзушылықтың ауырлығына байланысты бұзушыға бір немесе бір уақытта бірнеше әсер ету шараларын қолдану туралы шешім қабылдайды:
1)  Кодекстің 51-бабының  1-тармағының 3-тармақшасының негізінде Су ресурстарын пайдалану мен оларды қорғаудың ережелерін анықталған бұзушылықтарын жою жөніндегі нұсқаманы (әрі қарай - Нұсқама) (осы Нұсқаулыққа 4-қосымша) шығарады;

2) в соответствии со  статьями  635 и 636 КоАП РК составляет Протокол об административном правонарушении (далее - Протокол) (приложение 5 к настоящей Инструкции);
3) на основании Правил и в соответствии со  статьями 561 650 и  651 КоАП РК выносит Постановление о наложении административного взыскания (далее - Постановление) (приложение 6 к настоящей Инструкции);
4) на основании  статьей 51 138-140  Кодекса и  Гражданско -процессуального кодекса Республики Казахстан предъявляет к виновным лицам иски о возмещении ущерба, причиненные нарушением водного законодательства, предъявляет иски в суд;
5) на основании  статьи 51  Кодекса вносит предложения в судебные органы о приостановлении хозяйственной деятельности водопользователей при самовольном водозаборе, возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на водных объектах, об ограничении, приостановлении и запрещении сброса сточных вод в водные объекты, производимого с нарушением установленных требований, а также о прекращении деятельности отдельных производственных объектов, цехов и предприятий отрицательно влияющих на состояние водных объектов;
6) на основании  статьи 281  Уголовного кодекса Республики Казахстан направляет соответствующие материалы в правоохранительные органы для решения вопроса о привлечении к уголовной ответственности за нарушение водного законодательства.
22. При совершении одним лицом двух или более административных правонарушений административное взыскание налагается за каждое правонарушение в отдельности.
23. В строке "Сведения о личности нарушителя" Протокола приводятся сведения о должности и месте работы нарушителя, для лиц, не имеющих гражданство и иностранных лиц: год и место рождения, адрес места жительства, документ, подтверждающий личность или его заменяющий.
Существо нарушения водного законодательства должно быть описано таким образом, чтобы было ясно, где и когда оно было совершено, и в каких действиях и/или бездействиях выразилось.
24. Постановление принимается в отношении каждого нарушителя в отдельности (юридического, должностного и физического лица) и составляется в 3 экземплярах, один из которых немедленно вручается физическому лицу и законному представителю юридического лица, в отношении которого оно вынесено. В случае отсутствия указанных лиц копия постановления высылается в течение 3 (трех) дней со дня его вынесения.
25. Заявление уполномоченных органов об ограничении и приостановлении хозяйственной и иной деятельности, осуществляемой с нарушением водного законодательства и других нормативных правовых актов, направляется в судебные органы в установленном порядке.

2) ҚР ӘҚБтК-нің  635  және  636-баптарына  сәйкес Әкімшілік құқықбұзулар туралы хаттаманы (әрі қарай - Хаттама) (осы Нұсқаулыққа 5-қосымша) толтырады;
3) Ереженің негізінде және ҚР ӘҚБтК-нің  561 650  және  651-баптарына  сәйкес Әкімшілік жаза тартқызу туралы қаулы (әрі қарай - Қаулы) (осы Нұсқаулыққа 6-қосымша) шығарады;
4) Қазақстан Республикасы Су  кодексінің 51 138 - 140 -баптарына және Қазақстан Республикасының Азаматтық-процессуалды  кодексіне  сәйкес кінәлі тұлғаларға су заңнамасын бұзумен келтірілген залалдың орынын ерікті түрде толтыруға сот арқылы талап қояды;
5)  Кодекстің 51-бабы  негізінде су пайдаланушылар өз еркімен су алғанда, су объектілерінде табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындағанда су пайдаланушылардың шаруашылық қызметтерін тоқтата тұру, сонымен қатар белгіленген талаптарды бұзумен жүргізілетін сарқынды суларды су объектілеріне қашыртқылауды шектеу, тоқтата тұру және тыйым салу туралы, су объектілерінің жай-күйіне кері әсер ететін өндіріс объектілерінің цехтары мен кәсіпорындарының қызметін тоқтату туралы сот органдарына ұсыныс береді;
6) Қазақстан Республикасының Қылмыстық  кодексінің  281 бабының негізінде су заңнамасын бұзғаны үшін қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы мәселені шешу үшін құқық қорғау органдарына тиісті материалдарды жібереді.
22. Бір тұлғамен екі немесе одан көп әкімшілік құқықбұзу жасалса, әр әкімшілік құқықбұзуға жаза дара беріледі.
23. Хаттаманың "Құқықбұзушының тұлғасы туралы деректер" атты қатарында құқық бұзушының лауазымы мен жұмыс орны, азаматтығы жоқ тұлғалар және шет елдік тұлғалар үшін туған жылы мен жері, мекен-жайы, жеке тұлғаны растайтын немесе оны алмастыратын құжат.
Су заңнамасының бұзылғаны жайы қайда, қашан, қалай және қандай әрекетпен және/немесе әрекетсіздікпен айқындалғаны түсінікті түрде баяндалуы тиіс.
24. Қаулы әрбір құқықбұзушыға жекелеген түрде (заңды, лауазымды және жеке тұлғаға) қабылданып, 3 данадан толтырылады, оның бір данасы жеке тұлғаға және заңды тұлғаның заңды өкіліне бірден тапсырылады. Көрсетілген тұлғалар болмаған жағдайда, қаулы шығарылған күннен бастап 3 (үш) күн ішінде оларға қаулы көшірмесі жіберіледі.
25. Су пайдаланушылармен су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы су заңнамасын және басқа да нормативті құқықтық актілерді бұзумен жүзеге асырылған шаруашылық және басқа да әрекеттерді шектеу және тоқтата тұру туралы сот органдарына мәлімдеме белгіленген тәртіпте беріледі.