Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 15 ноября 2004 года № 448-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2004 года № 3277. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 31 июля 2013 года № 240-ОД
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 31.07.2013 № 240-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовке и по тексту слова "естественной монополии" заменены словами "естественных монополий" - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 апреля 2007 года N 86-ОД.
В соответствии с пунктом 16 Плана мероприятий по реализации Программы совершенствования тарифной политики субъектов естественных монополий на 2002-2004 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2002 года N 1126, и подпунктом 6) пункта 21 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года N 943, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации (далее - Правила).
2. Субъектам естественных монополий, оказывающим услуги аэронавигации:
1) исключен - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п. 5);
2) представлять в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий ежегодно не позднее 1 мая отчетность по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 04.04.2007 N 86-ОД; от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п. 5); от 24.09.2010 № 279-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

Аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 15 қарашадағы N 448-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 15 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3277. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының м.а. 2013 жылғы 31 шілдедегі № 240-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының м.а. 31.07.2013 № 240-НҚ бұйрығымен (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту: Тақырыбында және бұдан әрі мәтін бойынша "табиғи монополия" деген сөздер "табиғи монополиялар" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 4 сәуірдегі N 86-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 қазандағы N 1126 қаулысымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтік саясатын жетілдірудің 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 49-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қазандағы N 943 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 21-тармақтың 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері:
1) (Алып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен).
2) реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша есепті Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне жыл сайын 1 мамырдан кешіктірмей ұсынсын.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 4 сәуірдегі N 86-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз), 2009.02.13 N 42-НҚ, 2010.09.24 N 279-НҚ бұйрықтарымен.

3. Департаменту по регулированию и контролю в сфере телекоммуникаций и аэронавигации Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Досмагамбет Е.М.):
1) обеспечить в установленном порядке согласование представленных методик ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектов естественных монополий по видам услуг аэронавигации, регулируемых в соответствии с законодательством о естественных монополиях;
2) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административной и территориальной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Токарева М.А.) после государственной регистрации:
1) обеспечить в установленном порядке опубликование настоящего приказа в официальных средствах массовой информации;
2) довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация".
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополии Нефедова А.П.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня опубликования.
Председатель
Согласован
Министр транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
26 ноября 2004 года
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополии
от 15 ноября 2004 года N 448-ОД
"Об утверждении Правил ведения
раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающими
услуги аэронавигации"
Сноска. В правом верхнем углу и заголовке слова "естественной монополии" заменены словами "естественных монополий" - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 апреля 2007 года N 86-ОД .
Правила ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации
Сноска. По всему тексту слова "естественной монополии" заменены словами "естественных монополий" - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 апреля 2007 года N 86-ОД .
Глава 1.
Общие положения
1. Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации (далее - Правила) определяют основные принципы ведения раздельного учета, порядок организации и осуществления раздельного учета, субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации для целей формирования тарифов по видам услуг, регулируемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 апреля 2007 года N 86-ОД ; от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).

3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Телекоммуникациялар және аэронавигация саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (Е.М.Досмағамбет):
1) ұсынылып отырған табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес реттелетін аэронавигация қызметтерінің түрлері табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесін белгіленген тәртіппен келісуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік және аумақтық жұмыстар департаменті (Токарева М.А.) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) осы бұйрықты ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды белгіленген тәртіппен қамтамасыз етуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының және "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.П. Нефедовқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар министрі
2004 жылғы 26 қараша
"Аэронавигация қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен іске қосылған
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесін бекіту
туралы" Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2004 жылғы 15 қарашадағы
N 448-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи
монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар
мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттелетін қызметтердің түрлері бойынша тарифтерді қалыптастыру мақсатында аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің бөлектеп есепке алуды жүргізудің негізгі қағидаттарын, бөлектеп есепке алуды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 4 сәуірдегі N 86-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз), 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрықтарымен.

2. Целью ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов (далее - раздельный учет) является определение доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и регулируемых рынках (далее - уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
3. Субъекты естественных монополий осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг аэронавигации, регулируемых в соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках (далее - регулируемые услуги), тарифы на которые утверждаются уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.09.2010 № 279-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
4. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг, и в целом по иной деятельности, технологически связанной с основной деятельностью и (или) отнесенной к сфере естественных монополий, а также осуществлением деятельности, установленной законодательством о почте (далее - иная деятельность) в соответствии с Правилами.
5. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения при возможности прямого отнесения доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие группы производственных процессов и виды услуг на основе данных первичных документов;
2) причинно-следственная связь доходов, затрат и задействованных активов с теми группами производственных процессов и видами услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие группы производственных процессов и виды регулируемых услуг.
6. Раздельный учет должен быть основан на первичных документах, используемых для ведения бухгалтерского и управленческого учета, которые должны обеспечивать необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по группам производственных процессов и видам услуг в соответствии с настоящими Правилами. Данные Правила не меняют порядок и форму представления установленной финансовой и налоговой отчетности субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есеп алуды жүргізудің (бұдан әрі - бөлектеп есепке алу) мақсаты табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) бекітетін экономикалық негізделген тарифтерді белгілеу үшін реттелетін қызметтердің әрбір түрі бойынша табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді айқындау болып табылады.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігі төрағасының 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
3. Табиғи монополиялар субъектілері тарифтерін уәкілетті орган бекітетін табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес реттелетін аэронавигация қызметтерінің түрі бойынша (бұдан әрі - реттелетін қызметтер) табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүзеге асырады.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010.09.24 N 279-НҚ Бұйрығымен.
4. Бөлектеп есепке алу реттелетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және негізгі қызметке технологиялық байланысты және (немесе) табиғи монополиялар саласына жатқызылған тұтастай өзге қызмет бойынша табыстар, шығындар мен іске қосылған активтер туралы жеке-жеке ақпарат жинау мен қорыту, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес почта туралы заңнамамен белгіленген қызметті (бұдан әрі - өзге қызмет) жүзеге асыру жүйесін білдіреді.
5. Бөлектеп есепке алудың негізгі қағидаттары:
1) табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде өндірістік процестер мен қызметтер түрлерінің тиісті топтарына тікелей жатқызудың мүмкіндігі кезінде тікелей жатқызу басымдылығы;
2) табыстардың, шығындардың және іске қосылған активтердің өздері байланысты өндірістік процестер мен қызметтер түрлерінің сол топтарына себептік-салдарлық байланысы;
3) табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді өндірістік процестер мен реттелетін қызметтер түрлерінің тиісті топтарына жатқызудың және бөлудің ашықтығы.
6. Бөлектеп есепке алу осы Ережеге сәйкес табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді өндірістік процестер мен қызметтер түрлерінің топтары бойынша бөлуге қажетті бөлшектеу деңгейін қамтамасыз етуге бухгалтерлік және басқарушылық есеп жүргізу үшін пайдаланылатын бастапқы құжаттарға негізделуі тиіс. Осы Ереже аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілеген қаржылық және салықтық есептер ұсынудың тәртібі мен нысанын өзгертпейді.

7. Основные понятия, применяемые в Правилах для целей ведения раздельного учета:
1) база распределения - количественный или процентный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг;
2) внешние услуги - услуги, предоставляемые субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации внешним пользователям;
3) внешние пользователи - юридические и физические лица, являющиеся потребителями услуг субъекта естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации;
4) внутренние услуги - условно выделяемые этапы предоставления внешних услуг, являющиеся услугами, предоставляемыми одной группой производственных процессов другой группе производственных процессов субъекта естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации;
5) вспомогательные процессы - производственные процессы, результатом которых является создание необходимых условий для осуществления основных производственных и управленческих процессов;
6) группы производственных процессов (далее - ГПП) - совокупность определенных производственных процессов оказания услуг, которые участвуют в оказании услуг как самостоятельно, так и во взаимодействии друг с другом;
7) задействованные активы - основные средства и нематериальные активы субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации, используемые для предоставления услуг аэронавигации;
8) косвенно задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но степень их задействованности в оказании определенных услуг может быть определена на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;
9) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но могут быть распределены на услуги на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
10) косвенно задействованные активы на элементы групп производственных процессов - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами ГПП, и поэтому они не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу ГПП, но степень их задействованности может быть определена на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;

7. Бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатында Ережеде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) бөлу базасы - шығындар мен активтердің іске қосылу дәрежесін қызметтер түрлеріне бөлу үшін пайдаланылатын сандық немесе пайыздық көрсеткіш (көрсеткіштер);
2) сыртқы қызметтер - аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің сыртқы пайдаланушыларға ұсынатын қызметтер;
3) сыртқы пайдаланушылар - аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері қызметтерін тұтынушылар болып табылатын заңды және жеке тұлғалар;
4) ішкі қызметтер - аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің бір тобының өндірістік процестерінің басқа тобына ұсынатын қызметтер болып табылатын сыртқы қызметтер ұсынудың шартты түрде бөлінетін кезеңдері;
5) қосалқы процестер - нәтижелері негізгі өндірістік және басқарушылық процестерді жүзеге асыру үшін қажетті жағдайлар жасау болып табылатын өндірістік процестер;
6) өндірістік процестер топтары (бұдан әрі - ӨПТ) - қызметтер көрсетуге жеке де және бір-бірімен өзара ықпалдаса отырып та қатысатын қызметтер көрсетудің белгілі бір өндірістік процестерінің жиынтығы;
7) іске қосылған активтер - аэронавигация қызметтерін ұсыну үшін пайдаланылатын аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің негізгі құралдары мен материалдық емес активтері;
8) қызметтерге жанама іске қосылған активтер - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себептік-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан да олар белгілі бір қызметке тікелей және бір жақты жата алмайды, бірақ белгіленген қызметтер көрсетуде олардың іске қосылу дәрежесі осы себептік-салдарлық байланыстарды көрсететін бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;
9) қызметтерге арналған жанама шығындар - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себептік-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да олар белгілі бір қызметке тікелей және бір жақты жата алмайды, бірақ шығындардың пайда болу себептерін көрсететін бөлу базасының негізінде қызметтерге бөлінуі мүмкін;
10) өндірістік процестер топтарының элементтеріне жанама іске қосылған активтер - бір мезгілде бірнеше ӨПТ элементтерімен себептік-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан да олар ӨПТ-ның белгілі бір элементіне тікелей және бір жақты жата алмайды, бірақ олардың іске қосылу дәрежесі осы себептік-салдарлық байланыстарды көрсететін бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;

11) косвенные затраты на элементы групп производственных процессов - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами ГПП, и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу группы, но могут быть распределены по элементам ГПП на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
12) общие активы - активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому степень их задействованности в предоставлении услуг может быть определена на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
13) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
14) основные производственные процессы - производственные процессы, результатом которых является оказание услуг;
15) производственные процессы - последовательность определенных действий в деятельности субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации с использованием ее ресурсов с конечной целью оказания услуг. Включают в себя основные производственные, вспомогательные и управленческие процессы;
16) прямо задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
17) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
18) прямо задействованные активы по элементам ГПП - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом ГПП, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу ГПП;
19) прямые затраты на элементы ГПП - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом ГПП, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу ГПП;
20) распределение на основе причинно-следственной связи - распределение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг на основе предварительных исследований причин возникновения, связей затрат, доходов и задействованных активов с определенными услугами;
21) ресурсы - совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал - основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы;

11) өндірістік процестер топтарының элементтеріне жанама шығындар - бір мезгілде бірнеше ӨПТ элементтерімен себептік-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да топтың белгілі бір элементіне тікелей және бір жақты жата алмайды, бірақ шығындардың пайда болу себебін көрсететін бөлу базасының негізінде ӨПТ элементтері бойынша бөлінуі мүмкін;
12) жалпы активтер - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай болса да белгіленген себептік-салдарлық байланысы жоқ активтер, сондықтан да олардың қызметтер ұсынуда іске қосылу дәрежесі уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;
13) жалпы шығындар - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай болса да белгіленген себептік-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан да уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде бөлінеді;
14) негізгі өндірістік процестер - нәтижесі қызмет көрсету болып табылатын өндірістік процестер;
15) өндірістік процестер - аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің қызметіндегі түпкілікті қызметтер көрсету мақсатында оның ресурстарын пайдаланып белгіленген іс-қимылдардың дәйектілігі. Ол негізгі өндірістік, қосалқы және басқарушылық процестерді қамтиды;
16) қызметтерге тікелей іске қосылған активтер - белгілі бір қызмет ұсынуға тікелей себептік-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан да белгіленген қызметке тікелей және бір жақты жатқызылуы мүмкін;
17) қызметтерге тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей себептік-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да белгіленген қызметке тікелей және бір жақты жатқызылуы мүмкін;
18) ӨПТ элементтері бойынша тікелей іске қосылған активтер - ӨПТ белгілі бір элементтерімен тікелей себептік-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан да ӨПТ-ның белгіленген элементіне тікелей және бір жақты жатқызылуы мүмкін;
19) ӨПТ элементтеріне тікелей шығындар - ӨПТ белгілі бір элементімен тікелей себептік-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да ӨПТ-ның белгіленген элементіне тікелей және бір жақты жатқызылуы мүмкін;
20) себептік-салдарлық байланыс негізінде бөлу - реттелетін қызметтердің түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді шығындардың, табыстардың және іске қосылған активтердің белгілі бір қызметтермен байланысын, пайда болу себептерін алдын ала зерттеу негізінде бөлу;
21) ресурстар - табиғи (шикізаттық, геофизикалық), еңбек (адам капиталы), күрделі (физикалық капитал - негізгі құралдар), айналымдағы құралдары (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржылық (ақша капиталы) ресурстарға бөлінетін, өндірістік-шаруашылық қызметінде пайдаланылатын көздердің, құралдардың жиынтығы;

22) совместные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но степень их задействованности в предоставлении услуг может быть определена на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
23) совместные затраты - затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
24) трансфертные платежи - стоимостное выражение объема оказанных внутренних услуг;
25) трансфертные таксы - стоимостное выражение затрат на единицу оказанных внутренних услуг;
26) управленческие процессы - процессы управления производством, результатом которых является повышение результативности и эффективности всех остальных производственных процессов;
27) экономически обоснованные затраты - затраты субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации, связанные с обеспечением операционной деятельности, возмещения по задействованному капиталу, вложенному в задействованные активы, и амортизационным отчислениям на воспроизводство задействованных активов;
28) элементы группы производственных процессов (далее - элементы ГПП) - группы персонала и основных средств, используемые при оказании услуг аэронавигации, объединенные по группам производственных процессов для распределения их стоимости и связанных с ними затрат на виды услуг аэронавигации.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 апреля 2007 года N 86-ОД .
8. Иные понятия, используемые в Правилах применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
Глава 2.
Виды услуг и группы производственных процессов,
по которым ведется раздельный учет
9. Для распределения затрат и определения задействованности активов по видам регулируемых услуг затраты и задействованные активы субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации группируются по группам производственных процессов. Распределение затрат и определение задействованности активов проводится на основе последовательного выделения всех этапов предоставления услуг аэронавигации. Распределение затрат производится путем выделения затрат, связанных с процессами содержания и обслуживания элементов ГПП и процессами продажи регулируемых услуг аэронавигации внешним пользователям, и выделения затрат от предоставления прочих услуг. Определение степени задействованности активов производится путем выделения задействованных активов, связанных с соответствующими элементами ГПП и процессами реализации регулируемых услуг аэронавигации, и выделения активов, связанных с прочей деятельностью.
Для целей ведения раздельного учета субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации выделяются следующие группы производственных процессов:

22) бірлескен активтер - бірнеше қызметтер (қызметтер топтарын) ұсыну үшін пайдаланылатын іске қосылған активтер, бірақ осы қызметтермен қандай болса да белгіленген себептік-салдарлық байланысы жоқ, алайда олардың қызметтер ұсынуда іске қосылу дәрежесі уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;
23) бірлескен шығындар - бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын шығындар, бірақ мұның қызмет көрсетулермен қандай болса да нақты себептік-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан да уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде бөлінеді;
24) трансферттік төлемдер - көрсетілген ішкі қызметтер көлемінің құндық тұлғалануы;
25) трансферттік такса - көрсетілген ішкі қызметтер бірлігіне жұмсалған шығындардың құндық тұлғалануы;
26) басқарушылық процестер - нәтижесі барлық қалған өндірістік процестердің нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру болып табылатын өндірісті басқару процестері;
27) экономикалық негізделген шығындар - аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің операциялық қызметін, іске қосылған активтерге салынған іске қосылған капиталы және іске қосылған активтерді үдемелі өндіруге амортизациялық аударымдары бойынша аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектінің өтемдерін қамтамасыз етуге байланысты шығындары;
28) өндірістік процестер топтарының элементтері (бұдан әрі - ӨПТ элементтері) - аэронавигациялық қызметтер көрсеткен кезде пайдаланылатын, олардың құны мен олармен байланысты шығындарды аэронавигация қызметтерінің түрлеріне бөлу үшін өндірістік процестердің топтары бойынша біріктірілген персонал мен негізгі құралдар топтары.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 4 сәуірдегі N 86-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
8. Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасы табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
2-тарау. Бөлектеп есепке алу жүргізілетін қызметтердің
түрлері және өндірістік процестер топтары
9. Реттелетін қызметтердің түрлері бойынша шығындарды бөлу және іске қосылған активтерді анықтау үшін аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің шығындары мен іске қосылған активтері өндірістік процестер топтары бойынша топтастырылады. Шығындарды бөлу және іске қосылған активтерді анықтау аэронавигация қызметтерін ұсынудың барлық кезеңдерін дәйекті бөліп алу негізінде жүргізіледі. Шығындарды бөлу ӨПТ элементтерін ұстау мен қызмет көрсету процестерін және аэронавигациялық қызметтерді сыртқы пайдаланушыларға сату процестеріне байланысты шығындарды өзге қызметтер ұсынудан бөліп алу жолымен жүргізіледі. Активтердің іске қосылу дәрежесін анықтау ӨПТ-ның тиісті элементтерімен және аэронавигацияның реттелетін қызметтерін іске асыру процестерімен байланысты іске қосылған активтерді бөліп алу және өзге де қызметпен байланысты активтерді бөліп алу жолымен жүргізіледі.
Бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатында аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілер өндірістік процестердің мынадай топтарын бөліп шығарады:

1) планирование и управление воздушным движением;
2) прочая деятельность.
Для целей раздельного учета доходы, затраты и задействованные активы, сгруппированные по группам производственных процессов, распределяются по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности.
Глава 3.
Доходы, затраты и задействованные активы
по группам производственных процессов
10. Группа производственных процессов "Планирование и управление воздушным движением" включает производственные процессы:
планирования и контроля воздушного движения;
обеспечение аэронавигационной информации (подготовка сборников аэронавигационной информации (далее - AIP), сообщений для пилотов (далее - NOTAM), циркуляров аэронавигационной информации (далее - AIC) и предоставление бюллетеней предполетной информации);
аварийного оповещения;
консультативного обслуживания воздушного движения;
районного диспетчерского обслуживания;
диспетчерского обслуживания подхода;
аэродромного диспетчерского обслуживания;
формирования и эксплуатации радиолокационных систем и систем навигации;
формирования и эксплуатации автоматизированных систем управления воздушным движением;
обслуживания, содержания, планирования и развития сети телефонной связи, сети радиосвязи, сети авиационной фиксированной электросвязи (далее - AFTN);
содержания резервных источников электропитания;
работа с потребителями услуг (оформление и заключение договоров, выставление счетов и взаиморасчеты).
ГПП "Планирование и управление воздушным движением" оказывает внешние и внутренние услуги.
Внешние услуги оказываются внешним пользователям услуг. Внутренние услуги оказываются группе производственных процессов "Прочая деятельность".
К внешним услугам относятся услуги аэронавигации:
аэронавигационного обслуживания в воздушном пространстве Республики Казахстан;
аэронавигационного обслуживания в районах аэродромов.
Внешние услуги подразделяются на регулируемые и нерегулируемые услуги аэронавигации. К нерегулируемым услугам аэронавигации относятся услуги аэронавигационного обслуживания в воздушном пространстве и в районах аэродромов иностранных авиакомпаний, осуществляющих международные воздушные перевозки с пролетом через воздушное пространство Республики Казахстан без осуществления посадки и с осуществлением посадки на территории Республики Казахстан в некоммерческих целях.
К внутренним услугам относятся услуги, оказываемые с целью дальнейшей их продажи внешним пользователям:
телефонной, радио- и электросвязи;
по обеспечению электроэнергией, произведенной резервными источниками электропитания;
по предоставлению помещений, оборудования и другого имущества, их содержания и обслуживания с целью дальнейшей их передачи в аренду;
аэронавигационного обслуживания при работе вне регламента.
Доходы ГПП "Планирование и управление воздушным движением" складываются из доходов за оказание внешних услуг и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные ГПП "Прочая деятельность". Доходы за оказание внешних услуг определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются в зависимости от объема оказанных услуг и трансфертных такс, по которым такие услуги были оказаны.
Затраты ГПП "Планирование и управление воздушным движением" складываются из затрат, связанных с обеспечением выполнения производственных процессов данной ГПП.
К задействованным активам ГПП "Планирование и управление воздушным движением" относятся все активы, распределенные по элементам данного ГПП (машины, оборудование, здания, сооружения, транспортные средства, прочие основные средства, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами ГПП).

1) әуе қозғалысын жоспарлау және басқару;
2) өзге қызмет.
Өндірістік процестердің топтары бойынша топтастырылған табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алу мақсатында әрбір түр бойынша реттелетін қызметтер мен тұтастай өзге қызмет бойынша бөлінеді.
3-тарау. Өндірістік процестер топтары бойынша
табыстар, шығындар мен іске қосылған активтер
10. "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" өндірістік процестер тобы мынадай:
әуе қозғалысын жоспарлау және басқару;
аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету (аэронавигациялық (бұдан әрі - АІР) ақпарат жинақтарын, пилоттарға арналған (бұдан әрі - NOTAM) хабарларды, аэронавигациялық (бұдан әрі - АІР) ақпарат нұсқауларын әзірлеу және ұшар алдында ақпарат бюллетеньдерін ұсыну);
авариялық хабарландыру;
әуе қозғалысына консультативтік қызмет көрсету;
аудандық диспетчерлік қызмет көрсету;
келерде диспетчерлік қызмет көрсету;
әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету;
радиолокациялық жүйелер мен навигациялық жүйелерді құру және пайдалану;
әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелерін құру және пайдалану;
телефон желілерін, радиобайланыс желілерін, авиациялық тіркелген электрбайланыс (бұдан әрі - AFTN) желілерімен қызмет көрсету, оларды ұстау, жоспарлау және дамыту;
электрмен қоректендірілетін резервтік көздерді ұстау;
қызметтерді тұтынушылармен жұмыс (шарттарды ресімдеу мен жасасу, шоттар мен өзара есеп айырысуды ұсыну) өндірістік процестерді қамтиды.
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның сыртқы және ішкі қызметтерді көрсетеді.
Сыртқы қызметтер қызметтерді сырттай пайдаланушыларға көрсетіледі. Ішкі қызметтер "Өзге қызмет" өндірістік процестер тобына көрсетіледі.
Сыртқы қызметтерге аэронавигацияның мынадай:
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде аэронавигациялық қызмет көрсету;
әуеайлақтар маңайында аэронавигациялық қызмет көрсету қызметтері жатады.
Сыртқы қызметтер аэронавигацияның реттелетін және реттелмейтін қызметтері болып бөлінеді. Аэронавигацияның реттелмейтін қызметтеріне халықаралық әуе тасымалын қонуды жүзеге асырмастан және Қазақстан Республикасының аумағына коммерциялық емес мақсатпен қонуды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі арқылы жүзеге асыратын әуе кеңістігі мен шетел авиакомпаниялардың әуеайлақтар аудандарындағы аэронавигациялық қызмет көрсету қызметтері жатады.
Ішкі қызметтерге оларды одан әрі сыртқы пайдаланушыларға сату мақсатында көрсетілетін:
телефон, радио және электр байланыс;
электр энергиясымен, шығарылған электрмен қоректендірілетін резервтік көздермен қамтамасыз ету жөніндегі;
үй-жайлар, жабдықтар мен басқа мүліктер беру, оларды одан әрі жалға беру мақсатында ұстау және оларға қызмет көрсету жөніндегі;
регламенттен тыс жұмыс кезінде аэронавигациялық қызмет көрсету қызметтері жатады.
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның табыстары сыртқы қызметтер көрсеткені үшін түскен табыстардан және "Өзге қызмет" ӨПТ-ы көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден құралады. Сыртқы қызметтер көрсеткені үшін түскен табыстар жоғарыда аталған қызметтердің көрсетілуі бойынша тиісті қызметтер мен бағалардың көлеміне қарай айқындалады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер осындай қызметтердің көрсетілуі бойынша көрсетілген қызметтер мен трансферттік таксы көлеміне қарай айқындалады.
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның шығындары осы ӨПТ өндірістік процестерін орындауды қамтамасыз етуге байланысты шығындардан құралады.
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның іске қосылған активтеріне осы ӨПТ-ның элементтері (машиналар, жабдықтар, үй-жайлар, ғимараттар, көлік құралдары, өзге де негізгі құралдар, сондай-ақ ӨПТ-ның тиісті элементтерімен байланысты материалдық емес активтер) бойынша бөлінген барлық активтер жатады.

11. Группа производственных процессов "Прочая деятельность" включает производственные процессы:
коммерческой реализации сторонним организациям документов аэронавигационной информации (AIP, поправки, маршрутные карты и так далее);
коммерческого обеспечения и реализации внешним пользователям услуг телефонной, радио- и электросвязи, а также услуг по обеспечению электроэнергией, произведенной резервными источниками электропитания;
оказания, коммерческого обеспечения и реализации прочих видов услуг.
Данной ГПП предоставляются внешние услуги.
К внешним услугам относятся:
коммерческая реализация сторонним организациям документов аэронавигационной информации (AIP, поправки, маршрутные карты и так далее);
услуги телекоммуникаций;
услуги радиосвязи в виде коммерческих радиосообщений, предоставления каналов высокочастотной связи;
услуги телеграфной связи, по предоставлению точек входа в сеть, подключения и обслуживания пульта удаленного доступа, по присвоению телеграфного индекса, отправке коммерческих телеграмм;
коммунальные услуги, электроэнергия, эксплуатация электросетей, эксплуатация резервных источников электропитания;
реализация основных средств и товарно-материальных запасов;
услуги охраны;
предоставление в аренду помещений, оборудования и другого имущества, их содержание и обслуживание;
прочие услуги.
Доходы ГПП "Прочая деятельность" складываются из доходов от оказания внешних услуг, которые определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны.
Затраты ГПП "Прочая деятельность" складываются из затрат, связанных с обеспечением производственных процессов данной ГПП и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные ГПП "Планирование и управление воздушным движением".
К задействованным активам ГПП "Прочая деятельность" относятся все активы, распределенные по элементам данного ГПП (машины, оборудование, здания, сооружения, транспортные средства, прочие основные средства, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами ГПП).
12. При оказании услуг, не предусмотренных пунктами 10, 11 настоящих Правил, их отнесение к внутренним и внешним услугам производится субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации самостоятельно на основе понятий, установленных подпунктами 2) и 4) пункта 7 настоящих Правил.
13. При осуществлении субъектами естественных монополий других видов деятельности, кроме оказания услуг аэронавигации, регулируемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, субъекты естественных монополий выделяют соответствующие таким видам деятельности группы производственных процессов и осуществляют по ним раздельный учет, руководствуясь нормативными документами уполномоченного органа по ведению раздельного учета по данным видам деятельности.
Сноска. Пункт 13  изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 04.04.2007 N 86-ОД; от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5).

11. "Өзге қызмет" өндірістік процестер тобы:
аэронавигациялық ақпарат құжаттарын (АІР, түзетулер, бағыттық картала және т.б.) бөгде ұйымдарға коммерциялық сату;
телефон, радио және электр байланысы қызметтерін, сондай-ақ электр энергиясымен, шығарылған электрмен қоректендірілетін резервтік көздермен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтермен сыртқы пайдаланушыларды коммерциялық қамтамасыз ету және оларға сату;
қызметтердің өзге де түрлерімен коммерциялық қамтамасыз ету және сату қызметтерін көрсету өндірістік процестерін қамтиды.
Осы ӨПТ сыртқы қызметтерді көрсетеді.
Сыртқы қызметтерге:
аэронавигациялық ақпарат құжаттарын (АІР, түзетулер, бағыттық картала және т.б.) бөгде ұйымдарға коммерциялық сату;
телекоммуникациялар қызметтері;
коммерциялық радиохабарлар түріндегі радиобайланыс, жоғары жиілікті байланыс арналарын беру қызметтері;
желіге кіру нүктелерін беру, қол жеткізу алынып тасталған пультты қосу және қызмет көрсету жөніндегі, телеграфтық индексті иелену, коммерциялық жеделхаттар жіберу жөніндегі телеграфтық байланыс қызметтері;
коммуналдық қызметтер, электр энергиясы, электр желілерін пайдалану, электрмен қоректендірілетін резервтік көздерді пайдалану;
негізгі құралдар мен тауар-материалдық қорларды сату;
күзет қызметтері;
үй-жайлар, жабдықтар мен басқа мүліктер беру, оларды одан әрі жалға беру мақсатында ұстау және оларға қызмет көрсету;
өзге де қызметтер жатады.
"Өзге қызмет" ӨПТ-ның табыстары жоғарыда аталған қызметтердің көрсетілуі бойынша тиісті қызметтер мен бағалардың көлеміне қарай айқындалатын сыртқы қызметтер көрсетуден түскен табыстардан құралады.
"Өзге қызмет" ӨПТ-ның шығындары осы ӨПТ-ның өндірістік процестерін қамтамасыз етуге байланысты шығындардан және "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ы көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден құралады.
"Өзге қызмет" ӨПТ-ның іске қосылған активтеріне осы ӨПТ-ның элементтері (машиналар, жабдықтар, үй-жайлар, ғимараттар, көлік құралдары, өзге де негізгі құралдар, сондай-ақ ӨПТ-ның тиісті элементтерімен байланысты материалдық емес активтер) бойынша бөлінген барлық активтер жатады.
12. Осы Ереженің 10, 11-тармақтарында көзделмеген қызметтерді көрсету кезінде, оларды ішкі және сыртқы қызметтерге жатқызуды осы Ереженің 7-тармағының 2) және 4) тармақшаларында белгіленген ұғымдар негізінде аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілер дербес жүргізеді.
13. Табиғи монополиялар субъектісі табиғи монополиялар және  реттелетін нарықтар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттелетін қызметтің басқа да түрлерін аэронавигациялық қызмет көрсетуден басқа жүзеге асыру кезінде табиғи монополиялар субъектілер қызметінің осындай түрлеріне сәйкес келетін өндірістік процестер топтарын бөледі және қызметтің осындай түрлері бойынша уәкілетті органның бөлектеп есепке алуды жүргізу жөніндегі нормативтік құжаттамаларын басшылыққа ала отырып, ол бойынша бөлектеп есепке алуды жүзеге асырады.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 4 сәуірдегі N 86-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз), 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ бұйрықтарымен .

Глава 4.
Доходы, затраты и задействованные активы по видам услуг
14. Разделение доходов по видам регулируемых услуг и на нерегулируемые услуги производится с учетом основных принципов раздельного учета, установленных настоящими Правилами. Доходы от предоставления каждого вида регулируемых услуг и нерегулируемых услуг определяются исходя из объемов соответствующих видов услуг и тарифов (цен), по которым указанные виды услуг были оказаны внешним пользователям.
15. Доходы от оказания услуг прямо относятся по видам регулируемых услуг и на нерегулируемые услуги на основе данных первичных документов.
16. Затраты по предоставлению каждого вида услуг аэронавигации внешним пользователям складываются из затрат ГПП "Планирование и управление воздушным движением", связанных с оказанием и реализацией соответствующих видов услуг.
17. Затраты по предоставлению нерегулируемых видов услуг, кроме услуг аэронавигации, складываются из затрат ГПП "Прочая деятельность", связанных с оказанием и реализацией соответствующих видов услуг, включая трансфертные платежи за внутренние услуги, оказанные ГПП "Планирование и управление воздушным движением". Трансфертные платежи учитываются, если при предоставлении нерегулируемой услуги были оказаны внутренние услуги.
18. К задействованным активам по каждому виду регулируемых и нерегулируемых услуг аэронавигации, оказываемых ГПП "Планирование и управление воздушным движением", относятся задействованные активы, связанные с оказанием и реализацией соответствующих видов услуг.
19. К задействованным активам по нерегулируемым услугам, оказываемым ГПП "Прочая деятельность", относятся задействованные активы данной ГПП, связанные с оказанием и реализацией соответствующих видов нерегулируемых услуг, а также задействованные активы по видам внутренних услуг, оказанных ГПП "Планирование и управление воздушным движением", которые необходимы для предоставления указанных видов нерегулируемых услуг. Задействованные активы по видам внутренних услуг учитываются в случае, если при предоставлении нерегулируемой услуги используются внутренние услуги.
Глава 5.
Порядок распределения затрат и задействованных активов
20. Для целей ведения раздельного учета затраты и задействованные активы подразделяются на прямые, косвенные, совместные и общие.
21. Для распределения затрат и определения степени задействованности активов используется методология распределения на основе причинно-следственной связи затрат и активов с соответствующими ГПП и услугами, предоставляемыми субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации. При этом устанавливаются причинно-следственные связи затрат и активов с ресурсами по каждой ГПП, и причинно-следственные связи этих ресурсов с предоставляемыми субъектами естественных монополий.
Амортизация задействованных активов распределяется на основе распределения стоимости задействованных активов.

4-тарау. Қызметтердің түрлері бойынша табыстар,
шығындар мен іске қосылған активтер
14. Табыстарды реттелетін қызметтердің түрлері бойынша және реттелмейтін қызметтерге бөлу осы Ережеде белгіленген бөлектеп есепке алудың негізгі қағидаттарын ескеріп жүргізіледі. Реттелетін қызметтер мен реттелмейтін қызметтердің әрбір түрін көрсетуден түскен табыстар тиісті қызметтер түрлерінің көлемі мен сыртқы пайдаланушыларға қызметтердің аталған түрлері көрсетілген бағалар (тарифтер) негізіне сүйене отырып анықталады.
15. Қызметтерден түскен табыстар реттелетін қызметтердің түрлері бойынша және реттелмейтін қызметтерге бастапқы құжаттардың деректері негізінде тікелей жатқызылады.
16. Аэронавигациялық қызметтердің әрбір түрін сыртқы пайдаланушыларға ұсыну жөніндегі шығындар қызметтердің тиісті түрлерін көрсетуге және сатуға байланысты "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның шығындарынан құралады.
17. Қызметтердің, аэронавигациялық қызметтен басқа, реттелмейтін түрлерін ұсыну жөніндегі шығындар қызметтердің тиісті түрлерін, "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ы көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қоса, көрсету мен сатуға байланысты "Өзге қызмет" ӨПТ-ның шығындарынан құралады. Трансферттік төлемдер, егер реттелмейтін қызметтерді ұсыну кезінде ішкі қызметтер көрсетілген болса, ескеріледі.
18. "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ы көрсететін аэронавигацияның реттелетін және реттелмейтін қызметтерінің әрбір түрі бойынша іске қосылған активтерге қызметтердің тиісті түрлерін көрсетуге және сатуға байланысты іске қосылған активтер жатады.
19. "Өзге қызмет" ӨПТ-ы көрсететін аэронавигацияның реттелмейтін қызметтер бойынша іске қосылған активтеріне реттелмейтін қызметтердің тиісті түрлерін көрсетуге және сатуға байланысты осы ӨПТ-ның іске қосылған активтері, сондай-ақ реттелмейтін қызметтердің көрсетілген түрлерін ұсынуға қажетті "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ көрсеткен ішкі қызметтердің түрлері бойынша іске қосылған активтер жатады. Ішкі қызметтердің түрлері бойынша іске қосылған активтер, егер реттелмейтін қызметтерді ұсынған кезде ішкі қызметтер пайдаланылатын жағдайда есептеледі.
5-тарау. Шығындарды және іске қосылған
активтерді бөлу тәртібі
20. Бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсаттары үшін шығындар мен іске қосылған активтер тікелей, жанама, бірлескен және ортақ болып бөлінеді.
21. Шығындарды бөлу және активтердің іске қосылу дәрежесін анықтау үшін шығындар мен активтердің тиісті ӨПТ-мен және аэронавигациялық ұйым ұсынатын қызметтермен себептік-салдарлық байланысының негізінде бөлу әдіснамасы пайдаланылады. Бұл ретте шығындар мен активтердің аэронавигациялық ұйымның әрбір ӨПТ бойынша ресурстармен себептік-салдарлық байланысы және осы ресурстардың аэронавигациялық ұйымы ұсынатын қызметтермен себептік-салдарлық байланысы белгіленеді.
Іске қосылған активтердің амортизациясы іске қосылған активтердің құнын бөлу негізінде бөлінеді.

22. Процесс распределения затрат и задействованных активов состоит из следующих этапов (схема - Приложение 1):
На первом этапе распределения затрат производится определение прямых и косвенных связей между произведенными затратами и задействованными активами и используемыми в оказании услуг ресурсами субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации. На основе выявленных связей производится группировка затрат и задействованных активов по соответствующим ресурсам субъектов естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации (перечень основных видов ресурсов и используемых при косвенном распределении баз распределения косвенных затрат и задействованных активов на ресурсы приведен в Приложении 2). При наличии прямых связей затрат и задействованных активов и ресурсов производится прямое отнесение осуществленных затрат и стоимости задействованных активов на такие ресурсы, при наличии косвенных связей - косвенное распределение произведенных затрат и стоимости задействованных активов на соответствующие ресурсы на основе базы распределения.
На втором этапе распределения затрат и задействованных активов производится определение прямых и косвенных связей ресурсов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации с основными производственными, вспомогательными и управленческими процессами. На основе выявленных связей производится отнесение затрат и задействованных активов, сгруппированных на ресурсах, на соответствующие производственные процессы (примерный перечень производственных процессов и используемых при косвенном распределении баз распределения затрат и активов, связанных с ресурсами, на производственные процессы приведены в Приложении 3). При наличии прямых связей между ресурсами и производственными процессами производится прямое отнесение осуществленных затрат и стоимости задействованных активов, сгруппированных на ресурсах, на соответствующие производственные процессы, при наличии косвенных связей - косвенное распределение произведенных затрат и стоимости задействованных активов, сгруппированных на ресурсах, на соответствующие производственные процессы на основе базы распределения.
На третьем этапе распределения затрат и задействованных активов определяются прямые и косвенные связи вспомогательных процессов субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации с соответствующими основными производственными и управленческими процессами. На основе выявленных связей производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с вспомогательными процессами, на основные производственные и управленческие процессы (перечень используемых при косвенном распределении основных баз распределения затрат и активов, связанных со вспомогательными процессами приведен в Приложении 4). При наличии прямых связей вспомогательных процессов с основными производственными и управленческими процессами производится прямое отнесение осуществленных затрат и стоимости задействованных активов, связанных с вспомогательными процессами, на соответствующие основные производственные и управленческие процессы, при наличии косвенных связей - косвенное распределение произведенных затрат и стоимости задействованных активов, связанных с вспомогательными процессами, на соответствующие основные производственные и управленческие процессы на основе базы распределения.
На четвертом этапе распределения затрат и задействованных активов определяются прямые и косвенные связи основных производственных процессов субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации с соответствующими внешними услугами и элементами ГПП для прямого отнесения и косвенного распределения затрат и задействованных активов, связанных с основными производственными процессами, на внешние услуги и элементы ГПП. При наличии прямой связи основных производственных процессов с оказанием определенного вида внешних услуг, затраты и задействованные активы, связанные с такими процессами прямо относятся на стоимость соответствующих видов внешних услуг. Если основные производственные процессы прямо связаны с оказанием нескольких видов внешних услуг (косвенная связь), затраты и задействованные активы, связанные с такими процессами, относятся на стоимость соответствующих видов внешних услуг с использованием базы распределения. Прямо и косвенно на элементы ГПП относятся затраты и задействованные активы, связанные с основными производственными процессами, обеспечивающими содержание и эксплуатацию элементов ГПП. При наличии прямых связей основных производственных процессов, обеспечивающих содержание и эксплуатацию элементов ГПП, с определенными элементами ГПП производится прямое отнесение осуществленных затрат и стоимости задействованных активов, связанных с такими основными производственными процессами, на соответствующие элементы ГПП, при наличии косвенных связей - косвенное распределение произведенных затрат и стоимости задействованных активов, связанных с такими основными производственными процессами, на соответствующие элементы ГПП на основе базы распределения. Примерный перечень используемых при косвенном распределении баз распределения затрат и активов, связанных с основными производственными процессами, на услуги и элементы ГПП приведен в Приложении 5.
На пятом этапе распределения затрат и задействованных активов управленческие процессы разделяются на управленческие процессы элементов ГПП (управленческие процессы, связанные с содержанием и эксплуатацией элементов ГПП) и управленческие процессы прочие. Затраты и задействованные активы, связанные с управленческими процессами элементов ГПП, распределяются на соответствующие элементы ГПП с использованием баз распределения, согласованных с уполномоченным органом.
На шестом этапе распределения затрат и задействованных активов определяются прямые и косвенные связи элементов ГПП с оказанием внешних и внутренних услуг. При наличии прямых связей элементов ГПП с определенными видами внешних или внутренних услуг производится прямое отнесение осуществленных затрат и стоимости задействованных активов, сгруппированных по таким элементам ГПП, на соответствующие виды внешних или внутренних услуг. Прочие затраты и задействованные активы, сгруппированные по элементам ГПП, которые не были прямо отнесены на внешние или внутренние услуги, распределяются на стоимость соответствующих внешних и внутренних услуг на основе выявленной косвенной связи с использованием баз распределения. Перечень используемых при косвенном распределении основных баз распределения затрат и задействованных активов, сгруппированных по элементам ГПП, на внешние и внутренние услуги приведен в Приложении 6.
На седьмом этапе распределения производится распределение затрат и активов, связанных с управленческими процессами прочими, на соответствующие внешние услуги с использованием баз распределения, согласованных с уполномоченным органом.
На восьмом этапе распределения затрат и задействованных активов производится суммирование соответствующих затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг с учетом оказанных внутренних услуг для определения затрат и задействованных активов, связанных с предоставлением внешних услуг (порядок суммирования затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг и отнесения внутренних услуг на внешние услуги приведен в Приложении 7).
Сноска. В пункт 22 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 апреля 2007 года N 86-ОД .

22. Шығындар мен іске қосылған активтерді бөлу процесі мынадай кезеңдерден тұрады (1-қосымшаның сызбасы):
Шығындарды бөлудің бірінші кезеңінде жұмсалған шығындар мен аэронавигациялық қызмет көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің ресурстарымен қызметтер көрсетуде пайдаланылатын іске қосылған активтердің арасындағы тікелей және жанама байланыстарды анықтау жүргізіледі. Анықталған байланыстардың негізінде шығындар мен іске қосылған активтерді аэронавигациялық қызмет көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің тиісті ресурстары бойынша (жанама шығындар мен іске қосылған активтерді ресурстарға бөлу базасын жанама бөлу кезінде пайдаланылатын ресурстардың негізгі түрлерінің тізбесі 2-қосымшада келтірілген) топтастыру жүргізіледі. Шығындар мен іске қосылған активтердің және ресурстардың тікелей байланыстары болған жағдайда, жүзеге асырылған шығындар мен іске қосылған активтердің құнын осындай ресурстарға, жанама байланыстары болған жағдайда - өндірістік шығындар мен іске қосылған активтердің құнын бөлу базасының негізінде тиісті ресурстарға тікелей жатқызу жүргізіледі.
Шығындар мен іске қосылған активтерді бөлудің екінші кезеңінде аэронавигациялық қызмет көрсететін табиғи монополиялар субъектілері ресурстарының негізгі өндірістік, қосалқы және басқарушылық процестермен тікелей және жанама байланыстарын анықтау жүргізіледі. Анықталған байланыстардың негізінде ресурстарға топтастырылған шығындар мен іске қосылған активтерді тиісті өндірістік процестерге (ресурстармен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді ресурстарға бөлу базасын өндірістік процестерге бөлу кезінде пайдаланылатын өндірістік процестердің үлгілік тізбесі 3-қосымшада келтірілген) жатқызу жүргізіледі. Ресурстар мен өндірістік процестердің арасында тікелей байланыстар болған жағдайда, ресурстарға топтастырылған, жүзеге асырылған шығындар мен іске қосылған активтердің құнын тиісті өндірістік процестерге, жанама байланыстары болған жағдайда - ресурстарға топтастырылған өндірістік шығындар мен іске қосылған активтердің құнын жанама бөлу базасының негізінде тиісті өндірістік процестерге тікелей жатқызу жүргізіледі.
Шығындар мен іске қосылған активтерді бөлудің үшінші кезеңінде аэронавигациялық қызмет көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің қосалқы процестерінің тиісті негізгі өндірістік және басқарушылық процестермен тікелей және жанама байланыстары айқындалады.
Анықталған байланыстардың негізінде қосалқы процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді негізгі өндірістік және басқарушылық процестерге (қосалқы процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді негізгі бөлу базасын жанама бөлу кезінде пайдаланылатын тізбе 4-қосымшада келтірілген) тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі. Қосалқы процестердің негізгі өндірістік және басқарушылық процестермен тікелей байланыстары болған жағдайда, қосалқы процестермен байланысты, жүзеге асырылған шығындар мен іске қосылған активтердің құнын тиісті негізгі өндірістік және басқарушылық процестерге, жанама байланыстары болған жағдайда - қосалқы процестермен байланысты жұмсалған шығындар мен іске қосылған активтердің құнын бөлу базасының негізінде тиісті негізгі өндірістік және басқарушылық процестерге тікелей жатқызу жүргізіледі.
Шығындар мен іске қосылған активтерді бөлудің төртінші кезеңінде аэронавигациялық ұйымның негізгі өндірістік процестерінің негізгі өндірістік процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді ӨПТ-ның сыртқы қызметтері мен элементтеріне тікелей жатқызу және қосалқы бөлу үшін ӨПТ-ның тиісті сыртқы қызметтермен және элементтерімен тікелей және жанама байланыстары анықталады. Негізгі өндірістік процестердің осындай процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтердің сыртқы қызметтердің белгілі бір түрін көрсетумен тікелей байланысы болған жағдайда сыртқы қызметтердің тиісті түрлерінің құнына тікелей жатады. Егер негізгі өндірістік процестер сыртқы қызметтердің бірнеше түрлерін көрсетумен тікелей байланысты (жанама байланысты) болса, осындай процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтер бөлу базасын пайдаланып сыртқы қызметтердің тиісті түрлерінің құнына жатады. ӨПТ-ның элементтерін ұстау мен пайдалануды қамтамасыз ететін негізгі өндірістік процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтер ӨПТ-ның элементтеріне тікелей және жанама жатады. ӨПТ-ның элементтерін ұстау мен пайдалануды қамтамасыз ететін негізгі өндірістік процестердің ӨПТ-ның белгілі бір элементтерімен тікелей байланыстары болған жағдайда, осындай негізгі өндірістік процестермен байланысты жүзеге асырылған шығындар мен іске қосылған активтерді ӨПТ-ның тиісті элементтеріне тікелей жатқызу, жанама байланыстары болған жағдайда - осындай негізгі өндірістік процестермен байланысты жұмсалған шығындар мен іске қосылған активтердің құнын тиісті ӨПТ элементтеріне бөлу базасының негізінде жанама бөлу жүргізіледі. Негізгі өндірістік процестермен байланысты шығындар мен активтердің бөлу базасын ӨПТ-ның қызметтері мен элементтеріне жанама бөлген кезде пайдаланылатын үлгілік тізбесі 5-қосымшада келтірілген.
Шығындар мен іске қосылған активтерді бөлудің бесінші кезеңінде басқарушылық процестері ӨПТ элементтерінің басқарушылық процестеріне (ӨПТ-ның элементтерін ұстау мен пайдалануға байланысты басқарушылық процестері) және өзге де басқарушылық процестерге бөлінеді. ӨПТ элементтерінің басқарушылық процестеріне байланысты шығындар мен іске қосылған активтер уәкілетті органмен келісілген бөлу базасын пайдаланып тиісті ӨПТ-ның элементтеріне бөлінеді.
Шығындар мен іске қосылған активтерді бөлудің алтыншы кезеңінде ӨПТ элементтерінің сыртқы және ішкі қызметтер көрсетумен тікелей және жанама байланысы анықталады. ӨПТ элементтерінің сыртқы немесе ішкі қызметтердің белгілі бір түрлерімен тікелей байланыстары болған жағдайда, ӨПТ-ның осындай элементтері бойынша топтастырылған, жүзеге асырылған шығындары мен іске қосылған активтерін сыртқы немесе ішкі қызметтердің тиісті түрлеріне тікелей жатқызу жүргізіледі. Сыртқы немесе ішкі қызметтерге тікелей жатқызылмаған, ӨПТ-ның элементтері бойынша топтастырылған өзге шығындар мен іске қосылған активтер бөлу базасын пайдаланып анықталған жанама байланыстың негізінде тиісті сыртқы және ішкі қызметтердің құнына бөлінеді. ӨПТ-ның элементтері бойынша топтастырылған шығындар мен іске қосылған активтер негізгі бөлу базасын сыртқы және ішкі қызметтерге жанама бөлу кезінде пайдаланылатын тізбе 6-қосымшада келтірілген.
Бөлудің жетінші кезеңінде өзге де басқарушылық процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді уәкілетті органмен келісілген бөлу базасын пайдаланып тиісті сыртқы қызметтерге бөлу жүргізіледі.
Шығындар мен іске қосылған активтерді бөлудің сегізінші кезеңінде тиісті шығындар мен іске қосылған активтерді сыртқы қызметтер ұсынудың кезеңдері бойынша сыртқы қызметтер ұсынуға байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді анықтау үшін көрсетілген ішкі қызметтерді ескере отырып жинақтау жүргізіледі (сыртқы қызметтер ұсынудың кезеңдері бойынша шығындар мен іске қосылған активтерді жинақтау және ішкі қызметтерді сыртқы қызметтерге жатқызу тәртібі 7-қосымшада келтірілген).
Ескерту: 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 4 сәуірдегі N 86-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .

23. Перечни затрат, ресурсов, производственных процессов, приведенные в Приложениях 2-7, являются минимальными перечнями, которые могут дополнительно детализироваться и расширяться по усмотрению аэронавигационной организации. Группы производственных процессов также могут детализироваться в зависимости от видов услуг, предоставляемых субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации, технологии предоставления услуг и взаимосвязи между этими услугами.
Базы распределения затрат и задействованных активов, которые не нашли отражения в Приложениях 2-7 к настоящим Правилам, могут применяться субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации по согласованию с уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 апреля 2007 года N 86-ОД.
24. Применяемые базы распределения при подготовке отчетности, предусмотренной Правилами, рассчитываются на годовой основе. Применяемые виды баз распределения не могут быть изменены субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации без согласования с уполномоченным органом, переход на иную базу распределения может быть осуществлен по согласованию с уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 04.04.2007 N 86-ОД; от 24.09.2010 № 279-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
25. На основе Правил субъекты естественных монополий, оказывающие услуги аэронавигации для целей ведения раздельного учета согласовывают с уполномоченным органом в установленном законодательством порядке разработанные и утвержденные собственные методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг в виде отдельного раздела учетной политики.
Сноска. В пункт 25 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 апреля 2007 года N 86-ОД .
Глава 6.
Отчеты о доходах, расходах и задействованных активах по видам
регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам,
взаимосвязь между данными раздельного учета и данными
бухгалтерского учета
26. Отчетность, представляемая субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации в уполномоченный орган в соответствии с Правилами, включает в себя следующие отчеты:

23. Шығындардың, ресурстардың, өндірістік процестердің 2-7-қосымшаларда келтірілген тізбелері аэронавигациялық қызмет көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің ұйғарымы бойынша қосымша нақтылануы және кеңейтілуі мүмкін ең аз тізбелер болып табылады. Өндірістік процестер топтары аэронавигациялық ұйым ұсынатын қызметтердің түрлеріне және қызметтер көрсету технологияларына және осы қызметтердің арасындағы өзара байланысқа қарай нақтылануы мүмкін.
Осы Ереженің 2-7-қосымшаларында көрсетілмеген шығындар мен іске қосылған активтерді бөлудің базасын аэронавигациялық қызмет көрсететін табиғи монополиялар субъектілері уәкілетті органның келісімі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қолдануы мүмкін.
Ескерту: 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 4 сәуірдегі N 86-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
24. Осы Ережеде көзделген есепті әзірлеу барысында қолданылатын бөлу базалары жылдық негізінде есептеледі. Бөлу базаларының қолданылатын түрлерін уәкілетті органның келісімінсіз аэронавигациялық қызмет көрсететін табиғи монополиялар субъектілері өзгерте алмайды, басқа бөлу базасына ауысу уәкілетті органның келісімі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту: 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 4 сәуірдегі N 86-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз), 2010.09.24 N 279-НҚ Бұйрықтарымен.
25. Ереженің негізінде аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілер бөлектеп есепке алуды жүргізудің мақсаттары үшін әзірленген және бекітілген реттелетін қызметтердің түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізудің өзіндік әдістемелерін есептік саясаттың жеке бөлімі түрінде уәкілетті органмен заңнамада белгіленген тәртіппен келіседі.
6-тарау. Реттелетін қызметтердің түрлері бойынша
және тұтастай реттелмейтін қызметтер бойынша табыстар,
шығындар және іске қосылған активтер туралы есептер,
бөлектеп есептеу деректері мен бухгалтерлік есеп
деректерінің арасындағы өзара байланыс
26. Ережеге сәйкес аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері уәкілетті органға ұсынатын есептілік:

1) распределение затрат и активов на виды ресурсов (Приложение 8 к Правилам);
2) распределение затрат и задействованных активов, сгруппированных на ресурсах, на производственные процессы (Приложение 9 к Правилам);
3) распределение затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными процессами, на основные производственные и управленческие процессы (Приложение 10 к Правилам);
4) распределение затрат и задействованных активов, связанных с основными производственными процессами, на внешние услуги и элементы ГПП (Приложение 11 к Правилам);
5) распределение затрат и задействованных активов, связанных с управленческими процессами элементов ГПП, на соответствующие элементы ГПП (Приложение 12 к Правилам);
6) распределение затрат и задействованных активов, сгруппированных по элементам ГПП, на внутренние и внешние услуги (Приложение 13 к Правилам);
7) распределение затрат и активов, связанных с управленческими процессами прочими, на внешние услуги (Приложение 14 к Правилам);
8) распределение затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги (Приложение 15 к Правилам);
9) распределение затрат и задействованных активов, связанных с оказанием внешних услуг аэронавигации, на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг аэронавигации (Приложение 16 к Правилам);
10) итоговое распределение доходов, затрат и задействованных активов на внешние услуги (Приложение 17 к Правилам);
11) итоговое распределение доходов, затрат и задействованных активов по группам производственных процессов (Приложение 18 к Правилам).
27. Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги аэронавигации при составлении отчетности, установленной настоящими Правилами, производят сверку итоговых данных, отраженных в Приложении 17 к Правилам, с аналогичными данными, отраженными в бухгалтерском учете:
итоговая сумма доходов должна соответствовать данным, отраженным по строке "Доходы от реализации товаров работ и услуг" отчета о доходах и расходах за соответствующий период, составляемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
итоговая сумма затрат и амортизации должна соответствовать сумме данных, отраженных по строкам "Себестоимость произведенных услуг" и "Расходы периода" отчета о доходах и расходах за соответствующий период, составляемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Сноска. В пункт 27 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 апреля 2007 года N 86-ОД .

1) ресурстардың түрлеріне шығындар мен активтерді бөлу есебін (Ереженің 8-қосымшасы);
2) ресурстарға топтастырылған шығындар мен іске қосылған активтерді өндірістік процестерге бөлу есебін (Ереженің 9-қосымшасы);
3) қосалқы процестерге байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді негізгі өндірістік және басқарушылық процестерге бөлу есебін (Ереженің 10-қосымшасы);
4) негізгі өндірістік процестерге байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді сыртқы қызметтерге және ӨПТ-ның элементтеріне бөлу есебін (Ереженің 11-қосымшасы);
5) ӨПТ элементтерінің басқарушылық процестеріне байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді тиісті ӨПТ-ның элементтеріне бөлу есебін (Ереженің 12-қосымшасы);
6) ӨПТ элементтері бойынша топтастырылған шығындар мен іске қосылған активтерді ішкі және сыртқы қызметтерге бөлу есебін (Ереженің 13-қосымшасы);
7) өзге де басқарушылық процестерге байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді сыртқы қызметтерге бөлу есебін (Ереженің 14-қосымшасы);
8) ішкі және сыртқы қызметтерге байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді сыртқы қызметтерге бөлу есебін (Ереженің 15-қосымшасы);
9) аэронавигацияның сыртқы қызметтерін көрсетуге байланысты іске қосылған активтерді аэронавигацияның сыртқы қызметтерінің реттелетін және реттелмейтін түрлеріне бөлу есебін (Ереженің 16-қосымшасы);
10) табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді сыртқы қызметтерге жиынтықтап бөлу есебін (Ереженің 17-қосымшасы);
11) табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді өндірістік процестер топтары бойынша жиынтықтап бөлу есебін (Ереженің 18-қосымшасы) қамтиды.
27. Осы Ережеде белгіленген есептерді жасаған кезде аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері Ереженің 17-қосымшасында көрсетілген жиынтық деректерді бухгалтерлік есепте берілген Ережеге ұқсас деректермен салыстырып тексеруді былайша жүргізу:
табыстардың жиынтық сомасы бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалатын тиісті кезеңдегі кірістер мен шығыстар туралы есептің "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түскен табыстар" деген жол бойынша көрсетілген деректермен сәйкес келуі тиіс;
шығыстар мен амортизацияның жиынтық сомасы бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалатын тиісті кезеңдегі кірістер мен шығыстар туралы есептің "Өндірілген қызметтердің өзіндік құны" және "Кезең шығыстары" деген жолдар бойынша көрсетілген деректер сомасымен сәйкес келуі тиіс.
Ескерту: 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 4 сәуірдегі N 86-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.