Об утверждении Правил осуществления контроля за качеством предоставляемых медицинских услуг в Республике Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 декабря 2004 года N 898. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 27 января 2005 года N 3398. Утратило силу - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 апреля 2007 года N 254
Сноска. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 декабря 2004 года N 898 утратило силу - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 апреля 2007 года  N 254 .
Во исполнение  Закона  Республики Казахстан «О системе здравоохранения»,  Указа  Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года № 1438 «О Государственной программе реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы»,  ПРИКАЗЫВАЮ
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления контроля за качеством предоставляемых медицинских услуг в Республике Казахстан.
2. Начальникам территориальных управлений Комитета по контролю за качеством медицинских услуг осуществлять контроль за качеством предоставляемых медицинских услуг населению в соответствии с вышеуказанными Правилами.
3. Административному департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по контролю за качеством медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Ахметов У.И.).
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
Утверждены
приказом и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 декабря 2004 года № 898
Правила
осуществления контроля за качеством
предоставляемых медицинских услуг в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления контроля за качеством предоставляемых медицинских услуг (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан «О системе здравоохранения»,  Указом  Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года № 1438 «О государственной программе реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы» и устанавливают порядок осуществления контроля за качеством предоставляемых медицинских услуг.
2. Контроль за качеством предоставляемых медицинских услуг (далее - контроль за качеством) осуществляют государственный орган по контролю за качеством медицинских услуг и его территориальные подразделения (далее - государственный орган) в соответствии с их Положениями.

Қазақстан Республикасында ұсынылатын медициналық қызметтің сапасын бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 28 желтоқсандағы N 898 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 27 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3398. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2007.04.26. N 254 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2007.04.26. N  254  бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Денсаулық сақтау жүйесі туралы"  Заңын  және Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында ұсынылатын медициналық қызметтің сапасын бақылауды жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
2. Медициналық қызмет сапасын бақылау комитетінің аумақтық басқармаларына азаматтарға ұсынылатын медициналық қызметтің сапасын бақылау жоғарыда көрсетілген Ережеге сәйкес жүзеге асырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік департаменті (Д.В.Акрачкова) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін белгіленген тәртіппен заңнамаға сәйкес оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық қызмет сапасын бақылау комитетінің төрағасына жүктелсін (У.И.Ахметов).
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енеді.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
2004 жылғы 28 желтоқсандағы
N 898 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында ұсынылатын медициналық
қызметтің сапасын бақылауды жүзеге асыру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ұсынылатын медициналық қызметтің сапасына бақылауды жүзеге асыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының "Денсаулық сақтау жүйесі туралы"  Заңына , Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасында денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438  Жарлығына  сәйкес әзірленді және ұсынылатын медициналық қызмет сапасын бақылауды жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
2. Ұсынылатын медициналық қызметтің сапасын бақылауды оның Ережесіне сәйкес медициналық қызметтің сапасын бақылау (бұдан әрі - бақылау) жөніндегі мемлекеттік орган және оның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі - мемлекеттік орган) жүзеге асырады.

3. Настоящие Правила распространяются на медицинские организации, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, физических лиц, занимающихся частной медицинской практикой и имеют юридическую силу на всей территории Республики Казахстан.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) индикаторы качества медицинских услуг - критерии, отражающие состояние качества лечебно-профилактической деятельности физических и юридических лиц, оказывающих медицинскую помощь и медицинские услуги;
2) качество медицинских услуг - мера соответствия оказываемой медицинской помощи критериям, установленным на основе современного уровня медицинской науки и технологии в реальных условиях существующей системы здравоохранения и конкретной медицинской организации;
3) экспертиза медицинских услуг - совокупность организационных, аналитических и практических мероприятий, осуществляемых для вынесения заключения по уровню и качеству лечебно-профилактической деятельности физических и юридических лиц, оказывающих медицинскую помощь и медицинские услуги;
4) индикаторы структуры медицинских услуг - критерии обеспеченности человеческих, финансовых и технических ресурсов;
5) индикаторы процесса медицинских услуг - критерии оценки выполнения технологии медицинской помощи;
6) индикаторы результата медицинских услуг - критерии оценки последствий для здоровья в результате оказания или неоказания медицинской помощи медицинскими организациями или физическими лицами.
2. Основные задачи и принципы контроля за
качеством предоставляемых медицинских услуг
5. Основной задачей контроля за качеством является выявление дефектов в оказании медицинских услуг и принятие мер по их устранению, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о здравоохранении.
6. Предметом контроля за качеством является качество и полнота оказания медицинских услуг, оказываемых физическими и юридическими лицами, действующих на основании лицензии.
7. Основные принципы контроля:
1) системность: контроль за качеством осуществляется во взаимосвязи индикаторов, влияющих на качество медицинских услуг (структура, процесс, результат);
2) объективность: контроль за качеством осуществляется путем использования механизма выявления и оценки дефектов организации медицинской помощи на основании критериев, утвержденных государственным органом по контролю за качеством медицинских услуг;
3) открытость: контроль за качеством осуществляется с привлечением при необходимости независимых экспертов с ознакомлением заинтересованных сторон с результатами контроля.

3. Осы Ереже меншік түріне және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, жеке медициналық практикамен айналысатын медициналық ұйымдарға қолданылады және Қазақстан Республикасының барлық аумағында күші бар.
4. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланады:
1) медициналық қызмет сапасының индикаторы - медициналық қызмет пен медициналық көмек көрсететін заңды және жеке тұлғалардың емдеу-алдын алу жұмысының сапасын көрсететін межелері;
2) медициналық қызметтің сапасы - нақты емдеу мекемесі және денсаулық сақтау жүйесінде қызмет жасайтын шынайы жағдайдағы медициналық ғылым мен технологиялардың қазіргі жағдайдағы дәрежеде көрсетілетін медициналық көмек шараларының сәйкестігі;
3) медициналық қызметті сараптау - медициналық қызмет пен медициналық көмек көрсететін жеке және заңды тұлғалардың емдеу-алдын алу қызметінің сапасы мен дәрежесі жөнінде қорытынды шығару үшін іске асырылатын ұйымдастыру, талдау және практикалық іс-шаралардың жиынтығы;
4) медициналық қызмет құрылымының индикаторы - адам, қаржы және техникалық ресурстардың жиынтығы;
5) медициналық қызмет процестің индикаторлары - медициналық көмектің технологиясының орындалуын бағалау;
6) медициналық қызмет нәтижесінің индикаторлары - медицина ұйымдары немесе жеке тұлғалар көрсететін медициналық көмекті көрсеткен немесе көрсетпеу нәтижесінде денсаулыққа келтірілген зардаптарды бағалау.
2. Ұсынылатын медициналық қызмет сапасына бақылаудың
негізгі міндеттері мен принциптері
5. Сапаға бақылаудың негізгі міндеті Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау туралы Заңына сәйкес, медициналық қызмет көрсетудегі қателіктерді әшкерлеу және оны түзету жөнінде адеваттық шараларды қолдану болып табылады.
6. Бақылаудың тұғыры лицензия негізінде қызмет жасайтын жеке және заңды тұлғалардың көрсететін медициналық қызмет көрсету сапасы мен толықтығы болып табылады.
7. Сапаны бақылаудың негізгі принциптері:
1) жүйелілік: медициналық қызмет сапасына әсер ететін өзара  индикаторлармен байланысты сапаға бақылауды жүзеге асырады (құрылым, процесс, нәтиже);
2) нысаналық: медициналық ұйымдардағы медициналық көмектің кемшіліктерін бағалау және әшкерлеу тетігін пайдалану жолында сапаға бақылауды, медициналық қызмет сапасын бақылау жөнінде мемлекеттік орган бекіткен межелер негізінде жүргізеді;
3) жариялық: сапаға бақылау қажетті жағдайларда бақылау нәтижесімен мүдделі жақтарды таныстырып, тәуелсіз сарапшыларды қатыстырумен іске асырады.

3. Порядок осуществления контроля за качеством
предоставляемых медицинских услуг
8. Контроль за качеством включает:
1) мониторинг, анализ и оценку полученных данных;
2) изучение удовлетворенности гражданина качеством оказанной медицинской помощи;
3) меры административного воздействия.
9. Контроль за качеством осуществляется на основе проведения экспертизы, анализа и оценки качества медицинских услуг.
10. При проведении контроля за качеством используются следующие формы медицинских экспертиз (далее - экспертиза):
1) комплексная (плановая) экспертиза - экспертиза, проводимая не чаще одного раза в год в соответствии с графиками, составленными государственным органом по контролю за качеством. Регистрация графика проведения контроля за качеством (далее - график) осуществляется в установленном законодательством порядке;
2) внеплановая экспертиза - экспертиза, проводимая в связи с поручениями или по распоряжению уполномоченного органа в области здравоохранения и иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, на основании обращений или жалоб граждан на некачественно оказанную помощь и другим ситуациям (внутрибольничная инфекция, массовые отравления, случаи регистрации особо опасных инфекций), требующим неотложной экспертизы;
3) тематическая (целевая) экспертиза - экспертиза, проводимая постоянно в течение года по конкретным целям;
4) совместная экспертиза - экспертиза, проводимая несколькими контролирующими органами по вопросам соблюдения законодательства Республики Казахстан о здравоохранении.
11. Методы экспертизы:
1) текущая экспертиза, которой подлежат медицинские карты, отбираемые из числа граждан, получающих медицинскую помощь на момент проведения экспертизы;
2) ретроспективная экспертиза, проводимая путем проверки медицинских карт больных, подлежащих экспертизе, а также медицинских карт, отобранных выборочным методом.
12. Экспертиза проводится на основании:
1) анализа документов, регламентирующих лечебно-профилактическую деятельность организации (в случае необходимости);
2) изучения необходимой медицинской документации;
3) осмотра больных (текущая экспертиза);
4) проведения комплекса других необходимых мероприятий с целью получения объективных данных для вынесения экспертного заключения;
5) изучения удовлетворенности граждан качеством оказанной медицинской помощи.
13. Физические и юридические лица, оказывающие медицинские услуги, при проведении контроля за качеством обязаны предоставить все необходимые документы.
14. По окончании экспертизы эксперт заполняет «Акт экспертизы» (далее - Акт) согласно приложению 1 к настоящим Правилам и обязан ознакомить физические и юридические лица, оказывающие медицинские услуги, с результатами контроля.

3. Ұсынылатын медициналық қызмет сапасына
бақылауды іске асыру тәртібі
8. Сапаны бақылауға:
1) алынған мәліметтерді талдау, бағалау және мониторинг;
2) көрсетілген медициналық қызметтің сапасына емделушінің қанағаттануын зерттеп-білу;
3) әкімшілік жазалар қолдану болып табылады.
9. Медициналық қызмет сапасына бағалауды, талдауды және сараптауды жүргізу негізінде сапаға бақылау іске асырылады.
10. Сапаға бақылау жүргізу кезінде мынадай сараптама түрлері пайдаланылады:
1) мемлекеттік басқару органы жасаған кестелерге сәйкес жылында кемінде бір рет өткізілетін кешенді (жоспарлы) сараптама. Сапаға бақылау жүргізу кестесін (бұдан әрі - кесте) тіркеу, белгіленген заңнама тәртібімен іске асырылады;
2) жоспардан тыс сараптама, денсаулық сақтау саласында азаматтардың сапасыз медициналық көмекке шағымдану негізінде және басқа (ауруханаішілік инфекцияда, жаппай улану, аса қауіпті жұқпалы аурулар тіркелген жағдайларда) жедел тексеруді талап ететін жағдайларда немесе өкілетті органның және өзге де сол мемлекеттік органға уәкілеттілердің өкімі немесе тапсырмасы бойынша, депутаттық сұраныстар, яғни белгіленген кестеден бөлек сараптама жүргізу;
3) тематикалық (мақсаттық) сараптама, нақты мақсаттар бойынша жыл бойы жүргізілетін сараптама;
4) бірлескен сараптама - денсаулық сақтау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын ұстану мәселелері жөнінде бірнеше бақылаушы органдармен жүргізетін сараптама.
11. Сараптау әдістері:
1) ағымдағы сараптама, сараптама жүргізу кезіндегі ем алып жатқандар есебінен алынған медициналық карталар жатады;
2) өткенді шолатын сараптама, міндетті түрде сараптауға жататын аурулардың медициналық карталарын, ішінара таңдау арқылы іріктелген науқастардың медициналық карталарын тексеру жолымен жүргізіледі.
12. Сараптама:
1) ұйымның емдеу-алдын алу қызметін регламенттейтін құжаттарды талдау (қажет болған жағдайда);
2) қажетті медициналық құжаттарды оқып-білу;
3) науқастарды қарау (ағымдағы сараптау);
4) сараптамалық қорытындыны енгізу үшін шынайы мәліметтерді алу мақсатында басқа да қажетті комплексті іс-шараларды жүргізу;
5) көрсетілген медициналық көмектің сапасына азаматтардың қанағаттануын меңгеру негізінде жүргізіледі.
13. Медициналық қызмет көрсететін жеке және заңды тұлғалар сараптама өткізу кезінде барлық қажетті медициналық құжаттарды беруге міндетті.
14. Сараптау аяқталған соң сарапшы осы Ереженің 1 қосымшасына сәйкес "Сараптау актісін" (бұдан әрі - Акт) толтырады және көрсетілетін медициналық көмектің бақылау нәтижелерімен сарапталған ұйымды таныстыруға міндетті.

15. В акте выносится заключение, содержащее объективные, мотивированные выводы по объектам экспертизы, с указанием сроков устранения выявленных дефектов.
16. По результатам контроля, в срок, не превышающий 10 календарных дней, физические и юридические лица, оказывающие медицинские услуги, представляют в государственный орган информацию о принятых мерах по устранению выявленных дефектов.
17. Физические и юридические лица, оказывающие медицинские услуги, при несогласии с заключением экспертизы вправе обжаловать его в установленном законодательством порядке.
18. При проведении экспертизы по обращениям граждан результаты контроля предоставляются также обратившейся стороне.
19. При несогласии с результатами проведенной экспертизы специалистами государственного органа или неудовлетворенности граждан качеством оказания медицинской помощи на основании письменного заявления и/или по решению суда проводится независимая экспертиза.
20. Независимым экспертом является специалист из числа представителей практического здравоохранения, неправительственных организаций, научно-исследовательских организаций, дающий заключение при рассмотрении вопросов качества медицинских услуг, обладающий специальными научными и практическими знаниями, не представляющий интересы проверяемой и проверяющей сторон.
21. Банк данных независимых экспертов формируется в государственном органе.
22. Состав независимой экспертной комиссии определяется в каждом конкретном случае государственным органом.
23. Независимые эксперты несут ответственность в пределах своих полномочий и компетенции за качество и объективность проводимой экспертизы в установленном порядке и в соответствии с действующим законодательством.
24. По итогам независимой экспертизы в течение 10 дней с момента ее завершения должно быть представлено экспертное заключение.
25. Качество медицинских услуг оценивается по 3 степеням:
1) высокая;
2) средняя;
3) низкая.
26. Индикаторы качества медицинской помощи содержат специфические параметры оценки качества медицинской помощи для физических и юридических лиц, оказывающих стационарную и амбулаторно-поликлиническую помощь, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
27. Государственный орган осуществляет мониторинг заболеваний согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
28. Удовлетворенность граждан качеством медицинской помощи оценивается путем анкетирования граждан, получивших и получающих медицинскую помощь на момент проведения экспертизы.
4. Осуществления контроля за качеством
предоставляемых медицинских услуг в организациях,
оказывающих стационарную помощь

15. Актіде сарапталған нысан бойынша дәйектелген шешімдерге негізделген, әшкерленген қателіктерді жою мерзімі көрсетілген қорытынды жасалады.
16. Мерзімінде жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша жеке және заңды тұлғалар он күнтізбелік күннен аспайтын уақытта, барлық аумақтық мемлекеттік басқару органдарына қателіктерді жөндеу туралы ақпараттар ұсынады.
17. Медициналық көмек көрсететін жеке және заңды тұлғалар сараптаудың қорытындысымен келіспеген жағдайда заңнамада белгіленген тәртіппен шағымдануға құқы бар.
18. Сараптама жүргізу кезінде азаматтардың арыздары жөніндегі бақылаудың нәтижелерін арызданушыға да ұсынылады.
19. Медициналық қызмет сапасын бақылау мемлекеттік орган мамандарының жүргізген сараптама нәтижелерімен немесе медициналық көмек көрсетудің сапасына азаматтардың қанағаттанбаған жағдайда жазбаша өтініш негізінде немесе сот шешімі бойынша тәуелсіз сараптама жүргізіледі.
20. Тәуелсіз сараптамашы болып тексеретін және тексерілетін жақтарға қатысы жоқ, арнайы ғылыми және практикалық білімі бар, медициналық қызмет сапасы мәселелерін қарау кезінде қорытынды беретін, практикалық денсаулық сақтау, үкіметтік емес ұйымдар, ғылыми-зерттеу ұйымдары өкілдері қатарындағы мамандар болып табылады.
21. Тәуелсіз сарапшылардың деректер банкі мемлекеттік органда құрылады.
22. Тәуелсіз сарапшылар комиссиясының құрамы әрбір нақты болған жағдайларға байланысты мемлекеттік органмен анықталып отырады.
23. Тәуелсіз сарапшылар өзінің өкілеттіктері мен құзыреттері шегінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгіленген тәртіппен өткізілген сараптаманың сапасы мен нақтылығына жауап береді.
24. Тәуелсіз сараптаудың қорытындысы бойынша ол аяқталған сәттен бастап 10 күн ішінде, мүдделі жаққа сараптама қорытындысы берілуі тиіс.
25. Медициналық қызмет сапасы 3 дәрежеде бағаланады:
1) жоғары;
2) орташа;
3) төмен.
26. Осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес сапа индикаторы жеке және заңды тұлғалардың стационарлық, амбулаториялық көмек көрсететін медицина ұйымдарына арналған медициналық көмек сапасын бағалаудың арнайы параметрлерінен тұрады.
27. Мемлекеттік орган мен оның аумақтық басқармалары осы Ереженің 3 қосымшасына сәйкес аурулардың мониторингін жүзеге асырады.
28. Сараптама жүргізу кезінен медициналық көмек алған және алып жатқандарды анкеталау жолымен, азаматтардың медициналық көмектің сапасына қанағаттануын бағалауға болады.
4. Стационарлық көмек көрсететін ұйымдарда
ұсынылған медициналық көмектің сапасына бақылау
жасауды іске асыру тәртібі

29. При осуществлении контроля за качеством в организациях, оказывающих стационарную помощь, экспертизе подвергаются медицинские карты стационарных больных. Количество медицинских карт, подлежащих экспертизе и обеспечивающих статистическую достоверность данных, определяется государственным органом.
30. Экспертизе в стационаре подлежат все случаи:
1) летальных исходов;
2) внутрибольничных инфекций;
3) осложнений, в том числе послеоперационных;
4) повторной госпитализации по одному и тому же заболеванию в течение одного месяца вследствие некачественного предыдущего лечения;
5) первичного выхода на инвалидность.
31. При проведении экспертизы на уровне оказания стационарной помощи эксперт при выявлении дефектов, на основании индикаторов качества, оформляет «Акт медицинской экспертизы пролеченного случая» по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
32. По результатам экспертизы летальных случаев эксперт составляет «Акт медицинской экспертизы летального случая» по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Осуществления контроля за качеством предоставляемых
медицинских услуг в организациях, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую помощь
33. На амбулаторном уровне экспертизе подлежат медицинские карты амбулаторных больных за отчетный период. Количество медицинских карт, подлежащих экспертизе и обеспечивающих статистическую достоверность данных, определяется государственным органом.
Экспертизе качества подлежат все случаи:
1) смерти на дому;
2) первичного выхода на инвалидность по заболеваниям, подлежащим мониторингу;
3) наблюдений за гражданами после выписки из стационара по заболеваниям, подлежащим мониторингу;
4) выявления запущенных форм онкологических заболеваний и туберкулеза;
5) осложнений течения беременности;
6) медицинские карты амбулаторных больных - детей до 5-летнего возраста, отобранные выборочным методом для проверки схем диспансерного наблюдения и вакцинации.
34. При выявлении дефектов эксперт составляет «Акт медицинской экспертизы медицинской карты амбулаторного больного» по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
35. При экспертизе медицинских карт умерших на дому заполняется «Акт медицинской экспертизы случая смерти на дому» по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
6. Заключение
36. Периодичность и кратность проведения контроля за качеством лечебно-профилактической деятельности физических и юридических лиц, оказывающих медицинскую помощь и медицинские услуги, определяется государственным органом.
Приложение 1
к Правилам осуществления контроля
за качеством предоставляемых
медицинских услуг
АКТ ЭКСПЕРТИЗЫ

29. Стационарлық көмек көрсететін ұйымдарда ұсынылатын медициналық көмектің сапасына бақылау жасауды жүзеге асыру кезінде стационарлық науқастардың картасы сарапталуға жатады. Сараптауға жататын медициналық карталардың санын және статистикалық дұрыстығын қамтамасыз ететін мәліметтерді мемлекеттік орган анықтайды.
30. Стационарда барлық оқиғалар сараптауға жатады:
1) өлім жағдайлары;
2) ішкіауруханалық инфекция мен асқынудың бар болу жағдайлары;
3) асқыну, сонымен бірге операциядан кейінгі асқынулар;
4) бұрынғы сапасыз емделгені үшін бір ай ішінде сол ауру бойынша қайтадан емдеуге жатқызылуы;
5) алғашқы мүгедектікке шығу.
31. Сарапшы стационарлық көмек деңгейінде сараптама жүргізу кезінде ақауларды анықтаса, онда осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сапа индикаторы негізінде "Емделген жағдайды медициналық сараптау актісін" ресімдейді.
32. Өлім оқиғасын сараптау нәтижелері бойынша сарапшы осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысанда "Өлім оқиғасын медициналық сараптау актісін" жасайды.
5. Амбулаторлық-емханалық көмек көрсететін
ұйымдарда ұсынылатын медициналық қызмет сапасына
бақылау жүргізу тәртібі
33. Есепті кезеңдегі амбулаторлық науқастардың медициналық карталары амбулаторлық деңгейде сараптама жасауға жатады. Сараптауға жататын және мәліметтердің статистикалық дұрыстығын қамтамасыз ететін медициналық карталар санын, сапаны бағалау жөніндегі мемлекеттік орган анықтайды.
Мына оқиғалар сапаны сараптауға жатады:
1) үйдегі өлім жағдайы;
2) мониторингке жататын аурулар бойынша мүгедектікке алғаш шығу;
3) мониторингке жататын аурулар бойынша стационардан шыққан азаматтарға бақылау жасау;
4) онкология және туберкулез ауруларының асқынған түрлерін анықтау;
5) жүкті кезеңдегі асқыну;
6) амбулаторлық науқастың медициналық картасы - 5 жасқа дейінгі балалар, диспансерлік бақылау мен вакцина егу схемасын тексеру үшін таңдау әдістері.
34. Кемістіктер табылған жағдайда сарапшы осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес нысанда "Амбулаториялық аурудың медициналық картасын медициналық сараптау актісін" жасайды.
35. Үйде өлген адамның картасына сараптама жасаған кезде осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Үйде болған өлім жағдайын медициналық сараптау актісі" толтырылады.
6. Қорытынды
36. Көрсетілетін медициналық қызметтер мен медициналық көмек жеке және заңды тұлғалардың емдеу-алдын алу қызмет сапасына бақылау жүргізудің көрсеткіштері мен тиімділігін мемлекеттік орган анықтайды.
Медициналық қызметтің
сапасын бақылауды жүзеге асыру
ережесінің 1-қосымшасы
Сараптама акті

1. ___________________________________________________
Территориальное управление Комитета по Контролю
за качеством медицинских услуг
2. Наименование организации __________________________
3. Район _____________________________________________
№ медицинской карты стационарного/амбулаторного больного
Выявленные
дефекты
Диагноз
4. Заключение экспертизы:__________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
5. Сроки устранения выявленных дефектов:___________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Эксперт ___________________________________________________
подпись                           Ф.И.О.
Заведующий отделением _____________________________________
подпись              Ф.И.О.
Главный врач ______________________________________________
подпись                   Ф.И.О.
Дата «___»__________________200__ год
Приложение 2
к Правилам осуществления контроля
за качеством предоставляемых
медицинских услуг
Глава 1. Оценка эффективности медицинской помощи
на уровне стационара
1. Индикаторы структуры
1. Оснащенность медицинским оборудованием в соответствии с нормативами.
2. Наличие квалификационной категории врачей.
3. Привлечение медикаментов и денежных средств пациента при оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем.
4. Эффективность использования коечного фонда:
1) средняя длительность лечения;
2) непрофильная госпитализация;
3) госпитализация больных без показаний к стационарному лечению;
4) госпитализация плановых больных без обследования;
5) длительность дооперационного пребывания плановых больных свыше 2-х суток.
5. Наличие внутрибольничных инфекций.
6. Жалобы граждан на некачественно оказанную медицинскую помощь.
2. Индикаторы процесса
7. Тактические и технические ошибки медицинских работников в оказании медицинской помощи, повлекшие за собой ухудшение состояния пациента.
8. Общее соответствие лечебно-диагностических мероприятий периодическим протоколам диагностики и лечения заболеваний.

1. ________________________________________________________________
Медициналық қызметтің сапасын бақылау комитетінің аумақтық
бөлімшелері
2. Медициналық ұйым атауы _________________________________________
3. Аудан __________________________________________________________
N
Стационарлық/амбулаторлық науқастың
медициналық картасының N
Анықталған
ақаулар
Диагноз
Сараптау қорытындысы ______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ақауларды жою мерзімі______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Сарапшы _____________ қолы _________________________________ А.Ә.Т.
Бөлімше меңгерушісі __________ қолы ________________________ А.Ә.Т.
Бас дәрігер _____________ қолы _____________________________ А.Ә.Т.
Күні "___" _______________200__ж.
Медициналық қызметтің
сапасын бақылауды жүзеге асыру
ережесінің 2-қосымшасы
1 Тарау. Стационар деңгейіндегі медициналық
көмектің тиімділігін бағалау
1. Құрылымның индикаторлары
1. Нормативтерге сәйкес медициналық жабдықпен жарақтандыру.
2. Дәрігерлердің біліктілік санатының болуы.
3. Кепілдендірілген көлемге кіретін медициналық көмек көрсету кезінде дәрі-дәрмектерді және емделушінің ақша қаражатын тарту.
4. Төсек қорын пайдаланудың тиімділігі:
1) емделудің орташа ұзақтығы;
2) бейіндік емес емдеуге жатқызу;
3) науқастарды стационарлық емдеуге айғақсыз жатқызу;
4) тексерілмеген жоспарлы науқастарды емдеуге жатқызу;
5) жоспарлы науқастардың операцияға дейінгі келу ұзақтығы 2 тәуліктен артық.
5. Ауруханаішілік жұқпалардың болуы.
6. Азаматтардың сапасыз медициналық көмекке шағымдары.
2. Үдіріс индикаторлары
7. Медициналық көмек көрсетуде емделушінің жағдайының нашарлауына себепші болған медицина қызметкерлерінің техникалық және тактикалық қателіктері.
8. Емдік-диагностикалық іс-шаралардың ауруларды диагностикалау мен емдеудің мерзімдік хаттамаларына жалпы сәйкестігі.

9. Своевременность и объем оказания реанимационной помощи больным.
10. Своевременность и полнота оказания экстренной медицинской помощи больным при неотложных состояниях.
11. Повторная госпитализация по тому же заболеванию в течение месяца из-за некачественного предыдущего лечения.
12. Своевременность оказания хирургической помощи ургентным больным.
13. Некачественное ведение медицинской документации.
3. Индикаторы результата
14. Летальность в стационаре:
1) общая;
2) досуточная;
3) послеоперационная.
15. Послеоперационные осложнения:
1) прогнозируемые;
2) не прогнозируемые.
16. Необоснованная выписка больного, повлекшая за собой:
1) ухудшение состояния;
2) смерть.
17. Хирургическая активность (экстренная, плановая).
18. Расхождение клинического и патологоанатомического диагнозов.
19. Исход заболевания:
1) без перемен;
2) ухудшение;
3) смерть.
Глава 2. Оценка эффективности медицинской помощи
на уровне амбулаторно-поликлинической организации
1. Индикаторы структуры
1. Оснащенность медицинским оборудованием в соответствии с нормативами и их исправность.
2. Наличие квалификационной категории, специализации врачей.
3. Жалобы граждан на некачественную медицинскую помощь.
4. Привлечение медикаментов и денежных средств пациента при оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем.
2. Индикаторы процесса
5. Обоснованность и своевременность направления больных на госпитализацию и лечебно-диагностические мероприятия.
6. Общее соответствие лечебно-диагностических мероприятий периодическим протоколам диагностики и лечения заболеваний.
7. Преемственность в наблюдении и лечении больных между амбулаторно-поликлиническими организациями и стационаром.
8. Диспансеризация населения:
1) полнота охвата диспансеризацией;
2) своевременность взятия на диспансерный учет, выявленных больных;
3) удельный вес переводов из одной группы диспансерного наблюдения в другую.
9. Обеспеченность бесплатным стандартом медикаментов детей первых 5 лет жизни и беременных женщин.
10. Некачественное ведение медицинской документации.
11. Расхождение диагноза между амбулаторно-поликлинической организацией, клинико-диагностическим центром и стационаром.
12. Планирование семьи:
1) охват контрацепцией женщин фертильного возраста, имеющих противопоказания к беременности;
2) послеабортная и послеродовая контрацепция;
3) подростковая контрацепция групп риска;
4) преемственность врачей - специалистов и акушер-гинекологов в наблюдении за женщинами фертильного возраста, страдающих экстрагенитальными заболеваниями.
13. Наблюдение за детьми первого года жизни:

9. Науқастарға реанимациялық көмек көрсетудің уақтылылығы мен көлемі.
10. Қауырт жағдайларда науқастарға шұғыл медициналық көмек көрсетудің уақтылылығы және толықтығы.
11. Бұрынғы сапасыз емделгені үшін бір ай ішінде сол ауруы бойынша қайтадан емдеуге жатқызу.
12. Ауыр науқастарға шұғыл хирургиялық көмек көрсетудің уақтылылығы.
13. Медициналық құжаттаманың сапасыз жүргізілуі.
3. Нәтиженің индикаторлары
14. Стационардағы өлім-жітім:
1) жалпы;
2) тәулікке дейін;
3) операциядан кейін.
15. Операциядан кейінгі асқыну:
1) болжанатын;
2) болжанбайтын.
16. Науқасты ауруханадан негізсіз шығару салдарынан:
1) жағдайының нашарлауы;
2) өлім.
17. Хирургиялық белсенділік (шұғыл, жоспарлы).
18. Клиникалық және патологоанатомиялық диагноздардың алшақтығы.
19. Аурудың соңы:
1) өзгеріссіз;
2) нашарлау;
3) өлім.
2 Тарау. Бастапқы санитарлық медициналық көмектің
деңгейіндегі медициналық көмектің тиімділігін бағалау
1. Құрылымның индикаторлары
1. Нормативтерге сәйкес медициналық жабдықпен жарақтандыру және олардың жарамдылығы.
2. Дәрігерлердің біліктілік санаты және мамандануы болуы.
3. Азаматтардың сапасыз медициналық көмекке шағымдары.
4. Кепілдендірілген көлемге кіретін медициналық көмек көрсету кезінде дәрі-дәрмектерді және емделушінің ақша қаражатын тарту.
2. Үдіріс индикаторлары
5. Науқастарды емдеуге жатқызуға және емдік-диагностикалық іс-шараларға жіберудің негізділігі мен уақтылылығы.
6. Емдік-диагностикалық іс-шаралардың ауруларды диагностикалау мен емдеудің мерзімдік хаттамаларына жалпы сәйкестігі.
7. Науқастарды бақылау мен емдеуде бастапқы санитарлық медициналық көмектің және стационар арасындағы сабақтастық.
8. Халықты диспансерлеу:
1) диспансерлеуді толық қамту;
2) анықталған науқастарды диспансерлік есепке алудың уақтылылығы;
3) бір диспансерлік бақылау тобынан екіншісіне ауыстырудың үлес салмағы.
9. 5 жасқа дейінгі балалардың және жүкті әйелдердің тегін дәрі-дәрмектер стандартымен қамтамасыз етілуі.
10. Медициналық құжаттаманың сапасыз жүргізілуі.
11. Отбасы дәрігерлік амбулаториясы, клиникалық диагностика орталығы мен стационар арасындағы диагноздың алшақтығы.
12. Отбасын жоспарлау:
1) жүкті болуға денсаулығы жарамайтын ұрпақты болу жасындағы әйелдердің жүктілікке қарсы контрацепциялармен қамтылуы;
2) жасанды түсіктен кейінгі және босанғаннан кейінгі контрацепциялар;
3) қатерлі топтағы жеткіншектер контрацепциясы;
4) экстрагениталдық ауруларымен зардап шегетін ұрпақты болу жасындағы әйелдерді бақылауда дәрігер мамандар мен акушер-гинекологтардың сабақтастығы.
13. Бір жасқа дейінгі балаларды бақылау:

1) наблюдение и оздоровление в соответствии с группой здоровья;
2) реализация программ Всемирной организации здравоохранения;
3) иммунопрофилактика.
14. Наблюдение за беременными:
1) сроки взятия на учет (до 12 недель, 12-28 недель, 29-40 недель, не состояла);
2) диагностика и лечение внутриутробной патологии плода;
3) лечебно-диагностические мероприятия с учетом факторов риска.
15. Наблюдение детей подросткового возраста.
3. Индикаторы результата
16. Уровень госпитализации по мониторируемым заболеваниям.
17. Обоснованность выдачи листков нетрудоспособности.
18. Эффективность диспансеризации:
1) выздоровление;
2) улучшение;
3) без перемен;
4) ухудшение;
5) смерть.
19. Первичный выход на инвалидность лиц трудоспособного возраста.
20. Структура смерти по нозологическим формам:
1) случаи смерти детей до 1 года жизни;
2) рост случаев смерти лиц трудоспособного возраста.
21. Соотношение абортов к родам.
22. Преемственность в наблюдении и выполнении рекомендации врача-реабилитолога.
23. Стационарозамещающая медицинская помощь.
Приложение 3
к Правилам осуществления контроля
за качеством предоставляемых
медицинских услуг
Перечень заболеваний, подлежащих мониторингу:
1. Ишемическая болезнь сердца (I 20 - I 25,9)
2. Артериальная гипертония (I 10 - I 15,9)
3. Язвенная болезнь (К 26 - К 26)
4. Сахарный диабет (E 10 - E 14,9)
5. Бронхиальная астма (J 45 - S 45,9)
6. Туберкулез (A 15 - A 19,9)
7. Онкологические заболевания:
1) рак легких (C 34 - C 34,9)
2) рак молочной железы (C 50 - C 50,9)
3) рак шейки матки (С 53 - С 53,8).
Приложение 4
к Правилам осуществления контроля
за качеством предоставляемых
медицинских услуг
АКТ МЕДИЦИНСКОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ
ПРОЛЕЧЕННОГО СЛУЧАЯ
1.__________________________________________________________________
Территориальное управление Комитета по Контролю
за качеством медицинских услуг
2. Наименование организации_________________________________________
3. Район____________________________________________________________
4. Ф.И.О. больного _________________________________________________
5. Дата рождения ___________________________________________________
6. № медицинской карты стационарного больного ______________________
7. Клинический диагноз:
а) основной ________________________________________________________
б) осложнения: _____________________________________________________
в) сопутствующий: __________________________________________________
8. Госпитализация плановая_________ экстренная______________________
9. Обоснованность госпитализации ___________________________________
10. Наличие догоспитального обследования____________________________

1) денсаулық тобына сәйкес бақылау және сауықтыру;
2) Әлемдік денсаулық ұйымының бағдарламаларын іске асыру;
3) иммунопрофилактика.
14. Жүкті әйелдерді бақылау:
1) есепке алу мерзімі (12 аптаға дейін, 12-28 аптаға дейін, 29-40 аптаға дейін, есепте жоқ);
2) ұрықтың ұрыққабығындағы патологиясын диагностикалау және емдеу;
3) қатер факторларын ескере отырып, емдік-диагностикалық іс-шаралар.
15. Жеткіншек балаларды бақылау.
3. Нәтиженің индикаторлары
16. Мониторингтелетін аурулар бойынша емдеуге жатқызу деңгейі.
17. Еңбекке жарамсыздық парақтарын берудің негізділігі.
18. Диспансерлеудің тиімділігі:
1) сауығу;
2) жақсару;
3) өзгеріссіз;
4) нашарлау;
5) өлім.
19. Еңбекке жарамды жастағы адамдардың мүгедектікке алғаш шығуы.
20. Нозологиялық нысандар бойынша өлімнің құрылымы:
1) 1 жасқа дейінгі балалардың өлім жағдайы;
2) еңбекке жарамды жастағы адамдардың өлім жағдайларының өсуі.
21. Жасанды түсіктердің бала тууға ара қатынасы.
22. Реабилитолог-дәрігердің ұсынымдарын бақылаудағы және орындаудағы сабақтастық.
23. Стационарды алмастыратын медициналық көмек.
Медициналық қызметтің
сапасын бақылауды жүзеге асыру
ережесінің 3-қосымшасы
Мониторингке жататын аурулардың тізбесі
1. Жүректің ишемиялық ауруы (І 20 - І 25,9)
2. Артериалды гипертония (І 10 - І 15,9)
3. Ойық жара ауруы (К 26 К 26)
4. Қант диабеті (Е 10 - Е 14,9)
5. Бронх демікпесі (J 45 - S 45,9)
6. Туберкулез (А 15 - А 19,9)
7. Онкологиялық аурулар:
1) өкпе обыры (С 34 - С 34,9)
2) сүт безі обыры (С 50 - С 50,9)
3) жатыр мойны обыры (С 53 - 53,8)
Медициналық қызметтің
сапасын бақылауды жүзеге асыру
ережесінің 4-қосымшасы
ЕМДЕЛГЕН ЖАҒДАЙДАҒЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ САРАПТАМА АКТІСІ
1. ________________________________________________________________
Медициналық қызметтің сапасын бақылау комитетінің аумақтық
бөлімшелері
2. Медициналық ұйым атауы _________________________________________
3. Аудан___________________________________________________________
4. Науқастың аты-жөні______________________________________________
5. Туған жылы______________________________________________________
6. Стационарлық науқастың медициналық картасының N_________________
7. Клиникалық диагноз: а) негізгі
б) асқынуы:________________________________________________________
в) қосымша ________________________________________________________
8. Ауруханаға жатқызу жоспарлы_______________шұғыл_________________
9. Ауруханаға жатқызу сабақтастығы ________________________________
10. Ауруханаға дейінгі тексеруден өткендігінің болуы ______________

11. Дата поступления________________________________________________
12. Дата выписки____________________________________________________
13. Первичный осмотр врача в отделении______________________________
14. Осмотр зав. отделением _________________________________________
15. Дата обоснования клинического диагноза__________________________
16. Соответствие обследования клиническому протоколу________________
____________________________________________________________________
17. Соответствие лечения клиническому протоколу_____________________
18. Сроки проведения операции:
Дата____________________________ Время______________________________
19. Исход заболевания ______________________________________________
20. Обоснованность длительности пребывания в стационаре_____________
21. Наличие рекомендации в выписном эпикризе _______________________
22. Заключение эксперта с указанием ошибок, допущенных в диагностике
и лечении:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заведующий отделением ______________________________________________
подпись                         Ф.И.О.
Главный врач _______________________________________________________
подпись                         Ф.И.О.
Эксперт  ___________________________________________________________
подпись                         Ф.И.О.
Дата: «___»__________ 200__г.
Приложение 5
к Правилам осуществления контроля
за качеством предоставляемых
медицинских услуг
АКТ МЕДИЦИНСКОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ
ЛЕТАЛЬНОГО СЛУЧАЯ
1.__________________________________________________________________
Территориальное управление Комитета по Контролю
за качеством медицинских услуг
2. Наименование организации_________________________________________
3. Район____________________________________________________________
4. Ф.И.О. больного _________________________________________________
5. Дата рождения ___________________________________________________
6. № медицинской карты стационарного больного ______________________
7. Клинический диагноз:
а) основной ________________________________________________________
б) осложнения: _____________________________________________________
в) сопутствующий: __________________________________________________
8. Дата госпитализации___________ Время  ___________________________
9. Дата смерти_______________ Время  _______________________________
10. Посмертный диагноз:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

11. Түскен уақыты _________________________________________________
12. Шыққан уақыты _________________________________________________
13. Бөлімше дәрігерінің алғашқы қарауы ____________________________
14. Бөлім меңгерушісінің қарауы ___________________________________
15. Емханалық диагнозды негіздеу уақыты ___________________________
16. Тексерудің клиникалық хаттамамен сәйкестігі ___________________
17. Емдеудің клиникалық хаттамамен сәйкестігі _____________________
18. Операция жүргізу мерзімі Мезгіл ____________ Уақыт ____________
19. Аурудың аяқталуы ______________________________________________
20. Ауруханада ұзақ жатудың негіздемесі ___________________________
21. Эпикриз көшірмесіндегі ұсыныстың болуы ________________________
22. Дәрігердің қорытындысы - емдеу және диагноз қоюдағы жіберілген
қателіктерді сарапшының көрсетуі:
___________________________________________________________________
Бөлім меңгерушісі _________________________________________________
қолы                  Аты-жөні
Бас дәрігер _______________________________________________________
қолы                  Аты-жөні
Сарапшы ___________________________________________________________
қолы                  Аты-жөні
Мерзімі: 200__ж.________"___"
Медициналық қызметтің
сапасын бақылауды жүзеге асыру
ережесінің 5-қосымшасы
ӨЛІМ ЖАҒДАЙЫНЫҢ МЕДИЦИНАЛЫҚ САРАПТАМА АКТІСІ
1. ________________________________________________________________
Медициналық қызметтің сапасын бақылау комитетінің аумақтық
бөлімшелері
2. Медициналық ұйым атауы _________________________________________
3. Аудан___________________________________________________________
4. Науқастың аты-жөні______________________________________________
5. Туған жылы______________________________________________________
6. Стационарлық науқастың медициналық картасының N_________________
7. Клиникалық диагноз: а) негізгі
б) асқынуы:________________________________________________________
в) қосымша ________________________________________________________
8. Ауруханаға жатқызу мерзімі_________________Уақыты_______________
9. Қайтыс болған мерзімі____________________Уақыты_________________
10. Қайтыс болғандағы диагноз _____________________________________

11. Заключение патологоанатома:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
12. Предотвратимость летального исхода  ____________________________
а) дефекты обследования ____________________________________________
б) дефекты лечения _________________________________________________
в) позднее оперативное вмешательство (причины)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
г) поздняя госпитализация
(причины)___________________________________________________________
____________________________________________________________________
13. Расхождение клинического и патологоанатомического
диагнозов___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
14. Заключение эксперта:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Эксперт ____________________________________________________________
подпись                            ФИО
Заведующий отделением   _____________________________________________
подпись               ФИО
Главный врач     ____________________________________________________
подпись               ФИО
Дата "___" _________ 200_ г.
Приложение 6
к Правилам осуществления контроля
за качеством предоставляемых
медицинских услуг
АКТ МЕДИЦИНСКОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ МЕДИЦИНСКОЙ КАРТЫ
АМБУЛАТОРНОГО БОЛЬНОГО
1.__________________________________________________________________
Территориальное управление Комитета по Контролю
за качеством медицинских услуг
2. Наименование организации_________________________________________
3. Район____________________________________________________________
4. Ф.И.О. __________________________________________________________
5. Дата рождения ___________________________________________________
6. Соблюдение схемы наблюдения за детьми до 5 лет___________________
7. Соблюдение календаря прививок: а) наличие обоснований при не
соблюдении календаря прививок_______________________________________
б) медицинского отвода______________________________________________
8. Количество поликлинического обслуживания по поводу острых заболеваний
Диагноз острого заболе-
вания
Дата
обра-
щения
Соответствие
клиническому
протоколу
Сколько раз
отмечались
неотложные
состояния
Исполь-
зование
лекарст-
венных
средств
при
неотложных
состояниях
Наблюдение
за паци-
ентом
после
оказания
неотложной
помощи
Обсле-
дования
Лече-
ния
9. Количество поликлинического обслуживания по поводу хронических заболеваний
Диагноз хрони-
ческого заболе-
вания
Дата
обра-
щения
Соответствие
клиническому
протоколу
Сколько
раз
отме-
чались
неотлож-
ные
состоя-
ния
Исполь-
зование
лекарст-
венных
средств
при не-
отложных состоя-
ниях
Наблю-
дение
за па-
циентом
после
оказания
неот-
ложной
помощи
Обсле-
дова-
ния
Лече-
ния
Диспан-
сери-
зации
10. Направление на госпитализацию __________________________________
Диагноз ____________________________________________________________
Обоснование ________________________________________________________
11. Наблюдение за больным после выписки из стационара_______________
12. Выполнение рекомендации стационара на амбулаторном лечении______
13. Заключение эксперта:____________________________________________
Эксперт ____________________________________________________________
подпись                             ФИО
Заведующий отделением   _____________________________________________
подпись          ФИО
Главный   врач     ____________________________________________________
подпись          ФИО
Дата "___" _________   200_г.
Приложение 7
к Правилам осуществления контроля
за качеством предоставляемых
медицинских услуг
АКТ МЕДИЦИНСКОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ
СЛУЧАЯ СМЕРТИ НА ДОМУ
1.__________________________________________________________________
Территориальное управление Комитета по Контролю
за качеством медицинских услуг

11. Патологоанатомның қорытындысы__________________________________
12. Өлімді болдырмаудың соңғы шарасы_______________________________
а) Тексерудің қателері_____________________________________________
б) Емдеудің қателері_______________________________________________
в) Шұғыл көмектің кеш болуы (себебі) ______________________________
г) Ауруханаға кеш жатқызу (себебі) ________________________________
13. Клиникалық және патологоанатомиялық диагноздың қайшылығы
___________________________________________________________________
14.Сарапшының қорытындысы: ________________________________________
___________________________________________________________________
Сарапшы ___________________________________________________________
қолы                  Аты-жөні
Бөлім меңгерушісі _________________________________________________
қолы                  Аты-жөні
Бас дәрігер _______________________________________________________
қолы                  Аты-жөні
Мерзімі: 200__ж.________"___"
Медициналық қызметтің
сапасын бақылауды жүзеге асыру
ережесінің 6-қосымшасы
АМБУЛАТОРЛЫҚ НАУҚАСТЫҢ МЕДИЦИНАЛЫҚ КАРТАСЫНА
МЕДИЦИНАЛЫҚ САРАПТАМА АКТІСІ
1. ________________________________________________________________
Медициналық қызметтің сапасын бақылау комитетінің аумақтық
бөлімшелері
2. Медициналық ұйым атауы _________________________________________
3. Аудан __________________________________________________________
4. Науқастың аты-жөні______________________________________________
5. Туған жылы______________________________________________________
6. 5 жасқа дейінгі балаларға бақылау жүргізудің нобайы ____________
___________________________________________________________________
7. Календарлық егуді ұстану _______________________________________
а) календарлық егуді ұстанбаған кездегі негіздеме__________________
б) медициналық бұру________________________________________________
8. Өткір ауруларға байланысты, қаралған емханалардың саны
N
Өткір
ауру-
дың
диаг-
нозы
Қара-
луға
кел-
ген
мер-
зімі
Клиникалық
хаттамаға
сәйкестігі
Қанша рет
шұғыл
түрде бел-
гіленді
Шұғыл қарау
жағдайын-
дағы
дәрілерді
пайдалану
Науқасқа
шұғыл көмек
көрсеткен-
нен кейінгі
бақылау
тек-
серу
емдеу
9. Ескі ауруы жөнінде қаралған емханалардың саны
N
Ескі
ауру-
ының
диаг-
нозы
Қара-
луға
кел-
ген
мер-
зімі
Клиникалық
хаттамаға
сәйкестігі
Қанша
рет
шұғыл
түрде
белгі-
ленді
Шұғыл
қарау
жағда-
йындағы
дәрілерді
пайдалану
Науқасқа
шұғыл
көмек көрсет-
кеннен
кейінгі
бақылау
тек-
серу
ем-
деу
дис-
пан-
сер-
леу
10. Шақырған жедел жәрдем саны _______ себеп_______________________
11. Ауруханаға жолдама _____________диагноз________________________
Негіздеме__________________________________________________________
12. Стационардан кейінгі науқасқа бақылау _________________________
13. Ауруханадағы берген нұсқауды амбулаторлық емдеуде орындау______
14. Сарапшының қорытындысы ________________________________________
___________________________________________________________________
Сарапшы ___________________________________________________________
қолы                        Аты-жөні
Бөлім меңгерушісі _________________________________________________
қолы             Аты-жөні
Бас дәрігер _______________________________________________________
қолы             Аты-жөні
Мерзімі: 200__ж.________"____"
Медициналық қызметтің
сапасын бақылауды жүзеге асыру
ережесінің 7-қосымшасы
Үйде болған өлім жағдайының медициналық
сараптама актісі
1. ________________________________________________________________
Медициналық қызметтің сапасын бақылау комитетінің аумақтық
бөлімшелері

2. Наименование организации_________________________________________
3. Район____________________________________________________________
4. Ф.И.О. __________________________________________________________
(умершего)
5. Дата рождения ___________________________________________________
6. Дата смерти _____________________________________________________
7. Врачебное свидетельство о смерти №_______________________________
Дата выдачи «_________»__________200_г.
8. Основная причина смерти:_________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Предотвратимость летального исхода_______________________________
10. Дата последнего наблюдения врачом поликлиники___________________
11. Дефекты обследования____________________________________________
12. Дефекты лечения_________________________________________________
13. Заключение патологоанатома:_____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
14. Расхождение причин смерти, основного и патологоанатомического
диагнозов___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
15. Причины отсутствия патологоанатомического вскрытия трупа________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
16. Обоснованность выдачи справки о смерти (при необоснованности
указать причину)____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
17. Заключение эксперта:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Эксперт ____________________________________________________________
подпись                             ФИО
Заведующий отделением   _____________________________________________
подпись          ФИО
Главный   врач     ____________________________________________________
подпись          ФИО
Дата "___" _________   200_г.

2. Медициналық ұйым атауы _________________________________________
3. Аудан___________________________________________________________
4. Өлген адамның аты-жөні__________________________________________
5. Туған жылы______________________________________________________
6. Қайтыс болған мерзімі____________________________________________
7. Өлім туралы дәрігерлік куәліктің N_____________________________
8. Берілген мерзімі 200__ж. ________"___"
9. Өлімнің негізгі себебі:_________________________________________
___________________________________________________________________
10. Өлімді болдырмау ______________________________________________
11. Дәрігердің соңғы тексеруінің мерзімі __________________________
12. Тексерудің қателері ___________________________________________
13. Емдеудің қателері _____________________________________________
14. Патологоанатомның қорытындысы__________________________________
___________________________________________________________________
15. Клиникалық және патологоанатомиялық диагноздың
қайшылығы__________________________________________________________
16. Мәйіттің патологоанатомиялық ашу себебінің болмауы
___________________________________________________________________
17. Өлім туралы анықтаманы берудің негіздемесі (негіздеме болмаған
жағдайда себебі көрсетілсін)_______________________________________
18. Сарапшының қорытындысы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Сарапшы ___________________________________________________________
қолы                        Аты-жөні
Бөлім меңгерушісі _________________________________________________
қолы                        Аты-жөні
Бас дәрігер _______________________________________________________
қолы                        Аты-жөні
Мерзімі: 200__ж.________"___"