Об утверждении формы и правил представления Расчета по исчисленным, удержанным (начисленным), перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2004 года N 672. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 января 2005 года N 3411. Утратил силу - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 23 января 2006 года N 25 (V064086)
В соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и  Законом  Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить форму и правила представления Расчета по исчисленным, удержанным (начисленным), перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов (форма 201.04).
2. Управлению методологии Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Есмаганбетова Ж.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации и вводится в действие с 1 января 2005 года.
Председатель
Согласован
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
28 декабря 2004 года
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2004 года N 672
Правила
представления Расчета
по исчисленным, удержанным (начисленным) и
перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов
(Форма 201.04)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (далее - Налоговый кодекс) и  Законом  Республики Казахстан «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее - Закон) и предусматривают порядок представления Расчета по исчисленным, удержанным (начисленным) и перечисленным в свою пользу суммам обязательных пенсионных взносов индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы на основе патента), адвокатами и частными нотариусами (далее - Расчет) в размерах, установленных пунктом 2  статьи 22-1  Закона и пунктом 5  Правил  исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 марта 1999 года № 245.

Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген, ұстап қалған (есептелген) және аударылған сомалары бойынша есеп тапсыру ережелерін және есеп нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2004 жылғы 28 желтоқсандағы N 672 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 31 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3411. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 23 қаңтардағы N 25 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 23 қаңтардағы N 25   бұйрығымен .
____________________________
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексінің  (Салық кодексі) және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген, ұстап қалған (есептелген) және аударылған сомалары бойынша есеп тапсыру ережелерін және есеп нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Әдістеме басқармасы (Есмағанбетова Ж.С.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және 2005 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Келісілген
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау Министрі
2004 жылдың 28 желтоқсаны
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2004 жылғы 28 желтоқсандағы
N 672 бұйрығымен бекітілген
Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген, ұстап
қалған (есептелген) және аударылған сомалары бойынша
есеп тапсыру ережелері (201.04-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (бұдан әрі - Салық кодексі) және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және жеке кәсіпкерлердің (патент негізінде арнаулы салық режимдерiн қолданатын тұлғаларды қоспағанда), адвокаттардың, жеке нотариустардың өз пайдасына есептелген, ұстап қалған (есептелген) және аударылған міндетті зейнетақы жарналарының Заңның  22-1-бабы  2-тармағында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 15 наурыздағы N 245  қаулысымен  бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын есептеудің, ұстап қалудың (есептеудің) және міндетті зейнетақы қорларына аудару ережесінің 5-тармағында белгіленген мөлшердегі сомалары бойынша есеп тапсыру (бұдан әрі - Есеп) тәртібін көздейді.

2. Расчет представляется в следующие сроки:
1) индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальный налоговый режим для крестьянских (фермерских) хозяйств), адвокатами и частными нотариусами - ежеквартально в срок не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим для крестьянских (фермерских) хозяйств - в срок не позднее 15 марта текущего года.
3. При составлении Расчета:
1) на бумажном  носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со  статьей 69  Налогового кодекса.
4. При составлении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается вкладчику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - вкладчик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке, либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8  статьи 69  Налогового кодекса - вкладчик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
7. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
8. При заполнении соответствующих строк Расчета индивидуальными предпринимателями, осуществляющими деятельность в соответствии с  Законом  Республики Казахстан «Об индивидуальном предпринимательстве» в виде совместного предпринимательства, указывается общая по всем участникам совместного предпринимательства сумма дохода, заявленного для исчисления обязательных пенсионных взносов и сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению.
2. Составление Расчета (Форма 201.04)
9. В разделе «Общая информация о вкладчике» вкладчик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный период, за который представляется Расчет. Отчетный период указывается арабскими цифрами.
Вкладчики - индивидуальные предприниматели (за исключением применяющих специальный налоговый режим для крестьянских (фермерских) хозяйств), адвокаты или частные нотариусы  -  отмечают квартал и год.
Вкладчики - индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим для крестьянских (фермерских) хозяйств, указывают год;

2. Есеп мынадай мерзімдерде ұсынылады:
1) жеке кәсіпкерлер, (шаруа (фермерлік) қожалықтарға арналған арнаулы салық тәртібін қолданатындарды қоспағанда) адвокаттар мен жеке нотариустар - тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмейтін мерзімде;
2) шаруа (фермерлік) қожалықтарға арналған арнаулы салық тәртібін қолданатын жеке кәсіпкерлер - ағымдағы жылдың он бесінші наурызынан кешіктірмейтін мерзімде ұсынады.
3. Есепті жасаған кезде:
1) қағаз таратушыда шарикті немесе қаламұшты қаламмен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электрондық таратушыда - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Есепті жасау кезінде түзетуге, тазартуға және былғауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмағанда Есептің тиісті ұяшықтары толтырылмайды.
6. Есепті ұсынған кезде:
1) қағаз таратушыда барып тапсыру тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салымшыға қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырыс хатпен поштамен жібергенде - салымшы хабарламаны пошта немесе өзге байланыс ұйымы арқылы алады;
3) электронды түрде барып тапсыру тәртібімен, не электронды пошта бойынша жібергенде Салық кодексінің  69-бабының  8-бабының 3) тармақшасына сәйкес кәсіпкер салық органында не электрондық поштамен Есеп қабылданғаны (жеткізілгені) туралы хабарлама алады.
7. Есепке қол қойылады және Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес расталады.
8. Өз қызметін "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасы  Заңына  сәйкес бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер Есептің тиісті жолдарын толтырған кезде міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген, бірлескен кәсіпкерлікке барлық қатысушылар бойынша табыстың жалпы сомасы мен міндетті зейнетақы жарналарының аударуға жататын сомасын көрсетеді.
2. Есепті жасау (201.04-нысан)
9. "Салымшы туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салымшы мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) Есеп беріліп отырған есептік кезеңді көрсетеді. Есептік кезең араб сандарымен көрсетіледі;
Салымшылар - жеке кәсіпкерлер (шаруа (фермерлік) қожалықтарға арналған арнаулы салық тәртібін қолданатындарды қоспағанда), адвокаттар немесе жеке нотариустар - тоқсан мен жылды белгілейді;
Салымшылар - шаруа (фермерлік) қожалықтарға арналған арнаулы салық тәртібін қолданатын жеке кәсіпкерлер - жылды белгілейді;

3) фамилия, имя, отчество вкладчика;
4) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со  статьями 69  и  71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка «По уведомлению» отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2  статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки «По уведомлению» и «Дополнительный».
При прекращении деятельности вкладчиком в последнем Расчете, представляемом в налоговый орган, отмечается ячейка «ликвидационный»;
5) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
6) вид налогового режима, в котором осуществляется исчисление и уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Вкладчик - индивидуальный предприниматель, осуществляющий исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке, отмечает ячейку «общеустановленный порядок».
Вкладчик - адвокат отмечает ячейку «для адвокатов».
Вкладчик - частный нотариус отмечает ячейку «для частных нотариусов».
Вкладчик - индивидуальный предприниматель, применяющий специальный налоговый режим на основе разового талона, отмечает ячейку «на основе разового талона».
Вкладчик - индивидуальный предприниматель, применяющий специальный налоговый режим на основе Упрощенной декларации, отмечает ячейку «на основе Упрощенной декларации».
Вкладчик - индивидуальный предприниматель, применяющий специальный налоговый режим для отдельных видов предпринимательской деятельности, отмечает ячейку «для отдельных видов предпринимательской деятельности».
Вкладчик - индивидуальный предприниматель, применяющий специальный налоговый режим для крестьянских (фермерских) хозяйств, отмечает ячейку «для крестьянских (фермерских) хозяйств».
10. В разделе «Исчисление обязательных пенсионных взносов вкладчиком, указавшим одну из ячеек 6А, 6В, 6С, 6D, 6F, 6G»:
1) в строках 201.04.001А, 201.04.001В, 201.04.001С указывается доход, заявленный вкладчиком для исчисления обязательных пенсионных взносов за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно. Указанный доход определяется индивидуальным предпринимателем, адвокатом и частным нотариусом самостоятельно.

3) салымшының аты-жөні;
4) Есептің түрі.
Бұл торкөздер Салық  кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер Есеп салық төлеушіні мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет берілсе белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді.
Салымшы қызметін тоқтатқан жағдайда салық органына тапсырған соңғы Есепте "тарату" торкөзі белгіленеді.
5) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу мен төлеу жүзеге асырылатын салық режимі.
Өз қызметін жалпы белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын салымшы - жеке кәсіпкер "Жалпы бірдей белгіленген тәртіп" деген ұяшықты көрсетеді.
Салымшы - адвокат "адвокаттар үшін" деген ұяшықты көрсетеді.
Салымшы - жеке нотариус "жеке нотариустар үшін" деген ұяшықты көрсетеді.
Арнаулы салық тәртібін біржолғы талон негізінде қолданатын салымшы-жеке кәсіпкер "біржолғы талон негізіндегі" деген ұяшықты көрсетеді.
Арнаулы салық тәртібін жеңілдетілген Декларация негізінде қолданатын салымшы-жеке кәсіпкер "оңайлатылған Декларация негізіндегі" деген ұяшықты көрсетеді.
Кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлеріне арналған арнаулы салық тәртібін қолданылатын салымшы-жеке кәсіпкерлер "кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлеріне арналған" деген ұяшықты көрсетеді.
Шаруа (фермерлік) қожалықтарға арналған арнаулы салық тәртібін қолданатын салымшы-жеке кәсіпкер "шаруа (фермер) қожалықтары үшін" ұяшығын көрсетеді.
10. "6А, 6В, 6С, 6D, 6F, 6G ұяшықтарының біреуін көрсеткен салымшылардың міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" бөлімінде:
1) 201.04.001А, 201.04.001В, 201.04.001С жолдарында салымшының есептік кезең ішіндегі тиісінше 1, 2 және 3 айлардағы міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген табысы көрсетіледі. Көрсетілген табысты жеке кәсіпкер, адвокат және жеке нотариус дербес белгілейді;

В строке 201.04.001D указывается доход, заявленный вкладчиком для исчисления обязательных пенсионных взносов за отчетный период, определяемый как сумма строк 201.04.001А, 201.04.001В, 201.04.001С.
В строке 201.04.001Е указывается доход, заявленный вкладчиком для исчисления обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемый как сумма строк 201.04.001D Расчета отчетного периода и 201.04.001Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строке 201.04.002А, 201.04.002В, 201.04.002С указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в накопительный пенсионный фонд за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 201.04.002D указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в накопительный пенсионный фонд за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.04.002А, 201.04.002В, 201.04.002С.
В строке 201.04.002Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в накопительный пенсионный фонд с начала года, определяемая как сумма строк 201.04.002D Расчета отчетного периода и 201.04.002Е Расчета за предыдущий отчетный период.
11. В разделе «Исчисление обязательных пенсионных взносов вкладчиком, указавшим ячейку 6E»:
1) в строке 201.04.003А указывается доход, заявленный вкладчиком для исчисления обязательных пенсионных взносов за период с 1 января до 1 октября отчетного периода. Указанный доход определяется индивидуальным предпринимателем самостоятельно;
2) в строке 201.04.003В указывается доход, заявленный вкладчиком для исчисления обязательных пенсионных взносов за период с 1 октября по 31 декабря отчетного периода. Указанный доход определяется индивидуальным предпринимателем самостоятельно;
3) в строке 201.04.003С указывается доход, заявленный вкладчиком для исчисления обязательных пенсионных взносов в целом за отчетный период. Указанный доход определяется индивидуальным предпринимателем самостоятельно;
4) в строке 201.04.004А указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в накопительный пенсионный фонд за период с 1 октября по 31 декабря отчетного периода;
5) в строке 201.04.004В указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в накопительный пенсионный фонд за период с 1 октября по 31 декабря отчетного периода;
6) строке 201.04.004C указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в накопительный пенсионный фонд в целом за отчетный период.
Форма 201.04
Утверждена приказом
Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2004 года N 672
РАСЧЕТ
ПО ИСЧИСЛЕННЫМ, УДЕРЖАННЫМ (НАЧИСЛЕННЫМ) И
ПЕРЕЧИСЛЕННЫМ СУММАМ ОБЯЗАТЕЛЬНЫХ ПЕНСИОННЫХ ВЗНОСОВ
(см. бумажный вариант)

201.04.001D жолда 201.04.001А, 201.04.001В, 201.04.001С жолдардың сомасы ретінде анықталатын, салымшының есептік кезеңде міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген табысы көрсетіледі.
201.04.001Е жолда есепті кезеңдегі Есептің 201.04.001D және осының алдындағы есепті кезеңдегі Есептің 201.04.001Е жолдарының сомасы ретінде анықталатын, салымшының жылдың басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген табысы көрсетіледі;
2) 201.04.002А, 201.04.002В, 201.04.002С жолдарында міндетті зейнетақы жарналарының есепті кезеңнің тиісті 1, 2 және 3 айларында жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын сомасы көрсетіледі.
201.04.002D жолда 201.04.002А, 201.04.002В, 201.04.002С жолдардың сомасы ретінде анықталатын, жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылуға тиісті міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
201.04.002Е жолда есепті кезеңдегі Есептің 201.04.002D және осының алдындағы есепті кезеңдегі Есептің 201.04.002Е жолдарының сомасы ретінде анықталатын, жылдың басынан бастап жинақтаушы зейнетақы қорына аударылуға тиісті міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
11. "6Е ұяшығын көрсеткен салымшының міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" бөлімінде:
1) 201.04.003А жолда есепті кезеңнің 1 қаңтарынан 1 қазанға дейінгі кезеңге арналған міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін салымшының мәлімдеген табысы көрсетіледі. Көрсетілген табысты жеке кәсіпкер дербес белгілейді;
2) 201.04.003В жолда есепті кезеңнің 1 қазанынан 1 желтоқсанға дейінгі кезеңде міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген табысы көрсетіледі. Көрсетілген табысты жеке кәсіпкер дербес белгілейді;
3) 201.04.003С жолда салымшының жалпы есепті кезеңде міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген табысы көрсетіледі. Көрсетілген табысты жеке кәсіпкер дербес белгілейді;
4) 201.04.004А жолда есепті кезеңнің 1 қазанынан 31 желтоқсанға дейінгі кезеңінде жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
5) 201.04.004В жолда есепті кезеңнің 1 қазанынан 31 желтоқсанға дейінгі кезеңінде жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
6) 201.04.004C жолда жалпы есепті кезеңде жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
Форма 201.04
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Салық комитеті Төрағасының
2004 жылғы _______________
бұйрығымен бекітілген
Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген, ұсталған (есептелген) және аударылған сомалар бойынша есеп
(қағаз мәтінді қараңыз)