О Региональной программе развития жилищного строительства в городе Астане на 2005-2007 годы
Решение Маслихата города Астаны от 29 июня 2004 года N 53/9-III. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Астаны 4 августа 2004 года N 339. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 12 декабря 2007 года N 31/6-IV
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Региональную программу развития жилищного строительства в городе Астане на 2005-2007 годы, руководствуясь статьей 86  Конституции  Республики Казахстан и статьей 6  закона  "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года маслихат города Астаны решил:
1. Утвердить прилагаемую Региональную программу развития жилищного строительства в городе Астане на 2005-2007 годы.
2. Решение маслихата города Астаны от 25 декабря 2001 года N 123/26-II "О программе развития ипотечного кредитования и жилищного строительства в городе Астане" (зарегистрировано управлением юстиции города Астаны 14 февраля 2002 года N 170) считать утратившим силу.
Председатель сессии
маслихата города Астаны               Б.О. Алимжанов
Секретарь маслихата
города Астаны                         В.Н. Редкокашин
Согласовано:
Директор департамента
экономики, торговли и
предпринимательства                   А.Д. Керимбеков
Заведующий отделом строительства
аппарата акима города Астаны          Б.У. Досаев
Директор департамента
финансов                              А.Е. Аскарова
Директор департамента
архитектуры и градостроительства      В.А. Лаптев
И.о. директора департамента
капитального строительства            Г.В. Маркштедер
Начальник департамента жилья          А.В. Хохлунов
Директор департамента
государственных закупок               Т.Н. Даркенбаев
Председатель комитета по управлению
земельными ресурсами                  Т.К. Нуркенов
Директор департамента внутренней
политики                              Е.Б. Саиров
Утверждена решением
Маслихата города Астаны
от 29 июня 2004 года
N 53/9-III
Региональная программа
развития жилищного строительства
в городе Астане на 2005-2007 годы
Паспорт Программы
Наименование Программы    Региональная программа развития жилищного
строительства в городе Астане на
2005-2007 годы
Основание для разработки   Послание  Президента народу Казахстана от
19 марта 2004 года "К
конкурентоспособному Казахстану,
конкурентоспособной экономике,
конкурентоспособной нации".
Разработчики              Отдел строительства аппарата акима города
Астаны, департаменты архитектуры и
градостроительства, капитального
строительства, жилья, ГКП
"Астанагенплан", департамент экономики,
торговли и предпринимательства, финансов
Цель                      Комплексное решение проблем развития
жилищного строительства, обеспечивающее
доступность жилья широким слоям населения
Задачи                    Создание полноценного сбалансированного
рынка жилья как со стороны предложения,
так и со стороны спроса, формирование
эффективного рынка строительной
индустрии, повышение доступности
ипотечного кредитования и жилищных
строительных сбережений для широких слоев
населения;
Привлечение частных инвестиций в жилищное
строительство и стимулирование развития
индивидуального жилищного строительства.
Сроки реализации          2005-2007 годы
Необходимые ресурсы и     Реализация Программы будет осуществляться
источники финансирования  за счет средств государства, местных
исполнительных органов, граждан и
юридических лиц, а также иных, не
запрещенных законодательством Республики
Казахстан источников финансирования.
Потребность государственных средств на
реализацию Программы в течение 3-х лет

Астана қаласында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған өңiрлiк бағдарламасы туралы
Астана қаласының мәслихатының 2004 жылғы 29 маусымдағы N 53/9-ІІІ шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2004 жылғы 4 тамызда N 339 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 31/6-IV шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007.12.12 N 31/6-IV шешімімен.
Астана қаласының әкiмдiгi ұсынған Астана қаласында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған өңiрлiк бағдарламасын қарап, Қазақстан Республикасы  Конституциясының 86-бабын және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының  6-бабын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты былай деп шешті:
1. Қоса берiлiп отырған Астана қаласында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған өңiрлiк бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. "Астана қаласында ипотекалық кредиттеудi және тұрғын үй құрылысын дамыту бағдарламасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2001 жылғы 25 желтоқсандағы N 123/26-II шешiмi (2002 жылғы 14 ақпанда N 170 Астана қаласының әдiлет басқармасы тiркеген) күшiн жойды деп саналсын.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
Келісілген:
Экономика, сауда және
кәсіпкерлік департаментінің
директоры
Әкім аппараты
құрылыс бөлімінің меңгерушісі
Қаржы департаментінің
директоры
Сәулет және қала құрылысы
департаментінің директоры
Күрделі құрылыс департаменті
директорының міндетін атқарушы
Тұрғын үй департаментінің
директоры
Мемлекеттік сатып алу
департаментінің директоры
Жер ресурстарын
басқару жөніндегі
комитеттің төрағасы
Ішкі саясат
департаментінің директоры
Астана қаласы мәслихатының
2004 жылғы 29 маусымдағы
N 53/9-III
шешімімен бекітілген
Астана қаласындағы тұрғын үй құрылысын
дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған
аймақтық бағдарламасы
1-Тарау. Бағдарлама паспорты
Бағдарламаның       Астана қаласындағы тұрғын үй құрылысын дамытудың
атауы               2005-2007 жылдарға арналған аймақтық
бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіз  Президенттің "Бәсекеге қабілетті Қазақстан
үшін, бәсекеге қабілетті экономика үшін,
бәсекеге қабілетті халық үшін" атты 2004 жылғы
19 наурыздағы Қазақстан халқына жолдаған
Жолдауы
Әзірлеушілер        Астана қаласы әкімі аппаратының құрылыс бөлімі,
Сәулет және қала құрылысы, Күрделі құрылыс,
Тұрғын үй департаменттері, "Астанагенплан"
МКК, Экономика, сауда және кәсіпкерлік
департаменті
Мақсаты             Халықтың қалың жіктері үшін тұрғын үйге
қолжетімділігін қамтамасыз ететін тұрғын үй
құрылысын дамыту проблемаларын кешенді шешу
Міндеттері          Ұсыныстар тарапынан да, сұраныс тарапынан да
толыққанды теңгерімді тұрғын үй құрылысы
рыногын құру;
құрылыс индустриясының тиімді рыногын
қалыптастыру;
халықтың қалың жігі үшін ипотекалық кредиттер
беру мен тұрғын үй құрылысы жинақтарының
қолжетімділігін көтеру;
тұрғын үй салуға жекеше инвестицияларды тарту
және жеке тұрғын үй құрылысын дамытуды
ынталандыру;
Іске асырылу        2005-2007 жылдар
мерзімі
Қаржыландыру        Бағдарлама мемлекет, жергілікті атқарушы
көздері             органдар, азаматтар мен заңды тұлғалар
қаражаттары, сондай-ақ Қазақстан
Республикасының заңнамасымен тыйым салынбайтын
басқа да қаржыландыру көздері есебінен жүзеге
асырылатын болады.
Бағдарламаны іске асыруға 3 жыл ішінде

составит 19142,15 млн.тенге.
Ожидаемые результаты      В результате реализации Программы:
при ежегодном темпе роста ввода в
эксплуатацию жилых домов за три года в
городе Астане будет построено более
1590,0 тыс. кв. метров общей площади
жилья. Будут созданы новые рабочие места
для более чем 6 тыс. человек;
улучшится комфортность жилищного фонда;
улучшится архитектурный облик города;
дальнейшее развитие получит первичный
рынок жилья и инвестиционный процесс;
повысятся эффективность инвестиционных
вложений и оптимизация расходования
финансовых средств через систему новых
казахстанских сметных нормативов;
увеличится сбор налогов в бюджет от
строительной деятельности, в том числе
налога на имущество, подоходного налога с
работников строительной отрасли,
ожидается мультипликативный эффект в
смежных отраслях за счет увеличения
продукции промышленности строительных
материалов;
дальнейшее развитие получит первичный
рынок жилья и инвестиционный процесс.
Глава 2. Введение
Стратегией  развития Республики Казахстан "Казахстан-2030" государство определило одним из приоритетных направлений жилищное строительство. Подъем экономики Казахстана, увеличение численности населения столицы за счет притока из других регионов, тенденция большей части горожан к улучшению своих жилищных условий обусловили актуальность жилищного строительства в Астане.
Основными направлениями Региональной программы развития жилищного строительства в городе Астане на 2005-2007 годы (далее - Программа) являются обеспечение устойчивого темпа роста жилищного строительства, доступного для широких слоев населения путем снижения его стоимости, увеличения сроков жилищного кредитования, снижения первоначального взноса и ставки кредитования.
Глава 3. Анализ современного состояния жилищного строительства
1. Жилищное строительство
Численность населения города Астаны с получением столичного статуса увеличилась почти вдвое, за пять лет прирост населения составил 191 322 человека и на 1 января 2004 года по данным Управления статистики г.Астаны население столицы составляет 510 646 человек.
Город успешно развивается, рост покупательской способности населения и активизировавшиеся миграционные процессы способствовали увеличению спроса на приобретение жилья.
В столице жилищный сектор перешел на рыночные отношения и главной целью жилищной политики является создание условий для перехода на приобретение и строительство жилья населением через развитие прогрессивных форм кредитования.
Меняется структура вводимых в эксплуатацию жилых домов по формам собственности и источникам финансирования. Изменения произошли в системе финансирования жилищного строительства, основную роль стали играть частные и индивидуальные застройщики.
Жилищное строительство является одной из динамично развивающихся секторов экономики города.

мемлекеттік қаражат қажеттілігі 19142,15 млн.
теңгені құрайды.
Күтілетін           Бағдарламaны іске асыру нәтижесінде:
нәтижелер           тұрғын үйлерді пайдалануға беруді жыл сайын
өсіру қарқыны кезінде Астана қаласында үш жыл
ішінде жалпы алаңы 1590,0 мың шаршы метрден
астам тұрғын үй салынатын болады;
6 мыңнан астам адам үшін жаңа жұмыс орындары
ашылады;
тұрғын үй қорының жайлылығы жақсарады;
қаланың сәулеттік бейнесі жақсарады;
тұрғын үйдің алғашқы рыногы және инвестициялық
процесс одан әрі даму алады;
инвестициялық салымдардың тиімділігі мен
қазақстандық жаңа сметалық нормативтер жүйесі
арқылы қаржы қаражаттарын жұмсауды оңтайландыру
артады;
тұрғын үй қызметінен бюджетке түсетін
салықтарды, оның ішінде мүлікке салынатын
салықты, құрылыс саласының қызметкерлерінен
түскен табыс салығын жинау ұлғаяды;
құрылыс материалдары өнеркәсібі,
электр-техникалық, металлургиялық және
химиялық өнеркәсіп өнімдерін, сондай-ақ жаңа
тұрғын үйді жайластыру заттарын шығаруды
арттыру есебінен аралас салаларда
мультипликативтік тиімділік күтілуде.
2 Тарау. Кіріспе
Тұрғын үй құрылысы Қазақстан Республикасының "Қазақстан - 2030" даму  Стратегиясының басым бағыттарының бірі болып танылады. Қазақстан экономикасын көтеру, басқа аймақтардан келген ағым есебінен астана халқының санын арттыру, азаматтардың өз тұрғын үй жағдайларын жақсартуға ұмтылысы Астана қаласында тұрғын үй құрылысының өзектілігіне себепші болды.
Астана қаласында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасының (бұдан әрі - Бағдарлама) негізгі бағыттары тұрғын үй құнын арзандату арқылы халықтың қалың жігі үшін қолжетімді тұрғын үй құрылысының тұрақты қарқынын қамтамасыз ету, тұрғын үйге кредит беру мерзімдерін ұзарту, кредит берудің бастапқы жарнасы мен ставкаларын азайту болып табылады.
3 Тарау. Тұрғын үй құрылысының қазіргі заманғы жай-күйін талдау
1. Тұрғын үй құрылысы
Астана қаласының елорда мәртебесін алғаннан бастап халқының саны екі есеге артты, бес жылда халықтың өсімі 191 322 адамды құрады және Астана қаласы Статистика басқармасының мәліметтері бойынша 2004 жылғы 1 қаңтарға елорда халқы 510 646 адамды құрайды.
Қала көркейіп өсіп келеді, халықтың сатып алушылық қабілетінің өсімі және белсендірілген көші-қон процестері тұрғын үй сатып алуға сұранымның өсуіне ықпалын жасады.
Астанада тұрғын үй секторы нарықтық қатынастарға өтті және тұрғын үй саясатының басты мақсаты кредит берудің оң нысандарын дамыту арқылы халықтың тұрғын үй сатып алуға және салуға көшуі үшін жағдайлар жасау болып табылады.
Меншік нысандары және қаржыландыру көздері бойынша пайдалануға берудің құрылымы өзгерді. Тұрғын үй құрылысын қаржыландыру жүйесінде түбегейлі өзгерістер болды, жекеше және жеке құрылыс салушылар негізгі рөл атқара бастады.
Тұрғын үй құрылысы қаланың серпімді дамып келе жатқан экономика секторының бірі болып табылады.

По данным на 1 января 2004 года общая площадь жилищного фонда города Астаны составляет 5880,6 тыс. кв. метров общей площади. В среднем на одного человека приходится 11,2 кв. метров общей площади жилья, это на 6,8 кв. метров меньше, чем в среднем по стране, что обусловлено активной внутренней миграцией населения в столицу из других регионов республики. Число граждан нуждающихся в получении жилища и улучшении жилищных условий постоянно увеличивается.
Помимо количественных показателей, следует отметить качество жилого фонда города Астаны из 13221 дома (5880,6 тыс.кв.м), 10608 домов индивидуальной постройки, 2613 многоквартирных домов.
Из обследованных 2220 многоквартирных жилых домов
371 домов имеют "хорошее" состояние, износ составил (20%);
1148 домов - "удовлетворительное" состояние (21-40%);
506 домов - "неудовлетворительное" (41-60%);
154 домов - "ветхое" состояние (61-80%).
Существующая социальная проблема аварийного и ветхого жилья в городе решается. Для чего разработана и реализуется "Программа сноса ветхого и аварийного жилья в 2002-2005 годы", где предусматривается снос 42 домов, из которых 9 домов снесены, в т.ч. 3 дома за счет средств местного бюджета, 6 домов - с привлечением частных инвестиций. Ведется работа по сносу четырех домов за счет средств местного бюджета и одного дома с привлечением инвестора. По состоянию на 1 мая 2004 года стоимость одного квадратного метра аварийного и ветхого жилья в городе составляет 79,5 тыс.тенге, в том числе на постутилизацию 4,54 тыс.тенге, стоимость переселения (строительство) - 75,0 тыс.тенге.
Кроме того, повсеместно прекращено проведение капитального ремонта жилых многоквартирных домов, находящихся в ведении кооперативов собственников квартир (КСК). В настоящее время разрабатывается проект "Программы капитального ремонта жилых домов в городе Астане в 2004-2007 годы", где включено 506 домов, построенных в период массовой застройки в 1950-1960 годы, а также дома построенные в более поздние сроки с имеющимися отдельными конструктивными элементами, требующими капитального ремонта. От общей массы многоквартирного жилого фонда это составляет порядка 19 %.
Острота жилищной проблемы усиливается происходящими миграционными процессами (переезд в столицу из всех регионов республики, сельской местности, стран ближнего зарубежья, оралманы и т.д.). В столице высокий спрос на вторичное жилье, что вызывает не оправданный рост цен на него. Вторичный рынок недвижимости представлен жильем, находящимся в эксплуатации более одного года. Размер вторичного рынка составляет 5045,2 тыс.кв.м. Средняя стоимость 1 кв.м. - 280 долл.США.
Категория граждан с доходами ниже среднего, проживает в дачных постройках.

2004 жылғы 1 қаңтарға мәліметтер бойынша Астана қаласы тұрғын үй қорының жалпы алаңы 5880,6 мың шаршы метрді құрайды. Бір адамға шаққанда орташа есеппен тұрғын үйдің жалпы ауданының 11,2 шаршы метрін құрайды, ол еліміз бойынша орташа есеппен 6,8 шаршы метрге кем және елордаға республиканың басқа аймақтарынан халықтың ішкі көшіп-қонуынан туындап отыр. Тұрғын үй алуды қажетсінетін және тұрғын үй жағдайын жақсартқысы келетін азаматтар саны тұрақты өсуде.
Сандық көрсеткіштерден басқа Астана қаласының тұрғын үй сапасын атап кеткен жөн: 13221 үйдің (5880,6 мың шаршы метр) 10608 үй жеке тұрғын үй секторы, 2613 - көп пәтерлі үй секторы.
Тексерілген 2220 көп пәтерлі тұрғын үйдің:
371 үйдің жағдайы "жақсы" (20%-ға дейін ескірген);
1148 үйдің жағдайы "қанағаттандырарлық" (21-40%);
506 үйдің жағдайы "қанағаттандырғысыз" (41-60% ескірген);
154 үйдің жағдайы "ескі" (61-80% ескірген).
Қаладағы апат жағдайындағы және ескі үйлердің әлеуметтік проблемасы шешілуде. Ол үшін "2002-2005 жылдарға арналған ескі және апат жағдайындағы тұрғын үйлерді бұзу бағдарламасы" әзірленіп, іске асырылуда, онда 42 үйді бұзу қарастырылуда, оның ішінде 9 үй бұзылған, 3 үй жергілікті бюджет есебінен, 6 үй жеке инвестицияларды тарту есебінен жүзеге асырылады. Жергілікті бюджет есебінен 4 үйді, инвесторларды тарту есебінен бір үйді бұзу жұмыстары жүргізілуде. 2004 жылғы 1 мамырға мәліметтер бойынша қаладағы апат жағдайындағы және ескі үйлердің бір шаршы метрінің құны 79,5 мың теңгені құрайды, оның ішінде бұзылған үйлерді жинастыру - 4,54 мың теңгені, көшіру құны (құрылыс) - 75,0 мың теңгені құрайды.
Сонымен бірге, пәтер иелері кооперативтерінің (ПИК) иелігіндегі көп пәтерлі тұрғын үйлерді күрделі жөндеу жұмыстары тоқтатылған. Қазіргі уақытта "Астана қаласындағы тұрғын үйлерді күрделі жөндеудің 2004-2007 жылдарға арналған бағдарламасының" жобасы әзірленуде, онда 1950-1960 жылдары жаппай құрылыс кезеңінде салынған 506 үй (1617 мың шаршы метр), сондай-ақ кейіннен салынған, күрделі жөндеуді қажет ететін жекелеген құрылымдық элементтері бар үйлер енгізілген. Бұл көп пәтерлі тұрғын үйдің жалпы көлемінен 19% құрайды.
Тұрғын үй проблемасы көші-қон процестерімен күшейтіледі (республиканың түкпір-түкпірінен, ауылдық жерлерден, шетелдерден астанаға көшіп келу, оралмандар және т.б.). Астанада екінші дәрежедегі тұрғын үйлерге сұраныс жоғары, ол оған деген бағаны өтемейді. Жылжымайтын мүліктің екіншілік рыногы бір жылдан артық мерзімге пайдаланған тұрғын үймен ұсынылады. Екіншілік рыногтың мөлшері 5045,2 мың шаршы метрді құрайды. 1 шаршы метрдің орташа құны - 280 АҚШ доллар.
Табысы төмен азаматтар санаты саяжайларда тұрады.

За последние годы наблюдается увеличение объемов жилищного строительства, так за 2000-2003 годы введено в эксплуатацию 847,2 тыс.кв.метров общей площади жилья. (Приложение 1)
За счет средств населения введено жилья более 66% от общей площади сданного в эксплуатацию жилых домов.
2. Состояние индивидуального жилищного строительства
В настоящее время индивидуальное жилищное строительство в городе Астане ведется на неподготовленных территориях, не обеспеченных объектами социальной, транспортной и инженерной инфраструктур. За 2000-2003 годы за счет средств населения построено 222,1 тыс.кв. метров жилья, или 26,2% от общего объема введенного в эксплуатацию жилых домов.
В Астане существуют следующие районы массовой застройки, отведенные под индивидуальное строительство с общим количеством - 9223: микрорайон Юго-Восток - 3970, микрорайон Чубары - 935, микрорайон Караоткель - 156, поселок Комсомольский - 159, по Астраханской трассе - 355, "Коктал-2" - 794, Восточнее поселка Ильинка - 2518, поселок Промышленный - 137, поселок Железнодорожный - 59, поселок Интернациональный - 39, поселок Мичурино - 47, поселок Куйгенжар - 19, поселок Тельмана - 35.
В районах индивидуального жилищного строительства предоставлено земельных участков по годам: 2001 год - 1140, 2002 год - 1940, 2003 год - 1104, 2004 год - 14.
В связи с опережающим ростом численности населения возникла необходимость резервирования территорий, определенных по Генеральному плану под индивидуальное жилищное строительство (далее ИЖС), для размещения многоэтажного жилищного строительства. Исходя из этого подготовлено комплексное предложение по размещению районов ИЖС с учетом консервирования Юго-Восточного района.
Однако в целом состояние индивидуального жилищного строительства в Астане является неудовлетворительным.
3. Строительство жилья за счет привлечения инвестиций
частного капитала
За 2000-2003 годы за счет собственных средств предприятий и организаций негосударственного сектора построено 625,1 тыс.кв. метров жилья, или 74% к общему объему введенного в эксплуатацию жилых домов.
Этими предприятиями и организациями вводятся в эксплуатацию жилые дома, реализуемые напрямую покупателям со средним доходом и высоким достатком. Указанными застройщиками решается комплекс задач по проектированию и строительству многоквартирных жилых домов нового поколения и уникального по архитектуре и технической сложности с применением новейших технологий и материалов.
Для осуществления строительства и ввода объектов в эксплуатацию на период 2004-2005 годы акиматом города Астаны приняты более 80 соответствующих решений и постановлений о предоставлении земельных участков под строительство объектов жилищного назначения для целей проектирования и строительства.
По отводам 2004 года разрабатываются проекты, по ряду объектов ведется одновременное проектирование и строительство нулевого цикла.

Соңғы жылдары тұрғын үй құрылысы көлемінің өсімі байқалады, 2000-2003 жылдары жалпы көлемі 847,2 шаршы метр пайдалануға беріледі (1-Қосымша).
Тұрғындардың қаражаты есебінен тұрғын үйлерді пайдалануға берудің жалпы алаңынан 66% тұрғын үй берілген.
2. Жекеше тұрғын үй құрылысының жай-күйі
Қазіргі уақытта Астана қаласында жекеше тұрғын үй құрылысы әлеуметтік, көліктік және инженерлік инфрақұрылым объектілерімен қамтылмаған, әзірленбеген аумақтарда жүргізілуде. 2000-2003 жылдары халықтың қаражаты есебінен 222,1 мың шаршы метр тұрғын үй салынды немесе пайдалануға берілген тұрғын үйлердің жалпы көлемінің 26,2%-і.
Астанада жалпы саны - 9223 жеке құрылыс салуға бөлінген мынадай жаппай құрылыс аудандары бар: Оңтүстік-Шығыс шағын ауданы - 3970, Шұбар шағын ауданы - 935, Қараөткел шағын ауданы - 156, Комсомольский кенті - 159, Астрахан тас жолы - 355, "Көктал-2" - 794, Ильинка кентінің шығысы - 2518, Промышленный кенті - 137, Железнодорожный кенті- 59, Интернациональный кенті - 39, Мичурина кенті - 47, Күйгенжар кенті - 19, Тельман кенті - 35.
Жекеше тұрғын үй құрылысы аудандарында жер учаскелері жылдар бойынша берілген: 2001 жыл - 1140, 2002 жыл - 1940, 2003 жыл - 1104, 2004 жыл - 14.
Тұрғындар санының өсуіне байланысты Бас жоспармен жекеше тұрғын үй құрылысына (бұдан әрі - ЖТҚ), көп қабатты тұрғын үй құрылысын орналастыру үшін бөлінген аумақтарды қорға сақтау қажеттілігі туындап отыр. Осыған байланысты Оңтүстік-Шығыс ауданын қорда сақтау есебінен ЖТҚ аудандарын орналастыруға кешенді ұсыныстар әзірленді.
Бірақ Астана қаласындағы жекеше тұрғын үй құрылысының жағдайы қанағаттандырарлық жағдайда емес.
3. Жекеше капитал инвестицияларын тарту есебінен
тұрғын үйлер салу
2000-2003 жылдары мемлекеттік емес сектордың кәсіпорындары мен ұйымдарының жеке қаражаты есебінен 625,1 мың шаршы метр тұрғын үй салынды немесе пайдалануға берілген тұрғын үйлердің жалпы көлемінің 74%-і.
Бұл кәсіпорындар мен ұйымдар кірісі орта және табысы жоғары сатып алушыларға тікелей сататын тұрғын үйлерді пайдалануға береді. Аталған құрылыс салушылар жаңа технологиялар мен материалдарды қолдана отырып, сәулет және техникалық күрделілігі бойынша жаңа буынды, бірегей көп пәтерлі тұрғын үйлерді жобалау мен салу жөніндегі міндеттер кешенін шешуде.
2004-2005 жылдары кезеңінде объектілерді пайдалануға беру және құрылысты жүзеге асыру үшін Астана қаласының әкімдігі жобалау және салу мақсатында тұрғын үй нысанындағы объектілерді салуға жер учаскелерін беру туралы 80 астам тиісті шешімдер мен қаулылар қабылдады.
2004 жылғы бөліп берулер бойынша жобалар әзірленуде, ол объектілердің қатарында нөлдік циклды бір уақытта жобалау және салу жүргізілуде.

4. Анализ стоимости жилья
Средняя фактическая стоимость 1 кв. метра жилья за январь-май 2004 года в столице составила 49,9 тыс. тенге.
Себестоимость жилья, построенного в столице застройщиками разной формы собственности в 1,3-3,0 раза выше, чем в среднем по республике. Причин здесь несколько, и главные из них - это более высокий уровень благоустройства, применение качественных строительных материалов, повышенные требования к внешнему облику зданий, возводимых в новой столице. Сейчас новое жилье возводится с учетом размещения в цокольных этажах гаражей и других встроенных помещений, предназначенных для обслуживания квартировладельцев.
Высокий уровень благоустройства жилья в городе Астане обеспечивается дополнительными затратами, связанными с использованием дорогостоящего оборудования и строительных материалов.
Строительный бум в столице привел к росту цен на традиционные строительные материалы. Столичные застройщики широко применяют современные строительные материалы, в том числе импортные.
Необходимо отметить, что строительные технологии, применяемые в Астане, определяются с учетом особенностей местного климата и геотехники. Материалы для наружной отделки зданий, способствующие сохранению тепла в суровых погодных условиях зимы, строители вынуждены закупать в странах ближнего и дальнего зарубежья.
5. Состояние отрасли производства строительных материалов
Акиматом города Астаны за 2003 год и с начала 2004 года подготовлено 6 решений по отводу земельных участков для создания производственной базы новых и расширения действующих предприятий по выпуску строительных материалов и конструкций.
Осуществляется практическая работа по подготовке значимых инвестиционных проектов, предусматривающих инновационное развитие предприятий строительной индустрии.
В рамках международной выставки "Промстройиндустрия-Астана-2004" проведены семинары с участием зарубежных и казахстанских предприятий стройиндустрии, обсуждены вопросы внедрения современных технологий и привлечению прямых инвестиций для инновационного развития этой важной отрасли.
ТОО "Экотон + " реализуется проект "Строительство завода по выпуску изделий домостроения из ячеистого бетона", мощность составляет 130,0 тыс.м 3  в год. Освоено около 1,6 млрд. тенге, из них 800 млн. тенге - за счет кредита ЗАО "Банк Развития Казахстана", пробный запуск проведен в июне 2004 года.
6. Ипотечное кредитование
Ипотечное кредитование один из самых эффективных способов привлечения инвестиций в жилищную сферу. Долгосрочные льготные кредиты на приобретение или строительство жилья дадут возможность улучшить жилищные условия семьям со средними и низкими доходами.

4. Тұрғын үй құнын талдау
Астанада 2004 жылдың қаңтар-мамыры айларында 1 шаршы метр тұрғын үйдің орташа нақты құны 49,9 мың теңгені құрады.
Астанада әртүрлі нысандағы құрылысшылардың салған тұрғын үйлерінің өзіндік құны республика бойынша орташа есептен 1,3-3,0 есеге жоғары. Бұл жағдайда себептер көп, олардың ең бастысы - абаттандырудың жоғары деңгейде болуы, сапалы құрылыс материалдарын қолдану, жаңа астанада салынып жатқан ғимараттардың сыртқы бейнесіне талаптарды арттыру. Қазір жаңа тұрғын үйлер пәтер иелерінің қызмет көрсетулері үшін тағайындалған гараждардың төменгі қабаттарында және басқа да жапсаржай орын-жайларында орналастыру есебінен тұрғызылады. Астана қаласында тұрғын үйлерді абаттандырудың жоғарғы деңгейде болуы қымбат жабдықтар мен құрылыс материалдарын пайдалануға байланысты қосымша шығындармен қамтамасыз етілуімен түсіндіріледі.
Астанада құрылыстың қарқынды болуы дәстүрлі құрылыс материалдарына бағаның өсуіне әкеліп соқтырды. Астаналық құрылыс салушылар қазіргі заманғы құрылыс материалдарын, оның ішінде импорт материалдарды кеңінен қолданады.
Астанада қолданылатын құрылыс материалдары жергілікті ауа-райының ерекшеліктері және геотехниканың есебінен анықталатынын атап өткен жөн. Қыстың суық ызғарында ғимараттардың жылылығын сақтауға ықпал ететін сыртқы әрлеуіне құрылысшылар алыс және таяу шетелдерден материалдар сатып алуға мәжбүр.
5. Құрылыс материалдарын өндіру саласының жай-күйі
Астана қаласының әкімдігі 2003 жылы және 2004 жылдың басынан бастап жаңа өндірістік базалар құру және құрылыс материалдары мен құрылымдарын шығару жөніндегі жұмыс істейтін кәсіпорындарды кеңейту үшін жер учаскелерін бөлу жөнінде 6 шешім қабылдады.
Құрылыс индустриясы кәсіпорындарын инновациялық дамытуды қарастыратын маңызды инвестициялық жобаларды әзірлеу жөніндегі тәжірибелік жұмыстар жүзеге асырылады.
"Промстройиндустрия-Астана-2004" халықаралық көрмесінің аясында шетелдік және қазақстандық құрылыс индустриясы кәсіпорындарының қатысуымен семинарлар өткізілді, осы маңызды саланы инновациялық дамыту үшін тікелей инвестицияларды тарту және қазіргі заманғы технологияларды енгізу мәселелері талқыланды.
"Экотон +" ЖШС "Қуысты бетоннан үй құрылысы бұйымдарын шығару жөніндегі құрылыс зауытының" жобасы әзірленуде, оның қуаттылығы жылына 130,0 мың текше метрді құрайды. 1,6 млрд. теңге игерілді, оның ішінде 800 млн. теңге - "Қазақстанның Даму Банкі" ЖАҚ несиесі есебінен, 2004 жылдың маусым айында сынама өндірісі жүргізілді.
6. Ипотекалық кредит беру
Ипотекалық кредит беру - тұрғын үй саласына инвестициялар тартудың ең тиімді тәсілдерінің бірі. Тұрғын сатып алуға және салуға ұзақ мерзімді жеңілдік кредит табыстары орташа және төмен отбасыларына тұрғын үй жағдайларын жақсартуға мүмкіндік береді.

По городу Астане около 6,0 тысяч семей нуждается в предоставлении и улучшении жилищных условий. По предварительным маркетинговым исследованиям в столице проживает еще около 3 тыс. семей, не состоящих на учете в Департаменте жилья, но желающих и готовых приобрести жилье с применением механизма ипотечного кредитования.
В Республике Казахстан функции агентства по ипотечному кредитованию выполняет ЗАО "Казахстанская ипотечная компания" (далее - КИК). Между Оператором и Казахстанской ипотечной компанией заключается Генеральное соглашение об уступке прав требований по ипотечным займам, а также договор доверительного управления приобретенными правами требования первичного Заимодателя.
В городе успешно развивается ипотечное кредитование жилья. По данным ЗАО "Казахстанская ипотечная компания" банками и их филиалами в 2003 году выдано 378 займов на строительство и приобретение жилья на сумму 1065602873 тенге.
За четыре месяца 2004 года уже выдано 697 займов на сумму 610104038 тенге. (Приложение 2).
7. Система жилищных строительных сбережений
Система жилищных строительных сбережений является инвестиционным ресурсом для строительства жилья. Данная система представляет собой механизм финансирования жилья, основанный на накоплении индивидуальных сбережений в целях получения займа для улучшения жилищных условий.
Система жилищных строительных сбережений в большей части предназначена для той категории граждан, не имеющей достаточных средств для внесения первоначальных взносов при получении ипотечных кредитов в банках второго уровня, но имеющих достаточно стабильный доход.
Основное отличие этого вида кредитования от системы ипотечного кредитования заключается в том, что клиент должен накопить сумму предварительного взноса на приобретаемое жилье в размере 25% от общей суммы жилья в строительном сберегательном банке, недостающие 75% выплачиваются клиенту строительным сберегательным банком под более низкий процент. Срок возврата кредита - 25 лет.
Для внедрения системы жилищных строительных сбережений в 2000 году был принят  Закон  Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях". Правительством Республики Казахстан в 2003 году создан "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана" со 100 процентным участием государства в уставном капитале (далее - ЖССБ).
За период деятельности ЖССБ с уставным капиталом 1,5 млрд. тенге с 29 сентября 2003 года по городу Астане привлечено порядка 300 вкладчиков.
Глава 4. Цель и задачи Программы
Основной целью программы является комплексное решение проблем развития жилищного строительства, обеспечивающих доступность жилья широким слоям населения.
Для достижения цели намечается решение следующих задач:
создание полноценного сбалансированного рынка жилья как со стороны предложения, так и со стороны спроса;
привлечение частных инвестиций в жилищное строительство и стимулирование развития индивидуального жилищного строительства;
формирование эффективного рынка строительной индустрии;
повышение доступности ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений для широких слоев населения
Глава 5. Основные направления и механизмы
реализации Программы
Реализация Программы будет осуществляться по следующим направлениям:

Астана қаласы бойынша 6,0 мың отбасы тұрғын үй алуды және тұрғын үй жағдайын жақсартуды қажетсінеді. Астанадағы алдын ала маркетингтік зерттеулер бойынша Тұрғын үй департаментінде тіркеуде тұрмаған, бірақ ипотекалық несие тетігін қолданып, тұрғын үй сатып алуға дайын 3 мың отбасы тұрады.
Қалада ипотекалық кредитке тұрғын үй беру айтарлықтай дамуда. "Қазақстан ипотека компаниясы" ЖАҚ мәліметтері бойынша 2003 жылы банктер мен олардың филиалдары тұрғын үй салуға және сатып алуға 1 065 602873 теңгеге 378 займ берген.
Тек 2004 жылдың төрт айына 610104038 теңгеге 697 займ берілген (2 -қосымша).
7. Тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйесі
Тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйесі тұрғын үй салуға инвестициялық ресурс болып табылады. Аталған жүйе тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін қарыз алу мақсатында жеке жинақтардың қорлануына негізделген тұрғын үйлерді қаржыландыру тетігін білдіреді.
Тұрғын үй жинақтарының бұл жүйесі көп жағдайда ипотекалық кредиттер алу кезінде бастапқы жарнаны енгізу үшін жеткілікті қаражаты жоқ, бірақ жеткілікті тұрақты кірісі бар азаматтардың санаттарына арналған.
Кредит берудің ипотекалық кредит беру жүйесінен негізгі ерекшелігі тапсырыс беруші құрылыс жинақтаушы банкіндегі тұрғын үйдің жалпы сомасынан 25% көлемінде тұрғын үй сатып алуға алдын ала салым сомасын жинақтауы қажет, жетіспеген 75% құрылыс жинақтаушы банкімен өте төменгі пайызбен тапсырысшыға төленеді. Несиені қайтару мерзімі - 25 жыл.
Тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйесін енгізу үшін 2000 жылы "Тұрғын үй құрылыс жинақтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды. 2003 жылы Қазақстан Республикасының Үкіметі жарғылық капиталына мемлекеттің 100 пайыз қатысуымен "Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" (ТҚЖБ) құрды.
1,5 млрд. теңге жарғылық капиталы бар ТҚЖБ қызметі кезеңі ішінде 2003 жылдың 29 қыркүйегінен бастап Астана қаласы бойынша 300 салымшы тартылған.
4 Тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның негізгі мақсаты халықтың қалың жігіне тұрғын үйдің қолжетімділігін қамтамасыз ететін тұрғын үй құрылысын дамыту проблемаларын кешенді шешу болып табылады.
Мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу көзделеді:
ұсыныс тарапынан да, сұраныс тарапынан да толыққанды теңдестірілген тұрғын үй рыногын жасау;
тұрғын үй құрылысына жекеше инвестицияларды тарту және жеке тұрғын үй құрылысын дамытуды ынталандыру;
құрылыс индустриясының тиімді рыногын қалыптастыру;
халықтың қалың жігі үшін ипотекалық кредит беру мен тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесінің қолжетімділігін арттыру.
5 Тарау. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен механизмі
Бағдарламаны іске асыру мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:

8. Стимулирование предложения строительства жилья:
Системные меры общего характера:
снижение стоимости строительства 1 кв. метра жилья;
развитие индивидуального жилищного строительства;
строительство жилья за счет привлечения инвестиций частного капитала;
дальнейшее развитие производства эффективных, экологически чистых строительных материалов и внедрение новых технологий.
Меры направленные на стимулирование строительства жилья для среднего класса и социально защищаемых слоев населения:
строительство коммунального жилья;
строительство доступного жилья за счет государственных средств.
Стимулирование платежеспособного спроса:
совершенствование системы ипотечного кредитования;
развитие системы строительных сбережений.
1) Снижение стоимости строительства 1 кв. метра жилья
Системные меры общего характера
Для обеспечения доступности построенных жилищ для более широкого круга населения предусматриваются меры, направленные на снижение стоимости строительства жилья.
Необходим переход к современным эффективным и энергосберегающим архитектурно-строительным решениям. В этой связи требуется определить наиболее оптимальную этажность для строительства экономичных жилых домов, иные методы рациональных объемно-планировочных, конструктивных и инженерных решений, а также месторасположение жилых кварталов (домов).
Исключить затраты застройщиков жилых домов, связанные с долевым участием в развитии городских энергоисточников (оплата за присоединяемую мощность), затраты на развитие и обустройство магистральных и внутриквартальных инженерных сетей, иных объектов инженерной (коммунальной) инфраструктуры, возложив их на местные исполнительные органы.
Развитие производства эффективных строительных материалов и внедрение новых технологий приведут к увеличению их ассортимента с улучшением качества, а также снижению объема импорта и уменьшению материалоемкости, энергоемкости, трудоемкости строительной продукции.
Внесение организатором конкурса в конкурсную документацию условия запрета передачи подрядчиком (генеральным подрядчиком) на субподряд в совокупности более двух третей объема работ (стоимости строительства), являющихся предметом проводимого конкурса и относящихся к государственным закупкам, также влияет на снижение стоимости строительства жилья.
2) Развитие индивидуального жилищного строительства
Для дальнейшего развития индивидуального жилищного строительства предусматривается осуществить следующие меры:
в соответствии с существующим законодательством предоставлять земельные участки только на подготовленных территориях, обеспеченных инженерной и транспортной инфраструктурами;
работы по инженерной подготовке территории, отвод земельных участков индивидуальным застройщикам, размещение общественных зданий, благоустройство улиц и прокладку инженерных сетей выполнять на основании проектов застройки;
предусмотреть затраты в местном бюджете на финансирование проектирования и строительства объектов социальной, транспортной и инженерной инфраструктуры районов индивидуальной жилой застройки;
разработать и утвердить механизм привлечения средств индивидуальных застройщиков на финансирование проектирования и строительства объектов социальной, транспортной и инженерной инфраструктуры районов индивидуальной жилой застройки;

8. Тұрғын үй салу ұсынысын ынталандыру:
жалпы санаттағы жүйелік шаралар;
тұрғын үй құрылысының 1 шаршы метрінің құнын төмендету;
жеке тұрғын үй құрылысын дамыту;
жекеше капитал инвестицияларын тарту есебінен тұрғын үй салу;
тиімді, экологиялық таза құрылыс материалдарын өндіруді одан әрі дамыту және жаңа технологияларды енгізу.
Орта топ пен халықтың әлеуметтік қорғалған жігі үшін тұрғын үй салуды ынталандыруға бағытталған шаралар:
коммуналдық тұрғын үй салу;
мемлекеттік қаражат есебінен қолжетімді тұрғын үй салу.
Төлем қабілетті сұранысты ынталандыру:
ипотекалық кредит беру;
құрылыс жинақтарының жүйесін дамыту.
Тұрғын үй салу ұсыныстарын ынталандыру
Жүйелік сипаттағы жалпы шаралар:
1) Тұрғын үйдің 1 шаршы метрі құрылысының құнын төмендету
Халықтың неғұрлым қалың жігіне арналып салынған тұрғын үйлерге қол жетімділікті қамтамасыз ету үшін тұрғын үй құрылысының құнын төмендетуге бағытталған шаралар көзделеді.
Қазіргі заманғы тиімді және энергия үнемдейтін сәулет-құрылыс шешімдеріне өту қажет. Осыған байланысты үнемді тұрғын үйлерді салу үшін неғұрлым оңтайлы қабаттылықты, өзге де ұтымды көлемдік жоспарлық, конструкторлық және инженерлік шешімдердің әдістерін, сондай-ақ тұрғын үй орамдарының (үйлерінің) орналасу орнын айқындау қажет.
Магистралдық және орамішілік инженерлік желілер, өзге де инженерлік (коммуналдық) инфрақұрылым объектілерін дамыту мен жайластыруға кететін шығыстарды жергілікті атқарушы органға жүктей отырып, қалалық энергия көздерін дамытуға үлестік қатысумен байланысты тұрғын үй салушылардың шығындарын (қосылатын қуат үшін ақы төлеу) болдырмау керек және оларды қарастыру қажет.
Тиімді құрылыс материалдары өндірісін дамыту және жаңа технологиялар енгізу, олардың сапасын жақсарта отырып, түр-түрін ұлғайтуға, сондай-ақ импорттың көлемін төмендетуге және құрылыс өнімдерінің материалдарын, энергияны, еңбекті көп қажет етуін азайтуға әкеп соқтырады.
Конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттамаға өткізілетін конкурстың мәні болып табылатын және мемлекеттік сатып алуға жататын жұмыстар көлемінің жиынтығында үштен екісінен астамын (құрылыс құны) мердігердің (бас мердігердің) қосалқы мердігерге беруіне тыйым салу шарттары да тұрғын үй құрылысының құнын төмендетуге әсер етеді.
2) Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту
Жеке тұрғын үй құрылысын одан әрі дамыту үшін мынадай шараларды жүзеге асыру көзделеді:
қолда бар заңнамаларға сәйкес жер учаскелері дайын, инженерлік және көліктік инфрақұрылымдармен қамтамасыз етілген аумақтарда ғана беру;
аумақтарды, инженерлік дайындау, жеке құрылысшыларға жер учаскелерін бөлу қоғамдық ғимараттарды орналастыру, көшелер мен инженерлік желілердің жабындарын абаттандыру жөніндегі жұмыстар құрылысшылардың жобаларының негізінде орындау;
жеке тұрғын салу ауданында әлеуметтік, көліктік және инженерлік инфрақұрылым объектілерін жоспарлауды және салуды қаржыландыруға жергілікті бюджет шығындарын қарастыру;
жеке тұрғын салу ауданында әлеуметтік, көліктік және инженерлік инфрақұрылым объектілерін жоспарлауды және салуды қаржыландыруға жеке құрылысшылардың қаражаттарын тарту тетігін әзірлеу және бекіту;

на основании  закона  Республики Казахстан от 3 ноября 1994 года "Об индивидуальном жилищном строительстве" разработать и утвердить Правила застройки районов индивидуального жилищного строительства в городе Астане.
Разработаны и утверждены городским  маслихатом  22 апреля 2004 года (N 3-1-996п) Правила предоставления прав на земельные участки в городе Астане.
3) Строительство жилья за счет привлечения инвестиций частного капитала
В предстоящие годы должно получить дальнейшее развитие привлечение дополнительных инвестиций в строительство недорогого жилья путем предоставления кредитных ресурсов строительным компаниям-подрядчикам через банки-операторы или строительство такого жилья за счет их собственных средств.
Необходимо ввести обязательное предоставление (продажу) земельных участков, находящихся в государственной собственности, под строительство только на аукционной основе, что должно обеспечить дополнительные поступления в местный бюджет для финансирования Программы. При этом определенная часть земельных участков должна выставляться на аукцион с особым условием: строительство доступного жилья на таких участках с последующей реализацией его населению.
Программа обеспечивает реализацию рыночных принципов - конкуренции, минимизации роли государства, срочности и возвратности кредитов, максимального использования рыночных финансовых инструментов.
В реализации Программы предусмотрено участие Жилищного строительного сберегательного банка Казахстана. Он выступает в качестве заказчика жилья с последующим кредитованием своих вкладчиков (путем сбора заявок на кредиты от своих вкладчиков и группировки их по стоимости жилья).
4) Дальнейшее развитие производства эффективных, экологически
чистых строительных материалов и внедрение новых технологий
Для дальнейшего развития производства эффективных, экологически чистых строительных материалов и внедрения новых технологий необходимо принять следующие меры:
расширить применение автономных систем отопления, соответствующих экологическим требованиям, приборов автоматического регулирования и учета, новых видов материалов для трубопроводов, конструкции "труба в трубе", позволяющих снизить потери теплоносителя при транспортировке, а также увеличить срок эксплуатации;
содействовать применению эффективных материалов (ячеистый бетон, полистиролбетон, мелкоштучные блоки) для строительства индивидуальных жилых домов;
в целях повышения производительности труда, снижения трудоемкости и себестоимости строительно-монтажных работ увеличить применение современных способов "сухого" строительства.
Меры, направленные на стимулирование строительства жилья для среднего класса и социально защищаемых слоев населения

"Жеке тұрғын үй құрылысы туралы" 1994 жылғы 3 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының негізінде Астана қаласында жеке тұрғын үй құрылысы ауданы құрылыс ережесін әзірлеу және бекіту.
Қалалық мәслихат 2004 жылдың 22 сәуірінде (N 3-1-996қ) Астана қаласындағы жер учаскелерін табыстау ережесі әзірленді және бекітілді.
3) Жекеше капитал инвестицияларын тарту есебінен тұрғын үй салу
Алдағы жылдары қымбат емес тұрғын үй құрылысына қосымша инвестициялар тарту құрылыс компанияларына - банк операторларына кредиттік ресурстар немесе олардың жеке қаражаттары есебінен дәл сондай тұрғын үй беру арқылы одан әрі дамытылатын болады.
Мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін құрылыс салуға міндетті түрде беруді (сатуды) Бағдарламаны қаржыландыру үшін жергілікті бюджетке қосымша түсімдерді қамтамасыз етуге тиіс аукциондық негізде ғана беруді енгізу қажет. Бұл ретте жер учаскелерінің белгілі бір бөлігі ерекше: кейін мұндай учаскелерде халыққа сатылатын қолжетімді тұрғын үй салу шартымен аукционға қойылуы тиіс.
Бағдарлама нарықтық қағидатта сатуды қамтамасыз етеді - бәсекелестік, мемлекет рөлінің азаюы, нарықтық қаржылық құралдарды жоғары дәрежеде қолданудағы кредиттердің жеделдігі мен қайтарымдылығы.
Бағдарламаны іске асыруда Қазақстанның Тұрғын үй құрылыс жинақтау банкінің қатысуы болжалады. Ол тұрғын үйдің өзінің салымшыларына (өз салымшыларынан кредитке тапсырыс жинау және оларды тұрғын үйдің өзіндік бағасымен топтастыру жолымен) кейін несиелендірумен тапсырысшы ретінде қатысуы қарастырылған.
4) Тиімді, экологиялық таза құрылыс материалдарын өндіруді одан әрі дамыту және жаңа технологиялар енгізу
Тиімді, экологиялық таза құрылыс материалдарын өндіру одан әрі дамыту және жаңа технологиялар енгізу үшін мынадай шаралар қабылдау қажет:
экологиялық талаптарға сәйкес дербес жылыту жүйелерін, өздігінен реттеу және есептеу аспаптарын, құбыр өткізгіштер үшін материалдардың жаңа түрлерін қолдануды, тасымалдау кезінде жылу жеткізілуінің жоғалуын төмендетуге, сондай-ақ пайдалану мерзімін ұлғайтуға мүмкіндік беретін "құбырдағы-құбыр" конструкциясын пайдалануды кеңейту;
жеке тұрғын үйлер салу үшін тиімді материалдар (қуысты бетон, полистиролбетон, ұсақ даналық блоктар) қолдануға жәрдемдесу;
еңбек өнімділігін арттыру, еңбекті көп қажетсінуді және құрылыс-монтаждау жұмыстарының өзіндік құнын төмендету мақсатында қазіргі заманғы "құрғақ" құрылыс тәсілін қолдануды ұлғайту.
Орта топ пен халықтың әлеуметтік қорғалатын жігі үшін тұрғын үй салуды ынталандыруға бағытталған шаралар

5) Строительство коммунального жилья
Решение жилищных проблем отдельных категорий граждан, перед которыми государство имеет определенные обязательства, является прерогативой местных исполнительных органов. На этой основе осуществляется предоставление государственного коммунального жилья социально защищаемым гражданам без права его приватизации. На 2005-2007 годы планируется ввод 24,3 тыс. кв. метров коммунального жилья.
Остальные категории граждан приобретают жилье в собственность с использованием рыночных механизмов.
В рамках программы предполагается ежегодное строительство в городе Астане одного 100-квартирного жилого дома для последующего предоставления социально-защищаемым гражданам без права его приватизации.
6) Строительство доступного жилья за счет государственных средств
В целях реализации Программы государством создаются условия для обеспечения граждан жильем посредством строительства недорогого и доступного жилья для среднего класса стоимостью, не превышающей 350 долл. США за 1 кв. метр (далее - доступное жилье).
Доступное жилье будет строиться по проектам, согласованным с Министерством индустрии и торговли, и иметь определенные технические и ценовые параметры, в том числе:
средняя площадь 3-х комнатной квартиры - 80 кв. метров;
стоимость 1 кв. метра - не более 350 долларов США.
Доступное жилье будет строиться за счет государственных средств, выкуп такого жилья населением будет осуществляться преимущественно посредством ипотечного кредитования или за счет кредитов жилищных строительных сберегательных банков в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.
Для обеспечения строительства указанного жилья разработаны меры, направленные на снижение стоимости строительства жилья.
В процессе строительства жилья необходимо провести определенный комплекс обеспечивающих мероприятий.
Для реализации этих мероприятий предусмотрены:
разработка генерального плана застройки с учетом планируемого строительства жилья;
выделение земельных участков под планируемую будущую застройку в рамках разрабатываемых генпланов с учетом привязки к сети инженерных коммуникаций. При этом критерием выбора является наличие сетей и коммуникаций инженерного и внутригородского транспортного обеспечения (центрального отопления, водопровода и канализации, телефонизации, электрификации, газоснабжения, улично-дорожной сети), школ, детских садов, магазинов, аптек и других объектов инфраструктуры;
выбор параметров архитектурно-планировочного задания с учетом региональных особенностей, использования прогрессивных (более дешевых) материалов с привязкой к возможностям и перспективам развития региональной стройиндустрии;

5) Коммуналдық тұрғын үй салу
Мемлекеттің белгілі бір міндеттемелері бар азаматтардың жекелеген санаттарының тұрғын үй проблемаларын шешу жергілікті атқарушы органның шексіз құқығы болып табылады. Осы негізде әлеуметтік қорғалатын азаматтарға жекешелендіру құқығынсыз мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй беру жүзеге асырылады. 2005-2007 жылдары коммуналдық тұрғын үйдің 24,3 мың шаршы метрін енгізу жоспарлануда.
Азаматтардың басқа санаттары тұрғын үйді нарықтық механизмдерді пайдалану арқылы сатып алады.
Бағдарлама шеңберінде жыл сайын әр облыста, Астана қаласында кейіннен әлеуметтік қорғалатын азаматтарға жекешелендіру құқығынсыз беру үшін 100 пәтерлік тұрғын үй салу болжанады.
6) Мемлекеттік қаражат есебінен қолжетімді тұрғын үй салу
Бағдарламаны іске асыру мақсатында азаматтарды орта есептегі құны 1 шаршы метріне 350 АҚШ долларынан аспайтын арзан және қолжетерлік тұрғын үй (бұдан әрі - қолжетерлік тұрғын үй) құрылысы арқылы тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін мемлекет жағдай жасайды.
Қолжетерлік тұрғын үй Индустрия және сауда министрлігімен келісілген жобалар бойынша салынатын және белгіленген техникалық және бағалық параметрлері болады, оның ішінде:
3 бөлмелі пәтердің орташа алаңы - 80 шаршы метр;
1 шаршы метрдің құны - 350 АҚШ долларынан аспайтын.
Қолжетерлік тұрғын үй мемлекеттік қаражаттар есебінен салынады. Халықтың осындай тұрғын үйлерді сатып алуы ипотекалық несиелеу немесе Қазақстан Республикасының Үкіметімен белгіленген тәртіпте тұрғын үй құрылыстық жинақтау банктерінің несиелері есебі арқылы мүліктік жүзеге асырылады.
Аталған тұрғын үй құрылысымен қамтамасыз ету үшін тұрғын үй құрылысының құнын төмендетуге бағытталған шаралар әзірленді.
Тұрғын үй құрылысы процесінде қамтамасыз ететін іс-шаралардың белгілі бір кешенін жүргізу қажет.
Осы іс-шараларды іске асыру үшін:
жоспарланатын тұрғын үй құрылысын ескере отырып, облыс орталықтары құрылысының бас жоспарларын әзірлеу;
жоспарланатын болашақ құрылысқа әзірленіп жатқан бас жоспарлар шеңберінде инженерлік коммуникациялар желілеріне қосуды ескере отырып, жер учаскелерін бөледі. Бұл ретте таңдау өлшемдері мыналардың бар-жоғы болып табылады: желілер мен инженерлік және қалаішілік көліктік қамтамасыз ету коммуникациялары (орталық жылу беру, су құбыры мен кәріз, телефондандыру, электрлендіру, газбен қамтамасыз ету, көше-жол желілері), мектептер, бала бақшалар, дүкендер, дәріханалар мен басқа да инфрақұрылым объектілері;
сәулет-жоспарлау міндеттерінің параметрлерін, өңірлік ерекшеліктерді, үдемелі (мейлінше арзан) материалдарды өңірлік құрылыс индустриясының мүмкіндіктерімен және перспективаларымен тығыз байланысты пайдалануды ескере отырып, таңдауды жүзеге асыру;

проведение конкурсных процедур по разработке проектно-сметной документации по строительству жилья в 2005-2007 годах;
выбор подрядной организации, осуществляющей непосредственное строительство жилья по утвержденному проекту, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
7) Строительство жилья
Для строительства жилья местным исполнительным органом в установленном порядке в 2005-2007 годы будут получены кредиты из республиканского бюджета по нулевой ставке вознаграждения (интересы) на строительство жилья в сумме 16,4 млрд. тенге.
Возврат средств будет осуществляться в соответствии с Кредитным соглашением между Министерством финансов и местным исполнительным органом.
Комитетом по делам строительства Министерства индустрии и торговли будет осуществляться мониторинг строительства жилья и архитектурно-строительный надзор за соблюдением строительных норм и нормативов при строительстве, расширении (реконструкции) магистральных и внутриквартальных инженерно-коммуникационных сетей.
Приемка доступного жилья после завершения строительства осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8) Реализация доступного жилья населению
При реализации доступного жилья населению приоритетное право на его приобретение будет предоставляться:
молодым семьям, имеющим детей;
работникам государственных органов и учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета;
работникам государственных предприятий социальной сферы.
Граждане, которые уже приобрели доступное жилье в рамках Программы, и члены их семей, а также юридические лица и нерезиденты не допускаются к покупке доступного жилья.
Для обеспечения прозрачности процедур и контроля за выделением земельных участков, выбором подрядных организаций, ходом строительства и распределением жилья будет создана комиссия под руководством Акима с участием представителей СМИ и общественных организаций. Комиссия будет отчитываться перед Государственной комиссией под руководством Премьер-Министра Республики Казахстан.
9) Проект "Молодежный жилищный комплекс"
С целью оказания государственной социальной поддержки и улучшения жилищных условий молодых семей разработан проект "Молодежный жилищный комплекс" (далее - МЖК), который является составной частью региональной программы развития жилищного строительства в городе Астане на 2005-2007 годы.
Реализация настоящего проекта будет осуществляться в три этапа:
Первый этап (2004 год) предусматривает:
разработку и формирование правовых, финансовых и организационных механизмов государственной поддержки молодых семей, нуждающихся в улучшении жилищных условий;
определение участников проекта.
Второй этап (2005 год) включает:
реализация проекта в пределах выделенных и привлеченных средств;
создание системы мониторинга реализации проекта;
совершенствование и развитие созданных и апробированных на первом этапе механизмов реализации проекта и уточнение намеченных мероприятий;
Третий этап (2007 год) предусматривает:
разработка долгосрочной Программы "Молодой семье - доступное жилье" на основе опыта, полученного в ходе реализации данной Программы.
В долгосрочной перспективе (с 2010 года) предполагается развитие рыночных механизмов обеспечения жильем молодых семей без существенного участия городского бюджета и привлечения в значительном объеме внебюджетных средств.
Участником проекта является молодая семья, в которых оба супруга (мать или отец в неполных семьях с детьми) не достигли 30-летнего возраста, выразили желание участвовать в программе, отвечающая условиям:
члены семьи имеют регистрацию по месту жительства на территории города Астаны;
семья имеет самостоятельный источник дохода;
один из супругов (или родитель в неполных семьях) состоит на учете как нуждающийся в улучшении жилищных условий по нормам жилищного законодательства Республики Казахстан в муниципальной или иной очереди на получение жилья.
Участники проекта приобретают жилье в МЖК на условиях ипотечного кредитования.
Для снижения себестоимости жилья в период строительства будут привлекаться молодежные строительные отряды на те виды работ, которые не требуют специальной профессиональной подготовки.

2005-2007 жылдардағы тұрғын үй құрылысы жөніндегі жобалау сметалық құжаттаманы әзірлеу бойынша конкурстық рәсімдерді өткізу;
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген жоба бойынша тұрғын үйдің құрылысын тікелей жүзеге асыратын мердігер ұйымын таңдау.
7) Тұрғын үй құрылысы
Жергілікті атқарушы органмен тұрғын үй құрылысы үшін белгіленген тәртіппен 2005-2007 жылдары тұрғын үй құрылысына республикалық бюджеттен 16,4 млрд. теңге сомасында сыйақының (мүдденің) нөлдік ставкасы бойынша кредит бөлінеді.
Қаражатты қайтару Қаржы министрлігі мен жергілікті атқарушы орган арасындағы Кредиттік кесімге сәйкес жүзеге асырылатын болады.
Индустрия және сауда министрлігі Құрылыс істері жөніндегі комитеттің құрылыс, магистралдық және орамішілік инженерлік коммуникациялық желілерді кеңейту (қайта жаңарту), тұрғын үй құрылысы кезінде құрылыс нормалары мен нормативтерінің сақталуына мониторингті және сәулет-құрылыс қадағалауын жүзеге асыратын болады.
Құрылыс аяқталғаннан кейін қолжетімді тұрғын үйді қабылдау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
8) Халыққа қолжетімді тұрғын үйді сату
Қолжетімді тұрғын үйді халыққа сату кезінде оны сатып алуға мыналарға:
балалары бар жас отбасыларына;
мемлекеттік бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік органдар мен мекемелердің қызметкерлеріне;
әлеуметтік саланың мемлекеттік кәсіпорындары қызметкерлеріне басым құқық берілетін болады.
Бағдарлама шеңберінде қолжетімді тұрғын үй сатып алған азаматтар мен олардың отбасы мүшелерінің, сондай-ақ заңды тұлғалар мен резидент еместердің қолжетімді үйді сатып алуына жол берілмейді.
Рәсімдердің ашықтығын және жер учаскелерінің бөлінуіне, мердігерлік ұйымдарды таңдауға, құрылыс барысы мен тұрғын үйді бөлуге бақылауды қамтамасыз ету үшін БАҚ мен қоғамдық ұйымдар өкілдерінің қатысуымен әкімнің басшылық етуімен комиссия құрылады. Комиссиялар Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі басшылық ететін Мемлекеттік комиссия алдында есеп береді.
9) "Жастардың тұрғын үй кешені" жобасы
Мемлекеттік әлеуметтік қолдау көрсету және жас отбасыларының тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында Астана қаласындағы 2005-2007 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысын дамытудың аймақтық бағдарламаларының құрылымдық бөлімі болып табылатын, "Жастардың тұрғын үй кешені" (ЖТК) жобасы әзірленген.
Осы жобаны іске асыру үш кезеңнен тұрады:
Бірінші кезең (2004 жыл):
тұрғын үй жағдайларын жақсартуға мұқтаж жас отбасыларын мемлекеттік қолдаудың құқықтық, қаржылық және ұйымдастырушылық тетіктерін әзірлеуді және қалыптастыруды;
жобаның қатысушыларын анықтауды қарастырады.
Екінші кезең (2005 жыл):
бөлінген және тартылған қаражаттар шегінде жобаларды іске асыруды;
жобаны іске асыру мониторингінің жүйесін құруды;
бірінші кезеңде құрылған және мақұлданған жобаны іске асыру тетігін жетілдіру және дамыту және көзделген іс-шараларды нақтылауды өзіне қосады.
Үшінші кезең (2007 жыл):
Осы Бағдарламаны іске асыру барысында алынған тәжірибе негізінде "Жас отбасына - қолжетімді тұрғын үй" ұзақ мерзімді Бағдарламасын әзірлеу.
Ұзақ мерзімді келешекте (2010 жылдан) жас отбасыларын қалалық бюджеттің және бюджеттен тыс қаражаттардың маңызды көлемін тартуға қатысуымен тұрғын үймен қамтамасыз етудің нарықтық механизмін дамыту болжалады.
Жобаға қатысушылар жұбайлардың екеуі де (балалары бар толық емес отбасыларының анасы немесе әкесі) 30 жасқа толмаған, бағдарламаға қатысуға өтініш білдірген отбасылары болып табылатын, мынадай талаптарға сай келетін:
Астана қаласының аумағында тұрақты мекен-жайы бойынша тіркеуде тұрған отбасы мүшелеріне;
жеке кіріс көзі бар отбасылары;
Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамаларының нормалары бойынша тұрғын үй жағдайларын жақсартуға мұқтаждылар есебінде муниципалды және басқа да тұрғын үй алуға кезекте тұрған жұбайлардың біреуі (немесе толық емес отбасылардың ата-аналары).
Жобаға қатысушылар ЖТК-нен ипотекалық кредиттің талаптарымен тұрғын үй сатып алады.
Тұрғын үйдің өз құны төмендеуі құрылыс кезінде арнайы кәсіби дайындықты талап етпейтін жұмыстардың сол түрлері жастардың құрылыс отрядын тартады.

9. Стимулирование платежеспособного спроса
Повышение доступности жилья для широких слоев населения будет обеспечиваться также путем удешевления ипотечного кредитования и кредитов системы жилищных строительных сбережений для населения.
1) Совершенствование системы ипотечного кредитования
Развитие системы ипотечного кредитования будет осуществляться в 2 этапа и идти параллельно с мерами, принимаемыми в направлении снижения стоимости жилья, в целях избежания создания преждевременного повышенного платежеспособного спроса, а также ценового и временного дисбаланса на рынке жилья.
Основными задачами развития системы ипотечного кредитования будут являться:
принятие мер по снижению уровня инфляции, что позволит снизить ставки по ипотечным кредитам;
развитие системы гарантирования ипотечных кредитов;
внесение изменений в действующее законодательство Республики Казахстан в части закрепления возможности предоставления ипотечных кредитов с обременением на их досрочное погашение в течение первых трех лет.
В целях увеличения доступности ипотечных кредитов государство предпримет меры по изменению параметров ипотечного кредитования. В течение реализации Программы планируются следующие целевые условия ипотечного кредитования:
размер ставки вознаграждения - 9-10%;
размер первоначального взноса - 10% от стоимости приобретаемого жилья;
срок возврата ипотечного кредита - 20 лет.
В настоящее время некоторые банки предлагают на рынке ипотечные кредиты только с одним из указанных целевых показателей. В комплексе кредиты со всеми тремя показателями пока никто не предлагает. Задача государства состоит в ориентировании рынка на достижение указанных показателей.
2) Развитие системы жилищных строительных сбережений
Одним из важных направлений развития долгосрочного жилищного финансирования является система жилищных строительных сбережений.
В соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан участники системы строительных сбережений смогут приобрести жилье не ранее чем через три года после начала осуществления вкладов. Поэтому основной контингент участников жилищных строительных сбережений будет формировать платежеспособный спрос на рынке жилья уже после завершения Программы.
Основным условием дальнейшего развития системы жилищных строительных сбережений является привлечение новых вкладчиков, за счет которых будут выделяться кредиты состоявшимся участникам системы, накопившим минимально необходимый объем вклада.
Учитывая невысокую активность населения в участии в системе жилищных строительных сбережений, низкий темп привлечения банком вкладов для создания более привлекательных условий для граждан, являющихся потенциальными вкладчиками системы жилищных строительных сбережений, планируется первоначальный взнос в строительных сберегательных банках 25% от стоимости приобретаемого жилья;
увеличение срока возврата кредита до 25 лет в зависимости от срока накопления;
увеличение размера поощряемой государством суммы вклада до 200 месячных расчетных показателей, что потребует внесения изменения в действующее законодательство Республики Казахстан.
Данные меры принимаются государством для скорейшего внедрения системы жилищных строительных сбережений, а именно увеличения количества населения, решающего жилищные проблемы посредством вложения денежных средств в систему жилищных строительных сбережений. В дальнейшем после реализации Программы основные условия работы системы жилищных строительных сбережений могут быть пересмотрены.

9. Төлемге қабілетті сұранысты ынталандыру
Халықтың қалың жігі үшін тұрғын үйдің қол жетімділігін арттыру халық үшін ипотекалық кредит беру мен тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесінің кредиттерін арзандату жолымен де қамтамасыз етеді.
1) Ипотекалық кредит беру жүйесін жетілдіру
Ипотекалық несиелендіру жүйесін дамыту 2 кезеңмен жүзеге асырылады және сұраныстың төлеу қабілеттілігін алдын ала көтеруден және тұрғын үй нарығында бағалық және уақытша тепе-теңдіксізден қашу мақсатында тұрғын үй құнын төмендету бағытында қабылданған параллельді түрде жүріп отырады.
Ипотекалық кредит беру жүйесін дамытудың негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
ипотекалық кредиттер бойынша мөлшерлемені төмендетуге мүмкіндік беретін инфляция деңгейін төмендету жөнінде шаралар қолдану;
кепілдік ипотекалық кредит беру жүйесін дамыту;
Қазақстан Республикасы қолданыстағы заңнамасының бірінші үш жылдың ішінде мерзімінен бұрын өтеу ауыртпалығы бар ипотекалық кредит беру мүмкіндігіне бекітілген бөлігіне өзгерістер енгізу.
Ипотекалық кредиттердің қолжетімділігін ұлғайту мақсатында мемлекет ипотекалық кредит беру параметрлерін өзгерту жөнінде шаралар қолданады. Бағдарламаны іске асыру барысында ипотекалық кредит берудің мынадай мақсатты шарттарына қол жететін болады:
сыйақы ставкасының көлемі - 9-10%;
бастапқы жарна көлемі - 10%;
ипотекалық кредит мерзімі - 20 жыл.
Қазіргі кезде кейбір банктер ипотекалық кредиттер рыногында көрсетілген мақсатты көрсеткіштердің біреуін ғана ұсынады. Екінші деңгейдегі банктердің, басқа да барлық үш көрсеткіштермен бірге кешенді түрде несиелеу алаңын кеңейту жөніндегі қаржылық институттардың жұмыстарын белсендендіру қажет.
2) Құрылыс жинақтарының жүйесін дамыту
Тұрғын үйді қаржыландыру ұзақ мерзімді дамытудың маңызды бағыттарының бірі тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйесі болып табылады.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес құрылыс жинақтары жүйесіне қатысушылар салымды жүзеге асыру басталғаннан кейін үш жылдан соң тұрғын үй сатып ала алады. Сондықтан тұрғын үй құрылысы жинақтарына қатысушылардың негізгі контингенті Бағдарлама аяқталғаннан кейін тұрғын үй рыногындағы төлемге қабілеттілікті қалыптастыратын болады.
Тұрғын үй құрылысы жинақтары жүйесін одан әрі дамытудың негізгі шарты жаңа салымшыларды тарту болып табылады, олардың есебінен жүйенің ең аз қажетті салымы көлемін жинақталған қатысушыларына кредиттер беретін болады.
Халықтың тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйесіне қатысуының белсенділігінің төменділігін, тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйесінің әлеуетті салымшылары болып табылатын азаматтар үшін неғұрлым тартымдырақ жағдай жасау үшін банктерге салымдар тартудың төменгі қарқынын ескеріп, тұрғын үй құрылыс жинақтау банкінің сатып алынатын тұрғын үй құнының 25% дейінгі қажетті жинақтарының көлемін төмендету;
кредит мерзімін жинақтау мерзіміне қарай 25 жылға дейін ұлғайту;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына өзгерістер енгізуді талап ететін мемлекетпен ынталандырылған салым сомасының көлемін 200 айлық есептік көрсеткішке ұлғайту.
Мемлекет бұл шараларды тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйесін таяу арада енгізу үшін, атап айтқанда тұрғын үй құрылысы жинақтары жүйесіне ақша қаражатын салу арқылы тұрғын үй проблемасын шешетін тұрғындар санын ұлғайту үшін қолданып отыр. Бұдан әрі Бағдарлама іске асырылғаннан кейін тұрғын үй жинақтарының құрылысы жүйесі жұмысының негізгі шарттары қарастырылуы мүмкін.

10. Механизм реализации Программы
Выполнение Программы будет осуществляться посредством плана мероприятий по ее реализации.
План мероприятий будет характеризовать качественные особенности развития жилищного строительства, в нем будут обозначены конкретные исполнители и сроки реализации, а также предполагаемые объемы и источники финансирования по годам.
Комплексность мероприятий позволит максимально координировать деятельность и концентрировать возможности местных исполнительных органов по обеспечению согласованных действий по всем направлениям развития жилищного строительства.
Местным исполнительным органом будут осуществляться постоянный мониторинг и оценка эффективности реализации Программы посредством контроля за ходом исполнения плана мероприятий и достижения планируемых показателей (индикаторов) Программы.
Глава 6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Потребность затрат из бюджета составит: 19142 млн. тенге в т.ч. 16392 млн. тенге из Республиканского бюджета:
бюджетное кредитование местных исполнительных органов - 2750,0 млн. тенге в 2005-2007 годы.
Глава 7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Ввод жилья составит в 2005 году - 397,5 тыс. кв. метров, в 2006 году - 530,0 тыс. кв. метров, в 2007 году - 662,5 тыс. кв. метров общей площади. За эти годы ожидается по всем источникам финансирования обеспечить жильем около 26 тыс. семей.
В результате реализации Программы:
при ежегодном темпе роста ввода в эксплуатацию жилых домов за три года будет построено более 1,59 млн. кв. метров общей площади жилья;
будут созданы новые рабочие места;
повысится безопасность проживания граждан в жилище;
улучшится комфортность жилищного фонда;
улучшится архитектурный облик городов и других населенных пунктов;
дальнейшее развитие получит первичный рынок жилья и инвестиционный процесс;
снизится объем импорта строительной продукции;
повысятся эффективность инвестиционных вложений и оптимизация расходования финансовых средств через систему новых казахстанских сметных нормативов;
увеличится сбор налогов в бюджет от строительной деятельности, в том числе налога на имущество, подоходного налога с работников строительной отрасли;
ожидается мультипликативный эффект в смежных отраслях за счет увеличения выпуска продукции промышленности строительных материалов, электротехнической, металлургической и химической промышленности, а также предметов обустройства нового жилья.
План
мероприятий по реализации региональной программы развития

10. Бағдарламаны іске асырудың тетіктері
Бағдарламаны орындау оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары арқылы жүзеге асырылатын болады.
Іс-шаралар жоспары тұрғын үй құрылысын дамытудың сапалы ерекшеліктерін сипаттайтын болады, онда нақты орындаушылар мен іске асыру мерзімдері, сондай-ақ болжанатын көлемдер мен жылдар бойынша қаржыландыру көздері белгіленетін болады.
Іс-шаралардың кешенділігі мемлекеттік және басқа да құрылымдардың тұрғын үй құрылысын дамытудың барлық бағыттары бойынша келісілген іс-қимылдарын қамтамасыз ету жөніндегі қызметін барынша үйлестіруге әрі мүмкіндіктерін мейлінше шоғырландыруға игі әсерін тигізеді.
Жергілікті атқарушы орган іс-шаралар жоспарының орындалу және бағдарламаның жоспарланып отырған көрсеткіштеріне (индикаторларына) қол жеткізу барысын бақылау арқылы республикалық, сонымен қатар аймақтық деңгейдегі тиімділігіне тұрақты мониторингті және бағалауды жүзеге асырады.
6 Тарау. Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздері
Бюджеттен шығатын шығын қажеттілігі: 19142 млн. теңге, оның ішінде, республикалық бюджеттен 16392 млн. теңге:
жергілікті атқарушы органдарға бюджеттік кредит беруге 2005-2007 жылдары 2750,0 млн. теңге.
7 Тарау. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже
Тұрғын үйлерді іске қосу - 2005 жылы 397,5 мың шаршы метрден, 2006 жылы - 530,0 мың шаршы метрден, 2007 жылы - 662,5 мың шаршы метрден астам жалпы көлемді құрайды. Осы жылдары қаржыландырудың барлық көздері бойынша шамамен 26 мың отбасын тұрғын үймен қамтамасыз ету күтіліп отыр.
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде:
тұрғын үйлерді пайдалануға беру өсімінің жыл сайынға қарқыны кезінде үш жылда жалпы алаңы 1,59 млн. шаршы метрден астам тұрғын үй салынатын болады;
жаңа жұмыс орындары құрылады;
азаматтардың тұрғын үйлерде тұруының қауіпсіздігі жоғарылайды;
тұрғын үй қорының жайлылығы жақсарады;
қалалар мен басқа да елді-мекендердің сәулеттік бейнесі жақсарады;
тұрғын үйдің бастапқы рыногы одан әрі дамиды және инвестициялық процесс жанданады;
құрылыс өнімі импортының көлемі төмендейді;
инвестициялық салымдардың тиімділігі және қазақстандық жаңа сметалық нормативтердің жүйесі арқылы қаржы қаражатын жұмсауды оңтайландыру артады;
құрылыс қызметінен бюджетке түсетін салық, соның ішінде мүлікке салынатын салықтың, құрылыс саласы қызметкерінен алынатын табыс салығының алымдары ұлғаяды;
құрылыс материалдары, электротехникалық, металлургия және химия өнеркәсіптерінің өнімдерін, сондай-ақ жаңа тұрғын үйді жайластыру заттарын шығаруды ұлғайту есебінен сабақтас салаларда мультипликативті әсер күтіледі.

жилищного строительства в городе Астане в 2005-2007 годах
____________________________________________________________________
N  | Мероприя-  |Форма |Ответ-    |Сроки  |Предполагаемые   |Источ-
п.п| тия        |завер-|ственные  |испол- |расходы по годам |ник
|            |шения |за испол- |нения  |(тыс. тенге)     |финан-
|            |      |нение(реа-|(реали-|_________________|сирова-
|            |      |лизацию)  |зации) | 2005 |2006 |2007|ния
___|____________|______|__________|_______|______|_____|____|_______
1 |     2      |  3   |    4     |  5    |  6   | 7   | 8  |   9
___|____________|______|__________|_______|______|_____|____|_______
1. Организационные мероприятия и совершенствование
нормативно-правовой базы
____________________________________________________________________
1.1 Обеспечить   Акты   Департа-   2005-                     Не
подготовку   акима- мент эко-  2007                      тре-
нормативных  та и   номики,    г.г.                      бует
актов по     Масли- торговли                             финан-
оформлению   хата   и предпри-                           совых
и обслу-            ниматель-                            затрат
живанию             ства,
кредитов,           департа-
представлен-        мент
ных из              финансов
республикан-
ского
бюджета под
гарантию
местного
исполни-
тельного
органа
1.2 Организовать Инфор- Департа-   посто-                    Не
контроль за  мация  мент       янно                      тре-
соблюдением         архи-                                бует
утвержденных        тектуры                              финан-
Правил по           и градо-                             совых
предоставле-        строитель-                           затрат
нию земель-         ства, ко-
ных участков        митет по
для жилого          управлению
строитель-          земельными
ства, ком-          ресурсами
плексной
застройки
и изъятия
земель для
государ-
ственных
нужд
1.3 Образовать   Отчет  Департа-   2005-                     Не
городской    и ин-  мент       2007                      тре-
коорди-      форма- архи-      г.г.                      бует
национный    ция в  тектуры                              допол-
Совет по     СМИ    и градо-                             нитель-
жилищной            строитель-                           ного
политике и          ства, де-                            финан-
жилой               партамент                            сиро-
застройке.          жилья, де-                           вания
Утвердить           партамент
положение и         капиталь-
регламент           ного
его работы          строитель-
по выполне-         ства
нию
Программы.
____________________________________________________________________

Астана қаласында Тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
____________________________________________________________________
Р/с |            |Аяқталу| Орындалуы.|Орында.|Жылдар бойныша|Қаржы.
N  | Іс-шаралар | нысаны| ына (іске |  лу   |   болжанған  |ландыру
|            |       |асырылуына)|(іске  |    шығындар  |көздері
|            |       |жауаптылар |асырылу|  (мың теңге) |
|            |       |           |мерзі. |______________|
|            |       |           | мі)   |2005|2006|2007|
|            |       |           |мерзімі|    |    |    |
____________________________________________________________________
1  |     2      |   3   |     4     |    5  |  6 |  7 |  8 |    9
____________________________________________________________________
1. Ұйымдастыру іс-шаралары және нормативтік-құқықтық базаны
жетілдіру
____|____________|_______|___________|_______|____|____|___|________
1.1. Жергілікті    Әкімдік  Экономика,  2005-              Қаржылық
атқарушы      және     сауда және  2007               шығындар.
органның      мәслихат кәсіпкерлік  жж.               ды қажет
кепілдігіне   актілері департамен.                    етпейді
республикалық          ті, Қаржы
бюджеттен              департа.
ұсынылған              менттері
несиелерді
ресімдеу және
қызмет көрсе.
ту жөніндегі
нормативтік
актілердің
әзірленуін
қамтамасыз
ету.
1.2. Тұрғын үй,    Ақпарат  Сәулет және  тұрақ.            Қаржылық
кешенді құры.          қала құрылы.  ты               шығындар.
лыс салуға             сы департа.                    ды қажет
жер учаскеле.          менті, Жер                     етпейді
рін беру және          ресурстарын
мемлекеттік            басқару
қажеттіліктер          жөніндегі
үшін жерлерді          комитет
алып қою
жөніндегі
бекітілген
Ереженің
сақталуын
бақылауды
қамтамасыз
ету.
1.3. Тұрғын үй     Есеп     Сәулет      2005-              Қосымша
саясаты және  және     департамен. 2007               қаржылан.
тұрғын жай    БАҚ-на   ті, Тұрғын  жыл                дыруды
құрылысы      ақпарат  үй департа.                    қажет
жөніндегі              менті,                         етпейді
қалалық                Күрделі
Үйлестіру              құрылыс
Кеңесін құру.          департа.
Ережесі мен            менті
бағдарламаны
орындау
жөніндегі
оның жұмысы.
ның реттемесі
бекітілсін.
____________________________________________________________________

2. Привлечение инвестиций, кредитов и бюджетное
финансирование Программы
____________________________________________________________________
2.1 Определить   бюд-   Департа-   2005-   5464,0   *   *    транс-
потребность  жетные мент       2007                      ферты
в строитель- про-   экономики, г.г.                      рес-
стве доступ- грам-  торговли                             публи-
ного жилья,  мы,    и пред-                              кан-
объемы фи-   кон-   принима-                             ского
нансирования курсы  тельства,                            бюд-
с учетом     по     департа-                             жета
социального  гос-   мент
статуса и    закуп- финансов,
доходов      кам    департа-
потенциаль-         мент
ных участни-        жилья,
ков, предло-        департа-
жений               мент
строительных        капиталь-
фирм,               ного
готовых             строитель-
выполнять           ства
подрядные
работы.
2.2 Сформировать Инфор- Департа-   2005-   -        -   -    Не
программу    мация, мент       2007                      тре-
строитель-   еже-   экономи-   г.г.                      бует
ства ком-    годно  ки, тор-                             финан-
мерческого          говли и                              совых
жилья,              пред-                                затрат
организовать        принима-
мониторинг          тельства,
участников          департа-
ипотеки и           мент фи-
строительных        нансов,
сбережений,         департа-
объемов             мент
инвестиций          жилья,
и выделен-          департа-
ных кредитов        мент
капиталь-
ного
строитель-
ства
2.3 Реализовать  Отчет, Департа-   Посто-  845000,0 *   *    местный
программы    еже-   мент       янно                      бюджет
сноса        годно  жилья,                                 и
аварийного          департа-                             сред-
и ветхого           мент фи-                             ства
жилья,              нансов,                              зас-
сноса               департа-                             трой-
недви-              мент по                              щиков
жимости             гос-
на участках         закупкам
реконструк-
ции старого
центра
2.4 Подготовить  инве-  Департа-   Посто-  15000  *   *      местный
ТЭО и        сти-   мент       янно                      бюджет
проекты      цион-  финан-                                 и
строитель-   ные    сов,                                 сред-
ства         проек- департа-                             ства
инженерных   ты     мент                                 зас-
сетей и             жилья,                               трой-
коммуникаций        департа-                             щиков
к новым             мент
жилым               капиталь-
комплексам          ного
и районам           строитель-
индивидуаль-        ства
ной жилой
застройки
____________________________________________________________________

2. Инвестицияларды, несиелерді тарту және Бағдарламаны
бюджеттік қаржыландыру
____________________________________________________________________
2.1. Әлеуетті      Бюджет.  Экономика,  2005- 5464,0 *  *  Республи.
қатысушылар.  тік бағ. сауда және  2007               калық
дың әлеумет.  дарлама. кәсіпкерлік  жж.               бюджет
тік мәртебе.  лар,     департамен.                    транс.
сін және      мемле.   ті, Қаржы                      ферттері
табысын,      кеттік   департа.
мердігерлік   сатып    менті,
жұмыстарды    алу      Тұрғын үй
орындауға     жөнін.   департа.
дайын құрылыс дегі     менті және
фирмаларының  конкурс. күрделі
ұсыныстарын   тар      құрылыс
ескеріп,               департа.
қолжетімділік          менті
тұрғын үй
құрылысына,
қаржыландыру
көлеміне
қажеттілікті
анықтау.
2.2. Коммерциялық  Ақпарат, Экономика,  2005-   -   -   -  Қаржылық
тұрғын үй     жыл      сауда және  2007               шығындар.
құрылысының   сайын    кәсіпкерлік  жж.               ды қажет
бағдарлама.            департа.                       етпейді
сын қалыптас.          менті,
тыру, ипотека          Қаржы
және құрылыс           департамен.
жинақтарының           ті, Тұрғын
қатысушылары.          үй депар.
ның, инвести.          таменті және
циялар мен             күрделі
несиелер бөлу          құрылыс
көлемдерінің           департаменті
мониторингін
ұйымдастыру.
2.3. Апат жағдай.  Есеп,    Тұрғын үй   Тұрақ. 8450  *  *  Жергілік.
ындағы және   жыл      департамен.  ты    00,0        ті бюджет
ескі тұрғын   сайын    ті, Қаржы                      және
үйлерді бұзу,          департа.                       құрылыс
ескі орталық.          менті және                     салушы.
ты қайта               мемлекет.                      лардың
жаңғырту               тік сатып                      қаражат.
учаскелерін.           алу депар.                     тары
дегі жылжы.            таменті
майтын мүлік.
ті бұзу
бағдарламасын
іске асыру.
2.4. Жаңа тұрғын   Инвести. Қаржы       Тұрақ. 15000 *  *  Жергілік.
үй кешеніне   циялық   департамен.  ты                ті бюджет
және жеке     жобалар  ті, Тұрғын                     және
тұрғын үй              үй департа.                    құрылыс
құрылысы               менті және                     салушы.
аудандарына            Күрделі                        лардың
инженерлік             құрылыс                        қаражат.
желілер мен            департа.                       тары
коммуникация.          менті
лардың
құрылысы
жобасымен
және ТЭН
әзірлеу.
____________________________________________________________________

3. Подготовка проектов новой жилой застройки, контроль
в сфере архитектуры и градостроительства
____________________________________________________________________
3.1 Разработка   проек- Департа-   2005-  15000   *   *    местный
проектов     ты де- мент       2007                    бюджет
детальной    таль-  архи-      г.г.
планировки   ной    тектуры,
новых        плани- и градо-
жилых        ровки, строи-
комплексов   рас-   тельства,
и зон        четы   КГП "Ас-
индивидуаль- затрат танаген-
ной застрой- по     план"
ки, под-     сетям
готовка рас- и ком-
четов по     муни-
инженерному  кациям
обеспечению
и расширению
городской
инфраструк-
туры.
3.2 Реализация   акты   Департа-   2005-                     бюджет-
требований   акима- мент       2007                      ного
по ком-      та     архи-      г.г.                      фи-
плексной            тектуры,                             нан-
застройке с         и градо-                             сирова-
выдачей             строи-                               ния не
технического       тельства,                             требует
задания на          КГП "Го-
проектирова-        рархитек-
ние и строи-       тура"
тельство
жилья с
учетом
нормативов
по объектам
обслуживания
и по благо-
устройству.
3.3 Обеспечить   Инфор- Департа-   2005-                     бюджет-
контроль за  мация  мент       2007                      ного
соблюдением         архи-      г.г.                      фи-
строительных        тектуры,                             нан-
норм и              и градо-                             сирова-
правил,             строи-                               ния не
утвержденных        тельства,                            требует
проектов и          управле-
применением         ние арх-
сертифици-          строй-
рованных            контроля
материалов
и конструк-
ций в
жилищном
строитель-
стве
3.4 Организация  отчет, Департа-   посто-                    местный
земельных    инфор- мент       янно                      бюджет
аукционов    мация  архитек-
и конкурсов  в СМИ  туры и
застройщиков        градо-
по предо-           строи-
ставлению           тельства,
участков            комитет
для строи-           по
тельства            управлению
жилых               земельными
комплексов          ресурсами
и инди-             (по
видуальных          согласова-
застрой-            нию)
щиков
____________________________________________________________________
4. Развитие отрасли строительной индустрии,
снижение стоимости жилья
____________________________________________________________________
4.1 Провести     ин-    Департа-   посто-                    соб-
модерниза-   вест-  мент       янно                      ствен-
цию          проек- экономики,                           ные
пред-        ты     торговли и                           сред-
приятий             пред-                                ства
строитель-          прини-                               пред-
ной инду-           мательства                           прия-
стрии с                                                  тий,
освоением                                                кредиты
новых                                                    инсти-
технологий                                               тутов
выпуска                                                  разви-
строитель-                                               тия
ных мате-
риалов и
конструкций.
Завершить
строитель-
ство завода
по выпуску
ячеистого
бетона по
германской
технологии.
4.2 Обеспечить   ин-    Департа-   посто-                      Не
мониторинг   вест-  мент       янно                      требует
рынка        проек- эконо-                               бюджет-
строитель-   ты,    мики,                                ного
ных материа- льгот- торговли и                           финан-
лов,         ные    предпри-                             сиро-
наладить на  креди- ниматель-                            вания
предприятиях ты для ства
города       реали-
выпуск       зации
недорогих    биз-
стеновых,    нес-
отделочных   планов
и изоляцион-
ных материа-
лов. Оказать
кредитную
поддержку
субъектам
малого и
среднего
бизнеса.
4.3 Рассмотреть  кон-   Департа-   посто-                     не
состояние    трак-  мент эко-  янно                      требует
использова-  ты и   номики,                              бюджет-
ния местных  согла- торговли                             ного
сырьевых     шения  и пред-                              финан-
ресурсов,    пред-  принима-                             сиро-
используемых прия-  тельства                             вания
в строитель- тий
стве и на    горо-
предприятиях да
строй-
индустрии,
внести
предложения
по сов-
местной
разработке
щебеночных
и других
карьеров в
соседних
регионах,
снижению
транспортных
расходов и
других
затрат.
____________________________________________________________________

3. Жаңа тұрғын үй құрылысының жобаларын әзірлеу, сәулет және
қала құрылысы саласында бақылау жасау
____________________________________________________________________
3.1. Жаңа тұрғын   Түбегей. Сәулет және 2005- 15000        Жергілік.
үй кешендерін лі жос.  қара құры.  2007               ті бюджет
және жеке     парлау   лысы депар.  жж.
тұрғын үй     жобала.  таменті,
аймақтарын    ры,      "Астана.
түбегейлі     желілер  генплан"
жоспарлау     мен ком. КМК
жобаларын     муника.
әзірлеу,      циялар
қалалық       жөнін.
инфрақұрылым. дегі
дарды кеңейту шығындар
және инженер. есебі
лік қамтама.
сыз ету
жөніндегі
есептерді
әзірлеу.
3.2. Қызмет        әкімдік  Сәулет және 2005-              Бюджеттік
көрсету және  актілері қара құры.  2007               қаржы.
абаттандыру            лысы         жж.               ландыруды
объектілері            департа.                       қажет
бойынша                менті,                         етпейді
нормативтерді          "Қалалық
ескеріп,               сәулет"
тұрғын үйді            КМК
жоспарлауға
және салуға
техникалық
тапсырыс
берумен
кешенді құры.
лыс жөніндегі
талаптарды
іске асыру.
3.3. Құрылыс       Ақпарат  Сәулет және 2005-              Бюджеттік
нормалары мен          қала құры.  2007               қаржылан.
ережелерінің,          лысы         жж.               дыруды
бекітілген             департа.                       қажет
жобалардың             менті,                         етпейді
сақталуын,             сәулет.
тұрғын үй              құрылыс-
құрылысындағы          бақылау
сертификация.          басқармасы
ланған мате.
риалдар мен
құрылымдардың
қолданылуын
бақылауды
қамтамасыз
ету.
3.4. Тұрғын үй     Есеп,    Сәулет      тұрақ.             жергілік.
кешендерінің  БАҚ-на   департа.     ты                ті бюджет
және жеке     ақпарат  менті, Жер
құрылысшылар           ресурстарын
үшін учаске.           басқару
лер беру               жөніндегі
жөніндегі жер          комитет
учаскелерін            (келісім
және құрылыс.          бойынша)
шылар
конкурстарын
ұйымдастыру.
____________________________________________________________________
4. Құрылыс индустриясының салаларын дамыту, тұрғын үй құнын
төмендету
____________________________________________________________________
4.1. Құрылыс       Инвест.  Экономика,  тұрақ.             Кәсіп.
материалдарын жобалар  сауда және   ты                орындар.
және құрылым.          кәсіпкерлік                    дың өз
дарын шығару.          департа.                       қаражат.
дың жаңа               менті                          тары,
технологиясын                                         дамыту
игерумен                                              институт.
құрылыс                                               тарының
индустриясы                                           несиелері
кәсіпорында.
рын жұмылдыру.
Герман техно.
логиясы
бойынша қуыс.
ты бетон
шығару жөнін.
дегі зауыттың
құрылысын
аяқтау.
4.2. Құрылыс       Инвест.  Экономика,  тұрақ.             Бюджеттік
материалдары  жобалар, сауда және   ты                қаржылан.
рыногының     бизнес-  кәсіпкерлік                    дыруды
мониторингін  жоспар.  департа.                       қажет
қамтамасыз    ларды    менті                          етпейді
ету, қала     іске
кәсіпорында.  асыруға
рында қымбат  жеңілдік
емес қабырға. несиелер
лық, әрлеу
және оқшаула.
ғыш материал.
дарын шығару.
ды іске
асыру. Шағын
және орта
бизнес
субъектілері.
не несиелік
қолдау
көрсету.
4.3. Құрылыста     Қала     Экономика,  тұрақ.             Бюджеттік
және құрылыс. кәсіп.   сауда және   ты                қаржылан.
индустриясы   орында.  кәсіпкер.                      дыруды
кәсіпорында.  рының    лік депар.                     қажет
рында пайда.  келісім. таменті                        етпейді
ланылатын     дері мен
жергілікті    келісім-
шикізат       шарттары
ресурстарын
пайдалану
жағдайын
қарастыру,
көрші аймақ.
тарда қиыр.
шықтас және
басқа да
карьерлерді
бірлесіп
әзірлеу.
Көлік шығыс.
тарын және
басқа да
шығындарды
төмендету
жөнінде
ұсыныстар
енгізу.
___________________________________________________________________

5. Организационное и информационное обеспечение
в сфере жилищной политики и строительства жилья
____________________________________________________________________
5.1 Подготовить  отчет, городские  2005-                     не
и обновлять  инфор- ведом-     2007                      тре-
базу данных  мация  ства-      г.г.                      бует
по основным  в СМИ  исполни-                             до-
направлениям        тели                                 полни-
и участникам        программы                            тель-
реализации                                               ного
программы                                                бюджет-
жилищного                                                ного
строитель-                                               финан-
ства - ком-                                              сиро-
мерческое                                                вания
жилье,
ипотечное
кредитова-
ние и
строй-
сбережения,
инди-
видуальные
застройщики.
5.2 Провести     меро-  городские  2005-                       не
работу с     при-   предприя-  2007                      требует
крупными     ятия в тия, совет г.г.                      бюджет-
предприя-    Согла- профсоюзов                           ного
тиями по     шении  (по согла-                           финан-
созданию     и со-  сованию)                             сиро-
жилищно-     циаль-                                      вания
строитель-   ном
ных ко-      парт-
опера-       нер-
тивов,       стве
по оказанию
содействия
своим
работникам
в оформлении
кредитов
для
приобретения
и строитель-
ства жилья.
5.3 Организовать отчет, городские  2005-                     не
с участием   инфор- ведом-     2007                      тре-
банков вто-  мация  ства-      г.г.                      бует
рого уровня  в СМИ  исполни-                             до-
и коммерчес-        тели                                 полни-
ких застрой-        программы                            тель-
щиков                                                    ного
информацион-                                             бюджет-
но-разъясни-                                             ного
тельную                                                  финан-
работу о                                                 сиро-
новых                                                    вания
условиях
ипотечного
кредитова-
ния
жилищного
строитель-
ства.
5.4 Провести     инфор- городские  2005-                     не
необходимую  мация, ведом-     2007                      тре-
работу по    еже-   ства-      г.г.                      бует
предупрежде- годно  исполни-                             до-
нию недобро-        тели                                 полни-
совестных           программы                            тель-
сделок по                                                ного
скупке                                                   бюджет-
риэлторски-                                              ного
ми компа-                                                финан-
ниями                                                    сиро-
квартир,                                                 вания
которые
строятся
с привлече-
нием
государст-
венных
кредитов с
обеспечением
доступности
для населе-
ния со
средним
уровнем
доходов.
5.5 Обеспечить   публи- департа-   2005-                     финан-
расширение   кации  мент жилья 2007                      сиро-
государ-     и пе-  и департа- г.г.                      вание
ственного    редачи мент                                 в пре-
заказа на    в го-  внутренней                           делах
местном      род-   политики                             госу-
уровне по    ских                                        дарст-
размещению   СМИ                                         венного
социально-                                               заказа
значимой                                                 на ме-
информации                                               стном
по реализа-                                              уровне.
ции новой
жилищной
политики
и мероприя-
тий,
предусмо-
тренных
региональ-
ной програм-
мой развития
жилищного
строитель-
ства на
2005-2007
годы.
____________________________________________________________________
* - финансирование из местного бюджета будет уточняться
Приложение 1
к региональной программе
развития жилищного строительства
в городе Астане на 2005-2007 годы
Динамика ввода жилья по городу Астане
за 2000-2003 годы и 2004 год
(тыс.кв. метров)
___________________________________________________________________
Введено жилья  | 2000 г. | 2001 г. | 2002 г. | 2003 г. | 5 мес.
|         |         |         |         | 2004 г
_______________|_________|_________|_________|_________|___________
всего         139,2     217,1     230,2     260,7     107,8
В том числе,
индивидуальное     20,6      35,2      75,1      91,2      71,1

5. Тұрғын үй саясаты және тұрғын үй салу саласындағы
ұйымдастырушылық және ақпараттық қамтамасыз ету
___________________________________________________________________
5.1. Негізгі ба.   Есеп,    Қалалық     2005-              Қосымша
ғыттар және   БАҚ-на   ведомство.  2007               бюджеттік
қатысушылар   ақпарат. лар -        жж.               қаржылан.
тұрғын үй     тар      бағдарлама.                    дыруды
құрылысы               ны орындау.                    қажет
бағдарламасын          шылар                          етпейді
іске асыруда
- коммерция.
лық тұрғын
үй, ипотека.
лық несиелеу
және құрылыс
жинақ, жеке.
леген құрылыс
салушылар
бойынша мәлі.
меттер база.
сын дайындау
және жаңарту.
5.2. Тұрғын        Келісім. Қалалық     2005-              Бюджеттік
үй-құрылыс    ге іс-   кәсіпорын.  2007               қаржылан.
кооперативте. шаралар  дар, кәсіп.  жж.               дыруды
рін құру, өз  және     одақтар                        қажет
қызметкерле.  әлеумет. кеңесі                         етпейді
ріне тұрғын   тік      (келісім
үй сатып      серік.   бойынша)
алуға және    тестік
салуға несие.
лер ресімдеу.
де көмек
көрсету
жөніндегі ірі
кәсіпорындар.
мен жұмыс
жүргізу.
5.3. Екінші        Есеп,    Қалалық     2005-              Қосымша
деңгейдегі    БАҚ-на   ведомство.  2007               бюджеттік
банктердің    ақпарат  лар - бағ.   жж.               қаржылан.
және коммер.           дарламаны                      дыруды
циялық құры.           орындаушы.                     қажет
лыс салушы.            лар                            етпейді
лардың қаты.
суымен тұрғын
үй құрылысын
ипотекалық
несие берудің
жаңа жағдай.
ында ақпарат.
тық-түсіндіру
жұмыстарын
ұйымдастыру.
5.4. Табысы орта   Ақпарат, Қалалық     2005-              Қосымша
тұрғындар     жыл      ведомство.  2007               бюджеттік
үшін қолже.   сайын    лар - бағ.   жж.               қаржылан.
тімділікті             дарламаны                      дыруды
қамтамасыз             орындаушы.                     қажет
етумен мемле.          лар                            етпейді
кеттік несие.
лерді тарта
отырып, салы.
нып жатқан
пәтердерді
риэлторлық
компаниялары.
мен сатып алу
жөніндегі
адал емес
мәмілелердің
алдын алу
жөнінде қа.
жетті жұмыс.
тар жүргізу.
5.5. Тұрғын үй     Басып,   Тұрғын үй   2005-              Жергілік.
құрылысын     қалалық  департамен. 2007               ті дең.
дамытудың     БАҚ-на   ті, ішкі     жж.               гейдегі
2005-2007     тапсыру  саясат                         мемлекет.
жылдарға               департа.                       тік
арналған               менті                          тапсырыс
аймақтық бағ.                                         шегінде
дарламасымен                                          қаржылан.
қарастырылған                                         дыру
іс-шараларды
және жаңа
тұрғын үй
саясатын іске
асыру жөнін.
дегі әлеумет.
тік маңызы
бар ақпаратты
орналастыру
жөніндегі
жергілікті
деңгейдегі
мемлекеттік
тапсырысты
кеңейтуді
қамтамасыз
ету.
____________________________________________________________________
* - жергілікті бюджеттен қаржыландыру нақтыланатын болады.
Астана қаласындағы тұрғын үй құрылысын
дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған
аймақтық бағдарламасына
1-қосымша
Астана қаласы бойынша 2000-2003 жылдарға және 2004 жылдың
5 айына арналған тұрғын үйді пайдалануға беру серпіні
____________________________________________________________________
Пайдалануға   2000 ж.   2001 ж.    2002 ж.    2003 ж.     2004
берілген                                                 жылдың
тұрғын үй                                                 5 айы
____________________________________________________________________
барлыы        139,2     217,1       230,2     260,7       107,95
____________________________________________________________________
Оның ішінде:   20,6     35,2         75,1     91,2         71,2
жеке
____________________________________________________________________

Ипотека            26,0      61,8      36,8      21,2      5,2
Прочее             92,6      120,1     118,3     148,3     31,5
____________________________________________________________________
Приложение 2
к региональной программе
развития жилищного строительства
в городе Астане на 2005-2007 годы
____________________________________________________________________
Ипотека
____________________________________________________________________
количество семей,|срок   |ставка      |первонач.|средняя стоимость
получивших кредит|кредита|вознагражде-|взнос    |1 кв.м. жилья
в 2004 году      |(лет)  |ния(%)      |(%)      |($ США)
_________________|_______|____________|_________|___________________
697            От 10  12,86 - 15,7  15-30        353,37
до 15
____________________________________________________________________

ипотека        26,0     61,8         36,8     21,2          5,2
____________________________________________________________________
Басқалар       92,6     120,1       118,3     148,3        31,5
____________________________________________________________________
Астана қаласындағы тұрғын үй құрылысын
дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған
аймақтық бағдарламасына
2-қосымша
____________________________________________________________________
Ипотека
____________________________________________________________________
2004 жылы    |  Несие    |  Сыйақы       |  Алғашқы | 1 шаршы метр
несие алған  |  мерзімі  |  мөлшерлемесі |  салым   | тұрғын үйдің
отбасылар    |  (жыл)    |  (%)          |  (%)     | орташа құны
саны         |           |               |          | (АҚШ $)
______________|___________|_______________|__________|______________
697          | 10-нан    |  12,86-15,7   |  15-30   |  353,37
|15-ке дейін|               |          |
____________________________________________________________________