О назначении социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в высших учебных заведениях города Астаны
Постановление Акимата города Астаны от 26 июля 2004 года N 3-1-1531п. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 6 августа 2004 года N 341. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 12 октября 2007 года N 23-887п
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", в целях дальнейшего оказания социальной помощи отдельным категориям граждан акимат города Астаны постановляет:
1. Утвердить Правила назначения социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в высших учебных заведениях города Астаны (приложение 1).
2. Создать городскую комиссию по назначению социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в высших учебных заведениях города Астаны в составе согласно приложению 2.
3. Утвердить Положение о городской комиссии по назначению социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в высших учебных заведениях города Астаны (приложение 3).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Толибаева М.Е.
Аким города Астаны                    У. ШУКЕЕВ
Первый заместитель акима              Есилов С.С.
Заместитель акима                     Мамытбеков А.С.
Заместитель акима                     Мухамеджанов Т.М.
Заместитель акима                     Толибаев М.Е.
Заместитель акима                     Фомичев С.В.
Руководитель аппарата акима           Тамабаев К.Ж.
Заведующий отделом
документационной экспертизы
аппарата акима                        Ертаев Ж.Б.
Начальник
Департамента финансов                 Аскарова А.Е.
Директор Департамента экономики,
торговли и предпринимательства        Керимбеков А.Д.
Директор
Департамента образования              Рахимжанов А.М.
Директор Департамента
внутренней политики                   Саиров Е.Б.
Начальник Департамента труда,
занятости и социальной
защиты населения                      Демеува А.С.
Приложение 1
к постановлению акимата
города Астаны
от 26 июля 2004 года
N 3-1-1531п
Правила
назначения социальной помощи выпускникам
общеобразовательных школ для оплаты обучения
в высших учебных заведениях города Астаны
Настоящие Правила назначения социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в высших учебных заведениях города Астаны (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан".
Оказание социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в высших учебных заведениях является одной из мер социальной защиты отдельных категорий граждан.

Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек тағайындау туралы
Астана қаласының әкімінің 2004 жылғы 26 шілдедегі N 3-1-1531қ Қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2004 жылғы 6 тамызда N 341 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 12 қазандағы N 23-887қ қаулысымен
Ескерту: Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 12 қазандағы N 23-887қ қаулысымен
_________________________________________
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету мақсатында Астана қаласының әкімдігі қаулы етеді:
1. Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек тағайындау Ережесі бекітілсін (1-қосымша).
2. Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі қалалық комиссия 2-қосымшаға сәйкес құрамда құрылсын.
3. Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі қалалық комиссия туралы Ереже бекітілсін (3-қосымша).
4. Әкімдіктің осы қаулысының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары М.Е. Толыбаевқа жүктелсін.
Астана қаласының әкімі
Әкімнің бірінші орынбасары
Әкімнің орынбасары
Әкімнің орынбасары
Әкімнің орынбасары
Әкімнің орынбасары
Әкім аппаратының басшысы
Әкім аппараты құжаттамалық
сараптама бөлімінің меңгерушісі
Қаржы департаментінің
бастығы
Экономика, сауда және кәсіпкерлік
департаментінің директоры
Білім департаментінің директоры
Iшкі саясат департаментінің
директоры
Еңбек, халықты жұмыспен қамту
және әлеуметтік қорғау
департаментінің бастығы
Астана қаласы әкімдігінің
2004 жылғы 26 шілдедегі
N 3-1-1531қ қаулысына
1-қосымша
Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек тағайындау Ережесі
Осы Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек тағайындау Ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.
Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек көрсету жекелеген азаматтар санаттарын әлеуметтік қорғау шараларының бірі болып табылады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок предоставления социальной помощи зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Астане выпускникам общеобразовательных школ города из числа круглых сирот, инвалидов с детства, детей из многодетных семей, выпускников детских домов для оплаты обучения в высших учебных заведениях города Астаны (далее - социальная помощь).  <*>
Сноска. В пункт 1 внесено изменение постановлением Акимата города Астаны от 27 сентября 2004 года N  3-1-1750п  .
2. Социальная помощь назначается решением городской комиссии по назначению социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в высших учебных заведениях города (далее - Комиссия), которая создается местным исполнительным органом.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесено изменение постановлением Акимата города Астаны от 27 сентября 2004 года N  3-1-1750п  .
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) круглые сироты - лица, потерявшие обоих или единственного родителя;
2) инвалиды с детства - лица, которые имеют нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, последствиями травм или дефектами, приводящее к ограничению жизнедеятельности;
3) дети из многодетных семей - дети из семей, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей (в том числе детей, обучающихся в высших и средних специальных учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия - до времени окончания ими учебных заведений);
4) получатель социальной помощи - лицо, из числа категорий, указанных в подпунктах 1)-3-1) пункта 3 настоящих Правил, которому решением Комиссии назначена социальная помощь для оплаты обучения в государственных высших учебных заведениях города Астаны.
3-1) выпускники детских домов - опекаемые детских домов, приютов, направленные по решению органов опеки и попечительства.  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены измененя постановлением Акимата города Астаны от 27 сентября 2004 года N  3-1-1750п  .
4. Социальная помощь оказывается в размере фактической стоимости обучения в соответствующем высшем учебном заведении города и в пределах выделенных средств на соответствующий финансовый год.
5. Администратором бюджетной программы "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов" (далее - Программа) является Государственное учреждение "Департамент занятости и социальных программ города Астаны (далее - Администратор).  <*>
Сноска. Пункт 5 в редакции - постановлением Акимата города Астаны от 7 июня 2005 года N  3-1-396п .

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін әлеуметтік көмек қалалық жалпы білім беретін мектептер түлектерінің ішінен Астана қаласында тіркелген және тұрақты тұратын тұлдыр жетім, бала жасынан мүгедек, көп балалы отбасы балаларына, балалар үйлері түлектеріне беру тәртібін белгілейді (бұдан әрі - әлеуметтік көмек). <*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласының әкімдігінің 2004 жылғы 27 қыркүйектегі N 3-1-1750қ қаулысымен.
2. Әлеуметтік көмек жергілікті атқарушы органмен құрылатын қаланың жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі қалалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) шешімімен тағайындалады. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласының әкімдігінің 2004 жылғы 27 қыркүйектегі N 3-1-1750қ қаулысымен.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тұлдыр жетімдер - бір немесе екі ата-анасынан айырылған тұлғалар;
2) бала жасынан мүгедектер - науқастық, жарақат немесе кемістіктер салдарынан организм функциялары бұзылғанына байланысты тіршілік әрекеттері шектеулі тұлғалар;
3) көп балалы отбасы балалары - төрт және одан көп бірге тұратын кәмелеттік жасқа толмаған балалары бар (оның ішінде жоғарғы және орта арнайы оқу орындарында оқитын балалары - олар кәмелеттік жасқа толғаннан кейін - олардың оқу орнын бітірген уақытына дейін) отбасы балалары;
3-1) балалар үйі түлектері - қамқорлық және қамқоршылыққа алу органдарының шешімі бойынша жолданған балалар үйлерінің, балалар паналарының қамқорлығына алынғандар;
4) әлеуметтік көмек алушы - осы Ереженің 3 тармағының 1) -3-1) тармақшасында көрсетілген санаттар санынан Комиссия шешімімен Астана қаласының мемлекеттік жоғары оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін әлеуметтік көмек тағайындалған тұлға. <*>
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласының әкімдігінің 2004 жылғы 27 қыркүйектегі N 3-1-1750қ қаулысымен.
4. Әлеуметтік көмек қаланың тиісті жоғарғы оқу орнында оқудың нақты құны мөлшерінде және тиісті қаржы жылына бөлінген қаражаттар шегінде беріледі.
5. Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек бюджеттік бағдарламасының әкімгері "Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар департаменті (бұдан әрі - Әкімгер)" мемлекеттік мекемесі болып табылады" (бұдан әрі - Бағдарлама).
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 7 маусымдағы N 3-1-396қ қаулысымен .

6. Источник финансирования Программы - бюджет города Астаны.
2. Порядок назначения социальной помощи
7. Департамент образования города Астаны ежегодно к первому июля представляет Администратору списки выпускников общеобразовательных школ текущего года из числа лиц, указанных в пункте 1 настоящих Правил.
8. Администратор в соответствии с представленными списками выпускников общеобразовательных школ производит прием документов от претендентов на получение социальной помощи и в течение десяти дней рассматривает их на предмет соответствия предъявляемым требованиям и готовит заключение для дальнейшего представления Комиссии.
9. Не допускается назначение социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ, набравшим при комплексном тестировании менее минимального количества баллов, ежегодно устанавливаемого центральным исполнительным органом в области образования.
10. Отбор претендентов на получение социальной помощи производится по максимальному количеству набранных баллов при комплексном тестировании.
При равенстве набранных баллов преимущественное право имеют обладатели аттестатов с отличием.
11. Перечень специальностей, обучаемых за счет социальной помощи, определяется Комиссией ежегодно в зависимости от структуры спроса на рынке труда города.
12. Комиссия ежегодно в срок до 20 августа рассматривает документы претендентов на получение социальной помощи и выносит решение.
13. Администратор на основании решения Комиссии заключает с высшими учебными заведениями города и получателями социальной помощи договоры на оказание образовательных услуг (далее - Договор) (приложение 2 к Правилам).
14. После подписания Договора Администратор в течение 10 банковских дней производит оплату за первый год обучения путем перечисления денежных средств на лицевой счет получателя социальной помощи через банки второго уровня.
Получатель социальной помощи в течение трех банковских дней с момента поступления денежных средств обязан произвести оплату за обучение и предъявить квитанцию об оплате Администратору.
Деньги с лицевого счета получателя социальной помощи снимаются с согласия Администратора.
Социальная помощь за последующие годы обучения производится ежегодно к началу учебного года.
3. Перечень документов, необходимых для
назначения социальной помощи
15. Лицо, претендующее на получение социальной помощи, представляет Администратору следующие документы (оригиналы и копии):
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) удостоверение личности (паспорт);
3) книгу учета жильцов;
4) свидетельство о смерти родителей (для круглых сирот);

6. Бағдарламаны қаржыландыру көзі - Астана қаласының бюджеті.
2. Әлеуметтік көмек тағайындау тәртібі
7. Астана қаласының Білім департаменті Әкімгерге жыл сайын бірінші шілдеге дейін ағымдағы жылдың жалпы білім беретін мектептер түлектерінің осы Ереженің 1-тармағында көрсетілген тұлғалар тізімін ұсынады.
8. Әкімгер жалпы білім беретін мектептер түлектерінің ұсынылған тізімдеріне сәйкес үміткерлерден әлеуметтік көмек алуға құжаттар қабылдауды жүргізеді және оның ұсынылған талаптарға сәйкестігін он күн ішінде қарастырады және одан әрі Комиссияға ұсыну үшін қорытынды дайындайды.
9. Кешенді тестілеу кезінде білім саласында орталық атқарушы органмен жыл сайын бекітілетін ең төменгі баллдан кем алған жалпы білім беретін мектеп түлектеріне әлеуметтік көмек тағайындалуға жол берілмейді.
10. Әлеуметтік көмек алуға үміткерлерді іріктеу кешенді тестілеу кезінде алынған баллдардың ең жоғары көлемі бойынша жүргізіледі.
Баллдар тең болған жағдайда үздік куәлік иегерлері артықшылық құқығын алады.
11. Әлеуметтік көмек есебінен оқытылатын мамандықтар тізбесі қаланың еңбек рыногында сұраныс құрылымына қарай жыл сайын Комиссиямен анықталады.
12. Комиссия жыл сайын 20 тамыз мерзіміне дейін әлеуметтік көмек алуға үміткерлердің құжаттарын қарастырады және шешім шығарады.
13. Әкімгер Комиссия шешімі негізінде қаланың жоғарғы оқу орындарымен және әлеуметтік көмек алушылармен білім беру қызметтерін көрсетуге шарттар (бұдан әрі - Шарт) жасайды (Ережеге 2-қосымша).
14. Әкімгер Шартқа қол қойғаннан кейін 10 банктік күн ішінде екінші банктің деңгейі арқылы әлеуметтік көмек алушының дербес есеп шотына ақшалай қаражат аудару жолымен бірінші оқу жылына төлемақы жүргізеді.
Әлеуметтік көмек алушы ақшалай қаражат түскеннен кейін 3 банктік күн ішінде оқу ақысын төлеуге және төлем туралы түбіртекті Әкімгерге ұсынуға міндетті.
Келесі оқу жылдарына әлеуметтік көмекті төлеу жыл сайын оқу жылының басына жүргізіледі.
Әкімгердің келісімімен әлеуметтік көмек алушының есеп шотынан ақшалар алынады. <*>
Ескерту. 14-тармақ толықтырылды - Астана қаласының әкімдігінің 2004 жылғы 27 қыркүйектегі N 3-1-1750қ қаулысымен.
3. Әлеуметтік көмек тағайындау үшін қажетті
құжаттардың тізбесі
15. Әлеуметтік көмек алуға үміткер тұлға Әкімгерге мынадай құжаттарды ұсынады (түпнұсқа мен көшірмелер):
1) Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке куәлігі (төлқұжат);
3) тұрғын үй есебінің кітабы;
4) ата-ананың қайтыс болуы туралы куәлігі (тұлдыр жетімдерге);

5) документ, подтверждающий инвалидность (для инвалидов с детства);
6) документ, подтверждающий статус многодетной семьи (для детей из многодетных семей);
7) регистрационный номер налогоплательщика, социальный индивидуальный код;
8) государственный сертификат, подтверждающий результаты тестирования, выданный по месту прохождения комплексного тестирования.
16. Администратор производит прием документов от претендентов на получение социальной помощи ежегодно в срок до 5 августа.
4. Порядок прохождения обучения
17. Администратор совместно с высшим учебным заведением осуществляет контроль за прохождением обучения получателем социальной помощи.
Контроль за целевым использованием средств социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в высших учебных заведениях города Астаны производится в установленном законодательством порядке.
Обучение получателя социальной помощи в высших учебных заведениях производится по очной форме обучения.  <*>
Сноска. В пункт 17 внесены измененя постановлением Акимата города Астаны от 27 сентября 2004 года N  3-1-1750п  .
18. В случаях низкой успеваемости, периодического непосещения занятий без уважительных причин или при других основаниях, согласно Уставу соответствующего высшего учебного заведения, производится отчисление обучающегося.
В течение пяти дней высшее учебное заведение обязано уведомить Администратора об отчислении получателя социальной помощи с представлением копии приказа.
19. При отчислении из высшего учебного заведения получателя социальной помощи Комиссия по представлению администрации высшего учебного заведения вправе отчисленного студента заменить студентом того же высшего учебного заведения по профильной специальности из числа лиц, указанных в пункте 1 настоящих Правил.
В случае отсутствия представления о замене отчисленного студента, высшее учебное заведение в течение десяти банковских дней с момента расторжения Договора с учетом вычета расходов за обучение производит возврат оплаченных средств в доход бюджета города Астаны. <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - постановлением Акимата города Астаны от 7 июня 2005 года N  3-1-396п .
20. В случае отчисления из высшего учебного заведения получателя социальной помощи взыскание выплаченной суммы социальной помощи не производится.
20-1.  (Пункт исключен - постановлением Акимата города Астаны от 7 июня 2005 года N  3-1-396п ).
21. После окончания высшего учебного заведения и получения диплома соответствующего образца получатель социальной помощи в десятидневный срок обязан уведомить об этом Администратора.
Приложение 1
к Правилам назначения
социальной помощи выпускникам
общеобразовательных школ для
оплаты обучения в высших
учебных заведениях
города Астаны
<*>
Сноска. В приложение 1 внесены изменения - постановлением Акимата города Астаны от 7 июня 2005 года N  3-1-396п .
Государственное учреждение
"Департамент занятости и
социальных программ города Астаны"
от _________________________
(ф.и.о.)
____________________________,
проживающего (щей) по адресу:
_____________________________
_____________________________
телефон ___________ (если есть)
Заявление
Прошу Вас назначить мне социальную помощь для оплаты обучения как ______________________________ в _______________________________
(указать статус)                  (наименование вуза)
по специальности ________________________ факультета _____________.
Прилагаю следующие документы:
1. ____________________________
2. ____________________________
3. ____________________________
4. ____________________________
5. ____________________________
Дата _________                        Подпись __________
Приложение 2
к Правилам назначения
социальной помощи выпускникам
общеобразовательных школ для
оплаты обучения в высших
учебных заведениях города
<*>
Сноска. В приложение 2 внесены изменения - постановлением Акимата города Астаны от 7 июня 2005 года N  3-1-396п .
Типовой договор
на оказание образовательных услуг
г. Астана                            "___" _____________ 200___ года
___________________________________________, именуемый в дальнейшем
(наименование высшего учебного заведения)
"Исполнитель", в лице ректора______________________________________,
(Ф.И.О.)
действующий на основании Устава, с одной стороны, и Государственное учреждение "Департамент занятости и социальных программ города Астаны", именуемый в дальнейшем "Заказчик", в лице начальника ______________,
(Ф.И.О.)
действующий на основании Положения, с другой стороны, заключили настоящий договор на оказание образовательных услуг получателю социальной помощи за счет бюджета города Астаны
_______________________________, именуемому в дальнейшем "Студент".
(Ф.И.О. получателя соц. помощи)
1. Предмет договора
1. "Исполнитель" принимает на себя обязательства обучения "Студента" по специальности _______________________________________,
соответствующей государственному стандарту высшего образования, утвержденному центральным исполнительным органом в области образования, по очной форме обучения с присвоением ему по окончании полного курса обучения соответствующей квалификации и выдачи диплома установленного образца о высшем профессиональном образовании.
2. "Заказчик" обязуется за предоставление образовательных услуг "Исполнителем" осуществлять оплату обучения "Студента" согласно настоящему договору.
2. Права и обязанности сторон
3. "Исполнитель" обязан:

5) мүгедектікті растайтын құжат (бала жасынан мүгедектерге);
6) көп балалы отбасы мәртебесін растайтын құжат (көп балалы отбасы балалар үшін);
7) салық төлеушінің тіркеу номері, әлеуметтік жеке коды;
8) кешенді тестілеу өткізілген орны бойынша берілген тестілеу қорытындысын растайтын мемлекеттік сертификат.
16. Әкімгер жыл сайын 5 тамызға дейінгі мерзімде әлеуметтік көмек алуға үміткерлерден құжаттар қабылдауды жүргізеді.
4. Оқу өту тәртібі
17. Әкімгер жоғарғы оқу орнымен бірігіп, әлеуметтік көмек алушының оқуын бақылауды жүзеге асырады.
Астана қаласының жоғары оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек көрсету қаражаттарының мақсатты пайдалануына бақылау заңнамада белгіленген тәртіппен жүргізіледі;
Жоғарғы оқу орындарында әлеуметтік көмек алушының оқуы күндізгі оқу нысаны бойынша жүргізіледі. <*>
Ескерту. 17-тармақ толықтырылды - Астана қаласының әкімдігінің 2004 жылғы 27 қыркүйектегі N 3-1-1750қ қаулысымен.
18. Себепсіз оқуға қатыспағандықтан және үлгерімі төмен болғандықтан немесе басқа да жағдайлар негізінде тиісті жоғарғы оқу орынның Жарғысына сәйкес білім алушылар оқудан шығарылады.
Бес күн ішінде жоғарғы оқу орны әлеуметтік көмек алушыны оқудан шығару туралы бұйрықтың көшірмесін ұсынумен Әкімгерге хабардар етуге міндетті.
19. Комиссия жоғарғы оқу орны әкімшілігінің ұсынысы бойынша оқудан шығарылған әлеуметтік көмек алушының орнына Ереженің    1-тармағында көрсетілген тұлғалар ішінен бейінді мамандық бойынша осы жоғарғы оқу орнының басқа студентімен ауыстыруға құқығы бар.
Оқудан шығарылған студенттің орнын ауыстыру туралы ұсыныс болмаған жағдайда жоғарғы оқу орны шартты бұзған кезден бастап он банктік күн ішінде оқу шығындарын шегеру есебімен Астана қаласы бюджетінің кірісіне төленген қаражаттарды қайтаруды жүргізеді.
Ескерту: 19-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 7 маусымдағы N 3-1-396қ қаулысымен .
20. Әлеуметтік көмек алушыны жоғарғы оқу орнынан шығарып тастаған жағдайда әлеуметтік көмекке төленген сомаларды өндіру жүргізілмейді.
20-1. <*>
Ескерту: 20-1-тармақ алынып тасталды - Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 7 маусымдағы N 3-1-396қ қаулысымен .
21. Жоғарғы оқу орнын бітіргеннен және тиісті үлгідегі дипломды алғаннан кейін әлеуметтік көмек алушы он күн мерзімде Әкімгерге ол туралы хабардар етуге міндетті.
Астана қаласының жоғарғы оқу
орындарында оқу ақысын төлеу
үшін жалпы білім беретін
мектептер түлектеріне әлеуметтік
көмек тағайындау Ережесіне
1-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 7 маусымдағы N 3-1-396қ қаулысымен .
Астана қаласының Жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар
департаменті
___________________________
(аты-жөні)
___________________________
мекен-жайы бойынша тұратын
__________________________
телефон _________ (бар болса)
ӨТІНІШ
Сізден______________________________________________________
(ЖОО атауы)
__________________________факультеті_____________________мамандығы
бойынша __________________________ ретінде оқу ақысын төлеу үшін
әлеуметтік көмек тағайындауды сұраймын.
Мынадай құжаттарды қоса тіркеймін:
1.____________________________
2.____________________________
3.____________________________
4.____________________________
5.____________________________
Күні______________                   Қолы _____________
Астана қаласы әкімдігінің
2004 жылғы 26 шілдедегі
N 3-1-1531қ қаулысына
2-қосымша
Ескерту: 2-қосымша жаңа редакцяида жазылды - Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 7 маусымдағы N 3-1-396қ ; 2005 жылғы 15 тамыздағы N 23-10-604қ қаулыларымен.
Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу
үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне
әлеуметтік көмек тағайындау туралы
қалалық комиссияның
ҚҰРАМЫ
Мұстафина                      - Астана қаласы әкімінің
Сабила Сапарқызы                 орынбасары, комиссия төрағасы;
Демеува                        - "Астана қаласының Жұмыспен
Айгүл Сағадатқызы                қамту және әлеуметтік
бағдарламалар департаменті"
мемлекеттік мекемесінің директоры,
комиссия төрағасының орынбасары;
Әбуева                         - "Астана қаласының Жұмыспен
Ләззат Еркентайқызы              қамту және әлеуметтік
бағдарламалар департаменті"
мемлекеттік мекемесінің "Алматы"
ауданының әлеуметтік жәрдемақылар
және тұрғын үй көмегін тағайындау
бөлімінің бастығы, комиссия
хатшысы;
Комиссия мүшелері:
Аманбаев                       - "Астана қаласының Экономика және
Жолдымұрат Ермұханұлы            бюджеттік жоспарлау департаменті"
мемлекеттік мекемесінің директоры;
Рахымжанов                     - "Астана қаласының Білім
Әмірхан Мұратбекұлы              департаменті" мемлекеттік
мекемесінің директоры;
Сүлейменова                    - "Астана қаласының Қаржы
Бақытгүл Мұстафақызы             департаменті" мемлекеттік
мекемесі директорының
орынбасары;
Сыздықова                      - "Астана қаласы мәслихатының
Бахыт Ахметқызы                  депутаты, "Ақ бота" қоғамдық
балалар қорының атқарушы
директоры (келісім бойынша);
Жасанова                         "Астана қаласының Мүгедек
Қамқа Мәдиқызы                   балалар қоғамы" қоғамдық
бірлестігінің төрағасы
(келісім бойынша).
Қаланың жоғарғы оқу
орындарында оқу ақысын
төлеу үшін жалпы білім
беретін мектептер түлектеріне
әлеуметтік көмек тағайындау
Ережесіне 2-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 7 маусымдағы N 3-1-396қ қаулысымен .
Білім беру қызметтерін көрсетуге
ҮЛГI ШАРТ
Астана қаласы                              200__ жылғы "__"_________
Жарғы негізінде әрекет ететін  ______________________________
(жоғары оқу орнының атауы)
бұдан әрі "Орындаушы" деп аталатын ректоры  _______________________
(аты-жөні)
бір тараптан, Ереже негізінде әрекет ететін Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар департаменті" мемлекеттік мекемесі бұдан әрі "Тапсырысшы" деп аталатын
бастығы _____________________________
(аты-жөні)
екінші тараптан және
___________________________________________
(әлеум. көмек алушының аты-жөні)
бұдан әрі "Студент" деп аталатын Астана қаласының бюджет есебінен
әлеуметтік көмек алушыға білім беру қызметтерін көрсету үшін осы
шартты жасасты.
1. Шарттың мәні
1. "Орындаушы" "Студенттің" білім саласында орталық атқарушы
орган бекіткен жоғарғы білім мемлекеттік стандартына сәйкес
күндізгі оқу түрі бойынша ____________________________ мамандығына
оқытуға, оқудың толық курсын аяқтағаннан кейін тиісті біліктілікті
иемдеп жоғарғы кәсіби білім туралы белгіленген үлгідегі дипломды
беруге міндеттенеді.
2. "Тапсырысшы" "Орындаушының" білім беру қызметтерін
ұсынғаны үшін осы шартқа сәйкес "Студенттің" оқу ақысын төлеуге
міндетті.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. "Орындаушы":

1) в соответствии с Типовыми правилами приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан, на основании решения городской комиссии по назначению социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в высших учебных заведениях города зачислить в высшее учебное заведение
гр. _______________________________________;
(Ф.И.О.)
2) ознакомить "Студента" с лицензией "Исполнителя" на право ведения образовательной деятельности, уставом, правилами внутреннего распорядка, а также другими документами, регулирующими порядок приема и организацию учебно-воспитательного процесса "Исполнителя";
3) обеспечить обучение "Студента" в соответствии с требованиями государственного стандарта образования;
4) при успешном завершении обучения выдать "Студенту" диплом государственного образца, установленного центральным исполнительным органом в области образования;
5) ежегодно представлять "Заказчику" выписку из приказа о переводе "Студента" на следующий курс;
6) в течение пяти дней уведомить "Заказчика" об отчислении "Студента" по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) пункта 6 настоящего договора с представлением копии приказа.
4. "Заказчик" обязан:
1) ежегодно по мере выделения лимита денежных средств производить выплату социальной помощи на оплату обучения "Студента" путем перечисления бюджетных средств на его лицевой счет;
2) оказывать содействие в предоставлении "Студенту" места прохождения учебной практики по согласованию с "Исполнителем".
5. "Студент" обязан:
1) в течение трех банковских дней с момента поступления денежных средств на лицевой счет произвести оплату за обучение и представить квитанцию об оплате "Заказчику";
2) своевременно выполнять учебный план "Исполнителя";
3) систематически посещать теоретические и практические занятия в соответствии с учебным планом "Исполнителя";
4) соблюдать правила внутреннего распорядка "Исполнителя".
6. "Исполнитель" вправе:
1) требовать от "Заказчика" и "Студента" добросовестного и надлежащего исполнения обязательств, взятых на себя в соответствии с настоящим договором;
2) отчислить "Студента" за невыполнение обязанностей, предусмотренных уставом "Исполнителя", правилами внутреннего распорядка и настоящим договором;
3) направлять городской комиссии по назначению социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в государственных высших учебных заведениях города представление о замене отчисленного получателя социальной помощи студентом того же высшего учебного заведения по профильной специальности из числа круглых сирот, инвалидов с детства, детей из многодетных семей.

1) Қазақстан Республикасының жоғарғы оқу орындарына
қабылдаудың Үлгілік ережелеріне сәйкес қаланың жоғарғы оқу
орындарына оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер
түлектеріне әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі қалалық комиссия
шешімінің негізінде қаланың жоғарғы оқу орнына азамат(ша)
______________________________ қабылдауға;
(аты-жөні)
2) "Орындаушы" "Студентті" білім беру құқығын дәлелдейтін
лицензиясымен, оның жарғысымен, ішкі тәртібі ережелерімен,
сондай-ақ "Орындаушының" оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру және
қабылдау тәртібін реттейтін басқа да құжаттамалармен таныстыруға;
3) мемлекеттік білім стандартының талаптарына сәйкес
"Студенттің" оқуын қамтамасыз етуге;
4) оқуды ойдағыдай бітірген жағдайда "Студентке" білім
саласындағы орталық атқарушы органмен белгіленген мемлекеттік
үлгідегі дипломды беруге;
5) "Студенттің" келесі курсқа көшіру туралы бұйрықтың
көшірмесін жыл сайын "Тапсырыс берушіге" беруге міндетті;
6) Осы шарттың 6 тармағының 2 тармақшасында қарастырылған
негіздері бойынша бұйрықтың көшірмесін ұсыну арқылы бес күн ішінде
"Тапсырысшыға" "Студентті" оқудан шығару туралы хабардар ету.
4. "Тапсырысшы":
1) жыл сайын ақшалай қаражат лимитінің бөлінгеніне қарай
"Студенттің" оқу ақысын төлеу үшін оның дербес есеп шотына
бюджеттік қаражатты аудару арқылы әлеуметтік көмекті төлеуге;
2) "Орындаушымен" келісім бойынша "Студентке" оқу
практикасын өту орнын табуға жәрдемдесуге міндетті.
5. "Студент":
1) дербес есеп шотына қаржы сомасы түскеннен кейін 3 банктік
күн ішінде оқу ақысын төлеуге және төлем туралы түпнұсқаны
"Тапсырысшыға" ұсынуға;
2) "Орындаушының" оқу жоспарын дер уақытында орындауға;
3) "Орындаушының" оқу жоспарына сәйкес теориялық және
практикалық сабақтарға жүйелі қатысуға;
4) "Орындаушының" ішкі тәртібі ережесін сақтауға міндетті.
6. "Орындаушы":
1) "Тапсырысшы" мен "Студенттен" осы шартқа сәйкес алынған
міндеттемелерді тиісті орындауды талап етуге құқығы бар;
2) "Студентті" осы Шартта, "Орындаушының"  Жарғысында немесе
ішкі тәртіп ережелерінде көзделген міндеттемелерді орындамағаны
үшін оқудан шығаруға құқығы бар;
3) мемлекеттік жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін
жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек
тағайындау жөніндегі қалалық комиссияға оқудан шығарылған
әлеуметтік көмек алушының орнына тұлдыр жетім, бала жасынан
мүгедектер және көп балалы отбасы балалары ішінен бейінді мамандық
бойынша осы жоғарғы оқу орнының басқа студентімен алмастыстыру
туралы ұсынысты жолдауға құқығы бар.

7. "Заказчик" вправе требовать от "Исполнителя" и "Студента" добросовестного и надлежащего исполнения обязательств, взятых на себя в соответствии с настоящим договором.
8. "Студент" вправе:
1) бесплатно пользоваться фондом учебной, учебно-методической и научной литературы на базе библиотеки и читального зала "Исполнителя" в порядке, предусмотренном уставом "Исполнителя";
2) свободно выражать собственные мнения и убеждения;
3) требовать к себе уважительного отношения;
4) требовать от "Исполнителя" добросовестного и надлежащего исполнения обязательств, взятых на себя в соответствии с настоящим договором.
3. Стоимость услуг и порядок расчетов
9. Выплата социальной помощи на оплату за обучение "Студента" производится "Заказчиком" ежегодно не позднее 1 октября путем перечисления денежных средств на лицевой счет "Студента" через банки второго уровня.
"Студент" в течение трех банковских дней с момента поступления денежных средств производит оплату за текущий учебный год.
10. Стоимость обучения "Студента" за __________ учебный год составляет _______________________ тенге и должна оставаться фиксированной до конца учебного года.
11. "Исполнитель" ежегодно, не позднее 1 августа, представляет "Заказчику" установленные размеры оплаты за оказываемые образовательные услуги.
В случае изменения стоимости обучения "Студента" в последующих учебных годах стороны вносят изменения в настоящий договор путем дополнительного соглашения.
12. В случае отчисления "Студент" не производит выплату "Заказчику" оплаченной суммы всего периода обучения.
13. "Заказчик", "Исполнитель" и "Студент" должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
14. Если стороны не могут мирным путем разрешить спор по Договору, любая из сторон вправе потребовать решения этого вопроса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Форс-мажор
15. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по настоящему договору, если это явилось следствием стихийных бедствий, военных действий, забастовок или каких-либо других форс-мажорных событий, возникших после заключения договора и которые стороны не могли предвидеть или предотвратить разумными мерами. В этом случае срок исполнения обязательств по настоящему договору отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали подобные обстоятельства.
5. Срок действия Договора
16. Настоящий Договор составлен в ______ экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, и действует до полного исполнения сторонами своих обязательств.

7. "Тапсырысшы" "Орындаушы" мен "Студенттен" осы шартқа
сәйкес өзіне жүктелген міндеттемелерді адал және тиісті орындауды
талап етуге құқығы бар.
8. "Студент":
1) "Орындаушының" жарғысында қарастырылған тәртібі бойынша
"Орындаушы" кітапханасының оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиет
қорын және оқу залын тегін пайдалануға;
2) өз пікірін және сенімін еркін айтуға;
3) өзіне сыйластық қатынасын талап етуге;
4) "Орындаушыдан" осы шартқа сәйкес өзіне жүктелген
міндеттемелерді адал және тиісті орындауды талап етуге құқығы бар.
3. Қызмет көрсету құны және есеп беру тәртібі
9. Жыл сайын "Тапсырысшы" оқу ақысын төлеу үшін әлеуметтік
көмектің төлемін 1 қарашадан кешіктірмей банктің екінші деңгейі
арқылы "Студенттің" дербес есеп шотына ақшалай қаражатты аудару
жолымен жүргізеді.
"Студент" ақшалай қаражат түскеннен кейін 3 банктік күн
ішінде ағымдағы оқу жылы ақысын төлейді.
10. "Студенттің" ________ оқу жылының құны ______теңгені
құрайды және оқу жылының соңына дейін өзгертілмейді.
11. "Орындаушы" көрсетіп отырған білім беру қызметтеріне
белгіленген төлем мөлшерлерін "Тапсырысшыға" жыл сайын 1 тамыздан
кешіктірмей ұсынады.
"Студенттің" кейінгі оқу жылдарында оқу құнының өзгергені
жағдайда тараптар қосымша келісім арқылы осы шартқа өзгерістер
енгізеді.
12. "Студент" оқудан шығарылған жағдайда барлық оқу кезеңінде
төленген сомаларды "Тапсырысшыға" төлемейді.
13. "Тапсырысшы", "Орындаушы" және "Студент" Шарт немесе оған
байланысты туындаған барлық келіспеушіліктер мен дауларды тікелей
келіссөздер арқылы шешуге бар күштерін салуға тиіс.
14. Егер тараптар Шарт бойынша дауды бейбіт жолмен шешпесе,
тараптардың әр қайсысы осы мәселенің шешімін Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес талап етуге құқығы бар.
4. Форс-мажор
15. Егер шартқа отырғаннан кейін болған дүлей апаты, әскери
іс-қимылдары, ереуіл немесе басқа да алдын алуға мүмкін емес
жағдайлар кесірінен немесе тараптар көздемеген форс-мажорлық
оқиғалары салдарынан шарттық міндеттемелер жартылай немесе толық
орындалмаған жағдайда тараптар жауапкершіліктен босатылады. Осындай
жағдайда осы шарт бойынша алынған міндеттемелерді орындау мерзімі
аталған мән-жайдың созылған уақытына тең ұзартылады.
5. Шарттың әрекет ету мерзімі
16. Осы Шарт бірдей заңды күші бар ______ данада жасалып
тараптар өз міндеттемелерін толық орындағанша әрекет ету күшін
сақтайды.

17. Настоящий Договор заключен на основании решения городской комиссии по назначению социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в высших учебных заведениях города Астаны от "___" _________ 20___ года.
18. Начало действия Договора с "___" ________ 20____ года.
Окончание действия Договора "___" _________ 20____ года.
6. Юридические адреса сторон
"Заказчик"            "Исполнитель"         "Студент"
___________________    __________________    _________________ ___________________    __________________        (Ф.И.О.)
___________________    __________________    _________________
___________________    __________________    _________________
___________________    __________________    _________________
___________________    __________________    _________________
___________________    __________________    _________________
(Ф.И.О. директора,     (Ф.И.О. ректора,      (Ф.И.О. роспись)
роспись)               роспись)
М.П.                    М.П.
Приложение 2
к постановлению акимата
города Астаны
от 26 июля 2004 года
N 3-1-1531п   <*>
Сноска. Приложение 2 в новой редакции - постановлением Акимата города Астаны от 7 июня 2005 года N  3-1-396п   ; от 15 августа 2005 года N  23-10-604п  .
СОСТАВ
городской комиссии по назначению социальной помощи
выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения
в высших учебных заведениях города Астаны
Мустафина                - заместитель акима города Астаны,
Сабила Сапаровна           председатель комиссии;
Демеува                  - директор Государственного
Айгуль Сагадатовна         учреждения "Департамент занятости
и социальных программ города
Астаны", заместитель председателя
комиссии;
Абуева                   - начальник отдела назначения
Ляззат Еркентаевна         социальных пособий и жилищной
помощи района "Алматы"
Государственного учреждения
"Департамент занятости и социальных
программ города Астаны",
секретарь комиссии;
Члены комиссии:
Аманбаев                 - директор Государственного
Жолдымурат Ермуханович     учреждения "Департамент экономики
и бюджетного планирования города
Астаны";
Рахимжанов               - директор Государственного
Амерхан Муратпекович       учреждения "Департамент
образования города Астаны";
Сулейменова              - заместитель директора
Бахытгуль Мустафаевна      Государственного учреждения
"Департамент финансов города
Астаны";
Сыздыкова                - депутат маслихата города Астаны,
Бахыт Ахметовна            исполняющий директор общественного
детского фонда "Ак бота"
(по согласованию);
Жасанова                 - председатель общественного
Камка Мадиевна             объединения "Общество
детей-инвалидов города Астаны"
(по согласованию).
Приложение 3
к постановлению акимата
города Астаны
от 26 июля 2004 года
N 3-1-1531п
Положение
о городской комиссии по назначению социальной
помощи выпускникам общеобразовательных школ
для оплаты обучения в высших учебных заведениях
города Астаны
1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет статус, порядок создания и функционирования городской комиссии по назначению социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в высших учебных заведениях города Астаны (далее - Комиссия).  <*>
Сноска. В пункт 1 внесено изменение постановлением Акимата города Астаны от 27 сентября 2004 года N  3-1-1750п  .
2. Комиссия является постоянно действующим органом, осуществляющим свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и другими нормативно-правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Рабочим органом Комиссии является Государственное учреждение "Департамент занятости и социальных программ города Астаны" (далее - Департамент).  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Акимата города Астаны от 7 июня 2005 года N  3-1-396п .
2. Основные задачи и функции Комиссии
4. Основными задачами Комиссии являются:
1) рассмотрение документов выпускников общеобразовательных школ из числа круглых сирот, инвалидов с детства, детей из многодетных семей, воспитанников детских домов, претендующих на получение социальной помощи для оплаты обучения в высших учебных заведениях города (далее - социальная помощь);
2) проведение отбора выпускников общеобразовательных школ и вынесение решения о назначении им социальной помощи для оплаты обучения в высших учебных заведениях города.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесено изменение постановлением Акимата города Астаны от 27 сентября 2004 года N  3-1-1750п  .
5. В целях реализации основных задач Комиссия выполняет следующие функции:
1) ежегодно утверждает Перечень специальностей, обучаемых за счет социальной помощи, в зависимости от структуры спроса на рынке труда города;
2) изучает документы претендентов на получение социальной помощи в пределах выделенных средств на соответствующий финансовый год;
3) рассматривает представления администрации высшего учебного заведения о замене отчисленного получателя социальной помощи студентом того же высшего учебного заведения по профильной специальности из числа лиц, имеющих право на получение социальной помощи.

17. Осы Шарт Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу
ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне
әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі қалалық комиссияның
20___жылғы "___" _____________ шешімі негізінде жасалды.
18. Шарттың басталуы 20___ жылғы "__"________.
Шарттың аяқталуы 20___ жылғы "__"_____________.
6. Тараптардың заңды мекен-жайлары
"Тапсырысшы"                "Орындаушы"              "Студент"
_________________         ________________         ______________
(аты-жөні)
_________________         ________________         ______________
_________________         ________________         ______________
_________________         ________________         ______________
_________________         ________________         ______________
(директордың              (ректордың               (аты-жөні, қолы)
аты-жөні, қолы)           аты-жөні, қолы)
М.О.                         М.О.
Астана қаласы әкімдігінің
2004 жылғы 26 шілдедегі
N 3-1-1531қ қаулысына
3-қосымша
Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі қалалық комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Астана қаласының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін жалпы білім беретін мектептер түлектеріне әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі қалалық комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) мәртебесін, құру және қалыптастыру тәртібін белгілейді. <*>
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - Астана қаласының әкімдігінің 2004 жылғы 27 қыркүйектегі N 3-1-1750қ қаулысымен.
2. Комиссия өз қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік-құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асыратын тұрақты жұмыс істейтін орган болып табылады.
3. Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар департаменті" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 7 маусымдағы N 3-1-396қ қаулысымен .
2. Комиссияның негізгі міндеттері мен қызметтері
4. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) қаланың жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін әлеуметтік көмек алуға үміткерлер (бұдан әрі - әлеуметтік көмек) жалпы білім беретін мектептер түлектері ішінен тұлдыр жетімдердің, бала жасынан мүгедектердің, көп балалы отбасы балаларының, балалар үйлері түлектерінің құжаттарын қарастыру;
2) жалпы білім беретін мектептер түлектерінің іріктеуін өткізу және қаланың жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін оларға әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім шығару. <*>
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - Астана қаласының әкімдігінің 2004 жылғы 27 қыркүйектегі N 3-1-1750қ қаулысымен.
5. Комиссия негізгі міндеттерді жүзеге асыру мақсатында мынадай қызметтерді атқарады:
1) қаланың еңбек рыногындағы сұраныс құрылымына қарай жыл сайын әлеуметтік көмек есебінен оқытылатын мамандықтар тізбесін бекітеді;
2) тиісті қаржы жылына сәйкес бөлінген қаражаттар шегінде әлеуметтік көмек алуға үміткерлердің құжаттарын зерделейді;
3) әлеуметтік көмек алушының орнына әлеуметтік көмек алуға құқығы бар тұлғалар ішінен бейінді мамандық бойынша осы жоғарғы оқу орнының басқа студентімен ауыстыру жөніндегі жоғарғы оқу орны әкімшілігінің ұсынысын қарастыру.

3. Права Комиссии
6. Комиссия для реализации возложенных на нее задач и осуществления своих функций имеет право в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) запрашивать у высших учебных заведений города сведения о перечне специальностей, стоимости их обучения;  <*>
Сноска. В пункт 6 внесено изменение постановлением Акимата города Астаны от 27 сентября 2004 года N  3-1-1750п
2) запрашивать у Департамента и других заинтересованных структур заключения о целесообразности обучения тем или иным специальностям;
3) приглашать на заседание Комиссии претендентов на получение социальной помощи.
4. Порядок формирования и проведения заседания Комиссии
7. Комиссия образуется местным исполнительным органом.
8. Заседания Комиссии проводит председатель Комиссии, а в его отсутствие заместитель председателя.
9. Перед началом учебного года заседания Комиссии должны проводится не позднее 20 августа. Текущие заседания Комиссии проводятся по мере необходимости.
10. Документы претендентов на получение социальной помощи представляются на заседание секретарем Комиссии.
11. Комиссия принимает решение путем открытого голосования в присутствии не менее двух третей ее членов. При этом секретарь Комиссии не имеет права голоса.
12. Решение считается принятым, если за предложение проголосовало более половины присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов голос председателя считается решающим.
13. Решение оформляется Протоколом, который ведется секретарем Комиссии. Протокол подписывается всеми присутствующими членами Комиссии в день проведения заседания.
14. Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к Протоколу.
15. Члены Комиссии несут ответственность за принятое решение.

3. Комиссияның құқығы
6. Комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіп бойынша жүктелген міндеттерді іске асыру барысында:
1) қаланың жоғарғы оқу орындарынан олардың  мамандықтарының тізбесі, олардың құны туралы мәліметтерді сұрауға;
2) Департаменттен және басқа да мүдделі құрылымдардан осы және өзге де мамандықтарға оқыту қажеттілігі тұжырымдамасын сұрауға;
3) әлеуметтік көмек алуға үміткерлерді Комиссия отырысына шақыруға құқығы бар. <*>
Ескерту. 6-тармақ өзгерді - Астана қаласының әкімдігінің 2004 жылғы 27 қыркүйектегі N 3-1-1750қ қаулысымен.
4. Комиссия отырысын қалыптастыру және өткізу тәртібі
7. Комиссия жергілікті атқарушы органмен құрылады.
8. Комиссия отырысын Комиссия төрағасы, ол болмағанда жағдайда төраға орынбасары өткізеді.
9. Оқу жылы басталар алдында Комиссия отырысы 20 тамыздан кешікпей өткізілуі тиіс. Комиссияның ағымдағы отырыстары қажеттілік туған жағдайда өткізіледі.
10. Комиссия хатшысы әлеуметтік көмек алуға үміткерлердің құжаттарын комиссия отырысына ұсынады.
11. Комиссия ашық дауыспен мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысқан кезде шешім қабылдайды. Бұл ретте Комиссия хатшысы дауыс беруге құқығы жоқ.
12. Комиссияның қатысқан мүшелерінің жартысынан астамы дауыс берген жағдайда шешім қабылданды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
13. Комиссия шешімі комиссияның хатшысы жүргізетін хаттамамен рәсімделеді. Комиссия мүшелері отырыс өткізілген күні хаттамаға қол қояды.
14. Комиссия мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар және білдірген жағдайда оны жазбаша түрде мазмұндап, Хаттамаға тіркеуі тиіс.
15. Комиссия мүшелері қабылданған шешімге жауапты.