О программе развития образования области на 2005-2007 годы.
Решение Павлодарского областного Маслихата от 24 декабря 2004 года N 74/9. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 13 января 2005 года за N 2866. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемую программу развития образования области на 2005 - 2007 годы (далее Программа).
2. Департаменту финансов области ежегодно обеспечивать своевременное финансирование Программы.
3. Департаменту образования области до 20 января представлять информацию по реализации Программы в постоянную комиссию областного маслихата по вопросам социального и культурного развития.
4. Контроль за реализацией Программы возложить на постоянную комиссию областного маслихата по вопросам социального и культурного развития.
5. Признать утратившими силу решение областного маслихата (ХIХ cессия, II созыв) от 25 апреля 2002 года N 28/19 "Об областной программе профессионального образования молодежи на 2002 - 2005 годы" НГР N 1245 от 30 мая 2002 года и решение (ХIХ cессия, II созыв) от 25 апреля 2002 года N 27/19 "Сельская школа" НГР N 1248 от 30 мая 2002 года.
Председатель сессии А. Гуськов
Секретарь областного Маслихата Р. Гафуров
Приложение
к решению сессии областного
маслихата N 74/9 от 24 декабря
2004года "О Программе развития
образования в области на 2005-2007 годы"
Программа
развития образования в области
на 2005-2007 годы
1 . Паспорт
Наименование
Программа развития образования в области на 2005-2007 годы
Основание для разработки
Послание Президента народу Казахстана от 19 марта 2004 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации!"
Основной разработчик
Департамент образования области
Цель
Развитие в области системы многоуровневого непрерывного образования в целях решения социально-экономических и культурных запросов на основе накопленного опыта
Задачи
Создание механизмов устойчивого развития системы образования области с учетом ее исторических, национальных, демографических, географических, экономических и культурных особенностей;
обеспечение качества образовательных услуг, отвечающего современным требованиям;
реализация государственной языковой политики в сфере образования;
подготовка в системе профессионального образования конкурентоспособных на рынке труда рабочих кадров и специалистов среднего звена;
усиление воспитательной функции образования по основным стратегическим направлениям, формирующим казахстанский патриотизм, гражданственность, правовую, духовно-нравственную, информационную культуры, навыки здорового образа жизни;
совершенствование кадровой политики в сфере образования области;
укрепление материально-технической базы организаций образования области
Объемы и источники финансирования

Облыста білім беруді дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Павлодар облыстық мәслихатының 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 74/9 шешімі. Павлодар облысының әділет департаментінде 2005 жылғы 13 қаңтарда N 2866 тіркелді. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Ескерту. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес,  облыстық мәслихат ШЕШIМ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған облыста бiлiм берудi дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Облыс қаржы департаментi жыл сайын Бағдарламаның дер кезiнде қаржыландыруын қамтамасыз етсiн.
3. Облыс  бiлiм департаментi жыл сайын 20 қаңтар мерзiмiне орай облыстық мәслихаттың әлеуметтiк және мәдени дамуы мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына Бағдарламаны iске асыру барысы туралы ақпарат ұсынатын болсын.
4. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың  әлеуметтiк және мәдени мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына жүктелсiн.
5. Павлодар облыстық мәслихатының  (II сайланған. ХIХ сессия) 2002 жылғы 25 сәуiрдегi "2002-2005 жылдарға арналған жастарға кәсіптік білім беру облыстық бағдарламасы туралы" N 28/196, МТН 1245 2002 жылғы 30 мамырда тiркелген және "2002-2005 жылдарғаарналған "Ауыл мектебi" N 27/19, МТН 1248 2002 жылғы 30 мамырда тiркелген шешiмдерiнiң күшi жойылған деп танылсын.
Сессия төрағасы А. Гуськов
Облыстық Мәслихаттың хатшысы Р. Гафуров
Павлодар облыстық мәслихатының
2004 жылғы 24 желтоқсандағы
"Облыста бiлiм берудi дамытудың
2005-2007 жылдарға арналған
Бағдарламасы туралы"
N ____ шешiмiне қосымша
Облыста бiлiм берудi дамытудың
2005-2007 жылдарға арналған
Бағдарламасы
1. Паспорты
Атауы
Облыста бiлiм берудi дамытудың 2005- 2007 жылдарға арналған бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн негiздеме
Президенттiң Қазақстан халқына  2004 жылғы 19 наурыздағы "Бәсекеге қабiлеттi Қазақстан үшiн, бәсекеге қабiлеттi экономика үшiн, бәсекеге қабiлеттi халық үшiн!" Жолдауы
Негiзгi әзiрлеушi
Облыс бiлiм  департаментi
Мақсаты
Жинақталған тәжiрибенiң негiзiнде әлеуметтiк -экономикалық және мәдени сұраныстарды шешу мақсатында облыста көпдеңгейлi үздiксiз бiлiм беру жүйесiн дамыту
Мiндеттерi
Олардың тарихтық, ұлттық, демографиялық, географиялық, экономикалық және мәдени ерекшелiктерiн есепке ала отырып, облыста бiлiм  беру жүйесiн  тұрақты дамыту тетiктерiн жасау;
қазiргi талаптарға сай келетiн бiлiм  беру қызметiнiң сапасын қамтамасыз ету;
бiлiм беру саласында мемлекеттiк тiл саясатын iске асыру;
еңбек нарығында бәсекеге қабiлеттi кәсiптiк бiлiм беру жүйесiнде   жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарын  даярлау;
қазақстандық патриотизмдi, азаматтықты, құқықтық, рухани-адамгершiлiк, ақпараттық -  мәдениеттi, салауатты өмiр салты дағдыларын қалыптастыратын  негiзгi стратегиялық бағыттар бойынша    бiлiм берудiң тәрбиелiк функциясын күшейту;
облыстың бiлiм беру саласында кадрлық саясатты жетiлдiру;
облыс бiлiм  беру ұйымдарының материалдық-техникалық базаларын  нығайту
Қаржыландыру көлемi және көздерi
Бағдарламаны қаржыландыру облыстық бюджетте, қалалар мен аудандардың бюджеттерiнде тиiстi жылға араластырылған қаражат шегiнде жүзеге асырылады.

Финансирование Программы осуществляется в пределах средств, предусмотренных в областном  бюджете, бюджетах городов и районов на соответствующий год. Расчетная потребность для реализации программы на 2005-2007 годы составит дополнительно 7147,4 млн. тенге. Ежегодные объемы финансирования будут уточняться в соответствии с решениями местных представительных органов на соответствующий год
Ожидаемые результаты
Выполнение Программы позволит обеспечить:
доступность и преемственность всех уровней образования;
качественное, конкурентоспособное образование, ориентированное на результат; дальнейшее развитие казахской национальной школы как института формирования  национального самосознания и саморазвития;
создание системы, которая позволит обеспечить  мониторинг качества образования;
восприятие учащимися нормативных ценностей, подготовку их к дальнейшему самоопределению,  формирование активной жизненной позиции и потребности в самореализации;
улучшение кадрового потенциала в сфере образования;
создание единой образовательной информационной среды системы образования области;
создание системы учета и контроля детей с ограниченными возможностями, сохранение и развитие сети специальных организаций образования;
подготовку профессионально компетентного специалиста, способного самостоятельно и творчески решать задачи, нести ответственность за их результаты;
укрепление связи системы технического и профессионального образования с работодателями и субъектами малого и среднего бизнеса;
расширение охвата детей дошкольным воспитанием и дополнительным образованием;
укрепление материально-технической базы организаций образования  области, создание условий для перехода на 12-летнее образование
2. Введение
Программа развития образования в области на 2005-2007 годы (далее - Программа) определяет среднесрочную стратегию, основные направления, приоритеты, задачи в сфере образования области, а также механизмы их реализации.
Программа разработана в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании", Посланием Президента народу Казахстана от 19 марта 2004 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной  экономике, конкурентоспособной нации!".
Программа закладывает фундамент для реализации образовательной политики в области и является основой для целевого финансирования основных направлений развития системы образования.
Разработка Программы вызвана необходимостью существенных преобразований, направленных на повышение качества образования, решение стратегических задач, стоящих перед системой образования области в новых социально-экономических условиях, в процессе внедрения национальной модели многоуровневого непрерывного образования.
Модернизация системы образования требует принятия комплекса мер организационно-управленческого, финансово-материального характера в целях обеспечения гарантии для развития сферы образования области.
В соответствии с Программой разработан план мероприятий по ее реализации. Ранее принятые областные программы "Сельская школа" на 2002-2005 годы и профессионального образования молодежи на 2002- 2005 годы, утвержденные соответственно решениями областного маслихата от 25 апреля 2002 года N 27/19 и от 25 апреля 2002 года N 28/19, на определенном этапе сыграли свою положительную роль и отдельные их пункты  включены  в настоящую Программу.

2005-2007 жылдарға арналған бағдарламаны жүзеге асырудағы есептiк қажеттiлiк қосымша 7147,4 млн теңгенi құрайды.
Қаржыландырудың жыл сайынғы көлемi тиiстi жылға арналған жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмiне сәйкес нақтыланатын болады.
Күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны орындау:
бiлiмнiң барлық деңгейiне қол жетiмдiлiктi және сабақтастықты;
нәтижеге бағдарланған сапалы, бәсекеге қабiлеттi бiлiм берудi, ұлттық сана-сезiм  мен өзiн-өзi дамытуды қалыптастыру институты ретiнде қазақ ұлттық мектептерiн одан әрi дамытуды;
бiлiм беру сапасының мониторингiн қамтамасыз ететiн жүйе жасауды, оқушылардың нормативтiк құндылықтарды қабылдауын, әрi қарай өзiн-өзi анықтауда белсендi өмiрлiк көзқарас пен қажеттiлiк қалыптастыруды;
бiлiм беру саласындағы кадрлық әлеуеттi жақсартуды;
облыстың бiлiм беру жүйесiнiң бiрыңғай бiлiм беру ақпараттық ортасын құруды;
мүмкiндiктерi шектелген балаларды есепке алу және бақылау жасауды, арнайы бiлiм беру ұйымдарының жүйесiн сақтау мен дамытуды;
өз бетiнше алғырлық пен шығармашылық мiндеттердi шешетiн, олардың нәтижелерiне жауап бере алатындай кәсiби құзыреттi маман даярлау;
кiшi және шағын бизнес жұмыс берушiлерiмен және субъектiлерiмен техникалық және  кәсiптiк бiлiм беру жүйесiнiң байланысын нығайтуды;
балаларға мектепке дейiнгi тәрбие беру мен қосымша бiлiм берудi ұлғайтуды;
облыстың бiлiм  беру ұйымдарының материалдық-техникалық базаларын нығайтуды, 12 жылдық бiлiм беруге  көшу үшiн жағдайлар жасауды қамтамасыз ететiн болады.
2. Кiрiспе
Облыста бiлiм берудi дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған Бағдарламасы (бұдан әрi -Бағдарлама) облыстың бiлiм беру саласындағы орта мерзiмдi стратегияны, негiзгi бағыттарды, басымдықтарды, мiндеттердi сондай-ақ оларды iске асырудың тетiктерiн анықтайды.
Бағдарлама Қазақстан Республикасының Конституциясына , Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы "Бiлiм туралы" Заңына , Елбасының 2004 жылғы 19 наурыздағы "Бәсекеге қабiлеттi  Қазақстан үшiн, бәсекеге қабiлеттi экономика үшiн, бәсекеге қабiлеттi халық үшiн!" Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес әзiрленген.
Бағдарлама облыста бiлiм беру саясатын дамытудың негiзiн қалайды және бiлiм беру жүйесiн дамытудағы негiзгi бағыттарды мақсатты қаржыландыру үшiн негiз болады.
Бағдарламаны әзiрлеу бiлiм беру сапасын арттыруға, көп деңгейлi үздiксiз бiлiм берудiң ұлттық моделiн енгiзу үрдiсiндегi жаңа әлеуметтiк-экономикалық жағдайлардағы облыстың бiлiм беру жүйесiнiң алдында тұрған стратегиялық мiндеттердi шешуге бағытталған қомақты өзгерiстердiң қажеттiлiгiнен туындап отыр.
Бiлiм беру жүйесiн жаңғырту облыстың бiлiм беру саласын дамытуға арналған кепiлдiктердi қамтамасыз ету мақсатында ұйымдық-басқару, қаржылай-материалдық сипаттағы шаралар кешенiн қабылдауды талап етедi.
Осы Бағдарламаға сәйкес оны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар Жоспары әзiрлендi.
Бұрын қабылданған және тиiсiнше облыстық мәслихаттың 19 сессиясының 2002 жылғы 25 сәуiрдегi N 27/19 және 2002 жылғы        25 сәуiрдегi N 28/19 шешiмдерiмен бекiтiлген "2002-2005 жылдарға арналған "Ауыл мектебi" және "2002-2005 жылдарға арналған жастардың кәсiптiк бiлiмi" облыстық бағдарламалары белгiлi бiр кезеңде өзiнiң оң нәтижесiн таныта алды және олардың жеке  тармақтары осы Бағдарламаға енгiзiлдi.

3. Анализ состояния системы
образования области
Система образования Павлодарской области представляет собой многофункциональную сеть государственных учебных заведений, которая включает 693 организации образования с общим контингентом учащихся и воспитанников около 186 тысяч человек.
В последние годы наблюдается рост числа общеобразовательных школ с казахским языком обучения (2002 год - 141, 2003 год - 145). Увеличивается количество обучающихся на государственном языке в организациях профессионального образования (2002 год - 2615, 2003 год - 3575).
Созданная в области сеть организаций образования в основном удовлетворяет запросы населения в образовательных услугах.
Ежегодно выпускники школ области подтверждают высокий уровень качества образования в ходе комплексного тестирования при поступлении в высшие учебные заведения. Результаты Единого национального тестирования 2004 года свидетельствуют о лидирующих позициях системы образования Павлодарской области по качественным показателям среди областей республики.
В области завершена компьютеризация школ. Все сельские средние школы имеют учебное спутниковое телевидение.
К сети Интернет подключены 253 школы (55,3%), в том числе 167 сельских (45,4%). Количество часов выхода в сеть Интернет для школ области увеличено до 4 часов в день. К сожалению, сельские школы не обеспечены качественной телефонной связью, в связи с чем выход в Интернет затруднен. В целях улучшения связи, обеспечения ско-ростного и бесперебойного подключения школ области к сети Интернет департамент образования области приступил к реализации пилотного проекта беспроводной системы передачи данных по радиосигналу на основе радиомостов.
В общеобразовательных школах поэтапно внедряются учебники нового поколения. Обеспеченность учащихся школ области бесплатными учебниками нового поколения для 1-7 классов составляет 100%.
Одним из важных направлений в решении вопроса обеспечения доступности образовательных услуг является всеобуч. Школы получают бюджетные средства из фонда всеобуча (в 2002 году - 42,1 млн. тенге, в 2003 - 64,3 млн. тенге, в 2004 году - 76,6 млн. тенге), процент отчисления увеличен до 1,5%, а в ряде районов он достигает 2-3 %. Это позволило расширить охват детей горячим питанием (до 21,5 тыс. учащихся), в том числе тубинфицированных и тубконтактных детей. На эти цели из средств районных и городских бюджетов выделено 23,2 млн. тенге.
Ежегодно в летний период дети интернатных учреждений и детских домов отдыхают в загородных оздоровительных лагерях. За счет средств областного, городских и районных бюджетов охват уча-щихся школ всеми формами отдыха, оздоровления и занятости составляет около 90 %.
В школах области работает 12612 учителей, в том числе в сельских школах - 6979 учителей, из них имеют высшее образование 54,6%. В целом обеспеченность школ области педагогическими кадрами с высшим образованием составляет 64 процента (в 2002 году - 62 %). В 2004 году в высших и средних профессиональных учебных заведениях обучается по заочной форме 1874 учителя, в том числе более 1400 учителей из сельских школ. Второе высшее образование получают 630 учителей, в том числе 455 сельских.

3. Облыста бiлiм беру жүйесiнiң жай-күйiн талдау
Павлодар облысының бiлiм беру жүйесi жалпы құрамы 186 мың адамға жуық оқушылар мен тәрбиеленушiлерi бар 693 бiлiм беру ұйымы кiретiн мемлекеттiк оқу орындарының көпфункционалды желiсi болып табылады.
Кейiнгi жылдарда қазақ тiлiнде оқытатын жалпы бiлiм беру мектептер санының өсуi байқалуда (2002 жыл -141, 2003 жыл-145). Кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында мемлекеттiк тiлде оқитындар саны артуда (2002 жылы - 2615 оқушылар болса, 2003 жылы- 3575). Облыста құралған бiлiм беру ұйымдарының желiсi негiзiнен бiлiм беру қызметтерiнде халықтың тiлек - талабын қанағаттандырады.
Жыл сайын облыстың мектеп бiтiрушiлерi жоғары оқу орындарына түсу кезiндегi кешендi тестiлеу барысында жоғары бiлiмдерiнiң сапалы деңгейiн дәлелдейдi. 2004 жылғы бiрыңғай ұлттық тестiлеудiң қорытындылары республиканың облыстары арасындағы сапалық көрсеткiштерi бойынша Павлодар облысының бiлiм беру жүйесiнiң  алдыңғы орындарда екендiгiн танытты.
Облыста  мектептердi  компьютерлендiру аяқталды. Барлық ауылдық орта мектептерiнде бiлiм беру жерсерiктiк телеарналары бар.
Internet жүйесiне 253 мектеп (55,3%) қосылған, оның iшiнде 167 (45,4%) ауылдық жерлерде. Облыс мектептерiнде Интернетке шығу сағаттарының саны күнiне 4 сағатқа дейiн ұзартылған. Өкiнiшке орай, ауыл мектептерi сапалы телефон байланысымен қамтамасыз етiлмегендiктен, Интернетке шығу қиын болып отыр. Байланысты жақсарту облыс мектептерiн Интернет жүйесiне жедел және үздiксiз қосу мақсатында облыс бiлiм департаментi радиомост негiзiнде  радиодабыл бойынша мәлiметтердi сымсыз жүйемен берудiң бастапқы  жобаны iске асыруды бастады.
Жалпы бiлiм беру мектептерiнде жаңа буын оқулықтары кезең-кезеңмен енгiзiлуде. Облыс мектептерiнiң 1-7 сыныптарына арналған тегiн жаңа буын оқулықтармен қамтамасыз етiлуi 100% құрайды.
Жаппай оқыту бiлiм беру қызметтерiнiң қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету  мәселесiн шешудегi маңызды бағыттардың бiрi болып табылады. Мектептер жаппай оқыту қорынан бюджеттiк қаражат алады (2002 жылы - 42,1 млн. теңге, 2003 жылы - 64,3 млн. теңге, 2004 жылы -76,6 млн. теңге), аударым пайызы 1,5%  дейiн көбейтiлген, ал  кейбiр аудандарда ол 2-3% дейiн жетедi. Бұл балалардың (21,5 мың оқушылар), оның iшiнде туберкулезбен  ауыратын және туберкулезбен қатынастағы балалардың ыстық тамақпен қамтылуын ұлғайтуға мүмкiндiк бередi. Бұл мақсаттарға қалалық және аудандық бюджет қаражатынан 23,2 млн. теңге бөлiнген.
Жыл сайын интернат мекемелерiнiң және балалар үйлерiнiң  балалары жазғы уақытта қала сыртындағы сауықтыру лагерлерiнде дем алады. Облыстық, қалалық және аудандық бюджет қаражаттары есебi-нен мектеп оқушыларының демалыс, сауықтырылу және жұмыспен қамтамасыз етiлудiң барлық түрлерiмен қамтылуы 90% құрайды.
Облыс мектептерiнде 12612 мұғалiм, соның iшiнде ауылдық мектептерде 6979 мұғалiм жұмыс iстейдi, олардың 54,6% жоғары бiлiмдерi бар. Жалпы мектептердiң жоғары бiлiмдi педагог кадрлармен қамтамасыз етiлуi 64,0 пайызды (2002 жылы -62,0%) құрайды.
2004 жылы жоғары және орта кәсiптiк оқу орындарында сырттай  оқу түрi бойынша 1874 мұғалiм, оның iшiнде ауылдық  мектептерден 1400 мұғалiм оқытылуда. 630 мұғалiм, оның iшiнде ауылдық мектептерден 455 мұғалiм екiншi жоғары бiлiм алуда.

В 2004 году на базе областного института повышения квалификации педагогических кадров по вопросам обновления содержания образования, внедрения новых технологий обучения по новым учебникам и программам прошли курсы 5244 педагога. Из них 1784 - из школ с государственным языком обучения, 1494 - из малокомлектных школ. По вопросам управления обучались 273 руководителя школ, 70 человек - из состава кадрового резерва.
Вместе с тем, в системе образования области существует множество проблем, требующих незамедлительного принятия мер.
Состояние дошкольного воспитания и обучения свидетельствует о низком охвате детскими садами детей в возрасте от одного года до пяти лет (19,6 %). Обязательную программу предшколы получают только 75% пяти-шестилетних детей.
В связи с закрытием большинства дошкольных организаций области контингент детей в них уменьшился на 15 тысяч человек. В настоящее время только 11 тысяч из 55,1 тысячи детей дошкольного возраста имеют возможность посещать детские сады. Из 13,4 тысячи 5-6-летних детей 48% проходят предшкольную подготовку в детских садах, 27% - посещают предшкольные классы, организованные в школах, 25% - не охвачены обучением.
Мебель, спортивный инвентарь, библиотечный фонд, игрушки, наглядные средства обучения в действующих детских садах устарели морально и физически, что снижает качество предоставляемых услуг.
Предшкольная подготовка в сельской местности осуществляется в школах, где не созданы соответствующие условия для детей, не посещавших дошкольные учреждения по причине их недостаточного коли чества.
Из-за слабо развитой сети и недостаточного финансирования внешкольных организаций дополнительным образованием охвачено только 12% школьников, из них 4,8 % учащихся, проживающих в селах области.
На сегодняшний день 86% сельских школ являются малокомплектными. В этих школах из-за недостаточности средств, вопреки требованиям Государственного образовательного стандарта среднее звено с малой численностью учащихся совмещено в классы-комплекты. Наличие совмещенных классов негативно влияет на результативность работы сельских школ.
Материально-техническая база организаций образования области остается слабой. Техническое состояние зданий не соответствует современным требованиям, так как основная масса школ построена 30-45 лет назад. В области из 455 общеобразовательных школ 163 расположены в приспособленных помещениях, из них 22 школы размещены в деревянных, камышитовых и щитосборных зданиях. Практически все объекты образования требуют ремонта. Сумма ассигнований, выде-ленных на решение указанных проблем, остается незначительной и обеспечивает только проведение частичного ремонта для устранения аварийных ситуаций. В 2003 году расходы на капитальный ремонт школ составили 1,2 % от общего бюджета школ, а на укрепление материально-технической базы - 0,9 %.
Устарела и не соответствует росто-возрастным особенностям детей школьная мебель. Каждая третья школа не имеет кабинетов физики, химии и биологии, а оборудование имеющихся кабинетов не обновлялось более 20 лет. Не оснащены в соответствии с современными требованиями спортивные залы, учебные мастерские.

2004 жылы бiлiм беру мазмұнын жаңарту, жаңа оқулықтар мен бағдарламалар бойынша оқытудың жаңа технологияларын енгiзу  мәселелерi жөнiнде 5244 педагог облыстық педагог қызметкерлерiн бiлiктiлiгiн арттыру институты негiзiндегi курсты өттi. Оның iшiнде 1784 - мемлекеттiк тiлде оқытатын мектептерден, 1494 мұғалiм аз топтағы мектептерден. Басқару мәселелерi бойынша 273 мектеп басшылары, кадрлық резерв құрамынан 70 адам оқыды.
Сонымен қатар облыс бiлiм жүйесiнде кiдiрiссiз шараларды қолдануды талап ететiн мәселелер бар.
Мектепке дейiнгi тәрбие беру және оқыту жағдайының жай-күйi бiр жастан бес жасқа дейiнгi балалардың балабақшамен қамтылуының төмен деңгейiн көрсетедi (19,6%). Мектеп алдындағы мiндеттi бағдарламаны бес-алты жастағы балалардың 75% ғана алады.
Облыстың көптеген мектепке дейiнгi ұйымдарының жабылуына байланысты олардың құрамы 15 мың балаға азайды. Қазiргi уақытта 55,1 мың  мектеп жасына дейiнгi балалардың тек қана 11,0 мың баланың балалар бақшасына баруға мүмкiндiгi бар. 5-6 жастағы балалардың 3,4 мыңынан тек қана 48% балалар бақшасында мектеп алды дайындығынан өтедi, 27% - мектептерде ұйымдастырылған мектеп алды сыныптарына барады, 25% оқытумен қамтылмаған.
Жұмыс iстеп тұрған балабақшалардағы жиhаздар, спорт құрал-жабдықтары, кiтапхана қоры, ойыншықтар, оқытуға арналған көрнекiлiктер моральдi және сырт келбетi жағынан тозған, бұл жағдай ұсынылатын қызметтер сапасын төмендетедi.
Ауылдық жерлердегi мектеп алды дайындығы мектепке дейiнгi мекемелердiң жеткiлiксiз болуы себебiнен оларда оқытылмаған балаларға тиiстi жағдайлар жасалмаған мектептерде жүзеге асырылады.
Мектептен тыс ұйымдар желiсiнiң нашар дамығанына және қаржыландырудың жеткiлiксiз болуына байланысты 12% мектеп оқушылары, оның iшiнде ауылда тұратын 4,8% оқушылар ғана қосымша бiлiммен қамтылған.
Бүгiнгi күнi ауылдық мектептердiң  86% аз топталған болып табылады. Мұндай мектептерде қаражаттың тапшылығынан бiлiм берудiң  Мемлекеттiк стандарт талаптарына қайшы, оқушылар саны аз болған орта буын топталған сыныптарға бiрiктiрiлген. Бiрiктiрiлген сыныптар болуы, әсiресе, ауылдық мектептердiң жұмыс нәтижелерiне керi әсерiн тигiзедi.
Облыс бiлiм беру ұйымдарының материалдық-техникалық базалары нашар күйде қалуда. Ғимараттардың техникалық жай-күйi қазiргi талаптарға сай  емес, себебi ғимараттардың негiзгi үлесi 30 -45 жылдар бұрын салынған. Облыстағы 455 жалпы бiлiм беру мектептерiнiң 163-i ыңғайландырылған үй-жайларға жайғасқан, оның 22 мектебi ағаш, қамыс және шиден жинап жасалынған ғимараттарда орналасқан. Жалпы  бiлiм беру объектiлерiнiң барлығы жөндеудi талап етедi.
Көрсетiлген мәселелердi шешуге бөлiнген қаржы сомасы мардымсыз күйiнде қалуда және  апаттық жағдайларды жою жөнiндегi бiрен-саран жөндеулердi жүргiзудi ғана қамтамасыз етедi. 2003 жылы мектептердiң күрделi жөндеу шығыны жалпы бюджеттен 1,2%, материалдық-техникалық базаны нығайтуға - 0,9% құрады.
Мектеп жиhаздары ескiрген және балалардың бойы мен жас ерекшелiктерiне сәйкес келмейдi. Әрбiр үшiншi мектепте физика, химия және биология кабинеттерi жоқ, ал бар кабинеттер 20 жылдан берi жаңартылмаған. Спорт залдары, оқу шеберханалары  бүгiнгi күнгi талапқа сәйкес жабдықталмаған.

В настоящее время 80 школ области осуществляют доставку учащихся из населенных пунктов, не располагающих школами соответствующих типов. Только треть школ имеют свой автотранспорт, остальные осуществляют доставку учащихся на арендованном транспорте. Техническое состояние автобусов неудовлетворительное, требуется их капитальный ремонт или замена. Обновление автобусов необходимо 63 школам области.
Важное условие, влияющее на качество образовательных услуг - наличие в каждой школе необходимого библиотечного фонда. Однако учебно-методическая и художественная литература для школ в течение многих лет практически не поступает, а старый фонд постепенно приходит в негодность. Фонды школьных библиотек нуждаются в обновлении и пополнении литературой для внеклассного чтения, а также учебно-познавательной и другой литературой, особенно на казахском языке.
Увеличение количества детей из малообеспеченных и многодетных семей, детей с ограниченными возможностями в развитии, тубвиражных детей и социальных сирот ставит на повестку дня проблему организации бесплатного горячего питания этой категории нуждающихся, а также проблему развития патронатной формы воспитания. Не реализуются в должной мере права на полноценное образование и творческое развитие детей с ограниченными возможностями.
В области действует 8 сельских профессиональных школ, в которых ведется подготовка специалистов для сельского хозяйства по пятнадцати профессиям. В целях получения сельской молодежью профессиональных навыков необходимо обеспечить соответствующие условия для организации практики в учебных хозяйствах. Учебный парк профессиональных школ в течение 15 лет не обновлялся, сельско-хозяйственная техника не поступала. А более половины ее находится в неисправном состоянии.
Не в достаточном объеме финансируется госзаказ на подготовку специалистов со средним профессиональным образованием. В бюджетных группах колледжей области обучаются всего 12% учащихся (2650 человек) от общего контингента (22021 человек). Государственный за-каз на подготовку специалистов среднего звена осуществляется в основном для сфер образования, культуры, спорта и аграрного сектора. Существующее финансирование обеспечивает расходы только на выплату заработной платы, стипендии, оплату коммунальных услуг. Средства на укрепление материально-технической базы, проведение ремонтных работ и на другие текущие расходы практически не выделяются. Особенно негативно недостаточное финансирование влияет на состояние материально-технической базы учебных заведений, ведущих подготовку специалистов за счет средств бюджета: педагогического, музыкального, агротехнического колледжей. В 2003 году на финансирование колледжей выделено 163,4 млн. тенге, что составляет около 85% от минимальной потребности.
Работодатели и другие социальные партнеры слабо задействованы в процессе подготовки специалистов. Конкурентоспособность и мобильность выпускников профессиональных учебных заведений на рынке труда оставляют желать лучшего.
Несмотря на некоторое снижение преступности среди несовершеннолетних, в целом по области проблема тяжких преступлений, совершаемых школьниками, по-прежнему остается острой. Серьезную озабоченность вызывает распространение среди подростков пьянства и наркомании.
Одной из главных задач школы является создание системы физкультурно-оздоровительной работы, направленной на формирование у школьников потребности в здоровом образе жизни. Имеющиеся спортинвентарь и оборудование в связи с износом требуют ежегодного пополнения и обновления.
Работа в коллективах по воспитанию у молодежи казахстанского патриотизма, нравственности, активной жизненной позиции, развитию навыков здорового образа жизни не достигла желаемых результатов и требует совершенствования.
Результаты единого национального тестирования выпускников школ выявили серьезные недостатки в освоении основ наук во многих школах области.
Работа, направленная на повышение уровня подготовки и переподготовки педагогических кадров, особенно для сельских малокомплектных школ, требует новых подходов. Современной школе необходим педагог нового типа, разносторонне образованный, обладающий широким кругозором, профессионально подготовленный к работе по избранной специальности, менеджер в своем деле. Он должен владеть передовыми информационными обучающими технологиями, хорошо знать психологию обучающегося.

Қазiргi уақытта облыстағы тиiстi түрi жоқ елдi мекендерден оқушыларды тасымалдауды 80 мектеп жүзеге асырады. Тек қана әрбiр үшiншi мектепте автокөлiк бар, қалғандары тасымалдауды жалға алынған көлiкпен жүзеге асырады. Автобустардың техникалық жағдайы қанағаттанарлықсыз және күрделi жөндеудi немесе ауыстыруды талап етедi. Облыста 63 мектептiң автобустарын жаңарту қажет.
Әр мектепте қажеттi кiтапхана қорының болуы бiлiм беру қызметiнiң сапасына ықпал ететiн маңызды жағдай болып табылады. Алайда, мектептерге арналған оқу-әдiстемелiк және көркем әдебиет көп жылдар бойы түскен емес, ескi қор бiртiндеп жарамсыз болып қалуда. Мектеп кiтапханаларының қорлары сыныптан тыс оқуға арналған әдебиеттермен, оқу-танымдық және басқа әдебиеттермен, әсiресе   қазақ тiлiндегi әдебиеттермен жаңартылуды және толықтырылуды қажет етедi.
Аз  қамтамасыз етiлген және көп балалы отбасылардың балалары, даму мүмкiндiктерi шектеулi балалар, тубвиражды балалар және әлеуметтiк жетiмдер санының өсуi ондай санаттағы оқушыларға тегiн ыстық тамақты ұйымдастыруды, сонымен қатар тәрбиенiң патронат формасын дамыту мәселелерiн күн тәртiбiне қояды. Мүмкiндiктерi шектеулi балалардың толыққанды бiлiм алу және шығармашылық даму құқықтары тиiстi деңгейде iске асырылмауда.
Облыста 8 ауылдық кәсiптiк  мектеп  қызмет етедi, онда ауыл шаруашылығы саласының он бес мамандығы бойынша мамандарды даярлау жүргiзiлуде. Ауыл жастарының кәсiптiк дағдылануы мақсатында оқу шаруашылықтарында тәжiрибенi ұйымдастыруға арналған тиiстi жағдайларды қамтамасыз ету қажет. Кәсiптiк мектептердiң оқу паркi 15 жыл бойы жаңартылмаған, ауыл шаруашылық техникасы түспеген.  қолда бар техниканың жартысынан көбi жарамсыз күйде болуда.
Орта кәсiптiк бiлiм беру мамандарын даярлау үшiн мемлекеттiк тапсырыс жеткiлiксiз көлемде қаржыландырылады. Облыс колледждерiнiң бюджет топтарында жалпы контингенттiң (22021 адам) 12% (2650 адам) оқушылары оқиды. Орта буындағы мамандарды даярлауға арналған мемлекеттiк тапсырыс, негiзiнен, бiлiм, мәдениет, спорт және аграрлық сектор салаларында жүзеге асырылады. Қолда бар қаржы еңбекақы, стипендия шығындарын, сондай-ақ коммуналдық қызмет көрсету төлем ақысын ғана қамтамасыз етедi. Материалдық-техникалық базаны нығайтуға, жөндеу жұмыстарын жүргiзу мен басқа да ағымдағы шығындарға қаражат бөлiнбейдi деуге болады. Әсiресе жеткiлiксiз қаржыландыру бюджет есебiнен мамандарды даярлауды жүзеге асыратын оқу орындарының: педагогикалық, музыкалық, агротехникалық колледждердiң материалдық-техникалық жай - күйiне  керi  әсер  етедi. 2003 жылы колледждердi  қаржыландыруға 163,4 млн. теңге  бөлiндi, бұл ең кем қажеттiлiктiң 85% жуығын құрайды.
Жұмыс берушiлер және басқа да әлеуметтiк серiктестiктер мамандарды даярлау үрдiсiне қанағаттанғысыз түрде қатысады. Кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарын бiтiрушiлердiң еңбек нарығындағы бәсекеге қабiлеттiлiгi мен жинаңқылығы жақсырақ болуды талап етедi.
Облыс бойынша кәмелетке толмағандар арасында  қылмыстардың сәл азайғанымен, жалпы облыс бойынша әлi де мектеп оқушыларының ауыр қылмыстарды жасау мәселесi қалуда. Жасөспiрiмдер арасында масқұмарлық пен нашақорлықтың таралуы әлi де ойландыратындай.
Жалпы бiлiм беру мектептерiнiң басты мiндетi оқушыларда салауатты өмiр салтына деген қажеттiлiктi қалыптастыруға бағытталған денешынықтыру-сауықтыру жұмыстарының жүйесiн жасау болып табылады. Қолда бар спорт құралдары мен жабдықтардың тозғанына байланысты ол жыл сайын толықтыру мен жаңартуды талап етедi.
Ұжымдардағы жастарда қазақстандық отансүйгiштiктi, адамгершiлiктi, белсендi өмiрлiк көзқарасты тәрбиелеу, салауатты өмiр салтының дағдыларын дамыту тиiстi нәтижелерге жеткен жоқ және жетiлдiрудi талап етедi.
Мектеп бiтiрушiлерiнiң бiрыңғай ұлттық тестiлеуден өту қорытындылары облыс мектептерiнiң басым көпшiлiгiнде ғылым негiздерiн игерудегi аса маңызды кемшiлiктер барлығын көрсетедi.
Педагогикалық кадрларды даярлау және қайта даярлаудың деңгейiн жоғарлатуға бағытталған жұмыс, әсiресе аз топталған ауыл мектептерi үшiн жаңа әдiстеменi қолдануды талап етедi. Бүгiнгi күнгi мектепке жан-жақты бiлiм алған, ой-өрiсi кең дамыған, таңдаған мамандығы бойынша өз қызметiне кәсiби даярланған, өз iсiнiң менеджерi бола алатын жаңа заман педагогi қажет етiледi. Ол оқытудың алдыңғы қатарлы жаңа ақпараттық технологияларды меңгеруi, оқушылардың  психологиясын бiлуi керек.

4. Цель и задачи Программы
Цель Программы - развитие в области системы многоуровневого непрерывного образования, с целью решения социально-экономических и культурных запросов на основе накопленного опыта, удовлетворения потребностей личности и общества
Задачи Программы:
создание механизмов устойчивого развития системы образования области с учетом ее исторических, национальных, демографических, географических, экономических и культурных особенностей;
обеспечение качества образовательных услуг, отвечающего современным требованиям в условиях конкурентности;
реализация государственной языковой политики в сфере образования;
подготовка в системе профессионального образования конкурентоспособных на рынке труда рабочих кадров и специалистов среднего звена;
усиление воспитательной функции образования по основным стратегическим направлениям, формирующим казахстанский патриотизм, гражданственность, правовую, духовно-нравственную, информационную культуры, навыки здорового образа жизни;
совершенствование кадровой политики в сфере образования области;
укрепление материально - технической базы организаций образования области.
5. Основные направления и механизм
реализации Программы
В целях обеспечения доступности образования в области необходимо обеспечение гарантированного норматива сети организаций образования, установленного постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2000 года N 300 "О гарантированном нормативе сети организаций образования".
Для учащихся населенных пунктов, не имеющих общеобразовательных школ и интернатных организаций соответствующего типа, необходимо обеспечить ежедневную бесплатную доставку детей к школе.
Исходя из экономической целесообразности, интересов учащихся и их родителей, следует расширять и укреплять сеть государственных пришкольных интернатов.
Для обеспечения доступности дошкольного воспитания и образования в сельской местности требуется развитие комплексов школа-детский сад, мини-центров на базе общеобразовательных школ.
Будет расширена сеть специализированных школ для одаренных детей за счет открытия областной музыкальной школы-интерната и специализированных классов для одаренных детей в школах области.
Необходимость организации досуга и отдыха детей и подростков, развития детского движения, предупреждения и профилактики правонарушений, преступлений и безнадзорности среди
несовершеннолетних требуют расширения сети учреждений дополнительного образования.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" в каждом районном центре будут открыты кабинеты психолого-педагогической коррекции.
Предусматривается ежегодное увеличение расходов на организацию летнего отдыха и занятости детей и подростков.
Капитальный ремонт и материально-техническое оснащение учреждений и объектов образования
Данное направление будет обеспечено за счет:
строительства объектов образования взамен аварийных;
проведения ремонта и реконструкции зданий организаций образования области;
создания и пополнения оборудованных учебных кабинетов физики, химии, биологии, начальной военной подготовки, лингафонных и других, а также учебных мастерских;
пополнения компьютерного парка организаций образования области в соответствии с нормами обеспечения;
приобретения организационной техники, позволяющей использовать новые информационные технологии как для обучения и воспитания учащихся, так и для управления учебным процессом;
создания системы телекоммуникационной сети, позволяющей решить проблему телефонизации и подключения школ к сети Интернет;
обеспечения приобретения и ежегодного обновления ученической мебели в общеобразовательных организациях области;
оснащения библиотек учебных заведений области научно-познавательной, художественной литературой;
оснащения спортзалов спортинвентарем и оборудованием;
обеспечения доставки учащихся из отдаленных сел к школе на специальном транспорте;
обновления сельскохозяйственной техники сельских профшкол;
обновления мебели и оборудования для спальных корпусов интернатных учреждений, школьных столовых.
Повышение качества обучения и воспитания
В данном направлении акцент будет сделан на:
приоритете и усилении воспитательной функции образования, направленной на формирование казахстанского патриотизма, гражданственности, трудолюбия, нравственности, правовой культуры, любви к семье и окружающей природе;
внедрении в учебный процесс новейших информационных технологий и современных методик обучения, в том числе дистанционных;
создании системы внешнего, текущего и итогового контроля;
использовании новых учебников и методических комплексов;
поэтапном разъединении совмещенных классов среднего звена общеобразовательных малокомплектных школ;
увеличении в сельских школах количества классов с углубленным изучением предметов.
Дальнейшее развитие получит активизация работы опорных школ по проблемам одаренности с педагогическими кадрами.
Будут приняты меры по совершенствованию системы социализации детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, детей-инвалидов и детей с ограниченными возможностями в развитии. Получит дальнейшее развитие патронатная форма воспитания.
Здоровье учащихся и педагогов, их социальное благополучие являются главными факторами обеспечения качества обучения и воспитания. Необходима организация качественного медосмотра учащихся и педагогов.
Профориентационная работа и обеспечение качественного
профессионального образования
Реализация данного направления будет осуществляться за счет:
развития многопрофильной, многофункциональной сети учебных заведений профессионального образования;
усиления взаимодействия образовательных учреждений с производством и сферой услуг при подготовке высококвалифицированных кадров;
удовлетворения потребностей граждан в высококачественных профессиональных образовательных услугах, включение молодежи в полноценный производительный труд;
улучшения условий для качественного обучения, приобретения практических навыков, развития профессиональных способностей обучающихся;
открытия кабинетов профориентации в общеобразовательных школах и развития межшкольных учебно-производственных комбинатов;
расширения сети сельских школ с профильным изучением предметов;
обеспечения в профессиональных школах условий для осуществления профильного трудового обучения и допрофессиональной подготовки школьников;
организации целенаправленных курсов повышения квалификации педагогических работников образовательных учреждений начального и среднего профессионального образования.
Улучшение качественного состава педагогических работников
За счет местных бюджетов обеспечивать жильем молодых специалистов, окончивших высшие и средние профессиональные учебные заведения и прибывших для работы на селе. Эта мера будет способствовать закреплению молодых специалистов, улучшению качественного состава педагогических работников сельских организаций образования.
Система переподготовки и повышения квалификации учителей сельских школ должна учитывать включение в практику новых достижений педагогической науки и передового опыта по организации обучения в сельской школе, дифференцированно подходить к организации курсов для разных категорий педагогов с учетом специфики работы в малокомплектных школах.
Особое внимание будет уделено подготовке руководящего состава. Одним из направлений повышения квалификации руководителей учебных заведений области станет дистанционное обучение по педагогическому менеджменту с использованием телекоммуникационных технологий в управлении кадрами.
Для создания механизма определения потребности в педагогических кадрах необходимо разработать подпрограмму "Кадры 2005-2007", которая бы предусматривала прогнозирование текущей и перспективной потребности в педагогических и руководящих кадрах.
В 2005-2007 годах планируется увеличение количества курсов, проводимых для педагогов. Активную помощь в подготовке учителя новой формации окажет вновь созданный государственный
педагогический институт.
Приоритетным направлением в повышении квалификации педагогов области остается подготовка к работе по учебникам нового поколения, а также обеспечение переподготовки учителей малокомплектных школ с использованием современных информационных технологий.
Будет совершенствоваться система государственной аттестации педагогических работников.
Необходимо также повышать эффективность работы методических кабинетов для оказания практической помощи учителям сельских школ.
Механизмом реализации Программы является отслеживание достижения цели и задач Программы посредством проведения регулярного мониторинга, а также по результатам оценки эффективности мер, направленных на развитие организаций образования области.

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты - жинақталған тәжiрибенiң негiзiнде әлеуметтiк-экономикалық және мәдени сұраныстарды шешу, жеке тұлға мен қоғам қажеттiлiгiн қанағаттандыру мақсатында облыста көп деңгейлi үздiксiз бiлiм беру жүйесiн дамыту.
Бағдарламаның мiндеттерi:
олардың тарихтық, ұлттық, демографиялық, географиялық, экономикалық және мәдени ерекшелiктерiн есепке ала отырып, облыста бiлiм жүйесiнiң тұрақты даму тетiктерiн жасау;
бәсеке жағдайларында қазiргi талаптарға сай келетiн бiлiм беру қызметiнiң сапасын қамтамасыз ету;
бiлiм беру саласында мемлекеттiк тiл саясатын iске асыру;
кәсiптiк  бiлiм беру жүйесiнде еңбек нарығында бәсекеге қабiлеттi жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарын  даярлау;
қазақстандық отансүйгiштiктi, азаматтықты, құқықтық, рухани-адамгершiлiк, ақпараттық мәдениеттi, салауатты өмiр салтының дағдыларын қалыптастыратын негiзгi стратегиялық бағыттар бойынша бiлiм берудiң тәрбиелiк қызметiн күшейту;
облыстың  бiлiм беру саласында кадрлық саясатты жетiлдiру;
облыс бiлiм беру ұйымдарының материалдық-техникалық базаларын  нығайту.
5. Бағдарламаның негiзгi
бағыттары және iске асыру тетiгi
Облыста бiлiм берудiң қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету    мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 25 ақпандағы "Бiлiм беру ұйымдары жүйесiнiң кепiлдi мөлшерi туралы"
N 300 қаулысымен белгiленген бiлiм беру ұйымдары жүйесiнiң кепiлдi  мөлшерiн қамтамасыз ету қажет.
Жалпы бiлiм беру мектептерi және тиiстi нысандағы интернат ұйымдары жоқ елдi мекендердегi оқушыларды күнделiктi мектепке тегiн тасымалдауды қамтамасыз ету керек.
Экономикалық мақсаттылықтан, оқушылар мен олардың ата-аналарының мүдделерiнен шыға отырып, мемлекеттiк мектеп жанындағы интернаттар жүйесiн кеңейту және нығайту керек.
Ауылдық жерлерде мектепке дейiнгi тәрбие және бiлiм берудiң қол жетiмдiгiн қамтамасыз ету үшiн жалпы орта бiлiм беру негiзiнде мектеп-балабақша, кiшi орталықтар  кешендерiн дамыту қажет.
Облыстық музыка мектеп-интернаты мен облыс мектептерiнде дарынды балалар үшiн арнайы сыныптар ашылуы есебiнен дарынды балалар үшiн мамандандырылған мектептер желісi одан әрi кеңейе  түседi.
Балалар мен жасөспiрiмдердiң бос уақыты және демалысын ұйымдастыру, балалар қозғалысын дамыту, кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтың, қылмыстың және қараусыз қалудың    алдын алу және профилактика қажеттiлiгi қосымша бiлiм беру ұйымдарының желiсiн кеңейтудi талап етедi.
Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шiлдедегi "Даму мүмкiндiктерi шектеулi балалардың әлеуметтiк және медицина-педагогикалық жағдайларын түзетудi қолдау туралы" Заңын iске асыру мақсатында әрбiр аудан орталығында  психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерi ашылатын болады.
Балалар мен жасөспiрiмдердiң жазғы демалыс пен бос уақыттарын өткiзудi ұйымдастыруға арналған жыл сайынғы шығынның көлемiн арттыру қарастырылуда.
Бiлiм беру мекемелерi мен объектiлерiн күрделi жөндеу және оларды материалдық-техникалық жарақтандыру
Бұл бағыт:
апатты бiлiм беру нысандарының орнына жаңа нысандарды салу;
облыс бiлiм беру ұйымдары ғимараттарының жөндеуiн және қайта құруын жүргiзу;
физика, химия, биология, алғашқы әскери дайындық, лингафонды және басқа оқу кабинеттерiн, сондай-ақ оқу шеберханаларын құру және жабдықтармен толықтыру;
облыс бiлiм беру ұйымдарының компьютерлiк паркiн қамтамасыз ету мөлшерiне сәйкес толықтыру;
оқушыларды оқыту және тәрбиелеу үшiн, сондай-ақ оқу процесiн басқаруға арналған жаңа ақпараттық технологияларды пайдалануға мүмкiндiк беретiн ұйымдастырушы техниканы сатып алу, мектептерде телефон орнату және Интернет желiсiне қосу мәселесiн шешуге мүмкiндiк беретiн телекоммуникациялық желi жүйесiн құру;
облыстың жалпы бiлiм беру ұйымдарында оқушылардың жиhаздарын сатып алуды және жыл сайын жаңартып отыруды қамтамасыз ету;
облыс оқу орындарының кiтапханаларын ғылыми-танымдық, көркем әдебиеттермен жабдықтау;
спортзалдарды спорт бұйымдарымен және жабдықтармен жабдықтау;
шалғайдағы ауылдардан оқушыларды мектепке арнайы көлiкпен тасымалдауды қамтамасыз ету;
ауылдық кәсiптiк мектептердегi ауылшаруашылық техникасын жаңарту;
интернат мекемелерiнiң жатаржай корпустары және мектеп асханаларының жиhаздары мен жабдықтарын жаңарту есебiнен қамтамасыз етiледi.
Оқу және тәрбие сапасын арттыру
Бұл бағыт:
қазақстандық отансүйгiштiктi, азаматтықты, еңбекқорлықты, адамгершiлiктi, құқықтық мәдениеттi, отбасы мен қоршаған ортаны сүйе бiлудi қалыптастыруға бағытталған бiлiм берудiң тәрбиелiк қызметiне басымдылық беру және күшейтуге;
оқу процесiне жаңа ақпараттық технологияларды және оқытудың бүгiнгi күнгi әдiстемелерiн, оның iшiнде сыртқы, ағымдағы және қорытынды бақылаудың дистанциондық жүйесiн енгiзуге;
жаңа оқулықтар мен әдiстемелiк жинақтарды пайдалануға;
аз топталған жалпы бiлiм беру мектептерiнiң орта буындағы бiрiктiрiлген сыныптарын кезең-кезеңмен бөлуге;
ауыл мектептерiнде пәндердi тереңдетiп оқыту мақсатында сыныптар санын көбейтуге акцент жасалады.
Педагогикалық кадрлар дарындылық мәселесi жөнiндегi демеушi мектептердiң жұмыс белсендiлiгiн одан әрi дамытатын болады.
Жетiм-балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, мүгедек балалар мен даму мүмкiндiктерi шектеулi балаларды әлеуметтендiру жөнiнде шаралар қолданылады. Тәрбиенiң  патронаттық түрi бұдан әрi дамытылады.
Оқушылар  мен  мұғалiмдердiң  денсаулығы,  олардың  әлеуметтiк жағдайларының қолайлы болуы оқыту мен тәрбие беру сапасын қамтамасыз етудiң басты факторы болып табылады. Оқушылар мен мұғалiмдердiң сапалы медициналық тексерiлуiн  ұйымдастыру қажет.
Кәсiптiк бағдарлау жұмысы және сапалы кәсiптiк   бiлiмдi қамтамасыз ету.
Бұл бағытты iске асыру:
кәсiптiк бiлiм беру орындарының көпсалалық, көпқызметтi желiлерiн дамыту;
бiлiм беру мекемелерiнiң жоғары бiлiктi кадрларды даярлауда өндiрiспен және қызметтер көрсету саласымен өзара қатынасты күшейту;
жоғары бiлiктi бiлiм беру қызметiн деген азаматтардың сұранысын қанағаттандыру, жастарды толыққанды өндiрiстiк еңбекке қосу;
сапалы оқыту, практикалық дағдылану, үйренушiлердiң кәсiптiк икемдiлiгiн дамыту үшiн жағдайларын жақсарту;
жалпы бiлiм беру мектептерiнде кәсiптiк бағдарлау  кабинеттерiн ашу және мектеп аралық оқу-өндiрiстiк комбинаттарын дамыту;
пәндердi тереңдетiп оқытатын ауыл мектептерiнiң желiсiн кеңейту;
кәсiптiк мектептерде профильдiк еңбек оқытуы мен оқушыларды  кәсiпке дейiнгi даярлыққа оқытуды жүзеге асыру үшiн  жағдайларды қамтамасыз ету;
бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру жөнiндегi бiлiм беру мекемелерiнiң педагогикалық қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн жетiлдiрудiң мақсатты курстарын ұйымдастыру есебiнен жүзеге асырылады.
Педагогикалық қызметкерлер құрамының сапасын жақсарту
Жергiлiктi бюджеттер есебiнен жоғары және орта кәсiптiк оқу орындарын  бiтiрген және ауылға жұмыс iстеуге келген жас мамандарды тұрғын үймен қамтамасыз ету. Бұл шара жас мамандардың  ауылға  тұрақтануына, ауылдық бiлiм беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлер құрамының сапасын жақсартуға  ықпал етедi.
Ауыл мектептерi мұғалiмдерiнiң қайта даярлануы және бiлiктiлiгiн арттыру жүйесi, тәжiрибеге педагогикалық ғылымның  жаңа жетiстiктерiн  және ауыл мектептерiнде оқытуды ұйымдастырудың алдыңғы қатарлы оқыту тәжiрибесiн есепке алу керек, шағын жинақталған мектептердегi жұмыс ерекшелiгiн есепке ала отырып педагогтардың әр түрлi санаттарына курстарды ұйымдастыруға саралап келу керек. Басшы құрамдарды даярлауға аса көңiл бөлiнетiн болады. Телекоммуникациялық технологияларда кадрларды басқаруда пайдаланумен педагогикалық менеджмент жөнiндегi алыстан бiлiм беру облыс оқу орындары басшыларының  бiлiктiлiгiн арттырудағы басым  бағыттары болады.
Педагог кадрларға деген сұранысты бағдарлайтын тетiктi құру үшiн педагогикалық және басқару кадрларға деген ағымдағы және перспективалық қажеттiлiктi болжауды қарастыратын "2005-2007 жыл кадрлары" компьютерлiк кiшi бағдарламасын әзiрлеу қажет.
2005-2007 жылдары педагогтермен мемлекеттiк тапсырыс бойынша өтетiн курстар санын арттыру жоспарлануда. Жаңадан құрылған мемлекеттiк педагогикалық институт жаңа заман мұғалiмдер даярлауда белсендi түрде көмек бередi.
Жұмысқа жаңа буын оқулықтары бойынша даярлану, сондай-ақ аз топталған мектептер мұғалiмдерiнiң бүгiнгi күнгi ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы қайта даярлауды қамтамасыз ету  облыс педагогтерiнiң бiлiктiлiгiн арттырудағы басым бағыт болып қалады.
Педагогикалық кадрларды аттестаттау жүйесi жетiлдiретiн болады.
Ауыл мектептерiнiң мұғалiмдерiне практикалық көмек көрсету үшiн әдiстемелiк кабинеттер жұмысының тиiмдiлiгiн арттыру қажет.
Тұрақты мониторинг жүргiзу, сондай-ақ облыс бiлiм беру ұйымдарын дамытуға бағытталған шаралардың тиiмдiлiгiне баға беру арқылы Бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерiнiң орындалуын қадағалау Бағдарламаны iске асырудың тетiгi болып табылады.

6. Необходимые ресурсы и источники
финансирования Программы
Финансирование Программы будет осуществляться в пределах средств, предусмотренных в областном бюджете, бюджетах городов и районов, а также за счет иных финансовых источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Финансовое обеспечение Программы будет осуществлено по двум направлениям:
увеличение бюджетного финансирования при условии повышения эффективности использования бюджетных средств образовательными учреждениями и другими организациями системы образования области;
создание условий для привлечения дополнительных внебюджетных источников финансирования образования без снижения норм, нормативов и абсолютных размеров бюджетного финансирования.
На реализацию Программы предусматривается выделение из местных бюджетов дополнительно более 7147,4 млн. тенге: 2005 год - 2388,9 млн. тенге, 2006 год - 2885,3 млн. тенге, 2007 год - 1873,2 млн. тенге.
7. Ожидаемые результаты
от реализации Программы
Выполнение Программы обеспечит:
доступность и преемственность всех уровней образования;
качественное, конкурентоспособное образование, ориентированное на результат;
дальнейшее развитие казахской национальной школы как института формирования национального самосознания;
создание системы внешнего текущего и итогового контроля, которая позволит обеспечить мониторинг качества образования;
восприятие учащимися нормативных ценностей, подготовку к дальнейшему самоопределению, формирование активной позиции и потребности в самореализации, более широкое участие подростков в объединениях по интересам;
улучшение кадрового потенциала в сфере образования;
создание единой образовательной информационной среды системы образования области;
подготовку специалиста, способного самостоятельно решать профессиональные задачи, нести ответственность за их результаты;
укрепление связи системы технического и профессионального образования с работодателями и субъектами малого и среднего бизнеса;
расширение охвата детей дошкольным воспитанием и дополнительным образованием;
создание системы учета и контроля детей с ограниченными возможностями, сохранение и развитие сети специальных организаций образования;
проведение капитального ремонта зданий 405 объектов образования;
укрепление материально-технической базы учебных заведений области через обновление 1221 комплекта ученической мебели, создание 173 кабинетов физики, 183 кабинетов химии, 213 кабинетов биологии, 151 лингафонного кабинета, оснащение 167 мастерских, 360 спортзалов, 130 кабинетов начальной военной подготовки, 308 медицинских кабинетов, 321 столовой, приобретение 72 единиц сельскохо-зяйственной техники;
пополнение и обновление библиотечного фонда 463 организаций образования научно-познавательной и художественной литературой;
организацию бесперебойной доставки учащихся в школы через решение проблемы приобретения 46 автобусов для школ области;
пополнение парка компьютерной техники 432 комплектами для организаций образования области;

6. Бағдарламаның қажеттi
ресурстары және қаржыландыру көздерi
Бағдарламаны қаржыландыру облыстық бюджетте, қалалар мен аудандар бюджеттерiнде көзделген қаражаттың шеңберiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да көздер есебiнен жүзеге асырылады.
Бағдарламаның қаржылай қамтамасыз етiлуi екi бағыт бойынша жүзеге асырылады:
бiлiм беру мекемелерiнiң және бiлiм беру жүйесiнiң басқа ұйымдарымен бюджеттiк қаражаттарды тиiмдi пайдалануды арттыру шартында бюджеттiк қаржыландыруды арттыру;
бюджеттiк қаржыландырудың нормалары және нормативтерiн, абсолюттiк мөлшерлерiн, азайтусыз бiлiм берудi қаржыландырудың қосымша бюджеттен тыс көздерiн тарту үшiн жағдай жасау.
Бағдарламаны жүзеге асыру үшiн жергiлiктi бюджеттер есебiнен қосымша 7147,4 млн теңге бөлiнетiн болады: 2005 жылы - 2388,9  млн теңге, 2006 жылы - 2885,3 млн теңге, 2007 жылы -1873,2 млн теңге.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны орындау:
бiлiмнiң барлық деңгейiне қол жетiмдiлiктi және сабақтастықты;
нәтижеге бағдарланған сапалы, бәсекеге қабiлеттi бiлiм  берудi;
ұлттық сана-сезiмдi қалыптастыру институты ретiнде қазақ ұлттық мектептерiн одан әрi дамытуды;
бiлiм беру сапасының мониторингiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн сыртқы ағымдағы және қорытынды бағалау жүйесiн құруды;
оқушылардың нормативтiк құндылықтарды қабылдауын, әрi қарай өзiн-өзi анықтау, белсендi өмiрлiк көзқарас және өзiн-өзi iске асыру қажеттiлiгiн қалыптастыруды, жасөспiрiмдердiң қызығушылықтары бойынша бiрлестiктерiне кеңiнен қатысуды;
бiлiм беру саласында кадрлық әлеуеттi жақсартуды;
облыстың бiлiм беру жүйесiнiң бiрыңғай ақпараттық бiлiм беру ортасын құруды;
есептеу және балаларға бақылау жүйесiн сақтау мен дамытуды;
кәсiби мiндеттердi дербес шеше алатын және олардың нәтижелерiне жауап бере алатын мамандарды даярлауды;
кiшi және шағын бизнес жұмыс берушiлерiмен және субъектiлерiмен техникалық және кәсiптiк бiлiм беру жүйесiнiң байланысын нығайтуды;
балалардың мектепке дейiн тәрбие берумен және қосымша бiлiм берумен қамтылуын кеңейтудi;
мүмкiндiктерi шектелген балаларды есепке алу және бақылау жасау жүйесiн құруды, арнайы бiлiм беру ұйымдарының желiсiн сақтау мен дамытуды;
бiлiм беру объектiлерiнiң 405 ғимаратына күрделi жөндеудi  жүргiзудi;
1221 оқушылар жиhаздарын жаңарту, 173 физика кабинеттерiн, 183 химия кабинеттерiн, 213 биология кабинеттерiн, 151 лингафондық кабинеттердi жасау, 167 шеберханаларды, 360 спортзалдарды, 30 алғашқы әскери дайындық кабинеттерiн, 308 медициналық кабинеттердi, 321 асханаларды жабдықтау, 72 бiрлiк ауылшаруашылық техникасын атып алу арқылы облыс оқу орындарының материалдық-техникалық базаларын нығайтуды;
463 бiлiм беру ұйымдарының кiтапханалық қорларын ғылыми-танымды және көркем әдебиеттермен толықтыруды және жаңартуды;
облыстың 46 мектебi үшiн  автобустарды сатып алу мәселесiн шешу арқылы мектеп оқушыларын үздiксiз жеткiзудi қамтамасыз етудi;
облыстың бiлiм беру ұйымдарының компьютерлiк техника паркiн 432 топтамамен толықтыруды;

создание единой системы телекоммуникационной связи образования, телефонизацию 121 школы области, подключение к сети Интернет 83 % школ области;
создание условий для перехода на 12-летнее образование.
8. План мероприятий по реализации  программы
развития образования в области на 2005-2007 годы
N п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответственные за
исполнение
1
2
3
4
1. Развитие сети организаций образования области
1
Создать комплексы "школа-детский сад" в селах Галицкое, Павловка, Ильичевка Успенского района,  Алаколь, Новокузьминка, Прииртышское Железинского района, Щербакты, Орловка, Галкино, Шалдай, Хмельницкое Щербактинского района, Береговое, Фрументьевка, Березовка Качирского района, Ямышево, Щербакты Лебяжинского района, открыть 2 детских сада в г.Экибастузе
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
2

бiлiмнiң  телекоммуникация желiсiнiң бiрыңғай жүйесiн құруды, облыстың 121 мектебiн телефонданыруды, облыс мектептерiнiң 83%  Интернет желiсiне қосуды;
12 жылдық бiлiмге көшуге жағдай жасауды қамтамасыз етедi
8. Облыста бiлiм берудi дамытудың 2005-2007 жылдарға
арналған облыстық бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
N
р/с
Iс-шаралар
Аяқталу нысаны
Орындалуына жауаптылар
1
2
3
4
1. Бiлiм беру ұйымдарының желiсiн дамыту
1.
Успен ауданындағы Галицкий, Павловка Ильичев, Железин ауданындағы Алакөл, Новокузмин, Прииртышский,  Шарбақты ауданындағы Шарбақты, Орлов, Галкино, Шалдай, Хмельницкий, Качиры ауданындағы Береговое, Фрументьев, Березов, Лебяжi ауданындағы Ямышев, Шарбақты ауылдарында "Мектеп-балабақша" кешендерiн салу және Екiбастұз қаласынан 2 балалар бақшасын ашу
Облыс әкiмiне
ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
2.

Открыть областную специализированную школу-интернат для одаренных детей из сельской местности   на 180 мест, специализированные классы для одаренных детей  в средних школах N 1, 3 г. Экибастуза, гимназии N 3 г.Павлодара, гимназии-интернате имени Ы. Алтынсарина
Постановление акимата области, информация акиму области
Департамент образования области
3
Обеспечить развитие областной  музыкальной  школы-интерната  для одаренных детей
Информация акиму области
Департамент образования области
4
Увеличить количество классов с казахским языком обучения до 17 комплектов в следующих городах и районах: Павлодаре, Экибастузе, Аксу, Иртышском, Баянаульском, Качирском, Актогайском, Лебяжинском
Информация заместителю акима области
Акимы городов и районов, департамент образования  области
5
Преобразовать смешанные школы  в школы с казахским языком обучения в следующих районах:
Актогайском  - 5 школ
Баянаульском - 2 школы
Железинском  -1 школу
Качирском      - 1 школу
Щербактинском -1 школу
Лебяжинском -1 школу
Майском - 1 школу
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
6
Преобразовать детский сад  N 9 в г. Павлодаре, открыть дополнительно семнадцать групп  с казахским языком обучения в городах Павлодаре, Экибастузе и Аксу
Информация заместителю акима области
Акимы городов
7
Открыть 16 детско-юношеских клубов физической подготовки в городах и районах на базе общеобразовательных, внешкольных организаций
2005 г. - 7 клубов
2006 г. - 5 клубов
2007 г. - 4 клуба
Информация заместителю акима области
Акимы городов и районов, департамент образования области
8
Открыть интернаты при средних школах:
Береговой Качирского района, Шалдайской, Сосновской Щербактинского района, Михайловской Железинского района, Майской Майского района, Лозовской Успенского района, Шидертинской Актогайского района
Информация замстителю акима области
Акимы городов и районов, департамент образования области
9
Открыть кабинеты психолого-педагогической коррекции в Актогайском, Железинском, Майском, Лебяжинском, Павлодарском, Успенском, Щербактинском районах
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
10
Открыть дом юношества для детей-сирот и детский дом семейного типа в г. Павлодаре
Информация акиму области
Аким г.Павлодара, департамент образования области
2. Проведение капитального ремонта и материально-техническое оснащение организаций образования области
11
Обеспечить строительство объектов образования:
2005-2007 годы - школа-интернат санаторного типа на 220 мест для детей, переболевших туберкулезом, в Щербактинском районе;
детская деревня  на 70 мест в г. Павлодаре;
школа на 80 мест в  с. Жабаглы Лебяжинского района;
пристройка к гимназии N 3 г. Павлодара;
пристройка к гимназии г. Аксу;
школа на 400 мест в с. Шидерты г. Экибастуза;
школа с казахским языком обучения на 1078 мест в г. Павлодаре;
детские сады на 100 и 50 мест в селах  Иртышск и Баянаул; детский сад с государственным языком обучения на 330 мест в г. Павлодаре;
пристройка к школе-лицею N 10 г. Павлодара;
пристройка к школе в  с. Казалы сельской зоны г. Аксу;
пристройка к Успенской средней школе N 3;
пристройка к областной гимназии-интернату имени Ы. Алтынсарына;
пристройка к школе имени Абая Щербактинского района;
школа на 420 мест в г. Павлодаре;
7 пристроек  к школам  в Павлодарском, Успенском, Лебяжинском, Иртышском районах и г. Павлодаре
Информация акиму области
Департамент образования области, акимы городов и районов
12
Обеспечить ремонт и реконструкцию организаций образования области:
2005 год - 149 объектов

Ауылдық жерлердегi дарынды балалар үшiн 180 орындық  облыстық мамандандырылған мектеп-интернатын, Екiбастұз қаласының N 1,3 орта мектебiнде, Павлодар қаласының N 3 гимназиясында,  Ы. Алтынсарин атындағы гимназия -интернатында дарынды балалар үшiн мамандандырылған сыныптар ашу,
Облыс әкiмдiгiнiң қаулысы, облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
3
Дарынды балаларға арналған облыстық музыка мектебiнiң дамуын қамтамсыз ету
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
4.
Мынадай аудандар мен қалаларда: Павлодар, Екiбастұз, Ақсу қалаларында, Ертiс, Качиры, Ақтоғай, Лебяжiде қазақ тiлiнде бiлiм беретiн сынып санын 17 комплектiге көбейту
Облыс әкiмiнiң орынбасарына ақпарат
Қалалар және  аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
5.
Мына аудандардағы аралас мектептер қазақ тiлiнде оқытатын мектептер болып қайта ұйымдастырылсын:
Ақтоғай - 5 мектеп
Баянауыл - 2 мектеп
Железинка- 1мектеп
Качир - 1 мектеп
Шарбақты -1 мектеп
Лебяжi - 1 мектеп
Май - 1 мектеп
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi,  облыс бiлiм департаментi
6.
Павлодар қаласындағы N 9 балалар-бақшасын қайта ұйымдастыру, Павлодар, Екiбастұз, Ақсу қалаларынан қазақ тiлiнде оқытатын қосымша он жетi топ ашу
Облыс әкiмiнiң орынбасарына ақпарат
Қалалар әкiмдерi
7.
Қалалар мен аудандардың  жалпы бiлiм беру және мектептен тыс ұйымдарында дене шынықтыру дайындықтарын жүргiзу үшiн 16 балалар-жасөспiрiмдер клубын ашу:
2005 жылы - 7 клуб
2006 жылы -  5 клуб
2007 жылы - 4 клуб
Облыс әкiмiнiң орынбасарына ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
8.
Качиры ауданының Береговой, Шарбақты ауданының Сосновск, Шалдай, Железин ауданының  Михайлов, Май ауданының Май, Успен ауданының Лозов, Ақтоғай ауданының Шiдертi орта мектептерiнiң жанынан  интернаттар ашу
Облыс әкiмiнiң орынбасарына ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
9.
Ақтоғай, Железин, Май, Лебяжi, Павлодар, Успен, Шарбақты аудандарында психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерiн ашу
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
10.
Павлодар қаласында жетiм балалар үшiн жасөспiрiмдер  үйi мен отбасылық үлгiдегi балалар үйiн ашу
Облыс әкiмiне ақпарат
Павлодар қаласының әкiмi, облыс бiлiм беру департаментi
2. Облыс бiлiм беру ұйымдарында күрделi жөндеу жұмыстарын жүргiзу және материалдық-техникалық жарақтандыру
11
Бiлiм беру обьектiлерiнiң құрылысын қамтамасыз ету:
2005-2007 жылдары Шарбақты ауданында туберкулезбен ауырған балалар үшiн 220 орындық санатория түрiндегi мектеп-интернаты, Павлодар қаласында 70 орындық балалар ауылы, Лебяжi ауданы Жабағлы аулына 80 орындық мектеп, Павлодар қаласының N 3 гимназиясына қосымша құрылыс салу;
Ақсу қаласының гимназиясына қосымша құрылыс салу;
Екiбастұз қаласының Шiдертi ауылында 400 орындық мектеп, Павлодар қаласында 1078 орындық қазақ тiлiнде оқытатын мектеп;
Ертiс, Баянауыл аудандарының ауылдарында 100 және 50 орындық балалар бақшалары, Павлодар қаласында мемлекеттiк тiлде оқытатын 330 орындық балабақшасын, Павлодар қаласының N 10 лицей-мектебiне қосымша құрылысты, Ақсу ауданының ауылдық аумағы қазалы ауылында мектепке қосымша құрылысты, N 3 Успен орта мектебiне қосымша құрылысты, Алтынсарин атындағы облыстық гимназия мектеп-интернатына қосымша құрылысты, Шарбақты ауданының Абай атындағы мектебiне қосымша құрылысты;
Павлодар қаласынан 420 орындық мектептi, Павлодар, Успен, Лебяжi, Ертiс аудандары мен Павлодар қаласындағы мектептерге қосымша 7 құрылыс салуды
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi, қалалар мен  аудандар әкiмдерi
12
Облыс бiлiм беру ұйымдарын жөндеу мен қайта құруды қамтамасыз ету:
2005 жыл -127 объектi

2006 год - 135 объектов
2007 год - 155 объектов
Информация акиму области
Департамент образования области, акимы городов и районов
13
Создать кабинеты химии, физики, биологии в средних общеобразовательных школах:
2005 год - 78 кабинетов
2006 год - 102 кабинета
2007 год - 107 кабинетов
Информация акиму области
Департамент образования области, акимы городов и районов
14
Создать лингафонные кабинеты в средних общеобразовательных школах:
2005 год - 81 кабинет
2006 год - 17 кабинетов
2007 год - 17 кабинетов
Информация акиму области
Департамент образования области, акимы городов и районов
15
Оснастить 130 кабинетов начальной военной подготовки в средних общеобразовательных школах
Информация акиму области
Департамент образования области, акимы городов и районов
16
Приобретать специальные сурдосредства для детей с нарушением слуха коррекционной школы-интерната
Информация акиму области
Департамент образования области
17
Обеспечить обновление оборудования учебных мастерских общеобразовательных школ
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
18
Обеспечить приобретение и обновление ученической мебели в образовательных учреждениях области: 2005 год - 161 комплект
2006 год -  252 комплекта
2007 год - 235  комплекта
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
19
Обеспечить пополнение библиотечных фондов 463 образовательных учреждений учебной литературой
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
20
Обеспечить спортзалы  образовательных учреждений спортинвентарем и оборудованием:
2005 год - 123 школы
2006 год - 117 школ
2007 год - 120 школ
Информация акиму области
Акимы городов и районов,   департамент образования области
21
Обеспечить  профессиональные школы сельскохозяйственной техникой и оборудованием для цехов и лабораторий:
2005 год - 23 единицы
2006 год - 25 единиц
2007 год - 24 единицы
Информация акиму области
Департамент образования области
22
Оснащать медикаментами 308 медицинских кабинетов в организациях образования области
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
23
Пополнить и обновить парк компьютерной техники:
2005 год - 95 школ
2006 год -  134 школы
2007 год  - 173 школы
Информация  акиму области
Департамент образования области
24
Обеспечить укрепление материально - технической базы интернатных  учреждений:
2005 год - 58 комплекта
2006 год - 145 комплектов
2007 год - 122 комплектов
Информация  акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
25
Создать образовательный портал и  единую систему телекоммуникационной сети образования, телефонизировать 121 школу, подключить к сети Интернет 83% школ:

2006 жыл -135 объектi
2007 жыл -155 объектi
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi, қалалар мен  аудандар әкiмдерi,
13
Орта жалпы бiлiм беру  мектептерiнде химия, физика, биология кабинеттерiн ашу:
2005 жыл-75 кабинет
2006 жыл-102 кабинет
2007 жыл-17 кабинет
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi, қалалар мен аудандар әкiмдерi
14
Орта жалпы бiлiм беру мектептерiнде лингафонды кабинеттер ашу:
2005 жыл- 81 кабинет
006 жыл-17 кабинет
2007 жыл -17 кабинет
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi, қалалар мен аудандар әкiмдерi
15
Орта жалпы бiлiм беру мектептерiнде 130 бастапқы әскери  дайындық кабинеттерiн ашу
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi, қалалар мен  аудандар әкiмдерi
16
Түзету  мектеп-интернатының есту қабiлетi нашар балалары үшiн арнайы судожабдықтар  сатып алу
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
17
Жалпы бiлiм беру мектептерiнде оқу шеберханаларын жабдықтармен жаңартуды қамтамасыз ету
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен  аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi,
18
Облыстың бiлiм беру мекемелерiнде оқушылар жиhаздарын сатып алуды және жаңартуды қамтамасыз ету:
2005 жыл-161комплект
2006 жыл-252комплект
2007 жыл-235комплект
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi,
19
Бiлiм беру мекемелерiнiң 463  кiтапханалық қорларын оқу әдебиеттермен толықтыруды қамтамасыз ету:
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен  аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
20
Бiлiм беру мекемелерiнiң спортзалдарын спорттық  құралдармен және жабдықтармен қамтамасыз ету:
2005 жыл-123 мектеп
2006 жыл-117 мектеп
2007 жыл- 120 мектеп
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен  аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
21
Кәсiптiк мектептердi ауылшаруашылық техникалар және цехтар мен лабораторияларға арналған жабдықтармен қамтамасыз ету:
2005 жыл - 23 бiрлiк
2006 жыл - 25 бiрлiк
2007 жыл - 24 бiрлiк
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
22
Облыс бiлiм беру ұйымдарында 308 медициналық кабинеттердi дәрi-дәрмекпен жабдықтау
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен  аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi,
23
Компьютерлiк техника паркiн толықтыру мен жаңарту:
2005 жыл -95 мектеп
2006 жыл -134 мектеп
2007 жыл - 173 мектеп
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
24
Интернат мекемелерiнiң материалдық-техникалық базасын нығайтуды қамтамасыз ету
2005 жыл - 58 комплектi
2006 жыл -145 комплектi
2007 жыл -122 комплектi
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен  аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
25
Бiлiм беру парталы мен бiлiм беру желiсiнiң бiрыңғай телекоммуникациялық жүйесiн құру, 121 мектепке телефон орнату, мектептердiң  83%  Интернет жүйесiне қосу:

2005 год - 60 школ
2006 год - 40 школ
2007 год - 21 школу
Информация акиму области
Департамент образования области, областная  дирекция телекоммуникаций
26
Укрепить материально-техническую базу института повышения квалификации педагогических кадров
Информация акиму области
Департамент образования области
3. Повышение качества обучения и воспитания
27
Продолжить внедрение  в школах области  единой системы оценки качества образования в 4, 9, 11 классах в рамках проведения  Единого национального тестирования
Приказ по департаменту образования области
Департамент образования области
28
Увеличить количество школ с профильным обучением:
2005 год - 11 школ
2006 год - 13 школ
2007 год - 15 школ
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
29
Расширить сеть сельских школ с углубленным изучением отдельных предметов:
2005 год - 168 школ
2006 год - 196 школ
2007 год - 211 школ
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
30
Обеспечить реализацию экспериментальной работы по полиязычному обучению в общеобразовательных школах:
2005 год - 2 школы г. Павлодара
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
31
Внедрить экспериментальную республиканскую программу по обучению учащихся общеобразовательных школ английскому языку со второго класса:
2005 год - 2 школы в г. Павлодаре и Баянаульском районе
2006 год - 2 школы в городах Экибастузе и Аксу
2007 год - 2 школы в Железинском и Павлодарском районах
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
32
Продолжить апробацию учебников нового поколения в средних школах N N 10, 21, 35 г. Павлодара:
2005 год - 9 классы
2006 год - 10 классы
2007 год - 11 классы
Информация акиму области
Департамент образования области, аким г. Павлодара
33
Организовывать соревнования, конкурсы, смотры, олимпиады
Информация акиму области
Департамент образования области, акимы городов и районов
34
Проводить среди учебных заведений областной конкурс по качеству образовательных услуг на основе методики рейтинговой оценки деятельности
Информация акиму области
Департамент образования области, акимы городов и районов
35
Сократить количество  сов-мещенных классов среднего звена (5-9 классы) в мало-комплектных школах:
2005 год - 82 класса
2006 год - 81 класс
Информация акиму области
Департамент образования области, акимы городов и районов
36
Развивать в области детское движение, создав в 211 сред-них школах общественные организации по интересам
Информация акиму   области
Департаменты образования и внутренней политики области
37
Проводить детские  фестивали: "Тан шолпан", "Бyлдiршiн" для воспитанников детских домов, школ-интернатов и дошкольных организаций
Инфор-мация заместителю  акима области
Департамент обра зования области
38
Провести областной конкурс эстрадной песни "Хрустальный звон"
Разработка  мероприятия
Департамент образования области
39
Организовать и провести областную спартакиаду среди учащихся школ, профшкол, лицеев, колледжей:

2005 жыл - 60 мектеп
2006 жыл - 40 мектеп
2007 жыл - 21 мектеп
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi, облыстық телекоммуникация дирекциясы
26
Педагогикалық кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру институтының материалдық-техникалық базасын нығайту
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
3. Бiлiм беру және тәрбиелеу сапасын арттыру
27
Ұлттық бiрыңғай тестiлеу  шеңберiнде облыс мектептерiнiң 4, 9, 11 сыныптарында бiлiм сапасын бағалаудың бiрыңғай жүйесiн енгiзудi жалғастыру
Облыс бiлiм департаментiнiң бұйрығы
Облыс бiлiм департаментi
28
Профильдi бiлiм беру мектептерiнiң санын көбейту:
2005 жылы -11 мектеп
2006 жылы -13 мектеп
2007 жылы- 15 мектеп
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен  аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi,
29
Жекелеген сабақтарды тереңдетiп оқыту үшiн ауыл мектептерiнiң жүйесiн кеңейту:
2005 жыл  - 168 мектеп
2006 жыл - 196 мектеп
2007 жыл - 211 мектеп
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен  аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
30
Жалпы бiлiм беру мектептерiнде  көп тiлде оқыту жөнiндегi эксперименттiк жұмыстарды iске асыруды қамтамасыз ету:
2005 жылы Павлодар қаласында - 2 мектеп
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi,
31
Жалпы бiлiм беру мектептерiнде оқушыларды 2-шi сыныптан бастап  ағылшын тiлiн оқыту жөнiнде республикалық бағдарламаны енгiзу:
2005 жылы Павлодар қаласы мен Баянауыл ауданында - 2 мектеп, 2006 жылы Екiбастұз және Ақсу қалаларында - 2 мектеп, 2007 жылы Железин және Павлодар аудандарында - 2 мектеп
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
32
Павлодар қаласының N 10, 21, 35 орта мектептерiнде жаңа буын оқулықтарын тәжiрибеден өткiзудi жалғастыру:
2005 жыл -  9 сынып
2006 жыл - 10 сынып
2007 жыл - 11сынып
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi, Павлодар қаласының әкiмi
33
Облыстық жарыстар, конкурстар, байқаулар, олимпиадалар ұйымдастыру
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi, қалалар мен аудандар әкiмдерi
34
Оқу орындары арасында бiлiм беру қызметтерiнiң рейтингiлiк бағалау әдiстемесi негiзiнде бiлiм беру сапасы бойынша облыстық конкурс өткiзу
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi, қалалар мен   аудандар әкiмдерi
35
Шағын жинақталған мектептерде орта буын (5-9 сыныптар) бiрiктiрiлген сыныптар санын азайту:
2005 жыл - 82 сынып
2006 жыл - 81 сынып
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi, қалалар мен  аудандар әкiмдерi
36
Қызығушылық бойынша 211 орта мектептерде қоғамдық ұйымдарды құра отыра, облыста балалар қозғалысын дамыту
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм, iшкi саясат департаменттерi
37
Балалар үйлерiнiң, мектеп-интернаттардың және мектепке дейiнгi ұйымдардың  тәрбиеленушiлерi үшiн: "Таң шолпан", "Бүлдiршiн" балалар фестивальдарын өткiзу
Облыс әкiмiнiң орынбасарына ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
38
"Хрустальный звон" эстрадалық әндердiң облыстық конкурсын өткiзу
Iс-шаралар әзiрлеу
Облыс бiлiм департаментi
39
Мектептер, кәсiптiк мектептер, лицейлер, колледждер оқушылары арасында облыстық спартакиада ұйымдастыру және өткiзу:

2005 год - 53,0 тыс. детей
2006 год - 58,0 тыс. детей
2007 год - 62,0 тыс. детей
Информация заместителю  акима области
Департамент образования области
40
Организовывать и проводить конкурс воспитательных систем среди организаций образования области
Информация заместителю акима области
Департамент образования области
41
Организовать бесплатное горячее питание детей из малообеспеченных семей (в том числе тубвиражных) за счет средств фонда всеобуча
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
42
Обеспечивать организацию летнего отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков
Информация акиму области
Акимы городов и районов департамент образования области
43
Реализовать комплекс мер по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних, для снижения детской преступности в области, в том числе за счет увеличения охвата внеурочной деятельностью детей, склонных к девиантному поведению, на 10 -15 %
Информация заместителю  акима области
Акимы городов и районов, департамент образования области, управление внутренних дел области (по согласованию
44
Проводить целевые оперативно-профилактические мероприятия "Подросток", "Дозор", "Забота"
Информация заместителю  акима области
Акимы городов и районов, управление внутренних дел области (по согласованию)
4. Совершенствование профессионального образования
45
Организовать по заявкам департаментов и предприятий области в 60  учебных заведениях профессионального образования подготовку квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена с учетом потребности рынка
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
46
Принять меры по обеспечению трудоустройства не менее 85% выпускников колледжей, профессиональных школ
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
47
Оснастить современной компьютерной техникой 25 организаций профессионального образования
Информация акиму области
Департамент образования области
48
Продолжить работу с ведущими предприятиями области по организации на их базе прак-тики: для профессиональных школ и лицеев-по 65 специальностям, для колледжей-по 79 специальностям
Информация акиму области
Департаменты образования, индустрии и торговли области
49
Продолжить организацию бесплатного горячего питания для 6,9 тыс. учащихся  профессиональных школ и лицеев
Информация акиму области
Департамент образования области
50
Организовать профильное обучение детей-инвалидов на базе профессиональных школ N N 13 и 31 г. Павлодара
Информация акиму области
Департамент образования области
51
Организовывать  на базе профессиональных  школ и лицеев области краткосрочную подготовку по смежным профессиям безработного населения (800 человек)
Информация акиму области
Департаменты образования, социальной защиты и занятости населения
52
Организовывать трудовую подготовку  2400 школьников на базе профессиональных школ с целью их ранней профессионализации
Информация акиму области
Департамент образования области
53
Внедрять комплексную программу профессионального обучения  детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, для их социальной защиты
Информация акиму области
Департамент образования области

2005 жылы - 53,0 мың оқушы
2006 жылы - 58,0 мың оқушы
2007 жылы - 62,0 мың оқушы
Облыс  әкiмiнiң орынбасарына ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
40
Облыс бiлiм беру ұйымдары арасында тәрбиелеу жүйесi конкурсын ұйымдастыру және өткiзу
Облыс  әкiмiнiң орынбасарына ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
41
Жаппай оқыту қоры қаражаты есебiнен аз қамтамасыз етiлген отбасы балаларын (оның iшiнде туберкулезбен ауырғандарды) тегiн ыстық тамақпен қамтуды ұйымдастыру
Облыс  әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi,
42
Балалар мен жасөспiрiмдердiң сауықтырылуын және жұмыспен қамтылуын, жазғы демалысын ұйымдастыру
Облыс  әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
43
Облыста балалар қылмысын 10-15% төмендету үшiн, оның iшiнде әумесерлiк мiнез-құлыққа жақын балаларды сабақтан тыс жұмыспен қамтуды арттыру есебiнен кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың алдын-алу жөнiндегi шаралар кешенiн iске асыру
Облыс  әкiмiнiң орынбасарына ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi, облыс iшкi iстер басқармасы (келiсiм бойынша)
44
"Подросток", "Дозор" "Забота"  мақсатты жедел алдын алу iс-шараларын жүргiзу
Облыс әкiмiнiң орынбасарына ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыстық iшкi iстер басқармасы (келiсiм бойынша)
4. Кәсiптiк бiлiм берудi жетiлдiру
45
Нарық талабына сай, облыс департаменттерi мен кәсiпорындардың тапсырыстары бойынша 60 кәсiптiк бiлiм беру орындарында бiлiктi жұмысшы кадрлары мен орта буын мамандарын даярлау
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
46
Колледждер, кәсiптiк мектеп түлектерiнiң кем дегенде 85% жұмысқа қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолдану
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
47
Жаңа компьютерлiк техникамен 25 кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарын жабдықтау
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
48
Облыс кәсiпорындарымен:
кәсiптiк мектептер мен лицейлер үшiн 65 мамандық бойынша, колледждер үшiн -79 мамандық бойынша тәжiрибе өткiзу жұмысын жалғастыру
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм, индустрия және сауда департаменттерi
49
Кәсiптiк мектептер мен лицейлердiң 6,9 мың оқушысын тегiн ыстық тамақпен қамтамасыз ету
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
50
Павлодар қаласының N 13 және 31 кәсiптiк мектептер базасында  мүгедек балаларға  бейiндiк оқытуды ұйымдастыру
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
51
Облыстың кәсiптiк мектептерi мен лицейлерiнде жұмыссыз халық үшiн аралас мамандық бойынша қысқа мерзiмде дайындық ұйымдастыру (800 адам)
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм, халықты әлеуметтiк қорғау және жұмыспен қамту департаменттерi
52
Ерте кәсiптендiру мақсатында кәсiптiк мектеп базасында 2400 оқушыны еңбекке даярлауды ұйымдастыру
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
53
Жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтiк қорғау үшiн кәсiптiк бiлiм берудiң кешендi бағдарламасын енгiзу
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi

5. Совершенствование работы с педагогическими кадрами
54
Обеспечить проведение  качественного медицинского осмотра педагогов
Информация акиму области
Департаменты образования,   здравоохранения области, акимы городов и районов
55
Организовать на базе санатория-профилактория "Агарту" оздоровительные мероприятия для учителей малокомплектных школ  во время прохождения ими курсовой  переподготовки (621 человек)
Информация акиму области
Департамент образования области
56
Обеспечивать на базе  Павлодарского государственного педагогического института подготовку не менее 200 человек по широкому спектру  педагогических специализаций, в соответствии с потребностями организаций образования области
Информация акиму области
Департаменты образования, социальной защиты и занятости населения области, Павлодарский государственный педагогический институт (по согласованию)
57

5. Педагогика кадрларымен жұмысты жетiлдiру
54
Педагогтарды сапалы медициналық тексеруден өткiзудi қамтамасыз ету
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм, денсаулық сақтау департаменттерi, қалалар мен аудандар әкiмдерi
55
Қайта даярлықтан өтуге келетiн шағын жинақталған мектеп  мұғалiмдерi үшiн "Ағарту" санаторий-профилакторий базасында сауықтыру iс-шараларын ұйымдастыру (621 адам)
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
56
Облыстың бiлiм беру ұйымдарының қажеттiлiгiне сәйкес, Павлодар мемлекеттiк педагогикалық институты базасында педагогикалық мамандықтардың кеңейтiлген спектрi бойынша 200 адамды   даярлауды қамтамасыз ету
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм, халықты әлеуметтiк қорғау және жұмыспен қамту департаменттерi, Павлодар мемлекеттiк педагогикалық институты (келiсiм бойынша)
57

Обеспечить переподготовку и повышение квалификации 5,4 тыс. учителей школ,   работников  учебных заведений системы профессионального образования
Информация акиму области
Департамент образования области
58
Разрабатывать комплекс мер, обеспечивающих социальную защиту и закрепление молодых специалистов на селе  с предоставлением им жилья
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент образования области
59
Оказать содействие в выделении социальной помощи сельским детям из малообеспеченных семей, обучающимся  по педагогическим специальностям в вузах области (440 ежегодно)
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департаменты образования, социальной защиты и занятости населения области
60
Создать совместно  с учеными Павлодарского государственного педагогического института на базе  института повышения квалификации педагогических кадров лаборатории контроля качества образования,  изучения, обобщения и распространения передового педагогического опыта
Информация заместителю  акима области
Департамент образования области, Павлодарский государственный педагогический институт (по согласованию)
продолжение таблицы
Срок исполнения
Предполагаемые расходы (млн. тенге)
Источники финансирования
2005 г .
2006 г.
2007 г .
5
6
7
8
9
Ежегодно

Облыс кәсiптiк бiлiм беру жүйесiндегi 5,4 мың мектеп мұғалiмi мен оқу орындары қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн жетiлдiру мен қайта даярлауды қамтамасыз ету
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм департаментi
58
Тұрғын үй берумен жас мамандардың тұрақтануын және әлеуметтiк қорғауын қамтамасыз ететiн кешендi шаралар әзiрлеу
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм департаментi
59
Жоғарға оқу орындарының педагогикалық мамандықтар бойынша отбасы аз қамтылған ауыл балаларының оқуына әлеуметтiк көмек бөлу үшiн күш салу (440 жыл сайын)
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс бiлiм, халықты әлеуметтiк қорғау және жұмыспен қамту департаменттерi
60
Павлодар мемлекеттiк педагогикалық институтының ғалымдары педагогикалық кадрлардың бiлiктiлiгiн жетiлдiру институтымен бiрiгiп, оқу, бiлiм беру сапасын бақылау, бастапқы педагогикалық тәжiрибенi кеңейту мен тарату лабораториясын құру
Облыс әкiмiнiң орынбасарына ақпарат
Облыс бiлiм департаментi, Павлодар мемлекеттiк педагогикалық институты (келiсiм бойынша)
Орындау мерзiмi
Болжамды шығыстар (млн.теңге)
Қаржыландыру көздерi
2005 ж.
2006 ж.
2007 ж.
5
6
7
8
9
1. Бiлiм беру ұйымдарының желiсiн дамыту
Жыл сайын

2005-2007 годы
Всего-  1229,5, республиканский бюджет- 789,5, областной бюджет - 200,0, районные и городские бюджеты - 240,0
Всего-1707,6, республиканский бюджет -  792,3, районные и городские  бюджеты - 915,3
Всего-581,5, республиканский бюджет -  310,0,  областной бюджет - 165,9, районные и городские  бюджеты -105,6
Республиканский, областной бюджеты, бюджеты городов и районов
Ежегодно
Всего-305,4, областной бюджет-100,1, районные и городские бюджеты-205,3
Всего-303,5, областной бюджет-69,9, районные и городские бюджеты-233,6
Всего-402,8, областной бюджет-99,9, районные и городские бюджеты-302,9
Областной бюджет, бюджеты городов и  районов
Ежегодно
Всего-80, 2,  областной бюджет-15,6, районные и городские бюджеты - 64,6
Всего-104,4, областной бюджет-6,0, районные и городские бюджеты - 98,4
Всего-109,5, областной бюджет-6,0, районные и городские бюджеты -103,5
Областной бюджет, бюджеты городов и районов
Ежегодно
Всего -125,7, республиканский бюджет-75,5, областной бюджет-4,0, районные и городские бюджеты - 46,2
Всего - 122,4, республиканский бюджет-29,2,областной бюджет-  4,0, районные и городские бюджеты - 89,2
Всего - 122,4,   республиканский бюджет -29,2, областной  бюджет-4,0, районные и городские бюджеты - 89,2
Республиканский, областной бюджеты, бюджеты городов и районов
2006-2007 год
Всего-6,5,  областной бюджет-1,0, районные и городские бюджеты - 5,5
Всего-6,5,  областной бюджет- 1,0, районные и городские бюджеты - 5,5
Областной бюджет, бюджеты городов и районов
2005-2007 годы
3,5
6,0
6,5
Республиканский бюджет
2007 год
20,0, областной бюджет-5,0, районные и городские бюджеты-15,0
Областной бюджет, бюджеты городов и районов
2005-2007 годы
Всего-26,5, областной бюджет-3,5, районные и городские бюджеты -23,0
Всего-43,6, областной бюджет-12,5, районные и городские бюджеты - 31,1
Всего-45,7,  областной бюджет-12,5, районные и городские бюджеты-33,5
Областной бюджет, бюджеты городов и районов
Ежегодно
Республиканский бюджет - 27,1,  областной бюджет - 7,0, районные и городские бюджеты -140,0
Республиканский бюджет - 57,7,  областной бюджет - 7,4, районные и городские бюджеты - 146,9
Республиканский бюджет - 61,0,  областной бюджет - 7,8, районные и городские бюджеты - 154,2
Республиканский, областной  бюджеты, бюджеты городов и районов
Ежегодно
Областной бюджет - 4,5,  районные и городские бюджеты - 16,4
Областной бюджет - 4,7,  районные и городские бюджеты - 17,2

2005-2007жылдар
Барлығы 1229,5, республикалық бюджет, 789,5, облыстық бюджет - 200,0, қалалар мен аудандар бюджеттерi - 240,0
Барлығы 1707,6, республикалық бюджет, 792,3, қалалар мен аудандар бюджеттерi - 915,3
Барлығы 581,5, республикалық бюджет 310,0 облыстық бюджет - 165,9, қалалар мен аудандар бюджеттерi - 105,6
Республикалық, облыстық бюджеттер, қалалар аудандар мен бюджеттерi
Жыл сайын
Барлығы 294,7, облыстық бюджет - 100,1, қалалар мен аудандар бюджеттерi - 205,3
Барлығы 303,5, облыстық бюджет - 69,9, қалалар мен аудандар бюджеттерi - 233,6
Барлығы 402,8, облыстық бюджет - 99,9, қалалар мен аудандар бюджеттерi - 302,9
Облыстық бюджет, қалалар мен аудандар бюджеттерi
Жыл сайын
Барлығы 80,2, облыстық бюджет - 15,6, қалалар мен аудандар бюджеттерi - 64,6
Барлығы 104,4, облыстық бюджет - 6,0,  қалалармен аудандар бюджеттерi - 98,4
Барлығы 109,5, облыстық бюджет - 6,0, қалалар мен аудандар бюджеттерi - 103,5
Облыстық бюджет, қалалар мен аудандар  бюджеттерi
Жыл сайын
Барлығы 125,7, республикалық бюджет 75,5, облыстық бюджет - 4,0, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 46,2
Барлығы 122,4, республикалық бюджет 29,2, облыстық бюджет - 4,0,  қалалармен аудандық бюджеттерi - 89,2
Барлығы 122,4, республикалық бюджет 29,2, облыстық бюджет - 4,0, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 89,2
Республикалық, облыстық  бюджеттер, қалалар мен аудандар  бюджеттерi
2007 жыл
Барлығы 6,5, облыстық бюджет - 1,0,  қалалармен аудандық бюджеттерi - 5,5
Барлығы 6,5, облыстық бюджет - 1,0, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 5,5
Қалалар мен аудандар бюджеттерiнен бөлiнген қаражат шегiнде
2005-2007жылдар
3,5
6,0
6,5
Республикалық бюджет
2006-2007 жылдар
Барлығы 20,0, облыстық бюджет - 5,0, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 15,0
Облыстық бюджет, аудандар мен қалалар бюджеттерi нен бөлiнген қаражат шегiнде
2006-2007жылдар
Барлығы 26,5, облыстық бюджет - 3,5, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 23,0
Барлығы 43,6, облыстық бюджет - 12,5, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 31,1
Барлығы 45,7, облыстық бюджет - 12,5, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 33,5
Облыстық бюджет, қалалар мен аудандар бюджеттерi
Жыл сайын
Республикалық бюджет 27,1, облыстық бюджет - 7,0, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 140,0
Республикалық бюджет 57,7 облыстық бюджет - 7,4,  қалалармен аудандық бюджеттерi - 146,9
Республикалық бюджет 61,0 облыстық бюджет - 7,8, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 154,2
Республикалық, облыстық бюджеттер, қалалар мен аудандар бюджеттерi
Жыл сайын
Облыстық бюджет - 4,5, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 16,4
Облыстық бюджет - 4,7,  қалалармен аудандық бюджеттерi - 17,2

Областной бюджет - 4,9,  районные и городские бюджеты - 18,1
Областной, районные и городские бюджеты
Ежегодно
Республиканский бюджет - 17,9,  областной бюджет -12,9
Респуб-иканский бюджет -17,9,  областной бюджет - 12,9
Республиканский бюджет - 17,9, областной бюджет -12,9
Республиканский, областной бюджеты
Ежегодно
Всего-3,0, областной бюджет - 1,0,  районные и городские бюджеты - 2,0
Всего-8,0, областной бюджет - 2,0,  районные и городские бюджеты - 6,0

Облыстық бюджет - 4,9, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 18,1
Қалалар мен аудандар  бюджеттерiнен бөлiнген қаражат шегiнде
Жыл сайын
Республикалық бюджет 17,9, облыстық бюджет - 12,9
Республикалық бюджет 17,9, облыстық бюджет - 12,9
Республикалық бюджет 17,9, облыстық бюджет - 12,9
Республикалық, облыстық бюджеттер
Жыл сайын
Барлығы 3,0, облыстық бюджет - 1,0, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 2,0
Барлығы 8,0, облыстық бюджет - 2,0,  қалалармен аудандық бюджеттерi - 6,0

Всего-17,8, областной бюджет - 3,8, районные и городские бюджеты - 14,0
Областной бюджет, бюджеты районов и городов
Ежегодно
74,5
50,9
66,2
Областной бюджет
2006-2007 годы
Всего-31,1 областной бюджет - 29,1, районные и городские бюджеты - 2,0
Всего-35,8 областной бюджет - 33,7, районные и городские бюджеты - 2,1
Всего-37,6 областной бюджет - 35,4, районные и городские бюджеты - 2,2
Областной бюджет, бюджеты городов и районов
Ежегодно

Барлығы 17,8, облыстық бюджет - 3,8, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 14,0
Облыстық бюджет, қалалар мен аудандар мен бюджеттерiнен бөлiнген қаражат  шегiнде
Жыл сайын
74,5
50,9
66,2
Облыстық бюджет
2006-2007 жылдар
Барлығы 31,1, облыстық бюджет - 29,1, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 2,0
Барлығы 35,8, облыстық бюджет - 33,7, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 2,1
Барлығы 37,6, облыстық бюджет - 35,4, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 2,2
Облыстық бюджет, қалалар мен аудандар бюджеттерi
Жыл сайын

Всего-6,7, областной бюджет - 0,3, районные и городские бюджеты - 6,4
Областной бюджет, бюджеты районов и городов
Ежегодно
Финансирование не требуется
Ежегодно
Финансирование не требуется
Ежегодно
Всего-48,0, республиканский бюджет 28,0,  областной бюджет - 20,0
Всего-48,0,республиканский бюджет - 28,0,  областной бюджет - 20,0
Всего-48,0,республиканский бюджет - 28,0,  областной бюджет - 20,0
Республиканский, областной бюджеты
Ежегодно
В пределах средств, выделенных из бюджетов городов и районов, иные источники, не запрещенные законодательством
Ежегодно

Барлығы 6,7, облыстық бюджет - 0,3, қалалар мен аудандық бюджеттерi - 6,4
Облыстық бюджет, қалалар мен аудандар  бюджеттерiнен бөлiнген қаражат шегiнде
Жыл сайын
Қаржыландыру талап етiлмейдi
Жыл сайын
Қаржыландыру талап етiлмейдi
Жыл сайын
Барлығы 48,0, республикалық бюджет - 28,0, облыстық бюджет - 20,0
Барлығы 48,0, республикалық бюджет - 28,0, облыстық бюджет - 20,0
Барлығы 48,0, республикалық бюджет - 28,0, облыстық бюджет - 20,0
Республикалық және облыстық бюджеттер
Жыл сайын
Қалалар мен аудандар бюджеттерiнен бөлiнген қаражат шегiнде, Қазақстан Республикасының заңнамасымен шектелмеген басқа да қаржыландыру көздерi
Жыл сайын