Об утверждении Инструкции о порядке списания коммунального государственного имущества города Алматы
Постановление Акимата города Алматы N 2/116 от 10 февраля 2004 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 2 марта 2004 года за N 586. Утратило силу постановлением акимата города Алматы N 1/104 от 9 февраля 2012 года
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы N 1/104 от 09.02.2012.
Руководствуясь Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (Общая часть), пунктом 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 1 июля 1998 года N 258-I "Об особом статусе города Алматы", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и в соответствии с Приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 01 ноября 2000 года N 470 "Об утверждении Инструкции о порядке списания имущества, закрепленного за республиканскими государственными предприятиями и республиканскими государственными учреждениями", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке списания коммунального государственного имущества города Алматы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима города Алматы Заяц Я.И.
Аким города Алматы                        В.Храпунов
Секретарь акимата                         К.Тажиева
Утверждена
постановлением акимата города Алматы
от 10 февраля 2004 года N 2/116
Инструкция
о порядке списания коммунального
государственного имущества города Алматы 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок списания коммунального имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями (далее - государственные предприятия) и коммунальными государственными учреждениями (далее - государственные учреждения) и не закрепленного за коммунальными государственными юридическими лицами, пришедшего в негодность вследствие физического или морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий, за исключением оружия, военной техники, оборонных объектов и иного военного имущества.
2. Инструкция распространяется на имущество, являющееся коммунальной собственностью города Алматы, и обязательна для исполнения лицами, указанными в настоящей Инструкции.
3. Оформление необходимой документации на списание коммунального имущества, осуществляется на основании заключения Комиссии юридического лица, создаваемой в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции, с учетом требований, установленных пунктом 9 настоящей Инструкции.

Алматы қаласының коммуналдық мемлекеттiк мүлкiн шығарып тастау тәртiбi туралы Нұсқаулықты бекiту туралы
Алматы қаласы Әкімшілігінің 2004 жылғы 10 ақпандағы N 2/116 қаулысы. Алматы қалалық Әділет Департаментінде 2004 жылғы 02 наурызда N 586 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 9 ақпандағы N 1/104 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 09.02.2012 N 1/104 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Азаматтық  кодексiн  1994 жылғы 27 желтоқсандағы (Жалпы тарау), Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 1 шiлдедегi N 258-I "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы"  Заңы  4 бабы 2 тармағын, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-II "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"  Заңын  басшылыққа ала отырып және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 2000 жылғы 1 қарашадағы N 470 "Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар мен республикалық мемлекеттiк мекемелерге бекiтiп берiлген мүлiктердi шығарып тастау тәртiбi туралы Нұсқаулықты бекiту туралы"  бұйрығына  сәйкес, Алматы қаласының Әкiмшiлiгi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Коммуналдық мемлекеттiк мүлiктi шығарып тастау тәртiбi туралы ұсынылған Нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы Әкiмiнiң бiрiншi орынбасары Я.И.Заяцқа жүктелсiн.
Алматы қаласының Әкiмi
Әкімшiлiк хатшысы
Алматы қалалық Әкiмшiлiгiнiң
2004 жылғы "10" ақпандағы
қаулысымен бекiтiлдi
Алматы қаласының коммуналдық мемлекеттiк
меншiгiн есептен шығарудың тәртiбi туралы
Нұсқаулық
1.Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындарға (әрi қарай - мемлекеттiк кәсiпорындар), коммуналдық мемлекеттiк мекемелерге (әрi қарай - мемлекеттiк мекемелер) бекiтiлген және коммуналдық мемлекеттiк заңды тұлғаларға бекiтiлмеген және бөлiнудiң немесе моральдық тозудың, табиғи апаттардың, авариялардың салдарынан жарамсыз болған коммуналдық мүлiктi, қару-жарақ, әскери техника, қорғаныс нысандарынан және басқа да әскери мүлiктен басқаларын, есептен шығарудың тәртiбiн анықтайды.
2. Нұсқаулық Алматы қаласының коммуналдық меншiгi болып табылатын мүлiкке қолданылады, Нұсқаулықта көрсетiлген адамдардың орындауы үшiн мiндеттi.
3. Коммуналдық меншiктi есептен шығаруға қажеттi құжаттаманы рәсiмдеу осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес, Нұсқаулықтың 9-тармағы арқылы белгiленген талаптарды ескерiп, құрылған заңды тұлға Комиссиясының қорытындысы негiзiнде жүзеге асырылады.

4. Комиссия создается приказом руководителя государственного предприятия, учреждения или юридического лица, использующего коммунальное имущество.
В состав Комиссии, создаваемой на государственном предприятии или в юридическом лице, использующем коммунальное имущество, в обязательном порядке включаются:
главный инженер или заместитель руководителя государственного предприятия, юридического лица, использующего коммунальное имущество (председатель Комиссии);
главный бухгалтер или его заместитель;
лица, на которых возложена ответственность за сохранность имущества.
В состав Комиссии, создаваемой в государственных учреждениях, в обязательном порядке включаются:
заместитель руководителя государственного учреждения (председатель Комиссии);
главный бухгалтер или его заместитель (в случае отсутствия по штатному расписанию должности главного бухгалтера - лицо, на которое возложено ведение бухгалтерского учета);
лица, на которых возложена ответственность за сохранность имущества.
При списании отдельных видов имущества в состав Комиссии включают соответствующих специалистов (экспертов).
2. Порядок списания имущества
5. С баланса государственных предприятий, учреждений и юридического лица, использующего коммунальное имущество, списывается имущество, полностью утратившее производственное значение вследствие физического или морального износа, после отработки установленных сроков службы, в результате стихийных бедствий, аварий, если восстанавливать его экономически нецелесообразно или невозможно.
6. Списание имущества государственных предприятий осуществляется по согласованию с Департаментом финансов города Алматы (далее - Департамент).
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Акимата города Алматы от 26.08.2005 N 4/546.
7. Списание коммунального имущества, незакрепленного за коммунальными государственными юридическими лицами, осуществляется по согласованию с Департаментом.
8. Списание имущества государственных учреждений, производится по согласованию с Департаментом.
9. Комиссия, на основании заключения экспертов, устанавливающих непригодность имущества к восстановлению и дальнейшему использованию, выясняет причины списания, определенные пунктом 5 настоящей Инструкции, определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого имущества, производит их оценку, выявляет лиц, по вине которых произошло преждевременное его выбытие из эксплуатации и составляет акт.
Разборка и демонтаж имущества до согласования актов на списание не допускается.
Все детали, узлы, запасные части, материалы и другие материальные ценности (далее - материалы), полученные от ликвидации имущества делят на три группы:
Первая группа - это годные материалы для дальнейшего использования по прямому назначению, которые должны быть оприходованы на соответствующих счетах бухгалтерского учета по цене возможного их использования.
Вторая группа - это непригодные для дальнейшего использования по прямому назначению материалы, которые приходуются как вторичное сырье (ветошь, дрова и т.д). Лом черных, цветных и драгоценных металлов, непригодные к дальнейшему использованию, сдаются на специализированные предприятия по приему лома; средства, полученные от их сдачи, направляются в доход предприятия, учреждения с обязательным письменным уведомлением и направлением в Департамент соответствующих платежных документов.
Средства, полученные негосударственным юридическим лицом от сдачи списанного коммунального имущества в пункты приема, должны быть направлены в местный бюджет города Алматы с обязательным письменным уведомлением и направлением в Департамент соответствующих платежных документов.
Третья группа - это материалы, которые непригодны для дальнейшего использования. Материалы этой группы подлежат уничтожению, о чем предприятием, учреждением самостоятельно составляется акт, для иных юридических лиц акт согласовывается Департаментом.
Сноска. Пункт 9 - с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Алматы от 26.08.2005 N 4/546.

4. Комиссия коммуналдық меншiктi пайдаланатын мемлекеттiк кәсiпорын, мекеме немесе заңды тұлға басшысының бұйрығымен құрылады.
Коммуналдық меншiктi пайдаланатын мемлекеттiк кәсiпорын немесе заңды тұлға құрған Комиссияның құрамына мiндеттi түрде мыналар енгiзiледi:
мемлекеттiк кәсiпорын, заңды тұлғаның бас инженерi немесе басшысының орынбасары (Комиссия төрағасы);
бас есепшi немесе оның орынбасары;
мүлiктiң сақталуы үшiн жауапкершiлiк жүктелген адамдар.
Мемлекеттiк мекемелерде құрылатын Комиссияның құрамына мiндеттi түрде мыналар енгiзiледi:
мемлекеттiк мекеме басшысының орынбасары (Комиссия төрағасы);
бас есепшi немесе оның орынбасары (штат кестесi бойынша бас есепшiнiң қызметi болмаса бухгалтерлiк есептi жүргiзу жүктелген адам);
мүлiктiң сақталуы үшiн жауапкершiлiк жүктелген адамдар.
Мүлiктiң жекелеген түрлерiн есептен шығарарда Комиссия құрамына тиiстi мамандар (сарапшылар) енгiзiледi.
2. Мүлiктi есептен шығару тәртiбi
5. Мемлекеттiк кәсiпорындардың, мекемелердiң және заңды тұлғалардың балансының есебiнен бөлiнудiң, табиғи апаттардың, авариялардың, моральдық тозудың салдарынан өндiрiстiк маңызын толық жойған, қызмет ету мерзiмi бiткен мүлiк шығарылады.
6. Мемлекеттік мекемелердің мүлкін алып тастау Алматы қалалық Қаржы департаментінің келісімімен жүзеге асырылады (бұдан әрі-Департамент)
Ескерту. 6 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы Әкімдігінің 2005 жылғы 26 тамыздағы N 4/546  қаулысымен .
7. Коммуналдық мемлекеттiк заңды тұлғаларға бекiтiлмеген коммуналдық мүлiктi есептен шығару Департаменттiң келiсiмiмен жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттiк мекемелердiң мүлкiн есептен шығару Департаменттiң келiсiмiмен жүзеге асырылады.
9. Комиссия, сараптау комиссиясының қортындысы бойынша, мүлікті қалпына келтіруге және оны одан әрі пайдалануға келмейтінін анықтайды, осы Нұсқаулықтың 5 тармағында белгіленгеніндей, алып тасталған мүліктің кейбір тетіктерін, бөліктерін пайдалану мүмкіншілігін айқындайды, оларды бағалайды, оның алдын ала істен шығуына кінәлі тұлғаларды анықтайды және акт жазады.
Актiлердiң жайы келiсiлгенге дейiн мүлiктi бөлшектеуге жол берiлмейдi.
Мүлiктi таратудан алынған барлық детальдер, тораптар, қосалқы бөлшектер, материалдар және басқа да материалдық құндылықтар (әрi қарай-материалдар) үш топқа бөлiнедi:
Бiрiншi топ - әрi қарай пайдалануға жарамды материалдар, олар бухгалтерлiк есепке енгiзiледi.
Екiншi топ - тиiстi мақсатта пайдалануға жарамсыз материалдар, олар (ветошь, отын және т.б.) шикiзат ретiнде есепке енгiзiледi. Қара, түстi және қымбат материалдардың әрi қарай пайдалануға жарамсыз сынықтары оларды қабылдайтын арнаулы кәсiпорындарға өткiзiледi, оларды өткiзуден түскен қаражат кәсiпорынның, мекеменiң кiрiсiне енгiзiледi, бұл жайында Департаментке жазбаша хабарланып, тиiстi төлем құжаттары жолданады.
Мемлекеттiк емес заңды тұлғаның қабылдау пунктiне есептен шығарылған коммуналдық мүлiктi тапсырудан түскен қаражаттары Алматы қаласының жергiлiктi бюджетiне аударылуы тиiс, Департаментке бұл жөнiнде жазбаша хабарланып, тиiстi төлем құжаттары жолданады.
Үшiншi топ - әрi қарай пайдалануға жарамсыз материалдар. Осы топтағы материалдар жойылуы тиiс, кәсiпорында, мекемеде бұл туралы акт жасалады, басқа да заңды тұлғалар үшiн актiнiң жайы Департаментпен келiсiледi.
Ескерту. 9 тармақ өзгерді - Алматы қаласы Әкімдігінің 2005 жылғы 26 тамыздағы N 4/546  қаулысымен .

10. Списание имущества вследствие причин, указанных в пункте 5 настоящей Инструкции, оформляется актами установленных форм (формы ОС-3, ОС-3 бюджет, ОС-4, 443, 444) в 3-х экземплярах.
11. Составленные Комиссией в 3-х экземплярах акты на списание коммунального имущества направляются в соответствии с пунктами 6, 7, 8 настоящей Инструкции на утверждение в орган государственного управления либо (и) на согласование в Департамент со следующим перечнем документов:
1) протоколом Комиссии юридического лица;
2) актами указанными в пункте 10 настоящей Инструкции;
3) в случае аварии - копией акта или протокола происшествия, составленного и утвержденного соответствующим уполномоченным органом.
Утвержденные органом государственного управления документы на списание направляются соответственно в Департамент.
12. В случае утверждения и согласования актов на списание имущества государственного предприятия, в верхнем левом углу ставятся: отметка "Согласовано", дата, подпись руководителя, скрепленная печатью Департамента, а в верхнем правом углу ставится аналогичная отметка соответствующего органа государственного управления "Утверждаю", согласно приложения 1 к настоящей Инструкции.
В случае согласования актов на списание имущества государственного учреждения или юридического лица, использующего, коммунальное имущество, в верхнем левом углу ставится: отметка "Согласовано", дата, подпись руководителя, скрепленная печатью Департамента, согласно приложения 2.
Один экземпляр акта, протокол комиссии (копии акта или протокола происшествия и иных документов) остается у Департамента, а два других - направляются юридическому лицу.
13. Согласование актов Департаментом производится на основании заключения комиссии Департамента, создаваемой в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции.
14. Комиссия Департамента в своей деятельности руководствуется законами Республики Казахстан и настоящей Инструкцией.
15. В целях эффективного использования коммунального имущества комиссия Департамента вправе затребовать у юридического лица дополнительные документы.
16. В случае несогласования, пакет документов с обоснованием отказа на списание имущества возвращается юридическому лицу.
3. Заключительные положения
17. В случае нарушения действующего порядка списания имущества виновные в этом лица несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность.
18. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Секретарь акимата              К. Тажиева
Приложение 1
к Инструкции о порядке списания
коммунального государственного
имущества города Алматы
"Согласовано"                       "Утверждаю"
Директор Департамента по            ________________________
управлению коммунальной             (должность руководителя,
собственностью г.Алматы                  наименование органа
гос.управления)
_____________________             ________________________
(Ф.И.О.руководителя)                  (Ф.И.О.руководителя)
_______________________              ________________________
(подпись руководителя)               (подпись руководителя)

10. Осы Нұсқаулықтың 5-тармағында көрсетiлген себептерге байланысты мүлiктi есептен шығару белгiленген үлгiлердегi ( ОС-3, ОС-бюджет, ОС-4, 443, 444) актiлермен, 3 дана етiп рәсiмделедi.
11. Комиссия коммуналдық мүлiктi есептен шығару туралы 3 дана етiп әзiрлеген актiлер осы Нұсқаулықтың 6,7,8 - тармақтарына сәйкес басқару органына бекiтуге немесе (және) келесi құжаттар тiзбесiмен Департаментке келiсу үшiн жолданады:
1) заңды тұлға Комиссиясының хаттамасы;
2) осы Нұсқаулықтың 10-тармағында көрсетiлген актiлер;
3) авария болған жағдайда тиiстi өкiлеттi орган әзiрлеген, бекiткен оқиға актiсiнiң немесе хаттамасының көшiрмесi.
Мемлекеттiк басқару органы бекiткен есептен шығару туралы құжаттар тиiсiнше Департаментке жолданады.
12. Мемлекеттiк кәсiпорынның мүлкiн есептен шығару туралы акт бекiтiлсе және келiсiлсе, сол жақтағы жоғарғы бұрышына "Келiсiлдi" деген белгi, күнi, басшының қолы қойылып, Департаменттiң мөрi басылады, ал оң жақтағы жоғарғы бұрышына тиiстi мемлекеттiк басқару органының осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес "Бекiтемiн"деген нақ осындай белгiсi қойылады.
Мемлекеттiк мекеменiң немесе заңды тұлғаның мүлкiн есептен шығару туралы актiлер бойынша келiсiм берiлсе, жоғарғы сол жақтағы бұрышқа 2-қосымшаға сәйкес "Келiсiлдi" деген белгi, күнi, басшының қолы қойылып, Департаменттiң мөрi басылады.
Комиссия актiсiнiң, хаттамасының (оқиға актiсiнiң немесе хаттамасының және басқа да құжаттардың көшiрмелерi) бiр данасы Департаментте қалады, ал басқа екi данасы заңды тұлғаға жолданады.
13. Департамент актiлерiнiң жайын келiсу осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес құрылатын Департамент комиссиясының қорытындысы негiзiнде жүзеге асырылады.
14. Департаменттiң комиссиясы өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, осы Нұсқаулықты басшылыққа алады.
15. Коммуналдық мүлiктi тиiмдi пайдалану мақсатында Департаменттiң комиссиясы заңды тұлғадан қосымша құжаттарды талап етуге құқылы.
16. Келiсiм бермеген жағдайда мүлiктi есептен шығарудан бас тартудың себебi жазылып, құжаттардың пакетi заңды тұлғаға қайтарылады.
3. Қорытынды ережелер
17. Мүлiктi есептен шығарудың қолданыстағы тәртiбi бұзылған жағдайда кiнәлiлерге Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген жауапкершiлiк жүктеледi.
18. Осы Нұсқаулық арқылы реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешiледi.
Әкiмшiлiк хатшысы
Алматы қаласының коммуналдық
мемлекеттiк мүлкiн шығарып тастау
тәртiбi туралы Нұсқаулығына
N 1 қосымша
"Келiсiлдi"                                    "Бекiтемiн"
Алматы қалалық _____________________
коммуналдық меншiктi (басшының лауазымы,
басқару департаментiнiң мем. басқ.органының аталуы)
директоры
_________________________  _______________________
(Басшының А.Ж.Т.)          (Басшының А.Ж.Т.)
________________________   _______________________
(басшының қолы)            (басшының қолы)

"____"__________200_г                 "____"__________200_г.
М.П.                                    М.П.
Акт N_____ списания коммунального имущества ____________________________
(наименование гос.предприятия)
№ п/п Наименова- ние имущества Год выпус- ка Инвентар- ный номер или гос.номер Начальная стоимость Остаточ- ная стоимость Сумма
Износа (в % и тенге)
_________________________________________________
должность руководителя, подпись, Ф.И.О.)
М.П.
_________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О.- главного
бухгалтера гос.предприятия)
Приложение 2
к Инструкции о порядке списания
коммунального государственного
имущества города Алматы
"Согласовано"
Директор Департамента по
управлению коммунальной
собственностью г.Алматы
_______________________
(Ф.И.О.руководителя)
_______________________
(подпись руководителя)
"____"__________200_г
М.П.
Акт N _____ списания коммунального имущества ____________________________
(наименование юридического лица)
N п/п Наименова- ние имущества Год выпус- ка Инвентар- ный номер или гос.номер Начальная стоимость Остаточ- ная тоимость Сумма
Износа (в % и тенге)
_________________________________________________
должность руководителя, подпись, Ф.И.О.)
М.П.
_________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. - главного
бухгалтера гос.предприятия)

200__жылғы "___" ______    200__жылғы "___" _____
М.О.                 М.О.
Коммуналдық меншiктi есептен шығару
N _____ Актiсi
_____________________________
(мем. кәсiпорынның аталуы)
N
р/с
Мүлiктiң
аталуы
Шығу жылы
Түгендеу нөмiрi немесе мем.нөм.
Алғашқы құны
Қалдық құны
Соңғы сомасы
(% және теңгемен)
___________________________________
(басшының лауазымы, қолы, А.Ж.Т.)
М.О.
____________________________________
(мем. кәсiпорнының бас бухгалтерi- қызметi,
қолы А.Ж.Т)
Алматы қаласының коммуналдық
мемлекеттiк мүлкiн шығарып тастау
тәртiбi туралы Нұсқаулығына
N 2 қосымша
"Келiсiлдi"
Алматы қалалық
коммуналдық меншiктi
басқару департаментiнiң
директоры
_____________________
(Басшының А.Ж.Т.)
____________________
(басшының қолы)
200__жылғы "___" _______
М.О.
Коммуналдық меншiктi есептен шығару
N _____ Актiсi
_____________________________
(заңды тұлғаның аталуы)
ғ
р/с
Мүлiктiң аталуы
Шығу жылы
Түгендеу нөмiрi немесе мем.нөм.
Алғашқы құны
Қалдық құны
Соңғы сомасы
(% және теңгемен)
_________________________________
(басшының лауазымы, қолы, А.Ж.Т.)
М.О.
_______________________________________
(заңды тұлғаның бас бухгалтерi- қызметi,
қолы А.Ж.Т)