Об утверждении плана мероприятий по профилактике карантинных и особо опасных инфекций в Атырауской области на 2004-2006 годы
Постановление Акимата Атырауской области от 6 июня 2004 года N 1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области от 30 июня 2004 года за N 2037. Утратило силу в соответствии с письмом Атырауского областного маслихата от 3 октября 2011 года № 275/1711/-МШ
Сноска. Утратило силу в соответствии с письмом Атырауского областного маслихата от 3.10.2011 № 275/1711/-МШ.
В целях обеспечения эпидемиологического благополучия населения области по карантинным и особо опасным инфекциям, руководствуясь Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года № 361-II "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" и в соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий по профилактике карантинных и особо опасных инфекций в Атырауской области на 2004-2006 годы.
2. Акимам города Атырау и районов принять меры по реализации плана мероприятий по профилактике карантинных и особо опасных инфекций на 2004-2006 годы.
3. Контроль за исполнением данного постановления возложить на Мурсалиеву Т.К. - заместителя акима области.
Аким области
Утвержден постановлением
акимата области
от 6 июня 2004 года N 1
План мероприятий по профилактике карантинных и особо опасных инфекций в Атырауской области на 2004-2006 годы
Мероприятия
Сроки исполнения
Исполнители
I. Профилактика карантинных инфекций (холера, чума).
1. Обеспечить проведение ежегодной подготовки работников организаций здравоохранения по диагностике, профилактике, лечению чумы, холеры, других особо опасных заболеваний;
2. Проводить эпизоотологическое обследование на чуму территорий, прилегающих к населенным пунктам, нефтепромыслам, вновь строящимся и действующим промышленным комплексам, отгонным, садово-огородным участкам;
3. Организовать разъяснительные инструктажи по профилактике заражений чумой с населением по месту жительства и на производственных объектах;
4. Проводить регулярную обработку поголовья верблюдов отэктопаразитов, физическим и юридическим лицам не допускать убоя верблюдов для реализации без предубойного ветеринарного их осмотра и после убойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;
5. Обеспечить экстренное проведение дератизационных и дезинсекционных мероприятий в населенных пунктах, расположенных вблизи мест выделения возбудителей чумы;

Атырау облысында карантиндік және аса қауіпті жұқпалы аурулардың алдын алу жөніндегі 2004-2006 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы әкімиятының 2004 жылғы 6 маусымдағы N 1 қаулысы. Атырау облыстық әділет департаментінде 2004 жылғы 30 маусымда N 2037 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011 жылғы 3 қазандағы № 275/1711/-МШ хатына сәйкес
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 03.10.2011 № 275/1711/-МШ хатына сәйкес.
Облыс халқының»карантиндiк және аса қауiптi жұқпалы аурулар жөнiндегi эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 желтоқсандағы N  361-II "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Заңын және Қазақстан Республикасының»2003 жылғы 23 қаңтардағы N 148-II "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"» Заңының 27 бабы бойынша облыстық әкiмият ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Атырау облысында карантиндiк және аса қауiптi жұқпалы ауруларды» алдын алу жөнiндегi 2004-2006 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары бекiтiлсiн.
2. Атырау қаласы және аудан әкiмдерi 2004-2006 жылдарға арналған карантиндiк және аса қауiптi жұқпалы аурулардың алдын алу iс-шаралары жоспарын жүзеге асыру жөніндегі шаралар қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуына бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары Т.Қ. Мүрсәлиеваға жүктелсiн.
Облыс  әкiмi                                 А.Мусин
Облыстық әкiмияттың
2004 жылғы 6 шілдедегі
N 1 қаулысымен бекiтiлдi
Атырау облысында карантиндiк және аса қауіпті жұқпалы аурулардың алдын алу жөніндегі 2004-2005 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Iс-шаралар
Орындалу мерзiмi
Орындаушылар
I. Карантиндiк инфекциялардың алдын алу (тырысқақ, оба)
1. Денсаулық сақтау
мекемелерi қызметкерлерiн
оба, тырысқақ және тағы
басқа аса қауiптi жұқпалы
аурулардың алдын алу,
емдеу, диагностикалау бойынша жыл сайынғы дайындықтан өткiзудi қамтамасыз ету.
2. Елдi мекендерге, мұнай
кәсiпшiлiктерiне, жағадан
салынған және қолданыстағы
өндiрiстiк кешендерге, мал жайылымдарға, бау-бақша участкiлерiне iргелес аумақтарды обаға
эпизоотологиялық зерттеу
жүргiзу.
3. Тұрғылықты жерi бойынша
және өндiрiстiк объектiлерде халық арасында обаны жұқтырудан сақтану жөнiндегi түсiндiру нұсқаулықтарын ұйымдастыру.
4. Түйе малдарын эктопаразиттерге қарсы
жүйелi түрде өңдеуден
өткiзiлсiн, жеке және заңды тұлғаларға алдыңғы малдәрiгерлiк қараусыз түйенi союға және сойылғаннан кейiн етi мен iшкi органдарын
малдәрiгерлiк-санитарлық
зерттеусiз сатуға жол берiлмесiн.
5. Оба қоздырғыштары
анықталған жерге жақын  орналасқан елдi мекендерде
тез арада дератизациялық,
дезинсекциялық шараларды
жүргiзудi қамтамасыз ету.

6. Охватить дератизацией и дезинсекцией учреждения, предприятия сферы торговли, общественного питания, базы хранения продуктов, действующие и строящиеся промышленные предприятия, другие учреждения и жилой сектор в населенных пунктах области;
7. Проводить санитарно-карантинный контроль транспортных средств, пассажиров и грузов в пункте пропуска через государственную границу Республики Казахстан с Российской Федерацией (село Котяевка, Курмангазинский район)
8. Решить вопросы оснащения санитарно-карантинного пункта Курмангазы помещениями, лабораторным оборудованием, кадрами, компьютерами и модемной связью, другим имуществом и приборами.
9. Обеспечить согласованность, взаимодействие служб государственных органов, работающих в пункте пропуска через государственную границу, утвердить комплексный план мероприятий на случай выявления больного карантинными, особо опасными инфекциями на автопереходе в селе Котяевка Курмангазинского района;
10. Проводить подготовку руководителей туристических фирм, членов экипажей транспортных средств, водителей, работников контрольно-пропускного пункта пограничных войск, таможни, других служб на границе по вопросам выявления больных и проведения противоэпидемических мероприятий;
11. В соответствии с соглашениями о приграничном сотрудничестве установить взаимодействие по санитарно-карантинному контролю на российско-казахстанской границе с Астраханским областным центром государственного санитарно-эпидемиологическогонадзора.
12. Подготовить на случай эпидемических осложнений по холере резервные помещения под госпиталь, изолятор и провизорный госпиталь, схемы водоснабжения иканализации;
13. Обеспечить наличие неснижаемого запаса солевых и коллоидных растворов, антибиотиков в лечебно-профилактических организациях области, питательных средств и бактерийных препаратов для диагностики холеры в лабораториях областного центра санитарно-эпидемиологической экспертизы.
14. Отработать порядок учета, регистрации и лабораторного обследования на холеру по эпидемическим показаниям прибывающих из сопредельных республик Средней Азий (Узбекистан, Каракалпакия, Кыргызстан);
15. Обеспечить контроль за состоянием водоснабжения населения, проведением ремонта аварийных сетей и водозаборных сооружений, обеспечением реагентами для очистки и обеззараживания воды;
16. Осуществлять госпитализацию, обследование на холеру больных с острыми кишечными инфекциями, лиц прибывших с дисфункцией кишечника из неблагополучных по холере стран (Узбекистан, Каракалпакия и другие;
II. Профилактика зооантропонозных инфекций
1. Провести комплекс ветеринарно-профилактических, специальных мероприятий по борьбес бруцеллезом сельскохозяйственных животных в Кзылкогинском, Махамбетском, Индерском районах и для оздоровления поголовья скота.

6. Сауда, қоғамдық тамақтану салалары кәсiпорындарын,
мекемелерiн, азық-түлiк
сақтау қоймаларын, қолданыстағы және салынып жатқан өнеркәсiптiк кәсiпорындарды, басқа
мекемелер мен облыс елдi
мекендердегi тұрғын үй
секторын дератизация,
дезинсекциямен қамту.
7. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясымен
аралығындағы мемлекеттiк
шекарасынан өту пункттерiнде көлiк құралдарын, жолаушылар
мен жүктерi санитарлық-карантиндiк бақылаудан өткiзудi жүргiзу (Құрманғазы аудан, Котяевка селосы).
8. Құрманғазы» санитарлық-карантиндiк пунктiн орын-жай, лабораториялық құрал-жабдықтар, мамандар,
компьютерлер және модемдi
байланыспен, басқа да
мүлiктермен және аспаптармен жабдықтау мәселелерiн шешу.
9. Мемлекеттiк шекарадан  өткiзу пунктiнде жұмыс  жасайтын мемлекеттiк
органдар қызметтерiнiң
келiсiмi iс-қимыл жасауын қамтамасыз ету, Құрманғазы ауданы, Котяевка селосы
автоөткелiнде карантиндiк
және аса қауiптi жұқпалы
аурулар анықталу жағдайына кешендi iс-шаралар жоспарын бекiту.
10. Туристiк фирмалар
басшыларын, көлiк құралдары экипажының мүшелерiн, жүргiзушiлердi, шекарада әскерiнiң, бақылау-өткiзу пунктiнiң кеден қызметкерлерiн, басқа да қызмет жұмысшыларын ауруды
анықтау және алдын алу
шараларын жүргiзу
мәселелерi бойынша
дайындықтан өткiзу.
11. Шекараралық ынтымақтасутуралы келiсiмдерге сәйкес
Астрахань облыстық
мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау
орталығымен ресей-Қазақстан шекарасындағы санитарлық-карантиндiк бақылау мәселесi жөнiнде
өзара iс-қимыл жасауды
орнату.
12. Тырысқақ бойынша
эпидемиялық жағдайды
шиеленiсуiне орай
госпитальге, оқшаулағыш
және провизорлық госпитальге арналған резервтiк үй-жайларды сумен қамтамасыз ету және канализация сызбасын дайындау.
13. Облысты» емдеу-сауықтыру мекемелерiн тұзды және коллоидты ерiтiндiлер,
антибиотиктердi қорымен,
облыстық санэпидемиологиялық сараптау орталығы  зертханасында тырысқақты
диагностикалау үшiн қоректiк және бактериялық препараттармен қамтамасыз ету.
14. Тырысқақты  эпидемиологиялық көрсеткiшi бойынша Орта Азия елдерiнен
(Өзбекiстан, Қарақалпақстан,
Қырғызстан) келген адамдарды есепке алу, тiркеу, зертханалық тексеруден өткiзудi пысықтау.
15. Халықты»сумен қамтамасыз ету жағдайына, авариялық жүйелер мен су қабылдағыш құрылғыларын жөндеуден өткiзiлуiн, суды
залалсыздандыру және
тазалау үшiн қажеттi
реагенттермен жабдықталуын бақылауды қамтамасыз ету.
16. Тырысқақтан қолайсыз
елдерден (Өзбекiстан, Қарақалпақстан және тағы да басқа) келген, жедел iшек инфекцияларымен ауырған адамдарды госпитализациялауды, тырысқақ ауруына тексерудi жүзеге асыр.
II. Зооантропоноздық
ауруларды алдын алу.1. Қызылқоға, Махамбет, Индер аудандардағы ауыл шаруашылығы малының бруцеллезбен ауруына қарсы күресу және малды
сауықтыру үшiн малдәрiгерлiк алдын-алу арнайы iс-шаралар кешенiн жүргiзу.

2. С целью полного выявления бруцеллеза среди животных, увеличить охват плановыми обследованиями скота, всех форм собственности, до 70-80% от численности поголовья ежегодно
3. При выявлении бруцеллеза среди сельскохозяйственных животных объявлять карантины по бруцеллезуна населенные пункты, сельские округа, на отдельные хозяйства, фермы, дворы.
4. Проводить диспансерные осмотры населения с лабораторными исследованиями на бруцеллез в населенных пунктах, неблагополучных по заболеваемости животных и населения.
5. Наладить диспансеризацию переболевших бруцеллезом людей в населенных пунктах области
6. Выделять финансовые средства для организации и проведения постоянной работы по отлову (отстрелу) бродячих собак и кошек.
7. Обеспечить информацию между санитарно-эпидемиологической службой по всем случаям установления (подозрения) диагноза бешенства усельскохозяйственных животных или человека и совместное проведение противоэпидемических мероприятий.
8. Проводить мероприятия по санитарно-просветительной работе населения по профилактике карантинных, особо опасных инфекций
2004-2006годы
2004-2006 годы
ежегодное
ежегодно
немедленно,
по экстренным показаниям
ежегодно
2004-2006 годы
2004-2006 годы
I квартал 2004 года и ежегодно
ежегодно в I квартале ежегодно
ежегодно
ежегодно
ежегодно
ежегодно
2004-2006 годы
2004-2006 годы
2004-2006 годы
2004-2006 годы
2004-2006 годы
2004-2006 годы
ежегодно
2004-2006 годы
ежегодно
Атырауское областное управление здравоохранения, Городской, районные отделы здравоохранения, Областное, городское, районные управлениягосударственного санитарно-эпидемиологического надзора, Атырауская противочумная станция (по согласованию) Атырауская противочумная станция (по согласованию) Атырауское областное управление здравоохранения, Ведомственная медицинская сеть, Атырауская противочумная станция (по согласованию) Городское, районные территориальные управления министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (по согласованию) Акимы районов, Открытое акционерное общество Дезинфекция (по согласованию) Акимы районов, Открытое акционерное общество Дезинфекция (по согласованию)
Атырауское областное управление государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
Атырауское областное управление государственного санитарно-эпидемиологического надзора Атырауское областное управлениегосударственного санитарно-эпидемиологического надзора, Командир войсковой части 2016 (по согласованию), Департамент таможенного контроля по Атырауской области (по согласованию), Управление транспортного контроля по Атырауской области (по согласованию), Отделение государственного ветеринарного надзора на границе (по согласованию);
Атырауское областное управление государственного санитарно-эпидемиологического надзора Атырауское областное управлениегосударственного санитарно-эпидемиологического надзора Акимы районов, города Атырау, Городской, районные отделы здравоохранения, Городской, районные управления государственного санитарно-эпидемиологического надзора;
Атырауское областное управление здравоохранения, Городской, районные отделы здравоохранения, Атырауский областной центр санитарно-эпидемиологической экспертизы;
Атырауское областное управление внутренних дел (по согласованию), Атыраускоеобластное управление здравоохранения, Атырауское областное управление государственного санитарно-эпидемиологического надзора;
Акимы районов, города Атырау, Областное, городское, районные управления государственного санитарно-эпидемиологического надзора;
Атырауское областное управление здравоохранения;
Областное, районные территориальные управления министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (по согласованию), Областное, районные управления сельского хозяйства Республики
Казахстан, Акимы районов, Областное, районные управления государственного санитарно- эпидемиологического надзора;
Областное, городское, районные территориальные управления министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (по согласованию);
Акимы районов (по представлению ветеринарной и санитарной служб)
Атырауское областное управление здравоохранения;
Атырауское областное управление здравоохранения;
Акимы районов Атырауское областное управление государственного санитарно-эпидемиологического надзора, Атырауское областное территориальное управление министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (по согласованию);
Атырауское областное управление здравоохранения, Атырауское областное управление государственного санитарно-эпидемиологического надзора, Атырауское областное территориальное управление министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (по согласованию)

2. Бруцеллезбен ауру малды толық анықтау мақсатында, барлық меншiк төрiндегi малды жоспарлы тексерумен қамтуды, жыл сайын мал басының»70-80%.
3. Ауыл шаруашылығы малында бруцеллез ауыруы анықталған жағдайда елдi мекендерге, селолық округтерге, жеке қожалықтарға, фермаларға карантин жариялау.
4. Жануарлар мен адам
аурушаңдығы бойынша қолайсыз елдi мекендердегi халықты бруцеллезге зертханалық тексерумен қоса диспансерлiк қараудан өткiзу.
5. Облыс елдi мекендерiндегi бруцеллезбен ауырған адамдарды  диспансеризациялауын тәртiпке келтiру.
6. Бұралқы иттер мен мысықтарды ұстап алу (ату) жұмысын тұрақты жүргiзу мен ұйымдастыру үшiн қаражат бөлу.
7. Ауыл шаруашылығы малдары немесе адамда құтыру ауруы диагнозын (күдiк туғанда) анықталу барлық жағдайы бойынша санэпидемиологиялық
қызмет арасында ақпаратты және эпидемияға қарсы  бiрiккен шараларды жүргiзудi қамтамасыз ету.
8. Карантиндiк, аса қауiптi жұқпалы ауруларды алдын алуға халық арасында санитарлық-ағарту iс-шараларын жүргiзу.
2004-2006 жылдар
2004-2006 жылдар
жыл сайын
жыл сайын кешiктiрмей,  шұғыл  көрсеткiштер  бойынша
жыл сайын
2004-2006 жылдар
2004-2006 жылдар
2004 жылды» I тоқсаны және жыл  сайын
жыл сайын
I тоқсанда
жыл сайын
жыл сайын
жыл сайын
жыл сайын
жыл сайын
2004-2006 жылдар
2004-2006 жылдар
2004-2006 жылдар
2004-2006 жылдар
2004-2006 жылдар
2004-2006 жылдар
жыл сайын
2004-2006 жылдар
жыл сайын
Атырау облыстық  денсаулық сақтау  басқармасы, қалалық,
аудандық денсаулық
сақтау бөлiмдерi,
Облыстық, қалалық,
аудандық мемлекеттiк
санитарлық-эпидемиология
лық қадағалау басқармалары, Атырау
обаға қарсы күрес
станциясы (келiсiм
бойынша) Атырау обаға қарсы күрес станциясы (келiсiм бойынша)7
Атырау облыстық денсаулық сақтау
басқармасы, ведомстволық  медициналық жүйе, Атырау обаға қарсы күрес станциясы (келiсiм бойынша) Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң қалалық, аудандық аумақтық басқармалары (келiсiм бойынша) Аудан әкiмдерi,«Дезинфекция ашық акционерлiк қоғамы (келiсiм бойынша) Аудан әкiмдерi,дезинфекция»ашық акционерлiк қоғамы
(келiсiм бойынша) Атырау облыстық мемлекеттiк
санитарлық-эпидемиология
лық қадағалау басқармасы Атырау облыстық мемлекеттiк санитарлық-эпидемиология
лық қадағалау басқармасы Атырау облыстық  мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармасы, № 2016 әскери бөлiм командирi (келiсiм бойынша), Атырау облысы бойынша кеден бақылау департаментi (келiсiм бойынша), Атырау облысы бойынша көлiктiк бақылау басқармасы (келiсiм
бойынша), шекарадағы
мемлекеттiк ветеринарлық бақылау бөлiмшесi
(келiсiм бойынша) Атырау облыстық мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадғалау басқармасы
Атырау облыстық мемлекеттiк санитарлық-эпидемиология
лық қадағалау басқармасы
Атырау қаласы, аудан
әкiмдерi, қалалық, аудандық денсаулық сақтау бөлiмдерi, қалалық, аудандық  мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау  басқармалары Атырау облыстық денсаулық сақтау басқармасы,  қалалық,аудандық  денсаулық сақтау  бөлiмдерi, Атырау  облыстық  санитарлық-эпидемиологиялық сараптау орталығы. Атырау облыстық iшкi
iстер басқармасы  (келiсiм бойынша), Атырау облыстық  денсаулық сақтау  басқармасы, Атырау облыстық мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармасы Атырау қаласы, аудан әкiмi, Облыстық, қалалық, аудандық мемлекеттiк
санитарлық-эпидемиология
лық қадағалау  басқармалары Атырау облыстық денсаулық сақтау басқармасы Қазақстан Республикасы  ауыл шаруашылығы  министрлiгiнiң облыстық, аудандық аумақтық басқармалары (келiсiм бойынша), Қазақстан Республикасының
облыстық, аудандық
ауыл шаруашылығы
басқармалары (келiсiм
бойынша), Аудан әкiмдерi, Облыстық, аудандық мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармалары Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы  министрлiгiнiң Атырау облыстық, аудандық басқармалары (келiсiм бойынша) Аудан әкiмдерi
(малдәрiгерлерi және
санитарлық қызметтiң
ұсынысы бойынша).
Атырау облыстық
денсаулық сақтау
басқармасы Атырау облыстық денсаулық
сақтау басқармасы
Аудан әкiмдерi Атырау облыстық мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау  басқармасы, Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы  министрлiгiнiң Атырау
облыстық аумақтық
басқармасы (келiсiм бойынша). Атырау облыстық денсаулық сақтау басқармасы,
Атырау облыстық
мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау  басқармалары, Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы  министрлiгiнiң Атырау
облыстық аумақтық
басқармасы (келiсiм бойынша)