Об областной ономастической компании
Постановление Акимата Атырауской области от 15 июня 2004 года N 139. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области от 12 июля 2004 года за N 2053. Не подлежит гос.регистрации - письмо ДЮ Атырауской области N 3-2185/06 от 23.05.2006 г.
Извлечение из письма N 3-2185/06 от 23 мая 2006г.
"Согласно заключения, проведенной повторной юридической экспертизы департаментом юстиции Атырауской области и письма ДРНПА Министерства юстиции Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 44-2-1/и623 направляется список ранее зарегистрированных нормативно-правовых актов, не отвечающие требованиям статьи 38 Закона "Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", и, следовательно, не подлежащие государственной регистрации для внесения соответствующей записи в Базу Данных "Закон"
Приложение на 2 листах.
Начальник ДЮ
3) Постановление акимата Атырауской области от 15 июня 2004 года N 139 "Об областной ономастической компании" (Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 12 июля 2004 года N 2053.)
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-ІІ "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" в целях упорядочения работы по наименованию и переименованию топонимических объектов на территории области, восстановления исторических названий акимат области постановляет:
1. Образовать областную ономастическую комиссию (далее - Комиссия).
2. Утвердить Положение о Комиссии (приложение N 1).
3. Персональный состав Комиссии представить на утверждение очередной сессии областного маслихата (приложение N 2).
4. Признать утратившим силу решение акима области от 7 марта 2001 года N 91 "Об областной ономастической комиссии".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Мурсалиеву Т.К. - заместителя акима области.
Аким области
Приложение N 1 кпостановлению акимата области от 15 июня 2004 года N 139
Положение об областной ономастической комиссии Атырауской области
1. Общие положения
1. Областная ономастическая комиссия (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом, который вырабатывает предложение по реализации государственной языковой политики в области ономастики с целью формирования единого подхода к наименованию географических объектов, упорядочения употреблений и учета топонимических названий, восстановления, сохранения исторических названий, как составной части историко-культурного наследия области, и их переименованию.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан от 11 июля 1997 года N 151-І "О языках в Республике Казахстан", от 8 декабря 1993 года "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 марта 1996 года N 281 "Об утверждения Порядка наименования и переименования организаций, железнодорожных станций, аэропортов, а также физико-географических объектов Республики Казахстан и изменения транскрипции их названий", настоящим Положением и иными нормативными-правовыми актами.

Облыстық ономастикалық комиссия туралы
Атырау облыстық әкімиятының 2004 жылғы 15 маусымдағы N 139 қаулысы. Атырау облыстық әділет Департаментінде 2004 жылғы 12 шілдеде N 2053 тіркелді. ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамыр № 3-2185/06 хаты негізінде мемлекеттік тіркелуге жатпайды
ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 23.03.2006 3-2185/06 хатынан үзінді:
Атырау облыстық әділет департаменті ертеде тіркелген нормативтік құқықтық актілеріне қайта тексеріс жүргізілген қорытындысы бойынша және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментінің 31.03.2006 N 4-2-1/и623 хатына сәйкес, Сізге Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңының 38-бабының талаптарына сәйкес келмейтін тіркелген нормативтік құқықтық актілердің тізімін, "Заң" деректер базасына тиісті жазбаларды енгізу үшін, жолдайды.
Қосымша 2 бетте.
АОӘД бастығы
Қосымша:
3) Атырау облысы әкімиятының 2004 жылғы 15 маусымдағы N 139 "Облыстық ономастикалық комиссия туралы" қаулысы (Атырау облыстық әділет департаментінде 2004 жылғы 12 шілдеде N 2053 тіркелді)
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-ІІ "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңына сәйкес облыс аумағындағы топономикалық объектілердің атауы және атауын қайта өзгерту жөніндегі жұмыстарды реттеу, тарихи атауларды қалпына келтіру мақсатында облыс әкімияты қаулы етеді:
1. Облыстық ономастикалық комиссия құрылсын (бұдан әрі - Комиссия).
2. Комиссия туралы Ереже бекітілсін (1 қосымша).
3. Комиссияның жеке құрамы облыстық мәслихаттың кезекті сессиясына бекітуге ұсынылсын (2 қосымша).
4. Облыс әкімінің 2001 жылғы 7 наурыздағы 91 "Облыстық ономастикалық комиссия туралы" шешімінің күші жойылды деп есептелсін.
5. Қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Т.Қ. Мүрсәлиеваға жүктелсін.
Облыс әкімі
Облыстық әкімияттың 2004 жылғы 15 маусымдағы № 139 қаулысына 1 қосымша
Атырау облыстық ономастикалық комиссиясы туралы ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Облыстық ономастикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) географиялық объектілердің атауына бірыңғай көзқарасты қалыптастыру, топонимикалық атауларды қолдану мен олардың есебін жүргізуді реттеу, облыстық тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлігі ретінде тарихи атауларды қалпына келтіру, сақтау және оларды қайта атау мақсатында ономастика саласында мемлекеттік тіл саясатын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды әзірлейтін консультациялық кеңес органы болып табылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шілдедегі N 151 "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", 1993 жылғы 8 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Заңдарын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 5 наурыздағы N 281 "Қазақстан Республикасындағы ұйымдарды, теміржол станцияларын, әуежайларды, сондай-ақ физикалық-географиялық объектілерді атау мен қайта атаудың және олардың атауларының транскрипциясын өзгертудің Тәртібін бекіту туралы" қаулысын, осы Ережені және басқа құқықтық нормативтік актілерді басшылыққа алады.

3. Персональный состав Комиссии по представлению акимата области утверждается сессией областного маслихата.
4. Решения Комиссии носят рекомендательный характер.
2. Основные задачи
5. Основными задачами являются:
1) упорядочение наименовании административно-территориальных единиц, переименования населенных пунктов и восстановление исторических названии в регионе;
2) подготовка и внесение заключений по следующим вопросам:
о наименовании и переименовании аулов (сел), поселков, аульных (сельских) округов, а также изменении транскрипции их названии;
о наименовании и переименовании физико-географических, топонимических, промышленных и иных объектов, находящихся в сфере компетенции местных исполнительных органов области;
3) унификация, координация и контроль за оформлением визуальной информации и рекламных текстов;
4) исключен.
Сноска: Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением акимата Атырауской области от 29.04.2005 N 154.
3. Основные функции и полномочия
6. В целях решения возложенных задач Комиссия:
1) на основе действующих норм орфографии, научной транскрипции и сложившихся культурно-исторических и социальных факторов представляет заключения о наименованиях, переименованиях, уточнениях и транскрипции названий городов, районов, других административно-территориальных единиц, промышленных, сельскохозяйственных предприятий, железнодорожных и автодорожных станций, почтовых отделений, учреждений, предприятий, высших, общеобразовательных, средних специальных и профессиональных учебных заведений, транспортных и других объектов;
2) координирует деятельность ономастических комиссий на местах, рассматривает поступившие в комиссию документы по наименованию и переименованию административно-территориальных единиц, изменению транскрипции наименований, наименованию социальных, культурных и бытовых объектов. Принимает по ним решения и направляет материалы на рассмотрение Государственной ономастической комиссии при Правительстве Республики Казахстан;
3) заслушивает на своих заседаниях отчеты, сообщения и информации городских, районных ономастических комиссий;
4) рассматривает письма организаций и отдельных граждан по вопросам восстановления или замены исторических топонимов и дает соответствующие рекомендации;
5) оказывает помощь в решении вопросов, возникающих в процессе составления карты области, следит за правильной транскрипцией географических названий области в них;
6) координирует издание справочников и словарей по ономастике и топонимике;

3. Комиссияның жеке құрамы облыс әкімиятының ұсынысы бойынша облыстық мәслихаттың сессиясымен бекітіледі.
4. Комиссия шешімі ұсынымдық сипатта болады.
2. Негізгі міндеттері
5. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) өңірдегі әкімшілік-аумақтық бірліктердің атауларын ретке келтіру, елді мекендерді қайта атау және тарихи-географиялық атауларды қалпына келтіру;
2) келесі мәселелер бойынша қорытындылар дайындау мен енгізу:
ауылдарды (селоларды), кенттерді, ауылдық, (селолық) округтерді атау және олардың атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту туралы;
облыстық жергілікті атқарушы органдарының құзыреті шеңберіндегі табиғи-географиялық, топонимикалық, өнеркәсіптік және өзге де объектілерді атау және олардың атауларын өзгерту туралы;
3) көрнекі ақпараттар мен жарнамалық мәтіндерді ресімдеуді біріздендіру, үйлестіру және бақылау;
4) алынып тасталды - Атырау облыстық әкімиятының 29.04.2005 N 154 қаулысымен.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық әкімиятының 29.04.2005 N 154 қаулысымен.
3. Негізгі функциялары мен өкілеттілігі
6. Комиссия өзіне жүктелген міндеттерді шешу мақсатында:
1) орфографиялық, ғылыми транскрипцияның және қалыптасқан мәдени-тарихи, әлеуметтік факторлардың қолданылып жүрген нормалары негізінде:
қалалардың, аудандардың, әкімшілік-аумақтық бірліктердің, өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, темір жол және автомобиль жолдары станцияларының, пошта бөлімшелерінің, мекемелердің, кәсіпорындардың, жоғары, жалпы білім беру, арнаулы орта және кәсіптік оқу орындарының, көлік және басқа да объектілердің аталуы, қайта аталуы және транскрипциясының нақтылануы бойынша қорытындылар ұсынады;
2) жергілікті ономастикалық комиссиялардың қызметін үйлестіреді, комиссияның атына әкімшілік-аумақтық бірліктерді, әлеуметтік, мәдени, тұрмыстық объектілерді атау және олардың атауын өзгерту, атауларының транскрипцияларын өзгерту бойынша түскен құжаттарды қарайды. Олар бойынша шешім қабылдап, құжаттарды Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік ономастика комиссиясының қарауына жолдайды;
3) Өз отырыстарында қала, аудандардың ономастикалық комиссияларының хабарламалары мен ақпараттарын тыңдайды;
4) ұйымдардың, жекелеген азаматтардың тарихи топонимдерді қалпына келтіру немесе ауыстыру мәселелері жөніндегі хаттарын қарайды және тиісті ұсынымдар береді;
5) облыстың картасын жасау процесінде пайда болған мәселелерді шешуге көмек көрсетеді, олардағы облыстық географиялық атауларының дұрыс транскрипциялануын қадағалайды;
6) ономастика мен топонимика жөнінде анықтамалықтар мен сөздіктер шығаруды үйлестіреді;

7) осуществляет комплекс мер, направленных на сохранение заповедных названий населенных пунктов, улиц, проспектов, площадей;
8) активно способствует формированию у населения уважительного отношения к исконно народным и исторически сложившимся названиям, как составной части историко-культурного наследия области;
9) анализирует состояние реализации государственной языковой политики в области ономастики по материалам, сообщениям и информациям местных представительных и исполнительных органов.
10) проводит работу по упорядочению наименовании ономастических объектов посредством контроля за соблюдением языковых норм в рекламных текстах, в наименованиях организации, учреждении, предприятии, независимо от формы собственности. <*>
Сноска: Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением акимата Атырауской области от 29.04.2005 N 154.
4. Организация работы
7. Заседания Комиссии проводятся по мере поступления материалов и по необходимости. Заседания Комиссии считаются действительными, если на них присутствует не менее половины ее членов.
8. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием большинством голосов от общего числа членов Комиссии, присутствующих на ее заседании. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
9. Для рассмотрения отдельных вопросов, входящих в компетенцию Комиссии, в случае необходимости создаются рабочие группы.
10. Секретарь комиссии готовит необходимые документы, повестку дня заседаний, организует взаимодействия членов Комиссии и отвечает за делопроизводство.
Приложение N 2 к постановлению акимата области от 15 июня 2004 года N 139
Состав областной ономастической комиссии
Мурсалиева Таскира Кабиевна - заместитель акима области, председатель комиссии;
Косыбаев Кенес Темирович - директор департамента внутренней политики по Атырауской области, заместитель председателя комиссии;
Аронов Женис - начальник отдела языковой политики департамента внутренней политики по Атырауской области, секретарь комиссии;
Члены комиссии:
Ажигалиева Рабига Дюйсенгалиевна - начальник Атырауского областного управления архивами и документацией;
Афанасьев Вячеслав Константинович - преподаватель Атырауского института нефти и газа (по согласованию);
Ермеков Курамыс Ермекович - профессор Атырауского института нефти и газа, доктор филологических наук по согласованию);
Жанбала Онербек Жанбалаевич - директор товарищества с ограниченной ответственностью "Самал", депутат Атырауского областного маслихата (по согласованию);
Куанышева Айнагуль Куанышкызы - ведущий специалист отдела государственно-правовой и военно-мобилизационной работы аппарата акима области;
Муханбетов Серик Калжанович - заместитель начальника управления информации по Атырауской области Министерства информации Республики Казахстан (по согласованию);
Табылдиев Хисмет Бозанович - заместитель главного редактора областной газеты "Атырау";
Улкенбай Нариман - директор коммунального государственного казенного предприятия "Атырауский областной историко-краеведческий музей".

7) елді мекендердің, көшелердің, даңғылдардың, алаңдардың тұғырлы атауын сақтауға бағытталған шаралар кешенін жүзеге асырады;
8) жергілікті халықтың облыстық тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлігі ретіндегі байырғы халықтың және тарихи қалыптасқан атауларға құрметпен қарауын қалыптастыруға белсенді ықпал етеді;
9) жергілікті өкілді және атқарушы органдардың материалдары, хабарлаулары және ақпараттары бойынша ономастика саласындағы мемлекеттік тіл саясатын іске асырудың жай-күйін талдайды;
10) меншік нысанына қарамастан ұйымдардың, мекемелердің, кәсіпорындардың атауларында, жарнама мәтіндерінде тілдік нормалардың сақталуын бақылау арқылы, ономастикалық объектілердің атауларын реттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді. <*>
Ескерту. 6-тармақ толықтырылды - Атырау облыстық әкімиятының 29.04.2005 N 154 қаулысымен.
4. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
7. Комиссияның отырысы жергілікті жерлерден материалдардың келіп түсуіне және қажетіне қарай өткізіледі. Комиссияның отырысы комиссия мүшелерінің кемінде жартысы қатысса күші бар деп саналады.
8. Комиссияның шешімі оның отырысына қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен ашық дауыс берумен қабылданады.
9. Қажет болған жағдайда Комиссияның құзыретіне кіретін жекелеген мәселелерді қарау үшін жұмыс топтары құрылады.
10. Комиссияның хатшысы отырыстардың қажетті құжаттарын әзірлеп, күн тәртібін дайындайды, Комиссия мүшелерінің өзара іс-қимылын ұйымдастырады және іс-қағаздарын жүргізуге жауап береді.
Облыстық әкімияттың 2004 жылғы 15 маусымдағы № 139 қаулысына 2 қосымша
Облыстық ономастикалық комиссияның құрамы:
Мүрсәлиева Тасқира Қабиқызы - облыс әкімінің орынбасары, комиссия төрайымы;
Қосыбаев Кеңес Темірұлы - Атырау облысы ішкі саясат департаментінің директоры, комиссия төрайымының орынбасары;
Аронов Жеңіс - Атырау облысы ішкі саясат департаменті тіл саясаты бөлімінің бастығы, комиссия хатшысы;
Комиссия мүшелері:
Афанасьев Вячеслав - Атырау мұнай және газ институтының Константинович оқытушысы (келісім бойынша);
Әжіғалиева Рәбиға - Атырау облыстық мұрағаттар
Дүйсенғалиқызы мен құжаттама басқармасының бастығы;
Ермеков Құрамыс Ермекұлы - Атырау мұнай және газ институтының профессоры, филология ғылымының докторы (келісім бойынша);
Жанбала Өнербек Жанбалаұлы – "Самал" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, Атырау облыстық мәслихаттың депутаты, (келісім бойынша);
Қуанышева Айнагүл Қуанышқызы - облыс әкімі аппаратының мемлекеттік-құқықтық және әскери-жұмылдыру жұмысы бөлімінің жетекші маманы;
Мұханбетов Серік Қалжанұлы - Қазақстан Республикасы Ақпарат Министрлігінің Атырау Атырау облысы бойынша ақпарат басқармасы бастығының орынбасары (келісім бойынша);
Табылдиев Хисмет Бозанұлы - облыстық Атырау"газеті бас редакторының орынбасары;
Үлкенбай Нариман - Атырау облыстық тарихи-өлкетану музейі коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры.