Об утверждении Правил благоустройства, озеленения и санитарной очистки города
Решение Семипалатинского городского маслихата от 14 мая 2004 года N 6-7. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 10 июня 2004 года за N 1829. Утратило силу решением маслихата города Семей от 20 июня 2008 года N 8/71-IV
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Семей от 20.06.2008 N 8/71-IV.
На основании п.п.8) п. 1 ст. 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", п.п. 2), 3) п. 1 ст. 22 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года N 242 "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", п. 1 ст. 10 Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 года N 160-1 "Об охране окружающей среды", а также в целях определения порядка благоустройства, содержания и защиты зеленых насаждений, поддержания чистоты Семипалатинский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила благоустройства, озеленения и санитарной очистки города Семипалатинска (прилагаются).
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по вопросам развития производственной и социальной инфраструктуры, охране окружающей среды.
Председатель сессии
городского маслихата
Приложение к решению
сессии Семипалатинского
городского маслихата
N 6-7 от 14 мая 2004 года
П Р А В И Л А
благоустройства, озеленения и санитарной очистки
города Семипалатинска
Настоящие Правила определяют порядок благоустройства, содержания, охраны и эксплуатации элементов городской инфраструктуры, производства земляных работ и работ, связанных с разрушением дорожных покрытий, порядок поддержания чистоты, уборки территорий и улиц, содержания и защиты зеленых насаждений в городе Семипалатинска, а также права, обязанности и ответственность юридических и физических лиц в данном вопросе.
Данные Правила являются обязательными на административной территории города для всех юридических и физических лиц.
В отдельных пунктах Правил благоустройства города Семипалатинска, обеспечения санитарного состояния и охраны зеленых насаждений на его территории использованы требования "Правил благоустройства, обеспечения санитарного состояния, охраны земель и зеленых насаждений в городах, поселках и селах Восточно-Казахстанской области", утвержденных решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 15 июня 2001 года N 10/7-II. В случае расхождения требований настоящих правил с положениями названных областных правил, приоритет имеют областные правила.
П Р А В И Л А
благоустройства, озеленения и санитарной очистки города

Қаланы көркейту, көгалдандыру және санитарлық тазарту Ережелерін бекіту туралы
Семей қалалық мәслихатының 2004 жылғы 14 мамырдағы N6-7 шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2004 жылғы 10 маусымда N 1829 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2008 жылғы 20 маусымдағы N 8/71-IV шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2008.06.20 N 8/71-IV шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-II Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы, 1 тармағы, 8) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы сәулеттік, қала құрылысы және құрылыстық қызмет туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі N 242 Қазақстан Республикасы Заңының 22 бабы, 1 тармағы, 2) 3) тармақшаларына, "Қоршаған ортаны қорғау туралы" 1997 жылғы 15 шілдедегі N 160-1 Қазақстан Республикасы Заңының 10 бабы, 1 тармағы негізінде, сонымен бірге көркейту тәртібін анықтау, тазалықты қолдау мен жасыл желекті қорғап, сақтау мақсатында Семей қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Семей қаласын көркейту, көгалдандыру және санитарлық тазарту Ережелері бекітілсін (беріледі).
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау өндірістік және әлеуметтік инфраструктураны дамыту, қоршаған ортаны қорғау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссияға жүктелсін.
Қалалық мәслихат
сессиясының төрағасы
Семей қалалық мәслихатының
2004 жылғы 14 мамырдағы
N 6-7 шешіміне Қосымша
Семей қаласын көркейту, көгалдандыру
және санитарлық тазарту ережесi
Осы ережелер Семей қаласындағы қалалық инфраструктура элементтерiн көркейту, ұстау, қорғау және пайдалану, жер қазу жұмыстарын және жол төсемдерiнiң бұзылуымен байланысты жұмыстарды жүргiзу, тазалықты қолдау, аумақтар мен көшелердi жинау, жасыл желектердi ұстау және қорғау тәртiбiн, сондай-ақ заңды және жеке тұлғаларды осы мәселемен байланысты құқықтарын, мiндеттерiн және жауапкершiлiгiн анықтайды.
Бұл ережелер қаланың әкiмшiлiк аумағында барлық заңды және жеке тұлғалар үшiн мiндеттi болып табылады.
Семей қаласын көркейту, санитарлық жай-күйiн қамтамасыз ету және қала аумағындағы жасыл желектердi қорғау ережелерiнiң жеке тармақтарында Шығыс Қазақстан облыстық Мәслихатының 2001 жылғы 15 маусымдағы N 10/7-II шешiмiмен бекiтiлген "Шығыс Қазақстан облысының қалаларын, поселкелерiн және ауылдарын көркейту, санитарлық жай-күйiн қамтамасыз ету, жерлерiн және жасыл желектерiн қорғау ережелерiнiң" талаптары қолданылды. Осы ережелер талаптарының аталған облыстық ережелер қағидаларынан айырмашылығы болған жағдайларда, облыстық ережелерге басымдық берiледi.
Семей қаласын көркейту, көгалдандыру
және санитарлық тазарту ережесi

Настоящие правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении", Законом "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения",Законом "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности", Законом "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера", Законом "Об охране окружающей среды", Водным кодексом РК, "Правилами благоустройства, обеспечения санитарного состояния, охраны земель и зеленых насаждений в городах, поселках и селах Восточно-Казахстанской области", утвержденными областным маслихатом от 15 июня 2001 года. Настоящими Правилами устанавливается единый на административной территории г. Семипалатинска порядок благоустройства города, обеспечения нормативного санитарного состояния и охраны зеленых насаждений, обязательный для всех юридических и физических лиц.
Настоящие Правила могут быть использованы в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
1. ОСНОВНЫЕ ПОНЯТИЯ, ОПРЕДЕЛЕНИЯ И СОКРАЩЕНИЯ
1. Применяемые в настоящих правилах понятия, определения и сокращения означают:
благоустройство территории - комплекс работ и элементов, обеспечивающих удобную, комфортную жизнедеятельность человека на административной территории города;
инженерные сети и сооружения - важнейшие элементы инженерного благоустройства, предназначенные для обеспечения населения и предприятий теплом, водой, электроэнергией, а также для сбора и отвода поверхностных вод с территории города;
зеленые насаждения - элементы планировочного решения, обеспечивающие санитарно-гигиенические условия и повышение уровня благоустройства и архитектурно-ландшафтного оформления (газоны, цветники, деревья, кустарники);
земляные работы - работы, связанные с разрытием территорий, отсыпкой насыпей, обратной засыпкой, разработкой котлованов;
землепользователь - юридическое или физическое лицо, использующее, независимо от целей и форм собственности (предприятия, организации, коммерческие структуры, частные предприниматели, домовладельцы, арендаторы, КСК и другие) земельные участки в административной черте города;
домовладелец - юридическое или физическое лицо, имеющее в частной собственности домостроение или его часть (совладение);
отведенная территория - участок земли, переданный землепользователю в собственность или пользование в соответствии с решениями местного исполнительного органа для размещения принадлежащих ему объектов (зданий, сооружений, транспортных магистралей и других);
закрепленная территория - участок земли, тяготеющий к отведенной территории, используемый для ее обслуживания, определенный и приписанный исполнительным органом для ухода и обслуживания за юридическим или физическим лицом;
Закрепленными территориями в городской черте являются:
- территория улиц (тротуары, газоны и другие элементы благоустройства);
- внутридворовые территории, не отведенные кондоминиумом и другим (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей). Закрепленная территория определяется пропорционально границам отведенных территорий или по согласованию сторон);
- территория на расстоянии 5 метров по периметру отведенной территории, а со стороны улицы - не далее "красной линии" улицы.<*>
Улица - территория, на которой размещены проезжая часть, тротуары, зеленые насаждения, остановки, подземные и надземные инженерные сети;
Общественные места - зоны отдыха общего пользования (парки, пляжи и другие), площади, бульвары и другие;
Незастроенная территория - территория, на которой отсутствуют все виды надземной и подземной застройки, ограничивающие применение основных норм проектирования;
Управление - ГУ «Управление благоустройства города Семипалатинска ВКО;
ОДП УВД - отдел дорожной полиции Управления внутренних дел;
УГСЭН - ГУ Управление государственного санитарно-эпидемиологического надзора.

Осы ережелер Қазақстан Республикасының "Жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңына, "Елдi мекендердiң санитарлық-эпидемиологиялық орайлығы туралы" Заңына, "Сәулеттiк, қала құрылысы және құрылыстық қызмет туралы" Заңына, "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" Заңына, "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Су кодексiне, облыстық Мәслихаттың 2001 жылғы 15 маусымдағы шешiмiмен бекiтiлген "Шығыс Қазақстан облысының қалаларын, поселкелерiн және ауылдарын көркейту, санитарлық жай-күйiн қамтамасыз ету, жерлерiн және жасыл желектерiн қорғау ережелерiне" сәйкес әзiрленген. Осы Ережелермен Семей қаласының әкiмшiлiк аумағында барлық заңды және жеке тұлғаларға мiндеттi болып табылатын қаланы көркейтудiң, нормаға сәйкес санитарлық жай-күйдi қамтамасыз етудiң және жасыл желектердi қорғаудың бiрыңғай тәртiбi орнатылады.
Осы ережелер Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiне сәйкес қолданылуы мүмкiн.
1. НЕГIЗГI ҰҒЫМДАР, АНЫҚТАМАЛАР ЖӘНЕ ҚЫСҚАРТУЛАР
1. Осы ережелерде қолданылатын ұғымдар, анықтамалар және қысқартулар мына мағыналарды бiлдiредi:
аумақты көркейту - қаланың әкiмшiлiк аумағында адамдардың жайлы, қолайлы өмiр сүруiн қамтамасыз ететiн жұмыстар мен элементтердiң жиынтығы;
инженерлiк жүйелер мен құрылымдар - халықты және кәсiпорындарды жылумен, сумен, электр энергиясымен қамтамасыз ету үшiн, сондай-ақ қала аумағынан үстiрт суларды жинау және бұру үшiн арналған инженерлiк жабдықтаудың маңызды элементтерi;
жасыл желектер - санитарлық-гигиеналық жағдайларды, көркейту және сәулеттi-ландшафттық безендiру (газондар, гүлзәрлар, ағаштар, талдар) деңгейiн көтеруді қамтамасыз ететiн жоспарлық шешiмдердiң элементтерi;
жер қазу жұмыстары - аумақтарды қазуға, топырақты үюге, қазылған жердi қайта жабуға, котловандарды әзiрлеуге байланысты жұмыстар;
жер пайдаланушы - қаланың әкiмшiлiк аумағында, мақсатына қарамай меншiктiң барлық түрiндегi жер учаскелерiн пайдаланушы заңды және жеке тұлғалар (кәсiпорындар, ұйымдар, коммерциялық құрылымдар, жеке кәсiпкерлер, үй иелерi, жалға алушылар, жекеменшiк пәтерлер кооперативтерi және басқалар;.
үй иесi - жеке меншiгiнде үйi немесе үйдiң бөлiгi (ортақ иелiк) бар заңды немесе жеке тұлға;
бөлiнген аумақ      - жер иеленушiге меншiкке, немесе жергiлiктi атқарушы органның шешiмдерiне сәйкес өзiне тиесiлi объектiлердi (үйлердi, құрылымдарды, көлiк желiлерiн және басқаларды) орналастыру үшiн, пайдалануға берiлген жер учаскесi;
бекiтiлген аумақ - атқарушы органмен заңды немесе жеке тұлғаға, күту және қызмет көрсету үшiн анықталып қоса тiркелген, бөлiнген аумаққа жапсарлас жатқан, сол бөлiнген аумаққа қызмет көрсетуге пайдаланылатын жер бөлiгi.
Қала аумағында бекiтiлген аумақтар болып табылады:
- көше аумақтары (тротуарлар, газондар және басқа көркейту элементтерi);
- кондоминиумдарға және басқаларға бөлiнбеген iшкi аула аумақтары (егер бiр аулада бiрнеше жер пайдаланушы болса. Бекiтiлген аумақ бөлiнген аумақтарды шекараларына сайма-сай немесе тараптардың келiсiмi бойынша анықталады.);
- бөлiнген аумақтың» периметрi бойынша 5 метр қашықтыққа дейiнгi, ал көше жақтан - көшенiң "қызыл сызығынан" аспайтын аумақ.
Көше - жолдың жүргiн бөлiгi, тротуарлар, жасыл желеңдер, аялдамалар, жер асты және жер үстi инженерлiк жүйелерi орналасқан аумақ.
Қоғамдық орындар - ортақ пайдаланатын демалыс аумақтары (парктер, жағажайлар және басқалар), алаңдар, бульварлар және басқалар.
Құрылыс жүргiзiлмеген бос аумақтар - жобалаудың негiзгi нормаларын қолдануды шектейтiн жер үстi және жер асты құрылыстары жоқ аумақ.
Басқарма - "Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының көркейту жөнiндегi басқармасы" мемлекеттiк мекемесі.
IIБ ЖПБ - iшкi iстер басқармасының жол полициясы бөлiмi.
МСЭББ - "Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау басқармасы" мемлекеттiк мекеме.

Сноска. Пункт 1 главы 1 в новой редакции - решение Семипалатинского городского маслихата от 23 июня 2006 г. N 29-8.
2. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
2. Юридические лица, владельцы жилых домов, их объединения в форме кооперативов собственников квартир (КСК), а также собственники и арендаторы встроенно-пристроенных нежилых помещений в жилых строениях обязаны обеспечивать техническую эксплуатацию и содержание жилищного фонда в соответствии с "Правилами по строительству Республики Казахстан. Техническая эксплуатация и содержание жилищного фонда" (ПР РК 07-22-99)
Предприятия, учреждения, владельцы домостроений и их арендаторы обязаны:
1) содержать в технической исправности здания, хозяйственные и бытовые строения и сооружения, своевременно производить их ремонт и поддерживать в надлежащем состоянии их внешний вид. Окраску, ремонт и реконструкцию фасадов зданий, заборов, оград и ворот согласовывать с органами городской архитектуры;
2) иметь у подъездов зданий уличный фонарь установленного образца с четко написанными на нем номером дома и наименованием улицы (переулка), щит для объявлений и урну для сбора мусора;
3) иметь на дверях подъездов многоквартирных домов таблички с обозначением номеров квартир;
4) содержать закрытыми на замок чердаки и подвалы зданий и оставлять часть окон подвалов открытыми круглогодично для их проветривания;
5) иметь и содержать в исправности электрическое освещение во дворах, в подъездах, подвалах и на лестничных площадках;
6) содержать в исправности водопроводную систему, канализационную систему, отопительную систему и не допускать затопления подвальных помещений;
7) содержать в исправности входные двери зданий;
8) производить все виды строительно-монтажных работ с соблюдением строительных норм и правил;
9) проведение срочных аварийных работ, связанных со вскрытием земляных и асфальтобетонных покрытий выполняется, после оформления письменного разрешения (ордера) в управлении с ОДП УВД и с согласования с владельцами подземных коммуникаций.
10) по согласованию с органами городской архитектуры огораживать строительные площадки, устраивать временные переходы для пешеходов с соответствующими предупредительными знаками. При выполнении строительных и планировочных работ в зоне зеленых насаждений принимать меры, исключающие их повреждение. Заказчики обязаны передавать сохраняемые зеленые насаждения строительной организации под сохранную расписку. В случае невозможности сохранения зеленых насаждений на участках, отведенных под строительство или производство других работ, заказчик обязан произвести посадку зеленых насаждений своими силами и средствами.

Ескерту. 1 тараудың 1 тармағына өзгертулер енгізілген - Семей қалалық мәслихатының 2006 жылғы 23 маусымдағы N 29-8 шешімімен.
2. ЖАЛПЫ ҚАҒИДАЛАР
2. Заңды тұлғалар, тұрғын үй иелерi, олардың жекеменшiк пәтерлер кооперативi (ЖПК) нысанындағы бiрлестiктерi, сондай-ақ тұрғын үйлердегi жапсарлас салынған тұрмайтын бос жайлардың иелерi мен жалдаушылары тұрғын үй қорын техникалық пайдаланудың және ұстаудың "Қазақстан Республикасының құрылыс жөнiндегi Ережелерi. Тұрғын үй қорын техникалық пайдалану және ұстау" ережелерiне сәйкес қамтамасыз етуге мiндеттi (ПР РК 07-22-99).
Кәсiпорындар, мекемелер, үй құрылысының иелерi және оларды жалға алушылар:
1) үйлердi, шаруашылық және тұрмыстық ғимараттарды және құрылымдарды техникалық күтiп ұстауға, оларға дер кезiнде жөндеу жұмыстарын жүргiзуге және олардың сырт келбетiн тиiстi жағдайда ұстауға, үйлердiң қасбеттерiн, тақтай қоршауларды, қоршауларды және қақпаларды бояуды, жөндеудi және қайта жаңартуды қалалық сәулет органдарымен келiсiп iстеуге;
2) үйлердiң подъездерiнде белгiленген үлгiдегi шамдардың болуына, үйлердiң реттiк саны және көшенiң (шолақ көшенiң) атауының анық жазылуына, хабарландырулар тақтасы және қоқыс жинау үшiн урналар қоюға;
3) көп пәтерлi үйлердiң подъездерiнiң есiгiнде пәтерлердiң реттiк сандары белгiленген тақтайшаларды iлуге;
4) үйлердiң шатырлары мен жерқабаттарына құлып салуға және жерқабат терезелерiнiң кейбiреуiн оларды желдету үшiн жыл бойына ашық қалдыруға;
5) аулаларда, подъездерде, жерқабаттарда және баспалдақ ала шаларында электр жарықтарының болуына және оларды күтiп ұстауға;
6) суқұбырлары, канализация, жылу беру жүйелерiн күтiп ұстауға және жерқабат бөлмелерiне судың жайылуын жiбермеуге;
7) үйдiң кiре берiс есiктерiн күтiп ұстауға;
8) барлық құрылыстық-монтаждау жұмыстарын құрылыс жүргiзу нормалары мен ережелерiне сәйкес жүргiзуге;
9) жер және асфальттыбетон қабаттарын қазуға байланысты шұғыл апаттық жұмыстарды жүргiзуге, IIБ ЖПБ-мен және жер асты коммуникацияларының иелерiмен келiсiлiп, басқармада жазбаша рұқсат (ордер) ресiмделгеннен кейiн орындауға;
10) қалалық сәулет органдарының келiсiмiмен құрылыс алаңдарын қоршауға, жаяу жүргiншiлер үшiн уақытша өту жолдарын сәйкес ескерту белгiлерiмен қоса белгiлеуге; жасыл желектер аумағында құрылыс және жоспарлау жұмыстарын орындаған кезде олардың зақымдануына жол бермеу шараларын қабылдауға; тапсырыс берушiлер сақталатын жасыл желектердi құрылыс жүргiзушi ұйымдарға сақтау қолхаты арқылы өткiзiп беруге; құрылысқа немесе басқа жұмыстарды жүргiзуге бөлiнген учаскелердегi жасыл желектердi сақтап қалу мүмкiндiгi болмаған жағдайда тапсырыс берушi ағаштар отырғызуды өз күшiмен және қаражатына жүргiзуге;

11) своевременно приводить в порядок места раскопок, места строительных площадок, вывозить мусор на городскую свалку (иметь подтверждающие документы о факте вывоза, а именно талоны или квитанции с городского полигона твердо-бытовых отходов), образующийся при строительстве и ремонте служебных зданий и жилых домов, силами и средствами производителей работ;
12) содержать в исправном и свободном состоянии подъездные пути к производственным, служебным и жилым зданиям;
13) иметь во дворах служебных зданий и жилых домов, не подключенных к канализационной системе, уборные и помойные сооружения с водонепроницаемыми выгребными ямами и вытяжками, вокруг которых должны быть асфальтированные или твердого покрытия отмостки, иметь договор или другие подтверждающие документы о вывозе жидких нечистот специализированными предприятиями;
14) производить посадку зеленых насаждений по проектам, согласованным с Управлением и Управлением строительства и архитектуры, в летний период систематически уничтожать сорную растительность, в зимний период скалывать лед.
Предприятия, учреждения, организации, КСК и совладельцы домов, владельцы индивидуальных жилых домов обязаны своевременно и систематически уничтожать сорную растительность на отведенных им участках;
15) основными разрешительными документами на размещение временных и строительство капитальных сооружений является постановление акимата о предоставлении земельного участка под строительство (размещение) данного объекта, либо разрешение на использование для этих целей участка, принадлежащего заказчику на праве собственности или землепользования. Внешний вид объекта должен соответствовать паспорту наружной отделки (проектному решению), утвержденному главным архитектором города;
16) световое оформление остановочных павильонов, киосков, офисов, административных зданий, общественных и культурных центров, вокзалов, гостиниц, ресторанов, набережных, въездов в город, заправочных станций, мостов и путепроводов, освещение дворовых территорий, цветовая подсветка фасадов, пешеходных зон, зеленых насаждений должны соответствовать требованиям, определенным Управлением строительства и архитектуры и выполняться с использованием световых гирлянд, бегущих огней и другой современной светотехники. При использовании для освещения улиц, фасадов зданий, дворовых территорий лампами с ртутьсодержащим наполнителем выполнять требования СанПиН 1.10.083-94.

11) қазылған орындарды, құрылыс жүргiзiлген алаңдарды өз уақытында тәртiпке келтiруге, қызмет бабындағы ғимараттар мен тұрғын үйлердi салу немесе жөндеу кезiнде пайда болған қоқысты жұмыс жүргiзушiлердiң күшiмен және өз қаражатына қалалық қоқыс төгу орнына тасуға (тасып шығарғанын растайтын құжаттардың болуы, атап айтқанда тығыз тұрмыстық қалдықтардың қалалық полигонының талондары немесе түбiртiктерi);
12) өндiрiстiк, қызметтiк және тұрғын үйлерге апаратын жолдарды күтiп және бос ұстауға;
13) канализация жүйесiне қосылмаған қызмет бабындағы ғимараттар мен тұрғын үйлердiң аулаларында су өтпейтiн шұңқыры мен ауа алмастырғышы бар әжетханалар және сұйық жуынды-шайынды төгетiн шұңқырлардың болуына, олардың маңайы асфальтпен немесе басқа жабын материалдарымен жабылуына, сұйық жуынды-шайындыларды мамандандырылған кәсiпорындарды тасып әкетуi туралы шарт немесе растайтын басқа құжаттардың болуына;
14) жасыл желектердi отырғызуды Басқарма мен құрылыс және сәулет басқармасымен келiсiлген жоба бойынша жүргiзуге, жаз кезiнде арам шөптердi жүйелi жоюға, қыс кезiнде мұзды аршып тазалауға мiндеттi.
Кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар, жекеменшiк пәтерлер кооперативтерi мен үйлердi ортақ иеленушiлер, жекеменшiк тұрғын үйлердiң иелерi өздерiне оларға бөлінген учаскелерде арам шөптердi өз уақытында және жүйелi тұрда жойып отыруға мiндеттi;<*>
15) объектiнi салуға (орналастыруға) жер учаскесiн беру, немесе осы мақсаттар үшiн меншiк немесе жер пайдалану құқығында тапсырыс берушiге қарайтын учаскенi пайдалануға рұқсат беру туралы әкiмдiктiң шешiмдерi уақытша құрылғыларды орналастыру және күрделi құрылғыларды салуға рұқсат беретiн негiзгi құжаттар болып табылады. Объектiнiң сырт келбетi қаланың бас сәулетшiсiмен бекiтiлген сыртқы жөндеу паспортына (жобалық шешiмге) сәйкес болуы қажет.
16) аялдаманың павильондарын, дүңгiршiктердi, офистердi, әкiмшiлiк ғимараттарды, қоғамдық және мәдени орталықтарды, вокзалдарды, қонақ үйлердi, мейрамханаларды, жағалауларды, қалаға кiреберiстердi, жанар май құю стансаларын, көпiрлер мен жол айналымдарын жарық шамдарымен әшекейлеу, аула аумақтарын жарықтандыру, үйдiң қасбеттерiн, жаяу жүргiншiлер аумақтарын, жасыл желеңдердi түстi шамдармен жарықтандыру құрылыс және сәулет басқармасымен анықталған талаптарға сәйкес болуы қажет және жарық гирляндаларын, жүгiрiп тұратын оттарды және басқа да жаңадан шыққан жарықтандыру техникаларын қолдану арқылы орындалуы қажет. Көшелердi, үйлердiң қасбеттерiн, аула аумақтарын жарықтандыру үшiн сынапты толтырғыштары бар шамдарды қолданған кезде СанПиН 1.10.083-94 талаптарын орындау қажет.

17) в соответствии с согласованным генеральным планом на АЗС (дорожные знаки, разметка, рекламные установки, ограждения), площадка автозаправочной станции (АЗС) должна иметь уклон в сторону сбора стоков в дренажную емкость или в производственно-ливневую канализацию, принять комплекс мер по охране почвы и водоема от загрязнения нефтепродуктами;
18) владельцы АЗС убирают и вывозят мусор, очищают водостоки и дренажи на своей территории сами, или заключают договора со специализированными предприятиями, не разрешается установка пункта сбора стеклотары, мытье бутылок в не установленных местах (возле колонок, зеленой зоне, на обочине дорог и т.д.);
19) при благоустройстве стоянок автотранспорта, объектов обслуживания на АЗС наименьшее расстояние до въездов и выездов следует принимать: от перекрестков магистральных улиц 50 метров, улиц местного значения 20 метров, от остановок общественного транспорта 30 метров.
Сноска. Подпункт 14) пункта 2 главы 2 в новой редакции -  решение Семипалатинского городского маслихата от 23 июня 2006 г. N 29-8.
3. На улицах города запрещается:
1) расклеивать различные объявления, афиши в неустановленных для этих целей местах;
2) ломать и портить зеленые насаждения, подвешивать к деревьям гамаки, качели, привязывать веревки для сушки белья, прикреплять электрические и телефонные провода, обрывать листья, плоды, сидеть, ходить, устраивать игры на газонах и цветниках, рвать цветы;
3) повреждение улиц, дорог и дорожных сооружений, знаков, средств регулирования и организации дорожного движения, зеленых насаждений и другого дорожного обустройства;
4) проезд по улицам и дорогам транспортных средств, общие габариты, вес и нагрузка на ось которых превышает нормы, установленные ГОСТами;
5) провоз грузов, выступающих по ширине и высоте за габариты транспортных средств сзади более чем на 2 метра или волочащихся по полотну проезжей части;
6) съезд и въезд транспортных средств и другой техники на улицы и дороги, проезд через них в неустановленных, необорудованных для этого местах и через бордюрные камни;
7) заезд всех видов транспорта на разделительную полосу, тротуары, пешеходные дорожки и газоны;
8) загрязнение проезжей части улиц, дорог, путепроводов, дренажных устройств, а также провоз грузов без соответствующей упаковки, засоряющих улицы и дороги;

17) жанар май құю стансаларына (АЗС) келiсiлген бас бағдарламаға сәйкес (жол белгiлерi, сызықтары, жарнамалық қондырғылар, қоршаулар), жанар май құю стансаларының алаңдары топырақ бетiн сулардан құрғату шұқырларына немесе өндiрiстiк-нөсерлiк канализацияларға қарай су жинайтын ағызғылар бағытына қарай еңiс болуы қажет, топырақ қабатының және су айдындарының мұнай өнiмдерiмен ластануынан сақтау жөнiнде шаралар қолданылуы қажет;
18) жанар май құю стансаларының иелерi қоқысты өздерi жинап тасып әкетедi, өз аумағындағы суаққылар мен топырақ бетiн сулардан құрғату құрылғыларын тазалайды немесе мамандандырылған кәсiпорындармен осы жұмыстарды атқаруға шарт жасайды, белгiленбеген жерлерде (су алатын колонкалардың жаны, жасыл желектер орналасқан аумақтар, жолдардың шетi және т.б.) шыны ыдыстарды жинау пункттерiн орнатуға, шөлмектердi жууға рұқсат берiлмейдi;
19) автокөлiк тұрақтарын, жанар май құю стансаларындағы қызмет көрсету объектiлерiн көркейту кезiнде оларға кiретiн және шығатын жерлерге дейiнгi арақашықтық магистральдi көшелер қиылысынан 50 метр, жергiлiктi маңызы бар жолдардан 20 метр, қоғамдық көлiктер аялдамасынан 30 метр болуын сақтау қажет.
Ескерту. 2 тараудың 2 тармағы 14) тармақшасына өзгертулер енгізілген - Семей қалалық мәслихатының 2006 жылғы 23 маусымдағы N 29-8 шешімімен.
3. Көшелерде мыналарға тыйым салынады:
1) хабарламаларды, жарнамаларды бұл мақсаттар үшiн белгiленбеген жерлерге жапсыруға;
2) жасыл желектердi сындыруға және бүлдiруге, ағаштарға аспалы төсектер, әткеншектер iлуге, кiр жаятын жiптер байлауға, электр және телефон сымдарын бекiтуге, жапырақтар мен жемiстердi үзуге, газондар мен гүлзарларда ойнауға, гүлдердi жұлуға;
3) көшелердi, жолдарды және жол құрылғыларын, жол қозғалысын реттеу және ұйымдастыру белгiлерiн, жасыл желектер мен басқа да жол жайластыру құрылғыларын зақымдауға;
4) жалпы өлшемi, салмағы және өзiнiң жүгi ГОСТ-пен белгiленген нормадан артық болған жағдайда көшелермен және жолдармен жүрiп өтуге;
5) енi мен биiктiгi көлiк өлшемiнен, артқы жағынан 2 метрден асатын немесе жүргiн жол бөлiгiнде сүйретiлiп келетiн жүктi тасуға;
6) көлiк құралдарының немесе басқа техниканың жүруiне жабдықталып белгiленбеген көшеге және жолға түсу және кiру, немесе оларды кесiп өтуге жабдықталмаған жерлер мен жиегiндегi тастарды (бордюр) басып өтуге;
7) көлiктiң қай түрi болмасын жолды бөлу сызықтарын, тротуарларды, жаяу жүргiншiлер жүретiн жолдарды және газондарды басып жүруге;
8) көшелердiң, жолдардың, жол айналымдарының жүргiн бөлiгiн, топырақ бетiн сулардан құрғату қондырғыларын ластауға, сондай-ақ көшелер мен жолдарды қоқыстайтын жүктердi ораусыз тасуға;

9) заграждение или загромождение улиц и дорог, дорожных сооружений какими-либо предметами, строительными материалами, машинами и т.д.;
10) спуск канализационных, промышленных и сточных вод на проезжую часть улиц и дорог;
11) проезд техники на гусеничном ходу, кроме исключительных случаев для очистки проезжей части улиц от наледи в зимнее время;
12) заправка горюче-смазочными материалами, ремонт и смазка транспортных средств, погрузка, разгрузка, перегрузка и крепление груза, чистка и мойка машин;
13) без согласования с Управлением и ОДП УВД производить работы, связанные с разрушением дорожных покрытий, устанавливать рекламу, плакаты, вывески и объявления, не имеющие отношение к дорожной информации;
14) проводить спортивные мероприятия (кроссы, автомобильные, велосипедные и другие гонки, другие подобные мероприятия);
15) выпасать скот, выгуливать собак в скверах, парках, на пляжах и других местах отдыха населения;
16) мыть автомашины, тракторы, мотоциклы, велосипеды и другие транспортные средства, стирать ковровые изделия на улицах, водоемах, реках, у водозаборных кранов, колонок, во дворах, за исключением частных домовладений;
17) оставлять после окончания торговли на улицах, тротуарах, площадях торговые лотки, тару, ящики, бочки, передвижное торговое оборудование.
4. В целях поддержания постоянной чистоты и порядка в летний период устанавливается единый санитарный день каждой недели - четверг,в течение которого обязательно участие коллективов предприятий, организаций, независимо от форм собственности, КСК, а также частных домовладельцев, в уборке отведенных и закрепленных территорий, в уходе за зелеными насаждениями.
5. Предприятия и организации независимо от форм собственности, частные домовладельцы, не заключившие договоров с КСК, обязаны систематически выполнять за свой счет, согласно архитектурным и санитарным требованиям, следующие работы в границах отведенной и закрепленной территории;
уборка дворовых территорий - ежедневно и в зависимости от сезона и погодных условий, поливка и посыпка тротуаров песком, по мере необходимости, вывозка снега и мусора, очистка водостоков и дренажей.
6. Ежегодно проводить в апреле, октябре месячники благоустройства, санитарной очистки городской территории.
7. Владельцы подземных коммуникаций обязаны производить после ремонта коммуникаций восстановление газонов, тротуаров и автодорог.
3. ПОРЯДОК УБОРКИ ГОРОДСКОЙ ТЕРРИТОРИИ
8. Уборка улиц, площадей, тротуаров производится предприятиями, учреждениями, организациями и владельцами индивидуальных жилых домостроений в пределах отведенной им территорий. <*>

9) көшелердi және жолдарды небiр заттармен, құрылыс материалдарымен, машиналармен және т.б. бөгеуге немесе толтыруға;
10) көшелер мен жолдардың жүргiн бөлiгiне канализациялық, өнеркәсiптiк және ағын суларды ағызуға;
11) ерекше жағдайлардан (көшелердiң жүргiн бөлiгiн қыста мұздан аршу үшiн) басқа уақытта жүру табаны темiр техниканың жүрiп өтуiне;
12) жанар-жағар материалдарды құюға, көлiк құралдарын жөндеуге және майлауға, жүктi тиеуге, түсiруге, қайта тиеуге және бекiтiп таңуға, машиналарды тазартуға және жууға;
13) Басқарманың және iшкi iстер басқармасының жол полициясы бөлiмiнiң келiсiмiнсiз жол жабындысын бұзумен байланысты жұмыстарды жүргiзуге, жол ақпаратына қатысы жоқ жарнамалар, плакаттар, маңдайшалар және хабарландырулар орнатуға;
14) спорт шараларын өткiзуге (жаяу жарыстар, автомобиль, велосипед және басқа жарыстар, осыған ұқсас шаралар);
15) скверлерде, саябақтарда, пляждарда және басқа да халық демалатын орындарда мал жаюға, иттердi қыдыртуға;
16) көшелерде, су айдындарында, өзендерде, су алатын шөмектердiң, колонкалардың қасында, жекеменшiк үй иелiктерiнен басқа аулаларда автокөлiк, тракторлар, мотоциклдер, велосипедтер және басқа көлiк құралдарын жууға;
17) көшелерде, тротуарларда, алаңдарда сауда жүргiзу аяқталған соң сауда ыдыстарын, жәшiктерiн, ыдыстарын, бөшкелерiн, жылжымалы сауда жабдықтарын тастап кетуге.
4. Жаз кезiнде тазалық пен тәртiптi үнемi қолдау мақсатында аптасына бiр рет тазалық күнi - бейсенбi белгiленедi, оған бөлiнген және бекiтiлген аумақтарды тазарту, жасыл желектердi күту үшiн меншiктiң барлық нысанындағы кәсiпорындар, ұйымдар ұжымдарының, ЖПК, сондай-ақ жекеменшiк үй иелерiнiң қатысуы мiндет.
5. Меншiктiң барлық нысанындағы кәсiпорындар мен ұйымдар, ЖПК-мен шарт жасамаған жекеменшiк үй иелерi, сәулеттiк және санитарлық талаптарға сәйкес, жүйелi түрде өз қаражаты есебiнен бөлiнген және бекiтiлген аумақтар шегiнде мына жұмыстарды орындауға мiндеттi:
Аула аумақтарын тазарту күнделiктi және жыл мезгiлi мен ауа райына байланысты тротуарларға су шашу және құм себу, қажеттiгiне қарай қар мен қоқысты тасып шығару, суаққылар мен топырақ бетiн судан құрғату арықтарын тазалау.
6. Жыл сайын сәуiр және қазан айларында көркейту айлықтарын, қала аумағын санитарлық тазартуды өткiзу.
7. Жер асты коммуникацияларының иелерi коммуникацияларды жөндегеннен кейiн газондарды, тротуарларды және автожолдарды қайта қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзуге мiндеттi.
3. ҚАЛА АУМАҒЫН ЖИНАУ ТӘРТIБI
8. Көшелерді, алаңдарды, аяқжолдарды тазалау кәсіпорындар, мекемелер, ұйымдар және жеке тұрғын үй құрылыстарының иелерімен оларға бөлінген территориялар шегінде жүргізіледі.<*>
Ескерту. 3 тараудың 8 тармағына өзгертулер енгізілген - Семей қалалық мәслихатының 2006 жылғы 23 маусымдағы N 29-8 шешімімен.

9. Юридические и физические лица, владеющие или арендующие помещения, за которыми закреплены территории, производят уборку за свой счет собственными силами или на основе подряда со специализированными или иными предприятиями на выполнение механизированной уборки.
Факт вывоза мусора и твердо-бытовых отходов на городскую свалку должен подтверждаться соответствующим документом.
10. В период с 15 апреля по 15 ноября, кроме уборки, должны проводиться мойка и поливка улиц, площадей и других территорий. В зависимости от погодных условий этот период может быть изменен. Уборка в ночное время, независимо от периода, (после 23.00ч до 7.00 ч) запрещается (СанПиН 3.01.035-97).
11. Уборка и техническое содержание дорожного полотна улиц, перекрестков с движением общественного транспорта в границах "красной линии", карманов и территорий автобусных остановок, остановок такси, стоянок транспортных средств, площадей, путепроводов, парков, скверов производится предприятиями, выигравшими конкурс на право выполнения этих работ за счет средств городского бюджета или юридическими лицами независимо от форм собственности.
12. Железнодорожные пути, мосты, откосы, насыпи, переезды, проходы через пути, территория в пределах зоны отчуждения, но не менее ширины в 50 метров от крайних рельсов убираются силами и средствами железнодорожных организаций и владельцами подъездных путей, эксплуатирующих данные сооружения.
13. Все здания, предназначенные на слом, должны быть ограждены, прилегающая территория не менее 15 метров должна быть убрана владельцами. После окончания работ обязательно проведение рекультивации. Снос зданий должен производиться в строго установленные договором сроки, строительный мусор после сноса здания должен вывозиться на городскую свалку.
14. Уборка территорий автобусных остановок и стоянок такси, расположенных против жилой застройки, возлагается на соответствующие коммунальные службы, предприятия, учреждения, организации, за которыми закреплены данные территории. Содержание и уборка автостанций, диспетчерских пунктов транспортного хозяйства, переговорных устройств с диспетчерскими службами и закрепленных за ними территории, в радиусе 15 метров, осуществляется ведомствами транспортного хозяйства, на балансе которых они находятся.
15. Уборка и очистка от мусора и снега автобусных остановок, павильонов ожидания и закрепленных за ними территории в радиусе 15 метров возлагается на предприятия, учреждения и организации, в имущественный комплекс которых входят эти объекты.
16. Юридические и физические лица, имеющие в собственности торговые точки и другие пункты по оказанию услуг населению, а также арендаторы этих помещений, обязаны поддерживать чистоту в течение всего дня и производить очистку от мусора и грязи после окончания работы на отведенных им территориях. <*>

9. Аумақтар бекiтiлген үй-жайларды иеленушi немесе жалдаушы заңды және жеке тұлғалар аумақтарды тазартуды өз қаражатына өз күштерiмен немесе мамандандырылған немесе өзге кәсiпорындармен механикаландырылған тазарту жұмыстарын орындауға бекiтiлген мердiгерлiк негiзiнде жүргiзедi.
Қоқысты және тығыз тұрмыстық қалдықтарды қалалық қоқыс орнына тасып шығару жайты сәйкес құжаттармен расталуы қажет.
10. 15 сәуiрден бастап 15 қарашаға дейiнгi кезеңде көшелердi, алаңдарды және басқа аумақтарды тазартудан басқа жуу және суғару жұмыстары жүргiзiлуi қажет. Ауа райының өзгеруiне байланысты бұл кезең өзгеруi мүмкiн. Түнгi уақытта (23.00-ден кейiн 7.00-ге дейiн) тазарту жұмыстарын жүргiзуге, қай кезең де болмасын, тыйым салынады (СанПиН 3.01.035-97).
11. Қоғамдық көлiк жүретiн көшелердiң, көше қиылыстарының жол төсемiн қызыл сызық шекарасында, автобус аялдамаларының қалтасын және аумақтарын, такси аялдамаларын, көлiк құралдарының тұрақтарын, алаңдарды, жол айналымдарын, саябақтар мен скверлердi тазалау және техникалық күтiп ұстау, осы жұмыстарды қалалық бюджет қаражаты есебiнен орындау құқығын конкурста жеңiп алған кәсiпорындармен немесе, меншiктi барлық түрiндегi заңды тұлғамен жүргiзiледi.
12. Темiр жолдар, көпiрлер, еңiстер, үйiндiлер, темiр жол өтпелерi, шеткi рельстерден енi 50 метрден кем емес темiр жолға бөлiнген аумақтар шегiнде темiр жол ұйымдарының және осы құрылғыларды пайдаланушы жол иелерiнiң күшiмен және қаражатына жиналады.
13. Құлатуға арналған барлық ғимараттар оларды иелерiмен қоршалып, жапсарлас аумақтар 15 метрге дейiн тазартылуға тиiс. Жұмыстар аяқталған соң аумақтарға тегiстеу жүргiзу мiндеттi. Ғимараттарды құлату шартпен белгiленген мерзiмде дәлме-дәл жүргiзiлуi тиiс, ғимаратты құлатқаннан кейiн құрылыстық қоқыс қалалық қоқыс төгу орнына тасып шығарылу керек.
14. Тұрғын үйлерге қарсы орналасқан автобус аялдамаларының және такси тұрақтарының аумағын тазарту осы аумақтар бекiтiлген сәйкес коммуналдық қызметтерге, кәсiпорындарға, мекемелерге, ұйымдарға жүктеледi. Көлiк шаруашылығының автостансаларын, диспетчерлiк пункттерiн, сөйлесу құрылғыларын диспетчерлiк қызметтерiмен және оларға бекiтiлген, радиусы 15 метр аумақтарды күтiп ұстау және тазарту, өздерi балансында тұратын көлiк шаруашылығының ведомстволарымен жүзеге асырылады.
15. Автобус аялдамаларын, тосу павильондарын және оларға бекiтiлген, радиусы 15 метр аумақтарды жинау және қоқыс пен мұздан тазарту осы объектiлер мүліктiк кешенiне кiретiн кәсiпорындарға, мекемелерге және ұйымдарға жүктеледi.
16. Меншiгiнде сауда нүктелерi және халыққа қызмет көрсету жөнiндегi басқа да пункіттері бар заңды және жеке тұлғалар, сондай-ақ осы үй-жайларды жалға алушылар, күнi бойы тазалықты қолдауға және жұмыс аяқталған соң» үй-жай маңындағы оларға бөлінген территорияларда қоқыстан және батпақтан тазартуға мiндеттi.<*>

17. Уборка территории вокруг водоразборных колонок в радиусе 15 метров производится обслуживающими их предприятиями, учреждениями, организациями.
18. Уборка территорий, прилегающих к берегам рек и водоемов, производится предприятиями, учреждениями, организациями, за которыми закреплены эти территории.
19. Механизированная уборка улиц, тротуаров, площадей, расчистка проезжей части населенных пунктов должна заканчиваться к 23.00 часам (СанПиН 3.01.035-97) и повторяться в течение дня по мере надобности.
20. Свалка всякого рода мусора, снега после уборки территории населенных пунктов разрешается только в местах, отведенных для этих целей.
21. На всех площадях и улицах, в садах, парках, на вокзалах, в аэропорту, пристанях, рынках, остановках городского транспорта и других общественных местах должны быть выставлены в достаточном количестве урны на расстоянии друг от друга не более 40 метров на оживленных улицах, на малолюдных - 100 метров. Обязательна установка, не менее 2-х урн, определенного образца Управлением строительства и архитектуры, в местах остановок городского транспорта, у каждого выхода из подземных переходов, у магазинов, ларьков, киосков, подъездов домов. На отведенных и закрепленных территориях урны устанавливаются землепользователями, на землях общего пользования за счет средств городского бюджета. Урны должны быть фиксированные и удобные для очистки.
22. Допускается предельное заполнение урн на 3/4 объема. Урны для сбора мусора очищаются и дезинфицируются не реже одного раза в месяц в зимнее время и один раз в неделю в летнее время. За содержание урн в чистоте на отведенных и закрепленных территориях несут ответственность землепользователи, на землях общего пользования - предприятия, осуществляющие уборку этих территорий на договорных отношениях с управлением.
23. Установка киосков производится в строгом соответствии с градостроительными требованиями к зонированию территорий, нормам экологической и санитарно-гигиенической безопасности и уровнем обеспеченности данной местности инфраструктурой согласовывается с Управлением строительства и архитектуры, УГСЭН, ГУ «Управление государственной противопожарной службы ВКО г. Семипалатинска», с комитетом по управлению земельными ресурсами и утверждается решением акима города:
1) киоски должны устанавливаться на специально подготовленные за счет собственника площадки с твердым покрытием, имеющие размеры в плане обеспечивающие создание отмостки шириной не менее 2 м;
2) киоски должны иметь регистрационный номер;
3) ежегодно производить покраску киосков;

17. Су алатын колонкалардың аумағын 15 метр радиус шегiнде тазарту оларға қызмет көрсетушi кәсiпорындармен, мекемелермен, ұйымдармен жүргiзiледi.
18. Өзендердi және су айдындарының жағасымен шектескен аумақтарды жинап тазарту осы аймақтар бекiтiлген кәсiпорындармен, мекемелермен, ұйымдармен жүргiзiледi.
19. Көшелердi, тротуарларды, алаңдарды механизациялық жинау, елдi мекендердiң жүргiн бөлiгiн тазарту 23.00 сағатқа дейiн аяқталуы (СанПиН 3.01.035-97) және күнi бойы қажеттiлiгiне байланысты қайталануы тиiс.
20. Әр түрлi қоқысты, елдi мекендердiң аумағын тазартқаннан кейiнгi қарды осы мақсаттарға арнап бөлiнген орындарға ғана төгуге рұқсат етiледi.
21. Барлық алаңдар мен көшелерге, бақтарға, парктерге, вокзалдарда, аэропортта, пристаньдарда, базарларда, қала көлiгiнiң аялдамаларында және басқа қоғамдық орындарға қажеттi мөлшерде, кiсi көп жүретiн көшелерге бiр бiрiнен 40 метрден көп емес, ал кiсi аз жүретiн көшелерде 100 метр ара қашықтықта урналар қойылуы қажет. Қала көлiгiнiң аялдамаларында, жер асты өту жолдарының шыға берiсiне, дүкендердiң, ларектердiң, дүңгiршiктердiң алдына, үйлердiң кiре берiсiне мiндеттi түрде, құрылыс және сәулет басқармасымен белгiленген үлгiдегi, кемi 2 урна орнатылуы тиiс. Бөлiнген және бекiтiлген аумақтарда урналар жер пайдаланушылармен, ал ортақ пайдаланатын орындарда қалалық бюджет қаражаты есебiнен орнатылады. Урналар бекiтiлген және тазалауға ыңғайлы болуы керек.
22. Урналарды көлемi 3/4 бөлiгiне дейiн толтыруға рұқсат етiледi. Қоқыс жинау урналары қыста айына бiр рет және жазда аптасына бiр рет қоқыстан тазартылып дезинфекцияланады. Урналардың тазалықта ұсталуына бөлiнген және бекiтiлген аумақтарда жер пайдаланушылар, ортақ пайдаланатын орындарда Басқармамен шарттық қатынаста осы аумақтардың тазартылуын жүзеге асыратын кәсiпорындар жауапты.
23. Дүңгiршiктердi орнату құрылыс және сәулет басқармасымен, мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау басқармасымен, "ШҚО Семей қалалық мемлекеттiк өртке қарсы қызмет басқармасы" мемлекеттiк мекемесiмен, жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетпен келiсiледi және қала әкiмiнiң шешiмiмен бекiтiледi.
1) дүңгiршiктер меншiк иесiнiң қаражаты есебiнен арнайы дайындалған қатты төсенiштi алаңдарға орнатылады, олардың көлемi енi 2 метрден кем емес бетонды алаңқай жоспарлауды қамтамасыз етерлiктей болуы керек;
2) дүңгiршiктердiң тiркеу нөмiрi болуы керек;
3) дүңгiршiктердi жыл сайын бояу керек;

4) приборы наружного освещения киосков должны быть установленного образца.
Сноска. В пункт 23 внесены дополнения решением маслихата города Семей от 26 декабря 2007 года N 4/40-IV.
24. Ручная уборка территории жилых массивов производится в утренние часы с 7.00 до 8.00 часов или в вечерние часы после 19.00 часов: подметание территории и сбор смета, транспортировка смета в установленное место, удаление травы между тротуарными плитами, очистка и обработка урн, контейнеров и мест их установки, дворовых покрытий.
25. Хозяйственные зоны, территории парков с участками, выделенными для установки сменных мусоросборников, должны быть расположены не ближе 50 метров от мест массового скопления отдыхающих (танцплощадки, эстрады, фонтаны, главные аллеи, зрелищные павильоны и другие):
1) при установке урн в парках исходить из расчета - одна урна на 1000 кв. метров площади парка, на главных аллеях расстояние между урнами не должно превышать 40 метров;
2) уборка парков производится после закрытия, днем производится сбор отходов, опавших листьев, полив зеленых насаждений.
26. Уборка территорий пляжей, зеленой зоны, мойка тары и дезинфекция туалетов зон отдыха проводится после их закрытия. Днем проводится патрульная уборка.
1) установка урн на территориях пляжей и зон отдыха должна быть на расстоянии 3-5 метров от полосы зеленых насаждений и не менее 10 метров от уреза воды, с оснащенностью не менее одной урны на 50 кв. метров территории пляжа;
2) туалеты устанавливаются из расчета 1 место на 75 посетителей, на расстоянии не менее 50 метров и не более 200 метров от мест купания;
3) мусоросборники устанавливаются из расчета 1 контейнер на 3500 кв. метров площади;
4) фонтанчики сооружаются с подводом питьевой воды, соответствующей требованиям ГОСТа;
5) уборка территории пляжей, зон отдыха проводится с обязательным еженедельным рыхлением поверхностного слоя песка, ежегодной его подсыпкой;
6) торгующие организации и частные предприниматели уборку рабочих мест производят систематически с регулярным вывозом мусора на городскую свалку;
7) в местах, предназначенных для купания, мойка машин, стирка белья, купание и выгул животных, собак, кошек не допускается.
27. Территории рынков (в том числе хозяйственные, рыночные площади) должны иметь твердое покрытие (асфальт, булыжник, брусчатка) с уклоном для стока ливневых и талых вод, канализацию, водопровод или закрытую систему водоотвода:
1) общественные туалеты с непроницаемыми выгребами устанавливаются на расстоянии не менее 50 метров от места торговли. Число расчетных мест в них должно быть не менее одного на каждые 50 торговых мест;

4) дүңгiршiктердiң сыртқы жарықтандыру құралдары белгiленген үлгiде болуы керек.
24. Тұрғын үй кеңiстiктерiнiң аумақтарын қолмен жинау таңертең сағат 7.00-ден 8.00-ге дейiн немесе кешке сағат 19.00-ден кейiн жүргiзiледi: аумақты сыпыру және сыпырылған қоқысты жинау, жиналған қоқысты белгiлi орынға тасу, тротуарлық плиткалардың арасындағы шөптердi жою, урналарды, контейнерлердi және олар орналасқан орындарды, аула төсенiштерiн тазалау және өңдеу.
25. Шаруашылық аумақтары, ауыспалы қоқыс жинағыштарды орнату үшiн бөлiнген парк учаскелерiнiң аумақтары дем алушылардың шоғырланып жиналатын орындарға (би алаңдары, эстрадалар, фонтандар, бас аллеялар, көру павильондары және басқаларға) 50 метрден жақын орналаспауы керек:
1) урналарды орнату кезiнде мынаны есепке алу керек - парктiң 1000 шаршы метрiне бiр урна, бас аллеяларда урналардың ара қашықтығы 40 метрден аспау керек;
2) парктердi тазалау жабылғаннан кейiн жүргiзiледi, күндiз қалдықтарды, түскен жапырақтарды жинау, жасыл желектердi суару жүргiзiледi.
26. Жағажайлар аумағын, жасыл аумақтарды тазалау, ыдыстарды жуу және демалыс аумағындағы әжетханаларды дезинфекциялау олар жабылғаннан кейiн жүргiзiледi. Күндiз патрульдiк тазарту жүргiзiледi.
1) жағажай және демалыс аумақтарында урналар жасыл желектер алқабынан 3-5 метр ал су жағасынан 10 метр арақашықтықта, жағажай аумағының 50 шаршы метрiне кемi 1 урнадан орнатылады;
2) әжетханалар 75 адамға 1 орын есебiнен, шомылу орындарынан 50 метрден кем емес және 200 метрден қашық емес арақашықтықтарға орнатылады;
3) қоқыс жинағыштар 3500 шаршы метр алаңға 1 контейнер есебiнен орнатылады;
4) фонтаншалар, ГОСТ-ң талабына сәйкес, ауыз сумен бiрге жарақталады;
5) жағажайлар мен демалыс аумақтарын тазарту мiндеттi түрде құм қабатының бетiн апта сайын қопсытып тегiстеу, жыл сайын құм себу арқылы жүргiзiледi;
6) сауда ұйымдары және жеке кәсiпкерлер жұмыс орындарын тазалауды қоқысты жиi қалалық қоқыс төгу орнына тасып шығару арқылы жүргiзедi;
7) шомылуға арналған орындарда көлiк және кiр жууға, иттердi, мысықтарды шомылдыруға және қыдыртуға жол берiлмейдi.
27. Базарлар аумағы (соның iшiнде шаруашылық, сауда алаңдары) жаңбыр және ерiген қар сулары ағып кету үшiн бiр жағына еңiс қатты төсенiшпен (асфальт, тас, қыш кiрпiш) жабылып, канализация, су құбыры және жабық су бұру жүйесiмен жабдықталуы керек:
1) қоғамдық әжетханалар ауа өткiзбейтiн шұңқырымен сауда орындарынан 50 метрден кем емес қашықтыққа орнатылады. Олардағы орындар 50 сауда орнына кемi бiреуден есептеледi;

2) уборка отведенных и закрепленных площадей, очистка мусоросборников и надлежащее их содержание производится собственником рынка. Количество контейнеров для складирования мусора определяется расчетом;
3) должны быть обеспечены подъезды, не затрудняющие движение городского транспорта и достаточные площади для стоянок автотранспорта.
28. Содержание и уборка кооперативных гаражей, хозяйственных сараев, погребов, территорий дачных обществ и закрепленных территорий с зелеными насаждениями, производится собственниками или общественными организациями этих кооперативов и обществ.
29. Содержание и уборка территорий кладбищ производится предприятиями, выполняющими работы на договорных условиях с управлением за счет средств местного бюджета. Территории кладбищ должны быть ограждены, и на проездах внутри кладбищ иметь твердое покрытие. Граница кладбища определяется акиматом города.
Сноска. В пункты 8 и 16 главы 3  внесены изменения решениемСемипалатинского городского маслихата от 23 июня 2006 г. N 29-8.
4. ПОРЯДОК СБОРА И ВЫВОЗА МУСОРА
И ТВЕРДО-БЫТОВЫХ ОТХОДОВ
30. Установка контейнеров для сбора мусора и отходов осуществляется специализированными предприятиями по договорам с домовладельцами, руководителями предприятий, организаций, учреждений по согласованию с УГСЭН. Мусорные контейнера устанавливать из расчета норм накопления 1 стандартный мусоросборный контейнер на 350-400 человек. Площадки для размещения контейнеров должны иметь водонепроницаемое твердое покрытие и подъездные пути, контейнеры должны постоянно находиться в исправном состоянии, иметь крышки и быть окрашены, или иметь 3-х стороннее глухое ограждение высотой не менее 1,8 метров с учетом удобного подъезда мусоросборных машин. Размер площадок должен быть рассчитан на установку необходимого количества контейнеров, но не более 5 штук. Расстояние от контейнеров до края площадки должно быть не менее 1 метра. За содержанием мусоросборных контейнеров отвечает специализированное предприятие по вывозу мусора, за содержанием мусоросборной площадки и прилегающей территории - предприятие, организация, эксплуатирующее здание или жилой фонд.
31. Содержать в чистоте мусоропровод, мусорокамеру. Система сбора и удаления твердо-бытовых отходов, определяемая в договорах, должна предусматривать регулярный вывоз твердо-бытовых отходов с территорий объектов-накопителей отходов с установленной договором периодичностью:
1) для жилых массивов - согласно графику, установленному домовладельцем (КСК), исключающего накопление мусора и твердо-бытовых отходов в контейнерах, но не реже одного раза в три дня, а при температуре свыше 15 градусов тепла - ежедневно;

2) бөлiнген және бекiтiлген алаңдарды жинау, қоқыс жинағыштарды тазарту және оларды тиiстi қалыпта ұстау базар иелерiмен жүргiзiледi. Қоқысты жинауға арналған контейнерлер саны есептеп анықталады;
3) қала көлiгiнiң қозғалысына бөгет болмайтындай және автокөлiктер тұрағы үшiн жетерлiктей алаңдармен қамтамасыз етiлуi керек.
28. Кооперативтiк гараждарды, шаруашылық қораларды, ұраларды, саяжай қоғамдарының аумақтарын және жасыл желектерi бар бекiтiлген аумақтарды ұстау және тазалау осы кооперативтер мен қоғамдардың меншiк иелерiмен немесе қоғамдық ұйымдармен жүргiзiледi.
29. Зираттардың»аумағын ұстау және жинау басқармамен бекiтiлген шарт негiзiнде, жұмыстарды орындаушы кәсiпорындармен жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiледi. Зират аумақтары қоршалып, зират iшiндегi көлiк жүретiн жолдар қатты төсенiштi болуы керек. Зираттардың шекарасы қала әкiмдiгiмен анықталады.
Ескерту. 3 тараудың 16 тармағына өзгертулер енгізілген - Семей қалалық мәслихатының 2006 жылғы 23 маусымдағы N 29-8 шешімімен.
4. ҚОҚЫСТЫ ЖӘНЕ ТЫҒЫЗ ТҰРМЫСТЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ
ЖИНАУ ЖӘНЕ ТАСЫП ШЫҒАРУ ТӘРТIБI
30. Қоқыс және қалдықтарды жинауға арналған контейнерлердi орнату мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау басқармасының келiсiмi бойынша, мамандандырылған кәсiпорындардың» үй иелерiмен, кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң басшыларымен жасаған шарты бойынша жүзеге асырылады. Қоқыс контейнерлерi жиналу нормасы есебiнен 350-400 адамға 1 стандартты қоқыс жинау контейнерi қойылады. Контейнерлер орнатылатын алаңшалардың су өтпейтiн төсенiшi және оған көлiк баратын жолы болуы керек, контейнерлер үнемi күтiмдi жағдайда ұсталып, қақпақты және боялған болуы, немесе биiктiгi 1,8 метрден кем емес үш жақты бiтеу қоршаумен машинаның» жүрiп-тұруына ыңғайланып қоршалуы қажет. Алаңшалардың мөлшерi контейнерлердiң қажеттi, бiрақ 5 данадан артық емес, санын орнатуға есептелу керек. Контейнерлерден алаңшаның шетiне дейiнгi арақашықтық 1 метрден кем болмау керек. Қоқыс жинайтын контейнерлердi ұсталуына қоқыс шығару жөнiндегi арнайы кәсiпорындар, ал қоқыс жинау алаңшаларының және оларға шектескен аумақтардың ұсталуына ғимаратты немесе тұрғын үй қорын пайдаланушы кәсiпорын, ұйым жауап бередi.
31. Қоқыс құбырлары, қоқыс камералары таза ұсталуы керек. Шарттармен анықталған, тығыз тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару жүйесi шартпен белгiленген мерзiмде жинаушы-объектiлердiң аумағынан тығыз тұрмыстық қалдықтарды ретiмен тасып шығаруды қарастыруы керек:
1) тұрғын үй кеңiстiктерi үшiн - үй иесiмен (ЖПК) белгiленген, контейнерлерде қоқыс пен тығыз тұрмыстық қалдықтарды жиналуына жол бермейтiн кестеге сәйкес, бiрақ үш күнде бiр реттен сирек емес, ал 15 градустан жоғары жылулықта - күнде;

2) для объектов общественного и культурного назначения по мере необходимости, но не менее 2 раз в неделю;
3) для домовладений малоэтажной застройки - по мере необходимости, но не менее 1 раза в неделю;
4) для крупногабаритных твердых отходов - по заявке.
32. Кооперативы собственников квартир (КСК),квартиросъемщики и граждане, имеющие домовладения на правах личной собственности, обязаны:
1) содержать предназначенную для сбора бытового мусора тару в чистом виде и плотно закрытой;
2) не выставлять посуду с мусором на улицу, а выносить мусор и высыпать его в машину;
3) не допускать загрязнения собаками и кошками квартир, лестничных клеток и других мест общественного пользования. Выгуливать собак и кошек на благоустроенных землях общего пользования. Выгул собак производить в специально отведенных местах, а в общественных местах только в намордниках и жестких ошейниках. Граждане, содержащие собак, должны иметь ветеринарно-санитарный паспорт для собак, производить плановые профилактические вакцинации (прививки);
4) обеспечивать подъезды к надворным туалетам и выгребным ямам;
5) производить вывозку мусора, бытовых отходов, твердых и жидких нечистот от многоквартирных домов и домов усадебного типа, арендуемых помещений гражданами самостоятельно или по договорам с предприятиями коммунального хозяйства, а также с частными лицами и предприятиями, имеющими специальную технику и механизмы для этих целей.
33. Ответственность за содержание камеры, мусоропровода, мусоросборников и территории, прилегающей к месту выгрузки отходов из камеры, несут домовладельцы, КСК.
34. В отдельных случаях сбор и вывозка мусора и твердо-бытовых отходов может производиться автотранспортом, переоборудованным под перевозку мусора с ручной погрузкой по жесткому часовому графику.
Дезинфекция мусорных ящиков, мусоросборных баков, контейнеров, выгребных ям на предприятиях, в учреждениях, организациях, в жилых массивах и жилых домах всех форм собственности возлагается на владельцев домостроений.
35. Контроль по вывозу мусора и бытовых отходов осуществляются УГСЭН и отделом санитарной полиции УВД. Юридические и физические лица должны иметь на момент проверки договор на вывоз мусора и твердо-бытовых отходов со специализированным предприятием и квитанцию (оплаченное банковское поручение) о произведенной предоплате за вывоз мусора. В случае отсутствия договора должен быть представлен соответствующий документ, подтверждающий факт вывоза мусора на городскую свалку.

2) қоғамдық және мәдени тұрғыдағы объектiлер үшiн - қажеттiлiгiне қарай, бiрақ аптасына екi реттен кем емес;
3) аз қабатты үйлер иелiктерi үшiн - қажеттiлiгiне қарай, бiрақ аптасына бiр реттен кем емес;
4) iрi өлшемдегi тығыз қалдықтар үшiн тапсырыс бойынша.
32. Жекеменшiк пәтерлер кооперативтерi (ЖПК), пәтер жалдаушылар және жекеменшiк құқығында үй иелiктерi бар азаматтар:
1) тұрмыстық қоқысты жинауға арналған ыдысты таза және жабық ұстауға;
2) қоқыс салынған ыдысты көшеге шығарып қойып қоймай, қоқысты алып шығып машинаға төгуге;
3) пәтерлердi, баспалдақ клеткаларын және басқа да қоғамдық пайдалану орындарын иттер мен мысықтардың ластауына, ортақ пайдаланатын көркейтiлген жерлерде иттер мен мысықтардың қыдыруына жол бермеуге; иттердi арнайы бөлiнген орындарда, ал қоғамдық орындарда тек мұрындықпен және қарғымен қыдыртуға; ит ұстаушы азаматтарда иттер үшiн ветеринарлық-санитарлық паспорттар болуға, жоспарлық сақтандыру вакцинасын егудi жүргiзуге;
4) ауладағы әжетханалар мен тазаланатын шұңқырларды көлiк келiп-кететiн жолдармен қамтамасыз етуге;
5) көп пәтерлi үйлерден және усадьба үлгiсiндегi үйлерден, жалға алынған үй-жайлардан қоқысты, тұрмыстық қалдықтарды, тығыз және сұйық жуынды-шайындыларды тасып шығаруды азаматтар өздiгiнен, немесе коммуналдық шаруашылық кәсiпорындарымен, сондай-ақ осы мақсаттарға арналған техникасы мен механизмдерi бар жеке тұлғалармен және кәсiпорындармен жасалған шарттар бойынша жүргiзуге мiндеттi.
33. Камераларды, қоқыс құбырларын, қоқыс жинағыштарды және қалдықтарды камерадан төгiп алу орындарымен шектелген аумақтарды ұстау жауапкершiлiгiн үй иелерi, ЖПК өз мойнына алады.
34. Кейбiр жағдайларда қоқысты және тығыз тұрмыстық қалдықтарды жинауды және тасып шығаруды қолмен тиеп қоқысты тасуға қайта жабдықталған автокөлiкпен бұлжымайтын сағатты кесте бойынша жүргiзуге болады.
Кәсiпорындардағы, мекемелердегi, ұйымдардағы, меншiктi барлық түрiндегi тұрғын үй кеңiстiктерi мен тұрғын үйлердегi қоқыс жәшiктерiн, қоқыс жинағыш бактердi, контейнерлердi, тазаланатын шұңқырларды дезинфекциялау үй-жайларды иелерiне жүктеледi.
35. Қоқыс пен тұрмыстық қалдықтарды тасып шығаруды бақылау МСЭБ басқармасымен және IIБ-санитарлық полиция бөлiмiмен жүзеге асырылады. Заңды және жеке тұлғаларда тексеру сәтiнде мамандандырылған кәсiпорынмен қоқысты және тығыз тұрмыстық қалдықтарды тасып шығаруға жасалған шарт пен қоқысты шығаруға алдын ала төлем жүргiзгенi туралы түбiртек (төленген банкiлiк тапсырма) болуы тиiс. Шарт болмаған жағдайда қоқысты қалалық қоқыс төгу орнына тасып шығарылғанын растайтын сәйкес құжат көрсетiлуi тиiс.

5. УБОРКА И СОДЕРЖАНИЕ ТЕРРИТОРИИ В ЗИМНИХ УСЛОВИЯХ
36. Уборка и содержание городских улиц и территории в зимнее время является одной из важных функций, направленной на создание и поддержание нормальных условий проживания в городе. С этой целью осуществляются следующие виды работ:
1)расчистка дорог, улиц, тротуаров, придомовых территорий, мест отдыха от выпавшего снега, с целью предотвращения уплотнения снега и появления снежно-ледяных образований;
2)удаление снежных валов, образовавшихся в результате перемещения снега, борьба с гололедом;
3) эксплуатация снежных свалок.
В период с 16 ноября по 15 апреля уборка территорий населенных пунктов, вывоз мусора, снега, льда, грязи и песка должна производиться с 6.00 часов до 19.00 часов и по мере необходимости в течение всего дня. В зависимости от погодных условий этот порядок может быть изменен.
37. Уборка снега должна начинаться с начала снегопада и во избежание образования наката, продолжаться непрерывно до окончания снегопада. Разрешается укладка свежевыпавшего снега в валы и кучи на всех улицах и площадях с последующей вывозкой его сразу после окончания снегопада. Места вывоза снега предварительно согласовываются с Управлением охраны окружающей среды Семипалатинского региона.
38. Уборка и вывоз снега и льда производится в первую очередь с путепроводов, магистральных улиц и автобусных трасс.
Ручная уборка тротуаров, пешеходных переходов, перекрестков и остановочных карманов производится под скребок.
Запрещается загромождение проездов, проходов и укладка грязного снега и льда в газоны с посадками.
39. Очистка крыш от снега и удаление наростов на карнизах, крышах и водосточных трубах должна производится систематически силами и средствами владельцев и арендаторов зданий и сооружений с обязательным соблюдением мер предосторожности, во избежание несчастных случаев с пешеходами и повреждения воздушных сетей, светильников и зеленых насаждений. Сброшенный с крыш снег, при отсутствии мест складирования, должен быть вывезен.
40. Механизированная посыпка песком проезжей части улиц, площадей, мостов, перекрестков, подъемов и спусков производится в плановом порядке предприятиями, заключившими договора с Управлением.
41. Физические и юридические лица, независимо от форм собственности, арендующие помещения, обязаны заключать со специализированными предприятиями, имеющими специализированную технику, договоры на механизированную уборку и посыпку песком тротуаров, площадок и других мест прохода и скопления людей или производить эти работы на указанных местах своими силами и средствами.
Землепользователи обязаны на отведенных и закрепленных территориях предусматривать противогололедные мероприятия (скалывание льда, снега, посыпку скользких мест инертными материалами).

5. АУМАҚТЫ ҚЫСТА ЖИНАУ ЖӘНЕ ҰСТАУ
36. Қала көшелерiн және аумақты қыста жинау және ұстау қалада тұрудың қалыпты жағдайын жасауға және қолдауға бағытталған маңызды iстердiң бiрi болып табылады. Осы мақсатта жұмыстардың мына түрлерi жүзеге асырылады:
1) жолдарды, көшелердi, тротуарларды, үй маңындағы аумақтарды, демалыс орындарын, қардың тапталуының және қарлы мұздың пайда болуының алдын алу мақсатында, жауған қардан аршып тазалау;
2) қардың»көшуiнiң нәтижесiнде пайда болған қарлы сiлемдердi жою, көк тайғақ мұзбен күресу;
3) қарды төгу орындарын пайдалану.
16 қарашадан бастап 15 сәуiрге дейiнгi кезеңде елдi мекен аумақтарын тазалау, қоқысты, қарды, мұзды, батпақты және құмды тасып шығару сағат 6.00-ден бастап сағат 19.00-ге дейiн және қажетiне қарай күн ұзағына жүргiзiлуi керек. Ауа райына байланысты бұл тәртiп өзгеруi мүмкiн.
37. Қарды тазалау қар жауа бастағанда басталып, қарды тапталып үйiлiп қалуын болдырмау үшiн қардың жаууы басылғанша үздiксiз жүргiзiлуi қажет. Жаңа жауған қарды барлық көшелерде және алаңдарда, қар жаууы басыла салысымен тасып әкету үшiн, сiлемдеп және үйемелеп жинауға рұқсат етiледi. Қарды тасып шығару орындары Семей аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасымен алдын-ала келiсiледi.
38. Жол айналымдарынан, магистральдi көшелерден және автобус трассаларынан қар мен мұзды тазалау және тасып шығару алдымен жүргiзiледi.
Тротуарларды, жаяу жүргiншiлер өтетiн жер асты жолдарын, қиылыстарды және аялдама қалталарын қолмен тазалау қырып тазалау арқылы жүргiзiледi. Көлiктердiң және адамдардың өтуiне арналған жолдарға және отырғызылған газондарға лас қарды жинауға, үюге тыйым салынады.
39. Шатырларды қардан тазалау, жақтаулардағы, шатырлардағы, су ағатын құбырлардағы қатқан мұзды аршып түсiру үйлердiң»және құрылғылардың иелерi мен жалға алушылардың» күшiне және қаражатына жүйелi түрде, жаяу жүргiншiлермен бақытсыз жағдайларды болдырмауға және әуе жүйелерiне, шамдар мен жасыл желектерге зақым келдiрмеу үшiн қауiпсiздiк шараларын сақтай отырып жүргiзiлуi керек. Шатырлардан түсiрiлген қар, жинайтын орындар болмаған жағдайларда, тасып шығарылуы керек.
40. Көшелердiң жүргiн бөлiгiне, алаңдарға, көпiрлерге, қиылыстарға, көтерiлу және төмен түсу жолдарына механикамен құм шашуды Басқармамен шарт жасаған кәсiпорындар жоспарланған тәртiпте жүргiзедi.
41. Үй-жайды жалға алушы меншiктiң барлық түрiндегi заңды және жеке тұлғалар арнайы техникасы бар мамандандырылған кәсiпорындармен тротуарларды, алаңшаларды және адамдар көп жиналып жүретiн жерлердi механикаландырып жинауға және құм шашуға шарттар бекiтуге немесе көрсетiлген орындарда осы жұмыстарды өз күштерi мен қаражаттарына жүргiзуге мiндеттi.
Жер пайдаланушылар бөлiнген және бекiтiлген аумақтарда көк тайғақ мұзға қарсы шаралар қарастыруға мiндеттi (мұзды, қарды жару, тайғанақ жерлерге инерттi материалдар себу).

42. Запрещаются стихийные стоянки автотранспорта на улицах города.
6. ПОЛЬЗОВАНИЕ УЛИЦАМИ, ДОРОГАМИ, ДОРОЖНЫМИ
СООРУЖЕНИЯМИ, СОДЕРЖАНИЕ И ПОРЯДОК ИХ ОХРАНЫ
43. Улицы и дороги, со всеми входящими в состав уличного хозяйства сооружениями, являются государственной собственностью и предназначены для общего пользования. Пользование улицами, дорогами и дорожными сооружениями, содержание и порядок их охраны должно осуществляться с соблюдением настоящих "Правил", принятых в соответствии с требованиями Правил дорожного движения.
44. Администрации автобусных и таксомоторного парков, автопредприятий, гаражей и других, владельцы личного транспорта обязаны выпускать автомашины и другие транспортные средства на улицы и дороги города чистыми и содержать их в опрятном виде. Движение по городу сильно загрязненных автобусов, автомашин и других транспортных средств запрещено.
45. Сыпучие и другие грузы, перевозимые транспортными средствами, могущие загрязнять улицы, должны быть тщательно укрыты, чтобы исключалась возможность загрязнения улиц.
46. Руководители и владельцы баз, складов, карьеров, строительных площадок, заводов, фабрик и других объектов обеспечивают исправное содержание подъездных путей, площадок для разворота транспорта. Выездные и внутрипостроечные дороги должны иметь твердое покрытие и исключать вынос пыли и грязи за пределы отведенной и закрепленной территории.
47. Обязанностью всех пользователей улиц и дорог, органов контроля и регулирования дорожного движения является обеспечение бесперебойного движения транспортных средств.
48. Все водители транспортных средств и граждане, обнаружившие на улицах, дорогах, искусственных сооружениях и технических средствах регулирования движения неисправности, угрожающие безопасности движения, должны немедленно сообщить об этом в ОДП УВД и в Управление.
49. Обязанность по обеспечению соответствия состояния дорог, технических средств регулирования дорожного движения в процессе эксплуатации установленным правилам, стандартам, техническим и другим нормативным документам возлагается на юридические и физические лица, выигравшие тендер на обслуживание. За содержание ведомственных городских дорог, путепроводов и железнодорожных переездов, ответственны предприятия или учреждения, в чьем ведомстве они находятся.
50. Надзор за содержанием дорожного покрытия городских улиц и дорог осуществляется Управлением и ОДП УВД, путем постоянных наблюдений и регулярных обследований с целью:
1) обеспечения круглосуточного, бесперебойного, безопасного движения городского транспорта и пешеходов;

42. Қала көшелерiнде автокөлiктердiң стихиялық тұрақтарына тыйым салынады.
6. КӨШЕЛЕРДI, ЖОЛДАРДЫ, ЖОЛ ҚҰРЫЛҒЫЛАРЫН
ПАЙДАЛАНУ, ОЛАРДЫ ҰСТАУ ЖӘНЕ ҚОРҒАУ ТӘРТIБI
43. Көшелер мен жолдар, көше шаруашылығына кiретiн барлық құрылғыларымен мемлекет меншiгi болып табылады және ортақ қолдануға арналған. Көшелердi, жолдарды және жол құрылғыларын пайдалану, оларды ұстау және қорғау тәртiбi, жол қозғалысы Ережелерiнiң талаптарына сәйкес қабылданған, осы "Ережелердi" қолдану арқылы жүзеге асырылуы тиiс.
44. Автобус және таксомоторлық парктердiң, автокәсiпорындардың, гараждар мен басқалардың»әкiмшiлiктерi, жеке көлiк иелерi автомашиналар мен басқа көлiк құралдарын қала көшелерi мен жолдарына таза күйiнде шығаруға және ұқыпты ұстауға тиiстi. Қала бойынша тым ластанған автобустардың, автомашиналардың» және басқа көлiк құралдарының»жүруiне тыйым салынады.
45. Көлiк құралдарымен тасылатын, көшелердi кiрлететiн төгiлгiш және басқа жүктер, көшелердiң ластануына жол бермеу үшiн, ұқыптап қымталып жабылуы тиiс.
46. Базалардың, қоймалардың, каръералардың, құрылыс алаңдарының, зауыттар, фабрикалардың және басқа объектiлердiң басшылары мен иелерi келiп-кетер жолдардың, көлiктiң бұрылуына арналған алаңдарды» күтiмдi ұсталуын қамтамасыз етедi. Шығу жолдары мен құрылыс жүргiзiлiп жатқан жерлердегi жолдардың қатты төсенiшi болуы, әмбе бөлiнген және бекiтiлген аумақтардың»сыртына шаң мен батпақтың шығуына жол бермеуi керек.
47. Көлiк құралдарының үздiксiз қозғалысын қамтамасыз ету көшелер мен жолдарды пайдаланушылардың, жол қозғалысын бақылау және реттеу органдарының мiндетi болып табылады.
48. Барлық көлiк құралдарын жүргiзушiлер мен азаматтар көшелердегi, жолдардағы, жасанды құрылғылардағы және қозғалысты реттеудiң техникалық құралдарындағы өздерi көрген, жол қозғалысына қауiп төндiретiн ақаулар туралы IIБ ЖПБ-не және Басқармаға шұғыл хабарлауы керек.
49. Пайдалану процесiнде жолдардың, жол қозғалысын техникалық реттеу құралдарының белгiленген ережелерге, стандарттарға, техникалық және басқа нормативтi құжаттарға сәйкестiгiн қамтамасыз ету мiндетi қызмет көрсетуге тендердi ұтып алған заңды және жеке тұлғаларға жүктеледi. Ведомстволық қала жолдарының, жол айналымдарының және темiр жол өтпелерiнiң ұсталуына, өздерi ведомствосына қарайтын кәсiпорындар немесе мекемелер жауапты.
50. Қала көшелерi мен жолдарының жол төсемдерiнiң күтiп ұсталуын бақылау Басқармамен және IIБ ЖПБ-мен, үнемi байқау және жиi қарап тексеру жолымен, мына мақсаттарда iске асырылады:
1) қала көлiгi мен жаяу жүргiншiлердiң тәулiк бойы, үзiлiссiз, қауiпсiз қозғалысын қамтамасыз ету;

2) предохранения дорожного покрытия от преждевременного износа и разрушения;
3) систематического улучшения состояния городских дорог, в соответствии с требованиями развивающегося городского транспорта;
4) своевременного выявления отклонений от нормального состояния дорожного покрытия, обнаружение дефектов и повреждений (провалы проезжей части, гололед), ограничения или запрещения движения транспорта на отдельных участках улиц для принятия оперативных мер по восстановлению нормальных условий движения автотранспорта.
7. ПОРЯДОК ПРОИЗВОДСТВА РАБОТ, СВЯЗАННЫХ С РАЗРУШЕНИЕМ
ДОРОЖНЫХ ПОКРЫТИЙ, ТРОТУАРОВ, ГАЗОНОВ И ДРУГИХ ОБЪЕКТОВ,
ЭЛЕМЕНТОВ ГОРОДСКОГО ХОЗЯЙСТВА НА ТЕРРИТОРИИ ГОРОДА
51. Юридические и физические лица могут производить земляные работы, либо другие работы, связанные с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства на территории города, только при наличии письменного разрешения (ордера), выданного Управлением.
52. При авариях инженерных сетей, требующих безотлагательного производства восстановительных работ, вскрытия дорожных покрытий, разрытия улиц, площадей и других мест общего пользования необходимо уведомить телефонограммой Управление, ОДП УВД, владельцев инженерных сетей с последующим оформлением разрешения (ордера) на производство работ в течение 24-х часов.
53. Разрешение (ордер) на производство работ выдается представителю заказчика или представителю производителя работ, именуемого в дальнейшем "Получателем ордера".
Для оформления ордера необходимо представить в Управление следующие документы:
1) заявку на выдачу ордера на производство работ;
2) проект, согласованный с владельцами инженерных сетей и коммуникаций к производству работ;
3) проект производства работ или график производства работ по объекту;
4) заявку на снос зеленых насаждений, включая газоны (в случае необходимости);
5) гарантию о восстановлении асфальтобетонных и земляных покрытий, а также других, попадающих под производство работ элементов благоустройства.
54. На основании вышеуказанных документов, Управление выдает разрешение (ордер) на производство работ. При необходимости выдается разрешение на снос зеленых насаждений.
В случае, когда работы могут повлиять на безопасность дорожного движения, производитель работ обязан до начала производства работ зарегистрировать выданное разрешение (ордер) в ОДП УВД.
При производстве работ на городских улицах в случаях, связанных с ограничением или закрытием движения транспорта, оформляется соответствующее разрешение на закрытие движения автотранспорта, а при необходимости изменения маршрута движения общественного транспорта необходимо оповещать горожан через средства массовой информации.

2) жол төсенiшiн мезгiлсiз тозудан және бұзылудан сақтау;
3) дамып келе жатқан қала көлiгiнiң талаптарына сәйкес қала жолдарының жай-күйiн үнемi жақсарту;
4) жол төсенiшiнiң қалыпты жағдайдан ауытқуын дер кезiнде анықтау, ақаулар мен зақымданған жерлердi (жүргiн бөлiктiң ойылуы, көк тайғақ мұз) табу, автокөлiк қозғалысының қалыпты жағдайын қалпына келтiру жөнiндегi шұғыл шараларды қабылдау үшiн көшенiң кейбiр учаскелерiнде көлiк қозғалысын шектеу немесе тыйым салу.
7. ҚАЛА АУМАҒЫНДА ЖОЛ ТӨСЕМДЕРIНIҢ, ТРОТУАРЛАРДЫҢ,
ГАЗОНДАРДЫҢ ЖӘНЕ ҚАЛА ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ БАСҚА ОБЪЕКТIЛЕРIНIҢ,
ЭЛЕМЕНТТЕРIНIҢ ЗАҚЫМДАНУЫНА БАЙЛАНЫСТЫ ЖҰМЫСТАРДЫ ЖҮРГIЗУ
ТӘРТIБI
51. Заңды және жеке тұлғалар қала аумағында жер қазу жұмыстарын, немесе жол төсенiштерiнiң, тротуарлардың, газондардың және басқа да қала шаруашылығы объектiлерiнiң, элементтерiнiң бөлiнуiне әкеп соғатын басқа жұмыстарды Басқармамен берiлген жазбаша рұқсат (ордер) болғанда №ғана жүргiзе алады.
52. Инженерлiк жүйелерде қайта қалпына келтiру жұмыстарын шұғыл жүргiзу, жол төсемдерiн ашу, көшелердi, алаңдарды және басқа да ортақ қолдану орындарын қазуды талап ететiн апаттар болған жағдайларда Басқарманы, IIБ ЖПБ-н, инженерлiк жүйелердiң иелерiн, соңынан 24 сағат iшiнде жұмыстарды жүргiзуге рұқсат (ордер) ресiмдеу арқылы, хабарландыру қажет.
53. Жұмыстарды жүргiзуге рұқсат (ордер) тапсырыс берушiнiң өкiлiне немесе жұмыстарды жүргiзушiнiң өкiлiне, бұдан былай "Ордер алушыға" берiледi.
Ордердi ресiмдеу үшiн Басқармаға мына құжаттарды тапсыру қажет:
1) жұмыстарды жүргiзуге ордер беру туралы тапсырыс хат;
2) инженерлiк жүйелер мен коммуникациялар иелерiмен жұмыстарды жүргiзуге келiсiлген жоба;
3) объектi бойынша жұмыстарды жүргiзу жобасы немесе жұмыстарды жүргiзу кестесi;
4) жасыл желектердi, газондарды қосқанда, шабуға тапсырыс хат (қажет болған жағдайда);
5) асфальтты бетонды және топырақ төсемдерiн, сондай-ақ басқа да, жұмыстарды жүргiзуге кiретiн көркейту элементтерiн қайта қалпына келтiру туралы кепiл.
54. Жоғарыда көрсетiлген құжаттар негiзiнде Басқарма жұмыстарды жүргiзуге рұқсат (ордер) бередi. Қажет болғанда жасыл желектердi шабуға рұқсат берiледi.
Жұмыстар жол қозғалысы қауiпсiздiгiне ықпал ететiн жағдайда, жұмыстарды жүргiзушi жұмыстарды бастамас бұрын рұқсат қағазды (ордердi) IIБ ЖПБ-де тiркеуге мiндеттi.
Қала көшелерiнде көлiк қозғалысын шектеумен және жабумен байланысты жұмыстарды жүргiзгенде, көлiк қозғалысын жабуға сәйкес рұқсат ресiмделедi, ал қоғамдық көлiк қозғалысының бағытын өзгерту қажет болғанда - қала халқын көпшiлiк ақпарат құралдары арқылы құлақтандыру қажет.

55. Объект, элемент городского хозяйства должен быть приведен в надлежащее состояние к окончанию срока работ, указанному в ордере.
56. Прокладка и переустройство подземных сооружений на улицах, площадях, имеющих усовершенствованное покрытие, должны производиться, по возможности, закрытым способом (проколом) без повреждения покрытия.
Открытый способ прокладки допускается внутри кварталов, на неблагоустроенных улицах и площадях, а также при реконструкции и капитальном ремонте подземных сооружений.
57. Для принятия необходимых мер предосторожности и предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений производитель работ обязан не позднее, чем за сутки до начала работ вызвать на место работ представителей заинтересованных организаций, установить совместно с ними точное расположение существующих сетей и сооружений и принять меры к их полной сохранности.
Руководители заинтересованных организаций обязаны обеспечить явку своих ответственных представителей к месту производства работ и дать исчерпывающие указания в письменном виде об условиях, необходимых для обеспечения сохранности принадлежащих им сетей и сооружений при производстве работ.
58. Производитель работ обязан до начала работ выполнить следующее:
1) установить по границам разрытия ограждения и предупреждающие знаки установленного типа;
2) в местах движения пешеходов установить переходные мостики и обеспечить освещение участка разрытия в ночное время;
3) принять меры к обеспечению бесперебойной работы ливневой канализации;
4) при наличии зеленых насаждений в зоне работы механизмов оградить их глухими щитами, гарантирующими их сохранность;
5) при необходимости закрытия проездов или путей движения пешеходов подготовить объездные пути и обозначить объект соответствующими знаками;
6) прокладка инженерных подземных путей и переустройство существующих должна производиться строго в соответствии с техническими условиями на производство работ.
59. Запрещается заваливать землей или стройматериалами зеленые насаждения, крышки колодцев подземных сооружений, водосточные решетки, лотки и т.п.
60. Если при разрытии обнаружены подземные коммуникации, не обозначенные в проекте, то производитель работ обязан уведомить об этом Управление и организацию, которой могут принадлежать данные коммуникации. Эксплуатационные организации обязаны по вызову производителя работ выслать своего представителя на место выполнения работ. В случае неявки ответственность за последствия несет организация, представитель которой не явился на вызов.

55. Қала шаруашылығының объектiсi, элементi ордерде көрсетiлген жұмыстарды аяқтау мерзiмiне дейiн тиiстi жағдайға келтiрiлуi қажет.
56. Жетiлдiрiлген төсемдерi бар көшелерде, алаңдарда жер асты құрылғыларын жүргiзу және қайта орнату, мүмкiндiгiнше, жабық әдiспен (тесу арқылы), төсемге зақым келтiрмейтiндей жүргiзiлуi тиiс.
Жүргiзудiң ашық әдiсi кварталдар iшiнде, көркейтiлмеген көшелер мен алаңдарда, сондай-ақ жер асты құрылғыларын қайта жаңарту және күрделi жөндеу кезiнде рұқсат етiледi.
57. Қажеттi сақтық шараларын қабылдау және инженерлiк жүйелер мен құрылғылардың зақымдануының алдын алу үшiн, жұмыстарды жүргiзушi, жұмыс басталардан бiр тәулік бұрын, жұмыс орнына мүдделi ұйымдардың өкiлдерiн шақыруға, олармен бiрiгiп iстегi жүйелер мен құрылғылардың нақты орналасқан орнын анықтауға және олардың толықтай сақталуы үшiн шаралар қабылдауға мiндеттi.
Мүдделi ұйымдардың басшылары өздерiнiң жауапты өкiлдерiнiң жұмыстарды жүргiзу орнына келуiне және жұмыстарды жүргiзу кезiнде өздерiне қарайтын жүйелер мен құрылғылардың сақталуын қамтамасыз етуге қажеттi жағдайлар туралы жазбаша түрде нақты нұсқаулар беруге мiндеттi.
58. Жұмыстарды жүргiзушi жұмыстардың басталуына дейiн мыналарды орындауға мiндеттi:
1) қазылатын жердiң шегiнде белгiленген үлгiде қоршау және ескерту белгiлерiн орнатуға;
2) жаяу жүргiншiлер өтетiн жерлерге өту көпiршелерiн орнату және қазылған учаскенiң түнгi уақытта жарықтануын қамтамасыз ету;
3) нөсер сулары ағатын канализацияның үздiксiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету шараларын қабылдау;
4) механизмдер жұмыс жасайтын аумақта жасыл желектер болған жағдайда, жасыл желектердi олардың сақталуына кепiл беретiн бiтеу қалқандармен қоршау;
5) өту жолдары мен жаяу жүргiншiлер қозғалысы жолдарын жабу қажет болғанда, айналып өту жолдарын дайындау және объектiнi сәйкес белгiлермен белгiлеу.
6) инженерлік жерасты жолдарын салу және барын қайтадан құру қатаң түрде жұмыс істеудің техникалық жағдайларына сәйкес жүргізуді.
59. Жасыл желектердi, жер асты құрылғылары құдықтарының қақпақтарын, су ағатын шарбақшаларды, науаларды және т.б. топырақ және құрылыс материалдарын үйiп-төгiп жабуға тыйым салынады.
60. Егер жер қазу кезiнде жобада белгiленбеген жер асты коммуникациялары табылса, жұмысты жүргiзушi бұл жайт туралы Басқармаға және осы коммуникациялар қарайды-ау деген ұйымға хабарлауға мiндеттi. Пайдаланушы ұйымдар жұмысты жүргiзушiнiң шақыруымен жұмыстарды орындау орнына өзiнiң өкiлiн жiберуге мiндеттi. Келмеген жағдайда, келтiрiлген зиян үшiн жауапкершiлiктi шақыруға өкiлi келмеген ұйым өз мойнына алады.

61. Ответственность за нарушения подземных сетей и сооружений, внешних элементов благоустройства, отмеченных в проекте, а также зеленых насаждений несет организация - получатель ордера.
62. Обратную засыпку мест разрытия после производства работ выполнять несжимаемым грунтом. Об окончании работ необходимо уведомить Управление, при этом составляется акт на скрытые работы.
Восстановление нарушенных покрытий и элементов благоустройства должно быть начато не позднее чем через двое суток после окончания работ по обратной засыпке грунтом.
Ответственность за качество восстановительных работ несет организация-получатель ордера. При проявлении просадок, разрушений верхнего слоя покрытия в местах прокладки подземных коммуникаций, организации, эксплуатирующие данные коммуникации, обязаны производить восстановление покрытия.
63. Производство работ, связанное с разрушением дорожных покрытий дорог, тротуаров и площадей, в течение трех лет после их устройства или капитального ремонта запрещается, кроме исключительных случаев.
64. В случае нарушения условий производства работ, некачественного восстановления или нарушения сроков восстановительных работ Управление совместно с ОДП УВД имеет право приостановить начатые работы, потребовать устранения допущенных нарушений, взыскать убытки, за причиненный ущерб, принимать меры по привлечению виновных лиц к административной и уголовной ответственности.
65. Организации и предприятия, выполняющие работы по вскрытию дорожных покрытий и разрытию улиц, площадей и других мест общего пользования, в местах производства работ должны устанавливать информационные щиты.
66. При восстановлении асфальтобетонного покрытия в местах произведенных перекопов, составляется акт о выполнении работ с приглашением представителей Управления и ОДП УВД, где отражаются все недоработки при производстве ремонта данного участка дороги. В этих случаях производителями работ выдаются гарантийные обязательства на их устранения.
Сноска. Раздел 8 исключен решением Семипалатинского городского маслихата от 15 декабря 2006 года N 33-15.
9. СОДЕРЖАНИЕ УСТАНОВОК НАРУЖНОГО ОСВЕЩЕНИЯ
И ЭЛЕКТРИЧЕКИХ СЕТЕЙ
77. Содержание, обслуживание, текущий и капитальный ремонт установок наружного освещения (далее в тексте - УНО) на улицах, площадях, скверах города возлагается на специализированные предприятия по договору с Управлением.
К УНО относятся:
1) устройства электроснабжения: питающие сети, пункты питания, распределительные сети;

61. Жобада белгiленген жер асты жүйелерi мен құрылғыларының, сыртқы көркейту элементтерiнiң, сондай-ақ жасыл желектердiң бөлiнгенi үшiн жауапкершiлiктi ордер алушы ұйым өз мойнына алады.
62. Жұмыстар аяқталғаннан кейiн қазылған орындарды қайта жабу нығыздалмаған топырақпен орындалады. Жұмыстардың аяқталғаны туралы Басқармаға жазбаша хабар берiледi, бұл жағдайда жабу жұмыстарына актi жасалады.
Бүлдiрiлген төсемдер мен көркейту элементтерiн қалпына келтiру, топырақпен қайта жабу жөнiндегi жұмыстар аяқталған соң, екi тәуліктен кешiктiрiлмей басталуы қажет.
Қалпына келтiру жұмыстарының сапасы үшiн жауапкершiлiктi ордер алушы ұйым өзiне алады. Жер асты коммуникацияларын тарту орындарындағы төсемнiң жоғарғы қабатының отыруы, бөлiнуi анықталған жағдайда, осы коммуникацияларды пайдаланушы ұйымдар төсемдi қалпына келтiрудi жүргiзуге мiндеттi.
63. Жолдардың, тротуарлардың және алаңдардың жол төсемдерiн бұзумен байланысты жұмыстарды жүргiзуге, оларды орнату және күрделi жөндеуден кейiнгi 3 жыл iшiнде, айрықша жағдайлардан басқа, тыйым салынады.
64. Жұмыстарды жүргiзу шарты бұзылған, қалпына келтiру сапасыз жасалынған және қалпына келтiру мерзiмдерi бұзылған жағдайларда Басқарма IIБ ЖПБ-мен бiрiгiп басталған жұмыстарды тоқтатуға, жiберiлген кемшiлiктердi жоюды талап етуге, келтiрiлген шығындарды төлеттiрiп алуға, кiнәлiлердi әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiлiкке тарту үшiн шара қолдануға құқылы.
65. Жол төсемдерiн ашу және көшелердi, алаңдар мен басқа да ортақ пайдалану орындарын қазу жөнiндегi жұмыстарды орындаушы ұйымдар мен кәсiпорындар, жұмыстарды жүргiзу орындарында ақпарат қалқандарын орнатуға тиiстi.
66. Жер қазу жүргiзiлген жерлерде асфальтты бетон төсемiн қалпына келтiру кезiнде, Басқарма мен IIБ ЖПБ-өкiлдерiн шақыру арқылы жұмыстарды орындалғаны туралы актi жасалады, онда осы жол учаскесiне жөндеу жүргiзiлген кезде жiберiлген барлық кемшiлiктер көрсетiледi. Бұндай жағдайларда жұмыстарды жүргiзушi кемшiлiктердi жоюға кепiлдiк мiндеттемелер бередi.
Ескерту. 8-бөлім алынып тасталсын - Семей қалалық мәслихатының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы N 33-15 шешімімен.
9. СЫРТҚЫ ЖАРЫҚТАНДЫРУ ҚОНДЫРҒЫЛАРЫ МЕН
ЭЛЕКТР ЖҮЙЕЛЕРIН ҰСТАУ
77. Қала көшелерiндегi, алаңдарындағы, скверлерiндегi сыртқы жарықтандыру қондырғыларын (бұдан былай тексте - СЖҚ) ұстау, қызмет көрсету, ағымды және күрделi жөндеу Басқармамен жасаған шарт бойынша мамандандырылған кәсiпорындарға жүктеледi.
СЖҚ-ға мыналар жатады:
1) электрмен жабдықтау қондырғылары: қоректендiру жүйелерi, қоректендiру пункттерi, тарату жүйелерi;

2) устройства защиты и заземления электросетей;
3) устройства управления;
4) опоры кронштейнов, тросовых подвесов.
78. Содержание и обслуживание УНО включает следующие мероприятия:
1) поддержание технически исправного состояния УНО, при котором количественные и качественные показатели соответствуют заданным параметрам, включая замену ламп и вышедших из строя рассеевателей в светильниках, чистка светильников, замеры уровня освещенности;
2) обеспечение регламентируемого режима работы УНО, контроля своевременного включения и выключения по графику, частичного или полного отключения, выявления не горящих светильников, повреждений и т п., неотложного их устранения.
79. Все предприятия, имеющие на балансе трансформаторные подстанции и комбинированные трансформаторные подстанции, должны своевременно производить профилактические работы по ремонту оборудования и ремонту зданий, производить уборку отведенной и прилегающей территории (убирать мусор, поросль, бурьян) не менее 15 метров от здания.
80. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы УНО окрашиваются в зависимости от состояния покрытия, но не реже одного раза в 3 года.
81. Запрещается самовольное подключение к сетям наружного освещения.
10. ПОРЯДОК СОДЕРЖАНИЯ ИНЖЕНЕРНЫХ СЕТЕЙ,
СООРУЖЕНИЙ И КОММУНИКАЦИЙ
82. Юридические и физические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации, обязаны регулярно следить за техническим состоянием инженерных сетей и сооружений, которые могут вызвать нарушения благоустройства города, а именно:
1) не допускать затопления территории;
2) следить за санитарным состоянием отведенных и охранных зон;
3) следить, чтобы крышки люков, перекрытия колодцев и камер, решетки ливневой канализации находились на уровне дорожного покрытия и постоянно содержались в исправном состоянии;
4) производить маркировку колодцев для быстрого определения их месторасположения в зимнее время;
5) следить за состоянием твердого или грунтового покрытия над подземными сетями, которые могут нарушиться вследствие несоблюдения правил монтажа, обратной засыпки и эксплуатации.
83. В случаях производства капитального ремонта или реконструкции территорий с твердым покрытием, доведение отметок люков колодцев инженерных сетей до требуемых, восстановление газонов, тротуаров, автомобильных дорог на ширину охранных зон коммуникаций производится за счет заказчика ремонта.
84. Уборка и очистка каналов, труб и дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод с улиц и дорог, очистка коллекторов ливневой канализации, дождеприемных колодцев с немедленным вывозом ила и мусора на городскую свалку, производится специализированным предприятием по договору с Управлением; во дворах и на территории предприятий - КСК, иными формированиями собственников квартир и домов, предприятиями. Очистка крышек водопроводных, газовых, канализационных колодцев на территории жилых районов производится домовладельцами (КСК).

2) қорғау және электр жүйелерiн жерлендiру қондырғылары;
3) басқару қондырғылары;
4) кронштейн, трос iлгiштерiнiң бағаналары.
78. СЖҚ-ы ұстауға және қызмет көрсетуге мына шаралар жатады:
1) СЖҚ-н техникалық тиiстi жағдайда ұстау, бұл жағдайда сандық және сапалық көрсеткiштер, шамдарды және жарық берушiлердегi жарық шашқыштардың iстен шыққандарының ауыстырылуын қосқанда, жарық берушiлердi тазарту, жарық шашу деңгейiн өлшеу берiлген параметрлерге сәйкес болса;
2) СЖҚ-ң кесiмдi жұмыс тәртiбiн, кестеге сәйкес өз уақытында жану және өшуiн бақылауды, кейбiр бөлiгiнiң немесе тұтас өшуiн, жанбайтын жарық бергiштердi, зақымдарды және т.б., оларды кезек күттiрмей жөндеудi қамтамасыз ету.
79. Балансында трансформаторлық кiшi стансасы және қиыстырылған трансформаторлық кiшi стансасы бар кәсiпорындар жабдықтарды жөндеу және үй-жайды жөндеу жөнiндегi профилактикалық жұмыстарды өз уақытында жүргiзуi, ғимараттан 15 метрден кем емес бөлiнген және бекiтiлген аумақты жинау жұмыстарын (қоқысты, арам шөп, бұтақтарды жинау) жүргiзуi керек.
80. СЖҚ-ң металды бағандары, кронштейндерi және басқа элементтерi жай-күйiне қарай, бiрақ үш жылда бiр реттен кем емес, боялып отырады.
81. Сыртқы жарықтандыру жүйелерiне өз бетiмен қосылуға тыйым салынады.
10. ИНЖЕНЕРЛIК ЖҮЙЕЛЕРДI, ҚҰРЫЛҒЫЛАРДЫ ЖӘНЕ
КОММУНИКАЦИЯЛАРДЫ ҰСТАУ ТӘРТIБI
82. Шаруашылық жүргiзуде инженерлiк коммуникациялары бар заңды және жеке тұлғалар қаланың көркейуiн бұзуға әкеп соғатын инженерлiк жүйелер мен құрылғылардың техникалық жай-күйiн үнемi қарап отыруға мiндеттi, атап айтқанда:
1) аумаққа су жайылуын болдырмау;
2) бөлiнген және қорғау аумақтарының санитарлық жай-күйiн қарап отыру;
3) люктердiң қақпағының, құдықтар мен камералар жабындыларының, нөсер сулары канализацияларының тор шарбақтарының жол төсенiшi деңгейiнде болуын және үнемi тиiстi жағдайда ұсталуын қадағалау;
4) құдықтарды, қыс кезiнде оларды орналасқан жерiн тез анықтау үшiн таңбалап белгiлеудi жүргiзу;
5) қайта жабу және пайдалану кезiнде монтаждау ережесi сақталмағандықтан бұзылуы мүмкiн жер асты жүйелерiнiң тығыз және топырақты төсемiнiң жай күйiн қарап отыру.
83. Қатты төсемдi аумақтарда күрделi жөндеу және қайта жаңарту жүргiзiлген жағдайларда, инженерлiк жүйелер құдықтарының люктерiнiң белгiлерiн талап етiлген деңгейге жеткiзу, газондарды, тротуарларды, атомобиль жолдарын коммуникациялар аумағының қорғау аумағына дейiн қалпына келтiру жөндеуге тапсырыс берушiнiң қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
84. Көшелер мен жолдардан жоғарғы және жер асты суларын бұруға арналған арықтарды, құбырларды және дренаждарды тазалау және тазарту, нөсер канализацияларының коллекторларын, жаңбыр суларын қабылдап алатын құдықтарды тазарту, лай мен қоқысты тез арада қалалық қоқыс төгу орнына тасып шығару Басқармамен жасасқан шарт негiзiнде мамандандырылған кәсiпорынмен; аулаларда және кәсiпорын аумақтарында ЖПК-мен, пәтер және үй иелерiнiң басқа да нысандарымен, кәсiпорындармен жүргiзiледi. Тұрғын аудандар аумағындағы су құбырларының, газ, канализациялық құдықтар қақпақтарын тазалау үй иелерiмен (ЖПК) жүргiзiледi.

85. Строительство, капитальный ремонт или реконструкция подземных коммуникаций должны производиться до начала реконструкции автомобильных дорог, площадей и других мест общего пользования.
86. Очистка территорий в радиусе 1,5 метров около водоразборных колонок города ото льда (в зимнее время) и мусора с их вывозом на городскую свалку, содержание подходов к колонкам, а также устройства стока воды производит владелец водоразборных колонок.
87. Дождевые воды, талые воды с площадок промышленных предприятий не подлежат сбросу в систему канализации без согласования владельца канализационной сети в соответствии с Правилами приема сточных вод в системы канализации населенных пунктов" Руководящий документ в строительстве Республики Казахстан В.2.5-11-99 от 01 февраля 2000 г. Атмосферные воды могут быть направлены в ливневую сеть при условии, если территория предприятия по составу и количеству накапливающихся на поверхности примесей мало отличается от селитебной (согласно СНиП 2.04.03-85).
88. В осенний период перед наступлением заморозков должно производиться укрытие и утепление решеток водосточной сети.
89. При реконструкции действующих подземных коммуникаций должен предусматриваться их вынос из-под проезжей части дорог
11. ПОРЯДОК БЛАГОУСТРОЙСТВА ТЕРРИТОРИИ И ОФОРМЛЕНИЯ
ФАСАДА ПРЕДПРИЯТИЙ ТОРГОВЛИ И ПУНКТОВ ПО ОКАЗАНИЮ УСЛУГ
НАСЕЛЕНИЮ ПРИ РАЗМЕЩЕНИИ ИХ В ЖИЛЫХ ЗДАНИЯХ
90. Для сохранения и улучшения архитектурного облика жилых, административных и других зданий и прилегающей к ним территории, при размещении в них предприятий торговли, пунктов по оказанию услуг населению, офисов и прочих объектов, владельцы - юридические лица, независимо от форм собственности, частные предприниматели должны выполнить комплекс мероприятий по оформлению фасада здания и благоустройства прилегающей территории согласно разработанного ими проекта, согласованного с Управлением строительства и архитектуры и Управлением, а также заключить договор по санитарной уборке прилегающей территории.
91. В комплекс мероприятий включается выполнение следующих работ в объемах, предусмотренных проектом:
1) отделка фасада (окраска, облицовка различными материалами и прочее, обеспечивая целостный архитектурный облик фасада здания);
2) устройство крылец с козырьками, соответствующих общему стилю здания;
3) выполнение работ по благоустройству территории, включающих устройство тротуаров, площадок для подъезда и стоянок автомашин, отмостки, газонов, зеленых насаждений и т. д.;
4) установка элементов благоустройства - скамеек, урн, ограждений, установка детских игровых площадок на территории многоквартирных жилых домов и т.д;

85. Жер асты коммуникацияларын салу, күрделi жөндеу және қайта жаңарту автомобиль жолдарын, алаңдарды және басқа да ортақ пайдалану орындарын қайта жаңарту басталар алдында жүргiзiлуге тиiс.
86. Қаладағы су алатын колонкалардың жанындағы радиусы 1,5 метр аумақты мұздан (қыста) және қоқыстан, оларды қалалық қоқыс төгу орнына тасып шығару арқылы тазартуды, колонкаға келiп-кетер жолдарды ұстауды, және судың ағып кетуi үшiн қондырғы орнатуды су алатын колонканың иесi жүргiзедi.
87. Жаңбыр суларын, ерiген қар суларын өндiрiстiк кәсiпорын алаңдарынан канализация жүйесiне, 2000 жылғы 1 ақпандағы В.2.5-11-99 Қазақстан Республикасындағы құрылыс жүргiзудегi басшылыққа алынатын құжат "Елдi мекендердегi канализация жүйелерiне ағынды суларды қабылдау Ережесiне" сәйкес, канализациялық жүйе иесiнiң рұқсатынсыз ағызып тастауға рұқсат етiлмейдi. Егер кәсiпорын аумағы жоғарғы қабатта жиналатын қоспалар құрамы мен көлемiнен селитебтiктен аз мөлшерде ауытқыса атмосфералық сулар нөсер сулары жүйесiне бағытталып жiберiлуi мүмкiн (СНиП 2.04.03-85 сәйкес).
88. Күз кезiнде күн суытар алдында су ағатын жүйелердiң торларын жауып жылыту жүргiзiлуi керек.
89. Iстегi жер асты коммуникацияларын қайта жаңарту кезiнде оларды жолдың жүргiн бөлiгiнiң астынан шығару қарастырылу керек.
11. САУДА КӘСIПОРЫНДАРЫНЫҢ ЖӘНЕ ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ
КӨРСЕТУ ЖӨНIНДЕГI ПУНКТТЕРДIҢ ОЛАРДЫ ТҰРҒЫН ҮЙЛЕРГЕ
ОРНАЛАСТЫРУ КЕЗIНДЕ ҚАС БЕТТЕРIН РЕСIМДЕУ ЖӘНЕ АУМАҒЫН
КӨРКЕЙТУ ТӘРТIБI
90. Сауда кәсiпорындарын және халыққа қызмет көрсету пункттерiн, офистердi және басқа объектiлердi орналастыру кезiнде, тұрғын, әкiмшiлiк және басқа да үй-жайларды және оларға жапсарлас аумақтардың»сәулеттiк келбетiн сақтау және жақсарту үшiн иелерi- меншiктiң» барлық түрiндегi заңды тұлғалар, жеке кәсiпкерлер үйдiң қасбеттерiн ресiмдеу және жапсарлас аумақты көркейту жөнiнде, өздерiмен әзiрленген, құрылыс және сәулет басқармасымен және Басқармамен келiсiлген жобаға сәйкес шаралар кешенiн орындауға, сондай-ақ үй маңындағы аумақты санитарлық жинап тазалауға шарт бекiтуге тиiс.
91. Шаралар кешенiне жобамен қарастырылған көлемде мына жұмыстарды орындау енгiзiледi:
1) қасбеттердi жөндеу (ғимараттың қасбетiнiң тұтас сәулеттiк келбетiн қамтамасыз ете отырып бояу, әртүрлi материалдармен және басқалармен қаптау);
2) ғимаратты жалпы стилiне сәйкес келетiн, маңдайшалы баспалдақтар орнату;
3) тротуарлар, жүрiп-тұруға ыңғайлы алаңшалар мен автомашина тұрақтарын, алаңқайлар, газондар, жасыл желектер және т.б. орнатуды қарастыратын аумақты көркейту жұмыстарын орындау;
4) көркейту элементтерiн көп пәтерлi тұрғын үйлердiң аулаларында орындықтар, урналар, қоршаулар, балалар ойнайтын алаңшалар және т.б. орнату;

5) устройство наружного освещения (световой рекламы), достаточного для освещения прилегающей к зданию территории и улицы до оси проезжей части автодороги;
6) установка вывесок, выполненных красочно, в общем стиле, с необходимым минимумом информации;
7) ремонт и оформление фасадов зданий (памятников архитектуры, истории и культуры) в обязательном порядке согласовывается с Управлением строительства и архитектуры.
92. В случае расположения в здании одного предприятия оформлению подлежит весь фасад здания или его часть (по согласованию с Управлением строительства и архитектуры), а также благоустройство и санитарная уборка всей территории от здания до "красной линии" улицы на всю ширину здания или ее части, с последующим долевым участием в возмещении этих затрат, при появлении других участников строительства. При наличии нескольких предприятий оформление фасада, благоустройство и санитарная уборка прилегающей территории производятся ими в соответствующих долях с соблюдением единого архитектурно-художественного облика и одновременности выполнения работ.
12. СОДЕРЖАНИЕ ПЛАТНЫХ АВТОМОБИЛЬНЫХ СТОЯНОК
93. Благоустройство стоянок должно быть выполнено в соответствии разработанным и утвержденным проектом. Собственники стоянки обязаны проводить уборку территории стоянки и обеспечить ее благоустройство с системой водоотвода и очистными сооружениями, озеленением, диспетчерским павильоном, средствами пожарной безопасности, освещения, контейнерной площадкой для сбора и хранения отходов. У въезда на стоянку необходимо предусмотреть название стоянки, режим работы.
94. В соответствии с генеральным планом должны быть выполнены технические средства обустройства: дорожные знаки, разметка, рекламные установки, а также ограждения, павильоны, освещение.
95. Владельцы стоянок должны заключить договор со специализированным предприятием на санитарную уборку и благоустройство закрепленной территории или производить своими силами вывоз мусора на городской полигон твердо-бытовых отходов.
13. ОБЯЗАННОСТИ ЗЕМЛЕПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ И ЛИЦ, ПРОИЗВОДЯЩИХ
РЕМОНТНЫЕ И СТРОИТЕЛЬНЫЕ РАБОТ НА ТЕРРИТОРИИ ГОРОДА
96. Землепользователь обязан:
1) поддерживать в надлежащем состоянии, определяемом действующими санитарными нормами, отведенные и закрепленные территории, принадлежащие ему инженерные сети и их элементы (колодцы, люки, решетки, опоры, насосные станции, тепловые пункты, трансформаторные подстанции и т.п.);
2) для сбора жидких отходов иметь выгребную яму, соответствующую санитарным нормам;
3)обеспечить вывоз и захоронение строительного мусора, твердо-бытовых отходов на городскую свалку;

5) үй маңындағы аумақты және көшенi автожолдың жүргiн бөлiгiнiң ортасына дейiн жарықтандыруға жеткiлiктi сыртқы жарықтандыру шамдарын (отты жарнамалар) орнату;
6) әдемi, ортақ стильде орындалған, қажеттi шамадағы ақпаратпен маңдайшалар iлу;
7) үйлердiң (сәулеттiк, тарихи және мәдени ескерткiштердiң) қасбеттерiн жөндеу және ресiмдеу құрылыс және сәулет басқармасымен мiндеттi тәртiпте келiсiледi.
92. Ғимаратта бiр №ғана кәсiпорын орналасқан жағдайда үйдi қасбетi тұтас немесе (құрылыс және сәулет басқармасының келiсiмi бойынша) оның бөлiгi ресiмдеуге, сондай-ақ үйден бастап "қызыл сызыққа" дейiнгi барлық аумақты көркейту және санитарлық тазалауға үйдiң барлық енi немесе оның бөлiгi жатады немесе, басқа құрылысқа қатысушылар пайда болған жағдайда осы шығындардың орнын толтыруға үлестiк қатысу арқылы жүзеге асырылады. Бiрнеше кәсiпорын болғанда қасбеттi рәсiмдеу, үй маңындағы аумақты көркейту және санитарлық тазалау олардың сәйкес үлесi арқылы, бiрыңғай сәулеттi-көркемдiк келбетiн сақтай отырып және жұмыстарды бiр уақытта орындау арқылы жүргiзiледi.
12. АҚЫЛЫ АВТОМОБИЛЬ ТҰРАҚТАРЫН ҰСТАУ
93. Тұрақтарды көркейту әзiрленген және бекiтiлген жобаларға сәйкес орындалуы керек. Тұрақтардың меншiк иелерi тұрақ аумағын жинауды жүргiзуге және оның су қайтару және тазарту құрылғылары жүйесiмен, көгалдандырумен, диспетчерлiк павильонмен, өрт қауiпсiздiгi, жарықтандыру жабдықтарымен, қалдықтарды жинау және сақтау үшiн контейнерлi алаңшармен көркейтiлуiн қамтамасыз етуге мiндеттi. Тұраққа кiре берiсте тұрақты атауы, жұмыс iстеу тәртiбi қарастырылуы қажет.
94. Бас жоспарға сәйкес жайғастыруды техникалық құрал-жабдықтары орындалуы керек: жол белгiлерi, сызықтары, жарнамалық қондырғылар, сондай-ақ қоршаулар, павильондар, жарықтандыру.
95. Тұрақ иелерi мамандандырылған кәсiпорындармен бекiтiлген аумақты санитарлық жинауға және көркейтуге шарт жасаулары керек, немесе қоқысты қалалық тығыз тұрмыстық қалдықтар полигонына тасып шығаруды өз күштерiмен жүргiзулерi керек.
13. ҚАЛА АУМАҒЫНДА ЖӨНДЕУ ЖӘНЕ ҚҰРЫЛЫС
ЖҰМЫСТАРЫН ЖҮРГIЗУШI ЖЕР ПАЙДАЛАНУШЫЛАР МЕН
ТҰЛҒАЛАРДЫҢ МIНДЕТТЕРI
96. Жер пайдаланушылар:
1) бөлiнген және бекiтiлген аумақтарды, өзiне қарасты инженерлiк жүйелердi және оның элементтерiн (құдықтар, люктер, торлар, тiреуiштер, насос стансалары, жылу пункттерi, трансформаторлық кiшi стансалар және т.б.) қолданылып жүрген санитарлық нормалармен анықталатын тиiстi жағдайда ұстауға;
2) сұйық қалдықтарды жинау үшiн санитарлық нормаларға сәйкес келетiн тазарту шұңқырын орнатуға;
3) құрылыстық қоқыстың, тығыз тұрмыстық қалдықтардың қалалық қоқыс төгу орнына тасып шығарылуын және көмiлуiн қамтамасыз етуге;

4) производить при необходимости дезинфекцию и дератизацию на своей территории (для уничтожения мух, тараканов, мышей, крыс).
97. Ремонтные и строительные организации, производящие на территории города работы обязаны:
1) огораживать строительную площадку сплошным забором высотой не менее 2 метров с устройством защитного козырька шириной не менее 1 метра для безопасного движения пешеходов;
2) устраивать подъездные пути с твердым покрытием к строительным площадкам для исключения выноса грязи на дороги;
3) в период строительства производить уборку автодорог, на всем протяжении вдоль строительной площадки, а также в пределах закрепленной территории;
4) хранение строительных материалов производить с соблюдением мер, исключающих их распыление и разнос ветром.
14.ПОРЯДОК И РЕЖИМ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ЗОНЫ НА
ОСТРОВЕ ПОЛКОВНИЧИЙ ГОРОДА СЕМЕЙ
98. При использовании рекреационной зоны острова Полковничий для культурно-оздоровительных, рекреационных и спортивных целей обязаны соблюдать правила пожарной безопасности, не допускать поломок и порубок деревьев и кустарников, повреждений лесных культур, засорение территории, повреждение муравейников, гнездовий птиц.
99. На территории рекреационной зоны острова Полковничий не допускается размещение (строительство) новых и расширение действующих промышленных, коммунальных и складских объектов, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения, непосредственно не связанных с функционированием рекреационной зоны.
100. Земельные участки на территории рекреационной зоны острова Полковничий могут предоставляться исключительно для размещения объектов, предназначенных для культурно-оздоровительных, рекреационных и спортивных целей.
Места строительства таких объектов согласовываются с уполномоченными органами по использованию и охране водного фонда, по использованию и охране недр в области санитарно-эпидемиологи - ческого благополучия населения и охраны окружающей среды.
101. При размещении, проектировании, строительстве и вводе в эксплуатацию объектов на участках рекреационной зоны острова Полковничий, предоставленных для культурно-оздоровительных, рекреационных и спортивных целей, землепользователями должны предусматриваться и осуществляться мероприятия, обеспечивающие защиту природной среды от отрицательного воздействия сточных вод, бытовых выбросов, отходов и отбросов.
102. Владельцы объектов, размещенных на территории рекреационной зоны острова Полковничий, обязаны следить за сохранностью благоустройства прилегающей территории (согласно закреплению), заключать договоры на уборку этих территорий и вывоз мусора с организациями, предоставляющими данный вид услуг или выполнять эти работы своими силами.
Работы по уборке территории рекреационной зоны острова Полковничий, не закрепленные за юридическими и физическими лицами, производят специализированные организации на основании договоров с администратором соответствующей бюджетной программы или во время проведения разовой акции по очистке территории острова, а также за счет субботников или общественных работ.

4) қажет болғанда өз аумағын дезинфекциялауды және дератизациялауды жүргiзуге (шыбындарды, тарақандарды, тышқандарды, көртышқандарды жою үшiн) мiндеттi.
97. Қала аумағында жұмыстар жүргiзушi жөндеу және құрылыс ұйымдары:
1) құрылыс жүретiн алаңды, жаяу жүргiншiлер қозғалысының қауiпсiздiгi үшiн, енi бiр метрден кем емес маңдайшасы бар биiктiгi екi метрден кем емес тұтас қоршаумен айналдыра қоршауға;
2) құрылыс алаңдарына апаратын жолдарды, жолға топырақ-батпақтың тасылмауы үшiн, қатты төсенiшпен жасауға;
3) құрылыс жүрген кезеңде құрылыс жүретiн алаңның бойындағы автожолдарды, сондай-ақ бекітiлген аумақ шегiнде тазалау жұмыстарын жүргiзуге;
4) құрылыс материалдарын, олардың желмен ұшып шашылмау шараларын қарастыра отырып, сақтауға мiндеттi.
14. Семей каласының Полковничий аралындағы рекреациялық
аумақты пайдалану тәртібі және режимі
98. Пайдаланушылар Полковничий аралының рекреациялық аумағын мәдени-сауықтыру, рекреациялық және спорттық мақсаттарға пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауға, ағаштар мен бұталардың сындырылып шабылуына, орман ағаштары түрлерінің бүлдірілуіне, аумақтың қоқыстануына, құмырсқа илеулерінің, құстардың ұяларының бұзылуына жол бермеуге міндетті.
99. Полковничий аралының рекреациялық аумағында, рекреациялық аумақтық қызметімен тікелей байланысты емес жаңа өнеркәсіптік, коммуналдық және қоймалық объектілерді, ғимараттарды және тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттарды орналастыруға (салуға) және қолданыстағыларын кеңейтуге жол берілмейді.
100. Полковничий аралының рекреациялық аумағындағы жер телімдері мәдени-сауықтыру, рекреациялық және спорттық мақсаттарға арналған объектілерді орнату үшін ғана берілуі мүмкін.
Бұндай объектілерді салу орындары су қорын пайдалану және қорғау, жер қойнауын пайдалану және қорғау жөніндегі, халықтық санитарлық-эпидемиологиялық игілігі және қоршаған ортаны қорғау саласындағы өкілетті органдарымен келісіледі.
101. Полковничий аралының рекреациялық аумағындағы мәдени-сауықтыру, рекреациялық және спорттық мақсаттар үшін берілген телімдерде объектілерді жайластыру, жобалау, салу және пайдалануға енгізу кезінде жер пайдаланушылар табиғат ортасын ағынды сулардың, тұрмыстық тастамалардың, қалдықтардың және қоқыстардың кері әсерінен қорғалуын қамтамасыз ететін іс-шаралар қарастыруы және жүзеге асыруы қажет.
102. Полковничий аралының рекреациялық аумағында жайластырылған объектілердің иелері, маңайдағы (бекітілуге сәйкес) көркейтілген аумақтардың сақталуын қадағалауға, осы аумақтарды тазалауға және қоқысты тасып шығаруға қызметтердің осы түрлерін көрсететін ұйымдармен шарт жасауға немесе осы жұмыстарды өз күштерімен орындауға міндетті.
Полковничий аралының рекреациялық аумағындағы заңды және жеке тұлғаларға бекітілмеген аумақтарын жинастыру жөніндегі жұмыстарды мамандандырылған ұйымдар, сәйкес бюджеттік бағдарламаның әкімшісімен жасалған шарттар негізінде, жүргізеді.

103. Объекты, построенные землепользователями на участках рекреационной зоны острова Полковничий, предоставленных им в пользование для культурно-оздоровительных, рекреационных и спортивных целей, по истечении срока пользования подлежат сносу или выносу за счет средств землепользователей.
104. На территории рекреационной зоны острова Полковничий запрещается:
- распашка земель и другие нарушения плодородного слоя кроме собственников, проживающих на территории острова Полковничий;
- выпас скота всех видов;
- складирование гербицидов и других ядохимикатов;
- самовольная порубка леса и сбор валежника и сухостоя;
- движение и стоянка механических транспортных средств вне дорог, других путей общего назначения и вне специально предусмотренных для этого мест;
- мойка автомобилей, разжигание костров, громко включать музыку, кроме санкционированных мероприятий».
Сноска. Правила дополнены разделом 14 - решение маслихата города Семей от 29 ноября 2007 года N 3/25-IV.
15.ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НАРУШЕНИЕ НАСТОЯЩИХ ПРАВИЛ
105. За нарушение требований настоящих Правил наступает ответственность в соответствии с Кодексом РК "Об административных правонарушениях".
Сноска. Внесены изменения решением маслихата города Семей от 29 ноября 2007 года N 3/25-IV.
Секретарь городского маслихата

103. Полковничий аралының рекреациялық аумағында жер пайдаланушыларға мәдени-сауықтыру, рекреациялық және спорттық мақсаттар үшін берілген телімдерге салынған объектілер, пайдалану мерзімі аяқталғанда жер пайдаланушылардың қаражаты есебінен бұзып алуға немесе тасып шығаруға жатады.
104. Полковничий аралының рекреациялық аумағында:
- жер жыртуға және құнарлы қабатты басқаша бүлдіруге;
- малдың барлық түрін ұстауға және жаюға;
- қоқыс орындарын ұйымдастыруға, мал қиын, минералды тыңайтқыштарды, гербицидтерді және басқа да улы химикаттарды жинап қоймалауға;
- өз бетімен тоғайды шабуға және бұталар мен қураған ағаштарды жинауға;
- жолдан басқа жерлерде, басқа жалпы мақсаттардақы жолдарда және арнайы қарастырылмаған жерлерде механикалық көлік құралдарының қозғалысына және тұрағына;
- автомобильдерді жууға, от жағуға, музыканы қатты қосуға тыйым салынады, рұқсат етілген іс-шаралардан басқа.
Ескерту. Ереже 14 бөлімімен толықтырылған-Семей қаласы мәслихатының 2007 жылғы 29 қарашадағы N 3/25-IV шешімімен.
15. ОСЫ ЕРЕЖЕЛЕРДIҢ ОРЫНДАЛМАҒАНДЫҒЫ ҮШIН ЖАУАПКЕРШIЛIК
105. Осы Ережелердiң талаптарының» орындалмағандығы үшiн Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiне сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
Ескерту. Ережеге өзгертулер енгізілген - Семей қаласы мәслихатының 2007 жылғы 29 қарашадағы N 3/25-IV шешімімен.
Қалалық мәслихат хатшысы