Об утверждении Ветеринарных правил по профилактике и ликвидации инфекционных болезней молодняка животных
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 января 2005 года № 70. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2005 года № 3460. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В связи со статьей 26 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии", ПРИКАЗЫВАЮ:
Утвердить прилагаемые:
1) ветеринарные правила по профилактике и ликвидации колибактериоза молодняка животных;
2) ветеринарные правила по профилактике и ликвидации сальмонеллеза.
2. Департаменту ветеринарии совместно с областными территориальными управлениями, городов Астана и Алматы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в установленном законодательством порядке, принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 января 2005 года N 70
Ветеринарные правила
по профилактике и ликвидации колибактериоза молодняка животных
Настоящие ветеринарные правила по профилактике и ликвидации колибактериоза молодняка животных (далее - Правила) определяют порядок организации и проведения ветеринарных мероприятий, обязательных для исполнения физическими и юридическими лицами в соответствии со  статьей 26 Закона Республики Казахстан «О ветеринарии».
1. Общие положения
1. Колибактериоз (эшерихиоз) - острая инфекционная болезнь молодняка сельскохозяйственных животных (в том числе птиц) и пушных зверей, проявляющаяся, главным образом, признаками тяжелой интоксикации и обезвоживанием организма, диареей. Болезнь характеризуется массовостью заболевания и высокой смертностью молодняка.
Заболеванию подвержен прежде всего молодняк, у которого имеет место недостаток или отсутствие в крови глобулинов, вследствие несвоевременного скармливания ему молозива или низкого содержания в нем иммунноглобулинов.
2. Возбудитель болезни - Escherichia coli, относящаяся к роду Escherichia, обладающая адгезивными, инвазивными и токсигенными свойствами.
Источниками возбудителя инфекции являются больные и переболевшие колибактериозом животные. Наиболее частый путь заражения - алиментарный, реже аэрогенный; возможно внутриутробное заражение.
3. Диагноз ставят на основании эпизоотологических, клинических и патологоанатомических данных и результатов лабораторного (бактериологического) исследования патологического материала.

Малдар төлінің инфекциялық ауруларын алдын-алу және жою бойынша Ветеринариялық ережелерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2005 жылғы 24 қаңтардағы N 70 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 24 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3460. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы"  Заңының 26 бабына сәйкес,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілгендер бекітілсін:
1) малдар төлінің колибактериозын алдын-алу және жою бойынша  ветеринариялық ережелерді;
2) сальмонеллезді алдын-алу және жою бойынша ветеринариялық ережелерді.
2. Ветеринария департаменті Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстардың және Астана, Алматы қалаларының аумақтық басқармаларымен бірге, заңнамада белгіленген тәртіпке сәйкес, осы бұйрықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы бұйрық ресми жариялаған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылық министрінің
2005 жылғы 24 қаңтардағы
N 70 бұйрығымен бекітілген
Малдардың төлінің колибактериозын алдын-алу
және жою бойынша шараларды жүргізудің
ветеринарлық ережесі
Осы малдардың төлінің колибактериозын алдын-алу және жою бойынша шараларды жүргізудің ветеринарлық ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңының  26 бабына сәйкес, жеке және заңды тұлғалармен орындалуға міндетті ветеринарлық шараларды ұйымдастыру мен жүзеге асырудың тәртібін анықтайды.
1. Жалпы ережелер
1. Колибактериоз (эшерихиоз) ауыл шаруашылық малдар төлінің (соның ішінде құстар) және аңдардың жіті өтетін жұқпалы ауруы, негізінен организмнің мықты улануы мен іш өту белгілерімен көрінеді. Ауруға төлдердің жоғарғы өлімімен және жаппай ауруы тән.
Ауруға негізінен төл шалдыққыш, оның қанында глобулиннің аз немесе жоқ болуы, уақытында оған уызбен қоректендірмеуі немесе ондағы иммуноглобулиннің төмен құрамы себеп болады.
2. Ауру қоздырғышы - Escherіchіa colі, Escherіchіa түріне жататын инвазиялық және токсигендік қасиеттеріне ие.
Індеттің қоздырғыш көзі - колибактериозбен ауыратын немесе ауырып болған малдар. Жиі кездесетін жолы - алиментарлық, ауа арқылы жұғу сирек; кейде жатыр ішінде де жұғады.
3. Диагноз эпизоотологиялық, клиникалық және патологоанатомиялық белгілер негізінде және патологиялық материалды зертханалық бактериологиялық зерттеу нәтижесінде қойылады.

2. Мероприятия по профилактике колибактериоза молодняка
животных, осуществляемые на территории ветеринарно-санитарного благополучия
4. Профилактика колибактериоза молодняка основана на проведении комплекса организационно-хозяйственных, ветеринарно-санитарных, зоогигиенических и противоэпизоотических (общих и специфических) мероприятий, направленных на повышение резистентности организма матерей и молодняка, а также на предотвращение заражения животных через объекты внешней среды.
3. Мероприятия, проводимые в эпизоотических очагах и
неблагополучных по колибактериозу молодняка животных пунктах
5. При возникновении в хозяйствующем субъекте (на ферме, частном подворье) колибактериоза проводят комплекс организационно-хозяйственных, противоэпизоотических и ветеринарно-санитарных мероприятий.
6. При установлении колибактериоза среди телят проводят следующие мероприятия:
1) прекращают прием телят в секцию профилактория, в котором возникло заболевание. Больных животных оставляют на месте и проводят все меры, предотвращающие распространение возбудителя болезни в другие секции профилактория. Навоз и подстилку от телят неблагополучной секции удаляют из помещения и складируют на специально отведенной площадке для биотермического обезвреживания. Тележки и другой инвентарь, используемый для уборки навоза, ежедневно дезинфицируют;
2) больным телятам вводят подкожно или внутримышечно гипериммунную сыворотку против колибактериоза согласно наставлению по применению, а также применяют антибиотики (к которым чувствителен возбудитель болезни) в сочетании с нитрофурановыми и сульфаниламидными препаратами в дозах, установленных в соответствии с наставлениями. Выпойку молозива (молока) на 1-2 кормления исключают, а затем дают пополам с кипяченой водой в количестве, равном половине разовой нормы. Одновременно применяют средства симптоматической терапии, направленной на восстановление водно-солевого обмена, кислотно-щелочного равновесия, на нейтрализацию токсинов и компенсацию дефицита в организме белков, углеводов и витаминов;
3) в секции профилактория, где имеются больные телята, ежедневно дезинфицируют сточные желоба и навозные проходы 4%-ным горячим (70 0 С) раствором едкого натра, раствором хлорной извести, содержащим 3% активного хлора. При наличии бактерицидных ламп воздух секций профилактория ежедневно дезинфицируют путем облучения ультрафиолетовыми лучами;
4) в целях профилактики заболевания телят, стельных коров прививают вакциной против колибактериоза в соответствии с наставлением по ее применению;

2. Жануарлар төлдерін колибактериоздан
ветеринариялық-санитарлық таза аймақтарда
өткізілетін алдын-алу шаралары
4. Төлдердің колибактериозын ұйымдастыру - шаруашылық, ветеринарлық-санитарлық, зоогигиеналық және сол ауруға қарсы жиынтық шараларын жүргізу (жалпы және арнайы), аналық малдар мен төлдердің организмін күшейту және сыртқы орта объектісі арқылы жұғуын болдырмау негізіне байланысты.
3. Жануарлар төлдерін колибактериоздан
таза емес пункттерде және індетті ошақтарда
өткізілетін шаралар
5. Шаруашылық субъектісінде (фермада, жеке аулада) колибактериоз шыққан жағдайда ұйымдастыру - шаруашылық, індетке қарсы және ветеринариялық-санитарлық жиынтық шараларын жүргізеді.
6. Бұзаулар арасында колибактериоз тіркелген жағдайда мынадай шаралар жүргізіледі:
1) сақтандыру секциясында ауру болған жағдайда бұзауларды қабылдау тоқтатылады. Ауырған малдарды орында қалдырып басқа сақтандыру секциясына таралып кетпеуі үшін бүкіл шараларды жүргізеді. Таза емес секциядағы мал қиы мен төсеніші алынып, бөлінген алаңға биотермиялық зарарсыздануға жиналады. Қиларды жинақтауға арналған телешкалар мен басқа құралдар күн сайын дезинфекцияланады;
2) ауру бұзауларға тері астына немесе көк етке колибактериозға қарсы гипериммундық сары суын, оны қолдану ережесіне сәйкес егеді, сонымен қатар антибиотиктерді (ауру қоздырғышы оған сезімтал), нитрофурандық және сульфаниламидтік препараттармен оларды қолдану ережелеріне сәйкес мөлшерде қосып пайдаланады. Уыз не сүт беруді 1-2 азықтандыруда бермейді, содан кейін оны қайнатылған сумен тең қалыпта қосып, күндік мөлшердің жартысын береді. Сонымен бірге ауру белгілеріне қарай су-тұз алмасу, қышқылдық-сілтілік тепе-теңдігін сақтауға, организмдегі белок, углевод және витамин жетіспеушілігінің орнын толтыруға басқа да дәрілер пайдаланады;
3) ауру бұзаулар болған профилактория секциясындағы қи мен су ағар жүретін науаларды 4% ыстық (70 0 С) күйдіргіш натр 3% активті хлоры бар хлорлы әк ерітіндісімен дезинфекциялайды. Бактерицидтік лампалар болған жағдайда сақтандыру секциясының ауасын күн сайын ультрафиолеттік сәулелермен дезинфекциялайды;
4) бұзаулар мен буаз сиырларды колибактериозға қарсы арналған вакцинамен оның қолдану ережесін сақтай отырып егеді;

5) после вывода телят из неблагополучной по колибактириозу секции профилактория, проводят механическую очистку и дезинфекцию помещения 2%-ным раствором формальдегида или 4%-ным горячим (70 0 С) раствором едкого натра или осветленным раствором хлорной извести, содержащим 3% активного хлора. Расход растворов - один литр на один квадратный метр поверхности, экспозиция - 3 часа. Дезинфекцию профилактория можно проводить также и аэрозольным методом при условии герметизации свободной от животных секции помещения. Для этого используют формалин (38-40%-ный раствор формальдегида) из расчета двадцать миллилитров на один кубический метр помещения, экспозиция - 24 часа.
7. При возникновении колибактериоза среди поросят проводят следующие мероприятия:
1) всех больных поросят-сосунов со свиноматками и больных поросят отъемышей изолируют и лечат гипериммунной сывороткой против колибактериоза в соответствии с наставлением по ее применению, а также антибиотиками, к которым чувствителен возбудитель болезни, сульфаниламидными и нитрофурановыми препаратами. Применяют также диетические и симпатические средства терапии;
2) освободившиеся помещения, в которых находились больные животные, очищают и дезинфицируют, согласно пункта 6 настоящих Правил;
3) супоросных свиноматок, а также поросят старше 10-дневного возраста благополучных по заболеванию секций (цехов) прививают против колибактериоза вакциной в соответствии с наставлением по ее применению.
8. При возникновении колибактериоза среди ягнят, проводят следующие мероприятия:
1) больных ягнят вместе с матками изолируют и лечат гипериммунной сывороткой против колибактериоза, антибиотиками, сульфаниламидными и нитрофурановыми препаратами; применяют средства диетической и симптоматической терапии. Помещение, где были выявлены больные животные, очищают и дезинфицируют, согласно пункта 6 настоящих Правил;
2) окот организуют в благополучной секции кошары;
3) новорожденным ягнятам в первые часы жизни вводят перорально гипериммунную сыворотку против колибактериоза;
4) в неблагополучных по колибактериозу хозяйствующих субъектах (фермах) проводят профилактическую вакцинацию суягных овцематок и ягнят в соответствии с наставлениями по ее применению.
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 января 2005 года N 70
Ветеринарные правила
по профилактике и ликвидации сальмонеллеза
Настоящие ветеринарные правила осуществления мероприятий по профилактике и ликвидации сальмонеллеза (далее - Правила) определяют порядок организации и проведения ветеринарных мероприятий, обязательных для исполнения физическими и юридическими лицами в соответствии со  статьей 26 Закона Республики Казахстан «О ветеринарии».

5) колибактериозға таза емес сақтандыру секциясындағы бұзауларды шығарғаннан кейін, механикалық тазарту жүргізіледі, содан кейін жайды (қораны) 2% формальдегид ерітіндісімен немесе 4% (70 0 ) ыстық күйдіргіш натр ерітіндісімен немесе құрамында 3% күшті хлоры бар хлорлы әкпен дезинфекциялайды. Ерітінді шығыны - 1 квадратты метр беттік айдынға 1 литр 3 сағат ұстау керек. Сақтандыру бөлмесін егер жабдықталған, басқа бөлмелерге тарап кетпейтін болса аэрозолдік әдіспен дезинфекция жүргізуге болады. Ол үшін формалин пайдалынады (38-40% формальдегид ерітіндісі) 1куб метр орынға 20 миллилитр 24 сағат ұстау керек.
7. Торайлар арасында колибактериоз тараған кезде мынадай шаралар жүргізіледі:
1) барлық ауыратын еметін торайларды енесімен бірге және енесінен айырылған торайларды бөлек ұстап колибактериозға қарсы гипериммундық сарысумен қолдану ережесіне сәйкес емдейді, сонымен қатар ауру қоздырғышы сезімтал сульфаниламидтік және нитрофурандық препараттар қосылған антибиотиктер қолданылады. Диетикалық және симптомдық емдеу құралдары пайдалынады;
2) ауру малдар тұрып босаған орындар тазартылып, осы Ереженің 6 тармағында көрсетілгендей тазартылады және дезинфекцияланады;
3) таза секцияда тұрған буаз шошқа аналықтарын, 10 күндік жастан асқан торайларды колибактериозға қарсы вакцинамен оның пайдалану ережесіне қарай егеді.
8. Қозылар арасында колибактериоз тараған жағдайда мынадай шаралар жүргізіледі:
1) ауру қозыларды енесімен бірге бөлектейді және колибактериозға қарсы гипериммундық сары суын антибиотиктер, сульфаниламидтық және нитрофурандық препараттарды қосып емдейді; диетикалық және симптоматикалық емдеу қолданады оны қолдану ережесін сақтай отырып емдейді. Ауру малдар білінген орындар тазартылып, осы Ереженің 6 тармағында көрсетілгендей зарарсыздандырылады;
2) қоралардың аурудан таза бөлігінде қоздатуды ұйымдастырады;
3) өмірінің алғашқы сағаттарында жаңа туған қозыларды колибактериозға қарсы гипериммундық сарысуын ішкізеді;
4) колибактериозға таза емес шаруашылық субъектісінде (фермаларда) буаз саулықтарды және қозыларды сақтандыру вакцинациясын оны қолдану ережесін сақтай отырып вакцинациялайды.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылық министрінің
2005 жылғы 24 қаңтардағы
N 70 бұйрығымен бекітілген
Сальмонеллез ауруының алдын-алу және жою бойынша
Ветеринариялық ережесі
Сальмонеллез ауруының алдын-алу және жою бойынша шараларды жүргізудің ветеринариялық ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңының  26 бабына сәйкес, жеке және заңды тұлғалармен орындалуға міндетті ветеринарлық шараларды ұйымдастыру мен жүзеге асырудың тәртібін анықтайды.

1. Общие положения
1. Сальмонеллез - остро протекающее контагиозное заболевание, сопровождающееся поражением желудочно-кишечного тракта, печени, увеличением селезенки и повышением температуры тела. Болезнь относится к числу опасных зоонозных инфекций. Сальмонеллезом болеют все виды сельскохозяйственных, домашних, промысловых, диких, лабораторных животных и птиц, особенно восприимчив молодняк.
2. Возбудителем заболевания являются бактерии семейства Enterobactericeae рода Salmonella.
3. Предварительный диагноз на сальмонеллез ставят на основании эпизоотических, клинических и патологоанатомических данных. Окончательный диагноз устанавливают бактериологическим исследованием: микроскопия, выделение чистой культуры и биопроба на подопытных животных.
2. Мероприятия по профилактике сальмонеллеза,
осуществляемые на территории ветеринарно-санитарного благополучия
4. Профилактика сальмонеллезной инфекции требует осуществления комплекса противоэпизоотических, противоэпидемиологических, санитарно-ветеринарных и санитарно-гигиенических мероприятий.
5. К числу ведущих мероприятий следует отнести меры, направленные на недопущение распространения сальмонеллезов среди животных и птиц. С этой целью необходимо:
1) осуществлять строгий контроль за соблюдением санитарно-ветеринарного режима в животноводческих хозяйствах, направленный на повышение резистентности организма новорожденных животных и выращиваемого молодняка;
2) устанавливать строгий ветеринарный надзор за заболеваемостью животных и птиц с целью своевременного обнаружения не только больных животных, но и носителей;
3) проводить плановую профилактическую иммунизацию, а так же дезинфекцию и дератизацию производственных помещений для животных;
4) комплектовать хозяйствующие субъекты животными только из благополучных хозяйствующих субъектов;
5) осуществлять ветеринарный контроль за соблюдением ветеринарно-санитарных правил перевозок животных;
6) не допускать резкой смены рационов, дачу испорченных кормов, поение недоброкачественной водой.
6. Необходимо проводить постоянный бактериологический контроль кормов и кормовых ингредиентов на обсемененность сальмонеллами.
7. В целях предотвращения выпуска обсемененных сальмонеллами продуктов убоя животных необходимо систематически проводить мероприятия, направленные на повышение санитарной культуры на мясоперерабатывающих предприятиях, на строгое соблюдение установленного режима предубойного содержания и обезвреживания условно годных продуктов животного происхождения; вести обязательную документацию поступающего скота с отметкой о благополучии хозяйства по сальмонеллезу и маркировку туш, голов, ливера, шкур под единым номером; проводить правильный сбор, обеззараживание и утилизацию отходов.

1. Жалпы ережелер
1. Сальмонеллез - жіті өтетін зардапты ауру, ішекқарын жолының, бауырдың зақымдануымен, көкбауырдың үлкеюімен және дене қызуының көтерілуімен сипатталады.
Сальмонеллезбен барлық ауылшаруашылық, үй, кәсіптік, жабайы, зертханалық жануарлар мен құстардың барлық түрі ауырады, әсіресе жас мал сезімтал.
2. Ауру қоздырушысы Enterobacterіceae тұқымдасының Salmonella түріне жататын бактериялар.
3. Сальмонеллезге алдын ала балауды эпизоотикалық, клиникалық және патологоанатомиялық мәліметтерге сүйеніп қояды. Қорытынды балауды бактериологиялық зерттеулермен қояды: микроскопия, таза өсіндіні бөліп алу және тәжірибелік жануарларға биосынама қою.
2. Сальмонеллезге ветеринариялық-санитарлық
таза аймақтарда өткізілетін алдын-алу шаралары
4. Сальмонеллез инфекциясының алдын-алу эпизоотияға, эпидемияға қарсы ветеринариялық-санитарлық және санитарлық-гигиеналық шараларды жүргізуді талап етеді.
5. Басты шараларға, жануарлар мен құстардың арасында сальмонеллездің таралуын болдырмауға арналған шаралар жатады. Осы мақсатпен қажетті түрде:
1) жаңа туған төлдердің және өсіріліп жатқан төлдердің организмнің төзімділігін көтеру бағытында ветеринариялық-санитарлық тәртіптің қатаң бақылауын іске асыру;
2) жануарлар мен құстардың ауруына, тек қана ауру жануарлар емес, оның таратушыларын (тасымалдаушыларын) уақтылы айқындау мақсатында қатаң ветеринариялық қадағалауды белгілеу;
3) жоспарлы алдын-ала иммундеу, сондай-ақ жануарларға арналған өндірістік орындарды дезинфекция мен дератизация жүргізу;
4) шаруашылық субъектісін таза шаруашылық субъектісінен жануарлармен толықтыру;
5) жануарлардың тасымалдауын қадағалауына ветеринариялық қадағалауды атқару;
6) рационды бірден өзгертуге, бұзылған азық беруге, таза емес сумен суаруға болмайды.
6. Азық және азық қоспаларын сальмонеллалармен ластануына тұрақты бактериологиялық әдістермен бақылау қажет.
7. Сойыс жануарларының өнімдерін сальмонеллалармен ластануын болдырмау мақсатында ет өңдейтін кәсіпорындарында санитарлық деңгейін көтеруге сояр алдындағы тәртібін сақтауға және шартты жарамды өнімдерді зарарсыздандыруға бағытталған шараларды жүйелі түрде жүргізу қажет; келген малдардың шаруашылықтың сальмонеллезге таза екендігі жөнінде белгісі бар құжаттарын жүргізу және ұшаны, басты, өкпе-бауырды, теріні бірыңғай нөмірмен таңбалау; дұрыс топтау, жұқтырмауын және қалдықтарын утилдеу жүргізіледі.

8. В молочных хозяйствах необходимо строго выполнять санитарные условия сбора, хранения и транспортировки молока, соблюдать правила, обеспечивающие качественную санитарную обработку молочной посуды, инвентаря, оборудования.
9. В птицеводческих хозяйствах необходимо проводить строгий контроль за маточным поголовьем путем постановки кровокапельной реакции агглютинации, используемым для комплектования стад и производящим инкубационные яйца. В неблагополучных по сальмонеллезу хозяйствующих субъектах не допускается вывоз инкубационных яиц и птицы в другие хозяйствующие субъекты, ведется строгий ветеринарный контроль за выбраковкой птиц и ее реализацией.
3. Мероприятия, проводимые в эпизоотических очагах и
неблагополучных по сальмонеллезу пунктах
10. При установлении сальмонеллеза в хозяйствующем субъекте вводят ограничения и не допускается:
1) ввоз и вывоз животных и птиц в другие хозяйствующие субъекты;
2) перегруппировка животных и птиц внутри хозяйствующего субъекта;
3) использование мяса вынужденно убитых животных и птиц без предварительного бактериологического исследования, а в случае невозможности исследования, без обезвреживания высокой температурой;
4) доступ к изолятору лиц из других секций хозяйствующего субъекта, а также посторонних лиц без спецодежды и дезинфекции обуви;
5) выпасать животных и заготавливать корма на пастбищах в неблагополучных по сальмонеллезу хозяйствующих субъектах;
6) вывоз инкубационных яиц от птиц из неблагополучных птичников.
11. Во время вспышки сальмонеллеза в хозяйствующем субъекте животных поголовно обследуют клинически с обязательной термометрией. Больных и подозреваемых в заболевании изолируют и лечат гипериммунной сывороткой в сочетании с препаратами, действующими на возбудителя болезни, разрешенными к применению на территории Республики Казахстан.
12. В помещениях, в которых были выявлены больные сальмонеллезом животные и птицы, а также в клетках, кормушках, проходах, инкубаторах, подсобных помещениях и на выгулах проводят ветеринарно-санитарные мероприятия в соответствии с действующей инструкцией по дезинфекции, дезинвазии, дезинсекции и дератизации.
13. Хозяйствующий субъект признают благополучным по сальмонеллезу животных через 30 дней после ликвидации болезни, проведения заключительной дезинфекции и сдачи на убой переболевших животных. В нем в течение одного-двух лет проводят профилактические мероприятия.

8. Сүт шаруашылығында сүтті жинау, сақтау және тасымалдаудың санитарлық шарттарын, сүт ыдыстарын, құралдарын, жабдықтарды сапалы санитарлық өңдеуді қамтамасыз ететін және сүтті пастерелеуге дейінгі қалыптандыру ережелерін сақтауын орындау қажет.
9. Құс шаруашылығында топты толықтыруға және инкубациялық жұмыртқа шығаратын аналық бастарға қантамшылы агглютинация реакциясы жолымен қатаң бақылау жүргізу керек.
Сальмонеллезге таза емес шаруашылық субъектісінде инкубациялық жұмыртқаларды және құстарды басқа шаруашылық субъектісіне шығаруға рұқсат етілмейді.
3. Сальмонеллезге таза емес аймақтарда және
індетті ошақтарда өткізілетін шаралар
10. Сальмонеллез анықталса, шаруашылық субъектісінде рұқсат етілмейді:
1) басқа шаруашылық субъектісіне малдарды және құстарды шығаруға және әкелуге;
2) шаруашылық субъектісі ішінде малдарды және құстарды қайта топтастыруға;
3) шарасыздан сойылған малдар мен құстардың етін алдын-ала бактериологиялық зерттеуге жүргізбей пайдалануға, ал егер зерттеуге мүмкіндік болмаса - жоғары температурада зарарсыздандырмай пайдалануға;
4) шаруашылық субъектісінің басқа секторындағы адамдардың, сондай-ақ, бөтен адамдардың арнайы киімсіз және аяқтарын дезинфекцияламай оқшауханаға кіруіне;
5) сальмонеллезден таза емес шаруашылық субъектісінің жайылымдарына мал бағуға және азық дайындауға;
6) таза емес құс қорасындағы құстардың инкубациялық жұмыртқасын шығаруға.
11. Шаруашылық субъектісінде сальмонеллез өршіген уақытта жануарларды жеке клиникалық тексереді және міндетті түрде термометрлейді. Ауру және ауруға күдікті жануарларды оқшаулайды және Қазақстан Республикасы аймағында қолдануға рұқсат етілген ауру қоздырғышына әсер ететін препараттармен байланыстырып, гипериммунды сарысуларымен емдейді.
12. Сальмонеллезбен ауырған малдар және құстар табылған қораларды сондай-ақ торларды, науаны, өткелдерді, құралдарды, инкубаториді, қосалқы бөлмелерде және серуен аулаларында ветеринарлық-санитарлық шаралар жүргізеді (дезинфекция, дезинвазия, дезинсекция және дератизация).
13. Ауруды жойғаннан 30 күн өткеннен кейін, қорытынды дезинфекция жасағаннан кейін және аурудан сауыққан жануарларды союға өткізгеннен кейін шаруашылық субъектісін сальмонеллезден таза деп есептейді.