Об утверждении Правил приема в высшие военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 апреля 2005 года № 160. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 мая 2005 года № 3642. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 июня 2011 года № 275
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 24.06.2011 № 275 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема в высшие военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Считать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 февраля 2000 года N 37 "О введении в действие Правил приема граждан Республики Казахстан в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан и других государств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за
N 1171).
3. Приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министр образования и науки
Республики Казахстан
18 апреля 2005 г.
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 апреля 2005 года
N 160
Правила
приема в высшие военно-учебные заведения
Министерства обороны Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема в высшие военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок подготовки и проведения приема кандидатов в высшие военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан (далее - вузы).
2. Организация и осуществление отбора кандидатов на учебу в вузы из числа военнослужащих и гражданской молодежи возлагается на начальников департаментов, главных управлений и управлений Министерства обороны и Комитета начальников штабов, главнокомандующего видом, командующих родами войск Вооруженных Сил, командующих войсками региональных командований и начальников департаментов по делам обороны областей, городов Астаны и Алматы (далее - департаменты по делам обороны).
3. За своевременное и качественное комплектование вузов слушателями и курсантами отвечает начальник структурного подразделения Министерства обороны регулирующий кадровые вопросы и начальники вузов, которые непосредственно осуществляют работу по профессиональному отбору кандидатов на учебу.

Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Жоғары әскери оқу орындарына қабылдау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 160 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 16 мамырда тіркелді. Тіркеу N 3642. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2011 жылғы 24 маусымдағы № 275 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 2011.06.24 № 275 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Жоғары әскери оқу орындарына қабылдау ережесі бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және басқа да мемлекеттердің әскери оқу орындарына Қазақстан Республикасының азаматтарын қабылдау ережесін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2000 жылғы 24 ақпандағы N 37  бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1171 болып тіркелген).
3. Бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енеді.
Армия генералы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
2005 жылғы 18 сәуір
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2005 жылғы 15 сәуірдегі
N 160 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
жоғары әскери оқу орындарына қабылдау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жоғары әскери оқу орындарына қабылдаудың осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жоғары әскери оқу орындарына кандидаттарды қабылдау (бұдан әрі - жоғары оқу орны) дайындығы мен өткізу тәртібін айқындайды.
2. Әскери қызметшілер және азаматтық жастар қатарынан жоғары оқу орындарына оқуға кандидаттарды іріктеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру Қорғаныс министрлігі мен Штабтар бастықтары комитеті департаменттерінің, бас басқармалары мен басқармаларының бастықтарына, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер әскер түрлері бас қолбасшыларына, тектерінің қолбасшыларына, өңірлік қолбасшылық әскерлерінің қолбасшыларына, Астана және Алматы облыстарының, қалаларының қорғаныс істері жөніндегі департаменттеріне (бұдан әрі - қорғаныс істері жөніндегі департаменттер) жүктеледі.
3. Жоғары оқу орындарын курсанттармен және тыңдаушылармен уақтылы және сапалы жасақтауға кадр мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі құрылымдық бөлімшесінің бастығы, оқуға кандидаттарды кәсіби іріктеу жөніндегі жұмыстарды тікелей жүзеге асыратын жоғары оқу орындарының бастықтары жауап береді.

2. Условия приема
4. В высшие военно-учебные заведения принимаются граждане Республики Казахстан: офицеры, военнослужащие по контракту и срочной службы состоящие на военной службе в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, гражданская молодежь, военнообязанные из числа уволенных в запас военнослужащих срочной службы, выпускники Республиканской школы "Жас улан" и республиканских военных школ-интернатов, изъявившие желание обучаться в вузе и отвечающие всем требованиям профессионального отбора.
Сноска. Пункт 4 с изменениями -  приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 февраля 2006 года N 54 (вводится в действие со дня официального опубликования).
5. В высшие военно-учебные заведения, осуществляющие подготовку офицерских кадров по программе магистратуры, принимаются офицеры, состоящие на военной службе в Вооруженных Силах, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, имеющие высшее военно-профессиональное или высшее профессиональное образование, родственное по профилю военно-учетной специальности, проходящие службу преимущественно в тех же видах и родах войск.
В вузы, осуществляющие подготовку офицерских кадров по программе высшего военно-профессионального образования, принимаются прапорщики и мичманы, военнослужащие по контракту и срочной службы, военнообязанные из числа уволенных в запас военнослужащих срочной службы, гражданская молодежь, выпускники Республиканской школы "Жас улан" и республиканских военных школ-интернатов, имеющие среднее общее, начальное и среднее профессиональное образование.
6. На командные факультеты военных университетов принимаются офицеры, прослужившие на офицерских должностях не менее пяти лет, преимущественно с основных командно-штабных должностей:
1) командиров батальонов, дивизионов, эскадрилий, командиров дивизионов кораблей третьего ранга, и им равных, и выше в возрасте не старше тридцати восьми лет (срок службы и возраст поступающих на учебу лиц, указанных в этом и последующих пунктах настоящих Правил, определяются по состоянию на год поступления в учебное заведение);
2) заместителей командиров (начальников штабов) батальонов, дивизионов, эскадрилий, штурманов эскадрилий, командиров кораблей третьего ранга и им равных в возрасте не старше тридцати двух лет;
3) командиров рот, батарей, командиров (штурманов) звеньев (отрядов) и им равных, прослуживших на указанных должностях не менее трех лет в возрасте не старше двадцати восьми лет.
7. Офицеры летного состава, поступающие в военные университеты для обучения по командно-штабным, штурманским авиационным специальностям и специальностям воспитательного профиля, должны иметь квалификацию военного летчика (штурмана) не ниже второго класса.

2. Қабылдау шарттары
4. Жоғары әскери оқу орындарына Қазақстан Республикасының азаматтары: Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметінде есептелетін офицерлер, келісім-шарт және жедел қызмет бойынша әскери қызметшілер, азаматтық жастар, жедел қызметтің запасқа босатылған әскери қызметшілер қатарындағы әскери қызметшілер, "Жас ұлан" республикалық мектебінің және республикалық мектеп-интернаттарының бітірушілері, жоғары оқу орнында оқуға ниет білдіргендер және кәсіби іріктеу талаптарына жауап беретіндер қабылданады.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 8 ақпандағы N 54   бұйрығымен .
5. Магистратура бағдарламасы бойынша офицерлік кадрларды дайындауды жүзеге асыратын жоғары әскери оқу орындарына Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда есептелетін, жоғары әскери-кәсіби немесе жоғары кәсіби, әскери-есептік мамандығының бейіні бойынша ұқсас білімі бар, сол әскер түрлері мен тектерінде қызмет өткерген офицерлер қабылданады.
Жоғары әскери кәсіби білім бағдарламасы бойынша офицерлік кадрларды дайындауды жүзеге асыратын жоғары әскери оқу орындарына прапорщиктер мен мичмандар, келісім-шарт және жедел қызмет бойынша әскери қызметшілер, азаматтық жастар, жедел қызметтің запасқа босатылған әскери қызметшілер қатарындағы әскери қызметшілер, "Жас ұлан" республикалық мектебінің және республикалық мектеп-интернаттарының бітірушілері, жалпы орта, бастауыш және орта кәсіби білімі барлар қабылданады.
6. Әскери университеттердің командалық факультеттеріне офицерлік лауазымда бес жылдан кем емес уақыт, көбінесе негізгі командалық-штабтық лауазымдарда қызмет өткерген офицерлер:
1) отыз сегіз жастан аспаған батальондар, дивизиондар, эскадрильдер, үшінші рангалы кеме дивизиондарының командирлері және оларға теңестірілгендер, одан жоғарылар (қызмет мерзімі, ереженің осы және келесі тармақтарында көрсетілген оқуға түсушілердің жасы оқу орнына түсу жылы жағдайы бойынша айқындалады);
2) отыз екі жастан аспаған командирлер (штабтар бастықтары), батальондар, дивизиондар, эскадрильдер орынбасарлары, эскадрильдер штурмандары, үшінші рангалы кеме командирлері және оларға теңестірілгендер;
3) жиырма сегіз жастан аспаған рота, батарея командирлері, звенолардың (жасақтардың) командирлері (штурмандары) және оларға теңестірілгендер, аталған лауазымдарда үш жылдан кем емес қызмет өткергендер қабылданады.
7. Командалық-штабтық, штурмандық авиациялық мамандықтар және тәрбие бейіні мамандықтары бойынша оқу үшін әскери университеттерге түсуші ұшу құрамының офицерлері әскери ұшқыштың (штурманның) екінші сыныптан төмен емес біліктілігі болуы керек.

8. На инженерные факультеты военных университетов, готовящие офицеров с послевузовским военно-профессиональным образованием, принимаются офицеры с должностей:
1) заместителей командиров бригад (полков) по технической части, вооружению (инженерно-авиационной службе), ракетному вооружению, флагманские специалисты военно-морских специальностей, им равные и выше в возрасте не старше тридцати восьми лет;
2) заместителей командиров батальонов, дивизионов, эскадрилий по технической части, вооружению (инженерно-авиационной службе), ракетному вооружению, начальников служб, начальников техническо-эксплуатационных частей авиационных полков (баз), старших инженеров службы вооружения воинских частей, командиров боевых частей (начальников служб) кораблей 2 ранга со штатной категорией "капитан 3 ранга" и им равных, в возрасте не старше тридцати пяти лет;
3) командиров ремонтных и технических рот (батарей) и им равных, прослуживших на указанных должностях не менее трех лет, в возрасте не старше двадцати восьми лет.
9. В группы подготовки военных инженеров-исследователей инженерных факультетов военных университетов принимаются офицеры с должностей инженерного профиля, имеющие высшее военно-специальное или высшее профессиональное образование, проявившие склонность к научно-исследовательской работе, прослужившие на офицерских должностях не менее трех лет, в возрасте не старше тридцати восьми лет.
10. В высшие военные учебные заведения принимаются:
1) граждане, не проходившие воинской службы, достигшие в год поступления возраста семнадцати лет, но не старше двадцати одного года;
2) граждане, прошедшие воинскую службу, и военнослужащие, проходящие срочную воинскую службу, до достижения ими в год поступления возраста двадцати четырех лет;
3) военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту.
Воспитанники организаций образования с дополнительными программами по военной подготовке имеют преимущественное право поступления в военные учебные заведения.
Сноска. Пункт 10 в новой редакции -  приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 февраля 2006 года N 54 (вводится в действие со дня официального опубликования).
11. На факультеты (отделения) заочного обучения военно-учебных заведений принимаются офицеры, в том числе военнослужащие - женщины, проходящие службу по профилям и специальностям избранного факультета (отделения), с уровнями образования и сроками службы на офицерских должностях, определенными настоящими Правилами для поступающих на очные факультеты (отделения) вузов, в возрасте: старшие офицеры - не старше сорока лет, младшие офицеры - не старше тридцати пяти лет.

8. Жоғары оқу орнынан кейінгі әскери-кәсіби білімі бар офицерлерді даярлайтын әскери университеттердің инженерлік факультеттеріне мынадай лауазымдардан:
1) отыз сегіз жастан аспаған техникалық бөлім жөніндегі бригада (полк), қару-жарақ (инженерлік-авиациялық қызмет), ракеталық қару-жарақ командирлерінің орынбасарлары, әскери-теңіз мамандықтарының флагмандық мамандары, оларға теңестірілгендер, одан жоғарылар;
2) отыз бес жастан аспаған техникалық бөлім жөніндегі батальондар, дивизиондар, эскадрильдер, қару-жарақ (инженерлік-авиациялық қызмет), ракеталық қару-жарақ командирлерінің, қызмет бастықтарының, авиациялық полк (база) техникалық-пайдалану бөлімі бастықтарының, әскери бөлім қару-жарақ қызметінің аға инженерлері, "3 рангалы капитан" штаттық категориясы бар 2 рангалы кеме әскери бөлімдер командирлерінің орынбасарлары және оларға теңестірілгендер;
3) жиырма сегіз жастан аспаған жөндеу және техникалық рота (батарея) командирлерінің орынбасарлары және оларға теңестірілгендер, аталған лауазымдарда үш жылдан кем емес қызмет өткергендер қабылданады.
9. Әскери университеттері инженерлік факультеттерінің әскери инженер-зерттеушілер даярлау топтарына отыз сегіз жастан аспаған, жоғары әскери-арнайы немесе жоғары кәсіби білімі бар, ғылыми-зерттеу жұмысына бейімділік танытқан, офицерлік лауазымда үш жылдан кем емес уақыт қызмет өткерген инженерлік бейін лауазымындағы офицерлер қабылданады.
10. Жоғары әскери оқу орындарына:
1) әскери қызмет өткермеген, оқуға түсетін жылы он жетi жасқа толған, бiрақ жиырма бiр жастан аспаған азаматтар;
2) қабылданар жылы жиырма төрт жасқа толмаған әскери қызмет өткерген азаматтар және мерзiмдi әскери қызмет өткерiп жүрген әскери қызметшілер;
3) келісім-шарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер қабылданады. Әскери даярлық бойынша қосымша бағдарламалары бар бiлiм беру ұйымдарының тәрбиеленушілері әскери оқу орындарына түсуде артықшылығы бар құқыққа ие болады.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 8 ақпандағы N 54   бұйрығымен .
11. Әскери оқу орындарының сырттай оқу факультеттеріне (бөлімдеріне) офицерлер, соның ішінде бейіні және таңдап алған факультетінің (бөлімінің) мамандығы бойынша қызмет өткерген әскери қызметші - әйелдер, білім деңгейімен және офицерлік лауазымдардағы қызмет мерзімімен, жоғары оқу орнының күндізгі факультеттеріне (бөлімдеріне) түсушілер үшін осы ережемен айқындалған, жасы қырық жастан аспаған аға офицерлер, отыз бес жастан аспаған кіші офицерлер қабылданады.

12. Офицеры Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Республиканской гвардии Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан и других министерств и ведомств, принимаются в военно-учебные заведения Республики Казахстан на общих основаниях в соответствии с контрактами (договорами), заключаемыми с Министерством обороны Республики Казахстан.
3. Планирование профессионального отбора
13. План комплектования высших военно-учебных заведений слушателями, курсантами, разрабатывается структурным подразделением Министерства обороны Республики Казахстан, регулирующего кадровые вопросы ежегодно к 1 февраля, с учетом заявок департаментов, главных управлений, управлений и отделов Министерства обороны и Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан, главнокомандующего видом, командующих родами войск Вооруженных Сил Республики Казахстан, командующих войсками региональных командований, других министерств (ведомств).
План комплектования военно-учебных заведений слушателями и курсантами утверждается Министром обороны Республики Казахстан.
14. Отбор кандидатов на учебу в военно-учебные заведения осуществляется в соответствии с приказом председателя Комитета начальников штабов - первого заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 с изменениями -  приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 февраля 2006 года N 54 (вводится в действие со дня официального опубликования).
15. При разработке плана комплектования военно-учебных заведений слушателями и курсантами отбор кандидатов определяется из расчета:
1) офицеров - 3 кандидата на 1 учебное место для проведения предварительного профессионального отбора в соединениях, виде и родах войск Вооруженных Сил и региональных командованиях (далее - виды Вооруженных Сил Республики Казахстан);
2) военнослужащих срочной службы, для предварительного профессионального отбора в виде Вооруженных Сил Республики Казахстан, - 3 кандидата на 1 учебное место, для военных авиационных институтов летчиков и штурманов, а также на специальности воздушно-десантного профиля; 2 кандидата на 1 учебное место для остальных вузов;
3) гражданской молодежи: 5 кандидатов на 1 учебное место для военных университетов, военных авиационных вузов летчиков и штурманов на летно-подъемные специальности, а также на специальности воздушно-десантного профиля; 3 кандидата на 1 учебное место - для остальных высших военно-учебных заведений; 2 кандидата на 1 учебное место для военных авиационно-технических вузов.

12. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қазақстан Республикасы республикалық гвардиясының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің және басқа да министрліктер мен ведомстволарының офицерлері Қазақстан Республикасының әскери оқу орындарына Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен жасасқан келісім-шартқа (шартқа) сәйкес жалпы негізде қабылданады.
3. Кәсіби іріктеуді жоспарлау
13. Жоғары әскери оқу орындарын тыңдаушылармен, курсанттармен жасақтау жоспары Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментімен жыл сайын 1 ақпанда Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі және Штабтар бастықтары комитетінің департаменттер, бас басқармалар мен басқармаларының, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскер түрлері бас қолбасшыларының, тектері қолбасшыларының, басқа да министрліктердің (ведомстволардың) өтінімдерін ескере отырып әзірленеді.
Әскери оқу орындарын курсанттармен және тыңдаушылармен жасақтау жоспары Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрімен бекітіледі.
14. Әскери оқу орындарына оқуға кандидаттарды іріктеу Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Штабтар бастықтары комитетінің төрағасы - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрі бірінші орынбасарының жоғары оқу орындарына кандидаттарды іріктеу жөніндегі міндеттер мен іс-шаралар туралы бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту: 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 8 ақпандағы N 54   бұйрығымен .
15. Әскери оқу орындарын курсанттармен және тыңдаушылармен жасақтау жоспарын әзірлеген кезде кандидаттарды іріктеу:
1) Қарулы Күштер құрамалары мен бірлестіктерінде, әскер түрлері мен тектерінде (бұдан әрі - Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің түрлері) алдын ала кәсіби іріктеу жүргізу үшін 1 оқу орнына 3 кандидат офицер;
2) жедел қызмет әскери қызметшілерінің, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлерінде алдын ала кәсіби іріктеу үшін 1 оқу орнына - 3 кандидат, ұшқыштар мен штурмандар авиациялық институты үшін, сондай-ақ қалған жоғары оқу орындары үшін әуе-десанттық бейін мамандығына 1 оқу орнына - 2 кандидат;
3) азаматтық жастардан: әскери университеттер, ұшқыштар мен штурмандар авиациялық оқу орындарының ұшу-көтерілу мамандықтары, сондай-ақ әуе-десанттық бейін мамандығына 1 оқу орнына - 5 кандидат, қалған жоғары әскери оқу орындары үшін 1 оқу орнына - 3 кандидат, әскери авиациялық техникалық жоғары әскери оқу орындары үшін 1 оқу орнына - 2 кандидат есебінен айқындалады.

16. Выписки из плана комплектования вузов слушателями и курсантами доводятся до начальников департаментов, главных управлений и управлений Министерства обороны и Комитета начальников штабов, начальников военно-учебных заведений, главнокомандующего видом Вооруженных Сил, командующих родами войск Вооруженных Сил Республики Казахстан, командующих войсками региональных командований и департаментов по делам обороны.
4. Организация профессионального отбора
17. Военно-профессиональная ориентация военнослужащих и гражданской молодежи, а также профессиональный отбор кандидатов в вузы проводится в соответствии с требованиями (приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам).
18. Главнокомандующий видом Вооруженных Сил, командующие родами войск, командующие войсками региональных командований, начальники департаментов по делам обороны и начальники военно-учебных заведений организуют и проводят работу по профессиональному отбору кандидатов на учебу.
19. Основные требования, при проведении профессионального отбора:
1) согласование с командованием воинских частей, управлениями (отделами) по делам обороны районов (городов) мероприятий по отбору и подготовке кандидатов к поступлению в вузы, доведение до них справочно-информационных материалов и пособий по профессиональному отбору, а также требований, предъявляемых к кандидатам на учебу в военно-учебных заведениях;
2) направление представителей вузов для проведения работы по предварительному профессиональному отбору, проводимому в воинских частях, районных (городских) управлениях по делам обороны, на предприятиях, учреждениях, организациях и учебных заведениях;
3) обеспечение районных (городских) управлений по делам обороны наглядной агитацией, отражающей жизнь вузов, условия приема в вузы, характер и особенности службы офицерского состава в различных видах и родах войск Вооруженных Сил Республики Казахстан.
20. Изучение и отбор кандидатов из числа гражданской молодежи в военно-учебные заведения проводится районными (городскими) управлениями по делам обороны в тесном контакте с местными исполнительными органами. Работа организуется на основании совместного комплексного плана подготовки молодежи к службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утверждаемого акимом области (города, района).
21. Департаменты по делам обороны с получением документов и расчетов (разнарядки) на отбор кандидатов в вузы до 1 мая года поступления на учебу проводят следующую работу:

16. Әскери оқу орындарын курсанттармен және тыңдаушылармен жасақтау жоспарынан көшірме Қорғаныс министрлігі мен Штабтар бастықтары комитетінің департаменттер, бас басқармалар мен басқармаларының бастықтарына, әскери оқу орындарының бастықтарына, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскер түрлерінің бас қолбасшылары мен тектерінің қолбасшыларына, өңірлік қолбасшылық әскерлер қолбасшыларына және қорғаныс ісі жөніндегі департаменттердің бастықтарына жеткізіледі.
4. Кәсіби іріктеуді ұйымдастыру
17. Әскери қызметшілердің және азаматтық жастардың әскери-кәсіби бағдары, сондай-ақ жоғары оқу орындарына кандидаттарды кәсіби іріктеу нұсқаулыққа (осы ереженің 1 және 2 қосымшасына) сәйкес жүргізіледі.
18. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскер түрлерінің бас қолбасшылары мен тектерінің қолбасшылары, өңірлік қолбасшылық әскерлер қолбасшылары, қорғаныс ісі жөніндегі департаменттердің бастықтары және әскери оқу орындарының бастықтары оқуға кәсіби іріктеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады және жүргізеді.
19. Кәсіби іріктеу өткізген кездегі қойылатын негізгі талаптар:
1) әскери бөлімдер қолбасшылығымен және аудандық (қалалық) қорғаныс ісі жөніндегі басқармалармен жоғары оқу орнына түсуге кандидаттарды іріктеу және дайындау жөніндегі іс-шараларды келісу, оларға кәсіби іріктеу жөніндегі анықтама-ақпараттық материалдарды, сондай-ақ әскери оқу орындарындағы оқуға кандидаттарға қойылатын талаптарды жеткізу;
2) әскери бөлімдерде, аудандық (қалалық) қорғаныс ісі жөніндегі басқармаларда, кәсіпорындарда, мекемелерде, ұйымдарда және оқу орындарында жүргізілетін алдын ала кәсіби іріктеу жөнінде жұмыстар жүргізу үшін әскери оқу орындарының өкілдерін жіберу;
3) аудандық (қалалық) қорғаныс ісі жөніндегі басқармаларды әскери оқу орындарының өмірін, жоғары оқу орындарына қабылдау шарттарын, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әртүрлі әскер түрлері мен тектерінде офицерлік құрам қызметінің ерекшеліктерін бейнелейтін көрнекі үгіттеумен қамтамасыз ету болып табылады.
20. Жоғары оқу орындарына азаматтық жастар қатарынан кандидаттарды зерделеу және іріктеу аудандық (қалалық) қорғаныс ісі жөніндегі басқармалары жергілікті атқару органдарымен тығыз байланыста жүргізеді. Жұмыс облыс (қала, аудан) әкімі бекіткен Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі қызметке жастарды дайындаудың бірлескен кешенді жоспарының негізінде ұйымдастырылады.
21. Қорғаныс ісі жөніндегі департаменттер оқуға түсу жылының 1 мамырына дейін жоғары оқу орындарына кандидаттарды іріктеуге құжаттарын және есебін (тәртіптемесін) алғаннан соң мынадай жұмыстарды жүргізеді:

1) доводят до районных (городских) управлений по делам обороны расчеты и порядок отбора кандидатов на учебу в вузы;
2) организуют работу по изучению моральных качеств и общественной активности кандидатов на учебу в военно-учебные заведения, проверке их состояния здоровья, оценке психофизических данных, физической подготовленности.
22. Районные (городские) управления по делам обороны с получением расчетов на отбор кандидатов в военно-учебные заведения в десятидневный срок разрабатывают план мероприятий, которым предусматривается:
1) проведение инструкторско-методического совещания с преподавателями-организаторами начальной военной подготовки в средних общеобразовательных школах, профессионально-технических учебных заведениях;
2) доведение до кандидатов требований, предъявляемых к поступающим в военно-учебные заведения;
3) участие в работе по военно-профессиональной ориентации молодежи на предприятиях, учреждениях, организациях, учебных заведениях;
4) организация посещения молодежью военно-учебных заведений, воинских частей для ознакомления с условиями службы, жизнью и бытом военнослужащих;
5) организация военно-спортивных соревнований;
6) изучение и проведение предварительного профессионального отбора кандидатов на учебу в вузы.
23. Главнокомандующий видом Вооруженных Сил, командующие родами войск, командующие войсками региональных командований с получением указаний и расчетов на отбор кандидатов в вузы из числа военнослужащих срочной службы до 1 марта года поступления на учебу проводят следующую работу:
1) создают комиссии по предварительному профессиональному отбору под председательством первых заместителей главнокомандующих (командующих);
2) организуют работу в подчиненных воинских частях по военно-профессиональной ориентации военнослужащих срочной службы и их всестороннюю подготовку к поступлению в вузы.
24. На основании результатов предварительного профессионального отбора выносится решение о направлении (отказе в направлении с указанием причин) кандидатов на учебу в военно-учебное заведение.
25. Результаты работы комиссии по отбору оформляются протоколами по формам 1 и 2 (приложение 3 к настоящим Правилам). Протоколы заседаний комиссий утверждаются соответствующими командирами и начальниками.
26. На кандидатов, отобранных для поступления на учебу, оформляются именные списки по форме 3 и карты профессионального отбора по формам 4 и 5 (приложение 3 к настоящим Правилам).
27. Кандидаты из числа офицеров, отбираемых в воинских частях, подчиненных непосредственно начальникам департаментов, главных управлений и управлений Министерства обороны и Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан, при которых не создаются комиссии по профессиональному отбору кандидатов, рассматриваются структурным подразделением Министерства обороны, регулирующего кадровые вопросы.

1) аудандық (қалалық) қорғаныс ісі жөніндегі басқармаларына әскери оқу орындарына оқуға кандидаттарды іріктеу есебін және тәртібін жеткізеді;
2) әскери оқу орындарына оқуға кандидаттардың моральдық қасиеттерін және қоғамдық белсенділіктерін зерделеу, олардың денсаулық жағдайын, психофизикалық деректерінің, дене даярлығының бағасын тексеру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады.
22. Аудандық (қалалық) қорғаныс ісі жөніндегі басқармалары әскери оқу орындарына кандидаттарды іріктеуге есеп алғаннан соң он күндік мерзім ішінде төмендегілер көзделетін іс-шаралардың жоспары әзірленеді:
1) жалпы орта білім беру мектептерінде, кәсіптік-техникалық оқу орындарында бастауыш әскери дайындық оқытушы-ұйымдастырушылармен нұсқаулық-әдістемелік мәжіліс өткізу;
2) әскери оқу орындарына түсушілерге қойылатын талаптарды кандидаттарға жеткізу;
3) кәсіпорындарда, мекемелерде, ұйымдарда, оқу орындарында жастардың әскери-кәсіптік бағдары жөніндегі жұмыстарға қатысу;
4) жастардың әскери қызметшілердің қызмет жағдайымен, өмірімен және тұрмысымен танысу үшін әскери оқу орындарына, әскери бөлімдерге баруын ұйымдастыру;
5) әскери-спорттық жарыстарды ұйымдастыру;
6) жоғары оқу орындарына оқуға кандидаттарды алдын ала кәсіби іріктеуді зерделеу және жүргізу.
23. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері әскер түрлерінің бас қолбасшылары мен тектерінің қолбасшылары, өңірлік қолбасшылық әскерлер қолбасшылары оқуға түсу жылының 1 наурызына дейін жедел қызмет әскери қызметшілерінің қатарынан жоғары оқу орындарына кандидаттарды іріктеуге нұсқау және есебін алғаннан соң мынадай жұмыстарды жүргізеді:
1) бас қолбасшылар (қолбасшылар) бірінші орынбасарларының төрағалық етуімен алдын ала кәсіби іріктеу жөнінде комиссия құрады;
2) бағынысты әскери бөлімдерде жедел қызмет әскери қызметшілерінің әскери-кәсіптік бағдары және олардың жоғары оқу орнына түсуге жан-жақты дайындық жұмыстарын ұйымдастырады.
24. Алдын ала кәсіби іріктеу нәтижесінің негізінде әскери оқу орындарына оқуға кандидаттарды жіберу (жіберуден бас тарту себебі көрсетілген) туралы шешім шығарылады.
25. Іріктеу жөніндегі комиссия жұмысының нәтижесі 1 және 2 (осы ережеге 3 қосымша) үлгідегі хаттамамен ресімделеді. Комиссия отырысының хаттамалары тиісті командирлермен және бастықтармен бекітіледі.
26. Оқуға түсу үшін іріктелген кандидаттарға 3 үлгі бойынша атаулы тізім, 4 және 5 үлгілер (осы ережеге 3 қосымша) бойынша кәсіби іріктеу карталары ресімделеді.
27. Кандидаттарды кәсіби іріктеу жөніндегі комиссия құрылмайтын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі мен Қорғаныс министрлігі Штабтар бастықтары комитетінің департаменттер, бас басқармалары мен басқармаларының бастықтарына тікелей бағынысты әскери бөлімдерде іріктелген офицерлердің қатарынан кандидаттар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментімен қарастырылады.

28. Штабы и кадровые органы вида и родов войск Вооруженных Сил, региональных командований, а также департаменты по делам обороны с марта по май включительно к 10 числу каждого месяца представляют данные о ходе отбора кандидатов на учебу в вузы, в структурные подразделения Министерства обороны, регулирующего кадровые вопросы и регулирующего организационно-мобилизационные вопросы (приложение 4 к настоящим Правилам).
5. Порядок проведения профессионального отбора кандидатов
из числа офицеров для поступления в военно-учебные заведения
29. Офицеры, желающие поступить в военно-учебные заведения, до 1 февраля года поступления подают рапорты по команде на имя командира воинской части. В рапорте указываются: воинское звание, фамилия, имя и отчество, занимаемая должность, год и месяц рождения, общее и военное образование, а также наименование военно-учебного заведения (факультета, специальности) в которое желает поступить офицер (с указанием формы обучения). К рапорту прилагаются: копии документов об образовании, служебные характеристики, три заверенные фотокарточки (без головного убора, размером 4,5 х 6 см).
30. Командиры воинских частей по получении рапортов офицеров с учетом мнения постоянно действующих аттестационных комиссий после проведения первичного медицинского освидетельствования офицеров, подавших рапорта, принимают решение о направлении офицеров на комиссию для предварительного профессионального отбора.
При необходимости одновременно направляется материал для оформления допуска к работе на режимных объектах, если офицер не имел его по занимаемой должности. Офицерам, не отвечающим условиям приема в вузы, отказывается в представлении к дальнейшему рассмотрению в качестве кандидатов на учебу.
Отказ в представлении к дальнейшему рассмотрению в качестве кандидата на учебу объявляется офицеру в ходе личной беседы с указанием причин отказа.
31. Личные дела офицеров, представляемых командирами соединений для дальнейшего рассмотрения в качестве кандидатов на учебу, служебные карточки вместе с картой медицинского освидетельствования и справкой военно-врачебной комиссии об отсутствии противопоказаний к проживанию членов семьи военнослужащего в любых местностях и документами, перечисленными в пункте 29 настоящих Правил, начальники кадровых органов соединений представляют по команде через кадровые органы в комиссии по предварительному профессиональному отбору вида, родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан и региональных командований до 1 апреля года поступления на учебу.

28. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскер түрлері мен тектерінің штабтары және кадр органдары, сондай-ақ қорғаныс ісі жөніндегі департаменттері наурыздан мамырға дейін әр айдың 10-да Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына оқуға кандидаттарды іріктеу барысы жөніндегі деректерді Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментіне және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Ұйымдастыру-жұмылдыру департаментіне ұсынады (осы ережеге 4 қосымша).
5. Әскери оқу орындарына түсуге офицерлер қатарынан
кандидаттарды кәсіби іріктеуді жүргізудің тәртібі
29. Әскери оқу орындарына түсуге ниет білдірген офицерлер түсу жылының 1 ақпанына дейін команда бойынша әскери бөлім командирінің атына баянат жазады. Баянатта: әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты, атқаратын лауазымы, туған жылы мен айы, жалпы және әскери білімі, сондай-ақ офицер (оқудың түрін көрсеткен) түсуге ниет білдірген әскери оқу орнының (факультетінің, мамандығының) атауы көрсетіледі. Баянатқа: білімі туралы құжаттың көшірмесі, қызметтік мінездемелер, 3 куәландырылған фотосуреттер (бас киімсіз, 4,5х6 см көлеміндегі) қоса беріледі.
30. Әскери бөлімдердің командирлері баянат берген офицерлердің бірінші медициналық куәландыруын жүргізгеннен кейін ұдайы әрекеттегі аттестаттау комиссиясының пікірін ескере отырып, алдын ала кәсіби іріктеу үшін комиссияға офицерлерді жіберу туралы шешім қабылдайды.
Қажет болған жағдайда бір мезгілде офицер атқаратын лауазымы бойынша режимдік объектілерде жұмыс жасауға рұқсат беруге ресімдеу үшін материал жіберіледі. Жоғары оқу орындарына қабылдау шартына жауап бермейтін офицерлерге оқуға кандидат ретінде одан әрі қараудан бас тартылады.
Одан әрі оқуға кандидат ретінде қараудан бас тарту офицерге жеке әңгімелесу барысында бас тарту себептерін көрсете отырып хабарланады.
31. Одан әрі оқуға кандидат ретінде қарау үшін командирлер ұсынған офицерлердің жеке істерін, қызметтік карточкаларын медициналық куәландыру картасымен бірге және осы ереженің 31-тармағында аталған құжаттарды, кез келген жерде әскери қызметші отбасы мүшелерінің тұруына қарсылықтың болмауы туралы әскери-дәрігерлік комиссияның анықтамасын, құрамалардың кадр органдарының бастықтары кадр органдары арқылы комиссияға Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскер түрлері мен тектерін алдын ала кәсіби іріктеу үшін оқуға түсу жылының 1 сәуіріне дейін команда бойынша ұсынады.

32. До 1 мая года поступления в виде и родах войск Вооруженных Сил, региональных командованиях проводится десятидневный сбор офицеров, в ходе которого осуществляется предварительный профессиональный отбор комиссиями вида и родов войск Вооруженных Сил с участием соответствующих специалистов вида, родов войск Вооруженных Сил и региональных командований.
Зачисление кандидатов на учебу производится из расчета не менее трех человек на два учебных места на основе результатов собеседования по общей тактике (тактике вида, рода войск Вооруженных Сил), устройству, боевым возможностям и эксплуатации основного вооружения и военной техники Вооруженных Сил, общевоинским уставам, проверки физической и строевой подготовки.
Результаты предварительного профессионального отбора оформляются в протоколе по форме 6 (приложение 3 к настоящим Правилам).
Кандидаты поступающие в военные университеты утверждаются советами вида, родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан и войск региональных командований.
Решения о зачислении кандидатами для поступления в вузы или об отказе в поступлении на учебу доводятся до каждого офицера не позднее 15 мая года поступления на учебу на общих собраниях офицеров воинской части.
Сноска. Пункт 32 с изменениями -  приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 февраля 2006 года N 54 (вводится в действие со дня официального опубликования).
33. Документы, перечисленные в пункте 29 настоящих Правил и справки о допуске к работе на режимных объектах, где это требуется, а также выписки из протокола заседания комиссии на кандидатов из числа офицеров, высылаются кадровыми органами вида, родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан и войсками региональных командований в структурное подразделение Министерства обороны, регулирующего кадровые вопросы к 1 июня года поступления на учебу.
Сноска. Пункт 33 с изменениями -  приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 февраля 2006 года N 54 (вводится в действие со дня официального опубликования).
6. Порядок проведения профессионального отбора
кандидатов из числа военнослужащих для поступления
в военно-учебные заведения
34. Командиры воинских частей с получением расчетов на отбор кандидатов из числа военнослужащих в пятидневный срок издают приказ об организации и проведении профессионального отбора (приложение 5 к настоящим Правилам).
Приказом устанавливается порядок работы по военно-профессиональной ориентации и отбору кандидатов в подразделениях.
Планом мероприятий предусматриваются:
1) организация работы по военно-профессиональной ориентации, создание учебно-консультационных пунктов при клубах воинских частей, домах офицеров, рекомендации по оформлению этих пунктов наглядной агитацией, отражающей жизнь военно-учебных заведений, условия приема;

32. Әскери университеттерге түсетін кандидаттарды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрі мен әскер тектерінің кеңестері бекітеді.
Оқуға кандидаттарды қабылдау жалпы тактика (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскер түрлері мен тектерінің тактикасы), Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қондырғы, жауынгерлік мүмкіндік және негізгі қару-жарақ пен әскери техниканы пайдалану, жалпы әскери жарғы, дене және саптық даярлықты тексеру бойынша әңгімелесу нәтижесінің негізінде 2 оқу орнына кем дегенде 3 адам есебінен жүргізіледі.
Алдын ала кәсіби іріктеу нәтижесі 6 үлгі бойынша хаттамада ресімделеді (осы ережеге 3 қосымша).
Әскери университеттердің командалық факультеттеріне түсуші кандидаттар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскер түрлері мен тектерінің әскери кеңестерімен бекітіледі.
Әскери оқу орындарына түсу үшін кандидаттарды қабылдау туралы немесе оқуға түсуден бас тарту туралы шешім әскери бөлім офицерлерінің жалпы жиналыстарында әр офицерге 15 мамырдан кешіктірілмей жеткізіледі.
Ескерту: 32-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 8 ақпандағы N 54   бұйрығымен .
33. Осы ереженің 30, 33-тармақтарында аталған құжаттар және қажет болатын режимдік объектілерде жұмысқа рұқсат беру туралы анықтама, сондай-ақ офицерлердің қатарынан кандидаттарға комиссия отырысының хаттамасынан көшірме Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрінің, әскер тектерінің және өңірлік қолбасшылықтардың кадр органдарымен Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментіне оқуға түсу жылының 1 маусымына дейін жіберіледі.
Ескерту: 33-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 8 ақпандағы N 54   бұйрығымен .
6. Әскери оқу орындарына түсу үшін әскери
қызметшілер қатарынан кандидаттарды кәсіби
іріктеуді жүргізудің тәртібі
34. Әскери бөлімдердің командирлері әскери қызметшілер қатарынан кандидаттарды іріктеуге есебін алғаннан кейін бес күндік мерзім ішінде кәсіби іріктеуді ұйымдастыру және жүргізу туралы бұйрық шығарады (осы ережеге 5-қосымша).
Бөлімшелерде әскери-кәсіби бағдар және кандидаттарды іріктеу жөніндегі жұмыс тәртібі бұйрықпен белгіленеді.
Іс-шаралар жоспарымен мыналар көзделеді:
1) әскери-кәсіби бағдар жөнінде жұмыстар, әскери бөлім клубтарының, офицерлер үйінің жанында жаттығу-кеңес беру пункттерін құруды, осы пункттерді әскери оқу орындарының өмірін, қабылдау шарттарын бейнелейтін көрнекі үгітпен ресімдеу жөнінде ұсыныстар ұйымдастыру;

2) порядок и сроки проведения медицинского освидетельствования, оформления личных дел и представление их на рассмотрение по команде;
3) организация встреч с ветеранами Великой Отечественной войны и Вооруженных Сил, представителями вузов, а также другие мероприятия, направленные на подготовку военнослужащих к поступлению на учебу в военно-учебные заведения;
4) проведение индивидуальных бесед с военнослужащими об офицерской профессии.
35. Военнослужащие, желающие поступать в военно-учебные заведения, до 1 марта года поступления на учебу подают рапорты по команде на имя командира воинской части. В рапорте указываются воинское звание, фамилия, имя, отчество, занимаемая должность, год и месяц рождения, образование, наименование военно-учебного заведения, в которое желает поступить военнослужащий.
К рапорту прилагаются: копия документа (аттестата, свидетельства, удостоверения, диплома) о среднем образовании, три заверенные фотокарточки (без головного убора, размером 4,5 х 6 см), автобиография, характеристика, служебная карточка, документы, дающие право на льготы. Подлинный документ об образовании, военный билет предъявляются военнослужащим по прибытии в военно-учебное заведение.
36. Командиры подразделений организуют тщательное изучение военнослужащих, изъявивших желание поступать в вузы. Кандидаты, отвечающие условиям приема, рассматриваются на общем собрании военнослужащих подразделения, где открытым голосованием принимается решение о рекомендации их для дальнейшего рассмотрения. После этого их направляют на первичное медицинское освидетельствование в военно-врачебную комиссию для определения годности к обучению в избранном вузе.
37. О ходе отбора военнослужащих и их подготовки к поступлению в военно-учебные заведения командиры воинских частей и соединений регулярно заслушивают подчиненных командиров и начальников.
38. На военнослужащих, достойных направления для поступления на учебу в вузы и признанных годными к обучению в избранных военно-учебных заведениях, оформляются соответствующие медицинские документы по форме, установленной Положением о медицинском освидетельствовании.
39. Документы на кандидатов, из числа военнослужащих, перечисленных в пункте 35 настоящих Правил, командиры воинских частей направляют в штабы вида, родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан и войск региональных командований до 15 апреля года поступления в вуз.
Сноска. Пункт 39 с изменениями -  приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 февраля 2006 года N 54 (вводится в действие со дня официального опубликования).

2) медициналық куәландыру жүргізудің тәртібі мен мерзімі, жеке істерді ресімдеу және команда бойынша оларды қарауға ұсыну;
3) Ұлы Отан соғысы және Қарулы Күштерінің ардагерлерімен, жоғары оқу орындарының өкілдерімен кездесулер ұйымдастыру, сондай-ақ әскери оқу орындарына оқуға түсуге әскери қызметшілерді дайындауға бағытталған басқа да іс-шараларды ұйымдастыру;
4) әскери қызметшілермен офицер мамандығы туралы жеке әңгімелесу жүргізу қарастырылады.
35. Әскери оқу орындарына түсуге ниет білдірген әскери қызметшілер оқуға түсу жылының 1 наурызына дейін әскери бөлім командирінің атына команда бойынша баянат береді. Баянатта әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты, атқаратын лауазымы, туған жылы мен айы, білімі, әскери қызметші түскісі келетін әскери оқу орнының атауы көрсетіледі.
Баянатқа: орта білімі туралы құжаттың көшірмесі (аттестат, куәлік, жеке куәлік, диплом), куәландырылған үш фотосурет (бас киімсіз, 4,5х6 см көлеміндегі), өмірбаян, мінездеме, қызметтік карточка, жеңілдік құқығын беретін құжаттар қоса беріледі. Білімі туралы құжаттың түпнұсқасы, әскери билетті әскери қызметші әскери оқу орнына келгеннен кейін көрсетеді.
36. Бөлімшелердің командирлері жоғары оқу орнына түсуге ниет білдірген әскери қызметшілерді мұқият зерделеуді ұйымдастырады. Қабылдау шарттарына жауап беретін кандидаттар одан әрі олардың кепілдемелері туралы шешім ашық дауыспен қабылданатын әскери қызметшілер бөлімшелерінің жалпы жиналысында қаралады. Одан кейін оларды таңдап алған әскери оқу орнына оқуға жарамдылығын анықтау үшін әскери-дәрігерлік комиссияға бірінші медициналық куәландыруға жібереді.
37. Әскери қызметшілерді іріктеу және оларды әскери оқу орнына түсуге дайындау барысы туралы әскери бөлімдер мен құрамалардың командирлері бағынысты командирлер мен бастықтарды тұрақты тыңдап отырады.
38. Жоғары оқу орнына түсу үшін жіберілген лайықты және таңдап алған әскери оқу орындарына оқуға жарамды әскери қызметшілерге Медициналық куәландыру туралы ережемен белгіленген үлгі бойынша тиісті медициналық құжаттар ресімделеді.
39. Әскери бөлімнің командирлері осы ереженің 36-тармағында аталған әскери қызметшілер қатарынан кандидаттардың құжаттарын жоғары оқу орнына түсу жылының 15 сәуіріне дейін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрінің, әскер тектерінің және өңірлік қолбасшылықтардың штабтарына жібереді.
Ескерту: 39-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 8 ақпандағы N 54   бұйрығымен .

40. Решение о направлении военнослужащих для рассмотрения комиссиями по предварительному профессиональному отбору вида, родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан и войск региональных командований или об отказе в направлении на учебу принимается командирами воинских частей.
Сноска. Пункт 40 с изменениями -  приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 февраля 2006 года N 54 (вводится в действие со дня официального опубликования).
41. Именные списки военнослужащих, отобранных комиссиями вида, родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан и войск региональных командований в качестве кандидатов для поступления на учебу, рассматриваются и утверждаются командирами соединений и вместе с документами, указанными в пункте 35 настоящих Правил (оформленные учебные дела), до 1 июня года поступления на учебу высылаются в соответствующие военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 41 с изменениями -  приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 февраля 2006 года N 54 (вводится в действие со дня официального опубликования).
42. Военнослужащие для прохождения профессионального отбора направляются в установленные сроки в военно-учебные заведения непосредственно из мест проведения предварительного профессионального отбора.
43. Военнослужащие, не прошедшие предварительный профессиональный отбор, направляются в свои воинские части.
7. Порядок проведения профессионального отбора
кандидатов из числа гражданской молодежи для поступления
в военно-учебные заведения
44. Лица из числа гражданской молодежи, желающие поступить в военно-учебные заведения, подают заявления в районное (городское) управление по делам обороны по месту жительства до 1 апреля года поступления.
В заявлении указываются: фамилия, имя и отчество, год и месяц рождения, адрес места жительства, наименование военно-учебного заведения, в которое желает поступить (независимо от наличия вуза, специальности в разнарядке на отбор кандидатов для данного районного (городского) управления по делам обороны.
К заявлению прилагаются: автобиография, характеристика с места работы или учебы, копия документа (аттестата) о среднем образовании (учащиеся средних школ представляют справку о текущей успеваемости), три фотокарточки (без головного убора, размером 4,5 х 6 см), документы, дающие право на льготы, а также копию документа, удостоверяющего личность.
Удостоверение личности, военный билет или приписное свидетельство и подлинный документ о среднем образовании и государственный сертификат (выпускники школ текущего года) предъявляются кандидатом в приемную комиссию по прибытии в военно-учебное заведение.

40. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрінің, әскер тектерінің және өңірлік қолбасшылықтардың алдын ала кәсіби іріктеу жөніндегі комиссиямен қарауы үшін әскери қызметшілерді жіберу туралы немесе оқуға жіберуден бас тарту туралы шешім әскери бөлімдердің командирлерімен қабылданады.
Ескерту: 40-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 8 ақпандағы N 54   бұйрығымен .
41. Оқуға түсу үшін кандидат ретінде құрама комиссиясымен іріктелген әскери қызметшілердің атаулы тізімдері Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрінің, әскер тектерінің және өңірлік қолбасшылықтардың командирлерімен қарастырылады және бекітіледі, осы ереженің (оқу істері ресімделген) 36-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге оқуға түсу жылының 1 маусымына дейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің тиісті әскери оқу орындарына жіберіледі.
Ескерту: 41-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 8 ақпандағы N 54   бұйрығымен .
42. Әскери қызметшілер кәсіби іріктеуден өту үшін алдын ала кәсіби іріктеу жүргізудің тікелей орнына белгіленген мерзімде әскери оқу орындарына іссапарға жіберіледі.
43. Алдын ала кәсіби іріктеуден өтпеген әскери қызметшілер өздерінің әскери бөлімдеріне жіберіледі.
7. Әскери оқу орындарына түсуге азаматтық жастар
қатарынан кандидаттарды кәсіби іріктеуді өткізудің
тәртібі
44. Әскери оқу орындарына түсуге ниет білдірген азаматтық жастар тұрғылықты жері бойынша қорғаныс ісі жөніндегі аудандық (қалалық) басқармаға оқуға түсу жылының 1 сәуіріне дейін арыз береді.
Арызда: тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы мен айы, тұрғылықты жерінің мекен-жайы, түскісі келетін әскери оқу орнының атауы (қорғаныс істері жөніндегі аудандық (қалалық) басқарма үшін кандидаттарды іріктеу тәртіптемедегі жоғары оқу орнына, мамандығына байланысты емес); Арызға: өмірбаян, жұмыс немесе оқу орнынан мінездеме, орта білімі туралы құжаттың көшірмесі (орта мектеп оқушылары ағымдағы үлгерімі туралы анықтама ұсынады), 3 фотосурет (бас киімсіз, 4,5х6 см көлеміндегі), жеңілдік құқығын беретін құжаттар, сондай-ақ жеке куәлігінің көшірмесі қоса беріледі.
Жеке куәлікті, әскери билетті, немесе тіркеу куәлігін және орта білімі туралы құжаттың түпнұсқасын және мемлекеттік сертификатты (ағымдағы жылдағы мектеп бітірушілері) кандидат әскери оқу орнына келген соң қабылдау комиссиясына көрсетеді.

45. Предварительный отбор кандидатов для поступления в вузы из числа гражданской молодежи проводится районными (городскими) управлениями по делам обороны до 1 мая года поступления на учебу.
46. На основании всестороннего изучения кандидатов районными (городскими) призывными комиссиями принимается решение об оформлении документов для поступления в вузы или об отказе в оформлении документов. На кандидатов, достойных направления для поступления в вузы и признанных врачебными комиссиями при первичном медицинском освидетельствовании годными к обучению в избранных военно-учебных заведениях, оформляются соответствующие медицинские документы по установленной форме.
Все кандидаты, поступающие в военно-учебные заведения, перед направлением в вузы проходят повторное медицинское освидетельствование врачебными (врачебно-летными) комиссиями департаментов по делам обороны.
47. Документы на кандидатов, перечисленные в пунктах 44, 46 настоящих Правил, справки о допуске к работе на режимных объектах, где это необходимо, районные (городские) управления по делам обороны представляют до 20 июня года поступления на учебу в департаменты по делам обороны.
48. Решение департаментов по делам обороны оформляется протоколом и в десятидневный срок объявляется кандидатам.
О результатах проведенной работы департаменты по делам обороны докладывают начальникам структурных подразделений Министерства обороны, регулирующих кадровые и организационно-мобилизационные вопросы, а документы на отобранных кандидатов направляют к 1 июля года поступления на учебу в соответствующие военно-учебные заведения.
49. Приемные комиссии военно-учебных заведений рассматривают поступившие документы на кандидатов и, если они отвечают требованиям настоящих Правил, принимают решение о допуске их к профессиональному отбору. Решение оформляется протоколом.
О времени и месте прибытия кандидатов для прохождения профессионального отбора в вузы Министерства обороны Республики Казахстан начальники военно-учебных заведений сообщают кандидатам до 10 июля года поступления на учебу через департаменты по делам обороны.
8. Порядок приема и зачисления кандидатов
слушателями и курсантами военно-учебных заведений
50. Прием на учебу кандидатов, поступающих на очное и заочное обучение в вузы, проводится приемными комиссиями военно-учебных заведений.
51. Составы приемных комиссий вузов определяются ежегодно приказами первого заместителя руководителя Министерства и начальников вузов.
Срок полномочий приемных комиссий вузов устанавливается на один год и начинается с момента подписания приказов об их назначении. Председателем приемной комиссии является начальник вуза.
Сноска. Пункт 51 с изменениями -  приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 февраля 2006 года N 54 (вводится в действие со дня официального опубликования).

45. Жоғары оқу орындарына түсуге азаматтық жастар қатарынан алдын ала кәсіби іріктеу қорғаныс ісі жөніндегі аудандық (қалалық) басқармалармен оқуға түсу жылының 1 мамырына дейін жүргізіледі.
46. Кандидаттарды жан-жақты зерделеудің негізінде аудандық (қалалық) шақыру комиссиясымен жоғары оқу орнына оқуға түсуге құжаттарды ресімдеу немесе құжаттарды ресімдеуден бас тарту туралы шешім қабылданады. Жоғары оқу орындарына оқуға түсуге жіберуге лайықты және таңдап алған әскери оқу орнында бірінші медициналық куәландыру кезінде дәрігерлік комиссиямен оқуға жарамды деп танылған кандидаттарға белгіленген үлгіде тиісті медициналық құжаттар ресімделеді.
Әскери оқу орындарына түсуші барлық кандидаттар жоғары оқу орнына жіберілердің алдында қорғаныс ісі жөніндегі департаменттердің дәрігерлік (дәрігерлік-ұшу) комиссиясымен қайта медициналық куәландырудан өтеді.
47. Осы ереженің 45, 47-тармақтарында аталған кандидаттардың құжаттарын, қажет режимдік объектілерде жұмысқа рұқсат беру туралы анықтамаларды қорғаныс ісі жөніндегі аудандық (қалалық) басқармалар оқуға түсу жылының 20 маусымына дейін қорғаныс ісі жөніндегі департаментке ұсынады.
48. Қорғаныс ісі жөніндегі департаменттердің шешімі хаттамамен ресімделеді және он күндік мерзім ішінде кандидаттарға хабарланады.
Жүргізілген жұмыстардың нәтижесі туралы қорғаныс ісі жөніндегі департаменттер Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаментінің және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Ұйымдастыру-жұмылдыру департаментінің бастықтарына баяндайды, ал іріктелген кандидаттардың құжаттарын оқуға түсу жылының 1 шілдесіне дейін тиісті әскери оқу орындарына жібереді.
49. Әскери оқу орындарының қабылдау комиссиясы кандидаттардың келіп түскен құжаттарды қарап шығады, егер олар осы ереженің талаптарына жауап берсе, оларды кәсіби іріктеуге рұқсат беру туралы шешім қабылданады. Шешім хаттамамен ресімделеді.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жоғары оқу орындарына кәсіби іріктеуден өту үшін кандидаттардың келу уақыты және орны туралы әскери оқу орындарының бастықтары оқуға түсу жылының 10 шілдесіне дейін кандидаттарға қорғаныс ісі жөніндегі департаменттер арқылы хабарлайды.
8. Әскери оқу орындарына курсанттар және
тыңдаушы кандидаттарды қабылдау тәртібі
50. Жоғары оқу орнының күндізгі және сырттай оқуына түсуші кандидаттарды оқуға қабылдау әскери оқу орындарының қабылдау комиссиясымен жүргізіледі.
51. Әскери оқу орындары қабылдау комиссиясының құрамы жыл сайын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жетекшілік ететін бірінші басшы орынбасарының және жоғары оқу орындары бастықтарының бұйрықтарымен айқындалады.
Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына тыңдаушыларды (курсанттарды) қабылдау жөніндегі қабылдау комиссиясына, сондай-ақ жиындар әкімшілігінің құрамына Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің өкілдері тағайындалады.
Әскери оқу орындары қабылдау комиссиясының өкілеттік мерзімі бір жылға белгіленеді және олардың тағайындалуы жөніндегі бұйрық шыққан кезден басталады.
Ескерту: 51-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 8 ақпандағы N 54   бұйрығымен .

52. Заместителем председателя приемной комиссии вуза назначается заместитель начальника вуза по учебной и научной работе (начальник учебного отдела) и представитель от структурного подразделения Министерства обороны регулирующего кадровые вопросы.
В состав приемной комиссии вуза включаются: начальники (заместители начальника) отдела воспитательной и социально-правовой работе, отдела кадров, юридического отдела (группы), факультетов (командиры батальонов, дивизионов курсантов) и их заместители по воспитательной и социально-правовой работе, профилирующих кафедр, циклов или их заместители (старшие преподаватели этих кафедр, циклов), медицинской службы, группы профессионального отбора, военный психолог и другие должностные лица по решению начальника вуза.
Решением председателя приемной комиссии назначается ответственный секретарь из состава комиссии.
53. Для осуществления всего комплекса мероприятий по профессиональному отбору кандидатов и определения сроков их выполнения издается приказ начальника вуза.
Приказом назначаются: приемная комиссия; военно-врачебная (врачебно-летная) комиссия; комиссия профессионально-психологического отбора; комиссия по проверке физической подготовленности кандидатов, администрация нового набора. Приказ издается до 1 апреля и объявляется всему личному составу, участвующему в проведении нового набора.
Военно-врачебная (врачебно-летная) комиссия организуется под председательством начальника медицинской службы вуза с участием врачей специалистов.
Комиссия профессионально-психологического отбора назначается из числа офицеров и служащих, окончивших вузы по специальности "Психология (социология)".
В комиссию по проверке физической подготовленности кандидатов включаются преподаватели кафедры физической подготовки.
Для приема кандидатов на учебу из числа офицеров создаются предметные экзаменационные подкомиссии для проверки знаний по общеобразовательным (военным) дисциплинам (приложение 6 к настоящим Правилам).
Председатели и члены комиссии должны обеспечивать объективную оценку качеств кандидатов и поддерживать спокойную, деловую обстановку в работе с кандидатами.
Материалы с результатами обследования кандидатов подлежат хранению до выпуска набранного курса в отделе кадров вуза.
Кандидаты, не представившие в приемную комиссию, подлинные документы удостоверяющие личность, образование, государственный сертификат по специальности к профессиональному психологическому отбору не допускаются.

52. Жоғары оқу орны қабылдау комиссиясы төрағасының орынбасары болып жоғары оқу орны бастығының оқу және ғылыми жұмыстар жөніндегі орынбасары (оқу бөлімінің бастығы) және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаментінің өкілі тағайындалады.
Жоғары оқу орны қабылдау комиссиясының құрамына: тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі бөлімнің (бастықтың орынбасарлары), кадрлар бөлімінің, заңгерлік бөлімнің (топтың), факультеттердің (курсанттар батальондарының, дивизиондарының командирлері) бастықтары және олардың тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі, бейіндеуші кафедралардың, циклдардың орынбасарлары немесе олардың орынбасарлары (осы кафедралардың, циклдардың аға оқытушылары), медициналық қызмет, кәсіби іріктеу тобы, әскери психолог және жоғары оқу орны бастығының шешімімен басқа да лауазымды адамдар енгізіледі.
Қабылдау комиссиясы төрағасының шешімімен комиссия құрамынан жауапты хатшы тағайындалады.
53. Кандидаттарды кәсіби іріктеу жөніндегі барлық кешенді іс-шараларды жүзеге асыру және оларды орындау мерзімін айқындау үшін жоғары оқу орны бастығының бұйрығы шығады.
Бұйрықпен: қабылдау комиссиясы, әскери-дәрігерлік (дәрігерлік-ұшу) комиссиясы; кәсіби-психологиялық іріктеу комиссиясы; кандидаттардың дене даярлығын тексеру жөніндегі комиссия, жаңа іріктеу әкімшілігі тағайындалады. Бұйрық 1 сәуірге дейін шығарылады және жаңа іріктеуді жүргізуге қатысатын барлық жеке құрамға хабарланады.
Әскери-дәрігерлік (дәрігерлік-ұшу) комиссия дәрігер мамандардың қатысуымен жоғары оқу орны медициналық қызмет бастығының төрағалық етуімен ұйымдастырылады.
Кәсіби-психологиялық іріктеу комиссиясы "Психология (әлеуметтану)" мамандығы бойынша жоғары оқу орындарын бітірген офицерлер және қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
Кандидаттардың дене даярлығын тексеру жөніндегі комиссияға дене даярлығы кафедрасының оқытушылары енгізіледі.
Офицерлер қатарынан оқуға кандидаттарды қабылдау үшін жалпы білім беру (әскери) пәндері бойынша білімдерін тексеру үшін пәндік емтихан кіші комиссиялары құрылады (осы ережеге 8-қосымша).
Комиссия төрағалары мен мүшелері кандидаттардың қасиеттерін объективті бағалауын және кандидаттармен жұмыс барысында тыныш, іскерлік ахуалды ұстап тұруды қамтамасыз етуі керек.
Кандидаттарды тексеру нәтижелерінің материалдары қабылданған курстың бітіруіне дейін жоғары оқу орнының кадрлар бөлімінде сақталуға тиіс.
Қабылдау комиссиясына жеке куәлігінің, білімінің, мемлекеттік сертификатының түпнұсқаларын көрсетпеген кандидаттар кәсіптік психологиялық іріктеуге жіберілмейді.

54. На приемную комиссию возлагается:
1) оценка общественной активности и моральных качеств кандидатов;
2) проведение профессионального отбора и окончательного медицинского освидетельствования кандидатов;
3) проведение вступительных экзаменов с офицерами;
4) подготовка проекта приказа о зачислении кандидатов слушателями и курсантами вуза;
5) рассмотрение жалоб кандидатов по вопросам приема на учебу в военно-учебные заведения.
55. Приемные комиссии военно-учебных заведений работу по профессиональному отбору проводят:
1) с офицерами - с 10 июля по 10 августа года поступления на учебу;
2) с военнослужащими, гражданской молодежью - с 15 по 30 июля года поступления на учебу.
56. Комплектование предметных экзаменационных подкомиссий производится
военнослужащими и служащими Вооруженных Сил из числа профессорско-преподавательского состава вуза без дополнительной оплаты. Председатель предметной экзаменационной подкомиссии назначается из числа офицеров профессорско-преподавательского состава вузов.
При отсутствии в приемных комиссиях (подкомиссиях) специалистов по общеобразовательным предметам, по которым проводится проверка знаний кандидатов на учебу, разрешается привлекать в качестве членов предметных экзаменационных подкомиссий преподавателей высших и средних учебных заведений с почасовой оплатой труда в установленном порядке, на этих же условиях разрешается привлекать и других специалистов по проведению профессионального отбора.
57. До начала экзаменов с лицами, назначенными в состав предметных экзаменационных подкомиссий, председателем приемной комиссии проводится инструкторско-методическое совещание.
58. Состав и привлекаемый технический персонал приемных комиссий и предметных экзаменационных подкомиссий меняется ежегодно не менее чем на 25 процентов.
59. Проверка общеобразовательной (военно-профессиональной) подготовки кандидатов производится по Перечню дисциплин (предметов), выносимых для проверки (приложение 7 к настоящим Правилам).
60. Прием граждан в высшие вузы осуществляется в три этапа:
на первом этапе приемные комиссии вузов формируют контингент абитуриентов, проводя отбор по медицинским, физическим и психологическим показаниям с учетом территориального принципа подготовки кадров;
на втором этапе отбор проводится в соответствии с балами государственного сертификата;
на третьем этапе - мандатные комиссии вузов проводят зачисление в число слушателей (курсантов).
Комплексное тестирование проводится с выпускниками прошлых лет, выпускниками начальных и средних профессиональных учебных заведений, военнослужащими по технологиям, разработанным Национальным центром государственных стандартов образования и тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан.

54. Қабылдау комиссиясына:
1) кандидаттардың қоғамдық белсенділігіне және моральдық қасиеттеріне баға беру;
2) кәсіби іріктеу және кандидаттарды ақырғы медициналық куәландырудан өткізу;
3) офицерлермен қабылдау емтихандарын өткізу;
4) жоғары оқу орнының тыңдаушылармен, курсанттармен кандидаттарды қабылдау туралы бұйрықтың жобасын дайындау;
5) әскери оқу орындарына оқуға қабылдау мәселелері жөнінде кандидаттардың шағымдарын қарастыру жүктеледі.
55. Әскери оқу орындарының қабылдау комиссиясы кәсіби іріктеу жөнінде:
1) офицерлермен - оқуға түсу жылының 10 шілдесінен 10 тамызына дейін;
2) әскери қызметшілермен, азаматтық жастармен - оқуға түсу жылының 15-30 шілде аралығында жұмыстар жүргізеді.
56. Пәндік емтихан кіші комиссияларын жасақтау қосымша ақысыз әскери оқу орындарының профессорлық-оқытушылық құрамының қатарынан Қарулы Күштері әскери қызметшілерімен, қызметкерлерімен жүргізіледі. Пәндік емтихан кіші комиссиясының төрағасы жоғары оқу орындары профессорлық-оқытушылық құрамының офицерлер қатарынан тағайындалады.
Оқуға кандидаттардың білімін тексеруді жүргізетін жалпы білім беру жөніндегі мамандар қабылдау комиссиясында болмаған кезде, белгіленген тәртіппен сағаттық еңбекақысын төлеумен жоғары және орта оқу орындарының оқытушыларын пәндік емтихан кіші комиссиясының мүшелері ретінде тартуға рұқсат етіледі, осы шарттардың негізінде кәсіби іріктеуді жүргізу жөнінде басқа да мамандарды тартуға рұқсат етіледі.
57. Емтихан басталғанға дейін пәндік емтихан кіші комиссиясының құрамына тағайындалған адамдармен қабылдау комиссиясының төрағасы нұсқаулық-әдістемелік мәжіліс өткізеді.
58. Қабылдау комиссиясының және пәндік емтихан кіші комиссиясының құрамы және техникалық персоналы жыл сайын кемінде 25 пайызға дейін өзгеріп отырады.
59. Кандидаттардың жалпы білім беру (әскери-кәсіби) дайындығын тексеру тексеруге ұсынылатын пәндердің тізімі бойынша жүргізіледі (осы ережеге 6-қосымша).
60. Жоғары әскери оқу орындарына азаматтарды қабылдау үш кезеңде:
бірінші кезеңде жоғары оқу орындарының қабылдау комиссиясы кадрларды дайындау өңірлік қағидасын ескере отырып, медициналық, дене және психологиялық көрсеткіштері бойынша іріктеу жүргізе отырып, талапкерлердің санын қалыптастырады;
екінші кезеңде мемлекеттік сертификат баллына сәйкес іріктеу жүргізіледі;
үшінші кезеңде - жоғары оқу орнының мандат комиссиясы тыңдаушылар (курсанттар) қатарына қабылдау жүргізеді.
Кешенді тестілеу өткен жылдардағы бітірушілерімен, бастапқы және орта кәсіби оқу орындары бітірушілерімен Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім беру мен тестілеудің мемлекеттік стандарты ұлттық орталығы әзірлеген технология бойынша жүргізіледі.

61. При проведении конкурса преимущественное право имеют:
учащиеся, награжденные знаком "Алтын белгі";
выпускники организаций образования, дающих среднее общее, начальное профессиональное или среднее профессиональное образование, являющиеся победителями республиканских и международных олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами I, II, III степени) текущего года, при соответствии выбранной ими специальности предмету олимпиады, научного соревнования, конкурса, по которому они являются победителями.
62. В случае одинаковых показателей при проведении конкурса преимущественное право имеют дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, выпускники Республиканской школы "Жас улан" и республиканских военных школ-интернатов, дети военнослужащих, граждане, имеющие аттестаты с отличием или дипломы начального и среднего профессионального образования с отличием, затем имеющие наиболее высокий средний балл аттестата или диплома, далее имеющие наиболее высокий балл по профилирующему предмету.
63. Офицеры, окончившие вузы с дипломом с отличием, сдают определяемый начальником вуза один экзамен по профилирующей дисциплине (предмету).
При получении по профилирующей дисциплине (предмету) оценки "отлично", офицеры освобождаются от дальнейшей сдачи экзаменов, а при получении оценки "хорошо" или "удовлетворительно" сдают экзамены и по всем остальным дисциплинам (предметам), выносимым на экзамены на общих основаниях.
64. По конкурсу зачисляются кандидаты на места, оставшиеся после зачисления лиц, имеющих преимущественное право на поступление. При проведении конкурса учитываются общественно-политическая активность и моральные качества, военно-профессиональная направленность и индивидуальные психологические качества, уровень физической подготовленности и общеобразовательной (военно-профессиональной) подготовки.
65. Решение приемной комиссии о приеме (отказе) на учебу в вуз оформляется протоколом (приложение 8 к настоящим Правилам). Зачисление в вузы слушателей производится приказом Министра обороны, а курсантов приказами начальников соответствующих вузов.
Начальники военно-учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан определяют количество курсантов, зачисляемых на первые курсы вузов сверх установленной штатной численности, но не свыше 15 % для летных специальностей высших военных авиационных учебных заведений и специальности "Командная тактическая воздушно-десантных войск и войсковой разведки" и не более 10 % - для остальных специальностей и вузов.
Сноска. Пункт 65 с изменениями -  приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 февраля 2006 года N 54 (вводится в действие со дня официального опубликования).

61. Конкурс өткізген кезде:
"Алтын белгі" белгісімен наградталған қатысушылар;
жалпы орта, бастауыш кәсіби немесе орта кәсіби білім беретін білім беру ұйымдарының бітірушілері, ағымдағы жылдың жалпы білім беру пәндері бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың жүлдегерлері (І, ІІ, ІІІ дәрежелі дипломмен наградталған) өздері жеңімпаз болып табылатын олимпиада пәніне, ғылыми жарысқа, конкурсқа таңдап алған мамандығы сәйкес келгенде.
62. Конкурс өткізу кезінде бірдей көрсеткішке ие болғанда жетім балалардың және ата-анасының қамқорынсыз қалған балалардың, "Жас ұлан" республикалық мектебінің және республикалық мектеп-интернаттарының бітірушілерінің, әскери қызметшілер балаларының, үздік аттестаты бар немесе бастауыш және орта кәсіби білімді үздік дипломы бар азаматтардың, одан соң орта жоғары баллды аттестаты немесе дипломы бар, бұдан әрі бейіндейтін пәні бойынша неғұрлым жоғары баллы бар азаматтардың басымдық құқығы бар.
63. Жоғары әскери оқу орнын үздік дипломмен бітірген офицерлер жоғары оқу орны бастығының айқындауымен бейіндейтін пәні бойынша бір емтихан тапсырады.
Бейіндейтін пәні бойынша "өте жақсы" деген баға алған кезде офицерлер одан әрі емтихан тапсырудан босатылады, ал "жақсы" немесе "қанағаттанарлық" деген баға алған кезде жалпы негізде емтихандарға шығарылатын қалған барлық пәндер бойынша емтихан тапсырады.
64. Түсу емтихандарынсыз және конкурстан тыс түсуге құқығы бар адамдардан кейін кандидаттар орындарға конкурс бойынша қабылданады. Конкурс өткізілген кезде қоғамдық-саяси белсенділігі және моральдық қасиеттері, әскери-кәсіби бағыттылығы және жеке психологиялық қасиеттері, дене даярлығының және жалпы білім беру (әскери-кәсіби) дайындығының деңгейі ескеріледі.
65. Жоғары оқу орнына қабылдау (бас тарту) туралы қабылдау комиссиясының шешімі хаттамамен ресімделеді (осы Ережеге 8-қосымша). Жоғары оқу орындарына тыңдаушыларды қабылдау Қорғаныс министрінің, ал курсанттарды - тиісті жоғары оқу орындары бастықтарының бұйрықтарымен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери оқу орындарының бастықтары жоғары оқу орындарының бірінші курсына қабылданатын курсанттардың санын белгіленген штаттық есебінен жоғары, бірақ жоғары әскери авиациялық оқу орындары ұшу мамандығы үшін және "Командалық тактикалық әуе-десанттық әскерлер және әскери барлау" мамандығының 15%-дан және қалған мамандықтар мен жоғары оқу орындары үшін 10%-дан аспауы тиіс.
Ескерту: 65-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 8 ақпандағы N 54   бұйрығымен .

66. Кандидаты, не принятые на учебу как не прошедшие профессиональный отбор, откомандировываются: военнослужащие - к прежнему месту службы; лица из числа гражданской молодежи - в районные (городские) управления по делам обороны по месту жительства. Личные дела и другие документы, перечисленные в пунктах 29, 35 и 44 настоящих Правил, с указанием причин отказа о зачислении на учебу в военно-учебное заведение выдаются кандидатам на руки под расписку, о чем сообщается в воинские части и департаменты по делам обороны не позднее чем через 10 дней после окончания работы приемных комиссий.
67. После окончания работы приемных комиссий начальники военно-учебных заведений представляют по команде в структурное подразделение Министерства обороны, регулирующего кадровые вопросы, отчет о проведенном наборе слушателей и курсантов.
68. Обеспечение комиссий по предварительному профессиональному отбору и приемных комиссий вузов бланками документов, предусмотренных настоящими Правилами, возлагается на соответствующие военно-учебные заведения, где создаются указанные комиссии.
Приложение 1
к Правилам приема
в высшие военно-учебные
заведения Министерства обороны
Республики Казахстан
Требования
по проведению военно-профессиональной ориентации
военнослужащих и гражданской молодежи для поступления
в вузы Министерства обороны Республики Казахстан
1. Главной целью военно-профессиональной ориентации является раскрытие сущности профессии офицера, его морально-боевых и деловых качеств. Военно-профессиональная ориентация направлена на формирование у военнослужащих и гражданской молодежи сознательного выбора офицерской профессии, на оказание им помощи в выборе конкретной военной специальности (общевойсковых офицеров, офицеров-танкистов, ракетчиков, артиллеристов, связистов, летчиков, моряков).
2. Военно-профессиональная ориентация осуществляется представителями вузов, воинских частей, управлений по делам обороны, военными руководителями образовательных учебных заведений.
3. Основными задачами военно-профессиональной ориентации являются:
1) раскрытие общественного смысла и специфики службы офицеров, формирование на этой основе желания посвятить свою жизнь защите Родины;
2) оказание помощи решившим поступать в вузы, в выборе военной специальности с учетом призвания и способностей, особенностей воинской службы;

66. Кәсіби іріктеуден өтпеген болып есептелетін оқуға қабылданбаған кандидаттар: әскери қызметшілер - бұрынғы қызмет орнына; азаматтық жастар қатарындағылар - тұрғылықты жері бойынша қорғаныс ісі жөніндегі аудандық (қалалық) басқармаларға іссапарға жіберіледі. Жеке істері және әскери оқу орнына оқуға қабылдаудан бас тарту себептері көрсетілген осы ереженің 30, 36, 45-тармақтарында аталған басқа да құжаттар қабылдау комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейін 10 күннен кешіктірілмей қолхатпен әскери бөлімдерге және қорғаныс ісі жөніндегі департаменттерге хабарлана отырып, кандидаттарға беріледі.
67. Қабылдау комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейін әскери оқу орындарының бастықтары команда бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментіне тыңдаушылар мен курсанттардың жүргізілген іріктеуі туралы есеп береді.
68. Жоғары оқу орындарын алдын ала кәсіби іріктеу жөніндегі және қабылдау комиссиясын осы ережеде қарастырылған құжат бланкілерімен қамтамасыз ету аталған комиссиялар құрылатын тиісті әскери оқу орындарына жүктеледі.
69. Кәсіби іріктеуден өту кезеңінде әскери қызметші кандидаттарға және оларды жоғары оқу орнына тыңдаушылар және курсанттар етіп қабылдағаннан кейін ақшалай үлес төлеудің тәртібі Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін ақшалай үлеспен қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы басшылық құжаттармен айқындалады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің жоғары әскери оқу
орындарына қабылдау ережесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
жоғары әскери оқу орындарына түсуге әскери қызметшілердің
және азаматтық жастардың әскери-кәсіби бағдарын
өткізу жөнінде нұсқаулық
1. Әскери-кәсіби бағдардың басты мақсаты офицер мамандығының мәнін, оның моральдық-әскери және іскерлік қасиеттерін ашу болып табылады. Әскери-кәсіби бағдар әскери қызметшілердің және азаматтық жастардың офицер мамандығын саналы таңдауын қалыптастыруға, нақты әскери мамандықты (жалпы әскери офицерлердің, офицер-танкистердің, ракеташылардың, артиллеристердің, байланысшылардың, ұшқыштардың, теңізшілердің) таңдауда көмек көрсетуге бағытталған.
2. Әскери-кәсіби бағдар әскери оқу орындарының, әскери бөлімдерінің, қорғаныс істері жөніндегі басқармалардың өкілдерімен, білім беру оқу орындарының әскери басшыларымен жүзеге асырылады.
3. Әскери-кәсіби бағдардың негізгі міндеті:
1) қоғамдық мәнді және офицер қызметінің бейінін ашу, өз өмірін Отанын қорғауға арнау ниетінің негізінде қалыптастыру;
2) әскери оқу орындарына түсуге ниет білдіргендерге бейімділігі мен қабілеттілігін, әскери қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып әскери мамандықты таңдауда көмек көрсету;

3) разъяснение требований к моральным и нравственным качествам, психологическим данным, физической подготовленности и общеобразовательной подготовке кандидатов в вузы, методов их формирования.
4. Начальным этапом военно-профессиональной ориентации является профессиональное просвещение, активное осуществление которого начинается за 2-3 года до поступления в вуз.
На этом этапе:
1) организуются встречи молодежи с представителями воинских частей и вузов, ветеранами Великой Отечественной войны и Вооруженных Сил;
2) на предприятиях, в учреждениях, организациях, учебных заведениях, воинских частях и подразделениях оформляются специальные стенды с информационными материалами о вузах и условиях приема в них;
3) проводятся индивидуальные беседы о профессии офицера, порядке подготовки и поступления в вузы.
5. Основой профессионального просвещения является военно-патриотическое воспитание молодежи, в ходе которого проводятся чтения, тематические собрания, информации, лекции, беседы, доклады на военно-патриотические темы, посещения воинских частей и другие
мероприятия.
6. Работа по формированию у молодежи правильного представления об офицерских профессиях и интереса к воинской службе в качестве офицеров должна осуществляться в тесном контакте с их родителями и близкими.
7. Последующим этапом военно-профессиональной ориентации молодежи является военно-профессиональная консультация, в ходе которой оказывается непосредственная помощь в выборе дальнейшего пути с учетом призвания, интересов и способностей. В процессе военно-профессиональной консультации проводится работа по повышению уровня военно-профессиональной ориентации молодежи, глубокому изучению их склонностей, способностей, определению степени их соответствия требованиям, предъявляемым к поступающим в тот или иной вуз, формированию общественно-политических и моральных качеств, мотивации освоения профессией офицера, укреплению здоровья с учетом психологических показателей, повышению физической и общеобразовательной подготовки.
8. В начальный период военно-профессиональная консультация проводится руководителями учебных заведений, которые дают первичную оценку личностных качеств, способностей и уровня морально-психологической готовности к обучению в вузе.
В военно-профессиональной ориентации принимают участие представители вузов, работники управлений по делам обороны, а также ветераны Великой Отечественной войны и Вооруженных Сил Республики Казахстан.
9. Подготовка военнослужащих срочной службы к поступлению в вузы проводится в воинских частях.

3) жоғары оқу орындарына кандидаттарды даярлауда моральдық және адамгершілік қасиеттеріне, психологиялық деректеріне, дене даярлығына және жалпы білім беру дайындығына қойылатын талаптарды түсіндіру.
4. Әскери-кәсіби бағдардың бастапқы кезеңі жоғары оқу орнына түскенге дейін 2-3 жыл бұрын басталатын белсенді жүзеге асыратын кәсіби білім беру болып табылады.
Бұл кезеңде:
1) жастардың әскери бөлімдердің және әскери оқу орындарының өкілдерімен, Ұлы Отан соғысы және Қарулы Күштерінің ардагерлерімен кездесулер ұйымдастырылады;
2) кәсіпорындарда, мекемелерде, ұйымдарда, оқу орындарында, әскери бөлімдерде және бөлімшелерде әскери оқу орындары және олардағы қабылдау шарттары туралы ақпараттық материалдары бар арнайы стенділер ресімделеді;
3) офицер мамандығы, әскери оқу орнына даярлау және түсу тәртібі туралы жеке әңгімелесулер жүргізіледі.
5. Кәсіби ағартудың негізі жастарды әскери-отаншылдық тәрбиелеудің барысында жүргізілетін оқулар, тақырыптық жиналыстар, ақпараттар, лекциялар, әңгімелесулер, әскери-отаншылдық тақырыпқа баяндамалар, әскери бөлімдерді аралау болып табылады.
6. Кандидаттарда офицерлік мамандықтар туралы дұрыс түсініктерді және әскери қызметке офицер ретінде қызығуын қалыптастыру жөніндегі жұмыстар олардың ата-аналарымен және жақындарымен тығыз байланыста жүзеге асырылуы керек.
7. Әскери-кәсіби бағдардың келесі кезеңі әскери-кәсіби кеңес беру болып табылады, оның барысында бейімділігі мен қабілеттілігін, қызығушылықтары мен қабілеттіліктерін ескере отырып, одан әрі таңдауда тікелей көмек көрсетіледі. Әскери-кәсіби кеңес беру процесінде жастардың әскери-кәсіби бағдар деңгейін көтеру жөнінде, олардың икемділіктерін, қабілеттіліктерін терең зерделеу, сол немесе басқа жоғары оқу орнына түсушілерге қойылатын талаптарға олардың сәйкес келу дәрежесін айқындау, қоғамдық-саяси және моральдық қасиеттерін қалыптастыру, офицер мамандығын игеру мотивациясы, психологиялық көрсеткіштерін ескере отырып денсаулығын нығайту, дене және жалпы білім беру даярлығының деңгейін көтеру жөнінде жұмыстар жүргізіледі.
8. Бастапқы кезеңде әскери-кәсіби кеңес жеке қасиеттеріне, олардың қабілеттеріне және әскери оқу орындарында оқуға моральдық-психологиялық дайындық деңгейіне алғашқы баға беретін оқу орындарының басшыларымен өткізіледі.
Әскери-кәсіби бағдарға жоғары оқу орындарының өкілдері, қорғаныс істері жөніндегі басқармаларының қызметкерлері, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының және Қарулы Күштерінің ардагерлері қатысады.
9. Әскери оқу орындарына түсуге жедел қызмет әскери қызметшілерінің даярлығы әскери бөлімдерде өткізіледі.

10. По завершении военно-профессиональной ориентации выдаются рекомендации, которые отражаются в характеристиках при оформлении документов для поступления в вуз.
11. Общее руководство работой по военно-профессиональной ориентации возлагается на начальников структурных подразделений Министерства обороны, регулирующих кадровые и организационно-мобилизационные вопросы.
12. Структурное подразделение Министерства обороны, регулирующее кадровые вопросы, организует разработку и издание справочников по офицерским профессиям и специальностям, книг, альбомов и проспектов, освещающих жизнь и деятельность вузов, доводят их до воинских частей и департаментов по делам обороны, привлекают средства массовой информации к освещению этих вопросов, осуществляют контроль работы вузов по военно-профессиональной ориентации, планируют и в тесном контакте с государственными и негосударственными органами образования организовывают работу по профессиональному просвещению и военно-профессиональной консультации военнослужащих, гражданской молодежи. Структурное подразделение Министерства обороны, регулирующее организационно-мобилизационные вопросы, осуществляет подготовку и методическое руководство работой военных руководителей образовательных учебных заведений по военно-профессиональной ориентации.
Начальники вузов под руководством главнокомандующего видом, командующих родами войск Вооруженных Сил, командующих войсками региональных командований, начальника структурного подразделения Министерства обороны, регулирующего кадровые вопросы, разрабатывают планы мероприятий по военно-профессиональной ориентации военнослужащих и гражданской молодежи, издают и распространяют в воинских частях и департаментах по делам обороны средства наглядной агитации, исторические справки, альбомы, буклеты, демонстрируют фотовитрины о жизни и быте курсантов вуза, специфике службы его выпускников, организуют выступления представителей вузов по телевидению, на радио, на страницах местной печати и освещают работу военно-патриотических школ (кружков), проводят тематические вечера, лекции, просмотры кинофильмов о вузах, дни открытых дверей, направляют в воинские части и департаменты по делам обороны своих представителей, организуют подготовку постоянного и переменного состава вуза к проведению встреч и бесед с военнослужащими и гражданской молодежью в период прохождения войсковой стажировки, производственной практики, проведения отпусков и каникул.
Командиры соединений, воинских частей и представители органов воспитательных структур с получением указаний и плана отбора кандидатов в вузы осуществляют мероприятия по военно-профессиональной ориентации военнослужащих срочной службы на офицерские профессии, дают указания о порядке проведения агитационной работы и оформлении средств наглядной агитации, назначают ответственных офицеров за проведение военно-профессиональной консультации по группам вузов, регулярно заслушивают подчиненных командиров и начальников об итогах их работы по военно-профессиональной ориентации, поддерживают тесные связи с вузами, организуют работу по формированию личностных качеств кандидатов, необходимых для овладения избранной офицерской профессией.
Департаменты по делам обороны организуют работу по отбору на учебу в вузы гражданской молодежи, знакомят ее с требованиями к офицерскому составу, оказывают военным руководителям помощь в работе по военно-профессиональной ориентации, оборудовании учебных заведений стендами, посвященными офицерским профессиям, обеспечивают их перечнем вузов, которые проводят набор курсантов, и условиями приема в эти вузы, проводят во время приписки собеседования с молодежью.
При управлениях по делам обороны создаются пункты военно-профессиональной консультации с привлечением специалистов-социологов, психологов, врачей, военных руководителей образовательных учебных заведений, представителей воинских частей и вузов, на базе которых молодежи оказывается помощь в выборе военных специальностей и вузов.

10. Әскери-кәсіби бағдар аяқталғаннан кейін әскери оқу орындарына түсуге құжаттарды ресімдеу кезінде мінездемелерде бейнеленетін кепілдемелер беріледі.
11. Әскери-кәсіби бағдар жөніндегі жұмысқа жалпы басшылық Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаментінің және Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментінің бастықтарына жүктеледі.
12. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаменті әзірлеме және жоғары оқу орындарының өмірі мен қызметін бейнелейтін офицерлік кәсіптер және мамандықтар жөнінде анықтамалықтар, кітаптар, альбомдар және проспектілерді шығаруды ұйымдастырады, оларды әскери бөлімдерге және қорғаныс ісі жөніндегі департаменттерге жеткізеді, осы мәселелерді көрсетуге бұқаралық ақпарат құралдарын тартады, әскери-кәсіби бағдар жөніндегі жоғары оқу орындарының жұмыстарына бақылау жасайды, жоспарлайды және білім берудің мемлекеттік және мемлекеттік емес органдарымен тығыз байланыста әскери қызметшілердің, азаматтық жастардың кәсіби білім беру, әскери-кәсіби кеңес беру жөнінде жұмыстар ұйымдастырады. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті әскери-кәсіби бағдар бойынша білім беру орындары әскери басшыларының жұмысына дайындықты және әдістемелік басшылықты жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлері бас қолбасшыларының, әскер тектері қолбасшысының, Қарулы Күштер әскер тектері қолбасшыларының, өңірлік қолбасшылық әскерлер қолбасшыларының, Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаменті бастығының басшылығымен әскери оқу орындарының бастықтары әскери қызметшілердің, азаматтық жастардың әскери-кәсіби бағдар жөнінде іс-шаралар жоспарын әзірлейді, әскери бөлімдерде және қорғаныс ісі жөніндегі департаменттерде көрнекі үгіттеме құралдарын, тарихи анықтамаларды, альбомдарды, буклеттерді шығарады және таратады, жоғары оқу орны курсанттарының өмірі және тұрмысы, оның бітірушілерінің қызмет бейіні туралы сурет көрмесін, жоғары оқу орындары өкілдерінің теледидарда, радиода жергілікті басылымдарда сөйлейтін сөздерін ұйымдастырады және әскери-отаншылдық мектептердің (үйірмелердің) жұмыстарын жарыққа шығарады, әскери оқу орындары туралы тақырыптық кештер, лекциялар, кинофильмдер көруді, ашық есік күндерін өткізеді, әскери бөлімдерге және қорғаныс ісі жөніндегі департаменттерге өздерінің өкілдерін жібереді, әскери тағылымдамадан, өндірістік тәжірибеден өту кезінде, еңбек демалысы мен каникулда жүргенде жоғары оқу орындары тұрақты және ауыспалы құрамының әскери қызметшілерімен және азаматтық жастарымен кездесуге және әңгімелесуге дайындықты ұйымдастырады.
Құрамалар, әскери бөлімдердің командирлері, тәрбие құрылымдары органдарының өкілдері нұсқау және жоғары оқу орындарына кандидаттарды іріктеу жоспарын алғаннан кейін офицерлік мамандықтағы жедел қызмет әскери қызметшілерінің әскери-кәсіби бағдар жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады, үгіттеу жұмыстарын өткізу тәртібі және көрнекі үгіттеу құралдарын ресімдеу туралы нұсқаулар береді және әскери оқу орындары топтары бойынша әскери-кәсіби кеңес беруді өткізу үшін жауапты офицерлерді тағайындайды, командирлер мен бастықтар бағыныстыларының әскери-кәсіби бағдар жөніндегі жұмыстарының қорытындысы туралы тұрақты түрде тыңдайды, таңдап алған офицерлік мамандығын игеру үшін қажетті кандидаттардың жеке қасиеттерін қалыптастыру жөнінде жұмыстар ұйымдастырады.
Қорғаныс ісі жөніндегі департаменттер азаматтық жастарды жоғары оқу орындарына оқуға іріктеу жөнінде жұмыстар ұйымдастырады, оларды офицерлік құрамның талаптарымен таныстырады, әскери-кәсіби бағдар жөніндегі жұмыстарға әскери басшыларға, оқу орындарын офицерлік мамандыққа арналған стенділермен жабдықтауға көмек көрсетеді, курсанттарды іріктеуді өткізетін және осы жоғары оқу орындарына қабылдау шарттарымен тіркеу кезінде кандидаттармен әңгімелесу өткізеді, оларды әскери оқу орындарының тізімімен қамтамасыз етеді.
Қорғаныс ісі жөніндегі басқармалар жанында маман-әлеуметтанушыларды, психологтарды, дәрігерлерді, білім беру орындары әскери басшыларын, әскери бөлім және әскери оқу орындарының өкілдерін тарта отырып, әскери мамандықтарды және жоғары оқу орындарын таңдауда азаматтық жастар қатарындағы адамдарға көмек көрсетіледі.

13. Вся работа по военно-профессиональной ориентации должна быть под постоянным контролем структурного подразделения Министерства обороны, регулирующего кадровые вопросы,
кадровых органов вида, родов Вооруженных Сил и региональных командований.
Приложение 2
к Правилам приема
в высшие военно-учебные
заведения Министерства обороны
Республики Казахстан
Требования
по проведению профессионального отбора
кандидатов для поступления в вузы Министерства
обороны Республики Казахстан
1. Профессиональный отбор кандидатов в вузы осуществляется в целях качественного комплектования вузов путем всесторонней оценки личности каждого кандидата по следующим разделам:
1) моральные качества и общественная активность;
2) военно-профессиональная направленность и индивидуальные психологические качества;
3) состояние здоровья;
4) физическая подготовленность;
5) военно-профессиональная подготовка.
1. Определение моральных качеств
и общественной активности кандидатов
2. При определении моральных качеств и общественной активности кандидатов учитываются:
1) понимание политики Президента и Правительства Республики Казахстан, конституционной обязанности по защите Отечества;
2) готовность к выполнению любых задач, проявлению патриотизма и интернационализма;
3) понимание необходимости высокой бдительности, непримиримость к враждебной общечеловеческим ценностям идеологии и морали;
4) проявление чувства долга, принципиальность, исполнительность, трудолюбие и честность;
5) активное участие в общественной жизни коллектива;
6) достигнутые результаты в служебной (трудовой) деятельности, учебе и начальной военной подготовке.
Для военнослужащих срочной службы и гражданской молодежи, кроме того, учитываются обоснованность желания стать офицером и наличие личностных качеств для этого.
3. Анализ и оценка уровня моральных качеств и общественной активности кандидатов проводятся: военнослужащих - командирами и офицерами воспитательных структур воинских частей и подразделений (кроме того, военнослужащих срочной службы - с учетом общего мнения собрания личного состава подразделений); гражданской молодежи - управлениями по делам обороны, администрацией предприятий и образовательных учебных заведений при участии военных руководителей. В оценке моральных качеств и общественной активности принимают участие также представители вузов.
В вузах изучение и оценка моральных качеств и общественной активности кандидатов возлагаются на приемные комиссии.
Эти качества оцениваются:

13. Әскери-кәсіби бағдар жөніндегі барлық жұмыстар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаментінің, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлері мен тектері, өңірлік қолбасшылықтары кадр органдарының тарапынан тұрақты бақылауда болуы керек.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің жоғары әскери оқу
орындарына қабылдау ережесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
әскери оқу орындарына түсуге кандидаттарды кәсіби
іріктеуді жүргізу жөніндегі талаптар
1. Әскери оқу орындарына кандидаттарды кәсіби іріктеу жоғары оқу орындарын төмендегі бөлімдер бойынша әрбір кандидатқа жан-жақты жеке баға беру жолымен сапалы жасақтау мақсатында:
1) моральдық қасиеттері және қоғамдық белсенділігі;
2) әскери-кәсіби бағыттылығы және жеке психологиялық қасиеттері;
3) денсаулық жағдайы (кандидаттардың медициналық куәландыруы Қарулы Күштерінде медициналық куәландыру туралы ережеге сәйкес жүргізіледі);
4) дене даярлығы;
5) әскери-кәсіби даярлық жүзеге асырылады.
1. Кандидаттардың моральдық қасиеттерін
және қоғамдық белсенділігін айқындау
2. Кандидаттардың моральдық қасиеттерін және қоғамдық белсенділігін айқындау кезінде:
1) Президенттің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің саясатын, Отанды қорғау жөніндегі конституциялық міндетін түсінуі;
2) кез келген тапсырмаларды орындауға, отаншылдық және интернационализм танытуға дайындығы;
3) жоғары қырағылықтың қажеттілігін түсіну, идеология және моральдің дұшпандық жалпы адамзаттық құндылықтарына келіспеушілігі;
4) борыш сезімін, принципшілдік, орындаушылық, еңбексүйгіштік және адалдық танытуы;
5) ұжымның қоғамдық өміріне белсенді қатысуы;
6) қызметтік (еңбек) әрекетінде, оқуда және бастапқы жауынгерлік дайындықта қол жеткізген нәтижелері ескеріледі.
Жедел қызмет әскери қызметшілері және азаматтық жастар үшін, одан басқа офицер болуға ниетінің негізділігі және ол үшін жеке қасиеттерінің болуы ескеріледі.
3. Кандидаттардың моральдық қасиеттерінің және қоғамдық белсенділігінің деңгейін талдау және баға беру: әскери қызметшілердің - әскери бөлімдер мен бөлімшелер тәрбие құрылымдарының командирлерімен, офицерлерімен (одан басқа, жедел қызмет әскери қызметшілерін бөлімшелердің жеке құрамы жиналысының жалпы пікірін ескере отырып); азаматтық жастардың - қорғаныс ісі жөніндегі басқармалармен, кәсіпорын әкімшілігі мен білім беру оқу орындары әскери басшыларының қатысуымен жүргізіледі. Моральдық қасиеттеріне және қоғамдық белсенділігіне баға беруде әскери оқу орындарының өкілдері де қатысады.
Әскери оқу орындарында кандидаттардың моральдық қасиеттерін және қоғамдық белсенділігін зерделеу және баға беру қабылдау комиссиясына жүктеледі.
Бұл қасиеттер:

1) характеризуется "отлично", если кандидат обладает высокими моральными качествами, имеет высокие показатели в работе, отличные и хорошие оценки в боевой и государственно-правовой подготовке и учебе, высокую дисциплинированность и примерное поведение;
2) характеризуется "хорошо", если кандидат характеризуется только с положительной стороны, имеет положительные показатели в работе, боевой и государственно-правовой подготовке, хорошие показатели в учебе, проявляет высокую дисциплинированность и примерное поведение;
3) характеризуется "удовлетворительно", если кандидат характеризуется с положительной стороны, имеет положительные показатели в работе, боевой и государственно-правовой подготовке, удовлетворительные показатели в учебе и поведении.
2. Оценка военно-профессиональной направленности и
индивидуальных психологических качеств кандидатов из числа
военнослужащих срочной службы и гражданской молодежи
4. Оценка военно-профессиональной направленности и индивидуальных психологических качеств проводится в целях выявления у кандидатов конкретных личностных качеств и индивидуальных особенностей, необходимых для успешного обучения в вузе, овладения избранной военной специальностью и эффективного применения полученных знаний в военно-профессиональной деятельности.
5. Изучение военно-профессиональной направленности и индивидуальных психологических качеств осуществляется специалистами профессионального психологического отбора в воинских частях, управлениях по делам обороны и в процессе работы приемных комиссий.
При этом психологическое обследование кандидатов проводится с помощью наборов психодиагностических бланковых и аппаратурных тестов с учетом требований к конкретной офицерской профессии, определяемых методиками проведения профессионального психологического отбора, разрабатываемыми департаментами, главными управлениями и управлениями Министерства обороны и Комитета начальников штабов Министерства обороны, главнокомандующим видом, командующими родами войск Вооруженных Сил, командующими войсками региональных командований.
6. Результаты психологического обследования сообщаются только приемной комиссии. Кандидатам, не зачисленным по результатам психологического отбора, в документах, выдаваемых на руки или высылаемых по месту службы кандидатов или в управления по делам обороны по месту жительства записывается формулировка отказа в зачислении: "Не сдал квалификационный экзамен".
3. Оценка общеобразовательной
(военно-профессиональной) подготовки
7. Оценка общеобразовательной (военно-профессиональной) подготовки кандидатов осуществляется путем проведения единого национального тестирования и комплексного тестирования в Национальном центре государственных стандартов образования и тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Приложение 3
к Правилам приема
в высшие военно-учебные
заведения Министерства обороны
Республики Казахстан
Формы
документов, заполняемых комиссиями по
профессиональному отбору кандидатов на учебу в вузы
Форма 1
УТВЕРЖДАЮ
___________________________
(должность)
__________________________________________
(воинское звание)(инициал имени и фамилия)
"___" __________ 200_ г.
Протокол N ____
заседания комиссии по предварительному
профессиональному отбору в
___________________________________________________________________
(наименование объединения, при котором создается комиссия)
о направлении на учебу кандидатов в
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование вуза, факультета)
Комиссия в составе председателя __________________________________________
заместителя председателя _________________________________________________
членов ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
проведя предварительный профессиональный отбор кандидатов, постановила:
зачислить кандидатами для направления на учебу ___________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование вуза, факультета)
кандидатов согласно прилагаемым спискам.
Приложение: Именные списки на _________ листах.
Председатель комиссии:  ______________________________________________
(воинское звание)       (инициал имени, фамилия)
Члены комиссии:  ____________________________________________________
___________________________________________________________________
(воинское звание)                        (инициал имени, фамилия)
Форма 2
УТВЕРЖДАЮ
___________________________
(должность)
___________________________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)
"___" __________ 200_ г.
Протокол N ____
заседания комиссии по предварительному
профессиональному отбору в
___________________________________________________________________
(наименование объединения, при котором создается комиссия)
об отказе направления на учебу кандидатом.
Комиссия в составе председателя __________________________________________
заместителя председателя _________________________________________________
членов ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
проведя предварительный профессиональный отбор кандидатов,
постановила:   отказать в направлении на учебу нижепоименованным кандидатам:
N
п/п
Воинское звание
Фамилия,
имя,
отчество
Причина отказа
1
2
3
Председатель комиссии: ___________________________________________________
(воинское звание)     (инициал имени, фамилия)
Члены комиссии:  ____________________________________________
___________________________________________________________________
(воинское звание)                       (инициал имени, фамилия)
Форма 3
Именной список
кандидатов, отобранных для поступления на учебу в ________________________
__________________________________________________________________________
(наименование вуза, факультета)
комиссией ________________________________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
__________________________________________________________________________
N
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Примечание
1
2
3
Председатель комиссии:  ______________________________________________
(воинское звание)      (инициал имени, фамилия)
Форма 4
________________________
(воинская часть)
Карта
профессионального отбора на военнослужащего срочной службы, поступающего в
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование вуза)
на ____________________________________________ факультет (отделение)
__________________________________________________________________________

1) егер кандидат жоғары моральдық қасиеттеріне, жұмыста жоғары көрсеткіштерге ие болса және жауынгерлік және мемлекеттік-құқықтық даярлықта және оқуда өте жақсы және жақсы бағалары болса, жоғары және үлгілі тәртіптілік көрсетсе, онда "өте жақсыға сипатталады";
2) егер кандидат тек оң жағынан сипатталса, жұмыста, жауынгерлік және мемлекеттік-құқықтық даярлықта оң көрсеткіштерге ие болса, оқуда жақсы көрсеткіштері болса, жоғары тәртіптілік пен үлгілі мінез-құлық көрсетсе, онда "жақсы" деп сипатталады;
3) егер кандидат оң жағынан сипатталса, жұмыста, жауынгерлік және мемлекеттік-құқықтық даярлықта оң көрсеткіштерге ие болса, оқуда қанағаттанарлық көрсеткіштер және мінез-құлық көрсетсе "қанағаттанарлық" деп сипатталады.
2. Жедел қызмет және азаматтық жастар қатарынан
кандидаттардың әскери-кәсіби бағыттылығын және
жеке психологиялық қасиеттерін бағалау
4. Әскери-кәсіби бағыттылығын және жеке психологиялық қасиеттерін бағалау жоғары оқу орнында жақсы оқу үшін қажетті кандидаттардың нақты жеке қасиеттерін және ерекшеліктерін, таңдап алған әскери мамандығын игеру және әскери-кәсіби қызметте алған білімін тиімді қолдануын анықтау мақсатында жүргізіледі.
5. Әскери-кәсіби бағыттылығын және жеке психологиялық қасиеттерін зерделеу әскери бөлімдерде, қорғаныс ісі жөніндегі басқармаларда және қабылдау комиссиясы жұмысының процесінде кәсіби іріктеу мамандарымен жүзеге асырылады. Бұл ретте кандидаттарды психологиялық тексеру Қорғаныс министрлігі мен Штабтар бастықтары комитетінің департаменттер, бас басқармалар мен басқармалар, Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысы, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің тектері қолбасшыларымен, өңірлік қолбасшылығы әскерлер қолбасшысымен әзірленетін кәсіби психологиялық іріктеу жүргізу әдістемесімен айқындалатын, нақты офицерлік мамандық талаптарын ескере отырып, психодиагностикалық бланктік және аппаратуралық тест іріктеу көмегімен жүргізіледі.
6. Психологиялық тексеру нәтижесі тек қабылдау комиссиясына ғана хабарланады. Психологиялық іріктеу нәтижесі бойынша қабылданбаған кандидаттардың қолына берілетін немесе қызмет орны бойынша немесе тұрғылықты жері бойынша қорғаныс ісі жөніндегі басқармаларға жіберілетін құжаттарда "Біліктілік емтиханын тапсыра алмады" деген оқудан бас тарту формулировкасы жазылады.
Жалпы білім беретін даярлықты
(әскери-кәсіби) бағалаудың тәртібі
7. Кандидаттардың жалпы білім беретін даярлығын (әскери-кәсіби) бағалау бірыңғай ұлттық тестілеу жүргізу жолымен және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім беру және тестілеудің мемлекеттік стандарт ұлттық орталығымен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің жоғары әскери оқу
орындарына қабылдау ережесіне
3-қосымша
Жоғары оқу орындарына оқуға кандидаттарды
кәсіби іріктеу жөнінде комиссиямен толтырылатын
құжаттардың үлгілері
1-үлгі
БЕКІТЕМІН
____________________________________
(қызметі)
____________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні, тегі)
200__ "_____" ______________________
___________________________________________________________________
(комиссия құрылатын бірлестіктің атауы)
___________________________________________________________________
(жоғары оқу орнының, факультеттің атауы)
___________________________________________________________________
алдын ала кәсіби іріктеу жөніндегі комиссия отырысының
N ____ хаттамасы
Төраға ____________________________________________________________
төрағаның орынбасарлары ___________________________________________
мүшелерінің құрамындағы комиссия __________________________________
___________________________________________________________________
алдын ала кандидаттардың кәсіби іріктеуін жүргізе отырып, _________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
қоса берілген тізімге сәйкес оқуға жіберу үшін кандидаттарды
қабылдауды қаулы етеді: ___________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жоғары оқу орнының, факультеттің атауы)
Қосымша: Атаулы тізім_________бетте.
Комиссия төрағасы: ________________________________________________
(әскери атағы)            (аты-жөні, тегі)
Комиссия мүшелері: ________________________________________________
___________________________________________________________________
(әскери атағы)                       (аты-жөні, тегі)
2-үлгі
БЕКІТЕМІН
____________________________________
(қызметі)
____________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні, тегі)
200__ "_____" ______________________
Кандидатты оқуға жіберуден бас тарту жөнінде ______________________
___________________________________________________________________
(комиссия құрылатын бірлестіктің атауы)
алдын ала кәсіби іріктеу жөніндегі комиссия отырысының
N ____ хаттамасы
Төраға ____________________________________________________________
төрағаның орынбасарлары ___________________________________________
мүшелерінің құрамындағы комиссия __________________________________
___________________________________________________________________
алдын ала кандидаттардың кәсіби іріктеуін жүргізе отырып, _________
___________________________________________________________________
төменде аталған кандидаттарды оқуға жіберуден бас тартуды қаулы
етеді:
Р/с
N
Әскери атағы
Тегі, аты-жөні
Бас тарту себебі
1.
2.
3.
Комиссия төрағасы: ________________________________________________
(әскери атағы)               (аты-жөні, тегі)
Комиссия мүшелері: ________________________________________________
___________________________________________________________________
(әскери атағы)                             (аты-жөні, тегі)
3-үлгі
_____________________________________________________ комиссиясымен
(комиссия құрылатын органның атауы)
___________________________________________________________________
________________________ оқуға түсу үшін іріктелген кандидаттардың
Атаулы тізімі
___________________________________________________________________
Р/с
N
Тегі, аты-жөні
Ескерту
1.
2.
3.
Комиссия төрағасы: ___________________________________________
(әскери атағы)           (аты-жөні, тегі)
4-үлгі
__________________
(әскери бөлім)
___________________________________________________________________
(жоғары оқу орнының атауы)
___________________________________________________________________
______________________________________________ факультетіне (бөлім)
түсуші жедел қызмет әскери қызметшісінің кәсіби іріктеу
Картасы

1. Воинское звание, фамилия, имя, отчество _______________________________
__________________________________________________________________________
2. Год и месяц рождения __________________________________________________
3. Национальность ________________________________________________________
4. Образование ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения и год окончания)
5. Социальное происхождение ______________________________________________
6. Должность и стаж работы до призыва в ВС или ВМС _______________________
__________________________________________________________________________
7. Государственные награды _______________________________________________
8. Классность ____________________________________________________________
9. Почетное спортивное звание или спортивный разряд (вид спорта) _________
__________________________________________________________________________
10. В ВС  с ______________________________________________________________
11. Срок службы и занимаемая должность ___________________________________
__________________________________________________________________________
1. Предварительный профессиональный
отбор в объединении
12. Общественная активность и моральные качества
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
13. Результаты психологического обследования:
Название методики
Показатели
Примечание
Заключение по результатам психологического обследования
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
14. Постановление военно-врачебной комиссии ______________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
15. Результаты проверки физической подготовленности:
Проверяемые упражнения
Единицы измерения
Результаты
Оценки
Итоговая оценка физической подготовленности _________________________
16. Результаты тестирования по общеобразовательным предметам:
Дисциплина
Балл
Общий балл
17. Заключение призывной комиссии
___________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Председатель комиссии:  ______________________________________________
(воинское звание)  (инициал имени, фамилия)

1. Әскери атағы, тегі, аты-жөні ___________________________________
___________________________________________________________________
2. Туған жылы, айы, күні __________________________________________
3. Ұлты ___________________________________________________________
4. Білімі _________________________________________________________
___________________________________________________________________
(оқу орнының атауы және бітірген жылы)
5. Әлеуметтік жағдайы _____________________________________________
6. Қарулы немесе Әскери теңіз күштеріне шақырылғанға дейінгі
қызметі және жұмыс өтілі
___________________________________________________________________
7. Мемлекеттік наградалар ________________________________________
8. Сыныптылық _____________________________________________________
9. Құрметті спорт атағы немесе сорт разряды (спорт түрі) __________
___________________________________________________________________
10. Қарулы Күштерінде ______________________________________ бастап
11. Қызмет мерзімі және атқаратын қызметі _________________________
___________________________________________________________________
1. Бірлестіктегі алдын ала кәсіби іріктеу
12. Қоғамдық белсенділігі және моральдық қасиеттері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
13. Психологиялық тексерудің нәтижесі:
Әдістеме атауы
Көрсеткіштер
Ескерту
Психологиялық тексерудің нәтижесі бойынша қорытынды
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
14. Әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы _____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
15. Дене даярлығын тексеру нәтижесі:
Тексерілетін
жаттығулар
Өлшем
бірліктері
Нәтижелері
Бағалары
Дене даярлығының қорытынды бағасы __________________________________
16. Жалпы білім беру пәндері бойынша тестілеудің нәтижесі:
Пәндер
Баллы
Жалпы баллы
17. ____________________________________________ жоғары оқу орнына
жоғары оқу орнына конкурстан тыс түсу жөніндегі бірлестік шақыру
комиссиясының қорытындысы және ұсыныстары
Комиссия төрағасы: _______________________________________________
(әскери атағы)               (тегі, аты-жөні)

2. Профессиональный отбор в вузе
16. Общественная активность и моральные качества _________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________________
17. Результаты психологического обследования:
Название методики
Показатели
Примечание
Заключение по результатам психологического обследования
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________________
18. Постановление военно-врачебной (врачебно-летной) комиссии ____________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________________
19. Результаты проверки физической подготовленности:
Проверяемые упражнения
Единицы измерения
Результаты
Оценки
Итоговая оценка физической подготовленности ______________________________
20. Результаты тестирования по общеобразовательным предметам:
Дисциплина
Балл
Общий балл
21. Заключение приемной комиссии вуза ___________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_______________
Председатель комиссии : ______________________________________________
(воинское звание)      (инициал имени, фамилия)
Ответственный секретарь комиссии:  ____________________________________
___________________________________________________________________
(воинское звание)                  (инициал имени, фамилия)
Форма 6
Протокол
результатов предварительного профессионального отбора офицера,
поступающего в
________________________________________________________________________
(наименование вуза)
1. Воинское звание _____________________________________________________
2. Фамилия, имя, отчество ______________________________________________
3. Занимаемая должность ________________________________________________
________________________________________________________________________
4. Год и месяц рождения ________________________________________________
5. В ВС ________ _______________________________________________________
6. Срок службы в офицерском звании _____________________________________
7. Вывод последней аттестации __________________________________________
________________________________________________________________________
___________________________________________________________

2. Жоғары оқу орнындағы кәсіби іріктеу
16. Қоғамдық белсенділігі және моральдық қасиеттері _______________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
17. Психологиялық тексеру нәтижелері:
Әдістеме атауы
Көрсеткіштер
Ескерту
Психологиялық тексерудің нәтижесі бойынша қорытынды
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
18. Әскери-дәрігерлік (дәрігерлік-ұшу) комиссияның қаулысы ________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
19. Дене даярлығын тексеру нәтижесі:
Тексерілетін
жаттығулар
Өлшем
бірліктері
Нәтижелері
Бағалары
Дене даярлығының қорытынды бағасы __________________________________
20. Жалпы білім беру пәндері бойынша тестілеудің нәтижесі:
Пәндер
Баллы
Жалпы баллы
21. Жоғары оқу орны қабылдау комиссиясының қорытындысы ____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Комиссия төрағасы: ________________________________________________
(әскери атағы)                (тегі, аты-жөні)
Комиссияның жауапты хатшысы: ______________________________________
___________________________________________________________________
(әскери атағы)                                (тегі, аты-жөні)
6-үлгі
___________________________________________________________________
(жоғары оқу орнының атауы)
түсуші офицердің алдын ала кәсіби іріктеу нәтижесінің
Хаттамасы
1. Әскери атағы ___________________________________________________
2. Тегі, аты-жөні _________________________________________________
3. Атқаратын қызметі ______________________________________________
4. Туған жылы, айы, күні __________________________________________
5. Қарулы Күштеріндегі ____________________________________________
6. Офицерлік атақтағы қызмет мерзімі ______________________________
7. Соңғы аттестаттаудың қорытындысы _______________________________
___________________________________________________________________

8. Результаты собеседования по военно-профессиональной подготовке:
N
п/п
Наименование дисциплин
Оценка
1.
Общая тактика (тактика вида, рода
войск ВС)
2.
Устройство, боевые возможности и
эксплуатация основного вооружения и
военной техники вида, рода войск
Вооруженных Сил
3.
Общевоинские уставы
4.
Строевая подготовка
9. Результаты проверки физической подготовленности:
Проверяемые
упражнения
Единицы измерения
Результаты
Оценка
Итоговая оценка физической подготовленности _____________________
10. Результаты проверки общеобразовательной подготовленности:
Наименование дисциплин
Оценки по дисциплинам
11. Постановление военно-врачебной комиссии _____________________
_________________________________________________________________
______________________________________________________________
12. Заключение комиссии по предварительному профессиональному отбору. При наличии оснований вносится предложение по зачислению в вуз без проверки военно-профессиональной и общеобразовательной подготовки.
Секретарь комиссии ___________________________________________
(воинское звание, инициал имени, фамилия)
"___" ________ 200__ г.
Приложение 4
к Правилам приема
в высшие военно-учебные
заведения Министерства
обороны Республики Казахстан
СВЕДЕНИЯ
о ходе набора кандидатов на учебу в вузы
Министерства обороны Республики Казахстан
Наименование вузов, факультетов, специальностей
(отдельно по очному и заочному обучению)
(вуз)
(вуз)
(вуз)
(вуз)
наряд
ото-
брано
наряд
ото-
брано
наряд
ото-
брано
наряд
ото-
брано
продолжение таблицы
(вуз)
(вуз)
(вуз)
наряд
ото-
брано
наряд
ото-
брано
наряд
ото-
брано
А. Офицеры
Б. Военнослужащие срочной службы и по контракту, прапорщики и мичманы
В. Гражданская молодежь
Начальник _________________________________________
(воинское звание, инициал имени, фамилия)
Приложение 5
к Правилам приема
в высшие военно-учебные
заведения Министерства обороны
Республики Казахстан
Требования
к проведению учебных сборов по подготовке военнослужащих
срочной службы к поступлению в вузы Министерства обороны
Республики Казахстан
1.   Учебные сборы по подготовке военнослужащих срочной службы вида и родов войск Вооруженных Сил к поступлению в вузы Министерства обороны Республики Казахстан проводятся в целях подготовки военнослужащих срочной службы к поступлению в вузы, предварительного профессионального отбора и направления их в качестве кандидатов для поступления в вузы.
Сборы проводятся по решению главнокомандующего видом, командующих родами войск Вооруженных Сил Республики Казахстан, командующих войсками региональных командований, начальников департаментов, главных управлений, управлений, отделов Министерства обороны и Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан.

8. Әскери-кәсіби даярлық жөніндегі әңгімелесудің нәтижелері:
Р/с
N
Пәндер атауы
Бағасы
1.
Жалпы тактика (Қарулы Күштерінің түрлері,
тектерінің тактикасы)
2.
Қондырғы, жауынгерлік мүмкіндік және Қарулы
Күштерінің түрлері, тектерінің негізгі
қару-жарағын және әскери техникасын пайдалану
3.
Жалпы әскери жарғылар
4.
Саптық дайындық
Дене даярлығын тексерудің нәтижелері:
Тексерілетін
жаттығулар
Өлшем
бірліктері
Нәтижелері
Бағалары
Дене даярлығының қорытынды бағасы _________________________________
Жалпы білім беру даярлықтарын тексерудің нәтижелері:
Пәндер атауы
Пәндер бойынша бағалар
11. Әскери-дәрігерлік комиссияның қаулысы _________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
12. Алдын ала кәсіби іріктеу жөніндегі комиссияның қорытындысы.
Негіз болған жағдайда жоғары оқу орнына конкурстан тыс немесе
әскери-кәсіби және жалпы білім беру даярлықтарын тексермей-ақ
қабылдауға ұсыныстар енгізіледі.
Комиссия хатшысы _________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
200__ж. «____»____________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің жоғары әскери оқу
орындарына қабылдау ережесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
әскери оқу орындарына оқуға кандидаттарды іріктеу
барысы туралы мәліметтер
Жоғары оқу орындарының, факультеттердің, мамандықтардың
атауы (күндізгі және сырттай оқу бойынша жеке)
(жоо)
(жоо)
(жоо)
(жоо)
наряд
ірік-
телді
наряд
ірік-
телді
наряд
ірік-
телді
наряд
ірік-
телді
кестенің жалғасы
Жоғары оқу орындарының, факультеттердің,
мамандықтардың атауы
(күндізгі және сырттай оқу бойынша жеке)
(жоо)
(жоо)
(жоо)
наряд
ірік-
телді
наряд
ірік-
телді
наряд
ірік-
телді
А. Офицерлер
Ә. Келісім-шарт бойынша жедел қызмет әскери қызметшілері,
прапорщиктер мен мичмандар
Б. Азаматтық жастар
Бастық __________________________________________________
(әскери атағы, аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің жоғары әскери оқу
орындарына қабылдау ережесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
жоғары оқу орындарына түсуге жедел қызмет әскери
қызметшілерін дайындау бойынша оқу жиындарын
өткізуге қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына түсуге Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскер түрлері мен тектерінің жедел қызмет әскери қызметшілерін дайындау жөніндегі оқу жиындары әскери оқу орындарына түсуге жедел қызмет әскери қызметшілерін даярлау, алдын ала кәсіби іріктеу және оларды әскери оқу орындарына түсу үшін кандидат ретінде жіберу мақсатында өткізіледі.
Жиындар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскер түрлері бас қолбасшыларының және тектері қолбасшыларының, Қорғаныс министрлігі және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Штабтар бастықтары комитеті департаменттері, бас басқармалары, басқармалары, бөлімдері бастықтарының шешімімен өткізіледі.

2. Сведения о количестве кандидатов из воинских частей, подчиненных непосредственно начальникам департаментов, главных управлений и управлений Министерства обороны и Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан подаются в структурное подразделение Министерства обороны, регулирующего кадровые вопросы, не позднее 25 апреля года поступления на учебу.
3. Время проведения сборов с 5 по 30 июня ежегодно. Подготовка военнослужащих срочной службы на сборах и их предварительный профессиональный отбор в качестве кандидатов на учебу в вузы должны быть закончены не позднее чем за 5 дней до сроков их прибытия в вузы.
4. Планами проведения учебных сборов определяются:
соединения, части (гарнизоны), на базе которых намечается проводить сборы;
организационная структура учебных сборов;
количество преподавателей гражданских учебных заведений, привлекаемых для проведения занятий;
мероприятия по проведению воспитательной и разъяснительной работы с личным составом;
мероприятия, которые необходимо провести с руководящим и преподавательским составом сборов по их подготовке к работе на сборах;
порядок материального и финансового обеспечения сборов.
Организация и осуществление учебно-воспитательной работы на учебных сборах возлагается на заместителей главнокомандующего видом и командующих родами войск Вооруженных Сил Республики Казахстан, войсками региональных командований.
5. Командиры соединений, воинских частей, начальники гарнизонов, на базе которых организуются учебные сборы, обязаны:
утвердить распорядок дня сборов и план воспитательной работы с личным составом, персональный список преподавателей и расчет часов занятий и консультаций, проводимых под их руководством;
издать приказ о допуске преподавателей к проведению занятий с указанием индивидуальной учебной нагрузки;
выделить необходимое количество оборудованных помещений для размещения личного состава, учебных классов, автотранспорта;
организовать обеспечение личного состава сборов всеми видами довольствия, учебными пособиями и канцелярскими принадлежностями;
организовать медицинское освидетельствование кандидатов;
оказывать практическую помощь начальникам сборов в организации и качественном проведении занятий.
6. Приказами командиров соединений, воинских частей, начальников гарнизонов назначаются начальник учебных сборов из числа офицеров и старшина сборов из прапорщиков или мичманов.
Начальник сборов назначается из числа офицеров, способных организовать учебный процесс по изучаемым предметам, проводить воспитательную работу и поддерживать воинский уставной порядок. На него возлагается ответственность за проведение учебно-воспитательной работы, воинскую дисциплину и моральное состояние личного состава сборов. Начальник сборов подчиняется командиру соединения, воинской части, начальнику гарнизона и является прямым начальником всего личного состава сборов.
Начальник сборов обязан:
изучить кандидатов и распределить их по учебным взводам в зависимости от профиля вуза, в который они готовятся;

2. Қорғаныс министрлігі және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Штабтар бастықтары комитетінің департаменттері, бас басқармалары, басқармалары, бөлімдерінің бастықтарына тікелей бағынысты әскери бөлімдерден кандидаттардың саны туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментіне оқуға түсу жылының 25 сәуірінен кешіктірілмей беріледі.
3. Жиын өткізудің уақыты - жыл сайын 5-30 маусым аралығы. Жедел қызмет әскери қызметшілерін жиындарда даярлау және оларды жоғары оқу орнына кандидат ретінде алдын ала кәсіби іріктеу олардың әскери оқу орнына келу мерзіміне дейін 5 күннен кешіктірілмей аяқталуы қажет.
4. Оқу жиындарын өткізу жоспарымен:
жиындар өткізілетін базаларда құрамалар, бөлімдер (гарнизондар);
оқу жиындарының ұйымдастырушылық құрылымы:
сабақ өткізу үшін тартылатын азаматтық оқу орындары оқытушыларының саны;
жеке құраммен тәрбие және түсіндірме жұмыстарын өткізу жөнінде іс-шаралар;
жиындардың басшылық және оқытушылық құрамымен оларды жиындардағы жұмыстарға дайындау жөнінде өткізуге қажет іс-шаралар;
жиындарды материалдық және қаржылық қамтамасыз етудің тәртібі.
Оқу жиындарында оқу-тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру және жүзеге асыру Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскер түрлері мен тектері бас қолбасшыларының, өңірлік қолбасшылық әскерлер қолбасшыларының орынбасарларына жүктеледі.
5. Оқу жиындары ұйымдастырылатын базадағы құрамалар, әскери бөлімдердің командирлері, гарнизон бастықтары:
жиынның күн тәртібін және жеке құраммен тәрбие жұмыстарының жоспарын, оқытушылардың персоналдық тізімін және олардың басшылығымен өткізілетін сабақтар мен кеңес беру сағаттарының есебін бекітуге;
оқытушыларға жеке оқу жүктемесін көрсете отырып сабақ өткізуге рұқсат беру туралы бұйрық шығаруға;
жеке құрамның, оқу сыныптарының, автомобиль орналасатын жабдықталған қажетті бөлмелердің санын бөлуге;
жиынның жеке құрамын үлестің барлық түрімен, оқу құралдарымен және кеңсе заттарымен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға;
кандидаттардың медициналық куәландыруын ұйымдастыруға;
сабақты ұйымдастыруда және сапалы өткізуде жиындардың бастықтарына іс жүзіндегі көмек көрсетуге міндетті.
6. Құрамалар, әскери бөлімдер командирлерінің, гарнизондар бастықтарының бұйрықтарымен офицерлер қатарынан оқу жиындарының бастығы және прапорщиктер мен мичмандардан жиын старшинасы тағайындалады.
Жиынның бастығы оқытылатын пәндер бойынша оқу процесін ұйымдастыруға және тәрбие жұмысын жүргізуге және әскери жарғылық тәртіпті қолдауға қабілетті офицерлердің қатарынан тағайындалады. Оған оқу-тәрбие жұмыстарын жүргізуге, әскери тәртіпке және жиынның жеке құрамының моральдық жағдайына жауапкершілік жүктеледі. Жиынның бастығы құрама, әскери бөлімнің командиріне, гарнизонның бастығына бағынады және жиынның барлық жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады.
Жиынның бастығы:
кандидаттарды зерделеуге және олар дайындалатын жоғары оқу орнының бейініне байланысты оқу взводтарына бөлуге;

назначить командиров учебных взводов из числа кандидатов, как правило, из сержантов (старшин) из расчета один командир взвода на 20-25 человек, и закрепить за каждым взводом преподавателей для проведения занятий;
утвердить расписание занятий и консультаций, проводимых под руководством преподавателей;
разработать распорядок дня сборов и утвердить его у командира соединения, воинской части, начальника гарнизона;
осуществлять контроль за организацией и проведением учебных занятий, консультаций и самостоятельной подготовки.
По окончании занятий начальник сборов представляет командиру соединения, воинской части, начальнику гарнизона доклад о результатах работы сборов.
7. На сборах изучаются предметы, по которым проводится комплексное тестирование. Занятия по физической подготовке проводятся ежедневно вместо физической зарядки продолжительностью 45 минут по упражнениям Военно-спортивного комплекса Вооруженных Сил Республик Казахстан.
8. Общий расчет учебного времени на сборах при 6-дневной рабочей неделе должен быть не менее 250 часов, в том числе 150 часов на занятия, проводимые под руководством преподавателей, и 100 часов на самостоятельную подготовку. Учебное время планируется из расчета ежедневно 6 часов занятий по расписанию под руководством преподавателей и 4 часа на самостоятельную подготовку, продолжительность учебного часа 45 минут. В часы самостоятельной подготовки проводятся консультации под руководством преподавателей. Между 4 и 5 часами занятий устанавливается перерыв 15-20 минут, между остальными часами занятий 5-10 минут.
Не допускается планировать менее 4 часов занятий по одному предмету.
9. Расчет времени, выделяемый преподавателям, для проведения консультаций по каждому изучаемому предмету в учебной группе планируется из расчета не более 20 процентов от количества часов, отводимых учебным планом на изучение этого предмета.
Приложение 6
к Правилам приема
в высшие военно-учебные
заведения Министерства обороны
Республики Казахстан
УТВЕРЖДАЮ
Председатель приемной комиссии
___________________________________
(Воинское звание, подпись, фамилия)
"__" ________ 200__ г.
Протокол N _______
заседания подкомиссии N ____ приемной комиссии
_____________________________________________________________________
(наименование военно-учебного заведения)
"___" ___________ 200   г.
о сдаче экзамена по _________________________________________________
(название дисциплины или комплексного экзамена)
__________________________________________________________________________
Присутствовали:
председатель подкомиссии ___________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
члены подкомиссии __________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
__________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
__________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
Подкомиссия N ___ приемной комиссии постановляет выставить следующие оценки:
N
п/п
Воинское
звание
Фамилия,
инициалы
Номер
экзамена-
ционного
билета
Оценка (прописью)
Примечание
1
2
3
Особое мнение членов подкомиссии _________________________________________
__________________________________________________________________________
Председатель подкомиссии _________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
Члены подкомиссии ________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
____________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
Приложение 7
к Правилам приема
в высшие военно-учебные
заведения Министерства обороны
Республики Казахстан
Перечень
дисциплин (предметов), по которым проводятся
вступительные экзамены (тестирование)
в вузы Министерства обороны
Республики Казахстан
N
п/п
Наименование вузов
(факультетов,
специальностей)
Наименование
дисциплин
1.
Национальный университет
обороны
Общая тактика.
Устройство, боевые возможнос-
ти и эксплуатация основного
вооружения и техники Сухопут-
ных войск.
Иностранный язык.
Физическая подготовка.
2.
Высшие командные, команд-
но-инженерные, инженерные
военно-учебные заведения
МО РК.
Математика;
физика;
история Казахстана;
казахский (русский) язык.
3.
Военный институт иностран-
ных языков Министерства
обороны  Республики
Казахстан
Математика;
иностранный язык;
история Казахстана;
казахский (русский) язык.
Профильными конкурсными экзаменами являются:

кандидаттар қатарынан оқу взводтарының командирлерін әдеттегідей, сержанттардан (старшиналардан) 20-25 адамға бір взвод командирі есебінен  тағайындауға және оқытушыларды сабақ өткізу үшін әр взводқа бекітуге;
оқытушылардың басшылығымен өткізілетін сабақтар мен кеңес берудің кестесін бекітуге;
жиынның күн тәртібін әзірлеуге және құрама, әскери бөлімнің командиріне, гарнизон бастығына бекіттіруге;
оқу сабақтарын, кеңес берулерді және өзіндік дайындықтарды ұйымдастыруға бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
Сабақ аяқталғаннан кейін жиын бастығы құрама, әскери бөлімнің командиріне, гарнизонның бастығына жиын жұмыстарының нәтижесі туралы баяндайды.
7. Жиындарда кешенді тестілеу өткізілетін пәндер зерделенеді. Дене даярлығы бойынша күнде дене жаттығуының орнына ұзақтығы 45 минут Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери спорттық кешенінің жаттығулары бойынша сабақтар өткізіледі.
8. Жиындарда оқу уақытының жалпы есебі 6 күндік жұмыс аптасында 250 сағаттан кем болмауы керек, соның ішінде оқытушылардың басшылығымен өткізілетін сабақтарға - 150 сағат және өзіндік дайындыққа - 100 сағат болуы керек. Оқу уақыты оқытушылар басшылығымен кесте бойынша күнде 6 сағат сабақ есебінен, 4 сағат өзіндік дайындыққа жоспарланады, оқу сағатының ұзақтығы - 45 минут. Өзіндік дайындық сағаттарында оқытушылардың басшылығымен кеңестер өткізіледі. Сабақтың 4 және 5 сағатының аралығында 15-20 минут, қалған сағаттардың аралығында 5-10 минуттан үзіліс белгіленеді.
Бір пән бойынша сабаққа 4 сағаттан артық жоспарлауға рұқсат етілмейді.
9. Оқу тобында оқытылатын пән бойынша кеңес өткізу үшін оқытушы бөлетін уақыт бюджеті осы пәнді оқытуға кететін оқу жоспарымен сағат санынан 20 пайыздан артық емес уақытқа жоспарлануы керек.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің жоғары әскери оқу
орындарына қабылдау ережесіне
6-қосымша
БЕКІТЕМІН
Қабылдау комиссиясының төрағасы
_______________________________
(Әскери атағы, тегі, қолы)
"____"____________200  ж.
Қабылдау комиссиясы N _____кіші комиссиясы отырысының
N _______ хаттамасы
___________________________________________________________________
(әскери оқу орнының атауы)
200 "____"____________
___________________________________________________________________
(пәннің немесе кешенді емтиханның атауы)
____________________________________ бойынша емтихан тапсыру туралы
Қатысқандар:
кіші комиссияның төрағасы _________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
кіші комиссияның мүшелері _________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
_________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
_________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
Қабылдау комиссиясының N ___кіші комиссиясы мынадай бағалар
қоюды қаулы етеді:
N
р/н
Әскери атағы
Тегі,
аты-жөні
Емтихан
билетінің
нөмірі
Бағасы
(жазумен)
Ескерту
1.
2.
3.
Кіші комиссия мүшелерінің ерекше пікірі ___________________________
___________________________________________________________________
Кіші комиссияның төрағасы _________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
кіші комиссияның мүшелері _________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
___________________________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің жоғары әскери оқу
орындарына қабылдау ережесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасының әскери оқу орындарында
қабылдау емтихандары (тестілеу) өткізілетін
пәндердің тізбесі
р/с
N
Жоғары оқу орындарының атауы
(факультеттердің, мамандықтардың)
Пәндердің атауы
1.
Ұлттық қорғаныс университеті
Жалпы тактика.
Қондырғы, жауынгерлік
мүмкіндік және Құрлық
әскерлерінің негізгі
қару-жарағы мен
техникасын пайдалану.
Шет тілі.
Дене даярлығы.
2.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің жоғары командалық,
командалық-инженерлік, инженерлік
әскери оқу орындары
Математика;
Физика;
Қазақстан тарихы;
Қазақ (орыс) тілі.
3.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің Шет тілдер әскери
институты
Математика;
Шет тілі;
Қазақстан тарихы;
Қазақ (орыс) тілі.
Бейіндік конкурстық емтихандар: