6. Ставка прибыли после налогообложения рассчитывается на базе обоснованной и эффективной структуры капитала, и определяется как средневзвешенная стоимость различных видов капитала по следующей формуле (1):
WACC = r d x (1-t) x (3K/K) + r e x (CK/K) + r p x (PK/K) (1)
где:
r d - стоимость долгосрочного заемного капитала;
r e - стоимость собственного капитала;
r р - стоимость привилегированного капитала;
ЗК - долгосрочный заемный капитал;
РК - оплаченные привилегированные акции;
СК - оплаченные простые акции;
К - общий капитал, определяется как сумма ЗК + РК + СК;
t - ставка налогообложения (корпоративный подоходный налог).
7. Ставка прибыли до налогообложения определяется как ставка прибыли после налогообложения деленная на (1-t).
8. При определении структуры капитала рассматриваются структуры капитала газотранспортной организации, его материнской компании и "прокси группы" аналогичных компаний.
9. Существующая структура капитала газотранспортной организации используется при следующих условиях:
1) данная структура капитала является экономически обоснованной и не ущемляет интересы потребителей услуг газотранспортной организации;
2) газотранспортная организация осуществляет внешнее заимствование независимо от материнской компании.
10. В случае, когда финансирование газотранспортной организации осуществляется материнской компанией за счет привлеченных ею заемных средств, при этом структура капитала материнской компании значительно отличается от структуры капитала газотранспортной организации, целесообразно применение структуры капитала материнской компании.
11. В отдельных случаях, когда структуры капитала газотранспортной организации и его материнской компании являются экономически необоснованными, целесообразно применение структуры капитала аналогичной компании или "прокси группы" компаний наиболее подходящих по деятельности к газотранспортной организации или его материнской компании. В данном случае для сравнения могут быть приняты компании, осуществляющие деятельность, как в Казахстане, так и за рубежом.
3. Стоимость заемного капитала
12. В случае, когда для расчета ставки прибыли используется структура капитала газотранспортной организации в соответствии с пунктом 9 настоящей Инструкции или его материнской компании в соответствии с пунктом 10 настоящей Инструкции, стоимость заемного капитала определяется как средневзвешенная фактическая стоимость заемного капитала на конец отчетного периода с учетом дисконтов или премии, затрат по привлечению заемного капитала или рефинансированию.

6. Салық салынғаннан кейінгі пайда ставкасы капиталдың негізделген және тиімді құрылымының негізінде есептеледі және капиталдың әртүрлі түрлерінің орташа өлшенген құны ретінде мынадай формула (1) бойынша анықталады:
WACC = r d x(1-t)x(3K/K) + r e x(CK/K) + r p x(PK/K) (1)
мұндағы:
r d - ұзақ мерзімді қарыз капиталының құны;
r e - меншікті капиталдың құны;
r р - артықшылық берілген капиталдың құны;
ЗК - ұзақ мерзімді қарыз капиталы;
РК - төленген артықшылық берілген акциялар;
СК - төленген қарапайым акциялар;
К - жалпы капитал ЗК + РК + СК сомасы ретінде анықталады;
t - салық салу ставкасы (корпоративтік табыс салығы).
7. Салық салынғанға дейінгі пайда ставкасы (1-t) бөлінген салық салынғаннан кейінгі пайда ставкасы ретінде анықталады.
8. Капитал құрылымын анықтау кезінде газ тасымалдау ұйымының, оның бас компаниясының және ұқсас компаниялардың "прокси тобының" капиталының құрылымдары қарастырылады.
9. Газ тасымалдау ұйымы капиталының қолда бар құрылымы мынадай шарттар болған кезде пайдаланылады:
1) капиталдың осы құрылымы экономикалық негізделген болып табылады және газ тасымалдау ұйымының қызметтерін тұтынушыларының мүдделеріне қысым жасамайды;
2) газ тасымалдау ұйымы бас компаниядан тәуелсіз сырттан қарыз алуды жүзеге асырады.
10. Газ тасымалдау ұйымының қаржыландырылуы бас компаниямен оның тартылған қарыз қаражатының есебінен жүзеге асырылған жағдайда, бұл ретте бас компания капиталының құрылымы газ тасымалдау ұйымы капиталының құрылымынан елеулі айрықша болған кезде, бас компания капиталының құрылымын қолданған мақсатты болады.
11. Жекелеген жағдайларда, газ тасымалдау ұйымы мен оның бас компаниясы капиталының құрылымдары экономикалық негізделмеген болып табылса, ұқсас компанияның немесе газ тасымалдау ұйымының немесе оның бас компаниясының қызметіне неғұрлым сай келетін компаниялардың "прокси тобының" капитал құрылымын қолдану орынды. Бұл жағдайда, салыстыру үшін Қазақстанда да, шетелде де қызметін жүзеге асыратын компаниялар қабылдана алады.
3. Қарыз капиталының құны
12. Пайда ставкасын есептеу үшін осы Нұсқаулықтың 9-тармағына сәйкес газ тасымалдау ұйымының немесе осы Нұсқаулықтың 10-тармағына сәйкес оның бас компаниясының капитал құрылымы пайдаланған кезде, қарыз капиталының құны дисконттарды немесе сыйлықақыларды, қарыз капиталын тарту немесе қайта қаржыландыру бойынша шығындарды есепке ала отырып, есепті кезеңнің аяғындағы қарыз капиталының орташа өлшенген нақты құны ретінде анықталады.

13. В случае определения структуры капитала в соответствии с пунктом 11 настоящей Инструкции, стоимость заемного капитала определяется на основе кредитного рейтинга газотранспортной организации или стоимости заемного капитала аналогичной компании или "прокси группы" таких компаний.
14. В случае если заемный капитал привлечен в иностранной валюте необходимо скорректировать стоимость заемного капитала на предполагаемую курсовую разницу. Данная скорректированная стоимость заемного капитала, рассчитывается по формуле (2).
r D {тенге) = (1 + r D {доллар)) х (1 + i Kaзaxстaн )/(1 + i США ) - 1 (2)
где:
r D {тенге) - стоимость заемного капитала в тенговом эквиваленте;
r D {доллар)- стоимость заемного капитала в долларовом эквиваленте;
i Казахстан и i CШA - предполагаемый уровень инфляции в Казахстане и США соответственно.
4. Стоимость привилегированных акций
15. Стоимость привилегированных акций определяется на основе данных газотранспортной организации как средневзвешенное значение за отчетный период.
5. Стоимость собственного капитала
16. Определение стоимости собственного капитала для газотранспортной организации осуществляется на основе двухступенчатой модели дисконтированных денежных потоков.
17. Данная модель оценки стоимости собственного капитала основана на том, что цена на акцию компании представляет собой текущую стоимость всех предполагаемых будущих доходов на данную акцию, которые дисконтированы согласно требуемому инвесторами уровню дохода. Будущие доходы на акцию прогнозируется на основе роста в среднесрочном периоде (среднесрочный темп роста), который сопровождается устойчивым темпом роста.
18. Требуемый инвесторами уровень доходности отражает стоимость собственного капитала.
19. В целях применения данной инструкции для газотранспортной организации, необходимо определить прокси группу, сравнительных трубопроводных компаний для определения стоимости собственного капитала.
20. Выбор компаний в прокси группу осуществляется на основе следующих критериев:
1) выбранная компания должна являться акционерным обществом, акции которой находятся в открытом обращении на фондовой бирже;
2) компания должна рассматриваться инвесторами, как отражающая риски газопроводного транспорта и как подтверждение включены в инвестиционные обзоры различных аналитических отчетов для анализа диверсифицированной газовой отрасли.
21. Стоимость собственного капитала прокси группы определяется как среднее значение стоимостей собственного капитала компаний, входящих в прокси группу и рассчитывается по формуле (3).
(3)
где:
_
r Е - средняя стоимость собственного капитала для прокси группы;
r i - стоимость собственного капитала компании i;
Е
n - количество компаний в прокси группе.

13. Осы Нұсқаулықтың 11-тармағына сәйкес капитал құрылымын анықтаған жағдайда, қарыз капиталының құны газ тасымалдау ұйымының кредиттік рейтінгісінің немесе ұқсас компанияның немесе осындай компаниялардың "прокси тобының" қарыз капиталы құнының негізінде анықталады.
14. Егер қарыз капиталы шетел валютасында тартылған жағдайда, қарыз капиталының құнын болжамды бағам айырмасына түзету қажет. Қарыз капиталының осы түзетілген құны (2) формула бойынша есептеледі.
r D (теңге) =(1 + r D {доллар))х(1 + i Қазақстан )/(1 + i АҚШ )-1 (2)
мұндағы:
r D {теңге) - қарыз капиталының теңгелік эквивалентіндегі құны;
r D {доллар) - қарыз капиталының долларлық эквивалентіндегі құны;
i ҚАЗАҚСТАН және i АҚШ - тиісінше Қазақстан мен АҚШ-ғы инфляцияның болжамды деңгейі.
4. Артықшылық берілген акциялардың құны
15. Артықшылық берілген акциялардың құны газ тасымалдау ұйымы деректерінің негізінде есепті кезеңдегі орташа өлшенген мәні ретінде анықталады.
5. Меншікті капиталдың құны
16. Газ тасымалдау ұйымы үшін меншікті капиталдың құнын анықтау дисконтталған ақша ағындарының қос сатылы үлгісінің негізінде жүзеге асырылады.
17. Меншікті капиталдың құнын бағалаудың осы үлгісі компания акциясының бағасы инвесторлар талап ететін табыс деңгейіне сәйкес дисконтталған осы акцияға барлық болжамды келешектегі табыстардың ағымдағы құнының болуына негізделген. Акцияға келешектегі табыстар өсудің тұрақты қарқынымен сипатталатын орташа мерзімді кезеңдегі өсудің (өсудің орташа мерзімді қарқыны) негізінде болжанады.
18. Инвесторлармен талап етілетін табыстылық деңгейі меншікті капиталдың құнын көрсетеді.
19. Газ тасымалдау ұйымы үшін осы нұсқаулықты қолдану мақсаттарында меншікті капиталдың құнын анықтауға салыстырмалы таратушы құбырлары компанияларының прокси тобын анықтау қажет.
20. Компанияларды прокси тобына таңдау мынадай өлшемдердің негізінде жүзеге асырылады:
1) таңдалған компания акциялары қор биржасындағы ашық айналымда болатын акционерлік қоғам болуы тиіс;
2) компания газ құбыры көлігінің тәуекелдерін көрсететін және растау ретінде әртараптандырылған газ саласын талдау үшін әртүрлі талдау есептерінің инвестициялық көріністеріне қосылған ретінде инвесторлармен қаралуға тиіс.
21. Прокси тобының меншікті капиталының құны прокси тобына кіретін компаниялардың меншікті капиталы құндарының орташа мәні ретінде анықталады және (3) формула бойынша анықталады.
(3)
мұндағы:
r Е - прокси тобы үшін меншікті капиталдың орташа құны;
r i Е - компаниясының меншікті капиталының құны;
n - прокси тобындағы компаниялардың саны.

22. В случае если выбранная компания, осуществляет свою деятельность за пределами США, полученная стоимость собственного капитала для данной компании, должна быть скорректирована на страновой и курсовой риски данной страны для приведения к единым показателям."
23. Стоимость собственного капитала для каждой компании это сумма доходности по акциям в следующем году, скорректированной на ежеквартальные выплаты дивидендов, и ожидаемого темпа роста дивидендов. Стоимость собственного капитала, рассчитывается по формуле (4).
(4)
где:
Y l i - доходность по акциям компании i в следующем году;
g i - ожидаемый темп роста компании i.
24. Доходность по акциям компании в следующем году, скорректированная на ежеквартальные выплаты дивидендов, определяется по формуле (5).
Y l i = Y 0 i х (1+0,5g i ) (5)
где:
Y 0 - текущая доходность по акциям компании i.
i
25. Текущая доходность по акциям компании определяется как отношение текущих дивидендов к цене на акцию и определяется по формуле (6).
(6)
где:
Р i - средняя текущая цена на акцию за два последовательных квартала предшествующих дате подачи заявки для компании i;
Д 0 - дивиденды на акцию, выплаченные за отчетный период.
i
26. Ожидаемый темп роста дивидендов компании i рассчитывается как средневзвешенное значение среднесрочных и устойчивых темпов роста, удельные веса которых определяются продолжительностью соответствующих периодов в годах и рассчитывается по формуле (7). Продолжительность общего горизонта использования темпов роста составляет 20 лет.
g i = g 0 i x KП/П + g t i x УП/П (7)
где:
g 0 i - среднесрочный темп роста дивидендов в расчете на акцию для компании i;
g t i - устойчивый темп роста дивидендов в расчете на акцию для компании i;
КП - горизонт использования среднесрочных темпов роста (лет);
УП - горизонт использования устойчивого темпа роста (лет);
П - общий горизонт (лет), определяется как сумма (КП+УП).
27. Среднесрочные темпы роста дивидендов компаний предоставляются общепризнанными аналитическими компаниями (на пятилетний период).
Общепризнанность аналитической компании определяется частотой использования ее данных государственными органами, осуществляющими регулирование газотранспортных организаций в других странах.
28. Устойчивый темп роста прогнозируется на период, следующий за периодом среднесрочного темпа роста, и определяется двумя компонентами, которые являются внутренними резервными источниками роста компании, и рассчитывается по формуле (8).
g t i =B i R i +V i S i (8)
Первый компонент уравнения (8) является основным источником роста компании и является неотъемлемым компонентом устойчивого темпа роста.
где:
B i - доля прогнозируемых доходов, не распределенных по акциям;
R i - прогнозируемый уровень доходности на балансовую стоимость компании в расчете на акцию.
Второй компонент уравнения (8) может быть опущен при расчете, в случае если компания не предполагает выпускать дополнительную эмиссию акций.
где:
V i - прогнозируемая доля прироста собственного капитала;
S i - прогнозируемый процент прироста простых акций с учетом предполагаемой ежегодной эмиссии (темп роста объема простых акций).

22. Егер таңдалған компания өз қызметін АҚШ-тан тыс жерлерде жүзеге асырған жағдайда, осы компания үшін меншікті капиталдың алынған құны бірыңғай көрсеткіштерге келтіру үшін осы елдің елдік және бағам тәуекелдеріне түзетілуі тиіс.
23. Әр компания үшін меншікті капиталдың құны бұл дивидендтерді тоқсан сайын төлеуге және дивидендтердің күтілетін өсу қарқынына түзетілген келесі жылдағы акциялар бойынша табыстылық сомасы. Меншікті капиталдың құны (4) формула бойынша есептеледі.
(4)
мұндағы:
Y i 1 - компаниясының акциялары бойынша келесі жылдағы табыстылық;
g i - компаниясының күтілетін өсу қарқыны.
24. Дивидендтерді тоқсан сайын төлеуге түзетілген келесі жылдағы компанияның акциялары бойынша табыстылығы (5) формула бойынша анықталады.
Y l i = Y 0 i х (1+0,5g i ) (5)
мұндағы:
Y i 0 - компаниясының акциялары бойынша ағымдағы табыстылығы.
25. Компанияның акциялары бойынша ағымдағы табыстылығы ағымдағы дивидендтердің акция бағасына қатынасы ретінде және (6) формула бойынша анықталады.
(6)
мұндағы:
Р i - компаниясына арналған өтінім беру күнінің алдындағы екі
кезекті тоқсандағы акцияның орташа ағымдағы бағасы;
Д i 0 - есепті кезеңде акцияға төленген дивидендтер.
26. i компаниясы дивидендтерінің күтілетін өсу қарқыны үлес салмақтары жылдардағы тиісті кезеңдердің ұзақтығымен анықталатын орташа мерзімді және тұрақты өсу қарқындарының орташа өлшенген мәні ретінде есептеледі және (7) формула бойынша анықталады. Өсу қарқындарын пайдаланудың жалпы шегінің ұзақтығы 20 жылды құрайды.
g i =g 0 i x KП/П + g t i x УП/П (7)
мұндағы:
g 0 i - і компаниясы үшін акцияға есептелген дивидендтердің орташа мерзімді өсу қарқыны;
g t i - і компаниясы үшін акцияға есептелген дивидендтердің тұрақты өсу қарқыны;
КП - өсудің орташа мерзімді қарқындарын (жылдарын) пайдалану шегі;
УП - өсудің тұрақты қарқынын (жылдарын) пайдалану шегі;
П - жалпы шек (жылдар) (КП+УП) сомасы ретінде анықталады.
27. Компаниялар дивидендтерінің орташа мерзімді өсу қарқындарын жалпы танылған талдау компаниялары (бес жылдық кезеңге) ұсынады. Талдау компаниясының жалпы танымалдылығы оның деректерін басқа елдердегі газ тасымалдау ұйымдарын реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың пайдалану жиілігімен анықталады.
28. Өсудің тұрақты қарқыны өсудің орташа мерзімді қарқынының кезеңінен кейінгі кезеңге болжанады және компания өсуінің ішкі резервтік көздері болып табылатын екі компонентпен анықталады және (8) формула бойынша есептеледі.
g t i = B i R i + V i S i (8)
(8) теңдеудің бірінші компоненті компания өсуінің негізгі көзі болып табылады және өсудің тұрақты қарқынының ажырамас компоненті болып табылады.
Мұндағы:
B i - акциялар бойынша бөлінбеген болжамды табыстар үлесі;
R i - акцияға есептегендегі компанияның теңгерімді құнына табыстылықтың болжанатын деңгейі.
(8) теңдеудің екінші компоненті, егер компания қосымша акциялар эмиссиясын шығаруды болжамаса, есептеу кезінде тыс қалуы мүмкін.
Мұндағы:
V i - меншікті капиталдың болжамды өсу үлесі;
S i - болжанатын жыл сайынғы эмиссияны (қарапайым акциялар көлемінің өсу қарқынын) есепке ала отырып, қарапайым акциялардың болжанған өсу пайызы.

29. Стоимость собственного капитала прокси группы должна быть приведена к стоимости собственного капитала, отражающей страновой риск Республики Казахстан, и рассчитывается по формуле (9).
-
r Е {доллар) = r Е + премия за страновой риск (9)
где:
r Е (доллар) - стоимость собственного капитала, отражающая страновой риск Республики Казахстан в долларовом эквиваленте.
30. Премия за страновой риск основывается на риске дефолта страны и рассчитывается как разница между доходностью по облигациям Республики Казахстан, выпущенным в долларах и доходностью по 10-летним казначейским облигациям США, умноженная на средний коэффициент нестабильности фондового рынка.
31. В случае если оставшийся срок погашения по облигациям Республики Казахстан составляет менее 5 лет, то для расчета доходности берется доходность по облигациям стран с рейтингом приближенным к рейтингу Казахстана.
32. Стоимость собственного капитала, выраженная в долларовом отношении, корректируется на предполагаемое изменение в курсе национальной валюты.
Данная корректировка рассчитывается по формуле (10).
r Е (тенге) = (1 + r Е (доллар)) х (1 + i Казахстан )/(1+i США ) - 1 (10)
где:
r Е (тенге) - стоимость собственного капитала в тенговом эквиваленте;
i Казахстан и i CША - предполагаемый уровень инфляции в Казахстане и США соответственно.
33. Полученная стоимость собственного капитала, выраженная в национальной валюте используется для расчета средневзвешенной стоимости капитала, т.е. ставки прибыли.
r Е = r Е {тенге) (11)
6. Информация, используемая для расчета ставки
прибыли газотранспортной организации
34. Для расчета ставки прибыли используется информация, перечисленная в пунктах 35, 36 и 37 настоящей Инструкции.
35. Информация для расчета стоимости заемного капитала включает нижеследующее:
1) название, дата привлечения и дата погашения займов;
2) процентная ставка по займам;
3) общая сумма займов;
4) общая сумма дисконта или комиссии организаторов размещения займа;
5) общая сумма затрат по выпуску;
6) чистые поступления по займам;
7) стоимость заемного капитала: доходность до погашения, рассчитываемая на основе процентной ставки и чистых поступлений.
36. Информация для расчета стоимости привилегированного капитала включает нижеследующее:
1) название и дата эмиссии привилегированных акций;
2) если подлежит обратному выкупу, то стоимость выкупа;
3) если конвертируемые, то условия конвертации;
4) ставка по дивидендам;
5) номинальная сумма эмиссии привилегированных акций;
6) общая сумма дисконта или комиссии организаторов размещения займа;

29. Прокси тобының меншікті капиталының құны Қазақстан Республикасының елдік тәуекелін көрсететін меншікті капитал құнына келтірілуі тиіс және ол (9) формула бойынша есептеледі.
-
r Е {доллар) = r Е + елдік тәуекелге сыйлықақы (9)
мұндағы:
r Е - Қазақстан Республикасының елдік тәуекелін долларлық эквивалентте көрсететін меншікті капиталдың құны.
30. Елдік тәуекел үшін сыйлықақы елдің дефолты тәуекеліне негізделеді және долларда шығарылған Қазақстан Республикасының облигациялары бойынша табыстылығы мен қор рыногы тұрақсыздығының орташа коэффициентіне көбейтілетін АҚШ 10-жылдық қазынашылық облигациялары бойынша табыстылықтың арасындағы айырма ретінде есептеледі.
31. Егер Қазақстан Республикасының облигациялары бойынша өтеудің қалған мерзімі 5 жылдан кем болған жағдайда, онда табыстылықты есептеу үшін Қазақстан рейтінгісіне жақындалған рейтінгісі бар елдердің облигациялары бойынша табыстылық алынады.
32. Долларлық қатынаста көрсетілген меншікті капиталдың құны ұлттық валюта бағамының болжамды өзгерісіне қарай түзетіледі. Бұл түзету (10) формула бойынша есептеледі.
r Е (теңге)=(1 + r Е (доллар)) х (1 + i Қазақстан )/(1+i АҚШ ) -1 (10)
мұндағы:
r Е (теңге) - меншікті капиталдың теңгелік эквиваленттегі құны;
i ҚАЗАҚСТАН және і АҚШ - тиісінше Қазақстан мен АҚШ-тағы инфляцияның болжамды деңгейі.
33. Ұлттық валютада көрсетілген меншікті капиталдың алынған құны капиталдың орташа өлшенген құнын, яғни пайда ставкасын есептеу үшін пайдаланылады.
r Е = r Е {теңге) (11)
6. Газ тасымалдау ұйымының пайда ставкасын есептеу
үшін пайдаланылатын ақпарат
34. Пайда ставкасын есептеу үшін осы Нұсқаулықтың 35, 36 және 37-тармақтарында санамаланған ақпарат пайдаланылады.
35. Қарыз капиталының құнын есептеу үшін ақпарат мына төмендегілерді:
1) қарыздардың атауын, оларды тарту күні мен өтеу күнін;
2) қарыздар бойынша пайыздық ставкасын;
3) қарыздардың жалпы сомасын;
4) дисконттың немесе қарызды орналастыруды ұйымдастырушылар комиссиясының жалпы сомасын;
5) шығару бойынша шығындардың жалпы сомасын;
6) қарыздар бойынша таза түсімдерді;
7) қарыз капиталының құнын: пайыздық ставка мен таза түсімдердің негізінде есептелетін өтеуге дейінгі табыстылықты қамтиды.
36. Артықшылық берілген капиталдың құнын есептеу үшін ақпарат мына төмендегілерді:
1) артықшылық берілген акциялар эмиссияның атауы мен күнін;
2) егер кері сатып алуға жатса, сатып алу құнын;
3) егер айырбасталатын болса, айырбастау шарттарын;
4) дивидендтер бойынша ставкасын;
5) артықшылық берілген акциялар эмиссияның атаулы сомасын;
6) дисконттың немесе қарызды орналастыруды ұйымдастырушылар комиссиясының жалпы сомасын;

7) общая сумма затрат по выпуску;
8) стоимость привлеченных средств - ежегодная ставка по дивидендам, деленная на чистые привлеченные средства на единицу выпущенной акции.
37. Информация для расчета стоимости собственного капитала включает нижеследующее:
1) список компаний, входящих в прокси группу, описание бизнеса данных компаний и доля трубопроводного транспорта в общей деятельности данных компаний;
2) цены на акции, уровень доходности, дивидендов и балансовой стоимости в расчете на одну акцию компаний, выбранных в прокси группу;
3) среднесрочные темпы роста, компаний, входящих в прокси группу, оцененные общепризнанной аналитической компанией;
4) уровень доходности по 10-летним казначейским облигациям США;
5) уровень доходности по государственным облигациям Казахстана, выпущенных в долларах США, или стран с рейтингом приближенным к рейтингу Казахстана;
6) предполагаемый уровень инфляции в Республике Казахстан и США;
7) источники используемой информации и компонентов расчета. Источники информации, используемые в расчете должны быть официальные, достоверные и широко практикуемыми финансовыми и иными организациями.

7) шығару бойынша шығындардың жалпы сомасын;
8) тартылған қаржының құнын - шығарылған акцияның бірлігіне таза тартылған қаражатқа бөлінген дивидендтер бойынша жыл сайынғы ставкасын қамтиды.
37. Меншікті капиталдың құнын есептеу үшін ақпарат мына төмендегілерді:
1) прокси тобына кіретін компаниялардың тізімін, осы компаниялары бизнесінің сипаттамасы мен таратушы құбыр көлігінің осы компаниялардың жалпы қызметіндегі үлесін;
2) прокси тобына таңдалған компаниялардың бір акциясына есептегендегі акциялар бағаларын, табыстылық, дивидендтер мен теңгерімді құнының деңгейін;
3) жалпы танылған талдау компаниясымен бағаланған прокси тобына кіретін компаниялардың орташа мерзімді өсу қарқынын;
4) АҚШ 10-жылдық қазынашылық облигациялары бойынша табыстылық деңгейін;
5) АҚШ долларында шығарылған Қазақстанның немесе Қазақстанның рейтінгісіне жақындалған рейтингісі бар елдердің мемлекеттік облигациялары бойынша табыстылық деңгейін;
6) Қазақстан Республикасындағы және АҚШ-тағы инфляцияның болжамды деңгейін;
7) пайдаланатын ақпарат пен есептеу компоненттерінің көздерін қамтиды. Есептеуде пайдаланылатын ақпараттың көздері ресми, шынайы мен қаржы және өзге ұйымдар кеңінен қолданылатындай болуға тиіс.