О Правилах оказания социальной помощи к праздничным и знаменательным датам отдельным категориям граждан
Решение Маслихата города Астаны от 26 мая 2005 года N 142/18-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 1 июля 2005 года N 394. Утратило силу решением Маслихата города Астаны от 17 октября 2007 года N 16/4-IV
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь  Бюджетным  Кодексом Республики Казахстан и  статьей 6  Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" маслихат города Астаны  РЕШИЛ:
Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи к праздничным и знаменательным датам отдельным категориям граждан.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                        Б. Смаилов
Секретарь маслихата
города Астаны                                  В. Редкокашин
Согласовано:
Директор Департамента
занятости и социальной
программы города Астаны                        А. Демеува
Утверждены
решением маслихата
города Астаны
от 26 мая 2005 года N 142/18-III
ПРАВИЛА
оказания социальной помощи к праздничным и знаменательным
датам отдельным категориям граждан
Настоящие Правила оказания социальной помощи к праздничным и знаменательным датам отдельным категориям граждан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", " О социальной  и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", " О льготах и  социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним", " О социальной защите  инвалидов в Республике Казахстан".
1. Общие положения
1. Правила определяют порядок оказания социальной помощи в виде продуктовых наборов, организации праздничных обедов отдельным категориям граждан, зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Астане.
2. Социальная помощь оказывается к следующим праздничным и знаменательным датам:
1) 1 января - Новый год;
2) 15 февраля - День вывода ограниченного контингента советских войск из Афганистана;
3) 8 марта - Международный женский день;
4) 22 марта - Наурыз мейрамы;
5) 26 апреля - День памяти жертв аварии на Чернобыльской атомной электростанции;
6) 1 мая - Праздник единства народа Казахстана;
7) 9 мая - День Победы;
8) 31 мая - День памяти жертв политических репрессий;
9) 1 октября - День пожилых;

Азаматтардың жекелеген санаттарына мерекелiк және айтулы күндерге әлеуметтiк көмек көрсету қағидалары туралы
Астана қаласы Мәслихатының 2005 жылғы 26 мамырдағы N 142/18-ІІІ Шешімі. Астана қаласы Әділет департаментінде 2005 жылғы 1 шілдеде N 394 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 17 қазандағы N 16/4-IV шешімімен
Ескерту: Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 17 қазандағы N 16/4-IV шешімімен
________________________________________
Астана қаласы әкiмдiгiнiң ұсынысын қарап, Қазақстан Республикасының Бюджеттiк кодексiн және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТI:
Қоса берiлiп отырған Азаматтардың жекелеген санаттарына мерекелiк және атаулы күндерге әлеуметтiк көмек көрсету Қағидасы бекiтiлсiн.
Астана қаласының
мәслихаты сессиясының
төрағасы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
Келісілді:
Астана қаласының
Жұмыспен қамту және
әлеуметтiк бағдарламалар
департаментiнiң директоры
Астана қаласы мәслихатының
2005 жылғы 26 мамырдағы
N 142/18-III шешiмiмен
бекiтiлген
Азаматтардың жекелеген санаттарына мерекелiк және
айтулы күндерi әлеуметтiк көмек көрсету
ҚАҒИДАСЫ
Осы Азаматтардың жекелеген санаттарына мерекелiк және айрықша күндерi әлеуметтiк көмек көрсету Қағидасы (бұдан әрi - Қағида) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне "Қазақстан Республикасындағы жергілiктi мемлекеттiк басқару туралы", "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы", "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және соларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы", "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзiрлендi.
1. Жалпы ережелер
1. Қағида Астана қаласында тiркелген және тұратын азаматтардың жекелеген санаттарына азық-түлiк жиынтығы және мерекелiк түскi астарды ұйымдастыру түрiнде әлеуметтiк көмек көрсету тәртiбiн анықтайды.
2. Әлеуметтiк көмек мына мерекелiк және айтулы күндерге көрсетiледi:
1) 1 қаңтар - Жаңа жыл;
2) 15 ақпан - Ауғанстаннан кеңестiк шектеулi әскери контингенттi әкету күнi;
3) 8 наурыз - ХалыНаурыз мейрамы;
5) 26 сәуiр - Чернобыль атомдық электростанциясындағы апат құрбандарын еске алу күнi;
6) 1 мамыр - Қазақстанқаралық әйелдер күнi;
4) 22 наурыз -  халықтарының бiрлiк мерекесi;
7) 9 мамыр - Жеңiс күнi;
8) 31 мамыр - Саяси қуғын-сүргiн құрбандарын еске алу күнi;
9) 1 қазан - Қарттар күнi;

10) 10 октября - День инвалидов;
11) 25 октября - День Республики;
12) 16 декабря - День независимости.
3. Социальная помощь к праздничным и знаменательным датам оказывается следующим категориям граждан:
1) 1 января - детям-инвалидам до восемнадцати лет и детям, потерявшим обоих родителей и получающим государственное социальное пособие по потере кормильца (круглые сироты) и малообеспеченным семьям в виде продуктовых наборов и праздничных обедов;
2) 15 февраля - участникам и инвалидам войны в Афганистане в виде продуктовых наборов и праздничных обедов;
3) 8 марта - многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей (в том числе детей, обучающихся в высших и средних специальных учебных заведениях после достижения ими совершеннолетия - до окончания ими учебных заведений) в виде продуктовых наборов;
4) 22 марта - многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей (в том числе детей, обучающихся в высших и средних специальных учебных заведениях после достижения ими совершеннолетия - до окончания ими учебных заведений) и детям-сиротам в виде продуктовых наборов;
5) 26 апреля - лицам, принимавшим участие в ликвидации катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в виде продуктовых наборов и праздничных обедов;
6) 1 мая - малообеспеченным семьям, имеющим среднедушевой совокупный доход равный или ниже черты бедности, в виде праздничных обедов;
7) 9 мая - участникам и инвалидам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним в виде продуктовых наборов и праздничных обедов;
8) 31 мая - жертвам политических репрессий в виде продуктовых наборов и праздничных обедов;
9) 1 октября - малоимущим пенсионерам в виде продуктовых наборов и праздничных обедов;
10) 10 октября - инвалидам и детям-инвалидам до восемнадцати лет в виде продуктовых наборов и праздничных обедов;
11) 25 октября - пенсионерам и малообеспеченным семьям, имеющим среднедушевой совокупный доход равный или ниже черты бедности, в виде продуктовых наборов;
12) 16 декабря - малоимущим пенсионерам в виде продуктовых наборов и праздничных обедов.
4. Социальная помощь оказывается по районам города.
5. Администратором бюджетной программы "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решению местных представительных органов" является Государственное учреждение "Департамент занятости и социальных программ города Астаны" (далее - Департамент).
6. В целях своевременного оказания социальной помощи категориям граждан, указанным в пункте 3 настоящих Правил, Департамент совместно с акимами районов города Астаны (далее - Акимы районов) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках ежегодно, в пределах предусмотренных средств, заключает договоры с поставщиками услуг по подготовке продуктовых наборов и их доставке, организации и проведению праздничных обедов (далее - Поставщики).

10) 10 қазан - Мүгедектер күнi;
11) 25 қазан - Республика күнi;
12) 16 желтоқсан - Тәуелсiздiк күнi.
3. Мерекелiк және айтулы күндерге мынадай санаттағы азаматтарға:
1) 1 қаңтар - он сегiз жасқа дейiнгi мүгедек балаларға, ата-анасынан айрылған және асыраушысынан айрылғандығы (тұлдыр жетiмдер) бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы алатын балаларға және аз қамтылған отбасыларға азық-түлiк жиынтығы және мерекелiк түскi ас түрiнде;
2) 15 ақпан - Ауғанстан соғысына қатысушыларға және мүгедектерге азық-түлiк жиынтығы және мерекелiк түскi ас түрiнде;
3) 8 наурыз - көп балалы, кәмелетке толмаған төрт және одан көп бiрге тұратын балалары бар (оның iшiнде балалары жоғары және арнаулы оқу орындарында оқитын, кәмелетке толғаннан кейiн - олардың оқу орнын бiтiруiне дейiн) азық-түлiк жиынтығы түрiнде;
4) 22 наурыз - көп балалы, кәмелетке толмаған төрт және одан көп бiрге тұратын балалары бар (оның iшiнде балалары жоғары және арнаулы оқу орындарында оқитын, кәмелетке толғаннан кейiн - олардың оқу орнын бiтiруiне дейiн) жетiм балаларға азық-түлiк жиынтығы түрiнде;
5) 26 сәуiр - Чернобыль атомдық электростанциясы апатының зардаптарын жоюға қатысушы тұлғаларға азық-түлiк жиынтығы және мерекелiк түскi ас түрiнде;
6) 1 мамыр - кедейшiлiк шегiнен төмен немесе тең орташа жандық жиынтық пайдасы бар аз қамтылған отбасыларға мерекелiк түскi ас түрiнде;
7) 9 мамыр - Ұлы Отан соғысына қатысушыларға, мүгедектерге және оларға теңестiрiлген тұлғаларға азық-түлiк жиынтығы және мерекелiк түскi ас түрiнде;
8) 31 мамыр - саяси қуғын-сүргiн құрбандарына азық-түлiк жиынтығы және мерекелiк түскi ас түрiнде;
9) 1 қазан - аз қамтылған зейнеткерлерге азық-түлiк жиынтығы және мерекелiк түскi ас түрiнде;
10) 10 қазан - мүгедектерге және он сегiз жасқа дейiнгi мүгедек балаларға азық-түлiк жиынтығы және мерекелiк түскi ас түрiнде;
11) 25 қазан - зейнеткерлерге және кедейшiлiк шегінен төмен немесе тең орташа жандық жиынтық пайдасы бар аз қамтылған отбасыларға азық-түлiк жиынтығы түрiнде;
12) 16 желтоқсан - аз қамтылған мүгедектерге азық-түлiк жиынтығы және мерекелiк түскi ас түрiнде әлеуметтiк көмек көрсетiледi.
4. Әлеуметтiк көмек қаланың аудандары бойынша көрсетiледi.
5. "Жергілiктi атқарушы органдарының шешiмдерiмен көмекке мұқтаж жекелеген санаттағы азаматтарға әлеуметтiк көмек" бюджеттiк бағдарламасының әкiмгерi "Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар департаментi" мемлекеттiк мекемесi (бұдан әрi - Департамент) болып табылады.
6. Осы Қағиданың 3-тармағында көрсетiлген санаттағы азаматтарға уақытында әлеуметтiк көмек көрсету мақсатында Департамент Астана қаласының аудандары әкiмдерiмен бiрiгiп (бұдан әрi - Аудан әкiмдерi), Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамаларына сәйкес жыл сайын көзделген қаражат шегiнде қызмет жеткiзушiлермен (бұдан әрi - Жеткiзушiлер) азық-түлiк жиынтығын дайындауға, мерекелік түскi асты ұйымдастыруға және өткiзуге шарттар жасасады.

7. Источником финансирования оказания социальной помощи к праздничным и знаменательным датам отдельным категориям граждан является бюджет города Астаны.
2. Порядок оказания социальной помощи
8. Департамент во взаимодействии с Акимами районов обеспечивает оказание социальной помощи к праздничным и знаменательным датам категориям граждан, указанным в пункте 3 настоящих Правил.
9. Акимы районов за 15 календарных дней до праздничной и знаменательной даты формируют списки граждан, указанных в пункте 3 настоящих Правил, с указанием их фактического местожительства (далее - Списки), и представляют Департаменту для сверки.
10. При оказании социальной помощи в виде продуктовых наборов Департамент не позднее пяти календарных дней до праздничной и знаменательной даты возвращает сверенные Списки Акимам районов.
11. Акимы районов, в соответствии со сверенными Списками, дают заявку Поставщикам о необходимом количестве продуктовых наборов, которые должны быть предоставлены в двухдневный срок.
12. Акимы районов в течение пяти календарных дней производят выдачу продуктовых наборов согласно Списку, в необходимых случаях - их адресную доставку.
13. В течение трех дней после выдачи продуктовых наборов Акимы районов производят возврат Списков с отметкой граждан о получении ими социальной помощи.
14. В случае отсутствия получателя социальной помощи по указанному в Списке адресу местожительства Акимы районов уведомляют об этом Департамент.
15. При оказании социальной помощи в виде праздничных обедов Акимы районов обеспечивают явку граждан согласно Спискам в места проведения праздничных обедов.
16. Департамент производит оплату услуг Поставщиков по факту на основании актов выполненных работ и в пределах средств, предусмотренных на эти цели в бюджете города Астаны на соответствующий финансовый год.

7. Азаматтардың жекелеген санаттарына мерекелiк және айрықша күндерi әлеуметтiк көмек көрсетудің қаржыландыру көзi Астана қаласының бюджетi болып табылады.
2. Әлеуметтiк көмек көрсету тәртiбi
8. Департамент Аудан әкiмдерiмен тығыз байланыса отырып, осы Қағиданың 3-тармағында көрсетiлген санаттағы азаматтарға мерекелiк және айтулы күндерi әлеуметтiк көмек көрсетудi қамтамасыз етедi.
9. Аудан әкiмдерi айтулы және мерекелiк күнге дейiн 15 күн бұрын осы Қағиданың 3-тармағында көрсетiлген санаттағы азаматтардың тiзiмiн жасап, нақтылы мекен-жайын көрсетiп, Департаментке салыстыру үшiн ұсынады (бұдан әрi - Тiзiмдер).
10. Департамент азық-түлiк жиынтығы ретiнде әлеуметтiк, көмек көрсеткенде мерекелiк және айтулы күндерге бес күн қалғанда Аудан әкiмдерiне салыстырылған тiзiмдi қайтарады.
11. Аудан әкiмдерi салыстырылған Тiзiмдерге сәйкес қажеттi Жеткiзушiлерге азық-түлiк жиынтығы көлемiне тапсырыс берiп, ол тапсырыс екi күн мерзiмде әкелiнуi қажет.
12. Аудан әкiмдерi бес күнтiзбелiк күн iшiнде тiзiмге сәйкес азық-түлiк жиынтығын бередi, қажет болған жағдайда - мекен-жай бойынша жеткiзедi.
13. Аудан әкiмдерi үш күн iшiнде азық-түлiк жиынтығын бергеннен кейiн азаматтардың әлеуметтiк көмектi алғандығы туралы белгiсi Тiзiмдi қайтарады.
14. Тiзiмде көрсетiлген мекен-жай бойынша әлеуметтiк көмек алушы болмаса, Аудан әкiмдерi ол туралы Департаменттi хабардар етедi.
15. Аудан әкiмдерi әлеуметтiк көмектi мерекелiк ас түрiнде көрсеткенде Тiзiмге сәйкес мерекелiк ас беру орындарына азаматтардың келуiн қамтамасыз етедi.
16. Департамент атқарылған жұмыстардың актiсi негiзiнде тиiстi қаржылық жылға, осы мақсатта Астана қаласының бюджетiнде қарастырылған қаражаттар шегiнде Жеткiзушiлердiң қызметтерiнiң төлемiн жүргiзедi.