О Правилах проезда грузового и специализированного автомобильного транспорта в пределах административных границ города Астаны
Решение Маслихата города Астаны от 26 мая 2005 года N 145/18-III. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Астаны 4 июля 2005 года N 397. Утратило силу решением Маслихата города Астаны от 9 июля 2008 года N 123/18-IV
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь  Законом  Республики Казахстан "Об охране атмосферного воздуха" и  статьей 6  Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" маслихат города Астаны  РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проезда грузового и специализированного автомобильного транспорта в пределах административных границ города Астаны.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                      Б. Смаилов
Секретарь
маслихата города Астаны                      В. Редкокашин
Cогласовано:
Директор департамента
пассажирского транспорта
и автомобильных дорог
города Астаны                                Б. Байжаханов
Утверждены решением
маслихата города Астаны
от 26 мая 2005 года N 145/18-III
ПРАВИЛА
проезда грузового и специализированного автомобильного
транспорта в пределах административных границ города Астаны
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проезда грузового и специализированного автомобильного транспорта в пределах административных границ города Астаны (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан  "О местном государственном управлении в Республике Казахстан"  и  "Об охране атмосферного воздуха"  в целях регулирования выбросов вредных (загрязняющих) веществ в атмосферный воздух при эксплуатации транспортных средств на территории города.
2. Правила регламентируют порядок проезда грузового и специализированного автотранспорта в пределах административных границ города Астаны с 08.00 до 22.00 часов и распространяются на всех физических и юридических лиц независимо от формы собственности.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
акимат города - местный исполнительный орган города Астаны;
грузовой автотранспорт - автотранспорт грузоподъемностью более 3,5 тонны;
дорожная полиция - подразделение органов внутренних дел, осуществляющее регулирование в сфере дорожного движения;
орган транспорта - орган, уполномоченный акимом города Астаны осуществлять регулирование в сфере транспорта на территории города;
орган транспортного контроля - территориальный орган Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, осуществляющий специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции в области транспорта;
пропуск - документ установленной формы, выдаваемый в порядке и на условиях, определенных настоящими Правилами, на грузовой и специализированный автотранспорт;
пропускной режим - порядок движения грузового и специализированного автотранспорта в пределах административных границ города;
специализированный автотранспорт - колесная, гусеничная и другая техника, предназначенная для перевозки определенных видов грузов, а также выполнения и производства различных, преимущественно нетранспортных работ.

Астана қаласының әкімшілік шекарасы шегінде жүк және мамандандырылған автомобиль көліктерінің жүру ережелері туралы
Астана қаласы Мәслихатының 2005 жылғы 26 мамырдағы N 145/18-ІІІ Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2005 жылғы 4 шілдеде N 397 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2008 жылғы 9 шілдедегі N 123/18-IV шешімімен
Астана қаласы әкімдігінің ұсынысын қарап, "Атмосфера ауасын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңын , "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы  Заңының  6-бабын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты  ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Астана қаласының әкімшілік шекарасы шегінде жүк және мамандандырылған автомобиль көліктерінің жүру ережелері бекітілсін.
Астана қаласының
мәслихаты сессиясының
төрағасы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
Келісілген:
Астана қаласының
Жолаушылар көлігі және
автомобиль жолдары
департаментінің директоры
Астана қаласы мәслихатының
2005 жылғы 26 мамырдағы
N 145/18-III
шешімімен бекітілген
Астана қаласының әкімшілік шекаралары шегінде
жүк және мамандандырылған автомобиль көлігінің жол жүру
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
Осы Астана қаласының әкімшілік шекаралары шегінде жүк және мамандандырылған автомобиль көлігінің жол жүру Ережесі (бұдан әрі  -  Ереже)  "Атмосфералық  ауаны қорғау туралы" және  "Қазақстан  Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, қала аумағында көлік құралдарын пайдаланған жағдайда атмосфералық ауаға зиянды (ластайтын) заттардың шығарылуын реттеу мақсатында әзірленді.
2. Ереже Астана қаласының әкімшілік шекаралары шегінде жүк және мамандандырылған автокөлігінің сағат 08.00-ден 20.00 аралығында жол жүру тәртібін реттейді және меншік нысанына қарамастан барлық жеке және заңды тұлғаларға таратылады.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
қала әкімдігі - Астана қаласының жергілікті атқарушы органы;
жүк автокөлігі - 3,5 тоннадан астам ауыр жүк көтеретін автокөлік;
жол полициясы - жол қозғалысы саласындағы реттеуді жүзеге асыратын ішкі істер органдарының бөлімшесі;
көлік органы - қала аумағында көлік саласындағы реттеуді жүзеге асыратын Астана қаласы әкімімен уәкілеттендірілген орган;
көліктік бақылау органы - көлік саласындағы арнайы атқарушы және бақылау-қадағалау қызметтерін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау аумақтық органы;
рұқсатнама - жүк және мамандандырылған автокөлікке осы Ережемен белгіленген тәртіпте және жағдайларда берілетін белгіленген нысандағы құжат;
рұқсатнамалық тәртіптеме - қаланың әкімшілік шекаралары шегінде жүк және мамандандырылған автокөліктің қозғалыс тәртібі;
мамандандырылған автокөлік - белгілі жүк түрлерін тасымалдауға, сондай-ақ түрлі көліктік емес жұмыстарды орындауға және шығаруға арналған доңғалақты, шынжыр табанды және басқа техникалар.

2. Пропускной режим
4. Проезд грузового и специализированного автотранспорта в пределах улиц и проспектов города, рекомендуемых Комиссией, с 08.00 до 22.00 часов осуществляется только по пропускам.
5. Пропуски на грузовой и специализированный автотранспорт выдаются лицам, осуществляющим необходимые для жизнеобеспечения города транспортные услуги и работы на указанном виде транспорта.
6. Информация о введенном пропускном режиме обеспечивается соответствующими дорожными знаками.
7. Наличие у водителя пропуска не дает права проезда в центральную часть города в границах улицы С. Сейфуллина (проспект Победы - проспект Республики), улицы Кенесары (проспект Победы - проспект Республики), проспекта Республики (улицы С. Сейфуллина - улицы А. Бараева), проспекта Победы (улица С. Сейфуллина - улица Кенесары), по которым движение грузового и специализированного автотранспорта запрещено.
3. Виды и содержание пропусков
8. В зависимости от срока действия устанавливаются следующие виды пропусков:
годовой (срок действия до 1 года);
квартальный (срок действия до 3 месяцев);
разовый (срок действия до 3 дней).
9. На пропуске в обязательном порядке ставятся печати органа транспорта и дорожной полиции.
10. Пропуск должен содержать следующую информацию:
наименование организации, выдавшей пропуск;
наименование организации или фамилия, имя, отчество физического лица, получившего пропуск;
дату выдачи и регистрационный номер;
срок действия пропуска;
перечень улиц и проспектов, по которым выдаваемый пропуск действителен;
наименование (наименования) и регистрационный (ые) номер (номера) автотранспорта, который может осуществлять движение с данным пропуском.
11. Органом транспорта обеспечивается изготовление пропусков типографским способом при наличии не менее двух степеней защиты. Пропуски являются бланками строгой отчетности и регистрируются органом транспорта в установленном порядке.
4. Комиссия
12. Для выработки рекомендаций и определения обоснованности выдачи пропусков юридическим и физическим лицам акиматом города образуется межведомственная комиссия из представителей акимата, органов транспорта, транспортного контроля, дорожной полиции, отдела строительства аппарата акима города (далее - Комиссия).
13. Заседания Комиссии созываются по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц.
14. Председателем Комиссии является заместитель акима города, который руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях Комиссии, планирует работу и осуществляет общий контроль за реализацией ее решений.
15. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.

2. Рұқсатнамалық тәртіптеме
4. Жүк және мамандандырылған автокөліктің Комиссиямен ұсынылған көшелер және даңғылдар шеңберінде жол жүруі сағат 08.00-ден 20.00-ге дейін тек рұқсатнама бойынша ғана жүзеге асырылады.
5. Жүк және мамандандырылған автокөлікке арналған рұқсатнамалар қаланы тіршілікпен қамтамасыз ету үшін көрсетілген көлік түрімен қажетті көліктік қызметтер мен жұмыстарды жүзеге асыратын тұлғаларға беріледі.
6. Рұқсатнамалық тәртіптің енгізілгендігі туралы ақпарат тиісті жол белгілерімен қамтамасыз етіледі.
7. Рұқсатнаманың жүргізушіде болуы С. Сейфуллин көшесі (Победа - Республика даңғылдары), Кенесары көшесі (Победа - Республика даңғылдары), Республика даңғылы (С. Сейфуллин - А. Бараев көшелері), Победа даңғылы (С. Сейфуллин - Кенесары көшелері) шекараларындағы жүк және мамандандырылған автокөліктің қозғалысына тыйым салынған қаланың орталық бөліктерінде жол жүруіне құқық берілмейді.
3. Рұқсатнама түрлері және мазмұны
8. Іс-әрекет ету мерзіміне байланысты мынадай рұқсатнама түрлері белгіленеді:
жылдық (іс-әрекет ету мерзімі 1 жылға дейін);
тоқсандық (іс-әрекет ету мерзімі 3 айға дейін);
біржолғы (іс-әрекет ету мерзімі 3 күнге дейін).
9. Рұқсатнамада міндетті түрде көлік органы мен жол полициясының мөрі қойылады.
10. Рұқсатнамада мына ақпараттар болуы тиіс:
рұқсатнаманы берген ұйымның атауы;
рұқсатнаманы алған ұйымның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
берілген күні және тіркелген нөмірі;
рұқсатнаманың іс-әрекет ету мерзімі;
рұқсатнама арқылы рұқсат берілген көшелер мен даңғылдардың тізбесі;
осы рұқсатнамамен қозғалысты жүзеге асыра алатын автокөліктің атауы (атаулары) және тіркеу нөмірі.
11. Көлік органымен қорғаудың кемінде 2 дәрежесі болған жағдайда типографиялық тәсілмен рұқсатнамаларды дайындау қамтамасыз етіледі. Рұқсатнамалар қатаң есептіліктегі бланкілер болып табылады және көлік органымен белгіленген тәртіпте тіркеледі.
4. Комиссия
12. Заңды және жеке тұлғаларға рұқсатнамалар беру негізділігін анықтау және ұсыныстар әзірлеу үшін қала әкімдігімен әкімдік, көлік, көліктік бақылау, жол полициясы органдарының, қала әкімі аппараты құрылыс бөлімінің өкілдерінен Комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылады.
13. Комиссия мәжілісі қажет болған жағдайда айына кемінде бір рет шақырылады.
14. Комиссия төрағасы қала әкімінің орынбасары болып табылады, ол оның қызметіне басшылық етеді, комиссия мәжілістерінде төрағалық етеді, жұмысын жоспарлайды және оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады.
15. Төраға болмаған уақытта оның қызметтерін орынбасары атқарады.

16. Секретарем Комиссии является специалист органа транспорта. Секретарь Комиссии готовит предложения по формированию повестки дня заседания Комиссии, обеспечивает созыв членов Комиссии, необходимые документы, материалы и оформляет протоколы заседаний после проведения, ведет журналы регистрации поступивших заявок.
Секретарь Комиссии не является членом Комиссии и не имеет права голоса при принятии Комиссией решений.
5. Порядок выдачи пропусков
17. Для получения пропуска заинтересованное лицо обращается в орган транспорта с заявкой на получение пропуска согласно приложению к настоящим Правилам.
18. К заявке прилагаются следующие документы:
1) копия правоудостоверяющего документа на автотранспорт;
2) копия свидетельства о регистрации юридического лица (документа, удостоверяющего личность физического лица) - заявителя;
3) копии технического паспорта и талона предварительной регистрации автотранспорта в дорожной полиции (в случае временной регистрации);
4) документы, подтверждающие необходимость обслуживания объекта автотранспортом (документы на строительство, обслуживание торговой точки и прочее), с обоснованием объемов перевозок (работ);
5) документы, подтверждающие наличие договорных отношений между владельцем автотранспорта и собственником объекта.
19. Заявки на выдачу пропусков сроком действия до одного года или квартала Комиссия рассматривает в течение семи дней.
20. На основании заявок и представленных документов, указанных в  пункте 18  настоящих Правил, Комиссия рекомендует дорожной полиции о выдаче или об отказе в выдаче пропуска. Заседания Комиссии оформляются заключениями (рекомендации) и подписываются председателем, членами и секретарем Комиссии.
21. На основании заключения Комиссии дорожная полиция принимает решения о выдаче или об отказе в выдаче пропуска.
22. При отказе в выдаче пропуска дорожная полиция уведомляет заявителя в письменной форме с указанием основания отказа в срок до трех дней с момента принятия решения.
23. Разовый пропуск выдается по рекомендации Комиссии в течение трех дней с момента подачи заявки.
6. Использование пропусков
24. Пропуск устанавливается на лобовом стекле автотранспорта, в правом нижнем углу.
25. При утере пропуска по обращению заявителя органом дорожной полиции выдается дубликат пропуска.
7. Контроль за соблюдением настоящих Правил
26. Контроль за соблюдением водителями автотранспорта пропускного режима осуществляется сотрудниками дорожной полиции.

16. Комиссия хатшысы көлік органының маманы болып табылады. Комиссия хатшысы Комиссия мәжілісінің күн тәртібін қалыптастыру бойынша ұсыныстар дайындайды, комиссия мүшелерін шақыруды қамтамасыз етеді, қажетті құжаттар, материалдар әзірлейді және оны өткізгеннен кейін хаттаманы ресімдейді, түскен өтінімдерді тіркеу журналын жүргізеді.
Комиссия хатшысы Комиссия мүшесі болып табылмайды және Комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс құқығына ие болмайды.
5. Рұқсатнамалар беру тәртібі туралы
17. Мүдделі тұлға рұқсатнама алу үшін осы Ереженің қосымшасына сәйкес рұқсатнама алуға арналған өтінімімен көлік органына хабарласады.
18. Өтінімге мына құжаттар қоса тіркеледі:
1) автокөлікке құқықты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) өтініш иесінің - заңды тұлғаның тіркелгені туралы куәлігінің (жеке тұлғаны куәландыратын құжат) көшірмесі;
3) жол полициясындағы автокөліктің техникалық төлқұжатының және алдын ала тіркеу талонының көшірмелері (уақытша тіркелген жағдайда);
4) тасымалдау (жұмыстар) көлемдерінің негіздемесі арқылы автокөлікпен объектіге қызмет көрсету қажеттілігін растайтын құжаттар (құрылысқа, сауда орындары және басқаларға қызмет көрсету құжаттары);
5) автокөлік иесі мен объектінің меншік иесі арасындағы шарттық қатынастардың бар екендігін растайтын құжаттар.
19. Рұқсатнамаларды беруге арналған өтінімдердің бір жылға немесе тоқсанға дейінгі іс-әрекет ету мерзімін Комиссия жеті күн ішінде қарастырады.
20. Өтінім және осы Ереженің 18-тармағында көрсетіліп, ұсынылған құжаттар негізінде Комиссия рұқсатнаманы беру немесе беруден бас тарту туралы жол полициясына ұсыныс білдіреді. Комиссия мәжілісі қорытындылармен (ұсыныстар) ресімделеді және оған Комиссия төрағасы, мүшелері мен хатшысы қол қояды.
21. Комиссия қорытындысының негізінде жол полициясы рұқсатнама беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
22. Рұқсатнаманы беруден бас тартқан жағдайда жол полициясы өтінім берушіге шешім қабылдаған сәттен бастап үш күнге дейінгі мерзімде қарсы болу негізін көрсетіп, жазбаша түрде хабарлайды.
23. Біржолғы рұқсатнама өтінім берген сәттен бастап үш күн ішінде Комиссия төрағасының ұсынысы бойынша беріледі.
6. Рұқсатнамаларды пайдалану
24. Рұқсатнама автокөліктің оң жақ төменгі бұрышындағы бүйір әйнегінде орнатылады.
25. Рұқсатнаманы жоғалтқан жағдайда өтініш иесінің өтініші бойынша жол полициясымен рұқсатнаманың көшірмесі беріледі.
7. Осы Ереженің сақталуын бақылау
26. Автокөлік жүргізушілерімен рұқсатнамалық тәртіптеменің сақталуын бақылауды жол полициясының қызметкерлері жүзеге асырады.

27. Контроль за соблюдением установленного пропускного режима предусматривает:
выявление и предотвращение случаев нарушения пропускного режима;
проверку правильности использования пропуска;
изъятие пропуска старого образца, поддельных или используемых с нарушением.
8. Ответственность за нарушения пропускного режима
28. В случае нарушений пропускного режима (движение с пропуском, выданным для другого вида автомобильного транспорта; движение с пропуском по иному маршруту) пропуск изымается сотрудником дорожной полиции без права восстановления.
29. При изъятии пропуска сотрудником дорожной полиции в путевом листе (при наличии) делается запись с указанием номера пропуска и причин его изъятия.
30. Изъятый пропуск вместе с рапортом инспектора в трехдневный срок направляется в дорожную полицию и орган транспорта.
Приложение
к Правилам проезда грузового и
специализированного автомобильного
транспорта в пределах
административных границ
города Астаны
________________________________
(Наименование органа транспорта)
ЗАЯВКА
на получение пропуска, предоставляющего право движения
в пределах административных границ города Астаны
Просим выдать пропуск (пропуски), предоставляющий(ие) право движения в пределах ____________________________________________, на грузовой и специализированный автотранспорт:
1. ___________________________;
(марка, модель, гос. номер)
2. ___________________________;
(марка, модель, гос. номер)
3. ___________________________.
(марка, модель, гос. номер)
Указанный автотранспорт обслуживает _________________________,
(наименование объекта)
расположенный по адресу: г. Астана, ул. ______________, ___.
Вид пропуска (указать):
разовый на ______ (число, месяц, год)
квартальный;
годовой.
Схема движения автотранспорта прилагается.
Должность и фамилия перевозчика ___________________________
груза, подавшего заявку:_________________________________________
М.П.
Дата подачи заявки ____________

27. Белгіленген рұқсатнамалық тәртіптеменің сақталуын бақылау:
рұқсатнамалық тәртіптемені бұзған жағдайларды анықтауды және алдын алуды;
рұқсатнаманы дұрыс пайдалануын тексеруді;
ескі үлгідегі, жалған немесе бұзушылықпен пайдаланылатын рұқсатнаманы алып қоюды қарастырады.
8. Рұқсатнамалық тәртіптемені бұзғаны үшін жауапкершілік
28. Рұқсатнамалық тәртіптемені бұзған жағдайда (автомобиль көлігінің басқа түріне берілген рұқсатнамамен жол жүруі, басқа бағдар бойынша рұқсатнамамен жол жүруі) рұқсатнаманы қайта қалпына келтіру құқығынсыз жол полициясының қызметкері алып қояды.
29. Жол полициясының қызметкері рұқсатнаманы алып қойған жағдайда жолдама парағына (бар болған жағдайда) рұқсатнаманың нөмірі мен оның алыну себебі көрсетілген жазба жазылады.
30. Инспектор рапортымен бірге алынған рұқсатнама үш күндік мерзім ішінде жол полициясына және көлік органына жіберіледі.
Астана қаласының
әкімшілік шекаралары
шегінде жүк және
мамандандырылған
автомобиль көлігінің
жол жүру Ережелеріне
қосымша
_______________________
(көлік органының атауы)
Астана қаласының әкімшілік шекаралары шегінде қозғалыс
құқығын беретін рұқсатнаманы алуға арналған
ӨТІНІМ
Жүк және мамандандырылған автокөлікке _____________________
шегінде қозғалыс құқығын беретін рұқсатнаманы (рұқсатнамаларды)
беруіңізді сұраймыз:
1. _______________________________;
(маркасы, моделі, мем. нөмірі)
2. _______________________________;
(маркасы, моделі, мем. нөмірі)
3. _______________________________;
(маркасы, моделі, мем. нөмірі)
Көрсетілген автокөлік Астана қ., _________ көшесі, ____мекен-
жайы бойынша орналасқан _____________________қызмет көрсетеді.
(объектінің атауы)
Рұқсатнама түрін (көрсетіңіз):
- ___________(күні, айы, жылы) арналған біржолғы;
- тоқсандық;
- жылдық;
Автокөлік қозғалысының сызбанұсқасы қоса тіркеледі.
Өтінімді берген жүк тасымалдаушысының ____________________
лауазымы және аты-жөні ______________________
М.О.
Өтінімді берген күні __________
__________