Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений в городе Кокшетау
Решение Кокшетауского городского Маслихата от 9 декабря 2005 года N С-27/7. Зарегистрировано Управлением юстиции города Кокшетау Акмолинской области 4 января 2006 года N 1-1-32. Утратило силу - решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 9 декабря 2011 года № С-53/21
Сноска. Утратило силу - решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 09.12.2011 № С-53/21
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 N 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", по предложению акимата города Кокшетау, Кокшетауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и защиты зеленых насаждений в городе Кокшетау.
2. Настоящее решение вступает в силу после государственной регистрации в Управлении юстиции города Кокшетау и вводиться в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель 27 очередной
сессии Кокшетауского городского
маслихата
Секретарь Кокшетауского
городского маслихата
Утверждены
решением Кокшетауского городского маслихата
от 9 декабря 2005 года N С-27/7 <*>
Сноска. Внесены изменения - решением Кокшетауского городского маслихата от 19 мая 2006 года N C-31/12
Правила
содержания и защиты зеленых насаждений
в городе Кокшетау
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законами Республики Казахстан " О местном государственном управлении в Республике Казахстан", " Об охране окружающей среды". Правила регулируют и устанавливают отношения в области содержания и защиты зеленых насаждений города Кокшетау и обязательны для исполнения всеми физическими и юридическими лицами, независимо от форм собственности.
Координацию и организацию деятельности по содержанию и защите зеленых насаждений на территории города Кокшетау осуществляют должностные лица акимата города, уполномоченные органы управления, руководители учреждений, предприятий, занимающиеся  озеленением города.
Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные термины и определения:
1) зеленые насаждения - древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного происхождения и искусственно высаженные, которые в соответствии с гражданским законодательством являются недвижимым имуществом и составляют единый городской зеленый фонд;
2) озелененная территория - участок земли, на котором располагаются зеленые насаждения;

"Көкшетау қаласының жасыл желектерін қорғау және ұстау Ережесін" бекіту туралы
Көкшетау қалалық мәслихатының 2005 жылғы 9 желтоқсандағы N С-27/7 шешімі. Көкшетау қаласының әділет басқармасында 2006 жылғы 4 қаңтарда N 1-1-32 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № С-53/21 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2011.12.09 № С-53/21 шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N№148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"  Заңының 6 бабына сәйкес және Көкшетау қаласы әкімдігінің ұсынысы бойынша Көкшетау қаласының мәслихаты  ШЕШІМ ЕТТІ :
1. Ұсынылған "Көкшетау қаласының жасыл желектерін қорғау және ұстау Ережесі"»бекітілсін.
2. Осы шешім Көкшетау қаласының әділет Басқармасында мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күшіне енеді және алғаш ресми жарияланғаннан күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Көкшетау қалалық
мәслихаттың 27-ші кезекті
сессиясының төрағасы
Көкшетау қалалық
мәслихаттың хатшысы
Көкшетау қалалық мәслихатының
2005 жылы 9 желтоқсандағы
С-27/7 шешімімен бекітілді  <*>
Көкшетау қаласының жасыл желектерін қорғау және ұстау Ережесі
Осы Ереже Қазақстан Республикасының  Кодексі , және 2001 жылғы 30 қарашадағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"  Заңының 6 бабына, "Қоршаған ортаны қорғау туралы»   Заңдарға сәйкес жасалған.
Ереже, Көкшетау қаласының жасыл желектерді қорғау және ұсталуы туралы қатынастарын реттеп, орнықтырып, орындалуы, Заңды және жеке тұлғалардың барлық түрлері үшін бірдей міндетті:
Көкшетау қаласының аумағында жасыл желектерді қорғау және ұстау бойынша жұмыстарды ұйымдастырып үйлестіруді қала әкімдігінің қызметтік лауазымдары, өкілетті басқару органдары, мекеме жетекшілері, қаланы көгалдандыру кәсіпорны жүзеге асырады.
Жалпы жағдай
1. Осы Ережелерде мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) жасыл желек - қолдан отырғызылған және табиғи шығу тегі шөп өсімдігі мен ағашты - шіліктер, олар азаматтық заңдылықтарға сәйкес жылжымайтын мүлік болып біртұтас қаланың жасыл қорын құрайды;
2) көгалдандырылған аумақ - жасыл желектер орналастырылған жер учаскесі.

3) земли общего пользования - земли занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, тротуарами, проездами, дорогами, набережными, парками, бульварами и иными объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения;
4) зеленый массив - озелененная территория, насчитывающая не менее 50 экземпляров деревьев, образующих единый полог на территории не менее 0,125 га независимо от видового состава;
5) защита зеленых насаждений - система правовых, административных, организационных и экономических мер, направленных на создание, сохранение и воспроизводство зеленых насаждений (в том числе компенсационное восстановление зеленых насаждений взамен уничтоженных или поврежденных), озелененных территорий и зеленых массивов;
6) санитарная обрезка - удаление больных, усыхающих, сухих и поврежденных ветвей;
7) кронировка зеленых насаждений - обрезка ветвей, для придания определенной эстетической формы зеленым насаждениям;
8) повреждение зеленых насаждений - причинение вреда кроне, стволу, корневой системе древесно-кустарниковых растений, надземной части и корневой системе травянистых растений, не влекущее прекращение роста. Повреждением является механическое повреждение корневой системы, нарушение целостности коры, надпочвенного покрова и иное причинение вреда;
9) уничтожение зеленых насаждений - повреждение зеленых насаждений, повлекшее прекращение роста;
10) дендрологический план (дендроплан) - план размещения зеленых насаждений в разрезе районов города с указанием количественного и видового состава существующей и проектируемой к посадке древесно-кустарниковой растительности, в сочетании с открытыми участками газонов, площадок, дорожек, водоемов;
11) реестр зеленых насаждений города Кокшетау - свод данных о типах, видовом составе, количестве зеленых насаждений на территории города Кокшетау;
12) ответственность за нарушение Правил содержания и защиты зеленых насаждений - административные и экономические меры воздействия к физическим и юридическим лицам в соответствии с действующим законодательством РК;
13) уполномоченный орган по защите зеленых насаждений - орган, утвержденный постановлением акимата города Кокшетау, для организации работ по содержанию и защите зеленых насаждений.
14) содержание зеленых насаждений - система хозяйственных, агротехнических мероприятий направленных на сохранение и функционирование зеленых насаждений, озелененных территорий и зеленых массивов;
15) специализированная организация - предприятия, занимающиеся созданием, уходом за зелеными насаждениями и имеющие в своем штате рабочих, специалистов этого профиля, специальную технику (автоподъемники, водовозы, буровые установки на базе тракторов или автомашин, погрузочную технику, грузовые автомашины);
Основные принципы
содержания и защиты зеленых насаждений

3) жалпы пайданылатын жерлер - халықтың қажеттігін қанағаттандыруға арналған көше, тротуар, өтпелі жүретін жолдар, жағалаулар, парктер мен бақ, бульварлар, басқа да нысандар орналасқан жерлер;
4) жасыл алап - көгалдандырылған аумақ, саны 50 ағаштан кем емес бірыңғай аумақ құрайтын 0,125 гектардан аз емес көріну құрамына ие алқап;
5) жасыл желектерді қорғау - көгалдандырылған аумақ және жасыл алаптарды құқықты, әкімшілік, ұйымдық және экономикалық шаралармен жасыл желектерді үдемелі өндіріп және сақтауға, жасауға бағыттанған жүйе (соның ішінде жойылған немесе жарақаттанған жасыл желектерді қалпына келтіру орнын толтыру);
6) санитарлық кесінді - жарақаттанған, ауру, кепкен, кебуге айналған сабақтарды алып тастау;
7) жасыл желектерді крониловкалау - жасыл желектерге табиғи түр беру үшін сабақтарын кесіп ықшамдау;
8) жасыл желектерді зақымдау - өсуін тоқтатпайтын өсімдіктердің сабағына, тамыр жүйесіне, жер асты бөліктеріне, барлық ағашты - шілікті, шөп тәріздес өсімдіктердің түрлеріне зиян келтіру; Зақымдау дегеніміз тамыр ж‰йелеріне, сыртқы қабықтарына  механикалық бұзушылық жасау;
9) жасыл желектерді жою - өсуін тоқтатқан жасыл өсімдіктерді бұзу;
10) дендралогиялық жоспар (дендржоспар) - қаланың аудандарына жасыл желектердің саны, түрі, құрамы бойынша бар және жобалау арқылы ағашты - шілікті, өсімдіктерді орналастыру, ашық газондар, алаңдар, жол, су қоймалары мен келісім үйлестік жасау;
11) Көкшетау қаласының жасыл желектерінің тізімдемесі - Көкшетау қаласының аумағында жасыл желектердің түрлері, құрамы саны туралы мәліметтер жинағы;
12) жасыл желектерді қорғау және ұстау Ережесін бұзғаны үшін жауапкершілік - қолданыстағы Қ.Р. Заңнамаларына сәйкес жеке және Заңды тұлғаларға әкімдік және экономикалық шаралар ықпалын жасау;
13) жасыл желектерді қорғау бойынша өкілетті орган - жасыл желектерді қорғау және ұстау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру үшін Көкшетау қаласы әкімдігінің қаулысымен бекітілген орган.
14) жасыл желектердің  мәні - көгалдандырылған аумақпен жасыл алқаптардағы жасыл желектерді сақтауға бағытталған жұмыстардың агротехникалық шараларының шаруашылық жүйесі;
15) мамандандырылған ұйым - жасыл желектерді жасап, оған күтім көрсететін өзінің штатында осы саланың маманы жұмысшылары бар, арнайы техникалармен жабдықталған (автокөтергіш, сутаситын, трактор негізіндегі бұрғылау қондырғы, автокөліктер, жүк тиейтін техникалар, жүк автокөліктері) кәсіпорын;
Ескерту. 1-тармақ 14), 15) тармақшалармен толықтырылды - Көкшетау қалалық мәслихатының 2006 жылғы 19 мамырдағы N С-31/12 шешімімен
Жасыл желектерді қорғау және
ұстаудың басты қағидалары

2. Все зеленые насаждения города Кокшетау составляют неприкосновенный городской зеленый фонд, за исключением зеленых насаждений, произрастающих на территориях частных домостроений и на дачных участках.
3. Комплекс мер по сохранению и защите зеленых насаждений осуществляется гражданами, должностными и юридическими лицами, независимо от форм собственности.
4. Проектная, строительная и хозяйственная деятельность осуществляется с соблюдением требований по охране зеленых насаждений, установленных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами. Предпроектная и проектная документация на организацию строительной, хозяйственной и иной деятельности должна содержать полные и достоверные сведения о состоянии зеленых насаждений, нанесенных на топографическую съемку.
5. Зеленые массивы (в том числе парки, скверы, рощи, аллеи и т.д.), расположенные в пределах территории города, застройке не подлежат, за исключением участков, подпадающих под генеральный план развития города, согласованных в установленном порядке.
6. Развитие озелененных территорий на землях общего пользования производится в соответствии с долгосрочной комплексной схемой озеленения города, на основании заключения органов архитектуры и градостроительства, по согласованию с исполнительным органом.
Полномочия уполномоченного органа
по защите и содержанию зеленых насаждений
7. В компетенцию уполномоченного органа по защите и содержанию зеленых насаждений входит:
1) оформление и выдача разрешений или отказ о выдаче на снос, пересадку, кронировку, санитарную обрезку зеленых насаждений на территории города Кокшетау;
2) контроль за выполнением мероприятий по восстановлению, обеспечению ухода, содержанию зеленых насаждений;
3) осуществление функции государственного контроля в пределах полномочий, установленных действующим законодательством РК.
Учет, содержание и защита зеленых насаждений
8. Учет зеленых насаждений в городе Кокшетау осуществляется посредством инвентаризации зеленых насаждений, расположенных в границах учетного объекта, которые заносятся в Реестр.
9. Учету подлежат все виды зеленых насаждений: деревья, кустарники, газоны. Проведение инвентаризации зеленых насаждений производится специализированными организациями на тендерной основе, с учетом шкалы санитарного состояния и категорий (классы устойчивости) насаждений.
10. Документом, отображающим результаты учета зеленых насаждений является реестр зеленых насаждений и дендроплан города Кокшетау, который обновляется 1 раз в 10 лет.
11. Реестр зеленых насаждений города Кокшетау ведется в целях:
учета и получения достоверных данных о количестве, качестве и состоянии зеленых насаждений в городе Кокшетау;
определения основных направлений городской политики в сфере защиты, сохранения зеленых насаждений и развития озелененных территорий города;
обеспечения достоверной информацией населения, органов власти и управления о количестве и состоянии зеленых насаждений в городе.

2. Көкшетау қаласының барлық жасыл желектері қаланың қол сұғуға болмайтын жасыл қорын құрайды.
3.Жасыл желектерді қорғау және сақтау бойынша кешенді шараларды меншік түрлерінің қандайы болмасын заңды тұлғалармен және қызметтік лауазымдар арқылы жүзеге асады.
4. Жобалық құрылыс және шаруашылық жұмыстары жасыл желектерді қорғау бойынша талаптарды сақтай отырып, Қазақстан Республикасының белгіленген заңдарымен және осы Ережемен жүзеге асырылады. Құрылыстық, шаруашылық, басқада жұмыстардың, жоба алдындағы және жобалық құжаттарды ұйымдастыру жасыл желектердің жағдайы, жасалған топографиялық түсірулер туралы толық айғақты мәліметтері болуы  қажет.
5. Жасыл алаптар (соның ішінде парктер, бақтар, скверлер, аллеялар, т.с.с) қала аумағының ішіне орналасқан тұстарға құрылыс жүргізуге жатпайды, тек қала дамуының бас жоспарына жататын белгіленген тәртіп бойынша учаскелерге ғана болады.
6. Жалпы пайдаланылатын жерлерде көгалдандыру аумағын дамыту қаланың ұзақ уақыттық кешенді көгалдандыру сызбасына сәйкес жүргізіледі, ол атқарушы органмен келісім бойынша сәулет және қала құрылысы органдарының тұжырымдамасы негізінде орындалады.
Жасыл желектерді ұстау және қорғау бойынша
өкілеттік органның өкімділігі
7. Жасыл желектерді ұстау және қорғау бойынша өкілетті  органның құзырына енеді:
1) Көкшетау қаласының аумағында жасыл желектерді санитарлық кесуге, түрлі үлгілерде қысқартуға, қайта отырғызуға, бұзуға немесе бұзбауға рұқсат ету және рәсімдеу;
2) жасыл желектерді күту, ұстау, қалпына келтіру бойынша шараларды орындау үшін бақылау;
3) Қ.Р. қолданыстағы белгіленген Заңнамалары шегіндегі өкілеттілікпен мемлекеттік бақылау функциясын жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылды - Көкшетау қалалық мәслихатының 2006 жылғы 19 мамырдағы N С-31/12 шешімімен
Жасыл желектерді қорғау және ұстау, есебі
8. Көкшетау қаласындағы жасыл желектердің есебі есеп нысандардың шеңберіне орналасқан жасыл желектер түгендеуімен Тізбеге енген бойынша жүзеге асырылады.
9. Есепке жасыл желектердің барлық түрлері алынады: ағаштар, талдар, газондар. Жасыл желектерге түгендеу жүргізу тендерлік негізде мамандандырылған ұйымдармен, санитарлық жағдайды және санаттары деңгейімен (тұрақтылық сатысы) жүргізіледі.
10. Жасыл желектердің есебін бейнелейтін жасыл желектерге тізімдеме және құжат дендроплан болып табылады, ол 10 жыл ішінде 1 рет жаңартылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Көкшетау қалалық мәслихатының 2006 жылғы 19 мамырдағы N С-31/12 шешімімен
11. Көкшетау қаласының жасыл желектеріне Тізімдеме жүргізу мақсаты:
Көкшетау қаласындағы жасыл желектердің жағдайы және сапасы, саны туралы нақты мәліметтер және есеп;
қаланың көгалдандырылған аумағының дамуы және жасыл желектерді сақтап, қорғау шеңберіндегі қалалық басты саясат бағытын айқындау;
қаладағы жасыл желектер жағдайын және саны туралы билік органдары мен басқармаларды, тұрғындарды сенімді ақпараттармен қамтамасыз ету.

12. Организация работ по ведению Реестра зеленых насаждений осуществляется за счет природоохранных средств.
13. Физические и юридические лица, собственники и арендаторы озелененных территорий обязаны:
1) обеспечить содержание и защиту зеленых насаждений на своем участке и на прилегающих территориях;
2) ежегодно направлять в Уполномоченный орган по защите зеленых насаждений, ведущий реестр зеленых насаждений, информацию об изменении (снос, реконструкция, пересадка, посадка) в инвентаризационных материалах зеленых насаждений по установленной форме;
3) регулярно проводить весь комплекс агротехнических мер, в том числе полив газонов, деревьев и кустарников, борьбу с сорняками, вредителями и болезнями, скашивание газонов в соответствии с инструктивно-методическими указаниями Уполномоченного органа по защите зеленых насаждений города Кокшетау;
4) проводить озеленение и текущий ремонт зеленых насаждений на закрепленной территории по утвержденным дендрологическим проектам, разработанным в соответствии с градостроительными, экологическими, санитарно-гигиеническими нормами за свой счет;
5) снос (пересадку) зеленых насаждений оформлять в порядке, установленном настоящими Правилами;
6) проводить омолаживающую обрезку деревьев (кронирование), формовочную и санитарную обрезку  древесно-кустарниковой растительности;
7) проводить своевременную обрезку ветвей в охранной зоне (в радиусе 1 метра) токонесущих проводов, а также закрывающих указатели улиц и номерные знаки домов. Обрезка ветвей производится по графику, согласованному с владельцами линий электропередачи и под их контролем с соблюдением правил техники безопасности;
8) проводить санитарную очистку территории, удаление поломанных деревьев и кустарников;
9) при посещении парков, садов, скверов, бульваров соблюдать требования по защите зеленых насаждений.
10) При купле, продаже, дарении, передаче в аренду земельных участков, занятых зелеными насаждениями, и других формах земельного оборота, предусмотренных земельным законодательством, к новому собственнику, арендатору переходят права и обязанности по охране и содержанию зеленых насаждений.
14. Работы по содержанию и защите зеленых насаждений, проводимые на землях общего пользования, осуществляются специализированными организациями на тендерной основе.
Специализированные организации проводят снос, посадку, пересадку, кронировку, формовочную, санитарную обрезку древесно-кустарниковой растительности только по письменному разрешению уполномоченного органа с соблюдением градостроительных, экологических, санитарно- гигиенических норм;

12. Жасыл желектерге тізімдеме жүргізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру табиғат қорғау қаржысы есебінен жүзеге асырылады.
13. Жасыл желектерді көгалдандырылған аумақтарды жалға алған және меншік иеліктері, жеке және заңды тұлғалар міндетті:
1) аумағына жататындар жер участкелеріне, өз участкелеріне жасыл желектерді қорғап және ұстауды қамтамасыз етуге;
2) белгіленген үлгі бойынша жасыл желектерді түгендеу материалдарында өзгерістер туралы (бұзу, қайта ретке келтіру, қайта отырғызу, отырғызу) ақпараттарды, жасыл желектердің жетекші кадастырын, жасыл желектер бойынша өкілетті органға жыл сайын жіберіп отыру;
3) Көкшетау қаласының жасыл желектерін қорғау бойынша өкілетті органның нұсқаулық-әдістемелік сілтемелеріне сәйкес газондарды шабу зиянкестер мен аурулар, арамшөптермен күрес, соның ішінде газондармен ағаш және шіліктерді суару, бүкіл кешенді агротехникалық шараларды әрдайым жүргізіп тұру;
4) Өз есебінен санитарлық-гигиеналық, экологиялық, калақұрылысы нормаларына сәйкес жасалған, дендрологиялық жоба бойынша бекітілген аумақтық жасыл желектердің ағымдағы жөндеуі мен көгалдандыруын жүргізу;
5) жасыл желектерді бұзу (қайта отырғызу) осы  Ережеде көрсетілген тәртіпте рәсімделсін;
6) ағаштарды жасартуға әсері бар, ағаш-шілікті өсімдіктерді кесу жүргізілсін;
7) бақылау аумағында (радиусы 1 метр) ток сымдары өтетін, және көше көрсеткіштерін жауып тұратын, үй нөмірлерін көрсетпейтін бұтақтарды кесу өз уақытында жүргізілсін. Бұталарды кесу кесте бойынша электр желілерінің иелері келісімімен, олардың бақылауы бойынша техника қауіпсіздігінің ережесін сақтай отырып атқарылсын;
8) сынған ағаштармен шіліктерді алып тастау, аумақтың санитарлық тазалауы өткізіліп отырсын;
9) парктерге, бақтарға, скверлерге, алаңдарға барғандар жасыл желектерді қорғау бойынша талаптарды сақтау міндетті;
10) жер учаскелерін жалға беру, алу, сатып алу, беру, сыйға беруде жасыл желектермен бірге кететін жағдайда, басқада айналымдарда көрсетілген жер заңдылықтарына орай, жаңа желіктерге, жалға алушыларға жасыл желектерді сақтау талаптары міндеті мен құқығы бірге өтеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Көкшетау қалалық мәслихатының 2006 жылғы 19 мамырдағы N С-31/12 шешімімен
14. Жалпы пайдаланылатын жерлердегі жасыл желектерді қорғау және ұстау жұмыстары тендерлік негізде мамандандырылған ұйымдармен жүзеге асырылады.
Мамандандырылған ұйымдар ағаш-шілікті өсімдіктерді жою, отырғызу, қайта отырғызу, санитарлық, түрлі үлгілерде кесу жұмыстарын тек қана өкілетті органның жазбаша рұқсатымен, санитарлық-гигиеналық, экологиялық  қала құрылысы нормаларын сақтай отырып жүргізіледі.
Ескерту. 14-тармаққа толықтыру енгізілді - Көкшетау қалалық мәслихатының 2006 жылғы 19 мамырдағы N С-31/12 шешімімен

22. Действие Правил не распространяется на территории, используемые под индивидуальные жилые домостроения и дачные участки граждан. Снос и пересадка зеленых насаждений осуществляется ими по своему усмотрению в порядке общего природопользования, без оформления разрешения.
23. Снос деревьев и кустарников на землях общего пользования производится специализированными организациями на тендерной основе с обязательным оформлением разрешения уполномоченного органа.
24. При проведений градостроительных работ, финансируемых из государственного бюджета, восстановление зеленых насаждений производится за счет средств бюджета.
25. В чрезвычайных и аварийных ситуациях, когда падение деревьев представляет угрозу жизни и здоровью людей, повреждению зданий и сооружений, коммуникациям, безопасности дорожного движения снос указанных насаждений производится в экстренном порядке, с последующим уведомлением уполномоченного органа. Факт сноса удостоверяется актом освидетельствования, который составляется уполномоченным органом в течение 72 часов, с момента начала работ.
26. Срубленные зеленые насаждения и порубочные остатки складировать и хранить на месте производства работ запрещается. Все работы по валке, раскряжевке и транспортировке порубочных остатков должны производиться в полном соответствии с требованиями техники безопасности.
27. После проведения работ по пересадке зеленых насаждений, заказчик обязан обеспечить их дальнейшее содержание и уход.
28. Для оформления разрешения на снос, пересадку зеленых насаждений необходимо представление следующих документов:
Для юридических лиц:
заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
копия решения местного исполнительного органа (при отводе земельных участков под строительство (реконструкцию) объектов и ИЖС;
копия право устанавливающих документов на земельный участок
заключение государственной экологической экспертизы (для строящихся и реконструируемых объектов);
заключение по архитектурно-планировочному техническому заданию отдела архитектуры и градостроительства г.Кокшетау для вновь строящихся объектов;
Для физических лиц, при сносе зеленых насаждений на прилегающих к принадлежащим им участках землях общего пользования:
заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
копия земельно-юридической документации;
29. На озелененных территориях настоящими Правилами запрещается:
1) повреждение или уничтожение зеленых насаждений;
2) разведение костров, сжигание опавшей листвы и сухой травы;
3) засорение и загрязнение бытовыми и промышленными отходами, сточными водами;

22. Ереженің күші азаматтардың саяжайлық учаскелеріне және жеке меншік үй құрылысына пайдалану аумағына таралмайды. Жасыл желектерді қайта отырғызу, бұзу олардың өз таңдаумен, рұқсат рәсімдеуінсіз, жалпы табиғат пайдалану тәртібі бойынша жүргізіледі.
23. Жалпы пайдаланылатын жерде ағаштармен шіліктерді бұзу тендерлік негізде өкілетті органның міндетті рұқсатын рәсімдеп мамандырылған ұйым жүргізеді.
24. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын қалақұрылысы жұмыстарын жүргізуде жасыл желектерді қалпына келтіру бюджет қаржысы есебінен жүргізіледі.
25. Төтенше және апатты жағдайларда, ағаш құлаулары адам өмірі мен денсаулыққа қауіп төндіргенде, ғимараттар мен үйлер зақымданып, коммуникациялар жол қозғалыстары қауіпсіздігі туындағанда көрсетілген ағаштар екпесі шұғыл тәртіпте бұзылады, өкілетті органдар дереу хабарланады. Бұзу фактісі акті бойынша айқындалып анықталады, осыны жұмыс басталған уақыттан 72 сағат ішінде өкілетті орган жасайды.
26. Кесілген жасыл желектер мен шабылған қалдықтарды өндіріс орнында сақтау және жиып қоюға тиым салынады. Құлату, бөлу және кесілген қалдықтарды тасымалдау сияқты барлық жұмыстар толық техника қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жүргізілуге тиіс.
27. Жасыл желектерді қайта отырғызу бойынша жұмыстарды жүргізгеннен кейін тапсырыс беруші оларды одан әрі ұстап және баптауды қамтамасыз етуге міндетті.
28. Жасыл желектерді қайта отырғызу, бұзуға рұқсатты рәсімдеу үшін мынандай құжаттар беру қажет:
Заңды тұлғалар үшін:
өкілетті органның басшысы атына өтініш;
жергілікті атқару органы шешімінің көшірмесі (жеке меншік тұрғын-үй құрылысы және нысандар құрылысына (қайта жаңартуға) жер участкесін бөлерде);
жер участкелеріне құқық беретін құжаттар көшірмесі;
мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысы (салынатын және қайта жаңартатын нысандарға);
Көкшетау қаласының қалақұрылысы және сәулет бөлімінің жаңа салынатын нысандары үшін сәулеттік - жоспарлау техникалық  тапсырыстары бойынша қорытындысы;
жеке тұлғалар үшін, жалпы пайдаланатын жер учаскелеріне жататын соларға жақын жасыл желектерді бұзар алдында;
өкілетті органның басшысы атына өтініш;
жер - заңдылық құжаттардың көшірмесі.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - Көкшетау қалалық мәслихатының 2006 жылғы 19 мамырдағы N С-31/12 шешімімен
29. Осы Ережелермен көгалдандырылған аумақтарда тиым  салынады:
1) жасыл желектерді зақымдауға немесе жоюға;
2) от жағуға, түскен жапырақтармен кепкен шөптерді өртеуге;
3) тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарымен, лас сулармен    ластауға;

4) добыча из деревьев сока, нанесение надрезов, надписей, размещение на деревьях рекламы, объявлений, номерных знаков, всякого рода указателей, проводов и забивания в деревья крючков, гвоздей;
5) проезд и стоянка автотранспортных средств, строительной и другой техники кроме техники, связанной с эксплуатацией данных территорий и для ухода за зелеными насаждениями;
6) мойка автотранспортных средств;
7) парковка транспортных средств на газонах;
8) выпас скота;
9) складирование различных грузов, в том числе строительных материалов;
10) сбрасывание снега с крыш на участки, занятые зелеными насаждениями, без принятия мер, обеспечивающих сохранность деревьев и кустарников;
11) производство других действий и бездействий, способных нанести вред зеленым насаждениям.
Ответственность за правонарушения
в области защиты и содержания зеленых насаждений
30. Административная ответственность за противоправное повреждение или уничтожение зеленых насаждений определяется на основании действующего законодательства Республики Казахстан.
31. Физические, должностные и юридические лица при нарушении положений настоящих Правил, привлекаются к административной ответственности, согласно действующего Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Приложение N 1
к Правилам содержания и
защиты зеленых насаждений
города Кокшетау
АКТ
обследования зеленых насаждений
"___" ________ 200__г.
ул.________________________________________________
___________________________________________________
район ____________________________________ г. Кокшетау
Мы, нижеподписавшиеся,_____________________________
должностное лицо
___________________________________________________
уполномоченного органа (должность, Ф.И.О.,
_____________________________________
наименование органа)
___________________________________________________
___________________________________________________
и представитель заказчика произвели обследование
___________________________________________________
зеленых насаждений на подпадающих под
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
В результате установлено:
N
Породный состав зеленых насаж-
дений
Под снос
Пересадка
Сохраняются
Качественное (фактическое)
состояние
кол
дм
кол
дм
кол
дм
хор
удов
неуд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Настоящий акт составлен в ___ экземплярах.
Примечание: Акт обследования не является документом,
дающим право на снос или пересадку зеленых насаждений.
Получил представитель заказчика    _____  Ф.И.О.
Должностное лицо
уполномоченного органа      подпись    Ф.И.О.
Приложение N 2
к Правилам содержания и
защиты зеленых насаждений
города Кокшетау
РАЗРЕШЕНИЕ
на снос, пересадку зеленых насаждений

4) ағаштардан сок алуға, жазу, кесу, хабарландырулар ілу, әр түрлі көрсеткіштер мен нөмір белгілерін, сымдар ілуге, шеге қағып  шотаяқтар қадауға;
5) автокөлік құралдарымен өтіп, тұрақ жасап, басқада техникалармен жүруге, тек аумаққа күтім үшін жасыл желектерді  бағатын техникаларға ғана мүмкіндік беріледі;
6) автокөлік құралдарын жууға;
7) газондарға автокөлік құралдарын қоюға;
8) мал бағуға;
9) әр түрлі жүктерді соның ішінде құрылыс материалдарын  үюге;
10) ағаштардың, шіліктердің сақталуын қамтамасыз ететін шаралар жасамай, төбе, шатыр қарларын төгуге;
11) жасыл желектерге зиян келтіретін басқа да әсер - әрекеттерді болдырмау.
Жасыл желектерге ұстау және қорғау барысында
құқық бұзушылық үшін жауапкершілік
30. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдары негізінде  жасыл желектерді заңға қайшы зақымдау немесе жоюға әкімдік   жауапкершілік етеді.
31. Жеке, лауазымды және заңды тұлғалар осы Ереженің   жағдайын бұзғанда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы "Әкімшілік
құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес жауапкершілікке тартылады.
"Көкшетау қаласының
жасыл желектерін қорғау
және ұстау Ережесіне
қосымша N 1
Жасыл желектерді зертеу
АКТІСІ
"____"»___________ 200___ж.
Көше_______________________________________________________________
___________________________________________________________________
аудан _____________________________________________ Көкшетау қаласы
Біз төменде қол қоюшы______________________________________________
(қызметтік адам)
___________________________________________________________________
өкілетті органның (қызметі аты, жөні)
___________________________________________________________________
органның атауы
___________________________________________________________________
және тапсырыс берушінің уәкілі зерттеу жүргіздік
___________________________________________________________________
жасыл желекке жататын
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Нәтижиесінде белгіленді:
N
Жасыл
желекте-
рінің
тұқымдық
құрамы
Жоюға
Қайта
отырғызу
Сақта-
лады
Сапалық
саны
саны
саны
жақсы
қана-
ғат
нашар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Осы акт ______ парақ жасалды.
Ескерту: Зерттеу актісі жасыл желекті жоюға немесе қайта отырғызуға
құқық беретін құжат емес.
Тапсырыс берушінің өкілі, алдым _____________________________
(аты, жөні)
Өкілетті органның қызметтік адамы __________  _____________________
(қолы)          (аты, жөні)
Көкшетау қаласының жасыл
желектерін қорғау және
ұстау Ережесіне
қосымша N 2
Жасыл желектерді қайта отырғызу, бұзуға

действительно до 31 декабря 200__ г.
1. Наименование предприятия (РНН) (заказчик)
2. Руководитель предприятия (Ф.И.О.) (заказчик)
3. Назначение испрашиваемого участка
4. Место расположения
5. Основание для проведения мероприятий
6. Форма собственности земельного участка (N, дата)
7. Акт обследования зеленых насаждений уполномоченного органа
8. Фактическое (качественное, количественное) состояние древесно-кустарниковых насаждений
9. Обязательство (гарантийное письмо) по компенсационному восстановлению зеленого фонда города Кокшетау.
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждении согласовывает снос вышеуказанных деревьев, при этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
Необходимо произвести мероприятия по компенсационному восстановлению зеленых насаждений путем посадки декоративно-ценных насаждений с соблюдением норм и правил охраны подземных и воздушных коммуникаций.
Проводить полный комплекс мероприятий по защите, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
Приложение: __________
Примечание:___________
Руководитель
Уполномоченного органа             Ф.И.О.
Приложение N 3
к Правилам содержания и
защиты зеленых насаждений
города Кокшетау
Р А З Р Е Ш Е Н И Е
на кронировку, санитарную обрезку,
подчистку штамба зеленых насаждений
действительно до 31 декабря 200__г.
1. Наименование предприятия (РНН) (заказчик)
2. Руководитель предприятия (Ф.И.О.) (заказчик)
3. Назначение испрашиваемого участка
4. Место расположения
5. Основание для проведения мероприятий
6. Форма собственности земельного участка (N, дата)
7. Акт обследования зеленых насаждений уполномоченного органа
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждении согласовывает кронировку, санитарную обрезку, подчистку штамба вышеуказанных деревьев, при этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
Проводить полный комплекс мероприятий по уходу, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
Примечание:________________
Руководитель
уполномоченного органа           Ф.И.О.
Приложение N 4
к Правилам содержания и
защиты зеленых насаждений
города Кокшетау
Реестр
зеленых насаждений города Кокшетау
на 1 января ____ года
Распределение площади объектов (участков) зеленых
насаждений по категориям земель, типам растительности
и функциональному назначению
г. Кокшетау
Административный район: (код)_____________________
Ответственный владелец:___________________________
Реестр зеленых насаждений
Таблица
N п/п,
инвентарный N
Функциональное
назначение
земель, группа типов назначения,
наименование
объектов (участков)
зеленых насаждений
Классифи-
кационный код
Площадь
объектов
(участков) га,
зеленых насаждений
га/шт (дер., куст.)
А
Б
В
1
продолжение таблицы
Зеленые насаждения паркового типа
Древесная растительность, кбм. Га/шт
Кустарниковая растительность
Еди-
нич-
ные
де-
ре-
вья
Груп-
пы,
кур-
тины
Мас-
сивы,
рощи,
сады
га
Ал-
леи,
ряды
Всего
га/шт
Оди-
ноч-
ные
живая
изго-
родь
Рядо-
вые
посад-
ки
Всего
га/шт
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Открытые пространства
Цветники, га
Газоны, га
летни-
ки
много-
лет-
ники
сме-
шанные
контей-
нерные
Всего
пар-
тер-
ные
обык-
новен-ные
напоч-
венный
покров
Всего
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Всего растительности
паркового типа
Растительность лесного, природного типа
Древостой
естественного и смешанного типа
Культуры
Прогалины редины
естественные
20
21
22
23

200___ жылдың "31" желтоқсанына   дейін
РҰҚСАТ   етіледі/
1. Кәсіпорынның атауы (РНН) (тапсырыс  беруші).
2. Кәсіпорын жетекшісі (аты, жөні) (тапсырыс беруші).
3. Сұрайтын учаскенің мақсаты.
4. Тұрған орны.
5. Шаралар өткізу үшін негіздеме.
6. Жер учаскесінің меншік түрі (N, дата).
7. Өкілетті органның жасыл желекті зерттеу актісі.
8. Ағашты, шілікті желектердің нақты жағдайы (сапалы, сандық).
9. Көкшетау қаласының жасыл қорын өтемді қалпына келтіру бойынша (кепілдік хат) міндеттеме.
ҚОРЫТЫНДЫ
Өкілетті орган (толық атауы) зерттеу актісіне сәйкес, жасыл  желектердің жағдайын ескере отырып жоғарыда көрсетілген ағаштарды  жоюға келіседі, осыған орай бірінші жетекшіге, мынадай талаптар орындауға алдын ала беріледі:
Жасыл желектерді өтемді қалпына келтіру бойынша шаралар жер асты және аспандағы коммуникацияларды қорғау ережелері мен нормаларын сақтай отырып жүргізу қажет.
Жасыл желектерді сақтау және қорғау бойынша кешенді шаралар толық жүргізілсін.
Қосымша: ______________
Ескерту: ______________
Өкілетті орган жетекшісі                       (аты жөні)
Көкшетау қаласының жасыл
желектерін қорғау және
ұстау Ережелеріне
қосымша N 3
Жасыл желектерді санитарлық кесу,
крониловкалау, түптерін тазалаудың
200 ___ жылдың "31" желтоқсанына дейін
РҰҚСАТ ЕТІЛЕДІ
1. Кәсіпорының атауы (рнн) (тапсырыс беруші).
2. Кәсіпорын жетекшісі (аты, жөні) (тапсырыс беруші).
3. Сұрайтын учаскесінің мақсаты.
4. Тұрған орны.
5. Шаралар өткізуге негіздеме.
6. Жер учаскесінің меншік түрі (N, дата).
7. Өкілетті органның жасыл желекті зерттеу актісі.
ҚОРЫТЫНДЫ
Өкілетті орган (толық атауы) зерттеу актісіне сәйкес, жасыл  желектердің жағдайын ескере отырып жоғарыда көрсетілген ағаштарды санитарлық кесу, крониловкалау, түптерін тазалауға келіседі, осыған орай бірінші жетекшіге мынадай талаптар орындауға алдын ала  беріледі:
Жасыл желектерді ұстау және баптау бойынша кешенді шаралар толық жүргізілсін.
Ескерту: _____________
Өкілетті орган жетекшісі                       (аты жөні)
Көкшетау қаласының жасыл
желектерін қорғау және
ұстау Ережелеріне
қосымша N 4
Көкшетау қаласының жасыл желектерінің
200 ____ жылдың 1 қаңтарына дейінгі
ТІЗІМІ
Жасыл желектердің жер санаты, өсімдік түрлері,
қызметтік мақсаттары бойынша нысандар
(учаскелер) көлемінің бөлінуі.
Көкшетау қаласы
Әкімшілік аудан: (код) ______________________
Жауапты иегер:   ____________________________
Жасыл желектер тізімдемесі
Кесте
N р/с
мүкәммал
Жасыл желектердің
(учаскелер) нысандар атауы, мақсаты, түр топтары,жер қызметінің мақсаты
Жіктелуі код
Жасыл желектердің
(учаскелері) нысандар
га, га/сан (ағаш, шілік)
А
Б
В
1
Кесте жалғасы
Жасыл желектердің парктік түрі
Ағашты өсімдіктер, тек. м. га./сан.
Шілікті, талды өсімдіктер
Жеке-
леген
ағаш-
тар
Топ-
тары
Бақ-
тар,
шоқ
ағаш-
тар
алқабы
га
Аллей-
лер
қатары
Бар-
лығы
Га/сан
Жеке-
леген
Тірі
қоршау-
лар
Қатар-
дағы
Отыр-
ғызы-
лымдар.
Бар-
лығы
Га/сан.
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кесте жалғасы
Ашық кеңістік
Гүлзарлар, га.
Газондар, га.
Бір жылдық
Көп
жылдық
Аралас
Кон-
тей-
нерлік
Бар-
лығы
Пар-
тер-
лік
Кәдімгі
немесе
дәс-
түрлі
Жер
үстінің
топы-
рағы
Бар-
лығы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кесте жалғасы
Парк түріндегі
барлық
өсімдіктері
Табиғи түрдегі ағаштық өсімдіктер
Табиғи және аралас ағаштар
Түрлері
Табиғи  тастақтар, аралықтар
20
21
22
23