О Правилах общего водопользования на водных объектах Карагандинской области
Решение XVII сессии Карагандинского областного маслихата от 2 декабря 2005 года N 232. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 14 декабря 2005 года за N 1807. Утратило силу - решением X сессии Карагандинского областного маслихата от 5 декабря 2012 года N 112
Сноска. Утратило силу - решением X сессии Карагандинского областного маслихата от 05.12.2012 N 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1 статьи 38 и пунктом 4 статьи 65 Водного Кодекса Республики Казахстан областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила общего водопользования на водных объектах Карагандинской области.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию областного Маслихата по промышленности, строительству, транспорту, коммунальному хозяйству, аграрным вопросам, экологии (Усатов Н.Е.) и заместителя акима области (Таласпеков Ж.С.).
Председатель сессии,
исполняющий обязанности
секретаря областного маслихата
Утверждены
решением XVII сессии
областного маслихата
от 2 декабря 2005 года N 232
ПРАВИЛА
общего водопользования на водных объектах Карагандинской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила общего водопользования (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1статьи 38 , пунктом 4статьи 65 Водного Кодекса Республики Казахстан и регламентируют порядок общего водопользования водных объектов, расположенных на территории Карагандинской области, обязательный для исполнения всеми юридическими и физическими лицами независимо от формы собственности и гражданства.
2. К общему водопользованию относится пользование водными объектами:
при заборе воды из поверхностных источников без применения технических средств;
в рекреационных целях (без организации домов отдыха, пансионатов и т.д.), массового отдыха, туризма и спортивных целей;
для плавания на гребных и парусных судах;
для водопоя скота.
3. Право общего водопользования водными объектами Республики Казахстан возникает с момента рождения граждан и не может быть отчуждено ни при каких обстоятельствах.
4. Общее водопользование может осуществляться как на водных объектах общего водопользования, так и на водных объектах, не состоящих в общем водопользовании, и не требует наличия разрешений.
5. В целях охраны жизни и здоровья граждан местные представительные органы городов (областного значения) и районов устанавливают места, где купание, катание на лодках и других плавучих средствах, забор воды для питьевых и бытовых нужд, водопой скота не рекомендовано.

Қарағанды облысының су объектілерінде ортақ су пайдалану Қағидалары туралы
Қарағанды облыстық мәслихатының XVII сессиясының 2005 жылғы 2 желтоқсандағы N 232 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 14 желтоқсанда N 1807 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының X сессиясының 2012 жылғы 5 желтоқсандағы N 112 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының X сессиясының 2012.12.05 N 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының Су Кодексінің 38 бабы 1 тармақшасына және 65 бабы 4 тармағына сәйкес облыстық Мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса тіркелген Қарағанды облысының су объектілерінде ортақ су пайдалану Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық Мәслихаттың өнеркәсіп, құрылыс, көлік, коммуналдық шаруашылық, аграрлық мәселелер, экология жөніндегі тұрақты комиссиясына (Усатов Н.Е.) және облыс әкімінің орынбасарына (Ж.С. Таласпеков) жүктелсін.
Сессия төрағасы,
облыстық Мәслихат хатшысының
міндетін атқарушы
Облыстық Мәслихаттың XVII сессиясының
2005 жылғы 02 желтоқсандағы
N 232 шешімімен
Бекітілген
Қарағанды облысының су объектілерінде ортақ су пайдалану
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Жалпы ережелер
1. Ортақ су пайдаланудың осы Қағидалары (әрі қарай - Қағидалары) Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 38 бабының 1 тармақшасына, 65 бабының 4 тармағына сәйкес әзірленді және барлық заңды және жеке тұлғалардың меншік нысаны мен азаматтығына қарамастан орындауға міндетті Қарағанды облысы аумағындағы орналасқан су объектілерінде ортақ су пайдаланудың жалпы тәртібін реттейді.
2. Ортақ су пайдалануға мына су объектілерін пайдалану жатады:
техникалық құралдарды пайдаланбай жер үсті көздерінен су алуда;
рекреациялық мақсатта (демалыс үйлерін, пансионаттар және т.б. ұйымдастырмай), жаппай демалыста, туризм мен спорттық мақсаттарда;
ескекті және желкенді қайықтарда жүзу үшін;
мал суару үшін.
3. Қазақстан Республикасының су объектілерінде ортақ су пайдалану құқығы азаматтардың туған сәтінен бастап туындайды және қандай жағдайда болмасын шектелмейді.
4. Ортақ су пайдалану жалпы су пайдалану объектілерінде де, сол сияқты ортақ пайдалануда тіркелмеген су объектілерінде де жүзеге асырылады және рұқсатнама талап етілмейді.
5. Қалалық (облыстық маңызы бар) және аудандық жергілікті өкілетті органдар азаматтардың өмірі мен денсаулығын сақтау мақсатында шомылуға, қайықта және басқа жүзу құралдарымен жүзуге, ауыз су және тұрмыстық қажеттілік үшін су алуға, мал суаруға ұсыныс жасалмаған жерлерді анықтайды.

2. Общее водопользование при особых условиях
6. Требования общего водопользования учитываются при предоставлении водоемов в обособленное или совместное использование местными исполнительными органами.
7. Использование водных объектов в порядке общего водопользования для водопоя скота допускается вне зоны санитарной охраны источников питьевого водоснабжения и при наличии водопойных площадок и других устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водных объектов.
8. Любительский и спортивный лов рыбы до пяти килограммов на одного рыбака за один выезд, добыча других водных животных и растений для личного потребления разрешается всем гражданам бесплатно во всех водоемах, за исключением: заповедников, рыбопитомников, прудовых и других культурных товарных рыбных хозяйств с соблюдением Правил рыболовства, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2005 года N 246.
9. На водных объектах, признанных местами обитания диких водоплавающих птиц и ценных пушных зверей (ондатра и нутрия) общее водопользование возможно при согласовании с уполномоченным органом в области по охране защиты и воспроизводства животного мира, а также с предприятиями и организациями охотничьего хозяйства с учетом требований комплексного использования вод.
10. Ограничение движения гребных и парусных судов осуществляемое с целью соблюдения безопасного плавания регламентируется Правилами плавания по внутренним водным путям Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникаций от 30 ноября 1999 года N 849.
11. Обеспечение безопасности граждан на водах, обязанности и ответственность владельцев водных объектов, водопользователей и организаций (независимо от формы собственности), определяются Типовыми правилами безопасности граждан на водоемах Республики Казахстан, утвержденными центральным уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций.
12. На не закрепленных водных объектах предупреждающие знаки, плакаты с предупреждениями о размерах штрафов за нарушение Правил, устанавливаются местными исполнительными органами городов (областного значения) и районов.
13. Об ограничении купания и иных подобного рода условиях осуществления общего водопользования население оповещается через средства массовой информации и специальными информационными знаками.
14. Использование отдельных водных объектов или их частей может быть ограничено в целях обеспечения обороны страны и безопасности государства, охраны здоровья населения, окружающей природной среды и историко-культурного наследия, прав и законных интересов других лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При возникновении чрезвычайных и аварийных ситуаций, представляющих угрозу для жизни и здоровья населения, общее водопользование может быть ограничено на определенный срок.

2. Ерекше жағдайларда ортақ су пайдалану
6. Ортақ су пайдалану талаптарын жергілікті атқарушы органдар суаттарды жекелей немесе бірлесе пайдалануға берер кезде есепке алынады.
7. Су объектілерін ортақ су пайдалану тәртібімен мал суару үшін пайдалану ауыз сумен қамтамасыз ету көздерін санитарлық қорғау аймағынан тыс жерде және су объектілерін ластап, кірлетуді болдырмайтын суару алаңы мен басқа да қондырғылар бар жағдайда рұқсат етіледі.
8. Әуесқой және спорттық балық аулау бір балықшыға бір шыққанда бес килограмға дейін балық аулауға, немесе жеке тұтыну үшін басқа да су жануарлары мен өсімдіктерін алу барлық азаматтарға барлық су қоймалардан, тек қана пайдаланушыларға бекітілген су тоғандарында, қорықтарда, балық тұқымбақтарында, балық шаруашылығының тоғандары мен басқа да мәдени тауарлары балық шаруашылықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 наурыздағы N 246 Қаулысымен бекітілген, балық аулау ережесін сақтай отырып, ақысыз тегін алуға рұқсат етіледі.
9. Суда жүзетін жабайы құстар мен терісі бағалы аңдар тіршілік ететін орын болып танылған су қоймаларында (ондатр және құндыз), жануарлар әлемін күзету, сақтау және қайта өндіру облыста уәкілеттік органдармен және аң шаруашылығы кәсіпорындары мен ұйымдарының келісімімен, суды кешенді пайдалану талаптарын есепке ала отырып ортақ су пайдалану мүмкін.
10. Қауіпсіз жүзуді сақтау мақсатында жүзеге асатын желкенді және ескекті қайықтардың қозғалысына шек қою көлік және коммуникация Министрінің 1999 жылғы 30 қарашасындағы N 849 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында жүзу ережелерімен реттеледі.
11. Азаматтардың судағы қауіпсіздігін қамтамасыз ету, су объектілерінің иелері, су пайдаланушылар мен ұйымдардың міндеттері және жауапкершіліктері (меншік түріне тәуелсіз) төтенше жағдай жөніндегі орталық мемлекеттік орган бекіткен Қазақстан Республикасы су қоймаларында азаматтардың қауіпсіздігі Типтік ережелерімен анықталады.
12. Бекітіліп берілмеген су объектілерінде шек қою белгілерін, Ережені бұзғаны үшін айыппұл мөлшері туралы ескертулері бар плакаттарды қалалық (облыстық маңызы бар) және аудандық жергілікті атқару органдары орнатады.
13. Шомылуды шектеу және тұрғындарды осы сияқты басқа да жағдайларда ортақ су пайдалануды жүзеге асыруға шек қою туралы хабарландыру бұқаралық ақпарат құралдары және арнайы ақпараттандыру белгілері арқылы жарияланады.
14. Кейбір су объектілерін немесе бөліктерін пайдалануға мемлекеттік қауіпсіздік пен елді қорғауды, тұрғындардың денсаулығын, қоршаған табиғи ортаны және тарихи-мәдени мұраларды, Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес басқа да тұлғалардың құқықтары мен заңды қызығушылықтарын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында шектелуі мүмкін.
Тұрғындардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін төтенше және апатты жағдай туындағанда, белгілі бір мерзімге ортақ су пайдалануды шектеу мүмкін.