О мерах по противопожарной охране лесов области в 2005 году
Постановление Акимата Северо-Казахстанской области от 27 апреля 2005 года N 128. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 30 мая 2005 года N 1585. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо аппарата акима Северо-Казахстанской области от 17 октября 2011 года N 01.04-08/2964)
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо аппарата акима Северо-Казахстанской области от 17.10.2011 N 01.04-08/2964)
Во исполнение статьи 15 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года N 477 акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Провести противопожарные мероприятия по охране лесов области в 2005 году, согласно прилагаемому Плану.
2. Акимам районов в пожароопасный период запретить всем предприятиям, учреждениям, независимо от форм собственности:
проведение культурно-массовых мероприятий в лесах без согласования с областным департаментом природных ресурсов и регулирования природопользования;
выжигание травы на лесных полянах, прогалинах, лугах, сенокосах и пастбищах, стерни на полях (в том числе проведение сельскохозяйственных палов);
использование на работах в лесу автомобилей и других механизмов с неисправностями в системе зажигания, питания и без искрогасителей.
3. Департаменту образования регулярно проводить разъяснительную работу среди учащихся и студентов о соблюдении мер пожарной безопасности в лесах.
4. Департаменту пассажирского транспорта и автомобильных дорог  содержать минерализованнные полосы вдоль автомобильных дорог в чистом состоянии.
5. Рекомендовать Северо-Казахстанскому областному управлению Комитета развития транспортной инфраструктуры Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (по согласованию) содержать в надлежащем противопожарном состоянии барьерные и защитные полосы вдоль автомобильных дорог.
6. Контроль по исполнению настоящего постановления возложить на заместителя акима области Развина С.В.
Аким области
Приложение
к постановлению акимата области
от "27" апреля 2005 года N 128
План противопожарных мероприятий по
охране лесов области
Мероприятия Ответственный
Срок исполнения
1. Разработать и согласовать с департаментом по чрезвычайным ситуациям Северо-Казахстанской области Министерства чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан и управлением мобилизационной подготовки и чрезвычайных ситуаций план взаимодействия сил для борьбы с лесными пожарами.
Департамент природных ресурсов и регулирования природопользования
до 1 мая
2. Укомплектовать пожарно-химические станции, пожарные дружины, опорные пункты необходимым персоналом, противопожарным инвентарем и техникой. Привести в полную готовность средства по обнаружению и тушению лесных пожаров.
Департамент природных ресурсов и регулирования природопользования
до 1 мая

2005 жылы облыс ормандарын өртке қарсы қорғау жөнiндегi шаралар туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2005 жылғы 27 сәуірдегі N 128 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 30 мамырда N 1585 тіркелді. Қолданылу мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды (Солтүстік Қазақстан облысы әкімі аппаратының 2011 жылғы 17 қазандағы N 01.04-08/2964 хаты)
Ескерту. Қолданылу мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды (Солтүстік Қазақстан облысы әкімі аппаратының 2011.10.17 N 01.04-08/2964 хаты)
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шiлдедегi N 477 Орман кодексiнiң 15 бабын орындау үшiн облыс әкiмдiгi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Облыс ормандарын 2005 жылғы қосымша берiлген Жоспарға сай қорғау бойынша өртке қарсы iс-шаралар жүргiзiлсiн.
2. Аудан әкiмдерi өрт қаупi кезеңiнде меншiк нысанына қарамастан барлық кәсiпорындарға, мекемелерге:
облыстық табиғат ресурстары және табиғатты пайдалануды реттеу департаментiнiң келiсiмiнсiз ормандарда мәдени-бұқаралық iс-шаралар өткiзуге;
орманның алаңқай жерлерiнде, шалғын, пiшендiк жер мен жайылымдарда шөптердi өртеуге (соның iшiнде ауылшаруашылық аптабын жүргiзуге);
ормандағы жұмыстарда тұтандырғыш жүйесiнде ақаулықтары бар және ұшқын сөндiргiшi жоқ автомобильдердi және басқа механизмдердi пайдалануға тыйым салынсын.
3. Бiлiм департаментi оқушылар мен студенттер арасында ормандағы өрт қауiпсiздiгi шараларын сақтау туралы түсiндiру жұмыстарын ұдайы жүргiзсiн.
4. Облыстың жолаушылар көлiгi және автомобиль жолдары департаментi автомобиль жолдары жиегiндегi минералдандырылған алқаптарды таза жағдайда ұстасын.
5. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникация министрлiгi Көлiк инфрақұрылымын дамыту комитетiнiң Солтүстiк Қазақстан облыстық басқармасына (келiсiм бойынша) автомобиль жолдары жиегiндегi тосқауыл және қорғаныш алқаптарын тиiстi өртке қарсы жағдайда ұстау ұсынылсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары С.В.Развинге жүктелсiн.
Облыс әкiмi
Облыс әкiмдiгiнiң
2005 жылғы 27 сәуiрдегi
N 128 қаулысына қосымша
2005 жылғы облыс ормандарын қорғау бойынша
өртке қарсы iс-шаралар жоспары
Іс-шаралар Жауаптылар Орындалу мерзiмi
1. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi министрлiгi Солтүстiк Қазақстан облыстық төтенше жағдайлар жөнiндегi басқарма және төтенше жағдайлар және жұмылдыруға дайындық басқармасымен орман өрттерiмен күресуге арналған күштерiн өзара әрекеттеу жоспарын әзiрлеу және келiсу.
Табиғат ресурстары және табиғатты пайдалануды реттеу департаментi
1 мамырға дейiн
2. Өрт - химиялық стансаны, өртке қарсы жасақтарды, қажеттi қызметкерлерiмен тiрек бекетiн, өртке қарсы керек-жарақтарымен және техникамен жабдықтау. Орман өрттерiн табу және сөндiру бойынша құралдарды толығымен дайындау.
Табиғат ресурстары және табиғатты пайдалануды реттеу департаментi
1 мамырға дейiн

3. Организовать широкую разъяснительную работу через средства массовой информации по предупреждению лесных пожаров с разъяснением мер ответственности лиц, виновных в нарушении правил пожарной безопасности в лесах.
Департамент природных ресурсов и регулирования природопользования
постоянно
4. Запретить отвлечение государственной лесной охраны, а также использование технических средств учреждений (автомобили, трактора, бульдозеры) на работах, не связанных, с охраной лесов на весь пожароопасный период.
Акимы районов и города Петропавловска
с 1 мая
до окон
чания пожа
роопасного сезона
5. Разработать и утвердить районные планы пожаротушения, механизм привлечения к ликвидации лесных и степных пожаров транспортной техники сельскохозяйственных предприятий и учреждений, независимо от форм собственности. Провести районный смотр отрядов быстрого реагирования.
Акимы районов и города Петропавловска
до 1 мая
6.Составить график и утвердить сроки проведения смотра отрядов быстрого реагирования.
Департамент природных ресурсов и регулирования природопользования
до 1 мая
7. В период высокой пожарной опасности запретить въезд техники и ограничить посещение физическими и юридическими лицами памятников природы и особо охраняемых природных территорий, хвойных насаждений, на въездах выставить временные совместные посты дорожной полиции и государственной лесной охраны
Акимы районов и города Петропавловска, управления внутренних дел, департамент природных ресурсов и регулирования природопользования
в период с 1 мая по 4 мая, с 7 мая, с 7 мая по 11 мая
8. На период высокой пожарной опасности в лесу запретить пребывание физических лиц на территории государственного лесного фонда, вплоть до приостановления права лесопользования.
Акимы районов и города Петропавловска, департамент природных ресурсов и регулирования природопользования
постоянно
9. Обеспечить контроль за проведением крестьянскими хозяйствами и иными сельскохозяйственными организациями сжигания стерни, пожнивных и иных растительных остатков на сельскохозяйственных полях, пастбищах и сенокосах, прилегающих к государственному лесному фонду.
Департамент сельского хозяйства, акимы районов, департамент природных ресурсов и регулирования природопользования
постоянно
10. Запретить сжигание мусора на расстоянии менее 50 метров от стен хвойного леса или отдельно растущих хвойных деревьев и молодняка, менее 25 метров от стен лиственного леса и отдельно растущих лиственных деревьев
Департамент сельского хозяйства, акимы районов, департамент природных ресурсов и регулирования природопользования
постоянно

3. Бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ормандарда өрт қауiпсiздiгi тәртiбiн бұзған кiнәлiлердiң жауапкершiлiк шараларын түсiндiрiп орман өртiнiң алдын алу бойынша кеңiнен түсiндiру жұмыстарын ұйымдастыру.
Табиғат ресурстары және табиғатты пайдалануды реттеу департаментi
Үнемi
4. Өрт қауiпi кезеңiнде мемлекеттiк орман қорғауды, сондай-ақ мекеменiң техникалық құралдарын (автомобильдердi, тракторларды, бульдозерлердi) орман қорғауға байланысты емес жұмыстарға пайдалануға тыйым салу.
Петропавл қаласы және аудан әкiмдерi
1 мамырдан бастап өрт қауiпi кезеңiнiң аяқталуына дейiн
5. Меншiк түрiне байланыссыз ауыл шаруашылық кәсiпорындары мен мекемелердiң көлiктiк техникаларын орман және дала өртiн жоюға тарту механизмiн, аудандық өрт сөндiру жоспарларын әзiрлеу және бекiту. Тез әсер ету жасағына аудандық байқау жүргiзу.
Петропавл қаласы және аудан әкiмдерi
1 мамырға дейiн
6. Тез әсер ету жасағына байқау жүргiзу мерзiмi бекiтiлсiн және кестесi құрылсын.
Табиғат ресурстары және табиғатты пайдалануды реттеу департаментi
1 мамырға дейiн
7. Жоғарғы өрт қауiпi кезеңiнде техникалардың кiруiне тыйым салу және орман ескерткiштерi мен ерекше қорғалатын табиғат аумақтарына, қылқанды орманға заңды және жеке тұлғалардың баруын шектеу, кiретiн жерлерге уақытша бiрiккен жол полициясы мен мемлекеттiк орман қорғау бекетiн қою.
Петропавл қаласы және аудан әкiмдерi, Ішкi iстер басқармасы, Табиғат ресурстары және табиғатты пайдалануды реттеу департаментi
1 мамырдан 7 мамырға дейiн, 7 мамырдан 11 мамырға дейiнгi кезең
8. Жоғары өрт қауiпi кезеңiнде мемлекеттiк орман қоры аумағында жеке және заңды тұлғалардың орманды пайдалану құқығы тоқтатылып орманға кiруге тыйым салу.
Петропавл қаласы және аудан әкiмдерi, Табиғат ресурстары және табиғатты пайдалануды реттеу департаментi
үнемi
9. Шаруашылық қожалықтары мен ауыл шаруашылық ұйымдарының мемлекеттiк орман қорына жақын ауыл шаруашылық алқаптарында, жайылымдарда, пiшендiктерде және жарамсыз алқаптарда астық, өсiмдiктер және басқа да қалдықтарды өртеу жұмыстарын бақылауды қамтамасыз ету.
Ауыл шаруашылық департаментi, табиғат ресурстары және табиғатты пайдалануды реттеу департаментi, аудан әкiмдерi
үнемi
10. Қылқан жапырақты орман шетiнен немесе жеке өсiп тұрған қылқан жапырақты ағаштар мен талдардан кемiнде 50 метр, жапырақты орман шетiнен және жеке өсiп тұрған жапырақты ағаштардан кемiнде 25 метр қашықтықта сабанды өртеуге тыйым салу.
Ауыл шаруашылық департаментi, СҚО табиғат ресурстары және табиғатты пайдалануды реттеу департаментi, аудан әкiмдерi
үнемi

11. Разработать и утвердить график схода граждан, общешкольных линеек классных часов на тему "Влияние лесных пожаров на окружающую среду"
Акимы районов и города Петропавловска, департаменты образования и сельского хозяйства
по графику
12. Отработать вопросы проведения возможной эвакуации населения с территории, охваченной лесным и степным пожаром.
Департамент по чрезвычайным ситуациям Северо-Казахстанской области Министерства чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан
по графику
13. Регулярно проводить проверку противопожарного состояния территории оздоровительных детских лагерей, туристических баз и населенных пунктов, находящихся на землях государственного лесного фонда.
Департамент по чрезвычайным ситуациям Северо-Казахстанской области Министерства чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан
к 1 мая
14. На районных совещаниях по подготовке и проведению весенне-полевых работ рассмотреть вопросы сохранности лесов области
Акимы районов и города Петропавловска, департамент сельского хозяйства, департамент природных ресурсов и регулирования природопользования
по мере проведения

11. "Қоршаған ортаға орман өртiнiң әсер етуi" тақырыбына жалпы мектеп жиналысы, сынып сағаттар, азаматтар жиылымының кестесiн әзiрлеу және бекiту.
Петропавл қаласы және аудан әкiмдерi, бiлiм беру және ауыл шаруашылық департаменттерi
кесте бойынша
12. Орман және дала өртi қамтыған аумақтарда халықты эвакуациялау мүмкiндiгi мәселелерiн меңгеру.
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi министрлiгi Солтүстiк Қазақстан облысының төтенше жағдайлар жөнiндегi басқармасы
кесте бойынша
13. Мемлекеттiк орман қоры жерлерiнде орналасқан балаларды сауықтыру лагерi, туристiк базалар мен елдi мекен аумақтарының өртке қарсы жағдайын тексерудi ұдайы жүргiзу.
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi министрлiгi Солтүстiк Қазақстан облысының төтенше жағдайлар жөнiндегi басқармасы
1 мамырға қарай
14. Көктем-егiстiк жұмыстарын дайындау және өткiзу бойынша аудандық кеңестерде облыс ормандарын сақтау мәселелерiн қарастыру.
Петропавл қаласы және аудан әкiмдерi, ауыл шаруашылық департаментi, табиғат ресурстары және табиғатты пайдалануды реттеу департаменті
өткізу шамасы бойынша