Об утверждении Правил квотирования рабочих мест для инвалидов в Северо-Казахстанской области
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 22 октября 2005 года N 241. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 15 ноября 2005 года N 1603. Утратило силу - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 4 марта 2009 года N 45.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 31 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года N 39 "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", подпунктом 5-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 149 "О занятости населения", в целях установления единых условий при квотировании рабочих мест для инвалидов акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила квотирования рабочих мест для инвалидов в Северо-Казахстанской области (далее - Правила).
2. Управлению координации занятости и социальных программ Северо-Казахстанской области обеспечить проведение организационной и методической работы по реализации Правил.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 12 августа 2008 года N 239
3. Акиматам районов и города Петропавловска создать необходимые условия для реализации указанных Правил.
4. Контроль за исполнением данного постановления возложить на первого заместителя акима области Мурзалина М.К.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 12 августа 2008 года N 239
Аким области
Утверждены
постановлением акимата
Северо-Казахстанской области
от 22 октября 2005 года N 241
Правила
квотирования рабочих мест для инвалидов
в Северо-Казахстанской области
Настоящие Правила квотирования рабочих мест для инвалидов в Северо-Казахстанской области (далее - Правила) в соответствии с Законами Республики Казахстан "О занятости населения" и "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" определяют порядок установления квоты рабочих мест для инвалидов и закрепляют гарантии занятости инвалидов, особо нуждающихся в социальной защите.
1. Общие положения
1. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) инвалид - лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, травмами, их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
2) работодатель - юридическое или физическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) уполномоченный орган по вопросам занятости - структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне;

Солтүстiк Қазақстан облысында мүгедектер үшiн жұмыс орындарын квоталау ережесiн бекiту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2005 жылғы 22 қазандағы N 241 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 15 қарашада N 1603 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2009 жылғы 4 наурыздағы N 45 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуiрдегi N 39 Заңы 31 бабы 1) тармақшасына, "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 149 Заңы 7 бабы 5-2) тармақшасына сәйкес мүгедектер үшiн жұмыс орындарын квоталау кезiнде бiрегей жағдайлар белгiлеу мақсатында облыс әкiмдiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Солтүстiк Қазақстан облысында мүгедектер үшiн жұмыс орындарын квоталаудың қоса берiлген Ережесi (бұдан әрi -Ереже) бекiтiлсiн.
2. Солтүстiк Қазақстан облысының жұмыспен қамтуды үйлестiру және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасы Ереженi iске асыру жөнiндегi ұйымдастыру және әдiстемелiк жұмыстарды жүргiзудi қамтамасыз етсiн.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 12 тамыздағы N 239 қаулысымен.
3. Аудандар мен Петропавл қаласының әкiмдiктерi аталған Ереженi iске асыру үшiн қажеттi жағдайлар жасасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң бірінші орынбасары М.К. Мырзалинға жүктелсiн.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 12 тамыздағы N 239 қаулысымен.
Облыс әкiмi
Солтүстiк Қазақстан облысы
әкiмдiгiнiң 2005 жылғы 22 қазандағы
N 241 қаулысымен бекiтiлген
Солтүстiк Қазақстан облысында
мүгедектер үшiн жұмыс орындарын
квоталау ережесi
Солтүстiк Қазақстан облысында мүгедектер үшiн жұмыс орындарын квоталаудың осы Ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Халықты жұмыспен қамту туралы" және "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес мүгедектер үшiн жұмыс орындары квотасын белгiлеу тәртiбiн айқындайды және әлеуметтiк қорғауға аса мұқтаж мүгедектердi жұмыспен қамту кепiлдiктерiн бекiтедi.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар мынадай:
1) мүгедек- тiршiлiк-тынысының шектелуiне және оны әлеуметтiк қорғау қажеттiлiгiне әкеп соқтыратын аурулардан, жарақаттардан, олардың салдарынан, кемiстiктерден организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы бұзылған адам;
2) жұмыс берушi- қызметкер онымен еңбек қатынастарында тұрған заңды немесе жеке тұлға;
3) жұмыспен қамту мәселесi жөнiндегi уәкiлеттi орган - жергiлiктi атқарушы органдардың жергiлiктi деңгейде халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудi және жұмыссыздықтан әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ететiн құрылымдық бөлiмшелерi;

2. В целях оказания содействия занятости и приему на работу инвалидов у работодателей устанавливается квота рабочих мест для инвалидов в размере трех процентов от общей численности рабочих мест.
2. Условия и порядок квотирования
3. Предложения по определению работодателей, у которых устанавливается квота рабочих мест для инвалидов, разрабатываются на основе анализа, прогнозирования спроса и предложения на рабочую силу в регионе уполномоченными органами по вопросам занятости.
4. На основании представленных уполномоченными органами по вопросам занятости предложений местные исполнительные органы соответствующими постановлениями утверждают перечень работодателей, у которых устанавливается квота. Такой перечень корректируется ежегодно.
5. При определении работодателей, у которых устанавливается квота рабочих мест для инвалидов, учитывается общая численность рабочих мест, возможность организации работы на условиях сокращенной продолжительности рабочего времени, а также вид деятельности, условия труда и финансовые возможности работодателя.
6. Уполномоченные органы по вопросам занятости информируют работодателей об утвержденном перечне в течение трех рабочих дней со дня его утверждения.
7. Работодатели в соответствии с установленной квотой выделяют необходимое количество рабочих мест для трудоустройства инвалидов.
8. Трудоустройство инвалидов на рабочие места по квоте производится по направлению уполномоченного органа по вопросам занятости.
3. Участие работодателей
в обеспечении занятости инвалидов
9. Работодатели в соответствии с установленной квотой принимают на работу инвалидов, направленных уполномоченным органом по вопросам занятости, заключают с ними трудовые договоры в соответствии с трудовым законодательством.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 12 августа 2008 года N 239
10. Работодатели представляют в уполномоченный орган по вопросам занятости информацию:
об освобождающихся рабочих местах, выделенных в пределах квоты;
по заполняемости рабочих мест, выделенных в счет квоты.
4. Контроль за соблюдением квотирования
11. Для осуществления координации работы по квотированию рабочих мест для инвалидов, уполномоченные органы по вопросам занятости ежемесячно первого числа следующего за отчетным месяцем представляют в Управление координации занятости и социальных программ Северо-Казахстанской области сведения о заполняемости квотируемых рабочих мест.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 12 августа 2008 года N 239

2. Мүгедектердi жұмыспен қамтуға жәрдем көрсету және жұмысқа қабылдау мақсатында жұмыс берушiлерде жұмыс орындарының жалпы санының үш пайызы мөлшерiнде мүгедектер үшiн жұмыс орындарының квотасы белгiленедi.
2. Квоталау жағдайлары мен тәртiбi
3. Мүгедектер үшiн жұмыс орындарының квотасы белгiленетiн жұмыс берушiлердi айқындау жөнiндегi ұсыныстарды жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдар өңiрдегi жұмыс күшiне сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау негiзiнде әзiрлейдi.
4. Жергiлiктi атқарушы органдар жұмыспен қамту мәселесi жөнiндегi уәкiлеттi органдар ұсынған ұсыныстар негiзiнде квота белгiленетiн жұмыс берушiлер тiзбесiн тиiстi қаулылармен бекiтедi. Осындай тiзбеге жыл сайын түзетулер енгiзiледi.
5. Мүгедектер үшiн жұмыс орындары квотасы белгiленетiн жұмыс берушiлердi айқындау кезiнде жұмыс орындарының жалпы саны, қысқартылған жұмыс уақыты жағдайларында жұмыс ұйымдастыру мүмкiндiгi, сондай-ақ жұмыс берушiнiң қызмет түрi, жұмыс жағдайлары мен қаржы мүмкiндiктерi ескерiледi.
6. Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдар тiзбе бекiтiлген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде оның бекiтiлгенi туралы жұмыс берушiлердi хабардар етедi.
7. Жұмыс берушiлер белгiленген квотаға сәйкес мүгедектердi жұмысқа орналастыру үшiн қажеттi жұмыс орындарын бөледi.
8. Мүгедектердi жұмыс орындарына квота бойынша жұмысқа орналастыру жұмыспен қамту мәселесi жөнiндегi уәкiлеттi органның жолдамасы бойынша жүргiзiледi.
3. Жұмыс берушiлердiң мүгедектердi
жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге қатысуы
9. Жұмыс берушiлер жұмыспен қамту мәселесi жөнiндегi уәкiлеттi органдар жiберген мүгедектердi жұмысқа белгiленген квотаға сәйкес қабылдайды, еңбек заңнамасына сәйкес олармен еңбек шарттарын жасасады.
Ескерту: 9-тармақ өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 12 тамыздағы N 239 қаулысы
10. Жұмыс берушiлер жұмыспен қамту мәселесi жөнiндегi уәкiлеттi органға мынадай ақпаратты ұсынады:
белгiленген квота шеңберiнде бөлiнген, босатылатын жұмыс орындары туралы;
квота есебiнен бөлiнген жұмыс орындарының толықтырылуы жөнiндегi.
4. Квоталаудың сақталуын бақылау
11. Мүгедектер үшiн жұмыс орындарын квоталау жөнiндегi жұмысты үйлестiрудi iске асыру үшiн жұмыспен қамту мәселесi жөнiндегi уәкiлеттi органдар квоталанатын жұмыс орындарын толтыру туралы мәлiметтердi есеп беруден кейiнгi кейiнгi келесi айдың бiрiншi күнi ай сайын Солтүстiк Қазақстан облысының жұмыспен қамтуды үйлестiру және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасына ұсынады.
Ескерту: 11-тармақ өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 12 тамыздағы N 239 қаулысы

12. Мониторинг заполняемости рабочих мест, выделенных в счет квоты, осуществляют уполномоченные органы по вопросам занятости.
13. Контроль за соблюдением квотирования рабочих мест для инвалидов осуществляется соответствующими государственными органами в установленном законодательством порядке.

12. Квота есебiне бөлiнген жұмыс орындарының толықтырылу мониторингiнi жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдар жүзеге асырады.
13. Мүгедектер үшiн жұмыс орындарын квоталаудың орындалуын қадағалау заңнамада белгiленген тәртiппен тиiстi мемлекеттiк органдар арқылы жүзеге асырылады.