О региональной программе по капитальному ремонту и материально-техническому оснащению организаций здравоохранения Атырауской области на 2005-2007 годы
Решение Атырауского областного Маслихата 11 февраля 2005 года N 183-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 19 марта 2005 года N 2377. Не подлежит гос. регистрации - письмо ДЮ Атырауской области N 3-2185/06 от 23.05.2006 г. Утратило силу - письмом Атырауского областного маслихата от 3 октября 2011 года № 275/1711/-МШ
Сноска. Утратило силу - письмом Атырауского областного маслихата от 3.10.2011 275/1711/-МШ.
Извлечение из письма N 3-2185/06 от 23 мая 2006г.
"Согласно заключения, проведенной повторной юридической экспертизы департаментом юстиции Атырауской области и письма ДРНПА Министерства юстиции Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 44-2-1/и623 направляется список ранее зарегистрированных нормативно-правовых актов, не отвечающие требованиям статьи 38 Закона "Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", и, следовательно, не подлежащие государственной регистрации для внесения соответствующей записи в Базу Данных "Закон"
Приложение на 2 листах.
Начальник ДЮ
...
17) Решение Атырауского областного Маслихата 11 февраля 2005 года N 183-III "О региональной программе по капитальному ремонту и материально-техническому оснащению организаций здравоохранения Атырауской области на 2005-2007 годы" (Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 19 марта 2005 года N 2377.)
В целях реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 19 марта 2005 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации" Атырауский областной маслихат III созыва на Х сессии решил:
1. Утвердить Региональную программу по капитальному ремонту и материально-техническому оснащению организаций здравоохранения Атырауской области на 2005-2007 годы" внесенную на сессию постановлением областного акимата N 21 от 15 января 2005 года "О региональной программе по капитальному ремонту и материально-техническому оснащению организаций здравоохранения Атырауской области на 2005-2007 годы" (прилагается).
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по вопросам социальной защиты, здравоохранения, культуры и по делам молодежи областного маслихата (Ж.Б. Умирбекова).
Председатель Х сессии
областного маслихата
Секретарь областного маслихата
Постановление Атырауского областного маслихата
Приложение
к постановлению акимата области

Атырау облысы денсаулық сақтау ұйымдарын күрделі жөндеу және материалдық-техникалық жарақтандыру жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарлама туралы
Атырау облыстық Мәслихатының 2005 жылғы 11 ақпандағы N 183-ІII шешімі. Атырау облыстық әділет департаментінде 2005 жылғы 19 наурызда N 2377 тіркелді. Атырау облысы Әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамыр 3-2185/06 хаты негізінде мемлекеттік тіркелуге жатпайды. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011 жылғы 3 қазандағы № 275/1711/-МШ хатымен.
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011.10.03 № 275/1711/-МШ хатымен.
ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамыр 3-2185/06 хатынан үзінді:
Атырау облыстық әділет департаменті ертеде тіркелген нормативтік құқықтық актілеріне қайта тексеріс жүргізілген қорытындысы бойынша және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 4-2-1/и623 хатына сәйкес, Сізге Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңының 38-бабының талаптарына сәйкес келмейтін тіркелген нормативтік құқықтық актілердің тізімін, "Заң" деректер базасына тиісті жазбаларды енгізу үшін, жолдайды.
Қосымша 2 бетте.
АОӘД бастығы
Қосымша:
17) Атырау облыстық мәслихатының 2005 жылғы 11 ақпандағы N 183-ІІІ "Атырау облысы денсаулық сақтау ұйымдарын күрделі жөндеу және материалдық-техникалық жарақтандыру жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарлама туралы" шешімі (Атырау облыстық әділет департаментінде 2005 жылғы 19 наурызда N 2377 тіркелді)
...
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 19 наурыздағы
"Бәсекеге қабілетті Қазақстан үшін, бәсекеге қабілетті экономика үшін, бәсекеге қабілетті халық үшін" Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында ІІІ шақырылған Атырау облыстық мәслихаты Х сессиясында шешім етті:
1. Облыс әкімиятының 2005 жылғы 15 қаңтардағы N 21 Атырау облысы денсаулық сақтау ұйымдарын күрделі жөндеу және материалдық-техникалық жарақтандыру жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы»қаулысымен ұсынылған "Атырау облысы денсаулық сақтау ұйымдарын күрделі жөндеу және материалдық-техникалық жарақтандыру жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы" бекітілсін (жалғанды).
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, мәдениет және жастар ісі жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ж.Б.Өмірбекова) жүктелсін.
Облыстық мәслихаттың Х сессиясының төрайымы
Облыстық мәслихат хатшысы
Атырау облыстық әкімиятының қаулысы

от 15 января 2005 года N 21
Региональная Программа
по капитальному ремонту и материально-техническому оснащению
организаций здравоохранения Атырауской области на 2005-2007 годы Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ состояния материально-технической базы лечебно-профилактических
организаций области.
4. Цель и задачи Программы
5. Основные направления и механизм реализации Программы
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
8. План мероприятий по реализации Программы
1. Паспорт Программы
Наименование  Региональная программа по капитальному
Программы     ремонту и материально-техническому
оснащению организаций здравоохранения
Атырауской области на 2005-2007 годы
Основание для Постановление Правительства Республики
разработки    Казахстан от 20 августа 2003 года N 838
"О плане мероприятий на 2004-2006 годы по
реализации Государственной программы
развития сельских территорий Республики
Казахстан на 2004-2010 годы"  Послание
Президента народу Казахстана от 19 марта
2004 года "К конкурентоспособному
Казахстану, конкурентоспособной экономике,
конкурентоспособной нации", Протокол
расширенного заседания Правительства
Республики Казахстан с участием Президента
Республики Казахстан "Об итогах социально-
экономического развития Республики
Казахстан за первое полугодие 2004 и
задачах на второе полугодие" от 2 августа
2004 года N 01-7.5., Распоряжение Акима
Атырауской области N 219-р от 2 сентября
2004 года "Об утверждении Плана мероприятий
по исполнению Протокола расширенного
заседания Правительства с участием
Президента Республики Казахстан "Об итогах
социально-экономического развития
Республики Казахстан за первое полугодие
2004 года и задачах на второе полугодие"
от 2 августа 2004 года N 01-7.5, Указ
Президента Республики Казахстан N 1438
от 13 сентября 2004 года "О
Государственной программе реформирования
и развития здравоохранения Республики
Казахстан на 2005-2010 годы"
Основной      Департамент здравоохранения
разработчик   Атырауской области
Цель           Повышение уровня оснащенности
лечебно-профилактических учреждений
области медицинским оборудованием.
Осуществление преобразований в сфере
здравоохранения, направленных на
улучшение здоровья населения, путем
создания условий для сохранения основных
средств, поддержка их в эксплутационном
состоянии.
Задачи        Разработка конкретных планов по проведению
капитального ремонта в объектах
здравоохранения и оснащению медицинским
оборудованием лечебно-профилактических
учреждений области.
Необходимые    Финансирование Программы в 2005-2007 годах
ресурсы и      будет осуществляться за счет средств
источники      местного бюджета и других не
финансирования запрещенных законодательством Республики
Казахстан источников.
Общие дополнительные затраты составят:
Годы
Итого
В том числе:
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Иные средства
2005
426066,0
-
426066,0
-
2006
477410,0
-
477410,0
-
2007
557839,0
-
557839,0
-
Всего
1461315,0
-
1461315,0
-
Объем бюджетных средств, необходимых для
реализации Программы в 2005-2007 годах,
ежегодно будет уточняться при формировании
бюджетов на соответствующий финансовый год.
Ожидаемые      Повышение уровня обеспеченности населения
результаты     услугами здравоохранения. Работникам
системы здравоохранения будут созданы
условия для повышения качества и объемов
оказываемой медицинской помощи. Оснащение
оборудованием до уровня предусмотренного
нормативами.
Срок           2005-2007 годы
реализации
2. Введение
Региональная программа капитального ремонта и материально-технического оснащения организаций здравоохранения Атырауской области на 2005-2007 годы (далее - Программа) разработана для реализациизадач, поставленных в Послании Президента Республики Казахстан к народуКазахстан от 19 марта 2004 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации".
Стратегией основных направлений развития здравоохранения в Республике Казахстан до 2010 года, базирующейся на основные принципы Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2010 года, в качестве одной из приоритетных задач предусмотрена ориентация здравоохранения на внедрение современных технологий диагностики и лечения.
Широкое внедрение в практику передовых медицинских технологий, совершенствование материально-технической базы медицинских организации, рационального использования имеющегося оборудования является одним из приоритетных направлений Государственной программы реформирования здравоохранения.
Кризисные явления переходного периода обусловили ухудшение материально-технической оснащенности и состояние государственных объектов здравоохранения. Но в настоящее время ситуация в данном вопросе приобретает тенденцию к улучшению в связи с увеличением выделений финансовых средств на приобретение нового высокотехнологического медицинского оборудования и проведение капитального ремонта.
Государство приоритетно стало уделять внимание вопросам укрепления материально-технической базы объектов здравоохранения и оснащения необходимым медицинским оборудованием в соответствии с требованием времени.
В Программе определены цель и задачи повышения уровня оснащенности лечебных учреждений современным медицинским оборудованием и проведение капитального ремонта действующих объектов здравоохранения.

2005 жылғы 15 қаңтар 21
Атырау облысы денсаулық сақтау ұйымдарын күрделі жөндеу және
материалдық-техникалық жарақтандыру жөніндегі 2005-2007
жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 19 наурыздағы
"Бәсекеге қабілетті Қазақстан үшін, бәсекеге қабілетті экономика үшін, бәсекеге қабілетті халық үшін" Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 "Қазақстан Республикасында жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 27 бабы 1 тармағы 1 тармақшасын басшылыққа ала отырып, облыс әкімияты қаулы етеді:
1. Қоса берілген Атырау облысы денсаулық сақтау ұйымдарын күрделі жөндеу және материалдық-техникалық жарақтандыру жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарлама (бұдан әрі - бағдарлама) мақұлдансын және облыстық мәслихаттың кезекті сессиясында бекітуге енгізілсін.
2. Атырау қаласы мен аудан әкімдері облыс бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдар:
1) Бағдарламаны орындау жөніндегі қажетті шараларды алсын.
2) Бағдарламаны іске асыруды ұйымдастыру және жәрдемдесу жөнінде мониторинг өткізсін.
3. Атырау облысы денсаулық сақтау департаменті бағдарламаның тиісінше орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары
Р.Қ.Мүрсалиеваға жүктелсін.
Облыс әкімінің міндетін атқарушы
Облыс әкiмиятының 2005 жылғы
15 қаңтардағы N 21 қаулысына
қосымша
Атырау облысы денсаулық сақтау ұйымдарын күрделi жөндеу және
материалдық-техникалық жарақтандыру жөнiндегi 2005-2007
жылдарға арналған өңiрлiк бағдарламасы
Мазмұны
1. Бағдарлама паспорты
2. Кiрiспе
3. Облыстық емдеу-алдын алу ұйымдарының материалдық-техникалық базасының жағдайын талдау
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
5. Бағдарламаны iске асыру тетiгi мен негiзгi бағыттары
6. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
8. Бағдарламаның iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
1. Бағдарлама паспорты
Атауы:   Атырау облысы денсаулық сақтау ұйымдарын күрделi жөндеу
және материалдық-техникалық жарақтандыру жөнiндегi
2005-2007 жылдарға арналған өңiрлiк бағдарламасы.
Әзiрлеу  Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 20 тамыздағы
үшiн      N 838 "Қазақстан Республикасында ауылдық аймақтарын
негiзi:  дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған Мемлекеттiк
бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
2004-2006 жылдардағы iс-шаралар жоспары туралы" қаулысы;
Президенттiң 2004 жылғы 19 наурыздағы "Бәсекеге қабiлеттi
Қазақстан үшiн, бәсекеге қабiлеттi экономика үшiн, бәсекеге
қабiлеттi халық үшiн" Қазақстан халқына  Жолдауы ; Қазақстан
Республикасы Президентiнiң қатысуымен өткен Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 2 тамыздағы N 01-7.5.
"Қазақстан Республикасының 2004 жылдың бiрiншi
жартыжылдығындағы әлеуметтiк-экономикалық даму
қорытындылары және екiншi жартыжылдықтағы
мiндеттерi туралы" кеңейтiлген отырысының хаттамасы;
Атырау облысы әкiмiнiң 2004 жылғы 2 қыркүйектегi N 219-ө
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң қатысуымен болған
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 2 тамыздағы
N 01-7.5. "Қазақстан Республикасының 2004 жылдың бiрiншi
жартыжылдығындағы әлеуметтiк-экономикалық даму
қорытындылары және екiншi жартыжылдықтағы мiндеттерi
туралы" хаттамасының орындалуы жөнiндегi iс-шаралар
Жоспарын бекiту туралы" өкiмi; Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2004 жылғы 13 қыркүйектегi  N 1438 "Қазақстан
Республикасында денсаулық сақтауды дамыту және
реформалаудың 2005-2010 жылдарға арналған Мемлекеттiк
бағдарламасы туралы" Жарлығы;
Негiзгi  Атырау облысы Денсаулық сақтау департаментi.
әзiр-
леушi:
Мақсаты: Облыстық емдеу-алдын алу мекемелерiнiң медициналық
жабдықтармен жарақтандырылу деңгейiн арттыру. Негiзгi
құралдарды сақтау үшiн жағдайлар жасау арқылы халық
денсаулығын жақсартуға бағытталған денсаулық сақтау
саласында қайта құрылымды жетiлдiру, оларды
пайдалану кезiнде қолдау.
Мiндет   Облыстық емдеу-алдын алу мекемелерiн медициналық
терi:    жабдықтармен жарақтандыру, денсаулық сақтау объектiлерiнде
күрделi жөндеу жүргiзу жөнiнде нақты жоспарлар әзiрлеу.
Қажеттi  Бағдарламаны 2005-2007 жылдары қаржыландыру және
ресурс-  жергiлiктi бюджет қаражаты және Қазақстан
тар және Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн басқа
қаржы-   көздерден қаржыландырылады.
ландыру
көздерi:
Жалпы қосымша шығындар:
Жылдар
Барлығы
Оның iшiнде
Респ/
бюджет
Жерг/
бюджет
Басқа да
қаражаттар
2005
426 066,0
-
426 066,0
-
2006
477 410,0
-
477 410,0
-
2007
557 839,0
-
557 839,0
-
Барлығы:
1461315,0
-
1461315,0
-
2005-2007 жылдары Бағдарламаны iске асыру үшiн қажеттi бюджет
қаражатының көлемi жыл сайын келесi тиiстi қаржы жылына бюджеттердi
қалыптастыру кезiнде нақтыланады.
Күтiлетiн   Халықтық денсаулық сақтау қызметiне қол жетiмдiлiк
нәтижелер:  деңгейiн арттыру. Денсаулық сақтау жүйесiндегi
қызметкерлерге көрсетiлетiн медициналық көмек сапасы
мен көлемiн арттыру үшiн жағдайлар жасалады.
Нормативтерде көзделген деңгейге дейiн жабдықтармен
жарақтандыру.
Жүзеге
асыру
мерзiмi:    2005-2007 жылдар
2. Кiрiспе
Атырау облысы денсаулық сақтау ұйымдарын күрделi жөндеу және
материалдық-техникалық жарақтандыру жөнiндегi 2005-2007 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасы (әрi қарай - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 19 наурыздағы "Бәсекеге қабiлеттi Қазақстан үшiн, бәсекеге қабiлеттi экономика үшiн, бәсекеге қабiлеттi халық үшiн" Қазақстан халқына Жолдауында қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн әзiрлендi.
"Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiн даму стратегиялық
жоспарының" басты принциптерiнде негiзделген Қазақстан Республикасында 2010 жылға дейiн денсаулық сақтауды дамытудың басты бағыттары стратегиясының басымды мiндеттерiнiң бiрi ретiнде денсаулық сақтауды емдеу және диагностикалаудың жаңа технологияларын енгiзу көзделген.
Тәжiрибеге медициналық технологияларды кеңiнен енгiзу, медициналық ұйымдардың материалдық-техникалық базасын жетiлдiру, қолданыстағы жабдықтарды тиiмдi пайдалану мемлекеттiк денсаулық сақтауды реформалау бағдарламасының басымды бағыттарының бiрi болып табылады.
Өтпелi кезеңдегi дағдарыстар мемлекеттiк денсаулық сақтау
объектiлерiнiң жағдайын және материалдық-техникалық жарақтандырылуының нашарлауына әкелiп соқтырды. Бiрақ, жаңа жоғары технологиялық медициналық жабдықтар алуға және күрделi жөндеу жүргiзуге бөлiнетiн қаржының көбейтiлуiне байланысты қазiргi уақытта жағдай жақсару қарқынын алуда. Мемлекет денсаулық сақау нысаналарының материалдық-техникалық базасын нығайту және уақыт талабына сай қажеттi медициналық жабдықтармен жарақтандыру мәселелерiне басты көңiл аударуда.
Бағдарламада емдеу мекемелерiн жаңа медициналық жабдықтармен
жарақтандыру және қолданыстағы денсаулық сақтау нысаналарына күрделi жөндеу жүргiзу деңгейiн арттыру мақсаты мен мiндеттерi айқындалған.

3. Анализ состояния материально-технической базы
лечебно-профилактических организаций области.
В системе здравоохранения области имеется следующая сеть лечебно-профилактических учреждений:
- самостоятельные амбулаторно-поликлинические организации - 76 единиц, в том числе государственных 54, частных 22.
- больничные организации - 39 единиц, в том числе государственные 36, частные 3.
- городские больницы - 2
- центральные районные больницы - 7
- районные больницы -1
- сельские участковые больницы - 11
- туберкулезные больницы - 8
- противотуберкулезные санатории - 2 (взрослый и детский)
- дом ребенка - 1
- паталогоанатомическое бюро - 1
- областной центр крови - 1
- областной центр СПИД - 1
- городская станция скорой медицинской помощи - 1
- территориальный центр медицины катастроф - 1
- центр по пропаганде здорового образа жизни - 1
- медицинский колледж - 1
- СВА - 41
- ФАП - 20
- ФП - 46
Всего развернуто стационарных коек 3235, в том числе государственных 3200, частных 35.
Из 39 больничных организаций - 19 и из 76 амбулаторно-поликлинических организаций - 40 расположены в сельской местности.
За последние годы значительно возрос потенциал материально-технической базы здравоохранения за счет увеличения объема финансирования и введения новых объектов здравоохранения.
За период 2002-2004 годы за счет средств местного бюджета капитальным ремонтом было охвачено 76 объектов здравоохранения Атырауской области. Выделение бюджетных средств на проведение капитального ремонта выглядит следующим образом: в 2002 году на капитальный ремонт 30-ти объектов было выделено 153761,0 тысяч тенге, в 2003 году - для 24-х объектов - 188980,0 тысяч тенге, в 2004 году - для 22-х объектов - 178699,0 тысяч тенге.
В 2004 году за счет средств целевых трансфертов из республиканского бюджета предусмотрено 442130,0 тысяч тенге:   завершено строительство одного объекта на сумму   192130,0 тысяч тенге, начато строительство 2-х объектов 250000,0 тысяч тенге.
В целом материально-техническая база организаций здравоохранения остается слабой. Выделенные средства на капитальный ремонт в первую очередь направляются на ремонт наружных и внутренних отопительных систем, систем водоснабжения, общестроительные работы, ремонт кровли.
В неудовлетворительном состоянии находятся медицинские организации в сельских населенных пунктах, объекты ПМСП размещены в приспособленных помещениях, где нет холодного, горячего водоснабжения, в 21-м объекте отопление печное.
База лечебно-профилактических организаций не в полной мере соответствует санитарным нормам, так на сегодняшний день из 149 объектов здравоохранения в типовых зданиях размещены 30 лечебно-профилактических учреждений, всего 20%.
из 11 сельских участковых больниц, типовых - 1
из 41 семейно-врачебных амбулаторий находятся в приспособленных зданиях 38
из 20 фельдшерско-акушерских пунктов в типовых зданиях размещены 3 ФАП
из 46 фельдшерских пунктов в типовых зданиях расположены - 7.

3. Облыстық емдеу алдын-алу ұйымдарының материалдық-
техникалық базасының жағдайын талдау
Облыстық денсаулық сақтау жүйесiнде келесi емдеу-алдын алу
мекемелерiнiң желiсi бар:
дербес амбулаторлық-емханалық ұйымдар - 76 бiрлiк, оның iшiнде
мемлекеттiк - 54, жеке - 22;
бiрлiк ауруханалық ұйымдар -39, оның iшiнде мемлекеттiк - 36, жеке - 3;
қалалық ауруханалар - 2;
аудандық орталық ауруханалар - 7;
аудандық аурухана - 1;
селолық учаскелiк ауруханалар - 11;
туберкулезге қарсы ауруханалар - 8;
туберкулезге қарсы шипажайлар - 2 (ересек және балалар)
балалар үйi - 1;
патологиялық-анатомиялық бюро - 1;
облыстық қан орталығы - 1;
облыстық ЖҚТБ орталығы - 1;
қалалық жедел медициналық көмек стансасы - 1
апат медицинасы аумақтық орталығы - 1;
салауатты өмiр салтын қалыптастыру орталығы - 1;
медициналық колледж - 1;
ЖДА - 41;
ФАП - 20;
ФП - 46;
Стационарлық төсек айналымы - 3235, оның iшiнде мемлекеттiк - 3200, жеке - 35.
39 аурухана ұйымдарының - 19 ұйымы, 76 - амбулаторлық-емханалық ұйымдардың - 40 ұйымы ауылдық жерде орналасқан.
Соңғы жылдары қаржыландыру көлемiн ұлғайту және жаңа денсаулық сақтау нысаналарын енгiзуi есебiнен денсаулық сақтау ұйымдарының материалдық-техникалық базасының қарқыны едәуiр ұлғайды.
2002-2004 жылдары жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен Атырау облысы денсаулық сақтау саласының 76 нысанында күрделi жөндеу өткiзiлдi. Күрделi жөндеу өткiзуге бюджет қаражаты бөлiндi: 2002 жылы 30 нысанға күрделi жөндеуге жүргiзуге - 153761,0 мың теңге, 2003 жылы 24 нысанаға - 188 980,0 мың теңге, 2004 жылы 22 нысанаға 178 699,0 мың теңге.
2004 жылы республикалық бюджеттiң мақсатты трансферттерi қаражаты есебiнен 442130,0 мың теңге қарастырылды: 192130,0 мың теңге сомасындағы бiр нысананың құрылысы аяқталды, 250000,0 мың теңге сомасына 2 нысананың құрылысы басталды.
Жалпы денсаулық сақтау ұйымдарының материалдық-техникалық базасы әлсiз күйде қалуда. Күрделi жөндеуге бөлiнген қаражат бiрiншi кезекте iшкi және сыртқы жылу жүйелерiн, су құбырлары жүйелерiн, шатыр жөндеу, жалпы құрылыс жұмыстарына, жұмсалады.
Селолық елдi мекендердегi медициналық ұйымдардың жағдайы
қанағаттанарлықсыз, БМСК нысаналары салқын және ыссы су құбырлары жоқ, бейiмделген ғимараттарда орналасқан, 21 нысана пеш арқылы жылытылады.
Емдеу-алдын алу ұйымдарының базасы санитарлық ережеге толық сәйкес келмейдi, мысалы бүгiнгi күнде 149 денсаулық сақтау нысанасының 30 емдеу алдын-алу мекемесi типтiк ғимаратта орналасқан.
11 селолық учаскелiк ауруханасының 1-i - типтiк ғимаратта орналасқан. 41 жанұялық дәрiгерлiк амбулаторияның 38-i - икемделген ғимараттарда 20 фельдшерлiк акушерлiк пункттердiң 3-i - типтiк ғимаратта орналасқан. 46 фельдшерлiк пункттердiң 7-i - типтiк ғимаратта орналасқан.

Туберкулезная служба представлена областным противотуберкулезным диспансером и 7 районными туберкулезными больницами. В типовых зданиях размещены областной противотуберкулезный диспансер и построенная за счет средств республиканского бюджета в 2004 году районная туберкулезная больница в селе Ганюшкино Курмангазинского района.
В соответствии с приказами Министерства здравоохранения Республики Казахстан  N 677 от 12 сентября 2003 года "Об организации оказания первичной медико-санитарной помощи сельскому населению Республики Казахстан", N 737 от 10 сентября 2003 года "Об организации оказания первичной медико-санитарной помощи городскому населению Республики Казахстан" и N 253 от 16 марта 2004 года "О мерах по оснащению медицинским оборудованием и изделиями медицинского назначения организаций здравоохранения Республики Казахстан" проведена определенная работа по анализу оснащения сельских лечебно-профилактических учреждений медицинским оборудованием и изделиями медицинского назначения.
Проведенный анализ показывает низкую оснащенность учреждений области медицинским оборудованием, особенно на уровне ФАП, ФП, используемые оборудования имеют моральный и физический износ, что влияет на доступность, своевременность и качество оказания медицинской помощи населению.
Оснащенность медицинским оборудованием и изделиями медицинского назначения в целом по области по состоянию на 1 декабря 2004 года составляет - 43,2%:
Областные учреждения            80,3%
Городские учреждения            44,1%
Центральные районные больницы   65,3%
Поликлиники (сельские)         75%
Поликлиники (городские)        71%
Сельские врачебные амбулатории  20,4%
Сельские участковые больницы    23,1%
Фельдшерские акушерские пункты   5,2%
Фельдшерские пункты              4,8%
В 2002 году в "Год здоровья" на укрепление материально-технической базы объектов здравоохранения было выделено 239000,0 тысяч тенге, в 2003 году - 59100,0 тысяч тенге, в 2004 году - свыше 245000,0 тысяч тенге.
Выполнение намеченных мероприятий данной программы предусматривает проведение капитального ремонта всех медицинских организаций и доведение уровня оснащенности в первую очередь сельских лечебно-профилактических организаций до минимального уровня оснащенности.
Уровень телефонизации сети ПМСП: из 34 СВА сельской местности телефонизировано 30 (88,2%), из 20 ФАП сельской местности телефонизировано 3 (15%) и все ФП снабжены рациями. Телефонизация будет продолжена согласно Региональной Программе Развитие сельских территорий по Атырауской области на 2005-2010 годы. Учреждения ПМСП оснащены компьютерной техникой на 60%. Обеспеченность санитарным автотранспортом учреждений здравоохранения составляет - 46,7 процентов, в том числе: в сельской местности - 33 процента.

Туберкулез қызметi облыстық туберкулезге қарсы диспансерi мен 7 аудандық туберкулез ауруханасымен ұсынылған. Типтiк ғимаратта тек облыстық туберкулезге қарсы диспансер және 2004 жылы республикалық бюджет қаражаты есебiнен тұрғызылған Құрманғазы ауданы, Ганюшкино селосындағы аудандық туберкулезге қарсы ауруханасы орналасқан.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнiң 2003 жылғы 12 қыркүйектегi  N 677 "Қазақстан Республикасының ауыл тұрғындарына бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсетудi ұйымдастыру туралы", 2003 жылғы 10 қазандағы  N 737 "Қазақстан Республикасында қала тұрғындарына бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсетудi ұйымдастыру туралы" және 2004 жылғы 16 наурыздағы N 253 "Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық жабдықтар және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақтандыру
жөнiндегi шаралар туралы" бұйрықтарына сәйкес селолық емдеу-алдын алу мекемелерiнiң медициналық жабдықпен және медициналық мақсаттағы
бұйымдармен жарақтандырылуын талдау жөнiнде нақты жұмыс жүргiзiлдi.
Өткiзiлген талдау облыс мекемелерiнiң медициналық жабдықтармен төмен жарақтандырылғанын көрсеттi, әсiресе ФАП, ФП деңгейiнде қолданыстағы жабдықтардың тозығы жеткен, ол тұрғындарға көрсетiлетiн медициналық көмектiң сапасына, уақыттылығына және қол жетiмдiлiгiне әсер етедi.
2004 жылдың 1 желтоқсанына облыс бойынша жалпы медициналық жабдықпен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақтандырылу 43,2%-ды құрайды:
Облыстық мекемелер 80,3%
қалалық мекемелер 44,1%
Орталық аудандық ауруханалар 65,3%
Емханалар (селолық) 75%
Емханалар (қалалық) 71%
Селолық дәрiгерлiк амбулаториялар 20,4%
Селолық учаскелiк ауруханалар 23,1%
Фельдшерлiк акушерлiк пункттер 5,2%
Фельдшерлiк пункттер 4,8%
2002 "Денсаулық жылында" денсаулық сақтау нысаналарының
материалдық-техникалық базасын нығайтуға 239000,0 мың теңге, 2003 жылы - 591000,0 мың теңге, 2004 жылы - 245000,0 мың теңгеден жоғары қаражат бөлiндi.
Аталған бағдарламадағы көзделген шаралардың орындалуы барлық емдеу алдын-алу ұйымдарына күрделi жөндеу жүргiзу және бiрiншi кезекте селолық емдеу алдын-алу ұйымдардың жабдықтармен жарақтандырылу деңгейi ең төменгi деңгейiне дейiн жеткiзудi қарастырады.
БМСК желiсiн телефондандыру деңгейi: селолық жердегi 34 ЖДА
30 - телефондандырылған (88,2%), селолық жердегi 20 ФАП телефондандырылған - 3 (15%) және барлық ФП рациямен жабдықталған. Телефондандыру "2005-2010 жылдарға арналған Атырау облысының ауылдық аумақтарды дамыту" өңiрлiк бағдарламасына сәйкес жалғасады. БМСК мекемелерiнiң 60% компьютерлiк техникамен жабдықталды. Денсаулық сақтау мекемелерiнiң санитарлық автокөлiкпен қамтылуы 46,7 пайыз, соның iшiнде селолық жерлерде - 33 пайыз
құрайды.

4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является повышение уровня оснащенности лечебно-профилактических учреждений области медицинским оборудованием и изделиями медицинского назначения, проведение  капитального ремонта действующих объектов здравоохранения.
К основным задачам относятся:
1. Укрепление материально-технической базы организаций здравоохранения, в первую очередь ПМСП. Поэтапное обеспечение каждого лечебного учреждения необходимым современным медицинским оборудованием.
2. Проведение капитального ремонта в лечебно-профилактических учреждениях.
3. Обеспечение доступной телефонной связью в сельской местности, телефонизация всех учреждений ПМСП.
Оснащение компьютерной техникой и автотранспортом.
5. Основные направления и механизм реализации
Программы
Основными направлениями Программы являются:

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты облыстық емдеу-алдын алу мекемелерiн
медициналық жабдықпен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақтандыру деңгейiн арттыру, қолданыстағы денсаулық сақтау нысаналарына күрделi жөндеу жүргiзу болып табылады.
Негiзгi мiндеттерге:
1. Денсаулық сақтау, бiрiншi кезекте БМСК (бастапқы медициналық санитарлық көмек) ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту. Әрбiр емдеу мекеменi қажеттi қазiргi медициналық жабдықтармен сатылы қамтамасыз ету.
2. Емдеу-алдын алу мекемелерiне күрделi жөндеу жүргiзу.
3. Селолық жерлердi қол жетiмдi телефон байланысымен қамтамасыз ету, БМСК барлық мекемелерiн телефондандыру.
4. Компьютерлiк техника және автокөлiкпен қамтамасыз ету.
5. Бағдарламаны iске асыру тетiгi мен негiзгi бағыттары
Бағдарламаның негiзгi бағыттары:

1. Программа предусматривает по объектную расшифровку медицинских организаций для проведения капитального ремонта.
2. Разработан план мероприятий, предусматривающий поэтапное исполнение намеченных мер, которые будут способствовать укреплению материально-технической базы.
- оснащение медицинским оборудованием в следующем порядке:
- ФП, ФАП
- СВА, СУБ
- ЦРБ, районные и городские поликлиники
Для разработки и реализации комплексных мер необходимо:
- тщательная инвентаризация имеющегося медицинского оборудования с созданием базы данных.
- изучение реальной потребности медицинских организаций в приобретении медицинского оборудования.
- доведение уровня оснащенности ЛПУ области до минимального норматива
медицинского оборудования и изделий медицинского назначения.
Программа будет реализована областным департаментом здравоохранения при содействии областного акимата.

1. Мәселенi шешу үшiн кешендi шараларды әзiрлеп, iске асыру:
мәлiметтер базасын құру арқылы қолдағы медициналық жабдықтарды
тиянақты түгендеу;
медициналық ұйымдардың медициналық жабдықтарға нақты сұранысын
зерттеу;
облыстық емдеу-алдын алу мекемелерiнiң жарақтандырылу деңгейiн
медициналық жабдықтар және медициналық мақсаттағы бұйымдардың ең төмен нормативiне дейiн жеткiзу болып табылады.
2. Материалдық-техникалық базаны нығайтуға ықпал ететiн бекiтiлген шаралардың сатылы орындалуын қарастыратын iс-шаралар жоспары әзiрлендi.
Медициналық жабдықтармен келесi тәртiпте жарақтандыру:
ФП, ФАП
ЖДА, СУА
- ОАА, аудандық және қалалық емханалар.
Бағдарлама облыстық әкiмияттың жәрдемдесуiмен облыстық денсаулық сақтау басқармасымен iске асырылады.

6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Реализация мероприятий Программы будет осуществляться за счет и в пределах средств, выделяемых местным бюджетом на соответствующий финансовый год.
Всего для реализации данной программы необходимо - 1 461 315,0 тысяч тенге, в том числе на капитальный ремонт - 1 022 920,0 тысяч тенге, на материально-техническое оснащение - 438 395,0 тысяч тенге.
Наименование мероприятий
Всего
В том числе:
2005
2006

6. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
Бағдарламаның iс-шараларын iске асыру жергiлiктi бюджеттен тиiстi қаржы жылына бөлетiн қаражат шегiнде және есебiнен жүзеге асырылады.
Бағдарламаны iске асыру үшiн барлығы - 1 461 315,0 мың теңге, соның iшiнде күрделi жөндеуге - 1 022 920,0 мың теңге, материалдық-техникалық жарақтандыруға - 438 395,0 мың теңге қажет.
Шаралар атауы
Барлығы
Оның iшiнде
2005
2006