О начальной военной подготовке
Решение акима Атырауской области от 6 сентября 2005 года N 30. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 30 сентября 2005 года N 2442
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1996 года N 1340 "О начальной военной подготовке", руководствуясь подпунктом 11 пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" решил:
1. Утвердить прилагаемый план основных мероприятий по улучшению организации и проведению начальной военной подготовки в учебных заведениях Атырауской области на 2005-2006 учебный год.
2. Создать комиссию по проверке состояния начальной военной и физической подготовки, военно-патриотического воспитания молодежи в составе согласно приложению.
3. Департаментам образования, здравоохранения Атырауской области, акимам города Атырау и районов, Департаменту по чрезвычайным ситуациям Атырауской области, (по согласованию), Департаменту по делам обороны Атырауской области (по согласованию):
1) принять меры по выполнению постановления Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1996 года N 1340 "О начальной военной подготовке";
2) коренным образом улучшить подготовку молодежи к военной службе.
4. Департаменту образования Атырауской области:
1) обеспечить в пределах предусмотренных средств, укомплектование штатов учебных заведений преподавателями- организаторами начальной военной подготовки, назначать и увольнять их только после согласования с объединенным Управлением по делам обороны города Атырау и отделами по делам обороны районов Атырауской области;
2) установить проведение начальной военной подготовки учащихся 10-11 классов общеобразовательных школ, профессионально-технических школ, 1-3 курсов средне-специальных учебных заведений, с последующим привлечением их на учебно-полевые (лагерные) сборы;
3) совместно с Департаментом по делам обороны Атырауской области (по согласованию) организовать отбор кандидатов для подготовки преподавателей-организаторов начальной военной подготовки в высших учебных заведениях Республики Казахстан;
4) организовать повышение квалификации преподавателей-организаторов по начальной военной подготовке на курсах при институтах повышения квалификации научно-педагогических работников системы образования;
5) преподавателей-организаторов медико-санитарной подготовки направлять на методические занятия в органы здравоохранения, образования и Департамент по чрезвычайным ситуациям перед началом учебного года, в дни зимних и весенних каникул;

Бастапқы әскери даярлау туралы
Атырау облысы әкімінің 2005 жылғы 6 қыркүйектегі N 30 шешімі Атырау облыстық әділет Департаментінде 2005 жылғы 30 қыркүйекте N 2442 тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 1 қарашадағы N 1340 "Бастапқы әскери даярлау туралы" қаулысына сәйкес, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-11 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 29-бабы 1-тармағының 11) тармақшасын басшылыққа алып, шешемін:
1. Қоса беріліп отырған 2005-2006 оқу жылына арналған Атырау облысының оқу орындарында бастапқы әскери дайындықты ұйымдастыруды жақсарту және жүргізу жөніндегі негізгі іс-шаралардың жоспары бекітілсін.
2. Қосымшаға сәйкес құрамда жастардың бастапқы әскери және дене-күш даярлығының, әскери-патриоттық тәрбиесінің жай-күйін тексеру жөніндегі комиссия құрылсын.
3. Атырау облысы Білім беру, Денсаулық сақтау департаменттері, Атырау қаласы және аудандар әкімдері, Атырау облысы Төтенше жағдайлар жөніндегі департаменті (келісім бойынша), Атырау облысы Қорғаныс істері жөніндегі департаменті (келісім бойынша):
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 1 қарашадағы N 1340 "Бастапқы әскери даярлау туралы" қаулысын орындау жөніндегі шаралар қабылдасын;
2) Жастардың әскери қызметке дайындығын түпкілікті жақсартсын;
4. Атырау облысы Білім беру департаменті:
1) Қарастырылған қаражат шегінде оқу орындары штаттарын бастапқы әскери дайындықтың оқытушы-ұйымдастырушыларымен жиынтықтауды қамтамасыз етсін, оларды тек Атырау қаласы қорғаныс істері жөніндегі біріккен басқармасымен және Атырау облысы аудандарының қорғаныс істері жөніндегі бөлімдерімен келіскеннен кейін қызметке тағайындасын және қызметтен босатсын;
2) кейіннен оқу-дала (лагерлік) жиындарына қатыстыра отырып, жалпы  білім беретін мектептердің 10-11 сыныптары оқушыларының, кәсіптік-техникалық мектептердің, арнаулы орта оқу орындарының 1-3 курстары оқушыларының әскери дайындығын жүргізуді белгілесін;
3) Атырау облысы Қорғаныс істері жөніндегі департаментімен бірлесіп (келісім бойынша), Қазақстан Республикасының жоғарғы оқу орындарында бастапқы әскери дайындықтың оқытушы-ұйымдастырушыларын даярлау үшін кандидаттар іріктеуді ұйымдастырсын;
4) білім беру жүйесі ғылыми-педагогикалық қызметкерлерінің біліктілігін арттыру институттары жанындағы курстарда бастапқы әскери дайындық оқытушы-ұйымдастырушыларының біліктілігін арттыруды ұйымдастырсын;
5) жаңа оқу жылы басталар алдында, қысқы және көктемгі каникул күндерінде медициналық-санитарлық дайындықтың оқытушы-ұйымдастырушыларын денсаулық сақтау, білім беру және Төтенше жағдайлар жөніндегі Департаменті органдарына әдістемелік сабақтарға
жолдап отырсын;

6) создать в городе Атырау и районах учебно-материальную базу начальной военной подготовки в учебных заведениях;
7) в учебных заведениях обобщать и распространять положительный опыт проведения начальной военной подготовки и военно-патриотического воспитания учащихся.
5. Акимам города и районов, Департаменту образования Атырауской области, в пределах штатной численности, ввести в штат исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета должность специалиста по работе с юношами допризывного и призывного возраста начальника оборонно-спортивного оздоровительного лагеря (далее - ОСОЛ).
6. Департаменту по делам обороны Атырауской области (по согласованию):
1) обеспечить контроль за учебно-методической работой по начальной военной подготовке в области;
2) организовать и проводить 3-дневные методические сборы (перед началом учебного года) и однодневные методические занятия с преподавателями-организаторами начальной военной подготовки учебных заведений;
3) Департамент образования Атырауской области о состоянии начальной военной подготовки, военно-патриотического воспитания и физической подготовки молодежи должен своевременно информировать акимов города Атырау и районов области.
7. Департаменту по чрезвычайным ситуациям Атырауской области (по согласованию) обеспечить контроль за обучением молодежи по основам безопасности жизнедеятельности человека и медико-санитарной подготовки.
8. Департаменту здравоохранения Атырауской области:
1) обеспечить отбор, подготовку и контроль за работой преподавателей медико-санитарной подготовки;
2) закрепить за организациями образования лечебные учреждения для проведения практических занятий с учащимися и осуществлять контроль за их подготовкой.
9. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на Мурсалиеву Т.К. - заместителя акима области.
Аким области
Утвержден
решением акима области
от 6 сентября 2005 г. N 30
План основных мероприятий по улучшению организации и проведению начальной военной подготовки в учебных заведениях Атырауской области на 2005-2006 учебный год
Nп/п
Наименование мероприятий
Ответственные за выполнение
Сроквыполнения
1
2
3
4
1
Провести проверку состояния
начальной военной подготовки, военно-патриотического воспитания и физической подготовки в учебных заведениях области
Комплексная комиссия Ергалиев Ж.,
Каленов М.,
Даулетказиев Е.,
Кубенов С.,
Имандосов Х., Хан А.
Согласно
графика
2
Организовать и провести
учебно-полевые (лагерные) 5
дневные сборы (30 часов):
1) для учащихся выпускных
классов общеобразовательных
школ
2) для учащихся 2 го курса
профессионально-технических
школ

6) Атырау қаласы және аудандардағы оқу орындарында бастапқы әскери дайындықтың оқу-материалдық базасын құрсын;
7) оқу орындарында бастапқы әскери дайындықты жүргізудің, оқушыларға әскери-патриоттық тәрбие берудің оң тәжірибесін жинақтап таратсын.
5. Атырау қаласы және аудандар әкімдері, Атырау облысы Білім беру департаменті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың штатына қорғаныс-спорттық сауықтыру лагерінің бастығы (әрі қарай - ҚССЛ) - әскерге дейінгі жастағы және шақырылу
жасындағы жасөспірімдермен жұмыс жөніндегі маман лауазымын штат санының шегінде енгізсін.
6. Атырау облысы Қорғаныс істері жөніндегі департаменті (келісім бойынша):
1) облыстағы бастапқы әскери дайындық жөніндегі оқу-әдістемелік жұмысты бақылауды қамтамасыз етсін;
2) оқу орындарының бастапқы әскери дайындық оқытушы-ұйымдастырушыларымен 3 күндік әдістемелік жиындар (оқу жылы басталар алдында) мен бір күндік әдістемелік сабақтарды ұйымдастырып, өткізсін;
3) Атырау қаласы және аудандар әкімдеріне, Атырау облысы Білім беру департаментіне жастардың бастапқы әскери дайындығы, әскери-патриоттық тәрбиесі мен дене күш даярлығының жай-күйі туралы уақтылы хабарлап отырсын.
7. Атырау облысы Төтенше жағдайлар жөніндегі департаменті (келісім бойынша) жастарды адам өмірі қауіпсіздігі мен медициналық-санитарлық дайындық негіздеріне оқытуды бақылауды қамтамасыз етсін.
8. Атырау облысы Денсаулық сақтау департаменті:
1) медициналық-санитарлық дайындық оқытушыларын іріктеуді, даярлауды және олардың жұмысын бақылауды қамтамасыз етсін;
2) білім беру ұйымдарына оқушылармен тәжірибелік сабақтар жүргізу үшін емдеу мекемелерін бекітіп берсін және олардың дайындығын бақылауды жүзеге асырсын.
9. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Т.Қ.Мүрсәлиеваға жүктелсін.
Облыс әкімі
Облыс әкімінің
2005 жылғы 6 қыркүйек N 30
шешімімен бекітілген
2005-2006 оқу жылына арналған Атырау облысының оқу орындарында бастапқы әскери дайындықты ұйымдастыру, жақсарту және жүргізу жөніндегі негізгі іс-шаралар ЖОСПАРЫ
р/с
Іс-шаралардың атауы
Орындауға
жауаптылар
Орындалу
мерзімі
1
2
3
4
1
Облыс оқу орындарындағы бастапқы
әскери дайындықтың, әскери-
патриоттық тәрбие мен дене-күш
дайындығының жай-күйіне
тексеру жүргізу
Кешенді комиссия
Ерғалиев Ж.,
Қаленов М.,
Дәулетқазиев Е.,
Көбенов С.,
Имандосов Х.,
Хан А.
Кестеге
сәйкес
2
5 күндік оқу-дала (лагерлік)
жиындарын ұйымдастыру және
өткізу (30 сағат):
1) Жалпы білім беретін мектептердің бітіруші сыныптарының оқушылары үшін;
2) кәсіби-техникалық мектептердің 2-курс оқушылары үшін;

3) для учащихся 3го курса
средних специальных учебных
заведений.
Директора обще-
образовательных и
профессионально-
технических школ,
средних учебных
заведений
Май-июнь
2006 г.
3
Осуществлять учебно- методическое руководство начальной военной подготовкой на учебно-полевых (лагерных)
сборах, проводить стрельбы с
юношами из автомата боевыми
патронами. Оказывать помощь в
планировании, организации и
проведении учебно полевых
(лагерных) сборов
Департамент по делам
обороны Атырауской
области (по согласованию)
Согласно
графику проведения учебно-
полевых
сборов
4
Осуществлять контроль за
состоянием учета, хранения и
использования специального
имущества в учебных заведениях по начальной военной подготовке, гражданской обороны, основам безопасности жизнедеятельности
Директора учебных
заведений
Постоянно
5
Повысить воспитательную роль
уроков и внеклассных
мероприятий по начальной
военной подготовке,формировать у будущих воинов высокие
морально-нравственные,
психологические, боевые,
волевые качества и физические навыки, необходимые для выполнения долга по защите Отечества. Организовать и провести:
- смотры-конкурсы солдатских
песен;
- уроки мужества;
- мероприятия ко деню защиты
детей;
- беседы о людях военной
профессии, о военных учебных
заведениях, условиях
поступления, жизни и быта
курсантов.
Департамент по делам
обороны Атырауской
области,
директора учебных
Заведений
В течение
учебного
года
6
Организовать и провести
"День призывника"
Комплексная комиссия
Ергалиев Ж., Каленов
М., Даулетказиев Е.,
Кубенов С., Имандосов
Х., Хан А.
Апрель
2006 года
7
Организовать и провести
торжественные проводы юношей
на срочную военную службу.
Комплексная комиссия
Ергалиев Ж., Каленов
М., Даулетказиев Е.,
Кубенов С.,
Имандосов Х., Хан А.
По
отдельному
плану
8
Подготовить и провести
специальное семинар-совешание по вопросу патриотизма и интернационального воспитания молодежи в период проведе ния призыва граждан на срочную военную службу.
Департамент по делам
обороны Атырауской
области
(по согласованию)
Апрель
2006 года
9
Проводить встречи-напутствия
призывников с участием
ветеранов войны, труда,
Вооруженных Сил, воинов-
интернационалистов, членов
комитета солдатских матерей,
представителей религиозных
конфессий.
Департамент по делам
обороны Атырауской
области (по согласованию)
По отдельному плану
10
Во всех учебных заведениях
восстановить уголки (комнаты) боевой славы и использовать их в учебных процессах по
военно-патриотическому
воспитанию учащихся.
Департамент по делам
обороны Атырауской
области
(по согласованию),
Департамент
образования
Атырауской области
В течение
учебного
года
Приложение
к решению акима области

3) арнаулы орта оқу орындарының
3-курс оқушылары үшін.
Жалпы білім беретін және кәсіптік техникалық мектептердің, арнаулы орта оқу
орындарының директорлары
2006
жылғы
мамыр -
маусым
3
Оқу-дала (лагерлік) жиындарында
бастапқы әскери дайындыққа
оқу-әдістемелік басшылықты жүзеге асыру, бозбалалармен автоматтан соғыс патрондарымен атуды өткізу. Оқу-дала (лагерлік) жиындарын жоспарлауға, ұйымдастыруға және өткізуге көмек көрсету.
Атырау облысы
Қорғаныс істері
жөніндегі департаменті (келісім бойынша)
Оқу-дала
жиындарын
өткізу
кестесіне
сәйкес
4
Оқу орындарындағы бастапқы әскери
дайындықтың, азаматтық   қорғаныстың, адам өмірі қауіпсіздігі негіздерінің арнайы
мүлкінің  есепке алынуының, оның
сақталуының және пайдалануының
жәй-күйін бақылауды жүзеге асыру.
Оқу орындарының
директорлары
Үнемі
5
Бастапқы әскери дайындық
жөніндегі сабақтар мен сыныптан
тыс шаралардың тәрбиелік мәнін
арттыру, болашақ жауынгерлер
бойында Отан алдындағы борышын
өтеуге қажетті жоғары моральдық-
өнегелік, психологиялық, әскери, жігерлілік қасиеттерді, дене-күші дағдысын қалыптастыру. Мыналарды ұйымдастырып, өткізу:
- Солдат әндерінің байқау-конкурстары;
- Ерлік сабақтары;
- Балаларды қорғау күні
орайластырылған шаралар;
- әскери кәсіп адамдары, әскери
оқу орындары, оқуға түсу шарттары, курсанттардың өмірі мен тұрмысы туралы әңгімелер өрбіту.
Атырау облысы
Қорғаныс істері
жөніндегі
департаменті,
оқу орындарының
директорлары
Оқу жылы
ішінде
6
Әскер қатарына шақырылушы күнін
ұйымдастырып және өткізу.
Кешенді комиссия
Ерғалиев Ж.,
Қаленов М.,
Дәулетқазиев Е.,
Көбенов С.,
Имандосов Х.,
Хан А.
2005 жылғы
сәуір
7
Бозбалаларды мерзімді әскери
қызметке шығарып салу салтанатын
ұйымдастырып, өткізу.
Кешенді комиссия
Ерғалиев Ж.,
Қаленов М.,
Дәулетқазиев Е.,
Көбенов С.,
Имандосов Х.,
Хан А.
Жеке жоспар
бойынша
8
Азаматтарды мерзімді әскери
қызметке шақыру кезеңінде
жастарды патриотизм мен
интернационалдық тұрғыда
тәрбиелеу мәселесі жөніндегі
арнайы семинар-кеңес дайындап
және өткізу.
Атырау облысы
Қорғаныс істері
жөніндегі
департаменті
(келісім бойынша)
2005 жылғы
сәуір
9
Соғыс, еңбек, Қарулы Күштер
ардагерлерінің, интернационалист
жауынгерлердің, солдат аналары
комитеті мүшелерінің, діни
конфессиялар өкілдерінің қатысуымен әскер қатарына
шақырылушылармен тілек-кездесулерін өткізу.
Атырау облысы
Қорғаныс істері
жөніндегі
департаменті
(келісім бойынша)
Жеке жоспар
бойынша
10
Барлық оқу орындарында
жауынгерлік даңқ бұрыштарын
(бөлмелерін) қалпына келтіру
және оларды оқушыларды әскери-патриоттық тәрбиелеу жөніндегі оқу процестерінде пайдалану.
Атырау облыстық
Қорғаныс істері
жөніндегі
департаменті
(келісім бойынша), Атырау облысы Білім беру
департаменті
Оқу жылы
ішінде
Облыс әкімінің

от 6 сентября 2005 г. N 30
Состав комиссии по проверке состояния начальной военной и физической подготовки, военно патриотического воспитания молодежи
Ергалиев Жолдаскали -  главный специалист отдела государственно-
правовой работы аппарата акима области,
председатель комиссии;
Каленов Мухит       -  старший помощник начальника отдела
Кубанович              Департамента по делам обороны Атырауской
Департамента по делам обороны Атырауской                               области, заместитель председателя комиссии
(по согласованию);
Члены комиссии:
Даулетказиев Ерболат - главный специалист Департамента образования
Гусманович             Атырауской области;
Имандосов Хайдар     - главный специалист Департамента
Тынышбекович           здравоохранения Атырауской области;
Кубенов Сериккали    - начальник Центра подготовки и обучения
Багитович              населения Департамента по чрезвычайным
ситуациям Атырауской области (по
согласованию);
Хан Анатолий         - заместитель начальника отдела физической
Алексеевич             культуры и спорта Атырауской области.

2005 жылғы 6 қыркүйек N 30
шешімімен бекітілген
Жастардың бастапқы әскери және дене-күш дайындығы, әскери-патриоттық тәрбиесінің жай-күйін тексеру жөніндегі комиссияның құрамы:
Ерғалиев Жолдасқали - облыс әкімі аппараты мемлекеттік-құқықтық жұмыс бөлімінің бас маманы,комиссия төрағасы;
Қаленов Мұхит       - Атырау облысы Қорғаныс істері жөніндегі Қобанұлы             департаменті бөлім департаменті бөлім бастығының                       аға көмекшісі, комиссия төрағасының орынбасары (келісім бойынша).
Комиссия мүшелері:
Дәулетқазиев Ерболат - Атырау облысы Білім беру департаментінің бас Ғұсманұлы              маманы;
Имандосов Хайдар    - Атырау облысы Денсаулық сақтау департаментінің Тынышбекұлы           бас маманы;
Көбенов Серікқали   - Атырау облысы Төтенше жағдайлар жөніндегі Бағытұлы              департаменті Халықты дайындау және оқыту         орталығының бастығы (келісім бойынша);
Хан Анатолий        - Атырау облысы Дене шынықтыру және спорт бөлімі Алексеевич            бастығының орынбасары