Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг, а также о внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 304
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 55. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2006 года № 4139. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 385 (вводится в действие с 04.02.2012).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.11.2009 № 248 (порядок введения в действие см. п. 2).
В целях реализации пункта 5 статьи 17статьи 17-1, пункта 1 статьи 18пункта 13 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статей 3636-152 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении", статьи 26, пункта 11 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Cноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.06.2007 N 186 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня государственной регистрации в МЮ РК); от 30.11.2009 № 248 (порядок введения в действие см. п. 2).
1. Установить, что следующие юридические лица - нерезиденты Республики Казахстан должны иметь долгосрочный рейтинг в иностранной валюте, не ниже присвоенного Республике Казахстан суверенного рейтинга в иностранной валюте (или соответствующего ему рейтинга, указанного в приложении к настоящему постановлению), присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления:
юридические лица, приобретающие статус банковского холдинга или крупного участника банка;
банки, создающие (имеющие) дочерние банки в Республике Казахстан;
юридические лица, приобретающие статус крупного участника страховой (перестраховочной) организации;
учредители или акционеры открытого накопительного пенсионного фонда;
юридические лица, приобретающие статус крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда;
учредители или акционеры организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
страховые (перестраховочные) организации, создающие (имеющие) дочерние страховые (перестраховочные) организации в Республике Казахстан.
Cноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.06.2007 N 186 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня государственной регистрации в МЮ РК); от 30.11.2007 N 255 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня государственной регистрации в МЮ РК).

Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар үшін ең аз рейтингті, осы рейтингті беретін рейтинг агенттіктерінің тізбесін белгілеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 55 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 28 наурызда тіркелді. Тіркеу N 4139. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 385 қаулысымен (04.02.2012 бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту: Атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.30 N 248 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 5-тармағын, 17-1-бабын, 18-бабының 1-тармағын, 30-бабының 13-тармағын, "Зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36, 36-1 52-баптарын , "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабын, 32-баптың 11-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25. N 186 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2009.11.30 N 248 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулыларымен.
1. Қазақстан Республикасының мынадай резиденті емес - заңды тұлғалар осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтинг агенттіктерінің біреуі берген Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингтен (немесе оған сай келетін осы қаулының қосымшасында көрсетілген рейтингтен) төмен емес  шетел валютасындағы ұзақ мерзімді рейтингісіне ие болуға тиіс екендігі белгіленсін:
банктік холдинг немесе банктің ірі қатысушысы мәртебесіне ие болатын заңды тұлғалар;
Қазақстан Республикасында еншілес банктер құратын (бар) банктер;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесіне ие болатын заңды тұлғалар;
ашық жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары немесе акционерлері;
ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесіне ие болатын заңды тұлғалар;
зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның құрылтайшылары немесе акционерлері;
Қазақстан Республикасындағы еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құрған (бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25. N 186 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2007.11.30. N 255 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.

1-1. Установить, что долгосрочный рейтинг в иностранной валюте родительского банка либо холдинговой компании банка для целей пункта 13 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" должен быть не ниже присвоенного Республике Казахстан суверенного рейтинга в иностранной валюте или соответствующего ему рейтинга, указанного в приложении к настоящему постановлению, присвоенного одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления.
В случае наличия соглашения между Агентством и уполномоченным органом по регулированию деятельности банков другого государства, имеющего суверенный рейтинг в иностранной валюте не ниже "ВВ-" рейтингового агентства Standard & Poors или соответствующего ему рейтинга, указанного в приложении к настоящему постановлению, присвоенного одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления, предусматривающего обмен информацией, установить, что долгосрочный рейтинг в иностранной валюте родительского банка должен быть не ниже "ВВ-" рейтингового агентства Standard & Poors или соответствующего ему рейтинга, указанного в приложении к настоящему постановлению, присвоенного одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления.
Сноска. Пункт 1-1 в редакции постановления АФН РК от 03.09.2010 № 129 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2010).
2. Требования пункта 1 настоящего постановления не распространяются на случаи, соответствующие всем следующим условиям:
наличие соглашения между Агентством и уполномоченными органами по регулированию деятельности банков второго уровня, накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, страховых (перестраховочных) организаций другого государства, предусматривающего обмен информацией;
наличие у банков второго уровня, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, накопительных пенсионных фондов, страховых (перестраховочных) организаций другого государства долгосрочного рейтинга не ниже "ВВ-" и страны их местонахождения суверенного рейтинга в иностранной валюте не ниже "ВВ-" рейтингового агентства Standard & Poors или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления.
Cноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.11.2007 N 255 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня государственной регистрации в МЮ РК).

1-1. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңының 30-бабының 13-тармағының мақсаттары үшін бас банктің не банктің холдингтік компаниясының шетел валютасындағы ұзақ мерзімді рейтингі Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингтен немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтинг агенттіктерінің бірі берген, осы қаулының қосымшасында көрсетілген, оған сай келетін рейтингтен төмен емес болуы тиіс екендігі белгіленсін.
Агенттіктің және Standart & Poors рейтинг агенттігінің "ВВ-"-тен немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтинг агенттіктерінің бірі берген, осы қаулының қосымшасында көрсетілген, оған сай келетін рейтингтен төмен емес шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингі бар басқа мемлекеттің банктердің қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органдарының арасында ақпаратпен алмасуды көздейтін келісім болған жағдайда, бас банктің шетел валютасындағы ұзақ мерзімді рейтингі Standart & Poors рейтинг агенттігінің "ВВ-"-тен немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтинг агенттіктерінің бірі берген, осы қаулының қосымшасында көрсетілген, оған сай келетін рейтингтен төмен емес болуы тиіс екендігі белгіленсін.
Ескерту: 1-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 129 Қаулысы (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Осы қаулының 1-тармағының талаптары мынадай барлық шарттарға сәйкес келетін жағдайларға қолданылмайды:
Агенттік пен басқа мемлекеттің екінші деңгейдегі банктерінің қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органдар, жинақтаушы зейнетақы қорлары, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым арасындағы ақпаратпен алмасуды көздейтін келісімнің болуы;
басқа мемлекеттің екінші деңгейдегі банктерінің, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның, жинақтаушы зейнетақы қорларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының "Standart & Poors" рейтинг агенттігінің "ВВ-"-ден төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді рейтингісінің және олардың орналасқан елдің "ВВ-"-ден төмен емес тәуелсіз рейтингісінің немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтинг агенттіктерінің біреуі берген дәл осындай деңгейдегі рейтингтерінің болуы.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.11.30. N 255 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыcымен.

3. Установить следующий перечень рейтинговых агентств, присваивающих рейтинги юридическим лицам, указанным в пунктах 1 и 1-1 настоящего постановления:
1) Moody's Investors Service;
2) Standard & Poors;
3) Fitch;
4) Capital Intelligence;
5) Dominion Bond Rating Service (DBRS);
6) Iараn Сrеdit Rating§ Аgеnсу (IСR);
7) Rating§& Investmеnt Information (R&I).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12.08.2006 N 159 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня государственной регистрации); от 30.11.2007 N 255 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня государственной регистрации в МЮ РК); от 29.10.2008 № 163 (порядок введения в действие см. п. 2); от 30.11.2009 № 248 (порядок введения в действие см. п. 2).
3-1. В перечень рейтинговых агентств включаются рейтинговые агентства, которые признаны в качестве внешних кредитных оценочных институтов (External Credit Assessment Institutions) не менее чем в пяти странах Европейского союза или рейтинговые агентства,  соответствующие следующим требованиям:
1) рейтинговое агентство включено в периодическое специализированное издание по обзору деятельности рейтинговых агентств «Interactive Data Credit Ratings-International»;
2) рейтинговое агентство присваивает (обновляет) рейтинги объектам рейтингования на регулярной основе не менее трех последних лет;
3) минимальный размер уставного капитала рейтингового агентства составляет сумму не менее эквивалентной ста семидесяти миллионам тенге;
4) количество организаций, которым рейтинговое агентство присваивало и обновляло рейтинг не менее тридцати, в том числе за последние три года не менее двадцати, из них не менее пяти являлись банками, страховыми (перестраховочными) организациями, компаниями, осуществляющими инвестиционное управление, или накопительными пенсионными фондами;
5) рейтинговое агентство присваивает рейтинги в качестве основной деятельности, а также может дополнительно осуществлять аналитическую деятельность и оказывать консалтинговые услуги по вопросам основной деятельности рейтингового агентства;
6) методология присвоения рейтинговых оценок соответствует следующим условиям:
учитываются все качественные и количественные факторы, влияющие на определение рейтинговой оценки, что подтверждается статистическими расчетами, проведенными на основе исторических данных, свидетельствующими о существенности таких факторов при определении рейтинговых оценок в прошлом;
используются модели статистического анализа количественных и качественных факторов для присвоения рейтингов, в том числе на основе матриц трансформации рейтинговых оценок и соответствующих им уровней (вероятностей) дефолтов;

3. Осы қаулының 1 және 1-1-тармақтарында көрсетілген заңды тұлғаларға рейтингтер беретін рейтинг агенттіктерінің мынадай тізбесі белгіленсін:
1) Moody's Investors Service;
2) Standard & Poors;
3) Fitch;
4) Capital Intelligence;
5) Dominion Bond Rating Service (DBRS);
6) Japan Credit Rating Agency (JCR);
7) Rating & Investment Information (R&I).
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 159 , 2007.11.30. N 255 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі), 2008.10.29. N 163, 2009.11.30 N 248 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
3-1. Рейтинг агенттіктері тізбесіне кем дегенде бес Еуропалық одақ елдерінде сыртқы кредиттік бағалау институттары (External Credit Assessment Institutions) ретінде танылған рейтинг агенттігтері немесе келесі талаптарға сәйкес рейтинг агенттігтері енгізіледі:
1) рейтинг агенттігі мерзімдік рейтинг агенттіктердің қызметтеріне шолу жасау бойынша мамандандырылған "Interactive Data Credit Ratings-International" басылымына енгізілген ;
2) рейтинг агенттігі жүйелі негізде кем дегенде соңғы үш жыл рейтингтеу объектілеріне рейтинг тағайындайды (жаңартады);
3) рейтинг агенттігі жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері
жүз жетпіс миллион теңгеден кем емес баламалық соманы құрайды;
4) рейтинг агенттігі рейтингті тағайындаған және жаңартқан
ұйымдардың саны отыздан, оның ішінде соңғы үш жылда жиырмадан кем болмауы тиіс, оның ішінде бесеуден кем емесі банктер, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары, инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын компания, немесе жинақтаушы зейнетақы қоры болып табылады;
5) рейтинг агенттігі негізгі қызмет ретінде рейтингтерді
тағайындайды, сондай-ақ, қосымша рейтинг агенттігінің негізгі қызметі мәселелері бойынша  талдамалық қызметті жүзеге асыра алады және консалтингтік қызмет көрсете алады;
6) рейтингтік бағалауын тағайындау әдістемесі мына шарттарға
сәйкес келеді:
рейтингтік бағалауды анықтауға ықпал ететін барлық сапалық және сандық факторлар ескеріледі, ол бұрынғы рейтингтік бағалауды
анықтаған кезде сол факторлардың маңыздылығын растайтын, тарихи деректер негізінде жасалған статистикалық есептеулермен расталған;
рейтингті тағайындау үшін сапалық және сандық факторларды статистикалық талдау модельдері, оның ішінде рейтингтік бағалау трансформациясының матрицалары және оларға сәйкес дефолт деңгейі
(ықтималдылығы) негізінде қолданылады;

7) применяются процедуры проверки достоверности первичной информации в отношении количественных и качественных показателей факторов риска, влияющих на рейтинговую оценку, а также их актуальности для целей определения рейтинговой оценки;
8) организации, которым рейтинговое агентство присваивает (подтверждает) рейтинг, не являются с рейтинговым агентством аффилиированными лицами;
9) внутренние документы рейтингового агентства по корпоративному управлению и внутреннему контролю ограничивают влияние на процесс присвоения рейтинговых оценок иных факторов, за исключением количественных и качественных, предусмотренных в методологии рейтингового агентства;
10) персонал рейтингового агентства, непосредственно занимающийся присвоением рейтингов, имеет соответствующее высшее техническое (экономическое) образование и обладает не менее чем трехлетним опытом работы в области финансового и/или кредитного анализа либо управления рисками;
11) внутренние документы рейтингового агентства предусматривают процедуру, обеспечивающую защиту и конфиденциальность информации;
12) рейтинговое агентство обладает собственным веб-сайтом с указанием на нем сведений о принципах методологии присвоения рейтинговых оценок, перечня предоставляемых услуг и присвоенных рейтинговых оценок.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 № 163 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4. Внести в постановление Правления Агентства от 25 октября 2004 года N 304 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3236) следующее изменение:
подпункт 9) пункта 1 исключить.
5. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты Республики Казахстан:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 222 "Об утверждении требований к рейтингу юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся учредителями или акционерами банков второго уровня, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, открытых накопительных пенсионных фондов Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, создающих, имеющих дочерние страховые (перестраховочные) организации Республики Казахстан, и перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2417);

7) рейтингтік бағалауына ықпал ететін тәуекел факторларының сандық және сапалық көрсеткіштеріне қатысты бастапқы ақпараттың шынайлығын, сондай-ақ, олардың рейтингтік бағалауды анықтау
мақсатындағы өзектілігін тексеру рәсімдері қолданылады;
8) рейтинг агенттігімен рейтингі тағайындалатын (расталатын)
ұйымдар рейтинг агенттігімен аффилирленген тұлға болып табылмайды;
9) рейтинг агенттігінің корпоративтік басқару және ішкі бақылау жөніндегі ішкі құжаттар рейтинг агенттігінің әдістемесінде көзделген сапалық және сандық факторларды қоспағанда, өзге факторлардың рейтингтік бағалауды тағайындау  процесіне ықпалын шектейді;
10) тікелей рейтинг тағайындау жөніндегі жұмыспен шұғылданатын рейтинг агенттігі қызметкерлерінің тиісті жоғары техникалық (экономикалық) білімі мен қаржылық және/немесе кредиттік талдау не
тәуекелдерді басқару саласында кем дегенде үш жыл жұмыс тәжірибесі болуы тиіс;
11) рейтинг агенттігінің ішкі құжаттары ақпараттың қорғалуын
және құпиялылығын қамтамасыз ететін рәсімді көздейді;
12) рейтинг агенттігі , рейтинг бағалауын тағайындау әдістемесінің принциптері туралы, олар көрсететін қызметтер тізбесін және тағайындалған рейтинг бағалауын көрсететін меншікті веб-сайтқа иеленген.
Ескерту: 3-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2008.10.29. N 163 Қаулысымен.
4. Агенттік Басқармасының "Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3236 тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
1-тармақтың 9) тармақшасы алынып тасталсын.
5. Қазақстан Республикасының мынадай нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорларының және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының - Қазақстан Республикасының еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құратын, иеленуші Қазақстан Республикасының резиденті еместердің құрылтайшылары немесе акционерлері болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғалардың рейтингіне қойылатын талаптарды және осы рейтингті беретін Рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі N 222 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2417 тіркелген);

2) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N 103 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 222 "Об утверждении требований к рейтингу юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся учредителями или акционерами банков второго уровня, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, открытых накопительных пенсионных фондов Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, создающих, имеющих дочерние страховые (перестраховочные) организации Республики Казахстан, и перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3618).
6. Настоящее постановление вводится по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
7. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каримуллин А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков второго уровня, накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, страховых (перестраховочных) организаций, и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
8. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель
Приложение
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых
организаций от 25 февраля 2006 года N 55
Cноска. Постановление дополнено приложением в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.11.2007 N 255 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня государственной регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 № 163 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Сравнительная таблица рейтингов
N
Standard
and Poors
Moody's
Investors
Service
Fitch
Dominion
Bond
Rating
Service
(DBRS)
Japan
Credit
Rating
Agency
(JCR)
Rating
and
Investment
Information
(R&I)
Capital
Intel-
ligence
1.
ААА
Ааа
ААА
ААА
AAA
AAA
AAA
2.
АА+
Aa1
АА+
AA H
AA+
AA+
AA+
3.
АА
Аа2
АА
АА
AA
AA
AA
4.
АА-
Аа3
АА-
AA L
AA-
AA-
АА-
5.
А+
A1
А+
А H
A+
A+
A+
6.
А
А2
А
A
A
A
A
7.
А-
A3
А-
A L
A-
A-
A-
8.
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
BBB H
BBB+
BBB+
BBB+
9.
ВВВ
Ваа2
ВВВ
BBB
BBB
BBB
BBB
10.
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
BBB L
BBB-
BBB-
BBB-
11.
ВВ+
Ba1
ВВ+
BB H
BB+
BB+
BB+
12.
ВВ
Ва2
BB
BB
BB
BB
BB
13.
ВВ-
Ва3
ВВ-
BB L
BB-
BB-
BB-

2) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорларының және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының - Қазақстан Республикасының еншiлес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құратын, иеленушi Қазақстан Республикасының резидентi еместердiң құрылтайшылары немесе акционерлерi болып табылатын Қазақстан Республикасының резидентi емес заңды тұлғалардың рейтингiне қойылатын талаптарды және осы рейтингтi беретiн Рейтинг агенттiктерiнiң тiзбесiн бекiту туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі N 222 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 103 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3618 тіркелген).
6. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
7. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Каримуллин А.А.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге, жинақтаушы зейнетақы қорларына, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
8. Агенттіктің халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
9. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Қ.М. Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға
"Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы
25 ақпандағы N 55 қаулысына
Қосымша
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.11.30. N 255 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі), 2008.10.29. N 163 Қаулыларымен.
Рейтингтердің салыстырмалы кестесі
N
Standard
and
Poors
Moody's
Investors
Servise
Fitch
Dominion
Bond
Rating
Servise
(DBRS)
Japan
Credit
Rating
Agency
(JCP)
Rating and
Investment
Information
(R&I)
Capital
Intel-
ligence
1
AAA
Aaa
AAA
AAA
AAA
AAA
AAA
2
AA+
Aa1
AA+
AA H
AA+
AA+
AA+
3
AA
Aa2
AA
AA
AA
AA
AA
4
AA-
Aa3
AA-
AA L
AA-
AA-
AA-
5
A+
A1
AA+
A H
A+
A+
A+
6
A
A2
A
A
A
A
A
7
A-
A3
A-
A L
A-
A-
A-
8
BBB+
Baa1
BBB+
BBB H
BBB+
BBB+
BBB+
9
BBB
Baa2
BBB
BBB
BBB
BBB
BBB
10
BBB-
Baa3
BBB-
BBB L
BBB-
BBB-
BBB-
11
BB+
Ba1
BB+
BB H
BB+
BB+
BB+
12
BB
Ba2
BB
BB
BB
BB
BB
13
BB-
Ba3
BB-
BB L
BB-
BB-
BB-