О некоторых мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года N 1243 "О кадровом резерве государственной службы"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 24 марта 2006 года N 02-01-02/48. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2006 года N 4152. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 декабря 2013 года № 06-7/190
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2013 № 06-7/190.
В соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года N 1243 "О кадровом резерве государственной службы",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1)  Перечень документов , необходимых для зачисления кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы;
2)  Требования к организациям , руководители которых могут быть зачислены в кадровый резерв политической государственной службы;
3)  Правила стажировки лиц , состоящих в кадровом резерве политической государственной службы.
2. Признать утратившим силу  приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 19 января 2004 года N 02-01-02/4 "Об утверждении форм заявления и анкеты кандидата для зачисления в кадровый резерв политической государственной службы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2687, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 7 февраля 2004 года N 26).
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Утвержден
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 24 марта 2006 года N 02-01-02/48
Перечень документов,
необходимых для зачисления кандидатов в кадровый
резерв политической государственной службы
(во исполнение пункта 6  Указа Президента Республики
Казахстан от 4 декабря 2003 года N 1243 "О кадровом резерве
государственной службы")
1. Заявление на участие в отборе кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы установленной формы
2. Послужной список (личный листок по учету кадров), заверенный кадровой службой
3. Одна фотография размером 3x4см
4. Копии документов об образовании, заверенные нотариально
5. Справка о состоянии здоровья
6. Документы, подтверждающие отсутствие судимости см.U101041
7. Копия документа, удостоверяющего личность
Примечание:
Документы, указанные в пунктах 4, 5, 6 и 7, а также личный листок по учету кадров, заверенный кадровой службой, лицами, состоящими на государственной службе, не представляются
Приложение
к Перечню документов, необходимых
для зачисления кандидатов в кадровый
резерв политической государственной
службы
Кому ______________________________
от кого____________________________
Заявление на участие в отборе кандидатов
в кадровый резерв политической
государственной службы
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан
от 4 декабря 2003 года N 1243 "О кадровом резерве государственной
службы" прошу допустить меня к участию в отборе кандидатов для
зачисления в кадровый резерв политической государственной службы
___________________ категории.
(указать категорию)
____________________            ___________________
(дата)                         (подпись)
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 24 марта 2006 года N 02-01-02/48
Требования к организациям ,  руководители которых
могут быть зачислены в кадровый резерв политической
государственной службы
(во исполнение пункта 6  Указа Президента Республики
Казахстан от 4 декабря 2003 года N 1243 "О кадровом резерве
государственной службы")

Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 4 желтоқсандағы N 1243 Жарлығын іске асырудың кейбір іс-шаралары туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2006 жылғы 24 наурыздағы N 02-01-02/48 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 29 наурызда тіркелді. Тіркеу N 4152. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 06-7/190 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2013 № 06-7/190 бұйрығымен.
"Мемлекеттік қызметтің кадр резерві туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 4 желтоқсандағы N 1243  Жарлығына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырғандар бекітілсін:
1) Кандидаттарды мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервіне алуға қажетті құжаттардың тізбесі;
2) Басшылары мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервіне алынуы мүмкін ұйымдарға қойылатын талаптар;
3) Мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервіне тұрған тұлғалар тағылымдамасының ережесі.
2. "Мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервіне алу үшін кандидат өтініш және сауалдама нысандарын бекіту туралы" (Нормативтiк құқықтық кесiмдердiң тізілімі мемлекеттік тiзбесінде N 2687 болып тіркелген, 7 ақпандағы N 29 "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 02-01-02/4  бұйрығының күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап, он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
ҚР Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі Төрағасының
2006 жылғы 24 наурыздағы
02-01-02/48 бұйрығымен
бекітілген
Кандидаттарды мемлекеттік саяси қызметтің кадр
резервіне алуға қажетті құжаттардың тізбесі
("Мемлекеттік қызметтің кадр резерві туралы" Қазақстан Республикасы
Президентінің 2003 жылғы 4 желтоқсандағы N 1243 Жарлығының
6-тармағын орындау үшін)
1. Қоса беріліп отырған нысанда мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервіне кандидаттарды іріктеуге қатысу үшін өтініші
2. Кадр қызметі куәландырған қызмет тізімі (кадрлар есебінің жеке іс парағы)
3. 3x4 см бір фотосурет
4. Нотариалды расталған білімі туралы құжаттардың көшірмелері
5. Денсаулығының жай-күйі туралы анықтама
6. Соттылығының болмауын растайтын құжаттар
7. Жеке басты растайтын құжаттың көшірмесі
Ескерту:
4, 5, 6 және 7-тармақтарда көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ кадр қызметі куәландырған кадрлар есебінің жеке іс парағын мемлекеттік қызметтегі тұлғалар бермейді.
Мемлекеттік саяси қызметтің
кадр резервіне алуға қажетті
құжаттардың тізбесіне
қосымша
Кімге ______________________________
кімнен   _____________________________
Мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервіне
кандидаттарды іріктеуге қатысу үшін өтініш
"Мемлекеттік қызметтің кадр резерві туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 4 желтоқсандағы N 1243  Жарлығына сәйкес мені мемлекеттік саяси қызметтің  _____ ____________
(санатты көрсету)
санаттағы кадр резервіне алу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға жіберуіңізді сұраймын.
____________________                    ____________________
(күні)                                    (қолы)
ҚР Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі Төрағасының
2006 жылғы 24 наурыздағы
02-01-02/48 бұйрығымен
бекітілген
Басшылары мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервіне
алынуы мүмкін ұйымдарға қойылатын талаптар
("Мемлекеттік қызметтің кадр резерві туралы" Қазақстан Республикасы
Президентінің 2003 жылғы 4 желтоқсандағы N 1243 Жарлығының
6-тармағын орындау үшін)

1. К организациям руководители которых могут быть зачислены в кадровый резерв политической государственной службы первой категории, относятся:
1) государственные учреждения, создаваемые в соответствии с нормативными правовыми актами Президента Республики Казахстан;
2) частные организации штатной численностью не менее 300 единиц и годовым оборотом не менее 1 млрд. тенге.*
2. К организациямруководители которых могут быть зачислены в кадровый резерв политической государственной службы второй категории, относятся:
1) государственные учреждения, создаваемые в соответствии с нормативными правовыми актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и акиматов областей (городов республиканского значения, столицы);
2) государственные предприятия, учредителем которых является государственный орган, уполномоченный Правительством Республики Казахстан, а также Национальный Банк Республики Казахстан;
3) акционерные общества с государственным пакетом акций не менее 35 процентов, за исключением национальных компаний;
4) частные организации штатной численностью не менее 70 единиц и годовым оборотом не менее 150 млн. тенге.*
______________________
* Подтверждается соответствующей справкой из налоговых органов по месту регистрации организации
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 24 марта 2006 года N 02-01-02/48
Правила
стажировки лиц, состоящих в кадровом резерве политической
государственной службы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года N 1243 "О кадровом резерве государственной службы".
2. Граждане, зачисленные в кадровый резерв политической государственной службы (далее - резервисты), могут быть направлены на стажировку в порядке, определенном настоящими Правилами.
3. Стажировка резервистов (далее - стажировка) осуществляется в целях приобретения практического опыта в сфере государственного управления, профессиональных и организационных навыков.
4. Стажировка проводится в государственных органах в соответствии с утвержденным графиком и индивидуальными планами.
5. Срок прохождения стажировки устанавливается руководителем государственного органа, в котором она проводится, в пределах одного месяца.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 4 января 2007 года N  02-01-02/01 .
6. Расходы, связанные с прохождением стажировки резервистов, являющихся государственными служащими, возмещаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1. Басшылары мемлекеттік саяси қызметтің бірінші санаттағы кадр резервіне алынуы мүмкін ұйымдарға мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес құрылатын мемлекеттік мекемелер;
2) штаттық саны 300 бірліктен кем емес және жылдық айналымы 1 млрд. теңгеден кем емес жеке ұйымдар* жатады.
2. Басшылары мемлекеттік саяси қызметтің екінші санаттағы кадр резервіне алынуы мүмкін ұйымдарға мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) әкімдіктерінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес құрылатын мемлекеттік мекемелер;
2) құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Үкiметi өкiлеттiк берген мемлекеттiк орган болып табылатын мемлекеттік кәсіпорындар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
3) ұлттық компанияларды қоспағанда, 35 пайыздан кем емес акциялардың мемлекеттік пакеті бар акционерлік қоғамдар;
4) штаттық саны 70 бірліктен кем емес және жылдық айналымы 150 млн. теңгеден кем емес жеке ұйымдар* жатады.
____________________________
* Ұйымдардың тіркелген жері бойынша салық органдарының тиісті анықтамасымен расталады
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
қызмет істері агенттігі төрағасының
2006 жылғы N 02-01-2/48
бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервінде тұрған
тұлғалар тағылымдамасының ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже "Мемлекеттік қызметтің кадр резерві туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 4 желтоқсандағы N 1243  Жарлығына сәйкес әзірленді.
2. Мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервіне есепке алынған азаматтар (бұдан әрі - резервшілер) осы Ережемен айқындалған тәртіпте тағылымдамаға жіберілуі мүмкін.
3. Резервшілер тағылымдамасы (бұдан әрі - тағылымдама) мемлекеттік басқару саласында практикалық тәжірибені, кәсіптік және ұйымдастырушылық дағдыларды иелікке алу мақсатында жүзеге асады.
4. Тағылымдама бекітілген кестеге және жеке жоспарларға сәйкес мемлекеттік органдарда жүргізіледі.
5. Тағылымдама мерзімі бір ай, тағылымдама өткізілетін мемлекеттік орган басшысымен бекітіледі.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2007 жылғы 4 қаңтардағы  N 02-01-02/01   (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
6. Мемлекеттік қызметші болып табылатын резервшінің тағылымдаманы өтуге байланысты шығыстары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өтеледі.

7. Расходы, связанные с прохождением стажировки резервистами, не являющимися государственными служащими, возмещаются за счет собственных средств либо за счет организации, в которой работает резервист, по соглашению между указанной организацией и резервистом.
8. Координация работы по прохождению стажировки лицами, зачисленными в кадровый резерв политической государственной службы, осуществляется: по первой категории подразделением Администрации Президента Республики Казахстан, ведающим вопросами кадровой политики, по второй категории - уполномоченным органом по делам государственной службы.
2. Организация проведения стажировки
9. Стажировка резервистов первой категории проводится в соответствии с графиком, утвержденным Руководителем Администрации Президента или по его поручению заместителем Руководителя Администрации Президента по представлению структурного подразделения Администрации Президента, ведающего вопросами кадровой политики.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 4 января 2007 года N  02-01-02/01 .
10. Стажировка резервистов второй категории проводится в соответствии с графиком, утвержденным уполномоченным органам по делам государственной службы после согласования с соответствующими государственными органами, национальными компаниями и организациями, руководители которых могут быть зачислены в кадровый резерв политической государственной службы.
11. Руководителем государственного органа, в который направляются резервисты для прохождения стажировки, утверждаются индивидуальные планы стажировки и определяется должностное лицо, ответственное за ее проведение.
12. Индивидуальный план стажировки (далее - план) составляется с учетом должности, на которую резервист зачислен в кадровый резерв политической государственной службы.
13. Должностное лицо, ответственное за проведение стажировки, знакомит резервистов под роспись с планом.
14. План включает:
детальное изучение функциональных, организационных, структурных особенностей государственного органа;
осуществление работы с нормативной, технической и другой документацией, участие в ее подготовке;
исполнение функциональных обязанностей должностных лиц (в качестве временно исполняющего или дублера);
закрепление приобретенных в ходе стажировки профессиональных и организаторских навыков;
участие в совещаниях, деловых встречах.
15. По итогам стажировки резервистом готовится отчет о ее прохождении.
16. Отчет о стажировке включает:
информацию о выполнении стажером мероприятий, включенных в план стажировки;
информацию о приобретенных в ходе стажировки практических навыках и теоретических знаниях;
предложения по совершенствованию работы государственного органа и основных направлений его деятельности.

7. Мемлекеттік қызметші емес резервшінің тағылымдаманы өтуге байланысты шығыстары өз қаражаты есебінен немесе резервші жұмыс істейтін ұйымның есебінен өтеледі, аталған ұйым мен резервшінің өзара келісімі бойынша.
8. Мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервіне есепке алынған тұлғалардың тағылымдамадан өту жөніндегі жұмысты үйлестіру кадр саясаты мәселесімен айналысатын Қазақстан Республикасы Президент Әкімшілігінің бөлімшесіне бірінші санат бойынша, екінші санат бойынша - мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органымен жүзеге асады.
2. Тағылымдама өткізуді ұйымдастыру
9. Бірінші санаттағы резервшілер тағылымдамасы кадр саясаты мәселесімен айналысатын Қазақстан Республикасы Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Президент Әкімшілігінің басшысымен немесе оның тапсырмасы бойынша Президент Әкімшілігінің Басшысы орынбасарымен бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2007 жылғы 4 қаңтардағы  N 02-01-02/01   (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
10. Екінші санаттағы резервшілер тағылымдамасы мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервіне есепке алынуға мүмкін басшылардың сәйкесті мемлекеттік органдармен, ұлттық компаниялармен және ұйымдармен келісілгеннен кейін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органымен бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.
11. Тағылымдаманы өту үшін резервшілер жіберілетін мемлекеттік орган басшысымен тағылымдаманың жекелеген жоспарлары бекітіледі және оны өткізуге жауапты лауазымды тұлға айқындалады.
12. Тағылымдаманың жекелеген жоспары (бұдан әрі - жоспар) мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервіне есепке алынған резервшінің лауазымы есепке ала отырып құрылады.
13. Тағылымдаманы өткізуге жауапты лауазымдық тұлға резервшілерді жоспармен қол қойдырып таныстырады.
14. Тағылымдама:
мемлекеттік органның функционалдық, ұйымдық, құрылымдық ерекшеліктерін егжей-тегжейлі зерделеуді;
нормативтік, техникалық және басқа құжаттамалармен жұмысты жүзеге асыруды, оны даярлауға қатысуды;
лауазымды тұлғалардың функционалдық міндеттерін орындауды (уақытша міндетін атқарушы немесе дублер ретінде);
тағылымдама барысында иеленген кәсіптік және ұйымдық дағдыларды орнықтыруды;
кеңестерде, қызмет барысындағы кездесулерге қатысуды көздейді.
15. Тағылымдама нәтижелері бойынша оны өткізгені туралы есеп даярланады.
16. Тағылымдама туралы есеп:
тағылымдама жоспарына енгізілген машықтанушының шараларды орындау туралы ақпаратты;
тағылымдама барысында иеленген практикалық дағдылар мен теориялық білім туралы ақпаратты;
мемлекеттік органның жұмысын жетілдіру және оның қызметінің негізгі бағыттары жөніндегі ұсыныстарды енгізеді.

17. По окончании стажировки руководитель государственного органа готовит на стажера отзыв, в котором отражаются следующие основные сведения:
оценка выполненных стажером мероприятий, включенных в индивидуальный план стажировки;
оценка профессиональной подготовки и личностных качеств стажера;
рекомендации по дальнейшей карьерной перспективе стажера.
3. Заключительные положения
18. Отчет и отзыв о прохождении стажировки резервистами в течение пяти рабочих дней направляется руководителем государственного органа по первой категории в подразделение Администрации Президента Республики Казахстан, ведающее вопросами кадровой политики, по второй категории - в уполномоченный орган по делам государственной службы.
19. Отчеты о стажировке и отзывы на резервистов хранятся в течение периода нахождения их в кадровом резерве политической государственной службы.

17. Мемлекеттік орган басшысы тағылымдама біткеннен кейін машықтанушыға сын-пікір даярлайды, оның ішінде келесі негізгі ақпараттар көрсетілді:
тағылымдаманың жекелеген жоспарына енгізілген машықтанушының орындаған шаралардың бағасы;
машықтанушының кәсіптік даярлау мен жеке қасиеттерінің бағасы;
машықтанушының келешектегі мансаптық перспективасы бойынша ұсыныстары.
3. Қорытынды ережелер
18. Резервшiлер тағылымдама өткені туралы есепті және сын-пікірді мемлекеттік орган басшысы бірінші санат бойынша кадр саясаты мәселесімен айналысатын Қазақстан Республикасы Президент Әкімшілігінің бөлімшесіне, екінші санат бойынша - мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға бес жұмыс күннің ішінде жіберіледі.
19. Тағылымдама туралы есеп және резервшілерге сын-пікірлер, олар мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервінде болатын мерзімі ішінде сақталады.