О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 июня 2006 года N 50. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2006 года N 4286. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.01.2011 № 3 (вводится в действие с 01.07.2011).
В связи с принятием  Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования и консолидированного надзора", а также в целях совершенствования бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных компаниях, Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В  постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1973, опубликованное 9-22 сентября 2002 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана"; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка от 1 сентября 2003 года  N 326 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2519 и от 3 февраля 2005 года  N 23 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3485) внести следующие изменения и дополнения:
в заголовке и пункте 1 слова ", кредитных товариществах" исключить;
в преамбуле слова ", кредитных товариществ" исключить;
в типовом Плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях, утвержденном указанным постановлением:
в правом верхнем углу текста слова "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан" исключить;
в заголовке и по всему тексту слова ", кредитных товариществах", ", кредитными товариществами", ", кредитных товариществ", ", кредитного товарищества" исключить;
в главе 1:
в пункте 7:
группу счетов 1460 "Общие резервы (провизии)" исключить;
в пункте 8:
номер и название группы счетов 2130 "Вклад, являющийся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств других банков" исключить;
в пункте 9:
номер и название группы счетов 3120 "Дополнительные взносы участников кредитного товарищества" исключить;
после группы счетов 3100 дополнить следующей группой счетов:
"3200 Резервы (провизии) на общебанковские риски";
в пункте 13:
название группы счетов 7500 изложить в следующей редакции:
"Ипотечные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление";
после группы счетов 7500 дополнить следующими группами счетов:
"7600 Активы клиентов, находящиеся в доверительном
(инвестиционном) управлении
7630 Обязательства по операциям по доверительному
(инвестиционному) управлению
7650 Капитал
7660 Доходы по операциям по доверительному (инвестиционному)
управлению
7680 Расходы по операциям по доверительному
(инвестиционному) управлению";
в главе 2:
после счета 1003 дополнить следующим счетом:
"1004 Наличность в вечерней кассе";

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 5 маусымдағы N 50 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 10 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 4286. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.01.31 № 3 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.01.31 № 3 (2011.07.01 бастап күшіне енеді) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне лицензиялау және шоғырландырылған қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының қабылдануына байланысты, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есепті жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275  қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1973 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2002 жылғы 9-22 қыркүйекте жарияланған; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2519 тіркелген 2003 жылғы 1 қыркүйектегі  N 326 және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3485 тіркелген 2005 жылғы 3 ақпандағы  N 23 қаулыларымен бекітілген өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбындағы және 1-тармағындағы ", кредиттік серіктестіктердегі" деген сөздер алынып тасталсын;
кіріспесіндегі ", кредиттік серіктестіктердің" деген сөздер алынып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
жоғарғы оң жақ бұрышындағы "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бухгалтерлік есептің үлгі есепшот жоспарын бекіту туралы" деген сөздер алынып тасталсын;
тақырыбындағы және мәтін бойынша одан әрі ", кредиттік серіктестіктердегі", ", кредиттік серіктестіктер", ", кредиттік серіктестіктердің", ", кредиттік серіктестіктің" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тарауда:
7-тармақта:
1460 "Жалпы резервтер (провизиялар)" шоттар тобы алынып тасталсын;
8-тармақта:
2130 "Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым (кепіл, кепілзат)" шоты алынып тасталсын;
9-тармақта:
3120 "Кредиттік серіктестіктер қатысушыларының қосымша жарналары" шоттар тобы алынып тасталсын;
3100 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"3200 Жалпы банктік тәуекелдерге арналған резервтер (провизиялар)";
13-тармақта:
7500 шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар";
7500 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"7600 Клиенттердің сенімгерлік (инвестициялық) басқарудағы активтері";
7630 Сенімгерлік (инвестициялық) басқару бойынша операциялар жөніндегі міндеттемелер;
7650 Капитал
7660 Клиенттердің сенімгерлік (инвестициялық) басқару бойынша операциялар бойынша кірістер;
7680 Клиенттердің сенімгерлік (инвестициялық) басқару бойынша операциялар бойынша шығыстар;
2-тарауда:
1003 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"1004 Кешкі кассадағы қолма-қол ақша";

в названии счетов 1054, 1204, 1259, 1319, 1329, 1428, 1876, 1877, 1878 и 2875 слова "Специальные резервы" заменить словом "Резервы";
номера и названия следующих группы счетов и счетов:
"1460 Общие резервы (провизии)
1462 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по
дебиторской задолженности, связанной с банковской
деятельностью
1463 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по
дебиторской задолженности, связанной с небанковской
деятельностью
1464 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по
ценным бумагам
1465 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков от
кредитной деятельности
1467 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по
вкладам, размещенным в других банках
1469 Общие резервы (провизии) на покрытие убытков от
прочей банковской деятельности" исключить;
название счета 1660 изложить в следующей редакции:
"Создаваемые (разрабатываемые) нематериальные активы";
после счета 2125 дополнить следующим счетом:
"2126 Срочные вклады других банков в аффинированных
драгоценных металлах";
после счета 2215 дополнить следующим счетом:
"2216 Срочные вклады клиентов в аффинированных
драгоценных металлах";
после счета 2406 дополнить следующим счетом:
"2451 Бессрочные финансовые инструменты";
после счета 2755 дополнить следующими счетами:
"2756 Начисленные расходы по субординированным облигациям;
2757 Начисленные расходы по бессрочным финансовым
инструментам";
номер и название счета 2874 "Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по условным обязательствам" исключить;
номер и название группы счетов 3120 "Дополнительные взносы участников кредитного товарищества" исключить;
после счета 3101 дополнить следующей группой счетов:
"3200 Резервы (провизии) на общебанковские риски";
в названии счета 4709 слова "и имеющихся в наличии для продажи" исключить;
после счета 5215 дополнить следующим счетом:
"5216 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным вкладам клиентов в аффинированных драгоценных металлах";
после счета 5406 дополнить следующим счетом:
"5407 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по бессрочным финансовым инструментам";
в названии счетов 5451, 5452, 5453, 5455, 5457, 5459, 5464, 5465 и 5466 слово "специальные" исключить;
номер и название счета 5454 "Ассигнования на общие резервы (провизии) по вкладам, размещенным в других банках" исключить;
номер и название счета 5456 "Ассигнования на общие резервы (провизии) на покрытие убытков от кредитной деятельности" исключить;
номер и название счета 5458 "Ассигнования на общие резервы (провизии) на покрытие убытков от прочей банковской деятельности" исключить;
номера и названия следующих счетов исключить:
"5460 Ассигнования на общие резервы (провизии) по
дебиторской задолженности, связанной с банковской
деятельностью
5461 Ассигнования на общие резервы (провизии) по
дебиторской задолженности, связанной с небанковской
деятельностью
5462 Ассигнования на общие резервы (провизии) по условным
обязательствам
5463 Ассигнования на общие резервы (провизии) по ценным
бумагам";
в названии счета 5709 слова "и имеющихся в наличии для продажи" исключить;
после счета 5721 дополнить следующим счетом:
"5722 Социальные отчисления";
после счета 5853 дополнить следующим счетом:
"5854 Расходы от реализации товарно-материальных запасов";
название счета 6125 изложить в следующей редакции:
"Условные требования по безотзывным займам, предоставляемым в будущем";
после счета 6125 дополнить следующим счетом:
"6126 Условные требования по отзывным займам,
предоставляемым в будущем";
после счета 6175 дополнить следующим счетом:
"6177 Условные требования по предоставленным займам";
название счета 6625 изложить в следующей редакции:
"Условные обязательства по безотзывным займам, предоставляемым в будущем";
после счета 6625 дополнить следующим счетом:
"6626 Условные обязательства по отзывным займам, предоставляемым в будущем";
после счета 6675 дополнить следующим счетом:
"6677 Условные обязательства по предоставленным займам";
исключить номера и названия следующих счетов:
"6991 Позиция по операциям фьючерс
6992 Позиция по операциям форвард
6993 Позиция по опционным операциям
6994 Позиция по операциям спот
6995 Позиция по операциям своп";
название счета 6996 изложить в следующей редакции:
"Позиция по сделкам с прочими активами";

1054, 1204, 1259, 1319, 1329, 1428, 1876, 1877, 1878 және 2875 шоттардың атындағы "арнайы резервтер (провизиялар)" деген сөздер "резервтер" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай шоттар тобы мен шоттардың нөмірі және аты алынып тасталсын:
"1460 Жалпы резервтер (провизиялар)
1462 Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша
шығындарды жабуға арналған жалпы резервтер (провизиялар)
1463 Банктік емес қызметке байланысты дебиторлық берешек
бойынша шығындарды жабуға арналған жалпы резервтер
(провизиялар)
1464 Бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған жалпы
резервтер (провизиялар)
1465 Кредиттік қызметке байланысты шығындарды жабуға арналған
жалпы резервтер (провизиялар)
1467 Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша
шығындарды жабуға арналған жалпы резервтер (провизиялар)
1469 Өзге де банктік қызметке байланысты шығындарды жабуға
арналған жалпы резервтер (провизиялар)";
1660 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылатын (әзірленетін) материалдық емес активтер";
2125 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2126 Басқа банктердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді
салымдары";
2215 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2216 Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді
салымдары";
2406 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2451 Мерзімсіз қаржы құралдары";
2755 шоттан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"2756 Реттелген облигациялар бойынша есептелген шығыстар;
2757 Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстар";
2874 шоттың нөмірі және аты "Шартты міндеттемелер бойынша шығындарды жабуға арналған жалпы резервтер (провизиялар)" алынып тасталсын;
3120 "Кредиттік серіктестіктер қатысушыларының қосымша жарналары" шоттар тобы алынып тасталсын;
3101 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен және шотпен толықтырылсын:
"3200 Жалпы банктік тәуекелдерге арналған резервтер (провизиялар)";
4709 шоттың атындағы "және сату үшін қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
5215 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5216 Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
5406 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5407 Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
5451, 5452, 5453, 5455, 5457, 5459, 5464, 5465 және 5466 шоттардың атындағы "арнайы" деген сөз алынып тасталсын;
5454 "Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша жалпы резервтерге (провизияларға) ақша бөлу" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
5456 "Кредиттік қызметтен шығындарды өтеуге арналған жалпы резервтерге (провизияларға) ақша бөлу" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
5458 "Өзге банктік қызмет шығындарын жабуға арналған жалпы резервтерге (провизияларға) ақша бөлу" шоттың нөмірі және аты алынып тасталсын;
мынадай шоттардың нөмірі және аты алынып тасталсын:
"5460 Банк қызметімен байланысты дебиторлық берешек бойынша
жалпы резервтерге (провизияларға) ақша бөлу
5461 Банктік емес қызметпен байланысты дебиторлық берешек
бойынша жалпы резервтерге (провизияларға) ақша бөлу
5462 Шартты міндеттемелер бойынша арнайы резервтерге
(провизияларға) ақша бөлу
5463 Бағалы қағаздар бойынша жалпы резервтерге (провизияларға)
ақша бөлу";
5709 шоттың атындағы "және сату үшін қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
5721 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5722 Әлеуметтік аударымдар";
5853 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5854 Тауар-материалдық қорларды сатудан шығыстар";
6125 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Болашақта берілетін қайтарып алынбайтын заемдар бойынша шартты талаптар";
6125 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6126 Болашақта берілетін қайтарып алынбайтын заемдар бойынша шартты талаптар";
6175 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6177 Берілетін заемдар бойынша шартты талаптар";
6625 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Болашақта берілетін қайтарып алынбайтын заемдар бойынша шартты міндеттемелер";
6625 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6626 Болашақта берілетін қайтарып алынбайтын заемдар бойынша шартты міндеттемелер";
6675 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6677 Берілетін заемдар бойынша шартты міндеттемелер";
мынадай шоттардың нөмірі және аты алынып тасталсын:
"6991 Фьючерс операциялары бойынша позиция
6992 Форвард операциялары бойынша позиция
6993 Опцион операциялары бойынша позиция
6994 Спот операциялары бойынша позиция
6995 Своп операциялары бойынша позиция";
6996 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқа да активтермен мәмілелер бойынша позиция";

в названиях счетов 7110 и 7220 слово "Машины" заменить словами "Здания, машины";
название группы счетов 7500 изложить в следующей редакции:
"Ипотечные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление";
номера и названия следующих счетов:
"7510 Деньги в доверительном управлении
7520 Ценные бумаги в доверительном управлении
7530 Аффинированные драгоценные металлы в доверительном
управлении
7540 Прочие активы в доверительном управлении" исключить;
после счета 7543 дополнить следующими группами счетов и счетами:
"7544 Просроченное вознаграждение по ипотечным займам,
права требования по которым приняты в доверительное
управление
7600 Активы клиентов, находящиеся в доверительном
(инвестиционном) управлении
7601 Деньги
7602 Аффинированные драгоценные металлы
7603 Ценные бумаги
7604 Вклады размещенные
7605 Инвестиции в капитал
7606 Нематериальные активы
7607 Основные средства
7608 Прочие активы
7609 Дивиденды
7610 Вознаграждение
7611 Прочие требования
7630 Обязательства по операциям по доверительному
(инвестиционному) управлению
7631 Счета к оплате
7632 Прочие обязательства
7650 Капитал
7651 Капитал
7660 Доходы по операциям по доверительному
(инвестиционному) управлению
7661 Поступление активов от клиента
7662 Доходы в виде вознаграждения
7663 Доходы от купли-продажи активов
7664 Реализованные доходы от переоценки активов по
справедливой стоимости
7665 Реализованные доходы по курсовой разнице
7666 Нереализованные доходы от переоценки активов по
справедливой стоимости
7667 Нереализованные доходы по курсовой разнице
7668 Прочие доходы
7680 Расходы по операциям по доверительному
(инвестиционному) управлению
7681 Изъятие активов клиента
7682 Расходы по выплате комиссионных вознаграждений
7683 Расходы от купли-продажи активов
7684 Реализованные расходы от переоценки активов по
справедливой стоимости
7685 Реализованные расходы по курсовой разнице
7686 Нереализованные расходы от переоценки активов по
справедливой стоимости
7687 Нереализованные расходы по курсовой разнице
7688 Прочие расходы";
в главе 3:
после описания счета 1003 дополнить названием и описанием счета 1004 следующего содержания:
"1004. Наличность в вечерней кассе (активный).
Назначение счета: Учет сумм наличности, выданной банком и ипотечной компанией под отчет работникам своих вечерних касс.
По дебету счета проводятся суммы наличности, выданные банком и ипотечной компанией под отчет работнику своей вечерней кассы, а также суммы наличности, поступающие по операциям, совершаемым вечерней кассой.
По кредиту счета проводится списание сумм ранее выданной наличности при их выдаче по операциям, совершаемым вечерней кассой, согласно отчету работника вечерней кассы или возврате их в кассу банка и ипотечной компании.";
в описании счета 1006 абзацы первый и второй после слов "другое подразделение" дополнить словами ", либо эмитенту дорожных чеков для получения стоимости, выраженной в чеках";

7110 және 7220 шоттардың атындағы "машиналар" деген сөз "үйлер, машиналар" деген сөздермен ауыстырылсын;
7500 шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар";
мынадай шоттардың нөмірі және аты алынып тасталсын:
"7510 Сенімгерлік басқарудағы ақша
7520 Сенімгерлік басқарудағы бағалы қағаздар
7530 Сенімгерлік басқарудағы тазартылған қымбат металдар
7540 Сенімгерлік басқарудағы өзге активтер";
7543 шоттан кейін мынадай шоттар тобымен және шоттармен толықтырылсын:
"7544 Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған
ипотекалық заемдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
7600 Клиенттердің сенімгерлік (инвестициялық) басқарудағы
активтері
7601 Ақша
7602 Тазартылған қымбат металдар
7603 Бағалы қағаздар
7604 Орналастырылған салымдар
7605 Капиталға инвестициялар
7606 Материалдық емес активтер
7607 Негізгі құрал-жабдықтар
7608 Басқа да активтер
7609 Дивидендтер
7610 Сыйақы
7611 Басқа да талаптар
7630 Сенімгерлік (инвестициялық) басқару бойынша операциялар
жөніндегі міндеттемелер
7631 Ақы төлеуге шоттар
7632 Басқа да міндеттемелер
7650 Капитал
7651 Капитал
7660 Сенімгерлік (инвестициялық) басқару бойынша операциялар
бойынша кірістер
7661 Клиенттен активтердің түсуі
7662 Сыйақы түріндегі кірістер
7663 Активтерді сатып алу-сату бойынша кірістер
7664 Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске
асырылған кірістер
7665 Бағамдық айырма бойынша іске асырылған кірістер
7666 Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске
асырылмаған кірістер
7667 Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған кірістер
7668 Басқа да кірістер
7680 Сенімгерлік (инвестициялық) басқару бойынша операциялар
бойынша шығыстар
7681 Клиенттің активтерін алу
7682 Комиссиялық сыйақы төлеу жөніндегі шығыстар
7683 Активтерді сатып алу-сату бойынша шығыстар
7684 Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске
асырылған шығыстар
7685 Бағамдық айырма бойынша іске асырылған шығыстар
7686 Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске
асырылмаған шығыстар
7687 Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған шығыстар
7688 Басқа да шығыстар";
3-тарауда:
1003 шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 1004 шоттың нөмірімен және сипатымен толықтырылсын:
"1004. Кешкі кассадағы қолма-қол ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Банк және ипотекалық компания кешкі кассаларының қызметкерлерінің есебіне берген қолма-қол ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк және ипотекалық компания кешкі кассаларының қызметкерлерінің есебіне берген қолма-қол ақша сомалары, сондай-ақ кешкі касса жүргізген операциялардан түскен қолма-қол ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бұрын берілген қолма-қол ақшаның сомалары оларды кешкі касса қызметкерінің есебіне сәйкес кешкі касса жүргізген операциялар бойынша беру немесе оларды банктің және ипотекалық компанияның кассасына қайтару кезінде есептен шығарылады.";
1006 шоттың сипатында бірінші және екінші абзацтардағы "екіншісі бөлімшесіне", "екіншісіне" деген сөздерден кейін "не чектерде көрсетілген құнды алу үшін жол чектерінің эмитентіне" деген сөздермен толықтырылсын;

в описаниях счетов 1054, 1204, 1259, 1319, 1329, 1428, 1876, 1877, 1878 и 2875:
в названиях слова "Специальные резервы" заменить словом "Резервы";
в абзацах первом, втором и третьем слово "специальных" исключить;
в описании счета 1264:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) банка и ипотечной компании, переданных по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) их обязательств, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем. Данный счет является банковским счетом.";
абзац третий после слова "договора" дополнить словами "банковского вклада и о залоге";
в описании счета 1267:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег банка и ипотечной компании, переданных по договору о залоге или соглашению о предоставлении задатка в качестве обеспечения (заклад, задаток) их обязательств, владение которыми осуществляется залогодержателем. Данный счет не является банковским счетом.";
абзац третий после слова "договора" дополнить словами "о залоге или соглашения о предоставлении задатка";
номера, названия и описания счетов 1462, 1463, 1464, 1465, 1467 и 1469 исключить;
в описании счета 1660:
название изложить в следующей редакции:
"Создаваемые (разрабатываемые) нематериальные активы.";
в абзацах первом и втором слова "собственными силами" исключить;
в описании счета 1858:
в абзаце втором слова "купленной или полученной" заменить словами "проданной или израсходованной";
в абзаце третьем слова "проданной или израсходованной" заменить словами "купленной или полученной";
в описании счета 1859:
в абзаце втором слово "продаже" заменить словами "покупке или получении";
в абзаце третьем слово "покупке" заменить словами "продаже или израсходовании";
после описания счета 2125 дополнить названием и описанием счета 2126 следующего содержания:
"Срочные вклады других банков в аффинированных драгоценных металлах (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых от других банков по договору срочного вклада.
По кредиту счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, принятых от других банков по договору срочного вклада.
По дебету счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых от других банков по договору срочного вклада, при их возврате.";
в описании счета 2130:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) других банков, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) их обязательств, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем. Данный счет является банковским счетом.";
абзац третий после слова "договора" дополнить словами "банковского вклада и о залоге";
в описании счета 2131:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег других банков, принятых по договору о залоге или соглашению о предоставлении задатка в качестве обеспечения (заклад, задаток) их обязательств, владение которыми осуществляется залогодержателем. Данный счет не является банковским счетом.";
абзац третий после слова "договора" дополнить словами "о залоге или соглашения о предоставлении задатка";
в описании счета 2213:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) клиентов, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) их обязательств, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка), относящихся к объекту обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов). Данный счет является банковским счетом.";
абзац третий после слова "договора" дополнить словами "банковского вклада и о залоге";

1054, 1204, 1259, 1319, 1329, 1428, 1876, 1877, 1878 және 2875 шоттардың сипаттамаларында:
атындағы "арнайы резервтер (провизиялар)" деген сөздер "резервтер" деген сөзбен ауыстырылсын;
бірінші, екінші және үшінші абзацтардағы "арнайы резервтер (провизиялар)" деген сөздер "резервтер" деген сөзбен ауыстырылсын;
1264 шоттың сипаттамасында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Банктің және ипотекалық компанияның олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік беру, ипотека) ретінде банктік салым шарты бойынша және кепіл шарты бойынша өткізілген, иеленуді және пайдалануды Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (жалпы бөлім)  303-бабының 1-тармағына сәйкес кепіл беруші банк жүзеге асыратын ақша (салым) сомасын есепке алу. Осы шот банктік шот болып табылады.";
үшінші абзацтың мемлекеттік тілдегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың кредиті бойынша кепіл шартының және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) ретінде берілген ақша (салым) сомаларын есептен шығару жазылады";
1267 шоттың сипаттамасында:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Банктің және ипотекалық компанияның олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік беру, ипотека) ретінде банктік салым шарты бойынша және кепіл шарты бойынша өткізілген, иеленуді Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (жалпы бөлім)  303-бабының 2-тармағына сәйкес кепіл беруші банк жүзеге асыратын ақша сомасын есепке алу. Осы шот банктік шот болып табылмайды.";
үшінші абзацындағы "шарттың" деген сөз "кепіл туралы шарттың немесе кепілзат беру туралы келісімнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
1462, 1463, 1464, 1465, 1467 және 1469 шоттардың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
1660 шоттың сипаттамасында:
аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылатын (әзірленетін) материалдық емес активтер.";
бірінші және екінші абзацтардағы "Өз күшімен" деген сөздер алынып тасталсын;
1858 шоттың сипаттамасында:
екінші абзацындағы "сатып алынған немесе алынған" деген сөздер "сатылған немесе жұмсалған" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацындағы "сатылған немесе жұмсалған" деген сөздер "сатып алған немесе алған" деген сөздермен ауыстырылсын;
1859 шоттың сипаттамасында:
екінші абзацындағы "сатқан" деген сөздер "сатқан немесе алынған" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацындағы "сатып алған" деген сөздер "сатып алған немесе алған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2125 шоттың сипаттамасынан кейін 2126 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2126. Басқа банктердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден мерзімді салым шарты бойынша қабылданған тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерден мерзімді салым шарты бойынша қабылданған тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерден мерзімді салымға қабылданған тазартылған қымбат металдардың құнын оларды қайтару кезінде есептен шығару жазылады.";
2130 шоттың сипаттамасында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Басқа банктерден олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік беру, ипотека) ретінде банктік салым шарты бойынша және кепіл шарты бойынша қабылданған, иеленуді және пайдалануды кепіл беруші банк жүзеге асыратын ақша (салым) сомаларын есепке алу. Осы шот банктік шот болып табылады.";
үшінші абзацындағы "шарт" деген сөз "банктік салым және кепіл туралы шарттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2131 шоттың сипаттамасында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Басқа банктердің олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік беру, кепілзат) ретінде кепіл шарты немесе кепілзат беру туралы келісім бойынша қабылданған, иеленуді кепіл беруші банк жүзеге асыратын ақша сомаларын есепке алу. Осы шот банктік шот болып табылмайды.";
үшінші абзацындағы "шарттың" деген сөз "кепіл немесе кепілзат беру туралы шарттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2213 шоттың сипаттамасында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Клиенттерден олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік беру, ипотека) ретінде банктік салым шарты бойынша және кепіл шарты бойынша қабылданған, иеленуді және пайдалануды салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісіне жататын кепіл беруші (банктің клиенті) жүзеге асыратын ақша (салым) сомаларын есепке алу. Осы шот банктік шот болып табылады.";
үшінші абзацындағы "шарттың" деген сөз "банктік салым және кепіл туралы шарттың" деген сөздермен ауыстырылсын;

после описания счета 2215 дополнить названием и описанием счета 2216 следующего содержания:
"2216. Срочные вклады клиентов в аффинированных драгоценных металлах (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых от клиентов по договору срочного вклада.
По кредиту счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, принятых от клиентов по договору срочного вклада.
По дебету счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых от клиентов по договору срочного вклада, при их возврате.";
в описании счета 2223:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) клиентов, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) их обязательств, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка). Данный счет является банковским счетом.";
абзац третий после слова "договора" дополнить словами "банковского вклада и о залоге";
в описании счета 2240:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег клиентов, принятых по договору о залоге или соглашению о предоставлении задатка в качестве обеспечения (заклад, задаток) их обязательств, владение которыми осуществляется залогодержателем. Данный счет не является банковским счетом.";
абзац третий после слова "договора" дополнить словами "о залоге или соглашения о предоставлении задатка";
после описания счета 2406 дополнить названием и описанием счета 2451 следующего содержания:
"2451. Бессрочные финансовые инструменты (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости бессрочных финансовых инструментов.
По кредиту счета проводится стоимость бессрочных финансовых инструментов.
По дебету счета проводится списание стоимости бессрочных финансовых инструментов при их оплате.";
в названии счета 2731 слово "(активный)" заменить словом "(пассивный)";
в описании счета 2755:
в абзаце втором слово "дебету" заменить словом "кредиту";
в абзаце третьем слово "кредиту" заменить словом "дебету";
после описания счета 2755 дополнить названиями и описаниями счетов 2756 и 2757 следующего содержания:
"2756. Начисленные расходы по субординированным облигациям (пассивный).
Назначение счета: Учет начисленных расходов по субординированным облигациям, выпущенным в обращение, относящихся к будущему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по субординированным облигациям, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по субординированным облигациям при их выплате.

2215 шоттың сипаттамасынан кейін 2216 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2216. Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың аты: Клиенттерден мерзімді салым шарты бойынша қабылданған тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден мерзімді салым шарты бойынша қабылданған тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерден мерзімді салым шарты бойынша қабылданған тазартылған қымбат металдардың құнын оларды қайтару кезінде есептен шығару жазылады.";
2223 шоттың сипаттамасында:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
Шоттың мақсаты: Клиенттерден олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік беру, ипотека) ретінде банктік салым шарты бойынша және кепіл шарты бойынша қабылданған, иеленуді және пайдалануды кепіл беруші (банктің клиенті) жүзеге асыратын ақша (салым) сомаларын есепке алу. Осы шот банктік шот болып табылады.";
үшінші абзацындағы "шарт" деген сөз "банктік салым және кепіл туралы шарттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2240 шоттың сипаттамасында:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Клиенттерден олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік беру, ипотека) ретінде кепіл туралы шарт немесе кепілзат беру туралы келісім бойынша қабылданған, иеленуді кепіл ұстаушы банк жүзеге асыратын ақша (салым) сомаларын есепке алу. Осы шот банктік шот болып табылмайды.";
үшінші абзацындағы "шарттың" деген сөз "кепіл туралы шарттың немесе кепілзат беру туралы келісімнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2406 шоттың сипаттамасынан кейін 2451 "Мерзімсіз қаржы құралдары" шотының атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2451. Мерзімсіз қаржы құралдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Мерзімсіз қаржы құралдарының құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша мерзімсіз қаржы құралдарының құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мерзімсіз қаржы құралдарының құнын олар үшін ақы төлеу кезінде есептен шығару жазылады.";
2731 шоттың атауындағы ("актив") деген сөз ("пассив") деген сөзбен ауыстырылсын;
2755 шоттың сипаттамасында:
екінші абзацындағы "дебеті" деген сөз "кредиті" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші абзацындағы "кредиті" деген сөз "дебеті" деген сөзбен ауыстырылсын;
2755 шоттың сипаттамасынан кейін 2756 және 2757 шоттардың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2756. Реттелген облигациялар бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған реттелген облигациялар бойынша болашақ кезеңге жататын, төленуі болашақта күтілетін есептелген шығыстарды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша реттелген облигациялар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын оларды төлеу кезінде есептен шығару жазылады.

2757. Начисленные расходы по бессрочным финансовым инструментам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по бессрочным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по бессрочным финансовым инструментам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по бессрочным финансовым инструментам при их оплате.";
в описании счета 2859:
в абзаце втором слово "покупке" заменить словами "продаже или израсходовании";
в абзаце третьем слово "продаже" заменить словами "покупке или получении";
номер, название и описание счета 2874 "Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по условным обязательствам" исключить;
в абзаце первом описания счета 3027 слово "простых" заменить словом "привилегированных";
номер, название и описание счета 3120 "Дополнительные взносы участников кредитного товарищества" исключить;
после описания счета 3101 дополнить названием и описанием счета 3200 следующего содержания:
"3200. Резервы (провизии) на общебанковские риски (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по активам и условным обязательствам банка.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по активам и условным обязательствам банка, в корреспонденции с балансовым счетом N 3580.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или использовании в корреспонденции с балансовым счетом N 3580.";
в описании счета 4709:
в названии и абзацах первом и втором слова "и имеющихся в наличии для продажи" исключить;
в абзаце третьем слова "и имеющимся в наличии для продажи" исключить;
после описания счета 5215 дополнить названием и описанием счета 5216 следующего содержания:
"5216. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным вкладам клиентов в аффинированных драгоценных металлах.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам в аффинированных драгоценных металлах, принятым от клиентов.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам в аффинированных драгоценных металлах, принятым от клиентов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";

2757. Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстардың сомаларын оларды төлеу кезінде есептен шығару жазылады.";
2859 шоттың сипаттамасында:
екінші абзацындағы "сатып алған" деген сөздер "сатып алған немесе алған" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацындағы "сатқан" деген сөздер "сатқан немесе алынған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2874 "Шартты міндеттемелер бойынша шығындарды өтеуге жалпы резервтер (провизиялар) (пассив)" шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
3027 шоттың сипаттамасының бірінші абзацының мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалады;
3120 "Кредиттік серіктестік қатысушыларының қосымша жарналары (пассив)" шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
3101 шоттың сипаттамасынан кейін 3200 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3200. Жалпы банктік тәуекелдерге арналған резервтер (провизиялар) (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктің активтері және шартты міндеттемелері бойынша шығындарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктің активтері және шартты міндеттемелері бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтердің (провизиялардың) сомалары 3580 баланстық шотпен байланыстырыла отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтердің (провизиялардың) сомалары оларды жою немесе 3580 баланстық шотпен байланыстырыла отырып пайдалану кезінде есептен шығарылады.";
4709 шоттың сипаттамасында:
атындағы және бірінші және екінші абзацтардағы "және сату үшін қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы "және сату үшін қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
5215 шоттың сипаттамасынан кейін 5216 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5216. Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден қабылданған, тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерден қабылданған, тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

после описания счета 5406 дополнить названием и описанием счета 5407 следующего содержания:
"5407. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по бессрочным финансовым инструментам.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по бессрочным финансовым инструментам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по бессрочным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в названиях и абзацах первом и втором описаний счетов 5451, 5452, 5453, 5455, 5457, 5459, 5464, 5465 и 5466 слово "специальные" исключить;
номера, названия и описания счетов 5454, 5456, 5458, 5460, 5461, 5462 и 5463 исключить;
в описании счета 5709:
в названии и абзацах первом и втором слова "и имеющихся в наличии для продажи" исключить;
в абзаце третьем слова "и имеющимся в наличии для продажи" исключить;
в описаниях счетов 5711, 5712 и 5713:
в абзаце втором слово "кредиту" заменить словом "дебету";
в абзаце третьем слово "дебету" заменить словом "кредиту";
после описания счета 5721 дополнить названием и описанием счета 5722 следующего содержания:
"5722. Социальные отчисления.
Назначение счета: Учет сумм социальных отчислений, перечисляемых акционерному обществу "Государственный фонд социального страхования".
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с перечислением социальных отчислений.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
после описания счета 5853 дополнить названием и описанием счета 5854 следующего содержания:
"5854. Расходы от реализации товарно-материальных запасов.
Назначение счета: Учет сумм расходов от реализации товарно-материальных запасов.
По дебету счета проводятся суммы расходов от реализации товарно-материальных запасов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
название и описание счета 6125 изложить в следующей редакции:
"6125. Условные требования по безотзывным займам, предоставляемым в будущем (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований к другим банкам или клиентам по займам, подлежащим предоставлению в будущем, и являющимися безотзывными (не могут быть отозваны по собственному усмотрению банка без риска возникновения значительных штрафных санкций или расходов).
По дебету счета проводятся суммы условных требований к другому банку или клиенту по безотзывным займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований к другому банку или клиенту по безотзывным займам при их выдаче.";

5406 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5407 шотпен толықтырылсын:
"5407. Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша мерзімсіз қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5451, 5452, 5453, 5455, 5457, 5459, 5464, 5465 және 5466 шоттардың атындағы және бірінші және екінші абзацтарындағы "арнайы" деген сөз алынып тасталсын;
5454, 5456, 5458, 5460, 5461, 5462 және 5463 шоттардың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
5709 шоттың сипаттамасында:
атындағы және бірінші және екінші абзацтардағы "және сату үшін қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы "және сату үшін қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
5711, 5712 және 5713 шоттардың сипаттамаларында:
үшінші абзацындағы "кредиті" деген сөз "дебеті" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші абзацындағы "дебеті" деген сөз "кредиті" деген сөзбен ауыстырылсын;
5721 шоттың сипаттамасынан кейін 5722 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5722. Әлеуметтік аударымдар.
Шоттың мақсаты: Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударылатын әлеуметтік аударымдардың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әлеуметтік аударымдарды аударуға байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5853 шоттың сипаттамасынан кейін 5854 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5854. Тауар-материалдық қорларды сатудан шығыстар.
Шоттың мақсаты: Тауар-материалдық қорларды сатудан шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тауар-материалдық қорларды сатудан шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6125 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6125. Болашақта берілетін қайтарып алынбайтын заемдар бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Болашақта берілетін және қайтарып алынбайтын болып табылатын заемдар бойынша, осы заемдардың банктің өз қалауы бойынша айтарлықтай айыппұл санкцияларының немесе шығыстардың туындау тәуекелінсіз қайтарылып алынбайтын болғандықтан, басқа банктерге немесе клиенттерге қойылатын шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болашақта берілетін қайтарып алынбайтын заемдар бойынша басқа банкке немесе клиентке қойылатын шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайтарып алынбайтын заемдар бойынша оларды беру кезінде басқа банкке немесе клиентке қойылатын шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.";

после описания счета 6125 дополнить названием и описанием счета 6126 следующего содержания:
"6126. Условные требования по отзывным займам, предоставляемым в будущем (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований к другим банкам или клиентам по займам, подлежащим предоставлению в будущем, и являющимися отзывными (могут быть отозваны по собственному усмотрению банка по причинам, не связанным с финансовым положением заемщика или нецелевым использованием заемных средств).
По дебету счета проводятся суммы условных требований к другому банку или клиенту по отзывным займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований к другому банку или клиенту по отзывным займам при их выдаче.";
после описания счета 6175 дополнить названием и описанием счета 6177 следующего содержания:
"6177. Условные требования по предоставленным займам (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований к клиентам по предоставленным им займам, права требования по которым переданы акционерному обществу "Казахстанская Ипотечная Компания" (далее - АО "Казахстанская Ипотечная Компания").
По дебету счета проводятся суммы условных требований к клиентам по предоставленным им займам, права требования по которым переданы АО "Казахстанская Ипотечная Компания".
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований к клиентам по предоставленным им займам в случае их обратного выкупа банком либо погашения займов клиентом.";
название и описание счета 6625 изложить в следующей редакции:
"6625. Условные обязательства по безотзывным займам, предоставляемым в будущем (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств перед другими банками или клиентами по займам, подлежащим предоставлению в будущем и являющимися безотзывными (не могут быть отозваны по собственному усмотрению банка без риска возникновения значительных штрафных санкций или расходов).
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств перед другим банком или клиентом по безотзывным займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств перед другим банком или клиентом по безотзывным займам при их выдаче.";
после описания счета 6625 дополнить названием и описанием счета 6626 следующего содержания:

6125 шоттан кейін 6126 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6126. Болашақта берілетін қайтарып алынатын заемдар бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Болашақта берілетін және қайтарып алынатын болып табылатын заемдар бойынша, осы заемдардың банктің өз қалауы бойынша заемшының қаржылық жағдайына байланысты емес немесе заем қаражатын мақсатқа сай емес пайдалану себептері бойынша қайтарылып алынатын болғандықтан, басқа банктерге немесе клиенттерге қойылатын шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болашақта берілетін заемдар бойынша басқа банкке немесе клиентке қойылатын шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайтарып алынатын заемдар бойынша оларды беру кезінде басқа банкке немесе клиентке қойылатын шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.";
6175 шоттың сипаттамасынан кейін 6177 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6177. Берілген заемдар бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген, талап ету құқықтары "Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамына (бұдан әрі - "Қазақстан ипотекалық компаниясы" АҚ) берілген заемдар бойынша клиенттерге қойылатын шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге берілген, талап ету құқықтары "Қазақстан ипотекалық компаниясы" АҚ-на берілген заемдар бойынша клиенттерге қойылатын шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген заемдар бойынша, оларды банк кері сатып алған не заемдарды клиент өтеген жағдайда клиенттерге қойылатын шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.";
6625 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6625. Болашақта берілетін қайтарып алынбайтын заемдар бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Болашақта берілетін және қайтарып алынбайтын болып табылатын заемдар бойынша, осы заемдардың банктің өз қалауы бойынша айтарлықтай айыппұл санкцияларының немесе шығыстардың туындау тәуекелінсіз қайтарылып алынбайтын болғандықтан, басқа банктердің немесе клиенттердің алдындағы шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақта берілетін, қайтарып алынбайтын заемдар бойынша басқа банктің немесе клиенттің алдындағы шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қайтарып алынбайтын заемдар бойынша оларды беру кезінде басқа банктің немесе клиенттің алдындағы шартты міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.";
6625 шоттан кейін 6626 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:

"6626. Условные обязательства по отзывным займам, предоставляемым в будущем (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств перед другими банками или клиентами по займам, подлежащим предоставлению в будущем, и являющимися отзывными (могут быть отозваны по собственному усмотрению банка по причинам, не связанным с финансовым положением заемщика или нецелевым использованием заемных средств).
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств перед другим банком или клиентом по отзывным займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств перед другим банком или клиентом по отзывным займам при их выдаче.";
после описания счета 6675 дополнить названием и описанием счета 6677 следующего содержания:
"6677. Условные обязательства по предоставленным займам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств перед АО "Казахстанская Ипотечная Компания" по займам, предоставленным клиентам, права требования по которым переданы АО "Казахстанская Ипотечная Компания".
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств перед АО "Казахстанская Ипотечная Компания" по займам, предоставленным клиентам, права требования по которым переданы АО "Казахстанская Ипотечная Компания".
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств перед АО "Казахстанская Ипотечная Компания" по займам, предоставленным клиентам при их обратном выкупе банком либо при погашении займов клиентом.";
номера, названия и описания счетов 6991, 6992, 6993, 6994 и 6995 исключить;
название и описание счета 6996 изложить в следующей редакции:
"6996. Позиция по сделкам с прочими активами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм позиции условных требований и условных обязательств по производным финансовым инструментам с прочими активами, подлежащими получению или выдаче в будущем.
По кредиту счета проводится стоимость прочих активов, подлежащих получению в будущем, а также списание стоимости прочих активов при их выдаче.
По дебету счета проводится списание стоимости прочих активов при их получении, а также стоимость прочих активов, подлежащих выдаче в будущем.";
в описании счета 7110:
в названии слово "Машины" заменить словами "Здания, машины", абзацы первый и третий после слова "стоимости" дополнить словом "зданий,";
абзац второй после слова "стоимость" дополнить словом "зданий,";
в описании счета 7220:
в названии слово "Машины" заменить словами "Здания, машины";
абзацы первый, второй и третий после слова "стоимости" дополнить словом "зданий,";

"6626. Болашақта берілетін қайтарып алынатын заемдар бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Болашақта берілетін және қайтарып алынатын болып табылатын заемдар бойынша, осы заемдардың банктің өз қалауы бойынша заемшының қаржылық жағдайына байланысты емес немесе заем қаражатын мақсатқа сай емес пайдалану себептері бойынша қайтарылып алынатын болғандықтан, басқа банктердің немесе клиенттердің алдындағы шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақта берілетін, қайтарылып алынатын заемдар бойынша басқа банктің немесе клиенттің алдындағы шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қайтарып алынатын заемдар бойынша оларды беру кезінде басқа банктің немесе клиенттің алдындағы шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.";
6675 шоттың сипаттамасынан кейін 6677 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6677. Берілген заемдар бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген, талап ету құқықтары "Қазақстан ипотекалық компаниясы" АҚ-на берілген заемдар бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген, талап ету құқықтары "Қазақстан ипотекалық компаниясы" АҚ-на берілген заемдар бойынша "Қазақстан ипотекалық компаниясы" АҚ-ның алдындағы шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге берілген заемдар бойынша, оларды банк кері сатып алған не заемдарды клиент өтеген жағдайда "Қазақстан ипотекалық компаниясы" АҚ-ның алдындағы шартты міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.";
6991, 6992, 6993, 6994 және 6995 шоттардың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6996 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6996. Басқа да активтермен мәмілелер бойынша позиция (пассив).
Шоттың мақсаты: Болашақта алынатын немесе берілетін басқа да активтері бар туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптар мен шартты міндеттемелер позицияларының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақта алынатын басқа да активтердің құны, сондай-ақ басқа да активтердің құнын оларды беру кезінде есептен шығару жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да активтердің құнын оларды беру кезінде есептен шығару, сондай-ақ болашақта берілетін басқа да активтердің құны жазылады.";
7110 шоттың сипаттамасында:
атындағы "машиналар" деген сөз "үйлер, машиналар" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы "берілген" деген сөзден кейін "үйлердің" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші және үшінші абзацтардағы "бойынша" деген сөзден кейін "үйлердің" деген сөзбен толықтырылсын;
7220 шоттың сипаттамасында:
атындағы "машиналар" деген сөз "үйлер, машиналар" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы "алынған" деген сөзден кейін "үйлердің" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші және үшінші абзацтардағы "бойынша" деген сөзден кейін "үйлердің" деген сөзбен толықтырылсын;

номера, названия и описания счетов 7510, 7520, 7530 и 7540 исключить;
после описания счета 7543 дополнить названиями и описаниями счетов 7544, 7601, 7602, 7603, 7604, 7605, 7606, 7607, 7608, 7609, 7610, 7611, 7631, 7632, 7651, 7661, 7662, 7663, 7664, 7665, 7666, 7667, 7668, 7681, 7682, 7683, 7684, 7685, 7686, 7687 и 7688 следующего содержания:
"7544. Просроченное вознаграждение по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По приходу счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По расходу счета проводится списание просроченного вознаграждения по ипотечным займам при их погашении или возникновении условий обратного выкупа ипотечных займов.
7601. Деньги (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег клиентов, находящихся в доверительном (инвестиционном) управлении и/или поступивших на текущие счета управляющей организации в национальной и/или иностранной валюте, и предназначенные для осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится сумма денег клиентов, поступивших на текущий счет в национальной и/или иностранной валюте, открытый в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм денег клиентов с текущего счета в национальной и/или иностранной валюте, открытого в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, при приобретении иных активов или их возврате клиенту.
7602. Аффинированные драгоценные металлы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, поступивших по договору или приобретенных управляющей организацией в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, поступивших по договору или приобретенных управляющей организацией в процессе доверительного (инвестиционного) управления или ее увеличение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их возврате клиенту, их продаже или ее уменьшение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.
7603. Ценные бумаги (активный).
Назначение счета: Учет стоимости ценных бумаг, поступивших по договору или приобретенных (полученных) управляющей организацией в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится стоимость ценных бумаг, поступивших от клиента, приобретенных (полученных) в процессе доверительного (инвестиционного) управления или ее увеличение при переоценке ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание стоимости ценных бумаг при их возврате клиенту, их продаже или ее уменьшение при переоценке ценных бумаг.

7510, 7520, 7530 және 7540 шоттарының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
7543 шоттың сипаттамасынан кейін 7544, 7601, 7602, 7603, 7604, 7605, 7606, 7607, 7608, 7609, 7610, 7611, 7631, 7632, 7651, 7661, 7662, 7663, 7664, 7665, 7666, 7667, 7668, 7681, 7682, 7683, 7684, 7685, 7686, 7687 және 7688 шоттардың мынадай мазмұндағы аттарымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7544. Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға берілген ипотекалық заемдар бойынша мерзімі өткен сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға берілген ипотекалық заемдар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға берілген ипотекалық заемдар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ипотекалық заемдар бойынша мерзімі өткен сыйақыны оларды өтеу немесе ипотекалық заемдарды кері сатып алу жағдайлары туындаған кезде есептен шығару жазылады.
7601. Ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттің сенімгерлік (инвестициялық) басқарудағы және/немесе басқарушы ұйымның ұлттық және шетел валютасындағы ағымдағы шоттарына келіп түскен және сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыруға арналған ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ұлттық және шетел валютасында ашылған ағымдағы шотқа келіп түскен ақшасының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ұлттық және шетел валютасында ашылған ағымдағы шоттағы ақшасының сомаларын өзге активтерді сатып алу немесе оларды клиентке қайтару кезінде есептен шығару жазылады.
7602. Тазартылған қымбат металдар (актив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында шарт бойынша түскен немесе басқарушы ұйым сатып алған тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында шарт бойынша түскен немесе басқарушы ұйым сатып алған тазартылған қымбат металдардың құны немесе оның тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезіндегі ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдардың құнын оларды клиентке қайтару, оларды сату немесе оның тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезіндегі азаюы кезінде есептен шығару жазылады.
7603. Бағалы қағаздар (актив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында шарт бойынша түскен немесе басқарушы ұйым сатып алған (алған) бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында клиенттен түскен сатып алған (алған) бағалы қағаздардың құнын немесе оның бағалы қағаздарды қайта бағалау кезіндегі ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздардың құнын оларды клиентке қайтару, оларды сату немесе оның бағалы қағаздарды қайта бағалау кезіндегі азаюы кезінде есептен шығару жазылады.

7604. Вклады размещенные (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за счет денег, поступивших в доверительное (инвестиционное) управление.
По дебету счета проводится сумма вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов при их возврате.
7605. Инвестиции в капитал (активный).
Назначение счета: Учет сумм инвестиций по покупной стоимости, вложенных управляющей организацией в капитал другого юридического лица с целью осуществления значительного влияния или контроля.
По дебету счета проводится сумма инвестиций по покупной стоимости, вложенных управляющей организацией в капитал другого юридического лица, а также изменение доли участия.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций при их выкупе юридическим лицом или их продаже.
7606. Нематериальные активы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости приобретения нематериальных активов.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости нематериальных активов при их реализации или ином выбытии.
7607. Основные средства (активный).
Назначение счета: Учет стоимости приобретения основных средств.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных основных средств.
По кредиту счета проводится списание стоимости основных средств при их реализации или ином выбытии.
7608. Прочие активы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости приобретения прочих активов.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных прочих активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих активов при их реализации или ином выбытии.
7609. Дивиденды (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал других юридических лиц.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал других юридических лиц.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал при их оплате юридическими лицами.
7610. Вознаграждение (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купона).
По кредиту счета проводится списание суммы начисленного вознаграждения (купона) при их оплате.

7604. Орналастырылған салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда сенімгерлік (инвестициялық) басқаруға түскен ақша есебінен орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдардың сомаларын оларды қайтару кезінде есептен шығару жазылады.
7605. Капиталға инвестициялар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқарушы ұйым барынша әсер етуді немесе бақылауды жүзеге асыру мақсатында басқа заңды тұлғаның капиталына салған инвестициялардың сатып алу құны бойынша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқарушы ұйым басқа заңды тұлғаның капиталына салған инвестициялардың сатып алу құны бойынша сомасы, сондай-ақ қатысу үлесінің өзгерісі жазылады.
Шоттың кредиті бойынша салынған инвестициялардың сомаларын оларды заңды тұлға сатып алған немесе оларды сатқан кезде есептен шығару жазылады.
7606. Материалдық емес активтер (актив).
Шоттың мақсаты: Материалдық емес активтерді сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған материалдық емес активтер құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша материалдық емес активтердің құнын оларды сату немесе өзгеше шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7607. Негізгі құрал-жабдықтар (актив).
Шоттың мақсаты: Негізгі құрал-жабдықтарды сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған негізгі құрал-жабдықтардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құрал-жабдықтардың құнын оларды сату немесе өзгеше шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7608. Басқа да активтер (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да активтердің сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған басқа да активтердің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да активтердің құнын оларды сату немесе өзгеше шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7609. Дивидендтер (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар бойынша дивиденд түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар бойынша дивиденд түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша капиталға инвестициялар бойынша дивиденд түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды заңды тұлғалар төлеген кезде есептен шығару жазылады.
7610. Сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар, салымдар және өзге операциялар бойынша сыйақы (купон) түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомасын оларды төлеу кезінде есептен шығару жазылады.

7611. Прочие требования (активный).
Назначение счета: Учет сумм прочих требований (дебиторская задолженность), возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится сумма прочих требований, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих требований при их погашении или списании.
7631. Счета к оплате (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится сумма обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении или ином списании.
7632. Прочие обязательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм прочих обязательств (кредиторская задолженность) перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении или ином списании.
7651. Капитал (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм чистых активов клиентов за отчетный период (конечный финансовый результат).
По кредиту счета проводится сумма доходов, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления за отчетный период при закрытии соответствующих внебалансовых счетов группы N 7660.
По дебету счета проводится сумма расходов, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления за отчетный период при закрытии соответствующих внебалансовых счетов группы N 7680.
7661. Поступление активов от клиента.
Назначение счета: Учет стоимости активов, поступивших от клиента в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится стоимость активов, поступивших от клиента в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится списание стоимости активов клиента на внебалансовый счет N 7651.
7662. Доходы в виде вознаграждения.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651.

7611. Басқа да талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын басқа да талаптардың (дебиторлық берешек) сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын басқа да талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да талаптардың сомаларын оларды өтеу немесе есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7631. Төлеуге арналған шоттар (пассив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын, заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомаларын оларды өтеу немесе өзгеше есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7632. Басқа да міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелердің (кредиторлық берешек) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомаларын оларды өтеу немесе өзгеше есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7651. Капитал (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің есептік кезеңдегі таза активтерінің сомаларын есепке алу (түпкілікті қаржылық нәтиже).
Шоттың кредиті бойынша есептік кезеңде сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын кірістердің сомалары N 7660 топ кірістерінің тиісті баланстан тыс шоттарын жабу кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептік кезеңде сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындаған шығыстардың сомалары N 7680 топ шығыстарының тиісті баланстан тыс шоттарын жабу кезінде жазылады.
7661. Клиенттен активтердің түсуі.
Шоттың мақсаты: Клиенттен сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында түскен активтердің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында түскен активтердің құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің активтерінің құнын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7662. Сыйақы түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар, салымдар және өзге активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.

7663. Доходы от купли-продажи активов.
Назначение счета: Учет сумм доходов от купли-продажи активов, поступивших в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится сумма доходов от купли-продажи активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651.
7664. Реализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм реализованных доходов, полученных в результате положительного изменения стоимости активов.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов от положительного изменения стоимости активов, полученных при их выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651.
7665. Реализованные доходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм реализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов от положительного изменения курса иностранной валюты, полученных при ее выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651.
7666. Нереализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения стоимости активов.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651 (в конце отчетного периода) или на N 7664 (при реализации актива).
7667. Нереализованные доходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651 (в конце отчетного периода) или на N 7665 (при реализации актива).
7668. Прочие доходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих доходов, полученных в процессе доверительного (инвестиционного) управления активами клиента, которые не могут быть учтены на других внебалансовых счетах N 7661-7667.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет N 7651.

7663. Активтерді сатып алу-сату бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында түскен активтерді сатып алу-сату бойынша кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтерді сатып алу-сату бойынша кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7664. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған кірістер.
Шоттың мақсаты: Активтер құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған, іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтердің оларды шығару кезінде алынған құнының оң өзгеруі нәтижесінде жүзеге асырылған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7665. Бағамдық айырма бойынша іске асырылған кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасы бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған, іске асырылған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасының оларды шығару кезінде алынған құнының оң өзгеруінен жүзеге асырылған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7666. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан жүзеге асырылмаған кірістер.
Шоттың мақсаты: Активтер құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған, жүзеге асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтер құнының оң өзгеруі нәтижесінде жүзеге асырылған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 (есептік кезеңнің соңында) немесе N 7664 (активтерді жүзеге асыру кезінде) "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7667. Бағамдық айырма бойынша жүзеге асырылмаған кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасы бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған, жүзеге асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасы бағамының оң өзгеруі нәтижесінен жүзеге асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 (есептік кезеңнің соңында) немесе N 7664 (активтерді жүзеге асыру кезінде) "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7668. Басқа да кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттің активтерін сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында алынған, басқа N 7661-7667 баланстан тыс шоттар бойынша жүргізілмейтін басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.

7681. Изъятие активов клиента.
Назначение счета: Учет стоимости активов клиентов, при их изъятии и/или размещении управляющей организацией в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится стоимость активов клиентов при их изъятии и/или размещении.
По кредиту счета проводится списание стоимости активов клиента на внебалансовый счет N 7651.
7682. Расходы по выплате комиссионных вознаграждений.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов управляющей организации за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов управляющей организации за услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет N 7651.
7683. Расходы от купли-продажи активов.
Назначение счета: Учет сумм расходов от купли-продажи активов, поступивших в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится сумма расходов от купли-продажи активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет N 7651.
7684. Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от отрицательного изменения стоимости активов, понесенных при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет N 7651.
7685. Реализованные расходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от отрицательного изменения курса иностранной валюты, понесенных при ее выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет N 7651.
7686. Нереализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения стоимости активов.

7681. Клиенттердің активтерін алу.
Шоттың мақсаты: Клиенттер активтерінің құнын оларды сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында басқарушы ұйым алған және/немесе орналастырған кезде есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттер активтерінің құны олар алынған және/немесе орналастырылған кезде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиент активтерінің құнын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7682. Комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқарушы ұйымның бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқарушы ұйымның бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін комиссиялық шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7683. Активтерді сатып алу-сату шығыстары.
Шоттың мақсаты: Активтерді сатып алу-сату бойынша сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында түскен шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтерді сатып алу-сату бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7684. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Активтер құнының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтер шығарылған кезде келтірілген олардың құнының теріс өзгеруінен іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7685. Бағамдық айырма бойынша іске асырылған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетел валюта бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасы бағамы шығарылған кезде келтірілген олардың құнының теріс өзгеруінен жүзеге асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7686. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Активтердің құнының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген, іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтер шығарылған кезде келтірілген олардың құнының теріс өзгеруінен іске асырылмаған шығыстардың сомалары жазылады.

По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовый счет N 7651 (в конце отчетного периода) или на N 7684 (при реализации актива).
7687. Нереализованные расходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовый счет N 7651 (в конце отчетного периода) или на N 7684 (при реализации актива).
7688. Прочие расходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих расходов, понесенных в процессе доверительного (инвестиционного) управления активами клиента, которые не могут быть учтены на других внебалансовых счетах N 7681-7687.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет N 7651.".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 01 сентября 2006 года.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, банков второго уровня Республики Казахстан.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения кредитных товариществ и ипотечных компаний.
5. Банкам второго уровня и ипотечным компаниям в срок до 01 октября 2006 года провести и завершить работу по доработке используемой информационной системы в соответствии с настоящим постановлением.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Таджиякова Б.Ш.
Председатель
Национального Банка

Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына (есептік кезең соңында) немесе N 7684 шотқа (активті іске асыру кезде) есептен шығару жазылады.
7687. Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетел валюта бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген, іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасы бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына (есептік кезең соңында) немесе N 7684 шотқа (активті іске асыру кезде) есептен шығару жазылады.
7688. Басқа да шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттің басқа NN 7681-7687 баланстан тыс шоттар бойынша жазылмайтын активтерін сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында келтірілген басқа да шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 7651 "Капитал" баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.".
2. Осы қаулы 2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріне жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны кредиттік серіктестіктердің және ипотекалық компанияларға жіберсін.
5. Екінші деңгейдегі банктер және ипотекалық компаниялар 2006 жылғы 1 қазанға дейінгі мерзімде осы қаулыға сәйкес пайдаланылатын ақпарат жүйесін пысықтау бойынша жұмысты жүргізсін және аяқтасын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.Ш. Тәжіяқовқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы