Об утверждении Правил выдачи сертификатов о прохождении курсов повышения квалификации аудиторов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 июля 2006 года № 278. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2006 года № 4337. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 июня 2021 года № 514.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 01.06.2021 № 514 (вводится в действие с 06.07.2021).
В целях реализации подпункта 2) пункта 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра финансов РК от 09.11.2012 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи сертификатов о прохождении курсов повышения квалификации аудиторов.
2. Департаменту методологии управления государственными активами Министерства финансов Республики Казахстан (Айтжанова Ж.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 24 ноября 2006 года.
Министр
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 июля 2006 г. N 278
Правила выдачи сертификатов о прохождении
курсов повышения квалификации аудиторов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи сертификатов о прохождении курсов повышения квалификации аудиторов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности" и определяют порядок выдачи аккредитованной профессиональной аудиторской организацией (далее - профессиональная организация) сертификатов о прохождении курсов повышения квалификации аудиторов (далее - сертификат).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.11.2012 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Аудиторы, являющиеся членами профессиональной организации проходят курсы повышения квалификации аудиторов не реже одного раза в три года.
3. Целью постоянного повышения квалификации аудиторов в профессиональной организации является углубление профессиональных знаний и навыков, которыми обладают аудиторы, дальнейшее совершенствование полученных ранее знаний, а также повышения качества предоставляемых услуг по аудиту.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.11.2012 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

Аудиторлардың біліктілігін арттыру курсынан өткені туралы сертификаттар беру ережесін бекіту
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 31 шілдедегі N 278 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2006 жылғы 10 тамызда тіркелді. Тіркеу N 4337. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 1 маусымдағы № 514 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 01.06.2021 № 514 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 қарашадағы Заңының 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.09 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Аудиторлардың біліктілігін арттыру курсынан өткені туралы сертификаттар беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару әдіснамасы департаменті (Ж.Н.Айтжанова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және кейіннен заңнамада белгіленген жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2006 жылғы 24 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2006 жылғы 31 шілдедегі
N 278 бұйрығымен
бекітілген
Аудиторлардың біліктілігін арттыру курсынан
өткені туралы сертификаттар беру ережесі
1. Осы Аудиторлардың біліктілігін арттыру курсынан өткені туралы сертификаттар беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 қарашадағы Заңының 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымның (бұдан әрі - кәсіби ұйым) аудиторлардың біліктілігін арттыру курсынан өткені туралы сертификаттар (бұдан әрі - сертификат) беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.09 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Кәсіби ұйымның мүшелері болып табылатын аудиторлар үш жылда бір реттен жиі емес аудиторлардың біліктілігін арттыру курсынан өтеді.
3. Кәсіби ұйымда аудиторлардың біліктілігін тұрақты арттырудың мақсаты аудиторлар меңгерген кәсіби білімдер мен дағдыларды тереңдету, бұрын алған білімдерін одан әрі жетілдіру, сондай-ақ аудит жөнінде ұсынылатын қызметтердің сапасын арттыру болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.09 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

4. Повышение квалификации аудиторов проводится в соответствии с планом-графиком повышения квалификации, утвержденным руководителем профессиональной организации, который размещается на официальном сайте профессиональной организации.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.11.2012 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Выдача сертификатов о прохождении
курсов повышения квалификации аудиторов
5. Для выдачи сертификата профессиональная организация:
обучает своих членов международным стандартам финансовой отчетности и аудита, а также по вопросам изменения законодательства в области аудиторской деятельности;
обеспечивает слушателей надлежащими учебными материалами;
создает современную учебно-материальную базу.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.11.2012 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6. Аудиторам, успешно прошедшим повышение квалификации, выдается сертификат по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Сертификаты не выдаются в ходе конференций, конгрессов, съездов и иных аналогичных мероприятий.
8. Профессиональная организация ведет реестр выданных сертификатов.
Приложение
к Правилам выдачи
сертификатов о прохождении
курсов повышения
квалификации аудиторов
форма
Сертификат
выдан
____________________________________________________________
(Ф.И.О.)
в том, что он(а) с " ___ " _______ по " ___ " ________ 20__ года
прошел(а) повышение квалификации по курсу __________________
в общем объеме ______________ часов
при
____________________________________________________________
(название профессиональной организации)
____________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя профессиональной организации)
Место печати
Дата выдачи " ___ " ____________ 20___ года

4. Аудиторлардың біліктілігін арттыру кәсіби ұйымның басшысы бекіткен біліктілікті арттырудың жоспар-кестесіне сәйкес жүргізіледі, ол кәсіби ұйымның ресми сайтында орналастырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.09 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Аудиторлардың біліктілігін арттыру курсынан
өткені туралы сертификаттар беру
5. Сертификат беру үшін кәсіби ұйым:
өзінің мүшелерін халықаралық қаржылық есептілік және аудит стандарттарына, сондай-ақ аудиторлық қызмет саласындағы заңнаманың өзгерістері мәселелері бойынша оқытады;
тыңдаушыларды тиісті оқу материалдарымен қамтамасыз етеді;
қазіргі заманғы оқу-материалдық база құрады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.09 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
6. Біліктіліктілігін арттырудан табысты өткен аудиторларға осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификат беріледі.
7. Сертификаттар конференциялар, конгрестер, съездер мен өзге ұқсас іс-шаралар барысында берілмейді.
8. Кәсіби ұйым берілген сертификаттардың тізілімін жүргізеді.
Аудиторлардың біліктілігін
арттыру курсынан өткені
туралы сертификаттар беру
ережесіне 1-қосымша
Сертификат
___________________________________________________________ берілді
(аты-жөні)
ол 20__ жылғы "___" _______ бастап "___" ________ қоса алғанда
____________________________________________________________________
(кәсіби ұйымның атауы)
жалпы көлемі ____________________________ сағат
_______________________________________________________________курсы
бойынша біліктілігін арттырудан өтті
____________________________________________________________________
(Кәсіби ұйым басшының аты-жөні, қолы)
Мөр орны
Берілген күні 20___ жылғы "___" ____________