Об утверждении Правил утверждения нормативов численности персонала субъектов естественных монополий
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 августа 2006 года N 188-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2006 года N 4375. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 13 марта 2009 года № 93-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.03.2009 № 93-ОД (порядок введения в действие см. п. 4 ).
В соответствии с подпунктом 5-1) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения нормативов численности персонала субъектов естественных монополий.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Шкарупа А.В.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алдабергенова Н.Ш.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель
СОГЛАСОВАН:
Министр труда и
социальной защиты
населения
Республики Казахстан
17 августа 2006 года
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
естественных монополий
от 4 августа 2006 года
N 188-ОД
Правила
утверждения нормативов численности персонала
субъектов естественных монополий 1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения нормативов численности персонала субъектов естественных монополий (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Настоящие Правила определяют единый порядок представления, рассмотрения и утверждения нормативов численности персонала субъектов естественных монополий.

Табиғи монополиялар субъектілерінің персоналы санының нормативтерін бекіту ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 4 тамыздағы N 188-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 6 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 4375. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 13 наурыздағы N 93-НҚ Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2009.03.13 N 93-НҚ Бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектілері персоналының саны нормативтерінің ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (А.В.Шкарупа) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.О.Есіркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары Н.Ш.Алдабергеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2006 жылғы»17 тамыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2006 жылғы 4 тамыздағы
N 188-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Табиғи монополиялар субъектілерінің персоналы
санының нормативтерін бекіту ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополиялар субъектілерінің персоналы санының нормативтерін бекіту ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
2. Осы Ереже табиғи монополиялар субъектілерінің персоналы санының нормативтерін ұсынудың, қараудың және бекітудің бірыңғай тәртібін айқындайды.

3. Используемые в целях настоящих Правил понятия:
1) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий;
2) заявка - официальное обращение (заявление) субъекта естественной монополии в уполномоченный орган об утверждении нормативов численности персонала субъекта естественной монополии.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Представление и принятие заявки
на утверждение нормативов численности
персонала субъектов естественных монополий
4. Субъект естественной монополии (далее - Субъект) представляет в уполномоченный орган заявку на утверждение нормативов численности персонала (далее - нормативы численности), применяемого при рассмотрении и утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы), с приложением необходимых обосновывающих материалов.
5. К заявке на утверждение нормативов численности прилагаются:
1) сопроводительное письмо с перечнем представляемых материалов на официальном бланке Субъекта;
2) нормативы численности, согласованные с уполномоченным государственным органом по труду;
3) материалы, обосновывающие расчет нормативной численности (необходимые расчеты, перечень оборудования и его характеристики);
4) сводная таблица данных нормативной численности и сложившейся фактической численности работников за текущий период и предыдущие два года по филиалам и категориям персонала (основного производственного и вспомогательного производственного персонала, административного персонала, а также персонала, занятого в обслуживающих хозяйствах и производствах), составленная по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
5) типовые нормативы численности, принимаемые в основу расчетов нормативов численности, утвержденные и согласованные в установленном законодательством порядке;
6) отчет по труду за текущий год и предшествующие два года (форма 1-т). Для вновь созданных Субъектов - отчет по труду за период работы, с момента образования Субъекта, как юридического лица.
6. Прилагаемые к заявке расчеты и обосновывающие материалы должны быть подписаны первым руководителем Субъекта, либо его заместителем. При этом каждый лист расчетов и обосновывающих материалов должен быть парафирован первым руководителем Субъекта, либо его заместителем.
7. Уполномоченный орган вправе провести сравнительный анализ численности персонала Субъектов, занимающихся аналогичным видом деятельности. При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается на срок проведения сравнительного анализа, но не более чем на тридцать календарных дней. О приостановлении рассмотрения заявки уполномоченный орган уведомляет Субъекта в письменной форме.
По результатам проведенного сравнительного анализа уполномоченный орган вправе не учитывать расчетную нормативную численность согласно поданной заявки.

3. Осы Ереженің мақсатында пайдаланылатын ұғымдар:
1) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) өтінім - табиғи монополия субъектісінің уәкілетті органға табиғи монополия субъектісінің персоналы санының нормативтерін бекіту туралы ресми өтініші (арызы).
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Табиғи монополиялар субъектілерінің персоналы
санының нормативтерін бекітуге арналған
өтінімді ұсыну және қабылдау
4. Табиғи монополия субъектісі (бұдан әрі - Субъект) уәкілетті органға қажетті негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қарау және бекіту кезінде қабылданатын персонал санының нормативтерін (бұдан әрі - сан нормативтері) бекітуге арналған өтінімді ұсынады.
5. Сан нормативтерін бекітуге арналған өтінімге:
1) ұсынылатын материалдардың тізбесімен Субъектінің ресми  бланкісіндегі ілеспе хат;
2) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген сан нормативтері;
3) сан нормативінің есебін негіздейтін материалдар (қажетті есептер, жабдықтың тізбесі және оның сипаттамалары);
4) осы Ереженің қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалған филиалдар мен персоналдың (негізгі өндірістік және көмекші өндірістік персоналдың, әкімшілік персоналдың, сондай-ақ қызмет ететін шаруашылықтар мен өндірістерде жұмыс атқаратын персоналдың) санаттары бойынша ағымдағы кезең және өткен екі жыл ішінде қызметкерлердің нормативтік саны және қалыптасқан нақты саны деректерінің жиынтық кестесі;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген және келісілген  сан нормативтері есептерінің негізіне қабылданатын санның үлгі нормативтері;
6) ағымдағы жыл және өткен екі жыл ішіндегі (1-т нысаны) еңбек жөніндегі есеп қоса беріледі. Жаңадан құрылған Субъектілер үшін - Субъектінің заңды тұлға ретінде құрылған сәтінен бастап жұмыс кезеңіндегі еңбек жөніндегі есебі.
6. Өтінімге берілетін есептерге және негіздеуші материалдарға Субъектінің бірінші басшысы не оның орынбасары қол қоюға тиіс. Бұл ретте есептер мен негіздеуші материалдардың әрбір бетіне Субъектінің бірінші басшысы не оның орынбасары қол қоюға тиіс.
7. Уәкілетті орган қызметтің ұқсас түрімен айналысатын Субъектілер персоналының санына салыстырмалы талдау жүргізуге құқылы. Бұл ретте өтінімді қарау мерзімі сұратып отырған ақпаратты  алғанға дейін тоқтатыла тұрады. Бірақ ол отыз күнтізбелік күннен аспауға тиіс. Уәкілетті орган өтінімді қарауды тоқтату туралы Субъектіні жазбаша хабардар етеді.
Жүргізілген салыстырмалы талдаудың нәтижесінде уәкілетті орган берілген өтінімге сәйкес есептік нормативтік санды ескермеуге құқылы.

8. Нормативы численности должны быть пронумерованы и содержать титульный лист с оглавлением (содержание) и сводную таблицу нормативной и фактической численности работников с соответствующими отметками "Согласовано" и "Утверждено" согласно приложению к настоящим Правилам, в трех экземплярах.
9. Уполномоченный орган в течении пяти рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту представленных материалов и в письменной форме уведомляет Субъекта о принятии заявки к рассмотрению либо о мотивированном отказе в ее принятии. Основаниями для отказа в принятии заявки Субъекта к рассмотрению являются:
1) непредставление или представление не в полном объеме документов и информации, указанных в пункте 5 настоящих Правил;
2) представление документов с нарушением требований пунктов 6 и 9 настоящих Правил;
3) представление документов, содержащих недостоверную информацию.
10. В случае отказа в принятии заявки Субъекта к рассмотрению по основаниям, указанным в пункте 10 настоящих Правил, Субъект может обратиться в уполномоченный орган с заявкой не ранее, чем тридцать календарных дней с момента отказа.
3. Рассмотрение заявки и порядок
утверждения нормативов численности
11. Заявка рассматривается уполномоченным органом в течении тридцати календарных дней при условии представления обоснованных расчетов в соответствии с требованиями уполномоченного органа. Срок рассмотрения заявки исчисляется со дня поступления заявки в уполномоченный орган.
12. В случае необходимости, уполномоченный орган проводит экспертизу нормативов численности с привлечением для этого независимых экспертов, государственных органов, потребителей, общественных объединений, Субъекта, представившего нормативы численности.
13. Решение уполномоченного органа об утверждении нормативов численности Субъекта оформляется приказом уполномоченного органа. В случае отказа в утверждении нормативов численности Субъекту направляется мотивированное заключение. Уполномоченный орган в течении пяти рабочих дней с момента направления мотивированного заключения об отказе в утверждении нормативов численности Субъекта уведомляет уполномоченный государственный орган по труду.
4. Заключительные положения
14. Нормативы численности утверждаются уполномоченным органом на период, не превышающий срок действия типовых нормативов численности.
15. Один экземпляр нормативов численности, утвержденный уполномоченным органом направляются в уполномоченный государственный орган по труду.
Приложение
к Правилам утверждения
нормативов численности
персонала субъектов
естественных монополий
УТВЕРЖДЕНО
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий
от " __ " ______ 200_ года N__
СОГЛАСОВАНО
________________________
(наименование должности
руководителя уполномоченного
государственного органа по труду)
________________________
(подпись)
" ___ " __________ 200___ года
Срок действия :
с " __ " ________ 200___ года
по " __ " ________ 200__ года
Сводная таблица
нормативной и фактической численности
за текущий и прошедший период
Нормативная численность
Фактическая численность
Вид
регули-
руемых
услуг
Произ-
водст-
венный
пер-
сонал
Адми-
нистра-
тивныи
персонал
Персонал,
занятый в
обслужи-
вающих
произ-
водствах
и хозяй-
ствах
За текущий период
Произ-
водст-
венный
персонал
Админис-
тративный
персонал
Персонал,
занятый
в обслу-
живающих
произ-
водствах
и хозяй-
ствах
1
2
3
4
5
6
7
Фактическая численность
За последние 2 года
Производ-
ственный
персонал
Админи-
стра-
тивный
персонал
Персонал,
занятый
в обслу-
живающих
производ-
ствах и
хозяйствах
Производ-
ственный
персонал
Админи-
стративный
персонал
Персонал,
занятый в
обслужи-
вающих
производ-
ствах
и хозяй-
ствах
8
9
10
11
12
13

8. Сан нормативтері нөмірленуге және осы Ереженің қосымшасына сәйкес үш данадағы»"Келісілген" және "Бекітілген" деген тиісті белгілері бар тақырыбымен (мазмұнымен) бетпарағын және қызметкерлердің нормативтік және нақты санының жиынтық кестесін қамтуға тиіс.
9. Уәкілетті орган өтінім алған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және Субъектіні өтінімді қарауға қабылдағаны не оны қабылдаудан дәлелді бас тартқаны туралы жазбаша нысанда хабардар етеді. Субъектінің өтінімін қарауға қабылдаудан бас тартудың негізі:
1) осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген құжаттарды және ақпаратты ұсынбау немесе оларды толық емес көлемде ұсыну;
2) осы Ереженің 6 және 9-тармақтарының талаптарын бұза отырып, құжаттарды ұсыну;
3) шынайы емес ақпаратты қамтитын құжаттарды ұсыну болып табылады.
10. Осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша Субъектінің өтінімін қарауға қабылдаудан бас тартылған жағдайда, Субъект бас тартылған сәттен бастап отыз күнтізбелік күн өткеннен кейін өтіммен уәкілетті органға өтініш жасай алады.
3. Сан нормативтерін бекітуге арналған
өтінімді және тәртіпті қарау
11. Өтінімді уәкілетті органның талаптарына сәйкес негізделген есептерді ұсынған кезде уәкілетті орган отыз күнтізбелік күн ішінде қарайды. Өтінімді қарау мерзімі уәкілетті органға өтінім түскен күннен бастап есептеледі.
12. Уәкілетті орган қажет болған жағдайда, тәуелсіз сарапшыларды, мемлекеттік органдарды, тұтынушыларды, қоғамдық бірлестіктерді, сан нормативтерінің жобасын ұсынған Субъектіні тарта отырып, сан нормативтерінің жобасына сараптама жүргізеді.
13. Сан нормативтерін бекіту туралы уәкілетті органның шешімі уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді. Сан нормативтерін бекітуден бас тартылған жағдайда, Субъектіге дәлелді қорытынды жолданады. Уәкілетті орган еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органды бес жұмыс күннің ішінде Субъектіге сан нормативтерін бекітуден бас тартқаны туралы хабардар етеді.
4. Қорытынды ережелер
14. Сан нормативтерін уәкілетті орган үлгі нормативтік санның мерзімінен аспайтын кезеңге бекітеді.
15. Уәкілетті орган бекіткен сан нормативінің бір данасы еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға жіберіледі.
Табиғи монополиялар субъектілерінің
персоналы санының нормативтерін
бекіту ережесіне қосымша
КЕЛІСІЛГЕН                   Қазақстан Республикасы Табиғи
___________________________              монополияларды реттеу
(еңбек жөніндегі уәкілетті               агенттігі төрағасының
мемлекеттік органның басшысы            200__жылғы "__"____N___
лауазымының атауы)                             бұйрығымен
___________________________                    БЕКІТІЛГЕН
(қолы)
200___ жылғы "___"________
Қолданыс мерзімі:
200__жылғы "__"______бастап
200__жылғы "__"_______дейін
______________ағымды және өткен кезеңдегі
нормативтік және нақты санының жиынтық кестесі
Сан нормативі
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрі
Өндірістік персонал
Әкімшілік персонал
Қызмет ететін өндірістер мен шаруашылықтарда жұмыс атқаратын
персонал
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Нақты сан
Ағымды кезеңде
Соңғы 2 жылда
Өндірістік  персонал
Әкімшілік  персонал
Қызмет ететін өндірістер  мен  шаруашылықтарда  жұмыс атқаратын
персонал
Өндірістік персонал
Әкімшілік персонал
Қызмет ететін өндірістер мен
шаруашылықтарда жұмыс атқаратын персонал
Өндірістік персонал
Әкімшілік персонал
Қызмет ететін өндірістер мен шаруашылықтарда жұмыс атқаратын персонал
5
6
7
8
9
10
11
12
13