Об утверждении Правил рекламы медицинских услуг, новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения, медицинской реабилитации и выдачи разрешений на их рекламу
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 октября 2006 года N 472. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2006 года N 4438. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года N 737
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 18.11.2009 N 737 (порядок введения в действие см. п. 6).
В соответствии с Законами Республики Казахстан " О системе здравоохранения" и " О рекламе",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила рекламы медицинских услуг, новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения, медицинской реабилитации и выдачи разрешений на их рекламу.
2. Комитету по контролю в сфере оказания медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Абишевой Г.Н.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачковой Д.В.) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 октября 2006 года N 472
Правила рекламы медицинских услуг, новых методов и
средств профилактики, диагностики, лечения, медицинской
реабилитации и выдачи разрешений на их рекламу
1. Общие положения
1. Настоящие Правила рекламы медицинских услуг, новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения, медицинской реабилитации и выдачи разрешений на их рекламу (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " О рекламе" и " О системе здравоохранения", и определяют порядок рекламы медицинских услуг, новых методов и средств профилактики, диагностики, лечения, медицинской реабилитации и порядок выдачи разрешения на их рекламу (далее - медицинских услуг и методов лечения). K090193
2. Выдача разрешений и контроль за рекламой медицинских услуг и методов лечения осуществляется государственным органом по контролю в сфере оказания медицинских услуг (далее - государственный орган).

Медициналық қызметтерді, алдын алудың, диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа әдістері мен құралдары жарнамасы және олардың жарнамасына рұқсат беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау Министрінің 2006 жылғы 10 қазандағы N 472 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 30 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4438 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы N 737 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009.11.18 N 737 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" және "Жарнама туралы" Заңдарына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медициналық қызметтерді, алдын алудың, диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа әдістері мен құралдары жарнамасы және олардың жарнамасына рұқсат беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық қызметтің сапасын бақылау комитеті (Г.Н.Әбішева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Д.В.Акрачкова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2006 жылғы»10 қазандағы
N 475 бұйрығымен бекітілген
Медициналық қызметтерді, алдын алудың, диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа әдістері мен құралдары жарнамасы және олардың жарнамасына рұқсат беру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық қызметтерді, алдын алудың, диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа әдістері мен құралдары жарнамасы және олардың жарнамасына рұқсат беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының "Жарнама туралы" және "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Заңдарына сәйкес әзірленген және медициналық қызметтің және алдын алудың, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың жаңа әдістері мен құралдары (бұдан әрі - медициналық қызмет пен емдеу әдістері) жарнамасы және олардың жарнамасына рұқсат беру тәртібін анықтайды. K090193
2. Медициналық қызмет пен емдеу әдістерінің жарнамасына рұқсат беру мен бақылауды медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік орган (бұдан әрі - мемлекеттік орган) жүзеге асырады.

3. Для распространения и размещения рекламы медицинских услуг и методов лечения используются следующие средства: специализированные медицинские издания, средства массовой информации, справочно-информационные центры, научные конференции, симпозиумы, выставки, предназначенные для специалистов с медицинским образованием, акции, проведение опросов населения, наружная реклама в местах, имеющих отношение к медицинским услугам.
2. Общие и специальные требования к рекламе
4. Реклама медицинских услуг и методов лечения должна быть достоверной, распознаваемой без специальных знаний или применения специальных средств.
5. Реклама медицинских услуг и методов лечения осуществляется на основании разрешения государственного органа после предварительной экспертизы рекламного материала.
6. Рекламораспространитель размещает рекламу только после предоставления рекламодателем разрешения государственного органа на рекламу медицинских услуг и методов лечения.
7. Реклама на территории Республики Казахстан, независимо от средств и места ее распространения, размещения, распространяется на государственном и русском языках, а при необходимости и на других языках. Перевод содержания рекламы с одного языка на другой не должен искажать ее основной смысл.
8. Реклама медицинских услуг и методов лечения не должна:
1) ссылаться на рекомендации ученых, работников здравоохранения, а также государственных служащих или иных лиц, которые вследствие собственной известности и (или) заинтересованности могут поощрять применение медицинских услуг;
2) представлять медицинские услуги и методы лечения как наиболее эффективные и безопасные;
3) описывать симптомы или приводить случаи из практики, которые могут привести к ошибочной диагностике и самодиагностике;
4) вызывать предположения, что эффективность лечения рекламируемой медицинской услуги или метода лечения является гарантированной, и назначение не сопровождается развитием побочных действий;
5) внушать, что здоровье человека может быть ухудшено неприменением медицинской услуги или метода лечения;
6) допускать некорректные сравнения с другими медицинскими услугами или методами лечения в целях усиления рекламного эффекта;
7) ссылаться на отзывы о выздоровлении, сопровождаться неправильными или вводящими в заблуждение терминами.
9. Не допускается реклама медицинских услуг и методов лечения при отсутствии лицензии на осуществления данного вида деятельности и (или) разрешения на применение, а также разрешения на их рекламу, выданных в установленном порядке.
3. Оформление и выдача разрешений на рекламу

3. Медициналық қызмет пен емдеу әдістерін тарату және орналастыру үшін мынадай құралдар пайдаланылады: мамандандырылған медициналық басылымдар, бұқаралық ақпарат құралдары, анықтама-ақпараттық орталықтар, медициналық білімі бар мамандарға арналған ғылыми конференциялар, симпозиумдар, көрмелер, акциялар, халыққа сұрау салуды жүргізу, медициналық қызметке қатысы бар орындардағы сыртқы жарнама.
2. Жарнамаға қойылатын жалпы және арнайы талаптар
4. Медициналық қызмет пен емдеу әдістерінің жарнамасы анық, арнайы білімсіз немесе арнаулы құралдарды қолданбай-ақ танылатын болуы керек.
5. Медициналық қызмет пен емдеу әдістерінің жарнамасы жарнамалық материалды алдын ала сараптаудан өткізгеннен кейін мемлекеттік органның рұқсат беруі негізінде жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік орган жарнама берушіге медициналық қызмет және емдеу әдістерінің жарнамасына рұқсат бергеннен кейін ғана жарнама таратушы жарнаманы орналастырады.
7. Қазақстан Республикасының аумағында жарнама оны тарату орны мен құралдарына қарамастан мемлекеттік және орыс тілдерінде, сондай-ақ қажет болған жағдайда басқа да тілдерде таратылады. Жарнаманың мазмұнын бір тілден екінші тілге аударғанда оның негізгі мағынасынан ауытқымауы тиіс.
8. Медициналық қызмет пен емдеу әдістерінің жарнамасы:
1) ғалымдардың, денсаулық сақтау қызметкерлерінің, сондай-ақ мемлекеттік қызметкерлердің немесе жеке белгілігі және (немесе) мүдделігі салдарынан медициналық қызметті қолдануды көтермелеуі мүмкін өзге де тұлғалардың ұсыныстарына сілтеме жасауы;
2) медициналық қызмет пен емдеу әдістерін барынша тиімді және қауіпсіз ретінде ұсынуы;
3) симптомдары сипаттауға немесе практикадан жалған диагностика мен өзіндік диагностикаға әкелуі мүмкін жағдайларды көрсетуі;
4) жарнамаланатын медициналық қызметтің емдеу тиімділігі кепілді болып табылатындығына және тағайындау қосалқы әрекеттердің дамуымен қоса жүрмейтіндігіне болжау туғызбауы;
5) адам денсаулығының медициналық қызметті қолданбағандықтан төмендеуі мүмкін деп сендіруі;
6) жарнамалық әсерді күшейту мақсатында басқа да медициналық қызметтермен дөрекі салыстыруларға жол бермеуі;
7) сауығу туралы сын-пікірлерге сілтеме жасалмауы, дұрыс емес немесе қателесуге әкелетін терминдермен жазылмауы тиіс.
9. Қолдануға лицензиясы және (немесе) рұқсаты, сондай-ақ белгіленген тәртіппен олардың жарнамасына берілген рұқсаты болмаған жағдайда медициналық қызмет пен емдеу әдістерінің жарнамасына жол берілмейді.
3. Жарнамаға рұқсатты ресімдеу және беру

10. Для получения разрешения на рекламу медицинских услуг и методов лечения рекламодатель представляет в территориальное подразделение государственного органа следующие документы:
1) заявление установленного образца согласно  приложению 1 к настоящим Правилам;
2) текст рекламной информации на бумажном носителе на государственном и русском языках;
3) текст рекламной информации в виде аудио-, видеозаписи на государственном и русском языках при размещении рекламы на телевизионных каналах и радио;
4) нотариально заверенная копия лицензии с приложениями на осуществление медицинской деятельности.
11. Информация, содержащаяся в документах, должна быть полной, достоверной и поддающейся проверке.
12. Цитаты, таблицы, иллюстрированные материалы, используемые из других научных медицинских журналов или других научных изданий, должны точно воспроизводиться со ссылками на первоисточник.
13. Территориальное подразделение государственного органа в течение 30 дней после получения заявления выдает разрешение на рекламу либо письменный ответ с мотивированным отказом.
14. Документы и материалы, переданные рекламодателем для получения разрешения на рекламу медицинских услуг и методов лечения хранятся в государственном органе.
15. Разрешение на рекламу оформляется на специальных бланках согласно  приложению 2 к настоящим Правилам.
16. Разрешение на осуществление рекламной деятельности, выданное государственным органом, действует на территории Республики Казахстан в течение 1 года.
Для дальнейшего осуществления рекламной деятельности рекламодатель вновь представляет государственному органу документы, указанные в пункте 10 настоящих Правил.
4. Заключительные положения
17. В случае обнаружения фактов несоответствия рекламы медицинских услуг и методов лечения материалам, представленным на получение разрешения, государственный орган может отозвать разрешение на рекламу.
18. Споры, возникающие при выдаче разрешений на рекламу медицинских услуг и методов лечения рассматриваются государственным органом в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам рекламы медицинских услуг,
новых методов и средств профилактики,
диагностики, лечения, медицинской реабилитации
и выдачи разрешений на их рекламу
Заявитель: _______________________________________________________
Адрес заявителя: _________________________________________________
Представитель (уполномоченное лицо), с которым следует
поддерживать контакт (если заявка подана организацией):
__________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
Телефон: __________ Факс: ____________
Заявление
Настоящим просим ___________________________________________
(наименование государственного органа)
выдать разрешение на рекламу медицинских услуг, новых методов и
средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской
реабилитации _____________________________________________________
__________________________________________________________________
К заявлению прилагаем:
текст рекламной информации на бумажном носителе на
государственном и русском языках;
рекламная информация в виде аудио-, видеозаписи на
государственном и русском языках;
копия лицензии на медицинскую деятельность с приложением.
Подпись
заявителя
Заявление принял ______________________       ________
(Ф.И.О., должность)          (дата)
М.П.
Приложение 2
к Правилам рекламы медицинских услуг,
новых методов и средств профилактики,
диагностики, лечения, медицинской реабилитации
и выдачи разрешений на их рекламу
Разрешение на рекламу медицинских услуг,
новых методов и средств профилактики,
диагностики, лечения и медицинской реабилитации
Комитет по контролю в сфере оказания медицинских услуг
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Разрешение N _______ от ________________200_г.
__________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
__________________________________________________________________
изучив представленные материалы: -аудио, -видео, -компьютерные,
- текст рекламы (нужное подчеркнуть)
разрешает рекламу медицинских услуг, новых методов и средств
профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Реклама следующего содержания:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(краткое описание рекламы)
Реклама может проводиться:
в специализированных изданиях, в средствах массовой информации
(нужное подчеркнуть)

10. Жарнама беруші медициналық қызмет және емдеу әдістерінің жарнамасына рұқсат алу үшін мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне мынадай құжаттарды тапсырады:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес белгіленген үлгідегі өтініш;
2) мемлекеттік және орыс тіліндегі қағаз хабарламадағы жарнамалық ақпараттың мәтіні;
3) жарнаманы теледидар арналары мен радиоға орналастыру кезінде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бейне-, аудиожазба түріндегі жарнамалық ақпараттың мәтіні;
4) медициналық қызметті жүзеге асыруға қосымшалары бар лицензияның нотариалды расталған көшірмесі.
11. Құжаттардағы барлық ақпарат тексеруге келетін нақты және жеткілікті түрде толық болуы қажет.
12. Басқа ғылыми медициналық журналдардан немесе басқа ғылыми басылымдардан қолданылған цитаттар, кестелер, көрнекі материалдар түпнегізге арналған сілтемелермен дәл келуі керек.
13. Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері өтінішті алғаннан кейін 30 күннің ішінде жарнамаға рұқсат беруі немесе негізделген бас тартуы бар жазбаша жауап береді.
14. Жарнама берушінің медициналық қызмет пен емдеу әдістерінің жарнамасына рұқсат алу үшін тапсырған құжаттары мен материалдары мемлекеттік органда сақталады.
15. Жарнамаға рұқсат беру осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес арнайы бланктерде ресімделеді.
16. Жарнамалық қызметті жүзеге асыруға мемлекеттік орган берген рұқсат Қазақстан Республикасының аумағында 1 жылға дейін жарамды.
Жарнама беруші жарнамалық қызметті одан әрі жүзеге асыру үшін мемлекеттік органға осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген құжаттарды қайта ұсынады.
4. Қорытынды ережелер
17. Рұқсат алуға тапсырылған жарнаманың материалдары сәйкес келмеу фактісі анықталған жағдайда мемлекеттік орган жарнамаға рұқсат беруді қайтара алады.
18. Медициналық қызмет пен емдеу әдістерінің жарнамасына рұқсат беру кезінде туындаған даулы жағдайларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік орган қарайды.
Медициналық қызметтерді, алдын
алудың, диагностиканың, емдеудің
және медициналық оңалтудың жаңа
әдістері мен құралдары жарнамасы
және олардың жарнамасына рұқсат
беру ережесіне
1-қосымша
Өтініш беруші:_____________________________________________________
Өтініш берушінің мекен-жайы:_______________________________________
Байланыста болуы тиіс (егер өтінішті ұйым берсе) өкіл (уәкілетті
тұлға):____________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты, қызметі)
Телефон: __________ Факс: ____________
Өтініш
Осы өтінішпен _____________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
медициналық қызметтерді, алдын алудың, диагностиканың, емдеудің
және медициналық оңалтудың жаңа әдістері мен құралдарының
жарнамасына рұқсат беруіңізді сұраймыз.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өтінішке қоса беріліп отыр:
мемлекеттік және орыс тілдеріндегі қағаз хабарламадағы
жарнамалық ақпараттың мәтіні;
мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бейне- аудиожазбалардың
жарнамалық ақпараты;
қосымшасымен медициналық қызметке арналған лицензияның
көшірмесі.
Өтініш берушінің қолы
Өтінішті қабылдады ____________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы) (күні)
М.О.
Медициналық қызметтерді, алдын
алудың, диагностиканың, емдеудің
және медициналық оңалтудың жаңа
әдістері мен құралдары жарнамасы
және олардың жарнамасына рұқсат
беру ережесіне
2-қосымша
Медициналық қызметтерді, алдын алудың, диагностиканың,
емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа әдістері мен
құралдарының жарнамасына рұқсат беру
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау комитеті
200___ж. ________________N_______ рұқсат
__________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
__________________________________________________________________
Ұсынылған материалдарды: -аудио, -бейне, -компьютерлік, жарнаманың
мәтінін зерттеп (керегінің астын сыз), Медициналық қызметтерді,
алдын алудың, диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың
жаңа әдістері мен құралдарының жарнамасына рұқсат береді.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Мынадай мазмұндағы жарнама______________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(жарнаманы қысқаша сипаттау)
Жарнама мамандандырылған басылымдарда, бұқаралық ақпарат

с "__" "_______" 200_года по "__"  "________ " 200_года.
Подпись Руководителя
государственного органа
М.П.
За несовпадение материалов рекламного объявления с
материалами, представленными на экспертизу, ответственность
несут рекламодатели и рекламораспространители.

құралдарында 200 жылдың "___"______бастап 200__ жылдың
"__"__________ дейін жүргізілуі мүмкін. (керегінің астын сыз)
Мемлекеттік орган басшысының қолы___________________
М.О.
Сараптамаға ұсынған материалдармен жарнамалық хабарландыру
материалдарының сәйкес келмегендігі үшін жарнама берушілер мен
жарнама таратушылар жауапқа тартылады.