О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года N 109. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2006 года N 4461. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 № 79 (вводится в действие с 01.01.2009).
В целях реализации Законов Республики Казахстан " О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и " О секьюритизации " Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2509; с изменениями, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 января 2006 года N 3 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4109) внести следующие изменения и дополнения:
в преамбуле слово и цифру "подпункта 1)" заменить словами и цифрами "подпунктов 1) и 2-1)";
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в правом верхнем углу слова "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" исключить.
в главе 1:
в пункте 1:
слова "Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" заменить словами "Законами Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и "О секьюритизации";
после слов "страховыми брокерами" дополнить словами ", специальными финансовыми компаниями";
пункт 3 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) 90-99 "Операции, связанные с деятельностью специальных финансовых компаний", на которых отражаются операции, совершаемые специальными финансовыми компаниями.";
в главе 2:
в классе счетов 3 после счета 334 11 дополнить следующим счетом:
"334 90 Выделенные активы специальной финансовой компании";
в классе счетов 4 после счета 441 62 дополнить следующим счетом:
"441 90 Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте";
в классе счетов 6:
после счета 603 14 дополнить следующими счетами:
"603 90 Облигации, выпущенные специальной финансовой компанией
603 91 Дисконт по выпущенным в обращение облигациям специальной финансовой компании
603 92 Премия по выпущенным в обращение облигациям специальной финансовой компании";
после счета 687 62 дополнить следующим счетом:
"687 90 Обязательства перед оригинатором";
в классе счетов 7 после счета 724 28 дополнить следующим счетом:
"724 90 Доходы, связанные с амортизацией премии по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией";
в классе счетов 8:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 109 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 21 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4461 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі төрағасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі N 79 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық банкі төрағасының 2008.09.22  N 79 Қаулысымен.
----------------Бұйрықтан үзінді-------------------
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңының 20-бабы   6-тармағының 1) тармақшасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. ...
5. ...
6. ...
Ұлттық Банк
Төрағасы                                    Ә.Сәйденов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2008 жылғы 22 қыркүйектегі
N 79 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының күші жойылды деп танылатын қаулыларының
ТІЗБЕСІ
1. ...
2. ...
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 109 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2006 жылғы 21 қарашада N 4461 тіркелген).
4. ...
" Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" және " Секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2509 тіркелген; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4109 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 27 қаңтардағы N 3 қаулысымен бекітілген өзгерістерімен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспеде "1) тармақшасын" деген сан және сөз "1) және 2-1) тармақшаларын" деген сандармен және сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
жоғарғы оң жақ бұрышында "Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тарауда:
1-тармақта:
"Бухгалтерлік есеп және қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Заңына" деген сөздер ""Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" және "Секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сақтандыру брокерлері" деген сөздерден кейін ", арнайы қаржы компаниялары" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) 90-99 "Арнайы қаржы компанияларының қызметіне байланысты операциялар", мұнда арнайы қаржы компаниялары жасайтын операциялар көрсетіледі.";
2-тарауда:
3-ші шоттар класында 334 11 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"334 90 Арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтері";
4-ші шоттар класында 441 62 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"441 90 Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттардағы ұлттық валютадағы бөлінген активтері";
6-шы шоттар класында:
603 14 шоттан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"603 90 Арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялар
603 91 Арнайы қаржы компаниясының айналысқа шығарылған облигациялары бойынша дисконт
603 92 Арнайы қаржы компаниясының айналысқа шығарылған облигациялары бойынша сыйлықақы";
687 62 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"687 90 Оригинатор алдындағы міндеттеме";
7-ші шоттар класында 724 28 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"724 90 Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістер";
8-ші шоттар класында:

после счета 831 27 дополнить следующими счетами:
"831 90 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией
831 91 Расходы, связанные с амортизацией дисконта по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией";
в главе 3:
после описания счета 334 11 дополнить названием и описанием счета 334 90 следующего содержания:
"334 90 Выделенные активы специальной финансовой компании" (активный).
Назначение: учет прав требований, приобретаемых специальной финансовой компанией.
По дебету счета проводится увеличение выделенных активов специальной финансовой компании.
По кредиту счета проводится списание сумм выделенных активов специальной финансовой компании.";
после описания счета 441 62 дополнить названием и описанием счета 441 90 следующего содержания:
"441 90 Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте" (активный).
Назначение: учет поступлений по правам требований, прав и финансовых активов, возникающих в результате инвестирования поступлений по выделенным активам.
По дебету счета проводится увеличение выделенных активов специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте.
По кредиту счета проводится списание сумм выделенных активов специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте при их инвестировании и погашении облигаций, выпущенных специальной финансовой компанией.";
после описания счета 603 14 дополнить названиями и описаниями счетов 603 90, 603 91 и 603 92 следующего содержания:
"603 90 "Облигации, выпущенные специальной финансовой компанией" (пассивный).
Назначение: учет номинальной стоимости облигаций, по которым исполнение обязательств эмитента обеспечено выделенными активами.
По кредиту счета проводится номинальная стоимость облигаций, выпущенных специальной финансовой компанией в обращение.
По дебету счета проводится списание номинальной стоимости выпущенных в обращение облигаций при их погашении специальной финансовой компанией.
603 91 "Дисконт по выпущенным в обращение облигациям специальной финансовой компании" (контрпассивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости облигаций, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма превышения номинальной стоимости облигаций, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма амортизации дисконта по облигациям, выпущенным в обращение, в корреспонденции с балансовым счетом N 831 91.

831 27 шоттан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"831 90 Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
834 91 Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстар";
3-тарауда:
334 11 шоттың сипаттамасынан кейін 334 90 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"334 90 Арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтері" (актив).
Мақсаты: арнайы қаржы компаниясы сатып алған талап ету құқықтарын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтерінің ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтерінің сомаларын есептен шығару жазылады.";
441 62 шоттың сипаттамасынан кейін 441 90 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"441 90 Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы ұлттық валютада бөлінген активтері" (актив).
Мақсаты: Бөлінген активтер бойынша түсімдерді инвестициялау нәтижесінде туындаған, басқаға берілген талап ету құқықтары, құқықтар және қаржы активтері бойынша түсімдерді есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттардағы ұлттық валютада бөлінген активтерінің ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы ұлттық валютада бөлінген активтерінің сомаларын оларды инвестициялау және облигацияларды өтеу кезінде есептен шығару жазылады.";
603 14 шоттың сипаттамасынан кейін 603 90, 603 91 және 603 92 шоттардың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"603 90 Арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялар" (пассив).
Мақсаты: эмитенттің міндеттемелерін орындау бөлінген активтермен қамтамасыз етілген облигациялардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялардың номиналдық құны оларды арнайы қаржы компаниясы өтеу кезінде есептен шығарылады.
603 91 "Арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялар бойынша дисконт" (контрпассив).
Мақсаты: айналысқа шығарылған облигациялардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кеткен сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған облигациялардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кету сомасы жазылады (дисконт).
Шоттың кредитті бойынша айналысқа шығарылған облигациялар бойынша дисконттың амортизациясының сомасы N 831 91 баланстық шотпен байланыстырыла отырып жазылады.

603 92 "Премия по выпущенным в обращение облигациям специальной финансовой компании" (пассивный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости размещения облигаций, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма превышения стоимости размещения облигаций, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма амортизации премии по облигациям, выпущенным в обращение, в корреспонденции с балансовым счетом N 724 90.";
после описания счета 687 62 дополнить названием и описанием счета 687 90 следующего содержания:
"687 90 "Обязательства перед оригинатором" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств специальной финансовой компании перед оригинатором.
По кредиту счета проводится сумма кредиторской задолженности специальной финансовой компании перед оригинатором.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности специальной финансовой компании перед оригинатором при перечислении денег, поступивших от размещения облигаций, оригинатору.";
после описания счета 724 28 дополнить названием и описанием счета 724 90 следующего содержания:
"724 90 "Доходы, связанные с амортизацией премии по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с амортизацией премии по облигациям, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".";
после описания счета 831 27 дополнить названиями и описаниями счетов 831 90 и 831 91 следующего содержания:
"831 90 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 91 "Расходы, связанные с амортизацией дисконта по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с амортизацией дисконта по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".".

603 92 "Арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялар бойынша сыйлықақылар" (пассив).
Мақсаты: айналысқа шығарылған облигациялардың орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған облигациялардың орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомасы жазылады (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған облигациялар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы N 724 90 баланстық шотпен байланыстырыла отырып жазылады.";
687 62 шоттың сипаттамасынан кейін 687 90 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"687 90 Оригинатор алдындағы міндеттеме" (пассив).
Мақсаты: арнайы қаржы компаниясының оригинатор алдындағы міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясының оригинатор алдындағы кредиттік берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясының оригинатор алдындағы кредиттік берешегінің сомасын облигацияларды орналастырудан түскен ақшаны оригинаторға аудару кезінде есептен шығару жазылады.";
724 28 шоттың сипаттамасынан кейін 724 90 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"724 90 "Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйлықақыларды амортизациялауға байланысты кірістер".
Мақсаты: арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйлықақылар амортизациялауға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйлықақылар амортизациялауға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын N 571 "Жиынтық кіріс (зиян) баланстық шотына есептен шығару жазылады".";
831 27 шоттың сипаттамасынан кейін 831 90 және 831 91 шоттардың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"831 90 "Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық кіріс (зиян) баланстық шотына есептен шығару жазылады".
831 91 "Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстар".
Мақсаты: арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық кіріс (зиян) баланстық шотына есептен шығару жазылады".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, специальных финансовых компаний, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, "Ассоциация финансистов Казахстана" и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, арнайы қаржы компанияларына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалардың бірлестігіне және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы