Об утверждении условий, на которых иностранцы и лица без гражданства могут входить в состав экипажа судна, плавающего под Государственным флагом Республики Казахстан
Совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 декабря 2006 года N 331, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 февраля 2007 года N 42, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 декабря 2006 года N 290-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2007 года N 4555. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 571
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 26.07.2013 № 571.
В соответствии с пунктом 2  статьи 25 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании",  ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые условия, на которых иностранцы и лица без гражданства могут входить в состав экипажа судна, плавающего под Государственным флагом Республики Казахстан.
2. Департаменту водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Уандыков Б.К.) представить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Министр
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Министр
внутренних дел
Республики Казахстан
Согласовано:
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
Согласовано:
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
27 октября 2006 года
Согласовано:
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 5 февраля 2007 года N 42
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 12 декабря 2006 года N 331
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 декабря 2006 года N 290-п
Условия, на которых иностранцы и лица без гражданства
могут входить в состав экипажа судна, плавающего под
Государственным флагом Республики Казахстан
1. Прием на работу на судно, плавающее под Государственным флагом Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регулирующими вопросы привлечения и использования в Республике Казахстан иностранной рабочей силы, при соблюдении следующих условий:

Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуші кеме экипажының құрамына кіру мүмкіндігінің шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы»5»ақпандағы N 42, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2006 жылғы»12 желтоқсандағы N 331, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2006 жылғы 14 желтоқсандағы N 290-п Бірлескен Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 1 наурыздығ Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4555 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 шілдедегі № 571 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 26.07.2013 № 571 бұйрығымен.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуші кеме экипажының құрамына кіру мүмкіндігінің шарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Су көлігі департаменті (Б.Қ.Уандықов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынсын.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрі
келісті
200_ жылғы "__" _________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
келісті
200_ жылғы»__» _________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы келісті
2006 жылғы»24 қазан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2007 жылғы»5»ақпандағы
N 42 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2006 жылғы»12 желтоқсандағы
N 331 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрінің
2006 жылғы»14»желтоқсандағы
N 290-п бұйрығымен бекітілген
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуші
кеме экипажының құрамына кіру мүмкіндігінің шарттары
1. Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуші кемеге шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды жұмысқа қабылдау Қазақстан Республикасында шетелдік жұмыс күшін мынадай шарттарды сақтай отырып тарту мен пайдалану мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық кесімдеріне сәйкес жүзеге асырылады:

1) иностранцы и лица без гражданства, входящие в состав экипажа судна, могут быть назначены на должности капитана судна, старшего помощника капитана, старшего механика.
При этом лица без гражданства привлекаются на указанные должности при получении разрешения на постоянное проживание на территории Республики Казахстан, наличии удостоверения лица без гражданства;
2) прием на работу на судно иностранцев и лиц без гражданства осуществляется при наличии свободных рабочих мест и отсутствии возможности удовлетворить спрос на работу на судне по отдельным профессиям и квалификациям на внутреннем рынке труда;
3) уровень образования (профессиональная подготовка) и трудовой стаж иностранцев и лиц без гражданства, привлекаемых для осуществления трудовой деятельности в составе экипажа судна, плавающего под Государственным флагом Республики Казахстан, должны отвечать требованиям, предъявляемым к должностям специалистов в сфере торгового мореплавания в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) уровень профессиональной подготовки и компетентности иностранных граждан и лиц без гражданства, принимаемых на работу на судно, подтверждается:
нотариально заверенным переводом документа об образовании или документом об образовании, признаваемым Республикой Казахстан в соответствии с заключенными международными договорами;
документами, подтверждающими трудовую деятельность работника, заверенными работодателем;
5) иностранцы и лица без гражданства, принимаемые на работу на судно, плавающее под Государственным флагом Республики Казахстан, должны иметь:
заключение медицинской комиссии, подтверждающее их пригодность к такой работе по состоянию здоровья;
для иностранцев - действительный национальный заграничный паспорт, при этом для иностранцев, с государствами которых не заключены соглашения о безвизовом порядке въезда и прибывания дополнительно необходимо иметь визу Республики Казахстан "на работу";
для лиц без гражданства - разрешение на постоянное проживание на территории Республики Казахстан и удостоверение лица без гражданства.
2. Иностранцы, а также лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, могут привлекаться на должности капитана судна, старшего помощника капитана, старшего механика до 1 января 2010 года.

1) кеме экипажының құрамына кіретін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар кеме капитаны, кеме капитанының аға көмекшісі, аға механик қызметіне тағайындалуы мүмкін.
Бұл ретте азаматтығы жоқ адамдар көрсетілген қызметтерге Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұруға рұқсат алған, азаматтығы жоқ тұлға куәлігі болған кезде тартылады;
2) кемеге шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды жұмысқа қабылдау бос жұмыс орындары бар болғанда және ішкі еңбек нарығында жекелеген мамандықтар мен кәсіптер бойынша кемедегі жұмысқа сұранысты қанағаттандыруға мүмкіндік болмаған кезде жүзеге асырылады;
3) Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзетін кеме экипажының құрамына еңбек ету үшін тартылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың білім деңгейі (кәсіби дайындығы) мен жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сауда мақсатында теңізде жүзу саласы мамандарының қызметтеріне қойылатын талаптарға жауап беруі тиіс;
4) кемеге жұмысқа қабылданатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың кәсіби дайындығы мен құзыреттілігінің деңгейі мыналармен:
жасалған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы танитын білімі туралы құжатының нотариалды расталған аудармасымен немесе білімі туралы құжатпен;
жұмыс беруші куәландырған қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттармен расталады;
5) Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуші кемеге жұмысқа қабылданатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың мынадай құжаттары:
денсаулық жағдайы бойынша мұндай жұмысқа жарамдылығын растайтын медициналық комиссияның қорытындысы;
шетелдіктер үшін - нақты ұлттық шетелдік төлқұжат, бұл ретте келу және болудың визасыз тәртібі туралы келісім жасалмаған мемлекеттердің азаматтары үшін қосымша Қазақстан Республикасының "жұмысқа" деген визасы болуы қажет;
азаматтығы жоқ адамдар үшін - Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұруға рұқсаты және азаматтығы жоқ адамның куәлігі болуы тиіс.
2. Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдар кеме капитаны, капитанның аға көмекшісі, аға механик қызметіне 2010 жылдың 1 қаңтарына дейін тартылуы мүмкін.