Об утверждении "Правил застройки, благоустройства и инженерного обеспечения территории города Павлодара" (XXII очередная сессия III созыва)
Решение маслихата города Павлодара от 6 марта 2006 года N 15/22. Зарегистрировано Управлением юстиции города Павлодара 11 апреля 2006 года за N 64. Утратило силу - решением маслихата города Павлодара Павлодарской области от 31 марта 2010 года N 25/23
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Павлодара Павлодарской области от 31.03.2010 N 25/23.
На основании пункта 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", подпункта 8) пункта 1 статьи 6Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", подпункта 4) пункта 1-1 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить "Правила застройки, благоустройства и инженерного обеспечения территории города Павлодара".
2. Утвердить "Перечень земельных участков из состава земель общего пользования на территории города Павлодара" согласно приложению 1.
3. Считать утратившим силу решение Павлодарского городского маслихата от 29 мая 2002 года N 51 "Об утверждении "Правил благоустройства города Павлодара" (НГР 1330 от 12 июля 2002 года) с внесенными изменениями и дополнениями.
4. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянные комиссии городского маслихата.
5. Настоящее решение вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня первого его официального опубликования.
Председатель сессии                        А. Бахралинов
Секретарь городского маслихата             В. Лебедь
Утверждены
решением Павлодарского
городского маслихата N 15/22
от 6 марта 2006 года "Об утверждении
"Правил застройки, благоустройства
и инженерного обеспечения
территории города Павлодара"
(XXII очередная сессия Ш созыва)
П Р А В И Л А
ЗАСТРОЙКИ, БЛАГОУСТРОЙСТВА И ИНЖЕНЕРНОГО ОБЕСПЕЧЕНИЯ
ТЕРРИТОРИИ ГОРОДА ПАВЛОДАРА
1. Общие положения
1. Правила застройки, благоустройства и инженерного обеспечения территории города Павлодара (далее - Правила) определяют условия и требования по использованию субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности земельных участков, проектированию и застройке территории города, устанавливают порядок прохождения разрешительных процедур на размещение и строительство новых или изменение существующих объектов недвижимости, временных сооружений, определяют порядок благоустройства, содержания, охраны и эксплуатации элементов городской инфраструктуры, производства земляных работ и работ, связанных с разрушением дорожных покрытий, поддержания чистоты, уборки территорий и улиц, содержания и защиты зеленых насаждений, а также права, обязанности и ответственность юридических и физических лиц.

"Павлодар қаласы аумағының құрылысын салу, көріктендіру және инженерлік қамтамасыз ету қағидасын" бекіту туралы (III сайланған XXII кезекті сессия)
Павлодар қалалық мәслихатының 2006 жылғы 6 наурыздағы N 15/22 шешімі. Павлодар қаласының Әділет басқармасында 2006 жылғы 11 сәуірде N 64 тіркелген. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2010 жылғы 31 наурыздағы N 25/23 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2010.03.31 N 25/23 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы"Кодексiнiң 3 бабы 2 тармағы, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 8) тармақшасы, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы"Заңының 22 бабы 1-1 тармағының 4) тармақшасы негiзiнде қалалық мәслихат ШЕШIМ ЕТЕДI:
1. "Павлодар қаласы аумағының құрылысын салу, көрiктендiру және инженерлiк қамтамасыз ету қағидасы" бекiтiлсiн.
2. 1 қосымшаға сәйкес "Павлодар қаласы аумағында жалпы пайдаланатын жер құрамынан жер телiмдерiнiң тiзбесi" бекiтiлсiн.
3. Павлодар қалалық мәслихатының 2002 жылғы 29 мамырдағы "Павлодар қаласын көрiктендiру қағидасын" бекiту туралы" (2002 жылғы 12 шiлдедегi МТН 1330) өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген N 51 шешiмнiң күшi жойылды деп саналсын.
4. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың тұрақты комиссияларына жүктелсiн.
5. Осы шешiм алғашқы ресми жарияланған күннен кейiн күнтiзбелiк 10 күн iшiнде қолданысқа енгiзiледi.
Сессия төрағасы                            А. Бахралинов
Қалалық мәслихаттың хатшысы                В. Лебедь
Павлодар қалалық мәслихатының
2006 жылғы 6 наурыздағы
"Павлодар қаласы аумағының
құрылысын салу, көрiктендiру
және инженерлiк қамтамасыз ету
қағидаларын" бекiту туралы"
N 15/22 шешiмiмен бекiтiлдi
(III сайланған ХХII кезектi сессия)
Павлодар қаласы аумағының құрылысын салу,
көрiктендiру және инженерлiк қамтамасыз ету қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Павлодар қаласы аумағының құрылысын салу, көрiктендiру және инженерлiк қамтамасыз ету қағидасы (бұдан әрi - Қағида) жер телiмдерiнiң сәулет, қала құрылысы және құрылыс субъектiлерiмен қолдану, қала аумағын жоспарлау және құрылысын салу жөнiндегi шарттар мен талаптарды анықтайды, уақытша имараттарды, қолданыстағы жылжымайтын объектiлердi өзгертуге немесе жаңаларды орналастыру мен салуға рұқсат етiлген процедураларды өткiзу тәртiбiн белгiлейдi, көрiктендiру, күту, күзету қала инфрақұрылым элементтерiн пайдалану, жер жұмыстарын және жабындысын бұзумен байланысты жұмыстарды өндiру, тазалықты сақтау, аумақтар мен көшелердi тазалау, жасыл желектердi, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардың құқықтарын, мiндеттерiн және жауапкершiлiгiн сақтау және қорғау тәртiптерiн анықтайды.

2. Данные Правила являются обязательными для всех юридических и физических лиц проживающих либо осуществляющих свою деятельность на территории города Павлодара.
3. Правила разработаны в соответствии с Гражданским Кодексом Республики Казахстан, Земельным Кодексом Республики Казахстан,  Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Водным Кодексом Республики Казахстан, с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения",  "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности",  "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера", "Об охране окружающей среды", "О жилищных отношениях", "Об индивидуальном жилищном строительстве", "О рекламе", иными нормативными правовыми актами.
2. Основные понятия, используемые в правилах
4. В настоящих правилах используются следующие понятия:
1) благоустройство территории - комплекс работ и элементов, обеспечивающих удобную, комфортную жизнедеятельность человека на административной территории города;
2) инженерные сети и сооружения, связь - важнейшие элементы инженерного благоустройства, предназначенные для обеспечения населения и предприятий теплом, водой, электроэнергией, связью, а также для сбора и отвода поверхностных вод с территории города;
3) зеленые насаждения - элементы планировочного решения, обеспечивающие санитарно-гигиенические условия и повышение уровня благоустройства и архитектурно-ландшафтного оформления (газоны, цветники, деревья, кустарники);
4) земляные работы - работы, связанные с разрытием территорий, отсыпкой насыпей, обратной засыпкой, разработкой котлованов;
5) землепользователь - юридическое или физическое лицо, обладающее земельным участком на территории города на праве землепользования либо частной собственности;
6) домовладелец - юридическое или физическое лицо, имеющее в частной собственности домостроение или его часть (совладение);
7) отведенная территория - земельный участок, предоставленный землепользователю в собственность или пользование в соответствии с решениями местного исполнительного органа для размещения объектов (зданий, сооружений, транспортных магистралей и других);
8) малые архитектурные формы - сравнительно небольшие по объему объекты как декоративного, так и утилитарного характера:
декоративные сооружения - скульптуры, фонтаны и декоративные водоемы, стелы, барельефы, вазы для цветов, флагштоки и прочее;
сооружения утилитарного характера - беседки, павильоны, киоски, торговые тележки, скамьи, урны, таблички улиц, домов и рекламы, почтовые ящики и прочее;

2. Осы Қағида Павлодар қаласының аумағында тұратын немесе өз қызметiн iске асыратын барлық заңды және жеке тұлғалар үшiн мiндеттi болып табылады.
3. Қағида Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiне, Қазақстан Республикасының Жер Кодексiне, Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексiне, Қазақстан Республикасының су Кодексiне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы", "Тұрғындардың санитарлық-эпидемиологиялық саулық туралы", "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы", "Табиғи және техногендi сипаттағы төтенше жағдайлар туралы", "Қоршаған ортаны қорғау туралы", "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Жеке тұрғын үй құрылысы туралы", "Жарнама туралы" Заңдарына, басқа нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес әзiрлендi.
2. Қағидада қолданылатын негiзгi түсiнiктер
4. Осы Қағидаларда төмендегiдей түсiнiктер қолданылады:
1) аумақты көрiктендiру - қаланың әкімшілік аумағында адамның қолайлы, жайлы тiршiлiк етуiн қамтамасыз ететiн жұмыстар мен элементтер кешенi;
2) инженерлiк желiлер мен имараттар, байланыс - тұрғындар мен кәсіпорындарды жылумен, сумен, электр энергиясымен, байланыспен қамтамасыз ету үшiн, сондай-ақ қала аумағынан жер үстi суын жинау және бұру үшiн тағайындалған инженерлiк көрiктендiрудiң аса маңызды элементтерi;
3) жасыл желектер - санитарлық-гигиеналық жағдайларды және көрiктендiру мен сәулеттiк-ландшафттық безендiру (көгалдар, гүлзарлар, ағаштар, көшеттер) деңгейлерiн көтерудi қамтамасыз ететiн жоспарлау шешiмдерiнiң элементтерi;
4)  жер жұмыстары - аумақтарды қазумен, үймелердi жабу, қайтадан жабу, шұңқырларды жасауға байланысты жұмыстар;
5) жер пайдаланушы - қаланың аумағында жер телiмi бар жер пайдалануға не болмаса жеке меншiкке құқықты заңды немесе жеке тұлға;
6) үй иесi - жеке меншiкте үй құрылысы немесе оның бөлiгi (еншiсi) бар заңды немесе жеке тұлға;
7) бөлiнген аумақ - жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерiне сәйкес жер иеленушiге (ғимараттар, имараттар, көлiк магистральдары және басқа) объектiлердi орналастыру үшiн меншiкке немесе пайдалануға берiлген жер телiмi;
8) шағын сәулеттiк қалыптар - салыстырғанда көлемi бойынша неғұрлым сәндi, соғұрлым пайдалы сипаттағы үлкен емес объектiлер;
сәндi имараттар - мүсiндер, фонтандар және сәндi су қоймалар, бедертақталар, оймабедерлер, гүлсауыттар, флагштоктар және басқалар;
пайдалы сипаттағы имараттар - беседкалар, павильондар, дүңгiршектер, сауда арбалары, сәкiлер, сауыттар, көшелер, үйлер және жарнама белгiлерi, пошта жәшiктерi және басқалар;

9) незастроенная территория - территория, на которой отсутствуют все виды наземной и подземной застройки, ограничивающие применение основных норм проектирования;
10) общественные места - зоны отдыха, общего пользования (парки, пляжи, скверы, площади, остановки транспорта);
11) улица - территория, на которой размещены проезжая часть, тротуары, зеленые насаждения, подземные и наземные инженерные сети;
12) красные линии - границы, отделяющие территории кварталов, микрорайонов, иных элементов в планировочной структуре населенных пунктов от улиц (проездов, площадей);
13) автостоянка - территория, организованная на основании проектно-сметной документации и предназначенная для размещения автомобильного транспорта;
14) новый отвод - предоставление земельных участков для строительства отдельно стоящих объектов и комплексов, за исключением предоставления права временного землепользования на новый срок и предоставления дополнительных земельных участков к ранее предоставленным земельным участкам.
3. Застройка города
5. Формирование районов индивидуального жилищного строительства должно осуществляться по генеральным планам развития населенных пунктов, проектам детальной планировки и проектам застройки этих районов.
6. Проектные и изыскательские работы выполняются юридическими и физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии на проведение указанных работ.
7. Строительные работы на территории индивидуальной жилой застройки разрешается выполнять только при наличии специального разрешения местного органа архитектуры и градостроительства.
8. При выборе площадок для организации районов индивидуального жилищного строительства на прилегающих к населенному пункту территориях следует учитывать направления перспективного территориального развития населенного пункта и его функциональных зон.
9. На территории жилой застройки должны предусматриваться участки для размещения предприятий торговли, бытового обслуживания, общеобразовательных школ и детских дошкольных учреждений, спортивных и детских площадок, площадок для установки контейнерных мусоросборников, сооружений инженерного оборудования, автостоянок, а также территорий благоустройства и озеленения, размещения других объектов соответствующих градостроительным нормам и правилам.
10. Магистральные и подводящие инженерные сети должны трассироваться вдоль улиц и проездов.
11. Установка и содержание малых архитектурных форм на территории города осуществляется с соблюдением следующих требований:
1) все элементы внешнего благоустройства, в том числе и отделка фасадов зданий, должны быть выполнены в соответствии с утвержденным проектом и нормами противопожарной безопасности;

9) құрылыс салынбаған аумақ - жоспарлаудың негiзгi нормаларының қолдануын шектейтiн жер үстi және жер асты құрылыс салуының барлық түрлерi жоқ аумақ;
10) қоғамдық орындар - қоғам пайдаланылатын, демалатын аймақтар (саябақтар, жағажайлар, гүлбақтары, алаңдар, көлiк аялдамалары);
11) көше - жол бөлiктерi, аяқжолдар, жасыл желектер, жер асты және жер үстi инженерлiк желiлер орналасқан аумақ;
12) қызыл сызықтар - елдi мекендердiң жоспарлау құрылымында көшелерден (өткелдерден, алаңдардан) кварталдардың, шағынаудандардың, басқа элементтердiң аумақтарын бөлетiн шекаралар;
13) автотұрақ - жобалы-сметалық құжаттаманың негiзiнде ұйымдастырылған және автомобилькөлiктерiн орналастыру үшiн тағайындалған аумақ;
14) жаңа аумақ - жаңа мерзiмге уақытша жер пайдалану құқығын берудi және бұрын берiлген жер телiмдерiне қосымша жер телiмдерiн беруден басқа, жеке тұрған объектiлер мен кешендердi құрылысы үшiн жер телiмдерiн беру.
3. Қаланың құрылысын салу
5. Жеке тұрғын үй құрылысының аудандарын қалыптастыру елдi мекендердi дамытудың бас жоспары, бөлшектеп жоспарлау жобалары және осы аудандардың құрылысын салу жобалары бойынша iске асырылуы қажет.
6. Жобалық және iздестiру жұмыстары көрсетiлген жұмыстарды өткiзуге лицензиясы бар заңды және жеке тұлғалармен орындалады.
7. Жеке тұрғын үй құрылысын салу аумағындағы құрылыс жұмыстарын орындау сәулет пен қала құрылысы жергiлiктi органының арнайы рұқсаты болған кезде ғана рұқсат етiледi.
8. Елдi мекендерге iргелес аумақтарда жеке тұрғын үй құрылысының ауданын ұйымдастыру үшiн алаңдарды таңдаған кезде елдi мекеннiң және оның қызмет аймақтарының болашақ аумақтық даму бағытын ескеру керек.
9. Тұрғын үй құрылысын салу аумағында сауда, тұрмыстық қызмет көрсетудi, жалпы бiлiм беру мектептерiн және мектепке дейiнгi балалар мекемелерiн, спорт және балалар алаңдарын, контейнерлiк қоқысқабылдағыштарды орнату үшiн алаңдарды, инженерлiк жабдықтар имараттарын, автотұрақтарды орналастыру үшiн телiмдер, сондай-ақ көрiктендiру және көгалдандыру аумақтары, қала құрылыс нормалары мен ережелерiне сәйкес басқа объектiлердi орналастыру қарастырылу қажет.
10. Магистарльдi және жеткiзгiш инженерлiк желiлер көше мен өткел бойымен өтуi қажет.
11. Қала аумағында шағын сәулеттiк қалыптарды орнату және ұстау келесi талаптарды сақтағанда iске асады:
1) iшкi көрiктендiрудiң барлық элементтерi, соның iшiнде ғимараттардың қасбеттерiн әрлеу бекiтiлген жобаға және өртке қарсы қауiпсiздiк нормаларына сәйкес орындалуы тиiс;

2) установка и устройство малых архитектурных форм допускается только после соответствующего согласования с отделом архитектуры и градостроительства, отделом земельных отношений;
3) собственники и пользователи строений вправе без согласования выполнять праздничное оформление фасадов зданий, выходящих на улицы, площади набережные и другие общественные места.
4. Размещение наружной (визуальной) рекламы
Сноска. Глава 4 исключена решением маслихата города Павлодара от 05.03.2008 N 99/4.
5. Порядок предоставления и использования земельных участков
для целей строительства
23. Предоставление земельных участков в собственность или землепользование осуществляется местным исполнительным органом в пределах, установленных Земельным Кодексом Республики Казахстан.
24. Совершение сделок в отношении земельных участков, на которые не оформлены правоустанавливающие и правоудостоверяющие документы, не допускается.
25. Уполномоченный орган по земельным отношениям по месту нахождения земельного участка определяет совместно с органами архитектуры и градостроительства и другими уполномоченными органами возможность использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с территориальным зонированием.
26. При испрашивании земельного участка для строительства объектов предварительно осуществляется выбор земельного участка по поручению местного исполнительного органа. Выбор земельного участка для строительства объекта осуществляется в соответствии с землеустроительными и градостроительными регламентами.
27. Результаты выбора земельного участка оформляются актом о выборе земельного участка для строительства.
28. Акты выбора земельного участка и проекты границ земельного участка представляются в комиссию по предоставлению земельных участков для рассмотрения и подготовки заключения. На основании заключения комиссии подготавливается землеустроительный проект о предоставлении права на землю.
29. Целевое назначение и режим использования земельного участка, сервитута и другие условия использования, установленные на основании правовых актов, не могут быть самостоятельно изменены собственником земельного участка или землепользователем.
30. Изменение целевого назначения земельного участка осуществляется в порядке, установленном земельным законодательством после соответствующего согласования с уполномоченными органами.
31. В случае, когда на территории, выбранной под размещение объекта строительства, расположены жилые дома, другие здания и сооружения, а также инженерные коммуникации и зеленые насаждения, подлежащие сносу или переносу (в том числе попадающие при отводе земель в санитарно-защитную зону промышленных предприятий), заказчик дополнительно представляет договор, заключенный с каждым из собственников недвижимости, об условиях компенсации убытков собственнику.
В договоре указываются конкретные условия и сроки отселения, переноса существующих строений, инженерных коммуникаций, зеленых насаждений, обязательства застройщика по возмещению всех убытков, связанных со сносом недвижимости.

2) шағын сәулеттiк қалыптарды орнату және құру сәулет және қала құрылыс бөлiмi, жер қатынастар бөлiмiмен сәйкес келiсiмнен кейiн ғана жүргiзiледi;
3) құрылымдардың иелерi мен пайдаланушылары көшелерге шығатын ғимараттар қасбеттерiнiң, алаңдарының, жаяжайлардың және басқа қоғамдық орындардың мерекелiк безендiруiн келiсiмсiз орындауға құқылы.
4.
Ескерту. 4 тарау алынып тасталды - Павлодар қалалық мәслихатының 2008.03.05 N 99/4 шешімімен.
5. Құрылыс мақсаты үшiн жер телiмдерiн
беру және пайдалану тәртiбi
23. Меншiкке немесе жер пайдалануға жер телiмiн беру Қазақстан Республикасының белгiленген Жер Кодексi шегiнде жергiлiктi атқарушы органмен iске асырылады.
24. Құқықты куәландыратын және құқықты белгiлейтiн құжаттар ресiмделмеген жер телiмдерiне келiсiмдердi жасау рұқсат етiлмейдi.
25. Жер телiмдерiнiң орналасу орындары бойынша жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi орган сәулет және қала құрылысы органдарымен және уәкiлеттi органдармен бiрлесiп аумақты аймақтандыруға сәйкес мәлiмденген мақсатты жұмсау бойынша сұралынған жер телiмдерiн пайдалану мүмкiндiгiн анықтайды.
26. Объектiлердi салу үшiн жер телiмiн сұраған кезде жергiлiктi атқарушы органның тапсырмасы бойынша жер телiмiн таңдау алдын ала iске асады. Объектiнi салу үшiн жер телiмiн таңдау жерге орналастыру және қала құрылыс регламенттерiне сәйкес iске асырылады.
27. Жер телiмдерiн таңдау нәтижелерi құрылыс салу үшiн жер телiмдерiн таңдау туралы актiмен ресiмделедi.
28. Жер телiмдерiнiң таңдау актiлерi және жер телiмдерiнiң шекара жобалары жер телiмдерiн беру жөнiндегi комиссияға қорытындыларды қарау және дайындау үшiн берiледi. Комиссияның қорытындылары негiзiнде жерге құқықты беру туралы жерге орналастыру жобасы дайындалады.
29. Жер телiмiнiң, сервитуттың мақсатты жұмсау және пайдалану тәртiбi және құқықтық актiлер негiзiнде белгiленген пайдаланудың басқа шарттары жер телiмiн иеленушiмен немесе жер пайдаланушымен өздiгiнен өзгертiлуi мүмкiн емес.
30. Жер телiмiнiң мақсатты жұмсалуын өзгерту уәкiлеттi органдармен сәйкес келiсiмнен кейiн белгiленген жер заңнамасы тәртiбiнде iске асырылады.
31. Егер құрылыс объектiсiн орналастыруға таңдалған аумақта тұрғын үйлер, басқа ғимараттар мен имараттар, сондай-ақ инженерлiк коммуникациялар және қазу немесе басқа жерге көшiруге жататын (соның iшiнде жер бөлiнген кезде өндiрiстiк кәсiпорындардың санитарлық-қорғалатын аумақтарына түсетiн) жасыл желектер орналасқан жағдайда, тапсырыс берушi меншiк иесiне шығындардың өтем шарты туралы жылжымайтын мүлiк иесiнiң әрбiрiмен жасалған келiсiм-шартты қосымша бередi.
Келiсiм-шартта жылжымайтын мүлiктi жоюмен байланысты барлық шығындарды өтеу жөнiндегi жұмыс iстеп тұрған құрылымдарды, инженерлiк коммуникацияларды, жасыл желектердi орнынан көшiру, орнын ауыстырудың нақты жағдайлары мен мерзiмдерiн көрсетедi.

32. При проведении торгов по продаже прав на земельные участки для застройки акимат города вправе установить следующие дополнительные требования:
возмещение убытков и иных затрат на снос объектов недвижимости: переселение жителей, перенос сооружений и коммуникаций транспорта, связи и инженерного оборудования;
строительство объектов инженерной, транспортной и социальной инфраструктур (за исключением случаев, предусмотренных законодательством);
соблюдение сроков строительства объектов недвижимости;
благоустройство территории общего пользования.
Указанные требования сохраняются в случае перехода прав на земельный участок другому лицу.
33. Предоставление земельных участков или права аренды земельных участков (новые отводы), находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование для строительства объектов предпринимательской деятельности на территории города Павлодара, осуществляется на торгах в порядке установленном законодательством.
Предоставление земельных участков в вышеуказанных случаях в целях реализации Государственной программы развития жилищного строительства и Стратегии индустриально-инновационного развития осуществляется как на торгах так и в общем порядке.
34. Скверы, аллеи, бульвары, зеленые зоны, расположенные вдоль улиц города, детские спортивные площадки, расположенные на внутридомовых территориях, находятся на землях общего пользования, согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 34 в редакции решения маслихата города Павлодара от 28.03.2007 N 27/31.
6. Регулирование застройки территории города
35. Застройка территории города производится в соответствии градостроительным требованиям по использованию земельных участков:
1) градостроительные требования к использованию земельных участков при их предоставлении для строительства устанавливаются на основании генерального плана города Павлодара, проектов планировки и застройки, а также настоящих Правил;
2) заказчик, имеющий намерение осуществить строительство объекта, обязан в соответствии с земельным законодательством получить право на земельный участок для строительства этого объекта либо разрешение на использование под строительство участка, принадлежащего заказчику на праве собственности или землепользования;
3) орган архитектуры и градостроительства совместно с уполномоченным органом по земельным отношениям определяет возможность использования земельного участка для строительства объекта в соответствии с генеральным планом города Павлодара и иными актами.
4) после принятия акиматом города постановления о предоставлении земельного участка для целей проектирования и (или) строительства между органом архитектуры и застройщиком заключается договор освоения земельного участка, которым определяются следующие условия:
срок освоения земельного участка;
сроки промежуточного контроля освоения земельного участка;
условия изъятия земельного участка (права землепользования) застройщика в случае невыполнения им графика освоения земельного участка;

32. Құрылыс салу үшiн жер телiмдерiне құқықтарды сату жөнiндегi саудаларды өткiзу кезiнде қала әкiмдiгi төмендегiдей қосымша талаптарды белгiлеуге құқылы:
жылжымайтын мүлiк объектiлерiн жоюға кететiн шығындар мен басқа жұмсауларды өтеу: тұрғындарды көшiру, көлiк, байланыс және инженерлiк жабдықтардың имараттары мен коммуникацияларының орнын ауыстыру;
инженерлiк, көлiктiк және әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiн салу (заңнамамен қаралған жағдайлардан басқа);
жылжымайтын мүлiк объектiлерiн салу мерзiмдерiн сақтау;
жалпы пайдалану аумақтарын көрiктендiру.
Көрсетiлген талаптар жер телiмiне құқықтың басқа тұлғаға ауысқан жағдайда сақталады.
33. Павлодар қаласы аумағындағы кәсiпкерлiк қызмет көрсету объектiлерiнiң құрылысын салу үшiн мемлекеттiк меншiктегi және жер пайдалануға берiлмеген жер телiмдерiн беру немесе жер телiмдерiн (жаңа бөлудi) жалға беру құқығы белгiленген заңнама тәртiбiнде сауда-саттықтарда жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетiлген жағдайларда жер телiмдерiн беру тұрғын үй құрылысын дамыту Мемлекеттiк бағдарламасы мен индустриалды-инновациялық дамыту Стратегияларын iске асыру мақсатында сауда-саттықтар ретiнде және жалпы тәртiбiнде жузеге асырылады.
34. Саябақтар, саяжолдар, бульварлар және қаланың көше бойында орналасқан жасыл аймақтар, үй іші аумағында орналасқан балалар спорт алаңдары осы Қағиданың қосымшасына сәйкес жалпы пайдаланудағы жерлерде орналасады.
Ескерту. 34 тармақ жаңа редакцияда - Павлодар қалалық мәслихатының 2007.03.28 N 27/31 шешімімен.
6. Қала аумағының құрылысын салуды реттеу
35. Қала аумағының құрылысын салу жер телiмдерiн пайдалану жөнiндегi қала құрылысының талаптарына сәйкес жүргiзiледi:
1) жер телiмдерiн пайдалануға қала құрылысы талаптарын құрылыс салу үшiн көрсеткен кезде Павлодар қаласының бас жоспары, жоспарлау және құрылым салу жобалары, сондай-ақ осы Қағида негiзiнде белгiленедi;
2) объектiнiң құрылысын салуды жүзеге асыруға ниетi бар тапсырыс берушi жер заңнамасына сәйкес осы объектiнi салу үшiн жер телiмдерiне құқық не болмаса тапсырыс берушiге меншiк немесе жер пайдалану құқығында тиесiлi телiм құрылысын пайдалануға рұқсат алуға мiндеттi;
3) сәулет және қала құрылысы органдары жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органмен бiрiгiп Павлодар қаласының бас жоспарына және өзге актiлерiне сәйкес объект құрылысы үшiн жер телiмiн пайдалану мүмкiндiгiн анықтайды;
4) қала әкiмдiгiмен жобалау және (немесе) құрылыс салу мақсаттары үшiн жер телiмдерiн беру туралы қаулы қабылданғаннан кейiн сәулет органы  мен құрылыс салушының арасында жер телiмiн игеру келiсiм-шарты жасалады, онда төмендегiдей жағдайлар анықталады:
жер телiмiнiң игерiлу мерзiмi;
жер телiмi игерiлуiнiң аралық бақылау мерзiмi;
олармен жер телiмiнiң игерiлу кестесiн орындамаған жағдайда құрылыс салушының жер телiмiн (жер пайдалану құқығын) алып қою шарттары;

5) условия изъятия земельного участка (права землепользования) у застройщика должны обеспечить возмещение понесенных им затрат при осуществлении строительства.
36. Разрешение на производство строительно-монтажных работ - документ, удостоверяющий право собственника или пользователя объекта недвижимости осуществить застройку земельного участка, строительство и реконструкцию зданий, строений, сооружений и магистральных инженерных сетей, благоустройство территории.
37. Разрешение на строительство выдается органом, уполномоченным выдавать разрешение на основании заявлений граждан и юридических лиц, документов, удостоверяющих право на земельный участок, и утвержденной проектной документации.
38. Разрешение на строительство выдается на срок не более чем на один год.
39. После выдачи разрешения на строительство, тепло-, водо-, энергоснабжающие организации выдают технические условия в течение 15 дней.
40. Границы строительной площадки определяются строительным планом, разработанным в соответствии с действующими нормами и правилами, согласованным со всеми заинтересованными лицами и утвержденным органом архитектуры.
41. Присвоение наименований и переименования улиц, площадей, переулков, парков, скверов и других составных частей города, изменения транскрипции их названий, порядок присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей осуществляются в порядке установленном законодательством.
7. Проектирование и строительство
42. Разрешительные документы оформляются на проведение следующих видов проектных работ:
1) проектирование нового строительства, реконструкции (перепланировка, переоборудование), расширения, технического перевооружения и капитального ремонта здания, сооружений и комплексов различного назначения;
2) проектирование капитального ремонта, реставрации и консервации, определения охранных зон объектов и сооружений;
3) проектирование нового строительства, реконструкции, расширения, технического перевооружения и капитального ремонта подземных и наземных инженерных коммуникаций и сооружений, автомагистралей, улиц, проездов и транспортных сооружений, железнодорожных путей, трамвайных путей и сооружений, остановок общественного транспорта;
4) проектирование нового строительства, реконструкции и капитального ремонта площадей, парков и других зеленых зон различного назначения, бассейнов и фонтанов, ограждений и малых архитектурных форм, уличного освещения, подсветки зданий, сооружений и комплексов, рекламы различных видов, информационных устройств и уличных указателей;

5) құрылыс салушыдан жер телiмiн (жер пайдалану құқығын) алып қою шарттары құрылысты iске асырған кезде олармен шығындалған шығындарды қайтаруды қамтамасыз етуi тиiс.
36. Құрылыс-жөндеу жұмыстарын жүргiзуге рұқсат - жылжымайтын объект  иесiнiң немесе пайдаланушының құқығын куәландыратын құжат жер телiмiнде құрылыс салуды, ғимараттарды, құрылымдарды, имараттарды және магистралды инженерлiк желiлердi салуды және қайта құруды, аумақтарды көрiктендiрудi iске асырады.
37. Құрылыс салуға рұқсат органмен берiледi, уәкiлеттiлiк рұқсатты азаматтардың және заңды тұлғалардың өтiнiштерi, жер телiмiне құқықты куәландыратын құжаттар және бекiтiлген жобалық құжаттаманың негiзiнде бередi.
38. Құрылыс салуға рұқсат бiр жылдан артық емес мерзiмге берiледi.
39. Құрылыс салуға рұқсат берiлгеннен кейiн жылу-, су-, энергиямен жабдықтайтын ұйымдар 15 күннiң iшiнде техникалық жағдайларды бередi.
40. Құрылыс салу алаңдарының шекаралары қолданыстағы нормалар мен Қағидаларға сәйкес әзiрленген, барлық мүдделi тұлғалармен келiсiлген және сәулет органымен бекiтiлген құрылыс салу жоспарымен анықталады.
41. Қала көшелерiне, алаңдарына, тұйық көшелерiне, саябақтарына, саяжайларына, басқа құраушы бөлiктерiне атаулар беру, қайта атау, олардың атау транскрипцияларын өзгерту, жасыл телiмдерге (ғимараттар мен имараттарға) реттiк нөмiр беру тәртiбi, көрсеткiштердi орнату мен iске қосу белгiленген заңнама тәртiбiнде iске асырылады.
7. Жобалау және құрылыс
42. Рұқсат беру құжаттары жобалық жұмыстардың келесi түрлерiн жүргiзуге ресiмделедi:
1) ғимараттар, имараттар және түрлi жұмсаудағы кешендердiң жаңа құрылысын салу, қайта жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау), кеңейту, техникалық қайта жарықтандыру және күрделi жөндеудi жобалау;
2) күрделi жөндеудi жобалау, жаңғырту мен консервациялау, объектiлер мен имараттардың қорғау аймақтарын анықтау;
3) жер асты және жер үстi инженерлiк коммуникациялар мен имараттар, автомагистарльдар, көшелер, өткелдер мен көлiктiк имараттар, темiр жол жолдары мен трамвай жолдары және имараттары, қоғамдық көлiк аялдамаларының жаңа құрылысын салу, қайта жаңғырту, кеңейту, техникалық қайта жарықтандыру және күрделi жөндеудi жобалау;
4) алаңдар, саябақтар және түрлi жұмсаудағы басқа жасыл аймақтар, бассейндер мен фонтандар, қоршаулар мен шағын сәулет қалыптары, көше жарықтандыру, ғимараттар, имараттар мен кешендердi әрлендiру әр түрлi жарнамалар, ақпараттық құрылымдардың және көше көрсеткiштерiнiң жаңа құрылысын салу, қайта жаңғырту және күрделi жөндеудi жобалау;

5) проектирование размещения и обустройства объектов временного назначения (павильонов, киосков, летних площадок, рынков, автостоянок, гаражей, автозаправочных станций, пунктов технического осмотра и диагностики автомобилей, установление ограждений, временных инженерных сетей, уличного освещения и других объектов);
6) проектирование сноса строений и зеленых насаждений, земляных работ по планировке территорий, разборки внешних и внутренних несущих стен зданий, строений и сооружений, асфальтирования, бетонирования и укладки тротуарных плит на основных пешеходных участках и площадях и других видов работ, в результате которых изменяются функциональное использование и внешние параметры объекта.
43. Без разрешительных документов выполняются следующие строительные работы:
1) текущий ремонт по ранее согласованной проектной документации;
2) размещение временных торговых объектов для обслуживания населения на период проведения праздничных массовых мероприятий, по согласованию с уполномоченными органами.
44. Разработка проекта осуществляется по следующим этапам:
1) разработка эскизного проекта;
2) разработка рабочего проекта;
3) экспертиза проекта, в том числе экологическая;
4) утверждение проекта заказчиком.
45. Разработанный проект представляется на рассмотрение экспертизы. В случае отклонения проекта от строительных норм, архитектурно-планировочного задания проект с замечаниями возвращается на доработку с повторным его рассмотрением в установленном порядке.
46. Заказчики, имеющие положительное заключение органа экспертизы на проектную документацию, по предоставлении акта на право собственности на земельный участок или право землепользования, обращаются с заявлением в орган архитектуры и градостроительства о предоставлении разрешения на производство строительных работ по возведению.
47. Строительство сопровождается архитектурно-строительным контролем.
48. Приемка в эксплуатацию объектов и комплексов после завершения их строительства, реконструкции, расширения, технического перевооружения, реставрации и капитального ремонта осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности".
49. Приемка объектов и комплексов в эксплуатацию осуществляется после устранения замечаний рабочей комиссии и оформляется актами государственной приемочной комиссии, утверждаемыми в установленном порядке, либо актами приемочной комиссии.
50. Утвержденный в установленном порядке акт приемки построенного объекта в эксплуатацию является основанием для регистрации объекта в государственном органе регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним.

5) уақытша жұмсаудағы объектiлердi (павильондар, дүңгiршектер, жазғы алаңдар, базарлар, автотұрақтар, гараждар, жанар-жағармай құю стансалары, автомобильдердi техникалық тексеру мен нақтылау орындары, қоршаулар, уақытша инженерлiк желiлер, көше жарықтандыру мен басқа объектiлердi) орналастыру мен жайластыруды жобалау;
6) аумақтарды жоспарлау бойынша құрылымдар мен жасыл желектердi, жер жұмыстарын жоюды, ғимараттар, құрылымдар мен имараттардың iшкi және сыртқы жылжымалы қабырғаларын бұзуды, негiзгi жолаушылар телiмдерi мен алаңдарында аяқжол тақталарын төсеу, асфальтпен жабу, бетонмен жабуды және басқа жұмыс түрлерiн жобалау, нәтижесiнде функцияналды пайдалану мен объектiнiң iшкi көрсеткiштерiн өзгертедi.
43. Рұқсат құжатынсыз төмендегiдей құрылыс жұмыстары орындалады:
1) бұрын келiсiлген жобалық құжаттама бойынша ағымдағы жөндеу;
2) уәкiлеттi органдармен келiсу бойынша жаппай мерекелiк iс-шараларды өткiзу кезiнде халыққа қызмет көрсету үшiн сауда объектiлерiн орналастыру.
44. Жобаны әзiрлеу төмендегiдей кезеңдер бойынша жүзеге асырылады:
1) нобай жобасын әзiрлеу;
2) жұмыс жобасын әзiрлеу;
3) жобаны сараптау, оның iшiнде экологиялық;
4) тапсырыс берушiмен жобаны бекiту.
45. Әзiрленген жоба сараптаманың қарауына ұсынылады. Жоба құрылыс нормаларынан, сәулеттiк-жоспарлау тапсырмаларына ауытқыған жағдайда, жоба ескертулермен бiрге белгiленген тәртiпте оны қайта қараумен аяқтауға қайтарылады.
46. Жер телiмiне жеке меншiк құқығына немесе жер пайдалану құқығына актiнi ұсынғанда жобалық құжаттамаға сараптау органының ұнамды қорытындысы бар тапсырыс берушiлер қайта тұрғызу жөнiндегi құрылыс жұмыстарын жүргiзуге рұқсат беру туралы өтiнiшiмен сәулет және қала құрылысы органдарына үндейдi.
47. Құрылыс сәулеттiк-құрылыс бақылаумен сүйемелденедi.
48. Объектiлер мен кешендердi iске қосуға қабылдау олардың құрылысы, қайта жаңартылуы, кеңейтiлуi, техникалық қайта жарақтандырылуы, жаңғырту және күрделi жөндеуi аяқталғаннан кейiн Қазақстан Республикасының "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Заңымен белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
49. Объектiлер мен кешендердi iске қосуға қабылдау жұмыс комиссиясының ескертулерiн жойғаннан кейiн iске асырылады және белгiленген тәртiпте бекiтiлген мемлекеттiк қабылдау комиссиясының актiлерiмен не болмаса қабылдау комиссиясының актiлерiмен ресiмделедi
50. Iске қосуға салынған объектiнiң белгiленген тәртiпте бекiтiлген қабылдау актiсi онымен жылжымайтын мүлiкке және олармен келiсiм жасауға құқықтарын мемлекеттiк тiркеу органдарында объектiнi тiркеу үшiн негiз болып табылады.

51. Гарантийные сроки эксплуатации объектов устанавливаются в соответствии с законодательством.
52. Строительство, пристройка, надстройка и перепланировка жилых домов, за исключением индивидуальных жилых домов, производимые без согласования с местным органом архитектуры и градостроительства, а также строительство с нарушением установленного порядка выбора и предоставления земельного участка, считается самовольным строительством.
53. За самовольное строительство и невыполнение предписаний об устранении нарушений, выявленных при контроле за осуществлением строительства, застройщик несет ответственность в соответствии с законодательством.
54. Запрещается нарушение тишины и шумового режима в ночное время (с 23 часов до 06 часов) в жилых помещениях и вне их, препятствующее созданию благоприятной среды обитания и жизнедеятельности граждан, за исключением сопровождаемого шумом работ.
54-1. Запрещается строительство капитальных сооружений (зданий, гаражей и так далее) на земельных участках, расположенных на внутридомовых территориях.
Сноска. Решение дополнено пунктом 54-1 в соответствии с решением маслихата города Павлодара от 28.03.2007 N 27/31.
8. Уборка городской территории
55. Уборка и содержание территории производится владельцами и пользователями строений в пределах границ отведенной прилегающей территории в радиусе по периметру до 10 метров.
Уборка территории санитарно-защитных зон предприятий осуществляется их владельцами или пользователями.
Сноска. Пункт 55 в редакции решения маслихата города Павлодара от 04.06.2009 N 75/15.
56. Юридические и физические лица, независимо от форм собственности, обязаны систематически выполнять по мере необходимости уборку, поливку и посыпку тротуаров песком, вывоз снега и мусора, очистку водостоков и дренажей в границах отведенной территории.
57. Железнодорожные пути, мосты, откосы, насыпи, переезды, проходы через пути, территория в пределах зоны отчуждения, но не менее ширины в 50 метров от крайних рельсов, убираются железнодорожными организациями и владельцами подъездных путей, эксплуатирующими данные сооружения.
58. Все сносимые, либо демонтируемые строения и сооружения, должны быть ограждены, прилегающая территория не менее 15 метров убрана владельцами. После произведенного демонтажа или сноса строения строительные отходы вывозятся на полигон твердо-бытовых отходов города, а участок подлежит рекультивации.
59. Уборка территорий автобусных остановок и стоянок такси, расположенных против жилой застройки, возлагается на соответствующие коммунальные службы, предприятия, учреждения, организации, за которыми закреплены данные территории. Содержание и уборка автостанций, диспетчерских пунктов транспортного хозяйства, переговорных устройств с диспетчерскими службами и отведенных за ними территории, в радиусе 15 метров, осуществляется владельцами или пользователями указанных объектов.

51. Объектiлердi iске қосудың кепiлдiк мерзiмдерi заңнамаға сәйкес белгiленедi.
52. Жергiлiктi сәулет және қала құрылыс органымен келiсiмсiз жүргiзiлген тұрғын үйлердiң, жеке тұрғын үйлерден басқа, құрылыстарын салу, жалғай салу, қондырма салу және қайта жобалау, сондай-ақ жер телiмдерiн таңдау және берудiң белгiленген тәртiбiн бұзумен жүргiзiлген құрылыс өз еркiмен жүргiзiлген құрылыс деп саналады.
53. Өз еркiмен жүргiзiлген құрылыс және құрылысты iске асыруды бақылау кезiндегi айқындалған бұзушылықтарды жою туралы ескертудi орындамағаны үшiн құрылыс салушы заңнамаға сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
54. Тұрғын үйлерде және олардың сыртында азаматтардың өмiр тiршiлiгiне және қоршаған ортаның жайлы болуына әсер ететiн, түнгi уақыттағы (23.00 сағаттан 6.00 сағатқа дейiн) тыныштықты бұзу және (жұмыстан туындайтын айғай-шудан басқа) айғай-шу тәртiбiне тыйым салынады.
54-1. Үй іші аумағында орналасқан жер телімдерінде күрделі имараттардың (ғимараттар, гараждар және тағы басқа) құрылысын салуға тыйым салынады.
Ескерту. Шешім 54-1 тармақпен толықтырылды - Павлодар қалалық мәслихатының 2007.03.28 N 27/31 шешімімен.
8. Қала аумағын тазалау
55. құрылыс иелері мен оны пайдаланушылар меншіктегі аумаққа қатысты периметр бойынша 10 метр радиустегі шекара төңірегіндегі аумақты тазалау және ұстауды іске асырады.
Кәсіпорындардың санитарлық қорғайтын аймақ аумағын тазалау иелері немесе пайдаланушылар іске асырады.
Ескерту. 55 тармақ жаңа редакцияда - Павлодар қалалық мәслихатының 2009.06.04.N 75/15 шешімімен.
56. Меншiк қалпына қарамастан заңды және жеке тұлғалар бөлiнген аумақ шекарасында аяқжолдарды тазалау, суару және топырақпен себудi, қар мен қоқыстарды шығару, суағындылар мен кәрiздердi тазалауды қажеттiлiгi бойынша жүйелi орындауға мiндеттi.
57. Темiр жолдар, көпiрлер, қиябеттер, үймелер, өткелдер, темiр жолдардан өтетiн өткелдер, соңғы рельстерден 50 метр енiнен кем емес оқшаулану аймағының шегiндегi аумақтар темiр жол ұйымдарымен және осы имараттарды iске қосатын өту жолдарының иеленушiлерiмен тазаланады.
58. Барлық қиратылатын не болмаса бөлшектенетiн құрылымдар мен имараттар қоршалынуы, 15 метрден кем емес iргелес аумақ иеленушiмен тазалануы тиiс. құрылымды бөлшектегеннен немесе қиратқаннан кейiн құрылыс қалдықтары қаланың қатқыл-тұрмыстық қалдықтар полигонына шығарылады, ал телiм рекультивациялауға жатқызылады.
59. Тұрғын үй құрылысына қарама-қарсы орналасқан автобус аялдамалары мен такси тұрақтарының аумақтарын тазалау осы аумақ бекiтiлген сәйкес коммуналдық қызметтерге, кәсiпорындарға, мекемелерге, ұйымдарға жүктеледi. 15 метр өрiсiнде автомобильдер стансалары, көлiк шаруашылығының диспетчерлiк пунктерi, диспетчерлiк қызметтермен сөйлестiретiн құрылғыларды және оған бекiтiлген аумақтарды ұстау және тазалау көрсетiлген объектiлердiң иелерiмен және пайдаланушыларымен iске асырылады.

60. Уборка трамвайных путей, переездов участков земли на расстоянии до 5 метров по обе стороны производится трамвайным управлением.
61. Уборка проезжей части города производится преимущественно в ночное время.
62. Месячники благоустройства по санитарной очистке территории города проводятся ежегодно в апреле-мае, сентябре-октябре.
63. Владельцы торговых объектов и других пунктов по оказанию услуг населению обязаны поддерживать чистоту в течение всего дня и производить очистку от мусора на прилегающих к ним территориях в радиусе 10 метров от границ земельного участка.
Сноска. Пункт 63 с изменениями, внесенными решением маслихата города Павлодара от 04.06.2009 N 75/15.
63-1. Санитарную очистку внутридомовых территорий, находящихся на землях общего пользования, обеспечивает уполномоченный орган в сфере жилищно-коммунального хозяйства.
Сноска. Решение дополнено пунктом 63-1 в соответствии с решением маслихата города Павлодара от 28.03.2007 N 27/31.
64. На всех площадях и улицах, в садах, парках, на вокзалах, пристанях, рынках, остановках городского транспорта, в аэропорту и других общественных местах должны быть выставлены в достаточном количестве урны на расстоянии друг от друга не более 40 метров на оживленных улицах, на малолюдных - 100 метров.
65. Обязательна установка не менее 2-х урн в местах остановок городского транспорта, у каждого выхода из подземных переходов, у торговых точек.
9. Сбор и вывоз мусора и твердо-бытовых отходов
66. Установка контейнеров для сбора мусора и отходов осуществляется специализированными предприятиями по договорам с домовладельцами, руководителями предприятий, организаций, учреждений. Мусорные контейнера устанавливаются из расчета норм накопления.
67. Площадки для размещения контейнеров должны иметь водонепроницаемое твердое покрытие и подъездные пути, контейнеры должны постоянно находиться в исправном состоянии, иметь крышки и быть окрашены, или иметь 3-х стороннее глухое ограждение высотой не менее 1,8 метров с учетом удобного подъезда мусоросборных машин.
68. Площадки для размещения контейнеров должны располагаться на расстоянии не менее 25 метров и не более 100 метров от зданий и сооружений. Расстояние от контейнера до края площадки должно быть не менее одного метра.
69. Для определения количества контейнеров следует исходить из численности населения, пользующегося контейнерами, норм накопления отходов, сроков их хранения.
70. За содержанием мусоросборных контейнеров и мусоросборной площадки на отведенных территориях несут ответственность землепользователи, на землях общего пользования - специализированные предприятия по вывозу мусора.

60. Екi жағынан да 5 метр қашықтықтағы трамвай жолдарын, жер телiмдерiнiң өткелдерiн тазалау трамвай басқармасымен жүргiзiледi.
61. Қаланың жол бөлiгiн тазалау әсiресе түнгi уақытта жүргiзiледi.
62. Қаланың аумағын санитарлық тазалау жөнiндегi көрiктендiру айлықтары жыл сайын сәуiр-мамыр, қыркүйек-қазанда өткiзiледi.
63. Сауда объектiлерiнiң және басқа пунктердiң иелерi тұрғындарға қызмет көрсету бойынша күн iшiнде тазалықты ұстауға және жер учаскесінің шекарасынан 10 метр өрiсiнде оларға iргелес жатқан аумақтарды қоқыстан тазалауға мiндеттi.
Ескерту. 63 тармаққа өзгерту енгізілді - Павлодар қалалық мәслихатының 2009.06.04.N 75/15 шешімімен.
63-1. Жалпы пайдаланудағы жерлерде орналасқан үй іші аумағының санитарлық тазалығын тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы өкілетті орган қамтамасыз етеді.
Ескерту. Шешім 63-1 тармақпен толықтырылды - Павлодар қалалық мәслихатының 2007.03.28 N 27/31 шешімімен.
64. Барлық алаңдарда және көшелерде, бақтарда, саябақтарда, вокзалдарда, кемежайларда, базарларда, қалалық көлiк аялдамаларында, әуежайда және басқа қоғамдық орындарда жеткiлiктi сандарда жандандырылған көшелерде бiр-бiрiнен 40 метр көп емес, аз адам жүретiн көшелерде 100 метр қашықтықта сауыттар орнатылуы тиiс.
65. Қалалық көлiк аялдамалар орындарында, әрбiр жер асты өткелдерiненм шығатын жерлерде, сауда орындарында 2-ден аз емес сауыттар орнатылу мiндеттi.
9. Қоқыстар мен қатқыл-тұрмыстық
қалдықтарды жинау және шығару
66. Қоқыстар мен қалдықтарды жинау үшiн контейнерлердi орнату үй иеленушiлерiмен, кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер басшыларымен келiсiм-шарттар жасау бойынша мамандандырылған кәсiпорындарымен iске асырылады. Қоқыс контейнерлерi жинақтау нормалары есебiнен орнатылады.
67. Контейнерлердi орналастыратын алаңдарда су өтпейтiн қатты жабынды және жер асты жолдары болу керек, контейнерлер әрқашан жарамды түзу жағдайларда, қақпақтары және боялған немесе қоқыс жинайтын машиналарға қолайлы кiру есебiмен 1,8 метрден кем емес үш жақты керең қоршау болуы тиiс.
68. Контейнерлердi орналастыратын алаңдар ғимараттар мен имараттардан 25 метрден кем емес және 100 метрден артық емес қашықтықта орналасуы тиiс. Контейнерлерден алаңдардың соңына дейiнгi қашықтық бiр метрден кем емес болуы керек.
69. Контейнерлер санын анықтау үшiн контейнерлердi пайдаланатын тұрғындар санын, қалдықтарды жинау нормаларын, олардың сақталу мерзiмiн санау қажет.
70. Бөлiнген аумақтарда қоқыс жинау контейнерлерi мен қоқыс жинау алаңдарын ұстауға жер пайдаланушылар, ал жалпы пайдалану жерлерiнде қоқыстарды шығару жөнiндегi мамандандырылған кәсіпорындар жауапты.

71. Система сбора и удаления твердо-бытовых отходов должна предусматривать регулярный их вывоз с территорий объектов-накопителей отходов с установленной договором периодичностью:
1) для жилых массивов - согласно графику, установленному домовладельцем либо кооперативом собственников квартир, исключающим накопление мусора и твердо-бытовых отходов в контейнерах, но не реже одного раза в три дня, а в теплый период (15 градусов выше нуля) - ежедневно;
2) для объектов общественного и культурного назначения - по мере необходимости, но не менее 2 раз в неделю;
3) для крупногабаритных твердых отходов - по заявке.
72. Запрещается сжигать мусор в мусоропроводах, мусорных контейнерах, сбрасывать в мусороприемники строительный мусор, металлолом.
73. Ответственность за содержание камеры мусоропровода, мусоросборников и территории, прилегающей к месту выгрузки отходов из камеры, а также площадки для размещения контейнеров несет собственник, орган управления объектом кондоминиума или организация в ведении которой находится здание.
74. Дезинфекция мусорных ящиков, мусоросборных баков, контейнеров осуществляется специализированным предприятием в соответствии с санитарными правилами и нормами.
75. Организации по уборке мусора и бытовых отходов обязаны:
1) своевременно осуществлять мусороудаление с территорий жилых домов, организаций, учреждений и предприятий;
2) составлять на каждую специализированную машину маршрутные графики со схемой движения;
3) корректировать маршрутные графики в соответствии с изменившимися эксплуатационными условиями;
4) обеспечивать обязательное выполнение утвержденных маршрутных графиков;
5) в районах индивидуальной жилой застройки осуществлять планово-регулярную систему очистки от твердых бытовых отходов, но не реже двух раз в неделю.
76. Юридические лица, за исключением специализированных предприятий, осуществляют вывоз мусора и твердо-бытовых отходов на городскую свалку на основании договора, заключенного со специализированным предприятием в соответствии с санитарными нормами и правилами.
10. Уборка и содержание территории в зимних условиях
77. Уборка снега должна начинаться с начала снегопада и, во избежание наката, продолжаться непрерывно до окончания зимнего периода.
78. Разрешается укладка свежевыпавшего снега в валы и кучи на всех улицах и площадях, за исключением территории автобусных остановок, с последующей вывозкой в установленные места немедленно, после окончания снегопада.
79. Уборка и вывоз снега и льда производится в первую очередь с путепроводов, магистральных улиц и автобусных трасс.

71. Қатқыл-тұрмыстық қалдықтарды жинау және жоюжүйесi белгiленген келiсiм-шартпен қалдықтардың жинақтау-объектiлер аумақтарынан әрқашан кезеңдiлiкпен шығаруды қарастыруы қажет:
1) тұрғын үй массивтерi үшiн - контейнерлерде қоқыс пен қатқыл-тұрмыстық қалдықтардың жиналуына жол бермейтiн үй иелерi не болмаса пәтер меншiк иеленушiлер кооперативiмен белгiленген кестеге сәйкес, бiрақ үш күнге бiр реттен кем емес, ал жыл мерзiмiнде (15 градус нөлден жоғары) - күн сайын;
2) қоғамдық және мәдени жұмсаудағы объектiлер үшiн - қажеттiлiгi бойынша, бiрақ аптасына 2 реттен кем емес;
3) iрi көлемдi қатқыл қалдықтар үшiн - сұраным бойынша.
72. Қоқыс өткiзгiштерде, қоқыс контейнерлерiнде қоқысты жағуға, қоқыс қабылдағышқа құрылыс қоқыстарын, темiр сүймелерiн лақтыруға тыйым салынады.
73. Қоқыс өткiзгiшiнiң камералары, қоқыс жинақтарды және камерадан қалдықтарды шығару орнына iргелес аумақтарды, сондай-ақ контейнерлердi орналастыратын алаңдарды ұстауға меншiк иелерi, объект кондоминиумының басқару органы немесе қарамағында ғимарат орналасқан ұйым жауапты.
74. Қоқыс жәшiктерiн, қоқыс жинау бактарын, контейнерлердi дезинфекциялау санитарлық Қағидалар мен нормаларға сәйкес мамандандырылған кәсiпорынмен iске асырылады.
75. Қоқыстарды және тұрмыстық қалдықтарды тазалау жөнiндегi ұйымдар:
1) тұрғын үй, ұйымдар, мекемелер мен кәсiпорындар аумақтарынан қоқыс жоюды уақытында iске асыруға;
2) әрбiр мамандандырылған машинаға қозғалыс кестесiмен бағдар кестесiн құрастыруға;
3) өзгерiлген iске қосу жағдайларына сәйкес бағдар кестелерiн түзетуге;
4) бекiтiлген бағдар кестелерiнiң мiндеттi орындалуын қамтамасыз етуге;
5) жеке меншiк тұрғын үй құрылысын салу аудандарында қатты тұрмыстық қалдықтардан аптасына екi реттен кем емес жоспарлы-реттiк тазалау жүйесiн iске асыруға мiндеттi.
76. Мамандандырылған кәсіпорындарынан басқа заңды тұлғалар қоқыстарды және қатқыл-тұрмыстық қалдықтарды қалалық қоқыс үйiндiсiне шығаруды санитарлық нормалар мен Қағидаларға сәйкес мамандандырылған кәсiпорындармен жасалған келiсiм-шарт негiзiнде iске асырады.
10. Қысқы жағдайларда аумақтарды тазалау және ұстау
77. Қарды тазалау қар көшкiнi басталғаннан бастап үйменi болдырмау үшiн қар мезгiлi аяқталғанға дейiн тоқтаусыз жүргiзiлуi қажет.
78. Қар көшкiнi бiткеннен кейiн, автобус аялдамалары аумақтарынан басқа барлық көшелер мен алаңдардағы жаңа түскен қарды белдiктер мен үйiндiлерге қалауға одан кейiн тез арада белгiленген жерлерге шығаруға рұқсат етiледi.
79. Қар мен мұз бiрiншi кезекте жол өткiзгiштерiнен, магистралды көшелерден және автобус жоларналарынан тазаланады және жиналады.

80. Запрещается загромождение проездов, проходов и укладка грязного снега и льда в газоны с посадками, очистка улиц и площадей роторными снегоочистителями, в местах произрастания зеленных насаждений.
81. Очистка крыш от снега и удаление наростов на карнизах, крышах и водосточных трубах производится владельцами и пользователями зданий и сооружений с обязательным соблюдением мер предосторожности, во избежание несчастных случаев с пешеходами и повреждения воздушных сетей, осветительных приборов и зеленых насаждений.
82. Сброшенный с крыш снег, при отсутствии мест складирования, должен быть немедленно вывезен.
83. Физические и юридические лица, независимо от форм собственности, в границах отведенной территории обязаны производить противогололедные мероприятия (скалывание льда и снега, посыпку скользких мест инертными или аналогичными материалами).
84. При выполнении работ по механизированной расчистке улиц от снега владельцы транспортных средств обязаны освободить проезжую часть улиц.
11. Порядок содержания улиц и дорожных сооружений
85. Улицы, дороги и дорожные сооружения являются государственной собственностью и предназначены для общего пользования.
86. Грузы, перевозимые транспортными средствами, загрязняющие улицы, должны быть тщательно укрыты, для исключения возможности загрязнения улиц.
87. Владельцы баз, складов, карьеров, строительных площадок, заводов, фабрик и других объектов обеспечивают содержание подъездных путей, площадок для разворота транспорта.
88. Обязанностью всех пользователей улиц и дорог является обеспечение беспрепятственного движения транспортных средств.
89. Запрещается:
1) повреждение улиц, дорог и дорожных сооружений, знаков, средств регулирования дорожного движения, зеленых насаждений;
2) заграждение или загромождение улиц, дорог, проездов и подъездов к зданиям и сооружениям, а также к пожарным водоисточникам;
3) спуск канализационных, промышленных и сточных вод на проезжую часть улиц и дорог, мойка автомашин в неустановленных местах;
4) производство работ, связанных с разрушением дорожного полотна, без соответствующего согласования;
5) проезд по городским улицам на гусеничном транспорте;
6) проезд по улицам и дорогам транспортных средств, общие габариты, вес и нагрузка на ось которых превышает установленные нормы;
7) провоз сыпучих и других грузов без соответствующей упаковки, загрязняющих улицы и дороги.
12. Производство работ, связанных с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других элементов городского хозяйства на территории города

80. Өткелдердi, өтетiн жолдарды қоршауға және отырғызылған көшеттерге кiр қар мен мұзды төсеуге, жасыл желектер өнген жерлердi, көшелер мен алаңдарды роторлық қар тазалауытқышпен тазалауға тыйым салынады.
81. Төбелердi қардан тазалау және ернеулерде, төбелерде және суағызу құбырларда шорларды жою жаяу жүрушiлермен төтенше жағдайларды және әуе желiлерiнiң, жарықтандыру аспаптарының және жасыл желектердiң жарақаттануын болдырмау үшiн сақтық шараларын мiндеттi сақтау ғимараттар мен имараттар иеленушiлерi және пайдаланушыарымен жүргiзiледi.
82. Жинау орындары болмаған кезде төбеден түсiрiлген қар дереу шығарылуы қажет.
83. Меншiк қалпына қарамастан, заңды және жеке тұлғалар бөлiнген аумақ шекарасында тайғанаққа қарсы iс-шараларды (мұзды, қарды жару, тайғанақ жерлердi дәртiз материалдармен себу) жүргiзуге мiндеттi.
84. Қардан көшелердi механикаландырылған тазалау бойынша жұмыстарды орындау кезiнде көлiк құралдарының иелерi көшелердiң жол бөлiгiн босатуы қажет.
11. Көшелердi және жол имараттарын ұстау тәртiбi
85. Көшелер және жолдар, жол имараттары мемлекеттiк меншiк болып табылады және жалпы пайдалануға арналған.
86. Көшелердi ластайтын, көлiк құралдарымен тасымалданатын жүктер көшелердi ластау мүмкiншiлiгiн болдырмау үшiн мұқият жабылу керек.
87. Базалардың, қоймалардың, кенiштердiң, құрылыс алаңдарының, зауыттардың, фабрикалардың және басқа объектiлердiң иелерi көлiк бұрылуына арналған жүру жолдары мен алаңдарын ұстауды қамтамасыз етедi.
88. Көшелер мен жолдардың барлық пайдаланушыларының мiндетi көлiк құралдарының тоқтаусыз қозғалуын қамтамасыз ету болып табылады.
89. Тыйым салынады:
1) көшелерге, жолдарға және жол имараттарына, таңбаларға, жол қозғалысын реттейтiн құралдарға, жасыл желектерге зақым келтiруге;
2) көшелердi, жолдарды, өткелдердi және ғимараттар мен имараттарға, сондай-ақ өрт сөндiргiш су көздерiне өткелдердi оқшаулауға және үйлеуге;
3) көшелердiң жол бөлiктерiне және жолдарына кәрiз, өндiрiстiк және ерiген суды ағызуға, машиналарды белгiленбеген жерлерде жууға;
4) сәйкес келiсiмсiз жол жабындысын бұзумен байланысты жұмыстарды жүргiзуге;
5) жыланбауырлы көлiкте қала көшелерiмен жүруге;
6) көлiк құралдарының көшелер және жолдармен жүруге, белгiленген нормалардан асатын белағашқа жалпы габариттер, салмақ және күш түсiруге;
7) көшелер мен жолдарды ластайтын сәйкес ыдыссыз сусымалы және басқа жүктердi тасымалдауға.
12. Қала аумағында жол жабындысының, аяқжолдарының,
көгалдарының және қалалық шаруашылықтың басқа
элементтерiнiң бұзылуына байланысты жұмыстарды жүргiзу

90. Юридические и физические лица могут производить земляные работы, либо другие работы, связанные с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других элементов городского хозяйства на территории города, только при наличии письменного разрешения (ордера), выданного Государственным учреждением "Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта автомобильных дорог города Павлодара" (далее отдел ЖКХ).
91. При авариях инженерных сетей, требующих безотлагательного производства восстановительных работ, вскрытия дорожных покрытий, разрытия улиц, площадей и других мест общего пользования необходимо уведомить отдел ЖКХ, органы дорожной полиции, противопожарную службу, владельцев инженерных сетей с последующим оформлением разрешения (ордера) на производство работ в течение 24-х часов.
92. Разрешение (ордер) на производство работ выдается заказчику либо его представителю.
93. Для оформления ордера необходимо представить в отдел жилищно-коммунального хозяйства следующие документы:
1) заявку на выдачу ордера на производство работ;
2) проект, согласованный с уполномоченным органом в сфере архитектуры и градостроительства и владельцами инженерных сетей и коммуникаций к производству работ;
3) проект производства работ или график производства работ по объекту;
4) заявку на снос зеленых насаждений, включая газоны (в случае необходимости);
5) обязательство о восстановлении поврежденных элементов дороги, а также других элементов благоустройства.
94. На основании вышеуказанных документов, отдел ЖКХ выдает разрешение (ордер) на производство работ, а при необходимости выдает разрешение на снос зеленых насаждений.
95. При производстве работ на городских улицах, связанных с ограничением или закрытием движения транспорта, оформляется соответствующее разрешение на закрытие движения автотранспорта, а при изменении маршрута движения общественного транспорта необходимо оповестить горожан через средства массовой информации.
96. Объекты городского хозяйства и зона работы строительных механизмов должны быть приведены в надлежащее состояние к окончанию срока работ, указанному в ордере.
97. Прокладка и переустройство подземных сооружений на улицах, площадях, имеющих усовершенствованное покрытие, должны производиться, по возможности, закрытым способом (проколом) без повреждения покрытия.
Открытый способ прокладки допускается внутри кварталов, на неблагоустроенных улицах и площадях, а также при реконструкции и капитальном ремонте подземных сооружений.
98. Производитель работ до начала работ обязан:

90. Заңды және жеке тұлғалар жер жұмыстарын не болмаса қала аумағында жол жабындысын, аяқжолдарын, көгалдарын және қалалық шаруашылықтың басқа элементтерiн бұзумен байланысты басқа жұмыстарды "Павлодар қаласы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлiгi және автомобиль жолдары бөлiмi" (бұдан әрi - ТҰКШ бөлiмi) мемлекеттiк мекемесiмен берiлген, жазбаша рұқсаты (ордер) болған кезде ғана жүргiзе алады.
91. Қалпына келтiру, жол жабындысын ашу, көшенi, алаңдарды және жалпы пайдаланылатын басқа жерлердi қазу жұмыстарын тоқтатпай жүргiзудi талап ететiн инженерлiк желiлердiң апат кезiнде 24 сағат iшiнде жұмыстарды жүргiзуге рұқсатты (ордер) одан әрi ресiмдеумен ТҰКШ бөлiмiне, жол полиция органдарына, өртке қарсы қызметтерiне, инженерлiк желiлерiнiң иелерiне хабарлауы қажет.
92. Жұмыстарды жүргiзуге рұқсат (ордер) тапсырыс берушiге не болмаса оның өкiлiне берiледi.
93. Ордердi хаттау үшiн тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлiмiне төмендегiдей құжаттарды:
1) жұмыстарды жүргiзу үшiн ордер беруге тапсырысты;
2) жұмыстарды жүргiзуге инженерлiк желiлер мен коммуникациялар иелерiмен және сәулет қала құрылысы саласындағы өкiлет органдарымен келiсiлген жобаны;
3) жұмыс жүргiзу жобасын немесе объект бойынша жұмыс жүргiзу кестесiн;
4) жасыл желектердi, көгалдарды, (қажеттiлiгi болғанша) жоюға тапсырысты;
5) жолдардың жарақаттанған элементтерiн, сондай-ақ көрiктендiрудiң басқа элементтерiн қалпына келтiру туралы мiндеттеменi тапсыру қажет.
94. Жоғарыда көрсетiлген құжаттардың негiзiнде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлiмi жұмыстарды жүргiзу рұқсатын (ордер) бередi, ал қажет кезде жасыл желектердi жоюға рұқсат бередi.
95. Қала көшелерiнде көлiк қозғалысын шектеумен немесе жабумен байланысты жұмыстарды жүргiзу кезiнде автокөлiк қозғалысын жабуға сәйкес рұқсат хатталады, ал қоғамдық көлiк қозғалыс бағдарының өзгерген кезiнде қала тұрғындарына бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабар беру қажет.
96. Қалалық шаруашылық объектiлерi және құрылыс механизiмiнiң жұмыс аймағы жұмыстың аяқталу мерзiмiне қарай қалыпты жағдайға келтiрiлуi керек.
97. Жетiлдiрiлген жабындысы бар көшелердегi, алаңдардағы жер асты имараттарды өткiзу және қайта орнату мүмкiншiлiгiнше жабындыға зиян келтiрусiз жабық тәсiлмен (тесу) жүргiзiлуi тиiс.
Өткiзудiң ашық тәсiлi квартал iшiнде, көрiктендiрiлмеген көшелерде, алаңдарда, сондай-ақ жер асты имараттарды қайта салу және күрделi жөндеу кезiнде жүргiзiледi.
98. Жұмыс жүргiзушi жұмыс басталғанға дейiн:

1) установить на границах разрытия ограждения и соответствующие предупреждающие знаки;
2) в местах движения пешеходов установить переходные мостики и обеспечить освещение участка разрытия в ночное время;
3) принять меры к обеспечению бесперебойной работы ливневой канализации;
4) при наличии зеленых насаждений оградить их глухими щитами, гарантирующими их сохранность;
5) при необходимости закрытия проездов или путей движения пешеходов подготовить объездные пути и обозначить объект соответствующими знаками;
6) производство работ ведется согласно действующим нормам и правилам, а также условиям, указанным в ордере.
99. Запрещается засыпать землей или стройматериалами зеленые насаждения, крышки колодцев подземных сооружений, водосточные решетки, лотки.
100. Ответственность за нарушения подземных сетей и сооружений, внешних элементов благоустройства, отмеченных в проекте, повреждение зеленых насаждений, а также за качество восстановительных работ несет получатель ордера.
101. Места разрытия после производства работ засыпаются несжимаемым материалом (песок, щебень). Об окончании работ получатель ордера уведомляет отдел ЖКХ.
102. Восстановление нарушенных покрытий и элементов благоустройства должно быть начато не позднее чем через двое суток после окончания работ по обратной засыпке грунтом.
103. В случае нарушения условий производства работ, некачественного восстановления или нарушения сроков восстановительных работ отдел жилищно-коммунального хозяйства совместно с органами дорожной полиции, в порядке установленном законодательством, обязан, потребовать устранения допущенных нарушений, взыскать убытки, за причиненный ущерб, принять меры по привлечению виновных лиц к административной ответственности.
104. Организации и предприятия, выполняющие работы по вскрытию дорожных покрытий и разрытию улиц, площадей и других мест общего пользования, в местах производства работ должны устанавливать информационные щиты.
105. При восстановлении асфальтобетонного покрытия в местах производства работ составляется акт о восстановлении нарушенных элементов благоустройства с приглашением представителей отдела ЖКХ и органов дорожной полиции.
13. Содержание, защита и снос зеленых насаждений
106. Ответственность за текущее содержание, сохранность и воспроизводство зеленых насаждений возлагается:
1) в жилых микрорайонах, на улицах перед жилыми домами от строений до тротуарной линии - на владельцев жилого фонда в пределах внутридворовой территории;

1) қазу шекараларында қоршаулар мен ескертетiн сәйкес таңбалар орнатуға;
2) жолаушылар жүру жерлерiнде жолаушылар көпiрлерiн орнатуға және түнгi уақытта қазу телiмдерiнiң жарықтандыруын қамтамасыз етуге;
3) нөсер кәрiздерiнiң тоқтаусыз жұмысын қамтамсыз ету шараларын қабылдауға;
4) жасыл желектер болған кезде олардың сақталуын қамтамасыз ететiн керең сауытпен қоршауға;
5) өткелдердi немесе жолаушылар өтетiн жолдарды жабу қажет кезде айналым жолдарды дайындауға, объектiнi сәйкес таңбалармен белгiлеуге мiндеттi;
6) жұмысты жүргiзу әрекеттегi нормалар мен ережелерге, сондай-ақ ордерде көрсетiлген жағдайларға сәйкес жүргiзiледi.
99. Жасыл желектердi, жер асты имараттар құдықтарының қақпақтарын, суағызу торларын, лотоктарды жермен немесе құрылыс материалдармен жабуға тыйым салынады.
100. Жобада белгiленген жер асты желiлер мен имараттарды, сыртқы көрiктендiру элементтерiн бұзғаны үшiн, жасыл желектердi жарақаттағаны үшiн, сондай-ақ қайта орнатылған жұмыстардың сапасы үшiн ордердi алған жауапты.
101. Жұмыс жүргiзiлгеннен кейiн қазылған жерлер қысылмайтын материалмен (құм, ұсақ тас) себiледi. Ордер алушы жұмыс аяқталуы туралы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлiмiне хабар бередi.
102. Бұзылған жабындылар мен көрiктендiру элементтерiн қалпына келтiру қайтадан топырақпен себу жөнiндегi жұмыс аяқталғаннан кейiн екi тәулiктен қалмай басталуы қажет.
103. Жұмыстарды жүргiзу шарттарын бұзған, сапасыз қалпына келтiрген немесе қалпына келтiру жұмыстарының мерзiмдерiн бұзған жағдайларда тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлiмi жол полиция органдарымен бiрлесiп, белгiленген заңнама тәртiбiнде, зиян келтiргенi үшiн жiберiлген бұзушылықтардың жойылуын, шығындардың төленуiн талап етуге, кiнәлi тұлғаларды әкімшілік жауапкершiлiкке тарту жөнiндегi шаралар қабылдауға мiндеттi.
104. Көшелердi, алаңдарды және жалпы пайдаланымдағы басқа жерлердi ашу және жол жабындысын қазу бойынша жұмыстарды орындайтын ұйымдар мен кәсiпорындар жұмыс жүргiзу орындарында ақпараттық сауыттарды орнатуға тиiс.
105. Асфальт-бетон жабындысын қалпына келтiру кезiнде жұмыс жүргiзiлетiн жерлерiнде ТҰКШ бөлiмi және жол полиция органдарының өкiлдерi шақырылуымен көрiктендiрудiң бұзылған элементтерiн қалпына келтiру туралы акт құрылады.
13. Жасыл желектердi ұстау, қорғау және жою
106. Ағымдағы жасыл желектердi күтiп ұстау, сақтау және қайта отырғызу жауапкершiлiгi:
1) тұрғын үй шағын аудандарындағы, тұрғын үй алдында тұрған көшелердегi құрылымнан аяқжол сызығына дейiнгi - аула iшi аумағының шегiнде тұрғын үй қорының иелерiне;

2) на территории промышленных предприятий и других объектах собственности, а также на отведенной и закрепленной территории и санитарно-защитных зонах - на владельцев либо пользователей этих объектов;
3) на территориях, отведенных под строительство - на заказчика;
4) на территории скверов, аллей, бульваров и зеленных зон города Павлодара - на собственников, либо на уполномоченное собственником лицо.
107. Землепользователи на закрепленных и отведенных территориях обязаны производить охрану и воспроизводство зеленых насаждений, в том числе выполнять следующие работы:
1) уборку мусора, прочесывание газонов граблями, сбор сухих листьев, прополку сорняков, покос газонов, стрижку кустарников и газонов;
2) рыхление почвы с устройством приствольных лунок деревьев размером не менее 1,5 метра;
3) полив зеленых насаждений на протяжении всего вегетационного периода;
4) ремонтные подсадки деревьев и кустарников к существующему зеленому фонду;
5) обрезку крон деревьев, вырезку сухих ветвей, поросли, ломаных веток;
6) омолаживание старовозрастных деревьев;
7) удаление больных и сухостойных деревьев (по актам комиссии);
8) в весенний период оправка лунок, подсыпка недостающего грунта, полив деревьев, посаженных в осенне-зимний период.
108. На территориях зеленых насаждений, находящихся на землях государственной собственности, запрещается:
1) складировать строительные материалы, землю, дрова, уголь;
2) засорять газоны, цветники, приствольные лунки;
3) ходить по газонам, ломать или надрезать деревья, кустарники, причинять другие механические повреждения;
4) загрязнять территории зеленых насаждений промышленными стоками и другими выбросами;
5) портить садовый инвентарь и оборудование (скамейки, урны, ограды и газонные решетки);
6) устраивать парковки и стоянки автомобильных средств;
7) раскладывать костры, нарушать другие противопожарные правила;
8) пасти скот, добывать грунт, песок;
9) осуществлять самовольные порубки деревьев и кустарниковых насаждений;
10) ввод в эксплуатацию новых и реконструируемых предприятий, цехов, агрегатов и других объектов, не обеспеченных оборудованием, предотвращающим вредное влияние на зеленые насаждения;
11) самовольно устанавливать изгороди;
12) устраивать игры: футбол, волейбол, городки и другие подвижные игры;
13) ломать и портить зеленые насаждения; подвешивать к деревьям гамаки, качели; привязывать веревки для сушки белья; прикреплять электрические и телефонные провода; делать надписи; срывать цветы, листья, плоды; сидеть, ходить, устраивать игры на газонах и цветниках;

2) өнеркәсiптiк кәсiпорындардың және меншiктiң басқа объектiлерi аумақтарындағы, сондай-ақ бөлiнген немесе бекiтiлген аумақтардағы және санитарлық-қорғалатын аймақтардағы - осы объектiлердiң иелерiне не болмаса пайдаланушыларына;
3) құрылысқа бөлiнген аумақтардағы - тапсырыс берушiлерге;
4) Павлодар қаласының жасыл аймағы, саябақ, саяжол, бульварлар аумағындағы - меншiк иелерiне не болмаса меншiк иелерiмен өкiлденген тұлғаға жүктеледi.
107. Жер пайдаланушылар бекiтiлген және бөлiнген аумақтарда жасыл желектердi қайта өндiруге және қорғауға, соның iшiнде мынадай жұмыстарды орындауға мiндеттi:
1) қоқыстарды тазалау, тырмамен көгалдарды тарау, қурап қалған жапырақтарды жинау, шағыр арамшөптердi шабу, көгалдарды шабу, көшеттер мен көгалдарды кесу;
2) 1,5 метрден кем емес ағаштардың баған қуыстарын жасаумен топырақты қопсыту;
3) вегетация мерзiм iшiнде жасыл желектердi суару;
4) бар жасыл қорға ағаштар мен көшеттердi жөндеп отырғызу;
5) ағаштарды бас жағын кесу, қурап қалған бұтақтарды, жаңа өскен, сынған бұтақтарды кесу;
6) ескiрiп қалған ағаштарды жаңғырту;
7) ауру және қурап қалған ағаштарды жою (комиссия актiлерi бойынша);
8) көктем мерзiмiнде қуыстарды жөндеу, жетпеген топырақты себу, күзгi-қысқы мерзiмде отырғызылған ағаштарды суару.
108. Мемлекеттiк меншiк жерлерiнде орналасқан жасыл желектер аумақтарында тыйым салынады:
1) құрылыс материалдарды, топырақты, көмiрдi, ағаштарды жинау;
2) көгалдарды, гүлзарларды, баған қуыстарын ластау;
3) көгалдармен жүру, ағаштарды, көшеттердi сындыру немесе кесу, басқа механикалық зиян келтiру;
4) өнеркәсiптiк сумен және басқа қалдықтармен жасыл желектер аумақтарын ластау;
5) бау-бақша құралдары мен жабдықтарға зиян келтiру (сәкiлер, сауыттар, қоршаулар мен көгал тораптары);
6) автомобильдер құралдарының тұрақтарын орнату;
7) алау жасау, басқа өртке қарсы ережелердi бұзу;
8) мал жайлау, құм, топырақ алу;
9) өз еркiмен ағаштар мен көшет желектерiн кесудi iске асыру;
10) жасыл желектерге зиян келтiргiш қамтамасыз етiлмеген жабдықтармен жаңа және қайта салынатын кәсiпорындарды, цехтарды, агрегаттарды және басқа объектiлердi iске қосуға енгiзу;
11) өз еркiмен қоршауларды орнату;
12) футбол, волейбол, қалашықтар және басқа қимыл ойындарын ойнау;
13) жасыл желектердi сындыру және зиян келтiру; ағаштарға асылма және әткеншек iлу; киiм-кешек кептiру үшiн арқандар байлау; электрлiк және телефон сымдарын iлу; жазулар жазу; жапырақтарды, жемiс-жидектердi, гүлдердi жұлу; көгалдар мен гүлзарларда отыру, жүру, ойын ойнау;

14) сжигать листья на территории жилой застройки, в скверах и парках
109. При производстве работ на территории зеленых насаждений юридические и физические лица обязаны:
1) ограждать зеленые насаждения от повреждений;
2) оставлять при замощении и асфальтировании городских дорог, тротуаров, проездов, площадей приствольную лунку не менее 1,5 метра в диаметре, с последующим высевом в ней газонных трав.
3) восстановить нарушенный поверхностный растительный слой путем посева газонной травы.
110. В случае невозможности сохранения зеленых насаждений на участках, отведенных под строительство или производство других работ, юридические и физические лица, независимо от форм собственности и права землепользования, кроме частных домовладений и садоводческо-потребительских кооперативов, перед производством работ, требуемых сноса, пересадки и обрезки зеленых насаждений, обязаны получить разрешение уполномоченного органа. Основанием для выдачи разрешения является положительное заключение комиссии по зеленому фонду города Павлодара.
111. При сносе зеленых насаждений учитываются:
1) пылезащитные, ветрозащитные, газоустойчивые и фитонцидные качества объектов зеленого фонда;
2) основные биометрические показатели: возраст, высота растений, диаметр ствола, ширина и густота их крон;
3) влияние на декоративность и эстетическое оформление городских объектов;
4) их оздоровительное влияние.
112. В случае получения разрешения на снос зеленых насаждений заказчик оплачивает оценочную стоимость зеленых насаждений и производит восстановительное озеленение в кратности согласно условиям выданного разрешения с последующим уходом в течение трех лет.
113. При проведении на территории города массовых праздничных мероприятий ответственность за уничтожение объектов озеленения, в том числе газонов и цветников, несет организатор данного мероприятия, согласно акту уполномоченного органа.
114. 3а самовольный снос зеленых насаждений виновные несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
14. Содержание установок наружного освещения
и электрических сетей
115. Освещение территории города обеспечивается установками наружного освещения (далее - УНО), к которым относятся:
1) устройства электроснабжения, распределительные сети;
2) устройства защиты и заземления электросетей;
3) устройства управления;
4) опоры кронштейнов, тросовых подвесов.
116. Содержание и обслуживание УНО включает следующие мероприятия:
1) поддержание технически исправного состояния УНО, при котором количественные и качественные показатели соответствуют заданным параметрам, включая замену ламп и вышедших из строя рассеевателей в светильниках, чистка светильников, замеры уровня освещенности;

14) тұрғын үй құрылыс аумақтарда, саябақтар мен бақтарда жапырақтарды жағу.
109. Жасыл желектер аумақтарында жұмыстар жүргiзген кезде заңды және жеке тұлғалар:
1) зақымданудан жасыл желектердi қоршауға;
2) қала жолдарының, аяқжолдарының, өткелдерiнiң, алаңдарының негiзiн салған және асфалттаған кезде одан кейiн оған көгал шөптерiн егу үшiн диаметрi 1,5 метрден кем емес қасынан шұңқыр қалтыруға;
3) гүлзар шөптерiн егу арқылы бұзылған сыртқы өсiмдiк қабатын қайта өңдеуге мiндеттi.
110. Құрылыс салуға немесе басқа жұмыстарды өткiзуге бөлiнген телiмдерде жасыл желектердi сақтау мүмкiншiлiгi болмаған жағдайда меншiк нысанына және жер пайдалану құқығына қарамастан, жеке үй иеленушiлер және саябақ-тұтыну кооперативтерiнен басқа заңды және жеке тұлғалар жасыл желектердi жоюды, қайтадан отырғызуды және кесудi талап ететiн  жұмыстарды жүргiзгеннен бұрын уәкiлеттi органының рұқсатын алуы тиiс. Рұқсатты берудiң негiздемесi Павлодар қаласының жасыл қор жөнiндегi комиссиясының оңтайлы шешiлген қорытындысы болып табылады.
111. Жасыл желектердiи жою кезiнде мынадай жағдайлар:
1) жасыл қор объектiлердiң шаң қорғайтын, жел қорғайтын, газға бекемдi және фитоницидтi сапалары;
2) негiзгi биометриалық көрсеткiштер: өсiмдiктердiң жасы, бойы, өзектiң диаметрi, олардың үстiңгi жағының кеңдiгi мен қалыңдығы;
3) қалалық объектiлердiң сәнiмдiлiгi мен эстетикалық безендiруге ықпалы;
4) олардың сауықтыру ықпалы ескерiледi.
112. Жасыл желектердi жоюға рұқсатты алған кезде тапсырыс берушi жасыл желектердiң бағаланған құнын төлейдi және рұқсат берiлген шарттарға сәйкес одан кейiн үш жылдың iшiнде оны күтуге қысқа мерзiмде жасылдандыруды қайтадан орнына келтiредi.
113. Қала аумағында жаппай мерекелiк iс-шараларды өткiзген кезде көгалдандыру объектiлерi, сондай-ақ көгалдар мен гүлзарларды жойғаны үшiн уәкiлеттi органының актiсiне сәйкес осы iс-шараның ұйымдастырушысы жауапты.
114. Жасыл желектердi өз еркiмен жойғаны үшiн қолданылатын заңнамаға сәйкес кiнәлi тұлғалар жауапкершiлiкке тартылады.
14. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларын
және электр желiлерiн ұстау
115. Қала аумағын жарықтандыру сыртқы жарықтандыру қондырғыларымен (бұдан әрi - СЖҚ) қамтамасыз етiледi, оларға жататындар:
1) электржабдықтау құрылғылары, үйлестiрушi желiлер;
2) қорғау және электр желiлерiн жерге тұйықтау құрылғылары;
3) басқару құрылғылары;
4) кронштейн, арқан аспалар тiректерi;
116. СЖҚ күтiп ұстау және қызмет көрсету мынадай iс-шараларды қосады:
1) шамды және шырақтардағы сынған серпiлдi ауыстыру, шырақтарды тазалау, жарықтандыру деңгейiн өлшеудi қоса мөлшерлiк және сапалық көрсеткiштер тапсырылған талаптарға сәйкес келетiн СЖҚ дұрыс техникалық жағдайда ұстау;

2) обеспечение регламентируемого режима работы УНО, контроля за своевременным включением и выключением по графику, выявления не горящих светильников, повреждений, немедленного их устранения.
117. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы УНО окрашиваются в зависимости от состояния покрытия, но не реже одного раза в 3 года.
118. Запрещается на опорах освещения размещение рекламных щитов, инженерных сетей без согласования с собственниками.
15. Содержание инженерных сетей, сооружений и коммуникаций
119. Юридические и физические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации, обязаны регулярно следить за техническим состоянием инженерных сетей и сооружений, которые могут вызвать нарушения благоустройства города, а именно:
1) не допускать затопления территории;
2) следить за санитарным состоянием отведенных и охранных зон;
3) следить, чтобы крышки люков, перекрытия колодцев и камер, решетки ливневой канализации находились на уровне дорожного покрытия и постоянно содержались в исправном состоянии;
4) следить за состоянием твердого или грунтового покрытия над подземными сетями, которые могут нарушиться вследствие несоблюдения правил монтажа, обратной засыпки и эксплуатации.
120. Строительство, капитальный ремонт или реконструкция подземных коммуникаций должны производиться до начала реконструкции автомобильных дорог, площадей и других мест общего пользования.
121. Очистка территорий в границах отведенной территории от льда (в зимнее время) и мусора, содержание подходов к водозаборным колонкам, а также устройство стока воды производит владелец водоразборных колонок.
16. Благоустройство территории и оформление фасада
122. Для сохранения и улучшения архитектурного облика зданий и прилегающей к ним территории, при размещении в них организаций торговли, пунктов по оказанию услуг населению, офисов и прочих объектов, владельцы и пользователи этих объектов должны выполнить комплекс мероприятий по оформлению фасада здания и благоустройства прилегающей территории, согласно разработанному ими проекту и согласованному с органами архитектуры и градостроительства.
123. В комплекс мероприятий в объемах, предусмотренных проектом, включается выполнение следующих работ:
1) отделка фасада (окраска, облицовка);
2) устройство крылец с козырьками, соответствующих общему стилю здания;
3) выполнение работ по благоустройству территории, включающих устройство тротуаров, площадок для подъезда и стоянок автомашин, отмостки, газонов, зеленых насаждений;
4) установка элементов благоустройства - скамеек, урн, ограждений, установка детских игровых площадок на территории многоквартирных жилых домов;

2) СЖҚ жұмысының реттiк тәртiбiн, кесте бойынша уақытында сөндiрiлуiн және қосылуын бақылау, жанбаған шырақтарды, бұзушылықтарды айқындауды, жылдам оларды жоюды қамтамасыз ету.
117. Темiр тiректер, кронштейндер және СЖҚ басқа элементтерi жабындының жағдайына қарап, бiрақ 3 жылда бiр реттен кем емес боялынады.
118. Жарықтандыру тiректерiнде жарнама тақталарын, инженерлiк желiлерiн меншiк иесiнiң келiсiмiнсiз орналастыруға тыйым салынады.
15. Инженерлiк желiлердi, имараттар
мен комуникацияларды ұстау
119. Қарамағында инженерлiк коммуникациялар бар заңды және жеке тұлғалар инженерлiк желiлер мен имараттардың үнемi техникалық жағдайларын бақылауы қажет, қаланың көрiктендiруiн бұзуға әкелуi мүмкiн, нақты:
1) аумақтың су басуына жол бермеу;
2) бөлiнген және қорғалатын аймақтардың санитарлық жағдайын бақылау;
3) люктердiң, құдықтар мен камералардың қақпақтары, нөсер кәрiздерiнiң торлары жол жабындысының деңгейiне тең болуын және әрқашан дұрыс жағдайда ұсталуын бақылау;
4) монтаждау, қайта жабу және пайдалану Қағидаларын сақтамау салдарынан бұзылатын жер асты желiлерiнiң үстiндегi қатты және топырақ жабынды жағдайын бақылау.
120. Жер асты коммуникацияларды салу, күрделi жөндеу немесе қайта салу автомобиль жолдарын, алаңдарды және жалпы пайдаланатын басқа орындарды қайта салу басталғанға дейiн жүргiзiлуi тиiс.
121. Бөлiнген аумақ шекарасында мұздан (қысқы мерзiмде) және қоқыстардан аумақтарды тазалауды, аула сыртындағы су колонкаларын ұстауды, сондай-ақ су ағынын құруды аула сыртындағы су колонкаларының иесi жүргiзедi.
16. Аумақтарды көрiктендiру және қасбеттердi безендiру
122. Сауда ұйымдарын, тұрғындарға қызмет көрсету жөнiндегi пунктердi, офистердi және басқа объектiлердi орналастыру кезiнде ғимараттардың және оларға iргелес аумақтардың сәулеттiк келбетiн сақтау және жақсарту үшiн осы объектiлердiң иелерi мен пайдаланушылары өздерi әзiрленген және сәулет және қала құрылыс органдарымен келiсiлген жобаларға сәйкес ғимарат қасбеттерiн безендiру және iргелес аумақтарды көрiктендiру жөнiндегi iс-шаралар кешенiн орындауы тиiс.
123. Iс-шаралар кешенiне жобамен қаралған көлемдердiң мынадай жұмыс түрлерiн орындау қосылады:
1) қасбеттердi әрлеу (бояу, қаптама);
2) ғимараттың жалпы стилiне сәйкес келетiн кiре берiстердi құру;
3) аяқжолдарды, кiру үшiн алаңдарды және автомашиналар тұрақтарын, көпiршiктердi, көгалдарды, жасыл желектердi құруын қосатын аумақтарды көрiктендiру жөнiндегi жұмыстарды орындау;
4) көрiктендiру элементтерi - сәкiлер, сауыттар, қоршауларды орнату, көп пәтерлi тұрғын үй аумақтарында балалар ойын алаңдарын орнату;

5) устройство наружного освещения (световой рекламы), достаточного для освещения прилегающей к зданию территории;
6) установка вывесок, выполненных с соблюдением единого архитектурного стиля;
7) устройство пандусов для инвалидов в соответствии с действующим законодательством.
124. Предприятия, учреждения, владельцы домостроений обязаны:
1) содержать в технической исправности здания, хозяйственные и бытовые строения и сооружения, своевременно производить ремонт и поддерживать в надлежащем состоянии их внешний вид;
2) иметь у подъездов зданий уличный фонарь, указатель с номером дома и наименованием улицы (переулка) и флуоресцентный указатель пожарного гидранта в соответствии с установленными нормами и стандартами, урну для сбора мусора и скамейки;
3) иметь на дверях подъездов многоквартирных домов таблички с обозначением номеров квартир;
4) содержать в исправном состоянии входные двери зданий;
5) производить посадку зеленых насаждений по проектам, согласованным с органами архитектуры и градостроительства, в летний период систематически уничтожать сорную растительность, в зимний период скалывать лед в границах отведенной территории;
6) содержать балконы, лоджии, мансарды в соответствии с нормами противопожарной и санитарной безопасности.
125. В целях сохранения и улучшения архитектурного облика города запрещается:
1) расклеивать, вывешивать и устанавливать рекламную агитационную продукцию (транспаранты, плакаты, листовки, афиши) и другие объекты визуальной информации, ритуальную продукцию на фасадах домов, зданиях и сооружениях, водосточных трубах, опорах освещения, сооружениях инженерных сетей и коммуникаций, деревьях, ограждениях и в других местах, не отведенных для этих целей.
2) проводить спортивные мероприятия (кроссы, автомобильные, велосипедные и другие гонки и другое) в не установленных для этого местах;
3) мыть автомашины, тракторы, мотоциклы, велосипеды и другие транспортные средства, стирать ковровые изделия на улицах, водоемах, реках, у водозаборных кранов, колонок, во дворах, за исключением частных домовладений;
4) оставлять после окончания торговли на улицах, тротуарах, площадях торговые лотки, тару, передвижное торговое оборудование.
17. Содержание автостоянок
126. Автостоянки организуются на основании утвержденной проектно-сметной документации и оформленного соответствующего земельного участка. Земельный участок для размещения и обслуживания стоянки предоставляется на праве временного землепользования в установленном законодательством порядке.
127. Благоустройство автостоянок должно быть выполнено в соответствии с утвержденным проектом.

5) ғимаратқа iргелес аумақты жарықтандыру үшiн жеткiлiктi сыртқы жарықтандыруды (жарық жарнамаларды) құру;
6) бiрыңғай сәулет стилiн сақтаумен орындалған маңдайшаларды орнату;
7) қолданылатын заңнамаға сәйкес мүгедектерге арналған пандустарды құру.
124. Кәсіпорындар, мекемелер, үй құрылыс иелерi:
1) ғимараттарды, шаруашылық және тұрмыстық құрылымдар мен имараттарды техникалық жендiлiкте ұстауға, уақытында жөндеу жүргiзуге және олардың сыртқы келбетiн қалыпты жағдайда ұстауға;
2) ғимараттардың кiре берiсiнде көше шырағы, үйдiң нөмiр және көшенiң (тұйық көшелердiң) атау көрсеткiштерi және бекiтiлген нормалар мен стандарттарға сәйкес өрт гидрантының флуоресцеттiк көрсеткiшi, қоқыстарды жинауға арналған сауыттар және орындықтар болуы қажет;
3) көп пәтерлi үйлер кiре берiстерiнiң есiктерiнде пәтерлердiң нөмiрлерi бар таңбалар болуы қажет;
4) ғимараттардың кiретiн есiктерiн дұрыс жағдайда ұстауға;
5) сәулет және қала құрылыс органдарымен келiсiлген жоба бойынша жасыл желектердi отырғызуға, жазғы мерзiмде қоқым өсiмдiктердi жүйелi жоюға, қысқы мерзiмде бөлiнген аумақ шегiнде мұзды жаруға;
6) балкондарды, лоджийлердi, мансардаларды өртке қарсы және санитарлық қауiпсiздiк нормаларына сәйкес ұстауға мiндеттi.
125. Қаланың сәулет келбетiн сақтау және жақсарту мақсатында:
1) үйлердiң, ғимараттардың, имараттардың қасбеттерiнде, су ағатын тұрбаларда, жарықтандыру тiректерiнде, инженерлiк желiлер имараттарында, қоршаудың есiктерiнде және бұл мақсат үшiн бөлiнбеген басқа жерлерде жарнамалық үгiттеу енiмдерiн (транспаранттар, плакаттар, үндеулер, афишалар), визуалды ақпараттардың басқа объектiлерiн, салттық өнiмдерiн жапсыруға, iлуге және орнатуға;
2) бұл үшiн бекiтiлмеген орындарда спорт (кросстар, автомобиль, велосипед және басқа жарыстарды және басқа) шараларын өткiзуге;
3) автомашиналарды, тракторларды, мотоциклдердi, велосипедтердi және басқа көлiк құралдарын жуу, көшелерде, су қоймаларында, өзендерде, аула сыртындағы су ағызғыштарында, колонкаларда, аулаларда, жеке өз үйлерiнен басқа жерлерде кiлем бұйымдарын жууға;
4) сауда бiткеннен кейiн көшелерде, аяқжолдарда, алаңдарда сауда жаймаларын, ыдыстарды, жылжымалы сауда жабдықтарын қалдыруға тыйым салынады.
17. Автотұрақтарды күтiп ұстау
126. Автотұрақтар бекiтiлген жобалы-сметалық құжаттама және жер телiмiне сәйкес ресiмделу негiзiнде ұйымдастырылады. Тұрақты орналастыру және қызмет көрсету үшiн жер телiмi белгiленген заңнама тәртiбiнде уақытша жер пайдалану құқығында берiледi.
127. Автотұрақтардың көрiктендiрiлуi бекiтiлген жобаға сәйкес орындалуы тиiс.

128. Владельцы автостоянок обязаны проводить уборку территории стоянки и обеспечить ее благоустройство, системой водоотвода и очистными сооружениями, озеленение, диспетчерским павильоном, средствами пожарной безопасности, освещения, контейнерной площадкой для сбора и хранения отходов.
129. Запрещаются стихийные автостоянки (без соответствующих разрешительных документов) на улицах города.
130. Запрещается стоянка автотранспортных средств на прилегающей территории автостоянки.
18. Временные сооружения
131. В целях сохранения эстетического архитектурного облика и содержания улиц в надлежащем санитарном состоянии установка временных сооружений (выносные прилавки, торговые автоматы, палатки, киоски и т.п.) осуществляется по согласованию с отделом архитектуры и градостроительства, органами санитарно - эпидемиологического надзора и противопожарной службы с последующим оформлением права временного землепользования в установленном законодательством порядке.
132. Владельцы временных сооружений обязаны соблюдать следующие требования:
1) киоски должны устанавливаться на площадке с твердым покрытием;
2) киоски должны иметь регистрационный номер;
3) покраска киосков должна производиться ежегодно;
4) производить своевременную уборку и благоустройство отведенной территории;
5) устанавливать урны для мусора и декоративные фонари наружного освещения;
6) соблюдать правила торговли, противопожарной безопасности, санитарной гигиены и общественного порядка;
7) запрещается приготовление и реализация пищевых продуктов в киосках;
8) территория летнего кафе должна быть благоустроена и содержаться в чистоте, на которой должна быть предусмотрена асфальтированная или бетонированная площадка для установки контейнеров для сбора мусора. Площадка мусоросборника должна располагаться на расстоянии не менее 25 метров от объекта.
133. Запрещается: размещение летних площадок под окнами 1-го этажа жилых зданий, на тротуарах, устанавливать технологическое оборудование по приготовлению пищи и звуковоспроизводящую аппаратуру.
134. Объекты общественного питания быстрого обслуживания (летние кафе, шашлычные, чебуречные, пирожковые, выносные прилавки) должны размещаться в местах, оборудованных общественными или биологическими туалетами.
135. Летнее кафе, объекты по оказанию услуг быстрого общественного питания должны отвечать санитарно-эпидемиологическим требованиям и нормам противопожарной безопасности.
136. Запрещается размещение торговых временных сооружений вблизи детских учреждений, организаций образования в радиусе 100 метров.

128. Тұрақтардың иелерi тұрақ аумақтарын тазалауға және оның көрiктендiрiлуiн су бұру және тазалау жабдықтар жүйесiмен, жасылдандырумен, диспетчерлiк павильондарымен, өрт қауiпсiздiк, жарықтандыру құралдарымен, қалдықтарды жинау және сақтауға арналған контейнер алаңымен қамтамасыз етуге мiндеттi.
129. Қала көшелерiнде апатты автотұрақтарына (сәйкес рұқсатты құжаттамаларсыз) тыйым салынады.
130. Автотұраққа iргелес аумақта автокөлiк құралдарын тұрғызуға тыйым салынады.
18. Уақытша имараттар
131. Эстетикалық сәулеттiк келбеттi сақтау және көшелердi тиiстi санитарлық жағдайда күтiп ұстау мақсатында уақытша имараттарды (шығарылым прилавкалар, сауда автоматтары, шатырлар, дүңгiршектер және т.б.) орнату кейiннен белгiленген заңнама тәртiбiнде уақытша жер пайдалану құқығын ресiмдеумен сәулет және қала құрылыс бөлiмiмен, санитарлық- эпидемиологиялық бақылау және өрт сөндiру қызмет органдарымен келiсiм-шарт бойынша iске асырылады.
132. Уақытша имараттар иелерi мынадай талаптарды сақтауға мiндеттi:
1) дүңгiршектер қатты жабынды алаңдарда орнатылуы қажет;
2) дүңгiршектерде тiркеу нөмірi болуы қажет;
3) жыл сайын дүңгiршектердi бояу қажет;
4) бекiтiлген аумақты уақытында тазалау және көрiктендiру қажет;
5) қоқыс үшiн сауыттарды және сыртқы жарықтандырудың сәндi шырақтарын орнату қажет;
6) сауда, өртке қарсы қауiпсiздiк, санитарлық гигиена және қоғам тәртiп Қағидаларын сақтау;
7) дүңгiршектерде тағам өнiмдерiн дайындау және сатуға тыйым салынады;
8) жазғы дәмхана аумағы көрiктендiрiлiп, таза жағдайда күтiп ұсталуы, қоқыс жинау үшiн контейнердi орнатуға арналған асфальтталған немесе бетондалған алаң болуы қажет. қоқыс жинау алаңы объектiден 25 метрден кем емес қашықтықта орналасуы тиiс.
133. Тұрғын үй ғимараттарының 1- қабатында терезелердiң астында, аяқжолдарда жазғы алаңдарды орналастыруға, тамақ дайындау жөнiндегi технологиялық жабдықтарды және дыбыс туғызатын аппаратураны орнатуға тыйым салынады.
134. Жедел қызмет көрсететiн қоғамдық тамақтану объектiлерi (жазғы дәмханалар, кәуап, чебурек, самсаларды дайындайтын орындар, шығарылым прилавкалар) қоғамдық және биологиялық дәретханаларымен жабдықталған жерлерде орналасуы тиiс.
135. Жазғы дәмханалар, жедел қоғамдық тамақтану қызметiн көрсететiн объектiлер санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға және өртке қарсы қауiпсiздiк нормаларға сәйкес болуы қажет.
136. Уақытша сауда имараттарын өрiсi 100 метрде балалар мекемелерi, бiлiм беру ұйымдары қасында орнатуға тыйым салынады.

137. Земельные участки, на которых расположены временные сооружения, используются владельцами торговых объектов на праве временного землепользования.
138. Размещение временных сооружений осуществляется в соответствии с генеральным планом города, а также схемой размещения временных сооружений, согласованной с органами санитарно-эпидемиологического надзора, противопожарной службы, отделом земельных отношений и утвержденной главным архитектором города.
139. Размещение металлических гаражей осуществляется по согласованию с отделом архитектуры и градостроительства, противопожарной службы, службы санитарно-эпидемиологического надзора с последующим оформлением права временного землепользования в установленном законодательством порядке.
140. Установка металлических гаражей разрешается:
1) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
2) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам войны:
военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученные при защите бывшего Союза ССР, при исполнении иных обязанностей военной службы или вследствие заболевания, связанного с участием в военных действиях, а также при прохождении военной службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей;
лица из числа бойцов и командного состава, истребительских батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территории Украинской ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии или увечья, полученные при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах отрядах;
рабочие и служащие соответствующих категорий, обслуживавшие воинские контингенты в других странах и ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий;
лица, ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;
3) инвалидам с детства и труда I и II групп.
141. Данные категории лиц должны иметь на праве собственности, аренды, доверительного управления транспортные средства (автомобили с ручным и обычным управлением).

137. Сауда объектiлер иелерi уақытша құрылғылар орналасқан жер телiмдерiн уақытша жер пайдалану құқығында пайдаланады.
138. Уақытша имараттарды орнату қаланың бас жоспарына, сондай-ақ санитарлық-эпидемиологиялық бақылау, өрт сөндiру қызметi органдарымен, жер қатынастары бөлiмiмен келiсiлген және қаланың бас сәулетшiсiмен бекiтiлген уақытша имараттарды орнату нобайына сәйкес iске асырылады.
139. Металл гараждарын орнату кейiннен белгiленген заңнама тәртiбiнде уақытша жер пайдалану құқығын ресiмдеумен сәулет және қала құрылыс бөлiмiмен, өрт сөндiру қызметi, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау қызметiмен келiсiм-шарт бойынша iске асырылады.
140. Металл гараждарды орнатуға рұқсат етiледi:
1) Ұлы Отан Соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне;
2) соғыс мүгедектерiне жеңiлдiк пен кепiлдемелер бойынша теңелген тұлғаларға:
бұрыңғы КСРО қорғаған кезде, басқа әскери қызмет мiндеттерiн орындаған кезде жарақат, контузия, зағипат салдарынан немесе соғыс әрекеттерi жүрiп жатқан Ауғанстанда немесе басқа мемлекеттерде әскери қызмет болған кезде соғыс әрекеттерiне қатысуға байланысты ауру салдарынан мүгедек болған әскери қызметкерлер;
қызмет мiндеттерiн орындаған кезде алған жарақат, контузия немесе зағипат салдарынан мүгедектер болған, бұрыңғы КСРО iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшылық және қатарлы құрамының тұлғалары;
батальондарда, взводтарда, отрядтарда қызметтiк мiндеттердi орындаған кезде алынған жарақат, контузия немесе зағипат салдарынан мүгедектер болған, Украина СРО аумағында 1944 жылдың 1 қаңтарынан 1951 жылдың 31 желтоқсанына дейiнгi мерзiмде әрекет еткен, халықты қорғау жауынгерлер және топ құрамынан, жою батальондары, взводтары және отрядтары санындағы тұлғалар;
басқа елдерде әскери контингентiне қызмет көрсеткен және соғыс әрекеттерiн жүргiзген кезеңде алынған жарақат, контузия, зағипат немесе аурулар салдарынан мүгедек болған санаттарға тиiстi жұмысшылар мен қызметкерлер;
Чернобыль АЭС апатының және азаматтық немесе әскери маңыздағы объектiлерде басқа радиациялық апаттың және ядерлiк оқ сынақтарының салдарынан мүгедек болған тұлғалар, мүгедектiгi бiр ата-анасының радиациялық сәулелендiрумен генетикалық байланысты балалар;
3) балалық шақтан болған және еңбектiң I және II топ мүгедектерi.
141. Осы тұлғалар топтарында жеке меншiк, жалгерлiк, сенiмгерлiк басқару құқығында көлiк құралдары болуы қажет (қолдай және кәдiмгi басқару автомобильдерi).

142. Владелец металлического гаража обязан:
1) производить своевременную покраску гаража не мене чем 2 раза в год;
2) производить своевременную уборку прилегающей территории от мусора и сорной травы;
3) нанести номерной знак металлического гаража, которым является номер выданного разрешения.
19. Рынки и пляжи
143. Территории рынков должны иметь:
1) твердое покрытие (асфальт, булыжник, брусчатка) с уклоном для стока ливневых и талых вод, канализацию и водопровод;
2) уборка отведенных территорий, очистка мусоросборников и надлежащее их содержание производится собственником либо пользователем рынка;
3) подъезды, не затрудняющие движение городского транспорта, и площади для временной стоянки автотранспорта.
144. Запрещается размещение рынков ближе 50 метров от застройки (жилых зданий, больниц, детских дошкольных учреждений, школ) и зон отдыха, а также стоянка автотранспортных средств в целях их реализации в полосе дорог общего пользования.
145. Уборка территорий пляжей, зеленой зоны и дезинфекция туалетов, зон отдыха проводится после их закрытия.
146. Установка урн на территориях пляжей и зон отдыха должна быть на расстоянии 3-5 метров от полосы зеленых насаждений и не менее 10 метров от уреза воды, с оснащенностью не менее одной урны на 50 квадратных метров территории пляжа.
147. Туалеты на территории пляжей устанавливаются из расчета 1 место на 75 посетителей, на расстоянии не менее 50 метров и не более 200 метров от мест купания.
148. Уборка территории пляжей, зон отдыха проводится с обязательным еженедельным рыхлением поверхностного слоя песка, ежегодной его подсыпкой.

142. Металл гаражының иелерi:
1) гаражды жылына 2 реттен кем емес уақытында бояуға;
2) iргелес жатқан аумақты қоқыстан және арамшөптен уақытында тазалауға;
3) берiлген рұқсаттың нөмiрi болып табылатын металл гаражының нөмiрлiк таңбасын салуға мiндеттi.
19. Базарлар мен жағажайлар
143. Базарлар аумақтарында:
1) кәрiздердi, суқұбырларды, нөсер және жiбiген суларды ағызуға бейiмделген қатты жабындылар (асфальт, тас, брусчатка) болуы керек;
2) бөленген аумақтарды жинау, қоқыс жинағыштарды және олардың iшiндегiлердi тазалау меншiк иеленушiсiмен немесе базар пайдаланушысымен жүргiзiлуi керек;
3) қалалық көлiк қозғалысына кедергi жасамайтын кiре берiстер мен автокөлiктердi уақытша тұрғызу үшiн алаңдар болуы керек.
144. Құрылыс салу (тұрғын үй ғимараттары, ауруханалар, мектепке дейiнгi балалар мекемелерi, мектептер) және демалыс аумағынан 50 метрден жақын базарларды орналастыруға, сондай-ақ жалпы пайдаланатын жол желiсiнде автокөлiк құралдарын оларды iске асыру мақсатында қоюға тыйым салынады.
145. Жағажайлар аумағын, жасыл аймағын тазалау және дәретханаларды, демалу аймақтарын дезинфекциялау оларды жапқаннан кейiн жүргiзiледi.
146. Жағажай және демалыс аймақ аумақтарында жағажай аумағында 50 шаршы метрге 1 сауыттан кем емес жабдықталған сауыттарды орнату жасыл желектер сызығынан 3-5 метр және судан 10 метр қашықтықта орналасуы қажет.
147. Жағажайлар аймақтарында дәретханалар 75 келушiлерге 1 орын есебiмен, 50 метрден кем емес және шомылу орындарынан 200 метрден артық емес орнатылады.
148. Жағажай, демалыс аймақ аумақтарын тазалау топырақтың жоғарғы бетiн апта сайын қопсытумен, оның жыл сайын қайта себумен жүргiзiледi.