Об утверждении перечня заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи
Совместный приказ Председателя Комитета по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан от 17 января 2007 года N 15-п и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 января 2007 года N 18. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2007 года N 4541
В целях реализации  Конституционного закона Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан",  ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень заболеваний, препятствующий исполнению профессиональных обязанностей судьи.
2. Медицинским организациям при проведении медицинского освидетельствования кандидата на должность судьи руководствоваться настоящим приказом.
3. Комитету по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан направить настоящий приказ для применения в Квалификационную коллегию юстиции Республики Казахстан и Высший Судебный Совет Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан Таймерденова М.Т. и вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Омарова К.Т.
5. Комитету по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан в установленном законодательством порядке представить настоящий приказ для государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и обеспечить его официальное опубликование в средствах массовой информации.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Председатель Комитета                          Министр
по судебному администрированию                  здравоохранения
при Верховном Суде                      Республики Казахстан
Республики Казахстан
Утвержден
совместным приказом
Председателя Комитета
по судебному администрированию
при Верховном Суде
Республики Казахстан
от 17 января 2007 года N 15-П и
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 января 2007 года N 18
Перечень
заболеваний, препятствующих исполнению
профессиональных обязанностей судьи
1. Заболевания нервной системы с преимущественным поражением экстрапирамидных структур с выраженными двигательными расстройствами.
2. Заболевания нервной системы с преимущественным поражением пирамидной и мозжечковой системы.

Судьяның кәсiптiк мiндеттерiн атқаруына кедергi келтiретiн аурулардың тiзбесiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары Соты жанындағы Сот әкімшілігі жөніндегі комитеті төрағасының 2007 жылдағы 17 қаңтардағы N 15-П, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Министірінің 2007 жылдағы 17 қаңтардағы N 18 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 8 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4541 болып енгізілді.
"Қазақстан Республикасының  сот жүйесi мен судьяларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына  өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫЗ:
1.   Судьяның кәсiптiк мiндеттерiн атқаруына кедергi келтiретiн аурулардың тiзбесi бекітілсін.
2. Судья лауазымына үміткерлерді медициналық ұйымдар медициналық куәландыру жүргізу кезінде осы бұйрықты басшылыққа алсын.
3.   Қазақстан Республикасы Жоғары Соты жанындағы Сот әкімшілігі жөніндегі комитеті Қазақстан Республикасының Әділет біліктілік алқасына және Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне осы бұйрықты қолдану үшін жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасы Жоғары Соты жанындағы Сот әкімшілігі жөніндегі комитет төрағасының орынбасары М.Т.Таймерденовке және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің вице-министрі К.Т.Омаровқа жүктелсiн.
5. Қазақстан Республикасы Жоғары Соты жанындағы Сот әкімшілігі жөніндегі комитеті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге заңнамада белгiленген тәртiппен ұсынылсын және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Жоғары Соты жанындағы
Сот әкімшілігі жөніндегі
комитет төрағасы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігінің министрі
Қазақстан Республикасы
Жоғары Соты жанындағы
Сот әкімшілігі жөніндегі
комитеті төрағасының
2007 жылдағы»17 қаңтардағы N 15-П,
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау Министрінің
2007 жылдағы»17 қаңтардағы
N 18 Бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Судьяның кәсіби міндеттерін атқаруына
кедергі келтіретін аурулардың тізбесі
1. Айқын қимыл бұзылулары бар экстрапирамидалық құрылымдары айрықша зақымданған нерв жүйесі аурулары.
2. Пирамидалық және мишықтық жүйенің айрықша зақымданған нерв жүйесі аурулары.

3. Сирингомиелия и сирингобульбия.
4. Боковой амиотрофический склероз.
5. Дегенеративные заболевания с преимущественным нарушением когнитивных функций (болезнь Альцгеймера, Пика и другие).
6. Эпилепсия и эпилептические синдромы различной этиологии.
7. Рассеянный склероз.
8. Диффузный склероз (лейкоэнцефалит Шильдера и другие).
9. Нервно-мышечные заболевания со стойкими нарушениями функции.
10. Инсульт, последствия со стойкими двигательными и чувствительными нарушениями и расстройствами высших психических функций.
11. Болезни эндокринной системы со стойкими нарушениями функции:
синдром врожденной йодной недостаточности;
врожденный гипотериоз с диффузным зобом;
врожденный гипотериоз без зоба;
тиреотоксикоз с диффузным зобом тяжелой формы с эндокринной офтальмопатией III - IV степени;
инсулинозависимый сахарный диабет 1 типа, тяжелой формы, лабильного течения;
акромегалия средней тяжести и тяжелая форма, активная фаза и гипофизарный гигантизм;
болезнь Иценко - Кушинга средней тяжести и тяжелая форма, синдром Нельсона;
крайняя степень ожирения, сопровождаемая альвеолярной гиповентиляцией;
тотальный гипопитуитаризм, тяжелая форма, лабильное течение;
гипофизарный нанизм;
новообразования эндокринных органов со стойким нарушением функции.
12. Доброкачественные новообразования с выраженными нарушениями функции центральной нервной системы.
13. Гемобластозы:
эритремия с постэритремической миелоидной метаплазией селезенки;
хронический миелолейкоз в фазе акселерации и бластного криза;
хронический лимфолейкоз, сопровождающийся стойкой анемией;
лимфогрануломатоз (за исключением практически выздоровевших);
острый лейкоз (за исключением практически выздоровевших);
множественная миелома (2 - 3 стадии);
гемофилия;
болезнь Вилли - Бранда;
идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура (при неэффективной спленэктомии);
болезнь Рандю - Ослера (при геморрагическом синдроме);
наследственные тромбоцитопатии (при наличии геморрагий).
14. Геморрагические диатезы.
15. Хронические заболевания сердца и перикарда с недостаточностью кровообращения (НК) III степени.
16. Ишемическая болезнь сердца: частые приступы стенокардии (функциональный класс (ФК) III - IV).
17. Гипертоническая болезнь III стадии.
18. Заболевания сердца, сопровождающиеся нарушениями ритма:
дисфункция синусового узла, А - В блокады с ЧСС менее 50 в 1 минуту или сопровождающиеся обморочными состояниями;
пароксизмальная желудочковая тахикардия, желудочковая экстрасистолия (III - IV по Лауну);
удлинение интервала QT на ЭКГ более 440 миллисекунд.
19. Аневризмы и расслоение любых отделов аорты и артерии.

3. Сирингомиелия және сирингобульбия.
4. Бүйірлік амиотрофикалық склероз.
5. Когнитивтік функциялары (Альцгеймер, Пик аурулары және басқалар) айрықша бұзылған дегенеративтік аурулар.
6. Эпилепсия және әртүрлі этилогияның эпилепсиялық синдромдары.
7. Жайылма склероз.
8. Диффузиялы склероз (Шильдер лейкоэнцефалиті мен басқалар).
9. Функциясы тұрақты бұзылған нерв-бұлшық ет аурулары.
10. Инсульт, тұрақты қимыл және сезімталдық бұзылуы мен жоғары психикалық функциялары бұзылуының салдары.
11. Функциясы тұрақты бұзылған мынадай эндокриндік жүйе аурулары:
туа біткен йод жетіспеушілігі белгісі;
диффузиялы зобы бар туа біткен гипотериоз;
туа біткен зобсыз гипотериаз;
ІІІ-ІV дәрежедегі эндокриндік офтальмопатиясымен ауыр нысандағы жайылмалы зобы бар тиреотоксикоз;
1 типті инсулинге тәуелді қант диабеті, ауыр нысанды, құбылмалы ағымдағы;
ауырлығы орта және ауыр нысандағы акромегалия, белсенді сатысы және гипофизарлы ірілік;
ауырлығы орташа және ауыр нысандағы Иценко-Кушинг ауруы, Нельсон синдромы;
альвеолярлы гиповентиляциямен ілесе жүретін, семірудің ең соңғы дәрежесі;
толық гипопитуитаризм, ауыр нысаны, құбылмалы ағымы;
гипофизді нанизм;
функциясы тұрақты бұзылған эндокриндік органдардың ісіктері.
12. Орталық нерв жүйесінің функциялары айқын бұзылған қатерсіз ісіктері.
13. Гемобластоздар:
көкбауырдың эритермиядан кейінгі миелоидты метаплазасы бар эритермия;
акселерация мен бласты криз сатысындағы созылмалы миелолейкоз;
тұрақты анемиямен ілесе жүретін созылмалы лимфолейкоз;
лимфогрануломатоз (іс жүзінде сауыққандарды қоспағанда);
жіті лейкоз (іс жүзінде сауыққандарды қоспағанда);
көптік миелома (2-3 дәрежесі);
гемофилия;
Вилли-Бранда ауруы;
идиопатиялық тромбоцитопениялық пурпура (тиімсіз спленэктомия кезінде);
Рандю-Ослер ауруы (геморрагиялық синдром кезінде);
тұқым қуалайтын тромбоцитопатиялар (геморрагия болған жағдайда).
14. Геморрагиялық диатездер.
15. ІІІ дәрежелі қан айналым қызметінің жеткіліксіздігі (ҚЖ) бар жүрек және жүрекқаптың созылмалы аурулары.
16. Жүректің ишемиялық ауруы: стенокардияның жиі ұстамалары (функциялық класс (ФК) ІІІ-ІV).
17. ІІІ сатыдағы гипертониялық ауру.
18. Ырғақтың бұзылуымен ілесе жүретін жүрек аурулары:
ЖҚЖ 1 минутта кемінде 50 немесе естен тану жағдайларымен ілесе жүретін синустық түйін,  А-В блокадалар функциясының бұзылуы;
ұстамалы қарынша тахикардиясы, қарынша экстрасистолия (Лаун бойынша ІІІ-ІV);
ЭКГ-да QT интервалын 440 миллисекундтан аса ұзарту.
19. Қолқа мен артерияның кез-келген бөлімдерінің аневризмдері мен қатпарлануы.

20. Ревматоидный артрит всех стадий.
21. Системная красная волчанка, хронические формы всех стадий.
22. Системная склеродермия, периферическая и висцеральная формы, прогрессирующий системный склероз всех стадий.
23. Выраженные формы хронического гепатита с явлениями печеночной недостаточности 2 - 3 степени.
24. Цирроз печени с явлениями портальной гипертензии.
25. Семейный диффузный полипоз толстой кишки с диаррейным синдромом и частыми кровотечениями.
26. Болезнь Крона и другие неспецифические колиты с частыми обострениями и повторными кровотечениями.
27. Хронические болезни почек с явлениями хронической почечной недостаточности (ХПН) 2 - 3 стадии.
28. Нарушение вестибулярной функции, в том числе Болезнь Меньера.
29. Стойкое снижение слуха любой этиологии одно- и двусторонее (восприятие шепотной речи менее 3 метров) при невозможности его улучшения электроакустической коррекцией (подбор слуховых аппаратов до уровня восприятия шепотной речи не менее 6 метров).
30. Отсутствие зрения.
31. Хронические и затяжные психические расстройства с тяжелыми стойкими или часто обостряющимися болезненными проявлениями.
32. Алкоголизм, наркомания, токсикомания.
33. Тяжелые формы псориаза, пузырчатки, ихтизиоформных дерматозов.

20. Барлық сатыдағы реваматоидт артриті.
21. Жүйелік қызыл жегі, барлық сатысының созылмалы нысандары.
22. Жүйелік склеродермия, барлық сатыдағы үдемелі жүйелік склероздың перифериялы және висцералды нысандары.
23. 2-3-дәрежедегі бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі бар созылмалы гепатиттің айқын нысандары.
24. Порталды гипертензиясы бар бауыр циррозы.
25. Іш өту синдромы мен жиі қан кетуі бар тоқ ішектің  тұқымында бар диффузиялы полипозы.
26. Крон ауруы және жиі асқынулары мен қайталаған қан кетулері бар басқа да тән емес колиттер.
27. 2-3 сатылы созылмалы бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі бар (СБЖ) созылмалы бүйрек аурулары.
28. Вестибулярлы қызметтің бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
29. Бір және екі жақты естуді электроакустикалық түзетумен (есту аппараттарын кем дегенде 6 метрден сыбырлап сөйлеуді қабылдау деңгейіне дейін таңдау) жақсарту мүмкін болмаған жағдайда оның кез-келген этиологиясының тұрақты төмендеуі.
30. Көздің көрмеуі.
31. Ауыр тұрақты немесе жиі асқынатын ауырсыну құбылыстары бар созылмалы және ұзаққа созылған психикалық бұзылулар.
32. Маскүнемдік, нашақорлық, уытқұмарлық.
33. Псориаз, күлдіреуік, ихтиоз нысанындағы дерматоздар ауыр нысандары.