О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года N 195 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций в государственных учреждениях"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года N 103. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2007 года N 4637. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 6 августа 2009 года N 331
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 06.08.2009 N 331 (порядок введения в действие см. п. 4).
ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года N 195 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций в государственных учреждениях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1135, внесены изменения и дополнения приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2001 года N 146 , зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1483) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения кассовых операций в государственных учреждениях, утвержденных указанным приказом:
по всему тексту:
слова "сметы расходов", "сметой расходов", "смета расходов", "смету расходов" заменить словами "плана финансирования", "планом финансирования", "план финансирования";
слова "платных услуг" заменить словами "товаров (работ, услуг)";
слова "депозитных сумм" заменить словами "денег временного размещения физических или юридических лиц";
в пункте 1 слова "и предельной суммы использования наличных денег в расчетах" заменить словами ", а также условия, необходимые для обеспечения сохранности наличных денег и контроля за соблюдением кассовой дисциплины";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Осуществление кассовых операций через кассу государственных учреждений по выплате заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий, выплат физическим лицам производится в случаях:
изготовления платежной карточки;
истечения срока действия либо утери платежной карточки на период изготовления платежной карточки;
отсутствия либо отдаленности банка от месторасположения государственного учреждения;
отсутствия карт-счета или сберегательного счета у членов избирательных комиссий, консультантов, экспертов, членов экспертной лингвистической комиссии и других лиц, участвующих в соответствии с законодательством Республики Казахстан по выборам, в проведении выборов, также у кандидатов, депутатов маслихата по их основному месту работы для возмещения заработной платы, предусмотренным законодательством Республики Казахстан по выборам.
При отсутствии по месту расположения государственного учреждения пунктов и устройств по обслуживанию платежных карточек допускается получение наличных денег по чекам территориального подразделения казначейства по спецификам экономической классификации расходов, перечень и объем которых определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";

"Мемлекеттік мекемелерде кассалық операциялар жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 195 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2007 жылғы 03 сәуірдегі N 103 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 26 сәуірдегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4637 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің м.а. 2009 жылғы 6 тамыздағы N 331 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің м.а. 2009.08.06 N 331 бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мекемелерде кассалық операциялар жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 195 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1135 тіркелген, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1483 тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2001 жылғы 19 наурыздағы N 146 бұйрықтарымен өзгерістер мен толықтырулар енгізілді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде кассалық операциялар жүргізудің ережесінде:
бүкіл мәтін бойынша:
"шығыстардың сметасын", "шығыстардың сметасы", "шығыстардың сметасымен", "шығыстар сметасы" деген сөздер "қаржыландыру жоспарын", "қаржыландыру жоспары", "қаржыландыру жоспарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақылы қызмет көрсетулердi" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"депозиттік сома" деген сөздер "жеке және заңды тұлғалардың уақытша орналастыру ақшасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта "және қолма-қол ақшаны есеп айырысуда пайдаланудың шектi сомасын" деген сөздер ", сондай-ақ, қолма-қол ақшаның сақталуын және кассалық тәртіптің сақталуын бақылауды қамтамасыз етуге қажет талаптарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік мекемелер қызметкерлеріне жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ стипендиялар, жеке тұлғаларға төлемдер төлеу жөніндегі кассасы арқылы кассалық операцияларды жүзеге асыру мынадай жағдайларда жүргізіледі:
төлем карточкасын жасау;
төлем карточкасын жасау кезеңінде төлем карточкасының жұмыс істеу мерзімінің өтуі немесе оның жоғалуы;
банктің мемлекеттік мекеме орналасқан жерде болмауы не алыс болуы;
сайлау комиссиясының мүшелерінде, консультанттарда, сарапшыларда, сараптау лингвистикалық комиссиясының мүшелерінде және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сайлау бойынша, сайлау өткізуге қатысушыларда, сондай-ақ кандидаттарда, мәслихат депутаттарында Қазақстан Республикасының сайлау жөніндегі заңнамаларында көзделген жалақыны өтеу үшін олардың негізгі жұмыс орны бойынша карт-шотының немесе жинақтау шотының болмауы.
Мемлекеттік мекеменің орналасқан жері бойынша төлем карточкаларына қызмет көрсету жөнінде пункттер мен қондырғылар болмаған жағдайда, шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша қазынашылықтың аумақтық бөлімшесінің чектері бойынша қолма-қол ақшаны алуға жол беріледі.";

пункты 3 и 4 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе государственного учреждения в случаях, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил, устанавливается исходя из утвержденной годовой суммы индивидуального плана финансирования государственного учреждения по спецификам 151 "Командировки и служебные разъезды внутри страны" и 152 "Командировки и служебные разъезды за пределы страны" в следующих пределах:
до 5 миллионов тенге - 50 месячных расчетных показателей;
от 5 до 20 миллионов тенге - 150 месячных расчетных показателей;
свыше 20 миллионов тенге - 500 месячных расчетных показателей.
Остатки наличных денег в кассе государственного учреждения, не сданные в текущем финансовом году для зачисления на бюджетный счет, в обязательном порядке возвращаются в новом финансовом году на бюджетный счет с последующим перечислением их в соответствующий бюджет по кодам бюджетной классификации доходов 206106 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из республиканского бюджета" и 206107 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета".";
в пункте 7:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"7. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги сдаются, на позднее трех банковских дней со дня их приема в банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций (далее - банк), для зачисления на соответствующие контрольные счета наличности: для учета операций по поступлениям от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и произведенным по ним платежам; для учета операций по поступлениям от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений и производимым за счет них платежам; для учета операций по деньгам, передаваемым физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности в номинальном выражении, независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок, полностью или по частям, с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой непосредственно физическим или юридическим лицом, либо переданы соответствующему республиканскому или местным бюджетам (далее - деньги временного размещения физических или юридических лиц).";
в абзаце втором слово "счета" заменить словами "контрольные счета наличности";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Получение государственными учреждениями наличных денег через банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций, производится в порядке, определенном Правилами исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225.";

3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік мекеменің кассасындағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимиті осы Ереженің 2-тармағында көзделген жағдайларда, 151 "Ел iшiндегі iссапарлар мен қызметтiк сапарлар" және 152 "Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтік сапарлар" ерекшеліктері бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспарының бекітілген жылдық сомасын ескере отырып, мынадай шекте белгіленеді:
5 млн. теңгеге дейiн - 50 айлық есептік көрсеткіш;
5 млн. теңгеден 20 млн. теңгеге дейiн - 150 айлық есептік көрсеткіш;
20 млн. теңгеден жоғары - 500 айлық есептік көрсеткіш.
Ағымдағы қаржы жылы бюджет шотына есептеуге тапсырылмаған мемлекеттік мекеменің кассасындағы қолма-қол ақшаның қалдығы жаңа қаржы жылында кейін оларды тиісті бюджетке аудара отырып, 206106 "Бұрын республикалық бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражатты қайтару" және 206107 "Бұрын жергілiктi бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражаттардың қайтарылуы" кірістердің бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша міндетті түрде қайтарылады.";
7-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік мекеме кассаға қабылдаған қолма-қол ақша оларды екінші деңгейдегі банктерге немесе банк операцияларының тиісті түрлеріне (бұдан әрі - банк) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдарға қабылдаған күннен бастап үш банктік күннен кешіктірмей қолма-қол ақшаның тиісті бақылау шоттарына есептеу үшін тапсырылады: мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін түсімдер және олар бойынша жасалған төлемдер бойынша операцияларды есепке алу үшін; мемлекеттік мекемелер үшін демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер және олардың есебінен жасалған төлемдер бойынша операцияларды есепке алу үшін; жеке немесе заңды тұлға ақша бірінші талап ету бойынша ма немесе белгілі бір мезгілден кейін бе, толық немесе бөліктермен бе, тікелей жеке немесе заңды тұлғамен алдын ала келісілген үстемақымен ба не осынысыз ба, не тиісті республикалық немесе жергілікті бюджеттерге берілген байланыссыз оларды атаулы көрінісінде қайтару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша операцияларды есепке алу үшін (бұдан әрі - жеке немесе заңды тұлғалардың уақытша орналастыру ақшасы).";
екінші абзацта "шоттарға" деген сөз "қолма-қол ақшаның бақылау шоттарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақшаны екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының тиісті түрлеріне (бұдан әрі - банк) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар арқылы алуы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесінде анықталған тәртіппен жүргізіледі.";

пункты 9 и 10 исключить;
в абзаце втором пункта 12 слова "в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил" исключить;
в абзаце втором подпункта 4) пункта 23 цифру "10" заменить цифрой "12";
абзац первый пункта 24 дополнить предложением следующего содержания:
"Допускается использование бланков кассовых документов, заполненных с использованием компьютерных систем и специального программного обеспечения при условии наличия в них реквизитов предусмотренных Альбомом форм бухгалтерской документации для государственных учреждений, утвержденным приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 1 декабря 1998 года N 548.";
пункт 29 дополнить абзацами следующего содержания:
"При условии соблюдения законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в государственных учреждениях и обеспечения полной сохранности приходных и расходных кассовых документов кассовая книга может вестись в электронном виде.
Кассир после получения компьютерных распечаток проверяет правильность составления документов, подписывает и передает в бухгалтерию первый экземпляр отчета кассира вместе с приходными и расходными кассовыми документами, второй экземпляр отчета остается у кассира.
По окончании финансового года кассиром на основании вторых экземпляров отчета формируется кассовая книга, которая должна быть прошнурована, пронумерована и заверена печатью государственного учреждения. Количество листов заверяется подписями руководителя и главного бухгалтера.
В случае ведения кассовой книги в электронном виде, производится проверка правильности работы программных средств обработки кассовых документов и соответствия заполняемых форм Альбому форм бухгалтерской документации для государственных учреждений, утвержденному приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 1 декабря 1998 года N 548.";
в пункте 30 слова "по коду 203109 "Прочие санкции и штрафы" соответствующего бюджета" заменить словами "соответствующего бюджета по кодам бюджетной классификации поступлений 204113 "Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета", 204114 "Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета"";
в пункте 31 слово "уполномоченных" исключить;
в абзаце втором пункта 35 слово "милиции" заменить словами "органов внутренних дел";
абзац второй пункта 42 исключить;
в пункте 43 после слова "Комитета финансового контроля" заменить словами "центрального уполномоченного органа по внутреннему контролю";
Приложение N 1 к указанным Правилам исключить;

9-және 10-тармақтар алып тасталсын;
12-тармақтың екінші абзацында "осы Ереженiң 9-тармағына сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
23-тармақтың 4) тармақшасының екінші абзацында "10" саны "12" санымен ауыстырылсын;
24-тармақтың бірінші абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 1 желтоқсандағы N 548 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерге арналған бухгалтерлік құжат нысандарының альбомында көзделген деректемелердің болу шартымен компьютер жүйелерді және арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып толтырылған кассалық құжат бланктерін пайдалануға жол беріледі.";
29-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы заңнаманы сақтаған және кіріс және шығыс кассалық құжаттарының толық сақталуын қамтамасыз еткен жағдайда, кассалық кітап электрондық түрде жүргізіле алады.
Кассир компьютерлік басылымдарды алғаннан кейін құжаттардың дұрыс жасалғандығын тексереді, кіріс және шығыс кассалық құжаттармен бірге кассир есебінің бірінші данасына қол қояды және бухгалтерияға береді, есептің екінші данасы кассирде қалады.
Қаржы жылы аяқталғаннан кейін кассир есептің екінші данасының негізінде касса кітабын қалыптастырады, ол тігінделуі және мемлекеттік мекеменің мөрімен расталуы тиіс. Парақтар саны басшы мен бас бухгалтердің қолдарымен расталады.
Касса кітабын электрондық түрде жүргізген жағдайда, касса құжаттарын өңдеудің бағдарламалық құралы жұмысының дұрыстығын және толтырылатын нысандардың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 1 желтоқсандағы N 548 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерге арналған бухгалтерлік құжат нысандарының альбомына сәйкес келуін тексеру жүргізіледі.";
30-тармақта "203109 "Өзге де санкциялар мен айыппұлдар" коды бойынша тиiстi бюджеттің" деген сөздер "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер салатын басқа да айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар", "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелермен алынатын басқа да айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар" түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша тиісті бюджеттің" деген сөздермен ауыстырылсын;
31-тармақта "уәкілетті" деген сөз алып тастылсын;
35-тармақтың екінші абзацында "милиция" деген сөз "ішкі істер органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
42-тармақтың екінші абзацы алып тасталсын;
43-тармақта "Қаржы бақылау комитетінің" деген сөздер "ішкі бақылау жөніндегі орталық уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген Ережеге N 1 қосымша алып тасталсын;