О внесении изменений и дополнений в приказ Директора Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года № 30 "Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях"
Приказ Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 мая 2007 года № 4662. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 395
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.08.2010 № 395 (вводится в действие с 01.01.2013).
ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Внести в приказ Директора Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30 "Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 489, опубликованный Издательством "Қаржы-қаражат" Министерства финансов Республики Казахстан в 1998 году отдельным официальным изданием, с изменениями и дополнениями, внесенными приказами Директора Департамента казначейства от 22 апреля 1998 года N 184 - зарегистрирован за N 81, Председателя Комитета казначейства: от 25 мая 1999 года N 238 - зарегистрирован за N 825, от 12 июня 2000 года N 278 - зарегистрирован за N 1188, от 17 марта 2001 года N 141 - зарегистрирован за N 1431, от 30 марта 2001 года N 159 - зарегистрирован за N 1487, от 18 мая 2001 года N 260 - зарегистрирован за N 1546, от 18 февраля 2002 года N 67 - зарегистрирован за N 1793, от 2 августа 2002 года N 353 - зарегистрирован за N 1952, от 17 марта 2004 года N 17 - зарегистрирован за N 2788, от 20 мая 2005 года N 24 - зарегистрирован за N 3667) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях, утвержденной указанным приказом:
по всему тексту слова "1/10 лимита стоимости активов" заменить словами "двух месячных расчетных показателей";
в пунктах 1, 2 слова "счета спонсорской и благотворительной помощи, депозитные счета, счета в иностранной валюте и специальные счета бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам," заменить словами "контрольные счета наличности для учета операций по поступлениям от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и произведенным по ним платежам (далее - КСН по платным услугам), по поступлениям от спонсорской и благотворительной помощи для государственных учреждений и производимым за счет них платежам (далее - КСН спонсорской, благотворительной помощи), по деньгам, передаваемым физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности в номинальном выражении, независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок, полностью или по частям, с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой, непосредственно физическим или юридическим лицом, либо переданы соответствующему республиканскому или местным бюджетам (далее - КСН временного размещения денег физических или юридических лиц), на счета в иностранной валюте для проведения операций в иностранной валюте (далее - счета в иностранной валюте) и специальные счета бюджетного инвестиционного проекта или программы (далее - специальные счета бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам)";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулық бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық департаменті директорының 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 7 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4662 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 395 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.08.04 № 395 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
"Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулық бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық департаменті директорының 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 489 тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің "Қаржы-қаражат" баспасы 1998 жылы жеке ресми баспамен жариялаған, N 81 тіркелген Қазынашылық департаменті директорының 1998 жылғы 22 сәуірдегі N 184, Қазынашылық комитеті төрайымының: N 825 тіркелген 1999 жылғы 25 мамырдағы N 238, N 1188 тіркелген 2000 жылғы 12 маусымдағы N 278, N 1431 тіркелген 2001 жылғы 17 наурыздағы N 141, N 1487 тіркелген 2001 жылғы 30 наурыздағы N 159, N 1793 тіркелген 2002 жылғы 18 ақпандағы N 67, N 1952 тіркелген 2002 жылғы 2 тамыздағы N 353, N 2788 тіркелген 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17, N 3677 тіркелген 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрықтарымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулықта:
бүкіл мәтін бойынша "активтердің бір өлшемі құны 1/10 лимиті" деген сөздер "екі айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
1, 2-тармақтарда "демеушілік пен қайырымдылық көмек шоттарына, депозит шоттарына, шетелдік валютадағы шоттарға және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарына," деген сөздер "Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатуынан түсетін түсімдер бойынша, және олар бойынша жүргізілген төлемдер (бұдан әрі - Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ), мемлекеттік мекемелер үшін демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер және олардың есебінен жүргізілген төлемдер бойынша (бұдан әрі - қайырымдылық, демеушілік көмек ҚБШ), мемлекеттік мекемелер алдын ала айтылған үстемақымен немесе онсыз ол бірінші талап етуі бойынша немесе қандай да бір мерзім өткеннен кейін, толық немесе бөліктермен қайтарылуы тиіс пе, қарамастан, атаулы түрінде оларды қайтару шарттарында жеке немесе заңды тұлға, тікелей жеке немесе заңды тұлға, немесе тиісті республикалық немесе жергілікті бюджеттерге (бұдан әрі - жеке немесе заңды тұлғалардың уақытша орналастыру ақшасының ҚБШ), шетел валютасындағы операцияларды жүргізу үшін шетел валютасындағы шоттарға (бұдан әрі - шетел валютасындағы шоттар), бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шоттарына (бұдан әрі - сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттары) беретін ақша бойынша операцияларды есепке алу үшін қолма-қол ақшаның бақылау шоттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. При централизации учета руководители обслуживаемых государственных учреждений наделяются правами, предусмотренными в Положении о централизованной бухгалтерии, которое утверждается приказом администратора бюджетных программ.";
пункт 7 исключить;
в пункте 9 слово "необходимой" заменить словами "полной и достоверной";
в пункте 10:
в абзаце пятом слова "от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), учет операций по деньгам спонсорской и благотворительной помощи, на депозитном счете," заменить словами "на КСН по платным услугам, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денег физических или юридических лиц,";
абзац десятый исключить;
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"хранение первичных документов, регистров бухгалтерского учета на бумажных и электронных носителях, отчетности, учетной политики, программ электронной обработки учетных данных, расчетов к ним, других документов, а также сдача их в архив в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.";
в пункте 17:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Основанием для отражения записей в регистрах бухгалтерского учета служат надлежаще оформленные первичные документы, которые фиксируют факт совершения операции или события.";
в абзацах втором и четвертом после слова "операции" дополнить словами "или события";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"Первичные документы должны содержать следующие обязательные реквизиты: наименование документа (формы), дату составления; наименование организации или фамилию и инициалы, от имени которого составлен документ; содержание операции или события; единицы измерения операции или события (в количественном и стоимостном выражении); наименование должностей, фамилии, инициалы и подписи лиц, ответственных за совершение операции (подтверждение события), и правильность ее (его) оформления; регистрационный номер налогоплательщика.";
после абзаца шестого дополнить абзацем следующего содержания:
"При составлении первичных документов и регистров бухгалтерского учета на электронных носителях государственные учреждения должны изготовить копии таких документов на бумажных носителях для других участников операций, а также по требованию государственных органов, которым такое право требования предоставлено в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в абзаце десятом после слова "даты" дополнить словом "внесения";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Внесение исправлений в кассовые и банковские первичные документы не допускается.";
абзац четвертый пункта 20 изложить в следующей редакции:

"5. Есепке алуды орталықтандырған кезде қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелердің басшыларына бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бұйрығымен бекітілетін Орталықтандырылған бухгалтерия туралы ережеде көзделген құқықтар беріледі.";
7-тармақ алынып тасталсын;
9-тармақта "қажетті" деген сөз "толық және дұрыс" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақта:
бесінші абзацта "мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақшаның түсімдері мен шығыстарын есепке алу, депозит шотындағы демеушілік және қайырымдылық көмектің ақшалары бойынша операцияларды есепке алу" деген сөздер "түскен ақшаның түсімдері мен шығыстарын ақылы қызметтер бойынша ҚБШ, демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ, жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ есепке алу," деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы абзац алынып тасталсын;
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бастапқы құжаттарды, қағаз және электрондық тасығыштарда бухгалтерлік есеп тіркелімдерін, есептілікті, есеп саясатын, есепке алу деректерін электрондық өңдеу бағдарламаларын, оларға есептеулерді, басқа да құжаттарды сақтау, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өткізу.";
17-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінде жазбаларды көрсету үшін негіз болуға операциялар мен оқиғалардың жасалу фактісін тіркейтін тиісінше ресімделген бастапқы құжаттар қызмет етеді.";
екінші және төртінші абзацтарда "операцияның" және "операцияларының" деген сөздерден кейін "немесе оқиғалардың" деген сөзбен толықтырылсын;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бастапқы құжаттар мынадай міндетті деректемелерді қамтуы тиіс: құжаттың (нысанның) атауы, жасалу күні; ұйымның атауы немесе атынан құжат жасалғанның тегі және әкесінің аты; операцияның немесе оқиғаның мазмұны; операцияның немесе оқиғаның өлшем бірліктері (сандық және құндық мәнде); операцияны жасауға жауапты тұлғалардың лауазымдарының атауы, тегі, әкесінің аты және қолдары (оқиғаны растау) және оның рәсімделу дұрыстығы; салық төлеушінің тіркеу нөмірі.";
алтыншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бастапқы құжаттарды және бухгалтерлік есеп тіркелімдерін электрондық тасығыштарда жасау кезінде мемлекеттік мекемелер операциялардың басқа қатысушылары үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұндай талап ету құқығы берілген мемлекеттік органдардың талап етуі бойынша мұндай құжаттардың қағаз тасығыштардағы көшірмелерін әзірлеуі тиіс.";
оныншы абзацта "түзету" деген сөзден кейін "енгізу" деген сөзбен толықтырылсын;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Кассалық және банктік бастапқы құжаттарға түзетулер енгізуге жол берілмейді.";
20-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"мемориальный ордер 3 - накопительная ведомость по учету денег на КСН по платным услугам, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денег физических или юридических лиц, на счете в иностранной валюте и специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам ф. 381;";
в пункте 26:
в абзаце первом слова "в бухгалтерских регистрах" заменить словами "в регистрах бухгалтерского учета";
в абзаце втором после слова "регистры" дополнить словами "бухгалтерского учета";
в пункте 28:
в абзаце первом слова "учетных регистров, бухгалтерских" заменить словами "регистров бухгалтерского учета,";
в абзаце втором слова "учетные регистры, бухгалтерские" заменить словами "регистры бухгалтерского учета,";
в абзаце первом пункта 29 слова "учетных регистров, бухгалтерских" заменить словами "регистров бухгалтерского учета,";
в абзаце втором пункта 31 слова "Министерством финансов Республики Казахстан" заменить словами "центральным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности";
в пункте 32:
в разделе V. "Денежные средства":
в графе "Наименование счета" слова "Специальные счета и счета в иностранной валюте" заменить словами "Контрольные счета наличности и счета государственного учреждения";
в графе "Наименование субсчета":
слова "Разрешения в пути" исключить;
слова "Счет спонсорской и благотворительной помощи" заменить словами "КСН спонсорской, благотворительной помощи";
слова "Счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)" заменить словами "КСН по платным услугам";
слова "Депозитный счет" заменить словами "КСН временного размещения денег физических или юридических лиц";
в графе "Номер с/с" цифру "091" исключить;
в разделе VII. "Расчеты":
в графе "Наименование субсчета":
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"Расчеты по деньгам временного размещения физических или юридических лиц";
абзац тридцать четвертый изложить в следующей редакции:
"Расчеты по целевым трансфертам",
графы "Наименование субсчета" и "Номер с/с" дополнить абзацем тридцать пятым и соответственно цифрой следующего содержания:
"Расчеты по обязательным социальным отчислениям в
Государственный фонд социального страхования           195";
в разделе VIII. "Расходы":
абзац тринадцатый в графе "Наименование субсчета" изложить в следующей редакции:
"Расходы за счет средств в иностранной валюте";
в разделе IX. "Финансирование":
абзац четвертый в графе "Наименование субсчета" исключить;
цифру "236" в графе "Номер с/с" исключить;
в разделе X. Фонды и средства целевого назначения
в графе "Наименование субсчета" абзац десятый изложить в следующей редакции:
"Фонд средств в иностранной валюте";
в главе "Учет операций по исполнению плана финансирования по бюджету и внебюджетным средствам" слова "и внебюджетным средствам" заменить словами ", по деньгам на КСН и счетах государственных учреждений";
в пункте 52:
в абзаце третьем слова "государственным учреждениям" заменить словом "организациям";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"Передача активов из одного подчинения в другое производится в установленном порядке:
находящихся в республиканской собственности - по разрешению территориальных комитетов государственного имущества и приватизации;
находящихся в коммунальной собственности - по разрешению уполномоченного Акимом соответствующей административно-территориальной единицы исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета.";
в абзаце первом пункта 65 слова "учетные регистры" заменить словами "регистры бухгалтерского учета";
в абзаце втором пункта 84 слова "министерствами и согласованными с Комитетом Казначейства Министерства" заменить словами "центральными и иными государственными органами и согласованными с Министерством";
пункт 109 изложить в следующей редакции:

"3-мемориалдық ордер-н. 381 Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ, демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ, жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ, шетел валютасындағы шоттағы және сыртқы қарыздар және гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарындағы ақшаның есебі жөніндегі жинақтаушы ведомость;";
26-тармақта:
бірінші абзацта "бухгалтерлік тізімдемелерде" деген сөздер "бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта "тіркеліміне" деген сөздің алдынан "бухгалтерлік есепке алу" деген сөздермен толықтырылсын;
28-тармақта:
бірінші абзацта "есеп тіркелімдерінің, бухгалтерлік" деген сөздер "бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінің" деген сөздермен ауыстырылсын, екінші абзацта "есеп тіркелімдері, бухгалтерлік" деген сөздер "бухгалтерлік есепке алу тіркелімдері" деген сөздермен ауыстырылсын;
29-тармақтың бірінші абзацында "есеп тізімдемелерін, бухгалтерлік" деген сөздер "бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
31-тармақтың екінші абзацында "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi" деген сөздер "бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласында қызметті реттеуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
32-тармақта:
V "Ақшалай қаржылар" бөлімінде:
"Шоттың атауы" деген бағанда "Арнайы шоттар және шетелдік валютадағы шоттар" деген сөздер "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және мемлекеттік мекеменің шоттары" деген сөздермен ауыстырылсын";
"Қосалқы шоттың атауы" деген бағанда:
"Жолдағы рұқсаттар" деген сөздер алынып тасталсын;
"Демеушілік және қайырымдылық жөніндегі шот" деген сөздер "Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ";
"Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шот" деген сөздер "Ақылы қызметтер жөніндегі ҚБШ";
"Депозит шоты" деген сөздер "Жеке немесе заңды тұлғалардың ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ";
"с/е нөмірі" деген бағанда "091" деген сан алынып тасталсын;
VІІ "Есеп айырысу" деген бөлімде:
"Қосалқы шоттың атауы" деген бағанда:
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке немесе заңды тұлғалардың уақытша орналастырылған ақшасы бойынша есеп айырысу";
отыз төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысу",
"Қосалқы шоттың атауы" және "с/е нөмірі" деген бағандар отыз бесінші абзацпен және тиісінше мынадай мазмұндағы санмен толықтырылсын:
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті 195"; әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысу"
VІІІ "Шығыстар" деген бөлімде:
"Қосалқы шоттың атауы" деген бағандағы он үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел валютасындағы қаражаттың есебінен шығыстар";
ІХ "Қаржыландыру" деген бөлімде:
"Қосалқы шоттың атауы" деген бағандағы төртінші абзац алынып тасталсын;
"с/е нөмірі" деген бағанда "236" деген сан алынып тасталсын;
Х "Нысаналы мақсаттардың қорлары мен қаржылары" деген бөлімде "Қосалқы шоттың атауы" деген бағандағы оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел валютасындағы қор қаражаты";
"Бюджеттік және бюджеттен тыс қаржылар бойынша шығыстардың сметаларын орындау жөніндегі операциялар Есебі" деген тарауда "және бюджеттен тыс" деген сөздер ", ҚБШ және мемлекеттік мекемелердің шоттарындағы ақша бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
52-тармақта:
үшінші абзацта "Мемлекеттік мекемелер" деген сөздер "Ұйымдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Активтерді бір бағыныстылықтан екіншісіне беру белгіленген тәртіппен жүргізіледі:
республикалық меншіктегі - аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеттерінің рұқсаты бойынша;
коммуналдық меншіктегі - тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі уәкілеттік берген жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның рұқсаты бойынша;
65-тармақтың бірінші абзацында "есептеу тіркелімдеріне" деген сөздер "бухгалтерлік есеп тіркелімдеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
84-тармақтың екінші абзацында "министрліктер шығарған және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық Комитетімен келісілген" деген сөздер "орталық және өзге мемлекеттік органдар шығарған және Министрлікпен келісілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"109. На счетах раздела "Денежные средства" государственные учреждения учитывают операции по бюджетному счету, по КСН по платным услугам, по КСН спонсорской, благотворительной помощи, по КСН временного размещения денег физических или юридических лиц, по счету в иностранной валюте и по специальным счетам бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам, а также по учету денег в кассе и прочих денежных документов.";
абзац второй пункта 113 изложить в следующей редакции:
"Для проверки бухгалтерских записей по счету 09 государственным учреждением производится сверка с территориальным подразделением казначейства на первое число месяца, следующего за последним месяцем квартала, по форме 4-20 "Сводный отчет по расходам".";
в пункте 114:
второе предложение первого абзаца изложить в следующей редакции:
"Записи производятся на основании формы 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения", счетов к оплате и приложенных к ним документах.";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Основанием для записи по возврату платежей прошлых лет является платежное поручение по форме 2-38, представленное территориальным подразделением казначейства, а по перечислению в доход республиканского бюджета суммы возврата дебиторской задолженности прошлых лет - платежное поручение территориального подразделения казначейства.";
в пункте 115 слова "091 "Разрешения в пути" исключить;
пункт 117 исключить;
пункт 120-1 изложить в следующей редакции:
"120-1. На субсчете 096 "Разрешения за счет других бюджетов" учитывается движение разрешений выданных государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета, при получении ими разрешений из местного бюджета, и наоборот, при выдаче разрешений из республиканского бюджета на определенные цели государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов, в том числе движение трансфертов, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие.
При получении разрешений за счет других бюджетов и по трансфертам производится запись по дебету субсчета 096 и кредиту субсчета 232 "Финансирование за счет других бюджетов".
На сумму перечисленных целевых трансфертов администраторами бюджетных программ вышестоящего бюджета, на основании счета к оплате, производится запись в дебет субсчета 194 "Расчеты по целевым трансфертам" и по кредиту субсчета 096.

"109. "Ақша қаражаты" бөлімінің шоттарында мемлекеттік мекемелер бюджеттік шот жөніндегі, ақылы қызметтер бойынша ҚБШ жөніндегі, демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ жөніндегі, жеке немесе заңды тұлғалардың ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ жөніндегі, шетел валютасындағы шот жөніндегі және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттары жөніндегі, сондай-ақ кассадағы ақшаны және өзге ақша құжаттарын есепке алу жөніндегі операцияларды ескереді.";
113-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"09 шоты бойынша бухгалтерлік жазбаларды тексеру үшін мемлекеттік мекеме 4-20 "Шығыстар жөніндегі жиынтық есеп" нысаны бойынша тоқсанның соңғы айынан кейінгі айдың бірі күніне аумақтық қазынашылық бөлімшесімен салыстыру жүргізеді.";
114-тармақта:
бірінші абзацтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жазбалар 5-15 "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер бойынша күн сайынғы көшірме" нысананың, ақы төлеуге шоттардың және оларға қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Аумақтық қазынашылық бөлімшесі берген 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмасы, ал республикалық бюджеттің кірісіне өткен жылдардың дебиторлық берешегін қайтару сомасын аудару бойынша - аумақтық қазынашылық бөлімшесінің төлем тапсырмасы өткен жылдардың төлемдерін қайтару жөніндегі жазба үшін негіз болып табылады.";
115-тармақта "091" Жолдағы рұқсаттар" деген сөздер алынып тасталсын;
117-тармақ алынып тасталсын;
120-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"120-1. 096 "Басқа бюджеттердің есебінен рұқсаттар" қосалқы шотында республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге олар жергілікті бюджеттен рұқсаттар алу кезінде және керісінше жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге белгілі бір мақсаттарға республикалық бюджеттен рұқсаттар беру кезінде берілген рұқсаттардың қозғалысы, оның ішінде жалпы сипаттағы трансферттер, нысаналы ағымдағы трансферттер, нысаналы даму трансферттері болып бөлінетін трансферттердің қозғалысы ескеріледі.
Басқа бюджеттердің есебінен және трансферттер бойынша рұқсаттар алу кезінде 096 қосалқы шоттың дебеті бойынша және 232 "Басқа бюджеттердің есебінен қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Аударылған нысаналы трансферттердің сомасына жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері ақы төлеуге шоттың негізінде 194 "Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебетіне және 096 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.

Полученные трансферты общего характера доводятся до уполномоченного органа по исполнению соответствующего бюджета, при этом производится запись по дебету субсчета 202 "Расходы за счет других бюджетов" и кредиту субсчета 096.
Списание произведенных расходов в конце года осуществляется записью по дебету субсчета 232 и кредиту субсчета 202.";
абзац второй пункта 123 изложить в следующей редакции:
"Для проверки бухгалтерских записей по счету 10 государственным учреждением производится сверка с территориальным подразделением казначейства на первое число месяца, следующего за последним месяцем квартала, по форме 4-20 "Сводный отчет по расходам".";
пункт 124 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Записи производятся на основании форм 4-20 "Сводный отчет по расходам" и 5-15 "Реестр платежей по государственным учреждениям" и приложенных к ним документов. Основанием для записи по возврату платежей прошлых лет является платежное поручение по форме 2-38, представленное территориальным подразделением казначейства, а по перечислению в доход местного бюджета суммы возврата дебиторской задолженности прошлых лет - платежное поручение территориального подразделения казначейства.";
в пункте 129:
абзацы первый, второй, третий и четвертый изложить в следующей редакции:
"129. Счет 11 "Контрольные счета наличности и счета государственного учреждения" подразделяется на субсчета:
110 "КСН спонсорской, благотворительной помощи";
111 "КСН по платным услугам";
112 "КСН временного размещения денег физических или юридических лиц;";
в пункте 130:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"На субсчете 110 "КСН спонсорской, благотворительной помощи" учитывается поступление от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений и производимым за счет них платежам.";
в абзацах втором, третьем, пятом:
слова "счет спонсорской и благотворительной помощи", "Счет спонсорской и благотворительной помощи", "счета спонсорской и благотворительной помощи" заменить словами "КСН спонсорской, благотворительной помощи";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Учет операций по движению денежных средств ведется в накопительной ведомости по форме N 381 (мемориальный ордер N 3) на основании форм 5-20 "Выписка со счета государственного учреждения", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам.
в пункте 131:
в абзаце первом слова "Счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)" заменить словами "КСН по платным услугам";
в абзаце четвертом слова "на счет" заменить словами "на КСН по платным услугам";
в абзаце пятом, шестом слова "со счета" заменить словами "с КСН по платным услугам";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"Учет операций по движению денежных средств ведется в накопительной ведомости по форме N 381 (мемориальный ордер N 3) на основании форм 5-33 "Отчет об остатках на счетах по платным услугам", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам.";
пункт 132 изложить в следующей редакции:

Жалпы сипаттағы алынған трансферттер тиісті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жеткізіледі, бұл ретте 202 "Басқа бюджеттердің есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 096 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Жылдың аяғында жүргізілген шығыстарды есептен шығару 232 қосалқы шотының дебеті және 202 қосалқы шотының кредиті бойынша жазбамен жүзеге асырылады.";
123-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-шот бойынша бухгалтерлік жазбаларды тексеру үшін мемлекеттік мекеме 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны бойынша соңғы айдан кейінгі айдың бірі күніне аумақтық қазынашылық бөлімшесімен тексеру жүргізеді.";
124-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Жазбалар 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" 5-15 "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер тізілімі" нысандарының және оларға қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі ұсынған 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасы, ал жергілікті бюджеттің кірісіне өткен жылдардың дебиторлық берешегін қайтару сомасын аудару бойынша - аумақтық қазынашылық бөлімшесінің төлем тапсырмасы өткен жылдардың төлемдерін қайтару бойынша жазбаға негіз болып табылады.";
129-тармақта:
бірінші, екінші, үшінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"129. 11 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және мемлекеттік мекеменің шоттары" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
110 "Демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ";
111 "Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ";
112 "Жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ;";
130-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"110 "Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық, демеушілік көмектен және олардың есебінен жүргізілетін төлемдерден түсетін түсім ескеріледі.";
екінші, үшінші, бесінші абзацтарда:
"Демеушілік және қайырымдылық көмек шоты" деген сөздер "Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын.
"Ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу 5-20 "Мемлекеттік мекеменің шотынан көшірме", 5-15 "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер тізілімі" нысандарының және оған қоса берілген құжаттардың негізінде N 381 нысан бойынша жинақтау ведомостінде жүргізіледі.
131-тармақта:
бірінші абзацта "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны есепке алуға арналған шот" деген сөздер "Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта "Шотқа" деген сөз "Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші, алтыншы абзацта "Шоттан" деген сөз "Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу 5-33 "Ақылы қызметтер бойынша шоттардағы қалдықтар туралы есеп", 5-15 "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер тізілімі" нысандарының және оларға қоса берілетін құжаттардың негізінде жүргізіледі.";
132-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"132. На субсчете 112 "КСН временного размещения денег физических или юридических лиц" учитывается движение денег, передаваемых физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности в номинальном выражении, независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок, полностью или по частям, с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой непосредственно физическим или юридическим лицом, либо переданы соответствующему республиканскому или местным бюджетам.
Поступление денег на КСН временного размещения денег физических или юридических лиц отражается по дебету субсчета 112 "КСН временного размещения денег физических или юридических лиц" и кредиту субсчета 174 "Расчеты по деньгам временного размещения физических или юридических лиц", при возврате денег физическим или юридическим лицам, либо передаче денег соответствующему республиканскому или местным бюджетам производится запись по кредиту субсчета 112 и дебету субсчета 174.
Кроме того, на субсчете 112 "КСН временного размещения денег физических или юридических лиц" учитываются деньги, поступившие за выполненные работы осужденными исправительных учреждений при этом дебетуется субсчет 112 и кредитуется субсчет 179 "Расчеты в порядке авансовых платежей".
Учет операций по движению денежных средств ведется в накопительной ведомости по форме N 381 (мемориальный ордер N 3) на основании форм N 5-20 "Выписка со счета государственного учреждения", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам.
Аналитический учет по субсчету 112 "КСН временного размещения денег физических или юридических лиц" ведется на карточках по форме N 292-а (в книге по форме N 292).";
в пункте 132-1:
в абзаце третьем слова "формы N 5-20 "Выписка со счета государственного учреждения" заменить словами "выписки по счету банка второго уровня и";
в абзаце четвертом слова "(шифрами Справочника бюджетной классификации)" исключить;
абзац пятый пункта 132-3 исключить;
в пункте 135:
слова "Фонд валютных средств" заменить словами "Фонд средств в иностранной валюте";
в абзаце третьем:
слова "сумм, поступивших на счет денег от реализации товаров (работ, услуг), счет спонсорской и благотворительной помощи и счет по депозитным счетам" заменить словами "денег, поступивших на КСН спонсорской, благотворительной помощи";
слова "Специальные счета и счета в иностранной валюте" заменить словами "Контрольные счета наличности и счета государственного учреждения";
в пункте 136:
абзац третий изложить в следующей редакции:

"132. 112 "Жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотында алдын ала айтылған үстемақымен немесе онсыз ол бірінші талап етуі бойынша немесе қандай да бір мерзім өткеннен кейін, толық немесе бөліктермен қайтарылуы тиіс пе, қарамастан, атаулы түрінде оларды қайтару шарттарында жеке немесе заңды тұлға, тікелей жеке немесе заңды тұлға беретін, немесе тиісті республикалық немесе жергілікті бюджеттерге берілген ақшаның қозғалысы ескеріледі.
Жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ ақшаның түсуі 112 "Жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 174 "Жеке немесе заңды тұлғалардың уақытша орналастыру ақшасы бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі, ақшаны жеке немесе заңды тұлғаларға қайтару немесе ақшаны тиісті республикалық немесе жергілікті бюджеттерге беру кезінде 112 қосалқы шотының кредиті және 174 қосалқы шотының дебеті бойынша жазба жүргізіледі.
Бұдан басқа, 112 "Жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотында түзету мекемелеріндегі сотталғандар орындаған жұмыстар үшін түскен ақша ескеріледі, бұл ретте 112 қосалқы шоты дебеттеледі және 179 "Аванстық төлемдер тәртібіндегі есеп айырысулар" қосалқы шоты кредиттеледі.
Ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу 5-20 "Мемлекеттік мекеменің шотынан көшірме", 5-15 "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер тізілімі" нысандарының және оған қоса берілген құжаттардың негізінде N 381 нысан бойынша (N 3 мемориалдық ордер) жинақтау ведомостінде жүргізіледі.
112 "Жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп N 292-а нысаны бойынша карточкаларда (N 292 нысан бойынша кітапта) жүргізіледі.";
132-1-тармақта:
үшінші абзацта "N 5-20 "Мемлекеттік мекеме шотынан көшірме" нысанының" деген сөздер "екінші деңгейдегі банктің шоты бойынша көшірменің" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта "(Бюджеттiк сыныптама анықтамалығының шифрлары)" деген сөздер алынып тасталсын;
132-3-тармақтың бесінші абзацы алынып тасталсын;
135-тармақта:
"Валюталық қаржылардың қоры" деген сөздер "Шетел валютасындағы қаражат қоры" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта:
"Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шотқа, демеушiлiк және қайырымдылық көмек шотқа және депозиттiк шотқа түскен сомалар" деген сөздер "Демеушілік, қайырымдылық ҚБШ түскен ақша" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Арнайы шоттар және шетелдік валютадағы шоттар" деген сөздер "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және мемлекеттік мекеменің шоттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
136-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"Получение государственными учреждениями наличных денег через банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций (далее - банк), производится в порядке, определенном Правилами исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"Учет кассовых операций в государственных учреждениях ведется в кассовой книге форма КО-4 или форма 440, если в государственном учреждении имеются денежные операции по бюджетному счету, по КСН по платным услугам, по КСН спонсорской, благотворительной помощи и по КСН временного размещения денег физических или юридических лиц.";
в абзаце одиннадцатом:
слова "депозитных сумм и средств внебюджетного фонда Акима города Алматы" заменить словами "денег временного размещения физических или юридических лиц";
в абзаце двенадцатом слова "именному чеку" заменить словами "чеку территориального подразделения казначейства";
пункт 137-1 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"Отражение в бухгалтерском учете положительной курсовой разницы по аккредитивам открытым в иностранной валюте, производится по дебету субсчета 130 "Аккредитивы" и кредиту субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", а на сумму отрицательной курсовой разницы делается запись "сторно" по этим же субсчетам.";
абзацы второй и третий пункта 147 изложить в следующей редакции:
"Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, подлежат регистрации в порядке, определяемом Правилами исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225.";
Государственные учреждения, заключающие гражданско-правовые сделки на приобретение товаров (работ и услуг) за счет средств республиканского и местных бюджетов, регистрируют их в территориальных подразделениях Казначейства.";
пункт 157 изложить в следующей редакции:
"157. На субсчете 159 "Расчеты по взносам социального налога" учитываются операции по исчислению и уплате в бюджет социального налога, производимые государственными учреждениями согласно Кодексу Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".

"Мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктер немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдар (бұдан әрі - банк) арқылы қолма-қол ақша алуы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесінде анықталған тәртіппен жүргізіледі.";
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын.
"Мемлекеттік мекемелерде кассалық операцияларды есепке алу егер мемлекеттік мекемеде бюджеттік шот бойынша, ақылы қызметтер жөніндегі ҚБШ бойынша, қайырымдылық, демеушілік көмек ҚБШ бойынша және жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша ақша операциялары болса, кассалық кітапта КО-4 нысанында немесе 440-нысанда жүргізіледі.";
он бірінші абзацта:
"депозиттiк сомалар және Алматы қаласы әкiмiнiң бюджеттен тыс қорының қаражаттары" деген сөздер "жеке немесе заңды тұлғалардың уақытша орналастыру ақшасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
он екінші абзацта "атаулы шегi" деген сөздер "аумақтық қазынашылық бөлімшесінің чегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
137-1-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Бухгалтерлік есепте шетел валютасында ашылған аккредитивтер бойынша оң бағамдық айырманы көрсету 130 "Аккредитивтер" қосалқы шотының дебеті және 230 "Бюджеттен мемлекеттік мекеменің шығыстарына және басқа іс-шараларға қаржыландыру", 140 "Бюджеттен мемлекеттік мекеменің шығыстарына және басқа іс-шараларға қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарының кредиті бойынша жүргізіледі, теріс бағамдық айырма сомасына осы қосалқы шоттар бойынша "сторно" деген жазба жасалады.";
147-тармақтың екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесінде анықталған тәртіппен тіркеуге жатады.";
Республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) сатып алуға азаматтық-құқықтық мәмілелер жасасқан мемлекеттік мекемелер оларды Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелерінде тіркейді.";
157-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"157. 159 "Әлеуметтік салық жарналары бойынша есеп айырысу" қосалқы шотында "Салық және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес мемлекеттік мекемелер жүргізетін әлеуметтік салықты есептеу және бюджетке төлеу жөніндегі операциялар ескеріледі.

Исчисление социального налога отражается по кредиту субсчета 159 "Расчеты по взносам социального налога" и по дебету соответствующих субсчетов счетов расходов. При уплате социального налога в бюджет дебетуется субсчет 159 "Расчеты по взносам социального налога" и кредитуются соответствующие субсчета счетов денежных средств.
Аналитический учет по субсчету 159 "Расчеты по взносам социального налога" ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292).";
в пункте 158:
абзац первый дополнить словами "и расчеты за счет бюджетных денег с применением корпоративной платежной карточки";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Об использовании денег с карт-счета подотчетные лица представляют авансовый отчет с приложением торговых чеков, слипов и других документов, являющихся подтверждением произведенных платежей с применением корпоративной платежной карточки.";
пункт 159 дополнить абзацами третьим и седьмым соответственно следующего содержания:
"На сумму пополнения корпоративной платежной карточки кредитуется субсчет 090 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям" и дебетуется субсчет 160 "Расчеты с подотчетными лицами".";
"Аналитический учет целевого использования бюджетных денег с применением корпоративной платежной карточки ведется в книге по форме 453.";
в абзаце шестом пункта 160 слова "депозитным суммам" заменить словами "деньгам временного размещения физических или юридических лиц";
в пункте 162:
абзацы второй и третий исключить;
в абзаце четвертом слова "С 18 апреля 1999 года по" заменить словом "По";
пункт 163 изложить в следующей редакции:
"163. На субсчете 172 "Расчеты по специальным видам платежей" учитываются расчеты за питание, предоставляемое столовыми, принадлежащими государственным учреждениям, за питание обучающихся в школах и школах-интернатах, за пребывание детей в пришкольных лагерях и другие расчеты государственных учреждений по товарам (работам, услугам) деньги от реализации, которых остаются в их распоряжении, а также расчеты за форменную одежду.
На сумму начисленной платы производится запись в дебет субсчета 172 и кредит субсчета 400. На сумму поступившей платы кредитуется субсчет 172 и дебетуются субсчета 111, 120.

Әлеуметтік салықты есептеу 159 "Әлеуметтік салық жарналары бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының кредиті және шығыстар шоттарының тиісті қосалқы шоттарының дебеті бойынша көрсетіледі. Әлеуметтік салықты бюджетке төлеген кезде 159 "Әлеуметтік салық жарналары бойынша есеп айырысу" қосалқы шоты дебеттеледі және ақша қаражаты шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.
159 "Әлеуметтік салық жарналары бойынша есеп айырысу" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп 292-а нысанының карточкаларында (кітапта 292-нысан) жүргізіледі.";
158-тармақта:
бірінші абзацта "есеп айырысулар" деген сөздерден кейін "және корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып, бюджет ақшасының есебінен есеп айырысулар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Карт-шоттан ақша пайдалану туралы есеп беретін тұлғалар сауда чектерін, слиптер мен корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып, жүргізілген төлемдерді растау болып табылатын басқа да құжаттарды қоса бере отырып аванстық есеп береді.";
159-тармақ мынадай мазмұндағы тиісінше үшінші және жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"Корпоративтік төлем карточкасын толықтыру сомасына 090 "Ведомостволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелерді қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған мемлекеттік мекеменің рұқсаты" қосалқы шоты кредиттеледі және 160 "Есеп беретін тұлғалармен есеп айырысулар" қосалқы шоты дебеттеледі.";
"Корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып бюджет қаражатын нысаналы пайдаланудың талдамалы есебі кітапта 453-нысан бойынша жүргізіледі.";
160-тармақтың алтыншы абзацында "Депозитті сомалар" деген сөздер "Жеке немесе заңды тұлғалардың уақытша орналастыру ақшасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
162-тармақта:
екінші және үшінші абзацтар алынып тасталсын;
төртінші абзацта "1999 жылдың сәуірінен бастап" деген сөздер алынып тасталсын;
163-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"163. 172 "Арнайы төлем түрлері бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелерге тиесілі асханалар ұсынатын тамақ үшін мектептер және мектеп-интернаттар оқушыларының тамағы үшін, мектеп жанындағы лагерьлерде балалардың болғаны үшін есеп айырысулар және тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін ақшасы иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің басқа да есеп айырысулары, сондай-ақ нысанды киім үшін есеп айырысулар ескеріледі.
Есептелген сомасына 172 қосалқы шотының дебетіне және 400 қосалқы шотының кредитіне жазба жүргізіледі. Түскен төлемнің сомасына 172 қосалқы шоты кредиттеледі және 111, 120 қосалқы шоттары дебеттеледі.

пункты 164,165, 166, 167, 168 исключить;
пункт 169 изложить в следующей редакции:
"169. Расчеты с рабочими и служащими за форменную одежду.
Порядок учета расчетов за форменную одежду устанавливается соответствующими центральными и иными государственными органами Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.";
в пункте 171:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"по индивидуальному подоходному налогу с физических лиц;";
абзац десятый исключить;
в пункте 172:
в абзаце первом слова "депозитным суммам" заменить словами "деньгам временного размещения физических или юридических лиц";
абзац третий исключить;
в абзаце втором пункта 173 слова "счет спонсорской и благотворительной помощи", "Счет спонсорской и благотворительной помощи" заменить словами "КСН спонсорской, благотворительной помощи";
в пункте 175:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"На субсчете 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами в пределах утвержденного плана финансирования" учитываются расчеты с прочими дебиторами и кредиторами в пределах утвержденного плана финансирования, а также суммы перечисленные для получения наличных денег по чекам территориального подразделения казначейства в банках.";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"При перечислении средств для получения наличных денег в банке производится бухгалтерская запись по дебету субсчета 178 и кредиту субсчетов 090, 100, 110, 111, 112. При получении наличных денег по чекам территориального подразделения казначейства кредитуется субсчет 178 и дебетуется субсчет 120.";
абзацы шестой, восьмой, девятый, десятый исключить;
абзац пятый пункта 179 исключить;
пункт 180 изложить в следующей редакции:
180. Выплата заработной платы работникам государственных учреждений производится в порядке, определенном Правилами исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225.";
в абзаце восьмом пункта 181 цифру "120" заменить цифрами "090, 100, 111, 120";
в абзаце втором пункта 183 слова "счета для учета денег от реализации товаров (работ, услуг), счета спонсорской и благотворительной помощи" заменить словами "с КСН по платным услугам, с КСН спонсорской, благотворительной помощи";
в абзаце втором пунктов 187, 188 слова "счета для учета денег от реализации товаров (работ, услуг), текущего счета спонсорской и благотворительной помощи" заменить словами "с КСН по платным услугам, с КСН спонсорской, благотворительной помощи";
пункт 190 изложить в следующей редакции:

164, 165, 166, 167, 168-тармақтар алынып тасталсын;
169-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"169. Жұмысшылармен және қызметшілермен нысанды киім үшін есеп айырысу.
Нысанды киім үшін есеп айырысуларды есепке алу тәртібін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының тиісті орталық және өзге мемлекеттік органдары белгілейді.";
171-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғалардан алынатын жеке табыс салығы бойынша;";
оныншы абзац алынып тасталсын;
172-тармақта:
бірінші абзацта "Депозитті сомалар" деген сөздер "Жеке немесе заңды тұлғалардың уақытша орналастыру ақшасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац алынып тасталсын;
173-тармақтың екінші абзацында "Демеушілік және қайырымдылық көмек шоты" деген сөздер "Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ" деген сөздермен ауыстырылсын;
175-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"178 "Бекiтiлген қаржыландыру жоспары шегiнде басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" қосалқы шотында бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу, сондай-ақ банктерде аумақтық қазынашылық бөлімшесінің чектері бойынша қолма-қол ақша алу үшін аударылған сома ескеріледі.";
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкте қолма-қол ақша алу үшін қаражат аудару кезінде 178 қосалқы шотының дебеті және 090, 100, 110, 111, 112 қосалқы шоттарының кредиті бойынша бухгалтерлік жазба жүргізіледі. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің чектері бойынша қолма-қол алу кезінде 178 қосалқы шоты кредиттеледі және 120 қосалқы шоты дебеттеледі.";
алтыншы, сегізінші, тоғызыншы, оныншы абзацтар алынып тасталсын;
179-тармақтың бесінші абзацы алынып тасталсын;
180-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"180. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесінде анықталған тәртіппен жүргізіледі.";
181-тармақтың сегізінші абзацында "120" деген сан "090, 100, 111, 120" деген сандармен ауыстырылсын;
183-тармақтың екінші абзацында "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шоттан, демеушiлiк және қайырымдылық көмек шоттарынан" деген сөздер "Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ, Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ" деген сөздермен ауыстырылсын;
187, 188-тармақтардың екінші абзацында "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шоттан, демеушiлiк және қайырымдылық көмек шоттарынан" деген сөздер "Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ, Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ" деген сөздермен ауыстырылсын;
190-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"190. На этом счете учитываются расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, по выплате пенсий, по трансфертам физическим лицам, а также по целевым трансфертам.";
в пункте 191:
пятый абзац изложить в следующей редакции:
"194 "Расчеты по целевым трансфертам";
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"195 "Расчеты по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования";
пункт 191-4. изложить в следующей редакции:
"191-4. На субсчете 194 "Расчеты по целевым трансфертам" учитываются расчеты по целевым текущим трансфертам и целевым трансфертам на развитие выделенные администраторами бюджетных программ областным бюджетам, бюджетам города республиканского значения, столицы.
На сумму перечисленных целевых трансфертов администраторами бюджетных программ вышестоящего бюджета, на основании счета к оплате, производится запись в дебет субсчета 194 "Расчеты по целевым трансфертам" и по кредиту субсчета 096.
На сумму освоенных целевых трансфертов или возвращенных в доход вышестоящего бюджета производится запись по дебету субсчета 202 "Расходы за счет других бюджетов" и кредиту субсчета 194, на основании формы N 2 Отчет об исполнении плана финансирования представленной соответствующими местными исполнительными органами или копии счета к оплате подтверждающего возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты.
Аналитический учет по субсчету 194 ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292).";
дополнить пунктом 191-5 следующего содержания:
"191-5. На субсчете 195 "Расчеты по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования" учитываются операции по исчислению и уплате обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, производимые государственными учреждениями, согласно Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании".
Исчисление обязательных социальных отчислений отражается по кредиту субсчета 195 "Расчеты по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования" и по дебету соответствующих субсчетов счетов расходов. При перечислении обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования дебетуется субсчет 195 "Расчеты по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования" и кредитуются соответствующие субсчета счетов денежных средств.

"190. Осы шотта жинақтаушы зейнетақы қорлары бойынша міндетті зейнетақы жарналары, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша, зейнетақылар төлеу бойынша, жеке тұлғаларға трансферттер бойынша, сондай-ақ нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысулар ескеріледі.";
191-тармақта:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын.
"194 "Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысу";
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"195 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысу";
191-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"191-4. 194 "Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысу" қосалқы шотында бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне бөлген нысаналы ағымдағы трансферттер және нысаналы даму трансферттері бойынша есеп айырысу ескеріледі.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері аударған нысаналы трансферттердің сомасына ақы төлеуге шоттың негізінде 194 "Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебетіне және 096 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Игерілген немесе жоғары тұрған бюджеттің кірісіне қайтарылған нысаналы трансферттердің сомасына 202 "Басқа бюджеттердің есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 194 қосалқы шотының кредиті бойынша N 2 Тиісті жергілікті атқарушы органдар ұсынған қаржыландыру жоспарының атқарылуы туралы есеп немесе осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке пайдаланылмаған (жете пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтаруды растайтын ақы төлеуге шоттың көшірмелері негізінде жазба жүргізіледі.
194 қосалқы шоты бойынша талдамалы есепке алу 292-а нысананың карточкаларында (292 нысан кітабында) жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 191-5-тармақпен толықтырылсын:
"191-5. 195 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысу" қосалқы шотында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуірдегі Заңына сәйкес мемлекеттік мекемелер жүргізетін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдарын есептеу және төлеу жөніндегі операциялар ескеріледі.".
Міндетті әлеуметтік аударымдарды есептеу 195 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының кредиті бойынша және шығыстар шоттарының бар қосалқы шоттарының дебеті бойынша көрсетіледі. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдарды аудару кезінде 195 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысу" қосалқы шоты дебеттеледі және ақша қаражаты шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.

Аналитический учет по субсчету 195 "Расчеты по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования" ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292).";
абзац четвертый пункта 192-1 исключить;
в абзаце шестом пункта 199-1 слова "осуществленные в ходе освоения грантов" заменить словами "освоение которых завершено";
в абзаце восьмом пункта 200 слова "валютных средств" заменить словами "средств в иностранной валюте";
пункт 208 изложить в следующей редакции:
"208. На субсчете 220 "Расходы за счет средств в иностранной валюте" ведется учет фактических расходов за счет средств в иностранной валюте.
Расходы по приобретению оборудования и товарно-материальных ценностей, по заграничным командировкам и другие фактические расходы учитываются на субсчете 220 "Расходы за счет средств в иностранной валюте" в тенге.
В дебет субсчета 220 "Расходы за счет средств в иностранной валюте" записываются в течение года суммы, израсходованные на валютные операции, при этом кредитуются субсчета 250 "Фонд в активах", 260 "Фонд в малоценных и быстроизнашивающихся предметах", 160 "Расчеты с подотчетными лицами" и другие.
В конце года суммы произведенных расходов списываются с кредита субсчета 220 "Расходы за счет средств в иностранной валюте" в дебет субсчета 273 "Фонд средств в иностранной валюте".";
абзац пятый пункта 209 исключить;
пункт 212 исключить;
абзац четвертый пункта 216-1 исключить;
в пунктах 220, 222 слова "валютных средств" заменить словами "средств в иностранной валюте";
в абзаце втором и четвертом пункта 229 слова "счета для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)", "счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)" заменить словами "КСН по платным услугам";
в приложении "Корреспонденция субсчетов по основным бухгалтерским операциям":
строку 135 исключить;
в графе 3 строки 180 цифру "236" исключить.
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель

195 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысу" қосалқы шоты бойынша талдамалы есепке алу 292-а нысананың карточкаларында (292 нысан кітабында) жүргізіледі.";
192-1-тармақтың төртінші абзацы алынып тасталсын;
199-1-тармақтың алтыншы абзацында "гранттарды игеру барысында жүзеге асырылған" деген сөздер "игерілуі аяқталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
200-тармақтың сегізінші абзацында "Валюталық қаражаттар" деген сөздер "Шетел валютасындағы қаражат" деген сөздермен ауыстырылсын;
208-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"208. 202 "Шетел валютасындағы қаражаттың есебінен шығыстар" қосалқы шотында шетел валютасындағы қаражаттың есебінен іс жүзіндегі шығыстардың есебі жүргізіледі.
Жабдықтар және тауар-материалдық құндылықтарды сатып алу жөніндегі, шетелдік іссапарлар жөніндегі шығыстар және басқа да іс жүзіндегі шығыстар 220 "Шетел валютасындағы қаражаттың есебінен шығыстар" қосалқы шотында теңгемен ескеріледі.
220 "Шетел валютасындағы қаражаттың есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебетіне бір жылдың ішінде валюта операцияларына жұмсалған сома жазылады, бұл ретте 250 "Активтердегі қор", 260 "Арзан және тез тозатын заттардағы қор", 160 "Есеп беретін тұлғалармен есеп айырысу" қосалқы шоттары және басқалар кредиттеледі.
Жылдың аяғында жүргізілген шығыстардың сомасы 220 "Шетел валютасындағы қаражаттың есебінен шығыстар" қосалқы шотының кредитінен 273 "Шетел валютасындағы қаражат қоры" қосалқы шотының дебетіне есептен шығарылады.";
209-тармақтың бесінші абзацы алынып тасталсын;
212-тармақ алынып тасталсын;
216-1-тармақтың төртінші абзацы алынып тасталсын;
220, 222-тармақтарда "Валюталық қаржылар" деген сөздер "Шетел валютасындағы қаражат" деген сөздермен ауыстырылсын;
229-тармақтың екінші және төртінші абзацтарында "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шоттарға", "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шотқа" деген сөздер "Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Негізгі бухгалтерлік операциялар бойынша қосалқы шоттардың хабарламасы" деген қосымшада:
135-жол алынып тасталсын;
180-жолдың 3-бағанында "236" деген сан алынып тасталсын.
2. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төрайым