Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к субъектам рынка ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года № 68. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2007 года № 4669. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 167
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.04.2012 № 167 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со  статьей 3-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила применения ограниченных мер воздействия к субъектам рынка ценных бумаг.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и субъектов рынка ценных бумаг.
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью принять меры к публикации настоящего постановления в печатных изданиях Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 30 марта 2007 года N 68
Правила
применения ограниченных мер воздействия
к субъектам рынка ценных бумаг
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " О рынке ценных бумаг", " О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают порядок применения ограниченных мер воздействия к субъектам рынка ценных бумаг.
Глава 1. Общие положения

Бағалы қағаздар рыногының субъектілеріне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 наурыздағы N 68 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 10 мамырдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4669 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 167 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.04.28 № 167 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының  3-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұсынылып отырған Бағалы қағаздар рыногының субъектілеріне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану Ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бағалы қағаздар рыногының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Хаджиева М.Ж.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің  мүдделі бөлімшелеріне,»"Қазақстан Қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және бағалы қағаздар рыногы субъектілеріне мәлімет үшін жіберсін.
4. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі осы қаулыны Қазақстан Республикасының баспасөз басылымдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н. Өзбековке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының 2007 жылғы
30 наурыздағы N 68
қаулысына қосымша
Бағалы қағаздар рыногының субъектілеріне шектеулі
ықпал ету шараларын қолдану Ережесі
Осы Ереже " Бағалы қағаздар рыногы туралы ", " Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және бағалы қағаздар рыногының субъектілеріне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібін белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер

1. В случаях обнаружения уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) нарушений пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов, нарушений нормативных правовых актов уполномоченного органа, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников субъекта рынка ценных бумаг, уполномоченный орган может применить к субъекту рынка ценных бумаг одну из следующих ограниченных мер воздействия:
1) дать обязательное для исполнения письменное предписание об устранении выявленных недостатков в установленные сроки;
2) ставить вопрос перед акционерами об отстранении руководящих работников субъекта рынка ценных бумаг;
3) затребовать письмо-обязательство;
4) составить с субъектом рынка ценных бумаг письменное соглашение.
2. Применение уполномоченным органом ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг производится с учетом:
1) характера нарушения и возможных последствий для субъекта рынка ценных бумаг;
2) частоты и продолжительности нарушения;
3) размеров убытков субъекта рынка ценных бумаг в результате допущенного нарушения;
4) осведомленности руководящих работников субъекта рынка ценных бумаг о допущенном нарушении;
5) общего финансового состояния субъекта рынка ценных бумаг.
Общее финансовое состояние субъекта рынка ценных бумаг определяется на основании данных отчетности, материалов проверок, аудиторских отчетов, выполнения требований по наличию систем управления рисками и внутреннего контроля, а также способности руководства субъекта рынка ценных бумаг взаимодействовать с акционерами с целью получения финансовой поддержки в случае ухудшения финансового состояния субъекта рынка ценных бумаг.
3. Применение одной ограниченной меры воздействия не исключает применения других ограниченных мер воздействия в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и не приостанавливает и не прекращает действия ранее принятых мер.
4. Уполномоченным органом ведется учет примененных ограниченных мер воздействия.
Глава 2. Письменное предписание
5. Уполномоченный орган может вынести в адрес субъекта рынка ценных бумаг письменное предписание о принятии обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных недостатков в установленный срок.
6. Письменное предписание применяется в отношении субъекта рынка ценных бумаг в случаях, когда это вытекает из характера допущенных нарушений с учетом того, что применение письма-обязательства, письменного соглашения в отношении субъекта рынка ценных бумаг не приносит или не может обеспечить надлежащую корректировку его деятельности.

1. Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) пруденциалдық қалыптарының және сақталған міндетті басқа да нормалар мен лимиттердің бұзылғанын, уәкілетті органның нормативтік құқықтық кесімдерінің бұзылғанын, бағалы қағаздар рыногы субъектісінің лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің заңсыз іс-әрекеттерін немесе әрекетсіздігін анықтаған жағдайда уәкілетті орган бағалы қағаздар рыногы субъектісіне мынадай шектеулі ықпал ету шараларының бірін қолдануы мүмкін:
1) белгіленген мерзімде анықталған кемшіліктерді жою туралы орындалуы міндетті жазбаша ұйғарымды беру;
2) бағалы қағаздар рыногы субъектісі басшы қызметкерлерін орнынан шеттету туралы акционерлер алдында мәселе қою;
3) міндеттеме-хат талап ету;
4) бағалы қағаздар рыногы субъектісімен жазбаша келісім жасау.
2. Уәкілетті органның бағалы қағаздар рыногы субъектісіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдануы мыналарды ескеріп жасалады:
1) бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің болуы мүмкін салдарлары мен жолсыздықтарының сипатын;
2) жолсыздықтың жиілігі мен ұзақтығын;
3) жол берілген жолсыздықтың нәтижесіндегі бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің шығындарының мөлшерін;
4) жол берілген жолсыздық туралы бағалы қағаздар рыногы субъектіcі басшы қызметкерлерінің хабарландырылуын;
5) бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің жалпы қаржылық жай-күйін.
Бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің жалпы қаржылық жай-күйі есеп беру деректері, тексеру материалдары, аудиторлық есептер, ішкі бақылау мен тәуекелдерді басқару жүйесінің болуына байланысты талаптарды орындау, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің қаржылық жай-күйі нашарлаған жағдайында қаржылық қолдау алу мақсатында бағалы қағаздар рыногы субъектіcі басшылығының акционерлермен өзара ынтымақтасу қабілеттілігі негізінде анықталады.
3. Ықпал етудің бір шектеулі шараларын қолдану Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайдағы ықпал етудің басқа шектеулі шараларын қолдануды жоққа шығара алмайды және осының алдында қабылданған шаралардың қолданылуын уақытша тоқтатпайды және тыйым салмайды.
4. Уәкілетті орган қолданылған шектеулі ықпал ету шараларын есепке алуды жүргізеді.
2-тарау. Жазбаша ұйғарым
5. Уәкілетті орган бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің атына белгіленген мерзімде анықталған кемшіліктерді жоюға бағытталған орындалуы міндетті түзетуді орындау шараларын қабылдау туралы жазбаша ұйғарым шығаруы мүмкін.
6. Бағалы қағаздар рыногы субъектіcіне қатысты міндеттеме-хатты, жазбаша келісімді қолдану оның қызметіне тиісінше түзету жасауды қамтамасыз ете алмайтындығын немесе жасамайтындығын ескеріп, жіберілген тәртіп бұзулардың сипатынан пайда болатын жағдайларда қолданылады.

7. Обжалование письменного предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.
8. Коррективные меры указываются в письменном предписании и представляют собой обязательные к исполнению следующие меры:
1) по выполнению обязательств перед клиентами;
2) по устранению выявленных нарушений требований нормативных правовых актов уполномоченного органа;
3) по выполнению других требований, предъявляемых к субъекту рынка ценных бумаг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Письменное предписание доводится до сведения первого руководителя субъекта рынка ценных бумаг или лица, его замещающего, который в течение пяти календарных дней ставит в известность всех членов исполнительного органа и органа управления субъекта рынка ценных бумаг о вынесении письменного предписания.
Глава 3. Отстранение руководящих работников субъекта рынка ценных бумаг
10. В случае выявления уполномоченным органом в деятельности субъекта рынка ценных бумаг нарушений законодательства Республики Казахстан или в случае, если выявленные уполномоченным органом нарушения законодательства Республики Казахстан не были устранены руководящими работниками субъекта рынка ценных бумаг в установленный уполномоченным органом срок, уполномоченный орган может в письменном виде ставить вопрос перед акционерами субъекта рынка ценных бумаг об отстранении руководящих работников субъекта рынка ценных бумаг.
11. Акционеры субъекта рынка ценных бумаг в течение десяти календарных дней доводят до сведения уполномоченного органа информацию о принятых мерах с приложением необходимых документов.
Глава 4. Письмо-обязательство
12. Уполномоченный орган может затребовать у субъекта рынка ценных бумаг письмо-обязательство, которое должно содержать факт признания имеющихся недостатков и гарантию руководства субъекта рынка ценных бумаг по их устранению в строго определенные сроки и (или) недопущению впредь подобных нарушений с указанием перечня запланированных мероприятий.
13. Требование уполномоченного органа о представлении письма-обязательства применяется в тех случаях, когда в деятельности субъекта рынка ценных бумаг отмечаются недостатки, устранение которых объективно возможно принятием мер со стороны лиц, берущих на себя соответствующие обязательства.
14. Требование о представлении письма-обязательства является достаточной мерой воздействия, при наличии одного из следующих обстоятельств:
1) есть основания полагать, что принявшее на себя соответствующее обязательство лицо намерено и в состоянии обеспечить его выполнение;

7. Уәкілетті органның жазбаша ұйғарымы бойынша сотқа шағым беру оның орындалуын тоқтата алмайды.
8. Түзету шаралары жазбаша ұйғарымда көрсетіледі және ол мына төменде көрсетілген шараларды орындаудың міндеттілігін білдіреді:
1) клиенттердің алдындағы міндеттемені орындау бойынша;
2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық кесімдерінің бұзылуын анықталған жолсыздықтың жою бойынша;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар рыногы субъектіcіне қойылатын басқа талаптарды орындау бойынша.
9. Жазбаша ұйғарым бес күнтізбелік күн ішінде атқарушы органның барлық мүшелеріне және бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің басқару органына жазбаша ұйғарым жасалғандығы туралы хабарлайтын бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің бірінші басшысына немесе оның орнындағы адамға мәлімет үшін жіберіледі.
3-тарау. Бағалы қағаздар рыногы субъектіcі басшы қызметкерлерін орнынан шеттету
10. Уәкілетті орган бағалы қағаздар рыногы субъектіcі қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамасының бұзылуын анықтаған немесе уәкілетті орган анықтаған Қазақстан Республикасының заңнамасының бұзуларын бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің басшы қызметкерлері уәкілетті орган белгілеген мерзімде жоймаған жағдайда уәкілетті орган бағалы қағаздар рыногы субъектіcі акционерлері алдына бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің басшы қызметкерлерін орнынан шеттету туралы мәселені жазбаша түрде қоюы мүмкін.
11. Бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің акционерлері он күнтізбелік күн ішінде қажетті құжаттарды қоса беріп, қабылданған шаралар туралы ақпаратты уәкілетті органға мәлімет үшін жібереді.
4-тарау. Міндеттеме-хат
12. Уәкілетті орган бағалы қағаздар рыногы субъектіcінен бар кемшіліктерді тану фактісі болуы тиіс міндеттеме-хатты және бағалы қағаздар рыногы субъектіcі басшылығының оларды қатаң белгіленген мерзімде жою және (немесе) жоспарланған іс-шаралар тізбесін көрсете отырып, бұдан былай осыған ұқсас жолсыздықтарға жол бермеу жөніндегі кепілдікті талап ете алады.
13. Уәкілетті органның міндеттеме-хатты ұсыну туралы талап етуі бағалы қағаздар рыногы субъектіcі қызметінде кемшіліктерді жою жөнінде өзіне тиісті міндеттеме қабылдаған тұлғалар тарапынан объективті шаралар қабылдануы мүмкіндігі айтылған жағдайда қолданылады.
14. Міндеттеме-хатты ұсыну мынадай жағдайлардың бірі болған кезде жеткілікті ықпал ету шарасы болып табылуы мүмкін:
1) өзіне тиісті міндеттеме қабылдаған тұлға ниет білдіріп отырғандығына және оны орындауды қамтамасыз етуге жағдайының барлығына негіз бар деп болжалданса;

2) в обязательстве содержится конкретный состав мер и сроки их осуществления, которые признаются уполномоченным органом достаточными для устранения нарушений.
Глава 5. Письменное соглашение
15. Уполномоченный орган может заключить с субъектом рынка ценных бумаг, письменное соглашение о необходимости незамедлительного устранения выявленных недостатков и об утверждении первоочередных мер в связи с этим.
Письменное соглашение заключается с первым руководителем органа управления и (или) исполнительного органа субъекта рынка ценных бумаг или лицом, его замещающим.
16. Письменное соглашение заключается в тех случаях, когда в деятельности субъекта рынка ценных бумаг намечено финансовое ухудшение, требующее принятия эффективных скоординированных мер по его улучшению.
17. В письменном соглашении указываются действия и сроки их исполнения, которые предстоит предпринять органу управления и (или) исполнительному органу субъекта рынка ценных бумаг, по устранению недостатков, улучшению финансового состояния. Подписав письменное соглашение, субъект рынка ценных бумаг, принимают на себя обязательства по выполнению его условий.
18. Письменное соглашение составляется на государственном и русском языках.
Глава 6. Требования по применению ограниченных мер воздействия
19. Субъект рынка ценных бумаг в течение десяти календарных дней после получения уведомления уполномоченного органа о применении в отношении них ограниченных мер воздействия, представляет в уполномоченный орган план-график мероприятий по устранению имеющихся недостатков с приложением необходимых документов.
Уполномоченный орган рассматривает представленный план-график и направляет по нему свое заключение в течение десяти календарных дней. В случае несогласия с планом-графиком уполномоченный орган может направить указание субъекту рынка ценных бумаг о необходимости выполнения конкретных мероприятий в определенные сроки.
20. Субъект рынка ценных бумаг уведомляет уполномоченный орган об исполнении ограниченной меры воздействия в срок, указанный в соответствующем документе.
В случае, если срок установленный для устранения нарушения будет превышать один месяц, субъект рынка ценных бумаг ежемесячно до двадцатого числа месяца уведомляет уполномоченный орган о поэтапном исполнении плана-графика мероприятий по устранению имеющихся недостатков.
21. Началом срока выполнения субъектом рынка ценных бумаг, условий и мероприятий, предусмотренных решением уполномоченного органа о применении ограниченных мер воздействия, считается дата их входящей регистрации данного решения уполномоченного органа.

2) міндеттемеде шаралардың нақты құрамы және оларды жүзеге асыру мерзімі және уәкілетті орган оны жолсыздықтарды жоюға жеткілікті деп таныған болса.
5-тарау. Жазбаша келісім
15. Уәкілетті орган анықталған кемшіліктерді дереу жою қажеттігі және осыған байланысты бірінші кезектегі шараларды орындау туралы бағалы қағаздар рыногы субъектіcімен жазбаша келісім жасауы мүмкін.
Жазбаша келісім бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің басқару органының және (немесе) атқарушы органның бірінші басшысымен немесе оның орнындағы адаммен жасалады.
16. Жазбаша келісім бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің қызметінде қаржылық жағынан елеулі нашарлау белгіленген және оларды түзету жөнінде тиімді үйлестірілген шаралар қабылдауды талап ететін жағдайда жасалады.
17. Жазбаша келісімде бағалы қағаздар рыногы субъектіcінің басқару және (немесе) атқарушы органы қабылдайтын кемшіліктерді жою, қаржылық жай-күйді жақсарту жөніндегі іс-әрекеттері және олардың орындалу мерзімдері көрсетіледі. Бағалы қағаздар рыногы субъектіcі жазбаша келісімге қол қоя отырып, оның талаптарын орындау жөнінде өзіне міндеттеме алады.
18. Жазбаша келісім мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады.
6-тарау. Шектеулі ықпал ету шараларын қолдану
жөніндегі талаптар
19. Бағалы қағаздар рыногы субъектіcі шектеулі ықпал ету шараларын қолдану жөніндегі уәкілетті органның хабарламасын алғаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға қажетті құжаттарды қоса беріп, бар кемшіліктерді жою жөніндегі іс-шаралар жоспар-кестесін береді.
Уәкілетті орган ұсынылған жоспар-кестені қарайды және ол бойынша өз қорытындысын он күнтізбелік күн ішінде жолдайды. Уәкілетті орган жоспар-кестемен келіспеген жағдайда бағалы қағаздар рыногы субъектіcіне белгілі бір мерзімде нақтылы іс-шараларды орындау қажеттігі туралы нұсқау жібере алады.
20. Бағалы қағаздар рыногы субъектісі уәкілетті органды тиісті құжатта көрсетілген мерзімде шектеулі ықпал ету шараларын орындау туралы хабардар етеді.
Жолсыздықты жоюды орындаудың белгіленген мерзімі бір айдан асып кеткен жағдайда бағалы қағаздар рыногы субъектісі ай сайын айдың жиырмасына дейін уәкілетті органға бар кемшіліктерді жоюды кезең-кезеңімен орындау туралы хабардар етеді.
21. Бағалы қағаздар рыногы субъектісінің уәкілетті органның шектеулі ықпал ету шараларын қолдану туралы шешімінде көзделген талаптар мен іс-шараларды орындау мерзімінің басы уәкілетті органның осы шешімінің келіп түсуін тіркеу күні болып табылады.

22. В случае неисполнения субъектом рынка ценных бумаг ограниченных мер воздействия уполномоченный орган может применить к нему санкции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Заключительное положение
23. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.

22. Бағалы қағаздар рыногы субъектісі шектеулі ықпал ету шараларын орындамаған жағдайда уәкілетті орган оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес санкцияларды қолдануы мүмкін.
7-тарау. Қорытынды ережелер
23. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіп бойынша шешіледі.