Об утверждении Правил прохождения специального первоначального обучения кандидатов, впервые поступающих в органы внутренних дел Республики Казахстан на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 апреля 2007 года N 180. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2007 года N 4673. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 апреля 2011 года № 187
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 26.04.2011 № 187 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 11  Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила прохождения специального первоначального обучения кандидатов, впервые поступающих в органы внутренних дел Республики Казахстан на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава.
2. Начальникам организаций образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан при приеме на специальное первоначальное обучение кандидатов, впервые поступающих на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан руководствоваться настоящим приказом.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными  приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
3. Департаменту кадровой работы (Аканов А.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
"Согласован"
И.о. министра образования и науки
Республики Казахстан
30 апреля 2007 года
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
28 апреля 2007 года N 180
ПРАВИЛА
прохождения специального первоначального обучения кандидатов,
впервые поступающих в органы внутренних дел Республики Казахстан
на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок и условия прохождения специального первоначального обучения кандидатов, впервые поступающих в органы внутренних дел Республики Казахстан (далее - ОВД) на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными  приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын үміткерлердің алғашқы арнайы оқудан өту ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 28 сәуірдегі N 180 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 14 мамырдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4673 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 26 сәуірдегі N 187 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.04.26 N 187 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644  қаулысының 11-тармағын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын үміткерлердің алғашқы арнайы оқудан өту ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі білім беру ұйымдарының бастықтары Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына бірінші рет қабылданатын үміткерлерді алғашқы арнайы оқуға қабылдау кезінде осы бұйрықты басшылыққа алсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
3. Кадр жұмысы департаменті (Ә.А. Ақанов) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден өтуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
2007 жылғы 30 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2007 жылғы 28 сәуірдегі
N 180 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын үміткерлердің алғашқы арнайы оқудан өту ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ІІО) қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын үміткерлердің алғашқы арнайы оқудан өту тәртібі мен шарттарын белгілейді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

1-1. Кандидаты, впервые поступающие в ОВД, проходят специальное первоначальное обучение для ускоренного приобретения знаний, умений, навыков и норм поведения, необходимых для выполнения служебных обязанностей по конкретной должности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с   приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
2. Специальное первоначальное обучение осуществляется в организациях образования, подведомственных Министерству внутренних дел Республики Казахстан (далее - организация образования).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными  приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
2. Порядок приема и прохождения
специального первоначального обучения
3. Отбор кандидатов на службу в органы внутренних дел (далее - кандидаты) для направления на специальное первоначальное обучение и оформление личных дел осуществляется кадровыми аппаратами департаментов внутренних дел Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - ДВД). В состав отборочных комиссий ДВД включаются представители организаций образования.
Сноска. Пункт 3 в редакции  приказа Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
3-1. Специальное первоначальное обучение проводится для кандидатов на службу в ОВД, назначаемых стажерами на соответствующие должности с испытательным сроком три месяца.
3-2. Специальное первоначальное обучение не проходят лица:
ранее проходившие службу в ОВД и поступившие вновь на службу при наличии документов, подтверждающих прохождение ими специального первоначального обучения;
ранее проходившие службу в других правоохранительных органах Республики Казахстан при наличии документов, подтверждающих прохождение ими специального первоначального обучения;
окончившие военные и специальные учебные заведения по очной форме обучения;
офицеры (запаса), ранее проходившие воинскую службу в рядах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований.
Сноска. Правила дополнены пунктами 3-1 и 3-2 в соответствии с  приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
4. В соответствии с планом приема на специальное первоначальное обучение, ежегодно утверждаемым приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан, кадровые аппараты ОВД представляют в организацию образования личное дело кандидата не позднее десяти дней до начала курсов специального первоначального обучения.

1-1. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына (бұдан әрі - 110) бірінші рет қабылданатын үміткерлер нақты лауазым бойынша қызметтік міндеттерін атқаруға қажетті білім, іскерлік, дағды және мінез-құлық нормаларын жедел үйрену үшін арнайы алғашқы оқудан өтеді.
Ескерту. 1-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
2. Алғашқы арнайы оқу Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарында (бұдан әрі - білім беру ұйымдары) жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
2. Алғашқы арнайы оқуға қабылдау және өту тәртібі
3. Алғашқы арнайы оқуға жіберу үшін ІІО-ға қызметке үміткерлерді іріктеуді және жеке істерін ресімдеуді ішкі істер департаменттерінің (бұдан әрі - ІІД) кадр аппараттары белгіленген тәртіппен жүзеге асырады. ІІД іріктеу комиссияларының құрамына білім беру ұйымдарының өкілдері енгізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
3-1. Алғашқы арнайы оқу үш ай сынақ мерзімімен тиісті лауазымдарға тағылымдамашы болып тағайындалған ІІО-ғы қызметке үміткерлер үшін жүргізіледі.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
3-2. Алғашқы арнайы оқудан мыналар өтпейді:
бұрын ІІО-да қызмет атқарған және қызметке қайта қабылданған алғашқы арнайы оқудан өткенін растайтын құжаттар болған жағдайда;
бұрын Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында қызмет атқарғандар алғашқы арнайы оқудан өткенін растайтын құжаттар болған жағдайда;
әскери және арнайы оқу орындарын күндізгі нысан бойынша бітіргендер;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа әскерлері мен әскери құралымдарында бұрын қызмет атқарған (запастағы) офицерлер.
Ескерту. 3-2-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен жыл сайын бекітілетін алғашқы арнайы оқуға қабылдау жоспарына сәйкес ІІО-ның кадр аппараттары білім беру ұйымдарына үміткердің жеке ісін алғашқы арнайы оқу курстары басталуынан он күн бұрын ұсынады.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными  приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
5. Кандидат, направленный на специальное первоначальное обучение должен при себе иметь удостоверение личности, спортивную форму, предметы личной гигиены, необходимые письменные принадлежности.
5-1. Приказами начальников организаций образования кандидаты в ОВД зачисляются в число слушателей курсов специального первоначального обучения.
Выписки из приказа не позднее десяти дней со дня подписания приказа, должны быть направлены в кадровые аппараты ДВД.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с   приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
6. - 15. (Исключены -  приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
16. Учебный процесс на курсах специального первоначального обучения проводится в соответствии с типовыми учебными и тематическими планами.
17. Срок обучения на курсах специального первоначального обучения составляет для кандидатов на должности среднего начальствующего состава 2 месяца, на должности младшего и рядового начальствующего состава - 3 месяца.
17-1. Итоговая оценка уровня знаний слушателей проводится экзаменационной комиссией, состав которой утверждается начальником организации образования. Состав экзаменационных комиссий формируется из числа сотрудников Министерства внутренних дел Республики Казахстан, территориальных ДВД, преподавательского состава организаций образования, представителей Совета ветеранов и общественности.
17-2. При невыполнении слушателями требований учебного плана или нарушении ими Устава организации образования они отчисляются из числа слушателей приказом начальника организации образования.
Сноска. Правила дополнены пунктами 17-1 и 17-2 в соответствии с  приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
18. Слушателям, успешно сдавшим экзамены, выдается сертификат об окончании курсов специального первоначального обучения, который приобщается к личному делу.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными  приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
19. После успешного прохождения обучения слушатель в течение одного месяца назначается на должность и ему присваивается специальное звание с зачислением в кадры ОВД.

Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
5. Алғашқы арнайы оқуға жіберілген үміткердің өзімен бірге жеке куәлігі, спорт киімі, жеке гигиена заттары, қажетті жазу құралдары болуы тиіс.
5-1. Ведомстволық білім беру ұйымдары бастықтарының бұйрықтарымен ІІО-ға үміткерлер арнайы алғашқы оқу курстарының тыңдаушылары қатарына қабылданады.
Бұйрықтан үзінді көшірмелер бұйрыққа қол қойылған күннен бастап он күннен кешіктірілмей ІІД-нің кадр аппаратына жіберілуі тиіс.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
6. - 15.  (алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен)
16. Алғашқы арнайы оқу курстарындағы оқу процесі үлгі оқу және тақырыптық жоспарларға сәйкес жүргізіледі.
17. Алғашқы арнайы оқу курстарында оқу мерзімі орта басшы құрамдағы лауазымдарға үміткерлер үшін - 2 ай, қатардағы және кіші басшы құрамдағы лауазымдарға үміткерлер үшін - 3 айды құрайды.
17-1. Тыңдаушылардың білім деңгейін қорытынды бағалауды олардың құрамын білім беру ұйымының бастығы бекітетін емтихан комиссиялары жүргізеді. Емтихан комиссияларының құрамы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, аумақтық ІІД қызметкерлері, білім беру ұйымының оқытушылар құрамының, Ардагерлер кеңесі және жұртшылық өкілдерінен құрылады.
Ескерту. 17-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
17-2. Тыңдаушылар оқу жоспарының талаптарын орындамаған немесе білім беру ұйымының Жарғысын бұзған жағдайда олар білім беру ұйымының бастығының бұйрығымен тыңдаушылар қатарынан шығарылады.
Ескерту. 17-2-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
18. Емтихандарды табысты тапсырған үміткерлерге алғашқы арнайы оқу курстарын бітіргені туралы сертификат беріледі, ол жеке іске тігіледі.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
19. Оқуды табысты аяқтаған үміткер бір ай ішінде лауазымға тағайындалады және ІІО кадрына қабылдана отырып, оған арнаулы атақ беріледі.

Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными  приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
20. Срок обучения на курсах специального первоначального обучения засчитывается в стаж службы в ОВД Республики Казахстан для выплаты процентной надбавки за выслугу лет и начисления пенсии.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными  приказом Министра внутренних дел РК от 23.04.2008 N 149 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
20. Алғашқы арнайы оқу курстарында оқу мерзімі қызмет өткерген жылдары үшін пайыздық үстемақы төлеу және зейнетақы есептеу үшін Қазақстан Республикасы ІІО-ғы қызмет өтіліне есептеледі.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008.04.23  N 149 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.