Об утверждении Классификатора отходов
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 мая 2007 года N 169-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2007 года N 4775. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 06.08.2021 № 314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 287 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 11.03.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый Классификатор отходов.
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 мая 2007 г.
Утвержден
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 31 мая 2007 года N 169-п
Классификатор отходов
Настоящий Классификатор отходов разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 287 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяет перечень отходов, их кодов, характеристик, а также операций по обращению с отходами.
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 11.03.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 11.03.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Классификатор предназначен для использования в системе обращения с отходами, включая учет, контроль, нормирование при обращении с отходами, лицензирование соответствующих видов деятельности, выдачу разрешений на трансграничные перевозки и размещение отходов, проектирование природоохранных сооружений и проведение средозащитных мероприятий, оценки социального, экономического, ресурсно-материального риска и ущерба при возникновении аварий и катастроф.

Қалдықтар сыныптамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 31 мамырдағы N 169-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 2 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4775 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 6 тамыздағы № 314 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 06.08.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 287-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 11.03.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қалдықтар сыныптамасы бекітілсін.
2. Осы бұйрық бірінші рет ресми жарияланған соң, он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2007 жылғы"31 мамыр
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2007 жылғы"31 мамырдағы
№ 169-ө бұйрығымен бекітілген
Қалдықтар сыныптамасы
Осы Қалдықтар сыныптамасы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 287-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және қалдықтардың, олардың кодтарының тізбесін, сипаттамаларын, сондай-ақ қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі операцияларды айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 11.03.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тарау 1. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 11.03.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Сыныптама қалдықтармен жұмыс істеу кезіндегі есепке алуды, бақылауды, нормалауды, тиісті қызмет түрлерін лицензиялауды, қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау мен орналастыруға арнап рұқсаттар беруді, табиғат қорғау құрылыстарын жобалау мен орта қорғау іс-шараларын жүргізуді, әлеуметтік, экономикалық, ресурсты-материалдық тәуекелді және авариялар мен апаттар туындаған кездегі залалды бағалауды қоса алғанда, қалдықтармен жұмыс істеу жүйесінде пайдалануға арналған.

2. Настоящий классификатор предназначен для специалистов, работа которых связана с отходами производства и потребления, а также для лиц, причастных к практическим операциям по сбору, транспортировке, размещению (складированию, захоронению), обезвреживанию и использованию отходов производства.
3. Классификатор предназначен для определения уровня опасности и кодировки отходов. В случае отсутствия данного вида отходов в классификаторе уровень опасности и кодировка обосновываются в каждом конкретном случае и согласовываются с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
4. Кодировка отходов учитывает область образования, способ складирования (захоронения), способ утилизации или регенерации, потенциально опасные составные элементы, уровень опасности, отрасль экономики, на объектах которой образуются отходы.
5. Определение уровня опасности и кодировки отходов производится при изменении технологии или при переходе на иные сырьевые ресурсы, а также в других случаях, когда могут измениться опасные свойства отходов.
6. Отнесение отхода к определенной кодировке производится природопользователем самостоятельно или с привлечением физических и (или) юридических лиц, имеющих лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды.
7. В соответствии с Базельской конвенцией о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением для целей транспортировки, утилизации, хранения и захоронения устанавливаются 3 уровня опасности отходов, согласно приложению 8 к настоящему Классификатору:
1) Зеленый - индекс G;
2) Янтарный - индекс А;
3) Красный - индекс R.
8. Классификация отходов основана на последовательном рассмотрении и определении основных признаков отходов. Классификации подлежат местонахождение, состав, количество, агрегатное состояние отходов, а также их токсикологические, экологические и другие опасные характеристики.
9. Установленные в настоящем стандарте признаки классификации не исключают дополнительных, отражающих отраслевую, региональную или иную специфику отходов.
Глава 2. Структура классификатора
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 11.03.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Полный классификационный код отходов состоит из 8 блоков многозначных кодов, разделенных двумя косыми чертами.
11. Каждая группа обозначена буквой латинского алфавита и отделена пробелом. Полный код отходов включает в себя следующие кодовые группы (блоки):
- наименование (N);
- причины перевода материала (изделия) в отход (Q);
- агрегатное состояние отходов (W);
- идентификатор опасных составляющих отходов (С);
- свойства, определяющие опасность отходов (Н);
- реализованный способ обращения с отходами (D, R).
- основной вид деятельности, в результате которой образовались отходы (А);
- уровень опасности промышленных отходов (G, A, R)

2. Осы сыныптама жұмысы өндіріс және тұтыну қалдықтарымен байланысты мамандарға, сондай-ақ өндіріс қалдықтарын жинау, тасымалдау, орналастыру (қоймалау, көму), зарарсыздандыру және пайдалану жөніндегі практикалық операцияларға қатысты адамдарға арналған.
3. Сыныптама қалдықтардың қауіптілік деңгейін және оларды кодтауды айқындау үшін арналған. Сыныптамада қалдықтардың осы түрі болмаған жағдайда қауіптілік деңгейі мен кодтау әрбір нақты жағдайда негізделеді және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.
4. Қалдықтарды кодтау пайда болу саласын, қоймалау (көму) тәсілін, кәдеге жарату немесе регенерациялау тәсілін, ықтимал қауіпті құрамдас элементтерді, қауіптілік деңгейін, объектілерінде қалдықтар пайда болатын экономика саласын ескереді.
5. Қалдықтардың қауіптілік деңгейін және оларды кодтауды айқындау технологиялар өзгерген кезде немесе өзге де шикізат ресурстарына көшкен кезде, сондай-ақ қалдықтардың қауіпті қасиеттері өзгеруі мүмкін жағдайларда жүргізіледі.
6. Қалдықты белгілі бір кодтауға жатқызуды табиғатты пайдаланушы өздігінен немесе қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиясы бар жеке және (немесе) заңды тұлғаларды тарта отырып жүргізеді.
7. Қауіпті қалдықтардың трансшекаралық тасымалдануын және оларды тасымалдау, кәдеге жарату, сақтау және көму мақсаттары үшін аластауды бақылау туралы Базель конвенциясына сәйкес осы Сыныптамаға 8-қосымшаға сәйкес қалдықтар қауіптілігінің 3 деңгейі белгіленеді:
1) Жасыл - индекс G;
2) Янтарь түсті - индекс А;
3) Қызыл - индекс R.
8. Қалдықтарды сыныптау қалдықтарды дәйекті түрде қарау мен олардың негізгі белгілерін айқындауға негізделеді. Сыныптауға қалдықтардың орналасқан жері, құрамы, мөлшері, агрегаттық жай-күйі, сондай-ақ олардың токсикологиялық, экологиялық және басқа да қауіпті сипаттамалары жатады.
9. Осы стандардта белгіленген сыныптау белгілері қалдықтардың салалық, өңірлік немесе өзге де ерекшелігін көрсететін қосымша белгілерді жоққа шығармайды.
Тарау 2. Сыныптаманың құрылымы
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 11.03.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Қалдықтардың толық сыныптау коды екі қисық сызықпен бөлінген 8 көп мәнді кодтар блогынан тұрады.
11. Әр топ латын алфавитінің әрпімен таңбаланған және ақтаңдақпен бөлінген. Қалдықтардың толық коды мынадай код топтарын (блоктарын) қамтиды:
- атауы (N);
- материалдың (бұйымның) қалдыққа көшу себептері (Q);
- қалдықтардың агрегаттық жай-күйі (W);
- қалдықтардың қауіпті құрауыштарының бірдейлендірушісі (С);
- қалдықтардың қауіптілігін айқындайтын қасиеттер (Н);
- қалдықтармен жұмыс істеудің іске асырылған тәсілі (D, R);
- нәтижесінде қалдықтар пайда болған қызметтің негізгі түрі (А);
- өнеркәсіп қалдықтарының қауіптілік деңгейі (G, A, R).

12. Классификатор отходов состоит из:
1) номенклатуры отходов, согласно приложению 1 к настоящему Классификатору отходов;
2) причин перевода данного материала (изделия) в категорию "отходы", согласно приложению 2 к настоящему Классификатору отходов;
3) перечня видов физического (фазового) состояния отходов, согласно приложению 3 к настоящему Классификатору отходов;
4) обобщенного перечня видов опасных составляющих отходов, согласно приложению 4 к настоящему Классификатору отходов;
5) кодов и характеристик опасных отходов, согласно приложению к настоящему Классификатору отходов 5;
6) кодов и операций по обращению с отходами, согласно приложению 6 к настоящему Классификатору отходов;
7) перечня видов деятельности, в результате которой могут образовываться потенциально опасные отходы, согласно приложению 7 к настоящему Классификатору отходов;
8) уровней опасности отходов, согласно приложению 8 к настоящему Классификатору отходов;
13. Формирование классификационного кода отходов на примере отходов полиэтиленовой пленки парников и теплиц, согласно приложению 9 к настоящему Классификатору отходов.
Глава 3. Порядок формирования полного классификационного кода отходов
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 11.03.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Блок 1 (N) идентификационного кода формируют путем выбора из таблицы 1 позиции, наиболее точно соответствующей классифицируемому отходу, после чего классифицируемому отходу присваивают соответствующий шестизначный код. В таблице 1 приложения 1 к настоящему Классификатору отходов приведен номенклатурный классификатор отходов, содержащий три иерархических уровня: группы, подгруппы и позиции. Каждая группа характеризуется двузначным кодом. Следует обратить внимание, что в каждой группе существует подгруппа и позиция, последним пунктом которой является номер 9, которому соответствует положение "ни одно из вышеперечисленных".
Пример: N ХХХХХХ//
2. Блок 2 (Q) представляет собой перечень причин, по которым классифицируемый материал относят к категории "отходы" ( приложение 2 ). Перечень составлен на основе данных Резолюции ОЭСР "О трансграничных перемещениях опасных отходов, предназначенных для операций по регенерации" С (92) 39 (окончательная) от 30 марта 1992 г. с учетом изменений и дополнений, внесенных Решением Совета ОЭСР С (94) 152 (окончательное) от 29 июля 1994 г.. Из приложения 2 выбирают одну или две причины, по которым данный объект классифицируют как отходы, и проставляют номера позиций. Если выбраны более одной позиции, то классификационные номера разделяют знаком "+". Пример: Q XX+XX//

12. Қалдықтар сыныптамасы мыналардан тұрады:
1) осы Қалдықтар сыныптамасына 1-қосымшаға сәйкес қалдықтар номенклатурасынан;
2) осы Қалдықтар сыныптамасына 2-қосымшаға сәйкес аталған бұйымның"қалдықтар"санатына ауысу себептерінен;
3) осы Қалдықтар сыныптамасына 3-қосымшаға сәйкес қалдықтардың физикалық (фазалық) жай-күйі түрлерінің тізбесінен;
4) осы Қалдықтар сыныптамасына 4-қосымшаға сәйкес қалдықтардың қауіпті құрауыштары түрлерінің жалпыланған тізбесінен;
5) осы Қалдықтар сыныптамасына 5-қосымшаға сәйкес қауіпті қалдықтардың кодтары мен сипаттамаларынан;
6) осы Қалдықтар сыныптамасына 6-қосымшаға сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі кодтар мен операциялардан;
7) осы Қалдықтар сыныптамасына 7-қосымшаға сәйкес нәтижесінде ықтимал қауіпті қалдықтар пайда болуы мүмкін қызмет түрлерінің тізбесінен;
8) осы Қалдықтар сыныптамасына 8-қосымшаға сәйкес қалдықтардың қауіптілік деңгейінен;
13. осы Қалдықтар сыныптамасына 9-қосымшаға сәйкес парниктер мен теплицалар полиэтилен пленкаларының қалдықтары мысалында қалдықтардың сыныптамалық кодын қалыптастыру.
Тарау 3. Қалдықтардың толық сыныптамалық қодын қалыптастыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 11.03.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Бірдейлендіру кодының 1 (N) блогын 1-кестеден сыныпталатын қалдыққа неғұрлым дәл сәйкес келетін ұстанымды іріктеу жолымен қалыптастырады, содан кейін сыныпталатын қалдыққа тиісті алты мәнді код беріледі. Осы Қалдықтар сыныптамасына 1-қосымшаның 1-кестесінде үш иерархиялық деңгейді: топтарды, кіші топтарды және ұстанымдарды қамтитын номенклатуралық қалдықтар сыныптамасы келтірілген. Әрбір топ екі мәнді кодпен сипатталады. Әрбір топта кіші топ пен ұстаным болатынына назар аудару қажет, оның соңғы пункті 9-нөмір болып табылады, оған"жоғарыда санамаланғандардың бірде біреуі емес" жағдайы сәйкес келеді.
Мысал: N ХХХХХХ//
2. 2-блок (Q) ол бойынша сыныпталатын материал "қалдықтар" санатына жатқызылатын себептер тізбесін білдіреді (2-қосымша). Тізбе ОЭСР С (94) 152 (түпкілікті) Кеңесінің 1994 жылғы 29 шілдедегі шешімімен енгізілген өзгерістер мен толықтырулар ескеріле отырып, "Регенерациялау жөніндегі операцияларға арналған қауіпті қалдықтарды трансшекаралық ауыстыру туралы" С (92) 39 (түпкілікті) ОЭСР 1992 жылғы 30 наурыздағы қарары деректерінің негізінде жасалған. 2-қосымшадан ол бойынша осы объект қалдықтар ретінде сыныпталатын бір немесе екі себепті іріктейді және ұстанымдардың нөмірлерін қояды. Егер бір ұстанымнан артық іріктелсе, онда сыныптау нөмірлерін "+" белгісімен бөледі. Мысал: Q ХХ+ХХ//

3. Блок 3 (W) состоит из номера позиции ( приложение 3 ), наиболее точно соответствующей агрегатному состоянию классифицируемых отходов.
Пример: W XX//
4. Блок 4 (С) состоит из номера (номеров) одного или более веществ, перечисленных в приложении 4 . Если отходы содержат более трех приведенных в таблице веществ, то коды выстраивают в ряд в порядке убывания степени их опасности, выделяя не более трех групп наиболее опасных компонентов. Отбор в эту группу делают по качественным признакам и основывают на квалифицированном мнении специалистов, организации - производителя этих отходов. Проведение инструментальных анализов при этом не предполагается. После этого формируют код идентификационного блока путем записи номеров выбранных веществ, разделенных знаком "+". Если отходы не содержат ни одного компонента из перечисленных в списке приложения 4, то данной группе присваивают код С 00//.
Пример: С ХХ+ХХ+ХХ//
5. Блок 5 (Н) состоит из одной или двух позиций ( приложение 5 ), наиболее точно соответствующих опасным свойствам, которые способны проявлять классифицируемые отходы, разделенных знаком "+" (если выбраны две позиции).
Пример: Н ХХ+ХХ//
Если отходы не обладают ни одной потенциальной опасностью из числа перечисленных в приложении 5, то ему присваивают код Н 00//.
6. Блок 6 (R, D) определяет фактически используемый метод обращения с классифицируемым отходом. Его формируют путем выбора из списков приложения 6 (Е.1 и Е.2) одной или нескольких позиций, которые наиболее точно описывают дальнейшую судьбу классифицируемого отхода, предваряя эту запись латинской буквой D, если позиция выбрана из Е.1, и латинской буквой R, если позиция выбрана из Е.2. Если выбраны более одной позиции, то в идентификационный блок записывают каждую из них, разделяя эти записи знаком "+".
Пример: D ХХ+R XX
7. Блок 7 (A) Из приложения 7 выбирают один наиболее соответствующий вид деятельности, в результате которой образовались отходы.
Пример: A ХХX
8. Блок 8 представляет уровень опасности промышленных отходов (G, A, R) согласно перечню, приведенному в Резолюции ОЭСР "О трансграничных перемещениях опасных отходов, предназначенных для операций по регенерации".
Пример: GX XXX
9. Таким образом, полный код отхода будет выглядеть следующим образом:
N ХХХХХХ//Q XX+XX//W XX//С ХХ+ХХ+ХХ//Н ХХ+ХХ//D ХХ+R XX//
A ХХX//GX XXX
Приложение 1
к Классификатору отходов
Номенклатура отходов
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 11.03.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
А.1 Перечень номенклатурных групп

3. 3-блок (W)сыныптау қалдықтарының агрегаттық жай-күйіне неғұрлым дәл сәйкес келетін ұстаным нөмірінен тұрады (3-қосымша).
Мысал: W ХХ//
4. 4-блок (С) 4-қосымшада санамаланған бір немесе одан да көп заттардың нөмірінен (нөмірлерінен) тұрады. Егер қалдықтар кестеде келтірілген заттардың үштен астамын қамтыса, онда кодтар барынша қауіпті құрамдастардың үштен аспайтын тобын бөліп көрсете отырып, олардың қауіптілік дәрежесінің азаюы тәртібімен кодтарды қатарға орналастырады. Бұл топқа іріктеуді сапалық белгілері бойынша жасайды және ол осы қалдықтарды шығаратын мамандардың, ұйымдардың білікті пікірлеріне негізделеді. Бұл ретте құралдық талдаулар жүргізу көзделмейді. Бұдан кейін "+" белгісімен бөлініп іріктеліп алынған нөмірлерді жазу жолымен бірдейлендіру блогының кодын қалыптастырады. Егер қалдықтар 4-қосымша тізімінде санамаланған бір де бір құрамдасты қамтымаса, онда бұл топқа С 00// кодын береді.
Мысал: С ХХ+ХХ+ХХ//
5. 5-блок (Н)"+" белгісімен бөлінген (егер екі ұстаным іріктелінсе) сыныпталатын қалдықтарды тудыруға қабілетті қауіпті қасиеттерге барынша дәл сәйкес келетін бір немесе екі ұстанымнан тұрады (5-қосымша).
Мысал: Н ХХ+ХХ//
Егер қалдықтар 5-қосымшада санамаланғандардың ішінен бір де бір ықтимал қауіптілікке ие болмаса, онда оған Н 00// коды беріледі.
6. 6-блок (D, R) сыныпталатын қалдықпен жұмыс істеудің іс жүзінде пайдаланылатын әдісін айқындайды. Оны 6-қосымшаның (Е.1 және Е.2) тізімдерінен егер ұстаным Е.1-ден іріктелінсе, бұл жазбаны латынның D әрпімен және егер ұстаным Е.2-ден іріктелінсе, латынның R әрпімен белгілей отырып сыныпталатын қалдықтың одан арғы тағдырын барынша дәл сипаттайтын бір немесе бірнеше ұстанымды іріктеу жолымен қалыптастырады. Егер біреуден көп ұстаным іріктелінсе, онда бірдейлендірілген блокқа бұл жазбаларды "+" белгісімен бөле отырып, олардың әрқайсысын жазады.
Мысал: D ХХ+R ХХ
7. 7-блок (А) 7-қосымшадан нәтижесінде қалдықтар пайда болған қызметтің неғұрлым сәйкес келетін бір түрін іріктейді.
Мысал: А ХХХ
8. 8-блок "Регенерациялау жөніндегі операцияларға арналған қауіпті қалдықтарды трансшекаралық ауыстыру туралы" ОЭСР қарарында келтірілген тізбеге сәйкес өнеркәсіптік қалдықтардың (G, A, R) қауіптілік деңгейін білдіреді.
Мысал: GХ ХХХ
9. Сөйтіп, қалдықтың толық коды былайша көрініс табатын болады:
N XXXXXX//QXX+XX//W XX//C XX+XX+XX//HXX+XX//D XX+R XX//AXXX//GX XXX
Қалдықтар сыныптамасына
1-қосымша
Қалдықтардың номенклатурасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 11.03.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 02.12.2020 № 300 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
А. 1 Номенклатуралық топтардың тізбесі

1. Отходы горнодобывающей промышленности
2. Отходы сельского хозяйства, садоводства, охоты, рыбной ловли
3. Отходы лесной, целлюлозно-бумажной и деревообрабатывающей промышленности
4. Отходы кожевенной и текстильной промышленности
5. Отходы нефтепереработки, ректификации природного газа
6. Отходы основной химии
7. Отходы химии органического синтеза
8. Отходы от производства, обработки, поставок и использования красок, лаков, пломбирующих материалов, клеев, типографических красителей и эмалей

1. Тау-кен өндіру өнеркәсібінің қалдықтары
2. Ауыл шаруашылығының, бақшашылықтың, аң аулаудың, балық аулаудың қалдықтары
3. Орман, целлюлоз-қағаз және ағаш өңдеу өнеркәсібінің қалдықтары
4. Тері өңдеу және тоқыма өнеркәсібінің қалдықтары
5. Мұнай өңдеу, табиғи газды ректификациялау қалдықтары
6. Негізгі химия қалдықтары
7. Органикалық синтездердің химия қалдықтары
8. Бояуларды, лактарды, пломбалайтын материалдарды, желімдерді, баспахана бояғыштары мен эмалдерді шығарудан, өңдеуден, жеткізуден және пайдаланудан қалатын қалдықтар

9. Отходы фотопромышленности
10. Неорганические отходы термических процессов
11. Неорганические отходы с металлами от обработки металлов
12. Отходы машинных и механических процессов
13. Минеральные и синтетические масляные отходы (за исключением групп 8 и 14. Отходы от использования веществ как растворителей (кроме отходов, приведенных в п.7)
15. Загрязненная упаковочная тара, загрязненные адсорбенты и фильтры

9. Фото өнеркәсібінің қалдықтары
10. Термикалық үдерістердің органикалық емес қалдықтары
11. Металдарды өңдеуден металдары бар органикалық емес қалдықтар
12. Машиналық және механикалық үдерістердің қалдықтары
13. Минералдық және синтетикалық май қалдықтары (8 және 11-топтарды қоспағанда)
14. Еріткіштер сияқты заттарды пайдаланудан қалған қалдықтар (7-тармақта келтірілген қалдықтардан басқа)
15. Ластанған орам ыдысы, ластанған адсорбенттер мен сүзгілер

851
20
7
1
Отходы парков (включая отходы кладбищ)
852
20
7
2
Отходы от очистки улиц
853
20
7
3
Шламы из отстойников
854
20
7
4
Канализационные шламы
855
6
1
2
Другие отходы группы, не определенные иначе
Приложение 2
к Классификатору отходов
Причины перевода данного материала (изделия) в категорию "отходы"
Q1 Производственные остатки, не оговоренные как-либо иначе ниже.
Q2 Продукты, не соответствующие техническим условиям.
Q3 Продукты, у которых истек срок годности.
Q4 Материалы пролитые, утерянные или подвергшиеся какому-либо иному нежелательному происшествию, в том числе материалы, оборудование и т.п., загрязненные в результате такого происшествия.
Q5 Материалы, загрязненные или испачканные в результате преднамеренных действий (например, материалы, загрязненные после чистки, упаковочные материалы и т.п.).
Q6 Изделия, не пригодные к использованию (отработанные аккумуляторные батареи, отработанный катализатор и т.п.).
Q7 Вещества, которые больше не выполняют своего назначения в удовлетворительной степени (например, загрязненные кислоты, загрязненные растворители, отработанные закалочные соли и т.п.).
Q8 Остатки от технологических процессов (например, шлаки, кубовые остатки и т.п.).
Q9 Остатки от процессов снижения загрязнения (например, шламы скрубберов, пыль от пылеуловителей, отработанные фильтры и т.п.).
Q10 Остатки от процессов металлообработки/отделки (например, токарная стружка, окалина и т.п.).
Q11 Остатки от переработки сырья (например, остатки добычи полезных ископаемых, некондиционные нефтепродукты и т.п.).
Q12 Разбавленные материалы (например, масла, загрязненные полихлордифенилом и т.п.).
Q13 Любые материалы, вещества или продукты, использование которых запрещено законом.
Q14 Продукты, не имеющие дальнейшего применения (например, сельскохозяйственные, бытовые, учрежденческие, торговые отбросы и т.п.).
Q15 Материалы, вещества или продукты, образующиеся в результате мероприятий по оздоровлению загрязненных земель.
Q16 Любые материалы, вещества или продукты, которые их производитель объявляет отходами и которые не входят в перечисленные выше категории.
Приложение 3
к Классификатору отходов
Перечень видов физического (фазового) состояния отходов
Индекс
Физическое (фазовое) состояние
Тип отхода
L
Жидкое состояние (L)
L1
Раствор
L2
Гудрон
L3
Экстракт
L4
Пек
L5
Промывная жидкость
L6
Промсток
L7
Дефекат
L8
Кубовой остаток
S
Твердое состояние (S)
S1
Агломерат
S2
Гранулят
S3
Зола
S4
Кокс
S5
Шлак
S6
Лом
S7
Скрап
S8
Хвосты
S9
Окалина
S10
Стружка
S11
Обрезь
S12
Бой
S13
Обломки
S14
Пыль
S15
Порошок
S16
Сплав
S17
Комки
S18
Куски
S19
Коагулят
S20
Гель
S21
Просев
Р1
Пастообразное состояние (Р)
Шлам
Р2
Паста
Р3
Гной
Р4
Помет
Р5
Отстой
Р6
Осмол
G
Газоподобное состояние (G)
G1
Газ
G2
Смесь газов
G3
Водяной пар
М
Смесевое состояние (М)
M1
Пульпа
М2
Аэрозоль
М3
Суспензия
М4
Гидрозоль
М5
Дым
М6
Шихта
М7
Неразобранное
оборудование и
устройства
Приложение 4
к Классификатору отходов
Обобщенный перечень видов опасных составляющих отходов
Индекс
Наименование компонента
С01
Алюминий и его соединения
С02
Барий и его соединения, исключая сульфат бария
С03
Бериллий и его соединения
С04
Бор и его соединения
С05
Бром и его соединения
С06
Ванадий и его соединения
С07
Висмут и его соединения
С08
Вольфрам и его соединения
С09
Германий и его соединения
С10
Железо и его соединения
С11
Кадмий и его соединения
С12
Калий металлический в несвязанной форме
С13
Кальций металлический в несвязанной форме
С14
Кобальт и его соединения
С15
Кремний и его соединения
С16
Литий металлический в несвязанной форме
С17
Магний металлический в несвязанной форме
С18
Марганец и его соединения
С19
Медь и ее соединения
С20
Молибден и его соединения
С21
Мышьяк и его соединения
С22
Натрий металлический в несвязанной форме
С23
Никель и его соединения
С24
Ниобий и его соединения
С25
Олово и его соединения
С26
Ртуть и ее соединения
С27
Свинец и его соединения
С28
Селен и его соединения
С29
Серебро и его соединения
С30
Стронций и его соединения
С31
Сурьма и ее соединения
С32
Таллий и его соединения
С33
Теллур и его соединения
С34
Титан и его соединения
С35
Торий и его соединения
С36
Уран и его соединения
С37
Фосфор и его неорганические соединения
С38
Фтор и его органические соединения
С39
Хлор и его соединения
С40
Хром и его соединения
С41
Цинк и его соединения
С42
Цирконий и его соединения
С43
Неорганические сульфиды
С44
Неорганические соединения фтора
(исключая фторид кальция)
С45
Неорганические цианиды
С46
Кислотные растворы или кислоты в твердом состоянии
С47
Основные растворы или основы в твердом состоянии
С48
Асбест (пыль, порошок и волокна)
С49
Органические соединения фосфора
С50
Карбонилы металлов
С51
Карбонилы железа
С52
Карбонилы никеля
С53
Карбонилы хрома
С54
Перекиси
С55
Соли хлорноватой кислоты
С56
Соли хлорной кислоты
С57
Соли азотистой кислоты, оксиды азота
С58
Полихлорированные дифенилы, полихлорированные
терфенилы, полибромированные дифенилы
С59
Фармацевтические или ветеринарные соединения и
промежуточные продукты их производства
С60
Биоциды и фитофармацевтические вещества
С61
Инфицирующие вещества
С62
Креозоты
С63
Изоцианаты
С64
Тиоцианы
С65
Органические цианиды
С66
Фенолы и фенольные соединения (в том числе хлорфенолы)
С67
Эфиры
С68
Галогенированные органические растворители
С69
Органические растворители
(исключая галогенированные растворители)
С70
Органогалогенные соединения
(исключая инертные полимерные материалы)
С71
Полициклические или гетероциклические ароматические
органические соединения
С72
Органические соединения азота класса алифатических
аминов и других алифатических соединений
С73
Органические соединения азота класса ароматических
аминов и других ароматических соединений
С74
Азиды (соли азотноводородной кислоты) или вещества
взрывчатого характера
С75
Органические соединения серы
С76
Хлорсиланы и кремний органические мономеры
С77
Любые соединения, родственные с полихлорированным
дибензофураном
С78
Любые соединения, родственные с полихлорированным
дибенздиоксаном
С79
Органические пестициды (в т.ч. пестициды, запрещенные
к применению)
С80
Бенз[а]пирен и соединения, содержащие фрагмент
бенз[а]пирена
С81
Углеводороды и их кислород-, азот- и/или
серосодержащие соединения, ранее не включенные в эту
таблицу
С82
Радионуклиды
С83
Продукты биотехнологий и прочие биологические агенты
(в том числе штаммы-продуценты)
С84
Сложные вещества, содержащие несколько потенциально
опасных компонентов
С85
Прочие потенциально опасные компоненты и химические
вещества остронаправленного действия
Приложение 5
к Классификатору отходов
Коды и характеристика опасных отходов
H1 Взрывчатые вещества
Взрывчатые вещества или отходы - это твердые или жидкие вещества или отходы (либо смесь веществ или отходов), которые сами по себе способны к химической реакции с выделением газов такой температуры и давления и с такой скоростью, что вызывает повреждение окружающих предметов
Н3 Огнеопасные жидкости
Термин "Огнеопасные" равнозначен термину "Легковоспламеняющиеся". Огнеопасными являются жидкости, смеси жидкостей или жидкости, содержащие твердые вещества в растворе или суспензии (например краски, политуры, лаки и т.п., кроме веществ или отходов, классифицированных иначе в соответствии с их опасными свойствами), которые выделяют огнеопасные пары, при температуре не выше 60 0 С в закрытом сосуде или не выше 65,6 0 С в открытом сосуде. (Так как результаты, получаемые в открытом и закрытом сосудах, не могут быть точно сравнимы, и даже отдельные результаты, получаемые одним и тем же методом, очень часто отличаются друг от друга, то правила, в которых цифры отличаются от приведенных выше, остаются в духе указанных определений)

851
20
7
1
Парктердің қалдықтары (бейіттердің қалдықтарын қоса алғанда)
852
20
7
2
Көшелерді тазартудан қалған қалдықтар
853
20
7
3
Тұндырғыштардың шламдары
854
20
7
4
Кәріз шламдары шламы
855
6
1
2
Өзгеше айқындалмайтын топтың басқа да қалдықтары
Қалдықтар сыныптамасына
2-қосымша
Берілген материалды (бұйымды) "қалдықтар"
санатына көшіру себептері
Q1 Төменде қандай да бір өзгеше келісілмеген өндіріс қалдықтары.
Q2 Техникалық шарттарға сәйкес келмейтін өнімдер.
Q3 Жарамдылық мерзімі өткен өнімдер.
Q4 Төгілген, жоғалған немесе қандай да бір өзге де жағымсыз оқиғаға ұшыраған материалдар, оның ішінде осындай оқиға нәтижесінде ластанған материалдар, жабдық және т.б.
Q5 Қасақана әрекеттер нәтижесінде ластанған немесе былғанған материалдар (мысалы, тазартудан кейін ластанған материалдар, орау материалдары және т.б.).
Q6 Пайдалануға жарамсыз бұйымдар (істен шыққан аккумулятор батареялары, істен шыққан катализатор және т.б.).
Q7 Өз әрекетін қанағаттанарлық дәрежеде орындай алмайтын заттар (мысалы, ластанған қышқылдар, ластанған еріткіштер, пайдаланылған шыңдау тұздары және т.б.).
Q8 Технологиялық үдерістердің қалдықтары (мысалы, шлактар, ашық көк қалдықтар және т.б.).
Q9 Ластануды азайту үдерісінің қалдықтары (мысалы, скрубберлер шламдары, шаң ұстағыштан шығатын шаң, пайдаланылған сүзгілер және т.б.).
Q10 Металл өңдеу/әрлеу үдерісінің қалдықтары (мысалы, токарь жоңқасы, окалина және т.б.).
Q11 Шикізатты қайта өңдеу қалдықтары (мысалы, пайдалы қазбалар өндіру қалдықтары, кондициялық емес мұнай өнімдері және т.б.).
Q12 Араласқан материалдар (мысалы, полихлордифенилмен май және т.б.).
Q13 Пайдалануға заңмен тыйым салынған кез келген материалдар, заттар немесе өнімдер.
Q14 Одан әрі қолданылмайтын өнімдер (мысалы, ауыл шаруашылығы, тұрмыстық, мекеме, сауда шығындылары және т.б.).
Q15 Ластанған жерді сауықтыру жөніндегі іс-шаралар нәтижесінде пайда болған материалдар, заттар немесе өнімдер.
Q16 Өндірушілер қалдық деп жариялайтын және жоғарыда санамаланған санаттарға кірмейтін кез келген материалдар, заттар немесе өнімдер.
Қалдықтар сыныптамасына
3-қосымша
Қалдықтардың физикалық (фазалық) жай-күйі түрлерінің тізбесі
Индекс
Физикалық (фазалық) жай-күйі
Қалдықтың түрі
L
L1
L2
L3
L4
L5
L6
L7
L8
S
S1
S2
S3
S4
S5
S6
S7
S8
S9
S10
S11
S12
S13
S14
S15
S16
S17
S18
S19
S20
S21
Р1
Р2
Р3
Р4
Р5
Р6
G
G1
G2
G3
М
M1
М2
М3
М4
М5
М6
М7
Сұйық күйі (L)
Қатты күйі (S)
Паста тектес жай-күй (Р)
Газ тектес жай-күй (G)
Қоспалық жай-күй (М)
Ерітінді
Гудрон
Экстракт
Пек
Жуу сұйықтығы
Өнеркәсіп ағыны
Дефекат
Ашық көк қалдық
Агломерат
Гранулят
Күл
Кокс
Шлак
Қиратынды
Скрап
Құйрық
Қабыршақ
Жоңқа
Кесінді
Шағылған
Сынық
Шаң
Ұнтақ
Құйма
Кесектер
Түйірлер
Коагулят
Гель
Елек
Шлам
Паста
Ірің
Көң
Тұнба
Балауыздау
Газ
Газдар қоспасы
Су буы
Пульпа
Аэрозоль
Суспензия
Гидрозоль
Түтін
Шихта
Бөлінбеген жабдық пен құрылғы
Қалдықтар сыныптамасына
4-қосымша
Қауіпті құрама қалдықтар түрлерінің
жалпылама тізбесі
Индекс
Құрамдастың атауы
С01
С02
С03
С04
С05
С06
С07
С08
С09
С10
С11
С12
С13
С14
С15
С16
С17
С18
С19
С20
С21
С22
С23
С24
С25
С26
С27
С28
С29
С30
С31
С32
С33
С34
С35
С36
С37
С38
С39
С40
С41
С42
С43
С44
С45
С46
С47
С48
С49
С50
С51
С52
С53
С54
С55
С56
С57
С58
С59
С60
С61
С62
С63
С64
С65
С66
С67
С68
С69
С70
С71
С72
С73
С74
С75
С76
С77
С78
С79
С80
С81
С82
С83
С84
С85
Алюминий және оның қосылыстары
Барий және оның қосылыстары, барий сульфатын қоспағанда
Бериллий және оның қосылыстары
Бор және оның қосылыстары
Бром және оның қосылыстары
Ванадий және оның қосылыстары
Висмут және оның қосылыстары
Вольфрам және оның қосылыстары
Германий және оның қосылыстары
Железо және оның қосылыстары
Кадмий және оның қосылыстары
Байланысты емес нысандағы металл калий
Байланысты емес нысандағы металл кальций
Кобальт және оның қосылыстары
Кремний және оның қосылыстары
Байланысты емес нысандағы металл литий
Байланысты емес нысандағы металл магний
Марганец және оның қосылыстары
Мыс және оның қосылыстары
Молибден және оның қосылыстары
Мышьяк және оның қосылыстары
Байланысты емес нысандағы металл натрий
Никель және оның қосылыстары
Ниобий және оның қосылыстары
Қалайы және оның қосылыстары
Сынап және оның қосылыстары
Қорғасын және оның қосылыстары
Селен және оның қосылыстары
Күміс және оның қосылыстары
Стронций және оның қосылыстары
Сурьма және оның қосылыстары
Таллий және оның қосылыстары
Теллур және оның қосылыстары
Титан және оның қосылыстары
Торий және оның қосылыстары
Уран және оның қосылыстары
Фосфор және оның органикалық емес қосылыстары
Фтор және оның органикалық қосылыстары
Хлор және оның қосылыстары
Хром және оның қосылыстары
Мырыш және оның қосылыстары
Цирконий және оның қосылыстары
Органикалық емес сульфидтер
Фтордың органикалық емес қосылыстары (кальций
фторидін қоспағанда
Органикалық емес цианидтер
Қатты жай-күйдегі қышқыл ерітінділері немесе қышқылдар
Негізгі ерітінділер немесе қатты жай-күйдегі негіздер
Асбест (шаң, ұнтақ және талшық)
Фосфордың органикалық қосылыстары
Металдар карбонилдері
Темір карбонилдері
Никель карбонилдері
Хром карбонилдері
Асқын тотықтар
Хлорланған қышқыл тұздары
Хлорлы қышқыл тұздары
Азотты қышқыл тұздары, азот оксидтері
Полихлорланған дифенилдер, полихлорланған терфенилдер, полибромдалған дифенилдер
Фармацевтикалық немесе ветеринарлық қосылыстар және оларды өндірудің аралық өнімдері
Биоцидтер және фитофармацевтикалық заттар
Жұқтыратын заттар
Креозоттар
Изоцианаттар
Тиоциандар
Органикалық цианидтер
Фенолдар және фенол қосылыстары (оның ішінде хлорфенолдар)
Эфирлер
Галогенделген органикалық еріткіштер
Органикалық еріткіштер (галогеделген еріткіштерді
қоспағанда)
Органогалогендік қосылыстар (инертті полимерлік
материалдарды қоспағанда)
Полициклдік немесе гетероциклдік хош иісті органикалық қосылыстар
Алифатикалық аминдер мен басқа да алифатикалық
қосылыстар сыныбындағы азоттың органикалық
қосылыстары
Хош иісті аминдер мен басқа да хош иісті
қосылыстар сыныбындағы азоттың органикалық
қосылыстары
Азидтер (азотты сутегі қышқылының тұздары) немесе жару сипатындағы заттар
Күкірттің органикалық қосылыстары
Хлорсиландар және кремний органикалық мономерлер
Полихлорланған дибензофуранмен туыстас кез келген қосылыстар
Полихлорланған дибенздиоксанмен туыстас кез келген қосылыстар
Органикалық пестицидтер (оның ішінде қолдануға тыйым салынған пестицидтер)
Бенз[а]пирен және оның құрамында бенз[а]пирен фрагменті бар қосылыстары
Көмір сутегілер және олардың оттегісі-, азоты- және/немесе бұрын бұл кестеге енгізілмеген құрамында күкірті бар қосылыстар
Радионуклидтер
Биотехнология өнімдері және өзге де биологиялық агенттер (оның ішінде штамм-продуценттер)
Құрамында бірнеше ықтимал қауіпті құрамдастары бар күрделі заттар
Өзге де ықтимал қауіпті құрамдастар және өткір бағытталған әрекеттегі химиялық заттар
Қалдықтар сыныптамасына
5-қосымша
Қауіпті қалдықтардың кодтары мен
сипаттамасы
H1 Жарылғыш заттар
Жарылғыш заттаp немесе қалдықтаp - бұл қатты немесе сұйық заттаp немесе қалдықтар (не болмаса қоспа заттар немесе қалдықтар), олар өз бетiнше температура кезiнде газ бөле отырып, химиялық peакцияға және аса жылдамдықпен қысым жасауға қабiлеттi, қоршаған заттарға зақым келтiредi.
Н3 Тез тұтанғыш сұйықтықтар
"Тез тұтанғыш" терминi "оңай жанатын" терминiмен мәндес, құрамында қатты заттар немесе суспензиялар бар сұйықтықтар (мысалы: бояулар, политурлар, лактар, олардың қауiптi қасиеттерiне сәйкес жiктелген заттардан немесе қалдықтардан басқа) және т.б. 60,5 С градустан жоғары емес температурада жабық ыдыста немесе 65,6 С градустан жоғары емес температурада ашық ыдыста тұтанғыш булар бөлiп шығаратын сұйықтықтар, сұйықтық қоспалары немесе ерiтiндiлер тұтанғыштар болып табылады, (Демек, ашық және жабық ыдыстардан алынған нәтижелердi дәл салыстырылды деп айтуға болмайды және сондай бiр әдiспен алынған жекелеген нәтижелердiң бiр бipiнeн айырмашылығы бар екенi жиi кездеседi, онда жоғарыда келтiрiлгендерден сандардың айырмашылығы болу ережесi аталуға айқындаулар pухында қалады).

Н4.1 Огнеопасные твердые вещества
Твердые вещества или твердые отходы, кроме классифицированных как взрывчатые, которые в условиях, встречающихся в процессе транспортировки, способны легко загораться, либо могут вызвать или усилить пожар при трении
Н4.2 Вещества или отходы, способные самовозгораться
Вещества или отходы, которые способны самопроизвольно нагреваться при нормальных условиях перевозки или нагреваться при соприкосновении с воздухом, а затем способны самовоспламеняться
Н4.3 Вещества или отходы, выделяющие огнеопасные газы при взаимодействии с водой
Вещества или отходы, которые при взаимодействии с водой способны стать самовозгорающимися или выделять легковоспламеняющиеся газы в опасных количествах
Н5.1 Окисляющие вещества
Вещества, сами по себе не обязательно горючие, но которые, обычно за счет выделения кислорода, могут вызвать или способствовать воспламенению других материалов
Н5.2 Органические пероксиды
Органические вещества, содержащие бивалентную группу-О-О-, которые являются термически неустойчивыми веществами и подвержены экзотермическому самоускоряющемуся разложению
Н6.1 Токсические (ядовитые) вещества
Вещества или отходы, которые при попадании внутрь организма через органы дыхания, пищеварения или кожу способны вызвать смерть человека или оказать на него сильное отрицательное воздействие
Н6.2 Инфицирующие вещества
Вещества или отходы, содержащие живые микроорганизмы или токсин, которые могут вызывать заболевания у животных или людей
Н8 Коррозионные вещества
Вещества или отходы, которые путем химического воздействия могут при непосредственном контакте вызвать серьезные повреждения живой ткани или в случае утечки или просыпания могут вызвать повреждения или даже разрушение других грузов или транспортных средств; они также могут повлечь за собой другие виды опасности
Н10 Выделение токсичных газов при контакте с воздухом или водой
Вещества или отходы, которые при взаимодействии с воздухом или водой могут выделять токсичные газы в опасных объемах
Н11 Токсические вещества (вызывающие затяжные или хронические заболевания)
Вещества или отходы, которые при попадании внутрь организма через органы дыхания, пищеварения или кожу способны вызвать серьезные, затяжные или хронические заболевания, включая раковые заболевания
Н12 Экотоксичные вещества
Вещества или отходы, которые в случае попадания в окружающую среду представляют или могут немедленно или со временем представлять угрозу для окружающей среды в результате биоаккумулирования и/или оказывать токсичное воздействие на биотические системы
Н13 Вещества, способные каким-либо образом после удаления образовывать другие материалы, например путем выщелачивания, причем эти материалы обладают каким-либо из указанных выше свойств
Приложение 6
к Классификатору отходов
Коды и операции по обращению с отходами
Е.1 Операции по удалению отходов (не приводящие к возможности их утилизации - восстановления, регенерации, рециркуляции, рекуперации, прямого повторного или альтернативного применения)
D1 Складирование (сваливание) на земле или под поверхностью земли, например на свалке и т.п.
D2 Размещение для обработки грунта (мелиорация земли) - биохимическое разложение жидких или илистых отходов в грунте и т.п.
D3 Закачивание на глубину (закачивание отходов соответствующей консистенции через скважины, в соляные купола или природные резервуары и т.п.)
D4 Сброс в поверхностные (как правило, искусственные) водоемы (размещение жидких или шламоподобных отходов в котлованах, рудах-накопителях, отстойниках, бассейнах, лагунах и т.п.)
D5 Размещение (помещение) в специально приспособленных земляных сооружениях (на полигонах), например размещение в отдельных отсеках, закрытых сверху и изолированных один от другого и от окружающей среды
D6 Сброс твердых отходов в водоемы, кроме морей и океанов
D7 Сброс в моря и океаны, в том числе размещение (захоронение) на морском дне
D8 Биологическая обработка, не оговоренная в других пунктах этого дополнения, в результате которой образуются конечные соединения или смеси, которые потом удаляются с помощью любой из операций, указанной в этом дополнении
D9 Физико-химическая обработка, не оговоренная в других пунктах этого дополнения, в результате которой образуются конечные соединения или смеси, которые потом удаляют с помощью любой из операций, указанной в этом приложении (выпаривание, сушка, кальцинирование, нейтрализация, осаждение и т.п.)
D10 Сжигание (озоление) на суше (на земле)
D11 Сжигание (озоление) в море
D12 Постоянное сохранение (в специальных контейнерах в шахте и т.п.)
D13 Смешивание, перемешивание перед использованием какой-либо из операций, перечисленной в этом дополнении
D14 Перезатаривание (переупаковывание) перед использованием какой-либо операции, перечисленной в этом дополнении
D15 Сохранение в ожидании какой-либо из операций, перечисленной в этом дополнении
D16 Прочие
Е.2 Операции, ведущие или которые могут привести к утилизации отходов (регенерация, рециркуляция, рекуперация, прямое повторное или альтернативное применение)
R1 Применение в виде топлива (кроме прямого сжигания) или другим образом для получения энергии
R2 Регенерация (рекуперация) растворителей
R3 Регенерация (рециклирование) органических веществ, которые не используются как растворители
R4 Рециклирование металлов и их соединений
R5 Утилизация прочих неорганических материалов
R6 Регенерация (рекуперация) кислот и щелочей
R7 Регенерация (рекуперация) компонентов, которые используются для борьбы с загрязнителями (выбросами)
R8 Регенерация (рекуперация) компонентов катализаторов
R9 Повторная перегонка (рафинирование) использованных нефтепродуктов или другие способы повторного использования ранее использованных нефтепродуктов
R10 Обработка земли (внесение в землю), что способствует ее сельскохозяйственному использованию или улучшает экологическую обстановку, в том числе компостирование и прочие процессы биотрансформации

Н4.1 Тұтанғыш қатты заттар
Тасымалдау процесiнде кездесетiн жағдайларда, жарылғыш ретiнде жiктелгендерден басқа қатты заттар немесе қатты қалдықтар оңай тұтануға, не болмаса үйкелген кезде от шығаруға немесе қатты лап ете түсуге бейiм.
H4.2 Өздiгiнен жануға бейiм заттар немесе қалдықтар
Өздiгiнен жануға бейiм заттар мен қалдықтар қалыпты тасымал кезiнде қызып кетуге немесе желге шаққан кезде қызып кетуге бейiм, содан кейiн өз өзiнен жалын шығаруға бейiм.
Н4.3 Су тиген кезде тұтанғыш газ бөлетiн заттар немесе қалдықтар
Заттар мен қалдықтар су тиген кезде өз өзiнен жануға немесе қауiптi мөлшерде оңай тұтанатын газ бөлуге бейiм.
H5.1 Тотыққыш заттар
Заттар өз өзiнен жанбайды, ол, әдетте, тотық бөлудiң салдарынан басқа материалдардың тұтануына әкеп соғады немесе әсер етедi.
H5.2 Органикалық пероксидтер
(Термикалық тұрақсыз заттар болып табылатын құрамында - О-О-биваленттi топтар бар органикалық заттар өзiнен өзi экзотермикалық жылдам шiруге ұшырайды).
H6.1 Уытты (улы) заттар
Тыныс алу, ас қорыту органдары арқылы немесе терi арқылы организм iшiне түскен заттар немесе қалдықтар адамдардың өлуiне әкеп соғады немесе оған қатты керi әсерiн тигiзедi.
H6.2 Жұқтырғыш заттар
Құрамында тiрi микроорганизмдер немесе олардың уыты бар заттардың немесе қалдықтардың адамдарды ауруға шалдықтыратыны белгілi немесе түсiнiктi.
Н8 Коррозиялық заттар
Тiкелей қарым-қатынас кезiнде химиялық әсер ету жолымен ықпал ететiн заттар немесе қалдықтар тiрi тканьдi әжептәуiр зақымдайды немесе мұндай заттар мен қалдықтардың ағып шығуы немесе себiлуi басқа жүктердi немесе көлiк құралдарын зақымдайды және тiптi бүлiнуге дейiн әкеп соғады; сондай-ақ басқа да қауiп түрлерiн қамтуы мүмкiн.
H10 Ауаға шыққан немесе сумен ылғалданған кезде уытты газ бөлу
Ауаға шыққан немесе сумен ылғалданған заттар немесе қалдықтар қауiптi мөлшерде уытты газ бөледi.
H11 Уытты заттар (ұзаққа созылған немесе созылмалы ауруға шалдықтыратын)
Тыныс aлу, ас қорыту органдары арқылы немесе терi арқылы организм iшiне түскен заттар немесе қалдықтар ұзаққа созылған немесе созылмалы ауруларға, рак ауруын қоса, едәуiр шалдықтырады.
H12 Аса уытты заттар
Заттар немесе қалдықтар қоршаған ортаға тап болған жағдайда қоршаған ортаны биотоптау нәтижесiнде қоршаған ортаға бiрден қауіп төндiредi немесе бiртiндеп төндiредi және/немесе биотикалық жүйелерге уытты әсер eтедi.
H13 Заттар, аулаққа шығарылғаннан кейiн қандайда бiр түрде басқа материалдар түзуге бейiм, мысалы, сiлтiсiздендiру жолымен, оның үстiне бұл материалдар жоғарыда аталғандардың iшiнен қандай да бiр қасиеттi иеленедi.
Қалдықтар сыныптамасына
6-қосымша
Кодтар және қалдықтармен жұмыс істеу
жөніндегі операциялар
Е.1 Қалдықтарды аластау жөніндегі операциялар (оларды кәдеге жарату - қалпына келтіру, регенерациялау, рециркуляциялау, рекуперациялау, тікелей қайталап немесе баламалы қолдану мүмкіндігіне әкеп соқтырмайтын)
D1 Жерге немесе жердің бетіне қоймалау (құлату), мысалы, үресінге және т.б.
D2 Топырақты өңдеу үшін орналастыру (жерді мелиорациялау) - сұйық немесе тұнбалы қалдықтарды топыраққа биохимиялық жаю және т.б.
D3 Тереңге айдау (тиісті консистенциялы қалдықтарды ұңғыма арқылы тұзды күмбездерге немесе табиғи ыдыстарға және т.б. айдау)
D4 Жер бетіндегі су айдындарына (әдетте жасанды) тастау (сұйық немесе шламға ұқсас қалдықтарды котловандарға, жинақтаушы шұңқырларға, тұнбаларға, бассейндерге, лагуналарға және т.б. орналастыру)
D5 Арнайы бейімделген жер құрылыстарына (полигондарға) орналастыру (салу), мысалы, жоғары жағынан жабылған және бір-бірінен әрі қоршаған ортадан оқшауланған жеке бөліктерге орналастыру
D6 Қатты қалдықтарды теңіздер мен мұхиттардан басқа, су айдындарына тастау
D7 Теңіздер мен мұхиттарға тастау, оның ішінде теңіз түбіне орналастыру (көму)
D8 Осы толықтырудың басқа тармақтарында келісілмеген биологиялық өңдеу, оның нәтижесінде түпкілікті қосылыстар немесе қоспалар пайда болады, олар кейін осы толықтыруда көрсетілген кез келген операцияның көмегімен аластатылады.
D9 Осы толықтырудың басқа тармақтарында келісілмеген физикалық-химиялық өңдеу, оның нәтижесінде түпкілікті қосылыстар немесе қоспалар пайда болады, олар кейін осы қосымшада көрсетілген кез келген операцияның (булау, кептіру, кальцилеу, бейтараптандыру, тұндыру және т.б.) көмегімен аластатылады.
D10 Құрғақта (жерде) өртеу (күлге айналдыру)
D11 Теңізде өртеу (күлге айналдыру)
D12 Тұрақты сақтау (шахтадағы арнайы контейнерлерде және т.б.)
D13 Осы толықтыруда санамаланған қандай да бір операцияны пайдаланардан бұрын араластыру, сапырылыстыру
D14 Осы толықтыруда санамаланған қандай да бір операцияны пайдаланардан бұрын басқа ыдысқа ауыстыру (қайта орамдау)
D15 Осы толықтыруда санамаланған қандай да бір операцияны күтіп сақтау
D16 Өзгелері
Е.2 Қалдықтарды кәдеге жаратуға әкелетін немесе әкелуі мүмкін операциялар (регенерациялау, рециркуляциялау, рекуперациялау, тікелей қайталап немесе баламалы қолдану)
R1 Энергия алу үшін отын түрінде (тікелей жағудан басқа) немесе басқа түрде қолдану
R2 Еріткіштерді регенерациялау (рекуперациялау)
R3 Еріткіштер ретінде пайдаланылмайтын органикалық заттарды регенерациялау (рециклдеу)
R4 Металдар мен олардың қосылыстарын рециклдеу
R5 Өзге де органикалық емес материалдарды тиімді пайдалану
R6 Қышқылдар мен сілтілерді регенерациялау (рекуперациялау)
R7 Ластағыштарға (шығарындыларға) қарсы күреске пайдаланылатын құрамдастарды регенерациялау (рекуперациялау)
R8 Катализаторлар құрамдастарын регенерациялау (рекуперациялау)
R9 Пайдаланылған мұнай өнімдерін қайталап айдау (тазарту) немесе бұрын пайдаланылған мұнай өнімдерін қайта пайдаланудың басқа тәсілдері
R10 Жерді өңдеу (жерге енгізу), бұл оны ауыл шаруашылығына пайдалануға ықпал етеді немесе экологиялық жағдайды жақсартады, оның ішінде компостирлеу және биожинақтаудың өзге де үдерістері

R11 Использование остаточных материалов (отходов), полученных в результате осуществления операций по номерам R1-R10
R12 Обмен отходами для осуществления относительно них операций по номерам R1-R11 этого дополнения
R13 Накопление, заготовка материалов, предназначенных для осуществления относительно них какой-либо операции, перечисленной в этом дополнении
R14 Прочие способы утилизации
Приложение 7
к Классификатору отходов
Виды деятельности, в результате которых могут
образовываться потенциально опасные отходы
Сельскохозяйственная - фермерская деятельность
А 100 - Сельское хозяйство, лесное хозяйство
А 101- Культивирование растений
А 102 - Животноводство
А 103 - Управление лесным хозяйством и лесопользование
А 110 Животноводческая и растениеводческая продукция продовольственного сектора
А 111 - Мясная промышленность, скотобойни, продажа мяса
А 112 - Молочное хозяйство
А 113 - Производство животного и растительного масла и жиров
А 114 - Сахарная промышленность
А 115 - Другое
А 120 - Производство напитков
А 121 - Изготовление алкогольных напитков и спирта
А 122 - Пивоварение
А 123 - Изготовление других напитков
А 130 - Изготовление мясных продуктов
Энергетика
А 150 - Угольная промышленность
А 151- Добыча и обогащение угля и угольных продуктов
А 152- Операции коксования
А 160-Нефтяная промышленность
А 161- Разведка и (или) добыча нефти и природного газа
А 162 - Переработка и (или) транспортировка нефти
А 163 - Хранение нефти и продуктов, получаемых при переработке природного газа
А 170 - Производство электроэнергии
А 171 - Теплоэлектроцентрали
А 172 - Гидроэлектростанции
А 173 - Атомные электростанции
А 174 - Другие электростанции
А 180 - Водоснабжение
Металлургия, машиностроение и электротехника
А 200 - Разведка и (или) добыча и обогащение руд (металлов)
А 210 - Черная металлургия (разведка и (или) добыча и обогащение руд черных металлов)
А 211 - Производство чугуна (коксование)
А 212 - Производство нерафинированной стали
А 213 - Первичная обработка стали (прокатные станы)
А 214 - Разведка и (или) добыча и обогащение руд цветных металлов
А 215 - Разведка и (или) добыча и обогащение урановых руд
А 216 - Производство продуктов атомной промышленности
А 220 - Цветная металлургия
А 221 - Производство глинозема
А 222 - Производство алюминия
А 223 - Производство свинца и цинка
А 224 - Производство драгоценных металлов
А 225 - Производство других цветных металлов
А 226 - Производство ферросплавов
А 227 - Производство электродов
А 230 - Литейное производство и металлообработка
А 231 - Литейное производство черных металлов
А 232 - Литейное производство цветных металлов
А 233 - Металлообработка (не включая механическую обработку)
А 240 - машиностроительное, электротехническое и электронное производство
А 241 - Механическая обработка
А 242 - Термообработка
А 243 - Обработка поверхностей
А 244 - Нанесение краски
А 245 - Сборка, монтаж проводки
А 246 - Производство батарей и сухих элементов
А 247 - Производство электрических проводов и кабелей (плакирование, нанесение гальванических покрытий, изоляции)
А 248 - Производство электронных комплектующих элементов
Промышленность строительных материалов, керамики, стекла
А 260 - Добыча нерудных материалов подземным или открытым способом
А 270 - Строительные материалы, керамика, стекло
А 271 - Производство извести, цемента и строительного гипса
А 272 - Изготовление керамических изделий
А 273 - Изготовление изделий, содержащих асбестоцемент
А 274 - Производство других строительных материалов
А 275 - Стекольное производство
А 280 - Строительство, строительные площадки, благоустройство территорий
Химическая промышленность
А 300 - Производство исходных химических веществ и химических материалов
А 301 - Производство хлора
А 351 - Производство удобрений
А 401 - Другие производства первичных неорганических промышленных химических веществ
А 501 - Производство исходных пластмасс
А 551 - Другие производства первичных органических химических веществ
А 601 - Химическая обработка жиров; производство исходных веществ для моющих средств
А 651 - Производство фармацевтических препаратов, пестицидов, биоцидов, гербицидов
А 669 - Другие производства конечных химических продуктов
Производство изделий на основе первичных химических веществ
А 700 - Производство чернил, лаков, красок, клеев
А 701 - Производство чернил
А 702 - Производство красок
А 703 - Производство лаков
А 704 - Производство клеев
А 710 - Изготовление фотоматериалов
А 711 - Производство фоточувствительных пластин
А 712 - Производство продуктов для фотообработки
А 720 - Парфюмерное производство и производство мыла и моющих средств
А 721 - Производство мыла
А 722 - Производство моющих средств
А 723 - Производство парфюмерной продукции
А 730 - Конечные резиновые и пластмассовые материалы
А 731 - Резинотехническое производство
А 732 - Конечные пластмассовые материалы
А 740 - Производство изделий на базе асбеста
А 750 - Производство пороха и взрывчатых веществ
Текстиль и кожа; деревообработка и производство мебели
А 760 - Текстильное и швейное производство
А 761 - Гребнечесание и прочесывание текстильных волокон
А 762 - Кручение нитей, прядение, ткачество
А 763 - Отбеливание, крашение, набивка
А 764 - Швейное производство
А 770 - Кожевенное производство, выделка кож
А 771 - Дубильное производство
А 772 - Скорняжное производство
А 773 - Производство обуви и других изделий из кож
А 780 - Деревообработка и производство мебели
А 781 - Лесопилки, производство деревянных панелей
А 782 - Производство продукции из дерева, мебели
А 790 - Различные родственные производства
Бумага - картон - типографские работы
А 800 - Производство бумаги и картона
А 801 - Производство целлюлозы
А 802 - Производство бумаги и картона
А 803 - Готовые изделия из бумаги и картона
А 810 - Типографские, издательские работы, фотолаборатории
А 811 - Типографии, издательства
А 812 - Фотолаборатории
Коммерческие услуги
А 820 - Прачечные, отбеливание, крашение
А 830 - Предприятия бизнеса
А 840 - Транспорт, продажа автомобилей и ремонтные услуги
А 841 - Продажа и ремонт автомобилей
А 842 - Перевозки
А 850 - Отели, кафе, рестораны
Общие услуги
А 860 - Здравоохранение
А 861 - Здравоохранение (больницы, медицинские центры, дома престарелых, дома инвалидов, хосписы, лаборатории)
А 870 - Научные исследования
А 871 - Научные исследования (включая исследовательские лаборатории)
А 880 - Административная деятельность, офисы
Домашнее хозяйство
А 890 - Домашнее хозяйство
Служба контроля выбросов и сбора отходов
А 900 - Очистка общественных мест
А 910 - Услуги по водоподготовке в населенных местах
А 920 - Переработка мусора населенных мест
А 930 - Переработка промышленных сточных вод и отходов
А 931 - Сжигание
А 932 - Физико-химическая переработка
А 933 - Биологическая переработка
А 934 - Уплотнение отходов
А 935 - Сбор и/или предварительная обработка отходов
А 936 - Размещение отходов сверху, на или под землей
Регенерация - восстановление
А 940 - Деятельность по регенерации
А 941 - Восстановление масел
А 942 - Восстановление растворителей
А 943 - Восстановление ионообменных смол
А 950 - Восстановительная деятельность
Приложение 8
к Классификатору отходов
GA ОТХОДЫ МЕТАЛЛОВ И МЕТАЛЛИЧЕСКИХ СПЛАВОВ В МЕТАЛЛИЧЕСКОЙ НЕДИСПЕРГИРУЕМОЙ ФОРМЕ
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 11.03.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
GA010
Золото
GA020
Платина (термин "платина" включает платину, иридий, осмий, палладий, родий и рутений)
GA030
Другие драгоценные металлы, например, серебро
GA040
Отходы и лом чугуна
GA050
Отходы и лом нержавеющей стали
GA060
Отходы и лом других легированных сталей
GA070
Отходы и лом луженного железа и стали
GA080
Стружка токарная, обрезки, отходы фрезерования, опилки, снятые заусеницы, отходы штамповки (в пакетах или не в пакетах)
GA090
Другие отходы и лом черных металлов
GA100
Слитки переплава бракованные
GA120
Отходы и лом меди
GA121
Отходы и лом бронзы
GA122
Отходы и лом латуни
GA130
Отходы и лом никеля
GA140
Отходы и лом алюминия
GA150
Отходы и лом свинца
GA160
Отходы и лом цинка
GA170
Отходы и лом олова
GA180
Отходы и лом вольфрама
GA190
Отходы и лом молибдена
GA200
Отходы и лом тантала
GA210
Отходы и лом магния
GA220
Отходы и лом кобальта
GA230
Отходы и лом висмута
GA240
Отходы и лом кадмия
GA250
Отходы и лом титана
GA260
Отходы и лом циркония
GA270
Отходы и лом сурьмы
GA280
Отходы и лом марганца
GA290
Отходы и лом бериллия
GA300
Отходы и лом хрома
GA310
Отходы и лом германия
GA320
Отходы и лом ванадия
GA330
Отходы и лом гафния
GA340
Отходы и лом индия
GA350
Отходы и лом ниобия
GA360
Отходы и лом рения
GA370
Отходы и лом галлия
GA380
Отходы и лом таллия
GA390
Отходы и лом тория
GA400
Отходы и лом селена
GA410
Отходы и лом теллура
GA420
Отходы и лом редкоземельных металлов
GВ МЕТАЛЛСОДЕРЖАЩИЕ ОТХОДЫ РАСПЛАВЛЕНИЯ, ВЫПЛАВКИ И РАФИНИРОВАНИЯ МЕТАЛЛОВ
GВ010
Чушковый цинк
GВ020
Цинковые дроссы:
GВ021
Остатки цинковой плоской заготовки в цинковальных ваннах, верхние (более 90 % цинка)
GВ022
Остатки цинковой плоской заготовки в цинковальных ваннах, нижние (более 92 % цинка)
GВ023
Остатки цинкового литья в кокиль (более 85 % цинка)
GВ024
Остатки цинковой плоской заготовки ваннах горячего цинкования погружением (партиями) (более 92 % цинка)
GВ025
Цинковой шлак
GВ030
Алюминиевая изгарина
GВ040
Шлаки после обработки драгоценных металлов и меди для последующего аффинажа
GВ050
Формовочные смеси из термически обработанных песка и глины
GВ060
Отходы литейного производства
GВ070
Шлак от производства высокоуглеродистого феррохрома
GВ071
Щебень после переработки шлаков высокоуглеродистого феррохрома
GВ072
Шлак от производства среднеуглеродистого феррохрома
GВ073
Шлак от производства низкоуглеродистого феррохрома
GС ПРОЧИЕ ОТХОДЫ, СОДЕРЖАЩИЕ МЕТАЛЛЫ
GС010
Электрические узлы, состоящие целиком из металлов и сплавов
GС020
Электронный лом (например, печатные платы, электронные базовые элементы, пригодные для регенерации неблагородных и драгоценных металлов
GС030
Сосуды и другие плавающие конструкции для разделения, тщательно опорожненные от содержимого и других материалов, образующихся при работе сосуда, которые могут быть отнесены к категории опасных веществ или отходов
GС040
Обломки автомобилей, из которых слиты жидкости
GС050
Отработанные катализаторы:
GС051
катализаторы каталитического крекинга жидкостей
GС052
катализаторы, содержащие драгоценные металлы
GС053
катализаторы переходных металлов (например, хром, кобальт, медь, железо, никель, марганец, молибден, вольфрам, ванадий, цинк)
GС060
Гранулированный шлак, образующийся при производстве железа и стали
GС070
Шлак, образующийся при производстве железа и стали
GD ОТХОДЫ ГОРНОДОБЫВАЮЩЕЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ В НЕДИСПЕРГИРУЕМОЙ ФОРМЕ
GD010
Отходы природного графита
GD020
Отходы сланцев, грубозачищенные или просто обрезанные пилением или как-либо иначе
GD030
Отходы слюды
GD040
Отходы лейцита, нефелина или нефелинового сиенита
GD050
Отходы полевого шпата
GD060
Отходы плавикового шпата
GD070
Отходы кремнезема в твердом виде, не считая тех, что используются в литейном производстве
GD080
вскрышные породы угледобывающей промышленности
GD090
Отсев угля
GD100
Отсев кокса
GD110
Отходы известняка
GD111
Отходы извести
GЕ ОТХОДЫ СТЕКЛА В НЕДИСПЕРГИРУЕМОЙ ФОРМЕ
GЕ010
Стеклобой и другие отходы и бой стекла, за исключением стекла электронно-лучевых трубок и других видов активированного стекла
GЕ020
Отходы стекловолокна
GF КЕРАМИЧЕСКИЕ ОТХОДЫ В НЕДИСПЕРГИРОВАННОЙ ФОРМЕ
GF010
Керамические отходы, подвергнутые обжигу после формовки, в том числе керамические сосуды (до и (или) после использования)
GF020
Отходы и лом металлокерамики (композиционные металлокерамические материалы)
GF030
Волокна на керамической основе, не указанные в других разделах и не включенные в другие списки
GG ДРУГИЕ ОТХОДЫ, СОДЕРЖАЩИЕ В ОСНОВНОМ НЕОРГАНИЧЕСКИЕ КОМПОНЕНТЫ, КОТОРЫЕ МОГУТ СОДЕРЖАТЬ МЕТАЛЛЫ И ОРГАНИЧЕСКИЕ МАТЕРИАЛЫ
GG010
Частично рафинированный сульфат кальция, получаемый при обессеривании топочного газа
GG020
Отходы гипсовых обшивочных плит или листов сухой штукатурки, образующийся при сносе зданий
GG030
Зольный остаток и шлак, удаляемые из энергоустановок, работающих на угле
GG040
Летучая зола из энергоустановок, работающих на угле
GG050
Анодные остатки нефтяного кокса и (или) битума
GG060
Отработанный активированный уголь
GG070
Основной шлак, образующийся при производстве чугуна или стали, пригодный для фосфатных удобрений или другого использования
GG080

R11 R1-R10 нөмірлері бойынша операцияларды жүзеге асыру нәтижесінде алынған қалдық материалдарды (қалдықтарды) пайдалану
R12 Оларға қатысты осы толықтырудың R1-R11 нөмірлері бойынша операцияларды жүзеге асыру үшін қалдықтармен алмасу
R13 Оларға қатысты осы толықтыруда санамаланған қандай да бір операцияларды жүзеге асыруға арналған материалдарды жинақтау, дайындау
R14 Кәдеге жаратудың өзге де тәсілдері
Қалдықтар сыныптамасына
7-қосымша
Нәтижесінде ықтимал қауіпті қалдықтар
пайда болуы мүмкін қызмет түрлері
Ауыл шаруашылығы - фермерлік қызмет
А100 - Ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы
А101 - Өсімдіктерді культивациялау
А102 - Мал шаруашылығы
А103 - Орман шаруашылығын басқару және орманды пайдалану
А110 - Азық-түлік секторының мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы өнімдері
А111 - Ет өнеркәсібі, мал сою, ет сату
А112 - Сүт шаруашылығы
А113 - Жануарлар мен өсімдік майын және тоң майлар өндіру
А114 - Қант өнеркәсібі
А115 - Басқасы
А120 - Сусындар шығару
А121 - Алкогольдік сусындар мен спирт дайындау
А122 - Сыра өндіру
А123 - Басқа да сусындарды дайындау
А130 - Ет өнімдерін дайындау
Энергетика
А 150 - Көмір өнеркәсібі
А 151 - Көмір мен көмір өнімдерін өндіру және байыту
А 152 - Кокстеу операциялары
А 160 - Мұнай өнеркәсібі
А 161 - Мұнай мен табиғи газды барлау және (немесе) өндіру
А 162 - Мұнайды қайта өңдеу және (немесе) тасымалдау
А 163 - Мұнай мен табиғи газды қайта өңдеу кезінде алынатын өнімдерді сақтау
А 170 - Электр энергиясын өндіру
А 171 - Теплоэлектроцентралдар
А 172 - Гидроэлектростанциялар
А 173 - Атом электр станциялары
А 174 - Басқа да электр станциялары
А 180 - Сумен жабдықтау
Металлургия, машина жасау және электротехника
А 200 - Рудаларды (металдарды) барлау және (немесе) өндіру және байыту
А 210 - Қара металлургия (қара металдар рудаларын барлау және (немесе) өндіру және байыту)
А 211 - Шойын өндіру (кокстеу)
А 212 - Тазартылмаған болат өндіру
А 213 - Болатты бастапқы өңдеу (прокаттық стандар)
А 214 - Қара металдар рудаларын барлау және (немесе) өндіру және байыту
А 215 - Уран рудаларын барлау және (немесе) өндіру және байыту
А 216 - Атом өнеркәсібі өнімдерін өндіру
А 220 - Түсті металлургия
А 221 - Глинозем өндіру
А 222 - Алюминий өндіру
А 223 - Қорғасын мен мырыш өндіру
А 224 - Қымбат бағалы металдар өндіру
А 225 - Басқа да түсті металдар өндіру
А 226 - Ферроқұймалар өндіру
А 227 - Электродтар өндіру
А 230 - Құю өндірісі және металл өңдеу
А 231 - Қара металдар құю өндірісі
А 232 - Түсті металдар құю өндірісі
А 233 - Металл өңдеу (механикалық өңдеуді қоспағанда)
А 240 - Машина жасау, электротехникалық және электрондық өндіріс
А 241 - Механикалық өңдеу
А 242 - Термоөңдеу
А 243 - Беттерді өңдеу
А 244 - Бояу жағу
А 245 - Желіні жинау, құрастыру
А 246 - Батареялар мен құрғақ элементтерді өндіру
А 247 - Электр өткізгіштері мен кабелдерді шығару (жалату, гальваникалық жабындылар жағу, оқшаулау)
А 248 - Электронды жинақтаушы элементтер шығару
Құрылыс материалдары, қыш, шыны өнеркәсібі
А 260- Рудалы емес материалдарды жер асты немесе ашық тәсілмен өндіру
А 270- Құрылыс материалдары, қыш, шыны
А 271 - Әк, цемент және құрылыс гипсін өндіру
А 272 - Қыш бұйымдарын дайындау
А 273 - Құрамында асбестоцемент бар бұйымдарды дайындау
А 274 - Басқа да құрылыс материалдарын шығару
А 275 - Шыны өндірісі
А 280 - Құрылыс, құрылыс алаңдары, аумақты абаттандыру
Химия өнеркәсібі
А 300 - Бастапқы химиялық заттар мен химиялық материалдар өндірісі
А 301 - Хлор өндіру
А 351 - Тыңайтқыштар өндіру
А 401 - Бастапқы органикалық емес өнеркәсіптік химиялық заттардың басқа да өндірісі
А 501 - Бастапқы пластмассалар өндірісі
А 551 - Бастапқы органикалық химиялық заттардың басқа да өндірісі
А 601 - Майларды химиялық өңдеу; жуу құралдарына арналған бастапқы заттар шығару
А 651 - Фармацевтикалық препараттар, пестицидтер, биоцидтер, гербицидтер шығару
А 669 - Соңғы химиялық өнімдердің басқа да өндірісі
Бастапқы химиялық заттар негізінде бұйымдар жасау
А 700 - Сиялар, лактар, бояулар, желімдер шығару
А 701 - Сиялар шығару
А 702 - Бояулар шығару
А 703 - Лактар шығару
А 704 - Желімдер шығару
А 710 - Фотоматериалдар дайындау
А 711 - Фотосезімтал пластиналар шығару
А 712 - Фотоөңдеуге арналған өнімдер шығару
А 720 - Парфюмер өндірісі және сабындар мен жуу құралдарын шығару
А 721 - Сабын шығару
А 722 - Жуу құралдарын шығару
А 723 - Парфюмер өнімдерін шығару
А 730 - Соңғы резеңке және пластмасса материалдары
А 731 - Резеңке-техникалық өндіріс
А 732 - Соңғы пластмасса материалдары
А 740 - Асбесттің базасында бұйымдар шығару
А 750 - Оқ-дәрі мен жарылғыш заттар шығару
Текстиль және тері; ағаш өңдеу және жиһаз жасау
А 760 -Тоқыма және тігін өндірісі
А 761 - Тоқыма талшықтарды тарақпен тарау және түту
А 762 - Жіп иіру, тоқу, тігіншілік
А 763 - Ағарту, бояу, нығыздау
А 764 - Тігін өндірісі
А 770 - Былғары өндірісі, тері илеу
А 771 - Тері өңдеу өндірісі
А 772 - Тері илеу өндірісі
А 773 - Аяқ киім және теріден жасалған басқа да бұйымдар шығару
А 780 - Ағаш өңдеу және жиһаз шығару
А 781 - Ағаш тілгіштер, ағаш панелдер шығару
А 782 - Ағаштан жасалған өнімдер, жиһаз шығару
А 790 - Әр түрлі туыстас өндірістер
Қағаз-картон - баспахана жұмыстары
А 800 - Қағаз және картон шығару
А 801 - Целлюлоз шығару
А 802 - Қағаз және картон шығару
А 803 - Қағаз бен картоннан жасалатын дайын бұйымдар
А 810 - Баспахана, баспа жұмыстары, фотозертханалар
А 811 - Баспаханалар, баспалар
А 812 - Фотозертханалар
Коммерциялық қызметтер
А 820 - Кір жуу, ағарту, бояу
А 830 - Бизнес кәсіпорындары
А 840 - Көлік, автомобильдер сату және жөндеу қызметтері
А 841 - Автомобилбдер сату және жөндеу
А 842 - Тасымалдар
А 850 - Қонақ үйлер, кафе, мейрамханалар
Жалпы қызметтер
А 860 - Денсаулық сақтау
А 861 - Денсаулық сақтау (ауруханалар, медициналық орталықтар,
қарттар үйлері, мүгедектер үйлері, хоспистер, зертханалар)
А 870 - Ғылыми зерттеулер
А 871- Ғылыми зерттеулер (зерттеу зертханаларын қоса алғанда)
А 880 - Әкімшілік қызметі, кеңселер
Үй шаруашылығы
А 890 - Үй шаруашылығы
Шығарындылар мен қалдықтар жинауды бақылау қызметі
А 900 - Қоғамдық орындарды тазарту
А 910 - Елді мекендерде су дайындау жөніндегі қызметтер
А 920 - Елді мекендердің қоқысын қайта өңдеу
А 930 - Өнеркәсіптік ағын сулар мен қалдықтарды қайта өңдеу
А 931 - Өртеу
А 932 - Физикалық-химиялық қайта өңдеу
А 933 - Биологиялық қайта өңдеу
А 934 - Қалдықтарды нығыздау
А 935 - Қалдықтарды жинау және/немесе алдын ала өңдеу
А 936 - Қалдықтарды жерден жоғары, оның үстіне немесе астына орналастыру
Регенерация - қалпына келтіру
А 940 - Регенерациялау жөніндегі қызмет
А 941 - Майларды қалпына келтіру
А 942 - Еріткіштерді қалпына келтіру
А 943 - Ион алмастыру шайырларын қалпына келтіру
А 950 - Қалпына келтіру қызметі
Қалдықтар сыныптамасына
8-қосымша
А. 1 ҚАЛДЫҚТАРДЫҢ ЖАСЫЛ ТІЗІМІ GA МЕТАЛДАР МЕН МЕТАЛЛ ҚОРЫТПАЛАРЫНЫҢ МЕТАЛДЫҚ ДИСПЕРГИРЛЕНБЕЙТІН НЫСАНДАҒЫ ҚАЛДЫҚТАРЫ
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 11.03.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 02.12.2020 № 300 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
GA010
Алтын
GA020
Платина ("платина" термині платинаны, иридийді, осмийді, палладийді, родийді және рутенийді қамтиды)
GA030
Басқа да қымбат бағалы металдар, мысалы, күміс
GA040
Шойынның қалдықтары мен сынықтары
GA050
Даттанбайтын болаттың қалдықтары мен сынықтары
GA060
Басқа да легирленген болаттардың қалдықтары мен сынықтары
GA070
Қалайыланған темір мен болаттың қалдықтары мен сынықтары
GA080
Токарь жоңқасы, кесінділер, фрезерлеу қалдықтары, үгінділер,алынған қабыршықтар, штамптау қалдықтары (пакеттерде немесе пакеттерде емес)
GA090
Қара металдардың басқа да қалдықтары мен сынықтары
GA100
Бракталған қайта балқыту құймалары
GA120
Мыстың қалдықтары мен сынықтары
GA121
Қоланың қалдықтары мен сынықтары
GA122
Латуньның қалдықтары мен сынықтары
GA130
Никельдің қалдықтары мен сынықтары
GA140
Алюминийдің қалдықтары мен сынықтары
GA150
Қорғасынның қалдықтары мен сынықтары
GA160
Мырыштың қалдықтары мен сынықтары
GA170
Қалайының қалдықтары мен сынықтары
GA180
Вольфрамның қалдықтары мен сынықтары
GA190
Молибденнің қалдықтары мен сынықтары
GA200
Танталдың қалдықтары мен сынықтары
GA210
Магнийдің қалдықтары мен сынықтары
GA220
Кобальттің қалдықтары мен сынықтары
GA230
Висмуттың қалдықтары мен сынықтары
GA240
Кадмийдің қалдықтары мен сынықтары
GA250
Титанның қалдықтары мен сынықтары
GA260
Цирконийдің қалдықтары мен сынықтары
GA270
Сурьманың қалдықтары мен сынықтары
GA280
Марганецтің қалдықтары мен сынықтары
GA290
Бериллийдің қалдықтары мен сынықтары
GA300
Хромның қалдықтары мен сынықтары
GA310
Германийдің қалдықтары мен сынықтары
GA320
Ванадийдің қалдықтары мен сынықтары
GA330
Гафнийдің қалдықтары мен сынықтары
GA340
Индийдің қалдықтары мен сынықтары
GA350
Ниобийдің қалдықтары мен сынықтары
GA360
Ренийдің қалдықтары мен сынықтары
GA370
Галийдің қалдықтары мен сынықтары
GA380
Таллийдің қалдықтары мен сынықтары
GA390
Торийдің қалдықтары мен сынықтары
GA400
Селеннің қалдықтары мен сынықтары
GA410
Теллурдың қалдықтары мен сынықтары
GA420
Сирек жер металдарының қалдықтары мен сынықтары
GВ МЕТАЛДАРДЫ БАЛҚЫТУДЫҢ, ҚОРЫТУДЫҢ ЖӘНЕ ТАЗАРТУДЫҢ ҚҰРАМЫНДА МЕТАЛЫ БАР ҚАЛДЫҚТАРЫ
GВ010
Чушкалы мырыш
GВ020
Мырыш дростары:
GВ021
Мырышты ванналардағы мырыштық тегіс дайындамасының жоғарғы қалдықтары (мырыштың 90 % астамы)
GВ022
Мырышты ванналардағы мырыштық тегіс дайындамасының төменгі қалдықтары (мырыштың 92 % астамы)
GВ023
Қалыптағы мырыш құймасының қалдықтары (мырыштың 85 % астамы)
GВ024
Батырып ыстықтай мырыштау (партиялармен) ванналарындағы тегіс дайындамасының қалдықтары (мырыштың 92 % астамы)
GВ025
Мырыш шлагы
GВ030
Алюминий изгарины
GВ040
Кейін айыру үшін қымбат бағалы металдар мен мысты өңдегеннен кейінгі шлактар
GВ050
Жылумен өңделген құм және балшықтың пішінделген қоспалары
GВ060
Құю өндірісінің қалдықтары
GВ070
Жоғары көміртекті феррохром өндірісінің шлагы
GВ071
Жоғары көміртекті феррохромның шлактарын өңдеуден кейін қалған ұсақталған тас кесек
GВ072
Орташа көміртекті феррохром өндірісінің шлагы
GВ073
Төмен көміртекті феррохром өндірісінің шлагы
GС ҚҰРАМЫНДА МЕТАЛЛ БАР ӨЗГЕ ДЕ ҚАЛДЫҚТАР
GС010
Тұтасымен металлдардан және қорытпалардан тұратын электр түйіндері
GС020
Электронды сынық (мысалы, баспа платтары, асыл емес және қымбат бағалы металдарды регенерациялау үшін жарамды электронды базалық элементтер)
GС030
Ішіндегіден және қауіпті заттардың немесе қалдықтардың санатына жатқызылуы мүмкін басқа да заттардан мұқият босатылған сауыттар және бөлуге арналған басқа да жүзіп жүретін конструкциялар
GС040
Автомобильдердің сұйықтыұтары ағызып жіберілген сынықтары
GС050
Пайдаланылған катализаторлар:
GС051
сұйықтықтардың каталитикалық крекингінің катализаторлары
GС052
құрамында қымбат бағалы металдар бар катализаторлар
GС053
өтпелі металдар катализаторлары (мысалы, хром, кобальт, мыс, темір, никель, марганец, молибден, вольфрам, ванадий, мырыш
GС060
Темір мен болат өндіру кезінде пайда болатын түйіршікті шлак
GС070
Темір мен болат өндіру кезінде пайда болатын шлак,
GD ДИСПЕРГИРЛЕНБЕЙТІН НЫСАНДАҒЫ ТАУ-КЕН ӨНДІРУ ӨНЕРКӘСІБІНІҢ ҚАЛДЫҚТАРЫ
GD010
Табиғи графиттің қалдықтары
GD020
Тұрпайы тазартылған немесе арамен немесе өзгеше түрде кесілген сланецтердің қалдықтары
GD030
Слюда қалдықтары
GD040
Лейциттің, нефелиннің немесе нефелинді сиениттің қалдықтары
GD050
Дала шпатының қалдықтары
GD060
Ерігіш шпаттың қалдықтары
GD070
Құю өндірісінде пайдаланылатындарды есептемегенде, қатты күйдегі кремнезем қалдықтары
GD080
Көмір өндіру өнеркәсібінің ашылған жыныстары
GD090
Көмір елендісі
GD100
Кокс елендісі
GD110
Әк тас қалдықтары
GD111
Әк қалдықтары
GЕ ДИСПЕРГИРЛЕНБЕЙТІН НЫСАНДАҒЫ ШЫНЫ ҚАЛДЫҚТАРЫ
GЕ010
Электронды-сәулелі түтікшелер менбелсенділендірілген шынының басқа да түрлерін қоспағанда, сынған шыны мен басқа да қалдықтар және шыны сынықтары
GЕ020
Шыны талшығының қалдықтары
GF ДИСПЕРГИРЛЕНБЕЙТІН НЫСАНДАҒЫ ҚЫШ ҚАЛДЫҚТАРЫ
GF010
Пішіндеуден кейін күйдіруге ұшыраған қыш қалдықтары, оның ішінде қыш ыдыстары (пайдаланылғанға дейінгі және (немесе) кейінгі)
GF020
Металл қыштың қалдықтары мен сынықтары (композициялық металл қыш материалдары)
GF030
Басқа бөлімдерде көрсетілмеген және басқа тізімдерге енгізілмеген қыш нысанындағы талшықтар
GG ҚҰРАМЫНДА МЕТАЛДАР МЕН ОРГАНИКАЛЫҚ МАТЕРИАЛДАР БОЛУЫ МҮМКІН НЕГІЗІНЕН ОРГАНИКАЛЫҚ ЕМЕС ҚҰРАМДАСТАРЫ БАР БАСҚА ДА ҚАЛДЫҚТАР
GG010
Жағу газын күкіртсіздендіру кезінде алынатын кальцидің ішінара тазартылған сульфаты
GG020
Ғимараттарды бұзу кезінде пайда болатын гипсті қаптау плиталарының немесе құрғақ сылақ беттерінің қалдықтары
GG030
Көмірмен жұмыс істейтін энергия қондырғыларынан бөлінетін күл қалдығы мен шлак
GG040
Көмірмен жұмыс істейтін энергия қондырғыларынан шығатын ұшпа күл
GG050
Мұнай коксінің және (немесе) битумның анодты қалдықтар
GG060
Пайдаланылған белсенділендірілген көмір
GG070
Шойын немесе болат өндіру кезінде пайда болған фосфатты тыңайтқыштар үшін немесе басқадай пайдалануға жарамды негізгі шлак
GG080

D 10 + R 3//
Из приложения 6 выбраны
позиции: Сжигание на суше и
Регенерация органических
веществ, которые не
используются как растворители
Вид деятельности
А
Из приложения 7 выбрана
позиция
Уровень опасности
отхода
GН011
Из приложения 8 выбрана позиция
твердые пластмассовые отходы

D 10 + R 3//
6-қосымшадан мына
ұстаным таңдап алынған:
Құрлықта жағу және
Еріткіштер ретінде
пайдаланылмайтын
органикалық заттарды
регенерациялау
Қызмет түрі
А
7-қосымшадан ұстаным
таңдап алынған
Қалдықтың
қауіптілік деңгейі
GН011
8-қосымшадан мына
ұстаным таңдап алынған:
қатты пластмасса
қалдықтары