О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2007 года N 149. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2007 года N 4785. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 147
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Агентства от 30 сентября 2005 года  N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3924), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 26 ноября 2005 года  N 409 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3989), от 27 мая 2006 года  N 120 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4249), от 17 июня 2006 года  N 135 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4311), от 23 февраля 2007 года  N 47 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4579), следующие изменения и дополнения:
в  Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня, утвержденной указанным постановлением:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 358 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 28 мамырдағы N 149 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігі 2007 жылғы 4 шілдедегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4785 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 147 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының»"Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі  N 358 қаулысына(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3924 тiркелген) Агенттік Басқармасының»"Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 358 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 26 қарашадағы  N 409 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3989 тiркелген),»"Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 358 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 27 мамырдағы  N 120 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4249 тiркелген),»"Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 358 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы  N 135 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4311 тiркелген),»"Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 358 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы  N 47 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4579 тiркелген) қаулыларымен енгізілген толықтырулары мен өзгерістерімен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер бойынша есеп айырысудың нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы  нұсқаулықта :

в подпункте 1) пункта 21 слова "одного из других рейтинговых агентств" заменить словами "агентств Fitch или Moody's Investors Service (далее - другие рейтинговые агентства)";
в абзаце двадцатом пункта 34 слова "одной из других международных рейтинговых организаций, признанных в качестве международных рейтинговых агентств" заменить словами "одного из других рейтинговых агентств";
абзац восьмой пункта 44-4 дополнить словами ", а также Евразийским банком развития, созданным в соответствии с Соглашением об учреждении Евразийского банка развития от 12 января 2006 года (далее - Евразийский банк развития)";
в пункте 53-2:
абзац третий после слов "выпущенные банком в обращение" дополнить словом "долговые";
абзац шестой дополнить словами ", а также Евразийским банком развития";
абзац пятый пункта 53-3 дополнить словами ", а также Евразийским банком развития";
в приложении 1:
в Таблице активов банка, взвешенных по степени кредитного риска вложений:
в строке, порядковый номер 42-1:
в графе "Наименование статей" после цифры "50%" дополнить словом "включительно";
в графе "Степень риска в процентах" цифру "25" заменить цифрой "50";
в строке, порядковый номер 43:
в графе "Наименование статей" слова "не превышает 60%" заменить словами "находится в пределах от 51% до 60% включительно";
в графе "Степень риска в процентах" цифру "50" заменить цифрой "75";
в строке, порядковый номер 44:
в графе "Наименование статей" слова "не превышает 70%" заменить словами "находится в пределах от 61% до 70% включительно";
в графе "Степень риска в процентах" цифру "75" заменить цифрой "100";
в графе "Наименование статей" строки, порядковый номер 59, слова "группе риска" заменить словами "и V группам риска";
в графе "Степень риска в процентах" строки, порядковый номер 80-1, цифру "125" заменить цифрой "150";
дополнить строкой, порядковый номер 80-2, следующего содержания:
"
80-2
Потребительские кредиты
150
";
в Пояснениях к расчету активов банка, взвешенных по степени риска вложений:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для целей расчета активов банка, взвешенных по степени риска вложений:
под ипотечным жилищным займом понимается ипотечный заем, предоставленный физическим лицам в целях строительства жилища либо его покупки и (или) ремонта;
под потребительским кредитом понимается кредит, предоставленный физическим лицам на приобретение товаров, работ и услуг, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности.".

21-тармақтың 1) тармақшасындағы»"басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің" деген сөздер»"Fitch немесе Moody's Investors Service агенттіктерінің (бұдан әрі - басқа рейтинг агенттiктерi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
34-тармақтың жиырмасыншы абзацындағы»"халықаралық рейтинг агенттіктері ретінде танылған басқа халықаралық рейтинг ұйымдарының бірінің" деген сөздер»"басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
44-4-тармақтағы сегізінші абзац»"Қазақстан Республикасының резидент еместері" деген сөздерден кейін»", сондай-ақ Еуразиялық даму банкті ұйымдастыру жөніндегі 2006 жылғы 12 қаңтардағы келісімге сәйкес құрылған Еуразиялық даму банкі (бұдан әрі - Еуразиялық даму банкі)" деген сөздермен толықтырылсын;
53-2-тармақта:
үшінші абзац»"резидент еместеріндегі" деген сөздерден кейін "борыштық" деген сөзбен толықтырылсын;
алтыншы абзац»"резидент еместері" деген сөздерден кейін»", сондай-ақ Еуразиялық даму банкі" деген сөздермен толықтырылсын;
53-3-тармақтың бесінші абзацы "резидент еместері" деген сөздерден кейін»", сондай-ақ Еуразиялық даму банкі" деген сөздермен толықтырылсын;
1-қосымшада:
Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша сараланған банк активтерiнiң кестесiнде:
реттік нөмірі 42-1-жолда:
"Баптар атауы" деген баған»"50%-нен" деген цифрдан кейін "қоса алғанда" деген сөзбен толықтырылсын;
"Тәуекел дәрежесi процентпен" деген бағандағы»"25" деген цифр "50" деген цифрмен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 43-жолда:
"Баптар атауы" деген бағандағы»"60%-нен аспайды" деген сөздер»"51%-нен 60% қоса алғандағы шекте болады" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Тәуекел дәрежесi процентпен" деген бағандағы»"50" деген цифр "75" деген цифрмен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 44-жолда:
"Баптар атауы" деген бағандағы»"70%-нен аспайды" деген сөздер»"61%-нен 70% қоса алғандағы шекте болады" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Тәуекел дәрежесi процентпен" деген бағандағы»"75" деген цифр»"100" деген цифрмен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 59-жолдың»"Баптар атауы" деген бағандағы "-тәуекел тобына" деген сөздер»"және V тәуекел топтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 80-1-жолдың»"Тәуекел дәрежесi процентпен" деген бағандағы»"125" деген цифр "150" деген цифрмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 80-2-жолмен толықтырылсын:
"
80-2
Тұтынушылық кредиттер
150
";
Банктiң салымдық тәуекел дәрежесi бойынша сараланған активтерiнiң есебiне түсiндiрмеде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Банктiң салымдық тәуекел дәрежесi бойынша сараланған активтерiн есептеу мақсатында:
ипотекалық тұрғын үй заемы ретінде жеке тұлғаларға тұрғын үй құрылысы үшiн не оны сатып алу және (немесе) жөндеу мақсатында берілген ипотекалық заем түсініледі;
тұтынушылық кредит ретінде жеке тұлғаларға тауарларды, жұмыстарды және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес қызмет көрсетулерді сатып алуға берілген кредит түсініледі.".

2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2007 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Бубеев М.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков второго уровня и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя (Заборцева Е.Н.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель

2. Осы қаулы 2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаментi (М.С. Бөбеев):
1) Заң департаментімен (М.Б. Байсынов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге және»"Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Төраға қызметі (Е.Н. Заборцева) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға