Об утверждении Инструкции по проведению оценки воздействия на окружающую среду
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 28 июня 2007 года № 204-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июля 2007 года № 4825. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 июля 2021 года № 280.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2021 № 280 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 28) статьи 17 Экологического Кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 24.09.2013 № 289-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению оценки воздействия на окружающую среду.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 28 февраля 2004 года N 68-п "Об утверждении Инструкции по проведению оценки воздействия намечаемой хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду при разработке предплановой, предпроектной и проектной документации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2779, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 26 августа 2005 г., N 157-158).
3. Департаменту экологического регулирования довести настоящий приказ до сведения территориальных управлений охраны окружающей среды и местных исполнительных органов.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждена
приказом Министра охраны окружающей
среды Республики Казахстан
от 28 июня 2007 года № 204-п
"Об утверждении Инструкции по проведению
оценки воздействия намечаемой хозяйственной
и иной деятельности на окружающую среду
при разработке предплановой, плановой,
предпроектной и проектной документации"
Инструкция по проведению оценки воздействия на окружающую среду

Қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 28 маусымдағы N 204-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі 2007 жылғы 23 шілдедегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4825 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 30 шiлдедегі № 280 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 30.07.2021 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабы 28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 24.09.2013 № 289-ө (алғашқы рет ресми жарияланғаннан күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ұсынылып отырған қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2004 жылғы 28 ақпандағы N 68-ө "Жоспарлау алдындағы, жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасын әзірлеу кезінде көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған ортаға әсеріне бағалау жүргізу бойынша Нұсқаулықты бекіту туралы" бұйрығының күші жойылды деп есептелсін (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде тіркелген, N 2779, 2005 жылғы 26 тамыздағы N 157-158 "Юридическая газета" газетінде жарияланды).
3. Экологиялық реттеу департаменті осы бұйрықты қоршаған ортаны қорғау аумақтық басқармаларына және жергілікті атқарушы органдарға жеткізсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2007 жылғы 28 маусымдағы N 204-ө
"Жоспарлау алдындағы, жоспарлау,
жобалау алдындағы және жобалау
құжаттамасын әзірлеу кезінде көзделіп
отырған шаруашылық және өзге де
қызметтің қоршаған ортаға әсерін
бағалау жүргізу бойынша
Нұсқаулықты бекіту туралы"
бұйрығымен бекітілген
Қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу жөніндегі нұсқаулық

Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Инструкция по проведению оценки воздействия на окружающую среду (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 28) статьи 17 Экологического Кодекса Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Оценка воздействия на окружающую среду (далее - ОВОС) производится в целях определения экологических и иных последствий вариантов принимаемых управленческих и хозяйственных решений, разработки рекомендаций по оздоровлению окружающей среды, предотвращению уничтожения, деградации, повреждения и истощения естественных экологических систем и природных ресурсов.
ОВОС разрабатывается для проектной документации, регламентирующей создание (развитие, строительство, реконструкцию, консервацию, ликвидацию) конкретных масштабных и (или) экологически опасных объектов и сооружений намечаемой деятельности, и в комплекте с проектной документацией представляется на согласование государственной экологической экспертизой.
3. Настоящая Инструкция определяет общие положения проведения ОВОС при подготовке и принятии решений о ведении намечаемой хозяйственной и иной деятельности на всех стадиях ее организации, в соответствии с предпроектной, проектной документацией.
ОВОС проводится для следующих видов документации:
1) прединвестиционной стадии обоснования программ развития или отрасли строительства предприятий, объектов, комплексов;
2) градостроительного и строительного проектирования, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
3) технико-экономического обоснования и расчетов строительства, проектов рабочей документации (расширения, реконструкции, технического перевооружения) предприятий, объектов комплексов;
4) проектной документации по применению технологий, техники и оборудования, в том числе перемещаемых (ввозимых) в Республику Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В Инструкции используются следующие основные термины и определения:
1) воздействие - любое последствие намечаемой хозяйственной и иной деятельности для окружающей среды, включая здоровье и безопасность людей, животный и растительный мир, почву, недра, воздух, климат, ландшафт, исторические памятники и другие материальные объекты, взаимосвязь между этими факторами; оно охватывает также последствия для культурного наследия и социально-экономических условий, является результатом изменения этих факторов;

Ескерту. Нұсқаулықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 28-тармақшасының 17-бабына сәйкес және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес жасалып отыр.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қоршаған ортаға әсерді бағалау (бұдан әрі - ҚОӘБ) қабылданатын басқарушылық және шаруашылық шешімдер түрлерінің экологиялық және басқа да зардаптарын анықтау, қоршаған ортаны сауықтыру, табиғи экологиялық жүйелер мен табиғи қорлардың жойылуын, азуын, сарқылуын болдырмау жөнінде нұсқауларды әзірлеу мақсатын ҚОӘБ-да жүргізіледі.
ҚОӘБ көзделіп отырған нақты ауқымды және (немесе) экологиялық қауіпті объектілер мен құрылыстарын құруды (дамытуды, қайта құруды, консервациялауды, жоюды) реттейтін жобалық құжаттама үшін жасалып отыр және онымен бір топтамада келісу үшін мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынылады.
3. Осы Нұсқаулық жобалау алдындағы, жобалау құжаттамасына сәйкес көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметті ұйымдастырудың барлық сатыларында оны әзірлеу және жүргізу туралы шешімдерді қабылдау кезінде ҚОӘБ өткізудің жалпы тәртібін айқындайды.
ҚОӘБ келесі жобалық құжаттамалар үшін жасалады:
1) Кәсіпорындарды, объектілерді, кешендерді салу саласы немесе даму бағдарламасын негіздеу сатысында;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген қала құрылысы мен құрылысты жобалау;
3) Кәсіпорындарды, объектілерді, кешендерді салудың техникалық-экономикалық негіздемесі және есептері, оның жұмыс құжаттамасының жобалары (кеңейту, жаңарту, техникалық);
4) технологияларды, техника мен жабдықтарды, оның ішінде Қазақстан Республикасына өткізілетіндерін (әкелінетіндерін) қолдану жөніндегі жобалық құжаттама.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Нұсқаулықта төмендегідей негізгі терминдер мен айқындамалар қолданылып отыр:
1) әсер - адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігін, жануарлар мен өсімдіктер әлемін, топырақты, жер қойнауын, ауаны, климатты, ландшафты, тарихи ескерткіштер мен басқа да материалдық объектілерді, осы факторлар арасындағы өзара байланысты қоса алғанда қоршаған орта үшін көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің кез келген зардабы; ол сондай-ақ мәдени мұра мен әлеуметтік-экономикалық жағдайларға тигізілген зардаптарды да қамтиды, осы факторлардың өзгеруінің нәтижесі болып табылады;

2) последствие - результат воздействия намечаемой хозяйственной или иной деятельности и вызванные изменения, получившие отражение в окружающей и (или) социально-экономической средах;
3) участие общественности (учет общественного мнения) - комплекс мероприятий, проводимых в рамках ОВОС, направленных на информирование общественности о планируемой деятельности и ее возможном воздействии на окружающую среду, с целью выявления общественного мнения и его учета в процессе оценки воздействия;
4) разработчик документации по ОВОС - физическое или юридическое лицо, осуществляющее проведение оценки воздействия на окружающую среду намечаемой хозяйственной и иной деятельности, имеющее лицензию на проведение указанной деятельности, выданную центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды;
5) общественные обсуждения - обобщенное наименование составной части ОВОС, обеспечивающей прямые и обратные информационные связи, гарантирующие участие населения (общественности) в принятии решений по реализации намечаемой деятельности, затрагивающей его интересы;
6) изменение - обратимая и (или) необратимая перемена в компонентах окружающей среды и (или) их сочетаниях;
7) заказчик - физическое или юридическое лицо, отвечающее за подготовку документации по намечаемой хозяйственной и иной деятельности в соответствии с нормативными требованиями, предъявляемыми к данному виду деятельности и представляющее документацию по намечаемой деятельности на экологическую экспертизу;
8) экологическое сопровождение - процедура, обеспечивающая последовательность организационно-технических и логически взаимосвязанных действий по экологическому обоснованию намечаемой деятельности на всех стадиях ее осуществления.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
2. Принципы оценки воздействия на окружающую среду
5. ОВОС осуществляется на основе следующих принципов:
1) обязательности - процедура ОВОС является обязательной для любых видов хозяйственной и иной деятельности, которые могут оказать прямое или косвенное воздействие на окружающую среду и здоровье населения.
Запрещаются разработка и реализация проектов хозяйственной и иной деятельности, влияющей на окружающую среду без процедуры оценки воздействия на нее.
2) интеграции (комплексности) - рассмотрение вопросов воздействия намечаемой деятельности на окружающую среду, местное население, сельское хозяйство и промышленность осуществляется в их взаимосвязи с технологическими, техническими, социальными, экономическими, планировочными и другими проектными решениями;

2) зардап - көзделіп отырған шаруашылық немесе өзге де қызметтің әсерінің нәтижесі және содан пайда болған, қоршаған табиғи және (немесе) әлеуметтік-экономикалық ортада көрініс тапқан өзгерістер;
3) жұртшылықтың қатысуы (қоғамдық пікірді ескерту) - қоғамдық пікірді білу және әсерді бағалау барысында оны ескерту мақсатымен жұртшылықты жоспарланған қызмет туралы және оның қоршаған ортаға ықтимал әсері туралы хабардар етуге бағытталған, ҚОӘБ шеңберінде жүргізілетін іс-шаралар кешені;
4) ҚОӘБ бойынша құжаттаманы әзірлеуші - көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалауды жүзеге асыратын, аталған қызметті жүргізуге қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы орган берген тиісті лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлға;
5) қоғамдық талқылаулар - халықтың (жұртшылықтың) мүдделерін қозғайтын көзделіп отырған қызметті орындау жөніндегі шешімдерді қабылдауға оның қатысуына кепілдік беретін тура және кері ақпараттық байланысты қамтамасыз ететін, ҚОӘБ-тің құрамдас бөлігінің жалпылама атауы;
6) өзгеру - қоршаған ортаның құрамдас бөліктеріндегі және (немесе) олардың үйлесіміндегі қайтымды және (немесе) қайтымсыз өзгеріс;
7) тапсырыскер - қызметтің осы түріне қойылатын нормативтік талаптарға сәйкес көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызмет бойынша құжаттаманы дайындау үшін жауапты және көзделіп отырған қызмет бойынша құжаттаманы экологиялық сараптамаға ұсынатын заңды немесе жеке тұлға;
8) экологиялық сүйемелдеу - көзделіп отырған қызметті жүзеге асырудың барлық сатыларында оған экологиялық негіздеме беру бойынша ұйымдық-техникалық және қисынды түрдегі өзара байланысқан әрекеттердің жүйелілігін қамтамасыз ететін рәсім.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
2. Қоршаған ортаға әсерді бағалау қағидаты
5. ҚОӘБ төмендегідей қағидаттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) міндеттілік - ҚОӘБ рәсімі қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына тікелей немесе жанама әсер етуі мүмкін болатын кез келген шаруашылық және өзге де қызмет түрлері үшін міндетті болып табылады.
Қоршаған ортаға әсер ететін шаруашылық және өзге де жобаларды, қоршаған ортаға әсерін бағалау рәсімісіз әзірлеуге және іске асыруға тыйым салынады;
2) кіріктірілу (кешенділік) - көзделіп отырған қызметтің қоршаған ортаға, жергілікті тұрғындарға, ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіпке әсер ету мәселелерін қарастыру оларды технологиялық, техникалық, әлеуметтік, экономикалық, жоспарлаушылық және басқа да жобалық шешімдермен өзара байланыстыра отырып жүзеге асырылады;

3) альтернативности - оценка последствий базируется на обязательном рассмотрении альтернативных вариантов проектных решений, включая вариант проектных решений, включая вариант отказа от намечаемой деятельности ("нулевой" вариант);
4) достаточности - степень детализации при проведении ОВОС не должна быть ниже той, которая определяется экологической значимостью воздействия намечаемой деятельности для окружающей среды, местного населения, сельского хозяйства и промышленности;
5) сохранения - намечаемая деятельность не должна приводить к уменьшению биологического разнообразия, снижению биопродуктивности и биомассы территорий и акваторий, а также ухудшению жизненно важных свойств природных компонентов биосферы в зоне влияния намечаемой деятельности;
6) совместимости - намечаемая деятельность не должна ухудшать качество жизни местного населения и наносить некомпенсируемый ущерб другим видам хозяйственной деятельности, сельскому хозяйству, животному и растительному миру;
7) гибкости - процесс ОВОС изменяется по масштабу, глубине и виду анализа в зависимости от конкретного характера намечаемой деятельности и вида документации;
8) участия общественности - в процессе проведения ОВОС обеспечивается доступ общественности к информации по ОВОС и учитывается общественное мнение (общественные обсуждения материалов ОВОС).
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
3. Классификация объектов оценки воздействия
на окружающую среду по значимости и полноте оценки
6. Хозяйственная и иная деятельность, для которой осуществляется оценка воздействия на окружающую среду, по значимости и полноте оценки разделяется на 4 категории - I, II, III, IV.
К I категории относятся виды деятельности, относящиеся к 1 и 2 классам опасности согласно санитарной классификации производственных объектов, а также разведка и добыча полезных ископаемых, кроме общераспространенных.
Ко II категории относятся виды деятельности, относящиеся к 3 классу опасности согласно санитарной классификации производственных объектов, а также добыча общераспространенных полезных ископаемых, все виды лесопользования и специального водопользования.
К III категории относятся виды деятельности, относящиеся к 4 классу опасности согласно санитарной классификации производственных объектов.
К IV категории относятся виды деятельности, относящиеся к 5 классу опасности согласно санитарной классификации производственных объектов.

3) баламалылық - зардаптарды бағалау көзделіп отырған қызметтен бас тарту нұсқасын ("нөлдік" нұсқаны) қоса алғанда жобалық шешімдердің баламалық нұсқаларын міндетті түрде қарастыруға негізделеді;
4) жеткіліктілік - ҚОӘБ өткізу кезінде нақтылау дәрежесі көзделіп отырған қызмет қоршаған ортаға, жергілікті тұрғындарға, ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіпке әсерінің экологиялық маңыздылығымен айқындалатын дәрежеден төмен болмауы тиіс;
5) сақтау - көзделіп отырған қызмет аумақтар мен су айдындарының биологиялық сан алуандылығының азаюына, биологиялық өнімділігі мен массасының төмендеуіне, сонымен қатар көзделіп отырған қызмет ықпалының аймағындағы биосфераның табиғи құрамдас бөліктерінің өмірлік маңызды қасиеттерінің нашарлауына әкеп соқпауы тиіс;
6) сыйысымдылық - көзделіп отырған қызмет жергілікті тұрғындардың өмір сүру сапасын нашарлатпауға және шаруашылық қызметтің басқа түрлеріне, ауыл шаруашылығына, жануарлар мен өсімдіктер әлеміне орны толмас зиян келтірмеуге тиіс;
7) икемділік - ҚОӘБ барысы көзделіп отырған қызметтің нақты сипаты мен құжаттама түріне байланысты, талдаудың ауқымы, тереңдігі мен түріне орай өзгереді;
8) жұртшылықтың қатысуы - ҚОӘБ өткізілуі барысында жұртшылықтың ҚОӘБ туралы ақпаратқа қол жеткізуі қамтамасыз етіледі және қоғамдық тыңдаулар (ҚОӘБ материалдарының қоғамдық талқылаулары) өткізіледі.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
3. Қоршаған ортаға әсерді бағалау объектілерінің бағалану
маңыздылығы мен толымдылығы бойынша сыныптау
6. Қоршаған ортаға әсерін бағалау жүзеге асырылатын шаруашылық және өзге де қызмет маңыздылығы мен толымдылығы бойынша І, ІІ, ІІІ, ІV болып 4 санатқа бөлінеді.
I санатқа өндірістік объектілерді санитарлық сыныптауға сәйкес қауіптіліктің 1 және 2 сыныбына жататын қызмет түрлері, сондай-ақ кең таралған пайдалы қазбалардан басқа пайдалы қазбаларды барлау мен өндіру жатады.
II санатқа өндірістік объектілерді санитарлық сыныптауға сәйкес қауіптіліктің 3 cыныбына жататын қызмет түрлері, сондай-ақ кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру, орман пайдалану мен суды арнайы пайдаланудың барлық түрлері жатады.
III санатқа өндірістік объектілерді санитарлық сыныптауға сәйкес қауіптіліктің 4 cыныбына жататын қызмет түрлері жатады.
ІV санатқа өндірістік объектілерді санитарлық сыныптауға сәйкес қауіптіліктің 5 cыныбына жататын қызмет түрлері жатады.

Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Процедура оценки воздействия на окружающую среду
7. В процессе разработки предпроектной и проектной документации, обосновывающей хозяйственную и иную деятельность в Республике Казахстан, процедура ОВОС проводится в порядке последовательных стадий, результаты которых предоставляются на рассмотрение государственной экологической экспертизы.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Форма разработки ОВОС, полнота проработки, объем используемых материалов, уровень и детальность экологических научно-исследовательских и проектно-изыскательских работ зависят от стадии проектирования, а также масштабности и интенсивности воздействия намечаемой хозяйственной и иной деятельности на здоровье человека и окружающую среду.
9. Материалы ОВОС оформляются в виде документа, уровень разработки которого соответствует стадии проектирования. Они являются неотъемлемой частью предпроектных и проектных документов.
10. В соответствии с этапами разработки документации, обосновывающей хозяйственную и иную деятельность, стадиям ОВОС, предусматривающим последовательную их детализацию и конкретизацию, присваиваются наименования:
1) предварительная оценка воздействия на окружающую среду (ПредОВОС);
2) оценка воздействия на окружающую среду (ОВОС);
3) раздел "Охрана окружающей среды".
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
11. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
12. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
13. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қоршаған ортаға әсерді бағалау рәсімі
7. Қазақстан Республикасындағы шаруашылық және өзге де қызметті негіздейтін жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасының барысында ҚОӘБ рәсімі нәтижелері мемлекеттік экологиялық сараптаманың қарауына жіберілетін жүйелі іс-қимылдар реті бойынша өткізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ҚОӘБ әзірлеудің нысаны, талқылаудың толықтылығы, қолданылатын материалдардың көлемі, экологиялық ғылыми-зерттеу және жобалық-іздестіру жұмыстарының деңгейі және нақтылануы жобалау сатысына, сонымен қатар адам денсаулығына және қоршаған ортаға көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің әсерінің ауқымдылығы мен қарқынына байланысты болады.
9. ҚОӘБ материалдары жасалу деңгейі жобалау сатысына сай келетін құжат түрінде ресімделеді. Олар жобалау алдындағы және жобалық құжаттардың ажырамас бөлігі болып табылады.
10. Шаруашылық және өзге де қызметті негіздейтін құжаттаманы әзірлеу кезеңдеріне сәйкес, олардың дәйекті түрде нақтылануын және айқындалуын көздейтін ҚОӘБ сатыларына атау беріледі:
1) қоршаған ортаға әсерді алдын ала бағалау (Алдын ала ҚОӘБ);
2) қоршаған ортаға әсерді бағалау (ҚОӘБ);
3) "Қоршаған ортаны қорғау" тарауы.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
11. Ескерту: 11-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
12. Ескерту: 12-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
13. Ескерту: 13-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

14. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
15. На первой стадии проведения ОВОС "Предварительная оценка воздействия намечаемой деятельности на окружающую среду" (далее - ПредОВОС) определяются потенциально возможные направления изменений в компонентах окружающей и социально-экономической среды и вызываемых ими последствий в жизни общества и окружающей среды.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
16. ПредОВОС намечаемой (планируемой) хозяйственной деятельности проводится на базе анализа вариантных технических решений и использования имеющихся фондовых и специализированных научных материалов. При сложных и крупных предпроектных разработках необходимо проведение предварительных инженерно-геологических изысканий.
17. Виды и интенсивность воздействия намечаемой хозяйственной деятельности определяются по проектам-аналогам или на основе удельных показателей, соответствующих мировым стандартам (технологиям) с указанием области, где требуются дальнейшие специальные исследования и изыскания.
18. Проведения расчетов уровня загрязнения отдельных компонентов окружающей среды (воздуха, почвы, воды, недр и так далее) не требуется. В зависимости от значимости, экологической опасности и масштабности конкретной намечаемой хозяйственной деятельности в ПредОВОС включаются дополнительные расчеты по моделированию процессов рассеивания (распространения) загрязняющих веществ (выбросов, сбросов) в окружающей среде (воздухе, поверхностных и подземных водах, почве).
19. Качественные и количественные параметры (выбросы, сбросы, отходы производства и потребления, площади земель, отводимые во временное и постоянное пользование и так далее), полученные в результате предварительной оценки, являются ориентировочными и не подлежат утверждению в качестве нормативов на природопользование.
20. ПредОВОС разрабатывается в предпроектной (прединвестиционной) документации, обосновывающей хозяйственную и иную деятельность, в предпроектной документации оценочного характера, разрабатываемой на начальном этапе инициирования хозяйственной и иной деятельности, а также в основном предпроектном документе "Обоснование инвестиций", предшествующем разработке проектной документации и включающем:

14. Ескерту: 14-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
15. ҚОӘБ өткізудің "Көзделіп отырған қызметтің қоршаған ортаға әсерін алдын ала бағалау" (бұдан әрі - Алдын ала ҚОӘБ) бірінші кезеңінің барысында қоршаған және әлеуметтік-экономикалық ортаның құрамындағы өзгерістердің және қоғам өмірінде және қоршаған ортадағы олардың келтіретін зардаптарының ықтимал әлеуетті бағыттары айқындалады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
16. Шаруашылық қызметінің көзделіп (жоспарланып) отырған ойының Алдын ала ҚОӘБ түрлі техникалық шешімдерді талдаудың және мамандандырылған ғылыми материалдардың және қолдағы бар, қордағы және мамандандырылған әдеби материалдардың негізінде жүргізіледі. Күрделі және ірі жобалау алдындағы әзірлемелерде алдын ала инженерлік-экологиялық іздестірулерді жүргізу керек.
17. Көзделіп отырған шаруашылық қызметіне әсердің түрлері және қарқындылығы осыған ұқсас жобалар бойынша немесе одан арғы арнайы зерттеулер және іздестірулер талап етілетін саласын көрсете отырып, әлемдік стандарттарға (технологияларға) сәйкес келетін үлестік көрсеткіштердің негізінде айқындалады.
18. Қоршаған ортаның жекелеген құрамдастарының (ауаның, топырақтың, судың, жер қойнауының және тағы сол сияқты) ластану деңгейін есептеуді жүргізу талап етілмейді. Нақты көзделіп отырған шаруашылық қызметтің маңыздылығына, экологиялық тұрғыдан қауіптілігі мен ауқымдылығына қарай қоршаған ортада (ауаға, жер үсті және жер асты суларына, топыраққа) ластағыш заттарды (шығару, төгу) сейілту (тарату) үрдістерін үлгілеу бойынша қосымша есептеу Алдын ала ҚОӘБ-не енгізіледі.
19. Алдын ала бағалау нәтижесінде алынған сапалық және сандық параметрлер (шығарылған, лақтырылған заттар, өндіріс және тұтыну қалдықтары, уақытша және тұрақты пайдалануға бөлініп берілетін жер алаңдары және т.с.) бағдарлық параметрлер болып табылады және табиғатты пайдалану жөніндегі нормативтер ретінде бекітілуге жатпайды.
20. Алдын ала ҚОӘБ шаруашылық және өзге де қызметті негіздейтін жобалау алдындағы (инвестициялау алдындағы) құжаттамада, шаруашылық және өзге де қызметке кірісудің бастапқы кезеңінде жасалатын бағалау сипатындағы жобалау алдындағы құжаттамада, сондай-ақ жобалық құжаттаманы әзірлеудің алдындағы "Инвестицияларды негіздеу" негізгі жобалау алдындағы құжатта жасалады, ол төмендегілерді қамтиды:

1) краткое описание намечаемой деятельности, данные о местоположении и условий землепользования;
2) сведения об окружающей и социально-экономической среде, содержащие ландшафтную характеристику, земельно-региональные особенности территории; данные о состоянии окружающей среды, антропогенного нарушения ее компонентов, особых условиях строительства (наличие повышенной сейсмичности, других опасных природных явлений и процессов); характеристику природной ценности района намечаемой деятельности, его историко-культурной значимости, наличие особо охраняемых территорий и объектов; материалы о социально-экономических особенностях территории (хозяйственное, градостроительное использование территории).
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Возможные виды воздействия вариантов намечаемой деятельности на окружающую среду включают в себя:
1) характеристику вариантов намечаемой деятельности (технико-технологические параметры, потребности в ресурсах (водных, земельных, биологических, материальных, трудовых), транспортное обеспечение, для процессов строительства и эксплуатации объектов и сооружений);
2) компонентно-качественную характеристику вариантов воздействия объектов и сооружений намечаемой деятельности при нормальном (штатном) режиме строительства и эксплуатации и аварийных ситуациях (источники, виды, степень и зоны воздействия, в том числе вид, состав, ориентировочные объемы загрязняющих веществ, характер образующихся отходов производства и потребления - вид, объем, уровень опасности);
3) определение устойчивости окружающей и социально-экономической среды к возможному воздействию вариантов намечаемой хозяйственной деятельности.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
22. Анализ изменений окружающей и социально-экономической среды в процессе реализации вариантов намечаемой деятельности должен содержать:
1) возможные изменения в окружающей и социально-экономической среде при реализации вариантов намечаемой деятельности при нормальном (штатном) режиме эксплуатации и аварийных ситуациях и их последствиях для населения;
2) основные направления мероприятий по охране окружающей среды для вариантов реализации намечаемой деятельности;

1) көзделіп отырған қызметтің қысқаша сипаттамасы, орналасқан жері мен жер пайдаланудың шарттары туралы деректер;
2) аумақтың ландшафттық сипаттамасын, аймақтық жер ерекшеліктерін қамтитын қоршаған және әлеуметтік-экономикалық орта туралы мәліметтер; қоршаған ортаның ахуалы, оның құрамдас бөліктерінің антропогендік бұзылуы, құрылыс салудың ерекше шарттары (жоғары сейсмикалылығы, басқа қауіпті табиғи құбылыстар мен үрдістер) туралы деректер; көзделіп отырған қызмет ауданының табиғи құндылықтарын, оның тарихи-мәдени маңыздылығын сипаттау, қолда бар айрықша қорғалатын аумақтар мен объектілер; аумақтың әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктері (аумақты шаруашылық үшін, қала салу үшін қолдану) туралы материалдар.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Көзделіп отырған қызмет түрлерінің қоршаған ортаға әсерінің ықтимал үлгілері төмендегілерді қамтиды:
1) көзделіп отырған қызмет түрлерінің сипаттамасы (техникалық-технологиялық параметрлер, (су, жер, биологиялық, материалдық, еңбек) қорларына деген қажеттіліктер, құрылыс үрдістеріне және объектілер мен құрылыстарды іске пайдалануда көлікпен қамтамасыз ету);
2) объектілер мен құрылыстарды салу мен пайдаланудың қалыпты (штаттық) режимінде және апаттық жағдайларда (әсер етудің көздері, түрлері, дәрежесі мен аймақтары, оның ішінде ластағыш заттардың түрі, құрамы, бағдарлық көлемдері, өндіріс және тұтыну қалдықтарының сипаты - улылықтың түрі, көлемі, қауіптілігі) көзделіп отырған қызмет әсерінің түрлерін құрамдық-сапалық жағынан сипаттау;
3) қоршаған және әлеуметтік-экономикалық ортаның көзделіп отырған шаруашылық қызмет түрлерінің ықтимал әсеріне төзімділігін анықтау.
Ескерту: 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
22. Көзделіп отырған қызметтің түрлерін іске асыру барысында қоршаған және әлеуметтік-экономикалық ортаның өзгеруін талдау төмендегілерді қамтуы тиіс:
1) пайдаланудың қалыпты (штаттық) режимінде және апаттық жағдайларда және олардың тұрғындарға тигізетін зардаптары болған кезде көзделіп отырған қызмет түрлерін іске асыру барысында қоршаған және әлеуметтік-экономикалық ортадағы ықтимал өзгерістер;
2) көзделіп отырған қызметті іске асырудың түрлеріне арналған қоршаған ортаны қорғау шараларының негізгі бағыттары;

3) укрупненную оценку возможного ущерба, наносимого окружающей и социально-экономической среде в процессе реализации вариантов намечаемой деятельности;
4) обоснование места размещения объекта (выбор рекомендуемого варианта намечаемой деятельности), с соблюдением социально-экономических и экологических интересов населения территории;
5) рекомендации к последующей стадии разработки документации, обосновывающей намечаемую хозяйственную деятельность - проектной документации;
6) предложения по организации и составу проведения специальных комплексных экологических изысканий и исследований, которые будут являться основой для проведения последующего этапа ОВОС проектной документации, обосновывающей намечаемую хозяйственную деятельность;
7) в зависимости от характера, масштаба планируемой деятельности, ее экономической значимости (опасности), сложности природных условий, состав ПредОВОС, объемы и достаточность детализации информации могут быть расширены по согласованию с уполномоченными органами.
23. Предпроектная документация оценочного характера (бизнес-планы, технико-экономические расчеты (далее - ТЭР), технико-экономические показатели (далее - ТЭП) и другие им аналогичные предпроектные документы), а также основная предпроектная документация - "Обоснование инвестиции", включая ПредОВОС, представляется на государственную экологическую экспертизу.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
24. До представления предпроектной документации оценочного характера на государственную экологическую экспертизу заказчик намечаемой деятельности проводит обсуждение представляемых материалов с общественностью.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Положительное заключение государственной экологической экспертизы для заказчика намечаемой деятельности, рассмотренной в предпроектной документации, является основанием для принятия решения по инициированию проектирования (детального проектирования) конкретных объектов и сооружений намечаемой деятельности по наиболее рациональному варианту, выбранному при разработке ПредОВОС.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) көзделіп отырған қызмет түрлерін іске асырудың барысында қоршаған және әлеуметтік-экономикалық ортаға келтірілуі мүмкін зиянды ірілендіре бағалау;
4) аумақ тұрғындарының әлеуметтік-экономикалық және экологиялық мүдделерін сақтай отырып, объект орналастырылатын жерді (көзделіп отырған қызметтің ұсынылатын түрін таңдау) негіздеу;
5) көзделіп отырған шаруашылық қызметті - жобалық құжаттаманы негіздейтін құжаттаманы әзірлеудің келесі сатысына ұсыныстар;
6) көзделіп отырған шаруашылық қызметті негіздейтін жобалық құжаттаманы ҚОӘБ келесі кезеңін өткізуге негіз болып табылатын арнайы кешендік экологиялық іздестірулер мен зерттеулерді өткізуді ұйымдастыру және құрамы бойынша ұсыныстар;
7) жоспарланатын қызметтің сипатына ауқымына, оның экономикалық маңыздылығына (қауіп-қатеріне), табиғи жағдайлардың қиындықтарына қарай, Алдын ала ҚОӘБ құрамы, көлемдері мен ақпаратты нақтылаудың жеткіліктілігі уәкілетті органдармен келісуі бойынша кеңейтілуі мүмкін.
23. Жобалау алдындағы бағалау сипатындағы құжаттама (бизнес-жоспарлар, техникалық-экономикалық есептер (бұдан әрі - ТЭЕ), техникалық-экономикалық көрсеткіштер (бұдан әрі - ТЭК) және басқа да оларға ұқсас жобалау алдындағы құжаттар), сонымен қатар "Алдын ала ҚОӘБ" қоса алғанда жобалау алдындағы негізгі құжаттама – "Инвестицияны негіздеу" мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
24. Бағалау сипатындағы жоспарлау алдындағы құжаттаманы мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынғанға дейін көзделіп отырған қызметтің тапсырыс берушісі ұсынылатын материалдарды жұртшылықпен бірге талқылауды өткізеді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Көзделіп отырған қызметтің тапсырыс берушісі үшін мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы жобалау алдындағы құжаттамада қарастырылған Алдын ала ҚОӘБ жасау кезінде барынша ұтымды үлгімен таңдалған көзделіп отырған қызметтің нақты объектілері мен құрылыстарын жобалауды бастау (жіті жобалау) жөнінде шешім қабылдауға негіз болып табылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

26. Вторая стадия проведения ОВОС - "Оценка воздействия на окружающую среду", предусматривает детальный анализ в полном объеме всех аспектов воздействия конкретных объектов и сооружений намечаемой хозяйственной деятельности на окружающую среду (Приложение 1, 2), и включает в себя следующие материалы по компонентам окружающей среды:
1) воздушная среда:
характеристика климатических условий необходимых для оценки воздействия;
характеристика современного состояния воздушной среды (перечень загрязняющих веществ, выбрасываемых в атмосферный воздух, с указанием кратности превышения предельно-допустимой концентрации (далее - ПДК) или ориентированных безопасных уровней воздействия (далее - ОБУВ) по имеющимся материалам натурных замеров);
источники и масштабы расчетного химического загрязнения: при предусмотренной проектом максимальной загрузке оборудования, а также при возможных залповых и аварийных выбросах. Расчеты ожидаемого загрязнения атмосферного воздуха проводятся с учетом действующих, строящихся и намеченных к строительству предприятий (объектов) и существующего фонового загрязнения;
внедрение малоотходных и безотходных технологий, а также специальные мероприятия по предотвращению (сокращению) выбросов в атмосферный воздух на уровне, соответствующем передовому мировому опыту;
предложения по этапам нормирования с установлением предельно-допустимых выбросов (далее - ПДВ);
обоснование принятого размера санитарно-защитной зоны (далее - СЗЗ) с учетом прогнозируемых уровней загрязнения (в том числе от шума, электромагнитных полей и иных вредных физических воздействий);
оценка последствий загрязнения и мероприятия по снижению отрицательного воздействия;
предложения по организации мониторинга и контроля за состоянием атмосферного воздуха;
разработка мероприятий по регулированию выбросов в период особо неблагоприятных метеорологических условий (далее - НМУ).
2) водные ресурсы:
потребность в водных ресурсах для хозяйственной и иной деятельности на период строительства и эксплуатации, требования к качеству используемой воды;
характеристика источника водоснабжения, его хозяйственное использование, местоположение водозабора, его характеристика;
водный баланс объекта, с обязательным указанием динамики ежегодного объема забираемой свежей воды, как основного показателя экологической эффективности системы водопотребления и водоотведения.
поверхностные воды:
гидрографическая характеристика территории;
характеристика водных объектов, потенциально затрагиваемых намечаемой деятельностью (с использованием данных максимально приближенных наблюдательных створов);
гидрологический, гидрохимический, ледовый, термический, скоростной режимы водного потока, режимы наносов, опасные явления - паводковые затопления, заторы, наличие шуги, нагонные явления;
оценка возможности изъятия нормативно обоснованного количества воды из поверхностного источника в естественном режиме, без дополнительного регулирования стока;
необходимость и порядок организации зон санитарной охраны;
количество и характеристика сбрасываемых сточных вод (с указанием места сброса, конструктивных особенностей выпуска, перечня загрязняющих веществ и их концентраций);
обоснование максимально возможного внедрения оборотных систем, повторного использования сточных вод, способы утилизации осадков очистных сооружений;
предложения по достижению предельно-допустимых сбросов (далее - ПДС), в состав которых должны входить:
оценка воздействия планируемого объекта на водную среду в процессе строительства и эксплуатации, включая возможное тепловое загрязнение водоема и последствия воздействия отбора воды на экосистему;
оценка изменений русловых процессов, связанных с прокладкой сооружений, строительства мостов, водозаборов и выявление негативных последствий;
водоохранные мероприятия, их эффективность, стоимость и очередность реализации;
организация экологического мониторинга поверхностных вод.
подземные воды:
гидрогеологические параметры описания района, наличие и характеристика разведанных месторождений подземных вод;
описание современного состояния эксплуатируемого водоносного горизонта (химический состав, эксплуатационные запасы, защищенность), обеспечение условий для его безопасной эксплуатации, необходимость организации зон санитарной охраны водозаборов;
оценка влияния объекта в период строительства и эксплуатации на качество подземных вод, вероятность их загрязнения;
анализ последствий возможного загрязнения и истощения подземных вод;
обоснование мероприятий по защите подземных вод от загрязнения и истощения;
программа экологического мониторинга подземных вод.

26. ҚОӘБ өткізудің екінші кезеңі - "Қоршаған ортаға әсерді бағалау" көзделіп отырған шаруашылық қызметінің нақты объектілері мен құрылыстарының қоршаған ортаға (1, 2-қосымша) әсерінің барлық аспектілері толық көлемде жете талдауды көздейді және ол қоршаған ортаның құрамдас бөліктері бойынша төмендегідей материалдарды қамтиды:
1) әуедегі орта:
әсерді бағалауға қажетті климаттық жағдайлардың сипаттамасы;
әуедегі ортаның қазіргі ахуалының сипаттамасы (табиғи өлшеулер бойынша қолда бар материалдардың қанықпаның рұқсат етілген шегі (бұдан әрі - ҚРШ) немесе қауіпсіз әсер етудің бағдарланған деңгейлерінен (бұдан әрі - ҚӘБД) асып кету еселігі көрсетіле отырып, атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың тізбесі);
есептелетін химиялық ластанудың көздері мен ауқымдары: жабдықтарды жобамен көзделген барынша көп жүктемелеу кезінде, сонымен қатар ықтимал бір дүркін және апаттық шығарылыс кезінде. Атмосфералық ауаның қалай ластанатынын есептеген кезде сол жердегі жұмыс істеп жатқан, салынып жатқан немесе салынуы көзделген кәсіпорындардың (объектілердің) ауаны ластауға қосатын үлестерін ескере отырып және де сол жердегі ауаның қазіргі сапасын ескеру қажет;
қалдығы аз және қалдықсыз (ысырапсыз) технологияларды енгізу, сонымен қатар әлемдік озық тәжірибеге сәйкес деңгейде атмосфералық ауаға шығарылуды болдырмау (қысқарту) жолындағы арнайы іс-шаралар;
қоршаған ортаға ластайтын заттардың жол беруге болатын шекті шығарындылар (бұдан әрі - ШРШ) анықтай отырып, нормалау кезеңдері бойынша ұсыныстар;
шығатын ластауыш заттардың (соның ішінде шудан, электр-магниттік өрістерден және өзге де зиянды физикалық әсерлерден) деңгейлерін ескере отырып, қабылданған санитарлық-қорғау аймағының (бұдан әрі - СҚА) мөлшерін негіздеу;
ластану зардаптарын бағалау және жағымсыз әсерді төмендету бойынша іс-шаралар;
атмосфералық ауаның ахуалын байқау мониторингісі мен бақылауды ұйымдастыру бойынша ұсыныстар;
айрықша қолайсыз метеорологиялық жағдайлар (бұдан әрі - ҚМЖ) кезінде ауаға шығарысты реттеу шараларын әзірлеу;
2) су қорлары:
құрылыс салу және пайдалану кезеңінде шаруашылық және өзге де қызмет үшін су қорларына деген қажеттілік, қолданылатын су сапасына қойылатын талаптар;
су көзінің сипаттамасы, тұрған жері, суды шаруашылықта қолдану;
су тұтыну мен су бұрып берудің экологиялық жүйесінің тиімділігінің негізгі көрсеткіші ретінде алынатын таза судың жыл сайынғы көлемінің қарқыны міндетті түрде көрсетілген объектінің су балансы;
жер үсті сулары:
аумақтың гидрографиялық сипаттамасы;
көзделіп отырған қызмет ықпал етуі мүмкін су объектілерінің сипаттамасы (барынша жақындатылған қадағалау жармаларын қолдана отырып);
су ағымының гидрологиялық, гидрохимиялық, мұз қату, термикалық, жылжу шапшаңдығы режимдері, салындылардың режимдері, қауіпті құбылыстар - тасқын су басуы, кептелу, қабыршақ мұздың пайда болуы, айдап кету құбылыстары;
жер үсті су көздерінен қалыпты жағдайда, қосымша реттеусіз нормативті негізделген көлемде су алуды бағалау;
санитарлық қорғау аймақтарын ұйымдастырудың қажеттілігі мен тәртібі;
шығатын сарқынды судың мөлшері мен сипаттамасы (ағылып құйылатын жері, ластағыш заттардың шығарылуының құрылмалық ерекшеліктерін, тізбесі мен концентрацияларын көрсете отырып);
айналым жүйелерінің барынша ықтималды түрде енгізілуін, сарқынды суларды қайта қолдануды, тазалау құрылыстарының тұнбаларын кәдеге жарату тәсілдерін негіздеу;
қоршаған ортаға ластайтын заттардың жол беруге болатын шекті төгінділер - (бұдан әрі - ШРТ) жету бойынша ұсыныстар, олардың құрамына төмендегілер кіруі тиіс:
су көзінің ластану мүмкіндігін және суды алудың экожүйеге әсерінің зардаптарын қоса алғанда, құрылыс салу және пайдалану барысында жоспарланатын объектінің сулы ортаға әсерін бағалау;
құрылыстарды төсеп тартумен, көпірлерді, су алғыш құрылғыларды салумен байланысты арналық үрдістердің өзгеруін бағалау, теріс зардаптарды анықтау;
су қорғау шаралары, олардың тиімділігі, іске асыру құны және кезектілігі;
жер үсті суларының экологиялық мониторингін ұйымдастыру;
жер асты сулары:
ауданды сипаттаудың гидрогеологиялық параметрлері, жер асты суларының барланған кен орындарының анықталуы мен оның сипаттамасы;
пайдаланыстағы сулы горизонттың қазіргі ахуалының сипаттамасы (химиялық құрамы, пайдаланылатын қорлары, қорғалуы), оның қауіпсіз қолданылуы үшін қажет жағдайларды қамтамасыз ету, су алу құрылғыларын санитарлық қорғау аймақтарын ұйымдастырудың қажеттілігі;
құрылыс салу мен пайдалану кезеңінде объектінің жер асты суларының сапасына әсерін бағалау, олардың ластану ықтималдығы;
жер асты суларының ықтимал ластануының және сарқылуының зардаптарын талдау;
жер асты суларын ластанудан және сарқылудан қорғау шараларын негіздеу;
жер асты суларының экологиялық мониторингісінің бағдарламасы;

3) недра:
наличие минеральных и сырьевых ресурсов в зоне воздействия
планируемого объекта (запасы и качество);
потребность объекта в минеральных и сырьевых ресурсах в период строительства и эксплуатации (виды, объемы, источники получения);
прогнозирование воздействия добычи минеральных и сырьевых ресурсов на различные компоненты окружающей среды и природные ресурсы;
обоснование природоохранных мероприятий по регулированию водного режима и использованию нарушенных территорий;
при проведении операций по недропользованию, добыче и переработке полезных ископаемых должны быть представлены следующие материалы:
характеристика используемых месторождений (запасы полезных ископаемых, утвержденные Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых (ГКЗ), их геологические особенности и другие);
материалы, подтверждающие возможность извлечения и реализации вредных компонентов, а для наиболее токсичных - способ их захоронения;
радиационная характеристика полезных ископаемых и вскрышных пород (особенно используемых для рекультивации и в производстве строительных материалов);
рекомендации по составу и размещению режимной сети скважин для изучения, контроля и оценки состояния горных пород и подземных вод в процессе эксплуатации объектов намечаемого строительства;
предложения по максимально-возможному извлечению полезных ископаемых из недр, исключающие снижение запасов подземных ископаемых на соседних участках и в районе их добычи (в результате обводнения, выветривания, окисления, возгорания и так далее);
оценка возможности захоронения вредных веществ и отходов производства в недра, с предоставлением заключения специализированной научно-исследовательской организации.
4) отходы производства и потребления:
виды и объемы образования отходов;
особенности загрязнения территории отходами производства и потребления (индекс опасности, токсичность, физическое состояние);
рекомендации по обезвреживанию, утилизации, захоронению всех видов отходов;
технологии по обезвреживанию или утилизации отходов;
предложения по достижению нормативов размещения отходов производства и потребления;
5) физические воздействия:
оценка возможного теплового, электромагнитного, шумового, воздействия и других типов воздействия, а также их последствий;
характеристика радиационной обстановки в районе работ, выявление природных и техногенных источников радиационного загрязнения.
6) земельные ресурсы и почвы:
состояние и условия землепользования, земельный баланс территории, намечаемой для размещения объекта и прилегающих хозяйств в соответствии с видом собственности, предлагаемые изменения в землеустройстве, расчет потерь сельскохозяйственного производства и убытков землепользователей (собственников), подлежащих компенсации при создании и эксплуатации объекта;
характеристика современного состояния почвенного покрова в зоне воздействия планируемого объекта (почвенная карта с баллами бонитета, водно-физические, химические свойства, загрязнение, нарушение, эрозия, дефляция, плодородие и механический состав почв);
характеристика ожидаемого воздействия на почвенный покров (механические нарушения, химическое загрязнение), изменение свойств почв и грунтов в зоне влияния объекта в результате изменения геохимических процессов, созданием новых форм рельефа обусловленное перепланировкой поверхности территории, активизацией природных процессов, загрязнением отходами производства и потребления;
планируемые мероприятия и проектные решения в зоне воздействия по снятию, транспортировке и хранению плодородного слоя почвы и вскрышных пород, по сохранению почвенного покрова на участках, не затрагиваемых непосредственной деятельностью, по восстановлению нарушенного почвенного покрова и приведению территории в состояние, пригодное для первоначального или иного использования (техническая и биологическая рекультивация);
организация экологического мониторинга почв.

3) жер қойнауы:
жоспарланатын объектінің әсер ету аймағында минералдық және шикізат қорларының (қорлары мен сапасы) бар болуы;
құрылыс салу және пайдалану кезеңінде объектінің минералдық және шикізат қорларына тапшылығы (түрлері, көлемі, алу көздері);
минералдық және шикізат қорларын өндірудің қоршаған ортаның түрлі құрамдас бөліктеріне және табиғи қорларға әсерін болжау;
су режимін реттеу және бұзылған аумақтарды пайдалану бойынша табиғат қорғау шараларын негіздеу;
жер қойнауын пайдалану, пайдалы қазбаларды өндіру мен ұсату операцияларын өткізу кезінде төмендегідей материалдар ұсынылуы тиіс:
қолданылатын кен орындарының сипаттамасы (пайдалы қазбалардың қоры бойынша мемлекеттік комиссиямен (ПҚҚБМК) бекітілген пайдалы қазбалардың қоры, олардың геологиялық ерекшеліктері және басқалары);
зиянды топтамаларды арылтып алу мүмкіндіктерін қуаттайтын материалдар, ал улы топтамалар үшін - оларды көмудің тәсілі;
пайдалы қазбалардың және ашылатын жоғарғы қабатты жыныстардың (әсіресе қайта қалпына келтіруде және құрылыс материалдары өндірісінде қолданылатын) радиациялық сипаттамасы;
көзделіп отырған құрылыс объектілерін пайдалану барысында тау-кен жыныстары мен жер асты суларының ахуалын зерделеу, бақылау және бағалау үшін ұңғымалардың құрамы мен режимдік тарамын орналастыру бойынша ұсыныстар;
пайдалы қазбаларды жер қойнауынан көрші учаскелер мен олар өндірілетін аудандағы жер асты қазбаларының қорларының азаюын (суландырылу, желдетілу, тотығу, тұтану және тағы басқалары салдарынан) болдырмайтындай етіп, барынша ықтималды түрде пайдалану бойынша ұсыныстар;
мамандандырылған ғылыми-зерттеу ұйымының қорытындысына сүйене отырып, зиянды заттарды және өндіріс қалдықтарын жер қойнауына көму мүмкінділігін бағалау;
4) өндіріс және тұтыну қалдықтары:
қалдықтардың түрлері және пайда болу көлемдері;
аумақтың өндіріс және тұтыну қалдықтарымен ластануының ерекшеліктері (қауіптілік индексі, улылығы, физикалық күйі);
қалдықтардың барлық түрлерін залалсыздандыру, кәдеге жарату, көму бойынша ұсынымдар;
қалдықтарды залалсыздандыру немесе кәдеге жарату бойынша технологиялар;
өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру нормативтеріне жету бойынша ұсыныстар;
5) физикалық әсерлер:
ықтимал жылу, электр-магниттік, шу әсерлерін және әсердің басқа да тұрпаттарын, сонымен қатар олардың зардаптарын бағалау;
жұмыстар жасалатын аудандағы радиациялық жағдаяттың сипаттамасы, радиациялық ластанудың табиғи және техногендік көздерін анықтау;
6) жер қорлары және топырақ:
жер пайдаланудың күй-жайы мен шарттары, көзделіп отырған объектіні орналастыруға арналған аумақтың және меншіктің түріне сәйкес іргелес шаруашылықтардың жер балансы, жерге орналастырудағы ұсынылып отырған өзгерістер, объектіні құру мен пайдалану кезінде өтелуге жататын, ауылшаруашылығы өндірісі шығындарын және жерді пайдаланушылардың (меншік иелерінің) зияндарын есептеу;
жоспарланатын объекті әсер ететін аймақтағы топырақ жамылғысының қазіргі ахуалының сипаттамасы (бонитет баллдары көрсетілген топырақ картасы, топырақтың су-физикалық, химиялық қасиеттері, ластануы, бұзылуы, эрозиясы, дефляциясы, құнарлылығы және механикалық құрамы);
топырақ жамылғысына келетін әсердің сипаттамасы (механикалық бұзылыстар, химиялық ластану), объектінің ықпал жасау аймағында топырақтардың геохимиялық үрдістердің өзгеруінің, аумақтың үстін қайта жоспарлауға байланысты бедер-пішіні жаңа түрлерінің құрылуының, табиғи үрдістердің жандануының, өндіріс және тұтыну қалдықтарымен ластануының салдарынан топырақ пен жер қыртысы қасиеттерінің өзгеруі;
әсер аймағында топырақтың құнарлы қабатын және ашылатын жыныстарды алып тастау, тасу және сақтау, тікелей қызметті қозғамайтын учаскелерде топырақ жамылғысын сақтау, бұзылған топырақ жамылғысын қалпына келтіру және аумақты бастапқы немесе басқа жолмен пайдалануға жарамды күйге (техникалық және биологиялық қайта қалпына келтіру) келтіру бойынша жоспарланатын шаралар және жобалық шешімдер;
топырақтың экологиялық мониторингін ұйымдастыру;

7) растительность:
современное состояние растительного покрова в зоне воздействия объекта (геоботаническая карта, флористический состав, функциональное значение, продуктивность растительных сообществ, их естественная динамика, пожароопасность, наличие лекарственных, редких, эндемичных и занесенных в Красную книгу видов растений, состояние зеленых насаждений, загрязненность и пораженность растений; сукцессии, происходящие под воздействием современного антропогенного воздействия на растительность);
характеристика воздействия объекта и сопутствующих производств на растительные сообщества территории, угроза редким, эндемичным видам растений в зоне влияния;
обоснование объемов использования растительных ресурсов;
определение зоны влияния планируемой деятельности на растительность;
ожидаемые изменения в растительном покрове (видовой состав, состояние, продуктивность сообществ, оценка адаптивности генотипов, хозяйственное и функциональное значение, загрязненность, пораженность вредителями), в зоне действия объекта и последствия этих изменений для жизни и здоровья населения;
рекомендации по сохранению растительных сообществ, улучшению их состояния, сохранению и воспроизводству флоры;
предложения для мониторинга растительного покрова.
8) животный мир:
исходное состояние водной и наземной фауны;
наличие редких, исчезающих и занесенных в Красную книгу видов животных;
характеристика воздействия объекта на видовой состав, численность фауны, ее генофонд, среду обитания, условия размножения, путей миграции и места концентрации животных в процессе строительства и эксплуатации, оценка адаптивности видов;
возможные нарушения целостности естественных сообществ, среды обитания, условий размножения, воздействие на пути миграции и места концентрации животных, сокращения их видового многообразия в зоне воздействия объекта, оценка последствий этих изменений и нанесенного ущерба окружающей среде;
мероприятия по сохранению и восстановлению целостности естественных сообществ и видового многообразия водной и наземной фауны, улучшение кормовой базы;
программу для мониторинга животного мира.
9) социально-экономическая среда:
современные социально-экономические условия жизни местного населения, характеристика его трудовой деятельности;
обеспеченность объекта в период строительства, эксплуатации и ликвидации трудовыми ресурсами, участие местного населения;
влияние планируемого объекта на регионально-территориальное природопользование;
прогноз изменений социально-экономических условий жизни местного населения при реализации проектных решений объекта (при нормальных условиях эксплуатации объекта и возможных аварийных ситуациях);
санитарно-эпидемиологическое состояние территории и прогноз его изменений в результате намечаемой деятельности;
предложения по регулированию социальных отношений в процессе намечаемой хозяйственной деятельности.

7) өсімдік:
әсер объектісі аймағындағы өсімдік жамылғысының қазіргі ахуалы (геоботаникалық карта, өсімдік құрамы, функционалдық мағынасы, өсімдік қауымының өнімділігі, олардың табиғи қарқыны, өрт қауіпсіздігі, дәрілік, сирек кездесетін, жергілікті және Қызыл кітапқа енгізілген өсімдік түрлері, көгалдандыру екпелерінің ахуалы, өсімдіктердің ластануы мен зақымдануы; өсімдікке қазіргі антропогендік ықпалдың жасалуынан болатын бірмерзімдік ауысымы);
объекті мен ілеспелі өндірістердің аумақтың өсімдік қауымына, аумақтарына әсерін сипаттау, әсер ету аймағында өсімдіктердің сирек кездесетін және жергілікті түрлеріне төнетін қауіп;
өсімдік қорларын қолдану көлемін негіздеу;
жоспарланатын қызмет аймағының өсімдікке әсер ету ауданын айқындау;
әрекет ету объектісі аймағындағы өсімдік жамылғысында келетін өзгерістер (өсімдік қауымының құрамы, ахуалы, өнімділігі, генотиптердің бейімделуін бағалау, шаруашылық және функционалдық мағынасы, ластануы, зиянды жәндіктермен зақымдануы) және осы өзгерістердің тұрғындардың өмірі мен денсаулығына келтіретін зардаптары;
өсімдік қауымын сақтау, олардың ахуалын жақсарту, өсімдіктерді сақтау және ұлғайта өсіру жөніндегі ұсынымдар;
өсімдік жамылғысының мониторингі бойынша ұсыныстар;
8) жануарлар дүниесі:
су және жер үсті жануарларының бастапқы ахуалы;
сирек кездесетін, сиреп бара жатқан және Қызыл кітапқа енгізілген жануарлар түрлері;
объектінің жануарлардың түр-құрамына, санына, олардың гендік қорына, мекендеу ортасына, көбею жағдайларына, қоныс аудару жолдарына және құрылыс салу мен пайдалану барысында жануарлардың шоғырланатын жерлеріне тигізетін әсерін сипаттау, түрлердің бейімделуін бағалау;
объектінің әсер ету аймағындағы табиғи қауымдардың бүтіндігінің, мекендеу ортасының, көбею жағдайларының, жануарлардың қоныс аудару жолдары мен шоғырланатын жерлеріне әсерінің бұзылуының, олардың алуан түрлерінің қысқаруының ықтималдығы, осы өзгерістердің оларға және қоршаған ортаға келтіретін зиянының зардаптарын бағалау;
табиғи қауымдардың бүтіндігін және су мен жерде өмір сүретін жануарлардың алуан түрлерін сақтау мен қалпына келтіру, азық қорларын жақсарту жөніндегі шаралар;
жануарлар әлемі мониторингісіне арналған бағдарлама;
9) әлеуметтік-экономикалық орта:
жергілікті тұрғындар өмірінің қазіргі әлеуметтік-экономикалық жағдайы, олардың еңбек қызметін сипаттау;
құрылыс салу, пайдалану және жою кезеңінде объектіні адам күші мен қамтамасыз ету, оған жергілікті тұрғындардың қатысуы;
жоспарланатын объектінің аймақтық-аумақтық табиғатты пайдалануға әсері;
объектінің жобалық шешімдерін орындау кезінде (объекті пайдаланудың қалыпты жағдайларында және ықтимал апаттық жағдайларда) жергілікті тұрғындардың өмірінің әлеуметтік-экономикалық жағдайларының өзгеруін болжау;
аумақтың санитарлық-эпидемиологиялық ахуалы және көзделіп отырған қызмет нәтижесінде оның өзгеруін бағдарлы түрде болжау;
көзделіп отырған шаруашылық қызмет барысындағы әлеуметтік қатынастарды реттеу ұсыныстар;

10) оценка экологического риска реализации намечаемой деятельности в регионе:
ценность природных комплексов (функциональное значение, особо охраняемые объекты), устойчивость выделенных комплексов (ландшафтов) к воздействию намечаемой деятельности;
комплексная оценка последствий воздействия на окружающую среду при нормальном (без аварий) режиме эксплуатации объекта;
вероятность аварийных ситуаций (с учетом технического уровня объекта и наличия опасных природных явлений), определяются источники, виды аварийных ситуаций, их повторяемость, зона воздействия;
прогноз последствий аварийных ситуаций на окружающую среду и население;
оценка неизбежного ущерба, наносимого окружающей среде и здоровью населения в результате намечаемой хозяйственной деятельности, в виде ориентировочного расчета нормативных платежей за специальное природопользование, а также расчеты размеров возможных компенсационных выплат за сверхнормативный ущерб окружающей среде в результате возможных аварийных ситуаций, расчеты технологически и статистически обоснованных компенсационных выплат, используемые при определении размеров экологической страховки;
рекомендации по предупреждению аварийных ситуаций и ликвидации их последствий;
при утилизации отходов.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 26.03.2010 № 70-Ө (вводится в действие с 01.01.2011); от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
27. Третьей стадией разработки процедуры ОВОС является разработка Раздела "Охраны окружающей среды" (далее - Раздел) на рабочий проект (рабочую документацию).
Раздел разрабатывается в том случае, если отдельные технические решения по реализации намечаемой деятельности, принятые на стадии проектирования ОВОС, существенно изменяются при подготовке рабочего проекта (рабочей документации) (Приложение 3). В этом случае разработка раздела носит корректирующий характер по отношению к материалам ОВОС, выполненным на второй стадии ОВОС.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Состав и содержание Раздела во многом аналогичен материалам второй стадии ОВОС.
На третьей стадии характеристики и параметры воздействия на окружающую среду должны:
определяться в соответствии с конкретными техническими решениями, рассматриваемыми в проектной документации;
излагаться в кратком виде, но в объеме достаточном для анализа принятых решений и обеспечения охраны окружающей среды от негативного воздействия рассматриваемого объекта.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).

10) аймақтағы көзделіп отырған қызметті іске асырудың экологиялық тәуекелін бағалау:
табиғи кешендердің құндылығы (функционалдық мағынасы, ерекше қорғалатын объектілер), бөлінген кешендердің (ландшафттардың) көзделіп отырған қызмет әсеріне төзімділігі;
объектіні пайдаланудың қалыпты (апатсыз) режиміндегі қоршаған ортаға әсерінің зардаптарын кешенді түрде бағалау;
апаттық жағдайлардың ықтималдығы (объектінің техникалық деңгейін және қауіпті табиғи құбылыстардың болуын ескере отырып), апаттық жағдайлардың көздері, түрлері, олардың қайталануы, әсер аймағы анықталады; апаттық жағдайлардың қоршаған ортаға және тұрғындарға келтіруі мүмкін зардаптарын болжау;
көзделіп отырған шаруашылық қызмет нәтижесінде қоршаған ортаға және тұрғындардың денсаулығына келтірілетін шарасыз зиянды қоршаған ортаға теріс әсер үшін нормативтік төлемдерді бағдарлық есептеу түрінде бағалау, сонымен қатар ықтимал апаттық жағдайлар нәтижесінде қоршаған ортаға нормативтік көрсеткіштен тыс зиян үшін ықтимал өтемақылық төлемдердің мөлшерлерін есептеу іске асырылады, экологиялық сақтандыру мөлшерлерін анықтау кезінде технологиялық және статистикалық негізделген өтемақылық төлемдерді есептеу қолданылады;
апаттық жағдайларды болдырмау және олардың зардаптарын жою жөніндегі ұсынымдар;
қалдықтарды кәдеге жарату кезінде.
Ескерту: 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2010.03.26 № 70-ө (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі), 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
27. Жұмыс жобасына (жұмыс құжаттамасына) "Қоршаған ортаны қорғау" бөлімін (бұдан әрі - Бөлім) әзірлеу ҚОӘБ рәсімінің үшінші кезеңі болып табылады.
Бөлім ҚОӘБ жобалау сатысында қабылданған, көзделіп отырған қызметті іске асыру бойынша жекелеген техникалық шешімдер жұмыс жобасын (жұмыс құжаттамасын) (3-қосымша) дайындау кезінде айтарлықтай өзгерген жағдайда әзірленеді. Бұл жағдайда бөлімді әзірлеу ҚОӘБ екінші кезеңінде жасалған ҚОӘБ материалдарына қатысты түзетуші сипатта болады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Бөлімнің құрамы мен мазмұны көбінесе ҚОӘБ екінші кезеңінің материалдарына ұқсас келеді.
Қоршаған ортаға әсердің сипаттамасы мен параметрлері үшінші кезеңде:
жобалық құжаттамада қарастырылатын нақты техникалық шешімдерге сәйкес анықталуы керек;
қысқаша түрде, бірақ қабылданған шешімдерді талдауға және қоршаған ортаны қарастырылатын объектінің теріс әсерінен қорғауды қамтамасыз етуге жеткілікті көлемде баяндалуы керек.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

29. Раздел, как процедура ОВОС, обязателен для проектной документации "Рабочий проект" (далее - Раздел), выполняемый при одностадийном техническом проектировании.
30. Раздел разрабатывается для незначительных по своим масштабам и экологической значимости объектов и сооружений, воздействие которых на компоненты окружающей среды имеют локальный характер.
При подготовке Раздела необходимо проведение специальных инженерно-геологических и других изысканий за состоянием компонентов природной среды на территории, прилегающей к проектируемому объекту. Объем и характер инженерно-геологических и других изысканий может быть уточнен применительно к требованиям специфики проектирования предприятий соответствующих отраслей промышленности или параметров жилищных объектов, возводимых в различных регионах.
31. В Разделе должны рассматриваться возможные реальные альтернативные варианты реализации намечаемой деятельности и с технико-экономических и экологических позиций обосновывается выбор рекомендуемого варианта, по которому и будет осуществляться его дальнейшая реализация на стадиях строительства и эксплуатации.
32. При разработке Раздела следует руководствоваться действующим законодательством и соответствующими отраслевыми нормативными документами Республики Казахстан, регламентирующие намечаемую деятельность.
33. Перед представлением на государственную экологическую экспертизу Раздела, заказчик намечаемой деятельности обеспечивает участие общественности в обсуждении проектной документации, включая Раздел и материалы ранее выполненного ОВОС.
При незначительном масштабе и уровне воздействия намечаемой деятельности на окружающую среду процедура проведения общественного обсуждения Раздела целесообразна на районном (городском) административном уровне.
34. На всех стадиях процедуры ОВОС необходимо проведение специальных научно-исследовательских и инженерно-экологических изысканий с обязательным привлечением специализированных аккредитованных лабораторий в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
35. Отдельным приложением к ОВОС является "Заявление об экологических последствиях", которое подготавливается заказчиком проектной документации по результатам проведенной ОВОС и представляется в составе проектных материалов на государственную экологическую экспертизу (приложение 4).
Заявление об экологических последствиях составляется на всех стадиях выполнения процедуры ОВОС.
36. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).

29. ҚОӘБ ресімі сияқты тарау бір сатылы техникалық жобалау кезінде орындалатын "Жұмыс жобасы" - жобалық құжаттама үшін міндетті болып келеді.
30. Тарау қоршаған ортаның құрамдас бөліктеріне әсері жергілікті сипатта болатын өз ауқымы мен экологиялық маңыздылығы бойынша кішігірім объектілер және құрылыстар үшін жасалады.
Тарауды дайындау кезінде жобаланатын объектінің маңындағы аумақта табиғи ортаның құрамдас бөліктерінің ахуалына арнайы инженерлік-экологиялық және өзге де іздестірулерді өткізу қажет. Инженерлік-экологиялық және өзге де іздестірулердің көлемі мен сипаты өнеркәсіптің тиісті саласындағы кәсіпорындарды жобалаудың ерекшеліктеріне немесе түрлі аймақтарда салынатын тұрғын үй объектілердің параметрлеріне қойылатын талаптарға қатысты нақтылануы мүмкін.
31. Тарауда ықтимал нақты баламалық түрлері қарастырылуы тиіс және оның одан арғы іске асырылуы жүзеге асырылатын (құрылыс салу және пайдалану) техникалық-экономикалық және экологиялық тұрғыда ұсынылатын түрдің таңдалуы негізделеді.
32. Тарауды әзірлеу кезінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын және көзделіп отырған қызметті реттейтін салалық тиісті нормативтік құжаттарды басшылыққа алған жөн.
33. Мемлекеттік экологиялық сараптамаға Тарауды ұсынар алдында көзделіп отырған қызметтің тапсырыскері Тарауды және бұрын орындалған ҚОӘБ материалдарын қоса алғанда жобалық құжаттаманы талқылауға жұртшылықтың қатысуын қамтамасыз етеді.
Көзделіп отырған қызметтің ауқымы және қоршаған ортаға шамалы болатын кезде жұртшылықтың Тарауды талқылауын өткізу ресімі аудандық оқу бөлімінде (қалалық) әкімшілік деңгейде жөн болады.
34. ҚОӘБ ресімінің барлық сатыларында арнайы Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіппен мамандандырылған аттестатталған зертханаларды міндетті түрде тарта отырып, ғылыми-зерттеу және инженерлік-экологиялық іздестірулер өткізілуі тиіс.
35. Өткізілген ҚОӘБ нәтижелері бойынша жобалық құжаттаманың тапсырыскері дайындайтын "Экологиялық зардаптар туралы мәлімдеме" ҚОӘБ-ға жеке қосымша болып табылады және мемлекеттік экологиялық сараптамаға жобалық материалдардың құрамында ұсынылады (4-қосымша).
Экологиялық зардаптар туралы мәлімдеме ҚОӘБ ресімін орындаудың барлық сатыларында құрастырылады.
36. Ескерту: 36-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

37. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
38. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
39. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
40. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
41. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
42. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
4-1. Особенности проведения оценки воздействия на окружающую
среду для проектной документации по применению технологий,
техники и оборудования
Сноска. Инструкция дополнена главой 4-1 в соответствии с приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 26.03.2010 № 70-Ө (вводится в действие с 01.01.2011); в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42-1. ОВОС для проектной документации по применению технологий, техники, за исключением транспортных средств, и оборудования, проводится в рамках соответствующего проекта согласно настоящей Инструкции.
При этом материалы, обосновывающие экологическую безопасность техники и оборудования, должны включать анализ соответствия экологическим требованиям, установленным Экологическим кодексом Республики Казахстан, техническими регламентами Республики Казахстан. В случае отсутствия принятых технических регламентов, проводится анализ соответствия экологическим требованиям, установленным международными стандартами.

37. Ескерту: 37-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
38. Ескерту: 38-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
39. Ескерту: 39-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
40. Ескерту: 40-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
41. Ескерту: 41-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
42. Ескерту: 42-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
4-1. Технологияларды, техника мен жабдықтарды қолдану жөніндегі жобалау құжаттама үшін қоршаған ортаға әсерін бағалау ерекшеліктері
Ескерту. 4-1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Нұсқаулық 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2010.03.26 № 70-ө (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
42-1. Көлік құралдары мен жабдықтарды қоспағанда, технологияларды, техника мен жабдықтары қолдану жөніндегі жобалау құжаттамасына арналған ҚОӘБ осы нұсқаулыққа сәйкес тиісті жоба аясында өткізіледі.
Сонымен бірге, техника мен жабдықтың экологиялық қауіпсіздігін негіздейтін материалдар, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексімен, Қазақстан Республикасының техникалық регламенттерімен белгіленген экологиялық талаптарға сәйкестік талдауын қамту керек. Қабылданған техникалық регламенттер жоқ болған жағдайда, халықаралық стандарттармен белгіленген экологиялық талаптарға сәйкестік талдауы жүргізіледі.

Сноска. Пункт 42-1 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42-2. ОВОС для проектной документации на самостоятельные (разработанные и планируемые к применению) технологии, технику, за исключением транспортных средств, и оборудование, включая перемещаемые (ввозимые), произведенные на территории Республики Казахстан, проводится на основе следующих документов:
1) пояснительной записки, описывающей:
детальную характеристику технологического процесса и оборудования, их классификацию;
оценку научной новизны и практической ценности предлагаемых технологий и технических решений;
характеристику и оценку методического подхода к определению и расчету эмиссий в окружающую среду от технологического оборудования;
полную номенклатуру (перечень) загрязняющих веществ, поступающих в окружающую среду и их характеристику;
анализ технологий по обезвреживанию или утилизации образуемых отходов с указанием их наличия (применения) в Республике Казахстан; либо в случае отсутствия таковых, анализ высокого экологического риска при утилизации технологии, либо ее экономической нецелесообразности;
оценку (прогноз) экологических последствий, связанных с применением технологии, техники и оборудования;
2) стандарт организации (технические условия), содержащий комплекс требований (показателей, норм, правил, положений) к применяемой технологии;
3) инструкцию по эксплуатации, где приводится процедура применения данного вида технологии, техники, оборудования, при котором обеспечивается соблюдение установленных показателей воздействия на окружающую среду (при наличии);
4) материалы (протоколы, справки, отчеты) о проведенных предварительных испытаниях (исследованиях);
5) сертификаты соответствия (при наличии);
6) характеристика технологий, техники, оборудования по сравнению с уже существующими аналогами, описание технологического процесса.
Сноска. Пункт 42-2 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Особенности проведения процедуры оценки воздействия
на окружающую среду для объектов с трансграничным воздействием
Сноска. Заголовок главы в редакции приказа и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).

Ескерту. 42-1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42-2. Қазақстан Республикасының аумағында өткізілетіндерді (әкелінетіндерді), өндірілетіндерді қоса алғанда, көлік құралдары мен жабдықты қоспағанда өздік (әзірленген және қолданылуға жоспарланған) технологияға, техникаға жобалау құжаттама үшін ҚОӘБ мынадай құжаттар негізінде жүргізіледі:
1) технологиялық процестің және жабдықтардың егжей-тегжейлі сипаттамасы, олардың сыныпталуын;
ұсынылып отырған технологиялар мен техникалық шешімдердің ғылыми жаңалығын және тәжірибелік бағалануын;
технологиялық жабдықтың қоршаған ортаға эмиссиясын анықтау және есептеудің әдістемелік ыңғайдың сипаттамасын және бағалануын;
қоршаған ортаға түсетін ластаушы заттардың толық номенклатурасын (тізбесін) және олардың сипаттамасын;
Қазақстан Республикасында олардың бар болуын көрсетумен түзілетін қалдықтарды залалсыздандыру немесе кәдеге жарату бойынша технологиялардың талдануын, не олар болмаған жағдайда технологияны кәдеге жарату кезінде жоғары экологиялық қатердің талдануын, не оның экономикалық орынсыз екендігін;
технологияны, техниканы және жабдықты қолданумен байланысты экологиялық салдарды бағалауды (болжамдау) сипаттайтын түсіндірме жазба;
2) қолданылатын технологияға талаптар кешенін (көрсеткіштер, нормалар, ережелер, қағидалар) қамтитын ұйымның (техникалық жағдайы) стандарты;
3) қоршаған ортаның әсерін бағалаудың белгіленген көрсеткіштерін (бар болған жағдайда) сақтау қамтамасыз етілетін технологияның, техниканың, жабдықтың аталған түрін қолдану рәсімі көрсетілетін пайдалануға беру бойынша нұсқаулық;
4) алдын ала жүргізілген сынақтар (зерттеулер) бойынша материалдар (хаттамалар, анықтамалар, есептер);
5) сәйкестік сертификаттары (бар болған жағдайда);
6) технологияның, техниканың, жабдықтың олардың қолда бар ұқсас түрлерімен салыстырғандағы сипаттамасы, технологиялық үрдістің сипаттамасы.
Ескерту. 42-2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Трансшекаралық әсері бар объектілер үшін қоршаған ортаға әсерді бағалау процедурасын өткізу ерекшеліктері
Ескерту: 5-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

43. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
44. Для объектов с трансграничным воздействием особенности проведения оценки воздействия на окружающую среду определяются международными договорами и конвенциями, ратифицированными Республикой Казахстан.
6. Особенности проведения процедуры оценки воздействия
на окружающую среду для объектов малого бизнеса
45. Для объектов малого бизнеса, перечисленных в Приложении 5 данной Инструкции, с незначительным уровнем воздействия на окружающую среду, для получения заключения государственной экологической экспертизы достаточно заполненной формы Заявления об экологических последствиях (приложение 4) к рабочему проекту, которое подготавливается самим заказчиком проектной документации, либо физическими и юридическими лицами, имеющими лицензию на выполнение работ в области охраны окружающей среды и утверждается заказчиком.
46. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
47. Исключен приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 19.03.2012 № 72-п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.01.2012).
48. Исключен приказом Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Участники проведения оценки воздействия на окружающую среду
49. В процессе проведения всех стадий ОВОС заказчик предпроектной и проектной документации, обосновывающей хозяйственную и иную деятельность:
1) организовывает выполнение всех необходимых экологических изысканий, исследований и работ (процедур) по ОВОС на всех этапах подготовки документации;
2) обеспечивает информирование и участие заинтересованной общественности в процессе осуществления ОВОС;
3) обеспечивает доступ заинтересованной общественности к материалам ОВОС;
4) учитывает результаты ОВОС при выборе варианта намечаемой деятельности;
5) представляет материалы ОВОС государственным органам контроля и надзора в соответствии с утвержденным в Республике Казахстан порядком и процедурами;
6) выполняет условия, рекомендации и предложения компетентных органов на всех этапах прохождения (согласования, утверждения) предпроектной и проектной документации;

43. Ескерту: 43-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
44. Трансшекаралық әсерімен объектілер үшін қоршаған ортаға әсерді бағалау ерекшелігі Қазақстан Республикасымен белгіленген халықаралық келісімдермен және конвенциялармен анықталады.
6. Шағын бизнес объектілері үшін қоршаған ортаға әсерді
бағалау процедурасын өткізу ерекшеліктері
45. 4 Қосымшада көрсетілген қоршаған ортаға әсері шамалы шағын бизнес объектілеріне мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын алу үшін толтырылған жұмыс жобасына Экологиялық салдары туралы арыздың формасы (4-қосымша) жеткілікті, оны жобалау құжаттамасын тапсырыскер өзі немесе тапсырыскер бекітіп, қоршаған орта саласында жұмыстарды орындауға лицензиялары бар жеке және заңды тұлғалар әзірлейді.
46. Ескерту: 46-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
47. Ескерту: 47-тармақ алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012.03.19 № 72-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
48. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қоршаған ортаның әсерін бағалауды жүргізуге қатысушылар
49. ҚОӘБ өткізуі барысында шаруашылық және өзге де қызметті негіздейтін жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасының тапсырыскері:
1) құжаттаманы дайындаудың барлық кезеңдерінде ҚОӘБ бойынша барлық қажетті экологиялық іздестірулер, зерттеулер және жұмыстардың (рәсімдердің) орындалуын ұйымдастырады;
2) жұртшылыққа хабарлауды және оның ҚОӘБ жүзеге асыру барысында қатысуын қамтамасыз етеді;
3) ҚОӘБ материалдарына қол жеткізуін қамтамасыз етеді;
4) Көзделіп отырған (ұсынылып отырған) қызметтің түрін таңдау кезінде ҚОӘБ нәтижелерін ескереді;
5) мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарына Қазақстан Республикасында бекітіген тәртіп пен рәсімдерге сәйкес ҚОӘБ материалдарын ұсынады;
6) жобалау алдындағы және жобалық құжаттаманың барлық өту кезеңдерінде (келісу, бекіту) құзырлы органдардың шарттарын, кепілдемелерін және ұсыныстарын орындайды;

7) отвечает за эффективность мер по предотвращению (снижению до нормативных уровней) негативных воздействий намечаемой деятельности на окружающую среду".
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Разработчик документации по всем стадиям ОВОС:
1) гарантирует качество, полноту, достоверность и объективность разработки ОВОС в соответствии с законодательством Республики Казахстан в установленный заказчиком срок;
2) совместно с заказчиком принимает участие в проведении общественного обсуждения материалов по оценке воздействия намечаемой деятельности на окружающую среду;
3) совместно с заказчиком участвует в рассмотрении представляемых материалов по ОВОС при прохождении процедуры государственной экологической экспертизы.
Сноска. Пункт 50 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Участие общественности в процедуре
разработки оценки воздействия на окружающую среду
51. При разработке материалов ОВОС к предпроектной и проектной документации, обосновывающей хозяйственную и иную деятельность, осуществляется учет общественного мнения.
Учет общественного мнения обеспечивается участием общественности в подготовке и обсуждении материалов ОВОС и организуется заказчиком намечаемой хозяйственной и иной деятельности.
Сноска. Пункт 51 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Основными организационными формами учета общественного мнения являются:
общественные слушания. Заказчик (разработчик) предпроектной, проектной документации организует публичное слушание мнений представителей общественности путем проведения собрания представителей общественности. Для этого заказчик (разработчик) заблаговременно представляет в средствах массовой информации (далее - СМИ) информацию о проводимых общественных слушаниях, порядке доступа общественности к проекту ОВОС, дате, времени и месте их проведения. В общественных слушаниях принимают участие представители заинтересованной общественности, заказчика и разработчика, местных исполнительных органов, территориальных органов охраны окружающей среды;
сбор письменных предложений и замечаний общественности, при котором прямая связь обеспечивается заказчиком (разработчиком) путем информирования общественности в СМИ о порядке доступа общественности к материалам проекта ОВОС и представления предложений и замечаний для учета общественного мнения. Заказчик (разработчик) организует пункт приема и регистрации предложений и замечаний, поступающих от общественности;
сбор письменных предложений и замечаний путем анкетированного опроса населения района деятельности. Для проведения этого мероприятия заказчик (разработчик) информирует общественность в СМИ о результатах и порядке допуска общественности к материалам проекта ОВОС, о сроках и условиях организации анкетированного опроса.

7) көзделіп отырған қызметтің қоршаған ортаға теріс әсерлерін болдырмау (нормативті деңгейлерге дейін төмендету) жөніндегі шаралардың тиімділігіне жауап береді.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. ҚОӘБ барлық сатылары бойынша құжаттама әзірлеуші:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тапсырыскер анықтаған мерзімде ҚОӘБ жасалуының сапалы, толық, шынайы және объективті екеніне кепілдік береді;
2) тапсырыскермен бірге көзделіп отырған қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалау бойынша материалдардың қоғамдық талқылануын өткізуге қатысады;
3) Тапсырыс берушімен бірге мемлекеттік экологиялық сараптама рәсімін өту кезінде қоршаған ортаны қорғау жөніндегі ҚОӘБ бойынша ұсынылатын материалдарды қарауға қатысады.
Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жұртшылықтың қоршаған ортаның әсерін бағалауды
әзірлеу рәсіміне қатысуы
51. Шаруашылық және өзге де қызметті негіздейтін жобалау адындағы және жобалау құжаттамасына ҚОӘБ материалдарын әзірлеу кезінде қоғамдық пікірді есепке алу жүзеге асырылады. Қоғамдық пікірді есепке алу жұртшылықтың ҚОӘБ материалдарын әзірлеу мен талқылауға қатысуы арқылы қамтамасыз етіледі және оны көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің тапсырыскері ұйымдастырады.
Қоғамдық пікірді есепке алу жұртшылықтың ҚОӘБ материалдарын әзірлеу мен талқылауға қатысуы арқылы қамтамасыз етіледі және оны көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің тапсырыскері ұйымдастырады.
Ескерту. 51-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Қоғамдық пікірді ескертудің негізгі ұйымдастыру негіздері:
қоғамдық тыңдаулар. Жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасының тапсырыскері (әзірлеуші) жұртшылық өкілдерінің пікірлерін ашық тыңдауды жұртшылық өкілдерін жинау жолымен ұйымдастырады. Ол үшін Тапсырыскер (әзірлеуші) өткізілетін қоғамдық тыңдаулар, өткізу күні, уақыты және орны туралы, ҚОӘБ жобасына жұртшылықтың қолын жеткізу тәртібі туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарына (бұдан әрі - БАҚ) алдын ала береді. Қоғамдық тыңдауларға мүдделі жұртшылық, тапсырыскер (әзірлеуші), жергілікті атқарушы органдар, қоршаған ортаны қорғау аумақтық органдарының өкілдері қатысады;
жұртшылықтың жазбаша ұсыныстары мен ескертулерін жинау, ол кезде тапсырыскермен (әзірлеушімен) төте байланыс БАҚ-на жұртшылықтың ҚОӘБ жобасы материалдарына қол жеткізуі тәртібі және қоғамдық пікірді ескертуге арналған ұсыныстар мен ескертулерді ұсыну туралы ақпарат беру арқылы қамтамасыз етіледі. Тапсырыскер (әзірлеуші) жұртшылықтан түсетін ұсыныстар мен ескертулерді қабылдау және тіркеу орнын ұйымдастырады;
қызмет аумағындағы халыққа сауалнама жүргізу жолымен жазбаша ұсыныстар мен ескертулерді жинау. Осы іс-шара жүргізу үшін Тапсырыскер (әзірлеуші) жұртшылықтың ҚОӘБ қорытындысы және материалдарына қол жеткізуі тәртібі, мерзімі және сауалнама ұйымдастыру шарты туралы жұртшылықты БАҚ-нда хабардар етеді.

53. Выбор организационной формы учета общественного мнения зависит от значимости проекта намечаемой хозяйственной деятельности и степени влияния его на окружающую среду и здоровье человека, а также заинтересованного круга общественности. Выбор организационной формы и сроки проведения общественных слушаний согласовываются органами охраны окружающей среды.
54. На общественные слушания представляются результаты ОВОС предпроектных и проектных материалов намечаемой хозяйственной деятельности, которая может оказать значительное воздействие на окружающую среду и здоровье человека с учетом одного из трех (или в совокупности) параметров, а именно: размера, периода и интенсивности воздействия.
55. Сбор письменных предложений и замечаний (в том числе методом анкетирования), как самостоятельная форма учета общественного мнения, производится по отдельным менее значимым проектам хозяйственной деятельности.
56. Сбор письменных предложений и замечаний производится также на всех стадиях учета общественного мнения независимо от организационной формы.
57. На последующих стадиях проектирования учет общественного мнения допустимо проводить также путем сбора письменных предложений и замечаний по результатам ОВОС отдельного проекта производственной операции.
58. Должен выполняться следующий порядок учета общественного мнения:
заказчик (разработчик) согласовывает с местными государственными органами время и место проведения общественных слушаний и представляет объявление в СМИ о проведении мероприятий по учету общественного мнения по результатам оценки воздействия намечаемой хозяйственной деятельности, с указанием организационной формы, времени и месте их проведения;
в объявлении указывается также адрес офиса, в котором представители общественности могут ознакомиться с результатами ОВОС;
заказчик (разработчик) может использовать дополнительно и другие способы информирования общественности (информационные листки, стенды, плакаты, размещенные на доступных местах, информация в бегущей строке на телевидении и другие);
начиная с даты объявления об организации учета общественного мнения по проекту ОВОС заказчик (разработчик) обеспечивает доступ представителей общественности к проекту ОВОС, прием и регистрацию замечаний и предложений.
59. Общественные слушания проводятся в соответствии с Правилами проведения общественных слушаний, утвержденными приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 07 мая 2007 года N 135-п (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4687 от 30 мая 2007 года).

53. Қоғамдық пікірді ескертудің ұйымдастыру нысанын таңдау көзделіп отырған шаруашылық қызмет жобасының маңыздылығына және оның қоршаған ортаға және адам денсаулығына әсері деңгейіне, сонымен қатар жұртшылықтың мүдделі тобына тәуелді. Ұйымдастыру нысанын таңдау және қоғамдық тыңдаулардың өткізу күні қоршаған ортаны қорғау органдарымен келісіледі.
54. Қоғамдық тыңдауларға қоршаған ортаға және адам денсаулығына әсер етуі ықтимал, үш өлшемнің біреуі (немесе бәрі бірге), атап айтқанда, әсер мөлшері, кезеңі және қарқындылығы ескеріліп, көзделіп отырған шаруашылық қызметінің жобалау алдындағы және жобалау материалдарының ҚОӘБ қорытындысы ұсынылады.
55. Қоғамдық пікірді ескертудің тәуелсіз нысаны ретінде жазбаша ұсыныстар мен ескертулерді жинау (соның ішінде сауалнама жүргізу), шаруашылық қызметтің жеке, маңыздылығы кемдеу жобалар бойынша жүргізіледі.
56. Жазбаша ұсыныстар мен ескертулерді жинау қоғамдық пікірді ескертудің барлық сатыларында ұйымдастыру формасына қарамастан да өткізіле береді.
57. Жобалаудың кейінгі сатысында қоғамдық пікірді ескерту өндірістік операция жеке жобасының ҚОӘБ қорытындысы бойынша жазбаша ұсыныстар мен ескертулерді жинау жолымен жүргізуге жол беріледі.
58. Қоғамдық пікірдің төмендегі тәртібі орындалады:
тапсырыскер (әзірлеуші) жергілікті атқарушы органдармен қоғамдық тыңдаулар өткізілетін уақыты мен орны туралы келіседі және БАҚ-на көзделіп отырған шаруашылық қызметтің әсерін бағалау қорытындысы бойынша қоғамдық пікірді ескерту жөніндегі іс-шараларды жүргізу, тыңдауларды ұйымдастыру нысаны, өткізу уақыты мен орны туралы ақпарат береді;
хабарландыруда кеңсе мекенжайы көрсетіледі, онда жұртшылық өкілдері ҚОӘБ қорытындысымен таныса алады;
тапсырыскер (әзірлеуші) жұртшылықты хабардар етудің басқа да тәсілдерін пайдаланыла алады (ақпараттық парақтар, ашық жерде орналасқан стендтер, плакаттар, теледидардағы хабарландырулар жолындағы ақпарат және тағы басқа тәсілдер);
ҚОӘБ жобасы бойынша қоғамдық пікірді ескертуді ұйымдастыру туралы хабарландыруды беру күнінен бастап, Тапсырыскер (әзірлеуші) жұртшылық өкілдерінің ҚОӘБ жобасына қол жеткізуін, ескертулер мен ұсыныстар қабылдауды және тіркеуді қамтамасыз етеді.
59. Қоғамдық тыңдаулар Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 7 мамырдағы N 135-ө бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде 2007 жылғы 30 мамырында N 4687 тіркелген) Қоғамдық тыңдауларды өткізу ережелеріне сәйкес өткізіледі.

60. Порядок учета общественного мнения путем сбора письменных предложений (в том числе путем анкетированного опроса).
При этом заказчиком (разработчиком):
организуется помещение (офис), в котором представителям общественности обеспечивается доступ к проекту ОВОС для ознакомления;
организуется регистрация письменных предложений, поступающих от общественности по проекту ОВОС (в том числе прием анкет);
проводится анализ поступивших от общественности замечаний и предложений по проекту ОВОС и принимается решение о доработке проекта ОВОС с учетом общественного мнения;
на государственную экологическую экспертизу с материалами оценки воздействия на окружающую среду представляются копии поступивших предложений от общественности, оформленных протокольно, а также комментарий по предложениям общественности.
61. Заказчиком (разработчиком) обеспечивается документирование процесса учета общественного мнения (в виде стенограмм, фото-видеосъемок, аудио записей и других материалов), в том числе:
дается объявление о проведении учета общественного мнения,
представляется информация в СМИ о результатах ОВОС;
проводится регистрация лиц, ознакомившихся с проектом ОВОС,
готовятся списки участников общественных слушаний;
регистрируются поступившие письменные предложения и замечания по проекту ОВОС;
составляется протокол общественных слушаний, в котором фиксируются основные вопросы обсуждения и разногласия между общественностью и Заказчиком;
готовится комментарий по учету предложений и замечаний общественности в проектной документации.
Приложение 1
к Инструкции по проведению оценки
воздействия на окружающую среду
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень объектов (видов деятельности), оценку воздействия
которых рекомендуется осуществлять в полном объеме
1. Нефтеперерабатывающие заводы (исключая предприятия, производящие только смазочные материалы из сырой нефти) и сооружения для газификации и сжижения 500 тонн и более угля или горючих сланцев в день.
2. Тепловые электростанции и другие тепловые сооружения с тепловой мощностью 300 Мегаватт или более;
1) атомные электростанции и другие ядерные реакторы, включая демонтаж или прекращение эксплуатации таких электростанций или реакторов (кроме исследовательских установок для производства и преобразования расщепляющихся и воспроизводящих материалов максимальной мощностью не выше 1 киловатт постоянной тепловой нагрузки).
Атомные электростанции и другие ядерные реакторы перестают быть такой установкой, когда все ядерное топливо и другие радиоактивно загрязненные элементы удалены навсегда с площадки установки.

60. Қоғамдық пікірді ескерту тәртібі жазбаша ұсыныстарды жинау жолымен (соның ішінде сауалнама арқылы) жүзеге асырылады.
Және де тапсырыскер (әзірлеуші):
кеңсе ұйымдастырады, онда жұртшылық өкілдері ҚОӘБ қорытындысымен таныса алады;
ҚОӘБ жобасы бойынша жұртшылықтан түсетін жазбаша ұсыныстар (сонымен қатар сауалнамалар) тіркелуін ұйымдастырады;
ҚОӘБ жобасы бойынша жұртшылықтан түсетін ескертулер мен ұсыныстар талдауын ұйымдастырады және қоғамдық пікірді ескертіп, ҚОӘБ жобасын әзірлеуге қайтару туралы шешім қабылдайды;
мемлекеттік экологиялық сараптамаға қоршаған ортаға әсерді бағалау материалдарымен бірге жұртшылықтан хаттама түрде ресімделген ұсыныстар көшірмелері, сонымен қатар жұртшылық ұсыныстары бойынша жасалған түсіндірмелер ұсынады.
61. Тапсырыскер (әзірлеуші) қоғамдық пікірді ескерту процесін құжаттауды қамтамасыз етеді (стенограмма, фото-бейнетүсірулер, аудиожазбалар және басқа материалдар ретінде), сонымен қатар:
қоғамдық пікірді ескертуді жүргізу туралы хабарландыру беріледі;
БАҚ-на ҚОӘБ қорытындысы туралы ақпарат ұсынылады;
ҚОӘБ жобасымен танысқан тұлғаларды тіркеу жүргізіледі;
қоғамдық тыңдауларға қатысушылар тізімі дайындалады;
ҚОӘБ жобасы бойынша түсетін жазбаша ұсыныстар мен ескертулер тіркеледі;
Қоғамдық тыңдаулар хаттамасы жасалады, онда жұртшылық пен Тапсырыскер арасындағы келіспеушілік және талқылау негізгі мәселелері көрсетіледі;
жұртшылықтың ескертулері мен ұсыныстарын ескерту жөніндегі түсіндірмелер жобалық құжаттама түрде әзірленеді.
Қоршаған ортаға әсерді бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әсерін бағалауды толық көлемде жүзеге асыру ұсынылатын
объектілердің (қызмет түрлерінің) тізімі
1. Мұнай өңдейтін зауыттар (тек қана шикі мұнайдан жағар май материалдарын өндіретін кәсіпорындарды қоспағанда) және 500 тонна және одан көбірек көмірді немесе жанатын тақтатастарды газдандыруға және сұйылтуға арналған құрылыстар.
2. Жылу қуаттылығы 300 МегаВатт немесе одан көбірек жылу электр станциялары мен басқа да жылу құрылыстары:
1) осындай электр станцияларын немесе реакторларды бөлшектеу немесе пайдаланылуын тоқтатуды қоса алғанда (жарылатын және ұдайы ұлғайтылатын материалдарды өндіру мен қайта құруға арналған тұрақты жылу жүктемесінің барынша қуаттылығы 1 килоВатт-тан аспайтын зерттеу қондырғыларынан басқа), атом электр станциялары және басқа ядролық реакторлар.
Атом электр станциялары және басқа ядролық реакторлар барлық ядролық отын мен басқа да радиоактивтік ластанған элементтер қондырғы алаңынан мәңгі-бақи аласталған кезде, осындай қондырғы болудан қалады.

3. Предприятия по переработке отработанного ядерного топлива;
Сооружения, предназначенные:
1) для производства или обогащения ядерного топлива;
2) для регенерации отработанного ядерного топлива или высокорадиоактивных отходов;
3) для окончательного захоронения отработанного ядерного топлива;
4) исключительно для окончательного захоронения радиоактивных отходов;
5) исключительно для хранения (запланированного на срок более 10 лет);
6) отработанного ядерного топлива или радиоактивных отходов за пределами участков;
Производства:
4. Комбинаты первоначальной выплавки чугуна и стали;
5. Предприятия по производству сырых цветных металлов из руд, концентратов или вторичного сырья металлургическими, химическими или электролитическими процессами.
6. Предприятия по добыче асбеста и по производству и переработке асбеста и изделий, содержащих асбест:
1) изделий из асбоцемента с годовым производством более 20 тысяч тонн готовых изделий;
2) фрикционных материалов с годовым производством более 50 тонн готовых изделий;
3) и для любого другого использования асбеста в объеме более 200 тонн в год.
7. Химические комбинаты, т.е. предприятия по производству химических продуктов, использующие процессы химических преобразований, в которых участвуют несколько подразделений, функционально связанных друг с другом, и которые предусматривают:
1) производство основных органических химикатов;
2) производство основных неорганических химикатов;
3) производство фосфорных, азотных или калийных удобрений (простые или комплексные удобрения);
4) производство основных продуктов ухода за больными растениями и биоцидов;
5) производство основных фармацевтических продуктов, использующих химические или биологические процессы;
6) производство взрывчатых веществ.
8. Строительство протяженных железнодорожных линий и аэропортов с длиной основной взлетной полосы 2100 метров или более:
1) строительство автострад и скоростных трасс;
2) строительство новых дорог с четырьмя и более полосами, или спрямление и/или расширение существующих дорог с двумя и менее полосами до четырех или более полос в случаях, когда такая новая дорога или спрямляемые и/или расширяемые участки дорог имеют непрерывную протяженность 10 километров и более.
9. Континентальные водные пути и внутренние порты для прохождения судов водоизмещением более 1350 тонн:
1) торговые порты, грузовые причалы речных и морских портов (исключая паромные причалы), которые могут принимать суда грузоподъемностью более 1350 тонн.

3. Жағылып кеткен ядролық отынды ұқсататын кәсіпорындар:
Өндіріске арналған құрылыстар:
1) ядролық отынды өндіру немесе байытуға арналған құрылыстар;
2) жағылып кеткен ядролық отынды немесе жоғары радиоактивтік қалдықтарды қалпына келтіруге арналған құрылыстар;
3) жағылып кеткен ядролық отынды түпкілікті көмуге арналған құрылыстар;
4) радиоактивтік қалдықтарды тек қана түпкілікті көмуге арналған құрылыстар;
5) тек қана сақтауға арналған (10 жылдан көбірек мерзімге жоспарланған) құрылыстар;
6) жағылып кеткен ядролық отынның немесе радиоактивтік қалдықтардың учаскелерінен тыс құрылыстар.
4. Бастапқы шойын және болат қорыту комбинаттары.
5. Металлургия, химиялық немесе электролиттік үрдістер арқылы кендерден, концентраттардан немесе екінші қайтара шикізаттан түсті металдар өндіретін кәсіпорындар.
6. Таскендір шығаратын және таскендірден жасалатын және құрамында таскендірі бар бұйымдарды өндіретін және ұқсататын кәсіпорындар:
1) таскендір цементі бұйымдарынан жылына 20 мың тоннадан астам дайын бұйым өндіру;
2) фрикциялық материалдардан жылына 50 тоннадан астам дайын бұйым өндіру;
3) таскендірді жылына 200 тоннадан астам көлемде кез келген басқа мақсатта пайдалану.
7. Химиялық комбинаттар, яғни химиялық түрлендіру үрдістерін пайдаланатын, функционалдық жағынан бір-бірімен байланысты бірнеше бөлімше қатысатын, және төмендегіні көздейтін, химия өнімдерін өндіретін кәсіпорындар:
1) негізгі органикалық химиялық заттарды өндіру;
2) негізгі органикалық емес химиялық заттарды өндіру;
3) фосфорлық, азоттық немесе калий тыңайтқыштарын (қарапайым немесе кешенді тыңайтқыштар) өндіру;
4) ауру өсімдіктерге күтім жасау бойынша негізгі өнімдер мен биоцидтер өндіру;
5) химиялық немесе биологиялық үрдістер қолданылатын негізгі фармацевтикалық өнімдерді өндіру;
6) жарылғыш заттар өндіру.
8. Ұзындығы үлкен теміржол желілерін және негізгі ұшатын жолағының ұзындығы 2100 м немесе одан көбірек әуежайларды салу:
1) автострадаларды және шапшаң трассаларды салу;
2) төрт және одан көбірек жолағы бар жаңа жолдарды салу және жаңа жол немесе түзетілетін және/немесе кеңейтілетін жол учаскелерінің толассыз ұзындығы 10 километр және одан көбірек болатын жағдайда, екі және одан кем жолағы бар қолданыстағы жолдарды төрт немесе одан көбірек жолаққа дейін түзету және/немесе кеңейту.
9. Континенттік су жолдары және су сыйымдылығы 1350 тоннадан асатын кемелердің өтуіне арналған ішкі порттар:
1) сауда порттары, жүк көтерімділігі 1350 тоннадан асатын кемелерді қабылдай алатын өзен және теңіз порттарының жүк айлақтары (паромдық айлақтарды қоспағанда).

10. Предприятия по сжиганию, химической переработке опасных отходов или свалки опасных отходов.
11. Предприятия по сжиганию, химической переработке мусора, или свалки обычных (не опасных) отходов с производительностью свыше 100 тонн в сутки.
12. Забор подземных вод или схемы искусственной загрузки грунтовых вод, если годовой объем забираемой или загружаемой воды равен или превышает 10 миллионов кубических метров.
13. Работы по переброске водных ресурсов из одного речного бассейна в другой, где эта переброска направлена на предотвращение возможного дефицита воды и где объем перебрасываемых вод превышает 100 миллионов кубических метров в год:
1) во всех других случаях работы по переброске водных ресурсов между речными бассейнами, когда многолетний средний сток бассейна забора превышает 2 миллиарда кубических метров в год и когда объем перебрасываемых вод превышает 5 % этого стока.
В обоих случаях исключаются водопроводы питьевой воды.
14. Станции очистки сточных вод с производительностью свыше 150 тысяч эквивалентных жителей.
15. Добыча нефти и природного газа в коммерческих целях, где добываемый объем превышает 500 тонн в сутки для нефти и 500 тысяч кубических метров в сутки для газа.
16. Дамбы и другие сооружения, предназначенные для задержания или постоянного хранения воды, где новый или дополнительный объем задержанной или запасенной воды превышает 10 миллионов кубических метров.
17. Трубопроводы для транспортировки газа, нефти или химикатов диаметром более 800 миллиметров и длиной более 40 километров.
18. Предприятия интенсивного откорма домашней птицы или свиней с более:
1) 85 000 бройлеров, 60 000 кур,
2) 3 000 поросят (более 30 килограмм), или 900 свиноматок.
19. Производственные предприятия для:
1) производства целлюлозы из древесины и других подобных волокнистых материалов;
2) производства бумаги и картона с производственной мощностью свыше 200 тонн в сутки.
20. Карьеры и открытая добыча при площади участка свыше 25 гектаров, или добыча торфа при площади участка свыше 150 гектаров.
21. Строительство воздушных линий электропередач с напряжением 220 киловатт или более и длиной более 15 километров.
22. Предприятия для хранения нефти, нефтехимических или химических продуктов емкостью 200 тысяч тонн и более.
Приложение 2
к Инструкции по проведению оценки
воздействия на окружающую среду
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень объектов (видов деятельности), для которых
необходимость полной оценки предлагается государственными
экспертными органами на основании предварительной экспертизы
или с применением пороговых уровней (набора критериев),
определяемых нормативными документами (извлечение)

10. Қауіпті қалдықтарды өртейтін, химиялық өңдейтін кәсіпорындар немесе қауіпті қалдықтардың қоқысы тасталатын жерлер.
11. Өнімділігі тәулігіне 100 тоннадан жоғары қоқымды өртейтін, химиялық өңдейтін кәсіпорындар немесе әдеттегі (қауіпті емес) қалдықтардың қоқысы тасталатын жерлер.
12. Жер асты суларын алу немесе алынатын немесе тиелетін судың жылдық көлемі 10 миллион текше метрге тең немесе одан асатын болса, ызба суларды жасанды түрде тиеудің сұлбалары.
13. Су қорларын бір өзен алабынан ауыстырып құю судың ықтимал тапшылығын болдырмауға бағытталған және ауыстырып құйылатын судың көлемі жылына 100 миллион текше метрден асатын екінші алапқа ауыстырып құю жұмыстары:
1) алаптың көп жылдық орташа су ағыны жылына 2 млрд текше метрден асатын және ауыстырып құйылатын судың көлемі осы ағынның 5%-нан асатын барлық жағдайлардағы су қорларын өзен алаптары арасында ауыстырып құю жұмыстары.
Екі жағдайда да ауыз су құбырлары бұған қосылмайды.
14. Өнімділігі 150 мыңнан асатын эквиваленттік тұрғынды құрайтын сарқынды су тазарту станциялары.
15. Өндірілетін көлемі мұнай үшін тәулігіне 500 тоннадан және газ үшін 500 мың текше метрден асатын мұнайды және табиғи газды коммерциялық мақсатта өндіру.
16. Ұсталған немесе қорға қалдырылған судың жаңа немесе қосымша көлемі 10 млн. текше метрден асатын, суды ұстауға немесе тұрақты сақтауға арналған бөгеттер және басқа да құрылыстар.
17. Диаметрі 800 миллиметрден астам және ұзындығы 40 километрден астам газды, мұнайды немесе химиялық заттарды тасымалдауға арналған құбыр жолдары.
18. Үй құстарын немесе шошқаларды қарқынды түрде бордақылайтын:
1) 85 000-нан астам бройлері, 60 000-нан астам тауығы;
2) 3000-нан астам торайы (30 килограмм-нан асатын) немесе 900-ден астам шошқасы бар кәсіпорындар.
19. Өндірістік кәсіпорындар:
1) ағаштан және басқа да оған ұқсас талшықты материалдардан целлюлоза өндіретін;
2) өндірістік қуаттылығы тәулігіне 200 тоннадан астам қағаз және картон өндіретін.
20. Карьерлер және 25 гектардан асатын учаске алаңы маңында ашық тәсілмен өндіру немесе 150 гектардан асатын учаске ауданы маңында шымтезек өндіру.
21. Кернеуі 220 килоВатт немесе одан көбірек және ұзындығы 15 километрден асатын электр берілісінің әуе желілерін салу.
22. Мұнай, мұнай-химиялық немесе химиялық өнімдерді сақтауға арналған, сыйымдылығы 200 мың тонна және одан көбірек кәсіпорындар.
Қоршаған ортаға әсерді бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Толық бағалау қажеттілігін мемлекеттік сараптық органдар алдын ала сараптау негізінде немесе нормативті құжаттармен айқындайтын (алып шығару) шектік деңгейлерді (терімнің өлшемдерін) қолдана отырып, объектілердің (қызмет түрлерінің) тізімі ұсыну (үзінді)

1. Сельское хозяйство, лесоводство и аквакультура:
1) проекты реструктурирования сельхозугодий;
2) проекты использования целинных земель или слабо освоенных районов для интенсивного сельскохозяйственного производства;
3) проекты управления водными ресурсами для сельского хозяйства, включая проекты орошения земель;
4) первоначальное лесонасаждение и сведение леса с целью преобразования для другого типа землепользования;
5) проекты интенсивного животноводства (не включенные в приложение 1);
6) интенсивное рыбоводство.
2. Добывающая промышленность:
1) карьеры, открытая добыча полезных ископаемых и торфа (проекты, не включенные в приложение 1);
2) подземная добыча;
3) морская или речная добыча полезных ископаемых с выемкой грунта.
Глубокое бурение, в частности:
1) геотермальное бурение;
2) бурение для хранения ядерных отходов;
3) бурение для водоснабжения, за исключением бурения для исследования устойчивости почвы;
4) наземные промышленные сооружения для добычи каменного угля, нефти, природного газа и руд, а также горючих сланцев.
3. Энергетика:
1) промышленные сооружения для производства электроэнергии, пара и горячей воды (проекты, не включенные в приложение 1);
2) промышленные сооружения для транспортировки газа, пара и горячей воды;
3) передача электроэнергии воздушными линиями (проекты, не включенные в приложение 1);
4) поверхностные хранилища природного газа;
5) подземные хранилища природного азов;
6) поверхностные хранилища органических топлив;
7) промышленное брикетирование каменного угля и лигнина;
8) сооружения для обработки и хранения радиоактивных отходов (не включенные в приложение 1);
9) гидроэлектротехнические сооружения;
10) сооружения для использования ветровой энергии для производства электроэнергии (ветровые мельницы).
4. Производство и обработка металлов:
1) предприятия по производству чугуна или стали (первичная или вторичная плавка), включая непрерывную разливку;
2) предприятия по обработке черных металлов:
заводы горячего проката металлов;
кузнечные цехи с механическими молотами;
нанесение расплавленных защитных металлических покрытий;
3) литейные заводы черной металлургии;
4) металлоплавильные предприятия, включая сплавы цветных металлов, исключая драгоценные металлы, включая вторичное сырье (рафинирование, отливка заготовок и так далее);
5) предприятия поверхностной обработки металлов и пластиков, использующие электролитические или химические процессы;
6) производство и сборка автомобилей и производство автомобильных двигателей;
7) верфи;
8) предприятия по производству и ремонту самолетов;

1. Ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы және су шаруашылығы:
1) ауыл шаруашылығы шүйгін жерлерін қайта құрылымдау жобалары;
2) қарқынды ауылшаруашылығы өндірісіне арналған тың жерлерді немесе әлсіз игерілген аудандарды пайдалану жобалары;
3) ауыл шаруашылығына арналған су қорларын басқару жобалары, соның ішінде жерді суландыру мен құрғату жобалары;
4) бастапқы орман отырғызу және жер пайдаланудың басқа үлгісі үшін өзгерту мақсатында орманды отау;
5) қарқынды мал шаруашылығы жобалары (1-қосымшаға кірмеген);
6) қарқынды балық шаруашылығы;
2. Өндіруші өнеркәсіп:
1) карьерлер, пайдалы қазбаларды және шымтезекті ашық өндіру (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
2) жер астында өндіру;
3) жер қыртысынан шығарып, теңіз немесе өзеннен пайдалы қазбаларды өндіру;
Терең бұрғылау, атап айтқанда:
геотермальды бұрғылау;
ядролық қалдықтарды сақтау үшін бұрғылау;
топырақтың төзімділігін зерттеуге арналған бұрғылауды қоспағанда, сумен жабдықтау үшін арналған бұрғылау;
4) тас көмір, мұнай, табиғи газ бен кендерді, сонымен қатар жанатын тақта тастарды өндіруге арналған жер бетіндегі өнеркәсіп құрылыстары.
3. Энергетика:
1) электр энергиясын, бу және ыстық су өндіруге арналған өнеркәсіп құрылыстары (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
2) газ, бу және ыстық суды тасымалдауға арналған өнеркәсіп құрылыстары;
3) электр энергиясын әуе желілері арқылы беру (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
4) табиғи газдың жер үсті қоймалары;
5) табиғи газдың жер асты қоймалары;
6) органикалық отынның жер үсті қоймалары;
7) тас көмір мен лигнинді өнеркәсіптік брикеттеу;
8) радиоактивтік қалдықтарды өңдеу мен сақтауға арналған құрылыстар (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
9) гидроэлектртехникалық құрылыстар;
10) электр энергиясын (жел фермалары) өндіруге арналған жел энергиясын қолданатын құрылыстар.
4. Металдарды өндіру мен ұқсату:
1) толассыз құюды қоса алғанда шойын немесе болат өндіретін кәсіпорындар (алғашқы немесе екінші қайтара балқыту);
2) қара металдарды өңдейтін кәсіпорындар;
металдарды ыстық қақтау зауыттары;
механикалық балғалары бар темір соғатын цехтар;
балқытылған қорғаныс металл жабындарын жағу;
3) қара металлургияның құю зауыттары;
4) металл балқыту кәсіпорындары, түсті металдардың қорытпаларын қоса алғанда, бағалы металдарды қоспағанда, екінші қайтара шикізатты қоса алғанда (тазарту, әзірлемелер құю және тағы басқа);
5) электролиздік немесе химиялық үрдістер қолданатын, металдар мен пластиктердің бетін өңдеу кәсіпорындары;
6) автомобильдерді жасау мен құрастыру және автомобиль қозғалтқыштарын өндіру;
7) верфьтер;
8) ұшақ жасайтын және жөндейтін кәсіпорындар;

9) производство железнодорожного оборудования;
10) штамповка взрывом;
11) предприятия для обжига и спекания металлических руд.
5. Переработка минерального сырья:
1) коксовые печи (сухая перегонка угля);
2) цементные заводы;
3) предприятия по производству асбеста и изготовлению изделий из асбеста (проекты, не включенные в приложение 1);
4) предприятия по изготовлению стекла, включая стекловолокно;
5) предприятия по плавлению минеральных веществ, включая производство минеральных волокон;
6) производство керамических изделий обжигом, в частности кровельной черепицы, кирпича, огнеупорного кирпича, плитки, керамических изделий и фарфора.
6. Химическая промышленность (проекты, не включенные в приложение 1):
1) переработка полуфабрикатов и производство химикатов;
2) производство пестицидов и фармацевтических изделий, лаков и красок, эластомеров и пероксидов;
3) хранилища нефти, нефтехимических и химических продуктов.
7. Пищевая промышленность:
1) производство растительных и животных масел и жиров;
2) упаковка и консервирование животных и растительных продуктов;
3) производство молочных продуктов;
4) пивоварение и соложение;
5) кондитерские изделия и обработка сиропа;
6) бойни;
7) предприятия по промышленному производству крахмала;
8) предприятия по производству рыбной муки и рыбьего жира;
9) сахарные заводы.
8. Текстильная, кожевенная, деревообрабатывающая и бумажная промышленность:
1) промышленные предприятия по производству бумаги и картона (проекты, не включенные в приложение 1);
2) фабрики предварительной обработки (операции типа мойки, отбеливания, мерсеризации) или крашения волокон и текстиля;
3) предприятия по дублению шкур и кож;
4) предприятия по переработке и производству целлюлозы.
9. Резиновая промышленность, производство и обработка изделий на базе эластомеров.
10. Проекты инфраструктуры:
1) проекты расширения промышленных предприятий;
2) проекты городского строительства, включая строительство торговых центров и автостоянок;
3) строительство железных дорог и средств перегрузки вагон-судно и смешанных терминалов (проекты, не включенные в приложение 1);
4) строительство аэродромов (проекты, не включенные в приложение 1);
5) строительство дорог, портов и портовых сооружений, включая рыбацкие гавани (проекты, не включенные в приложение 1);
6) строительство внутренних водных путей, не включенное в приложение 1, прокладка каналов и работы по борьбе с наводнениями;
7) дамбы и другие сооружения для задержания воды или ее длительного хранения (проекты, не включенные в приложение 1);
8) трамвайные и надземные линии, метрополитены, подвесные линии или другие подобные линии, используемые исключительно или главным образом для перевозки пассажиров;

9) теміржол жабдықтарын жасау;
10) жару арқылы таңбалау;
11) металл кендерін күйдіру мен қабыстыруға арналған кәсіпорындар.
5. Минералды шикізатты ұқсату:
1) кокс ошақтары (көмірді құрғақ айыру);
2) цемент зауыттары;
3) таскендір өндіру және таскендір бұйымдарын дайындайтын кәсіпорындар (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
4) шыны талшығын қоса алғанда шыны-әйнек жасайтын кәсіпорындар;
5) минералды талшықтарды өндіруді қоса алғанда минералды заттарды балқытатын кәсіпорындар;
6) күйдіру тәсілімен қыш бұйымдарын, сонымен қатар жамылтқы черепица, кірпіш, отқа төзімді кірпіш, тақталы төсемдер, қыш бұйымдары мен фарфор жасау.
6. Химия өнеркәсібі (1-қосымшаға кірмеген жобалар):
1) жартылай фабрикаттарды ұқсату және химиялық заттарды өндіру;
2) пестицидтер мен фармацевтикалық бұйымдар, лактар мен бояулар, эластомерлер мен асқын тотықтар өндіру;
3) мұнай, мұнай-химиялық және химиялық өнімдер қоймасы.
7. Тамақ өнеркәсібі:
1) өсімдік және мал майларын және тоңмайларын өндіру;
2) мал және өсімдік өнімдерін буып-түю және консервілеу;
3) сүт өнімдерін өндіру;
4) сыра қайнату және сыра ашытқысын жасау;
5) тәтті тағам бұйымдары және тосап өңдеу;
6) қасапханалар;
7) крахмалды өнеркәсіптік жолмен өндіретін кәсіпорындар;
8) балық ұнын және балық майын өндіретін кәсіпорындар;
9) қант зауыттары.
8. Тоқыма, былғары, ағаш өңдеу және қағаз өнеркәсібі:
1) қағаз және картон жасайтын өнеркәсіп орындары (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
2) алдын ала өңдеу (ағарту, зермен бедерлеу операциялары) немесе талшықтарды және тоқыманы бояу фабрикалары;
3) тері және былғары илеу кәсіпорны;
4) целлюлоза өңдеу және өндіру кәсіпорындары.
9. Резеңке өнеркәсібі, бұйымдарды эластомерлер негізінде өндіру және өңдеу.
10. Инфрақұрылым жобалары:
1) өнеркәсіптік кәсіпорындарды кеңейту жобалары;
2) сауда орталықтары мен көлік тұрақтарын қоса алғанда, қала құрылысының жобалары;
3) темір жолдарды және вагон-кеме және аралас терминалдарды артық жүктеу құралдарын салу (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
4) аэродромдар құрылысын салу (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
5) балықшылар айлақтарын қоса алғанда, жолдар, порттар және порттық құрылыстар салу (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
6) ішкі су жолдарын салу (1-қосымшаға кірмеген жобалар), каналдарды тарту және су басуына қарсы күресу жұмыстары;
7) суды ұстауға немесе ұзақ сақтауға арналған бөгеттер мен басқа да құрылыстар (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
8) трамвай және жер асты желілері, метрополитендер, аспалы желілер немесе тек қана немесе негізінен жолаушыларды тасымалдауға арналған басқа да соған ұқсас желілер;

9) нефте- и газопроводы (проекты, не включенные в приложение 1);
10) сооружения водоводов большой протяженности;
11) прибрежная работа по борьбе с эрозией и морские работы, способные изменить побережье путем строительства, например, дамб, молов, пристаней и других морских охранных сооружений, исключая обслуживание и реконструкцию таких сооружений;
12) забор подземных вод и схемы искусственной загрузки грунтовых вод, не включенные в приложение 1;
13) работы для переброски водных ресурсов между речными бассейнами, не включенные в приложение 1.
11. Другие проекты:
1) постоянные гоночные и экспериментальные участки дорог для механических транспортных средств;
2) предприятия по захоронению отходов (проекты, не включенные в приложение 1);
3) очистные сооружения (проекты, не включенные в приложение 1);
4) участки размещения шлама;
5) свалки железного лома, включая свалки транспортных средств;
6) испытательные стенды для двигателей, турбин или реакторов;
7) предприятия по изготовлению искусственных минеральных волокон;
8) предприятия по утилизации или ликвидации взрывчатых веществ;
9) живодерни.
12. Туризм и досуг:
1) лыжни, подъемники, канатные дороги и связанные с ними сооружения;
2) лодочные станции;
3) дачные поселки и гостиничные комплексы за пределами городской черты и связанные с ними сооружения;
4) постоянные кемпинги и места стоянки домов-фургонов;
5) тематические парки.
13. Любые изменения или расширения проектов, внесенных в список в данном приложении, уже утвержденные, выполненные или находящиеся в процессе выполнения, которые могут иметь существенные неблагоприятные воздействия на окружающую среду.
14. Проекты из приложения 1, предпринятые исключительно или главным образом для разработки и испытания новых методов или изделий и используемые в течение не более двух лет.
Приложение 3
к Инструкции по проведению оценки
воздействия на окружающую среду
Соответствие стадий разработки материалов оценки
воздействия на окружающую среду стадиям выполнения
предпроектной и проектной документации, обосновывающей
хозяйственную и иную деятельность в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Стадии разработки материалов оценки воздействия на окружающую среду
Стадии проектирования
Стадии градостроительного проектирования
1
2
3
1. Предварительная оценка воздействия на окружающую среду – ПредОВОС (первая стадия)
Обоснование инвестиций, технико-экономическое обоснование, технико-экономические расчеты, бизнес-план и другие предпроектные документы, проекты технологических схем и разработки месторождений
Комплексные схемы градостроительного планирования развития территорий областей и комплексные проекты градостроительного планирования развития территорий административных районов. Концепции долгосрочные прогнозы (развития) генерального плана города.

9) мұнай және газ құбырлары (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
10) ұзындығы үлкен су науалары;
11) жағалаудағы эрозиямен күресу жұмыстары және осындай құрылыстарға қызмет көрсету және қайта салуды қоспағанда мысалы, бөгеттерді, молдарды, кемежайларды және басқа теңіз қорғау құрылыстарын салу жолымен жағалауды өзгертуге қабілетті теңіз жұмыстары;
12) жер асты суларын алу және ызба суларды жасанды түрде тиеудің сұлбалары (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
13) өзен алаптары арасында су қорларын ауыстырып құю жұмыстары (1-қосымшаға кірмеген жобалар).
11. Басқа жобалар:
1) механикалық көлік құралдарына арналған жолдардың тұрақты жарыс және тәжірибелік учаскелері;
2) қалдықтарды көметін кәсіпорындар (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
3) тазалайтын құрылыстар (1-қосымшаға кірмеген жобалар);
4) шлам орналастырылатын учаскелер;
5) көлік құралдарын тастайтын жерлерді қоса алғанда, темір сынықтарын тастайтын жерлер;
6) қозғалтқыштарға, турбиналарға немесе реакторларға арналған сынау стендтері;
7) жасанды минералды талшықтар шығаратын кәсіпорындар;
8) жарылғыш заттарды кәдеге асыратын немесе жоятын кәсіпорындар;
9) мал соятын орындар.
12. Туризм және бос уақыт:
1) шаңғы жолдары, көтергіштер, аспалы жолдар және олармен байланысты құрылыстар;
2) қайық станциялары;
3) қала сыртындағы саяжай кенттері және қонақ үй кешендері және олармен байланысты құрылыстар;
4) тұрақты кемпингілер және үй-фургондарының аялдама орындары;
5) тақырыптық саябақтар.
13. Осы қосымшадағы тізімге енгізілген, бекітілген, орындалған немесе орындалып жатқан, қоршаған ортаға айтарлықтай қолайсыз әсерлерге ие болуы мүмкін жобаларды кез келген түрде өзгерту немесе кеңейту.
14. 1-қосымшаға алынған негізінде жаңа әдістерді немесе бұйымдарды жасау мен сынауға арналған және екі жылдан асырылмай қолданылатын жобалар.
Қоршаған ортаға әсерді
бағалау жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Қоршаған ортаға әсерді бағалау материалдарын әзірлеу
сатыларының Қазақстан Республикасында шаруашылық және өзге де
қызметті негіздейтін жобалау алдындағы және жобалау құжаттаманы
орындаудың сатыларына сәйкес келуі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қоршаған ортаға әсерін бағалау материалдарын әзірлеу сатылары
Жобалау сатылары
Қала құрылысын жобалау сатылары
1. Қоршаған ортаға әсерді алдын ала бағалау - Алдын ала ҚОӘБ (бірінші саты)
Инвестициялар негіздемесі, техника-экономикалық негіздеме, техника-экономикалық негіздемелер, бизнес-жоспарлары және басқа жобалау алдындағы құжаттар, кен орындарды игеру және технологиялық сұлбалардың жобалары
Қала құрылысын жоспарлаудың, облыстардың аумақтарын дамытудың кешенді сұлбалары және қала құрылысын жоспарлаудың, әкімшілік аудандардың аумақтарын дамытудың кешенді жобалары. Қаланың бас жоспарының тұжырымдамалары (ұзақ мерзімді даму қызметі болжамдары).

2. Оценка воздействия на окружающую среду – ОВОС (вторая стадия)
Проект, проекты опытно-промышленной добычи, проекты обустройства месторождений, технические проекты.
Генеральные планы крупных городов. Проекты планировки крупных промышленных зон и промышленных районов.
3. Раздел "Охрана окружающей среды" - РООС (третья стадия)
Рабочий проект (рабочая документация)
Генеральные планы городов с населением менее 50 тыс. человек, поселков и сельских населенных пунктов. Проекты планировки небольших промышленных зон и промышленных районов.
Приложение 4
к Инструкции по проведению оценки
воздействия на окружающую среду
Сноска. Правый верхний угол приложения 4 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление об экологических последствиях
____________________________________________________________________
(наименование объекта)
Инвестор (заказчик) ________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное и сокращенное название)
Реквизиты __________________________________________________________
(почтовый адрес, телефон, телефакс, телетайп, расчетный счет)
Источники финансирования ___________________________________________
(госбюджет, частные или иностранные инвестиции)
Местоположение объекта _____________________________________________
(область, район, населенный пункт или
____________________________________________________________________
расстояние и направление от ближайшего населенного пункта)
Полное наименование объекта,
сокращенное обозначение,
ведомственная принадлежность
или указание собственника
____________________________________________________________________
Представленные проектные
материалы (полное название
документации)
____________________________________________________________________
(Обоснование инвестиций, ТЭО, проект, рабочий проект,
____________________________________________________________________
генеральный план поселений, проект детальной планировки и другие)
Генеральная проектная
организация ________________________________________________________
(название, реквизиты, фамилия и инициалы главного инженера проекта)
Сноска. В зависимости от уровня оценки воздействия, района
размещения объекта, специфики производственной (градостроительной)
деятельности состав показателей может изменяться при условии
отражения всех аспектов воздействия .
Характеристика объекта
Расчетная площадь земельного отвода ________________________________
Радиус и площадь санитарно-защитной зоны (СЗЗ) _____________________
Количество и этажность производственных корпусов ___________________
Намечающееся строительство сопутствующих объектов
социально-культурного назначения
____________________________________________________________________
Номенклатура основной выпускаемой продукции и объем производства
в натуральном выражении (проектные показатели на полную мощность)

2. Қоршаған ортаға әсерді бағалау - ҚОӘБ (екінші саты)
Жоба,
Тәжірибелік-өндірістік өндіру жобалары, кен орындарын орналастыру жобалары, техникалық жобалар
Ірі қалалардың бас жоспарлары. Ірі өнеркәсіпті аймақтардың және өнеркәсіптік аудандардың жоспарлау жобалары.
3. "Қоршаған ортаны қорғау" тарауы - (үшінші саты)
Жұмыс жобасы (жұмыс құжаттамасы)
50 мыңнан кем тұрғыны бар қалалардың, кенттердің және ауылдық елді мекендердің бас жоспарлары. Кішігірім өнеркәсіп аймақтарын және өнеркәсіп аудандарын жоспарлаудың жобалары.
Қоршаған ортаға әсерді бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа 1-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Экологиялық зардаптар туралы арыз
__________________________________________________________________
(объектінің атауы)
Тапсырыскер ______________________________________________________
(толық және қысқарған атауы)
Деректемелері ____________________________________________________
(пошталық мекен-жайы, телефоны, телефаксі, телетайпы, есепшоты)
Қаржыландыру көздері _____________________________________________
(мемлекеттік бюджет, жеке немесе шетелдік инвестициялар)
Объектінің тұрған жері ___________________________________________
(облысы, ауданы, елді мекені немесе жақын
__________________________________________________________________
арадағы елді мекеннен қашықтығы және бағыты)
Объектінің толық атауы,
қысқартылған белгісі,
ведомстволық бағыныстылығы,
немесе меншік
иесінің нұсқауы __________________________________________________
Ұсынылған жобалық
материалдар
(құжаттаманың
толық атауы) _____________________________________________________
(инвестицияларды негіздеу, ТЭН, жоба, жұмыс жобасы,
__________________________________________________________________
елді жайлардың бас жоспары, егжей-тегжейлі тегістеу жобасы, және
тағы басқа)
Бас жобалық ұйым _________________________________________________
(жобаның бас инженерінің атауы, деректемелері, аты-жөні)
Cілтеме: Әсерді бағалаудың деңгейіне, объектіні орналастыру ауданына, өндірістік қызметтің (қала құрылысының) ерекшелігіне қарай көрсеткіштердің құрамы әсер етудің барлық салаларын бейнелеу кезінде өзгеруі мүмкін.
Объектінің сипаттамасы
Жерді бөліп берудің есептелетін ауданы ___________________________
Санитарлық-қорғау аймағының радиусы мен ауданы (СҚА) _____________
Өндірістік корпустардың саны мен қабаттылығы _____________________
Белгіленіп отырылған әлеуметтік-мәдени мақсаттағы ілеспелі
объектілердің салынуы ____________________________________________
Негізгі шығарылатын өнімнің номенклатурасы және табиғи мәндегі
өндіру көлемі (толық қуаттылықтағы жобалық көрсеткіштер)

1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________
3) _________________________________________________ и так далее.
Основные технологические процессы
1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________ и так далее.
Обоснование социально-экономической необходимости намечаемой
деятельности _______________________________________________________
Сроки намечаемого строительства (первая очередь, на полную
мощность)
____________________________________________________________________
1. Виды и объемы сырья:
1. Местное
1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________
2. Привозное
1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________
Технологическое и энергетическое топливо ___________________________
Электроэнергия _____________________________________________________
(объем и предварительное согласование источника получения)
Тепло ______________________________________________________________
(объем и предварительное согласование источника получения)
Условия природопользования и возможное влияние намечаемой
деятельности на окружающую среду.
Атмосфера
Перечень и количество загрязняющих веществ, предполагающихся
к выбросу в атмосферу:
суммарный выброс, тонн в год _______________________________________
твердые, тонн в год ________________________________________________
газообразные, тонн в год ___________________________________________
Перечень основных ингредиентов в составе выбросов
1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________ и так далее.
Предполагаемые концентрации вредных веществ на границе
санитарно-защитной зоны
1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________ и так далее.
Источники физического воздействия, их интенсивность и зоны
возможного влияния:
Электромагнитные излучения _________________________________________
Акустические _______________________________________________________
Вибрационные _______________________________________________________
Водная среда:
Забор свежей воды:
Разовый, для заполнения водооборотных систем, м куб. _______________
____________________________________________________________________
Постоянный, метров кубических в год) _______________________________
Источники водоснабжения:
Поверхностные, штук/(метров кубических в год) ______________________
Подземные, штук/(метров кубических в год)___________________________
Водоводы и
водопроводы ________________________________________________________
(протяженность материал диаметр, пропускная способность)
Количество сбрасываемых сточных вод:
В природные водоемы и водотоки, метров кубических в год_____________
В пруды-накопители, метров кубических в год ________________________
В посторонние канализационные системы, метров кубических в год
___________________.
Концентрация (миллиграмм на литр) и объем (тонн в год) основных
загрязняющих веществ, содержащихся в сточных водах (по
ингредиентам) _____________________________________________________.
Концентрация загрязняющих веществ по ингредиентам в ближайшем
месте водопользования (при наличии сброса сточных вод в водоемы
или водотоки), миллиграмм на литр __________________________________
Земли
Характеристика отчуждаемых земель:
Площадь:
в постоянное пользование, гектаров__________________________________
во временное пользование, гектаров__________________________________
в том числе пашня, гектаров_________________________________________
лесные насаждения, гектаров_________________________________________
Нарушенные земли, требующие рекультивации:
в том числе карьеры, количество /гектаров___________________________
отвалы, количество /гектаров _______________________________________
накопители (пруды-отстойники, гидрозолошлакоотвалы,
хвостохранилища и так далее), количество/гектаров __________________
прочие, количество/гектаров ________________________________________
Недра (для горнорудных предприятий и территорий)
Вид и способ добычи полезных ископаемых тонн (метров
кубических)/год ___________________________________________________.
в том числе строительных материалов _______________________________
Комплексность и эффективность использования извлекаемых из недр
пород (тонн в год)/% извлечения:
Основное сырье

1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________
3) ______________________________________________ және тағы басқа.
Негізгі технологиялық үрдістер
1) _______________________________________________________________
2) _____________________________________________ және тағы басқа.
Көзделіп отырған қызметтің әлеуметтік-экономикалық қажеттілігін
негіздеу _________________________________________________________
Көзделіп отырған құрылыс мерзімдері (бірінші кезек, толық
қуаттылығы бойынша) ______________________________________________
Шикізат түрлері және көлемдері:
1. Жергілікті
1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________
2. Басқа жақтан әкелген
1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________
Технологиялық және энергетикалық отын ____________________________
Электр энергиясы _________________________________________________
(алу көзінің көлемі және алдын ала келісу)
Жылу _____________________________________________________________
(алу көзінің көлемі және алдын ала келісу)
Табиғатты пайдалану жағдайлары және көзделіп отырған қызметтің қоршаған ортаға ықтимал әсері
Атмосфера
Атмосфераға шығарылуы мүмкін ластағыш заттардың тізімі және мөлшері:
Ауаға шығарылу жиынтығы, тонн/жылына _____________________________
Қатты, тонн/жылына _______________________________________________
Газ тәрізді, тонн/жылына ________________________________________
Шығарылыс құрамындағы негізгі ингредиенттердің тізімі
1) _______________________________________________________________
2) ______________________________________________ және тағы басқа. Санитарлық қорғау аймағының шегіндегі зиянды заттардың шамаланған концентрациялары
1) _______________________________________________________________
2) ______________________________________________ және тағы басқа. Физикалық әсердің көздері, олардың қарқындылығы және ықтимал әсер ету аймақтары:
Электр-магниттік сәулелену _______________________________________
Акустикалық ______________________________________________________
Вибрациялық ______________________________________________________
Су ортасы:
Таза су алу:
Бір жолғы, су айналымын жүйелерін толтыру үшін, текше м.
__________________________________________________________________
Тұрақты, текше метр/жылына _______________________________________
Сумен жабдықтау көздері:
Жер үсті, дана/(текше метр/жылына) _______________________________
Жер асты, дана/(текше метр/жылына ________________________________
Науалар және су құбырлары ________________________________________
(ұзындығы, материал, диаметр, өткізу қабілеттілігі)
Ағылып құйылатын сарқынды сулардың мөлшері:
Табиғи су көздері мен су ағындары, текше метр/жылына _____________
Жинақтағыш тоғандар, текше метр /жылына __________________________
Басқа канализациялық жүйелерге, текше метр/жылына ________________
Сарқынды судағы негізгі ластағыш заттардың шоғырлануы (миллиграмм/литр) және көлемі (тонн/жылына) (ингредиенттер бойынша)
__________________________________________________________________.
Су пайдаланылатын таяу жердегі ингредиенттер бойынша негізгі ластағыш заттардың шоғырлануы (су көздеріне немесе су ағындарына сарқынды судың ағылуы кезінде (миллиграмм/литр) __________________.
Жер
Иеліктен алынатын жердің сипаттамасы:
Ауданы:
тұрақты пайдалануға, гектар_______________________________________
Уақытша пайдалануға, гектар ______________________________________
оның ішінде егіндік, гектар ______________________________________
Орман екпелері, гектар ___________________________________________
Қайта қалпына келтіруді талап ететін бұзылған жер:
Оның ішінде карьерлер,
дана/ гектар _____________________________________________________
үйінділер,
дана/га __________________________________________________________
жинақтағыштар (тоған - тұндырғыштар, су, күл, қож үйінділері, соңғы бөліктердің қоймалары және тағы басқа.
дана/ гектар _____________________________________________________
Қалғандары,
дана/гектар
__________________________________________________________________
Жер қойнауы (кен рудасы кәсіпорындары мен аумақтары үшін)
Пайдалы қазбаларды өндірудің түрі мен тәсілі (текше м.)/жылына
Оның ішінде құрылыс материалдарын өндіру _________________________
Жер қойнауынан алынатын жыныстарды пайдаланудың кешенділігі мен тиімділігі (тонн/жылына)/% алу:
Негізгі шикізат

1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________
Сопутствующие компоненты
1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________
Объем пустых пород и отходов обогащения, складируемых на
поверхности:
ежегодно, тонн (метров кубических) _________________________________
по итогам всего срока деятельности предприятия, тонн (метров
кубических) _______________________
Растительность
Типы растительности, подвергающиеся частичному или полному
истощению, гектаров_________________________________________________
(степь, луг, кустарник, древесные насаждения и так далее)
В том числе площади рубок в лесах, гектаров ________________________
объем получаемой древесины, в метрах кубических ____________________
Загрязнение растительности, в том числе сельскохозяйственных
культур, токсичными веществами (расчетное) _________________________
Фауна
Источники прямого воздействия на животный мир, в том числе
на гидрофауну:
1) _________________________________________________________________
2) ____________________________________________________ и так далее.
Воздействие на охраняемые природные территории (заповедники,
национальные парки, заказники) _____________________________________
Отходы производства
Объем неутилизируемых отходов, тонн в год __________________________
в том числе токсичных, тонн в год __________________________________
Предлагаемые способы нейтрализации и захоронения отходов
____________________________________________________________________
Наличие радиоактивных источников, оценка их возможного воздействия
____________________________________________________________________
Возможность аварийных ситуаций
Потенциально опасные технологические линии и объекты: ______________
Вероятность возникновения аварийных ситуаций _______________________
Радиус возможного воздействия ______________________________________
Комплексная оценка изменений в окружающей среде, вызванных
воздействием объекта, а также его влияния на условия жизни и
здоровье населения _________________________________________________
Прогноз состояния окружающей среды и возможных последствий в
социально-общественной сфере по результатам деятельности объекта
____________________________________________________________________
Обязательства заказчика (инициатора хозяйственной деятельности)
по созданию благоприятных условий жизни населения в процессе
строительства, эксплуатации объекта и его ликвидации
__________________________________
Приложение*
Список организаций и исполнителей, принимающих участие в разработке проектной документации и проведении ОВОС.
Заключения заинтересованных организаций и ведомств, надзорных органов.
Материалы общественных слушаний.
__________________________________
* При передаче Заявления об экологических последствиях в уполномоченные органы, утверждающие проектную документацию, прилагается заключение государственной экологической экспертизы.
Приложение 5
к Инструкции по проведению оценки
воздействия на окружающую среду

1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________
Ілеспелі құрамдас бөліктері
1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________
Бос жыныстардың және жер үстіне қоймаластырылатын байыту қалдықтарының көлемі:
жыл сайын, тонн (текше метр). ____________________________________ кәсіпорын қызметінің барлық мерзімінің қорытындысы бойынша, тонн (текше метр) _____________________________________________________.
Өсімдік
Жарым-жартылай немесе толық құртылған өсімдік тұрпаттары, гектар
__________________________________________________________________
(дала, шабындық, бұталық, ағаш екпелері және тағы басқа)
Оның ішінде:
Ормандардағы ағаш отау аудандары, гектар _________________________.
Алынған ағаш көлемі, текше метр. _________________________________
Өсімдіктің, оның ішінде а/ш дақылдарының улы заттармен ластануы
(есептелетін)_____________________________________________________
Жануарлар
Жануарлар әлеміне, оның ішінде су жануарларына тікелей әсер ету көздері:
1) _______________________________________________________________
2) _____________________________________________ және тағы басқа. Қорғалатын табиғи аумақтарға (қорықтарға, ұлттық бақтарға,
қорғалымдарға) әсері _____________________________________________
Өндіріс қалдықтары
Кәдеге жаратылмайтын қалдықтардың көлемі, тонн/жылына ____________
Оның ішінде улы заттардікі, тонн/жылына __________________________
Қалдықтарды бейтараптандыру мен көмудің ұсынылып отырған тәсілдері Радиоактивтік көздер болуы, олардың ықтимал әсерін бағалау
Апаттық жағдайлардың ықтималдығы
Әлеуетті қауіпті технологиялық желілер мен объектілер:____________
Апаттық жағдайлардың пайда болу ықтималдығы
Ықтимал әсердің радиусі __________________________________________
Қоршаған ортада объектінің әсерінен туындаған өзгерістерді, сонымен қатар оның тұрғындардың өмірі мен денсаулығына әсерін кешенді түрде бағалау___________________________________________________________
Объекті қызметінің нәтижесінде әлеуметтік-қоғамдық саладағы қоршаған ортаның ахуалына ықтимал зардаптарын болжау
Тапсырыскердің (шаруашылық қызметіне бастама көтеруші) объектіні салу, пайдалану және жою барысында тұрғындардың өмір сүруіне қолайлы жағдайлар жасау бойынша міндеттемелері.
Қосымша*
Жобалық құжаттаманы әзірлеуге және ҚОӘБ өткізуге қатысатын ұйымдардың және орындаушылардың тізімі.
Мүдделі ұйымдардың және ведомстволардың, қадағалау органдарының қорытындылары.
Қоғамдық тыңдаулардың материалдары.
__________________________________________________________________
* Экологиялық зардаптар туралы арызды жобалық құжаттаманы бекітетін органдарға табыстау кезінде мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысы қоса беріледі.
Қоршаған ортаға әсерді бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа 5-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 5 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2016 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень объектов
с незначительным уровнем воздействия на окружающую среду,
для получения заключения государственной экологической экспертизы
по которым достаточно заполненной формы Заявления об экологических
последствий к рабочему проекту намечаемой деятельности:
1. Автостоянок открытого типа при количестве автомашин не более пятидесяти единиц, а также гаражей с боксами не более чем на две автомашины.
2. Предпроектной и проектной документации отдельных жилых, общественных и других непроизводственных объектов, не имеющих автономных источников теплоснабжения, водоснабжения, очистных сооружений сточных вод и полигонов твердых бытовых отходов, и размещаемых вне земель особо охраняемых природных территорий, государственного лесного фонда, водоохранных зон, рекреационных зон, не связанных со сносом зеленых насаждений.
3. Предпроектной и проектной документации производственных объектов, не требующих, согласно заключению органов санитарно-эпидемиологической службы, устройства санитарно-защитных зон, не имеющих автономных источников теплоснабжения, водоснабжения, очистных сооружений сточных вод и полигонов твердых бытовых отходов, и размещаемых вне земель особо охраняемых природных территорий, государственного лесного фонда, водоохранных зон, рекреационных зон, не связанных со сносом зеленых насаждений.
В данный перечень не входит градостроительная документация жилых микрорайонов, производственных и общественных зон городов и других населенных пунктов, а также проекты озеленения территорий.

Ескерту. 5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.06.2016 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын алу үшін
көзделіп отырған қызметтің жұмыс жобасына экологиялық зардаптар туралы арызының толтырылған формасы жеткілікті қоршаған ортаға әсері шамалы объектілердің тізбесі
1. автокөлік саны елуден аспайтын ашық түрдегі автотұрақтар және сыйымдылығы екі автокөліктен аспайтын боксы бар гараждар;
2. жекелеген жылу, су жабдығы, төгінді суларды тазалайтын құрылыстар және ТБО полигондары жоқ, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардан, мемлекеттік орманшылық қорынан, суды қорғау аймақтарынан, жасыл желек екпе ағаштарды бұзуымен байланысты емес рекреациялық аймақтардан тыс орналасқан жеке тұрғын үй, қоғамдық және өзге де өндірістік емес объектілердің жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасы;
3. санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарының қорытындысына сәйкес санитарлық-қорғау аймақтарды құруды талап етпейтін жекелеген жылу, су жабдығы, төгінді суларды тазалайтын құрылыстар және ТБО полигондары жоқ, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардан, мемлекеттік орманшылық қорынан, суды қорғау аймақтарынан, жасыл желек екпе ағаштарды бұзуымен байланысты емес рекреациялық аймақтардан тыс орналасқан өндірістік объектілердің жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасы;
Осы тізбеге тұрғылықты ықшамаудандардың, қала және өзге де мекенді жерлердің қала құрылысы құжаттамасы және аумақтарды көгалдандыру жобалары кірмеді.