О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года N 108 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета специальными финансовыми компаниями"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2007 года N 83. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2007 года N 4895. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года N 100
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 N 100 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В целях совершенствования бухгалтерского учета в специальных финансовых компаниях Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года N 108 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета специальными финансовыми компаниями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4484) внести следующие дополнения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета специальными финансовыми компаниями, утвержденной указанным постановлением:
главу 4 дополнить пунктами 19-1 - 19-7 следующего содержания:
"19-1. При размещении временно свободных поступлений по выделенным активам в форвард осуществляется следующая бухгалтерская запись:
на сумму условных требований и обязательств:
Дт 1021      Условные требования по покупке финансовых активов
Кт 1071      Условные обязательства по продаже финансовых активов.
В день заключения форварда на покупку или продажу актива (ценных бумаг, иностранной валюты и других активов) справедливая стоимость производного финансового инструмента равна нулю.
При осуществлении переоценки форварда с периодичностью, установленной учетной политикой специальной финансовой компании, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительного изменения справедливой стоимости форварда:
Дт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для учета форварда)
Кт 72705     Нереализованные доходы от прочей переоценки;
на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости форварда:
Дт 84505     Нереализованные расходы от прочей переоценки
Кт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета форварда);
на сумму числящейся положительной/отрицательной корректировки справедливой стоимости форварда:
Дт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета форварда)
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для учета форварда).
На дату исполнения форварда осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при перечислении денег специальной финансовой компанией в случае расчетов на нетто основе:
Дт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета форварда)
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте;
при получении денег от контрпартнера в случае расчетов на нетто основе:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих
счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для учета форварда);
при приобретении базового актива по условиям форварда:
на стоимость приобретенного базового актива:
Дт 40101     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40102     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40201     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40202     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40203     Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета аффинированных драгоценных металлов и других
активов)
44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
(отдельный субсчет для учета иностранной валюты)
603       Прочие (отдельный субсчет для учета форварда)
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для учета
форварда);
при продаже базовых активов по условиям форварда:
на стоимость продаваемого актива:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
603       Прочие (отдельный субсчет для учета форварда)
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета форварда)
40101     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40102     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40201     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40202     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40203     Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для учета
аффинированных драгоценных металлов и других активов)
44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
(отдельный субсчет для учета иностранной валюты);
на сумму реализованных доходов от переоценки форварда на покупку/продажу активов:
Дт 72705     Нереализованные доходы от прочей переоценки
Кт 84505     Нереализованные расходы от прочей переоценки
Кт 72708     Реализованные доходы от прочей переоценки;
на сумму реализованных расходов от переоценки форвардной сделки на покупку/продажу активов:
Дт 84508     Реализованные расходы от прочей переоценки
Дт 72705     Нереализованные доходы от прочей переоценки
Кт 84505     Нереализованные расходы от прочей переоценки.

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 108 қаулысына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 20 шілдедегі N 83 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 27 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4895 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банк Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 100 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 2008.11.28  N 100 Қаулысымен.
----------------- Қаулыдан үзінді ------------------
Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есепке алуды жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап:
1)...;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 108 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 20 шілдедегі N 83 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4895 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. ...
5. ...
6. ...
Ұлттық Банк
Төрағасы                                         Ә. Сәйденов
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Арнайы қаржы компанияларындағы бухгалтерлік есепті жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының» "Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 108 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4484 тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
4-тарау мынадай мазмұндағы 19-1 - 19-7-тармақтармен толықтырылсын:
"19-1. Бөлінген активтер бойынша уақытша бос түсімдерді форвардқа орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
шартты талаптар мен міндеттемелердің сомасына:
Дт 1021       Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Кт 1071       Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер.
Активті (бағалы қағаздарды, шетел валютасын және басқа активтерді) сатып алуға немесе сатуға форвард жасау күні туынды қаржы құралының әділ құны нөлге тең.
Арнайы қаржы компаниясының есеп саясатымен белгіленген кезеңділікпен форвардты қайта бағалауды жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
форвардтың әділ құнының оң өзгерісінің сомасына:
Дт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (форвардты есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот)
Кт 72705      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер;
форвардтың әділ құнының теріс өзгерісінің сомасына:
Дт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
Кт 603        Тағы басқалары (форвардты есепке алуға арналған жеке
қосалқы шот);
форвардтың әділ құнын оң/теріс түзетудің есебіндегі сомаға:
Дт 603        Тағы басқалары (форвардты есепке алуға арналған жеке
қосалқы шот)
Кт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (форвардты есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот).
Форвардты орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
нетто негізде есеп айырысқан жағдайда арнайы қаржы компаниясы ақша аударған кезде:
Дт 603        Тағы басқалары (форвардты есепке алуға арналған жеке
қосалқы шот)
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері;
нетто негізде есеп айырысқан жағдайда қарсы әріптестен ақша алған кезде:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
Кт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (форвардты есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот);
форвард талаптары бойынша базалық активті сатып алған кезде:
сатып алған базалық активтің құнына:
Дт 40101      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40102      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40201      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40202      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40203      Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
403        Басқа да қаржы инвестициялары (тазартылған қымбат
металдармен басқа активтерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
(шетел валютасын есепке алуға арналған жеке қосалқы
шот)
603        Тағы басқалары (форвардты есепке алуға арналған жеке
қосалқы шот)
Кт 44190   Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
403        Басқа да қаржы инвестициялары (форвардты есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот);
форвардтың талаптары бойынша базалық активтерді сату кезінде:
сатылатын активтің құнына:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
603        Тағы басқалары (форвардты есепке алуға арналған жеке
қосалқы шот)
Кт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (форвардты есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот)
40101         Саудаға арналған бағалы қағаздар
40102         Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40201         Саудаға арналған бағалы қағаздар
40202         Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40203         Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
403           Басқа да қаржы инвестициялары (тазартылған қымбат
металдармен басқа активтерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
44190         Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
(шетел валютасын есепке алуға арналған жеке қосалқы
шот);
активтерді сатып алуға/сатуға форвардты қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 72705      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер
Кт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
Кт 72708      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылған кірістер;
активтерді сатып алуға/сатуға форвардты қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 84508      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
Кт 72705      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер
Кт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар.

Одновременно, при приобретении и продаже долговых ценных бумаг осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 июня 2005 года N 65 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с приобретенными долговыми ценными бумагами, осуществляемых отдельными субъектами финансового рынка Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3735.
19-2. При размещении временно свободных поступлений по выделенным активам во фьючерсы осуществляется следующая бухгалтерская запись:
на сумму условных требований и обязательств:
Дт 1022      Условные требования по покупке финансовых фьючерсов
(по активным счетам)
Кт 1072      Условные обязательства по покупке финансовых фьючерсов
(по активным операциям).
В день заключения фьючерса на покупку или продажу активов справедливая стоимость производного финансового инструмента равна нулю.
При выплате маржи по заключенному фьючерсу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 35201     Расчеты с брокерами
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте.
При оплате комиссии брокеру за заключение фьючерса осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 82182     Комиссионные расходы за брокерско-дилерские услуги
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте.
При выплате специальной финансовой компанией дополнительной маржи или списании допустимой суммы числящейся маржи осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму маржи, дополнительно выплаченной специальной финансовой компанией:
Дт 35201     Расчеты с брокерами
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте;
при списании специальной финансовой компанией допустимой числящейся маржи:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
Кт 35201     Расчеты с брокерами.
При осуществлении переоценки фьючерса на покупку и/или продажу активов по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой специальной финансовой компании, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительного изменения справедливой стоимости фьючерса:
Дт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета фьючерсов)
Кт 72705     Нереализованные доходы от прочей переоценки (отдельный
субсчет для учета фьючерсов);
на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости фьючерса:
Дт 84505     Нереализованные расходы от прочей переоценки (отдельный
субсчет для учета фьючерсов)
Кт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета фьючерсов);
на сумму числящейся положительной/отрицательной корректировки справедливой стоимости фьючерса:
Дт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета фьючерсов)
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета фьючерсов).
На дату закрытия открытой позиции по фьючерсу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при погашении специальной финансовой компанией стоимости фьючерса (закрытие открытой позиции) деньгами на нетто основе:
Дт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета фьючерсов)
Кт 35201     Расчеты с брокерами
44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте;
при погашении контрпартнером фьючерса на нетто основе:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета фьючерсов)
35201     Расчеты с брокерами;
при приобретении базового актива по условиям фьючерса:
на стоимость приобретенного актива:
Дт 40101     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40102     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40201     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40202     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40203     Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета аффинированных драгоценных металлов и других
активов)
44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
(отдельный субсчет для учета иностранной валюты)
603       Прочие (отдельный субсчет для учета фьючерсов)
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета фьючерсов);
при продаже базовых активов по условиям фьючерса:
на стоимость продаваемого актива:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
603       Прочие (отдельный субсчет для учета фьючерсов)
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета фьючерсов)
35201     Расчеты с брокерами
40101     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40102     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40201     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40202     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40203     Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета аффинированных драгоценных металлов и других
активов)
44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
(отдельный субсчет для учета иностранной валюты).

Бір мезгілде, борыштық бағалы қағаздарды сатып алу және сату кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3735 тіркелген "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілері жүзеге асыратын сатып алынған борыштық бағалы қағаздармен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 6 маусымдағы N 65 қаулысында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
19-2. Бөлінген активтер бойынша уақытша бос түсімдерді фьючерстерге орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
шартты талаптар мен міндеттемелердің сомасына:
Дт 1022       Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты талаптар
(активтік шоттар бойынша)
Кт 1072       Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
міндеттемелер (активтік операциялар бойынша).
Активтерді сатып алуға немесе сатуға фьючерс жасау күні туынды қаржы құралының әділ құны нөлге тең.
Жасалған фьючерс бойынша маржа төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 35201      Брокерлермен есеп айырысу
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері.
Брокерге фьючерс жасау үшін комиссия төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 82182      Брокерлік-дилерлік қызмет көрсету үшін комиссиялық
шығыстар
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері.
Арнайы қаржы компаниясының қосымша маржаны төлеуі немесе маржаның есебіндегі рұқсат етілген соманы есептен шығаруы кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
арнайы қаржы компаниясы қосымша төлеген маржаның сомасына:
Дт 35201      Брокерлермен есеп айырысу
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері;
арнайы қаржы компаниясы маржаның есебіндегі рұқсат етілген соманы есептен шығарған кезде:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
Кт 35201      Брокерлермен есеп айырысу.
Арнайы қаржы компаниясының есеп саясатымен белгіленген кезеңділікпен активтерді сатып алуға/сатуға фьючерсті әділ құны бойынша қайта бағалауды жүзеге асыру кезінде, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
фьючерстің әділ құнының оң өзгеруі сомасына:
Дт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (фьючерстерді есепке
алуға арналған жеке қосалқы шот)
Кт 72705      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер
(фьючерстерді есепке алуға арналған жеке қосалқы шот);
фьючерстің әділ құнының теріс өзгеруі сомасына:
Дт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
(фьючерстерді есепке алуға арналған жеке қосалқы шот)
Кт 603        Тағы басқалары (фьючерстерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот);
фьючерстің әділ құнын оң/теріс түзетудің есебіндегі сомаға:
Дт 603        Тағы басқалары (фьючерстерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
Кт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (фьючерстерді есепке
алуға арналған жеке қосалқы шот).
Фьючерс бойынша ашық позицияны жабу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
арнайы қаржы компаниясы фьючерстің құнын нетто негізде ақшамен өтеген кезде (ашық позицияны жабу):
Дт 603        Тағы басқалары (фьючерстерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
Кт 35201      Брокерлермен есеп айырысу
44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері;
қарсы әріптес фьючерсті нетто негізде өтеген кезде:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
Кт 403        Басқада қаржы инвестициялары (фьючерстерді есепке
алуға арналған жеке қосалқы шот)
35201      Брокерлермен есеп айырысу;
базалық активті фьючерс талаптары бойынша сатып алған кезде:
сатып алған активтің құнына:
Дт 40101      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40102      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40201      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40202      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40203      Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
403        Басқа да қаржы инвестициялары (тазартылған қымбат
металдармен басқа активтерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
(шетел валютасын есепке алуға арналған жеке қосалқы
шот)
603        Тағы басқалары (фьючерстерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
403        Басқа да қаржы инвестициялары (фьючерстерді есепке
алуға арналған жеке қосалқы шот);
базалық активтер фьючерс талаптары бойынша сатылған кезде:
сатылатын активтің құнына:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
603        Тағы басқалары (фьючерстерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
Кт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (фьючерстерді есепке
алуға арналған жеке қосалқы шот)
35201      Брокерлермен есеп айырысу
40101      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40102      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40201      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40202      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40203      Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
403        Басқа да қаржы инвестициялары (тазартылған қымбат
металдармен басқа активтерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
(шетел валютасын есепке алуға арналған жеке қосалқы
шот).

Одновременно, при приобретении и продаже долговых ценных бумаг осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 июня 2005 года N 65 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с приобретенными долговыми ценными бумагами, осуществляемых отдельными субъектами финансового рынка Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3735.
19-3. При размещении временно свободных поступлений по выделенным активам в операции по приобретению опционов "колл"/"пут" с активами осуществляется следующая бухгалтерская запись:
на сумму условных требований:
Дт 1028      Приобретенные опционные контракты - "колл"
1029      Приобретенные опционные контракты - "пут"
Кт 1078      Приобретенные опционные контракты - "колл"- контрсчет
1079      Приобретенные опционные контракты - "пут" - контрсчет;
на сумму выплаченной премии по приобретенному опциону "колл"/"пут":
Дт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета опциона)
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте.
С периодичностью, установленной учетной политикой специальной финансовой компании, а также на дату закрытия сделки, производится переоценка приобретенного опциона "колл"/"пут" по справедливой стоимости и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона "колл"/"пут":
Дт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для учета опциона)
Кт 72705     Нереализованные доходы от прочей переоценки;
на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона:
Дт 84505     Нереализованные расходы от прочей переоценки
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для учета опциона).
На дату закрытия открытой позиции или исполнения приобретенного опциона "колл"/"пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму условных требований по условиям приобретенного опциона "колл"/"пут":
Дт 1078      Приобретенные опционные контракты - "колл" - контрсчет
1079      Приобретенные опционные контракты - "пут" - контрсчет
Кт 1028      Приобретенные опционные контракты - "колл"
1029      Приобретенные опционные контракты - "пут";
при погашении контрпартнером стоимости опциона "колл"/"пут" (закрытие открытой позиции) деньгами:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для учета
опциона);
при приобретении специальной финансовой компанией базового актива по условиям опциона "колл":
на стоимость приобретенных активов:
Дт 40101     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40102     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40201     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40202     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40203     Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета аффинированных драгоценных металлов и других
активов)
44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
(отдельный субсчет для учета иностранной валюты)
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета опциона)
44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте;
при продаже специальной финансовой компанией базовых активов по условиям приобретенного опциона "пут":
на стоимость продаваемых активов:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета опциона)
40101     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40102     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40201     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40202     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40203     Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета аффинированных драгоценных металлов и других
активов)
44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
(отдельный субсчет для учета иностранной валюты);
на сумму реализованных доходов по приобретенному опциону "колл"/"пут":
Дт 72705     Нереализованные доходы от прочей переоценки
Кт 84505     Нереализованные расходы от прочей переоценки
72708     Реализованные доходы от прочей переоценки;
на сумму реализованных расходов по приобретенному опциону "колл"/"пут":
Дт 84508     Реализованные расходы от прочей переоценки
72705     Нереализованные доходы от прочей переоценки
Кт 84505     Нереализованные расходы от прочей переоценки.

Бір мезгілде, борыштық бағалы қағаздарды сатып алу және сату кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3735 тіркелген "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілері жүзеге асыратын сатып алынған борыштық бағалы қағаздармен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 6 маусымдағы N 65 қаулысында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
19-3. Бөлінген активтер бойынша уақытша бос түсімдерді активтермен "колл"/"пут" опциондарын сатып алу бойынша операцияларға орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
шартты талаптардың сомасына:
Дт 1028       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "колл"
1029       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "пут"
Кт 1078       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "колл" -
қарсы шот
1079       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "пут" -
қарсы шот;
сатып алынған "колл"/"пут" опционы бойынша төленген сыйлықақы сомасына:
Дт 403        Басқада қаржы инвестициялары (опционды есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот)
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері.
Арнайы қаржы компаниясының есеп саясатымен белгіленген кезеңділікпен, сондай-ақ мәмілені жабу күні сатып алынған "колл"/"пут" опционын әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сатып алынған "колл"/"пут" опционының әділ құнының оң өзгерісінің сомасына:
Дт 403        Басқада қаржы инвестициялары (опционды есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот)
Кт 72705      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер;
сатып алынған опционның әділ құнының теріс өзгерісінің сомасына:
Дт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
Кт 403        Басқада қаржы инвестициялары (опционды есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот).
Ашық позицияны жабу немесе сатып алынған "колл"/"пут" опционын орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сатып алынған "колл"/"пут" опционының талаптары бойынша шартты талаптардың сомасына:
Дт 1078       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "колл" -
қарсы шот
1079       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "пут" -
қарсы шот
Кт 1028       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "колл"
1029       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "пут";
қарсы әріптес "колл"/"пут" опционының құнын ақшамен өтеген
кезде (ашық позицияны жабу):
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
Кт 403        Басқада қаржы инвестициялары (опционды есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот);
арнайы қаржы компаниясы базалық активті "колл" опционның талаптары бойынша сатып алған кезде:
сатып алынған активтердің құнына:
40101      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40102      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40201      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40202      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40203      Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
403        Басқа да қаржы инвестициялары (тазартылған қымбат
металдармен басқа активтерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
(шетел валютасын есепке алуға арналған жеке қосалқы
шот)
Кт 403        Басқада қаржы инвестициялары (опционды есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот)
44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері;
арнайы қаржы компаниясы базалық активтерді сатып алынған "пут" опционының талаптары бойынша сатқан кезде:
сатылатын активтердің құнына:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
Кт 403        Басқада қаржы инвестициялары (опционды есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот)
40101      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40102      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40201      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40202      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40203      Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
403        Басқа да қаржы инвестициялары (тазартылған қымбат
металдармен басқа активтерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
(шетел валютасын есепке алуға арналған жеке қосалқы
шот);
сатып алынған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған кірістердің сомасына:
Дт 72705      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер
Кт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
72708      Басқа да бағалаудан іске асырылған кірістер;
сатып алынған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған шығыстардың сомасына:
Дт 84508      Басқа да бағалаудан іске асырылған шығыстар
72705      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер
Кт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар.

Одновременно, при приобретении и продаже долговых ценных бумаг осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 июня 2005 года N 65 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с приобретенными долговыми ценными бумагами, осуществляемых отдельными субъектами финансового рынка Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3735.
19-4. При размещении временно свободных поступлений по выделенным активам в операции по проданным опционам "колл"/"пут" с активами осуществляется следующая бухгалтерская запись:
на сумму условных требований по условиям проданного опциона "колл"/"пут":
Дт 1030      Проданные опционные контракты "пут" - контрсчет
1031      Проданные опционные контракты "колл" - контрсчет
Кт 1080      Проданные опционные контракты - "пут"
1081      Проданные опционные контракты - "колл";
на сумму полученной премии:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
Кт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета опциона).
С периодичностью, установленной учетной политикой специальной финансовой компании, а также на дату закрытия сделки производится переоценка по справедливой стоимости проданного опциона "колл"/"пут", осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительного изменения справедливой стоимости опциона "колл"/"пут":
Дт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета опциона)
Кт 72705     Нереализованные доходы от прочей переоценки;
на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости опциона:
Дт 84505     Нереализованные расходы от прочей переоценки
Кт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета опциона).
На дату закрытия открытой позиции или исполнения проданного опциона "колл"/"пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму условных требований по условиям проданного опциона "колл"/"пут":
Дт 1080      Проданные опционные контракты - "пут"
1081      Проданные опционные контракты - "колл"
Кт 1030      Проданные опционные контракты "пут" - контрсчет
1031      Проданные опционные контракты "колл" - контрсчет;
в случае погашения стоимости опциона "колл"/"пут" (закрытие открытой позиции) деньгами:
Дт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета опциона)
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте;
в случае продажи базовых активов:
на стоимость продаваемых активов:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
603       Прочие (отдельный субсчет для учета опциона)
Кт 40101     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40102     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40201     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40202     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40203     Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета аффинированных драгоценных металлов и других
активов)
44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
(отдельный субсчет для учета иностранной валюты)
в случае приобретения базовых активов:
на стоимость приобретенных активов:
Дт 40101     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40102     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40201     Ценные бумаги, предназначенные для торговли
40202     Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
40203     Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета аффинированных драгоценных металлов и других
активов)
44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
(отдельный субсчет для учета иностранной валюты)
Кт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета опциона)
44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте;
на сумму реализованных доходов по проданному опциону "колл"/"пут":
Дт 72705     Нереализованные доходы от прочей переоценки
Кт 84505     Нереализованные расходы от прочей переоценки
72708     Реализованные доходы от прочей переоценки;
на сумму реализованных расходов по проданному опциону "колл"/"пут":
Дт 84508     Реализованные расходы от прочей переоценки
72705     Нереализованные доходы от прочей переоценки
Кт 84505     Нереализованные расходы от прочей переоценки.

Бір мезгілде, борыштық бағалы қағаздарды сатып алу және сату кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3735 тіркелген "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілері жүзеге асыратын сатып алынған борыштық бағалы қағаздармен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 6 маусымдағы N 65 қаулысында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
19-4. Бөлінген активтер бойынша уақытша бос түсімдерді сатылған активтермен "колл"/"пут" опциондары бойынша операцияларға орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
сатылған "колл"/"пут" опционының шарттары бойынша шартты талаптар сомасына:
Дт 1030       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "пут" -
қарсы шот
1031       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "колл"
- қарсы шот
Кт 1080       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "пут"
1081       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "колл";
алынған сыйлықақы сомасына:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
Кт 603        Тағы басқалары (опционды есепке алуға арналған жеке қосалқы шот).
Арнайы қаржы компаниясының есеп саясатымен белгіленген кезеңділікпен, сондай-ақ мәмілені жабу күні сатылған "колл"/"пут" опционын әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
"колл"/"пут" опционының әділ құнының оң өзгерісінің сомасына:
Кт 603        Тағы басқалары (опционды есепке алуға арналған жеке
қосалқы шот)
72705      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер;
опционының әділ құнының теріс өзгерісінің сомасына:
Кт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
Кт 603        Тағы басқалары (опционды есепке алуға арналған жеке қосалқы шот).
Ашық позицияны жабу немесе сатылған "колл"/"пут" опционын орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сатылған "колл"/"пут" опционының шарттары бойынша шартты талаптардың сомасына:
Дт 1080       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "пут"
1081       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "колл"
Кт 1030       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "пут" -
қарсы шот
1031       Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "колл" -
қарсы шот;
"колл"/"пут" опционының құнын ақшамен өтеген кезде (ашық позицияны жабу):
Дт 603        Тағы басқалары (опционды есепке алуға арналған жеке
қосалқы шот)
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері;
базалық активтер сатылған жағдайда:
сатылатын активтердің құнына:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
603        Тағы басқалары (опционды есепке алуға арналған жеке
қосалқы шот)
Кт 40101      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40102      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40201      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40202      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40203      Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
403        Басқа да қаржы инвестициялары (тазартылған қымбат
металдармен басқа активтерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
(шетел валютасын есепке алуға арналған жеке қосалқы
шот)
базалық активтер сатып алынған жағдайда:
сатып алынған активтердің құнына:
Дт 40101      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40102      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40201      Саудаға арналған бағалы қағаздар
40202      Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
40203      Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
403        Басқа да қаржы инвестициялары (тазартылған қымбат
металдармен басқа активтерді есепке алуға арналған
жеке қосалқы шот)
44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
(шетел валютасын есепке алуға арналған жеке қосалқы
шот);
Кт 603        Тағы басқалары (опционды есепке алуға арналған жеке
қосалқы шот)
44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері;
сатылған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған
кірістердің сомасына:
Дт 72705      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер
Кт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
72708      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылған кірістер;
сатылған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған шығыстардың сомасына:
Дт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар
72705      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер
Кт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар.

Одновременно, при приобретении и продаже долговых ценных бумаг осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 июня 2005 года N 65 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с приобретенными долговыми ценными бумагами, осуществляемых отдельными субъектами финансового рынка Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3735.
19-5. При размещении временно свободных поступлений по выделенным активам в валютные свопы осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму требований в иностранной или национальной валюте:
Дт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета валютного свопа)
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте;
на сумму обязательств в иностранной или национальной валюте:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
Кт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета валютного свопа).
При начислении доходов и расходов в виде вознаграждения по валютному свопу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму доходов:
Дт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета валютного свопа)
Кт 72428     Прочие доходы, связанные с получением вознаграждения;
на сумму расходов:
Дт 83127     Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
Кт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета валютного свопа).
При выплате или получении вознаграждения по валютному свопу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму получаемого вознаграждения:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета валютного свопа);
на сумму выплачиваемого вознаграждения:
Дт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета валютного свопа)
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте.
На дату валютирования по закрытию валютного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму требований в иностранной или национальной валюте:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
Кт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для учета
валютного свопа);
на сумму обязательств в иностранной или национальной валюте:
Дт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета валютного свопа)
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте.

Бір мезгілде, борыштық бағалы қағаздарды сатып алу және сату кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3735 тіркелген "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілері жүзеге асыратын сатып алынған борыштық бағалы қағаздармен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 6 маусымдағы N 65 қаулысында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
19-5. Бөлінген активтер бойынша уақытша бос түсімдерді валюталық своптарға орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
шетел немесе ұлттық валютадағы талаптардың сомасына:
Дт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (валюталық свопты
есепке алуға арналған жеке қосалқы шот)
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері;
шетел немесе ұлттық валютадағы міндеттемелердің сомасына:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
Кт 603        Тағы басқалары (валюталық свопты есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот)
Валюталық своп бойынша сыйақы түрінде кірістер мен шығыстарды есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
кірістердің сомасына:
Дт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (валюталық свопты
есепке алуға арналған жеке қосалқы шот)
Кт 72428      Сыйақы алуға байланысты басқа да кірістер;
шығыстар сомасына:
Дт 83127      Сыйақы төлеуге байланысты басқа да кірістер
Кт 603        Тағы басқалары (валюталық свопты есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот).
Валюталық своп бойынша сыйақы төлеу немесе алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
алынатын сыйақы сомасына:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
Кт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (валюталық свопты
есепке алуға арналған жеке қосалқы шот);
төленген сыйақы сомасына:
Дт 603        Тағы басқалары (валюталық свопты есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот)
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері.
Валюталау күні валюталық свопты жабу бойынша мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
шетел немесе ұлттық валютадағы талаптардың сомасына:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
Кт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (валюталық свопты
есепке алуға арналған жеке қосалқы шот);
шетел немесе ұлттық валютадағы міндеттемелердің сомасына:
Дт 603        Тағы басқалары (валюталық свопты есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот)
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері.

19-6. При размещении временно свободных поступлений по выделенным активам в процентные свопы осуществляется следующая бухгалтерская запись:
в случае если по условиям сделки специальная финансовая компания осуществляет выплаты по плавающей, а получает по фиксированной процентной ставке:
Дт 1026      Фиксированный процентный своп
Кт 1076      Плавающий процентный своп;
в случае если по условиям сделки специальная финансовая компания осуществляет выплаты по фиксированной, а получает по плавающей процентной ставке:
Дт 1027      Плавающий процентный своп
Кт 1077      Фиксированный процентный своп.
При осуществлении переоценки процентного свопа по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой специальной финансовой компании, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной разницы:
Дт 403       Прочие финансовые инвестиции (отдельный субсчет для
учета процентного свопа)
Кт 72705     Нереализованные доходы от прочей переоценки;
на сумму отрицательной разницы:
Дт 84505     Нереализованные расходы от прочей переоценки
Кт 603       Прочие (отдельный субсчет для учета процентного свопа).
На дату проведения периодических платежей после проведения переоценки процентного свопа по справедливой стоимости осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму полученного вознаграждения:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
Кт 72708     Реализованные доходы от прочей переоценки;
на сумму выплаченного вознаграждения:
Дт 84508     Реализованные расходы от прочей переоценки
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте.
На дату закрытия открытой позиции или закрытия процентного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму условных требований при покупке процентного свопа:
Дт 1076      Плавающий процентный своп
Кт 1026      Фиксированный процентный своп;
на сумму условных требований при продаже процентного свопа:
Дт 1077      Фиксированный процентный своп
Кт 1027      Плавающий процентный своп;
на сумму полученного вознаграждения:
Дт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте
Кт 72708     Реализованные доходы от прочей переоценки;
на сумму выплаченного вознаграждения:
Дт 84508     Реализованные расходы от прочей переоценки
Кт 44190     Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте.

19-6. Бөлінген активтер бойынша уақытша бос түсімдерді пайыздық своптарға орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
егер арнайы қаржы компаниясы мәміленің шарттары бойынша төлемдерді өзгермелі пайыздық ставка бойынша жүзеге асырып, белгіленген пайыздық ставка бойынша алса:
Дт 1026       Белгіленген пайыздық своп
Кт 1076       Өзгермелі пайыздық своп;
егер арнайы қаржы компаниясы шартты мәмілелер бойынша төлемдерді белгіленген пайыздық ставка бойынша жүзеге асырса, ал өзгермелі пайыздық ставка бойынша алса:
Дт 1027       Өзгермелі пайыздық своп
Кт 1077       Белгіленген пайыздық своп.
Пайыздық свопты қайта бағалауды арнайы қаржы компаниясының есеп саясатымен белгіленген кезеңділікпен жүзеге асырған кезде, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң айырманың сомасына:
Дт 403        Басқа да қаржы инвестициялары (валюталық свопты
есепке алуға арналған жеке қосалқы шот)
Кт 72705      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер;
теріс айырманың сомасына:
Дт 84505      Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
Кт 603        Тағы басқалары (валюталық свопты есепке алуға
арналған жеке қосалқы шот).
Мерзімдік төлемдерді жүргізген күні пайыздық свопты әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізілгеннен кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
алынған сыйақының сомасына:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
Кт 72708      Басқа да бағалаудан іске асырылған кірістер;
төленген сыйақының сомасына:
Дт 84508      Басқа да бағалаудан іске асырылған шығыстар
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері.
Ашық позицияны жабу немесе пайыздық свопты жабу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
пайыздық свопты сатып алған кезде шартты талаптардың сомасына:
Дт 1076       Өзгермелі пайыздық своп
Кт 1026       Белгіленген пайыздық своп;
пайыздық свопты сатқан кезде шартты талаптардың сомасына:
Дт 1077       Белгіленген пайыздық своп
Кт 1027       Өзгермелі пайыздық своп;
алынған сыйақының сомасына:
Дт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері
Кт 72708      Басқа да бағалаудан іске асырылған кірістер;
төленген сыйақының сомасына:
Дт 84508      Басқа да бағалаудан іске асырылған шығыстар
Кт 44190      Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ұлттық
валютадағы ағымдағы шоттарындағы бөлінген активтері.

19-7. При осуществлении сделок с производными финансовыми инструментами, заключенными в целях хеджирования рисков, в соответствии с требованиями международного стандарта финансовой отчетности 39, результаты переоценки производного финансового инструмента, являющегося инструментом хеджирования, относятся в учете на те же самые классификационные статьи и раскрываются в финансовой отчетности на нетто основе.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", специальных финансовых компаний и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка

19-7. 39-Халықаралық қаржылық есептік стандарттарының талаптарына сәйкес тәуекелдерді хеджирлеу мақсатында туынды қаржы құралдарымен жасалған мәмілелерді жүзеге асыру кезінде хеджирлеу құралы болып табылатын туынды қаржы құралын қайта бағалау нәтижелері есепке алу кезінде сол жіктеу баптарына жатқызылады және нетто негізде қаржылық есептілікте ашып көрсетіледі.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, арнайы қаржы компанияларына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З. Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы